PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικές Οδοντόβουρτσες !! ???



leasedline
10-11-09, 13:08
Μου είπε ο οδοντογιατρός να δοκιμάσω Ηλεκτρονική Οδοντόβουρτσα γιατί κάνει καλύτερο καθαρισμό...

έχω δει κάτι ORAL-B me 100-150 ευρώ. Αξίζουν ή είναι λεφτά για πέταμα ??

George_Prix
10-11-09, 13:40
Μου είπε ο οδοντογιατρός να δοκιμάσω Ηλεκτρονική Οδοντόβουρτσα γιατί κάνει καλύτερο καθαρισμό...

έχω δει κάτι ORAL-B me 100-150 ευρώ. Αξίζουν ή είναι λεφτά για πέταμα ??

Δεν ξερω αν κανεις καθολου αγορες απο το εξωτερικο, αλλα εγω ειχα παρει μια απο το ebay γυρω στα 50€ αν θυμαμαι καλα. ;)

Παντως οσον αφορα τον καθαρισμο των δοντιων, ειναι πραγματι κορυφαια. :oneup:

leasedline
10-11-09, 13:42
ναι στο ebay την είδα: Braun Oral-B Triumph 5000 mit Smart Guide
στα 120 μαζί με ταχυδρομικά...


Δεν ξερω αν κανεις καθολου αγορες απο το εξωτερικο, αλλα εγω ειχα παρει μια απο το ebay γυρω στα 50€ αν θυμαμαι καλα. ;)

Παντως οσον αφορα τον καθαρισμο των δοντιων, ειναι πραγματι κορυφαια. :oneup:

treli@ris
10-11-09, 13:49
Κοιτα σε ελληνικα καταστηματα εδω (http://skroutz.gr/c/604/toothbrush.html?keyphrase=Oral-B)

Δε χρειαζεται να δωσεις 120€ για μια οδοντοβουρτσα !! Υπαρχουν και με 50€

leasedline
10-11-09, 13:57
Κοιτα σε ελληνικα καταστηματα εδω (http://skroutz.gr/c/604/toothbrush.html?keyphrase=Oral-B)

Δε χρειαζεται να δωσεις 120€ για μια οδοντοβουρτσα !! Υπαρχουν και με 50€

τα κοίταξα, η ίδια κάνει 160 στην Ελλάδα και χωρίς τα ταχυδρομικά...

George_Prix
10-11-09, 14:43
τα κοίταξα, η ίδια κάνει 160 στην Ελλάδα και χωρίς τα ταχυδρομικά...

Ποιο ακριβως μοντελο ψαχνεις φιλε? :hmm:

leasedline
10-11-09, 14:49
Ποιο ακριβως μοντελο ψαχνεις φιλε? :hmm:
το γράφω πιο πάνω:
Braun Oral-B Triumph 5000

George_Prix
10-11-09, 15:11
το γράφω πιο πάνω:
Braun Oral-B Triumph 5000

Φιλε εχω την εντυπωση οτι τα πολυ ακριβα και περιεργα μοντελα, στην ουσια δεν εχουν διαφορα απο τα πιο φθηνα.
Εγω πηρα την Oral-b 8000(που απο οτι βλεπω στο ebay εχει πεσει πλεον κατω απο τα 50€) που δεν εχει πολλα περιτα φρου φρου και στην ουσια το μοτερακι της γυρναει στις ιδιες στροφες ανα λεπτο και κανει το ιδιο πλυσιμο.

Αυτη που λες εσυ, απο οτι ειδα στο ebay εχει γυρω στα 95€ μαζι με τα μεταφορικα και λογικα αλλα 3-4€ θα χρειαστεις αναλογα με τη χωρα προελευσης για ενα μικρο μετατροπεα της πριζας.

Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου με τις online αγορες απο το εξωτερικο, αλλα βλεπω ποσο αισχροκερδουν οι "μαγκες" οι δικοι μας και οσο μπορω τους αποφευγω. ;)

nik77
10-11-09, 16:27
Χρησιμοποιω ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα (υπαρχει και ηλεκτρονικη;) εδω και 11 χρονια.Είχα αγοράσει τοτε την Oral -B .Μετα απο 2 χρονια οπως πηγαινα στο χωριο μου για Χριστουγεννα μου εκλεψαν τη τσαντα και ετσι αναγκαστηκα και αγορασα παλι την ιδια οδοντοβουρτσα.Είμαι παρα πολυ ικανοποιημενος και το σημαντικο είναι να κοιταξεις τις στροφες ανα λεπτο που εχει το καθε μοντελο της εταιριας.Γνώμη μου ειναι να μην δώσεις τοσα πολλα χρηματα παρε κατι μεχρι το πολύ 50-70 ευρώ.

john dubi
11-11-09, 00:37
Αυτο πιστευω και εγω. Μια των 50/70 ευρω ειναι οκ. Τι παραπανω να δωσει το display και οι 200 λειτουργειες στο καθαρισμα των δοντιων?

JERY
12-11-09, 16:24
Πηρα philips με 20ε απο media πολυ καλη επαναφορτιζομενη , εχω να τη φορτισω πανω απο μια βδομαδα και δουλευει χωρις προβλημα, επισης η κεφαλη εχει παλλόμενη κινηση εκτος απο τη κλασικη.
Ειχε και προσφορα μια oralb με 25ε

George_Prix
12-11-09, 16:35
Πηρα philips με 20ε απο media πολυ καλη επαναφορτιζομενη , εχω να τη φορτισω πανω απο μια βδομαδα και δουλευει χωρις προβλημα, επισης η κεφαλη εχει παλλόμενη κινηση εκτος απο τη κλασικη.
Ειχε και προσφορα μια oralb με 25ε

Αν και δε συνηθιζω να προτεινω συγκεκριμενες μαρκες, οταν λεμε για ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες εννοουμε Oral b. ;)

Mιλαμε για αλλο επιπεδο. :)

thane
12-11-09, 18:53
παιδιά επιτρέψετε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου!

Νομίζω ότι κάποιες φορές οι γιατροί ξεπερνάνε κάποια όρια, προτείνοντας μας αηδίες και εμείς φυσικά χωρίς να ξέρουμε κάνουμε ότι λένε. Και οι οδοντίατροι φυσικά πρέπει να ενισχύσουν με την σειρά τους την φαρμακευτική βιομηχανία ;)

μια απλή οδοντόβουρτσα και μια απλή οδοντόκρεμα είναι υπεραρκετά για την φροντίδα των δοντιών μας. δεν θα δούμε θαύματα αν χρησιμοποιούμε ηλεκτρονική οδοντόβουρτσα.

κι ας ξοδέψουμε αυτά τα 50-100 ευρουλάκια μας σε κάτι περισσότερο ουσιώδες.

ναι, κάποιες φορές πρέπει να χρησιμοποιούμε την καχυποψία μας εκεί που πρέπει.

φιλικά πάντα :)

George_Prix
12-11-09, 20:33
παιδιά επιτρέψετε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου!

Νομίζω ότι κάποιες φορές οι γιατροί ξεπερνάνε κάποια όρια, προτείνοντας μας αηδίες και εμείς φυσικά χωρίς να ξέρουμε κάνουμε ότι λένε. Και οι οδοντίατροι φυσικά πρέπει να ενισχύσουν με την σειρά τους την φαρμακευτική βιομηχανία ;)

μια απλή οδοντόβουρτσα και μια απλή οδοντόκρεμα είναι υπεραρκετά για την φροντίδα των δοντιών μας. δεν θα δούμε θαύματα αν χρησιμοποιούμε ηλεκτρονική οδοντόβουρτσα.

κι ας ξοδέψουμε αυτά τα 50-100 ευρουλάκια μας σε κάτι περισσότερο ουσιώδες.

ναι, κάποιες φορές πρέπει να χρησιμοποιούμε την καχυποψία μας εκεί που πρέπει.

φιλικά πάντα :)

Φιλε κανεις μεγαλο λαθος.

Πιστεψε με και εγω ημουν καχυποπτος οτι προκειται για φρου φρου και αρωματα.
Αλλα ακομα και μια φορα να πλυνεις τα δοντια σου με τετοια οδοντοβουρτσα, αρκει για να καταλαβεις οτι κανει καλη δουλιτσα.

Αλλωστε η τεχνολογια αυτο το σκοπο εχει. Να βελτιωνει την ποιοτητα ζωης μας.
Και τριβωντας τις πετρες μπορουμε να αναψουμε φωτια αλλα ειναι λιγο καλυτερα με τον αναπτηρα. ;)

thane
12-11-09, 21:48
Ο καθένας μπορεί να ξοδεύει τα λεφτά του όπου θέλει και δεν είμαι εγώ αυτός που θα τον κρίνει. απλά εκφράζω την άποψη μου.

Η τεχνολογία βελτιώνει την ποιότητα ζώης μας αλλά μέχρι κάποια όρια. τι θέμα έιναι να έχουμε βούληση και να μπορούμε να ξεχωρίζουμε το "ουσιώδες" από το "ανούσιο".

στα 12 μου πήγα σε οδοντίατρο και μου είπε ότι πρέπει να κάνω προληπτικά(;;;; ) σφραγίσματα που τελικά δεν έκανα.
είμαι 24 και ακόμα δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα και χρησιμοποιώ μόνο (χειροκίνητη :p) οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.

γι αυτό λοιπόν το βρίσκω παράλογο να πάω να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που μπορώ να το κάνω εξίσου καλά και μόνος μου.


Αυτά από μένα, τελειώνω εδώ την ενοχλητική παρέμβαση μου και σας χαιρετώ.:)

George_Prix
12-11-09, 22:02
Ο καθένας μπορεί να ξοδεύει τα λεφτά του όπου θέλει και δεν είμαι εγώ αυτός που θα τον κρίνει. απλά εκφράζω την άποψη μου.

Η τεχνολογία βελτιώνει την ποιότητα ζώης μας αλλά μέχρι κάποια όρια. τι θέμα έιναι να έχουμε βούληση και να μπορούμε να ξεχωρίζουμε το "ουσιώδες" από το "ανούσιο".

στα 12 μου πήγα σε οδοντίατρο και μου είπε ότι πρέπει να κάνω προληπτικά(;;;; ) σφραγίσματα που τελικά δεν έκανα.
είμαι 24 και ακόμα δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα και χρησιμοποιώ μόνο (χειροκίνητη :p) οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.

γι αυτό λοιπόν το βρίσκω παράλογο να πάω να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που μπορώ να το κάνω εξίσου καλά και μόνος μου.


Αυτά από μένα, τελειώνω εδώ την ενοχλητική παρέμβαση μου και σας χαιρετώ.:)

Με αυτο τον τροπο βγαζεις τα συμπερασματα σου? :hmm:

Ξερω και κατι αλλους, που μου λενε..."ο παππους μου καπνιζε 3 πακετα τσιγαρα την ημερα και εφτασε 100χρονων. Οποτε το τσιγαρο δεν κανει κακο". :rofl:

Σεβομαι ολες τις αποψεις, αλλα οχι την αποψη καποιου που κρινει δυο καταστασεις ενω εχει δοκιμασει μονο τη μια απο αυτες.

Σα να μας λες... "εχω δοκιμασει ΜΟΝΟ τα Windows 98 και ειναι καλυτερα απο τα XP. Εδω και τοσα χρονια, τα εχω στο PC μου και μπαινω μια χαρα στο Internet".
O εχθρος του καλου, ειναι το καλυτερο φιλε μου. :rtfm:

Οταν δοκιμασεις την ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα, θα γινει απολυτα σεβαστη η γνωμη σου. Μεχρι τοτε, δινω βαρυτητα σε αυτα που θα πουνε ατομα που την εχουν δοκιμασει. ;)

thane
12-11-09, 22:37
φίλε μου, μου φαίνεται ότι παρεξηγείς τα "λεγόμενα" μου.

ποτέ δεν είπα ότι το να χρησιμοποιούμε χειροκίνητη οδοντόβουρτσα είναι καλύτερο από μία ηλεκτρονική οπότε το παράδειγμα σου με το κάπνισμα είναι άκυρο στη προκειμένη.

πολύ απλά λέω ότι "το βρίσκω παράλογο να πάω να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που μπορώ να το κάνω εξίσου καλά και μόνος μου".

και το πρόβλημα μου δεν είναι η ηλεκτρονική οδοντόβουρτσα, ούτε αυτοι που τη χρησιμοποιούν, αλλά οι οδοντίατροι (και για να το γενικεύσω, όλοι αυτοί) που μας πασάρουν αρλούμπες και μας κάνουν να πιστεύουμε ότι θα κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη, φυσικά μόνο και αν πληρώσουμε κάποιες εκατοντάδες ευρώ.

leasedline
12-11-09, 22:42
λοιπόν και γω έτσι νόμιζα αλλά ο οδντίατρος που ρώτησα:

1) έχει πολύ μεγάλη εμπειρία (τον έχω δοκιμάσει άπειρες φορές σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις)
2) είναι συγγενής και φίλος

άρα αποκλείεται να μου το είπε για πλάκα ή για να ενισχύσει τις βιομηχανίες....

έτσι δε ξέρω γιατί έχω κολλήσει με αυτό το μοντέλο το 5000 και το σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω !





φίλε μου, μου φαίνεται ότι παρεξηγείς τα "λεγόμενα" μου.

ποτέ δεν είπα ότι το να χρησιμοποιούμε χειροκίνητη οδοντόβουρτσα είναι καλύτερο από μία ηλεκτρονική οπότε το παράδειγμα σου με το κάπνισμα είναι άκυρο στη προκειμένη.

πολύ απλά λέω ότι "το βρίσκω παράλογο να πάω να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που μπορώ να το κάνω εξίσου καλά και μόνος μου".

και το πρόβλημα μου δεν είναι η ηλεκτρονική οδοντόβουρτσα, ούτε αυτοι που τη χρησιμοποιούν, αλλά οι οδοντίατροι (και για να το γενικεύσω, όλοι αυτοί) που μας πασάρουν αρλούμπες και μας κάνουν να πιστεύουμε ότι θα κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη, φυσικά μόνο και αν πληρώσουμε κάποιες εκατοντάδες ευρώ.

George_Prix
12-11-09, 22:53
φίλε μου, μου φαίνεται ότι παρεξηγείς τα "λεγόμενα" μου.

ποτέ δεν είπα ότι το να χρησιμοποιούμε χειροκίνητη οδοντόβουρτσα είναι καλύτερο από μία ηλεκτρονική οπότε το παράδειγμα σου με το κάπνισμα είναι άκυρο στη προκειμένη.

πολύ απλά λέω ότι "το βρίσκω παράλογο να πάω να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που μπορώ να το κάνω εξίσου καλά και μόνος μου".

και το πρόβλημα μου δεν είναι η ηλεκτρονική οδοντόβουρτσα, ούτε αυτοι που τη χρησιμοποιούν, αλλά οι οδοντίατροι (και για να το γενικεύσω, όλοι αυτοί) που μας πασάρουν αρλούμπες και μας κάνουν να πιστεύουμε ότι θα κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη, φυσικά μόνο και αν πληρώσουμε κάποιες εκατοντάδες ευρώ.

Οπως σου ειπα και εγω ειμαι καχυποπτος με αυτους που θελουν να μου πουλησουν πραγματα.
Αλλα...
1) Αυτη την οδοντοβουρτσα δε μου την προτεινε κανενας. Διαβασα πριν απο πολλα χρονια φανταστικες κριτικες και τη δοκιμασα.
2) Οι οδοντιατροι που την προτεινουν, δεν την πουλανε ταυτοχρονα ωστε να μπορεις να τους κατηγορισεις οτι εχουν κερδος.
3) Πιστεψε με, απλα ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως πλενεις τα δοντια σου εξισου καλα χρησιμοποιωντας την παραδοσιακη οδοντοβουρτσα.
4) Επειδη μιλησες για "ευκολοτερη ζωη", θα σου πω απλα οτι ο λογος υπαρξης αυτης της οδοντοβουρτσας, δεν ειναι επειδη βαριομαστε να κουναμε το χερι μας. Ειναι γιατι πλενει πολυ καλυτερα απο τη "χειροκινητη".
5) Δεν δεχομαι χρακτηρισμους οπως "αρλουμπες", για ενα προιον που δεν εχεις δοκιμασει. Ειλικρινα αν ειχες δοκιμασει μια τετοια οδοντοβουρτσα και ελεγες πως για τον α' ή β' λογο δε μου αρεσε, θα το σεβομουν απολυτα, ασχετα αν διαφωνουσα.

alwaysalone
12-11-09, 23:02
Και γω βρίσκω τη χρήση της ηλεκτρονικής οδοντόβουρτσας too much.
26 και φτου φτου δεν εχω ουτε ενα σφραγισμα. Μα υπαρχει κατι καλυτερο απο το να παιρνεις την κλασικη οδοντοβουρτσούλα, και να ξεσπας ολα σου τα νευρα?:p (αστειευομαι).

Τι να μας πει η ηλεκτρονικη οδοντοβουρτσα, που ουσιαστικα χαιδευει τα δοντακια, χραααααατς :yawn: , χρουυυυυυυτς.....:yawn: χρααααααααατς....:yawn: χρουυυυτς.. :yawn:
Ενω με την κλασικη, μπρος-πισω, μπρος-πισω, εχεις τελειωσει σε χρονο dt.
Δε λεω οτι ειναι σωστό, αλλά νομιζω κανεις δεν εχει την υπομονη να αφιερωνει 800 χρονια στο βουρτσισμα των δοντιων.

Ενταξει δεν πρεπει να βουρτσιζουμε τα δοντια μας εντονα, (σωστο), αλλά προσωπικα που ειχα παρει αρκετα παλια ηλεκτρονικη οδοντοβουρτσα, για να δω πώς ειναι, τη χρησιμοποιουσα σαν κανονικη, δηλαδη ναι μεν η ηλεκτρονικη οδοντοβουρτσα δουλευε, αλλά εγω τη μετακινουσα σαν κανονικη, και με την ταχυτητα που χρησιμοποιω την κλασική (δηλαδη γρηγορα). Δεν ειχα την υπομονη να κατσω να το κανω ενα-ενα.
Αν περιμενα δοντι-δοντι με την ηλεκτρονικη οδοντοβουρτσα, σωωωωωωθηκα.

Δε μπορω να φανταστω πώς εκεινο το στρογγυλο σκ@τουλακι που εχουν οι ηλεκτρονικες οδοντοβουρτσες σαν επιφανεια, μπορει να συναγωνιστει με την μακροστενη επιφάνεια μιας κλασικης οδοντοβουρτσας. Ενταξει, λενε οτι κανουν καποιες συγκεκριμενες στροφες που η κλασικη οδοντοβουρτσα δεν τις κανει, αλλα βουρτσισμα χωρις να βουρτσιζεις χειροκινητα δε λεγεται βουρτσισμα. Δε ξερω, αλλα αν μενει το χερι σταθερο και απλως μετακινει την ηλεκτρονικη οδοντοβουρτσα, εχεις την αισθηση οτι δεν εχουν καθαρισει καλά. Ασυνειδητα το χερι αρχιζει να κινειται.
Ακομα και ζυμη για να κανεις, τι να σου κανει το μιξερ, αν δε βαλεις και λίγο χερι...

Παντως για δοκιμή καλή ειναι, αλλά νομιζω οτι οι περισσοτεροι στο τελος την παρατανε και καταφευγουν στην κλασική αξία. Δε λεω οτι οι ηλεκτρονικες οδοντοβουρτσες ειναι γτπ, αλλά σίγουρα δε κανουν και θαύματα, αν δεν υπαρχει ολοκληρωμενη φροντίδα στα δοντια.

JERY
13-11-09, 00:43
Δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στη προστασια των δοντιων.
Την ιδια δουλεια κανουν και οι 2, απλα ειναι πιο ευκολο με την ηλεκτρικη.

CptBill
15-11-09, 01:20
Χρησιμοποιω μια Oral-B Triumph και εχω δει διαφορα. Ισως να μην ειναι τραγικα μεγαλη η διαφορα με μια κλασσικη οδοντοβουρτσα αλλα η ευκολια οπως επισης το γεγονος οτι σε αναγκαζει να αφιερωνεις 2 λεπτα (αφου υπαρχει μετρητης χρονου που κανει μικρη παυση ανα 30" ωστες να μην βουρτσισεις το ιδιο σημειο 80 ωρες) δεν συγκρινεται με καμια κλασικη οδοντοβουρτσα.

leasedline
15-11-09, 01:29
ποιο μοντέλο έχεις ?


Χρησιμοποιω μια Oral-B Triumph και εχω δει διαφορα. Ισως να μην ειναι τραγικα μεγαλη η διαφορα με μια κλασσικη οδοντοβουρτσα αλλα η ευκολια οπως επισης το γεγονος οτι σε αναγκαζει να αφιερωνεις 2 λεπτα (αφου υπαρχει μετρητης χρονου που κανει μικρη παυση ανα 30" ωστες να μην βουρτσισεις το ιδιο σημειο 80 ωρες) δεν συγκρινεται με καμια κλασικη οδοντοβουρτσα.

CptBill
15-11-09, 02:19
την 9000 εαν θυμαμαι καλα αγορασμενη απο Γερμανια 50 ευρω λιγοτερο απο οσο τη πουλουσαν εδω.

johann69
16-11-09, 16:37
ειχα παει γερμανια τον μαρτη και εκει αρχιζουν και κυκλοφορουν οδοντοβουρτσες με υδροβολη?? πετανε νερο με πιεση και λενε ειναι καλυτερες αλλα δεν ηξερα καλα γερμανικα για να τους ρωτησω.
Εχετε ακουσει τιποτα???

leasedline
23-11-09, 10:46
τελικά άκουσα τις συμβουλές σας και αγόρασα μια με 60 ευρώ.

επιδή όμως έχω μανία με τις καινούργιες συσκευές να είναι σφραγισμένες, ήθελα να ρωτήσω οι καινούργιες oral-b είναι όλα τα εσωτερικά μέρη του κουτιού σφραγισμένες με πλαστικά σακουλάκια ή έτσι "χύμα" ??

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !

George_Prix
23-11-09, 11:02
τελικά άκουσα τις συμβουλές σας και αγόρασα μια με 60 ευρώ.

επιδή όμως έχω μανία με τις καινούργιες συσκευές να είναι σφραγισμένες, ήθελα να ρωτήσω οι καινούργιες oral-b είναι όλα τα εσωτερικά μέρη του κουτιού σφραγισμένες με πλαστικά σακουλάκια ή έτσι "χύμα" ??

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !

Σοφη αποφαση κατα τη γνωμη μου οτι δεν ξεφυγες να αγορασεις μια πανακριβη, που δε θα σου προσεφερε τιποτα περισσοτερο.

Απο εκει και περα, η κατασταση του κουτιου εξαρταται απο τον πωλητη.
Εγω οτι αγορασα ηταν σφραγισμενο κουτι οπως βγαινει απο το εργοστασιο.
Αλλα επειδη εχω και εγω αυτη τη μανια, ειτε αγορασω οδοντοβουρτσα, ειτε καρτα μνημης ειτε οτιδηποτε, κοιταζω να λεει στην περιγραφη sealed ή το ρωταω στον πωλητη πριν το αγορασω.

Δε μας ειπες ποια αγορασες τελικα? :hmm:

leasedline
23-11-09, 11:05
την Oral-B professional care 3000 60, κάτι ευρώ από το αγγλικό ebay.

έφτασε πολύ γρήγορα αλλά τίποτα μέσα δεν ήταν σφραγισμένο, αν και όλα φαίνονται καινούργια....

George_Prix
23-11-09, 11:11
την Oral-B professional care 3000 60, κάτι ευρώ από το αγγλικό ebay.

έφτασε πολύ γρήγορα αλλά τίποτα μέσα δεν ήταν σφραγισμένο, αν και όλα φαίνονται καινούργια....

Ε, μη φανταστεις οτι το καθε πραγμα ειναι στη δικη του ζελατινα.
Απλα φαινεται ποτε ειναι καινουργιο κατι.
Ακομα και απο τον τροπο που ειναι διπλωμενο ενα καλωδιο ρευματος μπορεις να καταλαβεις πιστευω. ;)

leasedline
23-11-09, 15:12
ναι οκ, όλα πακεταρισμένα οκ:)

Sebu
23-11-09, 15:32
Oral-B triumph την καινούρια, όχι το προηγούμενο μοντέλο, τον Αύγουστο από Amazon 67 λίρες και δώρο επιπλέον βουρτσάκια διαφόρων τύπων (πχ μεσοδόντια, για γυάλισμα, για ευαίσθητα ούλα, ανταλλακτικά κτλ). Εδώ την είχα δει κοντά στα 200 ευρώ σε κάτι Saturn και λοιπά μαγαζιά ηλεκτρικών ειδών.

Την χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες και δηλώνω ευχαριστημένος

leasedline
23-11-09, 15:52
έχεις δίκιο, τώρα την είδα και γω, αυτή έψαχνα και την είχα βρει στα 100 ευρώ περίπου μαζί με ταχυδρομικά αλλά ξέχασα να δω και το amazon.uk το οποίο βλέπω ότι έχει ακόμα καλύτερες τιμές.

έχει και το smartguide ε ? ποια ήταν η τελική τιμή μαζι με τα ταχυδρομικά ?

Sebu
23-11-09, 16:02
72 λίρες ;)

Με 0,86 η λίρα τότε, περίπου 84 ευρώ.

mosaic
24-11-09, 01:04
....να επισημάνουμε το πόσο σημαντικό είναι να χρησιμοποιούμε και οδοντικό νήμα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.