PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΤΟΙΧΙΖΟΜΕΝΕΣ Ή ΟΧΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ



Σελίδες : 1 [2]

hpapagigr
28-11-09, 17:18
Αχχχχ αυτές οι συντρόφισες ποσο αλλαξαν :(
Τις θυμαμαι ως φοιτητής ...αξύριστες και τωρα εχουν >15000€ γούστα...
:clap:

alwaysalone
28-11-09, 17:29
@hpapagigr
ετσι γινεται παντα με τις..συντροφισσες..
ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι εχουμε μια ισορροπία :p

Τελικά τί αποφάσισες? Εντοιχισμένη θα την κανεις? Πήρες προσφορές?

hpapagigr
28-11-09, 19:02
@hpapagigr
ετσι γινεται παντα με τις..συντροφισσες..
ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι εχουμε μια ισορροπία :p

Τελικά τί αποφάσισες? Εντοιχισμένη θα την κανεις? Πήρες προσφορές?

Oπως είπα αρχικά, κατά τον Απρίλιο θα είναι το διαμερισιμα στην κατασκευή κουζίνας και ντουλαπιών, οποτε μαλλον εχω αποφασίσει μη εντοιχισμένη αλλά στο ίδιο ύψος καθώς και πληντήριο πιάτων. Όταν έρθει η ώρα θα το ζητήσω από τον κουζινά να μου πει το επί πλέον κόστος. Επί πλέον θα ζητήσω και ισχυρό αλλά αθόρυβο απορροφητήρα. (45-46 bd) μαλλον καμιναδα.

alwaysalone
29-11-09, 01:27
μαλλον καμιναδα.

Oh the weather outside is frightful
But the fire is so delightful
And since we've no place to go
Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
:p

Παντως το να παιρνεις ενα σπιτι στα μπετά ειναι λιγο ρισκο...
Θα το κανεις οπως θες εσυ ομως :)

hpapagigr
29-11-09, 15:14
Oh the weather outside is frightful
But the fire is so delightful
And since we've no place to go
Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
:p

Παντως το να παιρνεις ενα σπιτι στα μπετά ειναι λιγο ρισκο...
Θα το κανεις οπως θες εσυ ομως :)

Το ξέρω και γι'αυτό το σκέφτομαι από κάθε άποψη...
Απλά σε μια μικρή πόλη, οπως αυτή που μένω γνωριζόμαστε μεταξύ μας και το παρελθόν δίνει δείγματα γραφής,αν εξαιρέσεις τις ευμετάβλητες οικοδομικές-οικονομικές συνθήκες.
Εξ'άλλου θα το πληρώνω ανάλογα με την πρόοδο των εργασιών και θα απαιτήσω εχέγγυα έγκαιρης παράδοσης
Στην Αθήνα σε γνωστό μου παρεδόθη διαμέρισμα 12 μήνες μετά την ημερομνία παράδοσης αν κ υπήρχε ρήτρα κ μάλιστα χωρίσ καμμιά αποζημίωση ενοικίων.;)

Φανερός Πράκτωρ
29-11-09, 15:32
Στην Αθήνα σε γνωστό μου παρεδόθη διαμέρισμα 12 μήνες μετά την ημερομνία παράδοσης αν κ υπήρχε ρήτρα κ μάλιστα χωρίσ καμμιά αποζημίωση ενοικίων.;)

και προφανώς πήγε στα δικαστήρια...;;

hpapagigr
29-11-09, 15:38
και προφανώς πήγε στα δικαστήρια...;;

Απ'οτι ξέρω οχι...
Δυστυχώς οι ημερομηνίες στην Ελλάδα δεν τηρούνται...:hmm:

hpapagigr
30-11-09, 19:55
Για απορροφητήρες τι λέτε παιδια??
Θα ήθελα κατι δυνατό αλλά συνάμα κ αθόρυβο ωστε να μην έχει ...οσμές όταν μαγειρεύει η κοπελιά ..ψαρι ή κουνοπίδι...
Σαλοκουζίνα γαρ!!!!
ευχαριστώ!!!

Xouzouris
01-12-09, 09:42
Δυνατο και αθορυβο μαλλον δεν γινεται εκτος αν πας σε πολυ ακριβες λυσεις τυπου Gaggenau που εχουν το μοτερ εξω απο το σπιτι. Συμφωνω παντως με το δυνατο, προτεινω κατι γυρω στα 1000 κυβικα την ωρα και ας κανει λιγη φασαρια παραπανω, ετσι κι αλλιως θα δουλευει μονο οταν μαγειρευεις.

Σκεψου βεβαια και κατι αλλο: εαν εχεις σαλοκουζινα οπως λες και τζακι, ξεχνας γενικα τον απορροφητηρα οταν δουλευει το τζακι (φερνει ολη την καπνα μεσα).

hpapagigr
01-12-09, 10:06
Δυνατο και αθορυβο μαλλον δεν γινεται εκτος αν πας σε πολυ ακριβες λυσεις τυπου Gaggenau που εχουν το μοτερ εξω απο το σπιτι. Συμφωνω παντως με το δυνατο, προτεινω κατι γυρω στα 1000 κυβικα την ωρα και ας κανει λιγη φασαρια παραπανω, ετσι κι αλλιως θα δουλευει μονο οταν μαγειρευεις.

Σκεψου βεβαια και κατι αλλο: εαν εχεις σαλοκουζινα οπως λες και τζακι, ξεχνας γενικα τον απορροφητηρα οταν δουλευει το τζακι (φερνει ολη την καπνα μεσα).

Δεν υπάρχει τζάκι (εννοώ απορροφητηρα τζακιού για μεγαλύτερη επιφανεια) απλά βρήκα απορροφητήρες "τζακιού" καμινι, με 3-4 βαθμίδες λειτουργίας. Δεν ξέρω κατα ποσο εντοιχίζονται. Φτανουν τα 46 db max.
π.χ. celect c 5930 στα 600 κμ/ω

Xouzouris
02-12-09, 19:35
Εγω βασικα εννοουσα κανονικο τζακι (αυτο που καις ξυλα) :p
Γενικα οπου αναβει τζακι δεν πρεπει να δουλευει απορροφητηρας, αυτο ειναι το θεμα. Οποτε εαν εχεις σαλοκουζινα και θελεις να αναψεις το τζακι και ταυτοχρονα να μαγειρεψεις, ή θα πρεπει να υποστεις την μυρωδια του φαγητου ή θα πρεπει να υποστεις την καπνα του τζακιου.

Εγω εχω παρει αυτον (http://www.sivar.gr/gr/products/A-102-Vietri--/251) τον απορροφητηρα της Sivar. Δεν ξερω ποσο κανει καθως απλα τον διαλέξαμε και μας τον εκανε δωρο μαζι με την κουζινα ο επιπλοποιος, ξερω ομως οτι απο αποδοση σκιζει (αν και στην μεγαλη σκαλα ο θορυβος ειναι σιγουρα αισθητος).

hpapagigr
03-12-09, 00:15
Εγω βασικα εννοουσα κανονικο τζακι (αυτο που καις ξυλα) :p
Γενικα οπου αναβει τζακι δεν πρεπει να δουλευει απορροφητηρας, αυτο ειναι το θεμα. Οποτε εαν εχεις σαλοκουζινα και θελεις να αναψεις το τζακι και ταυτοχρονα να μαγειρεψεις, ή θα πρεπει να υποστεις την μυρωδια του φαγητου ή θα πρεπει να υποστεις την καπνα του τζακιου.

Εγω εχω παρει αυτον (http://www.sivar.gr/gr/products/A-102-Vietri--/251) τον απορροφητηρα της Sivar. Δεν ξερω ποσο κανει καθως απλα τον διαλέξαμε και μας τον εκανε δωρο μαζι με την κουζινα ο επιπλοποιος, ξερω ομως οτι απο αποδοση σκιζει (αν και στην μεγαλη σκαλα ο θορυβος ειναι σιγουρα αισθητος).

Καλά ρε μεγαλε... ποσο την πληρώσατε τηνκουζίνα???:whistle

VasP
04-12-09, 11:39
Επειδή στο νέο διαμέρισμα που αγοράζω θα έχω ενιαία κουζίνα-σαλόνι, θέλω να ρωτήσω για το θέμα του θορύβου του ψυγείου. Τι ακριβώς παίζει με τις νέες συσκευές; Σκέφτομαι να βάλω εντοιχισμένη κουζίνα και πλυντήριο πιάτων και να πάρω ένα ψυγείο μετρίου μεγέθους, όχι κάτι πολύ ακριβό. Υπάρχει διαφορά στον θόρυβο μεταξύ εντοιχισμένου και μη εντοιχισμένου ψυγείου;

alwaysalone
04-12-09, 23:19
Καλά ρε μεγαλε... ποσο την πληρώσατε τηνκουζίνα???:whistle

15 χιλιαρικα ειπε, σε προλαβα και το ρωτησα εγω πρωτα :p

hpapagigr
05-12-09, 01:21
15 χιλιαρικα ειπε, σε προλαβα και το ρωτησα εγω πρωτα :p

Καλά ντε..μη βαράς κοπελιά :)
Μήπως εχεις υπ'οψι ποσο κοστίζει η εγκατασταση ατομικής δορυφορικής σε διαμέρισμα 2ου σε 3ροφη πολυκατοικία?:hmm:

alwaysalone
05-12-09, 17:08
Α μη με ρωτάς εμενα τετοια.. Εγω απλα αν θες σου προτεινω ποια να αγοράσεις.. Για το πόσο, θα πρεπει να απευθυνθεις στους αντρες του νήματος :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.