PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΤΟΙΧΙΖΟΜΕΝΕΣ Ή ΟΧΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ



Σελίδες : [1] 2

hpapagigr
21-11-09, 12:09
Καλημέρα σας, ελπίζω να είστε ολοι καλά κ να με βοηθήσετε στην επιλογή μου.
Σύντομα θα πάω σε νέο διαμέρισμα (5ος/2010) και θα ήθελα την γνωμη σας για την τοποθέτηση της κουζίνας (σύνολο επίπλων). Να επιλέξω να γίνει τοποθέτηση των επίπλων με προδιαγραφές για εντοιχιζόμενη κουζίνα (συσκευή) και πλυντήριο πιάτων ή να αφήσω χώρο για τοποθέτηση απλών συσκευών;
Ποιά είναι η γνωμη σας; τι θα πρέπει να προσέξω τόσο στην 1η ή στη 2η περίπτωση; Για απορροφητήρες τι γνωμη έχετε;:hmm:
Συγγνωμη που σας κουράζω και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

alwaysalone
21-11-09, 17:22
Το θέμα ειναι καθαρά και μόνο οικονομικό.

Ειναι και πρακτικό, αλλά αν εχεις λεφτα το λύνεις.

Απο αποψη αισθητικης παντως καλύτερα οι εντοιχιζόμενες συσκευές. Απο αποψη οικονομικής, οχι. (Μεγαλύτερη αξία, δυσκολότερη και πιο δαπανηρη εγκατασταση + απεγκατασταση αν χρειαζονται καποια επισκευή).

Πάντως, αν αγοράσεις μοντέρνες συσκευες (πχ κοκκινες, φουξια, ασημι ή καταμαύρες ματ) και το αισθητικό κομμάτι εχεις λύσει, και εχεις και οικονομικό κέρδος.

Καλορίζικο το σπίτι! Δωσε details ετσι για τετραγωνικα, ετος κατασκευής κλπ.. να ζηλέψουμε λιγακι ..:p

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 74 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης, αν θες τη προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να φτιαξεις ενα σπιτι οικονομικό μεν, πολύ μοντέρνο δε. (δηλαδη με εντονα χρώματα). Και οχι ενα αποστειρωμενο σπιτι , που εχει τα παντα εντοιχισμένα και ψεύτικα.

Το σπιτι μας ειναι για να το χαιρομαστε, να μας αρεσει βεβαια (να ειναι μοντερνο και χαρούμενο) αλλά οχι να φοβομαστε να ζήσουμε εκει, μή τυχον και σπασουμε ή λερώσουμε κατι κλπ κλπ.

---
Κοίτα για παράδειγμα αυτες τις τρεις κουζίνες ποσο ψυχρές φαίνονται:


http://blog.youdesign.gr/wp-content/uploads/2009/07/liftkitchen1.jpg
http://www.tabathanis.gr/images/products/kitchen_modern/elite04_big.jpg

http://www.gruppocucine.gr/images/brio.jpg

Και κοίτα και αυτην, ζεστασιά που εμπνεει:

http://3.bp.blogspot.com/_7voWRpt7Li4/SJvbsVHk4UI/AAAAAAAAEJ4/GeuCiqpffSA/s400/Red+smeg+in+kitchen.JPG

treli@ris
21-11-09, 17:43
@alwaysalone

Αυτες οι κουζινες εχουν μινιμουμ 4000€ :cool:

Ας μη πω και για το SMEG το οποιο φτανει τα 1500€ :p

yiannismark
21-11-09, 17:49
Προσωπικά, δεν είμαι υπέρ των εντοιχιζόμενων, επειδή περιορίζουν τις επιλογές μου. Από κει και πέρα, έμαθα πρόσφατα ότι για τη (συσκευή) κουζίνα, οι εντοιχιζόμενες είναι πιο μικρές από τις ελεύθερες, δηλαδή μικρότερος φούρνος, μικρότερο ταψί κλπ.

Πέρσι κάναμε μια μεγαλούτσικη ανακαίνιση στο σπίτι της φίλης μου. Ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, που πείστηκα να επιλέξω κουζίνα από γνωστότατο, μεγάλο μαγαζί. Ακριβή και δεν τα αξίζει. Τώρα πια, με την εμπειρία που έχω μαζέψει και με τις συζητήσεις που έχω κάνει έκτοτε, προτείνω πάντα το εξής: ψάξε στη γειτονιά σου για ξυλουργό και πάρε προσφορά. Δεν θα τον βρεις στη γειτονιά; Ακόμα καλύτερα, ρώτα γνωστούς και φίλους, μάθε παράπονα, προτιμήσεις, αξιοποίησε την έρευνα που έκαναν αυτοί. Άσε τα μεγάλα μαγαζιά να κουρεύονται. Εμείς δώσαμε πάνω από 6.500 στο επώνυμο μαγαζί (μη φανταστείς κάτι πολυτελές...) και θα το μετανοιώνω για πολλά-πολλά χρόνια.
Επειδή μπορώ να γκρινιάζω για ώρες, θα κλείσω με το εξής: δεν γνώριζα ότι η "τελική" τιμή που μας έδωσαν ΔΕΝ περιελάμβανε τα εξής: νεροχύτη, βρύση, πλακάκια (εφόσον η νεα κουζίνα ήταν σε άλλο σχέδιο από ό,τι η παλιά) και ό,τι μερεμέτι προέκυψε. Ναι, δεν είμαι παιδί, είμαι 38 χρονών, αλλά δεν έχω ξαναφτιάξει κουζίνα. Όταν ρωτάω αν "αυτή είναι η τελική τιμή; Τα περιλαμβάνει όλα όσα θα χρειαστούν για την κουζίνα;", θέλω να μου δώσουν μια κυριολεκτική απάντηση. Και όχι αμέσως μόλις υπογράψουμε, να μου βγάλει τους συμπληρωματικούς καταλόγους και να αρχίσει να λέει "αν επιλέξετε νεροχύτη και μπαταρία από εμάς, ελάτε να δούμε τον κατάλογό μας, τι ταιριάζει πιο πολύ στο δικό σας σχέδιο και τι προτείνουμε να αγοράσετε"!!! Συγχύστηκα πάλι. Στείλε πμ αν θέλεις να σου πω ποιο μαγαζί ήταν, αν και φοβάμαι ότι σε όλα τα μεγάλα/επώνυμα το ίδιο χάλι θα υπάρχει.

alwaysalone
21-11-09, 18:06
@alwaysalone

Αυτες οι κουζινες εχουν μινιμουμ 4000€ :cool:

Ας μη πω και για το SMEG το οποιο φτανει τα 1500€ :p

ναι ειναι ακριβα τα smeg οντως..
Εγω βασικα το χρώμα ηθελα να τονισω :p και οτι ειμαι και κατά του ψυχρου-αποστειρωμενου-εντοιχισμένου σπιτιου.

Yiannismark, πες δημοσια ποιο μαγαζι ειναι, σιγά....

yiannismark
21-11-09, 20:37
Η Νεοσέτ ήταν, λοιπόν. Δεν έχει μεγάλη σημασία, μάλλον το ίδιο συμβαίνει στα περισσότερα μεγάλα μαγαζιά.
Κάτι που θυμήθηκα: πολλά πλυντήρια πιάτων έχουν ένα αφαιρούμενο πάνελ στην πρόσοψη. Αυτό το πάνελ μπορείς είτε να το παραγγείλεις εξ αρχής σε κάποιο χρώμα που προτιμάς, ή ακόμα και να το βάψεις και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου ή/και μπορείς να βρεις/δανειστείς κάποιο προχωρημένο εργαλείο βαφής (ή αν έχεις γνωστό φαναρτζή!). Έτσι, μπορείς να το ταιριάξεις με τα χρώματα της κουζίνας ή ακόμα και να κάνεις μια ενδιαφέρουσα, μοντέρνα αντίθεση :-)
Όσο για τον απορροφητήρα, θέλει λίγη προσοχή.
Μπορείς να ξεμπερδέψεις με 100-150 ευρόπουλα, αλλά όταν τον ανάβεις θα σε ενοχλεί πολύ ο θόρυβος. Για ανεκτό θόρυβο, πας γύρω στα 350 (δεν θυμάμαι ποιες μάρκες/μοντέλα ήταν εκεί, αλλά έτσι ή αλλιώς θα έχουν αλλάξει οι τιμές πια). Και αν έχεις θάρρος, κοιτάς για πιο ακριβά μοντέλα. Όμως, μην ξεχνάς ποτέ ότι έχουν προδιαγραφές. Ζήτα να δεις πόσα ντεσιμπέλ θόρυβο παράγει αυτός που θα σου αρέσει. Αν σου πουν ότι δεν γράφουν τέτοια πράγματα τα φυλλάδια, μεταβολή και αλλού πορτοκαλιές. Αν σου πουν ότι αυτό το νούμερο είναι εικονικό, μην μασήσεις. Θα συγκρίνεις τα εικονικά νούμερα των μοντέλων που σου αρέσουν και θα αποφασίσεις. Απο τους καλύτερους ήταν κάποια μοντέλα της Miele, με 15 ίντσες διάμετρο σωλήνα απαγωγής και πολύ χαμηλό θόρυβο, αλλά άρχιζαν από 600 περίπου ευρώ. Όμως, αν σκεφτείς ότι τον επώνυμο απορροφητήρα θα τον κρατήσεις τουλάχιστον μία δεκαετία (*), αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά θα σου κοστίσει 60/έτος με σημερινές τιμές.
Ειδικά αν είσαι καπνιστής και βρίσκεσαι σε ψυχρή περιοχή (θα το δαγκώνεις το χειμώνα στο μπαλκόνι), παίζει ρόλο ο θόρυβος, για να μπορείς να καπνίζεις στην κουζίνα.
(*) Τέλος, για να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής, φρόντισε ο σωλήνας που θα φεύγει από τον απορροφητήρα και θα πηγαίνει προς τον τοίχο, να έχει αρνητική κλίση (να κατηφορίζει προς τον τοίχο). Έτσι, όταν σβήνεις τον απορροφητήρα, η υγρασία που υπάρχει στον σωλήνα δεν θα κατασταλλάζει στον απορροφητήρα, αλλά θα φεύγει προς τα έξω. Έτσι, θα στεγνώνει ο απορροφ. και δεν θα μένει πάντα υγρός.

Ένα πλεονέκτημα που έχουν οι φτηνοί, θορυβώδεις απορροφητήρες είναι ότι αυτόματα θα σταματήσει να σε ενοχλεί ο θόρυβος του ράπτορα, της ψήκτρας, του τροφοδοτικού, κ.λπ. :cool:

cranky
21-11-09, 20:45
Ένα πλεονέκτημα που έχουν οι φτηνοί, θορυβώδεις απορροφητήρες είναι ότι αυτόματα θα σταματήσει να σε ενοχλεί ο θόρυβος του ράπτορα, της ψήκτρας, του τροφοδοτικού, κ.λπ. :cool:
:rofl::rofl::rofl:
Κορυφαίο !!!
Ακόμα γελάω !!!:respekt::respekt:

Sebu
21-11-09, 20:59
Το θέμα ειναι καθαρά και μόνο οικονομικό.

Ειναι και πρακτικό, αλλά αν εχεις λεφτα το λύνεις.

Απο αποψη αισθητικης παντως καλύτερα οι εντοιχιζόμενες συσκευές. Απο αποψη οικονομικής, οχι. (Μεγαλύτερη αξία, δυσκολότερη και πιο δαπανηρη εγκατασταση + απεγκατασταση αν χρειαζονται καποια επισκευή).

Πάντως, αν αγοράσεις μοντέρνες συσκευες (πχ κοκκινες, φουξια, ασημι ή καταμαύρες ματ) και το αισθητικό κομμάτι εχεις λύσει, και εχεις και οικονομικό κέρδος.

Καλορίζικο το σπίτι! Δωσε details ετσι για τετραγωνικα, ετος κατασκευής κλπ.. να ζηλέψουμε λιγακι ..:p

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 74 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης, αν θες τη προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να φτιαξεις ενα σπιτι οικονομικό μεν, πολύ μοντέρνο δε. (δηλαδη με εντονα χρώματα). Και οχι ενα αποστειρωμενο σπιτι , που εχει τα παντα εντοιχισμένα και ψεύτικα.

Το σπιτι μας ειναι για να το χαιρομαστε, να μας αρεσει βεβαια (να ειναι μοντερνο και χαρούμενο) αλλά οχι να φοβομαστε να ζήσουμε εκει, μή τυχον και σπασουμε ή λερώσουμε κατι κλπ κλπ.

---
Κοίτα για παράδειγμα αυτες τις τρεις κουζίνες ποσο ψυχρές φαίνονται:


http://blog.youdesign.gr/wp-content/uploads/2009/07/liftkitchen1.jpg
http://www.tabathanis.gr/images/products/kitchen_modern/elite04_big.jpg

http://www.gruppocucine.gr/images/brio.jpg

Και κοίτα και αυτην, ζεστασιά που εμπνεει:

http://3.bp.blogspot.com/_7voWRpt7Li4/SJvbsVHk4UI/AAAAAAAAEJ4/GeuCiqpffSA/s400/Red+smeg+in+kitchen.JPG

Η "ζεστή" κουζίνα δεν μου αρέσει. Μου φαίνεται πολύ "πρόχειρη", χυμαδιό.

Μου αρέσει όμως η 3η με το χαλάκι

Γούστα είναι αυτά

Peter_Transalp
21-11-09, 23:09
Θα σου απαντήσω επειδή τυχαίνει να δουλεύω σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας ηλεκτρικών και εμπορευόμαστε ηλεκτρικές συσκευές. ΟΛΑ είναι καθαρά θέμα γούστου και πολύ περισσότερο του κόστους. Τα 'χεις? Πάρε ότι καλύτερο μπορείς... Δεν τα 'χεις? Συμβιβάσου. Ηλεκτρικά θα βρεις σε διάφορες τιμές, από 450 ως... είτε είναι ελεύθερα, είτε εντοιχιζόμενα. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα. Μπορεί π.χ. να σου αρέσει το σετ της Miele αλλά τα 1550 που έχει είναι τσιμπημένα σε σχέση με το σετ της Siemens που θα βρεις και με 1100, το Miele όμως... είναι Miele. Άμα σου αρέσουν τα εντοιχιζόμενα μη κοιτάξεις καθόλου τα ελεύθερα και φυσικά το αντίθετο. Όσον αφορά τα έπιπλα η γνώμη μου είναι να πας σε κάποιο μαγαζί με κουζίνες που να συνεργάζεται με οίκους του εξωτερικού, τα ελληνικά απλά ξέχασέ τα. Επίσης τους μαραγκούς αν έχεις όρεξη να τους κυνηγάς για να σου τελειώσουν την κουζίνα ή να αντικαταστήσουν την όποια λαλακία θα έχουν κάνει, μπορείς ελεύθερα να πας αλλά μην πεις ότι δεν σε προειδοποίησα... Η γνώμη μου είναι να βάλεις μια οροφή στα χρήματα που σκοπεύεις να διαθέσεις και ξεκίνα το ψάξιμο. Τώρα για απορροφητήρα δεν διευκρινίζεις τι σκεφτεσαι να βάλεις... Ελεύθερο? Συρόμενο? Πτυσσόμενο? Καμίνι? Inox? Χρωματιστό? Οι περισσότερες εταιρίες στις απορροφητικότητες που γράφουν στα προσπεκτους τους είναι χωρίς σωλήνες άρα γράφουν πολύ περισσότερο από το πραγματικό (η Teka συγκεκριμένα γράφει "με ελεύθερη έξοδο").
Μερικά tips:
Μην ξεκινάς από τα εμπορικά καταστήματα το ψάξιμο, ξεκίνα από τις εκθέσεις των brands που σ' αρέσουν και αφού καταλήξεις σε 2-3 διαφορετικά μοντέλα (ΟΧΙ παραπάνω γιατί μετά χάνεις τη μπάλα..) πας με αυτά στα μαγαζιά και ρωτάς τιμές... Όπου βρείς την φτηνότερη ΤΕΛΙΚΗ τιμή ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ τα κλείνεις, αλλιώς σε άλλες πορτοκαλιές... Στο λέω γιατί μπορεί να σου πουν ότι κοστίζουν Χ ΑΛΛΑ η ασφάλεια αγορών και η ασφάλεια δόσεων και τα μεταφορικά να σου πάει κανά 150αρι ακόμα και να αναρωτιέσαι μετά γιατί σου βγήκαν ακριβότερα...
Κάνε οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης! Θα την πληρώσεις αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για μα 5ετία τουλάχιστον (η εργοστασιακές εγγυήσεις είναι 2 χρόνια).
Μέτρα τον χώρο σου από που θα περάσουν τα πράγματα στη μεταφορά, μη βρεθείς προ εκπλήξεως αν η σκάλα σου π.χ. είναι στενή και δεν ανεβαίνει το ψυγείο, θα τρέχεις να ψάχνεις για ανυψωτικό....
Όταν σου έρθουν τα πράγματα ΑΠΑΙΤΗΣΕ να στα ανοίξουν μπροστά σου! Σε περίπτωση χτυπημένου απλά δεν το δέχεσαι ή το παζαρέυεις για extra έκπτωση (αν δεν σε χαλάει...) και πίστεψέ με τα χτυπημένα είναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΓΗ για τα logistics των εταιριών...
Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ (http://www.syskeves.gr)για να παίρνεις ιδέες και τα ξαναλέμε.

hpapagigr
22-11-09, 01:37
Φίλοι μου, σας ευχαριστώ για την άμεση κ περιεκτική ανταπόκριση!!!
Οπως προείπα, θα εγκατασταθώ στο νέο διαμέρισμα κατά τον 5ο του 2010, ακόμα είναι στα μπετά.
Ακόμα θέλει αρκετό χρόνο...αλλά από τώρα άρχισα να ψάχνω για τις συσκευές και τα υπόλοιπα. Φυσικά οταν εγκατασταθώ θα ανεβάσω φωτογραφίες, απλά θέλω εκ των προτέρων να ξέρω την αγορά και να κάνω τις σχετικές κινήσεις.
Σίγουρα ο θόρυβος είιναι σημαντικός αφού φανταστείτε, έδωσα 400€ για fanless psu και case antec p182.
Επέλεξα διαμέρισμα "από τα μπετά" για να βάλω διακόπτες, πρίζες εθερνετ και δορυφορική, ηχείων και λοιπα κ να μην σκάβω αργότερα τοιχους...
Όσο για την κουζίνα (ολοκληρωμένη) θα την εγκαταστήσει ο μηχανικός (ποιότητα βακελλίτη) ή με επιλογής μου υλικά, πλακάκια κλπ κ αν θέλω κατι επι πλέον ή διαφορετικό, δεκτό με το ανάλογο επι πλέον κόστος.
Αν κ ακόμα δεν έχω καποιο συγκεκριμένο μοτίβο μου άρεσε κ μένα η τρίτη που παρέθεσε o Αlwaysalone.
Προυπολόγισα, κόστος επίπλων,συσκευών, ηλιακού, κλιματισμού γύρω στα 12000€. (Η κουζίνα ως επιπλα,νεροχύτης κλπ, περιλαμβανεται στο γενικό κόστος του διαμερίσματος (70μ2) στον δευτερο.
Αν παει κ παραπάνω λίγο δεν πειράζει...
Ελπίζω το αποτέλεσμα να αξίζει τα λεφτά του (τα προκαταβολικά) και την αναμονή ..k το άγχος της (ελπίζω) έγκαιρης παράδοσης.

alwaysalone
22-11-09, 02:15
Θες να μας ενημερωσεις για:

Ετος κατασκευης (προφανως νεοδμητη οπως γραφεις) /τμ (70?) /οροφος (2?) /τιμή αγοράς (ποσο πηγε το μαλλλι?) /πλησιον μετρό ή ησαπ (ποσο κοντα ή μακρυα?) ?

Εχει 1 ή 2 υ/δ?

hpapagigr
22-11-09, 11:58
Θες να μας ενημερωσεις για:

Ετος κατασκευης (προφανως νεοδμητη οπως γραφεις) /τμ (70?) /οροφος (2?) /τιμή αγοράς (ποσο πηγε το μαλλλι?) /πλησιον μετρό ή ησαπ (ποσο κοντα ή μακρυα?) ?

Εχει 1 ή 2 υ/δ?

Συγνώμη αλλά φταίω που δεν σας ειπα οτι ειμαι σε επαρχιακή πόλη του Ν. Μαγνησίας... και οχι Αθήνα
Οσο για το ..μαλί 1200€ * 70μ2 = 84000 + κατι δανεια κλπ γύρω στα 91000 + επίπλωση...κλπ τελικό υπολογίζω περί τα 105000€.
Δύο δωμάτιο 4χ3,5μ2 και κουζινα με ενιαίο σαλόνι 8χ3,5μ2. στον 2ο όροφο τριώροφης οικοδομής που ευελπιστώ να ανοικοδομηθεί εντός του προσεχούς ετους
Αυτά..

euri
22-11-09, 12:54
Απόσταση από το DSLAM;
Πυλωτή ή/και θέση στάθμευσης;
Ασανσέρ υδραυλικό ή μηχανικό;
Χώρος αποθήκης στο υπόγειο ή στην ταράτσα;
Σουβλατζίδικο κοντά;

δεν πάμε καλά... :what:

Καλορίζικο να είναι και να το ευχαριστηθείς. Και μιας και χτίζεται τώρα, μη λυπηθείς τις καλωδιώσεις, βάλε ό,τι μπορείς, καθώς μετά δεν είναι εύκολο

hpapagigr
22-11-09, 16:38
Απόσταση από το DSLAM;
Πυλωτή ή/και θέση στάθμευσης;
Ασανσέρ υδραυλικό ή μηχανικό;
Χώρος αποθήκης στο υπόγειο ή στην ταράτσα;
Σουβλατζίδικο κοντά;

δεν πάμε καλά... :what:

Καλορίζικο να είναι και να το ευχαριστηθείς. Και μιας και χτίζεται τώρα, μη λυπηθείς τις καλωδιώσεις, βάλε ό,τι μπορείς, καθώς μετά δεν είναι εύκολο

Είναι στο κέντρο της πολης (επαρχιακή) κ θα βάλω οποσδήποτε πριζες ηχειων (επιτέλους να απολαύσω 7καναλο home cinema) και γενικά οτι μου ερθει στο μυαλο αρκεί να είναι μη ορατο.
Οσον αφορά την κουζίνα μαλλον θα προτιμήσω κοουζίνα απλή κεραμική.
τα πάντα είναι μισό τσιγ΄ρο δρόμο (το θυμάμαι οταν καπνιζα ...μικρός:rofl: )
παρκινγ νομικά κατωχυρομένο σε αυλή!
ασανσερ ...δεν το ρώτησα ;) αποθήκη δεν έχει αλλα θα χρησιμοποιήσω ενα από τα πολλά εσωτερικά μπαλκόνια για αποθήκη :whistle:

........Auto merged post: hpapagigr πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ελπίζω να το παραλάβω στην ώρα του..
το DSLAM τι είναι?

euri
22-11-09, 16:48
το DSLAM τι είναι?

Το σημείο στο οποίο "κουμπώνει" η dsl στην πλευρά του παρόχου.


Οι ερωτήσεις που έθεσα παραπάνω ήταν καθαρά σαρκαστικές (όχι προς εσένα).

alwaysalone
22-11-09, 17:32
Οσοι σαρκάζουν, μαλλον εχουν πολύ το νου τους στη σαρκα (=κρεας). Πεινανε πολύ δηλαδη! :p:p:p

hpapagigr, οπως σου εγραψα και τις πρωτες σειρες του πρωτου μηνυματος μου, καλοριζικο! Παντως το παιρνεις σε καλή τιμή για νεόδμητη, αν αναλογιστεις οτι η Μαγνησια εχει πολλά τουριστικά μερη (Πηλιο) και καλή ρυμοτόμηση (πχ Βολος).

psyxakias
22-11-09, 17:45
Η "ζεστή" κουζίνα δεν μου αρέσει. Μου φαίνεται πολύ "πρόχειρη", χυμαδιό.

Μου αρέσει όμως η 3η με το χαλάκι

Γούστα είναι αυτάΘα συμφωνήσω απόλυτα, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ χθες βλέποντας το thread αλλά βαριόμουν να το γράψω. Είναι καθαρά θέμα γούστου του καθενός. Για παράδειγμα και εγώ βρήκα τις πρώτες 2 ψυχρές, η 3η με το χαλί όμως μου άρεσε πολύ, ενώ η 4η ίσως να μου άρεσε αν δεν είχε αυτό το ψυγείο που μου έδωσε την αίσθηση αυτό που αποκαλούμε "καρακιτς". :rolleyes:

Όσον αφορά το νέο σπίτι, και εγώ πιστεύω να μην λυπηθείς καθόλου τις καλωδιώσεις... πέρα από καλώδιο τηλεφώνου & κεραίας, το βασικότερο (για μένα) πλέον είναι καλωδίωση με Cat5e (υπερβολή το Cat6 πιστεύω) και μπρίζα σε κάθε δωμάτιο. Καλά τα "wirelessια" αλλά σαν το ενσύρματο τίποτα, και στο μέλλον όλο και περισσότερες συσκευές θα θέλουν δίκτυο.

Τώρα περί σαρκασμών, οκ και ο euri έχει κάποιο δίκιο για τις off-topic ερωτήσεις... μόνο Ε9 και κάτοψη δε του ζητήσαμε του ανθρώπου. Βέβαια και εγώ δε πάω πίσω, για εντοιχιζόμενες συσκευές ρώτησε, τι καλώδιο δικτύου να περάσει του απάντησα :rofl:

Φανερός Πράκτωρ
22-11-09, 18:25
Βέβαια και εγώ δε πάω πίσω, για εντοιχιζόμενες συσκευές ρώτησε, τι καλώδιο δικτύου να περάσει του απάντησα :rofl:

όπως του βγαίνει του καθενός! :)

lou.nick
22-11-09, 18:37
Πάντως εμένα το κόκκινο ψυγείο της 4ης φωτογραφίας μου άρεσε πάρα πολύ.

psyxakias
22-11-09, 19:31
Πάντως εμένα το κόκκινο ψυγείο της 4ης φωτογραφίας μου άρεσε πάρα πολύ.Οπότε ξέχναμε την συγκατοίκηση εμείς οι δύο :lol:

hpapagigr
22-11-09, 22:17
Το σημείο στο οποίο "κουμπώνει" η dsl στην πλευρά του παρόχου.


Οι ερωτήσεις που έθεσα παραπάνω ήταν καθαρά σαρκαστικές (όχι προς εσένα).

ok, αλλά γιατί σαρκαστικές???

euri
22-11-09, 22:55
ok, αλλά γιατί σαρκαστικές???

Διότι υποβλήθηκαν πολλές άσχετες και αδιάκριτες ερωτήσεις.

hpapagigr
22-11-09, 23:21
Τελικά απ'όσους εχετε διαμερισμα, τι είναι πιο λειτουργικό και ομορφο?
Εντιχοισμένη κουζίνα ή απλή που να "δένει" με την διακόσμηση της κουζίνας?
ευχαριστώ!!!

alwaysalone
22-11-09, 23:27
Εντοιχισμένες:
Υπερ: Καλύτερη αισθητική, μεγαλύτερη εξοικονόμιση χώρου στη κουζίνα.
Κατά: Μεγάλο κόστος, δυσκολότερη εγκατασταση+απεγκατασταση, περισσότερο απροσωπες (δεν εχουν την ταυτότητα του ιδιοκτητη, αφου συχνά κλεινονται μεσα σε εξωτερικό επιπλο).

Απλές:
Υπέρ: περισσότερες δυνατότητες για μερεμέτια, χαμηλότερο κόστος, μη δεσμευτική ως προς τις επιλογες των συσκευων και των συνδυασμων αυτων.
Κατά: Μεγαλύτερο μέγεθος, αρα μεγαλύτερη κατάληψη χώρου.


ΥΓ: δεν εχω δικό μου διαμέρισμα, αλλά επειδη το θελω διακαως :p, όποτε βλεπω τετοια θεματα, πεθαίνω να συμμετεχω.. :p

hpapagigr
22-11-09, 23:30
Εντοιχισμένες:
Υπερ: Καλύτερη αισθητική, μεγαλύτερη εξοικονόμιση χώρου στη κουζίνα.
Κατά: Μεγάλο κόστος, δυσκολότερη εγκατασταση+απεγκατασταση, περισσότερο απροσωπες (δεν εχουν την ταυτότητα του ιδιοκτητη, αφου συχνά κλεινονται μεσα σε εξωτερικό επιπλο).

Απλές:
Υπέρ: περισσότερες δυνατότητες για μερεμέτια, χαμηλότερο κόστος, μη δεσμευτική ως προς τις επιλογες των συσκευων και των συνδυασμων αυτων.
Κατά: Μεγαλύτερο μέγεθος, αρα μεγαλύτερη κατάληψη χώρου.


ΥΓ: δεν εχω δικό μου διαμέρισμα, αλλά επειδη το θελω διακαως :p, όποτε βλεπω τετοια θεματα, πεθαινω να συμμετεχω.. :p

Ούτε εγώ έχω ,απλά πιστεύω ν'αποκτήσω...:)
Οταν έρθει η ώρα των επίπλων, θέλω να ξέρω τι θα ζητήσω να μου περάσουν
Γι'αυτό ψάχνω να δω φωτο από κουζίνες να σχηματίσω μια εικόνα
Σ'ευχαριστώ!!!

alwaysalone
22-11-09, 23:34
Παντως στις περισσοτερες φωτο απο νεοδμητα διαμερισμα προς πωληση που βλεπω, εχουν φτιαξει προεγκατασταση για εντοιχισμενα.. Ισως μελλοντικα να τεινουν να καταργηθουν οι απλες κουζίνες... :hmm:
Οπότε λογικα σταδιακα, θα μειώνεται και το κοστος...

---
Παντως εμενα δε μου αρεσουν τα εντοιχισμένα στην κουζινα.. (μονο οι ντουλαπες συμφερει να ειναι εντοιχισμενες, για να μη πιανουν πολύ χωρο).
Θελω στη κουζινα, το ψυγειο να φαινεται οτι ειναι ψυγειο, οχι πχ να ανοιγω ενα επιπλο και μεσα να ειναι ψυγειο, μετά να ανοιγω άλλο επιπλο και μεσα να ειναι κουζινα κλπ.
Το ψυγειο να φαινεται οτι ειναι ψυγειο, η κουζινα να φαινεται οτι ειναι κουζινα κλπ..
Η δικη μου γνωμη τουλαχιστον :)

hpapagigr
22-11-09, 23:38
Παντως στις περισσοτερες φωτο απο νεοδμητα διαμερισμα προς πωληση που βλεπω, εχουν φτιαξει προεγκατασταση για εντοιχισμενα.. Ισως μελλοντικα να τεινουν να καταργηθουν οι απλες κουζίνες... :hmm:
Οπότε λογικα σταδιακα, θα μειώνεται και το κοστος...

Σίγουρα αν το ψα΄ξεις επιμελώς, πιστεύω να μπορείς να βρεις κ απλή κουζίνα με κομψό design.
Αν καποιος φίλος έχει φωτό από κουζίνα, ας την ανεβάσει να τη δω

alwaysalone
22-11-09, 23:50
συσκευες κουζινας..
http://modculture.typepad.com/photos/uncategorized/2007/12/21/smeg_fire.jpg

ψυγεια
http://renomart.com.au/wp-content/uploads/2008/01/retro-refrigerator-smeg-fab-retro-fridge.jpg

πλυντήριο πιατων
http://www.kitchencritic.co.uk/upload/2007/10/smeg-dishwasher.jpg

http://www.housetohome.co.uk/imageBank/s/Smeg-dishwasher1.jpg

ολες οι βασικες συσκευες: :D :D :D
http://www.freshdesignblog.com/wp-content/uploads/2009/10/smeg-retro-300x225.jpg

και σε ποιο οικονομικές λύσεις:

Claret κουζινα
http://www.myself.gr/files/Image/Products/Home/kouzina/2008/aprilios/resized/hlektrikikouzina_m_300_244.jpg

Για μεγαλυτερη ποικιλια και συγκριση τιμων, και με επιλογες ποικίλου κοστους, σε παραπεμπω εδω:
http://www.skroutz.gr/c/54/oikiakes-syskeues.html

:D :D

hpapagigr
22-11-09, 23:52
ok.
Σ'ευχαριστώ!!

Xouzouris
23-11-09, 21:08
Πλην του ψυγειου, προσωπικα προτιμω τα παντα εντοιχισμενα. Το ψυγειο καλο ειναι για την μακροζωϊα του να μην ειναι εντοιχισμενο, ειδικα στα μερη μας με τις καλοκαιρινες θερμοκρασιες που μας δερνουν τα εντοιχισμενα ψυγεια αγκομαχανε, και η αποδοση τους δεν ειναι βελτιστη και η διαρκεια ζωης τους επηρεαζεται (φυσικα οταν λεμε εντοιχισμενο εννοουμε ΠΛΗΡΩΣ εντοιχισμενο, δηλαδη χωμενο μεσα σε ενα κλειστο ντουλαπι με πανελ ιδιο με τα ντουλαπια πανω στην πορτα του). Αλλωστε, τα περισσοτερα ψυγεια πλεον ειναι πολυ εμφανισιμα, ασε που πολλα απο αυτα επιβαλλεται να μην ειναι εντοιχισμενα λογω της φυσης τους (πχ ντουλαπες με εξοδο παγου-νερου).

Επισης, βρισκω τον πληρη εντοιχισμο των υπολοιπων συσκευων και πιο πρακτικο: πχ δεν εχεις το θεμα της καθαριοτητας διπλα/πισω απο την κουζινα-συσκευη, δεν εχεις το θεμα της ενδεχομενης διαφορας υψους μεταξυ του παγκου της κουζινας και της κουζινας-συσκευης κτλ. Επισης, κατα κανονα, οι εντοιχιζομενες συσκευες ειναι τεχνολογικα πιο εξελιγμενες.

Κατα τα αλλα, επειδη τελευταια εκανα μια ανακαινιση σπιτι και η κουζινα φτιαχτηκε απο την αρχη μετα απο εκτενεστατη ερευνα αγορας, εχω να πω/προτεινω τα εξης:

- Συμφωνω κι εγω οτι το σπιτι, και ειδικα η κουζινα, πρεπει να εχουν μια εικονα "ζωης", οχι αποστειρωσης. Βαλε λιγο χρωμα στη ζωη σου, να σε "φτιαχνει" το περιβαλλον που ζεις και δημιουργεις (η κουζινα ειναι το κατ'εξοχην σημειο της γαστριμαργικης δημιουργιας, το αλλο σημειο δημιουργιας του σπιτιου ειναι η κρεβατοκαμαρα-αλλα εκει συνηθως το περιβαλλον δεν σε νοιαζει ή δεν το βλεπεις :p) και κανε τις επιλογες με βαση την χρηστικοτητα. Ενδεικτικα, η κουζινα που εβαλα εγω ειναι αυτη (εννοειται το μοντελο-χρωματικος συνδυασμος)

http://www.stosa.gr/Models_Coucine/Modern/patty-13.jpg

- Κουζινα: Εστιες μικτες (απλες κεραμικες/επαγωγικες). Κρατας συμβατοτητα με τις τωρινες σου κατσαρολες, αλλα αμα μαγειρεψεις σε επαγωγικη δεν υπαρχει γυρισμος. Ζεσταμα στο πιτς-φυτιλι, μαγειρεμα εφαμιλλο του γκαζιου. Εγω κατεληξα εδω (http://www.net-electric.gr/catalog/miele-km-5920-inox-60cm-p-5285.html).

- Φουρνος: θελει προσοχη, καθως οι εντοιχιζομενοι κατα κανονα εχουν μικροτερη χωρητικοτητα. υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις, η σειρα Openspace της Ariston πχ δινει 70 λιτρα ενω ολοι οι Miele δινουν 66 λιτρα. Κι εδω, ο,τι πληρωσεις παιρνεις. Σε κουζινα Beko εκανα ενα τεταρτο να βρασω νερο για μακαρονια, τωρα στο τεταρτο εχω ηδη κατσει στο τραπεζι ενω σε μια ωρα ο 5240BP (http://www.net-electric.gr/catalog/miele-5240-bp-edclst-p-5301.html) μου εχει ψησει κοτοπουλο με πατατες φουρνου. :respekt:

- Φουρνος μικροκυματων: εδω πιστευω οτι ειναι πεταμενα λεφτα το εντοιχισμενο. Κανει βεβαια πολυ ποζερια το ενα φουρνακι πανω απο το αλλο, αλλα δεν δικαιολογουνται οι τιμες τους με τιποτα. Αν παρεις, παρε το πιο φτηνο που θα βρεις, εχει κατι Whirlpool με ~200 ευρω που ειναι μια χαρα.

- Πλυντηριο πιατων: η κυρια επιλογη ειναι αν ο εντοιχισμος θα ειναι full-face ή οχι (αν δηλαδη θα βλεπεις το καντραν του πλυντηριου ή απλα ενα πανελ σαν να ηταν ντουλαπι-σε αυτη την περιπτωση τα κουμπια του πλυντηριου ειναι στο πανω μερος της πορτας του οπως την ανοιγεις). Μιας που τα πανελ των περισσοτερων πλυντηριων ειναι αισθητικα τρισαθλια (ή θα φαινονται ετσι σε μερικα χρονια ;)), εγω προτιμησα την πρωτη περιπτωση. Η επιλογη της μαρκας ειναι υποκειμενικη, καλο ομως ειναι να ειναι μεγαλη και σιγουρη. Mην μασας απο τις πλειαδες προγραμματων, ετσι κι αλλιως παλι 2-3 το πολυ θα χρησιμοποιεις. Εγω πηγα κι εδω σε Miele (http://www.net-electric.gr/catalog/miele-1173-scvi-p-5266.html).

Εννοειται οτι ολες οι συσκευες που αγοραζουμε ειναι ενεργειακης κλασης Α.

alwaysalone
23-11-09, 22:21
Χουζούρη, ποσες χιλιάδες ευρώ σου στοιχισε αυτο το ρεκτιφιε της κουζινας? :p
Ωραια η κουζινα σου, με'γεια!

Peter_Transalp
24-11-09, 00:29
Πλην του ψυγειου, προσωπικα προτιμω τα παντα εντοιχισμενα. Το ψυγειο καλο ειναι για την μακροζωϊα του να μην ειναι εντοιχισμενο, ειδικα στα μερη μας με τις καλοκαιρινες θερμοκρασιες που μας δερνουν τα εντοιχισμενα ψυγεια αγκομαχανε, και η αποδοση τους δεν ειναι βελτιστη και η διαρκεια ζωης τους επηρεαζεται (φυσικα οταν λεμε εντοιχισμενο εννοουμε ΠΛΗΡΩΣ εντοιχισμενο, δηλαδη χωμενο μεσα σε ενα κλειστο ντουλαπι με πανελ ιδιο με τα ντουλαπια πανω στην πορτα του). Αλλωστε, τα περισσοτερα ψυγεια πλεον ειναι πολυ εμφανισιμα, ασε που πολλα απο αυτα επιβαλλεται να μην ειναι εντοιχισμενα λογω της φυσης τους (πχ ντουλαπες με εξοδο παγου-νερου).

Επισης, βρισκω τον πληρη εντοιχισμο των υπολοιπων συσκευων και πιο πρακτικο: πχ δεν εχεις το θεμα της καθαριοτητας διπλα/πισω απο την κουζινα-συσκευη, δεν εχεις το θεμα της ενδεχομενης διαφορας υψους μεταξυ του παγκου της κουζινας και της κουζινας-συσκευης κτλ. Επισης, κατα κανονα, οι εντοιχιζομενες συσκευες ειναι τεχνολογικα πιο εξελιγμενες.

Κατα τα αλλα, επειδη τελευταια εκανα μια ανακαινιση σπιτι και η κουζινα φτιαχτηκε απο την αρχη μετα απο εκτενεστατη ερευνα αγορας, εχω να πω/προτεινω τα εξης:

- Συμφωνω κι εγω οτι το σπιτι, και ειδικα η κουζινα, πρεπει να εχουν μια εικονα "ζωης", οχι αποστειρωσης. Βαλε λιγο χρωμα στη ζωη σου, να σε "φτιαχνει" το περιβαλλον που ζεις και δημιουργεις (η κουζινα ειναι το κατ'εξοχην σημειο της γαστριμαργικης δημιουργιας, το αλλο σημειο δημιουργιας του σπιτιου ειναι η κρεβατοκαμαρα-αλλα εκει συνηθως το περιβαλλον δεν σε νοιαζει ή δεν το βλεπεις :p) και κανε τις επιλογες με βαση την χρηστικοτητα. Ενδεικτικα, η κουζινα που εβαλα εγω ειναι αυτη (εννοειται το μοντελο-χρωματικος συνδυασμος)

http://www.stosa.gr/Models_Coucine/Modern/patty-13.jpg

- Κουζινα: Εστιες μικτες (απλες κεραμικες/επαγωγικες). Κρατας συμβατοτητα με τις τωρινες σου κατσαρολες, αλλα αμα μαγειρεψεις σε επαγωγικη δεν υπαρχει γυρισμος. Ζεσταμα στο πιτς-φυτιλι, μαγειρεμα εφαμιλλο του γκαζιου. Εγω κατεληξα εδω (http://www.net-electric.gr/catalog/miele-km-5920-inox-60cm-p-5285.html).

- Φουρνος: θελει προσοχη, καθως οι εντοιχιζομενοι κατα κανονα εχουν μικροτερη χωρητικοτητα. υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις, η σειρα Openspace της Ariston πχ δινει 70 λιτρα ενω ολοι οι Miele δινουν 66 λιτρα. Κι εδω, ο,τι πληρωσεις παιρνεις. Σε κουζινα Beko εκανα ενα τεταρτο να βρασω νερο για μακαρονια, τωρα στο τεταρτο εχω ηδη κατσει στο τραπεζι ενω σε μια ωρα ο 5240BP (http://www.net-electric.gr/catalog/miele-5240-bp-edclst-p-5301.html) μου εχει ψησει κοτοπουλο με πατατες φουρνου. :respekt:

- Φουρνος μικροκυματων: εδω πιστευω οτι ειναι πεταμενα λεφτα το εντοιχισμενο. Κανει βεβαια πολυ ποζερια το ενα φουρνακι πανω απο το αλλο, αλλα δεν δικαιολογουνται οι τιμες τους με τιποτα. Αν παρεις, παρε το πιο φτηνο που θα βρεις, εχει κατι Whirlpool με ~200 ευρω που ειναι μια χαρα.

- Πλυντηριο πιατων: η κυρια επιλογη ειναι αν ο εντοιχισμος θα ειναι full-face ή οχι (αν δηλαδη θα βλεπεις το καντραν του πλυντηριου ή απλα ενα πανελ σαν να ηταν ντουλαπι-σε αυτη την περιπτωση τα κουμπια του πλυντηριου ειναι στο πανω μερος της πορτας του οπως την ανοιγεις). Μιας που τα πανελ των περισσοτερων πλυντηριων ειναι αισθητικα τρισαθλια (ή θα φαινονται ετσι σε μερικα χρονια ;)), εγω προτιμησα την πρωτη περιπτωση. Η επιλογη της μαρκας ειναι υποκειμενικη, καλο ομως ειναι να ειναι μεγαλη και σιγουρη. Mην μασας απο τις πλειαδες προγραμματων, ετσι κι αλλιως παλι 2-3 το πολυ θα χρησιμοποιεις. Εγω πηγα κι εδω σε Miele (http://www.net-electric.gr/catalog/miele-1173-scvi-p-5266.html).

Εννοειται οτι ολες οι συσκευες που αγοραζουμε ειναι ενεργειακης κλασης Α.
Συμφωνώ και προσυπογράφω με μερικές ενστάσεις;)
Τα εντοιχιζόμενα ψυγεία πλέον είναι εντελώς ξεπερασμένα και δεν τα προτιμά ο κόσμος γιατί θα είναι αναγκασμένος να συμβιβαστεί με ξεχωριστά συντήριση-κατάψυξη και σε 60cm φάρδος. Αν δεν υπάρχει στενότητα χώρου οι ψυγειοκαταψύκτες με 2,00 m ύψος και 0,70 m φάρδος είναι must αν και εγώ προτιμώ τα ψυγεία με την κατάψυξη πάνω γιατί δεν μ' αρέσουν τα συρτάρια.
Στις κουζίνες έχεις απόλυτο δίκιο για την καθαριότητα, στις ελεύθερες κεραμικές όμως διαφορά ύψους δεν υφίσταται, όλες είναι 85cm ύψος οπότε οι μαραγκοί ξέρουν τι θα κάνουν. Οι εντοιχιζόμενες είναι σαφώς πιο εξελιγμένες αλλά όχι με μικρότερους φούρνους. Οι Bosch-Siemens-Pitsos-Neff για παράδειγμα έχουν ακριβώς τους ίδιους φούρνους με χωρητικότητα 58lt εκτός των πυρολυτικών που έχουν 56lt (λόγω 3πλου τζαμιού στην πόρτα) αφού μιλάμε για την ίδια εταιρία η οποία απλά αλλάζει το design στη φάτσα και τα εντόσθια είναι ίδια (το ίδιο είναι και οι ελεύθερες κουζίνες). Όσο για τον Miele που διάλεξες απλά :oneup: αφού είναι και πυρολυτικός, μόνο πρόσεξε να μην κάνεις συχνά πυρόλυση γιατί προβλέπω να τον παίρνεις στα χέρια σύντομα. Στα υπόλοιπα έχουμε ταύτιση απόψεων και όσο γαι το σχέδιο και τα χρώματα των επίπλων της κουζίνας αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και εξαρτάται το γούστο του καθενός δηλαδή περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

mosaic
24-11-09, 00:53
Τελικά απ'όσους εχετε διαμερισμα, τι είναι πιο λειτουργικό και ομορφο?
Εντιχοισμένη κουζίνα ή απλή που να "δένει" με την διακόσμηση της κουζίνας?
ευχαριστώ!!!

κουζίνα χειροποίητη από ξυλουργό στα μετρά που θες και όπως θες …
κατά προτίμηση λευκή με κάποιο κομψό σκάλισμα ….και μαύρο πάσο αχμ που να κάνει (κάπως σαν ψηφιδωτό) λευκός νεροχύτης με δυο γούρνες ….και βρύση GROHE για μια ζωή και διχως απώλειες...
πομολακια (πορσελάνινα) λευκά με λιγάκι διακριτικό χρυσό..
ηλεκτρικές συσκευές ΟΧΙ εντοιχιζόμενες, αλλά απλές! που θα φαίνονται σαν εντοιχιζόμενες… ; )
το όλο σύνολο είναι αυτό που λέμε all time classic:)

ζητούμενο ……… μερακλης και μαγκιορος ξυλουργός;)

οπς προσοχη ….στην επιλογή όταν έρθει η ώρα για τα πλακάκια

alwaysalone
24-11-09, 01:02
αυτο το "κουζινα-πασο" τι σημαινει mosaic?
γιατι το διαβαζω γενικα σε διάφορες αγγελίες..

mosaic
24-11-09, 01:17
αυτο το "κουζινα-πασο" τι σημαινει mosaic?
γιατι το διαβαζω γενικα σε διάφορες αγγελίες..
καλά έκανες και το επισήμανες …. η από πάνω επιφάνεια, ο πάγκος εργασίας…
εκεί που γίνεται η δημιουργία των εδεσμάτων ..........μιαμ μιαμ :rolleyes:

και επίσης άλλοτε το πάσο χωρίζει ας πούμε την (κουζίνα με το καθιστικό) αλλά δεν είναι και απόλυτο αυτό


ίσως στο προηγούμενο post μου έπρεπε να γράψω πάγκο και όχι πάσο

alwaysalone
24-11-09, 01:30
σ'ευχαριστω για την επεξηγηση!
Πάσο το γραφουν στις αγγελίες και το χα απορία..
Thanks!
Ωραίοι ειναι παντως αυτοι οι ψηλοι παγκοι που χωρίζουν οπως ειπες τη κουζινα με το σαλονι... Βαζεις μια ψηλη καρεκλα και το κανεις σαν μοντερνο εστιατοριο eat & go!
:oneup:

ξερεις τωρα εγω ονειρευομαι διαμερισματα με κουζινες-πασο και φουξια ψυγειο smeg :p :inbed:

psyxakias
24-11-09, 01:34
Είναι όντως καλή φάση, δε σε ρωτάνε ποτέ οι καλεσμένοι τι φαγητό φτιάχνεις... ειδικά άμα είναι ψάρι, κουνουπίδι κτλ :p

alwaysalone
24-11-09, 01:37
Είναι όντως καλή φάση, δε σε ρωτάνε ποτέ οι καλεσμένοι τι φαγητό φτιάχνεις... ειδικά άμα είναι ψάρι, κουνουπίδι κτλ :p

:p
Τέτοια φαγητά δε μπαινουν σπιτι μας, ούτε σε φωτογραφία :p

Φανερός Πράκτωρ
24-11-09, 01:37
ποτέ δεν συμπάθησα να είναι η κουζίνα ένα με ένα άλλο δωματιο. Μυρίζει και το άλλο δωμάτιο όταν μαγειρεύεις και δεν μπορείς να την αφήσεις λίγο ακατάστατη γιατί σου χαλάει την γενικότερη αισθητική και καθαριότητα του σπιτιού.

alwaysalone
24-11-09, 01:40
ποτέ δεν συμπάθησα να είναι η κουζίνα ένα με ένα άλλο δωματιο. Μυρίζει και το άλλο δωμάτιο όταν μαγειρεύεις και δεν μπορείς να την αφήσεις λίγο ακατάστατη γιατί σου χαλάει την γενικότερη αισθητική και καθαριότητα του σπιτιού.

Επισης δε μπορει και ο "εραστης" να ξεμοναχιάσει την οικοδεσποινα με αφορμη το αλάτι :p.. Αφηστε δε που δε θα ειχε ανέβει και ποτέ η θεατρική παρασταση "Στις κουζινες", που ήταν χαλια οφείλω να σας πω... :p

Εμενα μου αρεσει, αρκεί να ειναι οπως την περιεγραψε η mosaic.
Και οχι παλιατζουρα και κακόγουστη... Τωρα στο θεμα της καθαριότητας εχεις ενα δίκιο αλλά υπαρχει λυση :p Δε μαγειρευεις.-

psyxakias
24-11-09, 03:45
ποτέ δεν συμπάθησα να είναι η κουζίνα ένα με ένα άλλο δωματιο. Μυρίζει και το άλλο δωμάτιο όταν μαγειρεύεις και δεν μπορείς να την αφήσεις λίγο ακατάστατη γιατί σου χαλάει την γενικότερη αισθητική και καθαριότητα του σπιτιού.Θα συμφωνήσω, για αυτό ανέφερα αυτό περί μυρωδιών. Ωφελεί σε σπίτια με μικρή κουζίνα, που δε χωράει καν τραπέζι, αλλά αρκετές φορές δεν είναι πρακτικό στη καθημερινότητα.

Xouzouris
24-11-09, 09:54
Χουζούρη, ποσες χιλιάδες ευρώ σου στοιχισε αυτο το ρεκτιφιε της κουζινας? :p
Ωραια η κουζινα σου, με'γεια!

Κοντα στις 15. Βλεπεις η κουζινα ειναι μεγαλη, οποτε πηγαν πολλα τα επιπλα (αν δεν κανω λαθος κοντα στα 23 γραμμικα μετρα).


Συμφωνώ και προσυπογράφω με μερικές ενστάσεις;)
Τα εντοιχιζόμενα ψυγεία πλέον είναι εντελώς ξεπερασμένα και δεν τα προτιμά ο κόσμος γιατί θα είναι αναγκασμένος να συμβιβαστεί με ξεχωριστά συντήριση-κατάψυξη και σε 60cm φάρδος. Αν δεν υπάρχει στενότητα χώρου οι ψυγειοκαταψύκτες με 2,00 m ύψος και 0,70 m φάρδος είναι must αν και εγώ προτιμώ τα ψυγεία με την κατάψυξη πάνω γιατί δεν μ' αρέσουν τα συρτάρια.
Στις κουζίνες έχεις απόλυτο δίκιο για την καθαριότητα, στις ελεύθερες κεραμικές όμως διαφορά ύψους δεν υφίσταται, όλες είναι 85cm ύψος οπότε οι μαραγκοί ξέρουν τι θα κάνουν. Οι εντοιχιζόμενες είναι σαφώς πιο εξελιγμένες αλλά όχι με μικρότερους φούρνους. Οι Bosch-Siemens-Pitsos-Neff για παράδειγμα έχουν ακριβώς τους ίδιους φούρνους με χωρητικότητα 58lt εκτός των πυρολυτικών που έχουν 56lt (λόγω 3πλου τζαμιού στην πόρτα) αφού μιλάμε για την ίδια εταιρία η οποία απλά αλλάζει το design στη φάτσα και τα εντόσθια είναι ίδια (το ίδιο είναι και οι ελεύθερες κουζίνες). Όσο για τον Miele που διάλεξες απλά :oneup: αφού είναι και πυρολυτικός, μόνο πρόσεξε να μην κάνεις συχνά πυρόλυση γιατί προβλέπω να τον παίρνεις στα χέρια σύντομα. Στα υπόλοιπα έχουμε ταύτιση απόψεων και όσο γαι το σχέδιο και τα χρώματα των επίπλων της κουζίνας αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και εξαρτάται το γούστο του καθενός δηλαδή περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

Αυτο με την κουζινα το εχω δει να συμβαινει, γιάυτο το ειπα. Δεν εχουν διαφορα υψους οι κουζινες μεταξυ τους, μπορει να εχουν ομως με το επιπλο: βγαινει το επιπλο της κουζινας πχ στο 1μ με το ζορι και ψαχνεις εσυ μετα βαση να σηκωσεις την κουζινα.

Οσο για το μεγεθος, τι να σου πω ρε φιλε, οταν ξεκινησα την ερευνα αγορας για τα ηλεκτρικα, ολοι οι φουρνοι μου φαινονταν κουτσικοι σε σχεση με αυτον της ελευθερης κουζινας που ειχα. Καποιος πωλητης που ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι αυτο συμβαινει λογω της καλυτερης μονωσης που πρεπει να εχει ο φουρνος λογω του εντοιχισμου. Τωρα αν ισχυει δεν ξερω, αλλα ξερω οτι τα 56-58 σε σχεση με τα 66-70 ειναι περιπου 20% διαφορα... αυτο για την πυρολυση το εχω ακουσει, δεν ειναι για χορταση οντως. :p

alwaysalone
25-11-09, 22:39
15 χιλιαρικα ε? Πολλά λεφτά.. Τι χρώμα εχει?
Εμενα βασικα δε μου αρεσει εκεινο το καφε το σκ*τι (sorry κιολας) που εχουν καποιες κουζινες.
Μου αρεσει ή το σκουρο καφε (σαν την πρωτη φωτο που ανεβασα), ή το κοκκινο γυαλιστερο ή το μαυρο ματ. (κολαση το μαυρο ε? :cool::cool: )

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 19 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η πρώτη κουζινα πανω αριστερα μου αρέσει παρα πολυ!

http://fe-mail.gr/media/Image/decoration/2009/01/sensual_home/kitchen_red.jpg

sdikr
25-11-09, 22:58
ρε μήπως ξεφύγατε λίγο;

πολλές φόρες η φώτο που βλέπουμε τελικά βγαίνουν εντελώς διαφορετικά στην πράξη.

Σε κάποιους αρέσουν τα κλασικά χρώματα σε κάποιους όχι,

@alwaysalone,
Εσύ είσαι κίνδυνος!! φαντάζομαι τι θα πείς αν δεις ενα ethernet Καλώδιο να περνά απο το σαλόνι!!

alwaysalone
25-11-09, 23:01
@alwaysalone,
Εσύ είσαι κίνδυνος!! φαντάζομαι τι θα πείς αν δεις ενα ethernet Καλώδιο να περνά απο το σαλόνι!!

Θα το κόψω :twisted:

(εκτος κι αν ταιριαζει με τη κουζινα :p)

Xouzouris
26-11-09, 17:00
15 χιλιαρικα ε? Πολλά λεφτά.. Τι χρώμα εχει?
Εμενα βασικα δε μου αρεσει εκεινο το καφε το σκ*τι (sorry κιολας) που εχουν καποιες κουζινες.
Μου αρεσει ή το σκουρο καφε (σαν την πρωτη φωτο που ανεβασα), ή το κοκκινο γυαλιστερο ή το μαυρο ματ. (κολαση το μαυρο ε? :cool::cool: )

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 19 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η πρώτη κουζινα πανω αριστερα μου αρέσει παρα πολυ!

http://fe-mail.gr/media/Image/decoration/2009/01/sensual_home/kitchen_red.jpg

Τα χρωματα ειναι αυτα της φωτογραφιας που παρεθεσα, σκουρο καφε και πορτοκαλι με αμμοβολισμενα τζαμια. Το σχεδιο δεν ειναι το ιδιο (η φωτο ειναι της εταιρειας, στο σπιτι μου φυσικα ειναι αλλιως).

alwaysalone
26-11-09, 22:25
Τα χρωματα ειναι αυτα της φωτογραφιας που παρεθεσα, σκουρο καφε και πορτοκαλι με αμμοβολισμενα τζαμια. Το σχεδιο δεν ειναι το ιδιο (η φωτο ειναι της εταιρειας, στο σπιτι μου φυσικα ειναι αλλιως).

Ωραιο ειναι το σκουρο καφε-πορτοκαλί. Θα βαψεις και τους τοιχους σε γηινες αποχρώσεις? Ειναι κουζινα-σαλόνι? Γιατι αν ειναι κουζινα-σαλονι μπορεις να παρεις καναπε και να βαλεις λεοπαρ μαξιλαρια , να ταιριαζουν με τις γηινες αποχρώσεις της κουζινας ..

Αν και το καφε δεν ειναι το καλύτερο μου χρωμα, με το εντονο πορτοκαλί ομως ,κανει καλό συνδυασμό, και οι γηινες αποχρώσεις θυμιζουν γενικά κουζινα...
Γηινες -> καφε-> ξυλο-> φαγητό στα ξύλα κλπ :p

Εκείνο το ορθιο πορτοκαλί, είναι ψυγείο?

alwaysalone
28-11-09, 00:10
Ωραια ειναι και τα εντοιχισμενα μπανια, αλλά ποσο να στοιχιζουν ομως...

http://www.epiplokataskeves.gr/images/bathroom_3.jpg

Peter_Transalp
28-11-09, 01:21
Κοντα στις 15. Βλεπεις η κουζινα ειναι μεγαλη, οποτε πηγαν πολλα τα επιπλα (αν δεν κανω λαθος κοντα στα 23 γραμμικα μετρα).



Αυτο με την κουζινα το εχω δει να συμβαινει, γιάυτο το ειπα. Δεν εχουν διαφορα υψους οι κουζινες μεταξυ τους, μπορει να εχουν ομως με το επιπλο: βγαινει το επιπλο της κουζινας πχ στο 1μ με το ζορι και ψαχνεις εσυ μετα βαση να σηκωσεις την κουζινα.

Οσο για το μεγεθος, τι να σου πω ρε φιλε, οταν ξεκινησα την ερευνα αγορας για τα ηλεκτρικα, ολοι οι φουρνοι μου φαινονταν κουτσικοι σε σχεση με αυτον της ελευθερης κουζινας που ειχα. Καποιος πωλητης που ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι αυτο συμβαινει λογω της καλυτερης μονωσης που πρεπει να εχει ο φουρνος λογω του εντοιχισμου. Τωρα αν ισχυει δεν ξερω, αλλα ξερω οτι τα 56-58 σε σχεση με τα 66-70 ειναι περιπου 20% διαφορα... αυτο για την πυρολυση το εχω ακουσει, δεν ειναι για χορταση οντως. :p
Στο ύψος του πάγκου είναι το θέμα! Όλες οι ελεύθερες συσκευές έχουν ύψος 85 cm, τόσο ΠΡΕΠΕΙ να είναι και το ύψος του πάγκου στο ανώτερο σημείο επειδή αν θέλω εγώ να βάλω και ελεύθερο πλυντήριο πιάτων να μην έχει κενό από πάνω. Γι' αυτό οι πάγκοι πρέπει να έχουν ύψος στο κάτω μέρος 81,5 με 82 ώστε εμείς να βγάλουμε το καπάκι του πλυντήριου και να μπει από κάτω;)

Φανερός Πράκτωρ
28-11-09, 02:19
Ωραια ειναι και τα εντοιχισμενα μπανια, αλλά ποσο να στοιχιζουν ομως...

http://www.epiplokataskeves.gr/images/bathroom_3.jpg

ακριβά γούστα έχεις συντρόφισσα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.