PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑNTIVIRUS ΠΟΥ ΔΕΝ... ''ΦΑΙΝΕΤΑΙ''...



patatsis
09-12-09, 01:25
Γειά σας και καλώς σας βρήκα στην παρέα σας! Έχω ένα πρόβλημα με το ESET Smart Security 4.0. Πιο συγκεκριμένα πριν λίγο καιρό το εγκατέστησα στον υπολογιστή μου χωρίς να έχω απεγκαταστήσει το προηγούμενο antivirus (Kaspersky Internet Security 2009). Το μόνο που έκανα ήταν να παύσω την λειτουργία του ώστε να βάλω και το Eset. Επειδή το Εset δεν μου άρεσε το απεγκατέστησα με Revo Uninstaller. Το προβλημα όμως είναι πως στον πίνακα ελέγχου των windows vista που λέει πως το Eset υπάρχει ακόμα, όπως και το firewall του και μάλιστα είναι ενεργοποιημένα και ενημερωμένα ενώ στα εγκατεστημένα προγράμματά μου δεν υπάρχει! Απ'ότι ξέρω δεν πρέπει να υπάρχουν ταυτόχρονα δύο antivirus στο pc. Σωστά? Πώς γίνεται να υπάρχει ακόμα το Eset?:hmm: 'Oποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας με βοηθήσει παρακαλώ πολύ! Συγγνώμη αν σας κούρασα με όλα αυτά..! :p

mzaf
09-12-09, 02:40
Ποτε-μα ποτε-δεν απεγκαθιστουμε προγραμματα antivirus με αλλα εργαλεια,εκτος απο αυτα που δινει η εκαστοτε εταιρια...διαβασε εδω και ελπιζω να βρεις την ακρη:http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2116

patatsis
09-12-09, 23:44
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όμως το πρόβλημα παραμένει. Στη σελίδα της ESET λέει να πάω στα προγράμματα και να να βρω τον φάκελο ''ESET'' και μετά να κάνω Uninstall από εκεί. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει τέτοιος φάκελος στα προγράμματα μου..

venumis
10-12-09, 00:00
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όμως το πρόβλημα παραμένει. Στη σελίδα της ESET λέει να πάω στα προγράμματα και να να βρω τον φάκελο ''ESET'' και μετά να κάνω Uninstall από εκεί. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει τέτοιος φάκελος στα προγράμματα μου..

Κάνε System restore τον υπολογιστή σου σε μια άλλη χρονική στιγμή..

Δεν έχει νόημα να κάνεις παύση ενα antivirus και να τρέχεις ενα άλλο υπάρχει και περίπτωση το άλλο πρόγραμμα που τρέχεις να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτο που έχεις απενεργοποιήσει..

To ESET που λες δεν το γνωρίζω, είναι εμπορικό προιόν?, freeware δεν νομίζω να είναι!!

Βγάλε και τα 2 με κανονική απεγκατάσταση, και κατέβασε το avast !

Είναι freeware, πανάλαφρο και δεν εχεις ποτέ πρόβλημα !

patatsis
10-12-09, 00:31
Κάνε System restore τον υπολογιστή σου σε μια άλλη χρονική στιγμή..

Δεν έχει νόημα να κάνεις παύση ενα antivirus και να τρέχεις ενα άλλο υπάρχει και περίπτωση το άλλο πρόγραμμα που τρέχεις να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτο που έχεις απενεργοποιήσει..

To ESET που λες δεν το γνωρίζω, είναι εμπορικό προιόν?, freeware δεν νομίζω να είναι!!

Βγάλε και τα 2 με κανονική απεγκατάσταση, και κατέβασε το avast !

Είναι freeware, πανάλαφρο και δεν εχεις ποτέ πρόβλημα !

Πως κάνουμε System restore? Δεν είμαι και τόσο σχετικός με το αντικείμενο..! Το ΕSET είναι το ΝΟD 32. Με το kaspersky είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το θεωρώ ένα από τα καλύτερα. Δεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση στο nod 32 γιατί δεν υπάρχει κάπου κάποιος φάκελος! Μόνο στον πίνακα ελέγχου, στο κέντρο ασφαλείας φαίνεται!

nnn
10-12-09, 00:35
Θα μπεις σε safe mode και θα τρέξεις τα dedicated uninstallers για κάθε πρόγραμμα.

venumis
10-12-09, 01:25
Πως κάνουμε System restore? Δεν είμαι και τόσο σχετικός με το αντικείμενο..! !

Σε τι λειτουργικό είσαι και σε ποια γλώσσα ?

http://www.simplehelp.net/images/xpsp2sysrestore/img00.jpg

patatsis
10-12-09, 01:42
Σε τι λειτουργικό είσαι και σε ποια γλώσσα ?

http://www.simplehelp.net/images/xpsp2sysrestore/img00.jpg

vista 32bit, Ελληνικά.

venumis
10-12-09, 01:59
vista 32bit, Ελληνικά.
οκ ελπιζα να μην μου πεις Vista γιατι δεν τα θυμάμαι καθόλου..

Λοιπών απο την φωτογραφία που έχω βάλει παραπάνω αν και είναι απο xp δεν διαφέρει πολύ η θέση και στα Vista...

Πας περίπου όπως δείχνει και η φωτογραφία

Εναρξη (start) >
>> Τα προγράμματα μου (All programs)
>>> Βοηθήματα (Accessories)
>>>> Εργαλεία συστήματος (system tools)
>>>>> επαναφορά του υπολογιστή ...(System Restore)

Οταν το πατήσεις θα σου βγάλει κάποιες ημερομηνίες, αν θυμάμαι καλά στα Vista σαν πρώτη εικόνα δεν σου βγάζει πολλές ημερομηνίες, πρέπει να υπάρχει κάπου μια επιλογή που να σου εμφανίζει και άλλες, πήγαινε σε μια ημερομηνία που θυμάσαι οτι ο υπολογιστής σου λειτουργούσε καλά, πριν την απεγκατάσταση ας πούμε του 2ου antivirus ή ακόμα καλύτερα πρίν την εγκατάστασή του !!

Αν δεν βρεις την διαδρομή που σου γράφω πιο πάνω μπορείς να τρέξεις την εντολή (command) για system restore "C:\Windows\System32\rstrui.exe" και μετά πατάς enter !

patatsis
10-12-09, 02:38
οκ ελπιζα να μην μου πεις Vista γιατι δεν τα θυμάμαι καθόλου..

Λοιπών απο την φωτογραφία που έχω βάλει παραπάνω αν και είναι απο xp δεν διαφέρει πολύ η θέση και στα Vista...

Πας περίπου όπως δείχνει και η φωτογραφία

Εναρξη (start) >
>> Τα προγράμματα μου (All programs)
>>> Βοηθήματα (Accessories)
>>>> Εργαλεία συστήματος (system tools)
>>>>> επαναφορά του υπολογιστή ...(System Restore)

Οταν το πατήσεις θα σου βγάλει κάποιες ημερομηνίες, αν θυμάμαι καλά στα Vista σαν πρώτη εικόνα δεν σου βγάζει πολλές ημερομηνίες, πρέπει να υπάρχει κάπου μια επιλογή που να σου εμφανίζει και άλλες, πήγαινε σε μια ημερομηνία που θυμάσαι οτι ο υπολογιστής σου λειτουργούσε καλά, πριν την απεγκατάσταση ας πούμε του 2ου antivirus ή ακόμα καλύτερα πρίν την εγκατάστασή του !!

Αν δεν βρεις την διαδρομή που σου γράφω πιο πάνω μπορείς να τρέξεις την εντολή (command) για system restore "C:\Windows\System32\rstrui.exe" και μετά πατάς enter !


Δυστυχώς δεν μου βγάζει πολλές ημερομηνίες. Βγαζει μόνο των τελευταίων 10 μερών περίπου. Ενώ εγω έκανα την εγκατάσταση του δεύτερου antivirus πάνω από ένα μήνα πριν..:(

........Auto merged post: patatsis πρόσθεσε 28 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπάρχει περίπτωση το κέντρο ασφαλείας να κάνει κάποιο λάθος και να μην υπάρχει στην πραγματικότητα το δεύτερο αντιικό? Δηλαδή να υπάρχει κάποιο σφάλμα?

mzaf
10-12-09, 13:10
Απο λογαριασμο διαχειριστη,διπλο κλικ στο "ο υπολογιστης μου"-προβολη και επιλεξε "εμφανιση κρυφων αρχειων και φακελων".Διπλο κλικ στον ονομα του σκληρου δισκου,βρες τον φακελο "documents and settings" και ψαξε αν υπαρχει φακελος με το ονομα του antivirus που θελεις να διαγραψεις.Αν ναι,διαγραψε τον και στη συνεχεια πηγαινε "εναρξη-εκτελεση" γραψε regedit πατησε enter και διαγραψε οτιδηποτε σχετικο με ESET στους φακελους

Dark-Side
10-12-09, 13:16
με προσοχή στο regedit.....

grgz
10-12-09, 16:58
Κάνε regedit όπως σου είπαν και σβήσε τις καταχωρήσεις για το ESET.

patatsis
10-12-09, 17:18
Κάνε regedit όπως σου είπαν και σβήσε τις καταχωρήσεις για το ESET.


Δεν βρήκα φάκελο με το όνομα φακελο "documents and settings". Βρήκα κάποιον άλλο που λέει ''ProgramData''. Mπήκα και βρήκα έναν φάκελο ''ESET'' και τον έσβησα. Τώρα θα κάνω regedit. Είδωμεν..

........Auto merged post: patatsis πρόσθεσε 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάνε regedit όπως σου είπαν και σβήσε τις καταχωρήσεις για το ESET.

MichaelSE
10-12-09, 17:20
Για να μην πολυπαιδεύεσαι, δοκίμασε να κάνεις ξανά install το ESET και μετά uninstall με το δικό του uninstall πρόγραμμα (ή από το αντίστοιχο Add/Remove programs των Vista).

Κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψει έτσι. Ίσως ξαναχρειαστεί και uninstall και reinstall και του Kaspersky μετά ώστε να το αναγνωρίσουν τα windows σαν το antivirus του συστήματός σου.

patatsis
10-12-09, 17:39
Για να μην πολυπαιδεύεσαι, δοκίμασε να κάνεις ξανά install το ESET και μετά uninstall με το δικό του uninstall πρόγραμμα (ή από το αντίστοιχο Add/Remove programs των Vista).

Κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψει έτσι. Ίσως ξαναχρειαστεί και uninstall και reinstall και του Kaspersky μετά ώστε να το αναγνωρίσουν τα windows σαν το antivirus του συστήματός σου.

Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί έκανα regedit, βρήκα κάποιες καταχωρήσες για ΕSET και τις διέγραψα όμως το πρόβλημα παραμένει. Ίσως βέβαια κάτι να μου έχει ξεφύγει.

patatsis
11-12-09, 01:11
Για να μην πολυπαιδεύεσαι, δοκίμασε να κάνεις ξανά install το ESET και μετά uninstall με το δικό του uninstall πρόγραμμα (ή από το αντίστοιχο Add/Remove programs των Vista).

Κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψει έτσι. Ίσως ξαναχρειαστεί και uninstall και reinstall και του Kaspersky μετά ώστε να το αναγνωρίσουν τα windows σαν το antivirus του συστήματός σου.

Απ'οτι φαίνεται το pc δεν λέει να συνεργαστεί με τίποτα.. Έκανα uninstall το KASPERSKY και μετά έκανα ξανά install το ESET. Τώρα το κέντρο ασφαλείας μου λέει ότι είναι ενεργό το ESET και το KASPERSKY το οποίο όπως είπα πιο πάνω έσβησα.... Έλεος......

mzaf
11-12-09, 01:26
Απ'οτι φαίνεται το pc δεν λέει να συνεργαστεί με τίποτα.. Έκανα uninstall το KASPERSKY και μετά έκανα ξανά install το ESET. Τώρα το κέντρο ασφαλείας μου λέει ότι είναι ενεργό το ESET και το KASPERSKY το οποίο όπως είπα πιο πάνω έσβησα.... Έλεος......
http://support.kaspersky.com/faq/?qid=208279463

patatsis
11-12-09, 02:08
http://support.kaspersky.com/faq/?qid=208279463

Oύτε με αυτόν τον τρόπο εγινε κάτι.
Κατέβασα το αρχείο ''kavremover'' και λέει πως δεν βρίσκει το kaspersky.. Έτσι προχώρησα και στον δεύτερο τρόπο με την γραμμη εντολών όπου και εκεί λέει πως δεν αναγωρίζει την εντολή ή το εκτελέσιμο πρόγραμμα.:(

mzaf
11-12-09, 02:28
Oύτε με αυτόν τον τρόπο εγινε κάτι.
Κατέβασα το αρχείο ''kavremover'' και λέει πως δεν βρίσκει το kaspersky.. Έτσι προχώρησα και στον δεύτερο τρόπο με την γραμμη εντολών όπου και εκεί λέει πως δεν αναγωρίζει την εντολή ή το εκτελέσιμο πρόγραμμα.:(

Φιλε μου,στο ειπα απο την πρωτη μου απαντηση:χρησιμοποιησε τα εργαλεια απεγκαταστασης που δινει καθε εταιρια...δεν σημαινει πως δεν μπορεις να το κανεις χωρις αυτα,αλλα σιγουρα θα μεινουν υπολειμματα στη registry,με αποτελεσμα τα προβληματα που αντιμετωπιζεις τωρα..Βρες τον φακελο documents and settings και διαγραψε απο εκει οτι υπαρχει.Δοκιμασε απο safe mode...επισης,κατεβασε το ccleaner,τρεξε τον καθαριστη και τον registry editor που εχει.Αλλη βοηθεια,δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω...καλη τυχη!

patatsis
11-12-09, 03:37
Φιλε μου,στο ειπα απο την πρωτη μου απαντηση:χρησιμοποιησε τα εργαλεια απεγκαταστασης που δινει καθε εταιρια...δεν σημαινει πως δεν μπορεις να το κανεις χωρις αυτα,αλλα σιγουρα θα μεινουν υπολειμματα στη registry,με αποτελεσμα τα προβληματα που αντιμετωπιζεις τωρα..Βρες τον φακελο documents and settings και διαγραψε απο εκει οτι υπαρχει.Δοκιμασε απο safe mode...επισης,κατεβασε το ccleaner,τρεξε τον καθαριστη και τον registry editor που εχει.Αλλη βοηθεια,δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω...καλη τυχη!

Το Revo Uninstaller που είχα χρησιμοποιήσει αρχικά για την απεγκατάσταση του ESET μου το είχε συστήσει καλός γνώστης του αντικειμένου.
Δεν λέω πως έχεις άδικο όμως και το kaspersky που το απεγκατέστησα με το δικό του εργαλείο απεγκατάστασης τα ίδια μου κάνει.. Συνεχίζει να φαίνεται στο κέντρο ασφαλείας και μάλιστα σαν ενεργό. Σαν να μην τρέχει τίποτα...
Το ccleaner το έχω δοκιμάσει απ'τα πρώτα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.
Αυτή τη στιγμή έχω ξαναεγκαταστήσει από την αρχή το ΕSET Smart Security (συν το kaspersky antivirus που το κέντρο ασφαλείας λέει πως υπάρχει). Τουλάχιστον αναφέρει πως έχω ενεργό ένα firewall, αυτό του ESET και λέω να το αφήσω έτσι.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τον χρόνο που διαθέσατε για το προβλημά μου.:oneup:

opener
13-12-09, 00:36
@ patatsis,
Δοκιμασε με τους Uninstallers για ESET και Κaspersky απο εδω=
http://www.askvg.com/ultimate-collection-of-uninstallers-removal-tools-for-all-popular-anti-virus-software/

αν δεν γινει τιποτε, δοκιμασε αυτο=

Universal Antivirus Uninstaller
I'd like to share an interesting application that allows to uninstall dozens of different antivirus programs from a computer system.
It can help for example in case you have to remove an antivirus applications in case of errors during removal or when you need to replace a security application with another .

The AppRemover program is a portable software , free for your personal, non-commercial, use.

Supported Operating Systems :
Windows 2000, 2003, XP (32 / 64 bit), Vista (32 / 64 bit), 2008, Windows 7 beta

http://www.symantec.com/connect/blogs/universal-antivirus-uninstaller

http://www.appremover.com/
FAQ =
http://www.appremover.com/faq

patatsis
13-12-09, 02:09
@ patatsis,
Δοκιμασε με τους Uninstallers για ESET και Κaspersky απο εδω=
http://www.askvg.com/ultimate-collection-of-uninstallers-removal-tools-for-all-popular-anti-virus-software/

αν δεν γινει τιποτε, δοκιμασε αυτο=

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Με το appremover κατάφερα να βγάλω εντελώς το ESET αλλά παραμένει το kaspersky. Ούτε με τον uninstaller της ίδιας της εταιρίας δεν βγαίνει! Δεν το βρίσκει καν! Μόνο το Perfect Uninstaller που βρήκα στα blogs της Symantec το βρίσκει αλλά για να το βγάλει πρέπει να γίνω συνδρομητής του....

opener
13-12-09, 10:45
Δεν βρήκα φάκελο με το όνομα φακελο "documents and settings". Βρήκα κάποιον άλλο που λέει ''ProgramData''. Mπήκα και βρήκα έναν φάκελο ''ESET'' και τον έσβησα. Τώρα θα κάνω regedit. Είδωμεν..

Για να εμφανίζονται οι κρυφοί φάκελοι ή τα κρυφά αρχεία καθώς επίσης και τα αρχεία του συστήματος στα Windows Vista, μπορείτε να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα:

1. Κάντε κλικ στο κουμπί Έναρξης (Start)
2. Επιλέξτε Πίνακας ελέγχου (Control Panel)
3. Διπλό κλικ στο εικονίδιο Επιλογές φακέλων (Folder Options)
4. Κλικ στην καρτέλα Προβολή (View)
5. Κλικ στην επιλογή Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων (Show hidden files and folders)
6. Αν θέλετε να εμφανίζονται και τα αρχεία του συστήματος τότε ξετσεκάρετε και την επιλογή Απόκρυψη αρχείων συστήματος (Hide protected operating system files (Recommended))
7. Κλικ στο OK
http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/tutorial130.html

Μετα πηγαινε "Ο Υπλογιστης ---> C ---> Χρηστες --- ΧΨΩ" (το δικο σου ονομα χρηστη)
Στον φακελο "AppData" εχει τους παρακατω υποφακελους --->
Local
LocalLow
Roaming
Ψαξε εκει για ESET/Kaspersky.



Υπάρχει περίπτωση το κέντρο ασφαλείας να κάνει κάποιο λάθος και να μην υπάρχει στην πραγματικότητα το δεύτερο αντιικό? Δηλαδή να υπάρχει κάποιο σφάλμα?
Αυτο ειναι το ποιο πιθανο σεναριο.


Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί έκανα regedit, βρήκα κάποιες καταχωρήσες για ΕSET και τις διέγραψα όμως το πρόβλημα παραμένει. Ίσως βέβαια κάτι να μου έχει ξεφύγει.
Που εψαξες;
Κοιταξες στα παρακατω της Registry? =
1)HKEY_CURRENT_USER---->SOFTWARE
2)HKEY_LOCAL_MACHINE---->SOFTWARE
3)HKEY_USERS---> Σε ολους τους καταχωρημενους USERS, τον υποφακελο "Software"
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΗΝ Registry,
αν δεν ξερεις πολυ καλα το τι κανεις, θα σου ελεγα να μην βαλεις χερι σ' αυτην.


Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Με το appremover κατάφερα να βγάλω εντελώς το ESET αλλά παραμένει το kaspersky. Ούτε με τον uninstaller της ίδιας της εταιρίας δεν βγαίνει! Δεν το βρίσκει καν! Μόνο το Perfect Uninstaller που βρήκα στα blogs της Symantec το βρίσκει αλλά για να το βγάλει πρέπει να γίνω συνδρομητής του....
Παραμενει η απλως "δειχνει οτι παραμενει";

patatsis
13-12-09, 18:33
http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/tutorial130.html

Μετα πηγαινε "Ο Υπλογιστης ---> C ---> Χρηστες --- ΧΨΩ" (το δικο σου ονομα χρηστη)
Στον φακελο "AppData" εχει τους παρακατω υποφακελους --->
Local
LocalLow
Roaming
Ψαξε εκει για ESET/Kaspersky.


Αυτο ειναι το ποιο πιθανο σεναριο.


Που εψαξες;
Κοιταξες στα παρακατω της Registry? =
1)HKEY_CURRENT_USER---->SOFTWARE
2)HKEY_LOCAL_MACHINE---->SOFTWARE
3)HKEY_USERS---> Σε ολους τους καταχωρημενους USERS, τον υποφακελο "Software"
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΗΝ Registry,
αν δεν ξερεις πολυ καλα το τι κανεις, θα σου ελεγα να μην βαλεις χερι σ' αυτην.


Παραμενει η απλως "δειχνει οτι παραμενει";


Στην registry πήγα εκεί που λέει επεξεργασία και πάτησα εύρεση ''eset'' και ''kaspersky'' χωρίς όμως σπουδαία αποτελέσματα. Τώρα με τον τρόπο που μου περιέγραψες πιστεύω οτι βρήκα όλους τους φακέλους του ESET και δεν εμφανίζεται πλέον στο κέντρο ασφαλείας.
Το kaspersky παραμένει σίγουρα τώρα! Αφού δεν το έβρισκε ούτε ο uninstaller της ίδιας εταιρίας το έκανα εγκατάσταση από την αρχή.
Τώρα το κέντρο ασφαλείας γράφει οτι υπάρχει μόνο το kaspersky antivirus και το τείχος των windows..:respekt:

opener
13-12-09, 20:14
.....
Τώρα με τον τρόπο που μου περιέγραψες πιστεύω οτι βρήκα όλους τους φακέλους του ESET και δεν εμφανίζεται πλέον στο κέντρο ασφαλείας.
Το kaspersky παραμένει σίγουρα τώρα! ....
Που τους βρηκες, στην Registry η στον φακελο AppData?

Για να δεις αν πραγματι λειτουργει το Kaspersky, κανε και μια προχειρη δοκιμη με τον "EICAR-Antivirus Test file" εδω =
http://www.eicar.org/anti_virus_test_file.htm

------------

...
Πιο συγκεκριμένα πριν λίγο καιρό το εγκατέστησα στον υπολογιστή μου χωρίς να έχω απεγκαταστήσει το προηγούμενο antivirus (Kaspersky Internet Security 2009). Το μόνο που έκανα ήταν να παύσω την λειτουργία του ώστε να βάλω και το Eset. Επειδή το Εset δεν μου άρεσε το απεγκατέστησα με Revo Uninstaller.....

Αν και πλεονασμος (μιας και το προειπαν και αλλοι χρηστες εδω), μην το κανεις αλλη φορα αυτο.
Πρωτα απενεργοποιηση του "Α" Antivirus, μετα απεγκατασταση με τον δικο του Uninstaller, κατοπιν επανεκκινηση του υπολογιστη, ελεγχος για εναπομειναντα αρχεια (του "Α" Antivirus) και υστερα εγκατασταση του "Β" Antivirus.

patatsis
13-12-09, 21:02
Που τους βρηκες, στην Registry η στον φακελο AppData?

Για να δεις αν πραγματι λειτουργει το Kaspersky, κανε και μια προχειρη δοκιμη με τον "EICAR-Antivirus Test file" εδω =
http://www.eicar.org/anti_virus_test_file.htm

------------

Αν και πλεονασμος (μιας και το προειπαν και αλλοι χρηστες εδω), μην το κανεις αλλη φορα αυτο.
Πρωτα απενεργοποιηση του "Α" Antivirus, μετα απεγκατασταση με τον δικο του Uninstaller, κατοπιν επανεκκινηση του υπολογιστη, ελεγχος για εναπομειναντα αρχεια (του "Α" Antivirus) και υστερα εγκατασταση του "Β" Antivirus.

Βρήκα και στον φάκελο ΑppData αλλά και στη Registry όπου βρήκα και ένα ''DriveSentry'' (ή κάπως έτσι) που είχα πριν πολύ καιρό...
Αφού έβγαλα άκρη τώρα δεν πρόκειται να το ξανακάνω ποτέ αυτό...! Και το kaspersky δουλεύει μια χαρά. Έκανα τη δοκιμή με τον ΕΙCAR και δεν μου επέτρεψε την είσοδο. Μόνο που δεν ξέρω πώς θα τον βγάλω από τον υπολογιστή τώρα..

opener
13-12-09, 23:24
Βρήκα και στον φάκελο ΑppData αλλά και στη Registry όπου βρήκα και ένα ''DriveSentry'' (ή κάπως έτσι) που είχα πριν πολύ καιρό...
Αφού έβγαλα άκρη τώρα δεν πρόκειται να το ξανακάνω ποτέ αυτό...! Και το kaspersky δουλεύει μια χαρά. Έκανα τη δοκιμή με τον ΕΙCAR και δεν μου επέτρεψε την είσοδο. Μόνο που δεν ξέρω πώς θα τον βγάλω από τον υπολογιστή τώρα..
Επομενως το Kaspersky λειτουργει πραγματικα. :oneup:
Αν η εντολη του Kaspersky για τον EICAR file ηταν "Deny access" τοτε αφου δεν του επετρεψε την εισοδο ---> δεν υπαρχει καν στον υπολογιστη σου, (εκτος και εαν τον μετεφερε το Kaspersky στην καραντινα του).

Παντως οπως και να εχει το πραγμα (ειτε παρεμεινε ο EICAR file ειτε οχι),
δεν υπαρχει κανενα προβλημα αφου το παραπανω αρχειο δεν ειναι πραγματικος ιος αλλα ενα νομιμοτατο αρχειο που περιλαμβανει μονο και μονο τους παρακατω 68 χαρακτηρες που σημειωνω με κοκκινο=

This test file has been provided to EICAR for distribution as the "EICAR Standard Anti-Virus Test File", and it satisfies all the criteria listed above.
It is safe to pass around, because it is not a virus, and does not include any fragments of viral code.
Most products react to it as if it were a virus (though they typically report it with an obvious name, such as "EICAR-AV-Test").

The file is a legitimate DOS program, and produces sensible results when run (it prints the message "EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!").

It is also short and simple - in fact, it consists entirely of printable ASCII characters, so that it can easily be created with a regular text editor.
Any anti-virus product that supports the EICAR test file should detect it in any file providing that the file starts with the following 68 characters, and is exactly 68 bytes long:
X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*
http://www.eicar.org/anti_virus_test_file.htm

EICAR test file
Special file used to test operation of anti-malware products

The EICAR test file is a small, simple file which is intended to be used to verify that anti-malware software is functioning correctly.
While not containing any dangerous or malicious code, the file should be detected by all anti-malware products.
The EICAR test file was developed jointly by EICAR and CARO and is available from the EICAR website. It contains only human-readable characters and so can easily be created manually by typing in the correct string of characters.
http://www.virusbtn.com/resources/glossary/eicar_test_file.xml

EICAR test file
The EICAR test file (official name: EICAR Standard Anti-Virus Test File) is a file, developed by the European Institute for Computer Antivirus Research, to test the response of computer antivirus (AV) programs. The rationale behind it is to allow people, companies, and AV programmers to test their software without having to use a real computer virus that could cause actual damage should the AV not respond correctly. ...
http://en.wikipedia.org/wiki/EICAR_test_file
:)

patatsis
14-12-09, 00:28
Επομενως το Kaspersky λειτουργει πραγματικα. :oneup:
Αν η εντολη του Kaspersky για τον EICAR file ηταν "Deny access" τοτε αφου δεν του επετρεψε την εισοδο ---> δεν υπαρχει καν στον υπολογιστη σου, (εκτος και εαν τον μετεφερε το Kaspersky στην καραντινα του).

Παντως οπως και να εχει το πραγμα (ειτε παρεμεινε ο EICAR file ειτε οχι),
δεν υπαρχει κανενα προβλημα αφου το παραπανω αρχειο δεν ειναι πραγματικος ιος αλλα ενα νομιμοτατο αρχειο που περιλαμβανει μονο και μονο τους παρακατω 68 χαρακτηρες που σημειωνω με κοκκινο=



:)


Kaspersky
Anti-Virus 2010
Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση
Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση του ζητούμενου URL

Κατά την προσπάθεια ανάκτησης του URL:

http://www.eicar.org/download/eicar.com

Παρουσιάστηκε η ακόλουθη απειλή:

Το ζητούμενο αντικείμενο έχει ΜΟΛΥΝΘΕΙ από τους ακόλουθους ιούς: EICAR-Test-File
Δημιουργήθηκε:
13/12/2009 11:21:56 μμ
Kaspersky Anti-Virus 2010

Οπότε αυτό που κοιτούσα εγώ στο kaspersky δεν ήταν η καραντίνα αλλά τα στατιστικά στοιχεία. Άρα το αφήνω ως έχει.

opener
14-12-09, 01:02
Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση
Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση του ζητούμενου URL

Κατά την προσπάθεια ανάκτησης του URL:
http://www.eicar.org/download/eicar.com
Παρουσιάστηκε η ακόλουθη απειλή:
Το ζητούμενο αντικείμενο έχει ΜΟΛΥΝΘΕΙ από τους ακόλουθους ιούς:
EICAR-Test-File
Δημιουργήθηκε:
13/12/2009 11:21:56 μμ
Kaspersky Anti-Virus 2010
Οπότε αυτό που κοιτούσα εγώ στο kaspersky δεν ήταν η καραντίνα αλλά τα στατιστικά στοιχεία. Άρα το αφήνω ως έχει.
Πολυ σωστα.

Εκανες κλικ στο παραπανω λινκ για να κατεβασεις το αρχειο eicar.
Προτου ομως το κατεβασεις στον υπολογιστη σου, εγινε ελεγχος του αρχειου απο το Kaspersky, το βρηκε μολυνσμενο με τον "υποτιθεμενο ιο" EICAR-Test-File και γι' αυτο σταματησε το κατεβασμα, απαγορευοντας του την προσβαση στον υπολογιστη σου.
Ολα καλα. :oneup:

patatsis
14-12-09, 01:31
Πολυ σωστα.

Εκανες κλικ στο παραπανω λινκ για να κατεβασεις το αρχειο eicar.
Προτου ομως το κατεβασεις στον υπολογιστη σου, εγινε ελεγχος του αρχειου απο το Kaspersky, το βρηκε μολυνσμενο με τον "υποτιθεμενο ιο" EICAR-Test-File και γι' αυτο σταματησε το κατεβασμα, απαγορευοντας του την προσβαση στον υπολογιστη σου.
Ολα καλα. :oneup:

Ευχαριστώ πολύ!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.