PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη σωματων καλοριφερ



anaksagoras
15-12-09, 07:07
ειδα ενα σχετικο τοπικ κ θα ηθελα να ρωτησω κ εγω με τη σειρα μου με τι κριτηρια επιλεγω θερμαντικα σωματα καλοριφερ?θελω να αντικαταστησω τα παλια με καινουρια πιο λεπτα αν γινεται κ δεν εχω ιδεα τι ψαχνω.καποια βοηθεια ισως?

georgef1
15-12-09, 08:43
Πρέπει να γνωρίζεις την θερμογόνο απόδοση των σωμάτων δηλαδή με απλά λόγια πόσο μπορούν να ζεστάνουν τον χώρο στον οποίο βρίσκονται.
Για την σωστή επιλογή τους παίζουν ρόλο πολλά πράγματα και σίγουρα είναι δουλειά για ειδικούς για αυτό καλύτερα να πάς σε κάποιον μηχανολόγο που κάνει τέτοιες δουλειές και να ρωτήσεις....;)

vamvakoolas
15-12-09, 12:11
1)Οι διαστασεις του δωματιου
2)Χωροταξικη διασταση (μεχρι τi σωμα μπορει να παρει/τοποθετηθει)
3)Η τσεπη σου

Αυτα ειναι τα κριτηρια επιλογης. Ασφαλως τα καινουργια (μεταλλικα καλυματα χωρις "βεργες") ειναι πιο αποδοτικα απο τα κλασικα και απο εκει και περα επιλεγεις ποιοτητα κατασκευης. Κανε μια ερευνα αγορας και αν ειναι να αλλαξεις περισσοτερα απο 2-3 σιγουρα θα εχεις εκπτωση και ισως μεταφορικα.

Προτεινομενες μαρκες BUDERUS, europanel (greek), thermic (belgium), kermi

ipo
15-12-09, 12:52
Δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση ενός θερμαντικού σώματος, διότι εξ ορισμού η ενέργεια καταλήγει σε θερμότητα. Εφόσον όλο το κύκλωμα είναι μέσα στο σπίτι, δε χάνονται θερμίδες προς τα έξω (μόνο στο χώρο του καυστήρα και στη διαδρομή).

Η διαφορά έγκειται κυρίως στη θερμοχωρητικότητα. Όσο μεγαλύτερη, τόσο περισσότερο αργεί να ζεσταθεί το σώμα (και ο χώρος), αλλά τόσο περισσότερη ώρα παρέχεται θερμότητα, αφού σβήσει ο καυστήρας. Με σωστή ρύθμιση θερμοστάτη πετυχαίνεις τα ίδια αποτελέσματα.

anaksagoras
15-12-09, 17:03
τα μεταλλικα καλυματα χωρις βεργες μπορεις να μου δειξεις καπου μεσω λινκ?
ειναι 30ετιας το σπιτι οποτε δεν υπαρχει θερμοστατης.οποτε...?

Gordito
15-12-09, 17:12
Σημερα τοποθετησα ενα (οχι εγω, ο μαστορας :p).

Ενα απλο Europanel εβαλα για δωματιακι 12ΤΜ γιατι τα θεωρω πιο καλαισθητα.

ΥΓ Ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι μυθος οτι τα σιδερενια σωματα αργουν περισσοτερο να ζεσταθουν αλλα κρατανε πολυ περισσοτερη ωρα σε σχεση με τα πανελ.

Papados
15-12-09, 17:17
Το υλικό των panels είναι ίδιο με τα κλασικά σώματα (ΑΚΑΝΣ). Αλλάζει η διαμόρφωση του ελασματος, το φινίρισμα καθώς και οι εσωτερικές διαδρομές του νερού.
Από εκει και πέρα υπάρχουν κι άλλα πράγματα που κρίνουν το σώμα, πάντως σίγουρα όχι απαραίτητα η μάρκα του

vamvakoolas
15-12-09, 17:20
μερικα μαγαζια (κατα τυχη στο google)

http://www.technocosmos.gr/index.php?manufacturers_id=13

http://www.mgavrielatos.gr/Someuropanel.htm

για να ξερουμε γιατι μιλαμε. Δεν ειναι αναγκη να εχεις χρονοδιακοπτη/θερμοστατη ή αυτονομη. Σε οσα παλια σωματα εχω βγαλει ελαχιστα ειναι σε καλη κατασταση (απο σκουρια ή αποδοση).

anaksagoras
15-12-09, 17:26
τι αλλο δηλαδη υπαρχει εκτος μαρκας κ θερμοχωρητικοτητας?μπερδευομαι κι αλλο!δεν θελω να φωναξω μαστορα κ να του πω βαλε καινουρια.θελω να εχω κ μια γνωση επι του θεματος.υπαρχει εταιρεια που να πουλαει κ να τοποθετει?ισως να προβω κ σε καποια προσφορα αν παρω πακετακι (να κοιταξω κ την τσεπη μου!)

Gordito
15-12-09, 17:31
Μενεις Νοτια Προαστια;

Εχω ενα μαγαζι να σου πω, αλλα μπορεις να πας και σε καποιον εμπορο εκει κοντα που μενεις και θα σου πει αυτος τι και πως.

vamvakoolas
16-12-09, 11:51
Tα σωματα τα αγοραζεις και φωναζεις καυστηρατζη και στα τοποθετει. Αν πας σε εταιρια και τους πεις αναλαβετε τα εσεις τοτε εμπλεξες (οικονομικα) πιστεψε με. Για να σε βοηθησω παρε ενα τηλ το σωματιο οπου θα σου συστησουν καποιον στη περιοχη σου και θα σε βοηθησουν με αποριες

http://somatioestia.gr/index.htm

Papados
16-12-09, 12:12
Επισήμως ο καυστηρατζης δεν κάνει αυτή την δουλεία. Είναι δουλεια θερμουδραυλικου.

Το τι κάνει ένας καυστηρατζής το γράφει εδώ http://somatioestia.gr/epagelma.htm
Μπορεί να ρωτήσει τον καυστηρατζη του να του πει εναν υδραυλικό που συνεργάζεται.

vamvakoolas
16-12-09, 14:24
εγω το ειπα και το εγραψα ας παρεις τηλ

(ο παραπανω φιλος ας μου πει τι ειδους δουλεια θα σου κανει ο υδραυλικος που ξεβουλωνει και ο καυστηρατζης και ας αφησει τα επισημα. Εχω δουλεψει και στις 2 περιπτωσεις οποτε δε θελω να γραψω τι εχω δει απο υδραυλικους που πηγαν να βαλουν καλολιφερ). Αν θες και καποιον φθηνο κα εμπειρο Π.Μ για τηλ

Papados
16-12-09, 14:30
Εγραψα το τι ορίζει η Ελληνική νομοθεσία και για θερμουδραυλικούς και όχι υδραυλικους.

Από εκει και πέρα ο καθένας πράτει ότι θέλει

vamvakoolas
16-12-09, 14:31
α και ενα χρησιμο site (απο τα πιο σοβαρα σωματια) για απαντησεις σε ερωτηματα (που τιθονται απο ασχετους)

http://www.promitheas.org.gr/default.asp?pid=396&langid=18&

pk33
16-12-09, 16:14
θα βρεις έναν μηχανικό να σου κάνει μελέτη για το τί σώματα πρέπει να μπουν, και μετά έναν υδρυλικό για να σου τα εγκαταστήσει.

Η βασική διαφορά των panel από τα κλασσικά (φέτες) είναι ότι η κυκλοφορία του αέρα (ο αέρας είναι που ζεσταίνει το χώρο) είναι πολύ καλύτερη στα panel (ο αέρας περνάει από μέσα όχι γύρω από το σώμα) γιαυτό ζεσταίνει καλύτερα το σώμα.

Αν όμως βάλεις σώμα με λιγότερες θερμίδες από όσες πρέπει, τότε όσο καυτό και να είναι δεν θα ζεσταίνει.

Papados
16-12-09, 16:51
α και ενα χρησιμο site (απο τα πιο σοβαρα σωματια) για απαντησεις σε ερωτηματα (που τιθονται απο ασχετους)

http://www.promitheas.org.gr/default.asp?pid=396&langid=18&


Πράγματι πολύ καλό site!
Πάντως οι ερωτήσεις είναι για να γίνονται από "ασχετους". Αλλιώς δεν θα ρώταγαν;)

MAuVE
16-12-09, 20:11
Το πρώτο και βασικότερο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τι διακόπτη/ες έχουν τα υπάρχοντα σώματα.

Προσδιορίζοντας την ηλικία του κτηρίου στα 30 χρόνια, αν το κτήριο ήταν "καλής" κατασκευής (πολυτελούς κατά τους κατασκευαστές του) θα πρέπει να έχει διακόπτες μονοσωληνίου (σωλήνες που να βγαίνουν από το πάτωμα).

Στην περίπτωση αυτή, έχεις περισσότερες εναλλακτικές λύσεις στην εκλογή σωμάτων αντικατάστασης.

Αν έχει δισωλήνια διανομή (σωλήνες που καταλήγουν α) σ' ένα διακόπτη στο επάνω μέρος του σώματος και β) έναν στο κάτω) τότε θα υποχρεωθείς να διατηρήσεις την ίδια αξονική απόσταση μεταξύ των δύο διακοπτών, οπότε και περιορίζεσαι αρκετά στο θέμα της επιλογής.

anaksagoras
17-12-09, 00:52
εχει δισωληνια διανομη οποτε δυσκολα τα πραματα,ε?

MAuVE
17-12-09, 14:44
Δύσκολα, όχι. Περιορισμένες επιλογές, ναι.

Υπάρχουν κάποια panels που κυκλοφορούν σε αξονικές διαστάσεις 905, 655 κλπ.

Υπάρχει βέβαια και η λύση των runtal της Βιοσώλ που είναι πάρα πολύ καλή, αλλά σχετικά ακριβότερη.

Papados
17-12-09, 15:40
Δες εδώ (http://www.biossol.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=2&the3id=14&theid=14&open1=1&open2=2&open3=14&thepid=93).

smystaki
17-12-09, 15:59
Μοναδικό κριτήριο επιλογής ενός σώματος είναι ο υπολογισμός των θερμικών απωλειών του χώρου...
Οι απώλειες είναι ανάλογες της θερμοκρασιακής διαφοράς (μέσα έξω), ανάλογες της επιφάνειας των εξωτερικών τοίχων και αντιστρόφως ανάλογες της μόνωσης. (Και κάποιων πρόσθετων παραμέτρων)

Αν υπάρχει μια τάξη μεγέθους για τις απώλειες τότε από τους καταλόγους του κατασκευαστή επιλέγονται οι διαστάσεις του σώματος για συγκεκριμένες θερμοκρασίες του νερού προσαγωγής.

Είναι δουλειά πλέον του υδραυλικού να τοποθετήσει το σώμα.

Ένας πάααααρα πολύ χονδρικός κανόνας για τον υπολογισμό των σωμάτων είναι 70 έως 100 θερμίδες ανά κυβικό... Θα σου δώσει μια τάξη μεγέθους για τις διαστάσεις των σωμάτων που θα απαιτηθούν.

Αν πρόκειται για οικοδομή που δουλεύει με συγκεκριμένες ώρες τη θέρμανση είναι καλό να χρησιμοποιηθούν σώματα κατά τι μεγαλύτερα.
Αν είναι με αυτονομία ωρομετρησης χρειάζεται προσοχή γιατι κάθε επέμβαση στην εγκατάσταση αλλάζει τις παραμέτρους υπολογισμού κατανομής των δαπανών.

anaksagoras
17-12-09, 16:21
thanks!θα το μελετησω συντομα ;)

MAuVE
18-12-09, 01:40
Ένας πάααααρα πολύ χονδρικός κανόνας για τον υπολογισμό των σωμάτων είναι 70 έως 100 θερμίδες ανά κυβικό... Θα σου δώσει μια τάξη μεγέθους για τις διαστάσεις των σωμάτων που θα απαιτηθούν.

Έχεις πέσει έξω, σχεδόν μία ταξη μεγέθους.

Αν έγραφες 70-100 kcal/h το τετραγωνικό μέτρο (με μέσο ύψος 3 m -> 3 κυβικά) θα σου έλεγα πολλά λες, αλλά άντε να είναι τόσα για καμία πολυκατοικία πανταχόθεν ελεύθερη κατασκευής του 60 που δεν έχει καθόλου θερμομόνωση. Με τις σημερινές απαιτήσεις θερμομόνωσης του Κτηριοδομικού Κανονισμού αυτά τα νούμερα είναι εξωπραγματικά, ιδίως για Αθήνα που υπολογίζουμε απώλειες για εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμών Κελσίου.

Για Νευροκόπι μπορεί και να πλησιάζεις εκ των άνω.

smystaki
18-12-09, 23:22
Έχεις δίκιο... το νούμερο αφορά βόρεια Ελλάδα. ..
Σε σπίτι 100 τετραγωνικών μέτρων σε καμία περίπτωση δεν θα προτεινε κανείς σύστημα θέρμανσης με λιγότερες από 21.000 θερμίδες συνολικά.

Chris74
22-12-09, 16:26
Πολλοί τα έχετε ψιλομπερδέψει εδω μέσα.
1ο) την μελέτη και την ΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΗΣΗ (η σωστή ορολογία) των θερμαντικων σωμάτων την κάνει ο μηχανικος. (Μηχανολ, Ηλεκτρ,Πολιτικ και Ναυπηγος αυτοι που έχουν δικαίωμα υπογραφης.Δεν ειμαι σιγουρος για Αρχιτεκ). Αν δεν θες να πληρώσεις μηχανικο τότε μεταξύ καυστηρατζη και υδραυλικού διάλεξε καυτηρατζη . Οι υδραυλικοί είναι παντελώς άσχετοι σε αυτο το θέμα.
2ο)Τα πάνελ σώματα έχουν μεγαλύτερη απόδοση (για ιδιες διαστασεις) απο τα κλασσικα τα ΑΚΑΝΣ. Μπορεις να το κατεβασεις τα technical data και απο μονος σου να το διαπιστώσεις. Ο λόγος: ¨εχουν μεγαλύτερη ακτινοβολούμενη επιφάνεια (εκτός απο τους μαίανδρους). Τα ΑΚΑΝΣ δεν την εχουν.
3) Ενας πρακτικος (μπακαλίστικος τρόπος) να υπολογίσεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι είναι να κυβίσεις το δωμάτιο και..Αν είναι βορινο χ 50 αν όχι χ 40.
πχ.Δωμάτιο 3 x 4 =12 m2 x3(υψος) = 36m3.
36x40= 1440 Κcal...ή
36x50= 1800 kcal
Το ξαναλέω ο τρόπος είναι μπακαλίστικος αλλά είναι ενδεικτικός..Και ισχύει για Αθήνα.

Papados
22-12-09, 18:16
+1 :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.