PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας εχει τυχει το παρακατω; (υπάλληλοι καθαριότητας χτυπάνε κουδούνια για δώρο)



Zer0c00L
28-12-09, 18:42
Σας εχει τυχει το παρακατω φαινομενο και πως το σχολιαζετε?

πριν απο λιγο μου χτυπησαν το κουδουνι της εξωπορτας.

ανοιγω μου λενε τα χρονια πολλα και συστηνονται ως "οι εργατες του δημου για την καθαριοτητα" δηλαδη κοινως οι σκουπιδιαρηδες.

ερωτω λοιπον αυτοι οι ανθρωποι δεν πληρωνονται απο τον δημο με μισθο + δωρο τα οποια προερχονται απο τα τελη που πληρωνουν οι δημοτες γιατι ζητουν λεφτα απο ανθρωπους οι οποιοι μπορει να ειναι ανεργοι - συνταξιουχοι - η να μην εχουν πληρωθει ακομα? τους ρωτουν αν αυτοι εχουν να περασουν?

για λυστε μου αυτη την απορια (οχι τιποτα αλλο απλα αν αξιζει να το δημοσιευσω σε καμια ζουγκλα η σκαι για να το δουν οι υπευθυνοι.

no_logo
28-12-09, 18:50
στο δήμο της Αθήνας ισχύει το παραπάνω που λες σίγουρα
Για άλλους δήμους δεν ξέρω

PopManiac
28-12-09, 19:01
στο δήμο της Αθήνας ισχύει το παραπάνω που λες σίγουρα
Για άλλους δήμους δεν ξέρω

Δυστυχώς ισχύει και σε άλλους δήμους, τουλάχιστον Χολαργό που μένω.

Κάτι ακατάληπτο και φτηνό δυστυχώς...

Zer0c00L
28-12-09, 19:08
θα το κανω αναφορα και στον δημο της αθηνας απο οπου ειναι και οι συγκεκριμενοι αλλα και σε αναλογα ειδησεογραφικα sites γιατι ειναι ειρωνεια και κατακριτεο απο μενα προσωπικα απο την στιγμη που συν-ανθρωποι μας ειναι ανεργοι η δεν εχουν πληρωθει για διαφορους λογους (βαζω τον εαυτο μου σε αυτη την κατηγορια γιατι εγω δεν εχω πληρωθει ακομα ουτε το δωρο πηρα αρα τι πρεπει να κανω να βγω να ζητιανευω απο τους συν-ανθρωπους μου) η ειναι φτωχοι-αποροι η δεν ξερουν αν θα φανε την επομενη μερα να βλεπουν αυτο το πραγμα και να το ζουν.

εσταλει μηνυμα στον ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ και στα παρακατω ΜΜΕ

zougla.gr
skai.gr
star.gr
ant1
mega

να δουμε θα το δει κανεις υπευθυνος.

Φανερός Πράκτωρ
28-12-09, 19:54
Δεν είναι δικαίωμά τους να ζητάνε μια ενίσχυση (πέρα από το αν είναι "ηθικά σωστό" το να ζητάνε επιπλέον λεφτά); Τι το μεμπτό κάνουν; Αυτοί λένε ότι θα θέλαμε κάτι παραπάνω και το ζητάνε και εσύ μπορείς κάλλιστα να μην τους δώσεις τίποτα αν θεωρείς ότι δεν έχεις ή δεν το αξίζουν.

Κάτι παρόμοιο νομίζω ότι έχω δει και σε άλλη ευρωπαϊκή πόλη με τους ταχυδρόμους.

no_logo
28-12-09, 20:00
εμ ναι
από το λαιμό δεν σε πιάνουν
απλά εδώ ισχύει το «δουλειά δεν είχε ο διάολος γ@μουσε τα παιδιά του»
λες και δεν υπάρχουν συμβασιούχοι, «μπλοκάκιδες» στους «σκουπιδιάρηδες» όπως τους λέει ο Zer0c00L που δεν παίρνουν δώρα κοκ

29gk
28-12-09, 20:05
Συνηθως ειναι απατεωνες. Μην τους δινεις τιποτα. Παλαιοτερα υπηρχε αυτη η συνηθεια αλλα τα τελευταια 3-4 χρονια τους το κοψανε. Μην δινετε τιποτα και σε κανεναν που θα παρουσιαστει ετσι.

mosaic
28-12-09, 20:07
παρντον ….και τι πάει να πει το αν γίνεται και σε άλλη χώρα….;;;;;


Δικαιολογεί την ελεημοσύνη που ζητούν; …….οι εργαζόμενοι με κανονικό μισθό ασφάλιση και με τα δώρα τους …..και ζητούν + ελεημοσύνη από τους απλούς πολίτες;

Φανερός Πράκτωρ
28-12-09, 20:16
εμ ναι
από το λαιμό δεν σε πιάνουν
απλά εδώ ισχύει το «δουλειά δεν είχε ο διάολος γ@μουσε τα παιδιά του»
λες και δεν υπάρχουν συμβασιούχοι, «μπλοκάκιδες» στους «σκουπιδιάρηδες» όπως τους λέει ο Zer0c00L που δεν παίρνουν δώρα κοκ

ναι συμφωνώ ότι είναι προκλητικό. Ειδικά αν έρχεται αυτός που έχει δουλειά και ασφάλιση και ζητάει βοήθεια από έναν άνεργο.


παρντον ….και τι πάει να πει το αν γίνεται και σε άλλη χώρα….;;;;;

Πάει να πει ότι δεν είναι κάτι το πρωτόγνωρο για μένα και δεν ξαφνιάζομαι που το ακούω.

no_logo
28-12-09, 20:24
ναι συμφωνώ ότι είναι προκλητικό. Ειδικά αν έρχεται αυτός που έχει δουλειά και ασφάλιση και ζητάει βοήθεια από έναν άνεργο.


προκλητική δεν είναι ποτέ η κοινωνική αλληλεγγύη
Αν είσαι σε χειρότερη μοίρα ή αν δεν γουστάρεις, απλά δεν δίνεις

Νικαετός
28-12-09, 20:59
Παλαιότερα από όσο θυμάμαι ήταν θεσμός. (!!!) Τώρα δεν έρχονται, διότι παίρνουν ΚΑΙ μισθό και Δώρο.

(Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια, τα Χριστούγεννα φωνάξαμε με τον συνεταίρο μου τον οδοκαθαριστή της γειτονιάς για να του δώσουμε ένα δώρο, γιατί σκούπιζε το πεζοδρόμιο μπροστά από το φροντιστήριο από τα σκουπίδια των μαθητών και ερχόταν και μέσα στο προάυλιο και άδειαζε τα καλάθια... μας επέστρεψε ευγενικότατα τον φάκελλο με τα χρήματα - αρκετά για την εποχή, 50.000 δρχ - και μας είπε ότι το ευχαριστώ μας και η καλημέρα μας, είναι το καλύτερο δώρο γιαυτόν...παίρνει μας είπε δώρο από την "υπηρεσία" και του είναι αρκετά. - αργότερα ήλθε στο φροντιστήριο και έκανε μαθήματα για να δώσει εξετάσεις, δεν πέρασε δυστυχώς αλλά ήταν πραγματικά αξιέπαινος).

emeliss
28-12-09, 21:26
ερωτω λοιπον αυτοι οι ανθρωποι δεν πληρωνονται απο τον δημο με μισθο + δωρο τα οποια προερχονται απο τα τελη που πληρωνουν οι δημοτες γιατι ζητουν λεφτα απο ανθρωπους οι οποιοι μπορει να ειναι ανεργοι - συνταξιουχοι - η να μην εχουν πληρωθει ακομα? τους ρωτουν αν αυτοι εχουν να περασουν?
Βγαίνω από τα ρούχα μου!!!

Όποιος και αν μας ζητήσει βοήθεια στο χέρι μας είναι να του την δώσουμε ή όχι. Κανείς δεν θα σε κατακρίνει αν δεν τους δώσεις. Με ποιο δικαίωμα κατακρίνεις όμως την προσπάθεια τους για επιβίωση; Την επόμενη φορά που θα σου ζητήσουν βοήθεια, αν τύχει να ξαναζήσεις μία τόσο συγκλονιστική εμπειρία, στείλε email του Πάπα, αυτός είναι υπεύθυνος.

Α!!! Καλά Χριστούγεννα, καλή πρωτοχρονιά και καλά μυαλά!

PopManiac
28-12-09, 21:28
προκλητική δεν είναι ποτέ η κοινωνική αλληλεγγύη
Αν είσαι σε χειρότερη μοίρα ή αν δεν γουστάρεις, απλά δεν δίνεις

Εντάξει no_logo είπαμε της γριάς να _____ και εκείνη ________....

Ίσως σε εποχές δεκαετίας 1960 που το επάγγελμα αυτό να ήταν (κυριολεκτικά) στα σκουπίδια να έβγαζε νόημα αν και πάλι δεν μπορώ τότε να καταλάβω ως προς τι διαφέρει η συγκεκριμένη κατηγορία από άλλες που θα έπρεπε και εκείνες να βγουν στον δρόμο και να παίρνουν αμπάριζα τα διαμερίσματα.

Αυτό δεν είναι κοινωνική αλληλεγγύη, μην πραγματικά ξεφτυλίζουμε τον όρο.

Ας στιγματίσουμε και καταχρηστικές πρακτικές στην Ελλάδα που τελικά βγάζουν κακή φήμη σε όλους τους εργαζόμενους σε δημόσιες υπηρεσίες, κακό δεν κάνει ;)

Αλλιώς τότε με λίγο ακροβατισμό (αλλά όχι πολύ!!) ας βαφτίσουμε και το φακελλάκι προς γιατρούς ως αλληλεγγύη μιας και εκείνοι όντως βγάζουν πολύ λιγότερα από όσο θα έπρεπε (και μάλιστα σε σύγκριση με ΕΕ) και προς αστυνομικούς κλπ κλπ....

emeliss
28-12-09, 21:31
Ας στιγματίσουμε και καταχρηστικές πρακτικές στην Ελλάδα που τελικά βγάζουν κακή φήμη σε όλους τους εργαζόμενους σε δημόσιες υπηρεσίες, κακό δεν κάνει ;)
Ο topic starter προφανώς θέλει ποινικοποίηση της επαιτείας. Συμφωνείς;

euri
28-12-09, 21:32
Δώστε μόνο στους οδηγούς, τους άλλους...

:twisted:

emeliss
28-12-09, 21:35
Δώστε μόνο στους οδηγούς, τους άλλους...

:twisted:
Παλιό...

PopManiac
28-12-09, 21:38
Ο topic starter προφανώς θέλει ποινικοποίηση της επαιτείας. Συμφωνείς;

Ποινικοποίηση της επαιτείας σαφώς και όχι...

Αλλά τιμώρηση της κατάχρησης δημόσιας θέσης ναι, αν και αυτή έχει ήδη θεσμισθεί.

Το δια ταύτα μου δεν είναι οι ίδιοι οι σκουπιδιάρηδες (θυμάμαι έτσι να συστήνονται τις γιορτάρες μέρες ζητώντας επιδότηση) αλλά το ότι με το να υπερασπίζεται κανείς μια τέτοια πρακτική στο όνομα της αλληλεγγύης ουσιαστικά ανοίγει την πόρτα σε ακόμα μεγαλύτερες καταχρήσεις...

emeliss
28-12-09, 21:39
Αλλά τιμώρηση της κατάχρησης δημόσιας θέσης ναι, αν και αυτή έχει ήδη θεσμισθεί.

Το δια ταύτα μου δεν είναι οι ίδιοι οι σκουπιδιάρηδες (θυμάμαι έτσι να συστήνονται τις γιορτάρες μέρες ζητώντας επιδότηση) αλλά το ότι με το να υπερασπίζεται κανείς μια τέτοια πρακτική στο όνομα της αλληλεγγύης ουσιαστικά ανοίγει την πόρτα σε ακόμα μεγαλύτερες καταχρήσεις...
Σωστό το δεύτερο. Πάμε όμως λίγο στο πρώτο σκέλος. Η κατάχρηση που είναι;

Αν του χτυπήσει την πόρτα ένας παπάς και του πει για συνδρομή σε ένα περιοδικό θα δούμε νέα τόπικ που να λένε "ερωτω λοιπον αυτοι οι παπάδες γιατι ζητουν λεφτα απο ανθρωπους οι οποιοι μπορει να ειναι ανεργοι - συνταξιουχοι - η να μην εχουν πληρωθει ακομα? τους ρωτουν αν αυτοι εχουν να περασουν?"

Το όχι δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο, είμαστε αδύναμοι χαρακτήρες ή απλά δεν θέλουμε να μας χτυπάνε το κουδούνι και να μας ενοχλούν;

mosaic
28-12-09, 21:47
Βγαίνω από τα ρούχα μου!!!

Όποιος και αν μας ζητήσει βοήθεια στο χέρι μας είναι να του την δώσουμε ή όχι. Κανείς δεν θα σε κατακρίνει αν δεν τους δώσεις. Με ποιο δικαίωμα κατακρίνεις όμως την προσπάθεια τους για επιβίωση; Την επόμενη φορά που θα σου ζητήσουν βοήθεια, αν τύχει να ξαναζήσεις μία τόσο συγκλονιστική εμπειρία, στείλε email του Πάπα, αυτός είναι υπεύθυνος.

Α!!! Καλά Χριστούγεννα, καλή πρωτοχρονιά και καλά μυαλά!

emeliss αν και εδώ απευθύνεσαι στο δημιουργό του νήματος…..
και χωρίς να το παίζω υπεράσπιση του zero….

..αν λοιπόν σου χτυπούσε την πόρτα ένας άγνωστος (έτσι στα καλά καθούμενα, α! και χωρίς να είναι ρακένδυτος) και ζητούσε βοήθεια ελεημοσύνη μια ενίσχυση για τώρα τα Χριστούγεννα…. Θα του έδινες emel...? :hmm: και σου έλεγε επίσης ότι έχει και εργασία …. αλλά δεν του φτάνουν τα λεφτά

alwaysalone
28-12-09, 21:48
Για τους οδοκαθαριστές δέ μου έχει τυχει, ούτε το εχω ακουσει, παντως κάποιοι ταχυδρόμοι ζητάνε χαρτζιλίκι αδιαλλείπτως ολο τον χρόνο.... :whistle:

emeliss
28-12-09, 21:49
..αν λοιπόν σου χτυπούσε την πόρτα ένας άγνωστος (έτσι στα καλά καθούμενα, α! και χωρίς να είναι ρακένδυτος) και ζητούσε βοήθεια ελεημοσύνη μια ενίσχυση για τώρα τα Χριστούγεννα…. Θα του έδινες emel...? :hmm:
Ανάλογα πως τον έκοβα. Μπορεί ναι, μπορεί όχι.

Αλλά σίγουρα δεν θα το θεωρούσα θέμα που μου χτύπησαν την πόρτα, σίγουρα δεν θα έγραφα νήματα σε forum και σίγουρα δεν θα έψαχνα για "υπεύθυνους" που "έζησα μία τέτοια εμπειρία". Δηλαδή σε λίγο θα ζητάμε και ψυχική οδύνη επειδή κάποιος τόλμησε και χτύπησε την πόρτα μας και ζήτησε βοήθεια. Που να ζητούσε και τίποτα άλλο, ε euri;

no_logo
28-12-09, 22:05
Αλλιώς τότε με λίγο ακροβατισμό (αλλά όχι πολύ!!) ας βαφτίσουμε και το φακελλάκι προς γιατρούς ως αλληλεγγύη μιας και εκείνοι όντως βγάζουν πολύ λιγότερα από όσο θα έπρεπε (και μάλιστα σε σύγκριση με ΕΕ) και προς αστυνομικούς κλπ κλπ....

καλά τώρα πλάκα μας κάνεις;
Συγκρίνεις τον εκβιασμό του γιατρού που σε βρίσκει πάνω σε μια πιεστική κατάσταση όπως η αρρώστια με το «δώρο» που αν θες δίνεις στους εργάτες καθαριότητας;

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αλλά σίγουρα δεν θα το θεωρούσα θέμα που μου χτύπησαν την πόρτα, σίγουρα δεν θα έγραφα νήματα σε forum και σίγουρα δεν θα έψαχνα για "υπεύθυνους" που "έζησα μία τέτοια εμπειρία". Δηλαδή σε λίγο θα ζητάμε και ψυχική οδύνη επειδή κάποιος τόλμησε και χτύπησε την πόρτα μας και ζήτησε βοήθεια. Που να ζητούσε και τίποτα άλλο, ε euri;

Υστερία είναι ;)

Zer0c00L
28-12-09, 22:07
Ο topic starter προφανώς θέλει ποινικοποίηση της επαιτείας. Συμφωνείς;

αρνητικο δεν θελω ποινικοποιηση.

σε επαιτεια "αληθινη" δηλαδη πραγματικη αναγκη ναι δινω χρηματα αν και δεν μου περισσευουν (αφου εχω υποχρεωσεις).

το μηνυμα το εγραψα μονο και μονο γιατι αφου παιρνουν μισθο και δωρο ζητουν αυτο το "δωρο" απο τους δημοτες-πολιτες μονο για αυτο το ειπα.

δηλαδη εγω που δεν μου περισσευουν να αρχισω να ζητιανευω απο σας. (με την λογικη σου αυτο μου λες)

χωρις καμια διαθεση παρεξηγησης κουβεντα κανουμε.

καλη χρονια να εχουμε (μυαλα εχω αρκετα δεν θελω αλλα)

ευχαριστω.

emeliss
28-12-09, 22:09
Υστερία είναι ;)
Δεν είναι υστερία. Είναι άσχημο να είσαι άνεργος. Σου κάνει κακό και σε αλλάζει μέρα με την μέρα. Ακόμα χειρότερα όταν περνάς δύσκολα τέτοιες "γιορτινές, αλλά μόνο για τους άλλους" μέρες. Πρέπει να το δεις με ψυχραιμία και να το καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Zer0c00L
28-12-09, 22:19
δεν το παιρνω προσωπικα φιλε μου γιατι οπως και αλλους ετσι και εσενα σας ξερω αρκετο καιρο

απλα να το πεις μετα τις 31/12/2009 στους ανεργους των STAGE/ορισμενου/αοριστου στο δημοσιο και ιδιωτικο τομεα που χανουν την δουλεια τους (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) βεβαια απο οτι δειχνει δεν ειμαι ο μονος αλλα θα ειμαστε αρκετοι και χωρις επιδοματα απλα θα ειμαστε εγγεγραμενοι στα μητρωα του ΟΑΕΔ.

για αυτο τσαντιζομαι με αυτες τις ενεργειες εμενα δεν με ρωταει κανεις πως περναω σε αντιθεση με καποιους που ειναι "μονιμοι" στην δουλεια τους και παιρνουν μισθο+δωρο (και διαφορα προνομια και δωρακια)

εκει ειναι το ζουμι της υποθεσης.

σαφως και ειναι δικαιωμα μου να δωσω η να μην δωσω (οπως κανω καθε μερα στο τρενο (που μπαινουν κατα χιλιαδες οι διαφοροι που ζητουν "βοηθεια")

αλλα ειναι και δικαιωμα μου να φωναζω για την κοροιδια.

οπως και δικο σας να με γραψετε στα παλια σας τα παππουτσια.

ξερω οτι ο δημος και τα καναλια θα το πεταξαν το μηνυμα (δεν με απασχολει) εγω ετσι για το γαμωτο το εκανα.

mosaic
28-12-09, 22:29
προσωπική μου άποψη ………. Δεν το βρίσκω κακό που το έκανε θέμα ο zero….
ε κάπου έχει παραγίνει αυτή η κατάσταση με τους εργαζομενους σε κάθε δήμο …. όπως και με τους ταχυδρόμους… με τα Χριστούγεννα και Πάσχα

Λοιπόν εδώ στον οικισμό που είμαι…. οι άνθρωποι που αδειάζουν τους κάδους (να σημειωθεί οδοκαθαριστές δεν έχουμε!) μόνο απορριματοφορα περνάνε …. ξάφνου μια πρωια Πάσχα ήταν και Σ/Κ περικαλω ακούω επίμονα μια κουδούνα ΓΚΛΙΝ ΓΚΛΙΝ ΓΚΛΙΝ ΓΚΛΙΝ βρε βρε τι έγινε; βγαίνω έξω… βλέπω το φορτηγό και έναν τύπο επίμονα να χτυπά την κουδούνα,
Απόρησα ….. θέλετε κάτι; Ρώτησα…
Ο υπάλληλος του δήμου: Πάσχα μαντάμ :lol: μαζεύουμε τα σκουπίδια σας! θα δώσετε κατιτις;
Και του λέω…: δεν πληρώνεστε; Τσάμπα δουλεύεται στο δήμο; Δε πήρατε τώρα δώρο του Πάσχα; ε τι θέλετε κι άλλο έξτρα, κι εγώ από τη δουλειά μου μια φορά πήρα δώρο του Πάσχα και δεν έχει άλλο
Η απάντηση του ξανά και με θράσος: ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΑΣ! μπαμ μπουμ..:viking
μόνο που δε με έδειραν ένα πράμα…πάντως κάτι μονολόγησαν:rolleyes::rolleyes::D .....βεβαίως δεν έδωσα δραχμή
λες και μας κάνουν χάρη ένα πράγμα …….. και αν δε κάνω λάθος δουλεύουν 6 ώρες:;;;

NikosKen
28-12-09, 22:34
Ως προς τα σχόλια για την ποινικοποίηση:

Η επαιτεία αποτελεί αξιόποινη συμπεριφορά...

Άρθρο 407 ΠΚ:
Επαιτεία. Όποιος επαιτεί από φυγοπονία ή από φιλοχρηματία ή κατά συνήθεια τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Zer0c00L
28-12-09, 22:37
ΕΚΠΛΗΞΗ!!! Η επαιτεία αποτελεί αξιόποινη συμπεριφορά...

Άρθρο 407 ΠΚ:
Επαιτεία. Όποιος επαιτεί από φυγοπονία ή από φιλοχρηματία ή κατά συνήθεια τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

δεν εχω καμια διαθεση να εφαρμοσουν τον νομο και να επιβαλλουν ποινες η προστιμα? εδω στα πιο σοβαρα αδικηματα που μας εχουν οδηγησει σε αυτα τα χαλια και δεν εφαρμοσαν τους νομους.

NikosKen
28-12-09, 22:48
δεν εχω καμια διαθεση να εφαρμοσουν τον νομο και να επιβαλλουν ποινες η προστιμα? εδω στα πιο σοβαρα αδικηματα που μας εχουν οδηγησει σε αυτα τα χαλια και δεν εφαρμοσαν τους νομους.

Το σχόλιο μου δεν πήγαινε προς αυτήν την κατεύθυνση. Είναι μάλλον μια διάταξη η οποία πρέπει να έχει βρει ελάχιστη εφαρμογή (αν έχει βρει και καθόλου). Τέλος πάντων είμαι της άποψης ότι παρά την σε ορισμένες φορές εκνευριστική επιμονή των εν λόγω υπαλλήλων (έχει τύχει να βρεθώ και εγώ σε ανάλογο σκηνικό) θεωρώ ότι η αντίδραση είναι λίγο υπερβολική. Αντιλαμβάνομαι τους προσωπικούς λόγους για την αντίδραση, αλλά οι τελευταίοι που φταίνε είναι οι υπάλληλοι του δήμου. Δεν είναι άλλωστε μεμπτό να μην δίνει κανείς τίποτα είτε έχει είτε δεν έχει.

JERY
28-12-09, 22:53
οι οδοκαθαριστες παιρνουν 1800ε για 5-6ωρες δουλεια το πολυ και δεν πληρωνονται με την ωρα αλλα με το εργο,
πχ 4 τετραγωνα.Οταν λεω οδοκαθαριστες λεω για αυτους που σκουπιζουν τα πεζοδρομια αυτοι που ειναι στα σκουπιδιαρικα παιρνουν παραπανω, αφου πληρωνονται για νυχτα αργιες κτλ
Πιστευω οτι τα λεφτα ειναι αρκετα και δεν δικαιολογει να ζητανε χρηματα ετσι επειδη ειναι χριστουγεννα, βρομικη δουλεια αλλα οποιος ειναι μαγκας τη κανει και βγαζει λεφτα.
Το ιδιο και τα γραφεια τελετων, εκει να δειτε λεφτα αλλα εγω ουτε με κυαλια να δω νεκρους:p

mosaic
28-12-09, 23:02
και για να σας προλάβω σχετικά με την ανθυγιεινότητα της αποκομιδής των σκουπιδιών ….

Τι να πούμε τότε;.. Το πόσο ανθυγιεινή είναι και η δουλειά του μηχανικού που επισκευάζει το αυτοκίνητο...
έχετε σκεφθεί τι βρωμιά έχει το κάτω μέρος του αυτοκινήτου;;;;

Zer0c00L
28-12-09, 23:05
για μενα προσωπικα καθε δουλεια εχει τις δικες της δυσκολιες και αμοιβες.

κανενος δουλεια δεν κατακρινω ασχετα αν εγω π.χ δεν θα μπορουσα να γινω η θα μπορουσα να γινω.

telumentil
29-12-09, 00:18
Πραγματικά θεωρώ αναξιοπρεπές να ζητιανεύεις, οταν είσαι νέος και υγιής. Πόσο μάλλον όταν έχεις δουλειά. Αν και εγώ νομίζω ότι αυτοί που χτύπησαν την πόρτα του γραφείου που δουλεύω λέγοντας ότι είναι "τα παιδιά που μαζεύουν τα σκουπίδια" ήταν απατεώνες.

vamvakoolas
29-12-09, 11:49
διαβασα προσεκτικα τα μηνυματα αλλα σε κανενα δεν αναφερονται τα γεγονοτα ως εχουν (απο τη μερια των εργατων), θα βοηθησω μιας και συγγενης μου δουλευει εκει στην Αθηνα:
1)Οταν ερχεται καποιος σας δειχνει ταυτοτητα (εργατη) και μαλιστα αν ζητηθει μπορει να σας αφησει φωτοτυπια οπου αν δειτε εχει φωτο θεση κοκ αυτου που ηρθε
2)Τα λεφτα δεν τα παιρνει καποιος (συγκεκριμενα) αλλα μαζευονται στο σωματιο. Εκει συνηθως μοιραζονται ως δωρο στους εργατες που ειναι με συμβαση εργου/προσωρινη απασχοληση
3)Παλιοτερα πηγαιναν σε επιχειρησεις μονο τωρα αν πηγαν σε ιδιωτες φετος δεν το γνωριζω το μαθαινω απο εδω

Επειδη υπαρχουν και σε αυτο κλαδο ατομα που αμοιβονται καλα η συντρηπτικη πλειοψηφια δεν παιρνει πανω απο 1000 ευρα. Καλο ειναι και μια βολτα απο ιερα οδο για να δειτε ανθρωπους που απλως ζητανε τη δουλεια τους (μιας και συντομα αποτι ειδατε και απο τα δελτια τελειωνουν οι συμβασεις).

Δε θελω να παρω το μερος κανενος αλλα θα ηθελα εστω να αναφερω και την αλλη αποψη.:oneup:

anon
29-12-09, 13:25
περίμενα να ακούσω και την άλλη άποψη.

1) Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δείνει βοήθεια σε κάποιον άλλο. Οποιος θέλει δίνει καλοπροαίρετα.
2) Το αν ειναι σωστό οι εργάτες της καθαριότητας να ζητούν βόήθεια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προσωπικά θεωρώ πως όχι, και γιαυτό σε περίπτωση που χτυπήσουν την πόρτα μου, δεν θα δώσω. Η προσωπική μου θεώρηση είναι ότι αφού η πλειονότητα των πολιτών έχει μέσο εισόδημα παρόμοιο με αυτό των εργατών της καθαριότητας, και μάλιστα εργαζόμενων πολυ περισσότερο απο τις 6 ώρες αυτών, θεωρώ άδικο να ζητούν βοήθεια. Εαν είχαμε όλοι οι υπόλοιποι εισόδημα Χ3, Χ4 τότε θα το δικαιολογούσα.
3) Ειναι σύνηθες πλέον τις ημέρες αυτές που ο κόσμος έχει πιο γιορτινή αλλά και πιο συμπονιάρικη κατάσταση να το εκμεταλλεύονται διάφοροι. Μπορεί ναναι μαιμού εργάτες της καθαριότητας ή κανονικοί. Πλην αυτών έχουμε τους παπάδες που θυμούνται και έρχονται (και μετά ξανά για αγιασμό στα Φώτα, απο μόνοι τους, χωρίς να τους έχουμε καλέσει, τι θα κάνεις; θα διώξεις κακήν κακώς τον παπά; φωτιά θα πέσει και θα σεκάψει! ), διάφοροι άποροι εμφανίζονται σε καίρια σημεία σε τροχόσπιτα (και μετά εξαφανίζονται αφού έχουν μαζέψει ντάνες ρούχα, παιχνίδια, τρόφιμα, λεφτά).. Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι απο τους πραγματικα άπορους έχουν πολύ περηφάνεια για να βγούν στην επαιτεία, και οι περισσότεροι που επαιτούν είναι επαγγελματίες του χώρου. Ακόμα και ορισμένοι άστεγοι που δεν θέλουν να στεγασθούν (ήμουν παρών σε μια προσπάθεια της τοπικής ενορίας να μαζέψει και να στεγάσει άστεγους / άπορους που βρίσκονταν στον δρόμο, και ήταν πραγματικά μεγάλη έκπληξη το γεγονός ότι δεν θέλαν την βοήθεια αυτή με τίποτα, παρα μόνο να τους δώσουμε κανα φράγκο, κανα ρούχο κλπ).

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά έχουν την ανάγκη μας, που είναι σε πολύ δυσκολότερη μοίρα απο εμάς παρόλο που και εμείς δεν είμαστε πλούσιοι, αλλά ότι είναι πλέον πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη απο τους επαγγελματίες που έχουν πλημμυρίσει και εκμεταλλεύονται την συμπόνια του κόσμου.

kiriongr
29-12-09, 13:54
φυσικα και κανουν πολυ καλα και ζητάνε κατι παραπανω προσφεύγοντας στην κοινωνία.οπως πολυ καλα θα κανουν οσοι θέλουνε να ζητάνε και αυτοι κατι παραπανω.

πχ.ηρθε ο ερανος τον ταδε "με συχωρητε αλλα πιστευω οτι πρεπει να μου δώσετε εσεις και οχι εγω, γιατι απλα ειμαι σε χειρότερη θεση απο τι εσεις "

δε θελει και τοση μεγαλη ανάλυση.

η φιλευσπλαχνία δεν ειναι παντα σύμφωνη με τη λογική της εκάστοτε κοινωνίας.

amoydar
29-12-09, 13:55
Βγαίνω από τα ρούχα μου!!!

Όποιος και αν μας ζητήσει βοήθεια στο χέρι μας είναι να του την δώσουμε ή όχι. Κανείς δεν θα σε κατακρίνει αν δεν τους δώσεις. Με ποιο δικαίωμα κατακρίνεις όμως την προσπάθεια τους για επιβίωση; Την επόμενη φορά που θα σου ζητήσουν βοήθεια, αν τύχει να ξαναζήσεις μία τόσο συγκλονιστική εμπειρία, στείλε email του Πάπα, αυτός είναι υπεύθυνος.

Α!!! Καλά Χριστούγεννα, καλή πρωτοχρονιά και καλά μυαλά!

:oneup:

Φανερός Πράκτωρ
29-12-09, 18:09
έχουμε τους παπάδες που θυμούνται και έρχονται (και μετά ξανά για αγιασμό στα Φώτα, απο μόνοι τους, χωρίς να τους έχουμε καλέσει, τι θα κάνεις; θα διώξεις κακήν κακώς τον παπά;

Ναιιι!!!! :twisted::twisted::twisted:
Κρίμα που δεν μου έχει έρθει κάποιος αυτόκλητος παπάς για να ζήσω αυτή την εμπειρία!!!

Zer0c00L
29-12-09, 19:59
περίμενα να ακούσω και την άλλη άποψη.

1) Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δείνει βοήθεια σε κάποιον άλλο. Οποιος θέλει δίνει καλοπροαίρετα.
2) Το αν ειναι σωστό οι εργάτες της καθαριότητας να ζητούν βόήθεια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προσωπικά θεωρώ πως όχι, και γιαυτό σε περίπτωση που χτυπήσουν την πόρτα μου, δεν θα δώσω. Η προσωπική μου θεώρηση είναι ότι αφού η πλειονότητα των πολιτών έχει μέσο εισόδημα παρόμοιο με αυτό των εργατών της καθαριότητας, και μάλιστα εργαζόμενων πολυ περισσότερο απο τις 6 ώρες αυτών, θεωρώ άδικο να ζητούν βοήθεια. Εαν είχαμε όλοι οι υπόλοιποι εισόδημα Χ3, Χ4 τότε θα το δικαιολογούσα.
3) Ειναι σύνηθες πλέον τις ημέρες αυτές που ο κόσμος έχει πιο γιορτινή αλλά και πιο συμπονιάρικη κατάσταση να το εκμεταλλεύονται διάφοροι. Μπορεί ναναι μαιμού εργάτες της καθαριότητας ή κανονικοί. Πλην αυτών έχουμε τους παπάδες που θυμούνται και έρχονται (και μετά ξανά για αγιασμό στα Φώτα, απο μόνοι τους, χωρίς να τους έχουμε καλέσει, τι θα κάνεις; θα διώξεις κακήν κακώς τον παπά; φωτιά θα πέσει και θα σεκάψει! ), διάφοροι άποροι εμφανίζονται σε καίρια σημεία σε τροχόσπιτα (και μετά εξαφανίζονται αφού έχουν μαζέψει ντάνες ρούχα, παιχνίδια, τρόφιμα, λεφτά).. Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι απο τους πραγματικα άπορους έχουν πολύ περηφάνεια για να βγούν στην επαιτεία, και οι περισσότεροι που επαιτούν είναι επαγγελματίες του χώρου. Ακόμα και ορισμένοι άστεγοι που δεν θέλουν να στεγασθούν (ήμουν παρών σε μια προσπάθεια της τοπικής ενορίας να μαζέψει και να στεγάσει άστεγους / άπορους που βρίσκονταν στον δρόμο, και ήταν πραγματικά μεγάλη έκπληξη το γεγονός ότι δεν θέλαν την βοήθεια αυτή με τίποτα, παρα μόνο να τους δώσουμε κανα φράγκο, κανα ρούχο κλπ).

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά έχουν την ανάγκη μας, που είναι σε πολύ δυσκολότερη μοίρα απο εμάς παρόλο που και εμείς δεν είμαστε πλούσιοι, αλλά ότι είναι πλέον πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη απο τους επαγγελματίες που έχουν πλημμυρίσει και εκμεταλλεύονται την συμπόνια του κόσμου.

απλα η πιο τελεια απαντηση που εχω δει - προσωπικα με καλυψε 100% μπραβο σου φιλε anon για ακομα μια φορα εγραψες.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 8 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


διαβασα προσεκτικα τα μηνυματα αλλα σε κανενα δεν αναφερονται τα γεγονοτα ως εχουν (απο τη μερια των εργατων), θα βοηθησω μιας και συγγενης μου δουλευει εκει στην Αθηνα:
1)Οταν ερχεται καποιος σας δειχνει ταυτοτητα (εργατη) και μαλιστα αν ζητηθει μπορει να σας αφησει φωτοτυπια οπου αν δειτε εχει φωτο θεση κοκ αυτου που ηρθε
2)Τα λεφτα δεν τα παιρνει καποιος (συγκεκριμενα) αλλα μαζευονται στο σωματιο. Εκει συνηθως μοιραζονται ως δωρο στους εργατες που ειναι με συμβαση εργου/προσωρινη απασχοληση
3)Παλιοτερα πηγαιναν σε επιχειρησεις μονο τωρα αν πηγαν σε ιδιωτες φετος δεν το γνωριζω το μαθαινω απο εδω

Επειδη υπαρχουν και σε αυτο κλαδο ατομα που αμοιβονται καλα η συντρηπτικη πλειοψηφια δεν παιρνει πανω απο 1000 ευρα. Καλο ειναι και μια βολτα απο ιερα οδο για να δειτε ανθρωπους που απλως ζητανε τη δουλεια τους (μιας και συντομα αποτι ειδατε και απο τα δελτια τελειωνουν οι συμβασεις).

Δε θελω να παρω το μερος κανενος αλλα θα ηθελα εστω να αναφερω και την αλλη αποψη.:oneup:

πολυ καλα κανεις και το αναφερεις φιλε μου απο μενα οπως ειπα ειναι δεκτες ολες οι αποψεις αλλωστε μια ομορφη συζητηση κανουμε (ασχετως αν καποιοι καλως η κακως προσπαθουν να το φερουν σε προσωπικη αντιπαραθεση).

εγω δεν επιδιωξα καμια προσωπικη αντιπαραθεση απλα ειπα την αποψη μου τι δεν μου αρεσε - αλλωστε οπως σε πολλους ετσι και σε μενα δεν μου περισσευουν για να τα σκορπισω ασκοπα (αλλωστε οπως ειπα ειμαι και εγω σε αυτους (που απο οσο δειχνουν τα πραγματα θα ειναι παρα πολλοι) που απο 01/01/2010 θα ειναι ανεργοι και πιθανον χωρις ταμειο ανεργιας και θα ειμαι υποχρεωμενος στα 37-38 να ψαχνω για εργασια ωστε να τα βγαλω περα.

σαφως και οπου μπορω βοηθαω ειτε επωνυμα ειτε ανωνυμα (π.χ γιατρους χωρις συνορα - χαμογελο του παιδιου κτλ) ειτε διαφορους που φαινονται οτι θελουν την βοηθεια που ζητουν.

σαφως και υπαρχουν απατεωνες που την επαιτεια την κανουν κατα επαγγελμα.

ggeorgan
29-12-09, 20:30
Εἶχε, λοιπόν, 'βγεῖ μιὰ διάδοση μεταξὺ τῶν ἐργατῶν καθαριότητος ὅτι ὅποιος πήγαινε καὶ κτυποῦσε σὲ κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση περνοῦσε καλὰ. Πάει λοιπὸν καὶ ὁ ἐπί κεφαλῆς τους νὰ χαρεῖ «τὴν θείαν δωρεάν». Ἡ κυρία ποὺ τοῦ ἄνοιξε τὴν πόρτα μόλις ἔμαθε πὼς εἶναι ὁ ἐπί κεφαλῆς τοῦ ἔδωσε ἕνα πεντοχίλιαρο (δραχμές) καὶ τοῦ εἶπε «Σᾶς εὐχαριστῶ καὶ χαίρετε». «Μά» λέει αὐτός «ἔμαθα ὅτι κάπως ἀλλιῶς εἶναι τὰ πράγματα». «Κοιτάξτε νά 'δεῖτε» τοῦ ἀπαντᾶ ἐκείνη «ὁ ἄντρας μου μοῦ εἶπε ἂν ἔλθουν ἐργάτες καθαριότητος γιά δῶρον, δῶσε ἕνα πεντοχίλιαρο στὸν ἐπί κεφαλῆς τους καὶ τοὺς ἄλλους ...ὰ...μησέ τους»

kastoras74
30-12-09, 15:47
Οι υπάλληλοι καθαριότητας των δήμων, λόγω των επιδομάτων που παίρνουν, αμείβονται με αρκετά καλούς μισθούς σε σύγκριση με έναν απλό δημόσιο υπάλληλο. Οι συνολικές απολαβές για έναν παντρεμένο με παιδιά ξεπερνούν τα 2.000 € το μήνα. Επομένως, μόνο σαν κακόγουστο αστείο μπορώ να σκεφτώ την όλη επαιτεία...

vamvakoolas
31-12-09, 13:43
Οι υπάλληλοι καθαριότητας των δήμων, λόγω των επιδομάτων που παίρνουν, αμείβονται με αρκετά καλούς μισθούς σε σύγκριση με έναν απλό δημόσιο υπάλληλο. Οι συνολικές απολαβές για έναν παντρεμένο με παιδιά ξεπερνούν τα 2.000 € το μήνα. Επομένως, μόνο σαν κακόγουστο αστείο μπορώ να σκεφτώ την όλη επαιτεία...

Για να λεμε την αληθεια αυτο που αναφερεις ειναι μεν σωστο αλλα αφορα μια μεριδα υπαλληλων του δημου. Υπαρχουν και οι "εκτατοι" που εδω και χρονια δεν δικαιουνται δωρα και δεν περνουν ισαξια επιδοματα...

Zer0c00L
31-12-09, 15:15
αυτοι που ηρθαν στην δικη μου πορτα σαφως και μπορει να ειναι "απατεωνες" (δεν ζητησα ταυτοτητα) - μπορει ομως και αν ηταν οντως υπαλληλοι και να κανουν αυτο που ειπες να μαζευουν οτι μπορουν και να το μοιραστουν με τους συναδελφους τους (δεν το κρινω αυτο) απλα δεν μου αρεσε η ενεργεια τους απο ενα κλαδο που θεωρειτε οτι ειναι "καλοπληρωμενοι" να ζητουν λεφτα απο συνταξιουχους-ανεργους-χαμηλομισθους (που θα περασουν ουτες η αλλιως μαυρες γιορτες) με αυτη την αφορμη εγραψα το μηνυμα αυτο.

τα ΜΜΕ και ο ΔΗΜΟΣ που εστειλα το μηνυμα μου (σιγουρα το πεταξαν στο καλαθι των αχρηστων - ειδικα τα ΜΜΕ (γιατι δεν εχει μεσα πονο-αιμα-σεξ που ειναι απο αυτα που πουλανε)

καμια αντιρρηση σε αυτο που λες περι "εκτακτων η εποχιακων" αλλα αυτο δεν αφορα τον πολιτη (γιατι στην πλειοψηφια τους αυτες οι προσληψεις τετοιου ειδους ειναι για ψηφοθηρικους λογους.

καλα κανεις και υπερασπιζεσαι αυτους τους ανθρωπους αλλα εχεις σκεφτει και απο την αντιθετη μερια ποσοι αλλοι ανθρωποι σε αυτη την χωρα το 2010 θα τους βρει ανεργους (stage-ορισμενου-αοριστου-κτλ) σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα και ισως να μην μπορεσουν να βρουν ξανα δουλεια γιατι ειναι καποιας ηλικιας και υπαρχει θεμα επιβιωσης.

αλλα κανενα ΜΜΕ δεν εχει προβαλει το γεγονος οτι το 2010 θα ειμαστε η χωρα με το μεγαλυτερο ποσοστο ανεργιας (απολυμενων υπαλληλων)

η μονη κερδοφορα επιχειρηση (που απολυει βεβαια κοσμο και αυτη ειναι οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ αλλα αυτες τις βοηθησαν οι εκαστοτε κυβερνησεις.

δεν λεω οτι υπαρχουν ανθρωποι που πραγματικα θελουν την αναγκη μας (αν και για λογους περηφανιας δεν καταδεχονται βοηθεια) το εχω δει με τα ματια μου εδω στην περιοχη που μενω για αυτο το λεω.

vamvakoolas
31-12-09, 16:06
οπως εγραψα δε ξερω αν πηγαινουν σε ιδιωτες και μου φενεται λιγο υποπτο:whistle:

στις εταιριες εχουν ενα λογο παραπανω μιας και απο αυτα που μου εχουν πει (π.χ σουπερμαρκετ να πετανε κρεας σε καδους σε μεγαλες ποσοτητες και να πρεπει να πανε αμεσα για λογους υγειας, να κολλαει οχημα για 5 ωρες, αρα και επεκταση ωραριου, γιατι καποιος διπλοπαρκαρε κοκ)δεν ειναι και λιγα.

Στο αλλο ζητημα και τα επιχειρηματα που παραθετεις ειναι πιστευω προσωπικα και αστοχα μιας και οι τραπεζες (οχι ολες) ειχαν καποια αυξηση αλλα δεν ηταν οι πιο κερδοφορες εταιριες της χωρας μας (π.χ http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1760731 )χωρια που πολλοι τομεις που ειχαν τρελλα κερδη (συμφωνα με eurostat) δε δημοσιευσαν στην ελλαδα "πραγματικους" ισολογισμους (Ναυτιλιακες, logistics). Αυτο με την ανεργια παλι δε στεκει για τον απλο λογο οτι τα στοιχεια στην Ελλαδα δεν ειναι αξια σχολιασμου απο θεμα αξιοπιστιας, παντως 1οι δεν ημαστε
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/euroindicators/labour_market/main_tables

(sorry για τη μικρη δημοσιονομικη αναλυση)

Zer0c00L
01-01-10, 00:40
οπως εγραψα δε ξερω αν πηγαινουν σε ιδιωτες και μου φενεται λιγο υποπτο:whistle:

στις εταιριες εχουν ενα λογο παραπανω μιας και απο αυτα που μου εχουν πει (π.χ σουπερμαρκετ να πετανε κρεας σε καδους σε μεγαλες ποσοτητες και να πρεπει να πανε αμεσα για λογους υγειας, να κολλαει οχημα για 5 ωρες, αρα και επεκταση ωραριου, γιατι καποιος διπλοπαρκαρε κοκ)δεν ειναι και λιγα.

Στο αλλο ζητημα και τα επιχειρηματα που παραθετεις ειναι πιστευω προσωπικα και αστοχα μιας και οι τραπεζες (οχι ολες) ειχαν καποια αυξηση αλλα δεν ηταν οι πιο κερδοφορες εταιριες της χωρας μας (π.χ http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1760731 )χωρια που πολλοι τομεις που ειχαν τρελλα κερδη (συμφωνα με eurostat) δε δημοσιευσαν στην ελλαδα "πραγματικους" ισολογισμους (Ναυτιλιακες, logistics). Αυτο με την ανεργια παλι δε στεκει για τον απλο λογο οτι τα στοιχεια στην Ελλαδα δεν ειναι αξια σχολιασμου απο θεμα αξιοπιστιας, παντως 1οι δεν ημαστε
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/euroindicators/labour_market/main_tables

(sorry για τη μικρη δημοσιονομικη αναλυση)

φιλε μου οπως ειπα δεν ζητησα ταυτοτητα για να ξερω (παντως καθε χρονο εδω και 10 χρονια που ειμαι σε αυτη την γειτονια οι ιδιοι ειναι).

σου ειπα την αδικια που βλεπω εγω ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ που μπορει να εχει.

αλλα παραλληλα δεν το βρισκω σωστο ενας που αμοιβεται απο 2000 ευρω και πανω να πηγαινει να ζηταει λεφτα απο εναν ανεργο η συνταξιουχο.

εγω φιλε μου δεν θα απαντησω με λινκς αλλα πραγματικα γεγονοτα που τα βλεπω καθημερινα.

εχεις υποψη σου ποσοι ανθρωποι απολυθηκαν 31/12/2009 απο ιδιωτικο και δημοσιο τομεα? και ποσοι απο 01/01/2010 θα ειναι επισης χωρις δουλεια?

δες μερικα παραδειγματα που εδιωξαν κοσμο στις γιορτες.

ATTIKA
THE MALL
GOLDEN HALL
WIND-TELLAS

υπαρχουν πολλες περισσοτερες εταιρειες απλα για ευνοητους λογους δεν δημοσιευω δημοσια τα ονοματα τους οποιος ξερει γνωριζει ποιες ειναι ακομα

αν σε αυτα τα παραδειγματα βαλεις και τον δημοσιο τομεα και τους δημους κτλ.

μπορεις να δεις τι νουμερο εργαζομενων που εχασε την δουλεια του το 2009-2010 αν συγκρινεις το νουμερο αυτο με τα στοιχεια του ΟΑΕΔ που λεει οτι το 2010 θα φτασουν κοντα στους 800.000 απο 450.000 που ειναι πριν τις γιορτες.

τωρα ποιες εταιρειες ειναι ΚΕΡΔΟΦΟΡΕΣ ξερει ο κοσμος παρα πολυ καλα.

αυτα ειχα να πω

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ-ΕΣ

@ ADSLgr.com All rights reserved.