PDA

Επιστροφή στο Forum : Μισθός System Administrator?



Σελίδες : 1 [2]

vamvakoolas
14-01-10, 16:06
Τήνω να συμφωνήσω

βαλε αλλο ενα

(χειροτερο μισθο στη ζωη μου απο εταιρια πληροφορικης δυσκολο να ξαναβρω)

Thuglife
14-01-10, 16:38
Στην Ελλάδα όλα τα λεφτά είναι στις τράπεζες αλλά σε τράπεζα δεν μπαίνεις αν δεν σε γνωρίζουν και δεν μιλάω απαραίτητα για βύσμα, εννοώ συνεργασία.

Τουλάχιστο στον τομέα του προγραμματισμού το πτυχίο μετράει μόνο για την διαμόρφωση του βασικού μισθού και είναι λογικό, αυτά που κάνεις καθημερινά (τουλάχιστο στην Ελλάδα) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που μαθαίνεις στην σχολή. Τα καλύτερα μυαλά / developers που έχω γνωρίσει τυχαίνει και είτε δεν έχουν τελειώσει τίποτα παρεμφερές ή έχουν τελειώσει ένα ΙΕΚ για τα μάτια του κόσμου.

Παρ' όλα αυτά κρατάνε εταιρείες σχεδόν μόνοι τους και στην τελική αυτό μετράει. Επίσης στην Ελλάδα ο κύκλος είναι μικρός σχετικά οπότε είναι πολύ δύσκολο να έχεις να επιδείξεις κάποια αξιόλογη δουλειά και να μη σε γνωρίζουν μέσω ενός γνωστού γνωστού etc.

Btw, αξιοκρατία θεωρώ την στάθμιση με βάση το skill και όχι τα τυπικά προσόντα. Οποιοδήποτε bot να βάλεις σε μια σχολή θα την βγάλει κουτσά στραβά, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί να δώσει λύσεις όταν τον χρειαστείς.

otinane
14-01-10, 17:16
Νομίζω ότι αυτή την περίοδο δεν μπορείς να ζητήσεις και τίποτα. Αν δει κάποιος τις αγγελίες για τέτοιου είδους θέσεις θα καταλάβει(Τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη). Και αν κάποιος δεν έχει καθόλου προυπηρεσία είναι ... τραγική η κατάσταση....αλλά πως να την αποκτήσεις αν δεν πάρεις ευκαιρίες;
Αφήστε που SysAdmin πολύ λένε ότι είναι αλλά στην πραγματικότητα είναι τα παιδιά για όλες τις δουλειές, απο φωτοτυπίες μέχρι αλλαγή λάμπας και επιλογή καφετιέρας που θα αγοράσουν για το γραφείο.

ring0
15-01-10, 02:30
βρειτε κλαδους που δεν ειναι πολυ αναπτυγμενοι και κινειθειτε εκει..αλλιως θα δουλευετε πολλες ωρες και θα παιρνετε δυσαναλογα χρηματα...
υπαρχουν κλαδοι που στην ελλαδα ειμαστε πολυ πισω...λυπαμαι δεν γραφω παραπανω πριν φτιαξω την εταιρεια γιατι μπορει να μου φατε την ιδεα...:lol:

johnvam
07-09-11, 13:49
Έχουμε ιδέα τί παίζει σε θέση IT System & Network Administrator σε ναυτιλιακή..?

Τί μισθοί παίζουν..?

chat1978
07-09-11, 19:27
Έχουμε ιδέα τί παίζει σε θέση IT System & Network Administrator σε ναυτιλιακή..?

Τί μισθοί παίζουν..?

Ναυτιλιακές the best!! άχχχχχχχχχχχχ

konc
07-09-11, 21:13
Δεν υπάρχει κανόνας.
Φίλος και συνάδελφος σε ναυτιλιακή ασχολείται (μόνος του..) από τηλ. κέντρο, ip τηλεφωνίες, προσωπικά κινητά-mp3 players-tablets-laptops στελεχών και φυσικά την κανονική δουλειά του ΙΤ για 1200/μήνα και ωράριο 9-19.
Άλλος πάλι παίρνει σαν βοηθός τα ίδια και δουλεύει αυστηρά 9-17 κάνοντας σχεδόν μόνο τη δουλειά του ΙΤ και όχι από καφέ μέχρι φωτοτυπίες.

Κοινώς.. πάνε οι κανόνες και τα standard νούμερα πια, οτι κάτσει όπου κάτσει είμαστε.

hemlock
07-09-11, 21:18
Δεν υπάρχει κανόνας.
Φίλος και συνάδελφος σε ναυτιλιακή ασχολείται (μόνος του..) από τηλ. κέντρο, ip τηλεφωνίες, προσωπικά κινητά-mp3 players-tablets-laptops στελεχών και φυσικά την κανονική δουλειά του ΙΤ για 1200/μήνα και ωράριο 9-19.
Άλλος πάλι παίρνει σαν βοηθός τα ίδια και δουλεύει αυστηρά 9-17 κάνοντας σχεδόν μόνο τη δουλειά του ΙΤ και όχι από καφέ μέχρι φωτοτυπίες.

Κοινώς.. πάνε οι κανόνες και τα standard νούμερα πια, οτι κάτσει όπου κάτσει είμαστε.
Κακο του κεφαλιου του...;)

yuk
07-09-11, 21:26
Έχουμε ιδέα τί παίζει σε θέση IT System & Network Administrator σε ναυτιλιακή..?

Τί μισθοί παίζουν..?Έχω ακούσει για 2-3 περιπτώσεις. Όλοι είπαν ότι οι ναυτιλιακές είναι οι χειρότεροι εργοδότες. Προσωπικό άχρηστο, άσχετο, απαιτητικό, εριστικο και ψωνισμένο μέχρι αηδίας. Οι μισθοί που δίνουν είναι οι χαμηλότεροι της αγοράς για έναν καλό sys/netadmin.

johnvam
08-09-11, 09:58
Γνωστή μου με 0 προυπηρεσία και δουλειά λογιστηρίου παίρνει 1200 τσέπη απο την πρώτη μέρα!!!

Ο IT να μην παίρνει 2000+ τσέπη????? Ίσως και περισσότερα με ένα Master και προυπηρεσία 5+ χρόνια?????

anon
08-09-11, 11:34
@johnvam εαν νομίζεις ότι υπάρχει, να σου στείλω βιογραφικό. Πρώτα όμως μιλάς για μικτά ή καθαρά;

johnvam
08-09-11, 12:38
Τσεπάτα!!!

anon
08-09-11, 14:33
να σου στείλω βιογραφικό; σοβαρά μιλάω.... Σε μια σειρά: 20+ έτη προυπηρεσία. Πτυχίο + μεταπτυχιακό. Δυο γλώσσες (Αγγλικα, γαλλικά). Unix/linux sysadmin, Oracle DBA, SQL,C/Java/Clojure/Bash και λίγο Perl. Ποσα βγάζω;;;;

yiapap
09-09-11, 12:59
να σου στείλω βιογραφικό; σοβαρά μιλάω.... Σε μια σειρά: 20+ έτη προυπηρεσία. Πτυχίο + μεταπτυχιακό. Δυο γλώσσες (Αγγλικα, γαλλικά). Unix/linux sysadmin, Oracle DBA, SQL,C/Java/Clojure/Bash και λίγο Perl. Ποσα βγάζω;;;;Να κάτσεις στ' αυγά σου! ΕΓΩ θα του στείλω βιογραφικό! :lol:

anon
09-09-11, 14:46
Aντε πάγενε πέρα ρε διευθυντή σε ιδιωτική εταιρία. Που απο διευθυντής θα πας για sysadmin. Ασε να στείλω εγώ, να φύγω και απο την εκπαίδευση, να γλυτώσει το κράτος το μισθό μου...

yiapap
09-09-11, 14:47
Aντε πάγενε πέρα ρε διευθυντή σε ιδιωτική εταιρία. Που απο διευθυντής θα πας για sysadmin. Ασε να στείλω εγώ, να φύγω και απο την εκπαίδευση, να γλυτώσει το κράτος το μισθό μου...Aααααα φιλλαράκι... ΕΣΥ επέλεξες να πας στην εκπαίδευση! Και τώρα τι μας λες; "Δεν μου άρεσε;" Καλά να πάθεις! :p

euri
09-09-11, 15:09
Δεν αφήνετε τις κοκκορομαχίες και να πάει κάποιος που δεν έχει δουλειά; :p

hexadecimal
09-09-11, 15:12
Δεν αφήνετε τις κοκκορομαχίες και να πάει κάποιος που δεν έχει δουλειά; :p
Μια μικρη λεπτομερεια...Ο johnvam ειναι/μενει Αθηνα...:cool:

yiapap
09-09-11, 15:15
Μια μικρη λεπτομερεια...Ο johnvam ειναι/μενει Αθηνα...:cool:Ολυ- Ολυ- Ολυμπιακέ, ομάδα ομαδάραααα μας...
(πριν αλέκτωρ λαλήσει δις... :lol:)

anon
09-09-11, 15:18
Aααααα φιλλαράκι... ΕΣΥ επέλεξες να πας στην εκπαίδευση! Και τώρα τι μας λες; "Δεν μου άρεσε;" Καλά να πάθεις! :p


Oχι ρε, δεν είπα ότι δεν μ'αρέσει... Για την πατρίδα το κάνω. Για την Ελλάδα ρε μαμωτο... Ο άλλος έδωσε ένα μηνιάτικο στο κράτος, εγώ να του αδειάσω μια θέση, απο τα τόσα εκατομύρια ΔΥ.....

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν αφήνετε τις κοκκορομαχίες και να πάει κάποιος που δεν έχει δουλειά; :p


Πάω πάσο... Προτεραιότητα ο άνεργος. Μετά ο ΔΥ, για να αδειάζει το δημόσιο.. Μετά οι στελεχάρες του ιδιωτικού τομέα, με τις γραμματείς τους και τα εταιρικά αυτοκίνητα και κινητά....

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μια μικρη λεπτομερεια...Ο johnvam ειναι/μενει Αθηνα...:cool:

Εδώ είμαστε έτοιμοι να πάμε Αυστραλία, θα κ@λώσουμε να πάμε Αθήνα;

konc
10-09-11, 06:10
Κακο του κεφαλιου του...;)
Ποιός, ο βοηθός? Πλάκα κάνεις έτσι.. Ψάχνω δουλειά (της προκοπής, όχι να με απαυτόνουνε και να λέω ευχαριστώ) 1 χρόνο τώρα. Μαζί μου ένα σωρό 30άριδες με γυναίκες-κουτσούβελα-στεγαστικά που δεν έχουν πρόβλημα να δουλέψουν κατσαβίδι και να φτιάχνουν και καφέ για 1000 ευρώ.


Γνωστή μου με 0 προυπηρεσία και δουλειά λογιστηρίου παίρνει 1200 τσέπη απο την πρώτη μέρα!!!
Ο IT να μην παίρνει 2000+ τσέπη????? Ίσως και περισσότερα με ένα Master και προυπηρεσία 5+ χρόνια?????

ΙΤ manager (τρομάρα μου) :p στην τελευταία μου δουλειά που έκλεισε και ο ιδιοκτήτης αναζητείται για πολλές φάπες και χρωστούμενα, με 11 χρόνια στο χώρο και όπως προείπα ψάχνω δουλειά 1 χρόνο τώρα. Διαθέτουμε πτυχίο, master, 2 γλώσσες και άντερα που αποδεδειγμένα αντέχουν χρόνια. Έχεις κάτι υπόψην σου με τα μισά? Δεν ειρωνεύομαι, μιλάω πολύ σοβαρά. Προφανώς ένας από τους δυο μας δεν έχεις ιδέα τι παίζει πλέον για κάποιον που αναζητά εργασία σε αυτόν τον τομέα. Αν δεν κάνεις πρακτική από ΙΕΚ, δεν έχεις δίπλωμα για παπάκι και μπλοκάκι ΤΕΒΕ, δεν συζητάμε καν για συνέντευξη. Για κατσαβίδι στο Χ "πλαίσιο" είσαι over-qualified και μανατζαραίους δεν προσλαμβάνει κανείς..

(Μεταξύ μας, θα γυρίσει μπούμερανγκ η κατάσταση. Καλά έχουν ξηλώσει όλα τα ΙΤ από παντού και έχουν παρει "πρακτική από ΙΕΚ" να επιβλέπουν ότι ήδη λειτουργεί. Ζω για τη στιγμή που θα κάνει το κράου ένας exchange ή ένα domain, θα παραλύσει το σύμπαν και θα πληρώνουν όσο-όσο για να υπογράψεις τη σύμβαση και να αποκαταστήσεις τη λειτουργεία σε 2 μέρες.)

anon
10-09-11, 14:39
(Μεταξύ μας, θα γυρίσει μπούμερανγκ η κατάσταση. Καλά έχουν ξηλώσει όλα τα ΙΤ από παντού και έχουν παρει "πρακτική από ΙΕΚ" να επιβλέπουν ότι ήδη λειτουργεί. Ζω για τη στιγμή που θα κάνει το κράου ένας exchange ή ένα domain, θα παραλύσει το σύμπαν και θα πληρώνουν όσο-όσο για να υπογράψεις τη σύμβαση και να αποκαταστήσεις τη λειτουργεία σε 2 μέρες.)

Οχι, δεν θα γυρίσει μπούμερανγκ όπως λές. Το ξέρουν αυτοί το σενάριο καλύτερα. Αφού όλοι οι καλοί θαναι άνεργοι, θα δεχτούν να δουλέψουν για τα μισά ή και λιγότερα.

Επίσης η πρόοδος της τεχνολογίας σε λίγα χρόνια θα κάνει την δουλειά του sysadmin σπάνια. Ο λόγος; Τα σύννεφα. Ολοι προχωράνε προς τα εκεί. Αυτό σημαίνει ότι με μικρότερο κόστος, θα έχεις εικονικούς σερβερς, όπου η εταιρία θα σου παρέχει υπηρεσίες data center με fileservers, print servers, http servers, application servers, mail servers, rdbms servers (oracle, mysql, mssql κλπ) και πάει λέγοντας, καθώς και όλη την συντήρηση, υποστήριξη, backups, failovers κλπ. Το μόνο που θα χρειάζεσαι είναι μια καλή μισθωμένη ίσως σύνδεση στο διαδίκτυο. Σε συνδιασμό επίσης με την τελικα κίνηση για network computers, το όραμα του Ελισον, τα "πισιά" θαναι πολύ φθηνές συσκευές, χωρίς κόστος υποστήριξης λογισμικού, χάλασε; το αλλάζεις απευθείας χωρίς τίποτα άλλο. Αυτό ταιριάζει με την νέα υποστήριξη των Windows 2008Server όπου το remote desktop σε πολλαπλά instances κάτω απο τον ίδιο hypervisor Windows 2008server κάνει την ανάγκη για ακριβά προιόντα (όπως terminal services) περιττή.... Κεντρική υποστήριξη, αναβάθμιση λογισμικού κλπ κλπ κλπ... Με τα κατάλληλα εργαλεια, ένας διαχειριστής σε ένα τέτοιο datacenter θα μπορεί να διαχειρίζεται και υποστηρίζει το λιγότερο δεκαπλάσια μηχανήματα και λογισμικό σέρβερ απο ότι ένας "παραδοσιακός" διαχειριστής.... Ετσι ναι μεν οι νέοι διαχειριστές μπορεί να πληρώνονται καλά, γιατί πρέπει πραγματικά να έχουν υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας, αλλά θα χρειάζονται πολύ λιγότεροι. Και όσο αυτοματοποιούνται κάποιες διαδικασίες, το αναγκαίο ανθρώπινο δυναμικό θα μειώνεται όλο και συνεχώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.