PDA

Επιστροφή στο Forum : Μισθός System Administrator?



Σελίδες : [1] 2

johnvam
04-01-10, 15:13
Καλημέρα σε όλους!

ένας φίλος με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε οτι βρήκε μια αγγελία εργασίας για System Administrator σε μία μεγάλη εταιρεία και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...

Ήθελα να ρωτήσω απο περιέργεια πόσα περίπου καθαρίζει ένας system administrator με προυπηρεσία 2-3 ετών σε αντίστοιχες θέσεις.

Thank you all!

chat1978
04-01-10, 15:54
Και εγώ το έχω περιέργεια.
Ξέρω τι παίρνει ενας DBA πχ σε τράπεζα.

vamvakoolas
04-01-10, 16:40
εξαρταται
1)απο μεγεθος επιχειρησης και αντικειμενο αυτης
2)Ατομα στον ιδιο τομεα (ΙΤ)
3)Αν ειναι προισταμενικη θεση (δινει λογο μονο στο boss)

Μπορει να εισαι σε αυτη τη θεση σε εταιρια που εχει 2-3 ατομα στο ΙΤ και να βγαζεις 2000 και να εισαι σε πολυεθνικη με αλλους 20 στον ιδιο τομεα και να βγαζεις τα μισα.

johnvam
04-01-10, 16:48
Δηλαδή κατα μέσο όρο οι μιαθοί παίζουν γύρω στα 1500???

Καθαρά μιλάμε πάντα...

anon
04-01-10, 17:42
Εξαρτάται απο τις γνώσεις και την εμπειρία. Πχ εχω προυπηρεσία 15 έτη ως προγραμματιστής και άλλα 10 ως sysadmin, με εύρος Unix/Linux, δίκτυα, internet τεχνολογίες ειδικά σε open source, και λίγο απο Windows :lol:, και σαν DBA σε βάσεις Oracle (και με τις σχετικές εκπαιδεύσεις στην Oracle Hellas, 5 εβδομάδες έφαγα εκεί...). Για μένα θεωρώ ότι τα 1500 (καθαρά) είναι λίγα. Πολύ λίγα.

Sebu
04-01-10, 18:06
Ειναι πολυ λιγα

Ξερω περιπτωσεις αδμινς σε μικρες εταιρειες αλλα με τα παντα στημενα σε Linux που ξεκιναει ο "μικρος" στα 2.800 και ο μεγαλος καθαριζει 4.000 (μικτα παντα) και το τμημα ειναι 4 ατομα και η εταιρεια συνολικα 50. Πλεον μπονους στο τελος του ετους.

Ξερω αλλη εταιρεια πολυεθνικη, με 400+ ατομα με 3 ατομα στο ΙΤ, με ψιλοχαλαρο ημερησιο προγραμμα που καθαριζουν 3200-3500 μικτα συν κανενα 5.000 μπονους το χρονο.

Δεν εχω αμεση σχεση με το συγκεκριμενο επαγγελμα. αλλα εχω περασει αρκετες συνεντευξεις και αυτη την περιοδο ειμαι παλι στο ψαξιμο (εδω και μερικους μηνες). Αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι (α) τι βυσμα έχεις (αν εχεις), (β) τι προυπηρεσια/εμπειρια εχεις, (γ) σε τι μαγαζι πηγαινεις.

Εχω χασει δουλειες που ενω στο (β) ημουν μιλια μπροστα και το (γ) ειχε πολλες οικονομικες δυνατοτητες και παροχη πλουσιοπαροχου πακετου, στο (α) δεν ειχα και δεν εχω τιποτα. Και εχανα και χανω ακομα δουλειες απο βυσματα. Παιζει τεραστιο ρολο το βυσμα στις μερες μας, ιδιως στον ιδιωτικο τομεα, σε καλες θεσεις (οχι απαραιτητα διευθυντικες/προισταμενου) αλλα με ενδιαφερον αντικειμενο και καλες απολαβες.

Επισης μεγαλο ρολο παιζουν οι παροχες. Υπαρχουν παιδουρια χωρις εμπειρια που σου τρωνε τη δουλεια γιατι δεχονται να παρουν 2.000 μικτα αλλα να τους δωσουν και ενα Corsa-κι με leasing και ενα κινητο 50 ευρω το μηνα και την βλεπουν μεγαλοστελεχη, σε θεσεις που οι απαιτησεις και τα ωραρια ειναι τετοια που μπαρουτοκαπνισμενος δεν θα πηγαινε με κατω απο 3.500 μικτα. Αλλα οι επιχειρησεις παιρνουν το ρισκο και ο πιτσιρικας με τα 1-2 χρονια σε ασχετη/γενικη προυπηρεσια θεωρει οτι ειναι θεος οταν φευγει απο τα 1400 μικτα της οποιας Ευρομπανκ.

JERY
04-01-10, 18:08
Εχω ακουσει οτι στη forthnet οτι παιρνουν στα 1000-1500ε και εγω τα βρισκω πολυ λιγα για αυτο που κανουν,ολοκληρη η εταιρεια κρατιεται απο αυτους και παιρνουν 1000ε? κλασσικη ελληνικη μηζερια.
ο διευθυντης να παιρνουν 10 χιλιαρα και αυτος που πραγματικα κανει την εταιρεια να δουλευει παιρνει 1000ε

arial
04-01-10, 18:10
Σε θεσεις ΙΤ παιζει ρολο πλεον και η τηλεεργασια, και αν μπορει καποιος να δουλευει απο το σπιτι του θα παρει και χαμηλοτερο μισθο. Πλεον βλεπω πολλες θεσεις εργασιας με remote administrating και outsourcing σε χωρες οπως Ινδια και Κινα, που ειναι και οι μισθοι εξευτελιστικοι.

JERY
04-01-10, 18:11
sebu τετοια λεφτα εχω ακουσει μονο σε τραπεζες η χρηματιστηριακες

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε θεσεις ΙΤ παιζει ρολο πλεον και η τηλεεργασια, και αν μπορει καποιος να δουλευει απο το σπιτι του θα παρει και χαμηλοτερο μισθο. Πλεον βλεπω πολλες θεσεις εργασιας με remote administrating και outsourcing σε χωρες οπως Ινδια και Κινα, που ειναι και οι μισθοι εξευτελιστικοι.
για το site του μπραρμπα μητσου μια χαρα ειναι ο τηλε admin:p αλλα για μια μεγαλη εταιρεια δεν νομιζω οτι αρκει

arial
04-01-10, 18:13
Jery εγω οτι βλεπω λεω... και μπορει να ναι μια βολικη λυση για μικρες εταιριες ή για καποιους που θελουν φτηνα εργατικα χερια. Μην ξεχνας οτι μπορει να ειναι και μια δευτερη λυση εργασιας για καποιον που θελει ενα δευτερο εισοδημα.

anon
04-01-10, 18:21
παντως παίζει ρόλο και η τοποθεσία. Πχ εδώ που είμαι Θεσσαλονίκη, δεν έχει δουλειές και κατα συνέπεια δεν έχει λεφτά. Μισθοί της τάξεως των 3Κ και πάνω (μικτά) απο όσο ξέρω λίγοι παίρνουν, πάντα μιλώντας για υπάλληλους που δεν εχουν συγγενική σχέση με το αφεντικό.

vamvakoolas
04-01-10, 18:24
ωραια αυτα που γραΦΕΤΕ αλλα το παλικαρι εγραψε για εμπειρια 2-3 ετων και φανταζομαι οχι βυσμα. Οποτε αν ειναι να το βοηθησουμε να μεινουμε σε αυτα που ζηταει

TTB
04-01-10, 18:28
Καλημέρα σε όλους!

ένας φίλος με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε οτι βρήκε μια αγγελία εργασίας για System Administrator σε μία μεγάλη εταιρεία και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...

Ήθελα να ρωτήσω απο περιέργεια πόσα περίπου καθαρίζει ένας system administrator με προυπηρεσία 2-3 ετών σε αντίστοιχες θέσεις.

Thank you all!
Κατ' αρχή ο φίλος σου ξεκινάει λάθος, ο ίδιος πρέπει να καθορίσει πόσο αξίζει η δουλειά του και με πόσα χρήματα θα είναι ευχαριστημένος. Από κει και πέρα έχοντας καταλήξει στο ποσό που θέλει καλό είναι να αφήνει με τη στάση του τη δυνατότητα διαπραγμάτευσης, αν τελικά γίνει οικονομική πρόταση αποφασίζει. Από την περιγραφή ακούγεται σαν να μην έχει μιλήσει καν μαζί τους, η πρόταση συνήθως είναι 2-3 συναντήσεις μακρυά.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι 2-3 χρόνια δεν είναι προϋπηρεσία για μισθό πάνω από 1000-1200 χωρίς βέβαια να αποκλείεται η περίπτωση να βρεις περιπτωσάρες που δίνουν +3Κ (κυρίως εταιρίες έξω από πληροφορική/τηλεπικοινωνίες που βλέπουν το IT σαν μάγους).

Η προσέγγιση του κάθε εργοδότη ποικίλει, κάποιοι έχουν ένα συγκεκριμένο budget για μια συγκεκριμένη θέση και προσλαμβάνουν με βάση αυτό. Άλλοι έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις και προκειμένου να τις καλύψουν φτιάχνουν το Budget της θέσης κατά περίπτωση (π.χ. θέλω τον καλύτερο σε tuning, δε θα πάρει τα ίδια με αυτόν που αλλάζει tapes στο backup).

chat1978
04-01-10, 22:32
Εξαρτάται απο τις γνώσεις και την εμπειρία. Πχ εχω προυπηρεσία 15 έτη ως προγραμματιστής και άλλα 10 ως sysadmin, με εύρος Unix/Linux, δίκτυα, internet τεχνολογίες ειδικά σε open source, και λίγο απο Windows :lol:, και σαν DBA σε βάσεις Oracle (και με τις σχετικές εκπαιδεύσεις στην Oracle Hellas, 5 εβδομάδες έφαγα εκεί...). Για μένα θεωρώ ότι τα 1500 (καθαρά) είναι λίγα. Πολύ λίγα.
Πραγματικά πολύ λίγα. Όπως και αυτά που δινουν στους καλούς προγραμματιστές. Τους θεωρουν ένα πράγμα ίδιο και με τους minimum effort

Sebu
04-01-10, 23:43
sebu τετοια λεφτα εχω ακουσει μονο σε τραπεζες η χρηματιστηριακες

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γενικά σε τετοιες εταιρείες χρηματοπιστωτικού αντικειμένου ή παροχής συμβουλών ;)

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παντως παίζει ρόλο και η τοποθεσία. Πχ εδώ που είμαι Θεσσαλονίκη, δεν έχει δουλειές και κατα συνέπεια δεν έχει λεφτά. Μισθοί της τάξεως των 3Κ και πάνω (μικτά) απο όσο ξέρω λίγοι παίρνουν, πάντα μιλώντας για υπάλληλους που δεν εχουν συγγενική σχέση με το αφεντικό.

Και δουλειές να είχε παίζει ρόλο και το κόστος ζωής, η τοπική κοινωνία, οι τοπικές ανάγκες κτλ. Πχ άλλο τα 2000 μικτά στην Άρτα ή την Πάτρα και άλλο στην Αθήνα. Έχω περιπτώσεις φίλων και συγγενών που πέρνανε Χ στην επαρχία και με το που ήρθαν Αθήνα με Χ (γιατί δεν είχαν λάβει υπόψη τον παράγοντα ζωη στην Αθήνα) (αλλά θέλανε τη μεγάλη ζωή στην πρωτεύουσα) στριμωχτήκανε οικονομικά. Και αντίστροφα. Φίλους και συναδέλφους που τα παράτησαν και φύγαν από την Αθήνα που πέρνανε Χ και πήγανε στην επαρχία με Χ-Ψ (όπου Ψ ένα 15-20% κάτω) και ζούνε αρχοντικά και χωρίς το άγχος της Αθήνας.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


με πήρε σήμερα τηλέφωνο ......... και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...


Εδώ είναι το λάθος του. Αν δεν μπορεί ο ίδιος να κρίνει την ποιότητα της δουλειάς του, το συνολικό πακέτο που λέγεται Παντελής/Βαγγέλης/Θρασύβουλος (όπως λένε το φίλο σου) εαν ο ίδιος δεν έχει γνώση του επαγγελματικού του κλάδου/χώρου για να ξέρει τι απαιτείται και τι προσφέρεται και απο ποιους, εαν ο ίδιος δεν ξέρει τότε πάει στα τυφλά και θα φάει τα μούτρα του.

Όπως δεν μπορείς να ζητάς 5.000 ευρώ μικτά και να αξίζεις για 3.000 γιατί τότε πετάς στα σύννεφα και θα γελάνε μαζί σου και μια ζωή θα αισθάνεσαι ο Ξανθόπουλος/αδικημένος του συστήματος, ούτε να ζητάς 1.500 και να αξίζεις 3.000 γιατί τότε μία ζωή θα σε εκμεταλλεύονται και δεν αναγνωρίζεις εσύ ο ίδιος την αξία σου.

Ο άνθρωπος που έχει γνώσεις και εμπειρία και ξέρει να πουλήσει τον εαυτό του κατάλληλα, ξέρει και πόσα να ζητήσει και ξέρει και πως να τα "πάρει".

johnvam
04-01-10, 23:55
Λοιπόν οι νεότερες πληροφορίες λένε για έναν όμιλο με περίπου 700 άτομα προσωπικό. Εγώ προσωπικά του είπα να ζητήσει τουλάχιστον 2000€ ώστε να πάρει γύρω στα 1700€...

Φυσικά του είπα τόσα επειδή γνωρίζω και τις δυνατότητες που έχει το παλικάρι....

chat1978
05-01-10, 00:29
Εδώ είναι το λάθος του. Αν δεν μπορεί ο ίδιος να κρίνει την ποιότητα της δουλειάς του, το συνολικό πακέτο που λέγεται Παντελής/Βαγγέλης/Θρασύβουλος (όπως λένε το φίλο σου) εαν ο ίδιος δεν έχει γνώση του επαγγελματικού του κλάδου/χώρου για να ξέρει τι απαιτείται και τι προσφέρεται και απο ποιους, εαν ο ίδιος δεν ξέρει τότε πάει στα τυφλά και θα φάει τα μούτρα του.

Η ερώτηση πάντως του πόσα θες? ειναι ελληνική πατέντα νομιζω.
Όσο το έχω ψάξει για εξωτερικό η θέση αναφέρει από εως ποσό, ώστε να ξέρεις αν θες καν να απευθυνθείς.
Γιατι στην Ελλάδα, εγώ ειδα προσφατα λόγω απώλειας εργασίας οτι ζητάμε γνώσεις seniorάδων με μισθούς junior

ring0
05-01-10, 01:52
Κατ' αρχή ο φίλος σου ξεκινάει λάθος, ο ίδιος πρέπει να καθορίσει πόσο αξίζει η δουλειά του και με πόσα χρήματα θα είναι ευχαριστημένος. Από κει και πέρα έχοντας καταλήξει στο ποσό που θέλει καλό είναι να αφήνει με τη στάση του τη δυνατότητα διαπραγμάτευσης, αν τελικά γίνει οικονομική πρόταση αποφασίζει. Από την περιγραφή ακούγεται σαν να μην έχει μιλήσει καν μαζί τους, η πρόταση συνήθως είναι 2-3 συναντήσεις μακρυά.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι 2-3 χρόνια δεν είναι προϋπηρεσία για μισθό πάνω από 1000-1200 χωρίς βέβαια να αποκλείεται η περίπτωση να βρεις περιπτωσάρες που δίνουν +3Κ (κυρίως εταιρίες έξω από πληροφορική/τηλεπικοινωνίες που βλέπουν το IT σαν μάγους).

Η προσέγγιση του κάθε εργοδότη ποικίλει, κάποιοι έχουν ένα συγκεκριμένο budget για μια συγκεκριμένη θέση και προσλαμβάνουν με βάση αυτό. Άλλοι έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις και προκειμένου να τις καλύψουν φτιάχνουν το Budget της θέσης κατά περίπτωση (π.χ. θέλω τον καλύτερο σε tuning, δε θα πάρει τα ίδια με αυτόν που αλλάζει tapes στο backup).

πολλα λεφτα 3Κ ρε παιδια για 2-3 χρονια προυπηρεσια....μετα απο 10 χρονια ποσα θα παιρνει...ο πατερας μου ειναι διευθυντης σε εταιρεια και παιρνει +3Κ αλλα ειναι 50 χρονων ..μακαρι να υπαρχουν τετοιοι μισθοι ...:p

TTB
05-01-10, 10:15
πολλα λεφτα 3Κ ρε παιδια για 2-3 χρονια προυπηρεσια....μετα απο 10 χρονια ποσα θα παιρνει...ο πατερας μου ειναι διευθυντης σε εταιρεια και παιρνει +3Κ αλλα ειναι 50 χρονων ..μακαρι να υπαρχουν τετοιοι μισθοι ...:p
Μάλλον σου διέφυγε ο χαρακτηρισμός "περιπτωσάρες", δεν βρίσκονται κάθε μέρα ούτε είναι ο τυπικός μισθός. Παράδειγμα δικό μου, άτομο που ξέρω ανέλαβε sysadmin/dba σε εταιρία 70 ατόμων με 3.2Κ καθαρά, σκάρτα 4 χρόνια προϋπηρεσία σε άσχετα αντικείμενα πληροφορικής.

Τα βγάζει τα χρήματά του; 100%, το συγκεκριμένο μαγαζί είχε ένα κονδύλι 3Κ το μήνα για olap reports (κοινώς έσκαγε 3Κ σε κάποιο ελληνικό software house να του τραβάει καμιά πενηνταριά queries σε μια βασούλα <30GB) συν άλλο 1Κ για συντήρηση DB, VPN, δικτύου, μηχανημάτων. Με μία κίνηση και ουσιαστικά με +1Κ στα μικτά εξαφάνισαν αυτή τη δαπάνη και απέκτησαν inhouse admin που τα κάνει όλα και ακόμα περισσότερα. Σε 10 χρόνια δεν ξέρεις πόσα θα παίρνει, μπορεί περισσότερα μπορεί και λιγότερα.

Ο μισθός του sysadmin (του τραγουδιστή, δημοσιογράφου, ηθοποιού, υδραυλικού, ηλεκτρολόγου, οδηγού, διαφημιστή κλπ) στην αγορά εργασίας δεν είναι ίδιος για όλους. Για αυτό το λόγο ο καθένας πρέπει να αξιολογεί τον εαυτό του, τις ανάγκες του και την αγορά και να στοχεύει στα χρήματα που πιστεύει ότι πρέπει να παίρνει. Αν σου κάτσει Τζόκερ ακόμα καλύτερα.

anon
05-01-10, 11:15
Τα πράγματα είναι ρευστά, και δύσκολα μπορείς να πείς ότι ο μισθός μπορεί να ανταποκρίνεται στις ικανότητες. Πχ γιατί ο sysadmin στην Αθήνα να παίρνει 3Κ και ο ίδιος στα Γιάννενα να παίρνει 2Κ; Ο ίδιος. Ξέρει εκεί λιγότερα; Επειδή εκεί είναι μικρότερο το κόστος ζωής; Η΄μήπως (όχι ότι άλλα δεν παίζουν ρόλο) ότι εκεί εαν θέλει να δουλέψει με τόσα, γιατί να κτυπα τον κ..λο του δεν θα βρεί με περισσότερα; Κλινω ότι η τελευταία παράμετρος, που έχει να κάνει με την προσφορά - ζήτηση παίζει περισσότερο ρόλο.

Βλέπετε, στην Αθήνα, ως κέντρο, έχει μια τεράστια σε σχέση με την επαρχία αγορά εργασίας, όπου κάποιος καλός και ικανός θα βρεί να δουλέψει. Στην επαρχία δεν συμβαίνει το ίδιο. Πόσες θέσεις sysadmin ή προγραμματιστών μπορείς να βρείς πχ στην Λάρισα, στην Καρδίτσα ή και στην Θεσσαλονίκη ακόμη. Εαν διαιρεσετε τον αριθμό των θέσεων εργαζομένων στην πληροφορική (προγραμματιστές, δικτυάδες, sysadmins, τεχνικούς κλπ) δια το σύνολο του πληθυσμού της πόλης, θα δείτε ότι το κλάσμα αυτό δίνει αποτέλεσμα κατα πολές τάξεις μεγαλύτερο στην Αθήνα, απο ότι στην Θεσσαλονίκη και ακόμα χειρότερα σε οποιαδήποτε άλλη πόλη ή κωμόπολη της επαρχίας.

Επίσης η καραμέλα ότι η επαρχία ειναι πιο φθηνή πρέπει να σταματήσει. Η ζωή στην Θεσσαλονίκη ή Αθήνα πχ είναι το ίδιο ίσως και ακριβότερη απο ότι στην επαρχία. Και για να εξηγούμαστε. Εαν στην Αθήνα πιάσεις σπίτι δίπλα στην δουλειά σου, δηλαδή τόσο κοντά που να πας με τα πόδια ή ποδήλατο, αυτομάτως έχεις κόψει το σημαντικότερο έξοδο που ειναι η μετακίνηση απο / προς δουλειά. Ενα κόστος που μπορεί ναναι και 200+ ευρώ το μήνα μόνο σε βενζίνες. Το ίδιο και σε Θεσσαλονίκη. Αλλά οταν μένεις σε μια πόλη συνήθως επειδή έχεις επιλογή το που θα μείνεις, θες να μένεις σε όσο το δυνατόν καλύτερη περιοχή. Σε μια επαρχιακή πόλη, όπου πας με τα πόδια απο τηνμια άκρη στην άλλη άκρη το πολύ σε μισή ώρα με 20 λεπτά, ελάχιστο ρόλο παίζει η περιοχή, ή και δεν παίζει, οι αποστάσεις είναι μικρές. Η επαρχιακή πόλη συνήθως έχει και μικρότερο κόστος κατοικίας είτε για να αγοράσεις είτε για να νοικιάσεις (υπάρχουν και εξαιρέσεις). Μέχρις εκεί. Απο την άλλη η μεγάλη πόλη σου δίνει μεγάλα μαγαζιά όπου ψωνίζεις φθηνότερα απο την επαρχία, καύσιμα φθηνότερα απο την επαρχία, και ολα τα υπόλοιπα σχετικά φθηνότερα. Δεν θα ξεχάσω τους Γιαννιώτες που λέγανε αμαν πότε θα τελειώσει η Εγνατία για να "πετάγονται" για ψώνια στην Θεσσαλονίκη γιατί η εκεί αγορά τους είναι φαρμακείο.

chat1978
05-01-10, 13:02
Anon Λειβαδιά καινουργιο 100τμ σπίτι σε καλό σημείο πάει 100.000 ευρώ, όπως μου ειπε ένα γνωστός.
Στην Αθηνα σε καλό σημείο πάει 350.000 ευρώ. Τα 250.000 ευρώ μαζί με τους τόκους καμια διαφορά μισθού δεν πρόκειται να τα καλύψει.
Προσωπικά όταν αναφέρομαι σε επαρχία δεν αναφέρομαι σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα. Η Πάτρα ηταν κάποτε πιο φθηνή.

anon
05-01-10, 13:06
Πάτρα έχω σπουδάσει. Λόγω φοιτητών, Πανεπιστήμιο και ΤΕΙ, η στέγη ήταν ακριβή απο παλιά, μιας και υπήρχε πάντα ζήτηση. Συμφωνώ ότι σε Αθήνα (και Θεσσαλονίκη αλλά και άλλες μεγάλες πόλεις), απο περιοχή σε περιοχή υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τίμημα. Ομως σε Λειβαδιά, ή πχ Γουμένισσα δεν έχει δουλειές. Πας μόνο εαν έχεις να δουλέψεις εκεί. Και σε περίπτωση που χάσεις την δουλειά σου, πρέπει να γίνεις μετανάστης. Οπως επίσης οι προοπτικές για τα παιδιά σου, πλην κτηνοτροφίας και γεωργίας ίσως, είναι ελάχιστες έως μηδεμινές. Ολα λαμβάνονται υπόψιν.

Sebu
07-01-10, 01:25
Anon δυστυχως δεν ειναι οπως τα λες

Ο αδερφος μου μετακομισε Ρεθυμνο ενα χρονο για δουλεια. Για σπιτι 115 τμ υπερλουξ εδινε ενοικιο 500 ευρω. Εγω που κοιταω για σπιτι στο Λεκανοπεδιο, σε νορμαλ περιοχες (Μοσχατο, Καλλιθεα, κτλ) τα ενοικια παιζουν απο 450 ευρω τα 50 τμ σε πολυκατοικιες νεοδμητες ή 5ετιας και ανεβαινουν με τα τετραγωνικα, τον οροφο, την περιοχη κτλ.

Στην επαρχια ο freddo εχει 3,5 ευρω, στην Αθηνα σε "κυριλλε" περιοχη εχει 4,5.

Στην Αθηνα κατα 90% θες αυτοκινητο για τις μετακινησεις σου γιατι σπανια βρισκεις σπιτι της αρεσκειας σου κοντα στη δουλεια σου ή δεν θες να βρεις κοντα στη δουλεια σου (αν δουλευεις στη Μαγουλα, πιστεψε με δεν θες σπιτι στον Ασπροπυργο ;) ). Αρα στην Αθηνα κατα 90% εχεις ενα κοστος με που ειναι βενζινη, φθορα αυτοκινητου/μηχανης, εισητηρια συγκοινωνιας κτλ κτλ.

Στην επαρχια κατα 90% θα κινηθεις με τα ποδια ή αν παρεις αυτοκινητο η αποσταση θα ειναι μικρη, γρηγορη και σαφως οικονομικη.

Επισης υπαρχει το τεραστιο κοστος ευκαιριας το οποιο δεν πρεπει να παραγνωριζει κανεις μας. Στην Αθηνα χανεις πανω απο 1,5-2 ωρες τη μερα πηγαινε/ελα στη δουλεια σου, σε μετακινησεις. Στην επαρχια αυτος ο χρονος απλα δεν υπαρχει. Πχ 9 το πρωι θελω 1+ ωρα απο τον Πειραια μεχρι το Νεο Ηρακλειο/Μαρουσι (αναλογα με την κινηση σε μια απο τις 2 περιοχες θα εχω φτασει-χωρις Αττικη Οδο) με αυτοκινητο. Σε 1 ωρα εχεις παει και εχεις γυρισει απο την Αρτα στην Πρεβεζα. Εχεις παει και εχεις γυρισει απο το Ηρακλειο (Κρητης) στο μεσο του νομου, οποιο χωριο θες (πχ Αγια Βαρβαρα) σε 1 ωρα. Γενικα οι αποστασεις που διανυεις στην Αθηνα ειναι μικρες σε σχεση με το χρονο που τρως και τα καυσιμα που πετας, σε σχεση με την επαρχια. Δεν συζηταω βεβαια για το χρονο να παρκαρεις στη δουλεια και να παρκαρεις το βραδυ σπιτι.

Αυτος ο "χαμενος" χρονος ειναι κοστος ευκαιριας, ειναι δικος σου χαμενος χρονος που αν τον υπολογισεις το ετος ειναι μεγαλο το νουμερο και ειναι στην ουσια χαμενη ποιοτητα ζωης, χαμενες ανθρωποωρες δικες μας.

Δυστυχως η επαρχια δεν δινει καλους μισθους γιατι ακριβως υπαρχει μικρη ζητηση και σταθερη ή μεγαλη προσφορα, και ο κοσμος στην επαρχια δεν ζηταει τοσα λεφτα οσα στην Αθηνα γιατι ζει αρχοντικα και με λιγοτερα.

Σου ειπα και παλι οταν ο αδερφος μου νοικιαζε με την κοπελα του,υπερκυριλλε σπιτι στο Ρεθυμνο 115τμ με 500 ευρω, εδω για τετοιο σπιτι θες κανα 1.000+. Αρα μανι μανι εισαι μειον 500+ ευρω απο το μηνιαιο σου προυπολογισμο στην Αθηνα. Λεφτα που στην επαρχια δεν θα σου "λειψουν". Κ.ο.κ.

chat1978
07-01-10, 10:28
Anon δυστυχως δεν ειναι οπως τα λες


Ο αδερφος μου μετακομισε Ρεθυμνο ενα χρονο για δουλεια. Για σπιτι 115 τμ υπερλουξ εδινε ενοικιο 500 ευρω. Εγω που κοιταω για σπιτι στο Λεκανοπεδιο, σε νορμαλ περιοχες (Μοσχατο, Καλλιθεα, κτλ) τα ενοικια παιζουν απο 450 ευρω τα 50 τμ σε πολυκατοικιες νεοδμητες ή 5ετιας και ανεβαινουν με τα τετραγωνικα, τον οροφο, την περιοχη κτλ.

Στην επαρχια ο freddo εχει 3,5 ευρω, στην Αθηνα σε "κυριλλε" περιοχη εχει 4,5.

Στην Αθηνα κατα 90% θες αυτοκινητο για τις μετακινησεις σου γιατι σπανια βρισκεις σπιτι της αρεσκειας σου κοντα στη δουλεια σου ή δεν θες να βρεις κοντα στη δουλεια σου (αν δουλευεις στη Μαγουλα, πιστεψε με δεν θες σπιτι στον Ασπροπυργο ;) ). Αρα στην Αθηνα κατα 90% εχεις ενα κοστος με που ειναι βενζινη, φθορα αυτοκινητου/μηχανης, εισητηρια συγκοινωνιας κτλ κτλ.

Στην επαρχια κατα 90% θα κινηθεις με τα ποδια ή αν παρεις αυτοκινητο η αποσταση θα ειναι μικρη, γρηγορη και σαφως οικονομικη.

Επισης υπαρχει το τεραστιο κοστος ευκαιριας το οποιο δεν πρεπει να παραγνωριζει κανεις μας. Στην Αθηνα χανεις πανω απο 1,5-2 ωρες τη μερα πηγαινε/ελα στη δουλεια σου, σε μετακινησεις. Στην επαρχια αυτος ο χρονος απλα δεν υπαρχει. Πχ 9 το πρωι θελω 1+ ωρα απο τον Πειραια μεχρι το Νεο Ηρακλειο/Μαρουσι (αναλογα με την κινηση σε μια απο τις 2 περιοχες θα εχω φτασει-χωρις Αττικη Οδο) με αυτοκινητο. Σε 1 ωρα εχεις παει και εχεις γυρισει απο την Αρτα στην Πρεβεζα. Εχεις παει και εχεις γυρισει απο το Ηρακλειο (Κρητης) στο μεσο του νομου, οποιο χωριο θες (πχ Αγια Βαρβαρα) σε 1 ωρα. Γενικα οι αποστασεις που διανυεις στην Αθηνα ειναι μικρες σε σχεση με το χρονο που τρως και τα καυσιμα που πετας, σε σχεση με την επαρχια. Δεν συζηταω βεβαια για το χρονο να παρκαρεις στη δουλεια και να παρκαρεις το βραδυ σπιτι.

Αυτος ο "χαμενος" χρονος ειναι κοστος ευκαιριας, ειναι δικος σου χαμενος χρονος που αν τον υπολογισεις το ετος ειναι μεγαλο το νουμερο και ειναι στην ουσια χαμενη ποιοτητα ζωης, χαμενες ανθρωποωρες δικες μας.

Δυστυχως η επαρχια δεν δινει καλους μισθους γιατι ακριβως υπαρχει μικρη ζητηση και σταθερη ή μεγαλη προσφορα, και ο κοσμος στην επαρχια δεν ζηταει τοσα λεφτα οσα στην Αθηνα γιατι ζει αρχοντικα και με λιγοτερα.


Σου ειπα και παλι οταν ο αδερφος μου νοικιαζε με την κοπελα του,υπερκυριλλε σπιτι στο Ρεθυμνο 115τμ με 500 ευρω, εδω για τετοιο σπιτι θες κανα 1.000+. Αρα μανι μανι εισαι μειον 500+ ευρω απο το μηνιαιο σου προυπολογισμο στην Αθηνα. Λεφτα που στην επαρχια δεν θα σου "λειψουν". Κ.ο.κ.
Νομίζω ότι ο anon δεν αναφέρετε σε τόσο μικρές επαρχιακές πόλεις.
Τουλάχιστον εγώ οταν λέω επαρχία δεν βάζω μέσα Θεσσαλονικη, Πάτρα, μάλλον Γιάννενα και νομίζω Ηράκλειο.
Επίσης το σπίτι που νοικιασε ο αδερφός σου δεν ειναι φοιτητικό σπίτι. Το Ρεθυμνο αν το θυμάμαι καλά έχει φοιτητικό λαό, αλλά δεν ξέρω να σου πω πόσο πάνε τα μικρά σπίτια.

Εγώ θέλω ομως να συμφωνήσω 100% στο χρόνο μετακίνησης. Εγώ μετακόμισα στην Αθήνα από γκαρσιονέρα των γονιών σε γειτονιά της εταιρίας που δουλευα, γιατι ειχα αποφασήσει οτι αυτή η εταιρία θα ηταν μια της μακροχρόνια επιθυμίας μου. Αλλωστε το νοικιαζα το σπίτι δεν το παντρευόμουν. Το τι έγινε μετά ειναι εκτός θέματος, εν συντομία να σας πω οτι αν σε έχουν μουτζώσει σε έχουν μουτζώσει.
Αυτό όπως που θέλω να πω ειναι οτι αν δεν εισαι παντρεμένος και δεν έχεις αγοράσει σπίτι, λύση στην αποσταση κατοικία εργασία υπάρχει.

Αναλλογικά παντως 3.5 ο φρέντο δεν ειναι τόσο φθηνά, και αυτο γιατι ο φρέντο που έχει ζητηση από τους ατελειωτους καφέδες των φοιτητών μπορεί και κρατάει την τιμή του υψηλή.

Εγώ παντως ξαναλέω. Αν ειχε δουλειά στην επαρχία έφευγα ευκολα. Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατι ορισμένοι κλάδοι επιμένουν μόνο στην Αθήνα, ειδικά με την σημερινή τεχνολογία. Για παράδειγμα το software house. Τι έχει στην Αθήνα που δεν έχει πχ στην Κόρινθο?

anon
07-01-10, 10:29
Σε τόσο μικρές πόλεις όπως Ρέθυμνο που λές μπορεί να ισχύουν αυτά. Σε μεγάλες πόλεις, όπως Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, όχι και τόσο. Μπορεί να μην είναι Αθήνα, αλλά και πρόβλημα με μποτιλιαρίσματα υπάρχει, και πρόβλημα με στάθμευση, και με ακριβη στέγη είτε για αγορά είτε για ενοίκιο.

Το κακό είναι ότι σε πολύ μικρές πόλεις δεν υπάρχουν επαγγελματικές ευκαιρίες. Τουλάχιστον για τέτοιου είδους επαγγελματίες πληροφορικής. Πχ τι να κάνει στην Αρτα ένας guru sysadmin, η DBA specialist ειδικευμένος σε tuning? Εδώ καλά καλά σε Θεσσαλονίκη και δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά, μόνο Αθήνα, μιας και η συντριπτική πλειονότητα των μηχανογραφήσεων των εταιριών που δραστηροποιούνται και στην Αθήνα, έχουν το μηχανογραφικό τους κέντρο εκεί, γιατί εκεί είναι η μεγαλύτερη δουλειά τους. Για επαρχία, άντε κανένας Office Specialist και πολύ ειναι. Και εαν χρειαστούν κάτι παραπάνω, έρχεται ο ειδικός απο την Αθήνα και κάνει την δουλειά και φεύγει. Γιατί, κακα τα ψέματα, δεν παίζει το μοντέλο σούπερ εξειδικευμένοι στην επαρχία, και όπου γίνεται αυτό απλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα (πχ μια μεγάλη βιομηχανική μονάδα). Και το οποίο σημαίνει ακόμη μεγαλύτερη επαγγελματική ανασφάλεια. Δηλαδή φαντάσου έναν OCP (Oracle Certified Specialist) DBA στο Ρέθυμνο ή στην Αρτα, όπου έχει δουλειά, και καλοπληρωμένη σε κάποια μονάδα. Κάποια μέρα ξυπνάει ο δντής, και λέει δεν χρειάζομαι τον DBA που μου κοστίζει 3500 μικτά τον μήνα, θα πάρω έναν πιτσιρικά με 1000 ευρώ τον μήνα μικτά, και για τις ειδικές δουλειές θα τις δώσω outsource με κάποιο συμβόλαιο στην Αθήνα, με άλλα 1000 ευρώ τον μήνα, και γλυτώνω και 1500 τον μηνα. Το αν θα δουλέψει το σενάριο αυτό για τον επιχειρηματία είναι άλλο καπέλο, τι θα κάνει όμως ο DBA? Θα βρεί δουλειά στο Ρέθυμνο; Θα πάει σαν απλός τεχνικάριος με 1000, 1200 ευρω γιατί δεν μπορεί να ζητήσει και περισσότερα; Θα πάει στην Αθήνα;

Αναφέρθηκε επίσης γιατί δεν υπάρχουν δουλειές στην επαρχία. Μα το θέμα είναι πολύ απλό. Εαν φτιάξεις μαγαζί στην Αθήνα, και λέγοντας Αθήνα μιλάμε για όλη την Αττική βασικά άντε και δυο τρείς νομούς παραδίπλα, έχεις πιάσει την μισή Ελλάδα (πληθυσμιακά). Εαν βάλεις και την Θεσσαλονίκη μέσα στον λογαριασμό, με τις δυο πόλεις, καλύπτεις τα 2/3 της Ελλάδας σε πληθυσμό, επαγγελματικές δραστηριότητες, επιχειρήσεις. Θα είναι το λιγότερο τρελλό να ξεκινήσεις μια επαγγελματική δραστηριότητα γενικά στον κλάδο υπηρεσιών για επιχειρήσεις (όχι μόνο πληροφορική), και να πας πχ στην Καλαμάτα. Θα στέλνεις τεχνικό απο Καλαμάτα Αθήνα; Θα κάνεις support απο εκεί; (όχι ότι δεν γίνεται, αλλά το πρώτο είναι δύσκολο). Θα θες να επισκεφτεί ο πωλητής σου τους πελάτες να κάνει demo, να πάει ο pre sales κλπ, και θα κάνουν ταξίδι απο καλαμάτα; Θα πάς όλους αυτους Αθήνα και θα αφήσεις την παραγωγή στην Καλαμάτα; Μα η παραγωγή είναι το μικρότερο τμήμα σε ένα software house!!! (απο κάποιον που ξέρει πολύ πολύ καλά το θέμα, δούλεψα και σαν presales σε μεγάλο ελληνικό software house). Επειτα θες τακτική επαφή των υπολοίπων (πωλητών, presales) με την παραγωγή, και πολλές φορές τα άτομα στην παραγωγή πρέπει να έχουν και επαφη με τον πελάτη, γιατί το σπασμένο τηλέφωνο βάζει πολυ "θόρυβο" στην πληροφορία (τι θέλει ο πελάτης, πως το θέλει, τι μπορει να γίνει κλπ).

Και πάμε στο επόμενο βήμα. Κάνεις το μαγαζί στην Αθήνα, είπαμε νομοτελειακά αυτό πλέον ειναι δεδομένο. Ακόμα και όλες οι επιχειρήσεις, που έχουν δραστηριότητα / γραφεία στην Αθήνα έχουν εκεί την Μηχανογράφηση, μιας και στα γραφεία γίνεται η περισσότερη μηχανογραφική δουλειά και η πληροφόρηση της διοίκησης (παράδειγμα εταιρία ορυχείων στην Χαλκιδική, η μηχανογράφηση και όλη η διοίκηση και οι γραφιάδες κλπ ειναι στην Αθήνα, στηγν Χαλκιδική είναι μόνο το παραγωγικό τμήμα, εξόρυξη, επεξεργασία, αποθήκευση, διανομή, και μόνο οι απαραίτητοι υπολογιστές για την δουλειά αυτή). Αφού λοιπόν έχεις την παραγωγή στην Αθήνα, το είπαμε αυτό, γιατί να κάνεις και παραγωγή και σε άλλη πόλη; Κοστίζει και παραπάνω και δυσχεραίνει το έργο της παραγωγής μιας και δεν υπάρχει άμεση επαφή με τα δυο τμήματα παραγωγής, εκτός και εαν ασχολούνται σε τελείως διαφορετικά αντικείμενα. Ετσι λοιπόν λίγες εταιρίες λογισμικού έχουν και στην Θεσσαλονίκη παραγωγικό τμήμα. Οσο δε για sysadmins & dba's εκεί τα πράγματα ειναι χειρότερα, γιατί στις περισσοτερες περιπτώσεις μιλάμε για εταιρίες με έδρα την Αθήνα όπου έχουν τους καλούς sysadmins & dba's και στην επαρχία (και η Θεσσαλονίκη μέσα) έχουν απλούς τεχνικούς, κατσαβιδάδες πολλές φορές, και αναλαμβάνουν οι "Αθηναίοι" στα δύσκολα. Αλλες δε επιχειρήσεις, ειδικά αυτές που εδρεύουν στην επαρχία, δεν έχουν καν δικό τους sysadmin/dba, και τους υποστηρίζει κάποιος τοπικός που ειναι προμηθευτής και παροχέας υπηρεσιών πληροφορικής, το επίπεδο στους οποιους ποικίλει αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει το επίπεδο ενός καλού εσωτερικού sysadmin, γιατί πολύ απλά ο εξωτερικός αυτός συνεργάτης πρέπει να υποστηρίζει πολλούς πελάτες με διαφορετικές απαιτήσεις (και τεχνολογικές), οπότε κρατά τον ελάχιστο κοινό παρανομαστή, και η ταχύτητα εξυπηρέτησης / ανταπόκρισης δεν μπορεί ναναι ίδια με τον εσωτερικό sysadmin, αλλα δυστυχώς υπάρχει αυτή η μενταλιτέ. Οτι δηλαδή ένας sysadmin κοστίζει πολύ, ενώ η αλήθεια είναι ότι ένας πραγματικά καλός sysadmin γλυτώνει την επιχείρηση χρήματα, ειδικά εαν ξέρει να χρησιμοποιήσει open source τεχνολογίες προς όφελος της επιχείρησης.

konc
07-01-10, 11:33
Πρωτού αρχίσει να πετάει νούμερα, ας πάρει κανά σοβαρό δεδομένο από άτομο που ΚΑΝΕΙ αυτή τη δουλειά (και όχι ότι έχει ακούσει από τον μπατζανάκη της κουνιάδας του ο καθένας) γιατί θα βρεθεί προ εκπλήξεως. Πείτε με εκτός τόπου και χρόνου, αλλά εγώ θα το πω: Αν πάρει 1,5χιλιάρικο αυτόν τον καιρό να πει και πολλά ευχαριστώ.

Για να προλάβω τους υπόλοιπους: Όχι φυσικά και δεν συμφωνώ ή βρίσκω λογικό το νούμερο αυτό, αλλά εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε σχετικά με την πραγματικότητα αυτήν την εποχή. Τα νούμερα αλλάζουν μόνο σε εξειδικευμένες περιπτώσεις πχ db admin, critical συστήματα κλπ

rscosworth
12-01-10, 11:30
Ο αδελφός μου δουλεύει σε διαφημιστική εταιρεία 6 χρόνια με 100 άτομα προσωπικό και στο IT είναι 2 άτομα. Σαν sysadmin κάνει τα πάντα ότι έχει σχέση με το IT από help desk μέχρι και datacenter.Ο μεικτός μισθός δεν ξεπερνά τα 1.400.
Πλέον είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στον κλάδο αυτό.

george_xristopoulos
13-01-10, 13:50
Καλημέρα ! Είμαι απόφοιτος της Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πειραιά και αναζητώ εδώ και 3 μήνες ανεπιτυχώς δουλειά. Με απάσχολεί περισσότερο ο κλάδος δικτύων / systems administration μου αρέσει πιο πολύ αλλά και επειδή πιστέυω ότι ο προγραμματισμός είναι και κορεσμένος και οποιος θέλει το δηλώνει ( γνώμη ευπρόσδεκτη και για αυτό!! )
Έχω εγγραφεί στην ελληνοαμερικανική για 10μήνο από φεβρουάριο ccna course αναζητώντας ταυτόχρονα δουλιά .Επίσης έχω αρχίσει εντατικό διάβασμα σε win server 2003 , exchange 03 , isa server 06 kai sql server 05 από ms press με στοχο μεχρι φθινόπωρο του 10΄ να πάρω μόνος μου το mcsa διαβάζοντας από sybex. Θα κοιτάξω και λίγο red hat. Από δικτυα πιστεύω να μου τα μάθει η cisco καλά.
Για μεταπτυχιακό δε σκέφτομαι , πιστέυω οτι το 90% είναι μούφα και θεωρητικά , τι να τα κάνω τα μαθηματικά τώρα που θέλω να δουλέψω , απο θεωρία έπειξα σε fourier και ουρές αναμονής στο ΠαΠει. Πιστέυω ότι πρέπει να μαζέψω εμπειρία... τι λέτε , έχω δίκιο ή αδικο ?
Καλά το πάω και διαβάζω περισσότερο microsoft η πρέπει να δώ κάτι άλλο ? Καμία συμβουλή για εύρεση εργασίας πέρα απο carriera και skywalker ? Τι παίζει στην αγορα ?
Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα και το ψαρωτικό ύφος !! Καθέ συμβουλή δεκτή !!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

hammer21
13-01-10, 13:59
Από δικτυα πιστεύω να μου τα μάθει η cisco καλά.

Εγω ειμαι ακομα φοιτητης οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε πολλα απο αυτα που ζητας, αλλα εδω εισαι λαθος.Το CCNA το παιρνεις για να γινεις "σπεσιαλιστας" και οχι για να μαθεις δικτυα.Αν δεν ξερεις δικτυα φοβαμαι πως θα τα βρεις πολυ μπαστουνια.

vamvakoolas
13-01-10, 14:58
Eδω ανοιξες ενα νεο (ενδιαφερον) θεμα μεσα στο θεμα :nono:

anyway
Κατ'αρχην ενα μεγαλο λαθος που κανουν αρκετοι τελοιοφοιτοι/προσφατοι αποφοιτοι ειναι οτι περιμενουν να βρουν δουλεια με τρελλα λεφτα σε πολυεθνικη σε γραφειαρα κοκ (golden boy/girl ενα πραγμα :rofl:). Με αυτα που γραφεις στρεψου κυριως σε μικρομεσαιες επιχειρησεις ή σε μεγαλες αλλα χωρις μεγαλες απαιτησεις χρηματικες. Το ζητουμενο ειναι η αποκτηση εμπειριας.

Κατα δευτερον τα μεταπτυχιακα ειναι για καλο και ειναι προχωρημενες σπουδες και εξειδικευμενες στο αντικειμενο που θα δουλεψεις. Τωρα στην Ελλαδα παιζει να εξαντλουνται παντα σε θεωρητικα επιπεδα αλλα σιγουρα δεν ειναι.... μουφα αφου ισχυροποιει ενα βιογραφικο. Αν θες τωρα να κανεις ανωτατες σπουδες με συνδεση με την αγορα εργασιας δυστηχως εξωτερικο ειναι μονοδρομος. Για τα δικτυα πρεπει να εχεις καποιες (βασικες) γνωσεις για το ccna αλλα μιας και εισαι στην HAU μακαρι να τυχεις στο Κωστα Β που βοηθαει κυριως τους αρχαριους. Δυστηχως στην Ελλαδα μου εχει τυχει ατομο με απειρα "χαρτια" που να μη ξερει τι ειναι ping :rofl::rofl: και αντιστοιχα χημικος μηχανικος να κανει....παπαδες, οποτε πλεον οι μεγαλες εταιριες ψιλοτεσταρουν τους υποψηφιους.

Μη σνομπαρεις και χρυση ευκαιρια/αγγελιες σε εφημεριδα.

ουφ....τελειωσα:sneer:

anon
13-01-10, 16:31
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις και πολλά. Καλές οι πιστοποιήσεις, αλλά το CCNA ειναι πλέον λίγο, εξάλλου ειναι πολύ απλό, και απο μόνο του αυτο δεν σου μαθαίνει γενικώς δίκτυα. απο την άλλη το CCNP θέλει δουλειά. Περισσότερο ρόλο παίζουν τα κονέ, παρα τα πτυχία και οι πιστοποιήσεις. Δυστυχώς. Με καλά κονέ, μπορείς να φτάσεις άμεσα να το παίζεις διευθυντής τμήματος πληροφορικής, και εας είσαι ανίδεος. Μάλιστα με "μεταγραφη" κάθε δυο χρόνια περίπου, κανείς εργοδότης δεν θα καταλάβει τι κελεπούρι είχε. Δυστυχώς ετσι παίζει. Το μανατζαριλίκι βγάζει χρήμα, ο τεχνικός, ο δικτυάς, ο dba, ο προγραμματιστής είναι απλά χαμάλης.

Φανερός Πράκτωρ
13-01-10, 16:39
Το μανατζαριλίκι βγάζει χρήμα, ο τεχνικός, ο δικτυάς, ο dba, ο προγραμματιστής είναι απλά χαμάλης.

Κρίμα που είναι έτσι αλλά παραμένει πολύτιμη η πληροφορία. Μιλάς και για προγραμματιστές με χρόνια εμπειρία (5+) που λογικά πια παίρνουν και αποφάσεις για το project ή αυτούς τους κατατάσσεις πια στους managers;

anon
13-01-10, 17:11
Οσοι ασχολούνται με την διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού και όχι με αυτή καθαυτή την παραγωγη θεωρούνται managers. Οι managers, και οι πωλήσεις (γιαυτί αυτές φέρνουν τα λεφτά), παίρνουν τα λεφτά. Οι υπόλοιποι ειναι ένα αναγκαίο κακό.... (κατα την γνώμη τους).

dimitriskts
13-01-10, 17:29
Και πάμε στο επόμενο βήμα. Κάνεις το μαγαζί στην Αθήνα, είπαμε νομοτελειακά αυτό πλέον ειναι δεδομένο. Ακόμα και όλες οι επιχειρήσεις, που έχουν δραστηριότητα / γραφεία στην Αθήνα έχουν εκεί την Μηχανογράφηση, μιας και στα γραφεία γίνεται η περισσότερη μηχανογραφική δουλειά και η πληροφόρηση της διοίκησης (παράδειγμα εταιρία ορυχείων στην Χαλκιδική, η μηχανογράφηση και όλη η διοίκηση και οι γραφιάδες κλπ ειναι στην Αθήνα, στηγν Χαλκιδική είναι μόνο το παραγωγικό τμήμα, εξόρυξη, επεξεργασία, αποθήκευση, διανομή, και μόνο οι απαραίτητοι υπολογιστές για την δουλειά αυτή). Αφού λοιπόν έχεις την παραγωγή στην Αθήνα, το είπαμε αυτό, γιατί να κάνεις και παραγωγή και σε άλλη πόλη; Κοστίζει και παραπάνω και δυσχεραίνει το έργο της παραγωγής μιας και δεν υπάρχει άμεση επαφή με τα δυο τμήματα παραγωγής, εκτός και εαν ασχολούνται σε τελείως διαφορετικά αντικείμενα. Ετσι λοιπόν λίγες εταιρίες λογισμικού έχουν και στην Θεσσαλονίκη παραγωγικό τμήμα. Οσο δε για sysadmins & dba's εκεί τα πράγματα ειναι χειρότερα, γιατί στις περισσοτερες περιπτώσεις μιλάμε για εταιρίες με έδρα την Αθήνα όπου έχουν τους καλούς sysadmins & dba's και στην επαρχία (και η Θεσσαλονίκη μέσα) έχουν απλούς τεχνικούς, κατσαβιδάδες πολλές φορές, και αναλαμβάνουν οι "Αθηναίοι" στα δύσκολα. Αλλες δε επιχειρήσεις, ειδικά αυτές που εδρεύουν στην επαρχία, δεν έχουν καν δικό τους sysadmin/dba, και τους υποστηρίζει κάποιος τοπικός που ειναι προμηθευτής και παροχέας υπηρεσιών πληροφορικής, το επίπεδο στους οποιους ποικίλει αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει το επίπεδο ενός καλού εσωτερικού sysadmin, γιατί πολύ απλά ο εξωτερικός αυτός συνεργάτης πρέπει να υποστηρίζει πολλούς πελάτες με διαφορετικές απαιτήσεις (και τεχνολογικές), οπότε κρατά τον ελάχιστο κοινό παρανομαστή, και η ταχύτητα εξυπηρέτησης / ανταπόκρισης δεν μπορεί ναναι ίδια με τον εσωτερικό sysadmin, αλλα δυστυχώς υπάρχει αυτή η μενταλιτέ. Οτι δηλαδή ένας sysadmin κοστίζει πολύ, ενώ η αλήθεια είναι ότι ένας πραγματικά καλός sysadmin γλυτώνει την επιχείρηση χρήματα, ειδικά εαν ξέρει να χρησιμοποιήσει open source τεχνολογίες προς όφελος της επιχείρησης.

Σωστά αλλά υπάρχει και το άλλο...να μην θέλει ο επιχειρηματίας της επαρχίας να έχει σωστό sysadmin αλλά περισσότερο helpdesk.
Αυτό ακριβώς κάνω εγώ..αντί να με αφήσουν να κάτσω να οργανώσω το όλο σύστημα και να βελτιώσω τα σημεία όπου πάσχει με απασχολούν με θέματα γραφιστικής, λογιστικής και office specialist. Σου λέει πληρώνω SLA(για τα σοβαρά failures) σε εταιρεία πληροφορικής και έχω την μηχανογράφηση να κάνει την δουλειά των άλλων υπαλλήλων που δεν έχουν ιδέα από H/Y. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι μηχανογραφικό σύστημα με 2 servers και 30 clients θέλει συντήρηση παρακολούθηση κλπκλπ
Aποτέλεσμα; μετά από λίγα χρόνια σε αυτή την θέση έχω αποκτήσει μικρή εμπειρία στο καθεαυτού αντικείμενο μου και σκέφτομαι ότι πλεόν πολύ δύσκολα θα μεταπήδήσω σε άλλη εταιρεία γιατί θα μου λείπει η απαραίτητη εμπειρία.

hammer21
13-01-10, 22:48
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις και πολλά. Καλές οι πιστοποιήσεις, αλλά το CCNA ειναι πλέον λίγο, εξάλλου ειναι πολύ απλό, και απο μόνο του αυτο δεν σου μαθαίνει γενικώς δίκτυα. απο την άλλη το CCNP θέλει δουλειά. Περισσότερο ρόλο παίζουν τα κονέ, παρα τα πτυχία και οι πιστοποιήσεις. Δυστυχώς. Με καλά κονέ, μπορείς να φτάσεις άμεσα να το παίζεις διευθυντής τμήματος πληροφορικής, και εας είσαι ανίδεος. Μάλιστα με "μεταγραφη" κάθε δυο χρόνια περίπου, κανείς εργοδότης δεν θα καταλάβει τι κελεπούρι είχε. Δυστυχώς ετσι παίζει. Το μανατζαριλίκι βγάζει χρήμα, ο τεχνικός, ο δικτυάς, ο dba, ο προγραμματιστής είναι απλά χαμάλης.

Για να κανεις ccnp πρεπει να εχεις το ccna?Ποιο δυσκολο το ccnp να υποθεσω, ετσι?

anon
13-01-10, 23:01
CCNA = Cisco Certified Network Associate (associate= συνεργάτης, μέλος συντεχνίας)
CCNP = Cisco Certified Network Professional

http://en.wikipedia.org/wiki/Cisco_Career_Certifications

hammer21
13-01-10, 23:16
Α οκ, τοτε εκανα λαθος.CCNP ηθελα να πω στο 1ο ποστ μου:)

ring0
13-01-10, 23:50
μονο οσοι πληροφορικαριοι εχουν εταιρειες πληροφορικης που επιασαν βγαζουν λεφτα πλεον στον κλαδο...κριμα αλλα ετσι ειναι ..τα καλοκαιρια δουλευω σε εταιρεια και τα βλεπω μονος μου... τρεφετε αυταπατες οσοι νομιζετε οτι θα παρετε πολλα..

chat1978
13-01-10, 23:54
Περισσότερο ρόλο παίζουν τα κονέ, παρα τα πτυχία και οι πιστοποιήσεις. Δυστυχώς. Με καλά κονέ, μπορείς να φτάσεις άμεσα να το παίζεις διευθυντής τμήματος πληροφορικής, και εας είσαι ανίδεος.


Οσοι ασχολούνται με την διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού και όχι με αυτή καθαυτή την παραγωγη θεωρούνται managers. Οι managers, και οι πωλήσεις (γιαυτί αυτές φέρνουν τα λεφτά), παίρνουν τα λεφτά. Οι υπόλοιποι ειναι ένα αναγκαίο κακό.... (κατα την γνώμη τους).
Αγοριιιιιιιιιιιιιιι μου
Πόσο στο μυαλό μου εισαι.
Καλύτερα από όλους το έχει πει ο dilbert και τα λέει ο Ζαχαρίας δεν το φτιάχνω που είχα σηκώσει σε ένα ποστ (http://demelene.blogspot.com/2009/07/project-management.html) μου σε μια εποχή που τα ειχα πάρει τρελά.
Και το χειρότερο όλων, αυτός ο άχρηστος παραμένει άχρηστος και παραμένει μούρης
Anon θα κλάψω πραγματικά!

arial
13-01-10, 23:57
μονο οσοι πληροφορικαριοι εχουν εταιρειες πληροφορικης που επιασαν βγαζουν λεφτα πλεον στον κλαδο...κριμα αλλα ετσι ειναι ..τα καλοκαιρια δουλευω σε εταιρεια και τα βλεπω μονος μου... τρεφετε αυταπατες οσοι νομιζετε οτι θα παρετε πολλα..

Λογικο, υπαρχουν πολλες σχολες πληροφορικης και εχει κορεστει ο κλαδος.

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα οι πιο πολλοι φιλοι μου δουλευουν σε καποιο τμημα IT, και κανεις δεν ειναι ικανοποιημενος.

chat1978
14-01-10, 00:00
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ο κλάδος της πληροφορικής ειναι ακόμα από τους καλύτερους στην Ελλάδα!
Γιατι από ότι ακούω στους άλλους του ιδιωτικού, αστα να πάνε!
Και σχετικά πληρώνει και καλά!

Λίγο αξιοκρατεία να υπήρχε καλά θα ηταν

hammer21
14-01-10, 00:06
Και γω το ιδιο με τον demelene εχω ακουσει...μπορει να μην χ3στουμε ποτε στο ταλιρο αλλα δειτε και κατι αλλους;)

arial
14-01-10, 00:08
Εγω για τον ιδιωτικο τομεα που ξερω ειναι οτι οι πιο πολλοι απολυουν παρα προσλαμβανουν... και οσοι μενουν ειναι αστα να πανε (μειωσεις μισθων , απανθρωπα ωραρια).

megahead13
14-01-10, 04:13
Περισσότερο ρόλο παίζουν τα κονέ, παρα τα πτυχία και οι πιστοποιήσεις. Δυστυχώς. Με καλά κονέ, μπορείς να φτάσεις άμεσα να το παίζεις διευθυντής τμήματος πληροφορικής, και εας είσαι ανίδεος. Μάλιστα με "μεταγραφη" κάθε δυο χρόνια περίπου, κανείς εργοδότης δεν θα καταλάβει τι κελεπούρι είχε. Δυστυχώς ετσι παίζει. Το μανατζαριλίκι βγάζει χρήμα, ο τεχνικός, ο δικτυάς, ο dba, ο προγραμματιστής είναι απλά χαμάλης.
Μεγάλη αλήθεια!!! :evil:

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 9 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάλι πιστεύω οτι ο κλάδος της πληροφορικής ειναι ακόμα από τους καλύτερους στην Ελλάδα!
Γιατι από ότι ακούω στους άλλους του ιδιωτικού, αστα να πάνε!
Και σχετικά πληρώνει και καλά!

Λίγο αξιοκρατεία να υπήρχε καλά θα ηταν
Κάπως έτσι, αλλά για δυκτιάδες όχι τόσο καλά, από αυτά που συζητάω με γνωστούς. Οι προγραμματιστές τα πάνε καλύτερα.

Γενικότερα για τον ιδιωτικό τομέα: Λόγω του κύκλου μου, γνωρίζω ότι πολύ μεγάλο ζόρι τραβάνε οι γραφίστες (3 γνωστοί μου έχουν απολυθεί και είναι στο ψάξιμο εδώ και 2+ μήνες) και οι πολιτικοί μηχανικοί, αρχιτέκτονες (κλασσικά). Αλλά και παιδιά από ιδρύματα τύπου ΑΣΟΕΕ και με μεταπτυχιακά είναι πολύ στο ψάξιμο. Δύσκολα τα πράγματα...

anon
14-01-10, 10:31
Λογικο, υπαρχουν πολλες σχολες πληροφορικης και εχει κορεστει ο κλαδος.Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα οι πιο πολλοι φιλοι μου δουλευουν σε καποιο τμημα IT, και κανεις δεν ειναι ικανοποιημενος.

Την δεκαετια του 70, όποιος ήξερε απο υπολογιστές τότε, ήταν κάτι σαν πυρηνικός επιστήμονας, ή κάποιος μηχανικός στην ΝΑΣΑ. Τα λεφτά ήταν πολλά, πάρα πολλά, αλλά και το επίπεδο αυτών των ανθρώπων εξαιρετικά υψηλό, όλοι επιστήμονες / μηχανικοί. Την δεκαετία του 80 άρχισε να πέφτει, με την είσοδο του προσωπικού υπολογιστή, και την δεκαετία του 90 απλά κατακρεμνίστηκε ο κλάδος, όπου ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το παίζει ειδήμων εκ του ασφαλούς (το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό, πχ δεν μπορείς να το παίζεις ειδήμων στο αυτοκίνητο, χρειάζεσαι πολλές φορές ακριβό εξοπλισμό, και τα λάθη μπορεί να στοιχιζουν και ζωές, οπότε δεν είναι παίξε γέλασε, στους υπολογιστές όμως ο καθένας μπορεί να κάνει ότι σαχλαμάρα θέλει, αφου στην τελική μπορεί να κάνει και ένα φορματ και να τα στήσει ξανα και καθάρισε).

Το κακό ήδη απο τα 90ς είναι ότι όλες αυτές οι σχολές πληροφορικής βγάζουν μιλιούνια προγραμματιστές, τεχνικούς και ότι θες άλλο, αλλά το 99% δεν σκαμπάζουν τίποτα (και λίγο λέω). Οπότε είναι πλέον δύσκολο στην τόση προσφορά να ξεχωρίσει και ο κάποιος καλός, και όλους τελικά τους τρώει η μαρμάγκα (χαμηλές αμοιβές). Και φυσικά είναι και το γεγονός ότι οι εργοδότες θέλουν να πληρώνουν το λιγότερο δυνατό, και όταν υπάρχει τόση προσφορά, και λίγη ζήτηση, τους εξυπηρετεί για να δίνουν λίγα.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 9 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάλι πιστεύω οτι ο κλάδος της πληροφορικής ειναι ακόμα από τους καλύτερους στην Ελλάδα!
Γιατι από ότι ακούω στους άλλους του ιδιωτικού, αστα να πάνε!
Και σχετικά πληρώνει και καλά! Λίγο αξιοκρατεία να υπήρχε καλά θα ηταν

1. Πουθενά δεν υπάρχει αξιοκρατία, that's a fact of life. Για όσους έχουν όρεξη και κουράγιο, πλην των φοβερών κομματιών του ΖαχαρίαΔενΤοΦτιάχνω, διαβάστε και το βιβλίο "Είσαι για ένα meeting?" για να μάθετε τι συμβαίνει στις μεγάλες επιχειρήσεις (όπου μεγάλες επιχειρήσεις σημαίνει ότι δεν είστε 5-10 άτομα με το αφεντικό - ιδιοκτήτη πάνω απο το κεφάλι σας).
2. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο κλάδος της πληροφορικής είναι απο τους καλύτερους. Προκειμένου να είσαι πάντα επίκαιρος, πρέπει να μελετάς καθημερινά, διαφορετικά σε 5-10 χρόνια θα είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Επειτα τα ωράρια των ανθρώπων της μηχανογράφησης είναι απο τα πιο άγρια, μιας και τις περισσότερες φορές δεν έχουν ωράριο, ή πρέπει να κάνουν δουλειές (ειδικά οι sysadmin/dba) εκτός ωραρίου ή Σάββατα ή Κυριακές. Εαν σας πληρώνουν υπερωρίες / αργίες πάει καλά, συνήθως δεν πληρώνονται. Αντιθέτως, προσωπικά πιστεύω ότι οι καλύτεροι κλάδοι ειναι αυτοί των πωλήσεων και μετά του λογιστηρίου. Εξασφαλισμένη δουλειά για αυτούς που έχουν απλά επικοινωνιακό χάρισμα (για τους άλλους θέλει δουλειά αλλά αποκτιέται), ταξίδια, αυτοκίνητο εταιρίας, σούπερ ελαστικό ωράριο (πχ πας αγορά για ψώνια για σπίτι και θεωρητικά κάνεις επισκέψεις σε πελάτες), και επιπλέον το πιο καριερίστικο επάγγελμα, μιας και έχει τις δυνατότητς εξέλιξης ως και γενικός διευθυντής (σπάνια γενικός διευθυντής να γίνει απο το οικονομικό τμήμα, ακομα πιο σπάνιο απο μηχανογράφηση, αλλά πολύ σύνηθες απο πωλήσεις). Επειτα οι λογιστές, μιας και έχουν στάνταρντ πολύ δουλειά, μπορούν να κάνουν και δουλειά έξω (λίγα μαύρα πάντα καλά είναι, εαν σου κάνει την δήλωση πχ θα του δώσεις και κάνα 20ευρω, ενώ τον άλλο τον πληροφορικάριο φίλο που τον έχεις 5 ώρες να σου στήσει έναν υπολογιστή το πολύ να τον κεράσεις καμμιά μπύρα). Επίσης και αυτοί έχουν δυνατότητες εξέλιξης περισσότερες απο μηχανογράφους (ο οικονομικός διευθυντής είναι το νο2 και κάποιες φορές άτυπα το νο1 στην επιχείρηση).

chat1978
14-01-10, 10:56
anon οπως μου έχουν πει κάπου το 95-97 οι τράπεζες αποφάσησαν να βάλουν IT μέσα για ανάπτυξη εφαρμογών και πέρναν λάο με την λογική ξέρεις να κάνεις alert εισαι θεός. Όλοι αυτοί γεμίσαν τα IT των τραπεζών, πήραν αποφάσεις οπυ λίγο πολύ κατά τύχη δουλεύουν κυριως γιατί το σοβαρό πληροφοριακό σύστημα έρχεται από το εξωτερικό. Ειδα τα αποτελέσματα αυτών όταν πέρασα για ένα χρόνο από το IT της τράπεζας.
Τότε μου λένε επίσης ότι ευκολα ξεκίναγες με 400.000 δρχ το μήνα και άνετα έπαιρενες 600.000 όταν το 97 νομιζω ο βασικός ήταν 120.000 και εγώ στην Πάτρα ήθελα σφυχτά 90.000 για να ζήσω. Και εγώ που έγραφα κώδικα από το δημοτικό για πλάκα και C από το λύκειο σπατάλησα 6 χρόνια για σπουδές που δεν μου έχουν προσφέρει κάτι αντίστοιχο της προυπηρεσίας που θα ειχα, της καβάτσας σουπερ θέσης αλλά και σχετικής γνώσης.

Σήμερα με τα χίλια ζόρια παίρνει κάποιος 1700 ευρώ αν ειναι σουπερ που ουτε για πλάκα δεν συμβαδίζει με τους παραπάνω μισθους. Μιλάμε για 10+ χρονια στασιμότητα έτσι!

anon
14-01-10, 11:28
Το τέλος της δεκαετίας του 90 είχε να κάνει με το γενικότερο boom των dot com εταιριών. Ολες οι μεγάλες εταιρίες πληροφορικής προσλαμβάνανε κόσμο κυριολεκτικά με το τσουβάλι. Κάτι οι dot com (και οι εδώ αντιπροσωπείες ή μεγάλες εταιρίες λογισμικού), κάτι ο γενικότερος πανικός με το Y2K πρόβλημα, η μαζική αλλαγή τότε μηχανογραφήσεων σε ERP (όσα ERP μπήκανε μεταξύ 1997-2003 δεν έχουν μπει άλλη εποχή), φυσιολογικό ήταν να υπάρχει μια έκρηξη ζήτησης (και αποδοχών). Η συνέχεια όμως ήταν δυσάρεστη. Κόσμος έφυγε αρκετός, εταιρίες κλείσανε, εξαγοραστήκανε, συγχωνεύτηκαν, πολλοί βγήκαν στην αναζήτηση, και επιπλέον με κάποια υστέρηση άρχισαν να βγαίνουν ορδές πτυχιούχων (απο ΙΕΚ, ΤΕΙ, πανεπιστήμια ελλάδας και εξωτερικού). Πλέον η προσφορά έγινε πάρα πολύ μεγάλη σε σχέση με την ζητηση.

Crosswind
14-01-10, 11:58
Καλημέρα σε όλους!

ένας φίλος με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε οτι βρήκε μια αγγελία εργασίας για System Administrator σε μία μεγάλη εταιρεία και με ρώτησε πόσα περίπου να ζητήσει...

Ήθελα να ρωτήσω απο περιέργεια πόσα περίπου καθαρίζει ένας system administrator με προυπηρεσία 2-3 ετών σε αντίστοιχες θέσεις.

Thank you all!

Αν είναι άνεργος πες του να μη ζητήσει και πολλά. Quest και Oktabit (και πολλοί άλλοι) άρχισαν τις μαζικές απολύσεις. Δεν τον βλέπω καλά τον κλάδο τα επόμενα χρόνια (εκτός αν μιλάμε για εταιρεία άσχετη με ΙΤ, οπότε πάω πάσο)

karavagos
14-01-10, 13:22
Από προσωπική εμπειρία, η καλύτερη sysadmin δουλειά είναι σε τμήμα IT εταιρίας (μεγάλης/πολυεθνικής κατά προτίμηση) άσχετης με την πληροφορική.

chat1978
14-01-10, 15:02
Από προσωπική εμπειρία, η καλύτερη sysadmin δουλειά είναι σε τμήμα IT εταιρίας (μεγάλης/πολυεθνικής κατά προτίμηση) άσχετης με την πληροφορική.
Τήνω να συμφωνήσω

@ ADSLgr.com All rights reserved.