PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

senkradvii
25-09-13, 02:40
Ωπ facelift η front page του chrome. Πως σας φαίνεται; Εμένα δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει αυτό το τεράστιο Google μπροστά στα μούτρα, αφού search κάνω μόνο από το url bar.

jim_p
27-09-13, 08:36
Σε chromium 31 (αντιστοιχος του chrome dev), σε xp με sp2 και με το ha ενεργο, εχω 2 μικροπροβληματα.
- Πανω δεξια, εκει που ειναι οι 3 γραμμες για το μενου του, εχει καρφωθει ενα μικρο μπλε "a". Τι ειναι αυτο?
- Ολα τα dropdown menus, απο τις λιστες σε σελιδες ως την μπαρα για τα url, βγαινουν με ενα σπαστικο fadein-fadeout! Περιεργο επειδη ΟΛΑ τα εφε των windows τα εχω κλειστα.

---
Η παραμετρος που ελεγα παραπανω ειναι η "--disk-cache-size", πχ --disk-cache-size=1024.
Οκ με το autoscroll.

kkgas
28-09-13, 16:15
οι μικρογραφιες στον google chrome που εμφανιζονται οταν ανοιγει η νεα καρτελα πως φευγει???

nyannaco
28-09-13, 16:43
@nyannaco
Μήπως κάποιο πρόσθετο (extension)
Εκκαθάριση ιστορικού.Τελικά δεν άλλαξε κάτι, εξακολουθούν τα κολλήματα πότε-πότε.

jim_p
07-10-13, 10:18
A list of useful Google Chrome command line switches
http://www.ghacks.net/2013/10/06/list-useful-google-chrome-command-line-switches/

Ωρα να ξεφορτωθω διαφορα ενοχλητικα "features", πχ την μεταφραση.

Εινια ευκολο να μεταφερθει το θεμα στο κομματι του software, μιας και δεν ειναι windows only ο chrome?

mkl
08-10-13, 00:00
Switch Back to Old Chrome New Tab page

1. Open a new tab in Google Chrome

2. Copy and paste the following into the Chrome omnibox (the URL bar) and hit enter:

chrome://flags/#enable-instant-extended-api

3. Turn off the ‘Instant Extended API’ by clicking the drop-down menu and selecting the ‘Disable’ option.

4. Click the ‘Relaunch Chrome’ button that appears towards the bottom of the window.

http://www.omgchrome.com/get-back-old-chrome-new-tab-page/

senkradvii
08-10-13, 01:48
Switch Back to Old Chrome New Tab page

1. Open a new tab in Google Chrome

2. Copy and paste the following into the Chrome omnibox (the URL bar) and hit enter:

chrome://flags/#enable-instant-extended-api

3. Turn off the ‘Instant Extended API’ by clicking the drop-down menu and selecting the ‘Disable’ option.

4. Click the ‘Relaunch Chrome’ button that appears towards the bottom of the window.

http://www.omgchrome.com/get-back-old-chrome-new-tab-page/

Ωραίος! :oneup:

jim_p
14-10-13, 09:18
Σε chromium (30 σε λινουξ, 32 σε windows) εχω προβλημα με το adblock plus. Καθε τοσο χανει την μοναδικη λιστα που του εχω περασει, με αποτελεσμα να μην κοβει τιποτα απολυτως! Και αναγκαζομαι και την περναω ξανα και ξανα...
Εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

maarinos
14-10-13, 09:45
@jim_p
Με 30.0.1599.69 m σε windows adblock plus 1.6 χωρίς πρόβλημα.

albatross
14-10-13, 12:45
Σε chromium (30 σε λινουξ, 32 σε windows) εχω προβλημα με το adblock plus. Καθε τοσο χανει την μοναδικη λιστα που του εχω περασει, με αποτελεσμα να μην κοβει τιποτα απολυτως! Και αναγκαζομαι και την περναω ξανα και ξανα...
Εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

Είναι bug (https://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=158709) του chromium που επηρεάζει το adblock plus, μέχρι να φτιαχτεί η λύση είναι απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του ABP.

jim_p
14-10-13, 16:26
Θα το κανω ετσι τοτε, ευχαριστω :)

lover
15-10-13, 17:42
Παιδιά πολλοί, πολλοί; ορισμένοι τέλοσπάντων λένε πως το μέλλον ανήκει στον Chrome και όλα τα γνωστά και υποβιβάζουν τον firefox, θα ήθελα να μου πείτε, όποιοι γνωρίζουν ασφαλώς, λόγους ώστε να με πείσετε για την ανωτερότητα του Google Chrome.
Λοιπόν τώρα με τον Firefox, έχω καταρχήν φορητή έκδοση (portable). Υπάρχει η δυνατότητα αυτή στον Chrome; και θα ανανεώνεται κάθε φορά ή στην πρώτη δεύτερη ανανέωση θα πρέπει να βρω άλλη φορητή έκδοση;
Μετά. Ο Firefox είναι εξαιρετικά γρήγορος τόσο σε αυτή όσο και στις προηγούμενες εκδόσεις. Δηλαδή δε γίνεται νομίζω να τρέχει πιο γρήγορα, αλλά και όταν ανοίγει εμφανίζεται μέσα σε ένα δύο δευτερόλεπτα; κάτι τέτοιο. Συμβαίνει το ίδιο και στο chrome ή από τη στιγμή που κάνω κλικ πάνω στο εικονίδιο θα περιμένω κανα λέπτο; :rofl:
Δεύτερο μετά. Τα addons που έχω υπάρχουν και στον Chrome; Εντάξει τώρα για κάποια τυπική προφύλαξη και το addblockplus αλλά τα υπόλοιπα; Τα παραθέτω εδώ:
Adblock Plus
DoNotTrackMe
Facebook Phishing Protector
FEBE
Find All
Flagfox
FoxyProxy standard
Greek Spelling dictionary
ImTranslator
NoScript
Organize Search Engines
Pocket
QuickWiki
RightToClick
UserAgentSwitcher
WOT

Τρίτο μετά. Έχω προσαρμόσει τα addons στις δικές μου ανάγκες. Για παράδειγμα το FoxyProxy το έχω τοποθετήσει στη Navigation Toolbar και με ένα αριστερό κλίκ αμέσως επιλέγω την ip. Υπάρχει κάτι ανάλογο στο Chrome;
Μπορεί δηλαδή κάποιος στο Chrome προσαρμόσει τη εμφάνιση του browser έτσι όπως τον βολεύει; Και μιλάμε τώρα για απλή χρήση όχι για πολύπλοκες διαδικασίες. Μπορώ να έχω πρόσβαση στις αγαπημένες σελίδες μέσα από το πάτημα ενός κουμπιού μόνο όπως φαίνεται παρακάτω στο πρώτο από τα αριστερά εικονίδιο;
Παραθέτω ένα screenshot με τη μορφή που έχει ο browser. Μπορώ με την ίδια ευκολία να προσαρμόσω και τον Chrome;

130145

Τέλος, ο φορητός Firefox μπορεί και τρέχει άνετα σε όλους τους υπολογιστές. Παλιούς και νέους. Είναι τόσο ελαφρύς και ο Chrome ώστε να τον τρέχω σε κάπως παλιότερης τεχνολογίας συστήματα;

Gordito
15-10-13, 17:57
Και γιατι θελεις να αλλαξεις;

Περιμενεις δηλαδη οτι η μεταβαση θα ειναι seamless; Θα αλλαξεις browser, ολα θα ειναι στο 100% οπως με Firefox και ολα καλα;

Kαι πραγματικα, περιμενεις απαντηση για ολα αυτα; Γιατι δεν τον δοκιμαζεις μονος σου; Πιο πολυ ωρα εκανες να γραψεις το ποστ.

21706
15-10-13, 18:05
Φορητό Chrome θα ήθελα κι εγώ αλλά μάλλον δεν υπάρχει.

lover
15-10-13, 18:11
Και γιατι θελεις να αλλαξεις;

Περιμενεις δηλαδη οτι η μεταβαση θα ειναι seamless; Θα αλλαξεις browser, ολα θα ειναι στο 100% οπως με Firefox και ολα καλα;

Kαι πραγματικα, περιμενεις απαντηση για ολα αυτα; Γιατι δεν τον δοκιμαζεις μονος σου; Πιο πολυ ωρα εκανες να γραψεις το ποστ.

Το ίδιο πιστεύω και εγώ αλλά διαβάζω και ακούω διάφορες απόψεις και λέω... μπας και :p
Πάντως για το χρόνο μη το λες. Είμαστε στο 60wpm :rolleyes:

jim_p
15-10-13, 19:25
Φορητό Chrome θα ήθελα κι εγώ αλλά μάλλον δεν υπάρχει.

Ο chromiUM διατιθεται και σε .zip παντως. Το ποσο φορητο ειναι κατι τετοιο δεν γνωριζω...

biggeo65
15-10-13, 20:43
Το ίδιο πιστεύω και εγώ αλλά διαβάζω και ακούω διάφορες απόψεις και λέω... μπας και :p
Πάντως για το χρόνο μη το λες. Είμαστε στο 60wpm :rolleyes:

Όσο υπάρχουν Windows, άσχετα με τι browser χρησημοποιεί ο καθένας από εμάς,
τουλάχιστον το "κοντινο" μέλλον ανήκει στον Internet Εxplorer (http://www.netmarketshare.com/)

Για μένα. κάθεσαι στον browser που σε έχει βολέψει και τον έχεις "στρώσει".

senkradvii
16-10-13, 00:40
Φορητό Chrome θα ήθελα κι εγώ αλλά μάλλον δεν υπάρχει.

Νομίζω ο chromium έβγαινε σε portable.

maarinos
16-10-13, 06:57
Chromium Portable (http://crportable.sourceforge.net/)

nyannaco
16-10-13, 08:48
Φορητό Chrome θα ήθελα κι εγώ αλλά μάλλον δεν υπάρχει.
http://portableapps.com/apps/internet/google_chrome_portable
Αυτόν έχω και στο εταιρικό μου PC στο γραφείο, και δεν φαίνεται πουθενά στη registry.

21706
16-10-13, 09:11
Βρήκα τώρα το PortableGoogleChrome30.zip (https://docs.google.com/file/d/0B_b7YCE3Mh_CRTI2ZjlIQm5iaWM/edit?usp=sharing).
Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Τα paf.exe τα
έχω δοκιμάσει και δεν μου αρέσανε.

jim_p
18-10-13, 19:12
Το προβλημα με τον chromium και το abp συνεχιζεται ακομα και μετα απο επανεγκατασταση του abp.Και μαλιστα σε σημειο που στην μια καρτελα (fb) να κοβει τα παντα και στην διπλανη της (thepiratebay) τιποτα!

Gordito
26-10-13, 15:36
Στα Windows 8.1 preview, χρησιμοποιουσα 125% scaling και ενεργοπιιουσα το hidpi στον chrome και δουλευε πολυ καλα.

Με τις ιδιες ρυθμισεις σε 8.1 final, πλεον ολα εχουν πολυ μεγαλο μεγεθος!!!

130725

balandis
06-11-13, 20:15
ρε παιδες μπορει να βοηθησει καποιος τι να κανω με τον google chrome.δεν κανει update.το εχω απεγκαταστησει πολλες φορες αλλα τιποτα εχω βαλει και ξενη εκδοση αλλα τιποτα.μηπως εχω πατησει και γω κατι αλλα δεν ξερω τι???please KAMMIA BOHUEIA....!!!!!!

21706
06-11-13, 20:27
Βγάζει κάποιο μήνυμα όταν πάει να κάνει ενημέρωση;

tsigarid
06-11-13, 20:46
Μήπως δεν έχεις εγκατεστημένο το google updater;

balandis
06-11-13, 20:58
ναι φιλαρακι οι ενημερωσεις εχουν απενεργοποιηθει απο το διαχειριστη..ξερεις κατι???

biggeo65
06-11-13, 22:04
ρε παιδες μπορει να βοηθησει καποιος τι να κανω με τον google chrome.δεν κανει update.το εχω απεγκαταστησει πολλες φορες αλλα τιποτα εχω βαλει και ξενη εκδοση αλλα τιποτα.μηπως εχω πατησει και γω κατι αλλα δεν ξερω τι???please KAMMIA BOHUEIA....!!!!!!

Έλεγξε αν το Google update σαν υπηρεσία είναι ενεργό! Πάτα τα πλήκτρα Start+R μαζί,
θα ανοίξει το παράθυρο Εκτέλεση (Run), γράψε εκεί μέσα Services.msc και πάτα OK.

Όταν ανοίξουν οι υπηρεσίες ,βρες την υπηρεσία Google update επέλεξε την και πάτα εκκίνηση.
131306

Αν τρέχει η υπηρεσία ,επάνω αριστερά θα γράφει Διακοπή.
Πάτα διακοπή να σταματήσει η υπηρεσία, και μετά πάτα Εκκίνηση ξανά.
Δοκίομασε αν κάνει update.

- - - Updated - - -


ναι φιλαρακι οι ενημερωσεις εχουν απενεργοποιηθει απο το διαχειριστη..ξερεις κατι???

Δεν είσαι εσύ διαχειριστής;

balandis
06-11-13, 22:57
δεν τρεχει η υπηρεσια......μπορω να τη βρω???μαλλον θα εχει απενεργοποιηθει..υπαρχει λυση??σορρυ που σας βαζω σε κοπο:)

biggeo65
06-11-13, 23:20
δεν τρεχει η υπηρεσια......μπορω να τη βρω???μαλλον θα εχει απενεργοποιηθει..υπαρχει λυση??σορρυ που σας βαζω σε κοπο:)

Όταν λες δεν τρέχει η υπηρεσία τι εννοείς; Δεν υπάρχει καθόλου στην λίστα με τις υπηρεσίες;

balandis
07-11-13, 00:26
ναι πατριωτακη.....

blade_
08-11-13, 21:19
ειπα να κανω μια επιστροφη απο ff nightly στον chromium να δω αν αλλαξαν τα πραματα..

μερικες σελιδες φορτωνουν αιωνια και δεν ανοιγουν ποτε
καποιες φορες δε σκρολαρει η δε γραφει,πρεπει να πατησω αλλου πχ skype για να ξεκολλησει...


σκεφτομαι να κανω καμια εκκαθαριση δεδομενων(οχι μονο της κας) μπας και αλλα βαριεμαι να τα περναω παλι μετα..

καμια ιδεα η καποιος με τα ιδια συμπτωματα

biggeo65
09-11-13, 01:18
ειπα να κανω μια επιστροφη απο ff nightly στον chromium να δω αν αλλαξαν τα πραματα..

μερικες σελιδες φορτωνουν αιωνια και δεν ανοιγουν ποτε
καποιες φορες δε σκρολαρει η δε γραφει,πρεπει να πατησω αλλου πχ skype για να ξεκολλησει...


σκεφτομαι να κανω καμια εκκαθαριση δεδομενων(οχι μονο της κας) μπας και αλλα βαριεμαι να τα περναω παλι μετα..

καμια ιδεα η καποιος με τα ιδια συμπτωματα

Καθαρισμό της cache, εκτός από αποθηκευμένους κωδικούς και φόρμες, αν σου χρειάζονται,
και καθαρισμός του DNS Cache, και δες αν διορθώθηκε.

Για το πρώτο χρησημοποιησε το CCleaner,αν και δεν έχει τον Chromium,
ua kauar;isei thn ψαψηε από τους άλλους. Του chromium χειροκίνητα.

Για την DNS Cache, κλείσε όλα τα παράθυρα, άνοιξε γραμμή εντολών
και γράψε μέσα ipconfig /flushdns ,πάτα Enter.

blade_
09-11-13, 14:39
δυστυχως τιποτα..το πρωτο το ειχα κανει..εκανα και το δευτερο..ειναι δυο 3 σελιδες,αναμεσα τους κ γνωστα φορουμ..που δεν!

biggeo65
09-11-13, 14:54
δυστυχως τιποτα..το πρωτο το ειχα κανει..εκανα και το δευτερο..ειναι δυο 3 σελιδες,αναμεσα τους κ γνωστα φορουμ..που δεν!

Με τον FF ανοίγουν κανονικά αυτές οι σελίδες; Μήπως κάποια από τα plug-ins που χρησημοποιείς;
Ο Chromium χρησημοποιεί τον Flash player του συστήματος ήέχει δικό του όπως ο Chrome;

blade_
11-11-13, 14:13
ολες ναι,δεν υπαρχει θεμα

τα εχω απεγκαταστησει ολα και παλι τιποτα..
καποιο θεμα του υπολογιστη ειναι,το λαπτοπ διπλα ανοιγει κανονικα τα παντα με την τελευταια εκδοση,φυσικα με τα ιδια ακριβως plugin

jim_p
14-12-13, 12:00
Oh god why!

Μετα τη σημερινη ενημερωση του chromium 33 (αντιστοιχος του chrome dev), παιρνω αυτο το μηνυμα και εχω μεινει χωρις browser!
(xp με sp3)

Καμια ιδεα?

nnn
14-12-13, 22:46
Καλά που δεν αναβάθμισα σήμερα, πήγαινε εδώ http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-snapshots/index.html?path=Win/ και κατέβασε κάποιο build προηγούμενης ημέρας.

jim_p
15-12-13, 12:27
Δοκιμασα να κατεβασω το προηγουμενο build, μειωνοντας τον αριθμο κατα 1, αλλα με πηγαινε σε 404 :(
ΔΕΝ παω απο τη συγκεκριμενη σελιδα, απλα εχω μια μικροεφαρμογη που ελεγχει ποιο build λεει το αρχειο latest και παει και κατεβαζει απο τον φακελο που οριζει ο παραπανω αριθμος. Αυτο για να αποφευγω το παραπανω url που δεν ανοιγει σωστα σχεδον ποτε.

Θα ξαναπροσπαθησω σημερα με καποιο πιο προσφατο build και βλεπουμε.

nnn
15-12-13, 12:32
Το url ανοίγει αλλά θέλει λίγο υπομονή, και εγώ το update με script το κάνω, αλλά το κάθε build number δεν αυξάνεται κατά 1.

jim_p
15-12-13, 12:48
Τα ιδια και με το σημερινο build (240851). Σκεφτομαι μηπως εγινε τιποτα με κατι ρυθμισεις δικτυου που αλλαξα για να βλεπω ενα συγκεκριμενο share στο παλιοπισι που εκτελει χρεη server με samba shares, αλλα δεν πιστευω να ειναι απο εκει...

Σε εσενα το κανει? Ποιο build εχεις?

nnn
15-12-13, 12:53
Μπα πρόβλημα των builds πρέπει να είναι.

jim_p
15-12-13, 12:58
Πως θα βρω το τελευταιο μη προβληματικο build? Μπαινω windows μια φορα καθε 2-3 μερες, οποτε χανω καποια αναγκαστικα :(

nnn
15-12-13, 13:24
Δοκίμασε κάποιο με release 3-4 μέρες πριν, συνήθως είναι οκ.

jim_p
16-12-13, 23:21
Μετα απο τοσες μερες, ξαναηρθε στα κανονικα του επιτελους :)
Με λιγα παρατραγουδα εδω κι εκει βεβαια, πχ τα ελληνικα στις διαφορες built in σελιδες που εχει...

nnn
16-12-13, 23:22
:oneup:
κάτσε να αναβαθμίσω τότε.

jim_p
20-12-13, 10:46
Σε chromium σε windows (xp), σας κανει κανονικα update τα προσθετα? Γινονται με καποιο τροπο χειροκινητα?
Το adblock το πηρα χαμπαρι οτι αναβαθμηστηκε επειδη στον λινουξοchromium αλλαξε εντελως η εμφανιση του (βγηκε το εικονιδιο απο την address bar και πηγε διπλα στις 3 γραμμες του "μενου"), και την ιδια στιγμη στα windows ηταν ακομα στην 1.6.x...

skel
25-01-14, 15:31
παρατηρώ μεγάλο crash στην τελευταία έκδοση
κολλάει στην φώρτοση σελίδων
έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα ? :hmm:

senkradvii
25-01-14, 16:54
παρατηρώ μεγάλο crash στην τελευταία έκδοση
κολλάει στην φώρτοση σελίδων
έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα ? :hmm:

Όχι εγώ..

biggeo65
25-01-14, 16:58
Αν η τελευταί έκδοση είναι η 32.0.1700.76 κι εδώ κανονικά δουλεύει,
αν και τον χρησημοποιώ ελάχιστα και κυρίως για κάποιες Flash εφαρμογές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.