PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

skel
25-01-14, 21:50
έχω την έκδοση

134376

πιθανό να γυρίσω στην προηγούμενη version

biggeo65
26-01-14, 00:27
H έκδοση που έχεις δεν πρέπει να είναι σταθερή.
Από το dev που έχει μοιάζει για δοκιμαστική, εκτός κι αν κάνω λάθος.

Πάντως εγώ που έψαξα για ενγμερώσεις μου λέει δεν υπάρχουν.

nnn
26-01-14, 13:11
Η τελευταία stable είναι αυτή
Version 32.0.1700.76 m

για κάποιον λόγο σου φόρτωσε dev, που τελευταία ακολουθώντας τις βλακείες του Chromium project είναι ασταθής.

blade_
27-01-14, 00:40
παρατηρώ μεγάλο crash στην τελευταία έκδοση
κολλάει στην φώρτοση σελίδων
έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα ? :hmm:

το ιδιο προβλημα,ηθελα να το γραψω.

τελικα γυρισα σε αλλον browser προσωρινα ...

- - - Updated - - -


Η τελευταία stable είναι αυτή
Version 32.0.1700.76 m

για κάποιον λόγο σου φόρτωσε dev, που τελευταία ακολουθώντας τις βλακείες του Chromium project είναι ασταθής.

το εχει παρακανει τελευταια ,με κουρασε

skel
27-01-14, 01:26
το ιδιο προβλημα,ηθελα να το γραψω.

τελικα γυρισα σε αλλον browser προσωρινα ...

το εχει παρακανει τελευταια ,με κουρασε

και εγώ το σκέφτομαι να πάω σε firefox προσωρινά
γυρισα στην version 32.0.1700.76 m αν και υπαρχει ένα μικρο lag ειναι κάπως καλύτερα

blade_
27-01-14, 01:47
πηγα λιγο ff nightly,θυμηθηκα καποια θεματα που με χαλουσαν κ εβαλα στοκ chrome.προς το παρον πεταει,εχασα τις αναβαθμισεις του dev channel,αλλα βρηκα την ησυχια μου

maarinos
28-01-14, 12:07
Νέα έκδοση σταθερή 32.0.1700.102 m
Βλέπω έχει στρώσει.
Και εμένα στην προηγούμενη μου έκανε κάτι νερά, πχ έβλεπα μόνο το φόντο χρώμα πχ του adslgr με του που κάνω scroll εμφανίζονταν όλη η σελίδα.
Και κάτι τελευταίο πριν από κάμποσες ενημερώσεις στο spell cheker το αναφέρουν εδώ (https://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=176314)

skel
28-01-14, 14:45
Νέα έκδοση σταθερή 32.0.1700.102 m
Βλέπω έχει στρώσει.
Και εμένα στην προηγούμενη μου έκανε κάτι νερά, πχ έβλεπα μόνο το φόντο χρώμα πχ του adslgr με του που κάνω scroll εμφανίζονταν όλη η σελίδα.
Και κάτι τελευταίο πριν από κάμποσες ενημερώσεις στο spell cheker το αναφέρουν εδώ (https://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=176314)

:oneup: πολύ καλύτερα αν και παρατήρησα πως ευθύνεται και το adblock για την καθυστέρηση
έβαλα ένα άλλο και είμαι πολύ καλύτερα !!!

blade_
28-01-14, 19:09
ωραια θα ηταν να εβγαινε κ adaway για σταθερο..

maarinos
28-01-14, 21:09
@skel
Ποιό???

skel
28-01-14, 21:37
@skel
Ποιό???

αυτο (https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom?utm_source=chrome-ntp-icon) !!!!!

senkradvii
28-01-14, 23:41
αυτο (https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom?utm_source=chrome-ntp-icon) !!!!!

1-0; :innocent:

skel
29-01-14, 02:20
1-0; :innocent:

xexe :tooth

blade_
30-01-14, 12:51
αυτο (https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom?utm_source=chrome-ntp-icon) !!!!!

δηλαδη εβγαλες το adblocκ και εβαλες το adblock? :hmm:

skel
30-01-14, 18:47
δηλαδη εβγαλες το adblocκ και εβαλες το adblock? :hmm:

ναι έβαλα αυτό (https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock-plus/cfhdojbkjhnklbpkdaibdccddilifddb?hl=el) και είδα διαφορά :)

biggeo65
30-01-14, 21:19
δηλαδη εβγαλες το adblocκ και εβαλες το adblock? :hmm:

ΑD (https://getadblock.com/)& ADP (https://adblockplus.org/en/about) έχουν διαφορά. Διαφορετικές εταιρείες τα βγάζουν.

blade_
31-01-14, 03:45
το ξερω

ομως ο σκελ ειχε βαλει το ιδιο δυο φορες...οταν μου απαντησε εβαλε το σωστο ;)

giwrgosth
31-01-14, 18:39
Βρήκα έναν δράκο στις επεκτάσεις του Chrome, είναι το YTBookMaark το οποίο το διαγράφω, αλλά όταν κλείσω και ανοίξω το chrome το βλέπω και πάλι.
Δε βρήκα πολλά πράγματα γι΄ αυτό, ξέρεις κανείς πως το καταργούμε?
Γενικά βλέπω διάφορα άσχετα στις επεκτάσεις τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω που στο καλό τα τσιμπάω!

edit
Πήγα στο φάκελο του chrome και έσβησα από εκεί όλο το φάκελο της συγκεκριμένης επέκτασης και δεν ξαναφάνηκε...
Το θέμα είναι πως έγινε εγκατάσταση, μπορεί να το κάνει χωρίς να σε ρωτήσει?
Η αλήθεια είναι πως τον υπολογιστή τον δουλεύουν αρκετά οι κόρες (ούτε τεσσάρων δεν είναι...) και βλέπουν βίντεο στο YT, οπότε μπορεί από εκεί να τον τσίμπησα, αλλά δεν έχω δει ποτέ κάτι από στο ΥΤ να ζητά εγκατάσταση επέκτασης.

Zus
31-01-14, 19:42
Κάπου θα πάτησαν. Είσαι τυχερός που τι γλίτωσες μόνο με μία άκυρη επέκταση :p

giwrgosth
31-01-14, 19:46
Άκυρη δεν τη λες, κολλούσε άγρια ο Chrome και από εκεί ψάχτηκα.
Το τι άλλο μπορεί να κάνει άγνωστο...

cranky
31-01-14, 23:20
Το θέμα είναι πως έγινε εγκατάσταση, μπορεί να το κάνει χωρίς να σε ρωτήσει?
Όλες αυτές οι σαβούρες ρωτάνε, αλλα η ερώτηση είναι κρυμμένη στο «Quik installation».
Aν επιλέξεις «Advanced», έχει κουτάκι να την ξετσεκάρεις.

jim_p
18-02-14, 17:46
Εχει κανεις chromium 32 σε λινουξ ή 34 σε windows και adblock plus? Εδω και λιγες μερες αρχισαν ΠΑΛΙ τα παρατραγουδα στα windows και απο χτες και στο λινουξ!
Το εβγαλα, το ξαναβαλα, ξαναβαλα και τις 4-5 λιστες που εχω αλλα και παλι τα ιδια χαλια. Δεν κοβει ΚΑΜΙΑ διαφημηση σε φλασακι (ειτε βιντεο ειτε παιχνιδι), ορισμενες εδω κι εκει φαινονται κανονικα και τα φιλτρα που εχω βαλει για youtube* ειναι σαν να μην τα εβαλα ποτε! Ευτυχως δουλευουν αυτα του fb**

* http://youtube.adblockplus.me/en/
** http://facebook.adblockplus.me/en/

Zus
18-02-14, 19:48
Έκδοση 32.0.1700.107 m, κάθε φορά που πατάω με μεσαίο κλίκ ανοίγοντας νέα καρτέλα το πίσω βελάκι, να ανοίξω την προηγούμενη καρτέλα, ενώ ανοίγει κανονικά κολλάει χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα σε αυτή.

sjm
20-02-14, 02:17
Κοντεύω να τρελαθώ. Η ιστορία και το πρόβλημα έχουν ως εξής. Έχω windows 7 σε επιτραπέζιο υπολογιστή με χρήση browser Google chrome και windows Vista σε laptop με χρήση browser Google chrome πάλι. Ανοίγω μια συγκεκριμένη ιστοσελίδα στην οποία μπαίνω με κωδικό. Όταν μπαίνω από τον επιτραπέζιο (ενώ η ιστοσελίδα είναι κανονική με φόντο λευκό και γράμματα μαύρα ) την βλέπω με φόντο μαύρο και γράμματα με διάφορους χρωματισμούς π.χ κόκκινα, μπλε, πράσινα κ.λ.π. όλα παραποιημένα. Αν τώρα μπω στην ίδια ιστοσελίδα στο laptop την βλέπω κανονική με φόντο λευκό και γράμματα μαύρα και κόκκινα όπως την έβλεπα πάντα. Να σκεφτείτε ότι σε αυτήν με το παραποιημένο φόντο για να διαβάσω τα γράμματα πρέπει να τα γραμμοσκιάσω ώστε να ανοίξει το χρώμα του φόντου και να μπορέσω να διαβάσω τα γράμματα.Τι ενέργειες έχω κάνει μέχρι τώρα ; Στον επιτραπέζιο μπήκα στην ιστοσελίδα με τον browser του internet explorer και την βλέπω κανονικά δηλαδή άσπρο φόντο με γράμματα κανονικά ενώ την ίδια στιγμή την βλέπω με φόντο μαύρο αν κάνω χρήση τον Google chrome πάντα στον επιτραπέζιο. Αν όπως βλέπω την ιστοσελίδα με μαύρο φόντο παραποιημένη μπω σε κάποιο φόρουμ που έχει μέσα τότε την νέα ιστοσελίδα του φόρουμ την βλέπω με κανονικά χρώματα στο φόντο και στα γράμματα. Έκανα restart του επιτραπέζιου άλλα δεν έφτιαξε. Έκανα απεγκατάσταση του Google browser και στην συνέχεια νέα εγκατάσταση αλλά και πάλι τίποτα. Εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας για να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορώ να το διορθώσω ;

- - - Updated - - -


Κοντεύω να τρελαθώ. Η ιστορία και το πρόβλημα έχουν ως εξής. Έχω windows 7 σε επιτραπέζιο υπολογιστή με χρήση browser Google chrome και windows Vista σε laptop με χρήση browser Google chrome πάλι. Ανοίγω μια συγκεκριμένη ιστοσελίδα στην οποία μπαίνω με κωδικό. Όταν μπαίνω από τον επιτραπέζιο (ενώ η ιστοσελίδα είναι κανονική με φόντο λευκό και γράμματα μαύρα ) την βλέπω με φόντο μαύρο και γράμματα με διάφορους χρωματισμούς π.χ κόκκινα, μπλε, πράσινα κ.λ.π. όλα παραποιημένα. Αν τώρα μπω στην ίδια ιστοσελίδα στο laptop την βλέπω κανονική με φόντο λευκό και γράμματα μαύρα και κόκκινα όπως την έβλεπα πάντα. Να σκεφτείτε ότι σε αυτήν με το παραποιημένο φόντο για να διαβάσω τα γράμματα πρέπει να τα γραμμοσκιάσω ώστε να ανοίξει το χρώμα του φόντου και να μπορέσω να διαβάσω τα γράμματα.Τι ενέργειες έχω κάνει μέχρι τώρα ; Στον επιτραπέζιο μπήκα στην ιστοσελίδα με τον browser του internet explorer και την βλέπω κανονικά δηλαδή άσπρο φόντο με γράμματα κανονικά ενώ την ίδια στιγμή την βλέπω με φόντο μαύρο αν κάνω χρήση τον Google chrome πάντα στον επιτραπέζιο. Αν όπως βλέπω την ιστοσελίδα με μαύρο φόντο παραποιημένη μπω σε κάποιο φόρουμ που έχει μέσα τότε την νέα ιστοσελίδα του φόρουμ την βλέπω με κανονικά χρώματα στο φόντο και στα γράμματα. Έκανα restart του επιτραπέζιου άλλα δεν έφτιαξε. Έκανα απεγκατάσταση του Google browser και στην συνέχεια νέα εγκατάσταση αλλά και πάλι τίποτα. Εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας για να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορώ να το διορθώσω ;

Για πληροφόρηση σας έκανα εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης και ως δια μαγείας το σαιτ έφτιαξε και εμφανίζεται πλέον κανονικά.

senkradvii
22-02-14, 12:38
Switch Back to Old Chrome New Tab page

1. Open a new tab in Google Chrome

2. Copy and paste the following into the Chrome omnibox (the URL bar) and hit enter:

chrome://flags/#enable-instant-extended-api

3. Turn off the ‘Instant Extended API’ by clicking the drop-down menu and selecting the ‘Disable’ option.

4. Click the ‘Relaunch Chrome’ button that appears towards the bottom of the window.

http://www.omgchrome.com/get-back-old-chrome-new-tab-page/

Τελικά αυτό το κολπάκι σταμάτησε να δουλεύει..

maarinos
22-02-14, 12:54
@senkradvii
Πολλά παράπονα που αλλάξανε πάλι τη NewTab (http://googlechromereleases.blogspot.gr/2014/02/stable-channel-update_20.html)

Gordito
22-02-14, 15:33
Εχουν και αλλοι γενικο προβλημα με το embedded flash σε σελιδες, που ακους μονο ηχο;

To επαθα και στο κινητο, το παθαινω και στο desktop!!

onewarmslime
22-02-14, 16:02
Οχι εμενα δουλευει κανονικα. το feature που σου λεει απο ποιο ταμπ ερχεται ο ηχος ειναι απιστευτα χρησιμο... μακαρι να υπηρχε και δυνατοτητα για δεξι κλικ>mute... παντως το google search παραμενει εξαιρετικα ενοχλητικο, και ακομα δεν υπαρχει τροπος να κανεις turn off to predictive search/autofill/οπως αλλιως λεγεται οταν γραφεις url στο adress bar...

blade_
15-04-14, 12:07
σημερα παρατηρησα το εξης..οταν τον ανοιγω,με παει στην τελευταια cache σελιδα που τον αφησα αντι να με παει αυτοματα στο τωρινο refresh

Gordito
15-04-14, 12:16
Θες να πεις ότι παλιά σου έκανε refresh;

onewarmslime
15-04-14, 13:12
μονο σε μενα δεν λειτουργει το adblock τελευταια στο youtube?

niko1966
15-04-14, 17:20
Αντιμετωπιζω προβλημα με το browser Google Chrome σε Windows 8.1. Πολλες φορες δεν ανοιγει και οταν ανοιγει δεν λειτουργει σωστα. Γνωριζει καποιος κατι σχετικα;

jim_p
16-04-14, 06:46
μονο σε μενα δεν λειτουργει το adblock τελευταια στο youtube?

Για να δουλεψει το adblock του chrome πανω σε αντικειμενα flash, εδω και λιγο καιρο, πρεπει ο chrome να χρησιμοποιει το flash το οποιο ερχεται προεγκατεστημενο με αυτον. Οποτε πας chrome://plugins > details (πανω δεξια) > και κατω απο το "Adobe Flash Player" απενεργοποιεις το shockwave flash που ειναι τυπου npapi. Το μαμα του chrome ειναι το ppapi, αυτο το αφηνεις ενεργο.

blade_
16-04-14, 11:08
Θες να πεις ότι παλιά σου έκανε refresh;

ναι βλεπω σε αλλο υπολογιστη οτι με παει κατευθειαν στην τελευταια σελιδα

jim_p
16-05-14, 06:57
Εδω και 2-3 μερες εχω το παρακατω θεμα σε chromium 34 (λινουξ), chrome 34 (windows) και chromium 37 (windows).

Σαν πελατης της otenet, κανω χρηση των 5ΜΒ που μου δινει για να στησω μια δικη μου σελιδα στο url users.otenet.gr/~username.
Πλεον, δεν μπορω να μπω στη σελιδα μου με κανεναν απο τους 3 browsers που ανεφερα. Με ff και opera (την παλια 12.17, οχι την μουφα 15+ που ειναι σε webkit) μπαινει κανονικα. Με παει σε 403, που σημαινει πως η σελιδα ειναι εκει, απλα ο browser δεν τη δειχνει.

Το url ειναι αυτο, σε περιπτωση που δεν εχετε δικη σας σελιδα :P

http://users.otenet.gr/~jim_pits

και προς το παρον εχει ενα τυπικο template.

maarinos
16-05-14, 07:00
@jim_p
34.0.1847.137 m Win8 32bit μπαίνει κανονικά.

jim_p
16-05-14, 10:24
Και εδω, xp sp3 + chrome 34, μπαινει κανονικα :/

senkradvii
16-05-14, 11:24
Mε 7άρια και chrome 34 και chromium 32 μπαίνω κανονικά.

biggeo65
16-05-14, 14:14
Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά σε μένα chrome 34 +κάτι ψιλά \ windows 7
ανοίγει κανονικά η σελίδα που έβαλες λινκ.

139513

Οπότε ή το διόρθωσες κι απαντάω αργά, ή διορθώθηκε και δεν το ξέρεις. :p
Ή το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις του δικού σου chrome .

skoupas
16-05-14, 19:48
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μπαίνω με chrome στη δουλειά κάτω από proxy server. Όταν ανοίγει το πρόγραμμα σου ανοίγει παραθυράκι να βάλεις κωδικό και συνθηματικό για τον proxy πατάς οκ και μπαίνεις. Συνήθως δεν το προλαβαίνω να το πατήσω και εξαφανίζεται το παράθυρο και πρέπει να κάνεις refresh τη σελίδα για να εμφανιστεί και να προλάβεις να πατήσεις οκ. Επίσης ένα άλλο θέμα είναι ότι σε πολλές κρυπτογραφημένες σελίδες γράφει ότι έχει λήξει το πιστοποιητικό και με προτρέπει να μην επισκεφθώ τη σελίδα. Με firefox και ie δεν μου παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα ούτε στη μία περίπτωση ούτε στην άλλη.

jim_p
16-05-14, 20:14
Στον chrome εχεις ορισει να χρησιμοποιει τις ρυθμισεις του συστηματος για τον proxy?
Για το θεμα με το πιστοποιητικο, τσεκαρε αν ειναι σωστα η ωρα και η ημερομηνια σου.

Ευχαριστω ολους οσους μπηκαν στον κοπο να δουνε τη σελιδα μου :) Και εδω φαινεται να παιζει κανονικα πλεον.

onewarmslime
17-05-14, 15:01
edit : ουπς αργησα

jim_p
28-05-14, 07:40
Protecting Chrome users from malicious extensions

http://chrome.blogspot.gr/2014/05/protecting-chrome-users-from-malicious.html


From now on, to protect Windows users from this kind of attack, extensions can be installed only if they're hosted on the Chrome Web Store. With this change, extensions that were previously installed may be automatically disabled and cannot be re-enabled or re-installed until they're hosted in the Chrome Web Store.

biggeo65
28-05-14, 15:22
Protecting Chrome users from malicious extensions

http://chrome.blogspot.gr/2014/05/protecting-chrome-users-from-malicious.html

Το διάβασα, υπάρχει και θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/819186-%CE%91%CF%80%CF%8C-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%B7-Google-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CE%AF-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%) στην πρώτη σελίδα

Μακάρι η πρόθεση της Google να είναι καθαρά αυτή. Να προστατέψει τους χρήστες.
Αλλά επειδή δεν έχει και τόσο αθώο παρελθόν είμαι σκεπτικός.
Εγώ το βλέπω πιο πολύ το κάνει για να ελέγχει add-ons και χρήστες.

Και με πιο δικάιωμα απενεργοποιεί αυτόματα add-ons που πέρασα εγώ στον Chrome.
Δικός μου υπολογιστής ότι θέλω εγκαθιστώ, ή κάνω λάθος;

Και η πλάκα είναι ότι ισχύει μόνο για τα Windows,
κι από ότι διάβασα δεν επηρεάζει τα Dev και Canary builds.

Zus
28-05-14, 16:05
140072

Δεν θυμάμαι να απενεργοποίησα κάτι. :p

biggeo65
28-05-14, 16:15
140072

Δεν θυμάμαι να απενεργοποίησα κάτι. :p

Δεν θυμάσαι, γιατί έχεις την εσφαλμένη αντίληψη, ότι έσυ είσαι ο διαχειριστής. :p
Δεν μπορεί σε λογισμικό της Google και της MS μετά τα Win 7, να είναι διαχειριστής ο χρήστης. :p

Zus
28-05-14, 20:46
Μου απενεργοποίησε τα update η google. Γιατί τι τους έκανα? :lol:

biggeo65
29-05-14, 12:50
Μου απενεργοποίησε τα update η google. Γιατί τι τους έκανα? :lol:

Είπαμε, update θα κάνει μόνο η Google. Aυτή ξέρει τι είναι καλό για εμάς,
και ποια add-ons πρέπει να κατεβάσουμε. Εμείς δεν ξέρουμε, θα κ΄'ανουμε ζημια στο σύστημα. :p

blade_
14-06-14, 20:59
εχω την εντυπωση πως ο τελευταιος chrome 64 ( 37.0.2041.4 dev-m) Μου εχει βαρυνει τον υπολογιστη αρκετα..κολλαει ανοιγοντας σελιδες,αργει να τις φορτωσει,βλεπω τον δισκο να δουλευει συνεχεια..

και δεν ειναι κανας μαπας ο υπολογιστης..

anodizer
15-06-14, 22:31
εχω την εντυπωση πως ο τελευταιος chrome 64 ( 37.0.2041.4 dev-m) Μου εχει βαρυνει τον υπολογιστη αρκετα..κολλαει ανοιγοντας σελιδες,αργει να τις φορτωσει,βλεπω τον δισκο να δουλευει συνεχεια..

και δεν ειναι κανας μαπας ο υπολογιστης..

Καντον κανα reinstall. Αν και dev είναι, μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.