PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

_FLIP_
30-05-11, 18:40
Κοίτα, για τους σελιδοδείκτες υπάρχει κι η manual λύση· κάνε τους εξαγωγή από τον ff σε αρχείο .html & μετά εισαγωγή στον chrome.

Από ff πας: Σελιδοδείκτες/Προβολή όλων των σελιδοδεικτών/Εισαγωγή και Αντίγραφο/Εξαγωγή html. Σώσεις το αρχείο κάπου και μετά πας στον Chrome "κουμπί εργαλεία"/διαχείριση σελιδοδεικτών/οργάνωση/εισαγωγή σελιδοδεικτών και επιλέγεις το αρχείο.

ναι, οντως! :oneup:

ikyriakidis
01-06-11, 20:04
Επίσης για τους σελιδοδείκτες υπάρχει και η λύση του xmarks.

vasileios13
01-06-11, 21:32
Επίσης για τους σελιδοδείκτες υπάρχει και η λύση του xmarks.

Αυτό έχω και εγώ....πολύ καλό...

blade_
08-06-11, 23:00
με χει σπασει ο chromium τελευταια...εχει κανεις προβληματα με τους εξωτερικους updaters?εμενα κανεις μα κανεις δε τσεκαρει για updates..

jim_p
08-06-11, 23:04
Επειδη αυτο το "εξωτερικοι updaters" μου εκανε ενα κλικ, διαφωτησε με λιγο αν ξερεις.
Πριν λιγους μηνες δοκιμασα τον srware iron που ειναι στην ουσια chrome χωρις ολη τη σαβουρα της google. Μια βασικοτατη ελλειψη του ειναι η δυνατοτητα autoupdate, για την οποια λενε οτι υπαρχει καποιο extension.

Οι updaters που λες ειναι κατι τετοιο? Αν ναι, προτεινε μερικους.

blade_
08-06-11, 23:07
εδω (http://www.ghacks.net/2011/01/10/chromium-updater-overview/)

εγω χρησιμοποιω τον πρωτο

σημερα κατεβασα ενα extension κ παλι ομως δε μπορω να κανω δουλεια,ετσι κατεβασα την τελευταια build μονος

jim_p
08-06-11, 23:20
http://sites.google.com/site/chromeupdater/

Chromium Updater System Requirements:
Microsoft Windows XP / Vista / Windows 7
Microsoft .NET 3.5 (Download)
140 MB Free space on your Hard Disk
512 MB RAM
Να μου λειπει τοτε :(

skel
09-06-11, 17:36
κατέβασα την τελαιυτέα έκδοση του Google Chrome (http://www.filehippo.com/download_google_chrome/) και έχω πρόβλημα με το shockwave player και δεν μπορώ να μπω σε ιστοσελίδες
μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

button
11-06-11, 16:16
μου βγάζει αυτό εδώ

please wait 2 second for an uncompressed image, or press Ctrl+F5for original quality page

οπού πάει δείκτης αλλά αρκετές φορές όταν πατάω ενα smiles μου βγάζει αυτό

yuk
12-06-11, 00:56
Έχει κανείς να προτείνει ένα extension σαν το Tab Mix Plus του Firefox;

Θέλω να αλλάξω λίγο τη συμπεριφορά των tabs αλλά δε φαίνεται να έχω μεγάλη επιτυχία...
Θέλω πχ. απο λινκ να ανοίγει tab στο background και να μη μου τη πετάει στα μούτρα, τα νέα tabs να ανοίγουν στο τέλος της σειράς των tabs, όταν κλείνει ένα να δίνει φόκους στο τελευταίο ενεργό... τέτοια πράγματα.

PhoenixV23
12-06-11, 12:29
παιδια μια ερωτηση απο εναν αρχαριο μιας και μολις αρχισα να χρησημοποιω το chrome και δεν εχω ιδεα ακομα τι παιζει! το εψαξα αλλα ακρη δεν εβγαλα.. κατι πατησα και πλεον δεν εμφανιζει τα tabs στην αρχικη οθονη (σαν thumbnails που εχει). Μπορει να με διαφωτισει καποιος?

Να πω επισης οτι εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση αλλα και παλι το ιδιο.. μου βγαζει home screen μονο και οχι τα tabs..

skel
12-06-11, 14:10
παιδια μια ερωτηση απο εναν αρχαριο μιας και μολις αρχισα να χρησημοποιω το chrome και δεν εχω ιδεα ακομα τι παιζει! το εψαξα αλλα ακρη δεν εβγαλα.. κατι πατησα και πλεον δεν εμφανιζει τα tabs στην αρχικη οθονη (σαν thumbnails που εχει). Μπορει να με διαφωτισει καποιος?

Να πω επισης οτι εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση αλλα και παλι το ιδιο.. μου βγαζει home screen μονο και οχι τα tabs..

πατάς στο εργαλείο πάνω δεξιά και μετά πατάς εκεί που λέει επιλογές
και εκεί που λέει Αρχική σελίδα βάζεις την επιλογή Χρησιμοποιήστε τη σελίδα "Νέα καρτέλα"

PhoenixV23
12-06-11, 15:14
πατάς στο εργαλείο πάνω δεξιά και μετά πατάς εκεί που λέει επιλογές
και εκεί που λέει Αρχική σελίδα βάζεις την επιλογή Χρησιμοποιήστε τη σελίδα "Νέα καρτέλα"

Το δοκιμασα και αυτο, σαν αρχικη μου βγαζει μια κενη σελιδα (New tab) η οποια κατω κατω εχει 3 επιλογες, Apps, Μost visited και Recently closed..

Dark-Side
12-06-11, 15:59
Το δοκιμασα και αυτο, σαν αρχικη μου βγαζει μια κενη σελιδα (New tab) η οποια κατω κατω εχει 3 επιλογες, Apps, Μost visited και Recently closed..

Κάνε κλικ στο most visited μετά στο παραθυράκι που θα ανοίξει κάνέ πάλι κλικ στο most visited ;)

PhoenixV23
12-06-11, 16:07
Κάνε κλικ στο most visited μετά στο παραθυράκι που θα ανοίξει κάνέ πάλι κλικ στο most visited ;)

Αυτο ηταν! Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια! Ακομα και το most visited βεβαια το ειχα κλεισει καταλαθως (x), αρχικα δεν το ξαναβγαζε αλλα εμφανιστηκε και παλι (άμπαλος :p).. Τελοσπαντων, ευχαριστω και παλι, να'στε καλα..

Zus
22-06-11, 19:57
Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω τα bookmarks(όχι passwords και λοιπά) κάπου online, και να τα τραβήξω όταν μπω από άλλο υπολογιστή, με chrome ή chromium?

yuk
22-06-11, 20:00
Xmarks (http://www.xmarks.com/);

Zus
24-06-11, 12:08
Xmarks (http://www.xmarks.com/);

Δούλεψε άψογα :oneup:

mlour
16-09-11, 21:23
Chrome 14 released (http://googlechromereleases.blogspot.com/2011/09/stable-channel-update_16.html)

The Chrome Stable channel has been updated to 14.0.835.163 for all platforms.

mlour
21-09-11, 01:28
The Beta and Stable channels have been updated to 14.0.835.186 for Windows, Mac, Linux, and Chrome Frame.

This release includes an update to Flash Player that addresses a zero-day vulnerability.

yuk
21-09-11, 02:21
16.0.887.0 Canary

Δεν ξέρω τι άλλαξε. :p

21706
14-10-11, 22:18
Κατέβασα τη γραμματοσειρά Satisfy που είναι στη σελίδα
http://www.google.com/webfonts/specimen/Satisfy
αλλά στο Word εμφανίζεται σαν Times New Roman.
Την έχει δοκιμάσει κανείς;

8anos
15-10-11, 10:20
νομιζω οτι ειναι μόνο για χρηση στον ιστο (web fonts)

http://www.google.com/webfonts/#UsePlace:use

21706
15-10-11, 10:48
νομιζω οτι ειναι μόνο για χρηση στον ιστο (web fonts)

http://www.google.com/webfonts/#UsePlace:use

Ναι, τα ονομάζει Web Fonts αλλά εδώ (http://www.labnol.org/software/google-fonts-on-computer/19780/) λέει


Other than websites, you may also use Google fonts in your Office documents, Photoshop designs or any other computer program.


Edit: Το ξαναδοκίμασα και δουλεύει κανονικά στο Word!
Δυστυχώς όχι στα ελληνικά.

DJTaurus
10-11-11, 18:59
Eδω κ μερικές ημέρες (χρησιμοποιω chrome) όταν πατάω pause σε ενα video του youtube σταματάει να φορτώνει....?

tasos3
10-11-11, 19:38
Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα.Δεν μπορώ να επιλέξω το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης. Το θέμα είναι ότι αφού τον επιλέγω και λειτουργεί κανονικά, όταν ξανανοίγει ο browser δεν είναι αποθυκευμένη η επιλογή και χρειάζεται η διαδικασία να πραγματοποιηθεί ξανά...:wall::wall::angryr::angryr:

senkradvii
10-11-11, 19:39
Τρέξε τον chrome σαν admin και κάνε τις αλλαγές. Επίσης πρόσεχε τι εγκαθιστάς. ;)

tasos3
10-11-11, 19:59
Τρέξε τον chrome σαν admin και κάνε τις αλλαγές. Επίσης πρόσεχε τι εγκαθιστάς. ;)

Μα πάντοτε τον τρέχω σαν admin, αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό...
Προσπαθώ να κάνω το google προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης έναντι του yahoo που είναι τώρα, αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής:evil::evil:

senkradvii
10-11-11, 20:19
Μα πάντοτε τον τρέχω σαν admin, αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό...
Προσπαθώ να κάνω το google προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης έναντι του yahoo που είναι τώρα, αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής:evil::evil:

Πάντα πατάς δεξί κλικ -> Run as Administrator? :hmm:

tasos3
10-11-11, 20:52
Πάντα πατάς δεξί κλικ -> Run as Administrator? :hmm:

Βέβαια!!!

senkradvii
10-11-11, 20:56
Βέβαια!!!

Αν και άσχετο με το πρόβλημά σου, δεν καταλαβαίνω το λόγο να το κάνεις αυτό. Αν θες να το τρέχεις πάντα σαν admin, γιατί δεν ξέρω, γιατί δεν το ρυθμίζεις τότε από Ιδιότητες -> Compatibility -> tick @ Run this programm always as Administrator?

21706
10-11-11, 21:01
Βέβαια!!!

Εγώ δεν τον ανοίγω ποτέ ως διαχειριστής και έχω πάντα
το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης.

tasos3
10-11-11, 21:38
Εγώ δεν τον ανοίγω ποτέ ως διαχειριστής και έχω πάντα
το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης.

Λοιπόν εγώ τον ανοίγω μόνο ως διαχειριστής γτ απλούστατα δεν έχω άλλο λογαριασμό.
Αρχικά και γω είχα το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, αλλά ξαφνικά άλλαξε και από τότε δε μπορώ να το επαναφέρω με τπτ!!!
:rant::rant::rant::rant:

21706
10-11-11, 22:04
Λοιπόν εγώ τον ανοίγω μόνο ως διαχειριστής γτ απλούστατα δεν έχω άλλο λογαριασμό.
Αρχικά και γω είχα το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, αλλά ξαφνικά άλλαξε και από τότε δε μπορώ να το επαναφέρω με τπτ!!!
:rant::rant::rant::rant:

Αν επιλέξεις άλλη μηχανή αναζήτησης εκτός της google
παραμένει μετά την επανεκκίνηση του chrome;

tasos3
10-11-11, 22:46
Αν επιλέξεις άλλη μηχανή αναζήτησης εκτός της google
παραμένει μετά την επανεκκίνηση του chrome;

Όχι, και μετά από κάθε επανεκκίνηση η μόνη μηχανή αναζήτησης που μένει είναι και η αρχική δηλ το yahoo.
:rant::rant::rant:

21706
10-11-11, 22:58
Όχι, και μετά από κάθε επανεκκίνηση η μόνη μηχανή αναζήτησης που μένει είναι και η αρχική δηλ το yahoo.
:rant::rant::rant:

Αν διαγράψεις το yahoo από τη λίστα των μηχανών αναζήτησης τι γίνεται;

tasos3
10-11-11, 23:17
Αν διαγράψεις το yahoo από τη λίστα των μηχανών αναζήτησης τι γίνεται;

Νομίζεις πως δεν το έκανα? Όποτε το έσβηνα και έκανα επανεκκίνηση η κατάσταση παρέμενε ακριβώς ίδια...

21706
11-11-11, 00:21
Νομίζεις πως δεν το έκανα? Όποτε το έσβηνα και έκανα επανεκκίνηση η κατάσταση παρέμενε ακριβώς ίδια...

Η λύση του προβλήματος είναι εδώ (http://www.google.com/support/forum/p/Chrome/thread?tid=7f11e761afd195b3&hl=en).

tasos3
11-11-11, 01:52
Η λύση του προβλήματος είναι εδώ (http://www.google.com/support/forum/p/Chrome/thread?tid=7f11e761afd195b3&hl=en).
Οκ σε ευχαριστώ πολύ!:respekt:
Έλυσα επιτέλους το πρόβλημα!

senkradvii
11-11-11, 04:23
Λοιπόν εγώ τον ανοίγω μόνο ως διαχειριστής γτ απλούστατα δεν έχω άλλο λογαριασμό.


Αυτό δεν έχει ιδιαίτερο νόημα που λες βέβαια. Μπορεί να είσαι ο μοναδικός χρήστης/λογαριασμός αλλά κάθε εφαρμογή δεν πάει να πει πως την τρέχεις σαν admin ή ότι χρείαζεται να την τρέχεις σαν admin.

Όπως και να έχει τώρα που έλυσες το πρόβλημα σου θα σου ξαναπώ προσοχή στο τι εγκαθιστούμε στον υπολογιστή και σε τι σελίδες μπαίνουμε. ;)

stefan_city
11-11-11, 04:36
πατωντας τη ροδελα, η αυτοματη κυλιση γινεται καπως κομματιαστα και οχι ενιαια οπως στον ff για παραδειγμα. το ειχα αναφερει και για παλιοτερη εκδοση του chrome, αλλα δεν εχω δει φως. ετσι ειναι ή σε μενα ειναι το προβλημα;

επισης, γινεται πατωντας τη ροδελα πανω σε καποιο συνδεσμο, να μου τον ανοιγει σε ξεχωριστη καρτελα;

senkradvii
11-11-11, 04:46
πατωντας τη ροδελα, η αυτοματη κυλιση γινεται καπως κομματιαστα και οχι ενιαια οπως στον ff για παραδειγμα. το ειχα αναφερει και για παλιοτερη εκδοση του chrome, αλλα δεν εχω δει φως. ετσι ειναι ή σε μενα ειναι το προβλημα;

επισης, γινεται πατωντας τη ροδελα πανω σε καποιο συνδεσμο, να μου τον ανοιγει σε ξεχωριστη καρτελα;

Φυσικά και γίνεται! Βy default κιόλας. Τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν το ρύθμισα. Μόνο νομίζω στα windows είχα ρυθμίσει σε κάποια εγκατάσταση vista το middle click να μην ανοίγει το aero.

Τώρα για το πως κατεβαίνει το κείμενο όταν scrollάρεις προς τα κάτω, μπορεί να κάνει ένα middle click και απλά να το κατεβάσεις με το ποντίκι. ;)

stefan_city
11-11-11, 04:54
Φυσικά και γίνεται! Βy default κιόλας. Τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν το ρύθμισα. Μόνο νομίζω στα windows είχα ρυθμίσει σε κάποια εγκατάσταση vista το middle click να μην ανοίγει το aero.

Τώρα για το πως κατεβαίνει το κείμενο όταν scrollάρεις προς τα κάτω, μπορεί να κάνει ένα middle click και απλά να το κατεβάσεις με το ποντίκι. ;)

εμενα το middle click σε καποιο συνδεσμο, αντιδρα σαν να το εκανα στο κενο, βγαζει δηλαδη τα 4 βελακια για να κανεις autoscroll, και ανοιγω το συνδεσμο με δεξι κλικ-->ανοιγμα σε νεα καρτελα.

οσο για το scrollαρισμα, κανοντας middle click, και κατεβαζοντας με το ποντικι, αντι να κατεβαινει ενιαια με καποια ταχυτητα, αναλογως το ποσο θα κατεβασω το ποντικι, κατεβαινει κομματι κομματι, ανα 3 γραμμες για παραδειγμα.

senkradvii
11-11-11, 04:56
εμενα το middle click σε καποιο συνδεσμο, αντιδρα σαν να το εκανα στο κενο, βγαζει δηλαδη τα 4 βελακια για να κανεις autoscroll, και ανοιγω το συνδεσμο με δεξι κλικ-->ανοιγμα σε νεα καρτελα.

οσο για το scrollαρισμα, κανοντας middle click, και κατεβαζοντας με το ποντικι, αντι να κατεβαινει ενιαια με καποια ταχυτητα, αναλογως το ποσο θα κατεβασω το ποντικι, κατεβαινει κομματι κομματι, ανα 3 γραμμες για παραδειγμα.

Tι να σου πω. Εμένα ποτέ δεν μου έκανε τίποτα από τα 2, για να σε βοηθήσω. :(

Ακόμα και στην "Επιστροφή" αν κάνω middle clikc μου ανοίγει νέα καρτέλα.

stefan_city
11-11-11, 04:59
μολις μου κοψε να κλεισω το setpoint της logitech και ολα δουλευουν οπως πρεπει. γιατι εχει τετοιο θεμα ομως, με ff δουλευει ρολοι.

senkradvii
11-11-11, 05:00
Βlame Logitech! :p :lol:

stefan_city
11-11-11, 05:06
Βlame Logitech! :p :lol:

για καλο τους βαζεις τους drivers αραγε;:evil:

21706
11-11-11, 10:02
Νέα έκδοση: 15.0.874.120 m

21706
13-11-11, 18:19
Μετατροπή αρχείων Flash SWF σε HTML5 (http://www.google.com/doubleclick/studio/swiffy/).

tasos3
16-11-11, 23:33
Καλησπέρα. Συχνά όταν χρησιμοποιώ το youtube μου βγάζει το μήνυμα Παρουσιάστηκε πρόβλημα στην ακόλουθη προσθήκη: Shockwave Flash
και μετά με πετά έξω:down:
:help::help:

@ ADSLgr.com All rights reserved.