PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Gordito
11-01-10, 00:31
Aς εχουμε και ενα θεματακι για τον browser που μας προσφερει η google.

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 21 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν τον εχω τωρα στο συστημα μου, γιατι δεν μου αρεσουν καποια βασικα πραγματα:

1) bad scroll, δεν μπορεις να πατησεις το ροδακι κατω και να διαβασεις αυτο που διαβαζες, κανει πολυ αποτομη κινηση.

2) Μη υποστηριξη extensions στην stable εκδοση.

3) Αραια και που, ειναι choppy, που μαλλον οφειλεται σε υπερβολικη cpu usage, αλλα δεν ξερω γιατι το κανει.

PiXel
11-01-10, 23:33
Καλός φαίνεται, αλλά σε κάθε περίπτωση η ολοκλήρωσή του δεν αγγίζει ούτε αυτήν του Firefox, ούτε αυτή του IE (7+). Στα συν του είναι ότι υπέρ ταχύς, σε σημείο που με το που πατάω το εικονίδιο στα 7 στην Taskbar, μέχρι να πάω το δείκτη πιο πάνω, έχει ανοίξει το Google, ενώ οι λοιποί browsers, σ' αυτό το χρόνο, δεν έχουν προλάβει ούτε να ζητήσουν εντολή για δημιουργία παραθύρου από τον Windows Explorer... Βέβαια, το περιβάλλον του είναι κάτι λιγότερο από λιτό και αυτό φαίνεται από το layout των παραθύρων. Σε κάθε περίπτωση, για μένα, είναι εξαιρετική επιλογή για netbooks, και για άτομα που απλά facebookάρουν και τσεκάρουν e-mails. Για more customization, Firefox και about:config, το ίδιο πράγμα στον Chrome, είναι ανέκδοτο με τον Τοτό...

Alexkass
12-01-10, 02:49
Aς εχουμε και ενα θεματακι για τον browser που μας προσφερει η google.

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 21 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν τον εχω τωρα στο συστημα μου, γιατι δεν μου αρεσουν καποια βασικα πραγματα:

1) bad scroll, δεν μπορεις να πατησεις το ροδακι κατω και να διαβασεις αυτο που διαβαζες, κανει πολυ αποτομη κινηση.

2) Μη υποστηριξη extensions στην stable εκδοση.

3) Αραια και που, ειναι choppy, που μαλλον οφειλεται σε υπερβολικη cpu usage, αλλα δεν ξερω γιατι το κανει.
κανείς σοβαρός δε δουλεύει με τη stable έκδοση παρά μόνο με την dev που είναι πιο stable και από την stable.

επίσης ΔΕΝ είναι η βέλτιστη επιλογή για netbook μιας και έχει υπερβολικό wattage σε σχέση με τον ff3.5-3.6. αγγίζει μέχρι και 80% πάνω. συνήθως 30-40% σε σελίδες με γερό java script ή flash.

21706
18-01-10, 15:41
κανείς σοβαρός δε δουλεύει με τη stable έκδοση παρά μόνο με την dev που είναι πιο stable και από την stable.


Ποια είναι η dev έκδοση; Εγώ έχω την 4.0.249.64 (35722) stable.

simpsonment
05-02-10, 19:55
προβλημα εγκαταστασης στα windows 7!!!:worthy::worthy::worthy:

DOU
03-03-10, 18:04
Υπαρχει στον chrome search δεξια πανω οπως αντιστοιχα εχει ο ff?

Havic
03-03-10, 18:37
Υπαρχει στον chrome search δεξια πανω οπως αντιστοιχα εχει ο ff?

Το έχουν συγχωνεύσει με τι γραμμή διευθύνσεων, οπότε δεν χρειάζεται να το έχει ξεχωριστά.

........Auto merged post: Havic πρόσθεσε 12 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Aς εχουμε και ενα θεματακι για τον browser που μας προσφερει η google.

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 21 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν τον εχω τωρα στο συστημα μου, γιατι δεν μου αρεσουν καποια βασικα πραγματα:

1) bad scroll, δεν μπορεις να πατησεις το ροδακι κατω και να διαβασεις αυτο που διαβαζες, κανει πολυ αποτομη κινηση.

2) Μη υποστηριξη extensions στην stable εκδοση.

3) Αραια και που, ειναι choppy, που μαλλον οφειλεται σε υπερβολικη cpu usage, αλλα δεν ξερω γιατι το κανει.

Το ένα δεν το έχω παρατηρήσει, για το δεύτερο εξαρτάτε σε τι extensions αναφέρεσαι, το τρίτο θα έλεγα υπερβολική χρήση μνήμης όταν ανοίγεις πολλά tab και σε καμία περίπτωση cpu όπου σε μένα τουλάχιστον είναι φυσιολογική, εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι αναζητήσεις μου αποθηκεύονται από την google (http://www.google.gr/chrome/intl/el/privacy.html)(αν και νομίζω απενεργοποιείται από μια επιλογή του privacy) και το Client-ID.

........Auto merged post: Havic πρόσθεσε 7 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κανείς σοβαρός δε δουλεύει με τη stable έκδοση παρά μόνο με την dev που είναι πιο stable και από την stable.

επίσης ΔΕΝ είναι η βέλτιστη επιλογή για netbook μιας και έχει υπερβολικό wattage σε σχέση με τον ff3.5-3.6. αγγίζει μέχρι και 80% πάνω. συνήθως 30-40% σε σελίδες με γερό java script ή flash.

Παραπληροφόρηση όσο δεν πάει? :down: λολ There are three release channels:
Stable channel. Everyone is on the Stable channel when they first install Google Chrome. The Stable channel is updated with features and fixes once they have been thoroughly tested in the Beta channel. If you want a rock solid browser but don't need the latest features, the Stable channel is for you.
Beta channel. People who like to use and help refine the latest features subscribe to the Beta channel. Every month or so, we promote stable and complete features from the Dev channel to the Beta channel. The Beta channel is more stable than Dev, but may lack the polish one expects from a finished product. If you're writing extensions, you need to use this channel or the Dev channel.
Dev channel. This developer preview channel is where ideas get tested (and sometimes fail). The Dev channel can be very unstable at times, and new features usually require some manual configuration to be enabled. Still, simply using Dev channel releases is an easy (practically zero-effort) way for anyone to help improve Google Chrome. πηγή (http://dev.chromium.org/getting-involved/dev-channel)
Για το άλλο που λες (περβολικό wattage) δεν ξέρω και βαριέμαι να το ψάξω... αλλά δεν μου φαίνεται να στέκει και πολύ.

blade_
06-03-10, 16:29
εχω ψαξει παντου


δε μπορω να κανω Update τον chromium ενω ξεχναει πολλες φορες να σωζει passwords...

καμια ιδεα?

Caret
06-03-10, 16:43
Επειδή πολλά έχω ακούσει σχετικά με φακέλωμα κλπ. Από την πλευρά της google τι έχει ειπωθεί σχετικά με αυτό;

Dark-Side
06-03-10, 16:55
Δεν τον εχω τωρα στο συστημα μου, γιατι δεν μου αρεσουν καποια βασικα πραγματα:

1) bad scroll, δεν μπορεις να πατησεις το ροδακι κατω και να διαβασεις αυτο που διαβαζες, κανει πολυ αποτομη κινηση.

2) Μη υποστηριξη extensions στην stable εκδοση.

3) Αραια και που, ειναι choppy, που μαλλον οφειλεται σε υπερβολικη cpu usage, αλλα δεν ξερω γιατι το κανει.

1) Υπάρχει extention που διορθώνει το Scroll SmoothScroll (https://chrome.google.com/extensions/detail/cccpiddacjljmfbbgeimpelpndgpoknn)

2)H νέα stable έκδοση υποστηρίζει extentions

3)Choppy τι εννοείς?Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το γραφικό περιβάλλον του Chrome και του rendering του


Επειδή πολλά έχω ακούσει σχετικά με φακέλωμα κλπ. Από την πλευρά της google τι έχει ειπωθεί σχετικά με αυτό;

Σιγά μην σου πουν ότι σου "κλέβουν" προσωπικές πληροφορίες. Ούτως ή άλλως όλα τα προϊόντα τις Google το κάνουν αυτά με πρώτο το Searh Engine


προβλημα εγκαταστασης στα windows 7!!!:worthy::worthy::worthy:

Τι πρόβλημα?Μην πετάς εκεί ξαφνικά πρόβλημα εγκατάστασης....Σε τρία μηχανάκια με 7 και σε δύο με ΧP η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία από την πρώτη φορά

blade_
16-03-10, 02:27
με το τελευταιο Update παρατηρω οτι βγαινουν ολα τα ταμπσ στη μπαρα..

με win 7 ολα αυτα..

antoine
16-03-10, 09:30
Εγώ πάντως είμαι subscribed στο dev channel και αυτό δεν συμβαίνει. Κάποιο άλλο είναι το πρόβλημά σου.

Θα συμφωνήσω με τον DarkSidez, είναι πολύ πιο γρήγορος από τους άλλους browser ειδικά σε σελίδες που υπάρχει έντονη χρήση javascript. Πολλά extentions και πρόβλημα με μνήμη δεν είχα ποτέ. Όλα ανταποκρίνονται μια χαρά.

Dimitris
09-04-10, 11:27
Η τελευταία beta 5.0.342.9 είναι απαράδεκτη πάντως από πλευράς σταθερότητας. Εντάξει το ξέρω ότι είναι beta αλλά με τις προηγούμενες δεν υπήρχε πρόβλημα. Αυτή κάθε 5 λεπτά κρασάρει. Μήπως ξεκίνησε η ενσωμάτωση του flash σε αυτή ? Το faulting module είναι το chrome.dll.

21706
11-04-10, 12:38
Η google λέει εδώ (http://dev.chromium.org/getting-involved/dev-channel) με ποιον τρόπο γίνεται η εγκατάσταση
σε linux των beta και dev channels.
Για την stable πώς γίνεται;

Skywalker333
11-04-10, 12:44
ακομα δυστυχως πνιγμενοι στα θεματακια ειναι. μια δεν μου ανοιγει sites, μια δεν τρεχει videos, μια το flash, μια κατι αλλο. καλη προσπαθεια απο την google αλλα ειναι λογικο να εχει τοσα θεματα ακομα. ειναι νεος browser και θελει τον καιρο του για να στρωσει.

DJTaurus
11-04-10, 15:59
Εγω θα ηθελα οι tabs να ανοιγουν κατω απο την adress bar οπως στον firefox ενα add on σε στυλ downloadhelper και ελληνικη γλωσσα στο Google Dictionary.

Το παρακατω add on (ειναι μαλιστα κ στα πιο δημοφιλη) τι νοημα υπαρξης εχει απο την στιγμη που ο translator ειναι ενσωματωμενος στον chrome?
https://chrome.google.com/extensions/detail/aapbdbdomjkkjkaonfhkkikfgjllcleb

ela002
11-04-10, 16:25
Ένα extension της προκοπής να μπλοκάρει τια διαφημιστικά; Αν είναι να βάλω το iron κλπ ετσι οκ αλλα δεν ψάχνω τέτοια λύση.

Zus
11-04-10, 17:10
Google = ads

leopal
11-04-10, 17:57
@ela002 εχεις δοκιμασει το adblock;

tsigarid
11-04-10, 18:58
@ela002 εχεις δοκιμασει το adblock;
Το adblock είναι adhide στον chrome

Dark-Side
11-04-10, 19:04
Ένα extension της προκοπής να μπλοκάρει τια διαφημιστικά; Αν είναι να βάλω το iron κλπ ετσι οκ αλλα δεν ψάχνω τέτοια λύση.

Το AdThwart είναι άψογο και το χρησιμοποιώ καιρό. Αν και το AdBlock το έχει φτιάξει Έλληνας το AdThwart δεν το αλλάζω...

ela002
11-04-10, 19:32
Ευχαριστώ ια το δοκιμάσω γιατί έχω την εντύπωση ότι απλά κρύβουν τα διαφημιστικά αλλά κατεβαίνουν σε αντίθεση με το adblock του firefox. Άλλο ένα πρόβλημα είναι οτι δεν αποθηκεύει τους κωδικούς σε διάφορα forum/sites.

DJTaurus
12-04-10, 00:53
Οταν κλικαρουμε + στην tab γινεται να ανοιγει συγκεκριμενη σελιδα και οχι σελιδα με τα πιο δημοφιλη?

Silence
16-04-10, 00:25
Γειά σας! Ξέρει μήπως κανείς που σώζονται οι "σελιδοδείκτες" του chrome στον υπολογιστή; (όπως τα favourites του explorer σώζονταν στον αντίστοιχο φάκελο δηλαδή). Αποθηκεύω πολλά στα favourites και θα ήθελα στα Back up που κάνω να σώζω και αυτά.
Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αν από κάποιο παράθυρο του chrome πας στην διαχείριση σελιδοδεικτών και κάνεις εξαγωγή αλλά και πάλι δεν τα εμφανίζει όλα (αν δηλαδή έχεις ανοίξει και δεύτερο φάκελο μέσα σε κάποιον άλλο δεν στα σώζει αυτά).
Ευχαριστώ!

tsigarid
16-04-10, 00:28
Μου δημιουργήθηκε μία άσχετη απορία... Ως γνωστόν, το adblock του chrome είναι adhide. Αφού όμως είναι open source, δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα κάποιος να έχει δημιουργήσει ένα πραγματικό adblock; Υπάρχει καμία νομική δυσκολία στο να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο;

tsabasid
22-04-10, 05:23
Έχω αρχίσει πρόσφατα να χρησιμοποιώ τον Chrome. Σε ορισμένα site με αρκετά φρου φρου και flash συνήθως, ορισμένες φορές ξαφνικά μου πετάει μήνυμα να κατεβάσω κάποιο αρχείο fan.php.Ακόμη σε κάποια άλλα, δεν μου τα ανοίγει καθόλου, και με παραπέμπει να κατεβάσω κάποιο html αρχείο, ενώ οι υπόλοιποι browsers τα ανοίγουν κανονικά. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Επίσης υπάρχει κάποιο πηγή για tweaks και optimisation γενικότερα;

Zus
29-04-10, 17:32
Χρησιμοποιώ τον 4.1.249.1064 (45376) σκέτη απογοήτευση. Συνεχώς κρασάρει.

Καμία σχέση με τον αντίστοιχο(5κάτι) σε Linux :down:

Ατταλος
29-04-10, 19:07
Χρησιμοποιώ τον 4.1.249.1064 (45376) σκέτη απογοήτευση. Συνεχώς κρασάρει.

Καμία σχέση με τον αντίστοιχο(5κάτι) σε Linux :down:

Δοκιμασε τον 5.0.342.9 beta

nosf1234
29-04-10, 19:13
Η 5.0.375.23 beta μια χαρα παει παντως..

Zus
03-05-10, 19:40
Άλλο ένα πρόβληα που αντιμετωπίζω με Chrome. Είτε το beta βάλω είτε το stable.

Για 1,2 λεπτάκια από όταν τον ανοίξω παγώνουν τα πάντα εκτός από το Chrome. Η κάτω μπάρα με τα παράθυρα, το κουμπάκι Έναρξη ακόμα και το ctrl alt del δεν δουλεύει, ανοίγω την διαχείρηση εργασιών αλλά παγώνει και αυτό το παράθυρο :down:

nosf1234
18-05-10, 01:55
Απο οτι ειδα κυκλοφορησε η 6.0.401.1 Beta

Giorgos18
18-05-10, 03:11
Ο Chrome beta ειναι ο λεγομενος chromium ή καμια σχεση?Το 2ο ειναι open source?

tsigarid
18-05-10, 07:24
Πάνε καλά; Τι είναι οι εκδόσεις για να αλλάζουν τόσο συχνά; Άκου λέει έκδοση 6.....

jim_p
18-05-10, 09:26
μολις βρηκε το θεμα του chrome και λεει να απαντησει σε διαφορες ερωτησεις :P

- Ο chromium εινια η opensource εκδοχη του chrome, για αυτους που νομιζουν οτι η google τους παρακολουθει κλπ. Υπαρουν και αλλες παρομοιες εκδοχες, πχ o iron
http://www.srware.net/en/software_srware_iron.php

- Υπαρχει η εκδοση 6, προφανως σε beta. Απο το repo της google

# apt-cache show google-chrome-beta
Package: google-chrome-beta
Version: 5.0.375.38-r46659

# apt-cache show google-chrome-unstable
Package: google-chrome-unstable
Version: 6.0.401.1-r47049

(ή unstable του linux ειναι η αντιστοιχη της beta των windows)

DJTaurus
24-05-10, 00:35
Στο msconfig υπαρχει το google update...τι ακριβως κανει γιατι αν δεν ειναι χρησιμο να το κανω uncheck....?

manosdoc
24-05-10, 01:24
Πάνε καλά; Τι είναι οι εκδόσεις για να αλλάζουν τόσο συχνά; Άκου λέει έκδοση 6.....

Πάνε να περάσουνε το 10 του Opera. Το κόβω Αύγουστο.
:rofl:

tsigarid
24-05-10, 03:47
Στο msconfig υπαρχει το google update...τι ακριβως κανει γιατι αν δεν ειναι χρησιμο να το κανω uncheck....?
Τσεκάρει για updates σε προγράμματα της google και κάνει αυτόματα εγκατάσταση.

jim_p
24-05-10, 09:10
Ποια ειναι η τελευταια stable εκδοση για windows? Ενας φιλος μου εχει την 4 και το update δεν εχει ζητησει να του βαλει την 5 ακομα.

DJTaurus
29-06-10, 10:53
US:Ο Chrome ξεπερασε τον Safari
http://www.engadget.com/2010/06/28/chrome-overtakes-safari-for-number-three-browser-spot-in-the-us/

Dark-Side
29-06-10, 11:00
Δείτε και αυτό (http://blog.chromium.org/2010/06/improving-plug-in-security.html) ;)


We’re seeing a remarkable swing towards attacks that target pieces of browsing infrastructure such as plug-ins. This may be because browsers are taking the lead on auto-update and sandboxing. Since many plug-ins are ubiquitous, they pose the most significant risk to our user base. To better protect Google Chrome users from the threat of plug-in exploits, we have already announced a couple of initiatives:

More powerful plug-in controls: Google Chrome now has the ability to disable individual plug-ins (about:plugins) or to operate in a “domain whitelist” mode whereby only trusted domains are permitted to load plug-ins (Options->Content Settings->Plug-ins).
Autoupdate for Adobe Flash Player: By including Adobe Flash Player -- the most popular plug-in -- with Google Chrome, we can re-use Google Chrome’s powerful autoupdate strategy and minimize the window of risk for patched vulnerabilities.

There are more ways we are attacking the problem:

Integrated, sandboxed PDF viewing: We have announced an integrated PDF viewer plug-in running inside Google Chrome’s sandbox. This will make it harder for PDF-based vulnerabilities to result in the persistent installation of malware.
Protection from out-of-date plug-ins: Medium-term, Google Chrome will start refusing to run certain out-of-date plug-ins (and help the user update).
Warning before running infrequently used plug-ins: Some plug-ins are widely installed but typically not required for today’s Internet experience. For most users, any attempt to instantiate such a plug-in is suspicious and Google Chrome will warn on this condition.
A next generation plug-in API: “Pepper” makes it easier to sandbox plug-ins.

internal
01-07-10, 01:07
Κάποιο adblock που να εμοδίζει τις διαφημίσεις και όχι απλά να τις κρύβει και να μπορεί να μπλοκάρει και διευθύνσεις που του δίνεις όπως το google-analytics ? Κάτι σαν το adblock plus του firefox

Dark-Side
01-07-10, 01:19
Κάποιο adblock που να εμοδίζει τις διαφημίσεις και όχι απλά να τις κρύβει και να μπορεί να μπλοκάρει και διευθύνσεις που του δίνεις όπως το google-analytics ? Κάτι σαν το adblock plus του firefox

Τώρα πια και το AdBlock και το AdThwart μπλοκάρουν πλήρως τις διαφημίσεις :)

internal
01-07-10, 12:02
Από ότι γράφουν είναι ακόμα σε beta μορφή και το μπλοκάρισμα δεν υποστηρίζεται πλήρως. Επιπλέον εκεί που λέει block url sto adblock βάζω το www.google-analytics.com αλλά δεν το μπλοκάρει όπως γίνεται στον adblock tou firefox. Γι αυτό λέω μήπως υπάρχει καμιά εναλλακτική που να δουλεύει...Αν την βρω με βλέπω να την κάνω από firefox στον chromium

Dark-Side
01-07-10, 12:06
Λένε πως το δουλεύουν. Πιστεύω πως με το release της έκδοσης 6 θα υπάρξει πλήρης υποστήριξη :)

Gordito
09-08-10, 15:14
Δοκιμαζω την τελευταια stable εκδοση (5.0.375.125)

Βλεπω εμφανη βελτιωση, το adblock σε μερικα site που δοκιμασα δουλευει αψογα, αλλα και καποια αλλα addons ειναι πλεον χρηστικα (Fast Dial κλπ)

Κερδιζει points.....

Dark-Side
09-08-10, 16:20
Πρέπει να δεις τι κορυφαία δουλειά γίνεται στα dev builds ;)
75834

vasileios13
09-08-10, 20:28
Τώρα πια και το AdBlock και το AdThwart μπλοκάρουν πλήρως τις διαφημίσεις :)

Έχω συνδυάσει τα AdThwart και Αdsweep και όλα ΟΚ...;)

Gordito
17-08-10, 19:28
Kανα καλο extension να προσθετει επιλογες εχουμε;

Πχ να μην κλεινει ο Browser με το τελευταιο Tab, και γενικα τετοια πραγματα.

Dark-Side
17-08-10, 19:44
Kανα καλο extension να προσθετει επιλογες εχουμε;

Πχ να μην κλεινει ο Browser με το τελευταιο Tab, και γενικα τετοια πραγματα.

Αν δώσεις περισσότερα παραδείγματα θα κάτσω να ψάξω... τα μόνα extentions που χρησιμοποιώ είναι το Downloads, AdThwart, SmoothScroll και Google Mail Checker Plus...

DOU
27-08-10, 12:06
Τωρα τελευταια μου εμφανιζει συχνα οταν παω να ανοιξω καμια φορα σελιδες "οπα! κατι πηγε στραβα! Παρουσιαστηκε προβλημα κατα την εμφανιση της ιστοσελιδας.Για να συνεχισετε πατηστε Επαναληψη φορτωσης η μεταβειτε σε αλλη σελιδα."

Με τον ff οι ιδιες σελιδες ανοιγουν χωρις προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.