PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζωη στη Γερμανια



Σελίδες : [1] 2

Net_Captain
12-01-10, 00:22
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι αργά η γρήγορα να πάω να ζήσω για ένα χρονικό διάστημα στη Γερμανία.
Θέλω να δουλέψω σαν τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε κάποια εταιρεία πιθανότατα εκει(ελπίζω να βρώ δλδ!).Απο διάφορους φίλους μου ακούω ότι εκεί είναι όλα πολύ φθηνά, ενοίκια ας πουμε και όλα γενικότερα.Δεν ξέρω γερμανικά ακόμα τουλάχιστον, πιστεύετε θα υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία και πιο συγκεκριμένα στην δουλειά;
Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;

Gordito
12-01-10, 02:01
Eχεις φιλους εκει;

Ναι; Οχι;

Αν πας και εισαι μονος σου, ειναι μανικι.

Απλα, θα πας σε ενα διαφορετικο κοσμο. Θα χωρεσεις;

Net_Captain
12-01-10, 02:22
Δεν έχω κανένα εκεί, θα είμαι ολομόναχος, αλλά όλο και κάποιους θα γνωρίσω στην αρχή.
Δε λέω θα είναι αρκετά δύσκολα, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό όμως ευελπιστώ ότι θα πάνε καλά τα πράγματα στην πορεία.Με τη γλώσσα πιστεύετε θα υπάρχει μέγαλο πρόβλημα αν θα μιλάω μόνο αγγλικά μέχρι να αρχίσω να μαθαίνω τα Γερμανικά;

Φανερός Πράκτωρ
12-01-10, 02:24
που στη Γερμανία; Καλή ιδέα είναι να κανονίσεις το εργασιακό πριν πας εκεί και μπεις σε έξοδα.

George978
12-01-10, 02:38
τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα φιλε

megahead13
12-01-10, 03:29
Ναι, ενοίκια και γενικά η καθημερινότητα είναι πολύ φθηνότερα, πλην Μονάχου το οποίο κυμαίνεται σε τιμές Αθήνας. Σε γενικές γραμμές οι Γερμανοί μιλούν πολύ καλά Αγγλικά, αν και πολλές φορές το παίζουν δύσκολοι, αλλά όχι όπως οι Γάλλοι. Πάντως Γερμανικά θα χρειαστείς στο χώρο εργασίας, αν πρόκειται για μικρή εταιρία. Στις μεγάλες με τα Αγγλικά είσαι ΟΚ. Όλα τα παραπάνω από φίλο που έζησε Γερμανία για 4 χρόνια κάνοντας το διδακτορικό του εκεί και διασταυρωμένα και από Γερμανούς συμφοιτητές μου. Όσον αφορά την ακρίβεια (ή καλύτερα τη φθήνια για να ακριβολογούμε :)), το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος ως τουρίστας. Καλή τύχη ;)

PopManiac
12-01-10, 16:24
Έχω τον αδερφό μου που ζει Γερμανία, δίπλα μου, δυο πήδους δρόμο :p και έχω πάει πολλές φορές.

Συγκριτικά με Βέλγιο (Γαλλόφωνο μέρος), Λουξεμβούργο, Γαλλία οι Γερμανοί μιλούν πολύ περισσότερο τα Αγγλικά και γενικά είναι πολύ πιο εξωστρεφείς και κοινωνικοί - σε αντίθεση με κρατούντα στερεότυπα.

Επίσης, η Γερμανία είναι σαφώς φθηνότερη από το Βέλγιο (!) και ασύγκριτα φθηνότερη από Ελλάδα.

Αλλά διαφωνώ έντονα με όσους εδώ λένε πως δεν χρειάζεσαι Γερμανικά για να δουλέψεις. Δυστυχώς, εγώ θεωρώ πως χρειάζεσαι καλή γνώση Γερμανικών.

Τούτων λεχθέντων πάντως, αν το έχεις όντως αποφασίσει να πας, τότε κάνε εντατικά Γερμανικά (δε νομίζω πως υπάρχουν εύκολες / δύσκολες Ευρωπαϊκές γλώσσες - απλά η κάθε μία έχει τις ιδιαιτερότητές της) να μπορείς βασικά να διαβάζεις / μιλάς / γράφεις.

Παράλληλα, μπες στο διαδίκτυο και κοίταζε για job sites Γερμανίας και δες τι απαιτούνται ;)

giwrgosth
12-01-10, 16:40
Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;
Αν ήξερα Γερμανικά θα έφευγα χθες! Έχω πάει αρκετές φορές και την έχω λατρέψει σαν χώρα και ειδικά τώρα που περιμένω να γίνω πατέρας δεν μπορώ να φανταστώ τα παιδιά μου να μεγαλώνουν εδώ, όταν υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και θα το θεωρούσα δώρο προς αυτά να μεγαλώσουν σε μια ανθρώπινη χώρα σαν τη Γερμανία.
Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα, ακούω πολλούς που τους ενοχλεί το κλίμα, το κρύο, ο ήλιος που δεν υπάρχει, η νοοτροπία των Γερμανών κλπ. Εμένα προσωπικά όχι. Οπότε πρέπει να δεις και αυτή την πλευρά και φυσικά να έχεις υπόψιν σου πως οι βόρειοι με τους νότιους έχουν διαφορετική νοοτροπία. Εγώ θα επέλεγα το νότο, κάτι σε Μόναχο δε θα με χαλούσε!

megahead13
13-01-10, 03:16
Αλλά διαφωνώ έντονα με όσους εδώ λένε πως δεν χρειάζεσαι Γερμανικά για να δουλέψεις. Δυστυχώς, εγώ θεωρώ πως χρειάζεσαι καλή γνώση Γερμανικών.
Δεν είπα ότι δεν χρειάζεσαι Γερμανικά. Το αντίθετο!!


Πάντως Γερμανικά θα χρειαστείς στο χώρο εργασίας, αν πρόκειται για μικρή εταιρία. Στις μεγάλες με τα Αγγλικά είσαι ΟΚ.
Και όταν εννοώ μεγάλες εταιρείες εννοώ Γερμανικές πολυεθνικές και όχι μόνο. Το τελευταίο το ξέρω και από ιδίαν μπύρα... εεε, πείρα ήθελα να πω! :p

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως τα Γερμανικά χρειάζονται, ακόμα και αν δεν πρόκειται να πας εκεί για δουλειά. Μακάρι να ήξερα...

nik77
13-01-10, 04:52
Αν πας σε μεγαλη πόλη πχ Μοναχο Κολωνια θα βρεις παρα πολλούς Ελληνες ακομα και τυχαια σε δρομους παρκα προαστιακο μετρο κλπ.Επισης υπαρχουν ελληνικες καφετεριες ,εστιατορια και γενικοτερα στεκια.Επισης μιας και θα λειπεις απο τη πατριδα σαν αντιδραση μ οσους Ελληνες γνωρίσεις θα ερθεις πολυ κοντα.Το μειον ειναι οτι δεν εχει τον ήλιο και το φως της Ελλαδας και οτι νιώθεις οτι το εδαφος που πατας δε σου ανήκει.

Just_Nikos
13-01-10, 05:09
H γερμανια δε παλευεται με τιποτα , ο ελληνας αν εχει μεγαλωσει ελλαδα δε μπορει να λειτουργησει στη γερμανια φυσιολογικα γιατι απλα εχει συνηθησει σε ρυθμους "klain main":rofl: οπως επεισης και ο καιρος εκει ειναι τελειως απαλευτος.Μονο και μονο η αναμνηση του καφε κατω απο τον ηλιο με τα φιλαρακια και το κουτσομπολιο φτανει για να καταρακωθει ψυχολογικα ο έλληνας εκει.

Τωρα για τη φθηνια εγω διαφωνω, τα βασικα εξοδα οπως βενζινες,ενοικια,τσιγαρα κτλ ειναι φωτια και λαυρα.

Τα γερμανικα χρειαζονται 100% εκτος και αν εχει καποια κοπελα-συγγενη που ηδη εργαζεται εκει και μπορει να σε μπασει στη δουλεια απο το παραθυρο.
Εμενα ετυχε να απορριφθει βιογραφικο μου απο αιτηση εργασιας σε γερμανικη εταιρια στη θεσσαλονικη, με το προσχημα οτι επειδη θα συνομιλουσα συχνα με γερμανια, οι γερμανοι δε θα μιλουσαν αγγλικα μαζι μου ακομα και ηξεραν(απο αποψη)

Γενικα ειναι λαος υπεροπτης και δε τους συμπαθω θα ελεγα.

KLG
13-01-10, 05:29
Γενικα ειναι λαος υπεροπτης και δε τους συμπαθω θα ελεγα.

To πιάσαμε :p

Για όσους τους πιάνει το παράπονο στην ξενιτειά...

Ενδεικτικό και του κλίματος των Ελληνικών κοινοτήτων στην Γερμανία :p

http://vimeo.com/2121017

Βασικά, αν παρεξηγιέστε με τα στερεότυπα που έχουν οι ξένοι για μας (οτι δλδ είμαστε ο λαος του ωπα-ωπα-μουζάκα-τζατζικι-σουβλακι), δείτε τι στερεότυπα έχουμε εμείς (ή μάλλον οι μετανάστες).

Μεταξύ μας, και εγώ ετοιμάζω σιγά σιγά τα μπογαλάκια μου για Γερμανία μεριά...

megahead13
13-01-10, 06:18
Μεταξύ μας, και εγώ ετοιμάζω σιγά σιγά τα μπογαλάκια μου για Γερμανία μεριά...
Εγώ για Ελβετία, κι αν δε γίνει τίποτα με αυτά που έχω δει εκεί, Γερμανία ή Ολλανδία. Ε, του φούστη, σε κάποια από αυτές τις χώρες θα κάτσει η μπίλια στο τέλος. :)

iant
13-01-10, 10:40
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι αργά η γρήγορα να πάω να ζήσω για ένα χρονικό διάστημα στη Γερμανία.
Θέλω να δουλέψω σαν τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε κάποια εταιρεία πιθανότατα εκει(ελπίζω να βρώ δλδ!).Απο διάφορους φίλους μου ακούω ότι εκεί είναι όλα πολύ φθηνά, ενοίκια ας πουμε και όλα γενικότερα.Δεν ξέρω γερμανικά ακόμα τουλάχιστον, πιστεύετε θα υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία και πιο συγκεκριμένα στην δουλειά;
Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;

Έχω αμφιβολίες για τα ενοίκια ! Όσο έχω ακούσει από γνωστούς ...
Τα άλλα, όντως, πιο (έως πολύ ;) ) φτηνά!! Από την δική μου εμπειρία - κουτά (λεγόμενη jumbo) pampers ActiveFit (http://boots.scene7.com/is/image/Boots/10071870?wid=200&hei=200&op_sharpen=1) εκεί 15 € :worthy: και εδώ 25 € :shock:!!!!

giwrgosth
13-01-10, 11:08
Γενικα ειναι λαος υπεροπτης και δε τους συμπαθω θα ελεγα.
Για τους Γερμανούν μιλάς? Δεν το είδα αυτό στην καθημερινότητά τους, το αντίθετο θα έλεγα!
Συμφωνώ πάντως μαζί σου στο ότι ο Έλληνας δύσκολα θα προσαρμοστεί και όχι μόνο στη Γερμανία, αλλά σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα με νόμους κλπ.

Larry71
13-01-10, 11:36
Έζησα σε μια επαρχιακή πόλη κοντά στο Μόναχο για 7 χρόνια.
Μιλούσα άριστα αγγλικά αλλά δε μου χρησίμευσαν σχεδόν καθόλου.Όλοι μα όλοι μόνο Γερμανικά,εκτός από κάποιους πιτσιρικάδες στο χώρο εργασίας.Όντως δύσκολη γλώσσα τα Γερμανικά,μου πήρε κάποιους μήνες ώστε να λυθεί η γλώσσα μου εντελώς.Το καλό είναι ότι ακολουθούν πολλούς κανόνες των Αγγλικών.
Αν είσαι συνηθισμένος στη ζωή της Ελλάδας που σημαίνει ακατάστατο ωράριο και καφέδες στις 11 το βράδυ,καλό θα είναι να τα ξεχάσεις.
Το καλό είναι εκεί,ότι νιώθεις τη ζωή σου να είναι σε σειρά και δε σε ανησυχεί το μέλλον,κάτι που δε συμβαίνει εδώ.
Πάντως ξαναπήγαινα Γερμανία άνετα,αν χρειαζόταν...

giwrgosth
13-01-10, 11:40
Αν είσαι συνηθισμένος στη ζωή της Ελλάδας που σημαίνει ακατάστατο ωράριο και καφέδες στις 11 το βράδυ,καλό θα είναι να τα ξεχάσεις.
Το καλό είναι εκεί,ότι νιώθεις τη ζωή σου να είναι σε σειρά και δε σε ανησυχεί το μέλλον,κάτι που δε συμβαίνει εδώ.
Έτσι, σε δύο γραμμές είναι όλη η ουσία! :oneup:

breadfan
13-01-10, 15:47
Η μεταναστευση ειναι μεταναστευση παιδια...Εδω εσωτερικα στην ελλαδα μετακινησε λογω εργασιας και αντιμετωπιζεις προβληματα επικοινωνιας και προσαρμογης..Οσο για την γλωσσα η καθε μια εχει τα δικα της κολπακια..Χωρις αυτη ομως δυσκολευεις την καθημερινοτητα σου...Εγω σου ευχομαι οτι καλυτερο και καθε επιτυχια!!!

iant
13-01-10, 16:37
Η μεταναστευση ειναι μεταναστευση παιδια...Εδω εσωτερικα στην ελλαδα μετακινησε λογω εργασιας και αντιμετωπιζεις προβληματα επικοινωνιας και προσαρμογης..Οσο για την γλωσσα η καθε μια εχει τα δικα της κολπακια..Χωρις αυτη ομως δυσκολευεις την καθημερινοτητα σου...Εγω σου ευχομαι οτι καλυτερο και καθε επιτυχια!!!

Έχεις δίκιο, αλλά μην ξεχνάμε πως στην Γερμανία υπάρχουν ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!;)!

NiKapa
13-01-10, 16:48
Προσωπικα στην Γερμανια αισθανομαι καλα..για λιγο ομως..εχω μεινει 4 μηνες εκει για την γλωσσα..παραπανω δεν ξερω αν θα εμενα..εχουν κι αυτοι τα υπερ και τα κατα..αν και εχω παει πανω απο 6 φορες εκει..
Το 1996 οδηγησα 7500 χλμ σε 15 μερες απο Μοναχο > Αμβουργο και παλι πισω..τις καλυτερες εντυπωσεις..
Παντως οποτε πεταω μεσω Γερμανιας πραγματικα το χαιρομαι..
Αν μιλας την γλωσσα αλλαζουν ολα...
:)

pelasgian
13-01-10, 16:57
Για τους Γερμανούν μιλάς? Δεν το είδα αυτό στην καθημερινότητά τους, το αντίθετο θα έλεγα!
Συμφωνώ πάντως μαζί σου στο ότι ο Έλληνας δύσκολα θα προσαρμοστεί και όχι μόνο στη Γερμανία, αλλά σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα με νόμους κλπ.

Ο Έλληνας, όχι· Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ, και λίγα θα πάθει!

Το οποίο εξηγεί και γιατί είμαστε οι ΔΙΠΛΟΙ έξω (σε αριθμό, σε ... κιλά :) ) από ότι μέσα.

υ.γ. τα γερμανικά είναι παλούκι γλώσσα.
Έχουν άρθρα, κανένα από αυτά δεν είναι ίδιο με τα ελληνικά «ο παλτό, ο αμάξι, η δρόμος κλπ». Μετά κλίνονται ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΤΙΚΗ, οι προθέσεις σχετίζονται με το αν θα είναι αιτιατική ή δοτική. Επίσης, έχουν πολλούς χρόνους, πολλές τοπικές διαλέκτους, πολλές και μεγάλες λέξεις (δεν βάζουν γενική, κοτσάρουν βαγόνια και στο τέλος για να το πεις θέλεις δύο μηχανές, γερή γέφυρα και να πάρεις τρεις ανάσες. Έχουν καταπληκτικές λέξεις με 8 σύμφωνα και ΕΝΑ φωνήεν και τέλος χωρίζουν με ψυχανώμαλο τρόπο τα προθέματα των λέξεων για να βάλουν χρονικό πρόθεμα. Επίσης, έχουν αρχαιοπρεπέστατη μονολεκτική ευκτική που είναι ανώμαλη σε πολλά ρήματα (θα πήγαινα, I would go -> gänge, όπου το ρήμα κανονικά gehe, ging, gegangen).
Τα ρήματα χωρίζονται, το βοηθητικά πάει στο τέλος όταν είναι επεξηγηματική
π.χ. Ich have gegangen αλλά, weil ich gegange habe. Το οποίο δεν είναι ανώμαλο όταν είναι μικρή η πρόταση, όταν όμως ενδιαμέσως έχει βάλει δευτερεύουσες, μεγάλες λέξεις κλπ, τότε ενώ στα λέει, ανάβεις τσιγάρο, το καπνίζεις και περιμένεις να σου έρθει στο τέλος το ρήμα σαν το λογαριασμό.

Αυτά και μόνο έναν έλληνα μπορούν να τον τρελάνουν, ειδικά αν έχει μάθει για πρώτη γλώσσα τα αγγλικά. Διότι, ΠΟΤΕ δεν θα μάθει να μιλάει τέλεια. Δεν τα μιλάνε ούτε οι ίδιοι πλέον. Άμα πέσεις δε σε τούρκους σε καμιά βαυαρέζικη γειτονιά, θα ξεχάσεις και αυτά που ήξερες.

ΕΠΙΣΗΣ, είναι ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟΙ. Αν ένα λάθος το έχουν κάνει κανονισμό, θα συνεχίσουν να το κάνουν λάθος εν γνώσει τους, ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ. (Κάτι που ένας Ιταλός ή ένας Εγγλέζος δεν θα το έκανε ΠΟΤΕ.)

giwrgosth
13-01-10, 17:02
Ο Έλληνας, όχι· Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ, και λίγα θα πάθει!
Σωστά, αλλά να που μας έχουν κάνει πλέον ελληναράδες! :down:

dimitriskts
13-01-10, 17:15
Πολύ ενδιαφέρον thread...:hmm:

Σκέφτομαι κι εγώ πολύ σοβαρά την μετανάστευση και μιας και γνωρίζω ολίγα Γερμανικά (επιπέδου Zertifikat) η Γερμανία είναι από τις χώρες που καλοκοιτάω μαζί με τις Σκανδιναβικές.

Βέβαια θέλω να μαζέψω 2-3 χρονάκια προυπρεσίας σαν Admin και καμμιά πιστοποίηση καθώς και να ψήσω και την αρραβωνιαστικιά μου που αρνείτε πεισματικά να εγκαταλείψει τον μπαμπά! της.
Όσο παραμένει άνεργη όμως τόσο μου πετάει σπόντες για εξωτερικό.:cool:

Ελπίζω στο να τελειώσει η περιβόητη κρίση να έχω μαζέψει εφόδια (προυπηρεσία κλπ) και να φύγω το συντομότερο....

Δεν μπορώ να προσαρμοσθώ και να συμβιώσω με τους Ελληνάρες:whistle:

Το μόνο που φοβάμαι είναι το εργασιακό...δεν ξέρω κατα πόσο έχει τύχη εκεί κάποιος με προυπηρεσία 1 χρόνο σαν τεχνικός και 2-3 σαν Admin.

Υ.Γ προτιμώ να πίνω τον καφέ μου στις χιονισμένες άλπεις ή by the Rhein παρά στον ηλιόλουστο ελληνικό τεκέ με την εκκωφαντική μουσική και τους φωνακλάδες διπλανούς

George978
13-01-10, 17:58
^^ μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλες κουβεντες μη λες.

KLG
13-01-10, 19:00
^^ μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλες κουβεντες μη λες.

Συμφωνώ με αυτό. Θέλει σκέψη η ζωή στο εξωτερικό, ειδικά όταν κάνεις το ανάποδο, δλδ πρώτα η προυπηρεσία στην Ελλάδα και μετά το παντεσπάνι στο εξωτερικό.

Το φυσιολογικό είναι να βρεις μια απλή δουλεια στο εξωτερικό, ωστε να την χρησιμοποιήσεις σαν σκαλοπάτι για κάτι καλύτερο.


Υπάρχει και κάποιο άλλο νήμα σχετικά με την ζωή στο εξωτερικό, όσοι ψήνονται ας το διαβάσουν.

Σε γενικές γραμμές, άλλοι το έχουν και άλλοι δεν το έχουν. Έχω γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο να γκρινιάζει απο το πρωι μέχρι το βράδυ, για τον καιρό, για τον φραπέ που δεν υπάρχει, για τη φέτα, για τις γυναίκες, για τον κόσμο, για τα σπίτια, και εχω δει κόσμο να αποτυγχάνει... να πέφτει τόσο πολύ που να σπάει όλα τα safety nets και να φευγει νύχτα. Απο την άλλη, υπάρχουν μερικοί που το παίρνουν απόφαση, και σιγά και μεθοδικά χτίζουν τις ζωές τους, με ασφάλεια και σταθερότητα, σεβασμό στις χώρες που φιλοξενούνται και ας τους φαίνεται μερικές φορές οτι αυτοί δεν έχουν τον σεβασμό που τους αξίζει.

Όπως έχω ξαναπεί, δίνεις και παίρνεις. Σημασία έχει τι προτιμάς. Πιστευω, πως το επίπεδο ζωής στο εξωτερικό είναι ανώτερο απο ότι στην Ελλάδα. Και αυτό γιατί θεωρώ πιο σημαντικούς τους χαλαρούς ρυθμούς, την εργασιακή ασφάλεια και το συναίσθημα οτι συνεισφέρεις χωρίς να είσαι παράσιτο. Αν κάποιος θεωρεί πιο σημαντικό το να βγαίνει για καφέ στις 12 τα μεσάνυχτα, να γυρνάει στις 8, να είναι φοιτητής μέχρι τα 28 και να ζει με δουλειές των 500ευρώ, τότε δεν έχει νόημα να κάνει το άλμα.

Δεν λέω βέβαια οτι όσοι κάθονται στην Ελλάδα έχουν την παραπάνω νοοτροπία, απλά οτι όσοι έρχονται στο εξωτερικό με την παραπάνω νοοτροπία αποτυγχάνουν.

pelasgian
13-01-10, 19:04
Σωστά, αλλά να που μας έχουν κάνει πλέον ελληναράδες! :down:

Δεν μας έχουν κάνει, απλά αυτοί έμειναν εδώ. Βάλαμε φίλτρο και μας έμεινε ο κατιμάς.

Το οποίο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ευκαιρία για ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΡΑ.

Είμαστε μία χώρα γεμάτη από θύματα προς εκμετάλλευση. :twisted:

Δεν μας έφταναν τα εγχώρια, φέραμε και μερικά εισαγώμενα για να έχουμε σίγουρη τη κατάσταση. :crazy:

ksipsi
13-01-10, 20:30
Δεν μας έχουν κάνει, απλά αυτοί έμειναν εδώ. Βάλαμε φίλτρο και μας έμεινε ο κατιμάς.

Το οποίο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ευκαιρία για ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΡΑ.

Είμαστε μία χώρα γεμάτη από θύματα προς εκμετάλλευση. :twisted:

Δεν μας έφταναν τα εγχώρια, φέραμε και μερικά εισαγώμενα για να έχουμε σίγουρη τη κατάσταση. :crazy:

Δεν ειναι θεμα φιλτρου.

Πιο σημαντικος παραγοντας ειναι ο καιρος. Εξηγουμαι ->

Οταν εδω, 3 η ωρα το μεσημερι ο ηλιος λαμπει παντου, θερμοκρασια ευχαριστη εως ζεστη, εσυ θα θες να μεινεις μεσα και να δουλεψεις ή να κανεις υπερωριες ;
Μα ειναι φυσικο και επομενο (ετσι ειμαστε βιολογικα ρυθμισμενοι) να θελουμε να βγουμε εξω και να λιαστουμε.

Ο Γερμανος τι να κανει ; Να βγει να τον φαει το κρυο ή να κατσει να δει ποτε θα διαλυθει η συννεφια ; Μη μιλησω καλλιτερα για σκανδιναβια...

Δειτε το κι αλλιως. Δεν υπαρχει λαος που να διαβιωνε σε ζεστο κλιμα με μπολικο ηλιο και να εργαζοτανε πολυ και να προοδευε με πειθαρχια.
Παραδειγματα αφθονα ->
Αμερικανικος Νοτος με Βορρα. Οι μεν καθονταν και λiαζονταν βαζοντας τους μαυρους να δουλευουν και αυτοι πινανε τσαι στις βεραντες τους ενω στο Βορρα φτιαχνανε βιομηχανια.

Αρχαια Ελλαδα. Ποια εικονα εχει ο μεσος ανθρωπος για αυτην ; Τον Ελληνα να δουλευει μερα νυχτα στα χωραφια με λερωμενο χιτωνα απο τον ιδρωτα και τη σκονη ή τον Ελληναρα να τρωει και να πινει σε συμποσια λεγοντας παχιες κουβεντες (εχμ... εννοω να φιλοσοφουν :p) και οι δουλοι να δουλευουν στα χωραφια ;

Ειδατε κανενα αφρικανικο λαο να φτιαχνει σοβαρο πολιτισμο ή να εργαζεται νυχτα μερα ; Τι βλακες ειναι οι τεμπεληδες ; Τιποτα απο τα δυο, αλλα να δω εσας να δουλευεται σαν στρατιωτες με τετοιες θερμοκρασιες.

Αλλο παραδειγμα. Μεξικανοι. Ποια οικονα εχετε στο μυαλο σας ; Μα φυσικα αυτου με το σομπρερο και τη σιεστα. Οταν ομως πανε σε ποιο κρυα κλιματα (-> βορεια Αμερικη) δε τους βλεπω να καθονται και τοσο.

Η λιστα μπορει να συνεχισει οσο υπαρχουν λαοι.
Τα πραγματα ειναι απλα. Οταν εχεις ηλιο και ζεστη δε σου παει να δουλεψεις. Δε φταιει ο Ελληνας για αυτο.

Food for thought!;)

cheese
13-01-10, 21:14
Δεν ειναι θεμα φιλτρου.

Πιο σημαντικος παραγοντας ειναι ο καιρος. Εξηγουμαι ->

Οταν εδω, 3 η ωρα το μεσημερι ο ηλιος λαμπει παντου, θερμοκρασια ευχαριστη εως ζεστη, εσυ θα θες να μεινεις μεσα και να δουλεψεις ή να κανεις υπερωριες ;
Μα ειναι φυσικο και επομενο (ετσι ειμαστε βιολογικα ρυθμισμενοι) να θελουμε να βγουμε εξω και να λιαστουμε.

Ο Γερμανος τι να κανει ; Να βγει να τον φαει το κρυο ή να κατσει να δει ποτε θα διαλυθει η συννεφια ; Μη μιλησω καλλιτερα για σκανδιναβια...

Δειτε το κι αλλιως. Δεν υπαρχει λαος που να διαβιωνε σε ζεστο κλιμα με μπολικο ηλιο και να εργαζοτανε πολυ και να προοδευε με πειθαρχια.
Παραδειγματα αφθονα ->
Αμερικανικος Νοτος με Βορρα. Οι μεν καθονταν και λiαζονταν βαζοντας τους μαυρους να δουλευουν και αυτοι πινανε τσαι στις βεραντες τους ενω στο Βορρα φτιαχνανε βιομηχανια.

Αρχαια Ελλαδα. Ποια εικονα εχει ο μεσος ανθρωπος για αυτην ; Τον Ελληνα να δουλευει μερα νυχτα στα χωραφια με λερωμενο χιτωνα απο τον ιδρωτα και τη σκονη ή τον Ελληναρα να τρωει και να πινει σε συμποσια λεγοντας παχιες κουβεντες (εχμ... εννοω να φιλοσοφουν :p) και οι δουλοι να δουλευουν στα χωραφια ;

Ειδατε κανενα αφρικανικο λαο να φτιαχνει σοβαρο πολιτισμο ή να εργαζεται νυχτα μερα ; Τι βλακες ειναι οι τεμπεληδες ; Τιποτα απο τα δυο, αλλα να δω εσας να δουλευεται σαν στρατιωτες με τετοιες θερμοκρασιες.

Αλλο παραδειγμα. Μεξικανοι. Ποια οικονα εχετε στο μυαλο σας ; Μα φυσικα αυτου με το σομπρερο και τη σιεστα. Οταν ομως πανε σε ποιο κρυα κλιματα (-> βορεια Αμερικη) δε τους βλεπω να καθονται και τοσο.

Η λιστα μπορει να συνεχισει οσο υπαρχουν λαοι.
Τα πραγματα ειναι απλα. Οταν εχεις ηλιο και ζεστη δε σου παει να δουλεψεις. Δε φταιει ο Ελληνας για αυτο.

Food for thought!;)

Συμφωνώ πως ο καιρός παίζει κάποιο ρόλο σίγουρα, αλλά για την Ελλάδα είναι ο μόνος λόγος. Στο Χόγκ Κόνγκ όπου ζώ αυτό τον καιρό, ο χειμώνας είναι δύο μήνες τον χρόνο, όλο τον άλλο καιρό, εκτώς από τις ημέρες των τυφώνων ο καιρός είναι πολύ ζεστός, με φοβερά υψηλή υγρασία. Οι άνθρωποι δεν είναι ιδιαίτερα δουλευταράδες και αμα σκεφτείς ότι το 90% του ΑΕΠ προέρχεται από υπηρεσίες. Ο τρόπος εργασίας στο Χόνγκ Κόνγκ έχει μεθοδικότητα, είναι οχτάωρη και όταν χριαστεί κάνουν και υπερωρίες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για έναν έλληνα στο Χόνγκ Κόνγκ είναι όχι απλός ο φραπέ αλλά ο ίδιος ο καφές! Δεν υπάρχουν σημεία πώλησης καφέ στο μοντέλο της Ελλάδας και γενικά οι Ασιάτες δεν πίνουν καφέ, αλλά δουλεύουν.:whistle:

ksipsi
13-01-10, 21:33
Συμφωνώ πως ο καιρός παίζει κάποιο ρόλο σίγουρα, αλλά για την Ελλάδα είναι ο μόνος λόγος. Στο Χόγκ Κόνγκ όπου ζώ αυτό τον καιρό, ο χειμώνας είναι δύο μήνες τον χρόνο, όλο τον άλλο καιρό, εκτώς από τις ημέρες των τυφώνων ο καιρός είναι πολύ ζεστός, με φοβερά υψηλή υγρασία. Οι άνθρωποι δεν είναι ιδιαίτερα δουλευταράδες και αμα σκεφτείς ότι το 90% του ΑΕΠ προέρχεται από υπηρεσίες. Ο τρόπος εργασίας στο Χόνγκ Κόνγκ έχει μεθοδικότητα, είναι οχτάωρη και όταν χριαστεί κάνουν και υπερωρίες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για έναν έλληνα στο Χόνγκ Κόνγκ είναι όχι απλός ο φραπέ αλλά ο ίδιος ο καφές! Δεν υπάρχουν σημεία πώλησης καφέ στο μοντέλο της Ελλάδας και γενικά οι Ασιάτες δεν πίνουν καφέ, αλλά δουλεύουν.:whistle:
Οταν οι αποικιοκρατες πηγανε στην Αφρικη ξερεις τι επαθαν οι γηγενεις πληθυσμοι ;
Κυριολεκτικα πεθαναν στη δουλεια.

Με τη βιτσα και το μαστιγιο παντου δουλευεις. Ακομη και στο Χονγκ-Κονγκ.;)
Αλλα καμμια φορα και ενα απλο <<καροτο>> βοηθαει. Δεν ειμαστε ολοι φαν του S&M.:p

Just_Nikos
13-01-10, 21:45
Ενα ενδιαφέρον αρθρο http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=1528

KLG
13-01-10, 23:58
Στην Αυστραλία ksipsi ? A ... εκεί ήταν Άγγλοι... δεν πιάνονται...

Με το ίδιο σκεπτικό, όταν κάνει κρύο και συννεφιά, κοιμάσαι... ξέρει τι ωραίο είναι να κοιμάσαι και έξω να είναι όλα παγωμένα?

Δεν στέκει το επιχειρημα σου, πέρα απο τις ιστορικές ανακρίβειες... π.χ. και οι Αφρικάνοι, και κάτοικοι της Κεντρικής και Λατινικής Αμερικής, είχαν σπουδαίους πολιτισμούς.

Επίσης η δουλεία ήταν χαρακτηριστικό της εποχής εκείνης, π.χ. και στον Μεσαίωνα, στην κεντρική και δυτική συννεφιασμένη Ευρώπη, οι ευγενείς τρωγοπίνανε και οι δούλοι βγάζανε το στάρι στα χωράφια...

Πες καλύτερα, οτι έχουμε μάθει να δουλευουνε άλλοι για μας

ksipsi
14-01-10, 01:34
Στην Αυστραλία ksipsi ? A ... εκεί ήταν Άγγλοι... δεν πιάνονται...
Στην Αυστραλια τι ;
Μεχρι να γινει φυλακη των Αγγλων, ειχανε κανενα πολιτισμο και δε το ξερω ; Οι Αβοριγινες ειχανε καθιερωσει 8ωρο εργασιας, ειχανε φτιαξει σωματια, καλλιεργουσαν εντατικα τη γη και ετοιμαζονταν να κανουν το αλμα στη δευτερογενη παραγωγη ;
Ποση ειναι η ιστορια της Αυστραλιας ; 200 χρονια πανω κατω απο οταν σταματησε να ειναι φυλακη.
Αν ειχα και εγω μια χωρα που οι φυσικοι της πλουτοι αρχιζαν να εκματαλλευονται 200 χρονια πριν, μια χαρα αναπτυξη θα ειχα και εγω με χαλαρες και ανετες δουλειες.
Ξερεις ποσες εξωγες ορυκτου πλουτου εχει η Αυστραλια ; Χρυσο θες ; Ουρανιο, διαμαντια, σιδηρο, νικελιο ; You name it.
Δεν ειναι οτι απλα εχει αλλα οτι ειναι και στους τοπ 3-4 παγκοσμιους προμηθευτες.
Με τετοια οικονομια, <<εργαζομαι>> και εγω. Οταν βγαζει η χωρα λεφτα απο το πουθενα (και ο ορυκτος πλουτος τετοιο πραγμα ειναι) ολα ειναι χαλαρα.

Για να σου δωσω και ενα παραδειγμα απο εμας: Οταν οι Μακεδονες βρηκαν το χρυσο στο Παγγαιο πολυ ανετα κανανε τους τσαμπα μαγκες στους υπολοιπους Ελληνες. Μορφωθηκανε, σπουδασανε, αναπτυχθηκανε και στο τελος κανανε και πολιτισμο. Μεχρι τοτε ομως παραγωγη και προοδος μηδεν. ;)


Με το ίδιο σκεπτικό, όταν κάνει κρύο και συννεφιά, κοιμάσαι... ξέρει τι ωραίο είναι να κοιμάσαι και έξω να είναι όλα παγωμένα?
Αλλο για μερικες μερες και αλλο για μια ζωη. Δε σε αλλαζουν το ιδιο.


Δεν στέκει το επιχειρημα σου, πέρα απο τις ιστορικές ανακρίβειες... π.χ. και οι Αφρικάνοι, και κάτοικοι της Κεντρικής και Λατινικής Αμερικής, είχαν σπουδαίους πολιτισμούς.
Ποια Αμερικη; Ουτε το ατσαλι δεν ειχαν βρει. Σαν ωριμα φρουτα πεσανε στα χερια των Ευρωπαιων.
Ποια τεχνολογια εδωσαν στην ανθρωποτητα ; Καμμια.
Κατι γνωσεις ειχαν πανω στην αστρονομια και αυτο γιατι λογω θρησκειας και δομης δινανε πολυ σημασια σε αυτα για κατι εκατονταδες χρονια.
Μη μιλησω για ινδιανους...



Επίσης η δουλεία ήταν χαρακτηριστικό της εποχής εκείνης, π.χ. και στον Μεσαίωνα, στην κεντρική και δυτική συννεφιασμένη Ευρώπη, οι ευγενείς τρωγοπίνανε και οι δούλοι βγάζανε το στάρι στα χωράφια...

Πες καλύτερα, οτι έχουμε μάθει να δουλευουνε άλλοι για μας
Νομιζω εχεις μπερδευτει και εχεις χασει το νοημα.
Ολοι οι λαοι υπο την απειλη μαστιγιου δουλευουν. Ολοι.
Το θεμα ομως χωρις μαστιγια και βουρδουλες απο μονος σου ποση ορεξη εχεις να εργαστεις.
Οταν ο καιρος ειναι ειναι Greek Summer τοτε προτιμας να λιαστεις παρα να εργαστεις. Δε σου βγαινει ορεξη για δουλεια.

Θες και την ψυχολογικη αναλυση ;
Ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον. Οταν εχει ζεστη ο κοσμος ειναι εξω διοτι τι να κανει στο σπιτι του. Αρα πας και εσυ εξω οπου ειναι και οι αλλοι. Δεν θες να κατσεις στη δουλεια μεσα κλεισμενος.
Οταν κανει κρυο-δεν εχει ηλιο, ο κοσμος δεν βγαινει εξω. Αν πας σπιτι σου θα εισαι μονος. Αν μεινεις στη δουλεια θα εχεις παρεα.
Very crude, αλλα το πιανεις το νοημα.

Σε καθε περιπτωση history is on my side! :p

Εσυ το καλοκαιρι στην Ελλαδα, εκει κατα τον Ιουλιο, λες πω-πω δεν θελω να παω πουθενα, δωστε μου υπερωριες και σας παρακαλω κρατηστε με να δουλευω μεχρι το βραδυ ;
Δε το νομιζω.
Για πηγαινε χειμωνα στη Στοκχολμη και πες μου εκει τι θα σκεφτεσαι ; Ιδια ορεξη για δουλεια θα εχεις οπως και στην Ελλαδα ;
Σε ρωταω, επειδη εγω εχω παει και το βιωσα απο πρωτο χερι.

KLG
14-01-10, 01:51
Εννοώ οτι στην Αυστραλία έχει ήλιο, δεν τους βλέπω να τεμπελιάζουν με τους φραπέδες όλη μέρα...

Έλεος, έχεις κάνει το αραλίκι ιδεολογία και ζητάς και τα ρέστα... τι να πω...

Τώρα που με αυτήν την νοοτροπία έχουμε χρεωθεί μέχρι 5 γενιές πιο κάτω και θα ρθεί το μαστίγιο, θα δουλευουμε σαν δουλοι στη χώρα μας επειδή φέραμε τα αφεντικά στον σβέρκο μας.

Επίπεδο "Αυτιά" ... "φέρτε μου τους Γερμαναράδες απο την κομισιόν να τους πω ΕΓΩ για τις αποζημιώσεις, που μας γκρεμίσανε το λιμάνι της Σαμου (σημειώνω... και δεν μπορούσαμε να πίνουμε φραπέδες).

Νομίζω οτι τρολλάρεις, αλλιώς δεν μπορώ να πιστέψω οτι άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοια νοοτροπία.

Xthon
14-01-10, 02:01
Οταν ο καιρος ειναι ειναι Greek Summer τοτε προτιμας να λιαστεις παρα να εργαστεις. Δε σου βγαινει ορεξη για δουλεια.

εγω πάντως το χειμώνα θέλω να βγώ έξω να λιαστώ. το καλοκαίρι προτιμώ να είμαι μέσα με το air-condition.

cheese
14-01-10, 04:04
Σίγουρα οι κλιματολογικές συνθήκες παίζουν το ρόλο τους στην ιδιοσυγκρασία κάθε λαού. Δεν το αμφισβητώ αυτό, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ ως την κύρια αιτία του προβλήματος. Αλλού θα πρέπει να αναζητηθεί η αιτία.
Τωρα για να επιστρέψουμε και στο θέμα να αναφέρω πως έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Γερμανία και μπορώ να πώ πως καλύτερα νιώθω στην Γερμανία παρά στην Ελλάδα, ωστόσο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα στην Γερμανία, καλύτερα από την Ελλάδα μεν, επίσης δύσκολα δε. Τελευταία φορά ήμουν στην γερμανία το 08, οι Έλληνες που είναι εκεί, απόγονοι άλλης γενιάς, έχοντας αφομοιώσει μια άλλη νοοτροπία πρώτων δεν μπορούν να γυρίσουν στην Ελλάδα λόγο τρόπου ζωής που είναι εντελώς διαφορετική με ότι μάθανε εώς τώρα αλλά από την άλλη είναι οι Έλληνες εκείνοι που δεν πήγαν στην Γερμανία με αποκλειστικό στόχο την επιστροφή στην Ελλάδα αλλά για να βελτιώσουν την ζωή τους, με αποτέλεσμα να έχουν ξεκινήσει τις δικές τους επιχειρήσεις, έχουν αγοράσει σπίτια κτλ. οι μετακόμιση σε μία τέτοια χώρα εκτός των κοινών προβλημάτων (γλώσσα, τρόπος ζωής κτλ.) που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις, θα πρέπει να προετοιμαστείς για το γεγονός οτι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Έλληνες υπάρχουν αρκετοί, αλλά πέρα από παρέα δεν θα σου προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο και τί άλλο θα μπορούσαν να προσφέρουν; Καλύτερα μην ξεκινήσεις εάν δεν έχεις εξασφαλίσει την εργασία, το κυριότερο, δεν είσαι μετανάστης στο μοντέλο της προηγούμενης γενιάς που έφυγαν χωρίς να ξέρουν τι θα συναντήσουν μόνο και μόνο για να γίνουν εργάτες όπου να'ναι, σε γενικές γραμμές δεν συνιστώ Ευρώπη, περνάει μια δύσκολη περίοδο η γεραία ήπειρος και δεν ξέρω ποτε τα πράγματα θα αλλάξουν, αλλά εαν πάς αλλού, τίθενται άλλα κολλήματα όπως είναι θέμα απόστασης κτλ.

supermario
14-01-10, 10:07
Σωστα. Γιατι ο Ελληναρας δε φταιει ποτε!!

Ποτε φταιει ο καιρος που κανει ζεστη, ποτε φταιει που κανει κρυο, ποτε φταιει ο Ερμης που ειναι αναδρομος, ε και με αναδρομο Ερμη δε λεει να δουλεψεις.....αλλα ο Ελληναρας που το μονο που γνωριζει καλα ειναι να ξυνεται και να πινει φραπε, δε φταιει ποτε.

giwrgosth
14-01-10, 10:33
Μια παρατήρηση σχετικά με τον ήλιο και τους καφέδες κάτω από αυτόν που για πολλούς είναι από τα υπέρ της Ελλάδας και θα τα χάσουν στην μουντή Γερμανία.
Δεν ξέρω που βλέπετε εσείς τον ήλιο και ποια είναι η καθημερινότητά σας. Εγώ ξυπνάω το πρωί στις 7, φεύγω νύχτα από το σπίτι και όταν γυρίζω, κάπου στις 7, πάλι νύχτα είναι.
Ακόμη και το καλοκαίρι τις πιο πολλές φορές θα γυρίσω σπίτι πτώμα, μέχρι να κάνω ένα μπανάκι, να φάω κλπ θα νυχτώσει και αυτόν τον υπέροχο ελληνικό ήλιο θα τον απολαύσω μόνο από τα παράθυρα του λεωφορείου!
Τα δε ΣΚ κάτι τα ψώνια, κάτι το χαλάρωμα κλπ, σπάνια θα έχω τη διάθεση και το χρόνο να βγω να τον απολαύσω. Ξέρετε, είναι που τον έχουμε και συχνά και καμιά φορά λες και ένα "δε βαριέσαι και αύριο ήλιο θα έχει", οπότε αφήνεις τη μέρα να περάσει.
Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω πως μπορεί κάποιος μέσα από την καθημερινότητα να είναι έξω στον ήλιο και να τον απολαμβάνει. Αν έχει ρυθμούς σαν τους δικούς μου, που μεταξύ μας δεν είναι και οι χειρότεροι και τα καταφέρνει τότε μπράβο του!
Όσο αφορά τώρα τη μουντάδα της Γερμανίας έχω να πω ένα: βρέθηκα Μάρτιο στο Βερολίνο. Η γνωστή μουντάδα. Μια μέρα είχε ήλιο και η εμπορική λεωφόρος που δεν μπορώ να τη γράψω είναι δύσκολο όνομα και που είναι μπροστά από το KaDeWe ήταν γεμάτη κόσμο. Ο κόσμος είδε ήλιο και βγήκε να τον χαρεί, γιατί λόγω της σπανιότητάς του όποτε κάνει την εμφάνισή του σπρώχνει τον κόσμο να τον απολαύσει. Αυτό που έβλεπα γύρω μου ήταν χαρούμενοι άνθρωποι που έκαναν τις βόλτες τους, τα ψώνια τους, έπιναν τις μπιρίτσες τους στις καντίνες κλπ.
Μήπως λοιπόν το γεγονός ότι ο ήλιος είναι η καθημερινότητά μας μας κάνει να μην τον απολαμβάνουμε όσο πρέπει, τουλάχιστον εμάς που δεν μας το επιτρέπουν οι ρυθμοί μας και για τους Γερμανούς αποτελεί μια πολύ καλή ευκαιρία να βγουν στους δρόμους και να τον χαρούν?

breadfan
14-01-10, 13:30
Ξεφυγαμε παιδια απο το θέμα...Καλυτερα θα ήταν όσοι γνωρίζουν να πουν 5-10 πραγματάκια για το κόστος ζωής και πιθανές απολαύσεις που μπορει κάποιος να δει και να ζησει στην συγκεκριμένη χωρα...Σημαντικά θεματα οταν δεν είσαι στο σπίτι σου ειναι και η ασφάλεια..Ιατροφαρμακευτικη για παραδειγμα...Εγω τον πρωτο διαστημα που ημουν στην Αθήνα και αρρωστησα ημουν αγνωστος μεταξυ αγνωστων και οι γνωστοι και φιλοι ηταν αρκετα μακρυα....Ενα παραδειγμα λεω για μια απλη κατασταση...

Mike86
14-01-10, 14:49
Φίλε μου προσωπικά σου προτείνω να τολμήσεις τη φυγή σου από την Ελλάδα. Δεν εχει σημασία αν η χώρα που θες να πας είναι η Γερμανία, η Σουηδία, η Νορβηγία κλπ. Δεν έχει σημασία τι γλώσσα μιλάνε και τι γλώσσες γνωρίζεις εσύ. Θέληση να έχεις και να τολμήσεις να κάνεις το παραπάνω βήμα. Σε ζηλεύω πραγματικα, μελλοντικός μου στόχος είναι να φύγω για Σουηδία αλλά ακόμα δεν έχω την τόλμη να το κάνω.
Να σου δώσω ένα οικογενειακό παράδειγμα, ο πατέρας μου έζησε 20 χρόνια στη Γερμανία και δεν ήξερε ούτε ελληνικά που λέει ο λόγος. Αυτό δεν τον εμπόδισε βέβαια.

Προφανώς ένας Έλληνας όταν σκέφτεται να φύγει για το εξωτερικό με σκοπό να ζήσει μονίμως εκεί σημαίνει ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τον ικανοποιούν στην Ελλάδα. Και λογικά αυτά τα πράγματα υπερτερούν από τα όποια θετικά έχει να δώσει ο ελληνικός τρόπος ζωής, όπου σίγουρα είναι μοναδικός. Τι γίνεται όμως με την ποιότητα ζωής? Με το εργασιακό περιβάλλον? Με τον ελεύθερο χρόνο? υπάρχει?
Προσωπικά δεν νομίζω να τον απασχολούν ζητήματα όπως για το αν θα βρει φραπέ, αν θα κάτσει στην καφετέρια με ανοιχτα τα πόδια για να παίρνει ο αντρισμός του αέρα και να κουτσομπολεύει όποιον περνάει το δρόμο και τα τιαύτα. Η ποιότητα ζωής βέβαια μεταφράζεται από τον καθένα ξεχωριστά καθώς είναι υποκειμενικός παράγοντας.
Προσωπικά ο ελληνικός τρόπος ζωής δεν με εκφράζει σε μεγάλο βαθμο και φαντάζομαι οτι ισχύει κάτι αντίσοτιχο σε όσους γενικότερα σκέφτονται το εξωτερικό.

Μόνο και μόνο η προσπάθεια, πετύχει δεν πετύχει, θα σου ΄δωσει εμπειρίες και θα βγεις κερδισμένος.
Πιστεύω ότι πολλοί Έλληνες έχουν φτάσει στο σημείο να ντρέπονται για την ελληνική προέλευσή τους. Πάρτε για παράδειγμα τον Γεωργιάδη, μόνο αυτός κάνει επιτακτική την ανάγκη να την κάνουμε από την Ελλαδίτσα χοχο

siesta
14-01-10, 15:12
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι αργά η γρήγορα να πάω να ζήσω για ένα χρονικό διάστημα στη Γερμανία.
Θέλω να δουλέψω σαν τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε κάποια εταιρεία πιθανότατα εκει(ελπίζω να βρώ δλδ!).Απο διάφορους φίλους μου ακούω ότι εκεί είναι όλα πολύ φθηνά, ενοίκια ας πουμε και όλα γενικότερα.Δεν ξέρω γερμανικά ακόμα τουλάχιστον, πιστεύετε θα υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία και πιο συγκεκριμένα στην δουλειά;
Εσείς τι γνώμη έχετε για τη ζωή στη Γερμανία;
Χωρις Γερμανικα ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψεις στη Γερμανια, σε δουλεια γραφειου. Πως θα παρακολουθησεις μια συσκεψη π.χ;

Καλυτερα κοιταξε Δανια η Ολλανδια που "αγγλιζουν".

Το κοστος ζωης μην σε απασχολει. Αν εχεις κανονικη δουλεια στον τομεα σου, μια χαρα θα τα βολευεις.

Προσωπικα δεν με ενοχλει ο καιρος, αλλα η ελλειψη θαλασσας. Ομως ολα ειναι συνηθειο τελικα.

Τα Γερμανικα ειναι οντως δυσκολα, αν θελεις να τα μιλας και να τα γραφεις σωστα. Πολυ πιο δυσκολα απο τα αγγλικα. Μοιαζουν με τα αρχαια ελληνικα πολυ στη συνταξη.

Link
14-01-10, 15:25
Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου.Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εγκατασταθω στο Βελγιο, στη Φλαμανδικη περιοχη, συντομα και θα ηθελα να μαθω απο ανθρωπους που ζουν εκει(γκουχ..γκουχ.. Popmaniac) τι θα πρεπει να προσεξω, hints & tips κτλ. Π.χ. Ολλανδικα δεν γνωριζω καθολου(εχω καποιες βασικες γνωσεις Γερμανικων και ξερω οτι εχουν πολλες ομοιοτητες).Αγγλικα γνωριζουν ή θα υπάρχει πρόβλημα;
Aκομη αν εχω αργοτερα την επιλογη να προτιμησω καποια κοντινη χωρα αντι του Βελγιου;Π.χ. να προτιμησω Γερμανια,Δανια,Ολλανδια,Γαλλια,Ελβετια εν συγκριση με το Βελγιο;Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα ζηταω ουσιαστικα.Ξερω οτι σας επρηξα ολιγον τι :p αλλα οτι πληροφορια μπορει να δωσει κανεις ειναι ευπροσδεκτη.

npats
14-01-10, 15:43
Εζησα στην Γερμανία στο Μόναχο (γιαυτό καλύτερα θα ηταν να πώ Βαυαρία μιάς και υπάρχει κάποια διαφορά στην νοοτροπία εκεί σε σχέση με άλλα κρατίδια) κάνοντας ειδικότητα για περίπου 2 χρόνια στα μέσα της δεκαετίας του 90.

Υπάρχουν πράγματα που θυμάμαι με χαρά και νοσταλγία και άλλα που δεν ξυπνούν και τόσο ευχάριστες αναμνήσεις.

Παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία που πηγαίνεις στο εξωτερικό. Αν ξεκινήσεις εκεί την ενηλικη ζωή σου σπουδάζοντας θα εγκλιματιστείς σίγουρα και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν πάς μεγαλύτερος οι εμπειρίες και οι συνήθειες που έχεις ηδη αποκτήσει εδώ , πάντα θα σε ακολουθούν και θα σε δυσκολεύουν.

Πρέπει να μάθεις καλά γερμανικά για να σε σεβαστούν και να σε θεωρήσουν ανταξιό τους (και φυσικά να είσαι συνεπής , εργατικός και ενημερωμένος πάνω στο αντικειμενό σου ). Αν σε αποδεχθούν στόν χώρο εργασίας σου , τότε δεν νομίζω οτι θα έχεις κανένα πρόβλημα και στις υπόλοιπες δραστηριότητες σου , στην καθημερινή ζωή και διασκέδαση (εκτός και εαν είσαι φαν των ατέλειωτων ξενυχτιών και του χαβαλέ που στο Μόναχο τουλάχιστον δεν πολυβρίσκεις )

Υ.Γ Πάντως σχετικά με τον καιρό δεν θα ξεχάσω τον καθηγητή μου(που συμπαθούσε πολύ την Ελλάδα) , που μια μέρα βροχερή και σκοτεινή (έμοιαζε νύχτα έξω και ας ήταν 3-3.30 το μεσημέρι)με πέτυχε στο διάδρομο και μου είπε : "Βλέπεις τι γίνεται έξω ; Γι αυτό εμείς καθόμαστε και δουλεύουμε ολη μέρα .Τι άλλο να κάνεις με τέτοιον παλιόκαιρο. "

aroutis
14-01-10, 15:58
Εννοώ οτι στην Αυστραλία έχει ήλιο, δεν τους βλέπω να τεμπελιάζουν με τους φραπέδες όλη μέρα...

Έλεος, έχεις κάνει το αραλίκι ιδεολογία και ζητάς και τα ρέστα... τι να πω...

Τώρα που με αυτήν την νοοτροπία έχουμε χρεωθεί μέχρι 5 γενιές πιο κάτω και θα ρθεί το μαστίγιο, θα δουλευουμε σαν δουλοι στη χώρα μας επειδή φέραμε τα αφεντικά στον σβέρκο μας.

Επίπεδο "Αυτιά" ... "φέρτε μου τους Γερμαναράδες απο την κομισιόν να τους πω ΕΓΩ για τις αποζημιώσεις, που μας γκρεμίσανε το λιμάνι της Σαμου (σημειώνω... και δεν μπορούσαμε να πίνουμε φραπέδες).

Νομίζω οτι τρολλάρεις, αλλιώς δεν μπορώ να πιστέψω οτι άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοια νοοτροπία.Ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι αυτός που έχει χρεώσει την Ελλάδα. Αν βέβαια εννοεις το δημόσιο καθώς και φυσικά τα μυαλά του Έλληνα που ψηφίζει όλους τους αχρηστους, μαζί σου.

dimitriskts
14-01-10, 16:07
Προσωπικά πιστεύω ότι αν δουλέψω όσο δουλευώ στην Ελλάδα την εργασιακή επιτυχία την έχω εξασφαλισμένη με υην έννοια ότι ο φιλότιμος και ο εργατικός αναγνωρίζονται διεθνώς εκτός Ελλάδος όπου είναι απλά οι μ@@@ες.

Σκοπός μου είναι η ποιότητα ζωής, ένα νορμάλ σπίτι ένα νορμαλ αυτοκίνητο καλές συνθήκες για τα παιδιά μου σε ότι αφορά ασφάλεια-παιδεία κλπ και η δυνατότητα να ταξιδέψω να γνωρίζω νέα μέρη και ανθρώπους και γενικά να αποκτήσω εμπειρίες που θα έχω να διηγούμαι στα γεράματα μου /ρομαντικός mode off

Δεν με νοιάζει να βλέπω ήλιο 2 μέρες τον χρόνο,μπορώ να περάσω καλά ένα ΣΚ ταξιδεύοντας τριγύρω ή πίνοντας μπύρες με την παρέα κι ας ρίχνει καρεκλοπόδαρα έξω.
Έχω ξεπεράσει την λογική της ατελείωτης κραιπάλης από τότε που ήμουν φοιτητής και έχω καταλήξει στα 27 μου να βλέπω την χωή μου να βαλτώνει σε μια δουλειά που με σκοτώνει (περισσότερο ψυχολογικά) για πενταροδεκάρες και στο μόνιμο άγχος για το πως θα κάνω την οικογένεια που ονειρεύομαι με βάση τις οικονομοτεχνικές συνθήκες σ αυτήν την χώρα.

Έτσι κι αλλιώς Νοέμβρη με Μάρτη βράδυ φεύγω και βράδυ επιστρέφω απ την δουλειά και παράθυρο δεν έχει στο computer room, το καλοκαίρι δε γυρίζω και κρύβομαι στο σπίτι για να γλιτώσω από την αφόρητη ζέστη.

KLG
14-01-10, 16:50
Ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι αυτός που έχει χρεώσει την Ελλάδα. Αν βέβαια εννοεις το δημόσιο καθώς και φυσικά τα μυαλά του Έλληνα που ψηφίζει όλους τους αχρηστους, μαζί σου.

Στο μυαλό μου είχα τον περίφημο "ξένο παράγοντα" που μας θυμάται σε όλες τις σκοτεινές περιόδους της ιστορίας μας, και φροντίζει να μας βουλιάξει ακόμα περισσότερο, ώστε να συνεχίσουμε να είμαστε εξαρτημένοι.

giwrgosth
14-01-10, 17:08
Έτσι κι αλλιώς Νοέμβρη με Μάρτη βράδυ φεύγω και βράδυ επιστρέφω απ την δουλειά και παράθυρο δεν έχει στο computer room, το καλοκαίρι δε γυρίζω και κρύβομαι στο σπίτι για να γλιτώσω από την αφόρητη ζέστη.
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα, τουλάχιστον αυτών που δουλεύουν και το ζητούμενο πλέον είναι η καλύτερη ποιότητα ζωής, που στη χώρα μας είναι ανύπαρκτη.

ksipsi
14-01-10, 17:53
Εννοώ οτι στην Αυστραλία έχει ήλιο, δεν τους βλέπω να τεμπελιάζουν με τους φραπέδες όλη μέρα...

Έλεος, έχεις κάνει το αραλίκι ιδεολογία και ζητάς και τα ρέστα... τι να πω...

Τώρα που με αυτήν την νοοτροπία έχουμε χρεωθεί μέχρι 5 γενιές πιο κάτω και θα ρθεί το μαστίγιο, θα δουλευουμε σαν δουλοι στη χώρα μας επειδή φέραμε τα αφεντικά στον σβέρκο μας.

Επίπεδο "Αυτιά" ... "φέρτε μου τους Γερμαναράδες απο την κομισιόν να τους πω ΕΓΩ για τις αποζημιώσεις, που μας γκρεμίσανε το λιμάνι της Σαμου (σημειώνω... και δεν μπορούσαμε να πίνουμε φραπέδες).

Νομίζω οτι τρολλάρεις, αλλιώς δεν μπορώ να πιστέψω οτι άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοια νοοτροπία.

Βλεπω ξερεις να γραφεις ελληνικα.
Ειναι η ιδεα μου ή απλα δεν μπορεις να διαβασεις τα ελληνικα ;

Ειπα-εγραψα εγω πουθενα για <<ιδεολογια>> ;
Ειπα-εγραψα πουθενα οτι <<ζηταω τα ρεστα>> που μας βαζουν να δουλεψουμε και δεν μας αφηνουν να πινουμε φραπε ολη μερα ;

Αλλα λεει η θεια μου, αλλα ακουνε τα αυτια μου.

Αυτο που ειπα και θα το ξαναπω, ειναι οτι οι λαοι που ειναι σε ζεστα και ηλιολουστα κλιματα ειναι γενικοτερα πιο χαλαροι σε σχεση με τους σφιχτοκ@λους βορειους.

Μαλιστα πριν απο λιγο εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στο Discovery και πατηθηκα στα γελια διαβαζοντας το ποστ σου. Λες και το ειχα παραγγελια.
Συγκεκριμενα "Discovery Mega Builders S02E03 Madrid's Big Dig". Λεει ενας απο τους υπευθυνους της εταιριας στο 20'50'' οτι οι Ισπανοι στη δουλεια (civil engineering) σε σχεση με τους Γερμανους ειναι "more relaxed" ενω οι Γερμανοι "show eagerness".
Δεν το ειπα εγω αλλα ενας project manager μεγαλης εταιριας.

Βρες ξενους (Γερμανους, Βρετανους, Νορβηγους) που να εχουν δουλεψει σε χωρες οπως Ελλαδα, Ισπανια, Πορτογαλια, Ντουμπαι κ.α. να σου πουν τη γνωμη τους για τους εργατες εκει.
Εγω εχω μιλησει. Μιλα και εσυ και υστερα ελα να μας πεις.

Τελος ασε κατα μερος τις επιθεσεις στην νοοτροπια μου, διοτι δεν εισαι σε θεση να ξερεις τη νοοτροπια μου.
Αλλο τη νοοτροπια εχω και αλλο τι ισχυει στο κοσμο, μας αρεσει δε μας αρεσει.

Φιλε που σκεφτεσαι να πας Γερμανια,

Καλο θα ηταν να ξεραμε για τη δουλεια πας εκει, διοτι παιζει μεγαλο ρολο. Δεν ειναι ολες οι δουλειες στρωμενες με ροδοποεταλα στο εξωτερικο.
Εμενα αυτο που μου αρεσει στο εξωτερικο ειναι οτι εχεις συγκεκριμενο ωραριο δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα απο Ελλαδα: Φιλος μου δουλευει σαν ειδικευομενος σε Νοσοκομειο. Στη συμβαση του δε λεει πουθενα τι ωρα πρεπει να ειναι εκει. Απλα μιλαει για οχταωρο. Αποτελεσμα ; Αναλογα τα κεφια του καθηγητη, διοτι ως γνωστο καθηγητης σε ΑΕΙ = Θεος.
Θελει ο καθηγητης να κανει επισκεψη 8 η ωρα το πρωι ; Εσυ θα πρεπει να πας στο Νοσοκομειο απο τις 0600 για προλαβεις να ετοιμαστεις. Ξυπνησε αργα ο καθηγητης ; Δεν παιζει προβλημα μπορει να πας και κατα τις 0730-0800 που αρχιζει και η βαρδια.
Οτι θελει ο καθηγητης.

Στο εξωτερικο (Σουηδια που ξερω) εχεις ωραριο. Δεν πας με τις ορεξεις-αυπνιες του καθηγητη. Α! αν σε κρατησει παραπανω το νοσοκομειο πληρωνεσαι στο ακεραιο. Εδω μπορει να σου ερθει 5 λεπτα πριν τελειωσεις και να σε κρατησει μεχρι τις 1800 ενω εσυ επρεπε να φυγεις 2+ ωρες νωριτερα. Δεν μετραει σαν υπερωρια και αν παραπονεθεις καλη τυχη στις εξετασεις ειδικοτητας. Θα σου χρειαστει.

Με λιγα λογια αν εχεις ξεμπερδεψει με το διλημμα οικογενεια-φιλοι/εξωτερικο τοτε σκεψου τι θες, χαλαρα αλλα με λιγοτερα λεφτα και οτι αφεντικο σου κατσει ή πειθαρχια ισως περισσοτερα λεφτα και αυστηρα καθορισμενα διακιωματα-υποχρεωσεις ;

Δικη σου η επιλογη, δικη σου και η ζωη.
Δεν ειναι η Ελλαδα για ολους, οπως δεν ειναι και το εξωτερικο για ολους.

serf f2
14-01-10, 18:35
κατά= κρύο ,συννεφιά , απομόνωση αποξένωση
υπέρ= πολιτισμός , κράτος
τα ζυγίζεις και βλέπεις

Just_Nikos
15-01-10, 07:26
Ενας γνωστος μου αποπειραθηκε να ζησει στο λονδινο...δουλεια της προκοπης δε καταφερε να βρει και ας ειχε εφοδια , με αποτελεσμα να επιστρεψει σα κυνηγημενος μετα απο 3 μηνες και φτωτοχερος κατα 5000 ευρο.

Τωρα πια δεν ειναι η γερμανια οπως την δεκαετια του 80 και του 70 που πηγαν καποιοι απο εμας..δε μπορεις να στεργωσεις και να πετυχεις ευκολα.Αμα δε ξερεις τη γλωσσα δε σε σεβονται και σε θεωρουνε και εγω δε ξέρω τι.
Η ανεργια επεισης και εκει αυξάνεται μην εχετε αυταπατες οτι οι πορτες ειναι ορθανοιχτες ...θαρρεις και εμας περιμενανε..

Αποψη μου ειναι οτι αμα εχεις ξεπερασει τα 25 δε μπορεις να προσαρμοστείς εκει γιατι πολλα απλα ειναι ο ψυχολογικος παραγωντας στη μέση, ειδικα αν δεν εχεις ήδη καποιον συγγενη η κοπελα εκει να σε βοηθήσει.


Υ.Γ Πάντως σχετικά με τον καιρό δεν θα ξεχάσω τον καθηγητή μου(που συμπαθούσε πολύ την Ελλάδα) , που μια μέρα βροχερή και σκοτεινή (έμοιαζε νύχτα έξω και ας ήταν 3-3.30 το μεσημέρι)με πέτυχε στο διάδρομο και μου είπε : "Βλέπεις τι γίνεται έξω ; Γι αυτό εμείς καθόμαστε και δουλεύουμε ολη μέρα .Τι άλλο να κάνεις με τέτοιον παλιόκαιρο. "
Αυτο ηταν συγκινητικο....

Αλλα ρε παιδια να σας πω κατι απλο...για να έρθουνε οι Ελλ και να επιλέξουν την Ελλαδα σα χώρο κατοικιας...ε κατι θα ξέρανε..:rofl:

john dubi
15-01-10, 10:39
Ενας γνωστος μου αποπειραθηκε να ζησει στο λονδινο...δουλεια της προκοπης δε καταφερε να βρει και ας ειχε εφοδια , με αποτελεσμα να επιστρεψει σα κυνηγημενος μετα απο 3 μηνες και φτωτοχερος κατα 5000 ευρο.

Τωρα πια δεν ειναι η γερμανια οπως την δεκαετια του 80 και του 70 που πηγαν καποιοι απο εμας..δε μπορεις να στεργωσεις και να πετυχεις ευκολα.Αμα δε ξερεις τη γλωσσα δε σε σεβονται και σε θεωρουνε και εγω δε ξέρω τι.
Η ανεργια επεισης και εκει αυξάνεται μην εχετε αυταπατες οτι οι πορτες ειναι ορθανοιχτες ...θαρρεις και εμας περιμενανε..

Αποψη μου ειναι οτι αμα εχεις ξεπερασει τα 25 δε μπορεις να προσαρμοστείς εκει γιατι πολλα απλα ειναι ο ψυχολογικος παραγωντας στη μέση, ειδικα αν δεν εχεις ήδη καποιον συγγενη η κοπελα εκει να σε βοηθήσει.


Αυτο ηταν συγκινητικο....

Αλλα ρε παιδια να σας πω κατι απλο...για να έρθουνε οι Ελλ και να επιλέξουν την Ελλαδα σα χώρο κατοικιας...ε κατι θα ξέρανε..:rofl:

Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Δεν ειναι καιρος για τυχοδιωχτες. Η γερμανια δεν ειναι οπως παλιοτερα. Δυστηχως μετα το € τους εχει παρει απο κατω.
Οσο για τη γλωσσα ειναι απαραιτητη. Καλα τα αγγλικα αλλα αντε πηγαινε σε ενα περιπτερο για παραδειγμα να παρεις τσιγαρα. Θα σε ρωτησει αν θελεις και κατι αλλο ή ποιο πακετο μαλακο ή σκληρο και θα κοιτας τον περιπτερα σαν χανος.
Χωρις γλωσσα το ξεχνας. Δυσκολο και για δουλεια και διαβιωση. Τωρα αμα εχεις γνωστο και σε βαλει διπλα αυτο ειναι αλλο καπελο.
Τα γερμανικα με λιγο κοπο μαθαινοντε. Δεν θα μιλας βεβαια σαν γερμανος αλλα θα σε καταλαβαινουν και θα τους καταλαβαινεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.