PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

deniSun
28-06-11, 00:08
μόνο που φίλε μου, το μοντέλο αυτό δεν είναι TV, είναι PC monitor με ενσωματωμένο tv tuner... ;)

επιπλέον ποιός σου είπε να πας να παρεις LG;

δεν ευθύνομαι εγώ για τις λάθος επιλογές σου...

εγώ ψάχνω πριν αγοράσω.... (όσο μπορω βέβαια)

edit: όσο για το ποιοί και σε ποιόν βαθμό μπορούν να ρυθμίσουν σωστά μια τηλεόραση, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω..., έχουν δει πολλά τα μάτια μου

Επιμένεις να βιάζεσαι να γράφεις και συνεχίζεις να εκτίθεσαι:
α) Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι TV/PC monitor που σημαίνει ότι κάνει και για τις δύο δουλειές
β) Αναφέρεται κάπου ότι οι LG οθόνες δεν μπορούν να διαγράψουν ψηφιακά κανάλια που έχεις στη λίστα;
ΟΛΑ τα μοντέλα της LG είναι για τα μπάζα;
Πολύ ισοπεδωτικό σε βρίσκω.
Σου ανέφερα και πρόβλημα ταξινόμησης των καναλιών σε μοντέλο Samsung που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή (42'' μοντέλο 2010).
Και η Samsung άχρηστη;
Στην πρώτη απάντησή σου δεν αναφέρεσαι στην ασχετοσύνη μου.
Άρα μπορούν να το κάνουν όλες οι τηλεοράσεις αλλά λόγω χαμηλής νοημοσύνης δικιάς μου δεν μπορώ να το κάνω.
Τελικά εγώ είμαι άχρηστος ή τα μοντέλα που σου γράφω;
γ) Στο μόνο που μπορώ να σου δώσω δίκιο είναι ότι υπάρχουν δυστυχώς άνθρωποι που δίνουν 50ε για να αλλάξουν μια λάμπα. Κάτι παρόμοιο μου ζητάς και εσύ.
Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας κάποιο "μυστικό" που υπάρχει στις ρυθμίσεις των τηλεοράσεων, δεν το αναγράφουν οι οδηγίες, είναι καλά κριμένο μέσα στο μενού και βγαίνει μόνο πατώντας 5462188 ταυτόχρονα, το γνωρίζουν μόνο το άρτια εκπαιδευμένο τεχνικό προσωπικό των service, το παίρνουν μαζί τους στον τάφο τους και είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί από την κ.Μαρία και τον μπαρμπα-Γιώργο γιατί στερούνται Master, PhD κλπ κλπ κλπ;
Οι ρυθμίσεις φίλε μου έχουν να κάνουν με τον ήχο και την εικόνα.
Αυτό που σε εσένα σου φαίνεται έντονο εμένα μπορεί να μου φαίνεται αχνό.
Αυτό που ακούς εσύ με μπάσα εγώ μπορεί να το θεωρώ πρίμα.

ΥΓ
Μου θυμίζεις τους "τεχνικούς" των κλιματιστικών.
Κάτι παιδαρέλια Τεχνικών Σχολών, Επαγγελματικών Λυκίων και ΙΕΚ της κακιάς ώρας που έλεγαν σε ανυποψίαστες κυρίες ότι κάθε χρόνο θα πρέπει να τους φωνάζεις για να σου "ξεσκονίζουν" την εξωτερική μονάδα ώστε να μην εκραγεί δίνοντάς τους 50-70ε και σήμερα τους βλέπεις με porsche cayenne και λες από που τα έκανε ο κερατάς...

karetsos
28-06-11, 08:40
επειδή βαρέθηκα αυτή την ανούσια συζήτηση και έχουμε φύγει σχεδόν off-topic θα επαναλάβω αυτό που έγραψα αρχικά:

κατά κανόνα οι ενσωματωμένοι δέκτες στις τηλεοράσεις (και όχι στα PC monitors, για αυτά πολύ αμφιβάλω) είναι καλύτεροι ως δέκτες από όλους τους εξωτερικούς.

αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν είναι ικανοποιημένος από τα προϊόντα που έχει αγοράσει, τα παράπονα στις εταιρίες...

(επειδή τυχαίνει να έχω ρυθμίσει πάνω από 10 samsung τηλεροράσεις σου λέω απλά ότι ΔΕΝ έχουν πρόβλημα ταξινόμησης των καναλιών. RTFM)

όσο για τα υπόλοιπα σχόλια για παιδαρέλια κτλ, τι να πω; πραγματικά είμαι απογοητευμένος (να σου θυμίσω ότι δεν είμαι εγώ αυτός που δεν μπορεί να ρυθμίσει μια συσκευή τηλεόρασης όυτε αυτός που κατηγορεί όλες τις τηλεορασεις ότι έχουν δύσκολο μενού)

καθώς βρίσκομαι σε διακοπες δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, αν δε με πιστεύεις δεν ξέρω τι άλλο να πω...

deniSun
28-06-11, 09:30
επειδή βαρέθηκα αυτή την ανούσια συζήτηση και έχουμε φύγει σχεδόν off-topic θα επαναλάβω αυτό που έγραψα αρχικά:

κατά κανόνα οι ενσωματωμένοι δέκτες στις τηλεοράσεις (και όχι στα PC monitors, για αυτά πολύ αμφιβάλω) είναι καλύτεροι ως δέκτες από όλους τους εξωτερικούς.

αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν είναι ικανοποιημένος από τα προϊόντα που έχει αγοράσει, τα παράπονα στις εταιρίες...

(επειδή τυχαίνει να έχω ρυθμίσει πάνω από 10 samsung τηλεροράσεις σου λέω απλά ότι ΔΕΝ έχουν πρόβλημα ταξινόμησης των καναλιών. RTFM)

όσο για τα υπόλοιπα σχόλια για παιδαρέλια κτλ, τι να πω; πραγματικά είμαι απογοητευμένος (να σου θυμίσω ότι δεν είμαι εγώ αυτός που δεν μπορεί να ρυθμίσει μια συσκευή τηλεόρασης όυτε αυτός που κατηγορεί όλες τις τηλεορασεις ότι έχουν δύσκολο μενού)

καθώς βρίσκομαι σε διακοπες δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, αν δε με πιστεύεις δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Γράφεις χωρίς να μπορείς να υποστηρίξεις με επιχειρήματα αυτά που λες.
Αρχικά έγραψες ότι όλες οι τηλεοράσεις μπορούν να κάνουν τα πάντα φυσικά επειδή δεν αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα.
Είπες ότι δεν είναι θέμα τηλεόρασης αλλά ανικανότητας του χρήστη να την ρυθμίσει σωστά.
Σου ανέφερα το παράδειγμα με συγκεκριμένο μοντέλο LG, κάποιος άλλος χρήστης σου ανέφερε και αυτός παρόμοια εμπειρία με LG.
Ανασυντάχθηκες και επέστρεψες δριμύτερος λέγοντας ότι δεν θεωρείς τηλεοράσεις τις LG άρα καλός εμφανίζονται τα συγκεκριμένα προβλήματα στην μάρκα αυτή.
Ευτυχώς δεν έχω πρόχειρο το μοντέλο της Samsung γιατί σε επόμενο μήνυμά σου θα μας έλεγες ότι δεν θεωρείς τηλεοράσεις τις Samsung.

Επιμένεις να γράφεις ατεκμηρίωτα πράγματα.
Πες μας λοιπόν που στηρίζεις ότι οι ενσωματωμένοι δέκτες είναι ανώτεροι των εξωτερικών.
Ποιότητα κατασκευής;
Εύκολη αναβάθμιση;
Εύκολη αντικατάσταση;
Γρηγορότερα chip;
Δυνατότητες που δεν υπάρχουν στους εξωτερικούς πχ HD, εγγραφή σε flash;

Περιμένουμε επίσης με ανυπομονησία ένα από τα μυστικά του επαγγέλματός σου που να δικαιολογεί την επίσκεψη ειδικού, άρτια εκπαιδευμένου και καταρτισμένου τεχνικού προσωπικού για να βάλει τον ΑΝΤ1, να βγάλει το MEGA και να αλλάξει την ΕΤ1 στην σειρά της τηλεόρασης του.

hello_
30-06-11, 14:43
παιδιά αν έχουμε μια πολύ παλιά τηλεόραση από αυτές που δεν έχουν τα κουμπάκια από πίσω για τοποθέτηση κάποιου καλωδίου,τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση.(εννοώ επειδή δεν θα έχει την θέση για τα καλώδια δεν θα μπορεί να μπει ο δέκτης )

akilleas
30-06-11, 14:45
Τι ακριβώς εννοείς κουμπάκια;

jap
30-06-11, 15:09
Τι ακριβώς εννοείς κουμπάκια;

Εννοεί ότι δεν έχει υποδοχές RCA και προφανώς ούτε SCART και HDMI.

@hello_: Ψάχνεις για δέκτη με υποδοχή RF OUT. Προσοχή, RF Out κι όχι απλά Antenna, Loop through ή άλλες τέτοιες ονομασίες. Βγάζει το σήμα το αποκωδικοποιητή όπως τα παλιά βίντεο, σε συχνότητα (σταθερά την 36 ή ρυθμιζόμενη) στην οποία συντονίζεις ένα κανάλι και θα βλέπεις εκεί την έξοδο του δέκτη. Βέβαια, η ποιότητα εικόνας θα είναι πολύ υποβαθμισμένη. Η τηλεόραση πρέπει να είναι τόσο παλιά που ίσως συμφέρει αγορά καινούργιας παρά δέκτη.

hello_
30-06-11, 17:34
φίλε jap και εγώ αυτό σκέφτικα ότι δεν θα συμφέρει να κάνω τέτοια διαδικασία.(όντως είναι αρκετά παλιά η tv) :)

deniSun
30-06-11, 19:46
Δεν ξέρω αν υπάρχουν ψηφιακοί αποκωδικοποιητές που να δίνουν σήμα σε RF.
Η έξοδος RF που έχουν είναι μόνο για σύνδεση άλλων συσκευών πχ video κλπ.
Είχα πάρει κάποτε για άλλο λόγο ένα μετατροπέα SCART -> RF με πολύ χάλια ποιότητα εξόδου.
Πραγματικά δεν αξίζει.

jkoukos
30-06-11, 20:18
@deniSun, μπορείς να γράψεις σε ποιο ακριβώς μοντέλο της Samsung αναφέρεσαι;

Στη δικιά μου LE37B650 (2009), του αδελφού μου UE32C6000 (2010) και του πατέρα μου LE40A856 (2008), μια χαρά κάνουν ταξινόμηση των ψηφιακών και αναλογικών καναλιών.

Απλά η ταξινόμηση γίνεται ανά κατηγορία, δηλαδή πρώτα τα ψηφιακά και κατόπιν τα αναλογικά (σε όποια θέση επιθυμείς).
Δεν μπορείς όμως να κάνεις ταξινόμηση με ανακατωμένα ψηφιακά και αναλογικά μαζί.

akilleas
30-06-11, 20:25
@deniSun, μπορείς να γράψεις σε ποιο ακριβώς μοντέλο της Samsung αναφέρεσαι;

Στη δικιά μου LE37B650 (2009), του αδελφού μου UE32C6000 (2010) και του πατέρα μου LE40A856 (2008), μια χαρά κάνουν ταξινόμηση των ψηφιακών και αναλογικών καναλιών.

Απλά η ταξινόμηση γίνεται ανά κατηγορία, δηλαδή πρώτα τα ψηφιακά και κατόπιν τα αναλογικά (σε όποια θέση επιθυμείς).
Δεν μπορείς όμως να κάνεις ταξινόμηση με ανακατωμένα ψηφιακά και αναλογικά μαζί.
Αυτό ακριβώς λέμε και εμείς.
Απαράδεκτη η Samsung στο θέμα ταξινόμηση καναλιών.

Seitman
30-06-11, 20:31
Γιατί απαράδεκτη? :what:
Έτσι γίνεται συνήθως.

jap
30-06-11, 20:31
Δεν ξέρω αν υπάρχουν ψηφιακοί αποκωδικοποιητές που να δίνουν σήμα σε RF.

Ένα παραδειγματάκι (http://www.skroutz.gr/s/252254/OEM-Gemini-4-HD.html) ποιοτικό.

phantom77
30-06-11, 20:35
O Edison Mini-Triton SD (http://www.edision.gr/minitriton.html) φαίνεται να έχει RF Out. Κάνε μια ερώτηση στον ειαγωγέα.

akilleas
30-06-11, 20:42
Γιατί απαράδεκτη? :what:
Έτσι γίνεται συνήθως.
Στην δική μου τα κανάλια μπαίνουν όπως τα θέλεις εσύ, ασχέτως εάν είναι ψηφιακά, αναλογικά η ακόμη και ραδιόφωνο.
Δεν είναι πιο σωστό έτσι; Γιατί να διαχωρίζουν ψηφιακά από αναολογικά;:hmm:

Seitman
30-06-11, 20:47
Αυτό είναι υποκειμενικό. Όπως βολεύεται ο καθένας :oneup:

akilleas
30-06-11, 20:54
Αυτό είναι υποκειμενικό. Όπως βολεύεται ο καθένας :oneup:
Δεκτόν.
Αλλά με την περίπτωση της Samsung δεν βολεύονται όλοι.:oneup:
Ενώ με την άλλη τακτοποιούνται όλοι με όποιο τρόπο θέλουν.:oneup::oneup:

deniSun
30-06-11, 22:22
Ένα παραδειγματάκι (http://www.skroutz.gr/s/252254/OEM-Gemini-4-HD.html) ποιοτικό.

Αν θυμάμαι καλά η έξοδος που έχει είναι για να παίρνει η τηλεόραση τα αναλογικά.
Δεν βγάζει την έξοδο των ψηφιακών από το RF.

jap
01-07-11, 09:10
Λέει συγκεκριμένα σε ένα από τα μαγαζιά που το πουλάει ότι έχει rf-modulator. Όπως είπα και πριν, αν ήταν απλά για να δίνει κεραία θα το έλεγαν loop through ή antenna out κανονικά, αλλά μαϊμουδιές έχουμε δει πολλές. Εν πάσει περιπτώσει, μια ερώτηση για διευκρίνηση δεν είναι κακό να κάνει όποιος ενδιαφέρεται, είναι πολύ συγκεκριμένη η ανάγκη και αξίζει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

akilleas
01-07-11, 09:33
O Edison Mini-Triton SD (http://www.edision.gr/minitriton.html) φαίνεται να έχει RF Out. Κάνε μια ερώτηση στον ειαγωγέα.
Για τον Edition Mini Triton περισσότερα ΕΔΩ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=76593&highlight=edision+mini).
Για το Gemini ΕΔΩ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54296&highlight=edision+mini).
Είναι πιο εξειδικευμένοι στο θέμα των δεκτών.

hello_
01-07-11, 11:37
παιδιά πείτε μου ποια είναι τα καλώδια εξόδου που έχεις ένας δέκτης και δώστε μου links για να δω πιο είναι συμβατό με την tv μου.

........Auto merged post: hello_ πρόσθεσε 50 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ένα παραδειγματάκι (http://www.skroutz.gr/s/252254/OEM-Gemini-4-HD.html) ποιοτικό.

είναι δύσκολο να τον εγκαταστήσεις αυτό;;; υπάρχει κανένα videaki στο youtube;;

jap
01-07-11, 12:23
Τους τρόπους σύνδεσης τους έχω αναφέρει στο post 565. Βγάλε μια φωτό την πίσω όψη της TV να σου πούμε.

Πιο λεπτομερή στοιχεία για τους συγκεκριμένους από το thread που παραπέμπει ο akilleas ακριβώς πάνω από την ερώτησή σου δεν θα βρεις. Είναι και οι 2 που αναφέρονται πολύ καλές επιλογές για τα λεφτά τους ο καθένας.

deniSun
01-07-11, 13:35
Λέει συγκεκριμένα σε ένα από τα μαγαζιά που το πουλάει ότι έχει rf-modulator. Όπως είπα και πριν, αν ήταν απλά για να δίνει κεραία θα το έλεγαν loop through ή antenna out κανονικά, αλλά μαϊμουδιές έχουμε δει πολλές. Εν πάσει περιπτώσει, μια ερώτηση για διευκρίνηση δεν είναι κακό να κάνει όποιος ενδιαφέρεται, είναι πολύ συγκεκριμένη η ανάγκη και αξίζει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

Τον συγκεκριμένο δέκτη τον έχω από την πρώτη μέρα εκπομπής ψηφιακών καναλιών στην περιοχή μου.
Αν θυμάμαι καλά το είχα δοκιμάσει και δεν υπήρχε τέτοια δυνατότητα.
Επίσης ούτε στο κουτί του, ούτε σε κάποιο άλλο έντυπο υπάρχει κάτι σχετικό για RF-modulator.
Πολύ πιθανό να γράφηκε από κάποιους κατά λάθος.

hello_
02-07-11, 18:41
πέστε μου για τις παλιές tv. χρειάζομαι ένα RF Modulator και πώς θα το συνδέσω;

jap
02-07-11, 20:10
Δες λίγο εδώ (http://digea.gr/content002003.html) μήπως βγάλεις κάποια άκρη. Δεν έχεις ούτε RCA ούτε scart;

hello_
02-07-11, 21:51
φίλε αυτό λέω ότι δεν έχει ούτε rca ούτε scart.

........Auto merged post: hello_ πρόσθεσε 46 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μόνο την αντένα έχω

akilleas
02-07-11, 22:49
φίλε αυτό λέω ότι δεν έχει ούτε rca ούτε scart.

........Auto merged post: hello_ πρόσθεσε 46 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μόνο την αντένα έχω
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=81012)

deniSun
02-07-11, 22:51
Όπως είπα έχω άσχημη εμπειρία με RF modulator.
Πολύ χάλια ποιότητα.
Η εικόνα σου θα έχει θόρυβο.
Ένας άλλος τρόπος είναι να το συνδέσεις με scart ή RCA σε ένα video και από το video να φεύγεις για TV.
Φυσικά θα πρέπει να έχεις ανοικτό και το video για να έχεις εικόνα από τον αποκωδικοποιητή.
Αυτή η λύση έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην εικόνα από την προηγούμενη.

hello_
03-07-11, 19:02
Ένας άλλος τρόπος είναι να το συνδέσεις με scart ή RCA σε ένα video και από το video να φεύγεις για TV.
Φυσικά θα πρέπει να έχεις ανοικτό και το video για να έχεις εικόνα από τον αποκωδικοποιητή.
Αυτή η λύση έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην εικόνα από την προηγούμενη.

Δηλαδή αν έχω ένα video θα τον συνδέσω με τον δέκτη;
Αν ναι υπάρχουν οδηγίες στο internet πως θα το κάνω αυτό;

deniSun
03-07-11, 20:15
Συνδέεις τον αποκωδικοποιητή με το video μέσω scart ή RCA:
πχ video RCA-IN <-> RCA-OUT αποκωδικοποιητή
Μετά συνδέεις με RF το video με την TV:
TV-RFIN <-> RFOUT video
Για να δεις εικόνα, συγχρονίζεις την TV με το κανάλι του video και φυσικά θα πρέπει να έχεις πάντα ανοιχτό το video

hello_
04-07-11, 12:48
δώσε link για να δω πώς είναι το καλώδιο αυτό(rf-out)

........Auto merged post: hello_ πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επίσης γίνεται με ένα απλό δέκτη(mpeg4) που να έχει RF-IN και RF-OUT

akilleas
04-07-11, 13:15
επίσης γίνεται με ένα απλό δέκτη(mpeg4) που να έχει RF-IN και RF-OUT
Όχι. Χρειάζεσαι δέκτη με RF modulator (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=81012)!!!

phantom77
04-07-11, 14:00
Όχι. Χρειάζεσαι δέκτη με RF modulator (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=81012)!!!

Τι μου θύμισες τώρα...τον Amstrad CPC 6128 που είχα μικρός και έψαχνα παντού για RF modulator μήπως και δω κανένα παιχνιδάκι έγχρωμο :)

john84
04-07-11, 21:10
Καλησπερα παιδια
Ερχομαι να προσθεσω και εγω ενα μικρο λιθαρακι στην συζητηση και να πω οτι προσφατα απεκτισα τον αντικαταστατη της Neotion για την τηλεοραση μου, το Play TV. Το συνηστω ανεπιφυλακτα σε χρηστες PS3, ειναι ενα μικρο κουτακι με 2 tuners και πολλες δυνατοτητες. Για να μην γραφω τα ιδια και θεωρηθει διπλο post εχω γραψει πληρως τα οσα κανει και ειδα στο αντιστοιχο thread εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=500306);)

chralexo
18-08-11, 19:46
Ένας φίλος έχει έναν αποκωδικοποιητή MPEG-4 Extreme Europa. Όταν κάνεις με το χειριστήριο εγγραφή πατώντας το rec κάνει. Όταν τον προγραμματίζεις να κάνει εγγραφή συγκεκριμένη μέρα και ώρα δεν μου κάνει. Μπορεί να βοηθήσει κανένας; Όλες οι ιδέες δεκτές.

phantom77
18-08-11, 21:31
Πολλοί δέκτες δεν έχουν σαν προεπιλογή την εγγραφή όταν κάνεις προγραμματισμό. Μήπως πρέπει να αλλάξει τη συγκεκριμένη επιλογή στην οθόνη προγραμματισμού;

chralexo
27-08-11, 16:18
Πολλοί δέκτες δεν έχουν σαν προεπιλογή την εγγραφή όταν κάνεις προγραμματισμό. Μήπως πρέπει να αλλάξει τη συγκεκριμένη επιλογή στην οθόνη προγραμματισμού;
Έχεις δίκιο. Η τελευταία ρύθμιση στην προγραμματισμένη εγγραφή είναι MODE -> VIEW.
Όταν βάζω προγραμματισμένη εγγραφή πηγαίνει στο κανάλι την ώρα που το έχω βάλει αλλά δεν το <<γράφει>>
Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν αλλάζει. Τι μπορεί να φταίει; Μήπως το μέσο αποθήκευσης; χρησιμοποιώ ένα usb stick 4 GB. Μήπως παίζει ρόλο το μέγεθος της εγγραφής με τον διαθέσιμο χώρο;

phantom77
27-08-11, 21:44
Σε όσους δέκτες έχω δει, η ρύθμιση προγραμματισμού (Mode) αλλάζει από View σε Record με τα <> βελάκια του τηλεκοντρόλ.
Οι εγγραφές θέλουν γύρω στο 1 GB ανα ώρα οπότε δεν είναι πρόβλημα χώρου. Κάνε όμως ένα δοκιμαστικό προγραμματισμό για εγγραφή 5 λεπτών για να σιγουρευτούμε.

antreas9
05-09-11, 13:03
έχω 2 αποκ/ποιητές, ένα doop και ενα crystal, που έχουν ακριβώς το ίδιο μενού.
Σε κανέναν από τους 2, δεν έχω βρει, πως μπορώ να προγραμματίσω να κάνω εγγραφή. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Και συν-επικουρικη ερώτηση:
Προγραμματίζεις το κανάλι Χ, στις 12.00-12.30. Μπορείς, 12.01 να βλέπεις το κανάλι Ψ?

prodromosfan
05-09-11, 13:11
έχω 2 αποκ/ποιητές, ένα doop και ενα crystal, που έχουν ακριβώς το ίδιο μενού.
Σε κανέναν από τους 2, δεν έχω βρει, πως μπορώ να προγραμματίσω να κάνω εγγραφή. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Και συν-επικουρικη ερώτηση:
Προγραμματίζεις το κανάλι Χ, στις 12.00-12.30. Μπορείς, 12.01 να βλέπεις το κανάλι Ψ?

μεσω του epr
και οχι

akilleas
05-09-11, 18:04
έχω 2 αποκ/ποιητές, ένα doop και ενα crystal, που έχουν ακριβώς το ίδιο μενού.
Σε κανέναν από τους 2, δεν έχω βρει, πως μπορώ να προγραμματίσω να κάνω εγγραφή. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Και συν-επικουρικη ερώτηση:
Προγραμματίζεις το κανάλι Χ, στις 12.00-12.30. Μπορείς, 12.01 να βλέπεις το κανάλι Ψ?
Θα σου απαντήσω τουλάχιστον για τον Crystal.
Μπορείς να προγραμματίσεις μέσω του EPG. Διαλέγεις την εκπομπή που θέλεις να εγγράψεις και πατάς το ΟΚ. Σου εμφανίζει ένα υπομενού, κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις (κυρίως στην ώρα μιας και ποτέ δεν είναι ontime τα κανάλια) και είσαι έτοιμος.
Για το άλλο που ρωτάς...μπορείς να παρακουλουθήσεις άλλο κανάλι αρκεί να είναι στο ίδιο ''μπουκέτο-τετράδα'' (http://www.google.gr/#sclient=psy&hl=el&source=hp&q=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1+digea&psj=1&oq=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1+digea&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=130090l132839l2l133179l3l3l2l1l3l0l0l0ll0l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=3fcc715a958c2453&biw=1143&bih=515).

antreas9
06-09-11, 11:06
Σας ευχαριστω και τους 2.
θα το προσπαθήσω με το epr,και θα σας πω....
και θα κανω και καμία δοκιμή,να δω αν μπορώ να βλέπω πχ, mega,και να γράφω ΑΝΤ1...

phantom77
06-09-11, 23:09
Δεν μπορείς, τα δύο κανάλια ειναι σε διαφορετικές συχνότητες-"μπουκέτα". Για πλήρη "ελευθερία" επιλογής καναλιού χρειάζεσαι συσκευή με δύο δέκτες

........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α ναι, το σωστό είναι EPG, οχι epr :)

antreas9
09-09-11, 02:00
thanks a lot,το διαπιστωσα και με τη δοκιμή. Να σαι καλα΄:)!1

odys2008
09-09-11, 12:28
Παιδιά αγόρασα ένα all-for-one κομπιουτεράκι για να αντικαταστήσω όλα τα τηλεχειριστήρια που έχω. Διαπίστωσα λοιπόν πόσο χάλια είναι το κομπιουτεράκι της crystal audio για το CDVB-HD.

Πλέον ο δέκτης ελέγχεται από παντού. Άσε που αυτός της crystal audio έχει πολύ μικρά κουμπιά.

Το χειρότερο μακράν κομπιουτεράκι.:down:

thanoolhs
09-09-11, 12:35
Παιδιά αγόρασα ένα all-for-one κομπιουτεράκι για να αντικαταστήσω όλα τα τηλεχειριστήρια που έχω. Διαπίστωσα λοιπόν πόσο χάλια είναι το κομπιουτεράκι της crystal audio για το CDVB-HD.

Πλέον ο δέκτης ελέγχεται από παντού. Άσε που αυτός της crystal audio έχει πολύ μικρά κουμπιά.

Το χειρότερο μακράν κομπιουτεράκι.:down:

Mπορεις να μας πεις πιο ακριβός πηρες??:)
Ειμαι και εγω σε σκεψη για ενα τετοιο;)

odys2008
09-09-11, 12:57
http://www.amazon.co.uk/One-Kameleon-Control-Learning-Features/dp/B000ZSUZ5M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1315562163&sr=8-1

Τρελή τιμή

Έχει οθόνες lcd και αλλάζει τα κουμπιά ανάλογα με ποια συσκευή βάζεις...
8 μπορεί να ελέγξει, και είναι αλουμινένιο απο έξω

Επίσης μπορεί να μάθει από το παλιό κομπιουτεράκι (πολύ χρήσιμο)

thanoolhs
09-09-11, 13:08
http://www.amazon.co.uk/One-Kameleon-Control-Learning-Features/dp/B000ZSUZ5M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1315562163&sr=8-1

Τρελή τιμή

Έχει οθόνες lcd και αλλάζει τα κουμπιά ανάλογα με ποια συσκευή βάζεις...
8 μπορεί να ελέγξει, και είναι αλουμινένιο απο έξω

Επίσης μπορεί να μάθει από το παλιό κομπιουτεράκι (πολύ χρήσιμο)

Tελειο φενεται!!!
Θα το τσιμπήσω:p

akilleas
09-09-11, 18:09
Tελειο φενεται!!!
Θα το τσιμπήσω:p

Παιδιά το Lidl βάζει μια στο τόσο ΕΠΙΚΟ τηλεχειριστήριο 10 IN 1 με 7.99 αφρό.

Κάνει τα πάντα για σχεδόν όλες τις συσκευές!!! (http://www.kompernass.com/pages/index.php?page=1,3,1,2&product=1064&brand=silvercrest&category=&keyword=&lang=gr)

akilleas
09-09-11, 20:16
Και ένα tip για το χειριστήριο του Crystal Audio....
κοιτώντας ψηλά προς το νταβάνι δουλεύει καλύτερα!!!;)

phantom77
09-09-11, 23:06
Επίσης μπορεί να μάθει από το παλιό κομπιουτεράκι (πολύ χρήσιμο)

Ξέρεις πόσα χρόνια είχα να ακούσω κάποιον να αποκαλεί το τηλεκοντρόλ "κομπιουτεράκι"; :)

........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Παιδιά το Lidl βάζει μια στο τόσο ΕΠΙΚΟ τηλεχειριστήριο 10 IN 1 με 7.99 αφρό.

Κάνει τα πάντα για σχεδόν όλες τις συσκευές!!! (http://www.kompernass.com/pages/index.php?page=1,3,1,2&product=1064&brand=silvercrest&category=&keyword=&lang=gr)

Δε λέω, καλά τα SilverCrest του Lidl αλλα τα Kameleon ήταν τα Harmony της εποχής τους. Χρόνια ήθελα ένα και τώρα στα €25 μου φαίνεται οτι θα το τσιμπήσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.