PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

graphist83
04-02-12, 17:32
Όλες θυμούνται την τελευταία πηγή. Η εναλλαγή όμως γίνεται ανάλογα το μοντέλο. Άλλες το κάνουν άλλες όχι. Το hotel menu δεν προσθέτει αυτήν λειτουργία.Απλά απενεργοποιει την δυνατότητα πρόσβασης στα μενού συντονισμού και γενικά ότι αφορά την παραμετροποιηση της tv

StavrosD
05-02-12, 10:59
Υποθέτω ότι οι δέκτες που παίζουν MKV μπορούν να αναπαράγουν ταινίες 1080p.

Στην τηλεόραση όμως στέλνουν 1080p ή 1080i;

nikosl
05-02-12, 20:50
1080p.

gfevran
17-03-12, 17:40
Γεια σας παιδιά,
Γι' αυτόν εδώ το δέκτη έχετε κάποια γνώμη;
και αν αξίζει τα λεφτά του!
http://www.cosmodata.gr/product/17014/psif-epigios-dektis-crypto-redi-220-mr

phantom77
17-03-12, 21:42
Γεια σας παιδιά,
Γι' αυτόν εδώ το δέκτη έχετε κάποια γνώμη;
και αν αξίζει τα λεφτά του!
http://www.cosmodata.gr/product/17014/psif-epigios-dektis-crypto-redi-220-mr
Διάβασε το παρακάτω, 11 σελιδες μηνύματα όλο και κατι θα σε βοηθήσει. :)

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/75076-Crypto-ReDi-220MP

gfevran
22-03-12, 12:47
Γεια σας παιδιά,
Αγόρασα πρόσφατα τον ψηφιακό δέκτη crypto redi 200,
η tv μου είναι samsung LE23R89BD 23" με ενσωματωμένο mpeg2,
δεν έχω καταφέρει να δουλέψει με hdmi σύνδεση,
επικοινώνησα με crypto και μου είπαν από τα menu ρυθμίσεις ->σύστημα TV να επιλέξω έξοδος vindeo από RGB σε YUV+CVBS και θα δουλέψει, δυστυχώς δεν έγινε τίποτα!
Αν κάποιος γνωρίζει η έχει την ίδια TV λίγη βοήθεια!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

thourios
22-03-12, 14:24
Για δοκίμασε ένα άλλο HDMI καλώδιο.

:hmm:

gfevran
22-03-12, 20:45
Είχες δίκιο ιthourios το καλώδιο έφταιγε είχε παλιό πρωτόκολλο 1.2,
έβαλα άλλο και όλα καλά!

Σ' ευχαριστώ!

gfevran
26-03-12, 14:43
Γεια σας παιδιά,
Ένας φίλος αγόρασε ψηφιακό δέκτη Doop HDMP-100 η Tv του είναι Sony KDL-23B4050,
με scart παίζει κανονικά τα ψηφιακά της Digea, δεν κατάφερε να δουλέψει με hdmi δοκίμασε
όλα τα καλώδια Ver 1.4, ver 1.3, ver 1.2 τίποτα, δοκιμάσαμε τον ψηφιακό του δέκτη στη δική μου Tv samsung LE23R86BD
παίζει κανονικά τα ψηφιακά και με scart και με hdmi
από διάφορες πληροφορίες που πήρε του ειπαν το συγκεκριμένο μοντέλο της sony KDL-23B4050 δεν μπορεί να παίξει σε σύνδεση hdmi
έχει κάποιος την ίδια Tv που κατάφερε να παίξει!
Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

psolord
30-03-12, 12:34
Γεια σας παίδες.

Έχω πάρει εδώ και πολύ καιρό έναν Turbo X SD 1000, ο οποίος δούλεψε πολύ καλά και μάλιστα με εσωτερική κεραία σε δύσκολη περιοχή.

Από προχτές, έχει χάσει το σήμα σε όλα τα κανάλια. Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από μετακίνηση των αντικειμένων για καθάρισμα, κάτι που φυσικά γίνεται συχνά.

Τώρα πια, αναφέρει 0% ένταση σήματος και 0% ποιότητα σήματος. Φυσικά οι συνδέσεις επανελέχθηκαν και τοποθετήθηκε και νέα κεραία, με τα ίδια αποτελέσματα.

Πέρασα και νέο firmware, έκανα διαγραφή στα πάντα, κατόπιν νέο scan, αλλά και πάλι δεν πιάνει τίποτα, εκτός από ένα novasport, ένα tv5 και ένα novadisney νομίζω, τα οποία απλά εμφανίζονται και δεν παίζουν. Ακούγεται μόνο ο ήχος σε δύο από αυτά και το nova βγάζει την ένδειξη "συνδρομιτικό" (λογικό). Απλά σημειώνω εδώ ότι δεν τα έχω ξαναδεί αυτά τα κανάλια. Δεν ξέρω γιατί τα έπιασε τώρα ξαφνικά ενώ πριν δεν τα έπιανε.:hmm:

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει ή απλά τα τίναξε το εργαλείο?

Σε περίπτωση που τα τίναξε, μπορείτε να μου προτείνετε έναν νέο αποκωδικοποιητή, που να παίζει όμως και τα κρατικά κανάλια, γιατί το Turbo X δεν τα έπαιξε ποτέ?

Τιμή 30-50 ευρώ.

Ευχαριστώ.

gfevran
30-03-12, 13:54
Crypto 220MP

masterfaster
10-04-12, 13:25
Βγηκε νεο firmware/software για EDISION MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)

Edision mini-triton + HD Software (ver. 1.009)
05.04.2012
http://www.edision.gr/index.php?ACTION=_download_file&fp=800


Διορθωνει τη συμβατοτητα με αρχεια avi, ts κλπ. Τωρα τα παιζει ολα ανετα.

Serafeim Karakostas
10-04-12, 15:06
Καμία υποστήριξη όμως για το απλό μοντέλο (edision mini triton mpeg4 hd) και τους άτυχους κατόχους του. Δείτε πως δείχνει την περίληψη προγράμματος:

camerakias
19-04-12, 16:04
Παιδιά να ρωτήσω κάτι χαζό ίσως...Έχω έναν μικρό αποκωδικοποιητή mini-master-box hd, και τον συνέδεσα σε μία lcd τηλεόραση με scart.Η ποιότητα δεν ήταν πολύ καλή κι έτσι έβαλα hdmi όπου άλλαξε εμφανώς προς το καλύτερο η ποιότητα. Αν βάλω τον αποκωδικοποιητή με scart σε παλιά crt τηλεόραση δεν θα δείχνει καλά? Παίζει ρόλο αν είναι σε crt το scart ή σε lcd?
Και κάτι ακόμα παρακαλώ.Σε περιοχή που δεν πιάνει η digea,και δεν βλέπω πολύ καλά όλα τα κανάλια με κανονική εξωτερική κεραία, υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω πολύ καλά όλα τα κανάλια? Είμαι άσχετος από αυτά.Αν βάλω πιάτο, δορυφορική, κάτι τελοσπάντων γιατί δεν θέλω να σκάω μηνιάτικα στην κάθε nova. Aν βάλω ενισχυτή εσωτερικά θα δω διαφορά? Έχετε να προτείνετε κάποιον? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

phantom77
19-04-12, 21:40
Φυσικά και παίζει ρόλο σε τί είδους τηλεόραση συνδέεις τον δέκτη. Μια CRT θα πάρει σήμα SD και θα παιξει σε ανάλυση SD ενω η LCD πρέπει πρώτα να "τεντώσει" την SD είκονα ωστε να φτάσει σε HD ανάλυση. Το αποτέλεσμα εξαρτάται απο την τηλεόραση, κάποιες το καταφέρνουν καλύτερα απο άλλες.

Τα μεγάλα κανάλια ελέυθερα σε δορυφόρο δεν νομιζω να υπάρχουν. Κάτι είχε ακουστεί για φθηνό πακέτο του ΟΤΕTV με τα ελληνικά ελεύθερα κανάλια μονο και τιμη €10\μηνα.

alefgr
20-04-12, 01:53
Πρόσφατα μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω ένα αποκωδικοποιητή άγνωστης μάρκας (για εμένα) που το είχε πάρει πριν από κανένα χρόνο από το e-shop. Διαπίστωσα να έχει ένα ηλίθιο σύστημα για ταξινόμηση των καναλιών και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι γενικό πρόβλημα ή μόνο της συγκεκριμένης μάρκας.

Το πρόβλημα ήταν ότι ενώ μπορούσες να βάλεις με την σειρά τα κανάλια όπως τα θέλεις στην αλλαγή καναλιών up/down, δυστυχώς όμως διατηρούσαν και το αρχικό νούμερο που είχαν, με αποτέλεσμα αν για παράδειγμα έβαζες ένα κανάλι στην πρώτη θέση από την όγδοη, να διατηρεί το νούμερο και αν ήθελες να το καλέσεις απευθείας με πλήκτρο, να πρέπει να πατάς το πλήκτρο 8 και όχι το πλήκτρο 1! Αυτή η ηλιθιότητα υπάρχει και αλλού;

nikosl
20-04-12, 02:03
Σε 2 crypto δικούς μου πάντως όχι.

Serafeim Karakostas
20-04-12, 02:08
Πρόσφατα μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω ένα αποκωδικοποιητή άγνωστης μάρκας (για εμένα) που το είχε πάρει πριν από κανένα χρόνο από το e-shop. Διαπίστωσα να έχει ένα ηλίθιο σύστημα για ταξινόμηση των καναλιών και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι γενικό πρόβλημα ή μόνο της συγκεκριμένης μάρκας.

Το πρόβλημα ήταν ότι ενώ μπορούσες να βάλεις με την σειρά τα κανάλια όπως τα θέλεις στην αλλαγή καναλιών up/down, δυστυχώς όμως διατηρούσαν και το αρχικό νούμερο που είχαν, με αποτέλεσμα αν για παράδειγμα έβαζες ένα κανάλι στην πρώτη θέση από την όγδοη, να διατηρεί το νούμερο και αν ήθελες να το καλέσεις απευθείας με πλήκτρο, να πρέπει να πατάς το πλήκτρο 8 και όχι το πλήκτρο 1! Αυτή η ηλιθιότητα υπάρχει και αλλού;
Ψάξε στο μενού του δέκτη να βρεις την επιλογή "lcn" και απενεργοποίησέ τη. Νομίζω θα είσαι ok.

akilleas
20-04-12, 08:28
Δεν θα πρέπει να φταίει το LCN (http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_channel_number).
Με αυτό ανοικτό δεν θα μπορούσε καθόλου να αλλάξει σειρά. Πρέπει να είναι bug του firmware.
Δεν μπορείς να μας πεις ποια μάρκας είναι; Μπορεί να υπάρχει λύση στο πρόβλημα σου.

alefgr
20-04-12, 20:33
Δεν θα πρέπει να φταίει το LCN (http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_channel_number).
Με αυτό ανοικτό δεν θα μπορούσε καθόλου να αλλάξει σειρά. Πρέπει να είναι bug του firmware.
Δεν μπορείς να μας πεις ποια μάρκας είναι; Μπορεί να υπάρχει λύση στο πρόβλημα σου.

Μπροστά στην συσκευή καθώς και στο remote υπάρχει ένα σύμβολο σαν OP και από κάτω γράφει Optical Pleasure.

phantom77
20-04-12, 21:21
Μπροστά στην συσκευή καθώς και στο remote υπάρχει ένα σύμβολο σαν OP και από κάτω γράφει Optical Pleasure.

Μήπως είναι αυτός (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807304);

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχω ακούσει και σε άλλους δεκτες αλλα πρέπει να το ψάξω

........................................................................

Αν είναι όντως αυτός, δοκίμασε με LCN off και Sort by ONID (Σελίδα 9 στο manual)

alefgr
21-04-12, 22:12
Ναί όντως... Αυτός είναι!

Άμα το έχουν και άλλοι δέκτες το ίδιο πρόβλημα, θα πρέπει να το ψάξω πολύ πριν καταλήξω στην επιλογή συγκεκριμένου δέκτη...

phantom77
21-04-12, 22:36
Με τις ρυθμίσεις LCN και Sort που πρότεινα δεν έγινε τίποτα;


Αυτό το auto-merge ακόμα δεν το έφερε ο ταχυδρόμος ρε παιδιά; Με μουλάρι έρχεται; ;)

masterfaster
23-04-12, 14:32
Βγηκε νεο firmware/software για EDISION MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)

Edision mini-triton + HD Software (21.04.2012)

UPDATE NEWS:

1. ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΝΑΛΙΩΝ
ΜΕΝΟΥ - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΑΛΙΟΥ - PMT MONITOR (ON ή OFF)
ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ PMT MONITOR OFF. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΣΑΣ.

2. EDIVISION (EPG) - ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ – ΣΩΣΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

Serafeim Karakostas
23-04-12, 17:00
http://www.adslgr.com/forum/threads/359893-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-MPEG4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-DIGEA-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=4630658#post4630658

Ούτε καρφίτσα πλέον απ' αυτούς.:down:

alefgr
23-04-12, 21:32
Με τις ρυθμίσεις LCN και Sort που πρότεινα δεν έγινε τίποτα;

Σ' ευχαριστώ! :oneup:

Με το που το έβαλα στο off σταμάτησε την ηλίθια αρίθμηση...

Serafeim Karakostas
24-04-12, 01:08
Ψάξε στο μενού του δέκτη να βρεις την επιλογή "lcn" και απενεργοποίησέ τη. Νομίζω θα είσαι ok.
Κλασική λύση, καλές θεάσεις να έχεις!:oneup:

camerakias
26-04-12, 22:43
Παιδιά να ξαναενοχλήσω με 2-3 ερωτησούλες αν μου επιτρέπετε! Είχα ένα εκπτωτικό 10 Ευρώ από Γερμανό και πήρα με 19 Ευρώ τον crypto redi 40 sd.
1) Σε μια crt τηλεόραση έβαλα λοιπόν τον crypto redi 40 sd με scart. Ωραία έδειχνε, απλά το καλώδιο δεν καθόταν πολύ καλά μέσα στον αποκωδικοποιητή.Εννοώ ότι αν κουνιόταν λίγο χάλαγε η εικόνα.Και στο menu ακόμα.Δηλαδή πρέπει να είναι τελείως ακίνητο και να μην κουνηθεί.Δοκίμασα και 2ο scart, το ίδιο.Να πω την αλήθεια βέβαια τα καλώδια ήταν σε μέτρια κατάσταση (τα pin τους). Αν πάρω ένα καινούριο καλό scart επιχρυσωμένο, παίζει ρόλο?
2) Ο αποκωδικοποιητής αυτός έχει και μία υποδοχή rf loop through δίπλα από την rf in. Αλήθεια πού χρησιμεύει αυτό? Τον έβαλα μετά σε μια πιο παλιά crt που δεν έχει καθόλου scart αλλά δεν μπόρεσα να δω το menu του αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση για να βρω τα κανάλια, καθώς η τηλεόραση δεν έχει κουμπί AV για να δεις το μενού! Φταίει αυτό ή θέλει αποκωδικοποιητή με rf out? Δεν είναι το ίδιο? Και αν πάρω έναν με rf out θα δείξει αυτόματα το menu του αποκωδικοποιητή?
3) Γενικά τα καλώδια κεραίας, scart,hdmi αν είναι επίχρυσα ή όχι, ακριβά ή φτηνά, με φερρίτη κλπκλπ, παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο?
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

vgk
27-04-12, 08:58
1) Σε μια crt τηλεόραση έβαλα λοιπόν τον crypto redi 40 sd με scart. Ωραία έδειχνε, απλά το καλώδιο δεν καθόταν πολύ καλά μέσα στον αποκωδικοποιητή.Εννοώ ότι αν κουνιόταν λίγο χάλαγε η εικόνα.Και στο menu ακόμα.Δηλαδή πρέπει να είναι τελείως ακίνητο και να μην κουνηθεί.Δοκίμασα και 2ο scart, το ίδιο.Να πω την αλήθεια βέβαια τα καλώδια ήταν σε μέτρια κατάσταση (τα pin τους). Αν πάρω ένα καινούριο καλό scart επιχρυσωμένο, παίζει ρόλο?
Δεν χρειάζεται να είναι επιχρυσωμένο (εκτός και αν θες να τα σκάσεις για τέτοιο) μπορείς να πάρεις ένα καλύτερης ποιότητας από αυτό που έχεις....


2) Ο αποκωδικοποιητής αυτός έχει και μία υποδοχή rf loop through δίπλα από την rf in. Αλήθεια πού χρησιμεύει αυτό? Τον έβαλα μετά σε μια πιο παλιά crt που δεν έχει καθόλου scart αλλά δεν μπόρεσα να δω το menu του αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση για να βρω τα κανάλια, καθώς η τηλεόραση δεν έχει κουμπί AV για να δεις το μενού! Φταίει αυτό ή θέλει αποκωδικοποιητή με rf out? Δεν είναι το ίδιο? Και αν πάρω έναν με rf out θα δείξει αυτόματα το menu του αποκωδικοποιητή?
το rf που έχει ο συγκεκριμένος είναι για κάποιους που θέλουν να βλέπουν και τα αναλογικά κανάλια στην tv τους. Δεν είναι rf out έτσι ώστε να το βάλεις σε μία tv που δεν έχει scart....


3) Γενικά τα καλώδια κεραίας, scart,hdmi αν είναι επίχρυσα ή όχι, ακριβά ή φτηνά, με φερρίτη κλπκλπ, παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο?
όσο ποίο καλής ποιότητας είναι το καλώδιο τόσο το καλύτερο... ναι παίζουν ρόλο αν έχεις και καλό δέκτη και καλή tv... στη περίπτωση σου πάρε ένα απλό καλώδιο.

camerakias
27-04-12, 13:17
Δεν χρειάζεται να είναι επιχρυσωμένο (εκτός και αν θες να τα σκάσεις για τέτοιο) μπορείς να πάρεις ένα καλύτερης ποιότητας από αυτό που έχεις....

το rf που έχει ο συγκεκριμένος είναι για κάποιους που θέλουν να βλέπουν και τα αναλογικά κανάλια στην tv τους. Δεν είναι rf out έτσι ώστε να το βάλεις σε μία tv που δεν έχει scart....

όσο ποίο καλής ποιότητας είναι το καλώδιο τόσο το καλύτερο... ναι παίζουν ρόλο αν έχεις και καλό δέκτη και καλή tv... στη περίπτωση σου πάρε ένα απλό καλώδιο.

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις! Μόνο κάτι ακόμα: Αν πάρω έναν με rf out, στην τηλεόραση πώς θα δω το μενού του δέκτη, σε ποια συχνότητα, αφού δεν έχει κουμπί AV ή κάτι άλλο για να μπορέσεις να δεις τί συνέδεσες ώστε να προχωρήσω στην εγκατάσταση των καναλιών?

vgk
27-04-12, 13:28
Δεν μπορείς να δεις το menu στην tv γιατί όλα βγαίνουν από το scart. Το rf το έχει μόνο για να βλέπεις τα κανάλια (αναλογικά) από την tv σου (όπως παλιά)...Συμπέρασμα...πρέπει η tv να έχει μία είσοδο AV.
Υπάρχει λύση αν πάρεις ένα rf modulator, αλλά είναι δύσκολο να το βρεις και θα είναι και ακριβό.

Serafeim Karakostas
27-04-12, 15:35
Αν πάρω έναν με rf out, στην τηλεόραση πώς θα δω το μενού του δέκτη, σε ποια συχνότητα, αφού δεν έχει κουμπί AV ή κάτι άλλο για να μπορέσεις να δεις τί συνέδεσες ώστε να προχωρήσω στην εγκατάσταση των καναλιών?
Θα ενεργοποιήσεις το δέκτη και θα κάνεις ανίχνευση στις συχνότητες uhf της τηλεόρασής σου μέχρι να δεις εικόνα.

phantom77
29-04-12, 07:53
Θα ενεργοποιήσεις το δέκτη και θα κάνεις ανίχνευση στις συχνότητες uhf της τηλεόρασής σου μέχρι να δεις εικόνα.

Και πάλι είναι μάλλον απίθανο να δει εικόνα. Ελάχιστοι είναι οι δέκτες με RF modulator, οι περισσότεροι απλά περνάνε το σήμα της κεραίας στην τηλεόραση.

akilleas
29-04-12, 09:51
Υπάρχει δέκτης με RF modulator (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/76593-EDISION-MINI-TRITON-MPEG4).

Και για περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81012-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-RF-Modulation).

camerakias
29-04-12, 20:06
Eυχαριστώ! Μια άλλη ερώτηση! Έχω σε μια lcd τηλεόραση έναν mini master (κάπως έται λέγεται) αποκωδικοποιητή αλλά τώρα παρατηρώ (νομίζω δεν το 'κανε τις προηγούμενες μέρες) ότι δεν είναι απόλυτα συγχρονισμένος ο ήχος με την εικόνα! Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?! Ευχαριστώ και πάλι! Α οκ. τον έκλεισα και τον ξανάνοιξα και συγχρονίστηκαν!

akilleas
29-04-12, 21:47
Eυχαριστώ! Μια άλλη ερώτηση! Έχω σε μια lcd τηλεόραση έναν mini master (κάπως έται λέγεται) αποκωδικοποιητή αλλά τώρα παρατηρώ (νομίζω δεν το 'κανε τις προηγούμενες μέρες) ότι δεν είναι απόλυτα συγχρονισμένος ο ήχος με την εικόνα! Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?! Ευχαριστώ και πάλι! Α οκ. τον έκλεισα και τον ξανάνοιξα και συγχρονίστηκαν!

Εάν δεν υπάρχει νεότερο firmware που να διορθώνει τέτοιου είδους προβλήματα δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πέρα από τον ανοιγοκλείνεις.

konc
01-05-12, 16:01
Eυχαριστώ! Μια άλλη ερώτηση! Έχω σε μια lcd τηλεόραση έναν mini master (κάπως έται λέγεται) αποκωδικοποιητή αλλά τώρα παρατηρώ (νομίζω δεν το 'κανε τις προηγούμενες μέρες) ότι δεν είναι απόλυτα συγχρονισμένος ο ήχος με την εικόνα! Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?! Ευχαριστώ και πάλι! Α οκ. τον έκλεισα και τον ξανάνοιξα και συγχρονίστηκαν!

Το έχω και εγώ με έναν crystal audio, τον πρώτο απλό SD και είχα κάνει την ίδια ερώτηση χωρίς να βρω λύση. Ενώ ξεκινάει ΟΚ, με το πέρασμα του χρόνου αν δεν έχεις αλλάξει κανάλι αρχίζει και "χάνει". Στο 2ωρο είναι πάνω από δευτερόλεπτο πίσω ο ήχος αλλά αρχίζει να ενοχλεί από το πρώτο μισάωρο. Δεν έχει βγάλει κανένα firmware update από τότε που βγήκε και έτσι η μόνη λύση είναι να αλλάζεις κανάλι και να επανέρχεσαι, πχ 1 κάτω - 1 πάνω. Είναι πιο σύντομο από το να τον ανοιγοκλείνεις. Είναι απαράδεκτο πάντως που μια εταιρία σαν την crystal audio κάνει τον κινέζο για το θέμα ενώ το αντιμετωπίζουν και διαμαρτύρονται πραγματικά ΠΟΛΛΟΙ.

deniSun
04-05-12, 08:34
Υπάρχει δέκτης με RF modulator (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/76593-EDISION-MINI-TRITON-MPEG4).

Και για περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81012-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-RF-Modulation).

Αν η τηλεόραση είναι LED/LCD/PLASMA θα πρέπει να πας σίγουρα σε ψηφιακή σύνδεση τύπου DVI.
Οποιαδήποτε άλλη αναλογική σύνδεση τύπου RCA/SCART και ακόμα χειρότερα RF θα σου δώσουν το χειρότερο αποτέλεσμα που έχεις δει.
Αν μιλάμε για τηλεόραση CRT τότε πας σε σύνδεση RCS/SCART. Ψηφιακές συνδέσεις δεν υπάρχουν και η τεχνολογία CRT είναι τέτοια που θα σου δώσει ικανοποιητικά αποτελέσματα με αναλογικές συνδέσεις.
RF modulator είναι καλό να το αποφεύγεις. Δίνουν το χειρότερο αποτέλεσμα με πολύ θόρυβο που γίνεται εμφανής κυρίως σε οθόνες >21'. Είναι "λύση" μόνο για αρχαίες CRT και σε καμία περίπτωση για LED/LCD/PLASMA

phantom77
04-05-12, 09:31
Αν η τηλεόραση είναι LED/LCD/PLASMA θα πρέπει να πας σίγουρα σε ψηφιακή σύνδεση τύπου DVI.


Tι LED, Plasma και DVI του λες του ανθρώπου; Ο camerakias θέλει δέκτη για να τον συνδέσει σε crt χωρίς ουτε το βασικό κανάλι AV, μόνο με υποδοχή κεραίας...

deniSun
04-05-12, 09:59
Tι LED, Plasma και DVI του λες του ανθρώπου; Ο camerakias θέλει δέκτη για να τον συνδέσει σε crt χωρίς ουτε το βασικό κανάλι AV, μόνο με υποδοχή κεραίας...

Δεν του πρότεινα να αγοράσει κάτι από τα παραπάνω.
Του έδωσα γενικές πληροφορίες.
Το τι θα κάνει είναι δικό του θέμα.
Ας τα βάλει κάτω και ας τα ζυγίσει για το τι τον συμφέρει σε βάθος χρόνου.

WAntilles
04-05-12, 12:54
Κάποια πρόταση για φθηνό αποκωδικοποιητή ψηφιακού σήματος υπάρχει;

Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, καθώς έχουνε (οι γονείς μου) για να καταλάβετε, εδώ και 3 χρόνια, ένα DVD/DivX player, και ποτέ δεν έχουνε βάλει να δουν ταινία/σειρά εκεί, οπότε το να παίζει (ο αποκωδικοποιητής) και MPEG-4/DivX/XviD από στικάκι USB π.χ., δεν με ενδιαφέρει, καθώς υπάρχει ήδη το player.

Με ενδιαφέρει μόνο να έχουν έξοδο SCART (κατά προτίμηση RGB). Αν έχουνε και HDMI είναι καλοδεχούμενο, καθώς η μία τηλεόραση (χρειάζομαι 2 αποκωδικοποιητές) έχει είσοδο HDMI και μπορεί να δείξει 720p ή 1080i.



ΥΓ:

Για μια 3η παλαιότερη τηλεόραση, που έχει μόνο RF είσοδο, θα δοκιμάσω να κάνω το εξής και ίσως δουλέψει (το αναφέρω σαν ιδέα και για άλλους):

Έχω 2 παλιά VHS VCRs από την καλή σειρά της Panasonic (ένα μονοφωνικό, κι ένα Stereo Hi-Fi, αν κι αυτό δεν παίζει ρόλο) τα οποία και τα 2 είχανε 2 SCART, ένα για την κανονική έξοδο, κι άλλο ένα για είσοδο (με σκοπό την εγγραφή από άλλη εξωτερική πηγή). Και φυσικά, όπως όλα τα VCRs, έχουνε RF modulator.

Λέω λοιπόν, ότι θεωρητικά, αν συνδέσω την έξοδο SCART του αποκωδικοποιητή στην είσοδο SCART του VCR, θα δω εικόνα στην τηλεόραση μέσω του RF modulator (κλασικά συντονισμός ενός καναλιού της τηλεόρασης στο 36, με το κουμπί στο TEST μέχρι να δεις τις 2 κατακόρυφες άσπρες μπάρες).

Εκτός εάν (δεν ξέρω αν είναι εφικτό καν), στο MPEG-4 που εκπέμπουν, έχουν ενσωματώσει μέσα αναλογικό Macrovision.

deniSun
04-05-12, 13:12
Κάποια πρόταση για φθηνό αποκωδικοποιητή ψηφιακού σήματος υπάρχει;

Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, καθώς έχουνε (οι γονείς μου) για να καταλάβετε, εδώ και 3 χρόνια, ένα DVD/DivX player, και ποτέ δεν έχουνε βάλει να δουν ταινία/σειρά εκεί, οπότε το να παίζει (ο αποκωδικοποιητής) και MPEG-4/DivX/XviD από στικάκι USB π.χ., δεν με ενδιαφέρει, καθώς υπάρχει ήδη το player.

Με ενδιαφέρει μόνο να έχουν έξοδο SCART (κατά προτίμηση RGB). Αν έχουνε και HDMI είναι καλοδεχούμενο, καθώς η μία τηλεόραση (χρειάζομαι 2 αποκωδικοποιητές) έχει είσοδο HDMI και μπορεί να δείξει 720p ή 1080i.



ΥΓ:

Για μια 3η παλαιότερη τηλεόραση, που έχει μόνο RF είσοδο, θα δοκιμάσω να κάνω το εξής και ίσως δουλέψει (το αναφέρω σαν ιδέα και για άλλους):

Έχω 2 παλιά VHS VCRs από την καλή σειρά της Panasonic (ένα μονοφωνικό, κι ένα Stereo Hi-Fi, αν κι αυτό δεν παίζει ρόλο) τα οποία και τα 2 είχανε 2 SCART, ένα για την κανονική έξοδο, κι άλλο ένα για είσοδο (με σκοπό την εγγραφή από άλλη εξωτερική πηγή). Και φυσικά, όπως όλα τα VCRs, έχουνε RF modulator.

Λέω λοιπόν, ότι θεωρητικά, αν συνδέσω την έξοδο SCART του αποκωδικοποιητή στην είσοδο SCART του VCR, θα δω εικόνα στην τηλεόραση μέσω του RF modulator (κλασικά συντονισμός ενός καναλιού της τηλεόρασης στο 36, με το κουμπί στο TEST μέχρι να δεις τις 2 κατακόρυφες άσπρες μπάρες).

Εκτός εάν (δεν ξέρω αν είναι εφικτό καν), στο MPEG-4 που εκπέμπουν, έχουν ενσωματώσει μέσα αναλογικό Macrovision.

Τιμές Θεσσαλονίκης...
Με 50ε παίρνεις αξιοπρεπέστατο μηχάνημα με εγγραφή σε flash, παίζει τα πάντα και με dvi έξοδο (εννοείται scart).
Με <50ε έχει ένα F&U (από mediamark ~20-30ε δεν θυμάμαι καλά) με εγγραφή σε flash, παίζει σχεδόν τα πάντα, με scart (όχι dvi) και μέγεθος όσο το αριθμητικό πληκτρολόγιο.
Η διαφορά είναι στην ποιότητα.
Το πρώτο έχει γρήγορη εναλλαγή καναλιών και μηδενικά κολλήματα, το δεύτερο κάπου κάπου θα πρέπει να το κλείνεις και να το ανοίγεις. Όλα τα μηχανάκια με <50ε που έχω δει έχουν τα ίδια προβλήματα.
Για ~50ε δεν υπάρχουν μάρκες.
Όλοι παίρνουν ένα board και κάνουν μια συσκευή.

Για το ΥΓ...
Θα πετύχει. Το είχα δοκιμάσει παλιά για να βλέπει ο πατέρας μου filmnet.
Φυσικά έχει τον μπελά ότι θα πρέπει να ανοίγει και το VCR

psyxakias
04-05-12, 14:29
Σχετικά με το ΥΓ, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, δεν υπάρχουν δέκτες με RF για πολύ παλιές τηλεοράσεις ώστε να μη χρειάζεται επιπλέον συσκευές; Κάπου είχα δει... :hmm:

deniSun
04-05-12, 14:38
Σχετικά με το ΥΓ, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, δεν υπάρχουν δέκτες με RF για πολύ παλιές τηλεοράσεις ώστε να μη χρειάζεται επιπλέον συσκευές; Κάπου είχα δει... :hmm:

Στην αγορά δεν έχω δει ανάλογα μοντέλα.
Έχω δει ένα post κάπου εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω τι ποιότητας είναι.

WAntilles
04-05-12, 14:46
Σχετικά με το ΥΓ, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, δεν υπάρχουν δέκτες με RF για πολύ παλιές τηλεοράσεις ώστε να μη χρειάζεται επιπλέον συσκευές; Κάπου είχα δει... :hmm:

Δεν σε ενοχλεί ένα επιπλέον VCR.

Ούτως ή άλλως, όπως κάθε αναλογικό μέσο, είναι σαβούρα, και επομένως σαν συσκευή είναι άχρηστη-πεθαμένη, εδώ και χρόνια.

Θα το έχεις συνέχεια ανοικτό, και το tuner του στο ειδικό κανάλι που βγάζει στην έξοδο του RF, την είσοδο SCART (π.χ. η Panasonic τα ονόμαζε αυτά τα ειδικά κανάλια, A1, A2, A3 ... κλπ., ανάλογα με το πόσα σετ εισόδων είχε το συγκεκριμένο VCR, π.χ. SCART, ή/καί composite στο πλάι ή μπροστά, κλπ.).

Άρα ούτε που θα καταλαβαίνεις ότι το VCR είναι εκεί, και θα σε υπηρετεί συνέχεια σαν ένα RF modulator.

Serafeim Karakostas
04-05-12, 15:01
Σχετικά με το ΥΓ, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, δεν υπάρχουν δέκτες με RF για πολύ παλιές τηλεοράσεις ώστε να μη χρειάζεται επιπλέον συσκευές; Κάπου είχα δει... :hmm:
http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294

psyxakias
04-05-12, 15:06
Στην αγορά δεν έχω δει ανάλογα μοντέλα.
Έχω δει ένα post κάπου εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω τι ποιότητας είναι.Στο avclub (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81012) λένε για τον Edision Mini-Triton, που βλέπω στο skroutz ότι υπάρχει σε αρκετά καταστήματα. Φαίνεται πως παρέχει Loop out (όπως όλοι οι άλλοι, για να "περνάει" τα αναλογικά στη TV) αλλά και πραγματικό RF out (για να βγάζει τα ψηφιακά μέσω RF).

--


http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294Με πρόλαβες. :p

deniSun
04-05-12, 16:25
Στο avclub (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81012) λένε για τον Edision Mini-Triton, που βλέπω στο skroutz ότι υπάρχει σε αρκετά καταστήματα. Φαίνεται πως παρέχει Loop out (όπως όλοι οι άλλοι, για να "περνάει" τα αναλογικά στη TV) αλλά και πραγματικό RF out (για να βγάζει τα ψηφιακά μέσω RF).

--

Με πρόλαβες. :p

Ναι αυτός κάνει αυτό που θέλεις.
Αλλά δεν ξέρω τίποτε γι αυτόν.

psyxakias
04-05-12, 19:09
Σκέφτομαι να τον τσιμπήσω για να μάθω τι παίζει. Στο μεταξύ γράφουν και άλλοι για "RF Out" αλλά στη πραγματικότητα είναι Loop Out, απ' ότι κατάλαβα.

WAntilles
04-05-12, 19:13
Σκέφτομαι να τον τσιμπήσω για να μάθω τι παίζει. Στο μεταξύ γράφουν και άλλοι για "RF Out" αλλά στη πραγματικότητα είναι Loop Out, απ' ότι κατάλαβα.

Loop out τί είναι;

Να γίνεται pass-through και το σήμα της κεραίας από πίσω, ώστε να αναλαμβάνει την αναλογική λήψη το tuner της τηλεόρασης;

Μα τότε αυτό είναι τελείως άλλο πράμα, και όχι αυτό που θες.



ΥΓ: Εγώ θα θεωρούσα αυτονόητο ότι όλοι οφείλουν να έχουν, και έχουν, RF pass-through.

Είναι όντως έτσι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.