PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

thourios
11-06-12, 15:15
Πρόβλημα λήψης φαίνεται να είναι. Ρύθμισε σωστά την καεραία σου.

zouve
11-06-12, 16:04
Πρόβλημα λήψης φαίνεται να είναι. Ρύθμισε σωστά την καεραία σου.

που να τη βάλω να κοιτάει ;
είμαι αγία βαρβάρα σύνορα με κορυδαλλό

thourios
11-06-12, 16:20
Δες πως έχουν τις κεραίες οι γειτονές σου. Λογικά πιάνεις από Υμητό.

ckbond
11-06-12, 16:38
χαζή παρατήρηση αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις...

"Να υποθέσω ότι συνδέεις με HDMI και όχι με scart έτσι????"

zouve
11-06-12, 16:44
Ναι, HDMI τη κεραία δε την έχω κουνήσει καθόλου αυτό σας βοηθάει καθόλου
signal intensity 73%-74%
signal quality 97%
τις μετρήσεις τις παίρνς μέσα από τη συσκευή το θέμα είναι που να τη γυρίσω για να πάρω το μέγιστο
αν τη γυρίσω Αίγινα θα πιάσω και τα υπόλοιπα ψηφιακά ή θα είναι χειρότερα ;

anon
11-06-12, 16:59
λογικά με ψηφιακό σήμα είτε έχεις και παίζει η τηλεόραση ή δεν έχεις ικανοποιητικό και δεν παίζει ή παίζει με πιξέλιασμα και χαμένα καρέ, πράγμα που είναι τελείως διαφορετικό απο ότι η ποιότητα.
Σε περιπτώσεις άριστου αναλογικού σήματος σε άριστο δέκτη με ψηφιακές δυνατότητες μπορεί το αναλογικό κανάλι να παίζει εφάμιλλά με το ψηφιακό ή σε μερικές περιπτώσεις να φαίνεται και καλύτερο (μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με ρυθμίσεις χρώματος, κοντράστ, φωτεινότητας κλπ). Οπου όμως έχω δεί τηλεόραση πρόσφατα, το ψηφιακό ήταν ανώτερο απο το αναλογικό. Επίσης η ποιότητα του ψηφιακού έχει να κάνει και με το πρωτότυπο περιεχόμενο. Η διαφορα φαίνεται σε πρόσφατες ταινίες, σε ειδήσεις και γενικώς live, όχι σε παλιές σειρές (εκεί ίσως οι "ρυθμίσεις" του αναλογικού επειδή έχουν φτιαχτεί για αναλογική μετάδοση να το κάνουν να φαίνεται καλύτερη η εικόνα) και φυσικα σε ποδόσφαιρο. Επίσης έχει να κάνει και με πόσο bandwidth χρησιμοποιεί κάθε κανάλι, πόση συμπίεση κλπ. Ενας καλός δείκτης ποιότητας του ψηφιακού σήματος πιστεύω ότι ειναι τα προγράμματα του ΣΚΑΙ (βασικά κάποια ντοκιμαντέρ με εκπληκτικές εικόνες όπως του National Geographic) και κάποιες σειρές όπως το CSI. Πραγματική πολύ καλή εικόνα και δες την διαφορά αναλογικού με ψηφιακό, το ψηφιακό δεν παίζεται. Επίσης εαν δείς ERT HD, θα δείς μεγάλη διαφορά, εκεί παίζει πραγματικά σε HD οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποιος να πεί ότι παίζει καλύτερα το αναλογικό.


ΥΓ. Μιλάω για τηλεόραση με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή ή που μπορεί να παίξει HD με σύνδεση HDMI (ψηφιακή διασύνδεση).

djpar
11-06-12, 17:02
η κεραία σου φταίει θέλει ενίσχυση η βάλτο να βλέπει Αίγινα

zouve
12-06-12, 15:37
και να πιάσω σήμα ψηφιακό από Αίγινα και να δω και τα υπόλοιπα κανάλια που θέλω θα χαλάσει το σήμα των άλλων δύο τηλεοράσεων με το αναλογικό με αποτέλεσμα να φάω κυνήγημα από τους δικούς μου !!!!

djpar
13-06-12, 10:58
περιμενε 6 ιουλιου τοτε που δεν θα εχει αναλογικο...χαχα εμ πακετο

zouve
13-06-12, 11:04
περιμενε 6 ιουλιου τοτε που δεν θα εχει αναλογικο...χαχα εμ πακετο

ναι κάτι τέτοιο , αλλά αν ξέρω καλά μεταφέρθηκε για 20-07-12 για τα ιδιωτικά και 13-8-2012 για τα κρατικά

djpar
13-06-12, 12:52
δεν λεει κατι τετοιο το digea


6 Ιουλίου κλείνει το αναλογικό σήμα στο Κέντρο Εκπομπής «Υμηττός»

Από τις 03.00 το πρωί της 6ης Ιουλίου 2012 κλείνει το αναλογικό σήμα στο Κέντρο Εκπομπής «Υμηττός» των κρατικών και ιδιωτικών καναλιών εθνικής εμβέλειας, τα οποία πλέον θα εκπέμπονται μόνο ψηφιακά

phantom77
13-06-12, 14:07
Συνέντευξη του κ. Γιώργου Μαθιού της Digea στο MEGA (7/6/2012):
Στις 20 Ιουλίου διακόπτεται το αναλογικό σήμα των ιδιωτικών καναλιών από τον Υμηττό. (http://www.megatv.com/koinoniaoramega/default.asp?catid=20695&subid=2&pubid=29412975)

prodromosfan
13-06-12, 14:12
τι σιχαματα που ειναι τελικα.
αντε να δουμε πως θα βλέπουμε τηλεοραση πλέον
και μη πειτε για αποκωδικοποιητη απλά δεν παιζει σαλιο.
κομμενη η τηλεοραση. :evil:

djpar
13-06-12, 14:15
ωραιος,να σε καλα...αντε να παρουμε αργοτερα αποκωδικοποιητες γιατι οντως σαλιο δεν παιζει

jimmakosx
14-06-12, 17:25
Μια ερώτηση! Υπάρχει δέκτης μικρού μεγέθους τύπου scart που να βγάζει hd σήμα! Το θέλω για μια παλιά 29" crt που την έχω στο σαλόνι! Κάτι τέτοιο (http://www.skroutz.gr/s/349151/Crypto-ReDi-25MP.html) δηλαδή αλλά με HD σήμα!!!

sdikr
14-06-12, 17:28
Μια ερώτηση! Υπάρχει δέκτης μικρού μεγέθους τύπου scart που να βγάζει hd σήμα! Το θέλω για μια παλιά 29" crt που την έχω στο σαλόνι! Κάτι τέτοιο (http://www.skroutz.gr/s/349151/Crypto-ReDi-25MP.html) δηλαδή αλλά με HD σήμα!!!

Τι να το κάνεις το hd όταν δεν έχεις κάπου να το δείς;

Seitman
14-06-12, 17:33
HD με scart, χλωμό ως πεθαμένο. Μόνο με HDMI ή DVI to HDMI.

jimmakosx
14-06-12, 17:34
Τι να το κάνεις το hd όταν δεν έχεις κάπου να το δείς;

Επειδή με το hd έχεις καλύτερη ποιότητα στο χρώμα για αυτό και μόνο!

Seitman
14-06-12, 17:35
Ναι, έχεις.
Αλλά αν η TV δεν είναι HD...

jimmakosx
14-06-12, 17:38
Η μόνη λύση που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι αυτή (http://crystalaudio.gr/ProductDetails/e4190a32-4b2b-496f-8a6b-975a6c177f69/High%20Definition%20DVB-T%20Receiver,%20PVR%20and%20Media%20Player.aspx)αλλά είπα μπας και δεν έχω κουτί και περίσια καλώδια!

- - - Updated - - -


Ναι, έχεις.
Αλλά αν η TV δεν είναι HD...

Σίγουρα όμως θα είναι καλύτερα από sd

Seitman
14-06-12, 17:39
Και αυτό να πάρεις, δεν θα έχεις εικόνα HD γιατί η TV δεν υποστηρίζει τέτοια ανάλυση.

jimmakosx
14-06-12, 17:40
Και αυτό να πάρεις, δεν θα έχεις εικόνα HD γιατί η TV δεν υποστηρίζει τέτοια ανάλυση.

Επομένως δεν υπάρχει λόγος να μπω σε περιττά έξοδα!

Seitman
14-06-12, 17:41
Ακριβώς. :oneup:

jimmakosx
14-06-12, 17:43
Thanks! Τι ωραία που λύνεις τις απορίες σου μέσα σε δυο λεπτά στο adslgr.com:p

Seitman
14-06-12, 17:44
Ε ναι.
Πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά γίνεται σωστή δουλειά. :lol:

Hetfield
14-06-12, 17:47
Απο προσωπικη και μονο εμπειρια διαφωνω.
Ειχα δανειστει εναν hd δεκτη της Funai και τον συνδεσα μεσω scart στην παλια crt τηλεοραση της Sony για να παρακολουθησουμε στο σαλονι τον τελικο του Champions League στην ΕΡΤ HD.

Η διαφορα ηταν εμφανης. Στον προτεινω οχι μονο επειδη θα δεις (εστω και μικρη) διαφορα, αλλα κι επειδη καποια στιγμη ισως καποια καναλια το γυρισουν σε hd, και τοτε θα αναγκαστεις να σκασεις περισσοτερα χρηματα για δεκτη.

Seitman
14-06-12, 17:52
Μα οποιονδήποτε ψηφιακό δέκτη βάλεις θα δεις σίγουρα διαφορά στην εικόνα (προς το καλύτερο). Αλλά ανάλυση HD σε CRT δεν θα πάρεις.
Και να δώσεις χρήματα για να βλέπεις downscaled HD περιεχόμενο, για εμένα δεν αξίζει. Θα πάρεις έναν απλό MPEG4 δέκτη για να μπορείς να παρακολουθείς αξιοπρεπώς αυτό που θέλεις, μέχρι κάποια στιγμή να αλλάξεις την TV και αυτή που θα πάρεις θα είναι FullHD (ή HDReady) με ενσωματωμένο δέκτη.

talos_2002
14-06-12, 18:36
Πάντως ο καλύτερος scart δέκτης HD της προκοπής πρέπει να είναι ο Digitalbox HDT-900N.
Κι αυτό γιατί φαίνεται πως υπάρχει ο ίδιος με άλλο όνομα και στην Πολωνική αγορά, όπου ο εκεί εισαγωγέας έχει καλές αναβαθμίσεις.
Στην Ελλάδα ακόμα και για τους κανονικούς δεν βρίσκεις αναβαθμίσεις...

Hetfield
15-06-12, 00:16
Μα οποιονδήποτε ψηφιακό δέκτη βάλεις θα δεις σίγουρα διαφορά στην εικόνα (προς το καλύτερο). Αλλά ανάλυση HD σε CRT δεν θα πάρεις.
Και να δώσεις χρήματα για να βλέπεις downscaled HD περιεχόμενο, για εμένα δεν αξίζει. Θα πάρεις έναν απλό MPEG4 δέκτη για να μπορείς να παρακολουθείς αξιοπρεπώς αυτό που θέλεις, μέχρι κάποια στιγμή να αλλάξεις την TV και αυτή που θα πάρεις θα είναι FullHD (ή HDReady) με ενσωματωμένο δέκτη.
Για downscaled περιεχομενο μιλαω κι εγω, οτι ειδα διαφορα. Οπως και να χει 5€ παραπανω δινεις για εναν τυπικο HD δεκτη, δεν το θεωρω πεταμενα λεφτα απο τη στιγμη που υπαρχει και περιεχομενο σε HD.

megahead13
15-06-12, 17:23
Παίδες τι προτείνετε για δέκτη αυτή τη στιγμή; Θυμάμαι ότι πριν μερικούς μήνες πολύ καλά λόγια και σε καλή τιμή ακουγόντουσαν για τους δέκτες της Crystal Audio.

phantom77
15-06-12, 19:41
Crystal Audio Micro-HD (http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html?from=autocomplete) αν έχεις media player
Lifeview Set Top Box (LV6TBOXHD) (http://www.skroutz.gr/s/279977/Lifeview-Set-Top-Box-LV6TBOXHD.html?from=autocomplete) αν δεν έχεις media player

Ο πρώτος δεν μπορεί να βγάλει ήχο dolby digital στην τηλεόραση αλλα είχε μια πολύ σημαντική αναβάθμιση (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84554-Crystal-Audio-Micro-HD?p=1056477807&viewfull=1#post1056477807)ευκολιών πριν 2-3 μέρες.
Ο δεύτερος βγάζει ήχο dolby digital και ειναι αρκετά ικανός media player (έτσι τον χρησιμοποιώ κι εγώ)

djpar
15-06-12, 19:45
phantom εγω σκεφτομαι τον 2ο λογο AC3 μην καθομαι να κανω τωρα μετατροπες καλυτερος δεν ειναι?

talos_2002
15-06-12, 21:13
Αν η τηλεόραση έχει δυνατότητα αποκωδικοποίησης Dolby (ρίχνεις μια ματιά στο εγχειρίδιο) μέσω HDMI, o Crystal μάλλον είναι προτιμότερος λόγω του πολύ νέου και αναβαθμισμένου λογισμικού του.
Αλλιώς BOXHD δαγκωτό.

phantom77
15-06-12, 22:11
phantom εγω σκεφτομαι τον 2ο λογο AC3 μην καθομαι να κανω τωρα μετατροπες καλυτερος δεν ειναι?

Ε ναι, αν θέλεις να βλέπεις ματρόσκες ο BOX ειναι λίγο-πολύ μονόδρομος

Αν η τηλεόραση έχει δυνατότητα αποκωδικοποίησης Dolby (ρίχνεις μια ματιά στο εγχειρίδιο) μέσω HDMI, o Crystal μάλλον είναι προτιμότερος λόγω του πολύ νέου και αναβαθμισμένου λογισμικού του.
Αλλιώς BOXHD δαγκωτό.

Αν η τηλεόραση μπορεί να αποκωδικοποιήσει dolby, το πιθανότερο δεν είναι να έχει ήδη και ψηφιακό δέκτη; :)

djpar
15-06-12, 22:49
η τηλεοραση ειναι μια hdready καμπωσα χρονια πριν...χαχα αρα δεν παιζει να εχει τιποτα απο αυτα που λετε...μαλλον για τον lifeview παω

talos_2002
16-06-12, 10:43
Αν η τηλεόραση μπορεί να αποκωδικοποιήσει dolby, το πιθανότερο δεν είναι να έχει ήδη και ψηφιακό δέκτη; :)
Είναι πάρα πολλές που έχουν δέκτη MPEG2. Δεν πιάνουν τα MPEG4, αλλά έχουν Dolby.

megahead13
16-06-12, 13:27
Crystal Audio Micro-HD (http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html?from=autocomplete) αν έχεις media player
Lifeview Set Top Box (LV6TBOXHD) (http://www.skroutz.gr/s/279977/Lifeview-Set-Top-Box-LV6TBOXHD.html?from=autocomplete) αν δεν έχεις media player

Ο πρώτος δεν μπορεί να βγάλει ήχο dolby digital στην τηλεόραση αλλα είχε μια πολύ σημαντική αναβάθμιση (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84554-Crystal-Audio-Micro-HD?p=1056477807&viewfull=1#post1056477807)ευκολιών πριν 2-3 μέρες.
Ο δεύτερος βγάζει ήχο dolby digital και ειναι αρκετά ικανός media player (έτσι τον χρησιμοποιώ κι εγώ)
Ευχαριστώ. Οι δυνατότητες για ήχο Dolby και AC3 δε με ενδιαφέρουν, ούτε το πόσο καλύτερο media player έχει ο Lifeview σε σχέση με τον Crystal Audio. Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως είναι η καλή υποστήριξη Ελληνικών, η γρήγορη εναλλαγή καναλιών και να είναι όσο το δυνατόν πιο bug free. Δευτερευόντως οι δυνατότητες εγγραφής. Αλήθεια σε αυτό το θέμα τα αρχεία που παράγουν οι εν λόγω δέκτες παίζουν και σε υπολογιστή ανεξαρτήτως λειτουργικού;;

Πρόκειται για τους γονείς μου, οπότε τα πολλά μπλιμπλίκια δεν παίζουν ρόλο. Μιας και είμαι Ελλάδα αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω κι αυτό το θέμα.

akilleas
16-06-12, 13:42
Να προτιμήσεις τον CA.
Με το τελευταίο και πολύ πρόσφατο Firmware είναι ταχύτατος στην εναλλαγή των καναλιών.
Για περισσότερα όμως εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84554-Crystal-Audio-Micro-HD)που γράφουν χρήστες που τον έχουν

djpar
16-06-12, 14:04
παιδια στον lifeview οπως ξερω απο το forum που δινεις κανει απειρες αναβαθμισεις συνεχεια και το θεωρουν ενα απο τα καλυτερα υποστηριζομενα μηχανηματα μιας και οτι τους εχουν στειλει να φτιαξουν το εχουν φτιαξει,ειναι και πιο φτηνος απο τον CA

α ο lifeview στο τελος να λεει 2(αυτο το ρωτας στο μαγαζι) μιας και ο 2 εχει τον mstar 7818 που ειναι καλυτερος του 7828 και ειναι ο ιδιος επεξεργαστης με τον CA

phantom77
16-06-12, 14:58
Ευχαριστώ. Οι δυνατότητες για ήχο Dolby και AC3 δε με ενδιαφέρουν, ούτε το πόσο καλύτερο media player έχει ο Lifeview σε σχέση με τον Crystal Audio. Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως είναι η καλή υποστήριξη Ελληνικών, η γρήγορη εναλλαγή καναλιών και να είναι όσο το δυνατόν πιο bug free. Δευτερευόντως οι δυνατότητες εγγραφής. Αλήθεια σε αυτό το θέμα τα αρχεία που παράγουν οι εν λόγω δέκτες παίζουν και σε υπολογιστή ανεξαρτήτως λειτουργικού;;

Πρόκειται για τους γονείς μου, οπότε τα πολλά μπλιμπλίκια δεν παίζουν ρόλο. Μιας και είμαι Ελλάδα αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω κι αυτό το θέμα.


Να προτιμήσεις τον CA.
Με το τελευταίο και πολύ πρόσφατο Firmware είναι ταχύτατος στην εναλλαγή των καναλιών.
Για περισσότερα όμως εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84554-Crystal-Audio-Micro-HD)που γράφουν χρήστες που τον έχουν

Οι HD δέκτες συνήθως γράφουν σε .ts ή .mts, δεν εχουν τα ασυνήθιστα φορματ των SD δεκτών. Φυσικά τα .ts\.mts παιζουν σε οποιοδήποτε αξιοπρεπή media player
Αν πρόκειται για τους γονείς σου, θα συμφωνήσω με τον Αχιλλέα: ο crystal φαίνεται να ειναι πιο ικανός στο zapping και με την τελευταία αναβάθμιση έφτασε στο επιπεδο του ΒΟΧ (εκτος του AC3)

παιδια στον lifeview οπως ξερω απο το forum που δινεις κανει απειρες αναβαθμισεις συνεχεια και το θεωρουν ενα απο τα καλυτερα υποστηριζομενα μηχανηματα μιας και οτι τους εχουν στειλει να φτιαξουν το εχουν φτιαξει,ειναι και πιο φτηνος απο τον CA

α ο lifeview στο τελος να λεει 2(αυτο το ρωτας στο μαγαζι) μιας και ο 2 εχει τον mstar 7818 που ειναι καλυτερος του 7828 και ειναι ο ιδιος επεξεργαστης με τον CA

To "2" φαίνεται μόνο στο αυτοκόλλητο με το barcode. Οι δύο εκδόσεις έχουν και αρκετές διαφορές στην εμφάνιση.

djpar
16-06-12, 15:18
μπράβο phantom

megahead13
16-06-12, 15:34
Οι HD δέκτες συνήθως γράφουν σε .ts ή .mts, δεν εχουν τα ασυνήθιστα φορματ των SD δεκτών. Φυσικά τα .ts\.mts παιζουν σε οποιοδήποτε αξιοπρεπή media player
Αν πρόκειται για τους γονείς σου, θα συμφωνήσω με τον Αχιλλέα: ο crystal φαίνεται να ειναι πιο ικανός στο zapping και με την τελευταία αναβάθμιση έφτασε στο επιπεδο του ΒΟΧ (εκτος του AC3)
Μάλιστα. Σχετικά όμως με το τελευταίο firmware και την εναλλαγή των καναλιών από το λινκ που έδωσε ο akilleas βλέπω αυτό:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84554-Crystal-Audio-Micro-HD?p=1056482629&viewfull=1#post1056482629


Πρόλαβα να λειτουργήσω το micro HD 1-2 μέρες πριν κάνω flash το καινούργιο firmware, οπότε δεν είμαι σίγουρος για τις παρακάτω παρατηρήσεις:

1) Η εναλλαγή καναλιών έχει γίνει πιο γρήγορη αλλά μοιάζει να ξεπερνάει τα όποια specs γιατί με το που εμφανιστεί η εικόνα αυτή είναι παγωμένη τα πρώτα 1-2 sec (το ανέφεραν και άλλα παιδιά απο πάνω)
Το έχει διαπιστώσει κανείς αυτό;;

deniSun
16-06-12, 16:25
Προσωπικά έχω πρόβλημα με τον Gemini 4HD.
Εδώ και λίγο καιρό στη Θεσσαλονίκη έχει ξεκινήσει η εκπομπή των 4E, TV100, EURO, GNOMI στην συχνότητα 50 από τον πάροχο DBS.
Ο συγκεκριμένος δέκτης με το τελευταίο fw 0186 κατεβάζει κανονικά τα κανάλια αλλά δεν παίζει ούτε εικόνα ούτε ήχο.
Δοκιμάζοντας παλιότερα fw διαπίστωσα ότι με το 0145 τα παίζει κανονικά αλλά δεν δείχνει την 46 με TV5, EURONEWS, NOVACINEMA, NOVASPORTS.

Αν έχουμε και τέτοια θέματα ασυμβατότητας... ζήτω που καήκαμε...

talos_2002
18-06-12, 10:02
παιδια στον lifeview οπως ξερω απο το forum που δινεις κανει απειρες αναβαθμισεις συνεχεια και το θεωρουν ενα απο τα καλυτερα υποστηριζομενα μηχανηματα μιας και οτι τους εχουν στειλει να φτιαξουν το εχουν φτιαξει,ειναι και πιο φτηνος απο τον CA

α ο lifeview στο τελος να λεει 2(αυτο το ρωτας στο μαγαζι) μιας και ο 2 εχει τον mstar 7818 που ειναι καλυτερος του 7828 και ειναι ο ιδιος επεξεργαστης με τον CA
Λίγο υπερβολικό το βρίσκω όλο αυτό (δεν έχουν τις βελτιώσεις που είχε ο Crystal στο νέο λογισμικό), αλλά όντως είναι ο καλύτερος.
Ο ν1 έχει εξαφανισθεί από την αγορά περίπου πριν από τα Χριστούγεννα, οπότε δεν θα τον βρεις. Βέβαια καλό είναι να γνωρίζεις πως θα τον ξεχωρίσεις. Εμφανισιακά είναι εύκολο, από το κυκλικό «τζαμάκι» (http://www.plnetshop.cz/44430-44430-thickbox/lifeview-not-lv6t-box-hd-dvb-t-recorder--digital-dvb-t-prijimac-usb--nahravani-na-usb--hdmi--scart.jpg) που επικοινωνεί με το τηλεχειριστήριο, αντί του ημικυκλικού (http://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.702523.jpg).


Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως είναι η καλή υποστήριξη Ελληνικών, η γρήγορη εναλλαγή καναλιών και να είναι όσο το δυνατόν πιο bug free.
Έχε υπόψιν και τον Crypto 215.


Για τον Crystal, η αναφορά για τα δευτερόλεπτα παγωμένης εικόνας, νομίζω είναι υπερβολική αφού αυτό θα διπλασίαζε τον χρόνο αλλαγής καναλιού και κάτι τόσο χονδρό δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο.

djpar
18-06-12, 10:11
οι crypto δεν εχουν καλη υποστηριξη...δυστηχως

vgk
18-06-12, 10:16
οι crypto δεν εχουν καλη υποστηριξη...δυστηχως

εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. εμπιστεύομαι τα προϊόντα τους... και δεν είχα πρόβλημα με το service τους...
Μπορεί να έτυχε?

djpar
18-06-12, 10:24
και εγω απο αλλο forum τα διαβαζω που τα παλικαρια λιωνουν σε τετοια θεματα

talos_2002
18-06-12, 16:11
εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. εμπιστεύομαι τα προϊόντα τους... και δεν είχα πρόβλημα με το service τους...
Μπορεί να έτυχε?
Σίγουρα! Μηδέν σε αναβαθμίσεις...


οι crypto δεν εχουν καλη υποστηριξη...δυστηχως
Όσοι είναι κατασκευασμένοι από την Pannodic, έχουν κλώνους με καλή υποστήριξη. Π.χ. ο 215D δείχνει ότι είναι κλώνος του Strong 8102.

djpar
19-06-12, 01:26
αυτο που λεει ο Talos δεν εχουν αναβαθμισεις κατι που ο lifeview βλεπω οτι εχει συνεχεια

- - - Updated - - -

talos σώσε με,έχω κολλήσει με ποιόν δέκτη να πάρω είμαι μεταξύ lifeview κ microhd,το θέμα είναι οτι στο avclub βλέπω αρκετά προβλήματα κ άπειρα fw αλλα ο microhd δεν βλέπει ac3 κ αυτό είναι πρόβλημα μιας κ ακόμα κ AVI αρχεία έχουν ac3.Εγω έχω ήδη σαλόνι τον ca dvbt κάπως έτσι που παίζει κ ac3 αλλα δεν βγαίνει πλέον τι να κάνω;

phantom77
19-06-12, 01:44
Αν θέλεις AC3 δεν έχεις άλλη επιλογή. Μόνο τον Lifeview

@ ADSLgr.com All rights reserved.