PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

djpar
19-06-12, 09:57
Ε αναγκαστικά τότε μιας κ όπως ειπα το ac3 παίζει παντού πλέον

megahead13
19-06-12, 18:02
Τελικά πήρα τον Crystal Audio Micro-HD. Την αναβάθμιση δεν του την πέρασα ακόμα, αλλά μια χαρά κάνει δουλειά. Το δοκίμασα και στην άλλη τηλεόραση που έχει χάλια λήψη με μια πολύ παλιού τύπου εσωτερική κεραία (βρίσκεται σε άλλη μεριά του σπιτιού) και όπως ανέμενα εικόνα γιοκ. Θα δοκιμάσω με αυτό τον τρόπο που είδα εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/88591-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1?p=1056290921&viewfull=1#post1056290921

Αν δε δουλέψει θα κοιτάξω για καμιά καλή εσωτερική. Επίσης να ρωτήσω: Επειδή σήμα έχω από Υμηττό, γνωρίζουμε αν θα υπάρχει εκπομπή των περιφερειακών καναλιών και από εκεί (Extra 3, MAD, κτλ) μετά τη διακοπή του αναλογικού τον επόμενο μήνα;;

- - - Updated - - -

ΟΚ, με λίγο ψάξιμο βρήκα τι παίζει με τα περιφερειακά κανάλια και την ψηφιακή εκπομπή τους από τον Υμηττό. Με μια λέξη μπάχαλο...

GeorgeMan
23-06-12, 15:34
Καλησπέρα παιδιά, διάβασα τις 10 τελευταίες σελίδες του παρόντος αλλά δεν βρήκα απάντηση στο δικό μου ερώτημα, οπότε το θέτω ευθύς αμέσως:

Τώρα που θα διακοπούν τα αναλογικά από τον Υμηττό θέλω να αγοράσω μερικούς SD δέκτες για εμένα και γνωστούς μου, με τις παρακάτω απαιτήσεις:
1) Να μην σπάει η εικόνα (με ικανοποιητικό σήμα).
2) Να μην ξεπερνάνε τα 25-30 ευρώ, δηλαδή μιλάμε για τους φθηνότερους της αγοράς.
3) Να υπάρχει δυνατότητα ταξινόμησης των καναλιών. (Φαντάζομαι σε όλους θα υπάρχει).

Δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ δυνατότητες PVR, εγγραφής σε USB, αναπαραγωγής ταινιών, ούτε και με ενδιαφέρει το HD μιας και θα συνδεθούν με τηλεοράσεις CRT.

Υπάρχει κάποιος πάμφθηνος δέκτης που να μην μου δημιουργήσει προβλήματα στην καθημερινή απλή θέαση τηλεόρασης;

Ευχαριστώ πολύ. :)

talos_2002
23-06-12, 16:07
Ρίξε μια ματιά στα νεότερα μοντέλα της αγοράς που πρόσφατα μπήκαν στους καταλόγους: F&U MPF3381, F&U TT2239 και United MPU1313.

GeorgeMan
23-06-12, 16:43
Σε ευχαριστώ πολύ.
Κάποιον από αυτούς ζαχάρωνα κι εγώ (χωρίς να το ξέρω ότι είναι πρόσφατα μοντέλα).
Υπάρχει κάποια προτίμηση μεταξύ αυτών;

Τι διαφορά έχουν από παλαιότερα μοντέλα για την εξαιρετικά απλή χρήση που προορίζονται;

talos_2002
23-06-12, 19:07
Δεν υπάρχει πληροφόρηση από τον εισαγωγέα. Μάλλον έχουν καινούριο επεξεργαστή.
Δεν μπορώ να πω ποιόν να προτιμήσεις...

GeorgeMan
24-06-12, 13:14
Okay, σ' ευχαριστω και παλι!

29gk
24-06-12, 20:50
Καλησπέρα παιδιά, διάβασα τις 10 τελευταίες σελίδες του παρόντος αλλά δεν βρήκα απάντηση στο δικό μου ερώτημα, οπότε το θέτω ευθύς αμέσως:

Τώρα που θα διακοπούν τα αναλογικά από τον Υμηττό θέλω να αγοράσω μερικούς SD δέκτες για εμένα και γνωστούς μου, με τις παρακάτω απαιτήσεις:
1) Να μην σπάει η εικόνα (με ικανοποιητικό σήμα).
2) Να μην ξεπερνάνε τα 25-30 ευρώ, δηλαδή μιλάμε για τους φθηνότερους της αγοράς.
3) Να υπάρχει δυνατότητα ταξινόμησης των καναλιών. (Φαντάζομαι σε όλους θα υπάρχει).

Δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ δυνατότητες PVR, εγγραφής σε USB, αναπαραγωγής ταινιών, ούτε και με ενδιαφέρει το HD μιας και θα συνδεθούν με τηλεοράσεις CRT.

Υπάρχει κάποιος πάμφθηνος δέκτης που να μην μου δημιουργήσει προβλήματα στην καθημερινή απλή θέαση τηλεόρασης;

Ευχαριστώ πολύ. :)

Δεν συμμετεχω στο θεμα αλλα πηρα και δοκιμασα εδω και μια εβδομαδα του 2 LEGEND που πουλαει το ΜΑKRO στον Κηφισσο. Σε τιμη 22€ ο SD και 27€ o ΗD. Αψογη ποιοτητα εικονας και οι δυο, με δυνατοτητα συνδεσης σκληρου δισκου και οι δυο αλλα με καλυτερες δυνατοτητες του ακριβου μοντελου και με αδυναμια του SD να εμφανισει το ψηφιακο καναλι της ΕΡΤ. Ελληνικους υποτιτλους υποστηριζουν αψογα επισης και οι δυο αν και δοκιμασα μονον αρχεια srt.

Συστηνω το ακριβο μοντελο αν και εχω ενα προβληματακι σε καποιες ταινιες οπου και δεν μου δινει ηχο αν και δεν βρηκα χρονο και ορεξη να το ψαξω ακομα.

talos_2002
24-06-12, 21:46
Συστηνω το ακριβο μοντελο αν και εχω ενα προβληματακι σε καποιες ταινιες οπου και δεν μου δινει ηχο αν και δεν βρηκα χρονο και ορεξη να το ψαξω ακομα.
Ο Legent HD δεν παίζει ήχο Dolby (AC3) ούτε DTS. Η ταινία σου είχε μια απο τις δύο κωδικοποιήσεις ήχου.

Στον SD, είχες ικανοποιητικό μέγεθος υποτίτλων ή ήταν υπερβολικά μικροί;
Κάπου στο μενού του πρέπει να λέει ημερομηνία και έκδοση λογισμικού. Μπορείς να μας τα γράψεις;

GeorgeMan
24-06-12, 21:55
και με αδυναμια του SD να εμφανισει το ψηφιακο καναλι της ΕΡΤ.

Εννοείς το ERT HD έτσι;
Όχι τα κλασικα ΝΕΤ κτλ.

29gk
24-06-12, 22:20
Ο Legent HD δεν παίζει ήχο Dolby (AC3) ούτε DTS. Η ταινία σου είχε μια απο τις δύο κωδικοποιήσεις ήχου.

Στον SD, είχες ικανοποιητικό μέγεθος υποτίτλων ή ήταν υπερβολικά μικροί;
Κάπου στο μενού του πρέπει να λέει ημερομηνία και έκδοση λογισμικού. Μπορείς να μας τα γράψεις;

Ναι για το θεμα με τον ηχο η μια ταινια ειχε DTS κωδικοποιηση.

Σε 19' flat τηλεοραση και μαλιστα αρκετα παλια, οι υποτιτλοι ηταν "κανονικοι". Δυστηχως δεν εχω δυνατοτητα να δω την εκδοση του λογισμικου καθως το κουτι ειναι στο σπιτι της πεθερας μου, αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι το σαφως πιο φτωχο μενου και περιβαλλον του SD σε σχεση μετον HD αλλα και τη linuxοειδη μορφη του καταλογου οταν προκειται να επιλεγει ενα αρχειο απο τον usb δισκο. Σε αντιθεση με τον HD oπου η ολη υλοποιηση ειναι πολυ πιο απλη, λειτουργικη, προσεγμενη και περισσοτερο ολοκληρωμενη.


Εννοείς το ERT HD έτσι;
Όχι τα κλασικα ΝΕΤ κτλ.

Ναι για την ΕΡΤ HD λεω καθως ο SD συντονιζει το καναλι, ακουγεται ο ηχος του αλλα δεν περνα εικονα. Ολα τα υπολοιπα καναλια της ΕΡΤ και της DIGEA παιζουν κανονικα και σε πολυ καλη ποιοτητα. Μαλιστα μου εκανε εντυπωση οταν επαιζα και με τα δυο μηχανακια των διαφορετικων εκδοσεων πως ο SD ειχε καλυτερο αποτελεσμα στην ιδια και προβληματικη πριζα κεραιας. Ο HD μου πιξελιαζε σε 4 καναλια που τα επιανε σαν "μπουκετο", ενω ο SD ηταν αψογος. Μπορει να ηταν συμπτωματικο αλλα το ειδα.

GeorgeMan
24-06-12, 22:54
Λογικο να μην μπορει να δειξει το HD καναλι ο SD, αλλα ειναι και... αδιαφορο για την απλη παραταση ζωης σε παλαιες CRT τηλεορασεις, δεν ειναι;

29gk
24-06-12, 23:11
Λογικο να μην μπορει να δειξει το HD καναλι ο SD, αλλα ειναι και... αδιαφορο για την απλη παραταση ζωης σε παλαιες CRT τηλεορασεις, δεν ειναι;

Σαφεστατα και ειναι ετσι αν και οταν καποιος εχει λιγο περισσοτερες απαιτησεις, θα δωσει τα παραπανω 5€. Και μενει φυσικα το θεμα της διαρκειας, το ποσο καιρο θα βγαλουν δηλαδη, ενω με το θεμα της αναβαθμισης δεν προκειται να ασχοληθω προσωπικα. Απλα οπως το λες θελω να παρατεινω τη ζωη των παλιων λειτουργικων συσκευων μου με το ελαχιστο δυνατο κοστος.

elvis7
25-06-12, 16:25
Καλησπερα.
Εχω μια Sony bravia KDL-32S3000 και εχω βαλλει την καρτα NEOTION NP4+ POCKET CAM FTA BULK για την μετατροπη των καναλιων σε MPEG4.Ολα τα καναλια παιζουν μια χαρα εκτος απο τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 τα οποια παιζουν με μικροδιακοπες. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να φτιαξει?

talos_2002
25-06-12, 18:51
Ίσως να μην έχει πολύ καλό σήμα.
Έλεγξέ το και αν χρειαστεί περίστρεψε την κεραία σου προς το σημείο εκπομπής αυτών των καναλιών.

Αν τυχών έχεις και πρόβλημα με κάποια μενού, ρίξε μιαματιά εδώ που λένε να βάλεις στις ρυθμίσεις ως χώρα την Ιταλία http://www.avclub.gr/forum/archive/index.php/t-55136.html

1comment
25-06-12, 23:24
Επειδή δεν ξέρω και πολύ τι παίζει με τον αποκωδικοποιητή, όποιος μπορεί ας μου εξηγήσει με απλά λόγια. Καταρχήν από 20/7 και μετά, δεν θα παίζει τίποτα δίχως το μαραφέτι? Όσο αφορά στην αγορά του, έχω μια τηλεόραση bluesky παλιά 14αρα, τι προτείνετε να πάρω? Ποιές είναι οι βασικές διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο? Στην ποιότητα των χρωμάτων ή λάθος έχω καταλάβει?

tzabarg
25-06-12, 23:44
ΟΚ, με λίγο ψάξιμο βρήκα τι παίζει με τα περιφερειακά κανάλια και την ψηφιακή εκπομπή τους από τον Υμηττό. Με μια λέξη μπάχαλο...


Please καποιος να μου πει σε αυτό το θέμα τι παίζει . Εμένα πιάνει όλα τα κλασικά ψηφιακά κανάλια και ΜΟΝΟ αυτα . Δεν έχω δλδ στις επιλογές ούτε MAD , Nickelodeon , Extra 3 κλπ κλπ .

Γιαυτό το πρόβλημα φταίει το οτι ακόμα δεν έχουν γίνει όλα ψηφιακά και να κάνω ποιό μετα re-scan ? Η κεραία ? Το ότι έχω scart kai oxi HDMI ΑΣ ΠΟΎΜΕ ? (Η TV ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΎΠΟΥ) . Η κάνω κάτι λάθος εγω σε ότι αφορά τον αποκοδικοποιητή και την συνδεσμολογία ? Να σημειώσω το οτι 'εχω συνδέσει κεραια απο τοίχο σε δεκτη και το scart απο δέκτη σε TV .

29gk
26-06-12, 00:08
Επειδή δεν ξέρω και πολύ τι παίζει με τον αποκωδικοποιητή, όποιος μπορεί ας μου εξηγήσει με απλά λόγια. Καταρχήν από 20/7 και μετά, δεν θα παίζει τίποτα δίχως το μαραφέτι? Όσο αφορά στην αγορά του, έχω μια τηλεόραση bluesky παλιά 14αρα, τι προτείνετε να πάρω? Ποιές είναι οι βασικές διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο? Στην ποιότητα των χρωμάτων ή λάθος έχω καταλάβει?

Mετα τις 20/7 θα χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη για να βλεπεις DIGEA, τους ιδιωτες δηλαδη, και μετα το τελος των Ολυμπιακων θα κλεισουν και τα αναλογικα της ΕΡΤ. Οποτε αγοραζεις ενα μηχανακι απο σημερα εως και τις 20/7 και ξενοιαζεις.


Please καποιος να μου πει σε αυτό το θέμα τι παίζει . Εμένα πιάνει όλα τα κλασικά ψηφιακά κανάλια και ΜΟΝΟ αυτα . Δεν έχω δλδ στις επιλογές ούτε MAD , Nickelodeon , Extra 3 κλπ κλπ .

Γιαυτό το πρόβλημα φταίει το οτι ακόμα δεν έχουν γίνει όλα ψηφιακά και να κάνω ποιό μετα re-scan ? Η κεραία ? Το ότι έχω scart kai oxi HDMI ΑΣ ΠΟΎΜΕ ? (Η TV ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΎΠΟΥ) . Η κάνω κάτι λάθος εγω σε ότι αφορά τον αποκοδικοποιητή και την συνδεσμολογία ? Να σημειώσω το οτι 'εχω συνδέσει κεραια απο τοίχο σε δεκτη και το scart απο δέκτη σε TV .

Τωρα παιζουν τα στανταρ ψηφιακα, καποια της NOVA και κανα δυο θεσεις TEST. Μετα τις 20/7 υποτιθεται πως οι συμβεβλημενοι με την DIGEA περιφερειακοι σταθμοι θα εκπεμπονται απο αυτην αρα και θα τους λαμβανουν τα μηχανακια μας.

tzabarg
26-06-12, 00:21
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση 29gk . Μακάρι όλα να πάνε καλά , γιατί από οργάνωση σαν χώρα δεν παίρνουμε και άριστα ! :p

GeorgeMan
26-06-12, 00:36
Ξέρουμε ποιοι είναι συμβεβλημένοι;
Γιατί προφανώς δε θα "παιζουμε" με 2 τηλεχειριστηρια απο δω κι εμπρός, οποτε απλα θα χασουν την οποια τηλεθεαση εχουν οσοι σταθμοι παραμεινουν στα αναλογικα...

29gk
26-06-12, 01:16
Αυτη η ανακοινωση



Πέμπτη 02/09/2010

Digea, Εκπέμπουν Ψηφιακά 8 τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής

Συνεχίζοντας την πορεία της ψηφιακής μετάβασης, η DIGEA ξεκίνησε την εκπομπή ψηφιακού σήματος των τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής εμβέλειας 0-6 TV, ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON και SPORT TV, καλύπτοντας ένα μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου Αττικής.Συγκεκριμένα, η DIGEA ξεκίνησε την ψηφιακή μετάδοση από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας του προγράμματος των σταθμών: ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON στη συχνότητα 54 (738 MHz) και 0-6 TV ,MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV στη συχνότητα 63 (810 MHz), στα πλαίσια των διατάξεων που αφορούν στη ψηφιακή μετάβαση. Διευκρινίζεται ότι οι τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας εξακολουθούν να εκπέμπουν και αναλογικά στο λεκανοπέδιο Αττικής.

Οι ανωτέρω τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της DIGEA, με κωδικοποίηση MPEG4. Προκειμένου οι τηλεθεατές να μπορέσουν να απολαύσουν ψηφιακά τους παραπάνω τηλεοπτικούς σταθμούς θα χρειαστεί να διαθέτουν τηλεόραση ή εξωτερικό αποκωδικοποιητή που να υποστηρίζει την τεχνολογία MPEG4 και να επανασυντονίσουν τα κανάλια τους στις συχνότητες 54 και 63. Για τη λήψη του σήματος συνιστάται ο προσανατολισμός της κεραίας τους προς το κέντρο εκπομπής της Αίγινας

που ειναι του 2010 αναφερει πως ηδη εκπεμπονται οι παραπανω σταθμοι απο την Αιγινα. Υποτιθεται ( και αυτο γιατι εδω ειναι βαλκανια δεν ειναι παιξε γελασε ) οι συγκεκριμενοι σταθμοι αλλα και ενδεχομενως κι αλλοι, θα εκπεμπονται απο ολες τις κεραιες μετα την 20/7.

talos_2002
26-06-12, 09:45
Όσο αφορά στην αγορά του, έχω μια τηλεόραση bluesky παλιά 14αρα, τι προτείνετε να πάρω?

Πάρε έναν απλό SD. Όπως π.χ. οι F&U TT2239, united 1313 και F&U 3381.
Πάρε και ένα καλώδιο scart για να τον συνδέσεις.

GeorgeMan
26-06-12, 12:50
Αυτη η ανακοινωση
που ειναι του 2010 αναφερει πως ηδη εκπεμπονται οι παραπανω σταθμοι απο την Αιγινα. Υποτιθεται ( και αυτο γιατι εδω ειναι βαλκανια δεν ειναι παιξε γελασε ) οι συγκεκριμενοι σταθμοι αλλα και ενδεχομενως κι αλλοι, θα εκπεμπονται απο ολες τις κεραιες μετα την 20/7.

Σε ευχαριστώ. :)
Δεν ξερουμε ομως εαν θα εκπεμπονται και απο τον Υμηττό απο 20/7, ειναι φλου η ολη κατασταση.

GeorgeMan
02-07-12, 01:04
Καλημέρα, επανέρχομαι ξανά μιας και "εσκασε" προσφορά απο e-shop.gr για αυτον http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523 στα 29 ευρώ.

Τι λέτε; Αξίζει περισσοτερο σε σχεση με τους F&U κτλ με αντιστοιχες τιμες (και χωρις HDMI);

djpar
02-07-12, 09:49
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104373

υπαρχει και αυτος εδω εγω πηρα εναν lifeview και εναν F&U και οι 2 κανουν τα ιδια εχουν ιδιο επεξεργαστη για τον lifeview ρωτα τον talos_2002 γιατι παιζει κατι.

RASTAVIPER
02-07-12, 11:10
Από έναν Crystal Audio Micro Hd που σύνδεσα χτες είναι πολύ ευχαριστημένος.
Γρήγορη εναλλαγή καναλιών και καλή εικόνα.

djpar
02-07-12, 11:43
το κακο με τον CA ειναι οτι δεν υποστηριζει AC3 οπως ο προηγουμενος του ο DVB-T παλι της ιδιας εταιριας και ειναι πιο ακριβος απο τους αλλους με τα ιδια πραγματα

GeorgeMan
02-07-12, 12:23
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104373




υπαρχει και αυτος εδω εγω πηρα εναν lifeview και εναν F&U και οι 2 κανουν τα ιδια εχουν ιδιο επεξεργαστη για τον lifeview ρωτα τον talos_2002 γιατι παιζει κατι.


Δεν μ' ενδιαφερει κατι που να ξεκινάει απο "3" η τιμη του. ;)
Τι προβλημα εχουν; Ας ελπισουμε οτι θα το δει ο talos_2002.

djpar
02-07-12, 12:40
το παίζει εννοώ προς καλό,με 29 ευρώ τότε είναι must buy ο f&u tt2302 με Hdmi ac3 mkv κ δεν συμμαζεύεται

phantom77
02-07-12, 12:54
Στα €29 ο Lifeview ΒΟΧHD είναι χοντρό κελεπούρι, όπως ήταν και ο ΤΤ2302 σε αυτή την τιμή. Αυτοί οι δυο είναι κατα 99% ίδιοι. Ο ΤΤ2302 έχει καλύτερη κατασκευή με μεταλλικό κουτί αλλα ο ΒΟΧ έχει υποστήριξη.

djpar
02-07-12, 13:25
29 κάνει ο f&u o lifeview βαράει 40+

phantom77
02-07-12, 13:31
29 κάνει ο f&u o lifeview βαράει 40+

Για την τιμή προσφοράς του e-shop λέω. €40 δεν θα έδινα για κανένα :p

dynamos
02-07-12, 13:57
Που είναι ο LIFEVIEW BOXHD με 29€ ;
Είναι version 2 με τον Mstar 7818 (Lifeview LV6TBOXHD 2)
Ούτε τον F&U πρόλαβα ...πάει πέταξε; 35€ τον βρήκα.

johnnyestia
02-07-12, 14:20
Εδώ είναι ο lifeview:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523

Εγώ τον τσίμπησα πάντως.

dynamos
02-07-12, 15:38
Για τον Max T110 HD έχει να πει κανείς τίποτα;
Μοιάζει για κλώνος του F&U TT2302.
Είμαι μεταξύ
ΜΑΧ Τ110 HD
Lifeview BoxHD (Lifeview LV6TBOXHD 2)
F&U TT2302
Τον θέλω για όλα τα καλούδια αλλά κυρίως για MKV , AC3 , με ενσωματωμένους υπότιτλους, ή εξωτερικούς.

- - - Updated - - -

Το βρήκα ...

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-120627.html

θα πάρω Lifeview BoxHD ...

talos_2002
02-07-12, 15:49
Ο Τ110 δεν αξίζει τα λεφτά του τώρα. Δεν έχει ούτε AC3.

GeorgeMan, o djpar δεν εννοεί πρόβλημα. Υπάρχει «δωράκι».

GeorgeMan
02-07-12, 16:20
Μμμ περι τινος δωρακιου προκειται; :)

talos_2002
02-07-12, 20:59
Επειδή δεν πολυμπαίνω στο ADSLGR.com και πολλοί με ρωτήσατε για το δωράκι (πότε προλάβατε και το μάθατε!), ξέρω ότι είναι ενοχλητικό να γράφεσαι σε φόρουμ, αλλά είμαι μέλος στο avclub.gr και μπορείτε να με βρείτε εκεί αν χρειαστεί.

akilleas
03-07-12, 00:24
Επειδή δεν πολυμπαίνω στο ADSLGR.com και πολλοί με ρωτήσατε για το δωράκι (πότε προλάβατε και το μάθατε!), ξέρω ότι είναι ενοχλητικό να γράφεσαι σε φόρουμ, αλλά είμαι μέλος στο avclub.gr και μπορείτε να με βρείτε εκεί αν χρειαστεί.

Απανταχού παρών ο ταλος!!!!!!!:worthy:

johnnyestia
03-07-12, 07:26
Τον παρελαβα εχθες τον lifeview. Δυστυχως το κομματι που παρελαβα ειναι προβληματικο. Την περισσοτερη ωρα δεν αναβει το φωτακι του και δεν δεχεται input απο το τηλεχειριστηριο. Με λιγο κουνημα καποιες στιγμες αναβει το φωτακι και δουλευει κανονικα, οποτε λογικα κατι δεν κανει καλη επαφη μεσα στο κουτι.

Οσο καταφερα να τον δουλεψω παντως ειναι αψογος. Επιασε ολα τα καναλια και τα επαιξε αψογα, με πολυ καλη εικονα και ηχο και χωρις πιξελιασματα.

Ευχομαι να μου τον αλλαξουν συντομα.

dynamos
03-07-12, 07:34
Γράφει Lifeview LV6TBOXHD 2 κοντά στο κουτί της συσκευασίας στο bar code κοντά;

johnnyestia
03-07-12, 09:48
Ναι, το 2 είναι.

1comment
03-07-12, 14:18
Σήμερα παρέλαβα τον lemm sd-555N. Αφορά τηλεόραση crt μικρή. Καταρχήν μέσα στο κουτί δεν υπήρχε καλώδιο scart. Το scart της τηλεόρασης συνδέεται με dvd-recorder. Η τηλεόραση δεν έχει άλλη θύρα scart. Μόνο το dvd έχει μια κενή (input/output vcr,stb). O δέκτης έχει δύο θύρες scart (tv και vcr). Μπορεί κάποιος να μου πει τι συνδέω με τι? Και τι καλώδιο πρέπει να προμηθευτώ? Με το καλώδιο της κεραίας τι ακριβώς κάνω? Ένα καλώδιο φεύγει από την tv και συνδέεται με το βίντεο (υπάρχει και βίντεο). Ένα άλλο καλώδιο φεύγει από το dvd και συνδέεται στο βίντεο ενώ ένα τρίτο φεύγει από την κεραία και συνδέεται στο dvd. Τι πιθανότητες έχω να μην φέρω ηλεκτρολόγο? :p
Αυτή (http://imageshack.us/photo/my-images/402/0157p.jpg/)είναι η εικόνα του δέκτη με τις διαθέσιμες θύρες. Κι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=BctOD2Posv8&feature=youtu.be)ανέβασα βίντεο που δείχνω ακριβώς πού έχει μπει το κάθε καλώδιο, για όποιον θέλει να βοηθήσει.

anikologr
03-07-12, 17:23
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι από την Πάτρα και μόλις έφτασε το επήγειο ψηφιακό σήμα έτρεξα να αγοράσω επίγειο ψηφιακό δέκτη από ένα τοπικό μαγαζί της Πάτρας τον Χριστόπουλο. Η μάρκα του δέκτη άγνωστη (elite hd)

Το πρόβλημά μου είναι πως ανά τακτά χρονικά διαστήματα χάνει την αποθηκευμένη σειρά των καναλιών και πρέπει να κάνω ξανά την ταξινόμηση πράγμα σπαστικό και εκνευριστικό.

Από μια έρευνα που έκανα στο νετ μάλλον ανήκω σε αυτούς που έχουν το m-star 7818 τσιπάκι που έχει αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει κάποιος που να το έχει λύσει και αν ναι με ποιο τρόπο? Έχει κάποιος κάποιο firmware update?

Στο μενού του μου λέει πως έχει software version v1.008.

Ευχαριστώ

P.S. Αν βοηθάει ο Iberosat TDT 5700 είναι επίσης ίδιος κλώνος με τον δικό μου Elite HD και του οποίου το firmware χρησιμοποιώ χωρίς κανένα αποτέλεσμα...

voithostyrempora2
03-07-12, 18:41
Σήμερα παρέλαβα τον lemm sd-555N. Αφορά τηλεόραση crt μικρή. Καταρχήν μέσα στο κουτί δεν υπήρχε καλώδιο scart. Το scart της τηλεόρασης συνδέεται με dvd-recorder. Η τηλεόραση δεν έχει άλλη θύρα scart. Μόνο το dvd έχει μια κενή (input/output vcr,stb). O δέκτης έχει δύο θύρες scart (tv και vcr). Μπορεί κάποιος να μου πει τι συνδέω με τι? Και τι καλώδιο πρέπει να προμηθευτώ? Με το καλώδιο της κεραίας τι ακριβώς κάνω? Ένα καλώδιο φεύγει από την tv και συνδέεται με το βίντεο (υπάρχει και βίντεο). Ένα άλλο καλώδιο φεύγει από το dvd και συνδέεται στο βίντεο ενώ ένα τρίτο φεύγει από την κεραία και συνδέεται στο dvd. Τι πιθανότητες έχω να μην φέρω ηλεκτρολόγο? :p
Αυτή (http://imageshack.us/photo/my-images/402/0157p.jpg/)είναι η εικόνα του δέκτη με τις διαθέσιμες θύρες. Κι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=BctOD2Posv8&feature=youtu.be)ανέβασα βίντεο που δείχνω ακριβώς πού έχει μπει το κάθε καλώδιο, για όποιον θέλει να βοηθήσει.

Λογικά η δεύτερη θύρα scart είναι για να δίνει σήμα πχ σε βίντεο ώστε να γράφεις εκπομπές.Χρειάζεσαι ένα διακλαδωτη 2-3 θέσεων, πχ αυτόν (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19036&cat=679&page=1) (καλύτερα να βρεις εναν με διακόπτη Α και Β).Δεν είναι κάτι ακριβό πάντως :) .

button
03-07-12, 22:30
Σήμερα παρέλαβα τον lemm sd-555N. Αφορά τηλεόραση crt μικρή. Καταρχήν μέσα στο κουτί δεν υπήρχε καλώδιο scart. Το scart της τηλεόρασης συνδέεται με dvd-recorder. Η τηλεόραση δεν έχει άλλη θύρα scart. Μόνο το dvd έχει μια κενή (input/output vcr,stb). O δέκτης έχει δύο θύρες scart (tv και vcr). Μπορεί κάποιος να μου πει τι συνδέω με τι? Και τι καλώδιο πρέπει να προμηθευτώ? Με το καλώδιο της κεραίας τι ακριβώς κάνω? Ένα καλώδιο φεύγει από την tv και συνδέεται με το βίντεο (υπάρχει και βίντεο). Ένα άλλο καλώδιο φεύγει από το dvd και συνδέεται στο βίντεο ενώ ένα τρίτο φεύγει από την κεραία και συνδέεται στο dvd. Τι πιθανότητες έχω να μην φέρω ηλεκτρολόγο? :p
Αυτή (http://imageshack.us/photo/my-images/402/0157p.jpg/)είναι η εικόνα του δέκτη με τις διαθέσιμες θύρες. Κι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=BctOD2Posv8&feature=youtu.be)ανέβασα βίντεο που δείχνω ακριβώς πού έχει μπει το κάθε καλώδιο, για όποιον θέλει να βοηθήσει.

Υπάρχει ενα scrart μπαλαντέζα (οχι κανονική 30μ) με 4-5 θήρες

- - - Updated - - -


Σήμερα παρέλαβα τον lemm sd-555N. Αφορά τηλεόραση crt μικρή. Καταρχήν μέσα στο κουτί δεν υπήρχε καλώδιο scart. Το scart της τηλεόρασης συνδέεται με dvd-recorder. Η τηλεόραση δεν έχει άλλη θύρα scart. Μόνο το dvd έχει μια κενή (input/output vcr,stb). O δέκτης έχει δύο θύρες scart (tv και vcr). Μπορεί κάποιος να μου πει τι συνδέω με τι? Και τι καλώδιο πρέπει να προμηθευτώ? Με το καλώδιο της κεραίας τι ακριβώς κάνω? Ένα καλώδιο φεύγει από την tv και συνδέεται με το βίντεο (υπάρχει και βίντεο). Ένα άλλο καλώδιο φεύγει από το dvd και συνδέεται στο βίντεο ενώ ένα τρίτο φεύγει από την κεραία και συνδέεται στο dvd. Τι πιθανότητες έχω να μην φέρω ηλεκτρολόγο? :p
Αυτή (http://imageshack.us/photo/my-images/402/0157p.jpg/)είναι η εικόνα του δέκτη με τις διαθέσιμες θύρες. Κι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=BctOD2Posv8&feature=youtu.be)ανέβασα βίντεο που δείχνω ακριβώς πού έχει μπει το κάθε καλώδιο, για όποιον θέλει να βοηθήσει.

Υπάρχει ενα scrart μπαλαντέζα (οχι κανονική 30μ) με 4-5 θήρες

1comment
04-07-12, 00:54
Λογικά η δεύτερη θύρα scart είναι για να δίνει σήμα πχ σε βίντεο ώστε να γράφεις εκπομπές.Χρειάζεσαι ένα διακλαδωτη 2-3 θέσεων, πχ αυτόν (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19036&cat=679&page=1) (καλύτερα να βρεις εναν με διακόπτη Α και Β).Δεν είναι κάτι ακριβό πάντως :) .

Ή κάτι δεν κατάλαβα σωστά ή κάνεις λάθος. Έχουμε 2 scart στον δέκτη, ένα που συνδέεται με την tv και το άλλο με το dvd. To video και τώρα δεν συνδέεται με scart. Άρα, γιατί να συνδεθεί μετά? Αφού με το βίντεο δεν γράφω, απλά παίζω κασέτες ήδη γραμμένες. Οπότε δεν χρειάζομαι αυτό το πράγμα. Και γενικά το μπέρδεμα δεν είναι στα scart, το μπέρδεμα είναι στις κεραίες. Εδώ θέλω βοήθεια παιδιά... Ο αποκωδικοποιητής έχει 2. Σύμφωνα με όσα ξέρω, η 1 συνδέεται με την τηλεόραση και η άλλη με την κεραία. Το βίντεο? Το dvd? Πώς συνδέονται με κεραία? Το dvd έχει δύο θήρες για κεραία. Μήπως να συνδέσω το δεύτερο βύσμα της κεραίας από την πρίζα στο dvd και το δεύτερο βύσμα του dvd με την κεραία του βίντεο?

voithostyrempora2
04-07-12, 02:03
Το πρόβλημα σου δεν είναι πώς θα συνδεσεις και το βίντεο και τον αποκωδικοποιητη με την τηλεοραση μια ςκαι η τηλεόρασή σου έχει μία υποδοχη scart?ετσι καταλαβα.

Αν ναι,συνδεεις την κεραια στον αποκωδικοποιητη και τόσο τον αποκωδικοποιητη όσο και το βιντεο στον επιλογέα scart .Τελος,ο επιλογεας κουμπώνει απευθειας (μία εξοδο εχει) στην τηλεόραση. Γιατί να θες να συνδεσεις την κεραία με το βίντεο ?

RASTAVIPER
04-07-12, 08:31
28€ o Crystal Audio Micro HD (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946&cmicc=skroutz)

29gk
04-07-12, 08:49
Ή κάτι δεν κατάλαβα σωστά ή κάνεις λάθος. Έχουμε 2 scart στον δέκτη, ένα που συνδέεται με την tv και το άλλο με το dvd. To video και τώρα δεν συνδέεται με scart. Άρα, γιατί να συνδεθεί μετά? Αφού με το βίντεο δεν γράφω, απλά παίζω κασέτες ήδη γραμμένες. Οπότε δεν χρειάζομαι αυτό το πράγμα. Και γενικά το μπέρδεμα δεν είναι στα scart, το μπέρδεμα είναι στις κεραίες. Εδώ θέλω βοήθεια παιδιά... Ο αποκωδικοποιητής έχει 2. Σύμφωνα με όσα ξέρω, η 1 συνδέεται με την τηλεόραση και η άλλη με την κεραία. Το βίντεο? Το dvd? Πώς συνδέονται με κεραία? Το dvd έχει δύο θήρες για κεραία. Μήπως να συνδέσω το δεύτερο βύσμα της κεραίας από την πρίζα στο dvd και το δεύτερο βύσμα του dvd με την κεραία του βίντεο?

Η κεραια οπως ερχεται απο την ταρατσα θα μπει στον αποκωδικοποιητη στη θυρα IN. Απαραιτητο βημα για να δεις τα ψηφιακα.
Απο την θυρα OUT της κεραιας του αποκωδικοποιητη θα συνδεθεις με την θυρα ΙΝ της τηλεορασης. Προαιρετικο βημα για να βλεπεις τα αναλογικα.
Συνδεεις την τηλεοραση με τον αποκωδικοποιητη μεσω scart για να βλεπεις εικονα. Εναλλακτικα μπορεις αναλογα με την τηλεοραση να συνδεθεις και με αλλους τροπους πχ HDMI.
Συνδεεις την αλλη εισοδο-εξοδο scart με το βιντεο για να προβαλλεται η εικονα του βιντεο στην τηλεοραση μεσω του scart.

@ ADSLgr.com All rights reserved.