PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

dynamos
06-07-12, 13:40
Ναί ...! για 29€ είναι μονόδρομος. Πάνω απο 35€ βρίσκεις κα άλλους.

phantom77
06-07-12, 14:29
επειδή το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν, ο Lifeview του eshop είναι μονόδρομος για αποκωδικοποιητές κάτω των 50€?
ναι η οχι? :)
Kάτω απο €30 που είναι τωρα, σίγουρα μονόδρομος.

Κάτω απο €50 όμως υπάρχου και άλλοι, εξαρτάται τι ψάχνεις. Υπάρχει ο mVision HD450T απο κατασκευαστή δορυφορικών αλλα χωρίς ματρόσκες και τέτοια εξωτικά. Υπάρχει ο F&U TT2302 που είναι παρόμοιος με το ΒΟΧ, και ο Edison Mini-Triton MPEG4 + HD.

Werdum
06-07-12, 14:45
κοιτα βασικα τα κριτήρια ειναι να παιζει τα hd (ερτ hd δηλαδη) να παιζει ματροσκες και να ειναι σκυλι. Ολα τα κανει lifeview, αλλα λεω επειδή το budget σηκώνει μεχρι 50, μήπως απο καποιον αλλον κερδίσω καμια λεπτομέρεια παραπάνω

haniabal
06-07-12, 14:48

κοίτα έχω δει και κάτι κινέζικους με 40 ευρώ κι ο κόσμος τους αγοράζει σαν τρελός. δε νομίζω ότι νοιάζονται όλοι για την εγγραφή. απλά να βλέπουν τα κανάλια θέλουν που έχουν πανικοβληθεί ότι θα τα χάσουν. Τώρα με 50 ευρώ να έχεις και 3 μήνες δώρο κανα nova cinema δε μου ακούγεται και τόσο κακό.






Πολύ σωστό και η προσφορά φαίνεται ενδιαφέρουσα.Ούτε εμένα θα με χάλαγε ας πούμε το nova cinema...

talos_2002
06-07-12, 16:12
Kάτω απο €30 που είναι τωρα, σίγουρα μονόδρομος.

Κάτω απο €50 όμως υπάρχου και άλλοι, εξαρτάται τι ψάχνεις. Υπάρχει ο mVision HD450T απο κατασκευαστή δορυφορικών αλλα χωρίς ματρόσκες και τέτοια εξωτικά. Υπάρχει ο F&U TT2302 που είναι παρόμοιος με το ΒΟΧ, και ο Edison Mini-Triton MPEG4 + HD.
Να προσθέσουμε και τα Crypto 215/D που έχουν και γρήγορο ζάπινγκ.

dynamos
06-07-12, 16:21
κοιτα βασικα τα κριτήρια ειναι να παιζει τα hd (ερτ hd δηλαδη) να παιζει ματροσκες και να ειναι σκυλι. Ολα τα κανει lifeview, αλλα λεω επειδή το budget σηκώνει μεχρι 50, μήπως απο καποιον αλλον κερδίσω καμια λεπτομέρεια παραπάνω

Ο Lifeview στα mkv τα χαλάει λίγο, γιατί δεν κάνει downmix το DTS και οι περισσότερες matroska είναι σε DTS. Δεν έχω βρεί και κανένα να το κάνει..! Επίσης έχει ασυμβατότητες με τους υπότιτλου ... Αν ξέρει κανείς πως θέλει τους υπότιτλους θα γλύτωνα αρκετό χρόνο.
Για την τηλεόραση της κρεββατοκάμαρας κάνει αρκετά.

???Ο crypto ReDi 250MP ???
http://www.slnovacom.com/redi_250mp.htm

talos_2002
06-07-12, 22:49
Ο Lifeview στα mkv τα χαλάει λίγο, γιατί δεν κάνει downmix το DTS και οι περισσότερες matroska είναι σε DTS. Δεν έχω βρεί και κανένα να το κάνει..! Επίσης έχει ασυμβατότητες με τους υπότιτλου ... Αν ξέρει κανείς πως θέλει τους υπότιτλους θα γλύτωνα αρκετό χρόνο.
Για την τηλεόραση της κρεββατοκάμαρας κάνει αρκετά.

???Ο crypto ReDi 250MP ???
http://www.slnovacom.com/redi_250mp.htm

Οι υπότιτλοι χαρακτήρων ANSI και Unicode δεν έχουν πρόβλημα.
Το πρόβλημα εμφανίζεται σε όσους έχουν κωδικοποίηση UTF-8 του unicode.
Μπορεί να γίνεται εύκολα και σε χρόνο μηδέν αλλαγή, με «Αποθήκευση ως» από έναν απλό κειμενογράφο όπως το Σημειωματάριο.

104385

Έχω ενημερώσει την Lifeview, και μου είπαν ότι η Mstar το κοιτάει για λύση και θα με ενημερώσουν όταν υπάρξουν νέα.


Ο Crypto 250 έχει σταματήσει να πωλείται από το 2011.

dynamos
07-07-12, 12:37
Ευχαριστώ,
Δηλαδή στα mkv εξωτερικούς καλύτερα ή εσωτερικούς με διαφορετικά φόρματ;

Δοκιμές σε Bitmap έχουν γίνει;
Παίζει..s_vobsub sub, idx/sub, xsub.

1comment
07-07-12, 16:40
Όλα καλά με τον αποκωδικοποιητή. Για να γράψει κάτι, χρειάζεται να έχει συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό ή στικάκι? Ή μπορεί να αποθηκεύσει μια εγγραφή και στη συσκευή?

phantom77
07-07-12, 17:01
Όλα καλά με τον αποκωδικοποιητή. Για να γράψει κάτι, χρειάζεται να έχει συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό ή στικάκι? Ή μπορεί να αποθηκεύσει μια εγγραφή και στη συσκευή?

H δέκτες δεν έχουν εσωτερική μνήμη για εγγραφές. Μόνο έναν θυμάμαι στη "λογική" κατηγορία τιμής που έπαιρνε εσωτερικό δίσκο.
Οπότε αναγκαστικά πρέπει να κρέμεται πάνω του ή στικάκι ή καλώδιο δίσκου.

1comment
08-07-12, 00:06
Κάτι άλλο. Επειδή τον σύνδεσα και με το dvd, αναρωτιέμαι αν πρέπει να περάσω από την αρχή τα κανάλια στο dvd σύμφωνα με τις συχνότητες που πιάνουν από δω και πέρα. Ή συνδέονται αυτόματα? Ή δεν χρειάζεται? Δεν μπορώ να το διαπιστώσω κάνοντας εγγραφή γιατί τώρα υπάρχει ακόμα το αναλογικό σήμα...

Άραγε σε πόσο καιρό θα πετάξω τον αποκωδικοποιητή από το παράθυρο και θα πάω να αγοράσω τηλεόραση? Κι άλλο πρόβλημα που μοιάζει άλυτο. Το dvd μου το εμφάνιζε στην τηλεόραση πατόντας το AV. Τώρα πατάω το AV και μου εμφανίζει το περιεχόμενο του αποκωδικοποιητή. Με λίγα λόγια σε κανένα κανάλι δεν βλέπω να υπάρχει το dvd! Θα τρελαθώ!

dynamos
08-07-12, 09:06
Κάτι άλλο. Επειδή τον σύνδεσα και με το dvd, αναρωτιέμαι αν πρέπει να περάσω από την αρχή τα κανάλια στο dvd σύμφωνα με τις συχνότητες που πιάνουν από δω και πέρα. Ή συνδέονται αυτόματα? Ή δεν χρειάζεται? Δεν μπορώ να το διαπιστώσω κάνοντας εγγραφή γιατί τώρα υπάρχει ακόμα το αναλογικό σήμα...

Άραγε σε πόσο καιρό θα πετάξω τον αποκωδικοποιητή από το παράθυρο και θα πάω να αγοράσω τηλεόραση? Κι άλλο πρόβλημα που μοιάζει άλυτο. Το dvd μου το εμφάνιζε στην τηλεόραση πατόντας το AV. Τώρα πατάω το AV και μου εμφανίζει το περιεχόμενο του αποκωδικοποιητή. Με λίγα λόγια σε κανένα κανάλι δεν βλέπω να υπάρχει το dvd! Θα τρελαθώ!
Δεν έχει δεύτερο scart η τηλεόραση για να βάλεις εκεί τον δέκτη; Το dvd σαν recorder μπορείς να μην το χρησιμοποιείς . Ότι θέλεις να γράψεις μπορείς να το γράφεις και να το παίζεις , σε στίκακι ή σκληρό δίσκο από τον δέκτη. Αν τώρα την θέλεις την εγγραφή σε δισκάκια και ποιότητα DVD η σύνδεση που έκανες είναι η κατάλληλη. Στο DVD player αν βάλεις ένα δισκάκι να παίζει σου δείχνει η τηλεόραση ακόμα τον δέκτη;
Δεν μπορείς να συντονίσεις τα ψηφιακά κανάλια στον αναλογικό δέκτη του DVD.

bassgeo
08-07-12, 13:07
"LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4"
Μόλις τον παρήγγειλα!

dynamos
08-07-12, 13:09
καλορίζικος:)

leros2004
08-07-12, 13:52
"LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4"
Μόλις τον παρήγγειλα!

Καλώς ήρθες στην ομάδα :oneup:

offtopic: Με ένα καλώδιο hdmi -> Dvi μετατρέπεις το μόνιτορ σε τηλεόραση ;)

konenas
08-07-12, 13:55
Μιας και έφτασε η ώρα ( που λέει και ο Λιακό ) για αγορά ψηφιακής κάρτας, ρωτάω τους παλιούς εδώ, ποια κάρτα μου προτείνετε;
Θέλω όμως α) να παίζει τα κανάλια HD, β) να είναι φθηνή USB και γ) να τρέχει σε opensuse 11.1 & ubuntu 12.04

Ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά κάποιος θα ξέρει από σας. :cool:

phantom77
08-07-12, 16:47
Καλώς ήρθες στην ομάδα :oneup:

offtopic: Με ένα καλώδιο hdmi -> Dvi μετατρέπεις το μόνιτορ σε τηλεόραση ;)

Δεν είναι και σίγουρο. Πρέπει η οθόνη να υποστηρίζει κάποιους ρυθμούς ανανέωσης.

Δυστυχώς μια 20αρα LG που έχω δεν το κάνει και βγάζει μήνυμα λάθος σήματος

- - - Updated - - -

H GroupOn έβγαλε δέκτη HD "€34,90 από €75"
Το πρόβλημα είναι οτι ο δέκτης ειναι ο SYNAPS 2852HD και όχι ο SYNAPS 2850HD όπως λέει το κείμενο.
Ο δέκτης της φωτογραφίας φαίνεται να έχει λιγότερες δυνατότητες (http://www.e-technoshop.gr/image.php?object_type=detailed&image_id=4797&window=popup).

Ο SYNAPS 2850HD πωλείται €25 στην Ιταλία (http://www.plugandplay.it/vis_prod.php?id_prod=1595)...

- - - Updated - - -

Ο Synaps 2852 HD ( και όχι Synaps 2850 HD, όπως γράφει στο site της groupon) φαίνεται να έχει Mstar7818, όπως οι Lifeview BOXHD και F&U TT2302.

Σελίδα κατασκευαστή (http://www.synaps.tv/?q=product&id=115)

Ελληνικό manual (http://www.synaps.tv/download.php?id=689)

solohunter
08-07-12, 20:59
Καλησπερα. Μπορειτε να προτεινετε εναν φθηνο καλο αποκωδικοποιητη με usb που να παιζει ματροσκα και avi με ολους τους υποτιτλους χωρις προβλημα; Ευχαριστω.

therion
09-07-12, 11:50
Καλημερα!Μπορειτε να μου προτεινετε μια ci module για την τηλεοραση των γονιων μου;Η δικη μου πιανει τα παντα :p αλλα η δικη τους ειναι mpeg2.H τηλεοραση εχει θυρα c.i και ειναι η μια lg 22lg3050.Με μια ψαχτικη στο ιντερνετ μου βγαζει την Neotion,αλλα στο pdf που εχει με τις συμβατες τηλεοράσεις,δεν την εχει στην λίστα.Ξερετα καποια συμβατη με αυτην την τηλεοραση;Παντως αναβαθμιση της εκανα για να ναι ετοιμη.Δεν θελω εξωτερικο δεκτη γιατι θα μπλεχτουν με δυο τηλεκοντρολ.Εδω δεν εχουν μαθει πως λειτουργει το ενα :p ευχαριστω!

leros2004
09-07-12, 12:36
Καλημερα!Μπορειτε να μου προτεινετε μια ci module για την τηλεοραση των γονιων μου;Η δικη μου πιανει τα παντα :p αλλα η δικη τους ειναι mpeg2.H τηλεοραση εχει θυρα c.i και ειναι η μια lg 22lg3050.Με μια ψαχτικη στο ιντερνετ μου βγαζει την Neotion,αλλα στο pdf που εχει με τις συμβατες τηλεοράσεις,δεν την εχει στην λίστα.Ξερετα καποια συμβατη με αυτην την τηλεοραση;Παντως αναβαθμιση της εκανα για να ναι ετοιμη.Δεν θελω εξωτερικο δεκτη γιατι θα μπλεχτουν με δυο τηλεκοντρολ.Εδω δεν εχουν μαθει πως λειτουργει το ενα :p ευχαριστω!

Γενικά είχαν θεματάκια τα CI module, δεν ξέρω αν έχουν λυθεί τώρα τελευταία... καλύτερα 2 χειριστήρια παρά 1 και με προβλήματα ..

Serafeim Karakostas
09-07-12, 14:17
Δεν έχουν λυθεί. Συστήνεται χρήση εξωτερικού δέκτη.

phantom77
09-07-12, 14:20
Παίρνεις και ένα "εκπαιδεύσιμο" τηλεκοντρόλ, βάζεις μακροεντολή All On\All Off και όλα καλα :)

1comment
09-07-12, 14:22
Βρήκα τελικά μια λύση με το dvd. Έβαλα κάπως αλλιώς τα καλώδια και τώρα παίζει. Όμως τώρα έχω άλλο πρόβλημα(...). Τα κρατικά κανάλια στον αποκωδικοποιητή κάνουν παύσεις. Εκεί που παίζει μια χαρά, κολλάει η εικόνα και ο ήχος και μετά φτιάχνει πάλι και το ξανακάνει κλπ κλπ. Μόνο στα κρατικά. Πάιζει να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος? Να έχει να κάνει με τα κανάλια? Ή είναι θέμα του αποκωδικοποιητή?

Serafeim Karakostas
09-07-12, 14:27
Αυτό που αναφέρεις λογικά είναι θέμα που σχετίζεται με την εγκατάστασή σου (κεραία, καλωδίωση κ.τ.λ.).

phantom77
09-07-12, 14:33
Πολλά παράπονα ακούω για την λήψη των κρατικών. Πρέπει να έχουν αρκετά μικρότερη ένταση σήματος σε σχέση με τα ιδιωτικά.

nautilus7
09-07-12, 14:43
Ισχύει. Αλλά είναι καθαρά θέμα λήψης. Εγώ στον ένα όροφο που είχα πρόβλημα άλλαξα καλώδιο κεραίας και βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάσταση.

phantom77
09-07-12, 15:07
Ισχύει. Αλλά είναι καθαρά θέμα λήψης. Εγώ στον ένα όροφο που είχα πρόβλημα άλλαξα καλώδιο κεραίας και βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάσταση.

Έτσι είναι. Ένα ασθενές σήμα όταν περνάει απο φθηνό καλώδιο εχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να χαθεί. Με καλό καλώδιο όμως οι απώλειες σήματος είναι μικρότερες.

konc
09-07-12, 22:54
Μια ερώτηση σε κάποιον κάτοχο του lifeview με τα 29ευρώ: πρωτού πάρω και εγώ 4-5 για μένα και όλους τους γνωστούς που θέλουν, μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος 100% ότι όταν αλλάζεις από κανάλι με εκπομπή 4:3 σε κάποιο με 16:9 το αντιλαμβάνεται και περνάει το κατάλληλο "σήμα-εντολή" (?) στην τηλεόραση ώστε να γυρίζει και αυτή την εικόνα? (Όταν φυσικά την έχεις στο αυτόματο). Μη γελάτε, το έχω συναντήσει δύο φορές!
-Κάποια στιγμή είχα σταμπάρει μια άλλη ευκαιρία που έμοιαζε να τα έχει όλα σε ξεφτίλα τιμή και τελευταία στιγμή σε φιλικό σπίτι είδα ότι η τηλεόραση δεν γύρναγε στο κατάλληλο φορμάτ, έπρεπε να το κάνεις με το χέρι! Με άλλον δοκιμαστικό αποκ/τή όλα ήταν οκ..
-Ο δικός μου crystal audio sd, με σύνδεση scart το κάνει, με σύνδεση coaxial όχι, στην ίδια τηλεόραση εννοείται.

Ευχαριστώ!

dynamos
09-07-12, 23:05
Δεν γυρνάς την τηλεόραση από το αυτόματο στο 16:9. Είναι κρίμα να χάνεις τόσες ίντσες απ' την θέαση μόνο και μόνο για να μην βλέπεις μια παραμόρφωση, που στο τέλος την συνηθίζεις. Άσε που αν είναι CRT καις ανομοιόμορφα τον φώσφορο. Πόσο μάλλον αν είναι πλάσμα, θα αποκτήσεις μπάρες δεξιά και αριστερά.

konc
09-07-12, 23:25
Δεν γυρνάς την τηλεόραση από το αυτόματο στο 16:9. Είναι κρίμα να χάνεις τόσες ίντσες απ' την θέαση μόνο και μόνο για να μην βλέπεις μια παραμόρφωση, που στο τέλος την συνηθίζεις. Άσε που αν είναι CRT καις ανομοιόμορφα τον φώσφορο. Πόσο μάλλον αν είναι πλάσμα, θα αποκτήσεις μπάρες δεξιά και αριστερά.

Μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου τι ρωτάω ή εγώ δεν σε έπιασα :p. Ρωτάω, με 2 κουβέντες, αν γυρνάει αυτόματα στο φορμάτ που εκπέμπει το κανάλι.

phantom77
09-07-12, 23:31
Μια ερώτηση σε κάποιον κάτοχο του lifeview με τα 29ευρώ: πρωτού πάρω και εγώ 4-5 για μένα και όλους τους γνωστούς που θέλουν, μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος 100% ότι όταν αλλάζεις από κανάλι με εκπομπή 4:3 σε κάποιο με 16:9 το αντιλαμβάνεται και περνάει το κατάλληλο "σήμα-εντολή" (?) στην τηλεόραση ώστε να γυρίζει και αυτή την εικόνα? (Όταν φυσικά την έχεις στο αυτόματο). Μη γελάτε, το έχω συναντήσει δύο φορές!
-Κάποια στιγμή είχα σταμπάρει μια άλλη ευκαιρία που έμοιαζε να τα έχει όλα σε ξεφτίλα τιμή και τελευταία στιγμή σε φιλικό σπίτι είδα ότι η τηλεόραση δεν γύρναγε στο κατάλληλο φορμάτ, έπρεπε να το κάνεις με το χέρι! Με άλλον δοκιμαστικό αποκ/τή όλα ήταν οκ..
-Ο δικός μου crystal audio sd, με σύνδεση scart το κάνει, με σύνδεση coaxial όχι, στην ίδια τηλεόραση εννοείται.

Ευχαριστώ!

Σε τηλεόραση Panasonic σε 16:9, σύνδεση HDMI και τον δέκτη ρυθμισμένο σε 16:9 Pillarbox, αλλάζει αυτόματα ανάλογα με το κανάλι.

Με scart δεν ξέρω τι κάνει, δεν έχω καλώδιο :p

konc
09-07-12, 23:53
Αρκεί που γενικά το κάνει! Ευχαριστώ!

nautilus7
10-07-12, 02:19
Ομοίως και σε 4:3 τηλεόραση με ρύθμιση 4:3 letterbox με σύνδεση scart.

djpar
10-07-12, 02:49
λοιπόν το ant1 κ ο alpha είναι 4:3 στον Lifeview αν βάλεις αυτόματο τότε το κάνει stretch στην hdtv σου,τώρα αν θες εσύ τα κανάλια 4:3 να τα βλέπεις ως έχουν βάζεις 16:9 pillarbox κ τα βλέπεις χωρίς στρετσαρισματα τα κανάλια που προείπα

manoulamou
10-07-12, 18:05
Ετοιμαζομαι να παραγγειλω τον best-seller αποκωδικοποιητη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523) και διαβαζοντας οτι καποιοι τους αγοραζουν μαζικα, σκεφτηκα να παρω αλλον εναν για την κορη μου. Ομως η τηλεοραση της ειναι απ τον καιρο του Νωε, λετε να υπαρχει προβλημα συμβατοτητας και να μην μπορει να τον συνδεσει;
ΕΠΙΣΗΣ ενα φλασακι 8 GB σαν κι αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552544) ειναι μικρης - κανονικης χωρητικοτητας - αξιοπιστιας για εγγραφη και αποθηκευση;

phantom77
10-07-12, 18:16
Ετοιμαζομαι να παραγγειλω τον best-seller αποκωδικοποιητη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523) και διαβαζοντας οτι καποιοι τους αγοραζουν μαζικα, σκεφτηκα να παρω αλλον εναν για την κορη μου. Ομως η τηλεοραση της ειναι απ τον καιρο του Νωε, λετε να υπαρχει προβλημα συμβατοτητας και να μην μπορει να τον συνδεσει;
ΕΠΙΣΗΣ ενα φλασακι 8 GB σαν κι αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552544) ειναι μικρης - κανονικης χωρητικοτητας - αξιοπιστιας για εγγραφη και αποθηκευση;

Δεν έχω διαβάσει για προβλήματα ασυμβατότητας με παλιές τηλεοράσεις.

Για το φλασάκι, υπολόγιζε γύρω στα 2GB ανα ώρα εγγραφής για SD και 4,5-5GB για HD

Να προσθέσω οτι για εγγραφές HD χρειάζεται σχετικά γρήγορο φλασάκι. Το 16αρι Kingston SE9 (http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-16GB-Traveler-Champagne/dp/B006YBARCA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1341933491&sr=8-1) π.χ. κάνει πολλά απασίματα όταν γράφω απο EPTHD

Serafeim Karakostas
10-07-12, 18:35
Ομως η τηλεοραση της ειναι απ τον καιρο του Νωε, λετε να υπαρχει προβλημα συμβατοτητας και να μην μπορει να τον συνδεσει;

Είναι αρκετό να έχει έστω ένα scart.

manoulamou
10-07-12, 18:45
@phantom77
Επειδη με τα αρχικα δεν τα παω καλα... Ποια η διαφορα εγγραφης μεταξυ SD και HD και οταν μιλας για "σπασιματα" εννοεις προβλημα δηλαδη κακη ποιοτητα;
Αναμεσα στα στικακια των 8 και αυτα των 16GB δεν υπαρχει αλλο θεμα πλην της διπλασιας χωρητικοτητας;


Είναι αρκετό να έχει έστω ένα scart.
Μπααα δεν υπαρχει , μιλαμε για 80s...:p

dynamos
10-07-12, 19:08
Ετοιμαζομαι να παραγγειλω τον best-seller αποκωδικοποιητη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523) και διαβαζοντας οτι καποιοι τους αγοραζουν μαζικα, σκεφτηκα να παρω αλλον εναν για την κορη μου. Ομως η τηλεοραση της ειναι απ τον καιρο του Νωε, λετε να υπαρχει προβλημα συμβατοτητας και να μην μπορει να τον συνδεσει;
ΕΠΙΣΗΣ ενα φλασακι 8 GB σαν κι αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552544) ειναι μικρης - κανονικης χωρητικοτητας - αξιοπιστιας για εγγραφη και αποθηκευση;

Υπάρχει... να μην έχει εισόδους audio - video.

Σε αυτή τη περίπτωση θέλεις δέκτη με RF modulator

phantom77
10-07-12, 19:22
@phantom77
Επειδη με τα αρχικα δεν τα παω καλα... Ποια η διαφορα εγγραφης μεταξυ SD και HD και οταν μιλας για "σπασιματα" εννοεις προβλημα δηλαδη κακη ποιοτητα;
Αναμεσα στα στικακια των 8 και αυτα των 16GB δεν υπαρχει αλλο θεμα πλην της διπλασιας χωρητικοτητας;


Μπααα δεν υπαρχει , μιλαμε για 80s...:p

SD (Standard Definition) είναι όλα τα ελληνικά κανάλια και HD (High Definition) μόνο η EPTHD. Κατα την εγγραφή SD καναλιών γράφονται λιγότερα δεδομένα και έτσι έχουν λιγότερες απαιτήσεις σε χώρο και ταχύτητα. Σε εγγραφή απο HD κανάλι μ ε αργό μέσο αποθήκευσης, η εικόνα παγώνει, σπάει, "πιξελιάζει" και γενικά δεν μπορεις να παρακολουθήσεις.

Για τα φλασάκια έχω ενα κανόνα: αν δίνεις τα ίδια χρήματα για 8αρι και 16αρι, να περιμένεις το δεύτερο να έχει την μισή ταχύτητα του πρώτου. Για εγγραφή απο τα SD κανάλια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν η τηλεόραση είναι απο τα 80s (απο περιέργεια, τι μάρκα ειναι; ) πρέπει να δεις δέκτες όπως ο MINI TRITON MPEG4 SD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294) που μπορεί να στείλει την εικόνα μέσω του καλωδίου κεραίας, όπως τα παλιά βίντεο.

manoulamou
10-07-12, 19:25
Υπάρχει... να μην έχει εισόδους audio - video.

Σε αυτή τη περίπτωση θέλεις δέκτη με RF modulator

Δεν εχω ιδεα, πρεπει να δω την συσκευη ξανα...
Καμια σχετικη προταση;

leros2004
10-07-12, 21:18
Και ο ελληνικός Crystal Audio Micro HD (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946#!prettyPhoto/1/) στα 29€ με το κουπόνι του Electro.. είναι πειρασμός ..

phantom77
10-07-12, 22:12
Και ο ελληνικός Crystal Audio Micro HD (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946#!prettyPhoto/1/) στα 29€ με το κουπόνι του Electro.. είναι πειρασμός ..

Όποιος σκοπεύει να συνδέσει τον δέκτη με ενισχυτή, αξίζει να τον προτιμήσει.

sokos
10-07-12, 22:19
το οποιο κουπόνι που το βρίσκουμε ?
μεταξύ του Crystal Audio ή το Lifeview τι λένε οι ειδικοί? θελω απλό μενού ειναι για τους γονείς και να τους βάζω καμια ματρόσκα..

phantom77
10-07-12, 22:36
το οποιο κουπόνι που το βρίσκουμε ?
μεταξύ του Crystal Audio ή το Lifeview τι λένε οι ειδικοί? θελω απλό μενού ειναι για τους γονείς και να τους βάζω καμια ματρόσκα..

Το κουπόνι αν δεν κάνω λάθος στο στέλνουν αν είσαι εγγεγραμμένο μέλος. Άνοιξε ενα λογαριασμο και δες.

Και οι δύο έχουν το ίδιο μενού. Αν είναι για τους γονείς σου, καλύτερα ο ΒΟΧ που μπορεί να κάνει downmix το AC3 που έχουν συνήθως οι ματρόσκες.

leros2004
10-07-12, 22:43
το οποιο κουπόνι που το βρίσκουμε ?
μεταξύ του Crystal Audio ή το Lifeview τι λένε οι ειδικοί? θελω απλό μενού ειναι για τους γονείς και να τους βάζω καμια ματρόσκα..

και οι 2 πολύ καλοί είναι ... όποιο και να πάρεις ευχαριστημένος θα μείνεις :)

Κωδικός: UET73532

RASTAVIPER
11-07-12, 10:40
Το κουπόνι αν δεν κάνω λάθος στο στέλνουν αν είσαι εγγεγραμμένο μέλος. Άνοιξε ενα λογαριασμο και δες.

Και οι δύο έχουν το ίδιο μενού. Αν είναι για τους γονείς σου, καλύτερα ο ΒΟΧ που μπορεί να κάνει downmix το AC3 που έχουν συνήθως οι ματρόσκες.

Ο κωδικός σου ήρθε με email?
Γιατί είμαι καιρό μέλος και δεν έχουν στείλει τίποτα.

leros2004
11-07-12, 12:39
Σε μένα με email: 104554

phantom77
11-07-12, 13:36
Ο κωδικός σου ήρθε με email?
Γιατί είμαι καιρό μέλος και δεν έχουν στείλει τίποτα.

Δεν έχω ανοίξει λογαριασμό στο κατάστημα και δεν παίρνω τίποτα στο email :p

Απο άλλους διαβάζω οτι έρχεται newsletter με κωδικούς. Μήπως έχει επιλογή στο λογαριασμό σου για το αν θέλεις να λαμβάνεις newsletter ή όχι;

contime
11-07-12, 16:28
Καλησπέρα παιδιά.
Διαβασα τις τελευταίες σελίδες του φόρουμ και απ' οτι κατάλαβα από τις καλύτερες δοκιμασμένες λύσεις είναι ο Crystal audio (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946) και ο Lifeview (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523).
Eγώ έχω 2 τηλεοράσεις μια παλιά 14" sony crt που έχει scart και μια lg 26lg3000 που είναι όμως mpeg2. Σκεφτόμουν να έπαιρνα 2 crystal audio, είναι καλή επιλογή ή θα προτείνατε κάτι άλλο για τη δικια μου περίπτωση? Να σημειώσω οτι δε χρείαζονται τιποτα τρελά χαρακτηριστικά, για τους γονεις μου είναι.
Ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.