PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

kataras
15-07-12, 12:37
μια μικρη ερωτηση για οποιον γνωριζει
με εσωτερικη κεραια με ενσωματωμενο ενισχυτη μπορω να πιασω τα ψηφιακα καναλια απο τον υμηττο(αγ.παρασκευη)
η δημιουργουνται προβληματα ληψης-εννοειται με τη χρηση και ψηφιακου δεκτη-
ευχαριστω

konc
15-07-12, 13:54
μια μικρη ερωτηση για οποιον γνωριζει
με εσωτερικη κεραια με ενσωματωμενο ενισχυτη μπορω να πιασω τα ψηφιακα καναλια απο τον υμηττο(αγ.παρασκευη)
η δημιουργουνται προβληματα ληψης-εννοειται με τη χρηση και ψηφιακου δεκτη-
ευχαριστω

Δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση. Αν τώρα βλέπεις καλά, πιθανότατα ναι.
Οπότε παίρνεις το κουτάκι που έτσι και αλλιώς θα το χρειαστείς, το βάζεις πάνω και βλέπεις στην πράξη.
Μου έτυχε με εσωτερική κεραία πρόσφατα να μην πιάνει ΚΑΘΟΛΟΥ 2 μπουκέτα και γυρίζοντας.. 5 πόντους και πολύ λέω την κεραία να τα πιάνει όλα τέλεια.

Anan
15-07-12, 14:05
Ποιός είναι ο φνηνότερος αξιόπιστος απλός αποκωδικοποιητής για ΜΗ HD (δηλαδή απλή) οθόνη;

Εσείς από που ψωνίζετε; Το ρωτάω για να δώ τα μοντέλα με ποικιλία και να συγκρίνω χαρακτηριστικά. Υπάρχει δυνατότητα upscaling σε realtime; Αξίζει τον κόπο η διαφορά στην ποιότητα;

Γενικά τί άλλα χαρακτηριστικά είναι αυτά που παίζουν και διαφοροποιούν τις συσκευες. (συμπληρώστε την παρακάτω λίστα):
1) Έξοδοι αποκωδ. (HDMI, SCART, RCA κλπ)
2) Δυνατότητα upscale
3) Δυνατότητα εγγραφής
4) Δυνατότητα χρήσης σαν media player (αναπαραγωγή αρχείων μέσω USB). <-- Πολύ ενδιαφέρον αν μπορεί να παίξει HD ματρόσκες.

akilleas
15-07-12, 14:07
Υπάρχουν εσωτερικές κεραίες που κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Αρκεί συνήθως να είναι κοντά σε παράθυρο ή σε περιοχή με πολύ δυνατό σήμα.
Την απάντηση βέβαια θα την πάρεις μόνο με δοκιμή!!!

RASTAVIPER
15-07-12, 15:11
Δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση. Αν τώρα βλέπεις καλά, πιθανότατα ναι.
Οπότε παίρνεις το κουτάκι που έτσι και αλλιώς θα το χρειαστείς, το βάζεις πάνω και βλέπεις στην πράξη.
Μου έτυχε με εσωτερική κεραία πρόσφατα να μην πιάνει ΚΑΘΟΛΟΥ 2 μπουκέτα και γυρίζοντας.. 5 πόντους και πολύ λέω την κεραία να τα πιάνει όλα τέλεια.
Αν είσαι κοντά σε παράθυρο που βλέπει Υμηττο τότε πολύ πιθανόν να είσαι οκ.

konenas
15-07-12, 16:36
Κανείς δεν χρησιμοποιεί LINUX και τηλεόραση σε στικάκι?
LIFEVIEW LV5T NOT ONLY TV USB DVB-T DELUXE STICK ?

fsmpoing
15-07-12, 19:22
Διαβασα τις προηγουμενες 5 σελιδες και δεν ειδα να ειπωθηκε κατι αναλογο

_Για μια μη HD tv (ειναι μια παλια μικρη 22αρα lcd tv) και χωρις να θελω usb και τετοια , που απλα να δειχνει σωστα...

και το τηλεκοντρολ του να μην ειναι μικρο και αδυναμο...

...Υπαρχει καμια προταση; :)

edit

λοιπον...ξεχασα να πω πως ειναι η tv ειναι για χρηση απο ηλικιωμενους

...Διαβασα τα παραπισω γιαυτο του e-shop... αλλα αμα ειναι να γλυτωσουμε τα 2 διαφορετικα τηλεκοντρολ...

...για την περιπτωση μηπως αξιζει και αυτος; -> IQ DVB-T 754 (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0691994&catid=060304)

manoulamou
16-07-12, 10:35
Μολις με ενημερωσαν απ το eshop πως το μεσημερακι θα παραλαβω το LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523) :oneup:
Μπαινω στην "εξελιξη παραγγελιας" προ ολιγου και βλεπω οτι τιμολογηθηκε και ειναι "αμεσα διαθεσιμο"!
ΑΜ ΔΕ!!! ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΑΝΕ οποιος προλαβε τον δεκτη ειδε...
Εαν κανετε κλικ στην περιγραφη αντι για τιμη εχει την ενδειξη:
...Εξαντλημένο. Αποστολή ενημέρωσης με email μόλις ξαναγίνει διαθέσιμο...

prodromosfan
16-07-12, 11:01
ξεπούλησαν λέμε :p

cranky
16-07-12, 11:37
Εαν κανετε κλικ στην περιγραφη αντι για τιμη εχει την ενδειξη:
...Εξαντλημένο. Αποστολή ενημέρωσης με email μόλις ξαναγίνει διαθέσιμο...
Αλλιώς μου τα βγάζει εμένα. :what:

104700

phantom77
16-07-12, 11:55
Αλλιώς μου τα βγάζει εμένα. :what:

104700

Και εγώ το ίδιο βλέπω, "άμεσα διαθέσιμο"

Anan
16-07-12, 12:09
Γιατί είναι τόσο σημαντικός αυτός ο αποκωδικοποιητής;

cranky
16-07-12, 12:12
Μόνο στα 29 €.

Στα 42 € της αρχικής, υπάρχουν κι' άλλες επιλογές.

fsmpoing
16-07-12, 12:16
Και εγώ το ίδιο βλέπω, "άμεσα διαθέσιμο"
και εμενα...

Γιατί είναι τόσο σημαντικός αυτός ο αποκωδικοποιητής;
Ειναι και για HD,ειναι σχετικα φτηνος, και παιζει απο το usb τα αρχεια ανετα, αλλιως πας σε ακριβοτερους
Μειον του απ'οτι καταλαβα το τηλεκοντρολ....αλλα ποιος εχει καλο;

@cranky τα 36 37 28 τι ειναι θεμοκρασιες; Αν ναι με ποιο προγραμμα
_Ταχει παιξει το δικο μου (τα φουρφουρια γυρνανε τρελα δε του εβαλα ψυκτρα) )και ετσι θελω να τις βλεπω αμεσα

Με την 890GX εισαι;

cranky
16-07-12, 12:27
... τα 36 37 28 τι ειναι θεμοκρασιες; Αν ναι με ποιο προγραμμα
Ναί, θερμοκρασίες δίσκων, με το HDSentinel.
To "29" είναι λάθος ένδειξη απο έναν Samsung 640 Gb.

Μητρική, ναί, την 890GX Extreme3, έχω.

Anan
16-07-12, 12:40
Διαβασα τις προηγουμενες 5 σελιδες και δεν ειδα να ειπωθηκε κατι αναλογο

_Για μια μη HD tv (ειναι μια παλια μικρη 22αρα lcd tv) και χωρις να θελω usb και τετοια , που απλα να δειχνει σωστα...

και το τηλεκοντρολ του να μην ειναι μικρο και αδυναμο...

...Υπαρχει καμια προταση; :)

edit

λοιπον...ξεχασα να πω πως ειναι η tv ειναι για χρηση απο ηλικιωμενους

...Διαβασα τα παραπισω γιαυτο του e-shop... αλλα αμα ειναι να γλυτωσουμε τα 2 διαφορετικα τηλεκοντρολ...

...για την περιπτωση μηπως αξιζει και αυτος; -> IQ DVB-T 754 (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0691994&catid=060304)
Καμια απάντηση για αποκωδ για απλή τηλεόραση έχει να μας δώσει κανεις? Το φνηνότερο (αλλά αξιόπιστο) δηλαδη.

Zounds
16-07-12, 12:48
καλησπέρα σε όλους το έχω ανεβάσει και ως θέμα ξεχωριστά αλλά δεν πήρα καμία απάντηση

γνωρίζει καποιος πως κάνω αναβάθμιση στον F&U DTR-2339PVR H.264 ??

γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το προγραμματίσω για εγγραφή εκμπομπών όταν λείπω από το σπίτι ;

29gk
16-07-12, 17:36
Καμια απάντηση για αποκωδ για απλή τηλεόραση έχει να μας δώσει κανεις? Το φνηνότερο (αλλά αξιόπιστο) δηλαδη.

Στο ΜΑΚRΟ για SD μηχανακι στα 22€ ή για HD στα 27€. Της LEGEND εαν εχει ακομα.

nautilus7
16-07-12, 17:51
Έχω μια απορία σχετικά με την εγγραφή από ErtHD και την ταχύτητα που πρέπει να έχει το φλασάκι...

Έχθές έγραψα τον αγώνα της εθνικής από το εν λόγω κανάλι σε σκληρό δίσκο και μετέφερα το αρχείο στον υπολογιστή για να κοιτάξω το bitrate. Tο μέσο bitrate του αγώνα (2+ ώρες πρόγραμμα) ήταν ~9500kbps μαζί με τον ήχο, ενώ το μέγιστο που έφτασε σε κάποια σημεία δεν ξεπέρασε τα 15000kbps. Αν κάνουμε κάποια απλά μαθηματικά προκύπτει ότι το φλασάκι πρέπει να γράφει με ρυθμό 15000kbps / 1024 / 8 = 1,83 MB/s.

Αυτή η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή και μπορεί να την πετύχει άνετα ένα turboX φλασάκι που έχω αγορασμένο πριν από αρκετά χρόνια. Φαντάζομαι ότι τα σύγχρονα φλασάκια των 16GB με ονομαστική ταχύτητα εγγραφής 5-6ΜΒ/s δεν θα έχουν το παραμικρό πρόβλημα.

Γιατί λοιπόν κάποιοι προτείνουν γρηγορότερα φλασάκια, όπως διάβασα μερικές σελίδες πίσω σε αυτό το thread;

manoulamou
16-07-12, 18:05
Αλλιώς μου τα βγάζει εμένα. :what:

104700
Ελαφρως "βρυκολακιασμενο" ειναι φαινεται... Παλιοτερα γινοταν συζητηση για την εμφανιση της τιμης προσφορας ή οχι, αναλογα με τα cookies! Δεν ξερω γιατι αλλά ουτε στην αναζητηση εμφανιζεται, εαν βαλω το LV6TBOXHD. Ομως με τον κωδικο ειδους (και οχι μονο στον firefox) επιμενει να μου βγαζει αυτο:

phantom77
16-07-12, 18:22
Ελαφρως "βρυκολακιασμενο" ειναι φαινεται... Παλιοτερα γινοταν συζητηση για την εμφανιση της τιμης προσφορας ή οχι, αναλογα με τα cookies! Δεν ξερω γιατι αλλά ουτε στην αναζητηση εμφανιζεται, εαν βαλω το LV6TBOXHD. Ομως με τον κωδικο ειδους (και οχι μονο στον firefox) επιμενει να μου βγαζει αυτο:

Και επίσημα τέλος ο BOXHD απο το e-shop. Ακόμα και στο newsletter αντικαταστάθηκε απο τον Xoro 7520.

Πότε και να τον ξαναφέρουν, άγνωστο.

- - - Updated - - -


Έχω μια απορία σχετικά με την εγγραφή από ErtHD και την ταχύτητα που πρέπει να έχει το φλασάκι...

Έχθές έγραψα τον αγώνα της εθνικής από το εν λόγω κανάλι σε σκληρό δίσκο και μετέφερα το αρχείο στον υπολογιστή για να κοιτάξω το bitrate. Tο μέσο bitrate του αγώνα (2+ ώρες πρόγραμμα) ήταν ~9500kbps μαζί με τον ήχο, ενώ το μέγιστο που έφτασε σε κάποια σημεία δεν ξεπέρασε τα 15000kbps. Αν κάνουμε κάποια απλά μαθηματικά προκύπτει ότι το φλασάκι πρέπει να γράφει με ρυθμό 15000kbps / 1024 / 8 = 1,83 MB/s.

Αυτή η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή και μπορεί να την πετύχει άνετα ένα turboX φλασάκι που έχω αγορασμένο πριν από αρκετά χρόνια. Φαντάζομαι ότι τα σύγχρονα φλασάκια των 16GB με ονομαστική ταχύτητα εγγραφής 5-6ΜΒ/s δεν θα έχουν το παραμικρό πρόβλημα.

Γιατί λοιπόν κάποιοι προτείνουν γρηγορότερα φλασάκια, όπως διάβασα μερικές σελίδες πίσω σε αυτό το thread;

Στη θεωρία σωστά ειναι αυτά που λες αλλα στην πράξη δεν...προλαβαίνουν τα αργά φλασάκια. Μην ξεχνάς οτι ο δέκτης δεν έχει τους ελεγκτές δίσκου ενος Η/Υ. Ο δέκτης με εσωτερικό SATA δίσκο που έχω π.χ., θέλει κανένα 5λεπτο για να μεταφέρει ένα αρχείο 1GB απο φλασάκι στον δίσκο. Το ίδιο αρχείο σε Η/Υ αντιγράφεται σε 45".

nautilus7
16-07-12, 18:41
Μα αν είναι όντως αυτό το θέμα, τότε δε φταίει το φλασάκι, αλλά ο δέκτης. Και πιο γρήγορο να του βάλεις, αν δεν έχει γρήγορο ελεγκτή, πάλι αργά θα διαβάζει/γράφει.

phantom77
16-07-12, 18:50
Μα αν είναι όντως αυτό το θέμα, τότε δε φταίει το φλασάκι, αλλά ο δέκτης. Και πιο γρήγορο να του βάλεις, αν δεν έχει γρήγορο ελεγκτή, πάλι αργά θα διαβάζει/γράφει.

Σωστό κι αυτό...Ζέστη κάνει, λέμε και καμιά χαζομάρα :p

Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι δύο 16αρια φλασάκια που έχω και χρειάζονται 5 λεπτά για να γράψουν 1 GB, δεν τα καταφέρνουν στις εγγραφές HD.

nautilus7
16-07-12, 19:22
Τα έχεις δοκιμάσει με αθλητικά; Με ποδόσφαιρο συγκεκριμένα; Μπορεί να είχε πιο μεγάλο bitrate κάποια άλλη μετάδοση που έγραψες εσύ. Μπορείς να μου πεις τι φλασάκια έχεις ώστε να τα αποφύγω;

davinci_
16-07-12, 19:23
Ισως κάποιοι που πρόκειται να αγοράσουν δέκτη να βρούν αυτή την προσφορά χρήσιμη.

Σε συνεργασία με την Ψηφιακή Τεχνολογία, το περιοδικό Digital TV info, σας προσφέρει ένα εκπτωτικό κουπόνι 7,5€, σε κάθε αγορά του επίγειου ψηφιακού δέκτη DigitalBox-100, ώστε από 29,90 που είναι η τιμή λιανικής του, να μπορείτε να τον αποκτήσετε στα 22,40. Να ενημερώσουμε ότι ο DigitalBox-100 είναι ένας δέκτης SD με λειτουργίες PVR, μέσω εξωτερικού δίσκου USB. Απο την προσφορά μπορούν να επωφεληθούν μόνο όσοι αγοράσουν το τεύχος από την Αττική ή τα νησιά του Αιγαίου.

http://i1077.photobucket.com/albums/w479/digitaltvinfo/KOYPONI_FRNT.jpg

http://i1077.photobucket.com/albums/w479/digitaltvinfo/KOYPONI_BCK.jpg

Anan
16-07-12, 21:12
Παιδιά, αν ψάχνετε τον Lifeview LV6TBOXHD από το e-shop: Η σελίδα του e-shop σήμερα μια έδειχνε εξαντλημένο, μια όχι. Δηλαδή έκανα refresh μέσα στη μέρα και πρέπει να άλλαξε καμια 10αριά φορές back and forth. Οπότε σας λέω το εξής: Όταν έλεγε οτι υπήρχε διαθεσιμότητα, τσέκαρα τα καταστήματα στα οποία ήταν άμεσα διαθέσιμο και θυμάμαι σίγουρα οτι ήταν του Χαλανδρίου και του Ζωγράφου στη λίστα (και στο Μαρκόπουλο εάν ενδιαφέρει κανέναν) μεταξύ άλλων. Οπότε θα πρότεινα να πάτε live στα καταστήματα αυτά και να ρωτήσετε, γιατί λογικά θα τον βρείτε (και με ευχαριστείτε αργότερα). Το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν λειτουργούσε μέσα στη μέρα.

Τώρα εάν αποφάσισε το e-shop να αλλάξει την τιμή δεν ξέρω!

phantom77
16-07-12, 21:24
Τα έχεις δοκιμάσει με αθλητικά; Με ποδόσφαιρο συγκεκριμένα; Μπορεί να είχε πιο μεγάλο bitrate κάποια άλλη μετάδοση που έγραψες εσύ. Μπορείς να μου πεις τι φλασάκια έχεις ώστε να τα αποφύγω;

Τον ημιτελικό του Roland Garros είχα γράψει και η εικόνα κόλλαγε και πιξέλιαζε συνέχεια. Έγραψα τον τελικο σε δίσκο 2.5" και ήταν αψογο.

Τα φλασάκια είναι Kingston Gen3 (http://www.amazon.co.uk/Kingston-Generation-16GB-DataTraveller-Drive/dp/B003ULW7HU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1342462717&sr=8-1) και Kingston SE9 (http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-16GB-Traveler-Champagne/dp/B006YBARCA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1342462747&sr=8-1)


Παιδιά, αν ψάχνετε τον Lifeview LV6TBOXHD από το e-shop: Η σελίδα του e-shop σήμερα μια έδειχνε εξαντλημένο, μια όχι. Δηλαδή έκανα refresh μέσα στη μέρα και πρέπει να άλλαξε καμια 10αριά φορές back and forth. Οπότε σας λέω το εξής: Όταν έλεγε οτι υπήρχε διαθεσιμότητα, τσέκαρα τα καταστήματα στα οποία ήταν άμεσα διαθέσιμο και θυμάμαι σίγουρα οτι ήταν του Χαλανδρίου και του Ζωγράφου στη λίστα (και στο Μαρκόπουλο εάν ενδιαφέρει κανέναν) μεταξύ άλλων. Οπότε θα πρότεινα να πάτε live στα καταστήματα αυτά και να ρωτήσετε, γιατί λογικά θα τον βρείτε (και με ευχαριστείτε αργότερα). Το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν λειτουργούσε μέσα στη μέρα.

Τώρα εάν αποφάσισε το e-shop να αλλάξει την τιμή δεν ξέρω!
Τωρα ο δέκτης εξαφανίστηκε εντελώς απο το site. Κάποιοι επικοινώνησαν και έμαθαν οτι θα ξαναφέρουν σε μερικές μέρες σε άγνωστη τιμή.

Anan
16-07-12, 22:06
Τωρα ο δέκτης εξαφανίστηκε εντελώς απο το site. Κάποιοι επικοινώνησαν και έμαθαν οτι θα ξαναφέρουν σε μερικές μέρες σε άγνωστη τιμή.Ναι το ίδιο συνέβαινε και την ώρα που τον αγόραζα εγώ σήμερα (ο πωλητής μου το έλεγε, οτι δεν τον έβγαζε όταν έκανε search καθόλου). Στόκ θεωρώ οτι θα υπάρχει, τώρα την τιμή μπορεί να την πειράξουν (γιατί την πάιρνουν εκείνη την ώρα από το κεντρικό τους σύστημα).
Σαν λίνκ υπάρχει εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523)

nautilus7
16-07-12, 23:26
Τον ημιτελικό του Roland Garros είχα γράψει και η εικόνα κόλλαγε και πιξέλιαζε συνέχεια. Έγραψα τον τελικο σε δίσκο 2.5" και ήταν αψογο.

Τα φλασάκια είναι Kingston Gen3 (http://www.amazon.co.uk/Kingston-Generation-16GB-DataTraveller-Drive/dp/B003ULW7HU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1342462717&sr=8-1) και Kingston SE9 (http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-16GB-Traveler-Champagne/dp/B006YBARCA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1342462747&sr=8-1)ΟΚ, σε ευχαριστώ. Θυμάσαι μεγέθη αρχείων και πόση ώρα ήταν η διάρκεια για να υπολογίσω το bitrate; Λογικά θα αποφύγω τα Kingston.

phantom77
16-07-12, 23:46
ΟΚ, σε ευχαριστώ. Θυμάσαι μεγέθη αρχείων και πόση ώρα ήταν η διάρκεια για να υπολογίσω το bitrate; Λογικά θα αποφύγω τα Kingston.

Ουτε καν πρόσεξα μεγέθη, τα έσβησα αμέσως.

Δεν είναι όλα τα Kingston άσχημα αλλα 16GB με €12 σημαίνει υποχωρήσεις, είτε σε ποιότητα είτε σε ταχύτητα.

psyxakias
17-07-12, 00:44
Έχω 4 δέκτες (διαφορετικά μοντέλα) στη σειρά και μόνο ο ένας (F&U TT2239) παρουσιάζει πρόβλημα στην συχνότητα 22 UHF (με το ίδιο καλώδιο κεραίας εννοείται), κρατώντας μεν σταθερή την ένταση του σήματος (πάνω από 70%) αλλά ανεβοκατεβάζοντας διαρκώς την ποιότητα (από 0% έως 97%), με αποτέλεσμα φυσικά τα κανάλια euronews & tv5 europe να κάνουν διαρκώς διακοπές. Να υποθέσω ότι είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου δέκτη και να ζητήσω αλλαγή ή να περιμένω το switch off την Παρασκευή μήπως οφείλεται σε κάποια αναλογική παρεμβολή που επηρεάζει πιο ευαίσθητα tunerάκια; :hmm:

ΥΓ. Δε βρήκα και νεότερο firmware για τον TT2239, μόνο η Edision τελικά έχει καλό firmware support στους φθηνούς δέκτες;
ΥΓ2. Δάκτυλος Forthnet (μέσω ΕΡΤ) θα είναι αφού σε αυτή τη συχνότητα παίζει και το Nova Cinema/Sports. :crazy:

konc
17-07-12, 01:16
με αποτέλεσμα φυσικά τα κανάλια euronews & tv5 europe να κάνουν διαρκώς διακοπές. Να υποθέσω ότι είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου δέκτη και να ζητήσω αλλαγή ή να περιμένω το switch off την Παρασκευή μήπως οφείλεται σε κάποια αναλογική παρεμβολή που επηρεάζει πιο ευαίσθητα tunerάκια; :hmm:


Τελικά είναι γεγονός πως υπάρχει θέμα με 2 μπουκέτα: Τα κρατικά πρώτα ψηφιακά (prisma/sports κλπ) και το μπουκέτο που ανήκουν τα 2 nova και euronews/tv5. Είναι πάντα τα πρώτα που παρουσιάζουν προβλήματα σε οριακές καταστάσεις. Δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο (αν έχουν κάποια ιδιαιτερότητα στην εκπομπή τους ή αν η συχνότητα που εκπέμπουν "παρενοχλείται") αλλά δεν μπορεί να είναι τυχαίο που όποιος λαμβάνει από Υμηττό και έχει προβλήματα λήψης μόνο σε κάποια, είναι πάντα κάποια από αυτά. Θα δείξει σε 3 μέρες :p

phantom77
17-07-12, 01:57
Τελικά είναι γεγονός πως υπάρχει θέμα με 2 μπουκέτα: Τα κρατικά πρώτα ψηφιακά (prisma/sports κλπ) και το μπουκέτο που ανήκουν τα 2 nova και euronews/tv5. Είναι πάντα τα πρώτα που παρουσιάζουν προβλήματα σε οριακές καταστάσεις. Δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο (αν έχουν κάποια ιδιαιτερότητα στην εκπομπή τους ή αν η συχνότητα που εκπέμπουν "παρενοχλείται") αλλά δεν μπορεί να είναι τυχαίο που όποιος λαμβάνει από Υμηττό και έχει προβλήματα λήψης μόνο σε κάποια, είναι πάντα κάποια από αυτά. Θα δείξει σε 3 μέρες :p

H συχνότητα των BBC, DW κτλ (πρώην Πρισμα+, Σπορτ+) φαίνεται να έχει το πιο αδύναμο σήμα πανελλαδικά. Και εδω στη Θράκη, είναι το πρώτο που θα χαθεί αν παρεμβληθεί άλλη συσκευή μεταξύ κεραίας και δέκτη, ρίχνοντας έτσι την ένταση\ποιότητα του σήματος.

Όσο για υποστήριξη σε firmware, οι Lifeview, Crystal Audio ή και ο Synaps THD-2852 είναι μερικοί που αναβαθμίζονται τακτικά.

psyxakias
17-07-12, 03:09
Τελικά είναι γεγονός πως υπάρχει θέμα με 2 μπουκέτα: Τα κρατικά πρώτα ψηφιακά (prisma/sports κλπ) και το μπουκέτο που ανήκουν τα 2 nova και euronews/tv5. Είναι πάντα τα πρώτα που παρουσιάζουν προβλήματα σε οριακές καταστάσεις. Δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο (αν έχουν κάποια ιδιαιτερότητα στην εκπομπή τους ή αν η συχνότητα που εκπέμπουν "παρενοχλείται") αλλά δεν μπορεί να είναι τυχαίο που όποιος λαμβάνει από Υμηττό και έχει προβλήματα λήψης μόνο σε κάποια, είναι πάντα κάποια από αυτά. Θα δείξει σε 3 μέρες :pΤο περίεργο όμως είναι ότι η "οριακή κατάσταση" παρουσιάζεται μόνο στον έναν από τους τέσσερις δέκτες με καμία άλλη παράμετρο (καλώδια, κεραία, τοποθεσία) να μην αλλάζει. Τους έχω δίπλα δίπλα όλους, στους 3 όταν βάλω το καλώδιο της κεραίας είναι ΟΚ, στον 4ο δημιουργείται πρόβλημα. Αναρωτιέμαι αν παίζει να έχει κανά hardware πρόβλημα ο συγκεκριμένος δέκτης ή γενικότερο bug η συγκεκριμένη έκδοση firmware.

contime
17-07-12, 16:52
Χτες παρέλαβα κι εγώ τον Lifeview, περιττό να πώ οτι γινόταν πανικός στο κατάστημα που τον παρέλαβα, τρεις τρεις τους έπαιρναν... δε μου κάνει εντύπωση που εξαντλήθηκαν.
Μερικά θέματα που παρατήρησα και θα θελα τη γνώμη σας.
1. Είναι πολύ ζεστός αφου δουλέψει αρκετή ώρα, χωρίς όμως αυτό να του προξενεί κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του.
2. Οταν δοκιμάζω τη χειροκίνητη αναζήτηση στην ουσία μάλλον κανει αυτόματη και μου αλλάζει όλα τα κανάλια.
3. Όταν αλλάζω καναλια βγάζει ένα σπαστικο παράθυρο με πληροφορίες γύρω απο το κανάλι και το πρόγραμμα του τις επόμενες ώρες, που εξαφανίζεται μετά απο 3 δεύτερα, αλλά όπως και να το κάνεις είναι ενοχλητικό. Απενεργοποιείται με κάποιο τρόπο?
4. Δε βρίσκω το εχτρα 3.

manoulamou
17-07-12, 18:24
Η κορη μου παντως μολις την ενημερωσα πως μετα τις 20 Ιουλιου δεν θα βλεπει ιδιωτικα καναλια, πηρε μεγαλη χαρα λεμε! Ουτε καν το συζητησε να βαλει δεκτη στην παναρχαια συσκευη της...:lol:

psyxakias
17-07-12, 18:27
Χτες παρέλαβα κι εγώ τον Lifeview, περιττό να πώ οτι γινόταν πανικός στο κατάστημα που τον παρέλαβα, τρεις τρεις τους έπαιρναν... δε μου κάνει εντύπωση που εξαντλήθηκαν.
Μερικά θέματα που παρατήρησα και θα θελα τη γνώμη σας.
1. Είναι πολύ ζεστός αφου δουλέψει αρκετή ώρα, χωρίς όμως αυτό να του προξενεί κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του.
2. Οταν δοκιμάζω τη χειροκίνητη αναζήτηση στην ουσία μάλλον κανει αυτόματη και μου αλλάζει όλα τα κανάλια.
3. Όταν αλλάζω καναλια βγάζει ένα σπαστικο παράθυρο με πληροφορίες γύρω απο το κανάλι και το πρόγραμμα του τις επόμενες ώρες, που εξαφανίζεται μετά απο 3 δεύτερα, αλλά όπως και να το κάνεις είναι ενοχλητικό. Απενεργοποιείται με κάποιο τρόπο?
4. Δε βρίσκω το εχτρα 3.Δεν έχω τον Lifeview αλλά λέω μήπως σε βοηθήσει από τους δικούς μου:
3. Δες στις ρυθμίσεις, μήπως έχει ρυθμίσεις μενού ή OSD settings για να μειώσεις το timeout στο 1 δευτερόλεπτο (0 δεν έχει εμένα, 1-10)
4. Αν βλέπεις από Υμηττό, το extra3 (μαζί με καμιά 10αρια άλλα) θα παίξει την Παρασκευή.

yuk
17-07-12, 18:38
Μια βοήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αποκωδικοποιητές...

Θέλω να συνδέσω έναν Μicro-HD σε μια τηλεόραση που έχει HDMI & scart και ένα DVD player (scart & RCA).
Aν συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με HDMI με την τηλεόραση και το DVD με scart στον αποκωδικοποιητή, θα κάνω δουλειά ή θέλει άλλη σύνδεση; :rolleyes:

leros2004
17-07-12, 19:05
Μια βοήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αποκωδικοποιητές...

Θέλω να συνδέσω έναν Μicro-HD σε μια τηλεόραση που έχει HDMI & scart και ένα DVD player (scart & RCA).
Aν συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με HDMI με την τηλεόραση και το DVD με scart στον αποκωδικοποιητή, θα κάνω δουλειά ή θέλει άλλη σύνδεση; :rolleyes:

Πολύ σωστά θα κάνεις :oneup:

- - - Updated - - -


Μια βοήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αποκωδικοποιητές...

Θέλω να συνδέσω έναν Μicro-HD σε μια τηλεόραση που έχει HDMI & scart και ένα DVD player (scart & RCA).
Aν συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με HDMI με την τηλεόραση και το DVD με scart στον αποκωδικοποιητή, θα κάνω δουλειά ή θέλει άλλη σύνδεση; :rolleyes:

Πολύ σωστά θα κάνεις :oneup:


Η κορη μου παντως μολις την ενημερωσα πως μετα τις 20 Ιουλιου δεν θα βλεπει ιδιωτικα καναλια, πηρε μεγαλη χαρα λεμε! Ουτε καν το συζητησε να βαλει δεκτη στην παναρχαια συσκευη της...:lol:

Και μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες ούτε τα κρατικά :oops:

mkiko
17-07-12, 19:21
Καλησπέρα σας! Τελικά υπάρχει αποκωδικοποιητής SD ή HD που να έχει αντιμετωπίσει το πρόβλημα του μικρού μεγέθους των υποτίτλων στο media player?

kataras
17-07-12, 19:26
Η κορη μου παντως μολις την ενημερωσα πως μετα τις 20 Ιουλιου δεν θα βλεπει ιδιωτικα καναλια, πηρε μεγαλη χαρα λεμε! Ουτε καν το συζητησε να βαλει δεκτη στην παναρχαια συσκευη της...:lol:

μηπως-λεω -μηπως εβαλε στο ματι την δικη σου καινουργια τηλεοραση???:whistle::twisted:

yuk
17-07-12, 19:58
Πολύ σωστά θα κάνεις :oneup:

Ευχαριστώ! :oneup:

konenas
17-07-12, 20:41
Πήρα και γω ένα τέτοιο http://www.tvstar.eu/tv-star-t910-usb-pvr/ το σύνδεσα στην τιβι και το ρύθμισα μια χαρά.
Τώρα όμως θέλω να το βάλω χωρίς scart αλλά δεν δείχνει τίποτα.
Το scart το θέλω για το dvd και δεν έχει δεύτερο.

cranky
17-07-12, 21:11
Πάρε ένα πολλαπλό scart απο μαγαζί με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά, και τέλος.

konenas
17-07-12, 21:20
Πάρε ένα πολλαπλό scart απο μαγαζί με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά, και τέλος.

ΟΚ.
Κατάλαβα πως η σύνδεση RF είναι μόνο για παράκαμψη του αποκωδικοποιητή.
Δεν κάνει για επικοινωνία. :(

agentsmith
17-07-12, 21:22
Παιδιά πρέπει να πάρω 4 ψηφιακούς δέκτες. Οι 2 είναι SD και 2 μάλλον HD (Οι TV είναι HD ready και έχουν HDMI γιατι έχω DVD player συνδεδεμένο εκεί). Τι να πάρω; Καμία ιδέα; Θέλω να μου τους φέρουν στο σπίτι ώστε να μην τρέχω.

Ευχαριστώ.

cranky
17-07-12, 21:22
Κατάλαβα πως η σύνδεση RF είναι μόνο για παράκαμψη του αποκωδικοποιητή.
Για ποιό λόγο να παρακάμψει κάποιος τον αποκωδικοποιητή ; :what:

Τα RF του, γράφουν ποιό είναι IN και ποιό OUT ;

phantom77
17-07-12, 21:28
Για ποιό λόγο να παρακάμψει κάποιος τον αποκωδικοποιητή ; :what:

Τα RF του, γράφουν ποιό είναι IN και ποιό OUT ;

Έχουν RF passthrough για τα αναλογικά. Σε λίγο δεν θα χρειάζεται στην Αθήνα.

Υπάρχουν 1-2 μοντέλα που βγάζουν εικόνα απο το RF out για ειδικές περιπτώσεις

leros2004
17-07-12, 21:30
Παιδιά πρέπει να πάρω 4 ψηφιακούς δέκτες. Οι 2 είναι SD και 2 μάλλον HD (Οι TV είναι HD ready και έχουν HDMI γιατι έχω DVD player συνδεδεμένο εκεί). Τι να πάρω; Καμία ιδέα; Θέλω να μου τους φέρουν στο σπίτι ώστε να μην τρέχω.

Ευχαριστώ.

Παρήγγειλε απο Electroworld τους: Crystal Audio SD & HD, χρησιμοποίησε και το κουπόνι για έκπτωση...

agentsmith
17-07-12, 21:32
Παρήγγειλε απο Electroworld τους: Crystal Audio SD & HD, χρησιμοποίησε και το κουπόνι για έκπτωση...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το κουπόνι που το βρίσκω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.