PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

leros2004
17-07-12, 21:35
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το κουπόνι που το βρίσκω;

Κωδικός κουπονιού: UET73532

phantom77
17-07-12, 21:36
Μια βοήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αποκωδικοποιητές...

Θέλω να συνδέσω έναν Μicro-HD σε μια τηλεόραση που έχει HDMI & scart και ένα DVD player (scart & RCA).
Aν συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με HDMI με την τηλεόραση και το DVD με scart στον αποκωδικοποιητή, θα κάνω δουλειά ή θέλει άλλη σύνδεση; :rolleyes:

Βάζεις τον δέκτη στην HDMI και το DVDplayer στο SCART της τηλεόρασης. Δεν έχει νόημα να συνδέσεις το DVD στον δέκτη.

yuk
17-07-12, 22:03
Βάζεις τον δέκτη στην HDMI και το DVDplayer στο SCART της τηλεόρασης. Δεν έχει νόημα να συνδέσεις το DVD στον δέκτη.
Ωραίος! Απλά σκεφτόμουν ότι αν το DVD είναι πάνω στον δέκτη, ίσως να μπορούσε να δουλέψει από το μενού του δέκτη, παρακάμπτοντας έτσι τελείως την τηλεόραση.
Όχι ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πως θα συνδεθούν (εγώ το στήσιμο θα κάνω, δεν είναι δικός μου ο εξοπλισμός), απλά να δουλέψει όσον το δυνατόν καλύτερα θέλω. :)

Anan
17-07-12, 22:20
Είδα οτι ο lifeview δεν ήρθε με καλώδιο και έχω την απορία: Κανένας αποκωδ. δεν έρχεται με καλώδιο/καλώδια;

yuk
17-07-12, 22:34
FYI, o LV6TBOXHD πάλι στα 28,5€ στο pc1. http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240004211

phantom77
17-07-12, 23:31
Είδα οτι ο lifeview δεν ήρθε με καλώδιο και έχω την απορία: Κανένας αποκωδ. δεν έρχεται με καλώδιο/καλώδια;

Το πολύ-πολύ να έχει κανένα composite ή component, αν ο δέκτης έχει αυτές τις εξόδους. Τα scart\HDMI είναι τους φαίνονται πολύ ακριβά.

Πριν απο ένα χρόνο είχα αγοράσει δέκτη με καλώδια composite και component καθώς και μια μικρη κεραία στο κουτί. Τώρα κάνουν και οικονομία στο καλώδιο τροφοδοσίας.


FYI, o LV6TBOXHD πάλι στα 28,5€ στο pc1. http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240004211

Αυτό το "κατόπιν παραγγελίας" δεν με γεμίζει αισιοδοξία για τον χρόνο παράδοσης...

cranky
17-07-12, 23:49
Αυτό το "κατόπιν παραγγελίας" δεν με γεμίζει αισιοδοξία για τον χρόνο παράδοσης...
Ακριβώς, και επειδή το pc1 είναι θυγατρική του e-shop.

yuk
17-07-12, 23:54
Πήρα έναν για μια tv που έχω στη κουζίνα και την ανοίγω μια φορά τον μήνα, οπότε δε μ' απασχολεί ιδιαίτερα το πότε θα 'ρθει.
Θα σας ενημερώσω. :p

Serafeim Karakostas
18-07-12, 00:48
Οταν δοκιμάζω τη χειροκίνητη αναζήτηση στην ουσία μάλλον κανει αυτόματη και μου αλλάζει όλα τα κανάλια.
Κοινό πρόβλημα όλων των δεκτών.

yuk
18-07-12, 11:51
Έλαβα sms από το pc1 πριν καμιά ώρα ότι ο LV6TBOXHD είναι έτοιμος για τον παραλάβω (είχα βάλει παραλαβή από το κατάστημα)!!! :p

phantom77
18-07-12, 11:56
Έλαβα sms από το pc1 πριν καμιά ώρα ότι ο LV6TBOXHD είναι έτοιμος για τον παραλάβω (είχα βάλει παραλαβή από το κατάστημα)!!! :p
Μωρε μπράβο! Ευτυχώς για σένα, μας διέψευσαν :oneup:

yuk
18-07-12, 13:00
Μωρε μπράβο! Ευτυχώς για σένα, μας διέψευσαν :oneup:
Kι εγώ κουφάθηκα λίγο... :p

http://i.imgur.com/72QWm.png

- - - Updated - - -

Άλλη μια φανταστική ερώτηξη:

Τηλεόραση χωρίς καμιά θύρα (μόνο για κεραία) δε δέχεται αποκωδικοποιητή, έτσι;

phantom77
18-07-12, 13:14
Άλλη μια φανταστική ερώτηξη:

Τηλεόραση χωρίς καμιά θύρα (μόνο για κεραία) δε δέχεται αποκωδικοποιητή, έτσι;

Πώς δεν δέχεται. Θέλεις δέκτη που να δίνει εικόνα στο RF Out, όπως ένας Edision SD.

zouve
18-07-12, 13:15
να ρωτήσω ξέρω από τον σταθμό της Αίγινας εκπέμπουν κανάλια όπως MAD, MTV, NICKELODEON και κάποια άλλα τα οποία δεν εκπέμπουν από Υμηττό ξέρετε αν τελικά θα εκπέμψουν στης 20/7 ;

makis74
18-07-12, 13:17
θα εκπέμψουν όλα από Υμμητό στις 20/7 εκτός από το 902 που αρνείτε να εισέλθει στην ψηφιακή εκπομπή!!!!!

jkoukos
18-07-12, 13:20
Οι πληροφορίες (http://www.adslgr.com/forum/threads/359893-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-MPEG4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-DIGEA-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=4748841#post4748841) λένε ότι θ' αρχίσουν να εκπέμπουν από τις 20/7.

yuk
18-07-12, 13:31
Πώς δεν δέχεται. Θέλεις δέκτη που να δίνει εικόνα στο RF Out, όπως ένας Edision SD.
Ευχαριστώ και πάλι! :oneup: Θα χτυπήσω αυτόν χωρίς να το ψάξω περαιτέρω, γιατί με έχουν πρήξει με τους δέκτες. Που να ήμουν και σχετικός, τι θα γινόταν... :rolleyes:


θα εκπέμψουν όλα από Υμμητό στις 20/7 εκτός από το 902 που αρνείτε να εισέλθει στην ψηφιακή εκπομπή!!!!!lol

zouve
18-07-12, 13:48
θα εκπέμψουν όλα από Υμμητό στις 20/7 εκτός από το 902 που αρνείτε να εισέλθει στην ψηφιακή εκπομπή!!!!!

καλή φάση

phantom77
18-07-12, 13:59
Ευχαριστώ και πάλι! :oneup: Θα χτυπήσω αυτόν χωρίς να το ψάξω περαιτέρω, γιατί με έχουν πρήξει με τους δέκτες. Που να ήμουν και σχετικός, τι θα γινόταν... :rolleyes:


Αυτός είναι: http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294

Στο πίσω μέρος έχει ΑΝΤ ΙΝ, RF LOOP & RF OUT. Συνδέεις την κεραία στο ΑΝΤ ΙΝ και την τηλεόραση στο RF OUT,

yuk
18-07-12, 14:04
Αυτός είναι: http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294

Στο πίσω μέρος έχει ΑΝΤ ΙΝ, RF LOOP & RF OUT. Συνδέεις την κεραία στο ΑΝΤ ΙΝ και την τηλεόραση στο RF OUT,Nαι, τον βρήκα και τον χτυπάω τώρα. Από την RF OUT βγάζω απλό καλώδιο κεραίας, έτσι; Έχεις κανά tip για τον συγκεκριμένο δέκτη;
Βασικά μόνο να δείχνει καλά τα κανάλια με ενδιαφέρει, μιας και προορίζεται για μεγάλη γυναίκα.

mkiko
18-07-12, 14:31
Καλησπέρα σας! Τελικά υπάρχει αποκωδικοποιητής SD ή HD που να έχει αντιμετωπίσει το πρόβλημα του μικρού μεγέθους των υποτίτλων στο media player?

Παντως ο crystal audio micro sd τους εμφανιζει πολυ μικρους. Καμια αλλη ιδέα?

Werdum
18-07-12, 15:08
ο xoro που εχει τωρα το e-shop στα 32 λεει τιποτα?

phantom77
18-07-12, 15:36
Nαι, τον βρήκα και τον χτυπάω τώρα. Από την RF OUT βγάζω απλό καλώδιο κεραίας, έτσι; Έχεις κανά tip για τον συγκεκριμένο δέκτη;
Βασικά μόνο να δείχνει καλά τα κανάλια με ενδιαφέρει, μιας και προορίζεται για μεγάλη γυναίκα.
Όσα ξέρω για τον δέκτη τα έχω γράψει ήδη. Ψάξε λίγο σε άλλα fora για λεπτομέρειες.

Παντως ο crystal audio micro sd τους εμφανιζει πολυ μικρους. Καμια αλλη ιδέα?
Καλό θα είναι όταν ψάχνετε δέκτη με κριτήριο το μέγεθος υποτίτλων, να λέτε και σε τι διαστάσεων οθόνη θα παίζει. Αλλιώς φαίνονται στις 60" και αλλιώς στις 14".

Εγω π.χ. δεν έχω κανένα πρόβλημα με το μεσαίο μέγεθος του Lifeview σε 42αρα αλλα σε άλλους, με μικρότερη οθόνη, φαίνονται μικροί.

mkiko
18-07-12, 16:12
Οντως παράλειψη...προοριζεται για μια 24αρα CRT!

fsmpoing
18-07-12, 16:15
ο xoro που εχει τωρα το e-shop στα 32 λεει τιποτα?
Εχω δυο παλιους (καπου 2 ετων) xoro
Εναν παρομοιο (μπεστ σελερς τοτε) ...που παιζει μια χαρα, και εναν φτηνιαρικο sd
Ο sd ειναι γενικα για τα μπαζα και το τηλεκοντρολ του ανυπαρκτο
(ενω του HD το τηλ/ρολ ειναι καπως καλυτερο αλλα πρεπει να σημαδευεις)...

...το τηλεκοντρολ του δηλ φοβαμαι αλλα και παλι -κατα τα αλλα-αν ειναι σαν τον HD που εχω μοιαζει οκ:hmm:
/ δες και εδω :http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/88946-XORO-HRT-7520-DVB-T-

---
edit
για τον παρακατω λεμε
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807297

phantom77
18-07-12, 17:17
Η...επιστροφή του ασώτου :p

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523

farfalla
18-07-12, 18:47
Nα κάνω μια ανόητη ίσως ερώτηση? Σήμερα απέκτησα τον crystal audiovideo micro sd και δεν μπορω ούτε και απο το manual να βρω πως μπορώ να θέσω εγώ έναν αριθμό από το τηλεκοντρόλ ώς αριθμό για ένα κανάλι. Τα έχει προεπιλέξει το ίδιο όταν τελειώνει την σάρωση. Έχει δώσει καταρχάς σε 2 διαφορετικά κανάλια τον ίδιο αριθμό πληκτρολογίου (πχ στην ΕΤ1 και στον ALPHA το Νο1) και σε άλλη περίπτωση πχ εγώ θέλω να δώσω το Νο9 στο STAR αντί του Νο7 και δεν μπορώ.Με την μετακίνηση που κάνω πάνω-κάτω των καναλιών το πρόβλημα στους αριθμούς του τηλεκοντρόλ δεν λύνεται! Έχει κάποιος την λύση?

WAntilles
18-07-12, 19:31
ΥΓ:

Για μια 3η παλαιότερη τηλεόραση, που έχει μόνο RF είσοδο, θα δοκιμάσω να κάνω το εξής και ίσως δουλέψει (το αναφέρω σαν ιδέα και για άλλους):

Έχω 2 παλιά VHS VCRs από την καλή σειρά της Panasonic (ένα μονοφωνικό, κι ένα Stereo Hi-Fi, αν κι αυτό δεν παίζει ρόλο) τα οποία και τα 2 είχανε 2 SCART, ένα για την κανονική έξοδο, κι άλλο ένα για είσοδο (με σκοπό την εγγραφή από άλλη εξωτερική πηγή). Και φυσικά, όπως όλα τα VCRs, έχουνε RF modulator.

Λέω λοιπόν, ότι θεωρητικά, αν συνδέσω την έξοδο SCART του αποκωδικοποιητή στην είσοδο SCART του VCR, θα δω εικόνα στην τηλεόραση μέσω του RF modulator (κλασικά συντονισμός ενός καναλιού της τηλεόρασης στο 36, με το κουμπί στο TEST μέχρι να δεις τις 2 κατακόρυφες άσπρες μπάρες).

Εκτός εάν (δεν ξέρω αν είναι εφικτό καν), στο MPEG-4 που εκπέμπουν, έχουν ενσωματώσει μέσα αναλογικό Macrovision.


Θα το έχεις συνέχεια ανοικτό, και το tuner του στο ειδικό κανάλι που βγάζει στην έξοδο του RF, την είσοδο SCART (π.χ. η Panasonic τα ονόμαζε αυτά τα ειδικά κανάλια, A1, A2, A3 ... κλπ., ανάλογα με το πόσα σετ εισόδων είχε το συγκεκριμένο VCR, π.χ. SCART, ή/καί composite στο πλάι ή μπροστά, κλπ.).

Άρα ούτε που θα καταλαβαίνεις ότι το VCR είναι εκεί, και θα σε υπηρετεί συνέχεια σαν ένα RF modulator.

Να πω εδώ, ότι μόλις δοκιμάστηκε αυτό έμπρακτα, και δουλεύει.

Μόλις έδωσα σήμα μέχρι και ΕΡΤ-HD 1080i MPEG4, από HD αποκωδικοποιητή, σε τηλεόραση Sony Trinitron του 1980, που έχει μόνο RF είσοδο.

konc
18-07-12, 19:53
Nα κάνω μια ανόητη ίσως ερώτηση? Σήμερα απέκτησα τον crystal audiovideo micro sd και δεν μπορω ούτε και απο το manual να βρω πως μπορώ να θέσω εγώ έναν αριθμό από το τηλεκοντρόλ ώς αριθμό για ένα κανάλι. Τα έχει προεπιλέξει το ίδιο όταν τελειώνει την σάρωση. Έχει δώσει καταρχάς σε 2 διαφορετικά κανάλια τον ίδιο αριθμό πληκτρολογίου (πχ στην ΕΤ1 και στον ALPHA το Νο1) και σε άλλη περίπτωση πχ εγώ θέλω να δώσω το Νο9 στο STAR αντί του Νο7 και δεν μπορώ.Με την μετακίνηση που κάνω πάνω-κάτω των καναλιών το πρόβλημα στους αριθμούς του τηλεκοντρόλ δεν λύνεται! Έχει κάποιος την λύση?

Δεν έχω τον συγκεκριμένο, αλλά μιας και δεν απάντησε κάποιος ακόμα ψάξε στο μενου και βγάλε οτιδήποτε σχετικό με lcn.
Είναι πολλές σελίδες το θέμα το ξέρω, αλλά κάπου έχουν αναφερθεί ξανά οι περισσότερες ερωτήσεις που γίνονται.

manoulamou
18-07-12, 20:46
μηπως-λεω -μηπως εβαλε στο ματι την δικη σου καινουργια τηλεοραση???:whistle::twisted:
Ναι σιγουρα τελευταιο μπαουλακι του 2007, 29" CRT:rofl:

phantom77
18-07-12, 21:18
Ναι σιγουρα τελευταιο μπαουλακι του 2007, 29" CRT:rofl:

Μια χαρά εικόνα έχουν αυτές οι Philips. Έχει και HDMI δική σου, τι άλλο θέλεις; :p

- - - Updated - - -


Nα κάνω μια ανόητη ίσως ερώτηση? Σήμερα απέκτησα τον crystal audiovideo micro sd και δεν μπορω ούτε και απο το manual να βρω πως μπορώ να θέσω εγώ έναν αριθμό από το τηλεκοντρόλ ώς αριθμό για ένα κανάλι. Τα έχει προεπιλέξει το ίδιο όταν τελειώνει την σάρωση. Έχει δώσει καταρχάς σε 2 διαφορετικά κανάλια τον ίδιο αριθμό πληκτρολογίου (πχ στην ΕΤ1 και στον ALPHA το Νο1) και σε άλλη περίπτωση πχ εγώ θέλω να δώσω το Νο9 στο STAR αντί του Νο7 και δεν μπορώ.Με την μετακίνηση που κάνω πάνω-κάτω των καναλιών το πρόβλημα στους αριθμούς του τηλεκοντρόλ δεν λύνεται! Έχει κάποιος την λύση?

"Straight from the horse's mouth", που λένε ;)

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84554-Crystal-Audio-Micro-HD?p=1056506913&viewfull=1#post1056506913

fsmpoing
18-07-12, 21:34
Ναι σιγουρα τελευταιο μπαουλακι του 2007, 29" CRT:rofl:
γειτονισσα -απορια -
Διαβασα και πριν κατι σελ, και ειδα πως λες να παρεις τον HD του e-shop
...Αλλα εχεις crt που σημαινει πως δε χρειαζετε το HD ...(που δεν μπορουν να παιξουν οι crt) ...αρα ;

phantom77
18-07-12, 21:52
γειτονισσα -απορια -
Διαβασα και πριν κατι σελ, και ειδα πως λες να παρεις τον HD του e-shop
...Αλλα εχεις crt που σημαινει πως δε χρειαζετε το HD ...(που δεν μπορουν να παιξουν οι crt) ...αρα ;

H συγκεκριμένη τηλεόραση έχει HDMI και δέχεται 1080i. Γιατί λοιπον να μην πάρει HD δέκτη σε τιμή SD και να έχει και ικανό media player;


HD prepared
Enjoy the exceptional picture quality of a true High Definition TV signal and be fully
prepared for HD sources like HDTV broadcast, Blue-ray DVD or HDVD. HD pre-pared is a protected label that offers picture quality beyond that of progressive scan.
It conforms to strict standards laid out by EICTA to offer a HD screen that displays
the benefits of resolution and picture quality of a High Definition TV signal. It has a
universal connection for both analog YPbPr and uncompressed Digital connection
of DVI or HDMI, supporting HDCP. It can display 720p, and 1080i signals at 50 and
60Hz

fsmpoing
18-07-12, 21:56
και ειναι του 2007 ε!

_τοτε οχι και "μπαουλακι" ...στις καλυτερες... ειναι

μακαρι να την ειχα και εγω και να πεταγα την ψευτο@# lcd μου

phantom77
18-07-12, 21:58
ωπ και το λεει "μπαουλακι" ...στην καλυτερη ειναι;)

Δίκιο έχει, 37 κιλά αηδία είναι, που θα έλεγε και ο Ζήκος :p

panik77
18-07-12, 22:11
Καλησπέρα, με το θέμα αποκωδικοποιητών τελικά δεν ασχολήθηκα καθόλου, φώναξε η μάνα μου τον ηλεκτρολόγο και με 40 ευρώ/τηλεόραση μας έφερε "elite", συν καλώδια και συντονισμό καναλιών. Είπε ότι είναι από Κοτσοβολο με 29 ευρώ.
Εχουμε ένα θεματάκι πάντως γιατί ψιλοπαγώνει η εικόνα και πετάει κανά πιξελάκι, αλλά είπε πως φταίει η κεραία μας και πρέπει να πάρουμε μια καλή εσωτερική.
Αυτά :)

fsmpoing
18-07-12, 22:24
Δίκιο έχει, 37 κιλά αηδία είναι, που θα έλεγε και ο Ζήκος :p

(ωπ το πετυχες στην επεξεργασια)
αρα παει ενας ενδιαφερομενος ακομα για sd :rolleyes:

...Επειδη δεν εχουμε και πολλες προτασεις για δαυτες θα παρω μια στην τυχη και ποσταρω


Καλησπέρα, με το θέμα αποκωδικοποιητών τελικά δεν ασχολήθηκα καθόλου, φώναξε η μάνα μου τον ηλεκτρολόγο και με 40 ευρώ/τηλεόραση μας έφερε "elite", συν καλώδια και συντονισμό καναλιών. Είπε ότι είναι από Κοτσοβολο με 29 ευρώ.
Εχουμε ένα θεματάκι πάντως γιατί ψιλοπαγώνει η εικόνα και πετάει κανά πιξελάκι, αλλά είπε πως φταίει η κεραία μας και πρέπει να πάρουμε μια καλή εσωτερική.
Αυτά :)
καλησπερα

Για ποιο elite λεμε; Κανα sd σας εδωσε;
...και γιατι εσωτερικη; Για εξωτερικη κεραια δε μπορειτε;

panik77
18-07-12, 22:32
ναι , elite sd είναι
για την κεραία είπε ή πρέπει να κοιτάξουμε της ταράτσας ή να μας φέρει μια καλή εσωτερική

phantom77
18-07-12, 22:40
ναι , elite sd είναι
για την κεραία είπε ή πρέπει να κοιτάξουμε της ταράτσας ή να μας φέρει μια καλή εσωτερική

Στο site του Κωτσόβολου δεν βλέπω Elite. Τους τελευταίους σας έφερε; :p

Γυρίστε λίγο την κεραία και αφήστε τις εσωτερικές. Αν δεν έχει το δωμάτιο οπτική επαφή με τους πομπούς, χαμένα λεφτά είναι.
Όπως και να 'χει, περιμένετε την Παρασκευή που θα γίνει το switch-off και βλέπετε μετά τι θα κάνετε.

panik77
18-07-12, 23:10
γράψε λάθος.....εγώ κατάλαβα κοτσόβολο από άλλη συζήτηση που μου έκανε η μάνα μου. Ο ηλεκτρολόγος δεν είπε από που τους πήρε.
Εμένα μου αρκεί που βλέπουμε τα βασικά κανάλια τουλάχιστον :)
Οκ, μετά την Παρασκευή θα δούμε!

WAntilles
19-07-12, 01:20
H συγκεκριμένη τηλεόραση έχει HDMI και δέχεται 1080i. Γιατί λοιπον να μην πάρει HD δέκτη σε τιμή SD και να έχει και ικανό media player;

Πολύ σωστά.

Αν και γενικά έχει λίγο καλύτερη εικόνα, αν την παίζει σε 720p.

Μπορεί να ρυθμίσει τον δέκτη εκεί.

manoulamou
19-07-12, 12:57
Μπαουλαρα αλλά με εικονα διαμαντι!
Οταν την αγορασα με 500 € η μονη ισαξια της σε LCD εκανε σχεδον 3.800- €:p

phantom77
19-07-12, 12:59
Μπαουλαρα αλλά με εικονα διαμαντι!
Οταν την αγορασα με 500 € η μονη ισαξια της σε LCD εκανε σχεδον 3.800- €:p

Πόσα έδωσες;; Μήπως σου ξέφυγε κανένα νούμερο; :p

contime
19-07-12, 13:45
Δεν έχω τον Lifeview αλλά λέω μήπως σε βοηθήσει από τους δικούς μου:
3. Δες στις ρυθμίσεις, μήπως έχει ρυθμίσεις μενού ή OSD settings για να μειώσεις το timeout στο 1 δευτερόλεπτο (0 δεν έχει εμένα, 1-10)
4. Αν βλέπεις από Υμηττό, το extra3 (μαζί με καμιά 10αρια άλλα) θα παίξει την Παρασκευή.
Oντως απο Υμηττό βλέπω οπότε θα κάνω νεα σάρωση τοτε. Θα δοκιμασω μπας και βρω καμιά ρυθμιση για το άλλο θέμα. Ευχαριστώ.


Κοινό πρόβλημα όλων των δεκτών.
Δεν το ήξερα.... Λύση υπάρχει? Μηπως να αναβαθμίσω firmware?

konenas
19-07-12, 13:47
Oντως απο Υμηττό βλέπω οπότε θα κάνω νεα σάρωση τοτε. Θα δοκιμασω μπας και βρω καμιά ρυθμιση για το άλλο θέμα. Ευχαριστώ.


Δεν το ήξερα.... Λύση υπάρχει? Μηπως να αναβαθμίσω firmware?

Βάζεις στο OFF την αυτόματη σειρά καναλιών Increasing Logical Channel Number αν θυμάμαι καλά.

Anan
19-07-12, 15:01
Παιδιά, οι διαφοροποιήσεις στα καλώδια scart (δηλ αν είναι gold plated και διάφορα άλλα τέτοια) έχουν κάποια ουσία? Θα δω κάποια διαφορά στην ποιότητα εικόνας? Δηλαδή να πω να μιλάγαμε για hdmi θα έλεγα οτι ίσως το ακριβο hdmi έχει διαφορά από το φθηνο. Αλλά σε scart?

phantom77
19-07-12, 15:09
Παιδιά, οι διαφοροποιήσεις στα καλώδια scart (δηλ αν είναι gold plated και διάφορα άλλα τέτοια) έχουν κάποια ουσία? Θα δω κάποια διαφορά στην ποιότητα εικόνας? Δηλαδή να πω να μιλάγαμε για hdmi θα έλεγα οτι ίσως το ακριβο hdmi έχει διαφορά από το φθηνο. Αλλά σε scart?

To αντίθετο συμβαίνει: όσο ακριβότερο το scart, τόσο καλύτερο.
Στα HDMI δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά.

mpirarxos
19-07-12, 20:01
http://www.toolsat.gr/index.php?act=viewProd&productId=204
παιδες μου δωσαν αυτον τον αποκωδικοποιητη με μια tv. ενω στο προηγουμενο σπιτι επαιζε κακονικα τα digea καναλια στο σπιτι μου πιανει μονο ρικ,dw,bbc,βουλη. Μηπως πρεπει να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις??Δεν εχω ιδεα απο αυτα τα μηχανηματα

- - - Updated - - -

http://www.toolsat.gr/index.php?act=viewProd&productId=204
παιδες μου δωσαν αυτον τον αποκωδικοποιητη με μια tv. ενω στο προηγουμενο σπιτι επαιζε κακονικα τα digea καναλια στο σπιτι μου πιανει μονο ρικ,dw,bbc,βουλη. Μηπως πρεπει να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις??Δεν εχω ιδεα απο αυτα τα μηχανηματα

29gk
19-07-12, 21:20
http://www.toolsat.gr/index.php?act=viewProd&productId=204
παιδες μου δωσαν αυτον τον αποκωδικοποιητη με μια tv. ενω στο προηγουμενο σπιτι επαιζε κακονικα τα digea καναλια στο σπιτι μου πιανει μονο ρικ,dw,bbc,βουλη. Μηπως πρεπει να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις??Δεν εχω ιδεα απο αυτα τα μηχανηματα

Eχεις θεμα κεραιας μαλλον. Διορθωσε το και ξανακανε αναζητηση.

ankougen
19-07-12, 22:11
Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα έναν δέκτη (F&U MPF3381) για την δεύτερη τηλεόραση στο σπίτι.
Στην κύρια, πιάνω τα ψηφιακά κανονικά. Στην άλλη δεν πιάνω mega,star&skai.
Ξέρετε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.