PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

phantom77
19-07-12, 23:13
Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα έναν δέκτη (F&U MPF3381) για την δεύτερη τηλεόραση στο σπίτι.
Στην κύρια, πιάνω τα ψηφιακά κανονικά. Στην άλλη δεν πιάνω mega,star&skai.
Ξέρετε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

Να ρυθμίσεις την κεραία και να ελέγξεις τα καλώδια της, για αρχή.

ankougen
19-07-12, 23:36
Να ρυθμίσεις την κεραία και να ελέγξεις τα καλώδια της, για αρχή.

Ποια κεραία να ρυθμίσω; Της πολυκατοικίας; Αφού με το σαλόνι ίδια κεραία έχουμε που περνάει σε όλη την πολυκατοικία.
Και με τα καλώδια τι να κάνω; δεν είναι κ επιστήμη... κεραία in&out & scart/HDMI.
Αφού τα άλλα κανάλια τα πιάνει. Το πρόβλημα είναι με αυτά.
Έχετε καμιά άλλη ιδέα; καμιά ρύθμιση ή ελαττωματικό μοντέλο;

contime
19-07-12, 23:45
Βάζεις στο OFF την αυτόματη σειρά καναλιών Increasing Channel Number αν θυμάμαι καλά.
Αν εννοείς το LCN ειναι ήδη απενεργοποιημένο.

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα έναν δέκτη (F&U MPF3381) για την δεύτερη τηλεόραση στο σπίτι.
Στην κύρια, πιάνω τα ψηφιακά κανονικά. Στην άλλη δεν πιάνω mega,star&skai.
Ξέρετε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;
Αν έγινε σημερα, κανε μια νεα αναζήτηση. Εμένα σήμερα αυτά τα 3 κανάλια "εξαφανίστηκαν" και τα ξαναέπιασα με νέα αναζήτηση το βράδυ.

psyxakias
19-07-12, 23:53
3 ώρες μείνανε; :D

030366
19-07-12, 23:58
Ποια κεραία να ρυθμίσω; Της πολυκατοικίας; Αφού με το σαλόνι ίδια κεραία έχουμε που περνάει σε όλη την πολυκατοικία.
Και με τα καλώδια τι να κάνω; δεν είναι κ επιστήμη... κεραία in&out & scart/HDMI.
Αφού τα άλλα κανάλια τα πιάνει. Το πρόβλημα είναι με αυτά.
Έχετε καμιά άλλη ιδέα; καμιά ρύθμιση ή ελαττωματικό μοντέλο;

Άλλη καλωδίωση περνάει στο σαλόνι κι άλλη στο δωμάτιο. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε μένα με ένα δέκτη crypto με την κεντρική κεραία. Στο ένα δωμάτιο βλέπω όλα τα κανάλια και σε άλλο μόνο τα κανάλια της nova & euronews-tv5.

cranky
20-07-12, 00:11
3 ώρες μείνανε; :D
Κανόνισε, να τους ευχηθείς καμμιά «καλή επιτυχία», να μείνει απο tv το λεκανοπέδιο. :tooth

vera_aldama
20-07-12, 00:11
Παιδια καλησπερα,

Αγορασα εναν αποκωδικοποιητη Mpeg4 (μαρκας F+U) αλλα στην αυτοματη αναζητηση πιανει μονο τα ξενα tvmonde κ Euronews. Στην προσπαθεια μου να δω τι φταιει, πηγα στην επιλογη "Ρυθμισεις κεραιας" και μου βγαζει οτι η κεραια ειναι στραμμενη στο ch22 (48200kHz). Προφανως πρεπει να τη ρυθμισω στο ch46. (Αλλωστε σε αλλες τηλεορασεις η ρυθμιση που εμφανιζεται ειναι το καναλι 46, απο το οποιο εκπεμπουν τα καναλια της digea).
Προσπαθησα να το κανω μεσω του αποκωδικοποιητη αλλα δεν το μετακινει. Παραμενει η ρυθμιση στο ch22. Θα μπορουσε παρακαλω καποιος/α να μου πει πως θα ρυθμισω την κεραια στο 46?

030366
20-07-12, 00:23
Πήγαινε στην χειροκίνητη αναζήτηση του δέκτη και δές αν κατεβαίνει σήμα στις συχνότητες 46-47-48-52

afkfgkgkka
20-07-12, 00:30
μεταξύ αυτών ποιον να πάρω?

http://www.skroutz.gr/c/968/psifiakoi-dektes/f/6078_6079_6468_342766/Επίγειος-MPEG4-Δυνατότητα-Εγγραφής-PVR-Full-High-Definition-FullHD.html?price_max=50.001

επίσης πώς λέγεται στα αγγλικά να ψάξω μήπως συμφέρει να τους πάρω απ' έξω (3 αποκωδικοποιητές χρειάζομαι)
αν έχετε αγοράσει απ' έξω, πείτε κανα λίνκ

ευχαριστώ!

vera_aldama
20-07-12, 00:58
Πήγαινε στην χειροκίνητη αναζήτηση του δέκτη και δές αν κατεβαίνει σήμα στις συχνότητες 46-47-48-52

Δεν βρεθηκε προγραμμα λεει.

030366
20-07-12, 00:59
Έχεις εσωτερική η εξωτερική κεραία;

vera_aldama
20-07-12, 01:00
Έχεις εσωτερική η εξωτερική κεραία;
Εξωτερικη κεραια εχω.

Mηπως πρεπει να ρυθμισω κατι στη συσκευη της τηλεορασης;; Κανονικα δε θα πρεπε να ναι ρυθμισμενη στο 46 ;;

030366
20-07-12, 01:02
Κανονικά και στην αυτόματη σάρωση θα έπρεπε να κατεβάζει όλα τα κανάλια, εφόσον έτσι κι αλλιώς δεν βρίσκει σήμα όταν ελέγχεις χειροκίνητα τις συχνότητες μάλλον θέμα από την κεραία πρέπει να είναι. Είναι κεντρική η κεραία;

vera_aldama
20-07-12, 01:08
Κανονικά και στην αυτόματη σάρωση θα έπρεπε να κατεβάζει όλα τα κανάλια, εφόσον έτσι κι αλλιώς δεν βρίσκει σήμα όταν ελέγχεις χειροκίνητα τις συχνότητες μάλλον θέμα από την κεραία πρέπει να είναι. Είναι κεντρική η κεραία;
Τι εννοεις κεντρικη; Οταν παω στη συχνοτητα 46-47 κλπ δε βγαζει τιποτα. Γιατι ειναι συντονισμενη στο καναλι 22; Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω. Απο Υμηττο παιρνουμε κ εμεις.

030366
20-07-12, 01:13
Κεντρική κεραία είναι εκείνη από την οποία μοιράζεται το σήμα μία ολόκληρη πολυκατοικία. Αν έχεις πρίζες κεραίας στο σπίτι και συνδέεις το δέκτη σε μία τέτοια πρίζα τότε έχεις κεντρική κεραία. Αν το καλώδιο της κεραίας έρχεται από μία τρυπούλα στο τοίχο τότε έχεις ξεχωριστή δική σου κεραία. Είναι συντονισμένη στο κανάλι 22 γιατι μόνο αυτή τη συχνότητα κατεβάζει έτσι κι αλλιώς.

vera_aldama
20-07-12, 01:16
Κεντρική κεραία είναι εκείνη από την οποία μοιράζεται το σήμα μία ολόκληρη πολυκατοικία. Αν έχεις πρίζες κεραίας στο σπίτι και συνδέεις το δέκτη σε μία τέτοια πρίζα τότε έχεις κεντρική κεραία. Αν το καλώδιο της κεραίας έρχεται από μία τρυπούλα στο τοίχο τότε έχεις ξεχωριστή δική σου κεραία. Είναι συντονισμένη στο κανάλι 22 γιατι μόνο αυτή τη συχνότητα κατεβάζει έτσι κι αλλιώς.
Οχι δεν ειναι κεντρικη η κεραια. Αρα τι κανω ; την πεταω την κεραια;

030366
20-07-12, 01:19
Καταρχήν δοκίμασε να την μετακινήσεις λίγο και κάνε πάλι αυτόματη σάρωση. Καλού κακού δοκίμασε και τον δέκτη σε μία αποδεδειγμένα λειτουργική κεραία όσον αφορά το ψηφιακό σήμα ώστε να βεβαιωθείς ότι είναι οκ.

vera_aldama
20-07-12, 01:28
Καταρχήν δοκίμασε να την μετακινήσεις λίγο και κάνε πάλι αυτόματη σάρωση. Καλού κακού δοκίμασε και τον δέκτη σε μία αποδεδειγμένα λειτουργική κεραία όσον αφορά το ψηφιακό σήμα ώστε να βεβαιωθείς ότι είναι οκ.
Δε φταιει ο αποκωδικοποιητης. Τον τεσταρα. Γιατι ρε γμτ ειναι συντονισμενη στο 22; Χαθηκε να ναι 1 φυσιολογικη κεραια οπως ολες οι αλλες. :P:P:P
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο και την προσπαθεια :-)

psyxakias
20-07-12, 02:16
Κανόνισε, να τους ευχηθείς καμμιά «καλή επιτυχία», να μείνει απο tv το λεκανοπέδιο. :toothΦήμες λένε ότι ο επίτιμος έκανε ευχή να γίνει κάποια λανθασμένη εκπομπή που θα κάψει όλες τις τηλεοράσεις! :p

1 ώρα και 12 λεπτά. Τικ τακ, τικ τακ. :D

- - - Updated - - -

Ξεκίνησε η ψηφιακή μετάδοση στα UHF 54, 63, 65. :yahoo:

- - - Updated - - -

UHF 54: Attica, Extra, High Tv, Nickelodeon
UHF 63: 06-TV, MAD, MTV, Sport TV, Sunny, BB
UHF 65: Blue Sky, Channel 9, Kontra Channel, Thleasty

- - - Updated - - -

Ξεκίνησε και το αναλογικό Switch Off:
UHF 25 (Mega) - Offline
UHF 38 (Ant1) - Offline
UHF 49 (Σκάι) - Εμφανίζει κάρτα για το switch off

yuk
20-07-12, 02:56
Τα συντόνισα όλα. Έτσι το επόμενο εξάμηνο που θα ξανανοίξω τη τηλεόραση για τα "ελευθερα" κανάλια, θα τα έχω έτοιμα. :p

zouve
20-07-12, 11:04
UHF 63: 06-TV, MAD, MTV, Sport TV, Sunny, BB
UHF 65: Blue Sky, Channel 9, Kontra Channel, Thleasty

δε πιάνω αυτά τα κανάλια τι κάνω γυρνάω τι κεραία ;

phantom77
20-07-12, 11:16
UHF 63: 06-TV, MAD, MTV, Sport TV, Sunny, BB
UHF 65: Blue Sky, Channel 9, Kontra Channel, Thleasty

δε πιάνω αυτά τα κανάλια τι κάνω γυρνάω τι κεραία ;

Διαβάζω οτι τα μικρότερα κανάλια έχουν αρκετά αδύναμο σήμα. Ψάξε μήπως έχεις απώλειες σήματος και στο καλώδιο που πάει απο την κεραία στον δέκτη.

zouve
20-07-12, 11:22
Διαβάζω οτι τα μικρότερα κανάλια έχουν αρκετά αδύναμο σήμα. Ψάξε μήπως έχεις απώλειες σήματος και στο καλώδιο που πάει απο την κεραία στον δέκτη.

ωχ ξεκινήσαμε .... πακέτο !!!!
και πως το βλέπω αυτό;

phantom77
20-07-12, 11:35
ωχ ξεκινήσαμε .... πακέτο !!!!
και πως το βλέπω αυτό;

To πιο εύκολο είναι να βάλεις άλλο καλώδιο απο την πριζα της κεραίας μέχρι τον δέκτη και να δεις αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Μήπως έχεις συνδέσει και άλλες συσκευές στην ίδια κεραία (VCR, DVDrecorder κτλ);

29gk
20-07-12, 11:43
To πιο εύκολο είναι να βάλεις άλλο καλώδιο απο την πριζα της κεραίας μέχρι τον δέκτη και να δεις αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Μήπως έχεις συνδέσει και άλλες συσκευές στην ίδια κεραία (VCR, DVDrecorder κτλ);

Eχω δυστηχως παρομοιο προβλημα.

Σε μια κοινη εντοιχισμενη πριζα κεραιας, που ειχε προβλημα εδω και καιρο, και που στο ενα δωματιο δινει σε μια τηλεοραση LG με ενσωματωμενο δεκτη και στο αλλο δωματιο πισω απο τη μεσοτοιχια δηλαδη, δινει σε εναν mpeg αποκωδικοποιητη, στη μεν τηλεοραση δεν πιανω Kontra, MAD, MTV 06-TV, Sport TV, Sunny, BB, Blue Sky, Channel 9, Thleasty στον δε αποκωδικοποιητη επιπλεον των προηγουμενων δεν πιανω και κανενα αλλο απο τα "αναλογικα".

Εαν την αλλαξω θα διορθωθει η κατασταση ή φταιει και γενικα η ληψη απο την κεραια ;

manoulamou
20-07-12, 11:57
Καλημερα, καλως ορισατε στην ψηφιακη εποχη...
Πλην ΑΝΤ1 που εκπεμπει κανονικα αναλογικο ακομη και ΣΚΑΪ που εχει την γνωστη ανακοινωση και ηχο!
:p

Werdum
20-07-12, 12:31
με το cnn το 902 και το gtv ξερει κανεις τι θα γινει και ποτε θα εκπέμψουν ψηφιακα?

phantom77
20-07-12, 13:03
Eχω δυστηχως παρομοιο προβλημα.

Σε μια κοινη εντοιχισμενη πριζα κεραιας, που ειχε προβλημα εδω και καιρο, και που στο ενα δωματιο δινει σε μια τηλεοραση LG με ενσωματωμενο δεκτη και στο αλλο δωματιο πισω απο τη μεσοτοιχια δηλαδη, δινει σε εναν mpeg αποκωδικοποιητη, στη μεν τηλεοραση δεν πιανω Kontra, MAD, MTV 06-TV, Sport TV, Sunny, BB, Blue Sky, Channel 9, Thleasty στον δε αποκωδικοποιητη επιπλεον των προηγουμενων δεν πιανω και κανενα αλλο απο τα "αναλογικα".

Εαν την αλλαξω θα διορθωθει η κατασταση ή φταιει και γενικα η ληψη απο την κεραια ;

Αναλογικά φυσικό έιναι να μην πιάνεις, εκτος κι αν η κεραία είναι γυρισμένη στην Πάρνηθα. Τότε όμως δεν θα έπιανες τα ψηφιακά που πιάνεις.

Τα μικρά κανάλια εκπέμπουν προς το παρόν απο πομπούς μικρότερης ισχύος και, αυτοι που ξέρουν κάτι παραπάνω απο μένα, λενε οτι όσο μεγαλύτερο είναι το κανάλι εκπομπής (63 και 65), τόσο καλύτερες καλωδιώσεις χρειάζονται.

stefan_city
20-07-12, 13:15
Αναλογικά φυσικό έιναι να μην πιάνεις, εκτος κι αν η κεραία είναι γυρισμένη στην Πάρνηθα. Τότε όμως δεν θα έπιανες τα ψηφιακά που πιάνεις.

ακομα και με την κεραια γυρισμενη στην Παρνηθα, τα ψηφιακα πιανουν κανονικα, σε εμενα τουλαχιστον.

29gk
20-07-12, 13:19
Αναλογικά φυσικό έιναι να μην πιάνεις, εκτος κι αν η κεραία είναι γυρισμένη στην Πάρνηθα. Τότε όμως δεν θα έπιανες τα ψηφιακά που πιάνεις.

Τα μικρά κανάλια εκπέμπουν προς το παρόν απο πομπούς μικρότερης ισχύος και, αυτοι που ξέρουν κάτι παραπάνω απο μένα, λενε οτι όσο μεγαλύτερο είναι το κανάλι εκπομπής (63 και 65), τόσο καλύτερες καλωδιώσεις χρειάζονται.

Δε μιλαω για την αναλογικη αλλα για την ψηφιακη πλεον ληψη τους. Με μια μικρη ερευνα παντως, ειδα πως η κεραια δεν ειναι γυρισμενη στον Υμηττο ενω εχω και φθαρμενο καλωδιο στο κομματι της ταρατσας, περα απο την κακη πριζα που ηξερα. Ισως για αυτο και σε μενα η τηλεοραση δειχνει να λαμβανει μονον το καναλι 22 και δε βγαζει σημα στα υπολοιπα.


ακομα και με την κεραια γυρισμενη στην Παρνηθα, τα ψηφιακα πιανουν κανονικα, σε εμενα τουλαχιστον.

Λογικο ειναι καθως εχεις τον Υμηττο φατσα που λεμε.

leros2004
20-07-12, 13:23
μεταξύ αυτών ποιον να πάρω?

http://www.skroutz.gr/c/968/psifiakoi-dektes/f/6078_6079_6468_342766/Επίγειος-MPEG4-Δυνατότητα-Εγγραφής-PVR-Full-High-Definition-FullHD.html?price_max=50.001

επίσης πώς λέγεται στα αγγλικά να ψάξω μήπως συμφέρει να τους πάρω απ' έξω (3 αποκωδικοποιητές χρειάζομαι)
αν έχετε αγοράσει απ' έξω, πείτε κανα λίνκ

ευχαριστώ!

Κανένα , πάρε απο το eshop τον Lifeview ή ton Crystal Audio απο Electrowold. Και οι 2 στα 29 είναι ...

sportguy
20-07-12, 15:03
βρε τι γινεται.. ελειπα ενα μιση μηνα εξωτερικο και αλλαζει η τηλεοραση.. Μπορει καποιος να μου δωσει καποιεσ πληροφοριες που θελω..
Σας δινω ολες τις λεπτομεριες και με βοηθατε με τα ερωτηματα που θα θεσω στο τελος!

Καταρχην, η κεραια ειανι στην ταρατσα του σπιτιου (μονοκατοικια). Δευτερον, εχω δυο τηλεορασεις Samsung η μια ειναι 4ετιας και η αλλη 7-8ετιας, εχουν και οι δυο DTV κουμπακι αλλα το προβλημα ειναι οτι πιανουν μονο ηχο στα ψηφιακα καναλια. Αυτη την στιγμη εχω ΝΟΒΑ και το προβλημα ειναι λυμενο, αλλα ισως και να την βγαλω γιατι πιανω καποια αθλητικα καναλια που με ενδιαφερουν κυριως μεσω ενος αλλου αποκωδικοποιητη που εχω.
Τελος παντων, πως λυνω το προβληαμ στην τηλεοραση? Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η πιο καινουργια τηλεοραση εχει mpeg4 μεσα της, η πιο παλια δν ξερω.... Επισης η πιο καινουργια μου βγαζει μυνημα οτι "δεν υποστηριζει HD" ενω η τηλεοραση ειναι FULL HD, η αλλη δεν το κανει.
Πρεπει να ερθει καποιος ειδικος να το κοιταξει? (εχω εναν φιλο που μπορει να ελεγξει)

Συγνωμη για τις σιγουρα ανοητες ερωτησεις που σιγουρα εχουν χιλιοαπαντηθει, αλλα οπως σας ειπα εχασα καποια γεγονοτα οσο ελειπα.
Ευχαριστω!

baskon
20-07-12, 15:26
4ετιας η νεα ...?οχι και πολύ νεα δηλαδη.. Mpeg4 εχουν ολες από το 2010 και μετά.Πριν δεν εχει σχεδον καμια.Αρα κατα πασα πιθανοτητα δεν εχει ουτε η "νεα" τηλεοραση σου mpeg4 και για αυτο αλλωστε σου βγαζει μονο ηχο. Αν θες να το τσεκαρεις απλως googlισε το μοντελο της Tv σου και δες αν υποστηριζει mpeg4..
Οπότε μαλλον χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη..

sportguy
20-07-12, 15:39
LE46f86bd
le32r86bd

αυτες ειναι οι δυο. Η μια ειναι τριετιας... αποτι διαπιστωσα δυστυχως δεν υποστηριζει mpeg4.
Αυτο ειναι λιγο εκνευριστικο με την τεχνολογια, παντα τρεχει πολυ γρηγορα και πρεπει να συμπληρωνεις διαφορετικα για να εισαι καλλυμενος.
Τι να κανουμε? Και τωρα η κλασσικη ερωτηση? Τι αποκωδικοποιητη παιρνω? Τι κοιταω? σε τι διαφερουν?

mpirarxos
20-07-12, 16:10
μμμ συνεχιζει να πιανει μονο αυτα τα 4 που ειπα πιο πανω στον αποκωδικοποιητη αλλα τα υπολοιπα παιζουν κανονικα αναλογικα.....Μηπως ειναι η κεραια στην Παρνηθα???Στα εξαρχεια μενω σε πολυκατοικια..Πριν κανα διμηνο με ειχε φωναξει γειτονας να το ρυθμισω την τηλεοραση(καινουρια με μpeg4) και του επιασα κανονικα τα καναλια σε digital...WTF?????
Ααα επισης πολυ καιρο τωρα δε πιανω ετ3,nickelodeon,channel 9

xAnnax
20-07-12, 17:50
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Έχω την Samsung LE32D550 και έχει ψηφιακό δέκτη και σήμερα που έψαξα ξανά τα ψηφιακά κανάλια τα βρήκε σχεδόν όλα πλην των περιφερειακών καναλιών πχ κοντα,extra 3,mtv κτλ. Δοκίμασα να ψάξω χειροκίνητα και να βάλω τις συχνότητες που λέει η digea http://www.digea.gr/content002011.html αλλά μου λέει οτι δεν υπάρχουν κανάλια σε αυτές τις συχνότητες.Τα κανάλια αυτά τα έπιανε μια χαρά με το αναλογικό σήμα.Έχει κανείς καμια ιδέα?Καμιά λύση?

da59190
20-07-12, 19:02
Ο Doop HDMP-100, στην προσπάθειά μου να βάλω τα κανάλια σε σειρά, μου πέταξε ένα ''Εκτός ορίων'' και τέρμα....
Δεν κουνιέται τίποτα....
Τον κλείνω, τον ανοίγω... τα ίδια.
Πάμε γι΄άλλον;

zouve
20-07-12, 19:20
για εσωτερική κεραία τη προτείνετε έχω μια παλιά σε μια τηλεόρασή μου αλλά μου κάνει κωλύματα και σε κάποια (όπως ΕΡΤ1, ΝΕΤ, ΕΡΤ3) δε τα πιάνει καθόλου !!!!
είδα στο e-shop.gr (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C5%D1%C1%C9%C5%D3+%D4%C7%CB%C5%CF%D1%C1%D3%C5%D9%CD&filter-2591=1&filter-2169=1) κάτι κεραίες εσωτερικού χώρου που λέει ότι είναι για DVB-T είναι ποιο καλές από τις παλιές; αξίζει; έχει δοκιμάσει κάποιος καμία;

thourios
20-07-12, 20:04
Επειδή έχω δοκιμάσει πάρα πολλές εσωτερικές κεραίες από επώνυμες μέχρι ότι νάναι η πιό αποτελεσματική τουλάχιστον στην δική μου (δύσκολη) περιοχή αλλά και επαρχία σε αναλογικό όμως σήμα είναι αυτή.

104833


Είχα πάρει δύο από το Praktiker πέρσι γύρω στα 15€. Δεν ξέρω αν τις έχει ακόμα. Πριν χρησιμοποιούσα Philips αλλά πολύ κούνημα πέρα δώθε ήθελαν όταν άλλαζες κανάλια.

Nikiforos
20-07-12, 20:16
αναλογα την περιοχη αν εισαι σε περιοχη με δυσκολη ληψη καμια εσωτερικη κεραια δεν κανει δουλεια! θες εξωτερικη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! οπως και εγω εδω περα. Οταν λεω δυσκολη ληψη εννοώ οτι δεν βλεπεις τις κεραιες στα βουνα!!!πχ εγω εδω βλεπω απειρες πολυκατοικες δεν εχω οπτικη, ενω σε αλλες περιοχες που βλεπουν ειναι λογικο να πιανουν τελεια και με εσωτερικές κεραίες!

thourios
20-07-12, 20:22
αναλογα την περιοχη αν εισαι σε περιοχη με δυσκολη ληψη καμια εσωτερικη κεραια δεν κανει δουλεια! θες εξωτερικη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! οπως και εγω εδω περα. Οταν λεω δυσκολη ληψη εννοώ οτι δεν βλεπεις τις κεραιες στα βουνα!!!πχ εγω εδω βλεπω απειρες πολυκατοικες δεν εχω οπτικη, ενω σε αλλες περιοχες που βλεπουν ειναι λογικο να πιανουν τελεια και με εσωτερικές κεραίες!

Σωστός. Απλά μέχρι να εγκαταστήσω την εξωτερική την καλύτερη δουλειά έκανε αυτή που προ-ανέφερα.

1comment
20-07-12, 21:52
Παιδιά ΣΟΣ! Στο εξοχικό έχουμε 2 μικρές tv παλιές χωρίς scart! Ούτε καν κλειστή θέση για scart! Μονάχα γαι κεραία. Τι κάνουμε? Λογικά θα υπάρχουν και αποκωδικοποιητές που δεν απαιτούν σύνδεση μέσω scart αλλά ποιός ξέρει?...

phantom77
20-07-12, 21:56
Παιδιά ΣΟΣ! Στο εξοχικό έχουμε 2 μικρές tv παλιές χωρίς scart! Ούτε καν κλειστή θέση για scart! Μονάχα γαι κεραία. Τι κάνουμε? Λογικά θα υπάρχουν και αποκωδικοποιητές που δεν απαιτούν σύνδεση μέσω scart αλλά ποιός ξέρει?...

Εγώ, εγώ ξέρω! :p

http://www.adslgr.com/forum/threads/359893-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-MPEG4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-DIGEA-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=4752572#post4752572

ela002
20-07-12, 23:42
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Έχω την Samsung LE32D550 και έχει ψηφιακό δέκτη και σήμερα που έψαξα ξανά τα ψηφιακά κανάλια τα βρήκε σχεδόν όλα πλην των περιφερειακών καναλιών πχ κοντα,extra 3,mtv κτλ. Δοκίμασα να ψάξω χειροκίνητα και να βάλω τις συχνότητες που λέει η digea http://www.digea.gr/content002011.html αλλά μου λέει οτι δεν υπάρχουν κανάλια σε αυτές τις συχνότητες.Τα κανάλια αυτά τα έπιανε μια χαρά με το αναλογικό σήμα.Έχει κανείς καμια ιδέα?Καμιά λύση?

Έχω το ίδιο πρόβλημα!

arisk
20-07-12, 23:49
Καλησπέρα!Σήμερα αγόρασα το crypto redi 215!Δοκίμασα να βάλω να δω μια ταινία και δεν μου έπαιζε ο ήχος ενω σε κατι βιντεάκια μικρά που είχα στον σκληρο έπαιζε κανονικά!Μήπως ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

thourios
20-07-12, 23:56
Μάλλον η ταινία είχε ήχο DTS και ο δέκτης δεν κάνει downmix τον ήχο σε stereo. Θα πρέπει να μετατρέψεις τον ήχο αναγκαστικά ή να συνδέσεις τον δέκτη με κατάληλο ενισχυτή.

afkfgkgkka
21-07-12, 00:39
σε πολύυυ παλιά τηλεόραση, είναι overkill να έχω HD αποκωδικοποιητή? συμβάλλει καθόλου στην ποιότητα της εικόνας? ή SD αρκεί?
σε περίπτωση εγγραφής, η εγγραφή θα γίνει σε HD με HD αποκωδικοποιητή και πολύ παλιά τηλεόραση?
*πολύ παλιά τηλεόραση είναι αδύνατο να είναι HD, σωστά?

phantom77
21-07-12, 00:47
σε πολύυυ παλιά τηλεόραση, είναι overkill να έχω HD αποκωδικοποιητή? συμβάλλει καθόλου στην ποιότητα της εικόνας? ή SD αρκεί?
σε περίπτωση εγγραφής, η εγγραφή θα γίνει σε HD με HD αποκωδικοποιητή και πολύ παλιά τηλεόραση?
*πολύ παλιά τηλεόραση είναι αδύνατο να είναι HD, σωστά?

Το "παλιά" στις τηλεοράσεις είναι λίγο θολή έννοια. Πότε αγοράστηκε ή ποιό μοντέλο είναι;

afkfgkgkka
21-07-12, 02:01
Το "παλιά" στις τηλεοράσεις είναι λίγο θολή έννοια. Πότε αγοράστηκε ή ποιό μοντέλο είναι;

πριν από καμιά 25αριά χρόνια η μία
η άλλη πριν από 15 χρόνια
η τρίτη πριν από 5 χρόνια, αλλά είναι εντελώς της πλάκας (μικρή και φτηνή από τα carrefour, τύπου funai)

Nikiforos
21-07-12, 06:45
Οι Περιφερειακοί Τηλεοπτικοί Σταθμοί ΑττικήςΠαράλληλα με την αναλογική μετάδοση των προγραμμάτων τους, 12 τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής και συγκεκριμένα τα κανάλια 0-6 TV, ATTICA TV, BLUE SKY, CHANNEL 9, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, KONTRA CHANNEL, MAD TV, MTV GREECE, ΝICKELODEON, SPORT TV και ΤΗΛΕΑΣΤΥ εκπέμπουν και ψηφιακά μέσω της Digea το τηλεοπτικό τους πρόγραμμα, σύμφωνα με τις σχετικές για τον κάθε σταθμό αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ)και με το άρθρο 14, παράγραφος 2, του Νόμου 3592/2007 σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008. Σημειώνεται ότι η εκπομπή ψηφιακού σήματος μέσω της Digea για τα συγκεκριμένα κανάλια πραγματοποιείται μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

Αυτο το ειδε κανεις? ποσες φορες ειπα στο αλλο θεμα οτι η 63 και 65 ειναι ΜΟΝΟ από ΑΙΓΙΝΑ????? και η 54.

Οι συχνότητες εκπομπής των Περιφερειακών Σταθμών ΑττικήςΑίγινα:54 (738 MHz) ATTICA TV, EXTRA CHANNEL -3, HIGH TV, NICKELODEON63 (810 MHz) 0-6 TV, MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV και65 (826 MHz) BLUE SKY, CHANNEL 9, KONTRA CHANNEL, ΤΗΛΕΑΣΤΥ

@ ADSLgr.com All rights reserved.