PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

psyxakias
21-07-12, 07:33
Οι Περιφερειακοί Τηλεοπτικοί Σταθμοί ΑττικήςΠαράλληλα με την αναλογική μετάδοση των προγραμμάτων τους, 12 τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής και συγκεκριμένα τα κανάλια 0-6 TV, ATTICA TV, BLUE SKY, CHANNEL 9, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, KONTRA CHANNEL, MAD TV, MTV GREECE, ΝICKELODEON, SPORT TV και ΤΗΛΕΑΣΤΥ εκπέμπουν και ψηφιακά μέσω της Digea το τηλεοπτικό τους πρόγραμμα, σύμφωνα με τις σχετικές για τον κάθε σταθμό αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ)και με το άρθρο 14, παράγραφος 2, του Νόμου 3592/2007 σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008. Σημειώνεται ότι η εκπομπή ψηφιακού σήματος μέσω της Digea για τα συγκεκριμένα κανάλια πραγματοποιείται μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

Αυτο το ειδε κανεις? ποσες φορες ειπα στο αλλο θεμα οτι η 63 και 65 ειναι ΜΟΝΟ από ΑΙΓΙΝΑ????? και η 54.Αυτά ίσχυαν μέχρι χθες και προφανώς δεν έχουν ενημερώσει το FAQ στο site της Digea. Από χθες στις 02:00 εκπέμπουν και από Υμηττό. :lock:

ΥΓ. Λόγω οπτικής επαφής (9 χλμ) με τον "πάρκο" κεραιών του Υμηττού, πιάνω όλα τα ψηφιακά με 70%+ σήμα χωρίς εξωτερική/εσωτερική κεραία (απλά συνδέοντας ένα καλώδιο 0.5-1μ στον... αέρα). Μόνο με τον F&U δέκτη έχω ένα θέμα αλλά δεν το έχω ψάξει περαιτέρω ακόμα.

- - - Updated - - -

Και η αγαπημένη μου λίστα καναλιών που σετάρω σε όλες τις τηλεοράσεις:
01. ΕΤ1 [UHF52/722 MHz]
02. ΝΕΤ [UHF52/722 MHz]
03. Mega [UHF47/682 MHz]
04. ANT1 [UHF46/674 MHz]
05. Extra Channel [UHF54/738 MHz]
06. Star [UHF47/682 MHz]
07. Makedonia TV [UHF46/674 MHz]
08. Σκάι [UHF47/682 MHz]
09. Alpha [UHF46/674 MHz]
10. Kontra Channel [UHF65/826 MHz]
11. ΡΙΚ [UHF48/690 MHz]
12. Βουλή [UHF48/690 MHz]
13. ΕΤ3 [UHF52/722 MHz]
14. Mad [UHF63/810 MHz]
15. MTV [UHF63/810 MHz]
16. 06-TV ή ... [UHF63/810 MHz] (skip, μπάρες?)
17. Nickelodeon [UHF54/738 MHz]
18. Τηλεάστυ [UHF65/826 MHz]
19. Channel 9 [UHF65/826 MHz]
20. Blue Sky [UHF65/826 MHz]
21. High TV [UHF54/738 MHz]
22. Attica TV [UHF54/738 MHz]
23. Sport TV [UHF63/810 MHz]
24. Sunny [UHF63/810 MHz]
25. BiB [UHF63/810 MHz]
26. Euronews [UHF22/482 MHz]
27. BBC [UHF48/690 MHz]
28. TV5 Europe [UHF22/482 MHz]
29. Deutsche Welle [UHF48/690 MHz]
30. ALTER [UHF46/674 MHz] (skip, δε λειτουργεί)
31. ... [UHF47/682 MHz] (skip, μπάρες)
32. Nova cine [UHF22/482 MHz] (skip, συνδρομητικό)
33. Nova sport/disney [UHF22/482 MHz] (skip, συνδρομητικό)
34. ΕΡΤ HD [UHF52/722 MHz] (skip στους SD δέκτες)

Τώρα παρατήρησα ότι το UHF63 είναι το μοναδικό με 6 κανάλια, αντί 4 που έχουν τα υπόλοιπα.

Nikiforos
21-07-12, 09:04
H αλήθεια είναι πως είχα μιλήσει με DIGEA καιρό πριν όταν πρωτοέγιναν τα ψηφιακά, βασικά αυτά θα έπρεπε να τα γράψουμε στο άλλο θέμα! βρηκα αυτο http://www.zotos.biz/el/news-gr/91-%CF%84%CE%B1-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%84%CF%8C και http://www.doriforikanea.gr/newsite/news_article.php?id=4874&catid=6&PHPSESSID=fe3ef86ba99ea48c9b0c2abb600154da ίσως αν είναι έτσι να μην τα έχουν τελειοποιήσει ή απλά ακόμα να έχουν μειωμένο το σήμα τους, την ισχύ εκπομπής δλδ! και δεδομένου πως ΔΕΝ εχω οπτικη με τις κεραίες έχω προβληματική λήψη! και εδω λεει πολλά http://greekdigitaltv.blogspot.gr/2012/07/blog-post_20.html

jkoukos
21-07-12, 11:31
Γι' αυτό σε ρώτησα και στο άλλο νήμα πότε μίλησες μαζί τους.
Είχε βγει σχετική απόφαση (ΦΕΚ) τέλος Ιούνη και έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ με αρκετές πηγές.
Απλά, όπως γράφει και ο @psyxakias, δεν έχει ενημερωθεί το site της Digea σε αντίθεση με σχετικά blogs και forums.
Τα ψηφιακά κανάλια που εκπέμπονται από τον Υμηττό είναι 39. Τα 34 τηλεοπτικά του @psyxakias μαζί με τα 5 ραδιοφωνικά της ΕΡΤ (ΝΕΤ, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑ σπορ και Kosmos) [UHF52/722 MHz].

Nikiforos
21-07-12, 11:44
σε μια τηλεοραση χτες που τα περασα τα εβγαλε 40 μαζι με τα ραδιοφωνικα! στο περιστερι. Και τελικα τι γινεται γιατι ακομα δεν πιανω την 54 και οι 63 και 65 ειναι αδυναμες? εχει αλλος προβληματα εδω περα? γιατι σε αλλα forums γινεται πανικος απο τα προβληματα με αυτες τις συχνότητες!

eqvus
21-07-12, 12:05
Λεω να παω στο mmarkt να παρω δυο τεμαχια, (μητερα και θεια).
Πρεπει να προσεξω κατι ή ολα τα ιδια ειναι τα ιδια ανεξαρτητα της τιμης?
Εννοειτε οτι δεν τους ενδιαφερουν media player κτλ και ηδη η μια μερα χωρις TV σε αυτες τις ηλικιες ... :scared::hammered:

ΥΓ Βοηθηστε pleaze, να μην διαβαζω νημα με 88 σελιδες!!!!
Και οι δυο tv εχουν scart και θελω κατι απλο και ευχρηστο.

cranky
21-07-12, 12:13
Και οι δυο tv εχουν scart και θελω κατι απλο και ευχρηστο.
Εδώ είσαι : MINI-TRITON MPEG4 SD
(http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294)

ZHUL
21-07-12, 12:14
eqvs---> Public ειναι η λύση,,εκεί θα βρείς αυτό που ζητάς!

eqvus
21-07-12, 12:17
Ερωτηση, εχω σπιτι τον αποκωδικοποιητη της nova συνδεδεμενο με τρεις τηλεορασεις, αλλα εχω κανει διακοπη της συνδρομης.(πληρωμενος και εξοφλημενος)
Υπαρχει τροπος να λειτουργησει με καποιο τροπο ωστε να μην χρειαστω αγορα αλλου αποκωδικοποητη για μια απο τις TV που δεν εχει MPEG4?

cranky
21-07-12, 12:23
Όχι, δεν γίνεται αυτό.

jenni
21-07-12, 13:13
Καλησπέρα!

'Eχω 2 προβλήματα όποιος μπορεί να βοηθήσει pls

1) έχουμε μια τηλεόραση έχει μόνο βύσμα in out για κεραία
Τί μπορούμε να κάνουμε? Υπάρχει λύση για κατευθείαν σύνδεση με τον αποκωδικοποιητή?

2) πως θα συνδέσω ένα DVD-Recorder: LG RH387 με μια SONY KDL 32V4500
για να γραφώ ψηφιακά?

υγ. είναι 2 ξεχωριστές περιπτώσεις

cranky
21-07-12, 13:45
1) έχουμε μια τηλεόραση έχει μόνο βύσμα in out για κεραία
Τί μπορούμε να κάνουμε? Υπάρχει λύση για κατευθείαν σύνδεση με τον αποκωδικοποιητή?
Συνδέεις την κεραία στον αποκωδικοποιητή, και βάζεις κι' ένα καλώδιο απο το RF OUT του αποκωδικοποιητή στο ΙΝ της κεραίας της τηλεόρασης.

jenni
21-07-12, 13:54
Συνδέεις την κεραία στον αποκωδικοποιητή, και βάζεις κι' ένα καλώδιο απο το RF OUT του αποκωδικοποιητή στο ΙΝ της κεραίας της τηλεόρασης.

το εκάνα και δεν δούλεψε...:hmm:

fcuk
21-07-12, 14:12
Παιδια καλησπερα και απο μενα!! Αγορασα χτες εναν αποκωδικοποιητη crypto radi 40mp SD. |Καταρχας εχω να αναφερω οτι ειναι τελειως ψευτοκατασκευη, πλαστικουρα full, το κοντρολ του ειναι απλα ντροπη ουτε πιανει καλα ενω του αλλαξα την μπαταρια αλλα και αυτο σαν κατασκευη ειναι κακη και τα κουμπακια αρκετα μικρα. Δε βολευει γενικα. Τωρα σε σχεση με τον αποκωδικοποιητη, πιανει σχεδον ολα τα καναλια μια χαρα ολα οκ, αλλα παρολλο που το καλωδιο scart ειναι φρεσκο, 1) μου κανει καποια ενοχλητικα παρασιτα ωρες ωρες 2) καποια τρεμουλα της οθονης 3) βγαζει ενα παρα πολυ συντομο μηνυμα του μισου δευτερολεπτου που δε προλαβαινω να το διαβασω αλλα λεει κατι σαν "Your device speed is.. " αυτο προλαβαινω να διαβασω και τελευταιο για να μην κουραζω 4) ενω βρισκει την ΕΡΤ ΗD σαν καναλι, μου βγαζει μαυρη οθονη και δε δειχνει τιποτα. επειδη ειναι HD και ο αποκωδικοπιητης ειναι SD γινεται αυτο? δε κανει καποιο downgrade του σηματος η συσκευη? ευχαριστω εκ των προτερων παιδια!! :)

azisi
21-07-12, 14:17
2) πως θα συνδέσω ένα DVD-Recorder: LG RH387 με μια SONY KDL 32V4500
για να γραφώ ψηφιακά?


η sony έχει ήδη mpeg4, οπότε συνδέεις τον αποκωδικοποιητή στο dvd-r. Έχοντας επιλεγμένη την αντίστοιχη είσοδο στο dvd-r θα γράφει το κανάλι στο οποίο έχεις συντονίσει τον αποκωδικοποιητή κάθε φορά. είναι λίγο μπέρδεμα (=3 τηλεχειριστήρια), αλλά γίνεται.

- - - Updated - - -


το εκάνα και δεν δούλεψε...:hmm:

μήπως δεν έχεις διάλεξει το κανάλι που εκπέμπει ο αποκωδικοποιητής;
τι αποκωδικοποιητή έχεις;

phantom77
21-07-12, 14:43
Καλησπέρα!

'Eχω 2 προβλήματα όποιος μπορεί να βοηθήσει pls

1) έχουμε μια τηλεόραση έχει μόνο βύσμα in out για κεραία
Τί μπορούμε να κάνουμε? Υπάρχει λύση για κατευθείαν σύνδεση με τον αποκωδικοποιητή?



Αν η τηλεόραση δεν έχει scart αλλα ουτε και audio\video in σε βύσματα RCA, χρειάζεται δέκτη που να βγάζει την εικόνα στο RF OUT (κεραία, δηλαδή)

Ψάξε τα μηνύματα των τελευταίων 2-3 ημερών, είχαν κι άλλοι την ίδια απορία.

- - - Updated - - -


Παιδια καλησπερα και απο μενα!! Αγορασα χτες εναν αποκωδικοποιητη crypto radi 40mp SD. |Καταρχας εχω να αναφερω οτι ειναι τελειως ψευτοκατασκευη, πλαστικουρα full, το κοντρολ του ειναι απλα ντροπη ουτε πιανει καλα ενω του αλλαξα την μπαταρια αλλα και αυτο σαν κατασκευη ειναι κακη και τα κουμπακια αρκετα μικρα. Δε βολευει γενικα. Τωρα σε σχεση με τον αποκωδικοποιητη, πιανει σχεδον ολα τα καναλια μια χαρα ολα οκ, αλλα παρολλο που το καλωδιο scart ειναι φρεσκο, 1) μου κανει καποια ενοχλητικα παρασιτα ωρες ωρες 2) καποια τρεμουλα της οθονης 3) βγαζει ενα παρα πολυ συντομο μηνυμα του μισου δευτερολεπτου που δε προλαβαινω να το διαβασω αλλα λεει κατι σαν "Your device speed is.. " αυτο προλαβαινω να διαβασω και τελευταιο για να μην κουραζω 4) ενω βρισκει την ΕΡΤ ΗD σαν καναλι, μου βγαζει μαυρη οθονη και δε δειχνει τιποτα. επειδη ειναι HD και ο αποκωδικοπιητης ειναι SD γινεται αυτο? δε κανει καποιο downgrade του σηματος η συσκευη? ευχαριστω εκ των προτερων παιδια!! :)

1. Τα παράσιτα μπορεί να είναι λόγω χαμηλού σήματος. Teething problems..
2. Σαν παρεμβολή μου ακούγεται. Έχεις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές κοντα στο καλώδιο scart;
3. Αν έχεις στικάκι πάνω στον δέκτη, ίσως να τρέχει το timeshift αλλα το στικάκι να μην είναι αρκετά γρήγορο.
4. Ακριβώς. SD δέκτης δεν δείχνει HD κανάλια. Δεν έχει την δυνατότητα να τα αποκωδικοποιήσει για να κάνει downscale μετά. Γι' αυτό λέμε συνέχεια ότι καλύτερα HD δέκτες και σε SD τηλεοράσεις.

afkfgkgkka
21-07-12, 14:47
σε πολύυυ παλιά τηλεόραση, είναι overkill να έχω HD αποκωδικοποιητή? συμβάλλει καθόλου στην ποιότητα της εικόνας? ή SD αρκεί?
σε περίπτωση εγγραφής, η εγγραφή θα γίνει σε HD με HD αποκωδικοποιητή και πολύ παλιά τηλεόραση?
*πολύ παλιά τηλεόραση είναι αδύνατο να είναι HD, σωστά?

πριν από καμιά 25αριά χρόνια η μία
η άλλη πριν από 15 χρόνια
η τρίτη πριν από 5 χρόνια, αλλά είναι εντελώς της πλάκας (μικρή και φτηνή από τα carrefour, τύπου funai)


κανείς????

jenni
21-07-12, 14:56
η sony έχει ήδη mpeg4, οπότε συνδέεις τον αποκωδικοποιητή στο dvd-r. Έχοντας επιλεγμένη την αντίστοιχη είσοδο στο dvd-r θα γράφει το κανάλι στο οποίο έχεις συντονίσει τον αποκωδικοποιητή κάθε φορά. είναι λίγο μπέρδεμα (=3 τηλεχειριστήρια), αλλά γίνεται.

μήπως δεν έχεις διάλεξει το κανάλι που εκπέμπει ο αποκωδικοποιητής;
τι αποκωδικοποιητή έχεις;

στην sony δεν έχω αγοράσει αποκωδικοποιητή, διότι έχει ενσωματωμένο.
άρα η μονή λύση είναι να πάρω αποκωδικοποιητή για τον dvd-r?

ο αποκωδικοποιητης ειναι F&U MPF3381




Αν η τηλεόραση δεν έχει scart αλλα ουτε και audio\video in σε βύσματα RCA, χρειάζεται δέκτη που να βγάζει την εικόνα στο RF OUT (κεραία, δηλαδή)

Ψάξε τα μηνύματα των τελευταίων 2-3 ημερών, είχαν κι άλλοι την ίδια απορία.

Δλδ μετατροπέα σε από RF out σε RCA? Αυτό μου λες?
όχι δεν έχει έξοδο RCA
MONO RF out

phantom77
21-07-12, 15:00
Α ναι, σε ξέχασα...

Το θετικό με τους HD ειναι οτι παίρνεις και ένα βασικό media player μαζί με τον δέκτη.
Δεν ξέρω τι γίνεται πλέον με τις εγγραφές των SD αλλα παλιότερα έγραφαν σε μορφές που μόνο οι ίδιοι δεκτες μπορούσαν να διαβάσουν. Ο HD δέκτες γράφουν σε .TS\.MTS, πολύ πιο εύκολη στην αναπαραγωγή μορφή.

Διαφορά εικόνας στις τηλεοράσεις που έχεις, δύσκολα θα δεις. Κάποιες φορές όμως οι μεταδόσεις της EPTHD ειναι σε πιο βολική ώρα, όπως χθες: 21:00 η μετάδοση του στίβου ενω στην ΕΤ3 παίχτηκε 1:30 τα ξημερώματα,

Απο τη στιγμή που υπάρχουν HD δέκτες στα €30-€33, αν σηκώνει η τσέπη σου νομίζω οτι πρέπει να τους προτιμήσεις.
Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση να έχουν τουλάχιστον ένα scart οι παλιές συσκευές

jap
21-07-12, 15:03
2. Σαν παρεμβολή μου ακούγεται. Έχεις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές κοντα στο καλώδιο scart;


Ή αυτό ή δεν κουμπώνει καλά το βύσμα ή στον αποκωδικοποιητή ή στην τηλεόραση.



κανείς????

Δες λίγο τι γράφει ο ακριβώς παραπάνω στο τέλος-τέλος.

Αν τώρα βρεις SD 5 ευρώ φτηνότερους και για τις 3 τηλεοράσεις θεωρείς σημαντικό ποσό τα 15 ευρώ που θα εξοικονομήσεις, ε, τότε ναι, μείνε με SD. Κι αν πριν αντικατασταθούν οι τηλεοράσεις αποφασίσει η ΕΡΤ ή κάποιος άλλος να εκπέμψει σε HD κάποιο κανάλι που θεωρείς σημαντικό, έπαιξες κι έχασες για 15 ευρώ.

phantom77
21-07-12, 15:09
Δλδ μετατροπέα σε από RF out σε RCA? Αυτό μου λες?
όχι δεν έχει έξοδο RCA
MONO RF out

Νομίζω μπερδέψαμε τα μέσα με τα έξω :p

Λογικά η τηλεόραση έχει RF IN όπου συνδέεται η κεραία της. Ελλείψει άλλων εισόδων εικόνας λοιπόν, ο δέκτης πρέπει να συνδεθεί εκεί.

Οι μόνοι που ταιριάζουν είναι οι Edision Triton SD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294) και ο δίδυμος του, Elite SD. Συνδέεις ένα καλώδιο κεραίας απο το RF OUT του δέκτη στο RF IN ιν τηε τηλεόρασης και έχεις εικόνα.

jenni
21-07-12, 15:26
Νομίζω μπερδέψαμε τα μέσα με τα έξω :p

Λογικά η τηλεόραση έχει RF IN όπου συνδέεται η κεραία της. Ελλείψει άλλων εισόδων εικόνας λοιπόν, ο δέκτης πρέπει να συνδεθεί εκεί.

Οι μόνοι που ταιριάζουν είναι οι Edision Triton SD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294) και ο δίδυμος του, Elite SD. Συνδέεις ένα καλώδιο κεραίας απο το RF OUT του δέκτη στο RF IN ιν της τηλεόρασης και έχεις εικόνα.

Ότι τα μπερδέψαμε είναι το μόνο σίγουρο :p

δηλαδή μου λες ότι αυτό το πράγμα F&U MPF3381 δεν κάνει και πρέπει να πάρω άλλο?
δεν κάνουν όλοι οι αποκωδικοποιητές για RF?
Άρε μάνες!!! :evil:

fcuk
21-07-12, 15:28
- - - Updated - - -



1. Τα παράσιτα μπορεί να είναι λόγω χαμηλού σήματος. Teething problems..
2. Σαν παρεμβολή μου ακούγεται. Έχεις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές κοντα στο καλώδιο scart;
3. Αν έχεις στικάκι πάνω στον δέκτη, ίσως να τρέχει το timeshift αλλα το στικάκι να μην είναι αρκετά γρήγορο.
4. Ακριβώς. SD δέκτης δεν δείχνει HD κανάλια. Δεν έχει την δυνατότητα να τα αποκωδικοποιήσει για να κάνει downscale μετά. Γι' αυτό λέμε συνέχεια ότι καλύτερα HD δέκτες και σε SD τηλεοράσεις.

Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!!! :respekt:

konc
21-07-12, 15:30
Επειδή το θέμα είναι πραγματικά μεγάλο και καταλαβαίνω πόσο κουραστικό είναι να το διαβάσει κάποιος που δεν το έχει παρακολουθήσει από την αρχή, πριν ρωτήσετε μια "βασική" ερώτηση κάντε απλά έναν μικρό κόπο να διαβάσετε τις τελευταίες 5-6-10 σελίδες μήνυμάτων. Σχεδόν όλα έχουν εξαντληθεί εκεί περισσότερες από μία φορά.
Και δεν το λέω γιατί ενοχλούν εμένα οι επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις, περισσότερο το λέω για να κρατηθεί το νήμα όσο το δυνατόν μικρότερο και να διαβάζεται. Ήδη έχει ξεφύγει και ενώ περιέχει πολύ πληροφορία δεν μπορεί κανείς να τη βρει εύκολα.

phantom77
21-07-12, 15:42
Ότι τα μπερδέψαμε είναι το μόνο σίγουρο :p

δηλαδή μου λες ότι αυτό το πράγμα F&U MPF3381 δεν κάνει και πρέπει να πάρω άλλο?
δεν κάνουν όλοι οι αποκωδικοποιητές για RF?
Άρε μάνες!!! :evil:

Δυστυχώς οι δέκτες δεν ακολούθησαν την πεπατημένη των VCR και δεν βγάζουν την αποκωδικοποιημένη εικόνα των ψηφιακών καναλιών στο RF OUT (ή, πιο σωστά, RF Loop). Απλά απο εκεί στέλνουν το σήμα της κεραίας στην τηλεόραση για να πιάνει αυτή τα αναλογικά κανάλια.
Ο F&U που έχεις δεν κάνει για την συγκεκριμένη τηλεόραση.

jenni
21-07-12, 16:06
Δυστυχώς οι δέκτες δεν ακολούθησαν την πεπατημένη των VCR και δεν βγάζουν την αποκωδικοποιημένη εικόνα των ψηφιακών καναλιών στο RF OUT (ή, πιο σωστά, RF Loop). Απλά απο εκεί στέλνουν το σήμα της κεραίας στην τηλεόραση για να πιάνει αυτή τα αναλογικά κανάλια.
Ο F&U που έχεις δεν κάνει για την συγκεκριμένη τηλεόραση.

Αρε μάνες που θα πέσουν στον κώτσόβολο.... ty phantom77

- - - Updated - - -

για σύνδεση DVD-Recorder: LG RH387 με SONY KDL 32V4500
περά του να βάλω αποκωδικοποιητή στον DVD-R όπως είπε ο azisi?

1comment
21-07-12, 16:55
Εγώ, εγώ ξέρω! :p

http://www.adslgr.com/forum/threads/359893-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-MPEG4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-DIGEA-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=4752572#post4752572

Περίεργο που υπάρχει μονάχα μια μάρκα αποκωδικοποιητή τέτοιου είδους. Υπάρχουν πολλές τηλεοράσεις χωρίς είσοδο scart... Κι αν δηλαδή οι συγκεκριμένοι εξαντληθούν? Αναγκαστικά αλλάζουμε tv? Απαράδεκτα πράγματα... Τελικά μόνο για το σήμα δεν έγινε αυτή η αλλαγή. Έγινε για να ανοίξει το εμπόριο στις τηλεοράσεις και στα ηλεκτρονικά καταστήματα. Αίσχος. Θα έπρεπε ήδη να είμαστε στους δρόμους και να διαμαρτυρόμαστε. Ένας έξτρα φόρος πέρασε στα ψιλά και δεν άνοιξε ρουθούνι...

thourios
21-07-12, 17:03
Πράγματι. Μια βόλτα έκανα σήμερα στο mediamarkt. Ο πιό φθηνός Crypto στα 36€ μια ψεύτο πλαστικούρα. Ένας ψιλο χαμός στο σημείο που τους πούλαγαν και πολύς κόσμος στην τελική έφευγε με καινούργιες τηλεοράσεις αγκαλιά. Ο «τζάμπας» πάντως δεν είναι και τόσο τζάμπας εκεί μέσα μιας και πήγα για τιμές για άλλου είδους συσκευές που ενδιαφερόμουν.

:down:

phantom77
21-07-12, 17:41
Περίεργο που υπάρχει μονάχα μια μάρκα αποκωδικοποιητή τέτοιου είδους. Υπάρχουν πολλές τηλεοράσεις χωρίς είσοδο scart... Κι αν δηλαδή οι συγκεκριμένοι εξαντληθούν? Αναγκαστικά αλλάζουμε tv? Απαράδεκτα πράγματα... Τελικά μόνο για το σήμα δεν έγινε αυτή η αλλαγή. Έγινε για να ανοίξει το εμπόριο στις τηλεοράσεις και στα ηλεκτρονικά καταστήματα. Αίσχος. Θα έπρεπε ήδη να είμαστε στους δρόμους και να διαμαρτυρόμαστε. Ένας έξτρα φόρος πέρασε στα ψιλά και δεν άνοιξε ρουθούνι...

Φθηνή τηλεόραση που ειχα αγοράσει πριν 20 χρόνια είχε είσοδο AV σε RCA. Για να θυμηθώ τηλεόραση μόνο με RF In πρέπει να πάω 25-30 πριν.
Πραγματικά εκπλήσσομαι όταν βλέπω πόσες αρχαίες συσκευές λειτουργούν ακόμα.

ΚΑι σιγά να μην κατέβουμε στους δρόμους επειδή δεν βλέπουμε τα τούρκικα και τις αέναες επαναλήψεις :p

Serafeim Karakostas
21-07-12, 20:54
Ερωτηση, εχω σπιτι τον αποκωδικοποιητη της nova συνδεδεμενο με τρεις τηλεορασεις, αλλα εχω κανει διακοπη της συνδρομης.(πληρωμενος και εξοφλημενος)
Υπαρχει τροπος να λειτουργησει με καποιο τροπο ωστε να μην χρειαστω αγορα αλλου αποκωδικοποητη για μια απο τις TV που δεν εχει MPEG4?
Ναι. Nova επίγεια (http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=3895). Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα forthnet και αγοράζεις μόνο το usb dongle.

cranky
21-07-12, 20:59
Άκη, γιατί δεν ισχύει το ίδιο κι' εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/642937-mpeg4-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7-NOVA) ;

Serafeim Karakostas
21-07-12, 21:02
Έχει panasat ο φίλος εκεί, μόνο στους pace γίνεται η δουλειά με το usb dongle.

Nikiforos
21-07-12, 22:39
Καλά ρε παιδιά ποιας χρονολογίας είναι οι τηλεοράσεις που λέτε και δεν εχουν ούτε scart? το scart υπήρχε εδώ και δεκαετίες!!! από την πρω τη μας TV την δεκαετια του 80 καπου το 1986 νομιζω ειχε scart! video του 1983 εχω ακομα ενα και εχει και 2 scart επάνω! για ασπρομαυρες TV μιλαμε? ή ειχε μοντελα χωρις scart που δεν εχω δει ποτέ! πάντως υπάρχουν μετατροπείς σήματος RF σε άλλα σήματα πχ σε RGB (σε διαφορα βύσματα και SCART), ακόμα και σε DSUB (σαν αυτό στα pc) και σε διάφορα άλλα, όμως είναι επιπλέον κόστος. Πάντως εχω να δω τηλεόραση που να μην εχει SCART από τοτε που ειχαμε κατι κουτια τετραγωνα στις ασπρομαυρες τηλεοράσεις! πάντως στην περιοχή μου το ψηφιακό σήμα μας έσωσε! πόσα χρόνια είχαμε προβλήματα με τα αναλογικά σηματα λογω μη οπτικης επαφης με Παρνηθα και Υμηττο και παντα βλεπαμε χάλια!!! επισης βαζαμε κεραιες με ψηλους ιστους πχ 5-6μετρα και βαλε και πολλες φορες επεφταν και κατω!!! τωρα στο καγκελο χαμηλα εχεις κεραια και πιανει τζαμι!!! ευτυχως εκανε και κατι καλο η ΕΟΚ! και μην ακουω παραπονα και βλακειες οτι το εκαναν για να πουλησουν δεκτες και τηλεορασεις! ελεος δλδ! ειμαστε τεχνολογικα αιωνες πισω γιατι μια ζωη εχουμε παροπιδες στην τεχνολογία! επισης η ποιοτητα δεν εχει καμια σχεση! ακομα και σε τελεια ληψη αναλογικη η ποιοτητα δεν συγκρινεται! αν ειναι δυνατον καποιοι ακομα να γυρνανε κεραιες σε Παρνηθα για να μη δωσουν 20-30 ευρω για δεκτη οταν τα πετανε σε αλλες βλακειες....ξερω πολλες περιπτωσεις γιαυτο το λεω. Επισης ενω το ειπαν ΜΗΝΕΣ πριν οτι θα γινει αυτο ολοι περιμεναν τελευταια στιγμη! ο κλασικος Ελληνας!!!!:lol::lol::lol:

ZHUL
21-07-12, 23:06
ένα πράμα παρατηρώ,είτε με δέκτη sd είτε με δέκτη hd ψηφιακό, κολλάει που και που η εικόνα...
ή μήπως κάνω λάθος :hmm:

Nikiforos
21-07-12, 23:12
Εννοεις οτι δοκιμασες και τους δύο και σου κάνει κολλήματα? αν ναι είναι προβληματα λήψης! ειδες αν σου δειχνουν καλο σημα? εμενα νουμερα μου κανει η 63 και 65 επειδη σε αυτες δεν εχω καλο σημα! και την 54 δεν την πιανω, στις αλλες ολες όλα καλά!

psyxakias
21-07-12, 23:55
Καλά ρε παιδιά ποιας χρονολογίας είναι οι τηλεοράσεις που λέτε και δεν εχουν ούτε scart? το scart υπήρχε εδώ και δεκαετίες!!! από την πρω τη μας TV την δεκαετια του 80 καπου το 1986 νομιζω ειχε scart!Έχω μια Sony trinitron 21" του ~80 με ξύλινη επένδυση χωρίς scart, και παίζει άψογα με τον Edision Mini-triton SD. Σε πληροφορώ ότι παρά τις δεκάδες χιλιάδες ώρες που έχει δουλέψει τα τελευταία ~30 χρόνια, τα χρώματά της τα βρίσκω πιο ζωντανά & ζεστά από αρκετές "σύγχρονες". 12 κανάλια (με κολπάκι για 14, πατώντας το next channel 2 φορές) που πλέον όμως με τον ψηφιακό δέκτη όσα θες.

Φωτογραφία που βρήκα στο internet (η δικιά μου είναι ντροπαλή για φωτογραφία):
104869

1comment
22-07-12, 01:17
Καλά ρε παιδιά ποιας χρονολογίας είναι οι τηλεοράσεις που λέτε και δεν εχουν ούτε scart? το scart υπήρχε εδώ και δεκαετίες!!! από την πρω τη μας TV την δεκαετια του 80 καπου το 1986 νομιζω ειχε scart! video του 1983 εχω ακομα ενα και εχει και 2 scart επάνω! για ασπρομαυρες TV μιλαμε? ή ειχε μοντελα χωρις scart που δεν εχω δει ποτέ! πάντως υπάρχουν μετατροπείς σήματος RF σε άλλα σήματα πχ σε RGB (σε διαφορα βύσματα και SCART), ακόμα και σε DSUB (σαν αυτό στα pc) και σε διάφορα άλλα, όμως είναι επιπλέον κόστος. Πάντως εχω να δω τηλεόραση που να μην εχει SCART από τοτε που ειχαμε κατι κουτια τετραγωνα στις ασπρομαυρες τηλεοράσεις! πάντως στην περιοχή μου το ψηφιακό σήμα μας έσωσε! πόσα χρόνια είχαμε προβλήματα με τα αναλογικά σηματα λογω μη οπτικης επαφης με Παρνηθα και Υμηττο και παντα βλεπαμε χάλια!!! επισης βαζαμε κεραιες με ψηλους ιστους πχ 5-6μετρα και βαλε και πολλες φορες επεφταν και κατω!!! τωρα στο καγκελο χαμηλα εχεις κεραια και πιανει τζαμι!!! ευτυχως εκανε και κατι καλο η ΕΟΚ! και μην ακουω παραπονα και βλακειες οτι το εκαναν για να πουλησουν δεκτες και τηλεορασεις! ελεος δλδ! ειμαστε τεχνολογικα αιωνες πισω γιατι μια ζωη εχουμε παροπιδες στην τεχνολογία! επισης η ποιοτητα δεν εχει καμια σχεση! ακομα και σε τελεια ληψη αναλογικη η ποιοτητα δεν συγκρινεται! αν ειναι δυνατον καποιοι ακομα να γυρνανε κεραιες σε Παρνηθα για να μη δωσουν 20-30 ευρω για δεκτη οταν τα πετανε σε αλλες βλακειες....ξερω πολλες περιπτωσεις γιαυτο το λεω. Επισης ενω το ειπαν ΜΗΝΕΣ πριν οτι θα γινει αυτο ολοι περιμεναν τελευταια στιγμη! ο κλασικος Ελληνας!!!!:lol::lol::lol:

Όχι δεν πρόκειται για ασπρόμαυρες τηλεοράσεις. Είναι 14αρες crt, δεν ξέρω ακριβή χρονολογία, πάντως η εικόνα τους δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πιο καινούργιες crt. Είναι στο εξοχικό το οποίο έχει 5 υ/δ (και 5 tv). Καταλαβαίνεις ότι το να αγοράσουμε 5 καινούργιες τηλεοράσεις για να απαλλαγούμε από τις..."προπολεμικές δίχως scart", είναι μια λογική που θα μας στοίχιζε πολύ ακριβά χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος... Με τέτοιες σπατάλες σε αναλώσιμα δεν θα είχαμε καν χτίσει το εξοχικό! :p

Όσο αφορά τη διαφορά ποιότητας ψηφιακού-αναλογικού σήματος, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις μιας και δεν έχεις crt τηλεόραση (προφανώς) αλλά να σε ενημερώσω ότι σε crt τηλεοράσεις (αν όχι σε όλες, στις πιο πολλές) η εικόνα προ αποκωδικοποιητή ήταν εντελώς η ίδια με την τωρινή(!). Η μόνη διαφορά είναι σε 1-2 κανάλια τύπου ΡΙΚ ή ΕΞΤΡΑ που έπιαναν με λίγα χιόνια τα οποία τώρα εξαφανίστηκαν. Στα υπόλοιπα κανάλια δεν υπάρχει καμία εμφανής διαφορά. Όσο αφορά τις crt πάντα, που δεν γνωρίζουμε αν κατέχουν την πλειοψηφία (πολύ πιθανό) στα ελληνικά σπίτια/μαγαζιά οπότε ας μην τις απαξιώνουμε τόσο θεωρώντας τες ανύπαρκτες... Δεν βλάπτει να είμαστε και λίγο εντός πραγματικότητας!

voithostyrempora2
22-07-12, 01:32
Έχω μία φοιτητική 14αρα BlueSky από ... Μαρινόπουλο,αγορασμένη το 2004 με 44,90 ευρώ και έχει κανονικά Scart.

Μένω Καλλιθέα και είχα γυρισμένη την κεραία προς Υμηττό όλα αυτά τα χρόνια.Από προχθες μου πέταξαν άκυρο τα ιδιωτικά .

Μένοντας στην Καλλιθέα (δύο ανάσες από Υμηττό) είχα αποθηκεύσει όλα τα κανάλια με συχνότητες Υμηττού.Από προχθές δεν έπιανα κανένα και σιγά μην έδινα ~25 ευρώ για ψηφιακό αποκωδικοποιητή τώρα που μετακομίζω σε λίγες μέρες.Όχι ότι εβλεπα ποτέ,αλλά κάθε ΣΚ μεσημέρι έβαζα Mega στις 2 για να αποθεώσω την υπέροχη Λίνα Δρούγκα (http://www.youtube.com/watch?v=TMrXo76AnPc) .

Πριν λίγο μου ήρθε η ιδέα να δω τί γίνεται με τις συχνότητες από Πάρνηθα.Λοιπόν,όντας πολύ νοτιοανατολικά ,δίπλα στον Υμηττό , στου διαόλου τη μάνα από Πάρνηθα και με την κεραία στραμμένη εντελώς προς Υμηττό (από το 2004-2005 που την είχα ρυθμίσει), πιάνω Mega, Ant-1, Star & Alpha μια χαρά,ενώ ειδικά το Mega είναι κρύσταλλο. Εϊμαι σίγουρος πως αν στρίψω την κεραία μου προς Πάρνηθα,θα πιάνουν όλα κομπλέ. Απορώ ποιος δεν πιάνει από Πάρνηθα,αν πιάνουμε μέχρι και εμείς εδώ στη νοτιοανατολική Καλλιθεα με την κεραία στραμμένη προς Υμηττό 8-) .

1comment
22-07-12, 02:04
Έχω μία φοιτητική 14αρα BlueSky από ... Μαρινόπουλο,αγορασμένη το 2004 με 44,90 ευρώ και έχει κανονικά Scart.

Μένω Καλλιθέα και είχα γυρισμένη την κεραία προς Υμηττό όλα αυτά τα χρόνια.Από προχθες μου πέταξαν άκυρο τα ιδιωτικά .

Μένοντας στην Καλλιθέα (δύο ανάσες από Υμηττό) είχα αποθηκεύσει όλα τα κανάλια με συχνότητες Υμηττού.Από προχθές δεν έπιανα κανένα και σιγά μην έδινα ~25 ευρώ για ψηφιακό αποκωδικοποιητή τώρα που μετακομίζω σε λίγες μέρες.Όχι ότι εβλεπα ποτέ,αλλά κάθε ΣΚ μεσημέρι έβαζα Mega στις 2 για να αποθεώσω την υπέροχη Λίνα Δρούγκα (http://www.youtube.com/watch?v=TMrXo76AnPc) .

Πριν λίγο μου ήρθε η ιδέα να δω τί γίνεται με τις συχνότητες από Πάρνηθα.Λοιπόν,όντας πολύ νοτιοανατολικά ,δίπλα στον Υμηττό , στου διαόλου τη μάνα από Πάρνηθα και με την κεραία στραμμένη εντελώς προς Υμηττό (από το 2004-2005 που την είχα ρυθμίσει), πιάνω Mega, Ant-1, Star & Alpha μια χαρά,ενώ ειδικά το Mega είναι κρύσταλλο. Εϊμαι σίγουρος πως αν στρίψω την κεραία μου προς Πάρνηθα,θα πιάνουν όλα κομπλέ. Απορώ ποιος δεν πιάνει από Πάρνηθα,αν πιάνουμε μέχρι και εμείς εδώ στη νοτιοανατολική Καλλιθεα με την κεραία στραμμένη προς Υμηττό 8-) .

Το ίδιο έκανε και ένας γείτονάς μου (Μέγαρα). Λέει ότι πιάνουν όλα μια χαρά, όπως πριν. Όμως δεν ξέρουμε για πόσο ακόμα θα εκπέμπει αναλογικά η Πάρνηθα. Το πιθανότερο είναι σε λίγους μήνες να πάψει και αυτή...

Serafeim Karakostas
22-07-12, 04:31
Έχω μια Sony trinitron 21" του ~80 με ξύλινη επένδυση χωρίς scart, και παίζει άψογα με τον Edision Mini-triton SD. Σε πληροφορώ ότι παρά τις δεκάδες χιλιάδες ώρες που έχει δουλέψει τα τελευταία ~30 χρόνια, τα χρώματά της τα βρίσκω πιο ζωντανά & ζεστά από αρκετές "σύγχρονες". 12 κανάλια (με κολπάκι για 14, πατώντας το next channel 2 φορές) που πλέον όμως με τον ψηφιακό δέκτη όσα θες.

Φωτογραφία που βρήκα στο internet (η δικιά μου είναι ντροπαλή για φωτογραφία):
104869
Τηλεορασάρα η συγκεκριμένη και "σκυλί".:respekt:

jap
22-07-12, 09:10
Όχι δεν πρόκειται για ασπρόμαυρες τηλεοράσεις. Είναι 14αρες crt, δεν ξέρω ακριβή χρονολογία, πάντως η εικόνα τους δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πιο καινούργιες crt. Είναι στο εξοχικό το οποίο έχει 5 υ/δ (και 5 tv).
Παρακαλώ προσέχετε τι γράφετε για να μην προκαλείτε :p Αν ειδικά αγοράστηκαν και οι 5 μαζί, απλά πληρώνετε τώρα την τσιγγουνιά όποιου τις επέλεξε.


Όσο αφορά τη διαφορά ποιότητας ψηφιακού-αναλογικού σήματος, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις μιας και δεν έχεις crt τηλεόραση (προφανώς) αλλά να σε ενημερώσω ότι σε crt τηλεοράσεις (αν όχι σε όλες, στις πιο πολλές) η εικόνα προ αποκωδικοποιητή ήταν εντελώς η ίδια με την τωρινή(!).
Ο πιο αδύναμος κρίκος ήταν και στη μία και στην άλλη περίπτωση η τηλεόραση, οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Πάντα οι 14άρες crt είχαν καλύτερη εικόνα από κανονικές τηλεοράσεις. ;)

Να προτείνω έναν αποκωδικοποιητή καλό στο σαλόνι και μόνο, να συσφίξετε και τις σχέσεις μεταξύ υπνοδωματίων...

- - - Updated - - -


Τηλεορασάρα η συγκεκριμένη και "σκυλί".:respekt:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ταιριάζει γάντι αυτό που λένε οι αγγλοσάξονες.

You can't teach an old dog new tricks.

eqvus
22-07-12, 09:12
Ναι. Nova επίγεια (http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=3895). Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα forthnet και αγοράζεις μόνο το usb dongle.

Εννοεις να πληρωνω και καποα συνδρομη, σωστα ?
Οχι, εγω εννοουσα αφου εχω το πιατο και τον αποδικοιηητη μηπως υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τα καναλια απο καποιο δορυφορο ?

konenas
22-07-12, 09:47
Σου απάντησε πως θα βλέπεις επίγεια και δεν θα χρειαστείς παρά μόνο το usb κουτάκι που κάνει 10€

Nikiforos
22-07-12, 09:50
Εντάξει κατάλαβα! πάντως επειδη εχω δει ψηφιακα και σε παλιες CRT ΤV'S η ποιοτητα δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα αναλογικα! πρεπει να εχετε 100% ΤΕΛΕΙΑ αναλογικη ληψη για να πειτε πως ειναι το ιδιο! εγω ΠΟΤΕ πουθενα δεν ειχα καλη ληψη! τωρα με τα ψηφιακα σωθηκαμε! ευτυχως!!!!! μακαρι να το κανουν και στην Ευβοια ή την ΠΑρνηθα να πιανω ψηφιακα και στο εξοχικο! για να εχει καποιος τελεια αναλογικη ληψη πρεπει να εχει 100% οπτικη επαφη με το βουνο πχ Υμηττο και να βλεπει τις κεραιες! δυστυχως αυτο δεν το εχουν ολοι :(( από θεμα ποιοτητας εικονας τωρα τα καναλια εχουν παλια μηχανηματα γιαυτο και δεν βλεπεται μεγαλες διαφορες! ναι το ΡΙΚ ειναι ΧΑΛΙΑ! οπως και αλλα, το ΣΚΑΙ ομως δεν εχει καμια σχεση με την αναλογικη εικονα που ξεραμε! καποτε θα γινουν και ολα τα αλλα ετσι!

Y.Γ οι 14αρες φαινεται οτι εχουν καλη ποιοτητα επειδη ο κοκος της εικονας ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρος!!! αν βλεπατε μια παλια tv μεγαλες ιντζες με μια νεα δεν θα λεγατε το ιδιο!!!! και εγω εχω 14αρα CRT (με Scart) και με μια εσωτερικη κεραια σαν του ραδιοφωνου πιανω κανονικα αναλογικα και βλεπω μια χαρα! ο κοκος ομως δεν φαινεται! αν βαλω σε μια μεγαλη δεν μπορω να δω απο τα χιονακια!!! μην συγκρινουμε ανομοιες διαστασεις δεν εχει καμια σχεση! για δειτε αναλογικα σε μια μεγαλη plasma/led tv και τα λέμε...

phantom77
22-07-12, 10:43
Το ίδιο έκανε και ένας γείτονάς μου (Μέγαρα). Λέει ότι πιάνουν όλα μια χαρά, όπως πριν. Όμως δεν ξέρουμε για πόσο ακόμα θα εκπέμπει αναλογικά η Πάρνηθα. Το πιθανότερο είναι σε λίγους μήνες να πάψει και αυτή...

To "Εθνος" έγραψε οτι οι πομποί της Πάρνηθας θα συνεχίσουν να εκπέμπουν για ένα ακόμα χρόνο.

Nikiforos
22-07-12, 11:53
Κάπου διάβασα και εχω δωσει το link στο άλλο θέμα ότι τον Ιούνιο του 2013 ΤΕΛΟΣ και τα αναλογικά της Πάρνηθας! και άντε μακάρι ανυπομονώ πως και πως μήπως και πιάνω και στο εξοχικό, γιατι γειτονές μου πιάνουν αναλογικα από την Πάρνηθα αν και εγώ προτίμησα τα αναλογικά από το κέντρο εκπομπής στα Ν.Στύρα Ευβοίας. Εχω και έναν δεκτη SD Crystal Audio που μου έχουν χαρίσει και τον έχω και κάθεται! Τωρα το κέντρο εκπομπής στην Ευβοια δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα ψηφιακό μιας και προηγούνται οι βασικοι πρώτα!

psyxakias
22-07-12, 14:18
Εχω και έναν δεκτη SD Crystal Audio που μου έχουν χαρίσει και τον έχω και κάθεται!Όλο ξεχνάω να αναφερθώ σε αυτό τον δέκτη. Σε γενικές γραμμές είναι καλός αλλά μου κάνει εντύπωση ότι αρκετοί τον προτείνουν, μήπως έχουν τίποτα συμφέροντα σε οφθαλμίατρους ή οφθαλμολογικές κλινικές; Πιο άκυρο OSD δεν έχω ξαναδεί για έναν και μόνο λόγο... ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ γράμματα σε ΓΚΡΙ ΑΝΟΙΧΤΟ & ΓΚΡΙ ΣΚΟΥΡΟ background που ειδικά σε CRT τηλεοράσεις βγάζουν μάτι. Άλλο να το γράφω και άλλο να το βλέπετε... :lol:

ΥΓ. Γενικά μεγάλο λάθος που οι περισσότεροι (οι φτηνοί τουλάχιστον) δέκτες δεν έχουν επιλογή χρωμάτων γραμμάτων/background. Μπορεί να ακούγεται ασήμαντο αλλά δεν είναι κατά τη γνώμη μου.

phantom77
22-07-12, 14:27
Όλο ξεχνάω να αναφερθώ σε αυτό τον δέκτη. Σε γενικές γραμμές είναι καλός αλλά μου κάνει εντύπωση ότι αρκετοί τον προτείνουν, μήπως έχουν τίποτα συμφέροντα σε οφθαλμίατρους ή οφθαλμολογικές κλινικές; Πιο άκυρο OSD δεν έχω ξαναδεί για έναν και μόνο λόγο... ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ γράμματα σε ΓΚΡΙ ΑΝΟΙΧΤΟ & ΓΚΡΙ ΣΚΟΥΡΟ background που ειδικά σε CRT τηλεοράσεις βγάζουν μάτι. Άλλο να το γράφω και άλλο να το βλέπετε... :lol:

ΥΓ. Γενικά μεγάλο λάθος που οι περισσότεροι (οι φτηνοί τουλάχιστον) δέκτες δεν έχουν επιλογή χρωμάτων γραμμάτων/background. Μπορεί να ακούγεται ασήμαντο αλλά δεν είναι κατά τη γνώμη μου.

Δεν ανεβάζεις καμια φωτογραφία για να δουμε κι εμείς την ομορφιά; ;)

Στον Opticum HD T90 (http://www.youtube.com/watch?v=8wmSwKkv6S8) μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 12 χρώματα για το φόντο του μενου.

contime
22-07-12, 15:16
Ο lifeview παντως έχει τέτοια επιλογή για τους υπότιτιλους.

phantom77
22-07-12, 15:45
Ο lifeview παντως έχει τέτοια επιλογή για τους υπότιτιλους.

Μόνο για τους υπότιτλους όμως και αυτό είναι πιο άσχημο απο τα μενού :p

Το πιο εύκολο που μπορούν να κάνουν (και κάποιοι το έχουν κάνει ήδη) είναι να βάλουν ρύθμιση διαφάνειας των μενου και του OSD

Nikiforos
22-07-12, 15:57
εγώ δουλευω με αυτον http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807306 βρηκα και FW σε καποια Γερμανικη νομιζω σελιδα και τωρα παιζει και με σκληρους NTFS!!! γραφει σε HD με PVR παιζει και mkv με subs μια χαρα, αν εκανε και τα DTS σε STEREO θα ητανε κορυφη! εχει και τον 7600 που ειναι παρομοιος. Στον αλλον δεκτη που καθεται και ειπα πως μου τον χαρισαν ειναι ο Crystal audio CMS-SD και δεν ειναι HD (δεν εχει HDMI) για το εξοχικο δεν με πειραζει εχω CRT εκει, μολις τωρα ειδα πως εκτος την εξοδο SCART και τις RCA (composite) έχει και εξοδο ψηφιακη ηχου αλλα εχει και εξοδο κεραιας για TV χωρις SCART!!! την γράφει loop through.
http://www.kolomvounis.gr/files/products/CRYSTAL%20AUDIO/MPEG4AA.JPG
ψαχνω πισω φωτο και δεν βρισκω!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807297
ο νεος XORO εκτος οτι ειναι HD και φυσικά εχει και HDMI εχει και αυτος το RF LOOP THROUGH ωστε να κάνει και σε τηλεοράσεις χωρις καν να εχουν SCART!
μηπως το loop through απλα βγαζει ξανα εξοδο κεραιας ωστε να μπορουμε να την συνδεσουμε και αλλου? γιατι οσες συσκευες ειχαν RF εξοδο παλιοτερα οπως τα videos ειχαν RF tv modulator και με ενα μικρο ποτενσιομετρο ρυθμιζαμε σε ποιο καναλι εδειχναν στην TV! συνηθως στο 36, εδω δεν βλεπω κανενα ποτενσιομετρο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.