PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

psyxakias
22-07-12, 16:21
Δεν ανεβάζεις καμια φωτογραφία για να δουμε κι εμείς την ομορφιά; ;)Δυστυχώς δεν είναι εύκολη η φωτογράφιση λόγω ότι είναι CRT οι τηλεοράσεις αλλά έκανα μια προσπάθεια που ασχέτως αν είναι κακή η ποιότητα των φωτογραφιών, μπορώ να πω ότι ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.


Το OSD του Crypto ReDi 40MP είναι καλούτσικο (γαλάζιο ανοιχτό φόντο, μπλε γράμματα) αλλά το menu (γαλάζιο φόντο, άσπρα γράμματα) είναι αρκετά δυσανάγνωστο. Βέβαια το OSD με απασχολεί περισσότερο, που το βλέπω σε κάθε αλλαγή καναλιού, οπότε ΟΚ. Ορίστε το menu:
104898


Από την άλλη ο Crystal Audio SD έχει δυσανάγνωστο OSD (γκρι ανοιχτό φόντο, πορτοκαλί γράμματα), τουλάχιστον σε CRT σε στραβώνει υποθέτω σε LCD θα είναι καλύτερα. Άμα βάλεις και 20% διαφάνεια δε διαβάζεται καθόλου, ενώ το menu του (γκρί σκούρο, άσπρα γράμματα) είναι άψογο αλλά τι να το κάνεις αφού στο menu μπαίνω μια στο τόσο. Ορίστε το OSD χωρίς διαφάνεια (είναι λίγο θολή η φωτογραφία αλλά ο συνδυασμός χρωμάτων στο OSD το κάνει να δείχνει επίσης θολό):
104899


Και τέλος μια αυτοσχέδια εσωτερική "κεραία" με λίγο καλώδιο και αλουμινόχαρτο (χθεσινή προσθήκη το αλουμινόχαρτο), που πιάνει όλα τα ψηφιακά με 68-72% ένταση και 97% ποιότητα σήματος. Η τηλεόραση θέλει λίγο καθάρισμα. :p
104897

phantom77
22-07-12, 17:18
Δυστυχώς δεν είναι εύκολη η φωτογράφιση λόγω ότι είναι CRT οι τηλεοράσεις αλλά έκανα μια προσπάθεια που ασχέτως αν είναι κακή η ποιότητα των φωτογραφιών, μπορώ να πω ότι ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.


Το OSD του Crypto ReDi 40MP είναι καλούτσικο (γαλάζιο ανοιχτό φόντο, μπλε γράμματα) αλλά το menu (γαλάζιο φόντο, άσπρα γράμματα) είναι αρκετά δυσανάγνωστο. Βέβαια το OSD με απασχολεί περισσότερο, που το βλέπω σε κάθε αλλαγή καναλιού, οπότε ΟΚ. Ορίστε το menu:

Από την άλλη ο Crystal Audio SD έχει δυσανάγνωστο OSD (γκρι ανοιχτό φόντο, πορτοκαλί γράμματα), τουλάχιστον σε CRT σε στραβώνει υποθέτω σε LCD θα είναι καλύτερα. Άμα βάλεις και 20% διαφάνεια δε διαβάζεται καθόλου, ενώ το menu του (γκρί σκούρο, άσπρα γράμματα) είναι άψογο αλλά τι να το κάνεις αφού στο menu μπαίνω μια στο τόσο. Ορίστε το OSD χωρίς διαφάνεια (είναι λίγο θολή η φωτογραφία αλλά ο συνδυασμός χρωμάτων στο OSD το κάνει να δείχνει επίσης θολό):


Και τέλος μια αυτοσχέδια εσωτερική "κεραία" με λίγο καλώδιο και αλουμινόχαρτο (χθεσινή προσθήκη το αλουμινόχαρτο), που πιάνει όλα τα ψηφιακά με 68-72% ένταση και 97% ποιότητα σήματος. Η τηλεόραση θέλει λίγο καθάρισμα. :p


Βρε αντίχριστε, ήταν ανάγκη να βγάλεις φωτογραφίες την ώρα που έπαιζε το GP;; Ευτυχώς δεν άνοιξα τα thumbnails και δεν είδα την κατάταξη, θα μου χαλούσε τον αγώνα που θα δω σε HD το βράδυ :p

Το μενου του 40ΜΡ είναι ίδιο με της...Σαμάνθας (a.k.a. NecoSD) το OSD πάλι όχι. Ποτέ δεν το βρήκα ιδιαίτερα κουραστικό σε Philips Matchline.
Το OSD ειναι όντως για τα πανηγύρια.

Την κεραία-ταψάκι θα την εφαρμόσω αμέσως, μήπως και γλιτώσω κανένα καλώδιο ;)

psyxakias
22-07-12, 18:32
Την κεραία-ταψάκι θα την εφαρμόσω αμέσως, μήπως και γλιτώσω κανένα καλώδιο ;)Δεν είναι και η καλύτερη κατασκευή, το έβαλα πρόχειρα στις 2 τη νύχτα το αλουμινόχαρτο για δοκιμή αλλά τελικά είδα μια μικρή βελτίωση στο σήμα και το άφησα. :lol:

talos_2002
22-07-12, 18:46
Οι δέκτες με ALi έχουν ίδιο μενού, και οι SD και οι HD.
Ελαφρώς διαφορετικά χρώματα έχουν οι καλοί πελάτες όπως η Strong ή εντελώς διαφορετικά κάποια ακόμα πιο prermium ονόματα όπως η Thomson.
Οι δέκτες με τον διπλό επεξεργαστή Μ3606 της ALi, έχουν και εκείνοι ελαφρώς διαφορετικά χρώματα, ομορφότερα, κυρίως πιο απαλά-όχι πριονωτά.

Το ίδιο συνήθως συμβαίνει και με το OSD.

Οι δέκτες με ALi της Globo-Opticum είναι εξαίρεση καθώς έχουν δικά τους γραφικά.



Ο Crystal είναι ο Micro-SD ή ο νέος Prime-SD;

sportguy
22-07-12, 19:09
ακομα μια ερωτηση... αυτο που λενε με την κεραια αμα την γυρισεις προς Παρνηθα, οντως πιανει αναλογικα ακομα, για ποσο καιρο? Οι αποκωδικοποιητες ειναι ολοι ιδιοι ή υπαρχουν καλυτεροι και χειροτεροι?

hedgehog
22-07-12, 19:37
ακομα μια ερωτηση... αυτο που λενε με την κεραια αμα την γυρισεις προς Παρνηθα, οντως πιανει αναλογικα ακομα, για ποσο καιρο?
Ο σχετικός νόμος που εκτείνεται μέχρι το 2015 αν δεν κάνω λάθος, δεν περιλαμβάνει την Πάρνηθα.
άρα θα έλεγα τουλάχιστον έως τότε...

Nikiforos
22-07-12, 19:39
Σχετικα με την Παρνηθα διαβαζω οτι τον Ιουνιο του 2013 θα γινει και αυτη ψηφιακη! αντε και ανυπομονω πως και πως να δω και στο εξοχικο ληψη της προκοπης γιατι με τα αναλογικα ολο προβληματα παντα!

Οι αποδικοποιητες φυσικα και δεν ειναι ολοι ιδιοι!!! εκτος την κατηγορία SD και HD που οι πρωτοι δεν ειναι ΗD σε ποιοτητα και δεν εχουν θυρα HDMI αυτο σημαινει οτι καναλια σαν το ΕΡΤ HD δεν παιζουν, αργοτερα θα γινουν και αλλα ετσι! αν τσιγγουνευτει καποιος τωρα χρηματα να παρει HD μετα θα τον πεταει τον SD να παρει τον αλλον! κριμα ειναι....εχει και δεκτες που εχουν PVR διαφορα συστηματα για να γραφεις ενω βλεπεις αλλο καναλι κτλ και εχουν και media player και ετσι μπορεις με εναν σκληρο επανω να παιζει οτι θες! προσοχη να παιζει NTFS!!!! γιατι πολλοι παιζουν μονο Fat32 και ετσι μπορουμε να βαζουμε μονο στικακια μεχρι 4gb! γιαυτο προσοχη στην επιλογη του δεκτη γιατι εχει πολλους και διάφορους, δεν ειναι ολοι ιδιοι! δεν σημαινει επειδη καποιος πουλαει 29 ευρω και αλλος με 50 αυτος με τα 50 κλεβει ή τον εχει ακριβα κτλ κτλ, πρεπει να συγκρίνουμε ΟΜΟΙΑ πράγματα!

BARKOULETOS
22-07-12, 20:20
Eχω αυτον τον δεκτη http://www.skroutz.gr/s/267766/Audioline-GK-B019.html

Ειχα βαλει το update F&U DTR2219PVR, και δουλευε κανονικα σημερα ομως δοκιμασα με ενα αλλο update και ενω το ετρεξε και πηγε 100% τωρα εχει αναμενο συνεχεια το πρασινο λαμπακι και δεν μπαινει στα καναλια ουτε κλεινει απο το τηλεκοντρολ... Μπορει να γινει κατι τωρα ή το καψα??? Εχει κανα δυο βδομαδες εγγυηση αλλα φανταζομαι δεν καλυπτεται αυτο ε?

xmperop1
22-07-12, 20:30
ακομα μια ερωτηση... αυτο που λενε με την κεραια αμα την γυρισεις προς Παρνηθα, οντως πιανει αναλογικα ακομα, για ποσο καιρο? Οι αποκωδικοποιητες ειναι ολοι ιδιοι ή υπαρχουν καλυτεροι και χειροτεροι?

Από Μοσχάτο με γυρισμένη κεραία στην Πάρνηθα άψογα σχεδόν όλα τα κανάλια.

konc
22-07-12, 20:33
Eχω αυτον τον δεκτη http://www.skroutz.gr/s/267766/Audioline-GK-B019.html

Ειχα βαλει το update F&U DTR2219PVR, και δουλευε κανονικα σημερα ομως δοκιμασα με ενα αλλο update και ενω το ετρεξε και πηγε 100% τωρα εχει αναμενο συνεχεια το πρασινο λαμπακι και δεν μπαινει στα καναλια ουτε κλεινει απο το τηλεκοντρολ... Μπορει να γινει κατι τωρα ή το καψα??? Εχει κανα δυο βδομαδες εγγυηση αλλα φανταζομαι δεν καλυπτεται αυτο ε?

Για αρχή βγάλτον και ξαναβάλτον στην πρίζα και βλέπουμε..

BARKOULETOS
22-07-12, 20:35
Tα κανα αυτα ξαναειναι πρασινο χωρις να μπαινει... γμτ αν δεν το επαιρνε γιατι αφησε να γινει η εγκατασταση? Σε ενα αλλο εβγαλε μη συμβατο και δεν την εκανε...

Serafeim Karakostas
22-07-12, 22:50
Στον αλλον δεκτη που καθεται και ειπα πως μου τον χαρισαν ειναι ο Crystal audio CMS-SD και δεν ειναι HD (δεν εχει HDMI) για το εξοχικο δεν με πειραζει εχω CRT εκει, μολις τωρα ειδα πως εκτος την εξοδο SCART και τις RCA (composite) έχει και εξοδο ψηφιακη ηχου αλλα εχει και εξοδο κεραιας για TV χωρις SCART!!! την γράφει loop through.

ο νεος XORO εκτος οτι ειναι HD και φυσικά εχει και HDMI εχει και αυτος το RF LOOP THROUGH ωστε να κάνει και σε τηλεοράσεις χωρις καν να εχουν SCART!

Κανένας από τους δύο δεν κάνει για τηλεοράσεις χωρίς scart. Για αυτή τη δουλειά edision mini triton sd (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294), elite sd και βλέπω για πρώτη φορά και έναν focus sd (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=407).

cranky
22-07-12, 23:07
Για αυτή τη δουλειά edision mini triton sd (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294), ....
Ξέρει κανένας, τιμή ;
Δεν λέει πουθενά.

Serafeim Karakostas
22-07-12, 23:08
34,90 ευρώ (http://www.skroutz.gr/s/346882/Edision-Argus-Mini-Triton-SD-MPEG4.html).

cranky
22-07-12, 23:18
Δεν μού 'κοψε καθόλου να το Σκρουτζάρω. :facepalm:

Ευχαριστώ.

1comment
22-07-12, 23:54
Tα κανα αυτα ξαναειναι πρασινο χωρις να μπαινει... γμτ αν δεν το επαιρνε γιατι αφησε να γινει η εγκατασταση? Σε ενα αλλο εβγαλε μη συμβατο και δεν την εκανε...

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τη μανία μερικών να κάνουν συνέχεια update... Λες και αν δεν κάνουν, θα χαλάσει. Ε κάποια στιγμή λογικό είναι να γίνει η ζημιά...

BARKOULETOS
23-07-12, 02:20
Eιναι συχνη πρακτικη εταιριων να βγαζουν ενα προιον και να το αφηνουν στην τυχη του, ετσι λοιπον αφου η εταιρία δεν είχε βγαλει καποια αναβαθμιση ολο αυτον τον καιρο, ειχα διαβασει οτι ηταν συμβατο (οχι σπανιο φαινομενο να σε καλυπτει αλλη εταιρια) και ετσι εβαλα την product_glass_3381c.abs που ειναι πληρως συμβατη με ολους τους δεκτες που εχουν το ιδιο τσιπ και λειτουργουσε αρκετα καλυτερα απο το firmware που ειχε αρχικα, ηταν πιο γρηγορο και ειχε και το λογοτυπο F&U. Σημερα θελοντας να δω αν υπαρχει καποια νεωτερη αναβαθμιση περασα καταλαθος το αρχειο M3381C_ddr_32M.abs δεν ξερω τι αρχειο ειναι αυτο, το περασα καταλαθος με μπερδεψε επειδη ειχε .abs, ενα αλλο .abs δεν το ετρεξε καθολου, αυτο το ετρεξε και το ολοκληρωσε... Τελος παντον απο οτι καταλαβαινω παω για νεο δεκτη...

konc
23-07-12, 03:13
Eιναι συχνη πρακτικη εταιριων να βγαζουν ενα προιον και να το αφηνουν στην τυχη του, ετσι λοιπον αφου η εταιρία δεν είχε βγαλει καποια αναβαθμιση ολο αυτον τον καιρο, ειχα διαβασει οτι ηταν συμβατο (οχι σπανιο φαινομενο να σε καλυπτει αλλη εταιρια) και ετσι εβαλα την product_glass_3381c.abs που ειναι πληρως συμβατη με ολους τους δεκτες που εχουν το ιδιο τσιπ και λειτουργουσε αρκετα καλυτερα απο το firmware που ειχε αρχικα, ηταν πιο γρηγορο και ειχε και το λογοτυπο F&U. Σημερα θελοντας να δω αν υπαρχει καποια νεωτερη αναβαθμιση περασα καταλαθος το αρχειο M3381C_ddr_32M.abs δεν ξερω τι αρχειο ειναι αυτο, το περασα καταλαθος με μπερδεψε επειδη ειχε .abs, ενα αλλο .abs δεν το ετρεξε καθολου, αυτο το ετρεξε και το ολοκληρωσε... Τελος παντον απο οτι καταλαβαινω παω για νεο δεκτη...

Βασικά πρώτα απ'όλα πας τον δέκτη πίσω και κάνεις την πάπια :D Θα τον στείλουν πίσω, θα περιμένεις λίγο και έχεις πολλές πιθανότητες να τον πάρεις ξανά. Αν δεν τσιμπήσουν το τυράκι, ναι, πας για άλλον. Εκτός πια αν θελήσουν μεγάλο διάστημα για να αποφανθούν αν θα τον αντικαταστήσουν ή όχι και αν σε παίρνει άνετα να θυσιάσεις τα ευρώ του παλιού αποκωδικοποιητή οπότε... σούταρέ τον.

(Για τον επόμενο.. Δεν σε κατηγορώ, πραγματικά πολλές φορές λειτουργούν σωστά τα firmwares για ίδιες συσκευές με διαφορετικό ταμπελάκι-κουτί. Αλλά εξίσου πολλές συμβαίνει αυτό οπου μόλις σου συνέβει, απότε προτείνω να μην το ξαναεπιχειρήσεις ;) )

Nikiforos
23-07-12, 07:12
Κανένας από τους δύο δεν κάνει για τηλεοράσεις χωρίς scart. Για αυτή τη δουλειά edision mini triton sd (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294), elite sd και βλέπω για πρώτη φορά και έναν focus sd (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=407).

δεν μου λες ομως και τον λόγο! εγω καταλαβα οτι το loop through ειναι για να περασεις την κεραια απο μια συσκευη σε μια αλλη, οπως εχουν οι δορυφορικοι δεκτες ωστε το πιατο (lnb) να μπορει να μπει και σε αλλον! αρα δεν εχουν tv modulator και ετσι δεν μπορεις να παιξεις στην TV σε ενα καναλι οπως εκαναν τα παλια VCR! αυτος που λες δλδ εχει tv modulator με ποτενσιομετρο και ρυθμιζεις σε ποιο καναλι αναλογικο στην tv θες να παιζει? αυτο δεν εννοεις? ειδα πως το λεει LOOP OUT αυτο που στον δικο μου λεει LOOP THROUPH ενω την αλλη εξοδο την λεει RF OUT, αρα εχει modulator με ποτενσιομετρο να ρυθμιζουμε σε ποιο καναλι θα δειχνει σαν τα παλια home computers (atari st, commodore 64 κτλ).

psyxakias
23-07-12, 08:14
δεν μου λες ομως και τον λόγο! εγω καταλαβα οτι το loop through ειναι για να περασεις την κεραια απο μια συσκευη σε μια αλλη, οπως εχουν οι δορυφορικοι δεκτες ωστε το πιατο (lnb) να μπορει να μπει και σε αλλον! αρα δεν εχουν tv modulator και ετσι δεν μπορεις να παιξεις στην TV σε ενα καναλι οπως εκαναν τα παλια VCR! αυτος που λες δλδ εχει tv modulator με ποτενσιομετρο και ρυθμιζεις σε ποιο καναλι αναλογικο στην tv θες να παιζει? αυτο δεν εννοεις? ειδα πως το λεει LOOP OUT αυτο που στον δικο μου λεει LOOP THROUPH ενω την αλλη εξοδο την λεει RF OUT, αρα εχει modulator με ποτενσιομετρο να ρυθμιζουμε σε ποιο καναλι θα δειχνει σαν τα παλια home computers (atari st, commodore 64 κτλ).Οι περισσότεροι δέκτες που κυκλοφορούν έχουν loop έξοδο στην ουσία για όποιον θέλει να βλέπει τα εναπομείναντα αναλογικά στη TV ή για σύνδεση άλλου δέκτη όπως είπες. Ο mini triton SD βγάζει, πέρα από scart, και σε RF κανάλι τα ψηφιακά και ρυθμίζεις σε ποιο UHF κανάλι μέσα από το menu, ορίστε ένα πρόχειρο screenshot:
104911

Για αυτό κιόλας έχει δύο εξόδους RF:
104912

konenas
23-07-12, 08:41
Από ότι βλέπουμε όλοι οι αποκωδικοποιητές έχουν το ίδιο πρόγραμμα (ίδιες οθόνες μενού), με μικρές αποκλίσεις.
Τι παίζει;

Cyberdemon87
23-07-12, 11:29
Γεια χαρα, απο οτι ειδα γενικα προτεινονται πολυ αυτοι οι 2 αποκοδοικοποιητες:
Crypto ReDi 215 ή ο 215d?
Crystal Audio Micro-HD

Ποιον προτεινετε σαν καλυτερο για αγορα, και τι διαφορα εχει ο 215 απο τον 215d?
Ευχαριστω!

Hodad
23-07-12, 13:14
Ο 'σκέτος' 215 δεν αποκωδικοποιεί AC3 οπότε σε βιντέκια (και ίσως κάποιο κανάλι στο μέλλον) που χρησιμοποιεί αυτό το format δε θα χεις ήχο.

Crypto πιο γρήγορος στο zapping και ο Crystal Audio καλύτερος media player. Γενικότερα και οι 2 τη δουλειά τους θα την κάνουν οπότε πάρε το φθηνότερο.

eqvus
23-07-12, 13:32
Γεια χαρα, απο οτι ειδα γενικα προτεινονται πολυ αυτοι οι 2 αποκοδοικοποιητες:
Crypto ReDi 215 ή ο 215d?
Crystal Audio Micro-HD

Ποιον προτεινετε σαν καλυτερο για αγορα, και τι διαφορα εχει ο 215 απο τον 215d?
Ευχαριστω!

Να συμφωνησω και εγω με τον holad, αγορασα ενα crypto απο το mmarkt, δεν θυμαμαι πιο μοντελο ακριβως αλλα βλεπωντας τις τιμες καποιος απο αυτους θα πρεπει να ειναι.Μου εκανε εντυπωση η πολυ γρηγορη αλλαγη στα καναλια.Με τον media player δεν ειχα κανενα προβλημα, δυο δοκιμες που εκανα σε avi και mkv μια χαρα, απλος και ευχρηστος.,

Υπαρχει και αυτος που μου προτειναν στο νημα, αλλα δυστυχως σε δυο τρια τηλ που πηρα σε κοντινα μου καταστηματα τους ειχε εξαντληθει, εαν δεν βιαζεσαι...

http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294

shark1985
23-07-12, 15:45
Να κανω μια ερωτηση οταν γραφω κατι απο τηλεοραση(σε στικακι) στον αποκωδικοποιητη(mpeg4) οτι εχω γραψει δεν παιζει σε υπολογιστη υπαρχει καποια λυση?

evi21
23-07-12, 15:50
Οταν καποιος εχει απλη παλια τηλεοραση λαμπατη μπορει να βαλει ψηφιακο δεκτη HD?
Θα παιζει στην παλια τηλεοραση?
Ή πρεπει να ειναι κ η τηλεοραση HD?

prodromosfan
23-07-12, 15:57
θα παιζει.

talos_2002
23-07-12, 15:59
Eχω αυτον τον δεκτη http://www.skroutz.gr/s/267766/Audioline-GK-B019.html

Ειχα βαλει το update F&U DTR2219PVR, και δουλευε κανονικα σημερα ομως δοκιμασα με ενα αλλο update και ενω το ετρεξε και πηγε 100% τωρα εχει αναμενο συνεχεια το πρασινο λαμπακι και δεν μπαινει στα καναλια ουτε κλεινει απο το τηλεκοντρολ... Μπορει να γινει κατι τωρα ή το καψα??? Εχει κανα δυο βδομαδες εγγυηση αλλα φανταζομαι δεν καλυπτεται αυτο ε?

Από ποιόν δέκτη ήταν αυτό το firmware που σου κατέστρεψε τον δέκτη;





Βασικά πρώτα απ'όλα πας τον δέκτη πίσω και κάνεις την πάπια...
Τέτοια γράφουμε ανοικτά στα φόρουμ και δεν βγάζουν αναβαθμίσεις στα σάιτ τους.
Υπάρχουν και τα π.μ...

phantom77
23-07-12, 16:12
Γεια χαρα, απο οτι ειδα γενικα προτεινονται πολυ αυτοι οι 2 αποκοδοικοποιητες:
Crypto ReDi 215 ή ο 215d?
Crystal Audio Micro-HD

Ποιον προτεινετε σαν καλυτερο για αγορα, και τι διαφορα εχει ο 215 απο τον 215d?
Ευχαριστω!

Για τον MicroHD ακούω τελευταία πολλά παράπονα για ένα ενοχλητικό βόμβο που βγάζει το τροφοδοτικό του.


Να κανω μια ερωτηση οταν γραφω κατι απο τηλεοραση(σε στικακι) στον αποκωδικοποιητη(mpeg4) οτι εχω γραψει δεν παιζει σε υπολογιστη υπαρχει καποια λυση?

Μάλλον έχεις SD δέκτη. Δοκίμασε τα Format Factory (http://www.formatoz.com/) ή το Project-X (http://sourceforge.net/projects/project-x/) για να τα μετατρέψεις σε άλλη μορφή.

Nikiforos
23-07-12, 17:06
Οι περισσότεροι δέκτες που κυκλοφορούν έχουν loop έξοδο στην ουσία για όποιον θέλει να βλέπει τα εναπομείναντα αναλογικά στη TV ή για σύνδεση άλλου δέκτη όπως είπες. Ο mini triton SD βγάζει, πέρα από scart, και σε RF κανάλι τα ψηφιακά και ρυθμίζεις σε ποιο UHF κανάλι μέσα από το menu,

οποτε καταργήθηκε το κλασικο ποτενσιομετράκι! πολυ ωραια αυτο ήθελα να δω πως γίνεται :)


Οταν καποιος εχει απλη παλια τηλεοραση λαμπατη μπορει να βαλει ψηφιακο δεκτη HD?
Θα παιζει στην παλια τηλεοραση?
Ή πρεπει να ειναι κ η τηλεοραση HD?

φυσικα και παιζει! ολοι εχουν και SCART ή RCA (composite βιντεοσήμα), απλά δεν θα μπορείς να πάρεις ψηφιακή έξοδο εικόνας με το βύσμα HDMI αφού η τηλεόραση σου δεν θα έχει. Τα κανάλια HD όπως το ERT HD θα μπορεις όμως να το δεις, κάτι που δεν γίνεται με τους δέκτες SD.


Να κανω μια ερωτηση οταν γραφω κατι απο τηλεοραση(σε στικακι) στον αποκωδικοποιητη(mpeg4) οτι εχω γραψει δεν παιζει σε υπολογιστη υπαρχει καποια λυση?

υποπτεύομαι πως στον υπολογιστη σου λειπει κάποιος codec! σε οτι δεκτη εχω δοκιμασει και SD και HD μου παιζουν μια χαρα χωρίς μετατροπές! δοκίμασε με το πρόγραμμα VLC που ειναι open source δλδ FREE! http://www.videolan.org/vlc/

phantom77
23-07-12, 17:17
υποπτεύομαι πως στον υπολογιστη σου λειπει κάποιος codec! σε οτι δεκτη εχω δοκιμασει και SD και HD μου παιζουν μια χαρα χωρίς μετατροπές! δοκίμασε με το πρόγραμμα VLC που ειναι open source δλδ FREE! http://www.videolan.org/vlc/

Ακόμα και τα αρχεία .dvr\.pvr κάποιων παλιότερων SD δεκτών;

Αυτά ποτε δεν κατάφερα να τα ανοίξω σε Η/Υ.

1comment
23-07-12, 18:22
Να κανω μια ερωτηση οταν γραφω κατι απο τηλεοραση(σε στικακι) στον αποκωδικοποιητη(mpeg4) οτι εχω γραψει δεν παιζει σε υπολογιστη υπαρχει καποια λυση?

Μαζί με το αρχείο .dvr (το οποίο δεν παίζει ούτε και μετατρέπεται) θα υπάρχει κι ένα αρχείο .ts. Αυτό θα παίξεις και ανοίγει με vlc.

Cyberdemon87
23-07-12, 19:29
Αν παρω το Crypto ReDi 215D τι καλωδια θα χρειαστω? Η τηλεοραση μου ειναι Sony Bravia KDL-26P3000.

eqvus
23-07-12, 19:41
Τελικα, αυτο ακριβως εχω, το εχω συνδεσει με σκαρτ.Μπορεις και με hdmi.

Ερωτηση και απο εμενα, οσο δεν υπαρχουν καναλια με 1080, υπαρχει λογος να βαλω hdmi ?

jap
23-07-12, 19:58
Με το hdmi έχεις γενικότερα καλύτερη και σταθερή εικόνα, το scart ήταν για εποχή του. Ο μοναδικός λόγος να κρατήσει κανείς το scart είναι πως μόλις ανάψει η εξωτερική πηγή δίνει σήμα (εφόσον έχει πλήρη καλωδίωση) στην τηλεόραση και μεταβαίνει στην αντίστοιχη πηγή, αλλά τώρα πια δεν προσφέρει κάτι (μετά το switch off, αποκωδικοποιητής μόνιμα αναμμένος, τηλεόραση μόνιμα συντονισμένη στην πηγή του αποκωδικοποιητή).

psyxakias
23-07-12, 20:09
αποκωδικοποιητής μόνιμα αναμμένοςΤο έχω σκεφτεί και εγώ αλλά έχω την εντύπωση ότι ψιλοζεσταίνονται μετά από ώρες χρήσης, να μην ανησυχώ λες;

eqvus
23-07-12, 20:09
Με το hdmi έχεις γενικότερα καλύτερη και σταθερή εικόνα, το scart ήταν για εποχή του. Ο μοναδικός λόγος να κρατήσει κανείς το scart είναι πως μόλις ανάψει η εξωτερική πηγή δίνει σήμα (εφόσον έχει πλήρη καλωδίωση) στην τηλεόραση και μεταβαίνει στην αντίστοιχη πηγή, αλλά τώρα πια δεν προσφέρει κάτι (μετά το switch off, αποκωδικοποιητής μόνιμα αναμμένος, τηλεόραση μόνιμα συντονισμένη στην πηγή του αποκωδικοποιητή).

Ok thks.:oneup:
Απλα βρηκα ενα προχειρα και το εβαλα,(το ενα ειναι σχημα λογου, πανω απο 10 ειχε η σακουλα) θα πρεπει λοιπον να προμηθευτω ενα hdmi.

Nikiforos
23-07-12, 21:41
Ακόμα και τα αρχεία .dvr\.pvr κάποιων παλιότερων SD δεκτών;

Αυτά ποτε δεν κατάφερα να τα ανοίξω σε Η/Υ.

δε νομιζω πως υπαρχει αυτο που λες σαν αρχειο video! κατι αλλο ειναι! ολα τα αλλα οπως το TS ναι παιζουν με VLC!
Οι δεκτες γιατι να ειναι αναμμενοι? και τσαμπα ρευμα θα καιτε χωρις λογο αλλα και θα υπερθερμαινονται! και τωρα που ειναι καλοκαιρι μεγαλωνουν και την θερμοκρασια μεσα στο δωματιο!!! ετσι εχω και εγω ποσα μηχανηματα με leds πανω και τα σχετικα και εχω μεσα στο δωματιο μου μεγαλες θερμοκρασιες και λιωνω!

shark1985
23-07-12, 22:43
φιλε 1comment Οταν το γραφω στον αποκωδικοποιητη(mpeg4) ως ts και μετα το βαζω στον υπολογιστη να παιξει με το vlc δεν παιζει

phantom77
23-07-12, 22:47
δε νομιζω πως υπαρχει αυτο που λες σαν αρχειο video! κατι αλλο ειναι! ολα τα αλλα οπως το TS ναι παιζουν με VLC!
Οι δεκτες γιατι να ειναι αναμμενοι? και τσαμπα ρευμα θα καιτε χωρις λογο αλλα και θα υπερθερμαινονται! και τωρα που ειναι καλοκαιρι μεγαλωνουν και την θερμοκρασια μεσα στο δωματιο!!! ετσι εχω και εγω ποσα μηχανηματα με leds πανω και τα σχετικα και εχω μεσα στο δωματιο μου μεγαλες θερμοκρασιες και λιωνω!

Κι όμως υπάρχει! Δέκτης NecoSD διετίας και άλλοι παρόμοιοι, γράφουν σε αρχεία DVR που ειναι "μασκαρεμένα" MPEG2 αλλα δεν παίζουν σε τους γνωστούς players για Η/Υ.

jkoukos
23-07-12, 22:49
δε νομιζω πως υπαρχει αυτο που λες σαν αρχειο video! κατι αλλο ειναι! ολα τα αλλα οπως το TS ναι παιζουν με VLC!
Τα .dvr & .pvr αρχεία χρησιμοποιούνται για την εγγραφή από αρκετά set-top ή media boxes καθώς και σε δορυφορικούς ή επίγειους δέκτες (π.χ Openbox)

Geocheats2
23-07-12, 23:11
Απορία
εμεις μπορούμε να "φτιάξουμε" ένα αρχείο .pvr ώστε να δούμε την ταινία μας απο τον αποκωδικοποιητή μας??

Hodad
24-07-12, 00:36
Δε νομίζω να υπάρχει λόγος από τη στιγμή που σχεδόν όλοι οι αποκωδικοποιητές παίζουν τα περισσότερα γνωστά format... :hmm:

Nikiforos
24-07-12, 09:18
Εγω οσα εχω γραψει απο δεκτες μου και SD και HD γιατι εχω 3 μεχρι στιγμης, crystal audio, xoro και crypto ολα παιζουν στο pc μου με VLC! επειδη εχω linux εχουν μπει πολλοι codecs μηπως γιαυτο?

phantom77
24-07-12, 10:45
Εγω οσα εχω γραψει απο δεκτες μου και SD και HD γιατι εχω 3 μεχρι στιγμης, crystal audio, xoro και crypto ολα παιζουν στο pc μου με VLC! επειδη εχω linux εχουν μπει πολλοι codecs μηπως γιαυτο?
Νικηφόρε, ποιους δέκτες έχεις;

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις ένα mediainfo των εγγραφών;

jap
24-07-12, 12:06
Αν θυμάμαι καλά, με το Νικηφόρο συζητάγαμε για το xoro παλιότερα. Και εγώ με αυτόν μεταφέρω τα .ts στο pc και παίζουν, αλλά μια χαρά δεν θα το έλεγα. vlc ντεν έκω.

Ορίστε και Mediainfo από SD εγγραφή. HD δεν έχω.


General
ID : 2 (0x2)
Complete name : M:\PVRRECORD\20120428-181726-SKAI-Top Gear - 11ος Κύκλος-(00H-32M).pvr\data0001.ts
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 1.11 GiB
Duration : 32mn 51s
Overall bit rate : 4 840 Kbps

Video
ID : 1650 (0x672)
Menu ID : 600 (0x258)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : Main@L3.0
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Codec ID : 27
Duration : 32mn 50s
Bit rate : 4 446 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : MBAFF
Bits/(Pixel*Frame) : 0.429
Stream size : 1.02 GiB (92%)
Color primaries : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M
Transfer characteristics : BT.601-6 525, BT.601-6 625, BT.1358 525, BT.1358 625, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M
Matrix coefficients : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M

Audio
ID : 1651 (0x673)
Menu ID : 600 (0x258)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Codec ID : 3
Duration : 32mn 51s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -890ms
Stream size : 45.1 MiB (4%)
Language : Greek

Text
ID : 1652 (0x674)-100
Menu ID : 600 (0x258)
Format : Teletext
Language : Greek

Menu
ID : 46 (0x2E)
Menu ID : 600 (0x258)
Duration : 32mn 51s
List : 1650 (0x672) (AVC) / 1651 (0x673) (MPEG Audio, Greek) / 1652 (0x674) ()
Language : / Greek

phantom77
24-07-12, 12:49
Αν θυμάμαι καλά, με το Νικηφόρο συζητάγαμε για το xoro παλιότερα. Και εγώ με αυτόν μεταφέρω τα .ts στο pc και παίζουν, αλλά μια χαρά δεν θα το έλεγα. vlc ντεν έκω.

Ορίστε και Mediainfo από SD εγγραφή. HD δεν έχω.


General
ID : 2 (0x2)
Complete name : M:\PVRRECORD\20120428-181726-SKAI-Top Gear - 11ος Κύκλος-(00H-32M).pvr\data0001.ts
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 1.11 GiB
Duration : 32mn 51s
Overall bit rate : 4 840 Kbps

Video
ID : 1650 (0x672)
Menu ID : 600 (0x258)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : Main@L3.0
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Codec ID : 27
Duration : 32mn 50s
Bit rate : 4 446 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : MBAFF
Bits/(Pixel*Frame) : 0.429
Stream size : 1.02 GiB (92%)
Color primaries : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M
Transfer characteristics : BT.601-6 525, BT.601-6 625, BT.1358 525, BT.1358 625, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M
Matrix coefficients : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M

Audio
ID : 1651 (0x673)
Menu ID : 600 (0x258)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Codec ID : 3
Duration : 32mn 51s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -890ms
Stream size : 45.1 MiB (4%)
Language : Greek

Text
ID : 1652 (0x674)-100
Menu ID : 600 (0x258)
Format : Teletext
Language : Greek

Menu
ID : 46 (0x2E)
Menu ID : 600 (0x258)
Duration : 32mn 51s
List : 1650 (0x672) (AVC) / 1651 (0x673) (MPEG Audio, Greek) / 1652 (0x674) ()
Language : / Greek



Ευχαριστώ για το ΜΙ.
Τα .TS είναι πανεύκολα στην αναπαραγωγή, παίζουν παντού.

Θα προσπαθήσω να πάρω ένα αρχείο .DVR απο παλιό δέκτη για να δω αν και πως μπορεί να μετατραπεί σε πιο βολική μορφή.

prodromosfan
24-07-12, 16:11
χτες παντως που πηγα να δω μια ταινια στο lifeview v2 "avi" + srt
μετα τη μεση της ταινιας δεν μου εδειχνε τους υποτιτλους.
περασμενο το τελευταιο firmware

phantom77
24-07-12, 16:36
χτες παντως που πηγα να δω μια ταινια στο lifeview v2 "avi" + srt
μετα τη μεση της ταινιας δεν μου εδειχνε τους υποτιτλους.
περασμενο το τελευταιο firmware

Μήπως η ταινία ήταν σε ένα αρχείο και εσυ κατέβασες υπότιτλο για δύο μέρη; :)

Υπάρχει ένα πρόβλημα με υποτίτλους σε UTF-8. Σταματούν μετά το 19ο λεπτό περίπου.
Μετατρέποντας το αρχείο σε Unicode φαίνεται να λύνει το πρόβλημα. Έχουμε ζητήσει διόρθωση.

prodromosfan
24-07-12, 16:41
nope
σε υπολογιστη επαιζε μια χαρα
και οι υποτιτλοι σε unicode σωσμενοι
μπορει να υπερθερμανθηκε γαιτι επαιζε ολη μερα.

να ρωτησω μηπως κανω κατι λαθος
οταν επιλεγουμε το αρχειο μετα παταμε το κοκκινο κουμπι για να παιξει ετσι;
ή πρεπει να επιλεξουμε το play?

παιζει ναναι και ξανθια ερωτηση αλλα τωρα το σκεφτηκα αυτο. :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.