PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

phantom77
24-07-12, 16:52
nope
σε υπολογιστη επαιζε μια χαρα
και οι υποτιτλοι σε unicode σωσμενοι
μπορει να υπερθερμανθηκε γαιτι επαιζε ολη μερα.

να ρωτησω μηπως κανω κατι λαθος
οταν επιλεγουμε το αρχειο μετα παταμε το κοκκινο κουμπι για να παιξει ετσι;
ή πρεπει να επιλεξουμε το play?

παιζει ναναι και ξανθια ερωτηση αλλα τωρα το σκεφτηκα αυτο. :sorry:

Μήπως ο υπότιτλος είχε overlapped γραμμές; Σε Η/Υ παίζουν χωρίς πρόβλημα αλλα στον ΒΟΧ χάνονται απο εκείνο το σημείο και μετά.

Με Play αρχίζει να παίζει σε πλήρη οθόνη, το κόκκινο είναι για εναλλαγή πλήρους οθόνης και preview.

jap
24-07-12, 16:56
Μπορεί να φταίει άλλο πράγμα, κάποιος περίεργος χαρακτήρας στους υπότιτλους ή ένας λάθος συγχρονισμός.

prodromosfan
24-07-12, 16:57
αμα ειναι τοσο ευαισθητο την επομενη φορα θα τους ενσωματωνω πρωτα

phantom77
24-07-12, 17:01
Μπορεις να περάσεις τον υπότιτλο απο το Subtitle Workshop (Tools>Information & Errors>Information & Errors). Διορθώνει πολλά προβλήματα.

talos_2002
25-07-12, 09:41
Για τα αρχεία DVR των δεκτών με επεξεργαστή της ALi, δοκιμάστε το πρόγραμμα «ALi DVR export tool»
www.globo.com.pl/wyslij_plik.php?id=544

Z3RatuL
25-07-12, 12:59
Καλημέρα παίδες!

Σήμερα πήρα κι εγώ ένα αποκωδικοποιητή, σέταρα τα κανάλια και μετά παρατήρησα ότι έκανε κόνξες σ'ολα τα κανάλια! Μία παίζει μια χαρά, με εικόνα και ήχο και την άλλη κάνει διάφορα στην εικόνα αλλά ο ήχος παίζει κανονικά. Ορίστε και ένα video να δείτε τι ακριβώς μου κάνει.


http://www.youtube.com/watch?v=XyB2RL9wJgw

Ο αποκωδικοποιητής είναι ο TV-STAR T910i και ήρθε μαζί με ένα κλασσικό καλώδιο scart. Δοκίμασα και δεύτερο scart καλώδιο καλύτερης ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Μήπως παίζει ότι έχει πάρα πολύ καλό σήμα και μπουκώνει γι' αυτό το λόγο; Έχω ακούσει ότι υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο! Κι αν είναι αυτό, τότε πως θα μπορούσα να το λύσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

phantom77
25-07-12, 13:08
Καλημέρα παίδες!

Σήμερα πήρα κι εγώ ένα αποκωδικοποιητή, σέταρα τα κανάλια και μετά παρατήρησα ότι έκανε κόνξες σ'ολα τα κανάλια! Μία παίζει μια χαρά, με εικόνα και ήχο και την άλλη κάνει διάφορα στην εικόνα αλλά ο ήχος παίζει κανονικά. Ορίστε και ένα video να δείτε τι ακριβώς μου κάνει.

Ο αποκωδικοποιητής είναι ο TV-STAR T910i και ήρθε μαζί με ένα κλασσικό καλώδιο scart. Δοκίμασα και δεύτερο scart καλώδιο καλύτερης ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Μήπως παίζει ότι έχει πάρα πολύ καλό σήμα και μπουκώνει γι' αυτό το λόγο; Έχω ακούσει ότι υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο! Κι αν είναι αυτό, τότε πως θα μπορούσα να το λύσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα έντασης τηλεοπτικού σήματος. Μάλλον δεν μπορεί να κλειδώσει σωστά το σήμα του scart.
Δοκίμασε να βάλεις CVBS στις Pυθμίσεις\TV System\Video Output.

lazaross
25-07-12, 15:25
Επειδη ειμαι τοσο καιρο χωρις δεκτη, επειγει να αγορασω καποιον. Κεραια στην πολυκατοικια δεν πρεπει να εχουμε και ειμαστε ο καθενας με δικη του μικρη κεραια. Οποτε χρειαζομαι καποιο δεκτη με πολυ καλο σημα. Ή δεν εχουν σημα οι δεκτες και παιζει ρολο μονο η κεραια; Τοτε μαλλον δε βλεπω να πιανω και τιποτα.. Στην αναζητηση που κανω για τα ψηφιακα μου βρισκει μονο 11 καναλια νομιζω, απο τα οποια τα περισσοτερα δε τα ξερω καν!

Επισης θελω να αλλαζουν τα καναλια οσο πιο γρηγορα γινεται, αλλα ειπαμε το πιο σημαντικο για εμενα ειναι να λαμβανει καλα το σημα και να μη το χανει. Δε θελω να εχει ουτε timeshift, ουτε να παιζει mkv, ουτε τιποτα! Εχω το egreat για αυτες τις δουλειες.

jap
25-07-12, 15:45
Με τι ακριβώς κάνεις την αναζήτηση που βρίσκει τα 11 κανάλια αν δεν έχεις δέκτη; Με την τηλεόραση; Εικόνα στα κανάλια αυτά έχεις;

eagle13
25-07-12, 18:38
Έχω αυτή την τηλεόραση

http://www.skroutz.gr/s/262716/LG-22LE3300-22.html

τι αποκωδικοποιητή χρειάζεται να πάρω ; Αυτός κάνει ; :hmm:

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/sigmatek-scart-50.php

panik77
25-07-12, 18:41
κάτι που πέτυχα σήμερα....
http://www.pinnokio.gr/arthro/periklhs-athanasopoylos-trekse-blaka-ellhna-na-promhtheyteis-ton-apokwdikopoihth

Seitman
25-07-12, 18:42
Έχω αυτή την τηλεόραση

http://www.skroutz.gr/s/262716/LG-22LE3300-22.html

τι αποκωδικοποιητή χρειάζεται να πάρω ; Αυτός κάνει ;

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/sigmatek-scart-50.php

Δε χρειάζεται να πάρεις. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές της έχει δέκτη MPEG-4.

eagle13
25-07-12, 18:46
Δε χρειάζεται να πάρεις. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές της έχει δέκτη MPEG-4.


Απλά θέλει να βρούνε τα κανάλια μόνο ; :hmm:

Seitman
25-07-12, 18:53
Ναι :oneup:

eagle13
25-07-12, 19:01
Ναι :oneup:

Ευχαριστώ πολύ Seitman , το Ναι :oneup: σε εμένα πάει ; :hmm:

phantom77
25-07-12, 19:12
κάτι που πέτυχα σήμερα....
http://www.pinnokio.gr/arthro/periklhs-athanasopoylos-trekse-blaka-ellhna-na-promhtheyteis-ton-apokwdikopoihth

Πόσο "πάμφθηνη" θα ήταν η καλωδιακή στην Ελλάδα της αρπαχτής ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Ποιος του είπε οτι στις χώρες που αναφέρει δεν υπάρχει ψηφιακή εκπομπή; Στη Γαλλία υπάρχουν περισσότερα fora απ' ότι εδω για την ψηφιακή (ή ΤΝΤ όπως την λένε εκεί) ενώ στην Αγγλία πέρα απο το Freeview, υπάρχουν πολλά πακέτα ψηφιακής επι πληρωμή.

Seitman
25-07-12, 19:58
Ευχαριστώ πολύ Seitman , το Ναι :oneup: σε εμένα πάει ; :hmm:

Σε εσένα, αφού απαντάω ακριβώς μετά την ερώτησή σου ;)

sdikr
25-07-12, 20:08
κάτι που πέτυχα σήμερα....
http://www.pinnokio.gr/arthro/periklhs-athanasopoylos-trekse-blaka-ellhna-na-promhtheyteis-ton-apokwdikopoihth

Μάλλον ξέχασε να μας πεί πόσο κόστισε αυτό το καλωδιακό στο κράτος ώστε να στο δώσει στο ολυμπιακό χωρίο.
Μόνο το σκάψιμο για τις γραμμές που θα περάσουν φτάνει.
Υπάρχει το DVB-C και το DVB-T
Καλωδιακή βάζει πχ αυτή την στιγμή μια εταίρια στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης

konenas
25-07-12, 20:09
κάτι που πέτυχα σήμερα....
http://www.pinnokio.gr/arthro/periklhs-athanasopoylos-trekse-blaka-ellhna-na-promhtheyteis-ton-apokwdikopoihth

Εμείς περιμένουμε οπτικές ίνες στο σπίτι.

(Πάντως η καλωδιακή δεν είναι δωρεάν.)

eagle13
25-07-12, 20:31
Σε εσένα, αφού απαντάω ακριβώς μετά την ερώτησή σου ;)

:respekt:

leros2004
25-07-12, 21:31
Έχω αυτή την τηλεόραση

http://www.skroutz.gr/s/262716/LG-22LE3300-22.html

τι αποκωδικοποιητή χρειάζεται να πάρω ; Αυτός κάνει ; :hmm:

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/sigmatek-scart-50.php

Έναν HD αποκωδικοποιητή χρειάζεσαι, τον συνδέεις με HDMI και είσαι ΟΚ.

Ένας πολύ καλός είναι ο http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946

Στα 27€ θα σου βγει με το κουπόνι: UET73532

eagle13
25-07-12, 21:35
Έναν HD αποκωδικοποιητή χρειάζεσαι, τον συνδέεις με HDMI και είσαι ΟΚ.

Ένας πολύ καλός είναι ο http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946

Στα 27€ θα σου βγει με το κουπόνι: UET73532

Καλά τώρα ποιος από τους δυο έχει δίκιο εσύ ή ο Seitman ; :hmm:

Seitman
25-07-12, 21:39
Έναν HD αποκωδικοποιητή χρειάζεσαι, τον συνδέεις με HDMI και είσαι ΟΚ.

Ένας πολύ καλός είναι ο http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101946

Στα 27€ θα σου βγει με το κουπόνι: UET73532

Μα αφού έχει ήδη ενσωματωμένο η TV. :what:

leros2004
25-07-12, 21:40
Καλά τώρα ποιος από τους δυο έχει δίκιο εσύ ή ο Seitman ; :hmm:

Ο Seitman , αφού η Τηλεόραση σου έχει ενσωματωμένο .... γιατί μας μπερδεύεις ?? :p

sdikr
25-07-12, 21:42
Ο Seitman , αφού η Τηλεόραση σου έχει ενσωματωμένο .... γιατί μας μπερδεύεις ?? :p

έχει η τηλεόραση του ενσωματωμένο seitman;;;;; :p

Seitman
25-07-12, 21:43
Seitman...
Πάει με όλα και δεν συμφέρει (στο φαΐ) :p

eagle13
25-07-12, 21:54
Καλά με δουλεύετε τώρα , όντως δεν είδα τα χαρακτηριστικά .................... :wall:

Seitman
25-07-12, 21:56
Καμία πρόθεση δουλέματος φίλε μου...

eagle13
25-07-12, 22:00
Καμία πρόθεση δουλέματος φίλε μου...

Πλάκα εννοούσα , ευχαριστώ πολύ Seitman ....................... :hmm:

Cyberdemon87
25-07-12, 22:40
Αγορασα και εγω τελικα το Crypto ReDi 215D, το συνδεσα με HDMI και η τηλεοραση μου τωρα πιανει στο AV4 που ειναι η θυρα του HDMI, οποτε ηθελα να ρωτησω στην ουσια αχρηστευεται το "digital" κουμπι της τηλεορασης και το τηλεκοντρολ της? (εκτος απο on/off και volume up/down)? Δηλαδη απο εδω και περα οταν ανοιγω την τηλεοραση πρεπει να το βαζω εγω στο AV4 για να δω...?

Δεν καταλαβαινω πολλα πραγματα και γι'αυτο ζηταω τα φωτα σας, σας παρακαλω. Αχρηστευεται δηλαδη το "digital" κουμπι της τηλεορασης που το γυρνουσε σε ψηφιακο αλλα επιανε μονο μερικα καναλια (BBC, Deutsche Welle, Βουλη, ΡΙΚ και τα υπολοιπα μονο ηχο χωρις εικονα)?
Η μηπως με αυτον τον τροπο θα δουλευε αν δεν επαιρνα αποκωδικοποιητη αλλα την "καρτουλα" που μπορει να τοποθετηθει μεσα στην τηλεοραση?

Επειδη η τηλεοραση ειναι Sony Bravia KDL-26P3000 και τελικα εχει και υποδοχη πανω της που μπαινουν οι καρτουλες αντι για την κουμουτσα αποκωδικοποιητη, αλλα το ειδα τωρα και αναρωτιεμαι αν εκανα βλακεια που πηρα και αν ηταν καλυτερα να επαιρνα καρτα?

Σας παρακαλαω αν μπορειτε απαντηστε μου στις παραπανω ερωτησεις, θα με βοηθησετε παρα πολυ!
Ευχαριστω!

leros2004
25-07-12, 22:45
Αγορασα και εγω τελικα το Crypto ReDi 215D, το συνδεσα με HDMI και η τηλεοραση μου τωρα πιανει στο AV4 που ειναι η θυρα του HDMI, οποτε ηθελα να ρωτησω στην ουσια αχρηστευεται το "digital" κουμπι της τηλεορασης και το τηλεκοντρολ της? (εκτος απο on/off και volume up/down)? Δηλαδη απο εδω και περα οταν ανοιγω την τηλεοραση πρεπει να το βαζω εγω στο AV4 για να δω...?

Δεν καταλαβαινω πολλα πραγματα και γι'αυτο ζηταω τα φωτα σας, σας παρακαλω. Αχρηστευεται δηλαδη το "digital" κουμπι της τηλεορασης που το γυρνουσε σε ψηφιακο αλλα επιανε μονο μερικα καναλια (BBC, Deutsche Welle, Βουλη, ΡΙΚ και τα υπολοιπα μονο ηχο χωρις εικονα)?
Η μηπως με αυτον τον τροπο θα δουλευε αν δεν επαιρνα αποκωδικοποιητη αλλα την "καρτουλα" που μπορει να τοποθετηθει μεσα στην τηλεοραση?

Επειδη η τηλεοραση ειναι Sony Bravia KDL-26P3000 και τελικα εχει και υποδοχη πανω της που μπαινουν οι καρτουλες αντι για την κουμουτσα αποκωδικοποιητη, αλλα το ειδα τωρα και αναρωτιεμαι αν εκανα βλακεια που πηρα και αν ηταν καλυτερα να επαιρνα καρτα?

Σας παρακαλαω αν μπορειτε απαντηστε μου στις παραπανω ερωτησεις, θα με βοηθησετε παρα πολυ!
Ευχαριστω!

Το χειριστήριο της τηλεόρασης χρειάζεται μόνο για να την ανοιγοκλείνεις... Ρύθμισε τον ήχο περίπου στη μέση και μετά κάνεις την αυξομείωση της φωνής απο τον αποκωδικοποιητή ....
Έκανες πολύ καλύτερα που πήρες εξωτερικό, οι καρτούλες έχουν πολλά προβλήματα ....

diosak
26-07-12, 17:14
Καλησπέρα παιδιά,

πήρα κι εγώ χτες το Crypto ReDi 215D και μέχρι τώρα όλα καλά. Το χειριστήριο της τηλεόρασης δυστυχώς αχρηστεύεται, αφού μόνο για το άνοιξε/κλείσε χρειάζεται πλέον, εκτός κι αν κάτι δεν κατάλαβα καλά. Σωστά?
Είχα ένα θεματάκι με το Scart καλώδιο γιατί βγήκε μια δυο φορές και δεν είχα καλή εικόνα, αλλά μάλλον φταίει που είναι σκληρό,χοντρό,μπλεγμένο εκεί πίσω από την τηλεόραση και "σπρώχνεται" προς τα έξω από την είσοδο του αποκωδικοποιητή, αλλά νομίζω με καλύτερη τοποθέτηση του αποκωδικοποιητή δεν θα υπάρχει θέμα!
Βέβαια, τώρα πρέπει να πάρω άλλον ένα για το διπλανό δωμάτιο μιας και δεν το είχα σκεφτεί ότι θα θέλει ξεχωριστούς...εκτός κι αν παίζει καμιά πατέντα που έχει κάνει κανείς και μας διαφωτίσει κι εμάς!! :P

Serafeim Karakostas
26-07-12, 17:16
Χρειάζεσαι δεύτερο δέκτη για το άλλο δωμάτιο.

baskon
26-07-12, 20:09
Εγω εχω πάει 2 αποκωδικοποιητες funai ΗD σε τιμουλα κατω απο τα 30 ευρω και οι 2..Μια χαρά και μου αρεσει πολύ το μεταλικό κουτάκι ..
Η μια τηλεοραση ειναι μια Thomson..Και εχει το εξεις περίεργο..Με το που αναβει ο αποκωδικοποιητης ανάβει και η Tv..Με το που κλεινει κλεινει η Tv.. Πολύ βολικό..
Δυστυχως αυτο δε το κανει ουτε μια philips που εχω ουτε καποιες αλλες φιλων..
Εψαξα για καποια ρυθμιση αλλά δε βλέπω τιποτα..Προφανως ειναι καποια λειτουργια της Thomson..Σουπερ..Με εχει καταβολεψει..Δε χρειαζομαι 2 χειριστηρια..Μακάρι να το καναν ολες οι τηλεορασεις..

thourios
26-07-12, 20:18
Κάποια ακίδα του καλωδίου HDMI δίνει την εντολή ενεργοποίησης της τηλεόρασης όπως κάνουν και κάποια scart.
Πρέπει όμως και η τηλεόραση και ο δέκτης να έχουν αυτήν την δυνατότητα.


107155

από Wikipaedia


:)

1comment
26-07-12, 20:18
Εγω εχω πάει 2 αποκωδικοποιητες funai ΗD σε τιμουλα κατω απο τα 30 ευρω και οι 2..Μια χαρά και μου αρεσει πολύ το μεταλικό κουτάκι ..
Η μια τηλεοραση ειναι μια Thomson..Και εχει το εξεις περίεργο..Με το που αναβει ο αποκωδικοποιητης ανάβει και η Tv..Με το που κλεινει κλεινει η Tv.. Πολύ βολικό..
Δυστυχως αυτο δε το κανει ουτε μια philips που εχω ουτε καποιες αλλες φιλων..
Εψαξα για καποια ρυθμιση αλλά δε βλέπω τιποτα..Προφανως ειναι καποια λειτουργια της Thomson..Σουπερ..Με εχει καταβολεψει..Δε χρειαζομαι 2 χειριστηρια..Μακάρι να το καναν ολες οι τηλεορασεις..

Και την ένταση? Πώς τη ρυθμίζεις δηλαδή?

Πάντως μου κάνει εντύπωση που όλοι ψάχνουν για καλούς αποκωδικοποιητές με crt τηλεοράσεις. Τι νόημα έχει ρε παιδιά? Τζάμπα λεφτά για πράγματα που κάνουν και οι πιο φθηνοί.

thourios
26-07-12, 20:39
Εντύπωση μου κάνει η μούγκα όλων των εταιριών Sony, LG, Panasonic κτλ που πούλαγαν μέχρι πριν λίγο καιρό τηλεοράσεις με δέκτες MPEG2 και όχι MPEG4. Στην επαρχία ίσως πουλάνε ακόμα.
Πως και δεν έχουν βγάλει στο εμπόριο κάποιους επώνυμους δέκτες για να υποστηρίξουν τα προιόντα τους και αν τους πάρεις τηλέφωνο σε παραπέμπουν σε μάρκες τύπου NOX, IQ. Zenx και ότι άλλα ντάλων μπορείς να φανταστείς. Πλαστικούρα κατωτέρας ποιότητας στις περισσότερς περιπτώσεις, τηλεκοντρόλ που την μία πιάνουν και την άλλη όχι και αποδεδειγμένα πλην εξαιρέσεων όλοι έχουν και από ένα κουσούρι.
Απλά μάλλον θέλουν να πουλάνe νέες τηλεοράσεις. Δεν μιλάμε για συσκευές 10 ετών αλλά για τηλεοράσεις ούτε 2 ετών των 500€ και βάλε που μέσα σε μια μέρα έγιναν monitor.
Υποστήριξη μηδέν.

:down:

phantom77
26-07-12, 21:29
Εντύπωση μου κάνει η μούγκα όλων των εταιριών Sony, LG, Panasonic κτλ που πούλαγαν μέχρι πριν λίγο καιρό τηλεοράσεις με δέκτες MPEG2 και όχι MPEG4. Στην επαρχία ίσως πουλάνε ακόμα.
Πως και δεν έχουν βγάλει στο εμπόριο κάποιους επώνυμους δέκτες για να υποστηρίξουν τα προιόντα τους και αν τους πάρεις τηλέφωνο σε παραπέμπουν σε μάρκες τύπου NOX, IQ. Zenx και ότι άλλα ντάλων μπορείς να φανταστείς. Πλαστικούρα κατωτέρας ποιότητας στις περισσότερς περιπτώσεις, τηλεκοντρόλ που την μία πιάνουν και την άλλη όχι και αποδεδειγμένα πλην εξαιρέσεων όλοι έχουν και από ένα κουσούρι.
Απλά μάλλον θέλουν να πουλάνe νέες τηλεοράσεις. Δεν μιλάμε για συσκευές 10 ετών αλλά για τηλεοράσεις ούτε 2 ετών των 500€ και βάλε που μέσα σε μια μέρα έγιναν monitor.
Υποστήριξη μηδέν.

:down:
Όποιος πήρε τηλεόραση χωρίς MPEG4 πριν δύο χρόνια δεν έχει να κατηγορήσει κανένα εκτός απο το εαυτό του (άντε και τον πωλητή που δεν του το είπε). Η Digea είχε ήδη γίνει γνωστή, αν μερικοί αγοράζουν συσκευές όπως αγοράζουν ντομάτες απο τη λαϊκή, ας αλλάξουν τακτική.

Επώνυμοι δέκτες υπάρχουν αλλα χωρις media players και τιμή τριπλάσια και βάλε σε σχέση με τους κινέζικους. Τι ελπίδες έχουν να κινηθούν στην αγορά;

thourios
26-07-12, 21:56
Δηλαδή αν η DIGEA μας πει ότι πάμε σε MPEG5 του χρόνου θα φταίνε οι καταναλωτές;
Και γιατί οι δέκτες αυτοί να έχουν όσο σχεδόν μια τηλεόραση;

phantom77
26-07-12, 23:20
Δηλαδή αν η DIGEA μας πει ότι πάμε σε MPEG5 του χρόνου θα φταίνε οι καταναλωτές;
Και γιατί οι δέκτες αυτοί να έχουν όσο σχεδόν μια τηλεόραση;

Εξαρτάται. Αν υπάρχουν ήδη τηλεοράσεις με τέτοιο δέκτη αλλα ο καταναλωτής προτιμάει "κάτι λεπτό, σε ασημί για να ταιριάζει με το σύνθετο" και δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει τι έχει μέσα το "μπιμπελό", ε τότε φταίει και παραφταίει.

baskon
27-07-12, 08:06
Και την ένταση? Πώς τη ρυθμίζεις δηλαδή?

Πάντως μου κάνει εντύπωση που όλοι ψάχνουν για καλούς αποκωδικοποιητές με crt τηλεοράσεις. Τι νόημα έχει ρε παιδιά? Τζάμπα λεφτά για πράγματα που κάνουν και οι πιο φθηνοί.
Απο ενταση ρυθμίζω απο τον αποκωδικοποιητη. Την πρωτη φορά μόνο ειχα βάλει τον αποκωδικοποιητη τέρμα και ρυθμισα την Tv σε ενα σημειο εντασης που με ικανοποιουσε και ηταν αρκετά δυνατό(αλλα οχι πολύ). Απο κει και πέρα παιζω με την ενταση του αποκωδικοποιητη..Βολευει μια χαρα. Και Mute εχει και τα παντα..
Οσο για την αλλη ερωτηση σου..

1) Παιζει και τα καναλια HD εστω με χαμηλη αναλυση ..Με αλλα λογια παιζουν όλα τα καναλια(Και το ERT HD) και αν στο μελλον βγουν κανα δυο καναλακια ακόμα που ειναι HD θα παίζουν και δε θα λεω α θέλω καινουριο αποκωδικοποιητη. Να αλλαξουν κωδικοποιηση τα καναλια και να παν σε h.265 Που ακόμα δεν εχει κυκλοφορήσει δε ξερω αν θα γινει και αν γινει σιγουρα θα γινει μετά απο καμια 5ετια+..Αρά είναι πιο future proof Οι HD δεκτες Και θα παιζουν όλα τα καναλια για πολυ καιρό ακομα..Ενω οι απλοί ηδη δε παιζουν ενα κανάλι,εστω και αν αυτό στην ουσία υπολειτουργει,ποτε δε ξερεις τι θα γινει σε 1-2-3 χρονια.

2) Ειναι πολύ καλυτερα Mediaplayer και αρα μπορεις να γραφεις οτι θες σε φλασακι και να το βαζεις να παιζει .Οποτε γραφεις 5-6 ταινιες και αφηνεις τη μανα σου να λιωνει..Η αργότερα πας τον αποκωδικοποιητη στο χωριο και τον εχεις για Media player να μη κουβαλας λαπτοπ..

3) Όταν και αν υπάρχουν λεφτά για να φύγουν οι crt τηλεορασεις δε θα πανε χαμενοι γιατί εχoυμε και αλλες τηλεορασεις lcd με αποκωδικοποιητες Mpeg2.Αλλες παιζουν με καρτουλα Neotion και αλλες απλώς ειναι monitor pc ..Αρα θα πάν εκει οι αποκωδικοποιητες

4)Το βασικότερο..Εδωσα κάτω απο 29 ευρώ για τους Hd αποκωδικοποιητες..Αν πηγαινα σε μαγαζί για απλό αποκωδικοποιητη θα μου επερναν πανω απο 30. Αν το επερνα μεσω ιντερνετ με εκπτωτικους κωδικους θα εδινα 22-25 ευρω.. Δηλαδη 3-5 ευρώ διαφορα..Ελαχιστη διαφορά για καλυτερο αποκωδικοποιητη και ο οποιος οπως ειπα και πριν είναι πολύ καλός.Το μεταλλικο κουτακι μετράει πολυ σε σχεση με τη πλαστικουρα των φθηνων...

Z3RatuL
27-07-12, 11:32
Δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα έντασης τηλεοπτικού σήματος. Μάλλον δεν μπορεί να κλειδώσει σωστά το σήμα του scart.
Δοκίμασε να βάλεις CVBS στις Pυθμίσεις\TV System\Video Output.

Ευχαριστώ φίλε phantom. Έλυσε το πρόβλημα αν και η ποιότητα των χρωμάτων σε CVBS είναι για τα πανηγύρια! Το ξαναγύρισα σε RGB και τώρα φαίνεται να πηγαίνει λίγο καλύτερα... Ίδωμεν!

Gus
27-07-12, 11:56
Καλημέρα παιδιά. Διάβασα κάμποσες σελίδες από το θέμα αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Θέλω να αγοράσω έναν αποκωδικοποιητή HD που να είναι και media player. Ποιον προτείνετε μέχρι 50€;

phantom77
27-07-12, 12:03
Καλημέρα παιδιά. Διάβασα κάμποσες σελίδες από το θέμα αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Θέλω να αγοράσω έναν αποκωδικοποιητή HD που να είναι και media player. Ποιον προτείνετε μέχρι 50€;

Το...best seller της περιόδου είναι ο Lifeview LV6TBOXHD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523) o οποίος και επανεμφανίσθηκε στην τιμή των €31.

Την καλύτερη εικόνα γύρω στα €50 φαίνεται να έχουν οι δέκτες της ιταλικής Telesystem (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97733-TELESYSTEM-TS6512-HD-MPEG4-%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82?p=1056522109&viewfull=1#post1056522109)αλλα δεν ξέρω πόσο ικανός είναι ο media player τους

- - - Updated - - -


Ευχαριστώ φίλε phantom. Έλυσε το πρόβλημα αν και η ποιότητα των χρωμάτων σε CVBS είναι για τα πανηγύρια! Το ξαναγύρισα σε RGB και τώρα φαίνεται να πηγαίνει λίγο καλύτερα... Ίδωμεν!
Αν σου πω οτι υπάρχουν κάποιοι που προτιμουν το CVBS για τα χρώματα του, θα με πιστέψεις; :p

Αν η τηλεόραση ειναι παλιά και μικρή, είναι πιθανό να μην δέχεται σήμα RGB.

dpa2006
27-07-12, 13:33
Καλησπέρα παιδιά,sorry για το offtopic,αλλα θα χρειαστω tv tuner (hybrid)
θα μπορουσατε να με βοηθησετε στο να επιλέξω εναν απο τ εξης τρεις;
Κλείνω προς της gigabyte.
1) Diva FM S2 Hybrid (http://www.cryptoelectronics.gr/common/tv-tuner/el/diva-s2.aspx)
Χαρακτηριστικά:
• Ψηφιακή TV / DVB–T
• Δέκτης MPEG-4
• PVR / TimeShift
• Electronic Program Guide
• Αναλογική TV
• Αναλογικό FM ραδιόφωνο
• Είσοδος AV Video

TV
Παρακολουθήστε αναλογική ή ψηφιακή TV από τον υπολογιστή σας. Μπορείτε να παρακολουθείτε τηλεοπτικά προγράμματα, να προγραμματίσετε τις εγγραφές των αγαπημένων σας σειρών και να τις αναπαράγετε στον ελεύθερό σας χρόνο.

Capture Video & Sound
Κάντε υψηλής ευκρίνειας εγγραφή ψηφιακής και αναλογικής εικόνας και ήχου από την βιντεοκάμερα ή άλλες εξωτερικές συσκευές και δημιουργήστε ταινιοθήκη στον υπολογιστή σας.

Electronic Program Guide (EPG)
Χρησιμοποιήστε το EPG για να δείτε την λίστα των διαθέσιμων προγραμμάτων ανά κανάλι και ώρα μαζί με πληροφορίες του προγράμματος. (όταν προσφέρεται από τον τηλεοπτικό πάροχο)

Ταινίες
Παρακολουθήστε ταινίες (σε DVD, VCD ή SVCD) από τον υπολογιστή σας, σαν DVD player.

Time Shift
Με την λειτουργία Time Shift έχετε την δυνατότητα να κάνετε pause/fast forward/fast rewind σε ένα ζωντανό πρόγραμμα την στιγμή που το παρακολουθείτε.Έτσι θα έχετε την ελευθερία να σταματήσετε και να ξαναδείτε ένα ζωντανό αθλητικό γεγονός ή ταινία χωρίς να χάνετε καμία σκηνή.

FM Ράδιο
Ακούστε αναλογικό ραδιόφωνο FM από τον υπολογιστή σας, προσθέστε σταθμούς στην λίστα των αγαπημένων σταθμών και προγραμματίστε αυτόματες εγγραφές.

Φωτογραφίες
Αναπαράγετε ψηφιακές φωτογραφίες (π.χ. BMP, JPEG), ξεχωριστά ή σαν slide show.

Τηλεχειριστήριο & Φορητή κεραία
Χρησιμοποιήστε το τηλεχειριστήριο και απολαύστε το DiVa FM S2 από οπουδήποτε μέσα στο δωμάτιο σας. Επίσης με την φορητή κεραία στον φορητό σας υπολογιστή θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε το DiVa FM S2 όπου και αν πηγαίνετε.

2) Gigabyre Tuner U8300 (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3494#ov)
Χαρακτηριστικά:

Features

Hybrid (Analog + Digital DVB-T) + FM radio
Composite/S-video connects to multimedia device( DVD, gaming console)
Supports digital TV multi-viewing PIP/POP functions (depend on system support)
Supports MPEG 4(H.264) 1080p HiHD digital TV program
Free attached Video editor (Power director 7)
Remote control supports GIGABYTE ViVoTM and Microsoft ® MCE



3)PCTV Hybrid Pro Stick (http://www.pctvsystems.com/Products/ProductsEuropeAsia/Hybridproducts/PCTVHybridProStick/tabid/182/language/en-GB/Default.aspx)
Χαρακτηριστικα:
PCTV Hybrid Pro Stick is an ultra-compact USB tuner with superior reception of digital and analogue terrestrial TV as well as analogue cable TV. It already supports terrestrial HDTV in MPEG-4 (AVC/H.264) format, which is currently being introduced in several European countries.
The all new product also features timeshifting and recording, and comes with a mini remote control and rod antenna.
With its extended functionality, like stereo and dual-channel sound for analogue TV and built-in stereo FM radio, the new Hybrid Pro Stick is the perfect all-in-one tuner upgrade for PCs and laptops.

panagiotinho
27-07-12, 17:58
καλησπερα! εχω μια τηλεοραση παλιας τεχνολογιας η οποια εχει μονο υποδοχη για κεραια, ουτε scart ουτε τιποτα. ο αποκωδικοποιητης μου εχει ως εξης: http://img176.imagevenue.com/img.php?image=395920874_DSC_0037_122_233lo.JPG υπαρχει τροπος συνδεσης και αν ναι πως? ευχαριστω!

Serafeim Karakostas
27-07-12, 18:06
Είναι επίγειος mpeg-4 ο δέκτης αυτός;

panagiotinho
27-07-12, 18:13
βασικα ηταν της on telecoms απο ενα προγραμμα της. το σιγουρο ειναι οτι λειτουργει ως αποκωδικοποιητης σε τηλεοραση που εχει scart (το εχω δοκιμασει)

Serafeim Karakostas
27-07-12, 18:18
Βάζεις το καλώδιο της κεραίας στο rf in και ένα καλώδιο από το rf out στην υποδοχή κεραίας της τηλεόρασης.

panagiotinho
27-07-12, 18:20
θα το δοκιμασω! ευχαριστω πολυ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.