PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

cranky
30-07-12, 01:06
ok μπορεί να σε πρήζουμε λίγο παραπάνω με τα pm ...
Να μήν ρωτάτε με pm.
Nα ρωτάτε δημόσια, να μαθαίνουμε όλοι απο τις απαντήσεις τους.
Επίσης, μπορεί να δεί την ερώτησή σας κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω, και να βοηθηθήτε περισσότερο.

nautilus7
30-07-12, 10:55
Μια ερώτηση σε όσους έχουν βάλει HD δέκτη σε CRT τηλεοράσεις: είδατε διαφορά εικόνας μεταξύ της EPTHD και των ΕΤ1\ΝΕΤ;Σε μια πολύ καλή 29" CRT Philips που έχω (την αγόρασα ~1100 το 2004) βλέπω διαφορά, αλλά μικρή.

Seitman
30-07-12, 11:02
Σε τηλεοράσεις CRT μην περιμένετε να δείτε εκπληκτικές διαφορές, αφού δεν έχουν δυνατότητα απεικόνισης HD.

nautilus7
30-07-12, 11:34
Εκπληκτικές διαφορές σε καμία περίπτωση. Αλλά σίγουρα αν έχεις μια πολύ καλή crt που επεξεργάζεται ψηφιακά το σήμα με διάφορα συστήματα (π.χ pixel plus της Philips) σίγουρα αυτή έχει δυνατότητα απεικόνισης παραπάνω από 576i που είναι τα άλλα κανάλια. Όχι βέβαια 1080p, αλλά αρκετά κοντά στο 720p. Όμως εξαιτίας και του μικρού μεγέθους των crt οι περισσότερες διαφορές εκμηδενίζονται.

konenas
30-07-12, 13:20
Η ψηφιακή πάντως έχει πολλά προβλήματα ακόμα.
Η τηλεόρασή μου έχει καθυστέρηση ;) 2-5 δευτερόλεπτα και απ' ότι φαίνεται τα βγάζει πέρα μια χαρά και σε HD με φανταστική ανάλυση.

Ο δέκτης όμως με 1 δευτερόλεπτο δεν τα βγάζει. ( της άλλης τηλεόρασης )
Πολλά προβλήματα και με την καλωδίωση της πολυκατοικίας που είναι παλιά ( 30 ετών και ).

Υπάρχει ρύθμιση στον δέκτη LVIEW HD για καθυστέρηση και cache?

phantom77
30-07-12, 13:25
Να μήν ρωτάτε με pm.
Nα ρωτάτε δημόσια, να μαθαίνουμε όλοι απο τις απαντήσεις τους.
Επίσης, μπορεί να δεί την ερώτησή σας κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω, και να βοηθηθήτε περισσότερο.
Kαι εγώ αυτής της άποψη είμαι εκτός κι αν ο ερωτήσεις είναι πολύ εξειδικευμένες. Έτσι κι αλλιώς αν δεν λυθεί το πρόβλημα με ΠΜ, υπάρχει πάντα και η...δημόσια διαβούλευση :)

Αυτό που με εκνευρίζει είναι μερικοί που γράφονται σε ένα forum και πρώτη τους δουλειά είναι να στείλουν ΠΜ σε κάποιον για βοήθεια, χωρίς πρώτα να απευθυνθούν στην ανοιχτή συζήτηση.


Σε μια πολύ καλή 29" CRT Philips που έχω (την αγόρασα ~1100 το 2004) βλέπω διαφορά, αλλά μικρή.

Σε τηλεοράσεις CRT μην περιμένετε να δείτε εκπληκτικές διαφορές, αφού δεν έχουν δυνατότητα απεικόνισης HD.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αιτία της ερώτησης ήταν η απορία κάποιων φίλων για το αν αξίζει HD δέκτης σε SD τηλεόραση.
Δεν περίμενα να υπάρχει μεγάλη διαφορά, μια μικρή βελτίωση σε ευκρίνεια και χρώματα όμως νομίζω είναι αναμενόμενη.

- - - Updated - - -


Η ψηφιακή πάντως έχει πολλά προβλήματα ακόμα.
Η τηλεόρασή μου έχει καθυστέρηση ;) 2-5 δευτερόλεπτα και απ' ότι φαίνεται τα βγάζει πέρα μια χαρά και σε HD με φανταστική ανάλυση.

Ο δέκτης όμως με 1 δευτερόλεπτο δεν τα βγάζει. ( της άλλης τηλεόρασης )
Πολλά προβλήματα και με την καλωδίωση της πολυκατοικίας που είναι παλιά ( 30 ετών και ).

Υπάρχει ρύθμιση στον δέκτη LVIEW HD για καθυστέρηση και cache?

Τι εννοείς όταν λες "καθυστέρηση"; Στην αλλαγή καναλιών;

konenas
30-07-12, 13:41
Ναι, αν καθυστερεί και κασάρει τότε θα δείχνει χωρίς κουτάκια και κολλήματα .

phantom77
30-07-12, 14:18
Ναι, αν καθυστερεί και κασάρει τότε θα δείχνει χωρίς κουτάκια και κολλήματα .

Δυστυχώς οι δέκτες δεν λειτουργούν έτσι. Έχουν μεν κάποιο μικροποσότητα μνήμης αλλα, αν το σήμα που έρχεται είναι αδύναμο, δεν μπορούν να ζητήσουν επανάληψη αποστολής των προβληματικών "πακέτων" όπως στα δίκτυα.

Αν η κεραία δεν φέρνει σήμα σε καλή ποιότητα, ο δέκτης δύσκολα θα ανταποκριθεί.

talos_2002
30-07-12, 16:08
Λοιπό, ο 210AD μοιάζει πολύ με τον 215D, σε βαθμό να λένε πολλοι οτι είναι το ιδιο μηχάνημα σε άλλο κουτί.

...
Εδω θα δεις ένα δείγμα των υποτίτλων του 215D: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97019-Crypto-ReDi-215D?p=1056519935&viewfull=1#post1056519935
Μάλλον και του 210AD ειναι ίδιοι.

Ο 210AD και ο 215D έχουν ίδιο επεξεργαστή (ALi M3601E) -άρα τα κυριότερα χαρακτηριστικά είναι ίδια-, αλλά ο 215 είναι άλλου κατασκευαστή. Επίσης είναι πολύ νεότερος, οπότε έχει νεότερη έκδοση λογισμικού της ALi.

O 210 εμφανίζει πολύ μικρούς υπότιτλους στα βιντεάκια, δυστυχώς.
Ο 215 έχει διορθωμένο-καλό μέγεθος λόγω του νεότερου λογισμικού του.

aphroditi
30-07-12, 18:31
πανω που επιτελους κατεληξα σε αποκωδικοποιητη ,της crypto 210ad δεν τον εβρισκα στα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων, μεχρι που τηλεφωνησα σε ενα μικρο μαγαζι κι ο ανθρωπος ηταν πολυ εξυπηρετικος.Με ρωτησε για τι τηλεοραση προοριζεται ο αποκωδικοποιητης.Του ειπα πως εχω παλια οθονη, αλλα συγχρονο μονιτορ υπολογιστη, τον οποιο (τον αποκωδικοποιητη)θα μπορεσω να τον συνδεσω στο μονιτορ, οπως μου ειπατε κι εδω.Κι ευτυχως αυτος ο καλος ανθρωπος μου ανοιξε τα ματια και μου ειπε οτι αν δεν εχει το μονιτορ ενσωματωμενα ηχεια,τοτε, θα βλεπω, αλλα δεν θα ακουω, ασχετα αν τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα στον υπολογιστη(κι ο υπολογιστης ανοιχτος).Μου ειπε οτι θα ρωτησει αυριο αν υπαρχει καλωδιο που να συνδεεται στην οθονη και να εχει 2 εξοδους,μια για αποκωδικοποιητη, και μια για τα ηχεια.Θα την παταγα....!!!

jap
30-07-12, 19:03
Γράψε και τι μοντέλο είναι το monitor... Μη ντρέπεσαι! Να σου έγραψαν εδώ ότι μπορείς να συνδέσεις αποκωδικοποιητή σε οποιοδήποτε μόνιτορ, δεν το νομίζω.

Nikiforos
30-07-12, 19:29
Σε τηλεοράσεις CRT μην περιμένετε να δείτε εκπληκτικές διαφορές, αφού δεν έχουν δυνατότητα απεικόνισης HD.

εκτος του ΕΡΤ HD δεν υπάρχει προς το παρον αλλο καναλι με τετοια αναλυση! οι διαφορες στην ποιοτητα ειναι και θεμα ληψης καθως τα ψηφιακα ειναι πεντακαθαρα απο παρεμβολες! οσο καλη να ειναι η αναλογική ληψη σαν ψηφιακα δεν ειναι! βεβαια στα ψηφιακα τυχαινει αν δεν εχουμε καλο σημα ληψης (πχ αν δεν εχουμε οπτικη με τις κεραιες στα βουνα) οπως εδω που ειμαι εγω να μας κανει μερικες φορες τετραγωνακια ή να κολλάει η εικόνα κάπως. Επισης αν ο ψηφιακος δεκτης ειναι SD που δεν εχει και εξοδο HDMI σαφως δεν παιζει τα καναλια HD. Η αναλυση στα σημερινα καναλια ειναι σε ποιοτητα dvd και σε μερικα ακομα χειροτερη βλεπε Attica TV! μονο ο ΣΚΑΙ εχει την καλυτερη ποιοτητα αλλα δεν ειναι αναλυση HD!

Aν έχετε οθόνη από PC που έχει ψηφιακή θυρα DVI υπάρχει καλωδιο ή μικρος αντάπτορας που το κάνει σε HDMI και μπορειτε να συνδεσετε επανω φηφιακο hd αποδικοποιητή. Αν εχει μονο VGA (dsub) δεν ξερω αν υπαρχει δεκτης με τετοια εξοδο, προσωπικα δεν εχω δει κανέναν. Και παλι γινεται μετατροπη οπως για να μπορουμε να τον συνδεσουμε!

phantom77
30-07-12, 20:21
πανω που επιτελους κατεληξα σε αποκωδικοποιητη ,της crypto 210ad δεν τον εβρισκα στα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων, μεχρι που τηλεφωνησα σε ενα μικρο μαγαζι κι ο ανθρωπος ηταν πολυ εξυπηρετικος.Με ρωτησε για τι τηλεοραση προοριζεται ο αποκωδικοποιητης.Του ειπα πως εχω παλια οθονη, αλλα συγχρονο μονιτορ υπολογιστη, τον οποιο (τον αποκωδικοποιητη)θα μπορεσω να τον συνδεσω στο μονιτορ, οπως μου ειπατε κι εδω.Κι ευτυχως αυτος ο καλος ανθρωπος μου ανοιξε τα ματια και μου ειπε οτι αν δεν εχει το μονιτορ ενσωματωμενα ηχεια,τοτε, θα βλεπω, αλλα δεν θα ακουω, ασχετα αν τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα στον υπολογιστη(κι ο υπολογιστης ανοιχτος).Μου ειπε οτι θα ρωτησει αυριο αν υπαρχει καλωδιο που να συνδεεται στην οθονη και να εχει 2 εξοδους,μια για αποκωδικοποιητη, και μια για τα ηχεια.Θα την παταγα....!!!

Δεν ανέφερα κάτι για ηχεία επειδή, εφόσον η οθόνη έχει scart, υπέθεσα οτι θα έχει κάποια υποστήριξη για τον ήχο που έρχεται μέσα απο το scart.

Όπως είπε και ο... πάπιας πιο πάνω, αν ξέραμε το μοντέλο της οθόνης θα μας βοηθούσε να σε βοηθήσουμε :)

jap
30-07-12, 20:26
Ο πάπιας λέει να ανεβάσουμε μια φωτό ενός scart, μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα...

Αυτό (http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector) ΔΕΝ είναι scart

jenni
30-07-12, 22:45
Kαι εγώ αυτής της άποψη είμαι εκτός κι αν ο ερωτήσεις είναι πολύ εξειδικευμένες. Έτσι κι αλλιώς αν δεν λυθεί το πρόβλημα με ΠΜ, υπάρχει πάντα και η...δημόσια διαβούλευση :)

Αυτό που με εκνευρίζει είναι μερικοί που γράφονται σε ένα forum και πρώτη τους δουλειά είναι να στείλουν ΠΜ σε κάποιον για βοήθεια, χωρίς πρώτα να απευθυνθούν στην ανοιχτή συζήτηση.


Όχι όχι δεν δεν με σφάζει με το μπαμπάκι...
όχι όχι δεν μου την λέει δημόσια...
όχι όχι δεν αναφέρετε σε μένα...
όχι όχιδεν είναι αυτό που νομίζετε...

υγ1. κι εγώ δεν σε συμπάθησα από την πρώτη στιγμή :p για αυτό είπα να σου στείλω μερικά pms παραπάνω :sorry:

υγ2. εγώ παντός έκανα το αντίθετο πρώτα δημόσια και μετά pm. Άδικα με κατιγορούτε :cry:

- - - Updated - - -


Τι εννοείς όταν λες "καθυστέρηση"; Στην αλλαγή καναλιών;

πρώτα ακούει φωνή ,μαύρη οθόνη και μετά απο 3-5" βλέπει εικόνα.....

phantom77
30-07-12, 22:52
Όχι όχι δεν δεν με σφάζει με το μπαμπάκι...
όχι όχι δεν μου την λέει δημόσια...
όχι όχι δεν αναφέρετε σε μένα...
όχι όχιδεν είναι αυτό που νομίζετε...

υγ1. κι εγώ δεν σε συμπάθησα από την πρώτη στιγμή :p για αυτό είπα να σου στείλω μερικά pms παραπάνω :sorry:

υγ2. εγώ παντός έκανα το αντίθετο πρώτα δημόσια και μετά pm. Άδικα με κατιγορούτε :cry:

Αφού δεν έχεις τη μύγα γιατί μυγιάζεσαι άδικα; :D


πρώτα ακούει φωνή ,μαύρη οθόνη και μετά απο 3-5" βλέπει εικόνα.....

Φυσιολογικό. 800 ευρά έσκασα για την Panasonic και κάνει τα ίδια. Να την πετάξω;

jenni
30-07-12, 23:11
Αφού δεν έχεις τη μύγα γιατί μυγιάζεσαι άδικα; :D

Δικια μου είναι ότι θέλω την κάνω :rofl:
Μάλιστα τώρα με φωτογράφισες :hmm:


Φυσιολογικό. 800 ευρά έσκασα για την Panasonic και κάνει τα ίδια. Να την πετάξω;
:OOPS::OOPS::OOPS: :wal:


Μήπως θα έπρεπε να τους :rant::hammered::chair::gun::2guns::rifle::shoot: λίγο?

aphroditi
31-07-12, 00:43
το μονιτορ ειναι LG L222WS.Δεν ανεφερα οτι εχει ηχεια η οθονη, αλλα οτι εχω 5 ηχεια με βυσμα που κουμπωνουν στον υπολογιστη.Αν ειχε ηχεια το μονιτορ, τι τα ηθελα τα υπολοιπα;Κι ανεφερα επισης πως εχει 2 scart μια για το ρευμα και μια για την κεραια

jap
31-07-12, 01:07
Ε, αυτά δεν τα λένε scart, σκάρτα τα λένε... Να υποθέσω ότι η υποδοχή "κεραίας" είναι η μπλε... Δεν κάνει η οθόνη σου για αυτή τη δουλειά. Και οι πληροφορίες που έδωσε ο phantom77 βέβαια σωστές ήταν με βάση τα όσα έγραψες εσύ... :)

konc
31-07-12, 01:59
Ε, αυτά δεν τα λένε scart, σκάρτα τα λένε...
Φίλε σου ξέφυγε ένα "ρ" :D



το μονιτορ ειναι LG L222WS.Δεν ανεφερα οτι εχει ηχεια η οθονη, αλλα οτι εχω 5 ηχεια με βυσμα που κουμπωνουν στον υπολογιστη.Αν ειχε ηχεια το μονιτορ, τι τα ηθελα τα υπολοιπα;Κι ανεφερα επισης πως εχει 2 scart μια για το ρευμα και μια για την κεραια

Σου είχα απαντήσει και στην αρχή των ερωτήσεών σου, αλλά θα κάνω μια τελευταία απόπειρα, ακόμα πιο λακωνικός και συγκεκριμένος:
1) Όλοι οι δέκτες απ' όσους σκέφτεσαι να πάρεις σου κάνουν και θα βλέπεις τηλεόραση. Θα τον συνδέσεις με ένα απλό scart καλώδιο στην τηλεόρασή σου. Αν δεν έχεις τέτοιο καλώδιο και αγοράσεις, ΔΕΝ πρέπει να το πληρώσεις πάνω από 5 ευρώ ακόμα και από χρυσάφι να είναι.
2) Σε κανέναν δέκτη δεν θα συνδέσεις τα ηχεία σου, ούτε μπορείς να το κάνεις..
2) ..επίσης ούτε την συγκεκριμένη οθόνη (δεν έχει ΚΑΝ ελεύθερη μια 2η υποδοχή για να συνδέσεις καλώδιο, έλεος)

Οτιδήποτε άλλο, μιας και μας περιέγραψες αναλυτικά τι ακριβώς θέλεις να συνδέσεις, απλά θα κάνουν πλουσιότερο τον συμπαθητικό πωλητή που ψάχνει να σου βρει το μαγικό καλώδιο. Φυσικά είσαι ελεύθερη να το ψάξεις λίγο ακόμα και να ψωνίσεις κατά βούληση εμπιστευόμενη όποιον προτιμάς. Σόρυ αν ακούγομαι άκομψα απόλυτος, αλλά δεν φταίω ούτε σκοπό να σε αποπάρω έχω. Οι συνδέσεις που θέλεις να κάνεις όμως δεν αντέχουν σε 2η ανάγνωση και συζήτηση, δυστυχώς υπάρχει μόνο μία.

aphroditi
31-07-12, 02:46
αυτο που καταλαβα ειναι "α ρε ατιμη οικονομικη κριση τι μας κανεις,να μη μπορουμε να αγορασουμε μια τηλεοραση3 d με ιντερνετ , να της χτυπω και παλαμακια να αλλαζει μονη της καναλι χαχα), οποτε αυριο παραγγελνω εναν crypto 40 για την τηλεοραση την αρχαια που πηρα προικα απο την μαμα μου:respekt: και μολις πιασω δουλεια και εξοφλησω ολα τα χρεη μου(στην αλλη ζωη:cry:)θα παρω συγχρονη τηλεοραση;)

Nikiforos
31-07-12, 12:14
http://www.skroutz.gr/s/12870/LG-L222WS.html

Εδω λέει πως εχει μονο εισοδο VGA! παραπανω ειπες πως εχει 2 scart? δεν νομιζω πως εχει κανονικες οθονες υπολογιστων με SCART, εκτος αν ειναι TV και εχει και εισοδο VGA γιατι εχω εγω μια bluesky. Αν ειναι ετσι οπως στο Link του skroutz θελει ειδικο μηχανημα να κανει μετατροπη ή ανταπτορα. Δες : http://www.pinout.net/connectors/scart2vga.jpg και http://www.selectgadget.co.uk/sg/index.html?s=B1B9B4A64A840AB91A2DEF54B5A1F6B9&p=51679ce3738a69b94d40325e0e3d57db&m=1343725973226&a=/products&categoryid=28&stockid=460 και http://www.tigerdirect.com/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=2244683&CatId=280
σχετικα με τον ηχο τα ηχειακια σου εχουν δικο τους ενισχυτη οποτε φυσικα και μπορεις να εχεις ηχο απο ψηφιακο δεκτη!!! απλα θες εναν αναπτορα ή καλωδιο να βγαλει απο 2 RCA αρσενικα (εχει θυληκα ο δεκτης σου λογικα) σε καρφακι θυληκο για να βαλεις το καλωδιο απο τα ηχειακια σου!
βρηκα και αυτο αλλα δεν ξερω αν δουλευει και αναποδα δλδ απο εξοδο scart σε εισοδο VGA http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566122

nnn
31-07-12, 12:17
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια μάλλον χαζή ερώτηση.

Είμαι ενεργός συνδρομητής της Nova και έχω τον αποκωδικοποιητή HD831 που υποστηρίζει mpeg4.

Από την αρχή της συνδρομής στην Nova έπιανα τα κανάλια της Digea και τα κρατικά ψηφιακά.

Από 20/07 όμως έχω δει σε φίλους και γνωστούς ότι στο μπουκέτο της Digea έχουν προστεθεί και καινούργια κανάλια τα οποία εγώ δεν πιάνω από Nova (Channel 9, Kontra κτλ).

Έκανα “Σάρωση Καναλιών” από τις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή αλλά πάλι δεν τα πιάνει.

Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να βλέπω όλα τα ελεύθερα ψηφιακά μέσω αποκωδικοποιητή Nova?

Η κεραία σου που είναι στραμμένη ?
Ρωτάω για την συμβατική και όχι το πιάτο.

Nikiforos
31-07-12, 12:20
αυτή ειναι η μετατροπή που απαιτείται για να συνδέσουμε μια συσκευη με SCART εξοδο σε μια εισοδο VGA πχ σε οθόνη απο υπολογιστή http://www.geocities.ws/podernixie/htpc/dvd2vga2.gif αναλυτικά : http://www.geocities.ws/podernixie/htpc/cables-en.html είναι απλό και όποιος ξέρει απο κολλήματα μπορεί να το φτιάξει αλλιώς υπάρχουν και έτοιμα κυρίως απο εξωτερικό για "λογικές" τιμές!
παντως αυτο όπως τα λέει πρεπει να κάνει! http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=14809 και μετατροπεας scart σε HDMI! αλλα ακριβος! http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=14_611&products_id=8436

phantom77
31-07-12, 12:39
... και μετατροπεας scart σε HDMI! αλλα ακριβος! http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=14_611&products_id=8436

Φυσικά και είναι ακριβός, κάνε μετατροπή σήματος και όχι απλά μετατροπή...βύσματος!

Με τόσα λεφτά μπορείς να βρεις οθόνη με HDMI και ηχεία.

Nikiforos
31-07-12, 19:39
το γνωρίζω! απλά το ανέφερα επειδή το βρήκα μπροστά μου! στην περίπτωση πάντως που θέλουμε να βγάλουμε από SCART σε VGA είσοδο αυτό γίνεται με καλώδιο καθώς και τα 2 βυσματα εχουν σήμα συχρονισμού, σήμα RGB και είναι αναλογικά, μόνο το βύσμα αλλάζει...με λιγα λογια με τα κατάλληλα καλώδια μπορούμε έναν ψηφιακό δεκτη SD ή ΗD να τον συνδέσουμε σε μια οθόνη υπολογιστή με είσοδο αναλογική VGA και μπορούμε να παίξουμε και με ηχειακια απο pc αφού αυτά εχουν δικό τους ενισχυτή ήχου!

jap
31-07-12, 20:19
Λοιπόν, επειδή παλιότερα είχαμε προτείνει τη λύση του μεταλλικού splitter καλής ποιότητας σε αυτό το thread αντί για τη χρήση του loop-through του δέκτη: Εφόσον έγινε switch-off, αυτή δεν είναι η καλύτερη πλέον λύση.

Με το ταυ έπιανα με πιξέλιασμα τα κανάλια στο 65, μία έπιανα και μία δεν έπιανα τα κανάλια στο 54, δεν είχα πιάσει καθόλου αυτά στο 63. Με το που έφυγε το ταυ από τη μέση, με καλής ποιότητας καλώδιο κεραίας απευθείας από την πρίζα της κεντρικής κεραίας στον αποκωδικοποιητή, τα πιάνω όλα μια χαρά.

Ίσως αξίζει να δοκιμάσει όποιος έχει πρόβλημα και με ένα καλό (πρεσαριστό όπως το λέμε) καλώδιο κεραίας.

Nikiforos
31-07-12, 21:31
Τα προβλήματα λήψης στις συχνότητες 63, 65 και 54 είναι επειδή έχουν χαμηλότερη στάθμη εκπομπής απο τις άλλες! έτσι ενώ τις άλλες μπορεί να τις πιάνουμε τέλεια αυτές τις πιάνουμε με προβλήματα! εγώ δεν πιάνω την 54 καθόλου ακόμα. Ειναι λογικό αν κάνουμε κάτι να αλλαξουμε την ισχύ μας δλδ την απολαβή σε db στην ουσία να διορθώσουμε αυτο το προβλημα (εφοσον δεν κανουν τπτ απο τις κεραιες τους), οπως πχ να βαλουμε κεραια με μεγαλυτερη απολαβη, αν εχουμε να την παμε σε καλυτερη θεση, να μην εχουμε πολλα εξαρτηματα διακλαδωσεις κτλ. Εγω εδω εχω θεμα, εχω μια κεραια και 2 τηλεορασεις και μια δορυφορικη με 2 δεκτες, ετσι πρεπει να τα εχω ολα μαζι! κατεβαινει ενα καλωδιο απο την κεραια παει σε ενα κουτακι και βγαζει 2 εξοδους, μετα παει σε ενα ΤΑΦ μεταλλικο που παιρνει το δορυφορικο σημα και το τηλεοπτικο και το κανει ενα για την μια tv και αλλο ενα για την αλλη tv. Τωρα σε καθε tv εχει αλλο ενα τετοιο ΤΑΦ που κανει το αναποδο παιρνει το καλωδιο και ξεχωριζει το τηλεοπτικο σημα απο το δορυφορικο και τα βγαζει χωρια. Οπως καταλαβαινει καποιος αυτο σιγουρα μπορει να ριχνει το σημα, παντως στην δορυφορικη εχω τελεια ληψη (δορυφοροι hot bird με 80αρι πιατο) και στην ψηφιακη TV εχω λιγο θεμα με τις 63 και 65 ενώ την 54 δεν την πιανει καθολου! οπτικη με Υμηττο δεν εχω, εχει απειρες πολυκατοικιες μπροστα πανυψηλες! μπορει βεβαια να θελει και λιγο κουνημα η κεραια δεξια ή αριστερα, επισης επειδη δεν μπορουσα στον ιστο να πιασω μεγαλη κεραια μιας και εχω πιατα για wifi 5ghz και αντιριδες-συρματοσχοινα, εχω βαλει απο τις κοντες οποτε θα εχει και μικρότερη απολαβή σε db λογικά. Και μερικες φωτογραφιες απο τις διακλαδωσεις που λεω http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Diaxwristis1.jpg και http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Dipliexodokeraias4.jpg η κεραια ειναι στην ταρατσα http://s180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/?action=view&current=Keraiadigital.jpg

jap
31-07-12, 21:41
:oneup: Για αυτό το έγραψα κι εγώ, σε πολλούς είναι οριακά τα πράγματα και ίσως δουν βελτίωση αν ξεφορτωθούν διακλαδώσεις, παλιά καλώδια, κακής ποιότητας διακλαδωτήρια (πλαστικά). Βέβαια αν είναι λάθος ο προσανατολισμός της κεραίας και φτιάξει η βελτίωση θα είναι σημαντική, όχι οριακή.

Nikiforos
31-07-12, 21:58
όταν δεν έχεις καθαρη οπτικη επαφη (ειδες εμενα που κοιταει η κεραια) πιανεις και πολλες ανακλασεις, οποτε μπορει αν την γυρισω λιγο αριστερα-δεξια να βελτιωθει! τα ΤΑΦ τωρα δεν μπορω να τα ξεφορτωθω γιατι δεν γινεται να κανω και αλλες τρυπες στον τοιχο και να περασω τοσα καλωδια!!! επισης η μια tv ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου! ενω τωρα με καθε καλωδιο περναει μαζι και το τηλεοπτικο και το δορυφορικο σημα! δε θυμαμαι αν ειχα κανει δοκιμη απευθειας σε δεκτη την κεραια, με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω να δω διαφορες! τα καλωδια ειναι νεα και τα υλικα ειναι καλης ποιοτητας οχι φτηνιαρικα.

jap
31-07-12, 22:18
Όντως είναι δύσκολη περίπτωση. Εγώ θα κοίταγα να αντικαταστήσω τα καλώδια με έτοιμα πρεσαριστά αλλά αφού έχεις και τηλεοπτικά (σφηνωτά) και δορυφορικά (βιδωτά) θα είναι δύσκολο να βρεις στις κατάλληλες διαστάσεις και αμφίβολο αν θα έχει αποτέλεσμα. Ή να καταργήσεις τα ταυ και να περάσεις μγαλύτερα καλώδια αλλά είναι τεράστιο μανίκι. Να δούμε αν κάποιος ειδικός από εδώ έχει να προτείνει κάτι καλό. Και ναι, να δεις πρώτα τι παίζει με απευθείας καλώδιο, αλλιώς θα είναι χαμένος κόπος.

Nikiforos
31-07-12, 22:32
ίσως και η αντικατασταση κεραιας με τυπου τριαινας (televes) ή μακρυτερη τυπου χελιδονα που εχουν περισσοτερα db! αλλά πάνω απο ολα πρεπει να δοκιμάσω με σκέτη κεραία! αν δεν φτιαχτεί το πρόβλημα τότε σημαίνει πως είτε θελω καλυτερη κεραια είτε πρωτα να την γυρισω λιγο μηπως και έχω καλυτερη λήψη!

ekigoal
03-08-12, 20:06
Καλησπερα , χρειαζομαι μια συμβουλη.
Εχω συνδεσει με scart ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ LV6TBOXHD_2 ME ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SAMSUNG LE20S81B. Μολις βαζω μια ταινια 720 ή 1080 με στικακι στο Media player του αποκοδικοποιητη εχω πολυ καλη εικονα αλλα δεν εχω καθολου ηχο (με υπολοιπες ταινιες εχω ειχω κανονικα)! Τι φταιει ? καποια ρυθμιση στον αποκωδικοποιητη ή η τηλεοραση δεν υποστηριζει αυτην την δυνατοτητα ? Ο αποκωδικοποιητης εχει εξοδους : RF OUT , COAXIAL , HDMI , SCART και η τηλεοραση: scart audio in, audio out, video ,svideo και pc in. Ευχαριστω!

phantom77
03-08-12, 20:09
Καλησπερα , χρειαζομαι μια συμβουλη.
Εχω συνδεσει με scart ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ LV6TBOXHD_2 ME ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SAMSUNG LE20S81B. Μολις βαζω μια ταινια 720 ή 1080 με στικακι στο Media player του αποκοδικοποιητη εχω πολυ καλη εικονα αλλα δεν εχω καθολου ηχο (με υπολοιπες ταινιες εχω ειχω κανονικα)! Τι φταιει ? καποια ρυθμιση στον αποκωδικοποιητη ή η τηλεοραση δεν υποστηριζει αυτην την δυνατοτητα ? Ο αποκωδικοποιητης εχει εξοδους : RF OUT , COAXIAL , HDMI , SCART και η τηλεοραση: scart audio in, audio out, video ,svideo και pc in. Ευχαριστω!
Κατα πάσα πιθανότητα η ταινία έχει ήχο DTS και ο δέκτης δεν μπορεί να τον μετατρέψει σε stereo για να ακουστεί απο τα ηχεία της τηλεόρασης

ekigoal
03-08-12, 20:54
Δηλαδη φταιει η ταινια? Καποια αλλη ισως να ειχε ηχο ή με ολες τις 720 και 1080 θα αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα?

Nikiforos
03-08-12, 22:25
Δηλαδη φταιει η ταινια? Καποια αλλη ισως να ειχε ηχο ή με ολες τις 720 και 1080 θα αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα?

Δυστυχως τις περισσοτερες ταινιες που ειναι αντιγραφες απο blueray τις εχουν με DTS ηχο! για να παρεις τον ηχο πρεπει να παιξεις με ενισχυτη home cinema DTS και ψηφιακη εξοδο ηχου απο τον αποδικοποιητη σου! μερικες συσκευες (οτι συσκευη και αν ειναι) εχουν HARDWARE αποδικοποιηση και μπορουν να μετατρεψουν τον ηχο σε dolby Ac3 ή stereo και κατ επεκταση να παιξει σαν dolby surround prologic 5.1, πχ τα PC's το κανουν, και μενα ο δεκτης μου ενω παιζει matroskes αν παιζω ταινιες με DTS δεν εχω ηχο! υπαρχει και αλλη λυση με ειδικο προγραμμα για pc και κανεις μετατροπη του ηχου σε stereo χωρις να χαλαει το βιντεο και ετσι λυνεται το προβλημα! δες εδω http://www.insomnia.gr/topic/277198-dts-to-ac3-or-stereo/
εγω δουλευω ενα script σε linuxaki και κανω μια χαρα την δουλεια μου! λεγεται mkvdts2ac3 http://www.networkedmediatank.com/showthread.php?tid=2035

ekigoal
03-08-12, 23:53
Καταλαβα!! Θα κανω καποιες δοκιμες μηπως και αλλαξω την μορφη της ταινιας συμφωνα με το link που ειπες και ο θεος βοηθός!! ευχαριστω πολυ παντως!!!!!

thourios
04-08-12, 00:29
Είχα ανεβάσει παλιά έναν οδηγό μετατροπής ήχου DTS σε AC3 όταν είχε βγει ο πρώτος WD Media Player . Τον ξανά αναβέζω καθώς μπορεί να λύσει το πρόβλημα αυτό με τον ήχο.

Για όσους έχουν προβλήματα με το popcorn audio converter το έχω ανεβάσει εδώ έτοιμο μαζί με τα tools. Δηλαδή μετατροπή του αρχείου DTS σε AC3 χωρίς ταλαιπωρία Το πρόγραμμα είναι δωρεάν:

Κώδικας:

http://rapidshare.com/files/293678713/Audio_Converter1.rar

1.Aποσυμπιέζουμε το αρχείο rar στην επιφάνεια εργασίας.
2.Ανοίγουμε τον φάκελο.
3.Ανοίγουμε το Audio converter και ελέγχουμε αν έχουμε για
Source directory: movie mkv και για
Target directory: temp.
Αν όχι κάνουμε τις απαραίτητες αλλάγές. Σημείωνω δε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν καθόλου κόκκινες ενδείξεις.
4.Στον φάκελο movie mkv τοποθετούμε το αρχείο που θέλουμε να μετατρέψουμε.
5. Ανοίγουμε τον Audio converter.
6. Πατάμε run. Και ΟΚ.
Το καινούργιο αρχείο δημιουργείται στο temp αρχείο του φακέλου μας.
Το κάνουμε copy paste στον εξωτερικό μας δίσκο τον οποίο μετά συνδέουμε στο WD player και απολαμβάνουμε.

Αν υπάρχουν προβλήματα με τα Windows XP συνήθως, μετακινούμε τον αποσυμπιεσμένο φάκελο που κατεβάσαμε Audio converter1 κάτω από τον σκληρό μας δίσκο και δεν το αφήνουμε στην επιφάνεια εργασίας. Δηλαδή:
Ο Υπολογιστής μου, Ανοίγουμε το C ( C όπου σκληρός μας δίσκος) και το κάνουμε copy paste εκεί.
Ακολουθούμε τα παραπάνω.

:oneup:

afkfgkgkka
04-08-12, 16:24
χαίρετε, μπορείτε να μου πείτε τι αποκωδικοποιητές ταιριάζουν σε αυτές τις 3 τηλεοράσεις?
ευχαριστώ

107504107505107506

masterfaster
04-08-12, 16:51
Το πρωτο τι ειναι? VCR ή TV? :lol:

ολες εχουν scart, οποτε ενας απλος αποκωδικοποιητης για την καθεμια αρκει για να βλεπεις καναλια. Τωρα αν θες ο αποκωδικοποιητης να γραφει σε usb stick ή usb hard disk (external), τοτε θα παρεις αποκωδικοποιητη που να εχει και τετοια δυνατοτητα. HD αποκωδικοποιητη παιρνεις μονο αν η τηλεοραση εχει υποστηριξη για HD αναλυση.

phantom77
04-08-12, 17:14
Το πρωτο τι ειναι? VCR ή TV? :lol:

ολες εχουν scart, οποτε ενας απλος αποκωδικοποιητης για την καθεμια αρκει για να βλεπεις καναλια. Τωρα αν θες ο αποκωδικοποιητης να γραφει σε usb stick ή usb hard disk (external), τοτε θα παρεις αποκωδικοποιητη που να εχει και τετοια δυνατοτητα. HD αποκωδικοποιητη παιρνεις μονο αν η τηλεοραση εχει υποστηριξη για HD αναλυση.

Ή αν θέλεις να βλέπεις και καμιά ματρόσκα που και που ;)

Και οι τρεις τηλεοράσεις είναι απλά η πρώτη έχει το πάνελ των εισόδων οριζόντια και όχι κάθετα όπως η περισσότερες.
Η Samsung στη 2η φωτογραφία έχει HDMI οπότε μπορείς να βάλεις HD δέκτη.
Η τρίτη έχει το πιο φθαρμένο scart (αν είναι scart) που είδα ποτέ μου :p

talos_2002
04-08-12, 17:18
χαίρετε, μπορείτε να μου πείτε τι αποκωδικοποιητές ταιριάζουν σε αυτές τις 3 τηλεοράσεις?
ευχαριστώ

107504107505107506

Ουσιαστικά όλοι, αφού σχεδόν όλοι έχουν έξοδο scart την οποία διαθέτουν και οι τρεις τηλεοράσεις σου.

Στην Samsung, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιον δέκτη με έξοδο HDMI, ώστε να εκμεταλλευθείς της καλύτερη ποιότητα που προσφέρει αυτή η σύνδεση.

ekigoal
04-08-12, 20:01
thourie ακολουθησα τις οδηγιες σου αλλα μολις πατησα run μου εμφανισε στο πινακα Progress log τις παρακατω πληροφοριες , αλλα στο φακελο temp δεν εμφανιστηκε κατι και γενικα δεν ειδα καπου να αλλαζει κατι!:

[I][SIZE=1]Extracting Information for file "C:\Audio Converter1\movie mkv\Lockout.UNRATED.1080p.BluRay.X264-BLOW\Lockout.UNRATED.1080p.BluRay.X264-BLOW.mkv"
Video Track:
Track Number: 1
Codec: V_MPEG4/ISO/AVC
Pixel Resolution: 1920x808
Aspect ratio: 2.38
Display Resolution: 1920x808
Frames per second: 23.976
Audio Track #1
Track Number: 2
Codec: A_DTS
SampleRate: 48000
Channels: 6
Skipping conversion - would result in file with no audio tracks

afkfgkgkka
04-08-12, 22:14
Η τρίτη έχει το πιο φθαρμένο scart (αν είναι scart) που είδα ποτέ μου :p

αυτό με προβληματίζει, πώς θα ξέρω αν είναι σίγουρα SCART?
η τηλεόραση είναι THOMSON του 1986 "ελληνικής συναρμολόγησης"

thourios
04-08-12, 22:51
Είναι από τις τηλεοράσεις τις οποίες συναρμολογούσε τότε η Ράδιο Κορασίδης στο Νέο Φάληρο. Scart είναι 100%. Αν έχουν πρόβλημα οι επαφές προσπάθησε να τις καθαρήσεις με ένα spray που πουλάνε στα καταστήματα ηλεκτρονικών.

afkfgkgkka
05-08-12, 15:04
Είναι από τις τηλεοράσεις τις οποίες συναρμολογούσε τότε η Ράδιο Κορασίδης στο Νέο Φάληρο. Scart είναι 100%. Αν έχουν πρόβλημα οι επαφές προσπάθησε να τις καθαρήσεις με ένα spray που πουλάνε στα καταστήματα ηλεκτρονικών.

thanks!

jenni
08-08-12, 15:21
για help me pls
λοιπόν έχουμε μια κεραία και 4 τηλεοράσεις....
πώς μπορώ να τις συνδέσω για να πιάνω σε όλες τα κανάλια?
πέρα από τα καλώδια που θα πρέπει να αλλαχτούν γιατί έχουν αρκετές ενώσεις
να βάλω κάποιο ταυ, κάποιο ενισχυτή και από κει να της συνδέσω όλες, ή κατευθείαν από την κεραία χωρίς τίποτα πάνω...


Όντως είναι δύσκολη περίπτωση. Εγώ θα κοίταγα να αντικαταστήσω τα καλώδια με έτοιμα πρεσαριστά αλλά αφού έχεις και τηλεοπτικά (σφηνωτά) και δορυφορικά (βιδωτά) θα είναι δύσκολο να βρεις στις κατάλληλες διαστάσεις και αμφίβολο αν θα έχει αποτέλεσμα. Ή να καταργήσεις τα ταυ και να περάσεις μγαλύτερα καλώδια αλλά είναι τεράστιο μανίκι. Να δούμε αν κάποιος ειδικός από εδώ έχει να προτείνει κάτι καλό. Και ναι, να δεις πρώτα τι παίζει με απευθείας καλώδιο, αλλιώς θα είναι χαμένος κόπος.

έτοιμα πρεσαριστά μέχρι ποσά μετρά μπορώ να βρω στο εμπόριο?
και τι είναι τα τηλεοπτικά (σφηνωτά), δορυφορικά (βιδωτά)?
έχουν άλλα βύσματα από αυτό τής κεραίας?

phantom77
08-08-12, 15:32
για help me pls
λοιπόν έχουμε μια κεραία και 4 τηλεοράσεις....
πώς μπορώ να τις συνδέσω για να πιάνω σε όλες τα κανάλια?
πέρα από τα καλώδια που θα πρέπει να αλλαχτούν γιατί έχουν αρκετές ενώσεις
να βάλω κάποιο ταυ, κάποιο ενισχυτή και από κει να της συνδέσω όλες, ή κατευθείαν από την κεραία χωρίς τίποτα πάνω...

Μάλλον θα χρειαστείς ενισχυτή και απο αυτόν θα φεύγουν τα καλώδια για τις τηλεοράσεις. Περισσότερα θα σου πουν κάποιοι με μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοιες εγκαταστάσεις.


έτοιμα πρεσαριστά μέχρι ποσά μετρά μπορώ να βρω στο εμπόριο?
και τι είναι τα τηλεοπτικά (σφηνωτά), δορυφορικά (βιδωτά)?
έχουν άλλα βύσματα από αυτό τής κεραίας?

Έχω φτιάξει 10μετρο καλώδιο κεραίας σε κατάστημα ηλεκτρονικών.

"Σφηνωτά" ειναι συνηθισμένα βύσματα που μπαινουν στη θέση τους με απλή πίεση.

Τα "βιδωτά" (F connectors (http://en.wikipedia.org/wiki/F_connector))...βιδωνουν για να συνδεθούν στην υποδοχή του δέκτη. Απορώ γιατί και οι τηλεοράσεις δεν έχουν βιδωτά βύσματα, είναι πιο σταθερά.

jap
08-08-12, 16:04
Στο Αμερική όλα βιδωτά είναι (όπως τα f-type της εδώ δορυφορικής) εδώ και δεκαετίες, και στις τηλεοράσεις από πίσω και παντού, αλλά σε μας τους Ευρωπαίους αρέσει να βγάζουμε δικά μας στάνταρ. Το RJ11 (κουμπωτό κλιπ για τα τηλέφωνα) μας πήρε στην Ελλάδα κάποιες δεκαετίες να το υιοθετήσουμε.

Τζένη, σε ένα κατάστημα με κεραίες θα σου λύσουν όλες τις απορίες. Πρεσαριστά έτοιμα κυκλοφορούν μέχρι 10 μέτρα (http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=54_65&products_id=1011). Αν θες 15 ή 20 μέτρα, φτιάχνει ο κεραιάς - δηλαδή είναι καλύτερο να έχεις μονοκομματο καλώδιο, παρά περισσότερα αλλά καλύτερης ποιότητας βύσματα. Κάθε μέτρο καλωδίου, κάθε βύσμα υποβαθμίζει και λίγο το σήμα. Αλλά δεν είναι τεράστιο το κέρδος των πρεσαριστών έναντι χειροποίητων, το ανέφερα ως πιθανή λύση για την περίπτωση του Νικηφόρου που είναι οριακή.

jkoukos
08-08-12, 17:35
Στο Αμερική όλα βιδωτά είναι (όπως τα f-type της εδώ δορυφορικής) εδώ και δεκαετίες, και στις τηλεοράσεις από πίσω και παντού, αλλά σε μας τους Ευρωπαίους αρέσει να βγάζουμε δικά μας στάνταρ. Το RJ11 (κουμπωτό κλιπ για τα τηλέφωνα) μας πήρε στην Ελλάδα κάποιες δεκαετίες να το υιοθετήσουμε.
Ακόμη και σήμερα το σύνολο σχεδόν των τηλεοράσεων (και μόνο) που πωλούνται παγκοσμίως έχει το απλό βύσμα (IEC 169-2), σε αντίθεση με την Αμερική που γίνεται χρήση του Type-F (IEC 60169-24) λόγω επικράτησης της καλωδιακής τηλεόρασης εκεί.
Είναι θέμα των κατασκευαστών να αλλάξουν το βύσμα (όπως έχουν κάνει κατά το παρελθόν) και είναι σίγουρο ότι οι τοπικοί εγκαταστάτες θα υλοποιούν αντίστοιχες εφαρμογές, καθώς σε καμία χώρα δεν υπάρχει υποχρέωση ακολουθίας κάποιου προτύπου.

Υπάρχει διαφορά ωμικής αντίστασης μεταξύ των δύο βυσμάτων. Το απλό είναι 50Ω και το Type-F 75Ω και αντίστοιχη πρέπει να έχουν και τα καλώδια που θα χρησιμοποιηθούν, διαφορετικά θα έχουμε εμφάνιση προβλημάτων (αν και δεν είναι εύκολα αντιληπτά), στην αναλογική και λιγότερο στην ψηφιακή λήψη, κατά την μεταφορά του σήματος από την κεραία έως την τηλεόραση.
Οι ίδιοι κατασκευαστές που χρησιμοποιούν το βύσμα F στις δορυφορικές και καλωδιακές υλοποιήσεις και αντίστοιχα υλοποιούν οι εγκαταστάτες, νομίζω λόγω εφησυχασμού και αδράνειας δεν έχουν αλλάξει το βύσμα στις τηλεοράσεις αλλά πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια, εξαιτίας της επικράτησης παγκοσμίως των ψηφιακών τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών εκπομπών, αυτό θ' αλλάξει.

Τώρα όσον αφορά το τηλεφωνικό βύσμα, το RJ11 όντως μόλις τα τελευταία χρόνια υιοθετήθηκε στην χώρα μας, αλλά όπως κι εδώ το ίδιο συμβαίνει σε πολλές χώρες (Αμερική, Αγγλία, Ιταλία, Αυστραλία, Σκανδιναβικές κλπ, με εγκαταστάσεις διάφορων υλοποιήσεων) και μάλιστα υπάρχουν και κάποιες που δεν το χρησιμοποιούν (Γερμανία, Αυστρία, Γαλλία κλπ.).

@ ADSLgr.com All rights reserved.