PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

phantom77
08-08-12, 18:01
---snip!---
Υπάρχει διαφορά ωμικής αντίστασης μεταξύ των δύο βυσμάτων. Το απλό είναι 50Ω και το Type-F 75Ω και αντίστοιχη πρέπει να έχουν και τα καλώδια που θα χρησιμοποιηθούν, διαφορετικά θα έχουμε εμφάνιση προβλημάτων (αν και δεν είναι εύκολα αντιληπτά), στην αναλογική και λιγότερο στην ψηφιακή λήψη, κατά την μεταφορά του σήματος από την κεραία έως την τηλεόραση.
--- snip!---

Μα τα καλώδια που κυκλοφορούν στην αγορά, 75Ω δεν είναι; :hmm:

masterfaster
08-08-12, 22:39
more or less. εκτος απο την ποιοτητα, εξαρταται και απο το μηκος του καλωδιου.

andm
09-08-12, 11:55
Ξέρει κανείς αν τον χειμώνα η digea θα μόνο εκπέμπει σε HD και θα πρέπει όλοι να πάρουμε HD αποκωδικοποιητές;

thourios
09-08-12, 11:59
Αυτό δεν θα γίνει ούτε σε δέκα χρόνια. Μακάρι να γινότανε. Ίσως κάποια στιγμή να εμφανιστεί κάποιο κανάλι.

phantom77
09-08-12, 12:15
Όπως τα λέει ο thourios. Εκτός κι αν κάνει καμιά πατέντα η Digea και βάλει...upscaler οπότε θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

andm
09-08-12, 12:20
Δεν θέλω να γίνω γραφικός και ότι λέω άσχετα πράγματα.Μου το 'χει ένας τεχνίκος(που φτιάχνει κεραίες κλπ ) και ένας διευθυντής στον Κοτσόβολο και γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω εδώ αν έχει ακούσει κανείς τίποτα...Θα δείξει..

phantom77
09-08-12, 12:29
Δεν θέλω να γίνω γραφικός και ότι λέω άσχετα πράγματα.Μου το 'χει ένας τεχνίκος(που φτιάχνει κεραίες κλπ ) και ένας διευθυντής στον Κοτσόβολο και γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω εδώ αν έχει ακούσει κανείς τίποτα...Θα δείξει..

Δεν είσαι ο μόνος που το έχει ακούσει απο τεχνικούς ή μαγαζάτορες. Το θέμα είναι πρακτικό: με τι χρήματα θα αγοράσει HD εξοπλισμό ο ΑΝΤ1 π.χ.; Εδώ δεν μπορεί να δείξει σωστή SD εικόνα.
Μονο ο Σκαι και ίσως το Star μπορούν. Οι υπόλοιποι...

andm
09-08-12, 12:36
Δεν είσαι ο μόνος που το έχει ακούσει απο τεχνικούς ή μαγαζάτορες. Το θέμα είναι πρακτικό: με τι χρήματα θα αγοράσει HD εξοπλισμό ο ΑΝΤ1 π.χ.; Εδώ δεν μπορεί να δείξει σωστή SD εικόνα.
Μονο ο Σκαι και ίσως το Star μπορούν. Οι υπόλοιποι...

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ! Γι' αυτό έχω ενδοιασμούς.Αλλά απ'ότι φαίνεται έχουν σχέδιο να πουλήσουν τους παλιους αποκωδικοποιητές και μετά να μας αναγκάσουν να πάρουμε και τους HD...

Nikiforos
09-08-12, 12:47
Καταρχή υπάρχει το ERT HD! οπότε ήδη έχουμε ένα κανάλι! δεν βλέπω τον λόγο να αγοράζουμε όμως SD δεκτες όταν οι HD έχουν ελάχιστη διαφορά στην τιμή! εγώ έχω έναν SD αλλά μου τον χάρισαν. Ετσι λέγαμε κάποτε για τα δορυφορικά κανάλια και τώρα έχει απειρα HD FTA δλδ FREE και δεν μπορώ να τα δω....σίγουρα το STAR και ο ΣΚΑΙ ειδικά αυτος θα γίνουν HD απο τα πρώτα κανάλια, για τα άλλα δεν ξέρω, αλλά όταν ο ΣΚΑΙ βαζει καλα προγραμματα πχ διάφορα ντοκιμαντερ κτλ δεν θα με χάλαγε να τα έβλεπα HD!

phantom77
09-08-12, 13:02
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ! Γι' αυτό έχω ενδοιασμούς.Αλλά απ'ότι φαίνεται έχουν σχέδιο να πουλήσουν τους παλιους αποκωδικοποιητές και μετά να μας αναγκάσουν να πάρουμε και τους HD...

Μάλλον αυτοί που σου είπαν για HD το χειμώνα ήθελαν να πουλήσουν τους ακριβότερους HD δέκτες :p

Όσο για τα δορυφορικά που λέει ο Νικηφόρος, αυτα είναι πολύ μακριά απο την σημερινή ελληνική πραγματικότητα. Είπαμε, χρειάζονται επενδύσεις.

andm
09-08-12, 13:05
Νικηφόρε αναφέρομαι στον καταναλωτή ο οποίος δνε γνωρίζει από SD/HD,αγοράζει ό,τι να 'ναι και ίσως σε λίγο καιρό είναι υποχρεωμένος να αγοράσει και HD αποκωδικοποιητή.Αν και είναι δύσκολη η υλοποίηση.

Nikiforos
09-08-12, 13:10
Ναι οκ κατάλαβα! όσοι γνωρίζουμε τι είναι όμως αυτα πρεπει να παρουμε HD και ας μην εχουμε TV HD! γιατι αυριο-μεθαυριο που δεν θα πιανουμε καν αυτα τα καναλια αφου θα ειναι μαυρα!!! θα αλλαζουμε παλι μηχανηματα!!!

andm
09-08-12, 13:10
Μάλλον αυτοί που σου είπαν για HD το χειμώνα ήθελαν να πουλήσουν τους ακριβότερους HD δέκτες :p


Λες; :p
Προσωπικά πριν ενάμιση χρόνο αγόρασα μια LG 23άρα με αποκωδικοποιητή και τα πάντα όλα μεσα FULL HD και είμαι κομπλέ :p ...απλά άμα γυρίσει το σήμα σε HD θα 'ναι κρίμα για τον Έλληνα πολίτη που θα πληρώσει ένα SD και θα κάθεται.. :down:

Nikiforos
09-08-12, 13:16
Επειδή έμαθα απο πολλους που αγορασαν ειδικα ηλικιωμενους ανθρώπους που εχουν παλιες TV CRT τους εδιναν φυσικα SD, ποιος πωλητής θα κάτσει να τους ενημερώσει για τεχνολογία? οπότε σε μερικό καιρό τους βλεπω να ψάχνονται!!! και οχι μονο αυτοι αλλα οσοι αλλοι απο αγνοια περνουν SD δεκτες. Ειπαμε ΗΔΗ υπάρχει το ERT HD οταν θα δουν μαυριλα δεν θα αναρωτώνται γιατί δεν το πιάνουν??? αυριο μεθαυριο θα γινει και σε αλλα καναλια.....για τα δορυφορικα που ειπα μιλουσα για ξενα καναλια που ειναι ελευθερης θεασης οχι συνδρομητικα δλδ και δεν μπορω να τα δω, γιατι καποτε θεωρησα οτι δεν χρειαζομαι δορυφορικο δεκτη HD!!!

phantom77
09-08-12, 13:22
Ναι οκ κατάλαβα! όσοι γνωρίζουμε τι είναι όμως αυτα πρεπει να παρουμε HD και ας μην εχουμε TV HD! γιατι αυριο-μεθαυριο που δεν θα πιανουμε καν αυτα τα καναλια αφου θα ειναι μαυρα!!! θα αλλαζουμε παλι μηχανηματα!!!

Αυριο-μεθαύριο; Πολύ αιδιοδοξο σε βρίσκω! ;)

Σε...τρία τέρμινα θα έλεγα εγώ.

Λες; :p
Προσωπικά πριν ενάμιση χρόνο αγόρασα μια LG 23άρα με αποκωδικοποιητή και τα πάντα όλα μεσα FULL HD και είμαι κομπλέ :p ...απλά άμα γυρίσει το σήμα σε HD θα 'ναι κρίμα για τον Έλληνα πολίτη που θα πληρώσει ένα SD και θα κάθεται.. :down:
Αν δεν κάνω λάθος, αν και όταν ξεκινήσουν κάποια HD κανάλια, είναι υποχρεωμένα να μεταδίδουν το πρόγραμμα τους και σε SD.

- - - Updated - - -


για τα δορυφορικα που ειπα μιλουσα για ξενα καναλια που ειναι ελευθερης θεασης οχι συνδρομητικα δλδ και δεν μπορω να τα δω, γιατι καποτε θεωρησα οτι δεν χρειαζομαι δορυφορικο δεκτη HD!!!

Όταν είπα οτι είναι μακρια απο την ελληνική πραγματικότητα, εννοούσα σε επίπεδο προγράμματος και εξοπλισμού.

Serafeim Karakostas
09-08-12, 16:09
Αν δεν κάνω λάθος, αν και όταν ξεκινήσουν κάποια HD κανάλια, είναι υποχρεωμένα να μεταδίδουν το πρόγραμμα τους και σε SD.
Ακριβώς!:oneup:

jkoukos
09-08-12, 16:49
Μα τα καλώδια που κυκλοφορούν στην αγορά, 75Ω δεν είναι; :hmm:
Ναι, και γι' αυτό πρέπει ν' αλλαχθεί το βύσμα στις τηλεοράσεις και στις εγκαταστάσεις.

Κανονικά θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε καλώδιο 50Ω λόγω των βυσμάτων. Όμως αυτό είναι συνήθως ακριβότερο και με μεγαλύτερες απώλειες.
Χρησιμοποιώντας ένα καλώδιο 75Ω με απλά βύσματα κατευθείαν στην τηλεόραση, κανείς δεν θ' αντιληφθεί οποιοδήποτε πρόβλημα.
Όταν όμως η εγκατάσταση γίνει μεγαλύτερη, με πολλά ενδιάμεσα τμήματα και ενώσεις με χρήση απλών βυσμάτων, τότε τα προβλήματα αρχίζουν και ξεπετάγονται μπροστά μας.

Μέχρι σήμερα στην αναλογική εκπομπή σχεδόν κανείς δεν τα καταλάβαινε, καθώς ήταν σχεδόν σίγουρο ότι ποτέ όλες οι πρίζες σε κάθε οικοδομή θα είχαν τέλεια (απροβλημάτιστη) εικόνα σε όλα τα κανάλια.
Με την ψηφιακή εκπομπή όμως τα πράγματα αλλάζουν και σε πολλές εγκαταστάσεις έχουμε εμφάνιση διάφορων παραξενιών.

imr
09-08-12, 18:54
Παιδια υπαρχει καποιος καλο αποκωδικοποιητής ο οποιος να κανει για media player?
Θελω κατι που να εχει usb/sd card/σκληρο δισκο, και να παιζει αξιοπιστα και hd videos(mkv πιο πολυ 720p αλλα αν παιζει και 1080 τοσο το καλυτερο). Και αν γινεται να διαβαζει υποτιτλους απο ξεχωριστο αρχειο.

Αυτα, υπαρχει καποια προταση? (φυσικα να παιζει κανονικα με τα hd καναλια και ολα τα mpeg4)

phantom77
09-08-12, 20:47
Παιδια υπαρχει καποιος καλο αποκωδικοποιητής ο οποιος να κανει για media player?
Θελω κατι που να εχει usb/sd card/σκληρο δισκο, και να παιζει αξιοπιστα και hd videos(mkv πιο πολυ 720p αλλα αν παιζει και 1080 τοσο το καλυτερο). Και αν γινεται να διαβαζει υποτιτλους απο ξεχωριστο αρχειο.

Αυτα, υπαρχει καποια προταση? (φυσικα να παιζει κανονικα με τα hd καναλια και ολα τα mpeg4)

Εγώ επιμένω και θα επιμένω οτι καλύτερος σε αυτό τον τομέα είναι ο LIFEVIEW LV6TBOXHD. Παίζει τα πάντα, παίζει ενσωματωμένους και εξωτερικούς υπότιτλους, διατηρεί το σωστό aspect ratio των ταινιών και κάνει AC3 downmix σε περίπτωση που δεν έχεις ενισχυτή.
Του έχω συνδέσει μέχρι σκληρό δίσκο 320GB 2.5" χωρις δική του τροφοδοσία και έπαιξε\έγραψε άνετα.

Ως δέκτης έχει ένα πρόβλημα με χάσιμο της σειράς των καναλιών αλλα περιμένουμε (ελπίζουμε; ) για αναβάθμιση που θα το διορθώσει.

Nikiforos
10-08-12, 12:56
Το αυριο-μεθαυριο ειναι σχημα λογου! σχετικα με το οτι ειναι υποχρεωμενα να ειναι και σε SD δε νομιζω! καταρχην γινεται να εκπεμπουν μαζι και στα 2? αν ναι γιατι το ERT HD οσοι εχουν δεκτες SD πιανουν μια μαυριλα απλα??? το ιδιο θα γινει μαλλον και με οσα αλλα ακολουθησουν αργοτερα...οσοι εχετε δεκτες HD που ειναι και media players οπως και ο δικος μου XORO HRT 7500 και δεν παιζει DTS ήχο δλδ δεν το κανει downstream σε AC3-STEREO μπορειτε τις ταινιες που εχετε σε MKV να τις μετατρεψετε με ενα προγραμμα (μονο τον ηχο) και ετσι τις κανει σε AC3, τις κρατατε ετσι και δεν εχετε προβλημα! αυτο κανω εγω...αν και προσωπικα δεν με βολευει γιατι πρεπει να τις αντιγραφω σε αλλον σκληρο! δεν εχει κανα δεκτη για ψηφιακη TV που να εχει δικτυο σε ethernet???

phantom77
10-08-12, 13:51
Το αυριο-μεθαυριο ειναι σχημα λογου! σχετικα με το οτι ειναι υποχρεωμενα να ειναι και σε SD δε νομιζω! καταρχην γινεται να εκπεμπουν μαζι και στα 2? αν ναι γιατι το ERT HD οσοι εχουν δεκτες SD πιανουν μια μαυριλα απλα??? το ιδιο θα γινει μαλλον και με οσα αλλα ακολουθησουν αργοτερα...

Φυσικά και γίνεται να εκπέμπουν και στα δύο αλλα σε δύο διαφορετικά κανάλια, π.χ. Σκάι και Σκάι HD. Δες πως κάνει τις μεταδόσεις των Ολυμπιακών οι ΕΡΤ: παίζει το ίδιο πράγμα ΝΕΤ και EPTHD. Κάτι τέτοιο θα γίνει αλλά πρέπει πρώτα να ανοίξουν νέες συχνότητες ώστε να είναι 2 ή 3 κανάλια ανα συχνότητα.



οσοι εχετε δεκτες HD που ειναι και media players οπως και ο δικος μου XORO HRT 7500 και δεν παιζει DTS ήχο δλδ δεν το κανει downstream σε AC3-STEREO μπορειτε τις ταινιες που εχετε σε MKV να τις μετατρεψετε με ενα προγραμμα (μονο τον ηχο) και ετσι τις κανει σε AC3, τις κρατατε ετσι και δεν εχετε προβλημα! αυτο κανω εγω...αν και προσωπικα δεν με βολευει γιατι πρεπει να τις αντιγραφω σε αλλον σκληρο! δεν εχει κανα δεκτη για ψηφιακη TV που να εχει δικτυο σε ethernet???
Το ευκολότερο είναι να συνδεθεί ο δέκτης σε ενισχυτή αλλα κοστίζει κατιτίς παραπάνω :p

Όσους δέκτες με ethernet εχω δει σε καταστήματα του εξωτερικού δεν έχουν media player. Το ethernet το χρησιμοποιούν για επικοινωνία με τους παρόχους και για έξτρα περιεχόμενο.

imr
10-08-12, 17:41
Εγώ επιμένω και θα επιμένω οτι καλύτερος σε αυτό τον τομέα είναι ο LIFEVIEW LV6TBOXHD. Παίζει τα πάντα, παίζει ενσωματωμένους και εξωτερικούς υπότιτλους, διατηρεί το σωστό aspect ratio των ταινιών και κάνει AC3 downmix σε περίπτωση που δεν έχεις ενισχυτή.
Του έχω συνδέσει μέχρι σκληρό δίσκο 320GB 2.5" χωρις δική του τροφοδοσία και έπαιξε\έγραψε άνετα.

Ως δέκτης έχει ένα πρόβλημα με χάσιμο της σειράς των καναλιών αλλα περιμένουμε (ελπίζουμε; ) για αναβάθμιση που θα το διορθώσει.


Θα το κοιταξω :), ειναι και αρκετα φτηνος βλεπω.
Γενικα το να χανει την σειρα των καναλιων δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα, πιο πολυ οι media player δυνατοτητες με ενδιαφερουν. Να περναω ενα στικακι με ταινια και υποτιτλους και απλα να παιζει.

phantom77
10-08-12, 17:59
Θα το κοιταξω :), ειναι και αρκετα φτηνος βλεπω.
Γενικα το να χανει την σειρα των καναλιων δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα, πιο πολυ οι media player δυνατοτητες με ενδιαφερουν. Να περναω ενα στικακι με ταινια και υποτιτλους και απλα να παιζει.

Χρησιμοποιώ τον δικό μου μόνο ως media player\PVR και δεν έχω παράπονο.

Δύο παρατηρήσεις μόνο:
- Για να ακούσεις ήχο DTS πρέπει να συνδέσεις τον δέκτη σε κατάλληλο ενισχυτή. Κανένας δέκτης δεν μπορεί να κάνει DTS downmix ώστε να ακούγεται απο τα ηχεία της τηλεόρασης.

- Οι ελληνικοί υπότιτλοι νομίζω πρέπει να είναι σε μορφή Unicode. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, χρησιμοποιώ μόνο αγγλικούς.

talos_2002
10-08-12, 18:08
- Οι ελληνικοί υπότιτλοι νομίζω πρέπει να είναι σε μορφή Unicode. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, χρησιμοποιώ μόνο αγγλικούς.
Aν χρησιμοποιηθεί το firmware 1-8-12, δεν χρειάζεται.
Αν χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε άλλο, οι υπότιτλοι με κωδικοποίηση κειμένου UTF-8 θα παύουν να εμφανίζονται από κάποιο σημείο της ταινίας και μετά.

imr
10-08-12, 19:34
Χρησιμοποιώ τον δικό μου μόνο ως media player\PVR και δεν έχω παράπονο.

Δύο παρατηρήσεις μόνο:
- Για να ακούσεις ήχο DTS πρέπει να συνδέσεις τον δέκτη σε κατάλληλο ενισχυτή. Κανένας δέκτης δεν μπορεί να κάνει DTS downmix ώστε να ακούγεται απο τα ηχεία της τηλεόρασης.

- Οι ελληνικοί υπότιτλοι νομίζω πρέπει να είναι σε μορφή Unicode. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, χρησιμοποιώ μόνο αγγλικούς.


Εκτος απο DTS δεν εχει γενικα θεμα με τον ηχο ε? (Πχ ac3 κτλ)

Για τους υποτιτλους το unicode δεν ειναι προβλημα, αρκει να μην πρεπει να τους ενσωματωνω στην ταινια :)

talos_2002
10-08-12, 19:45
Το προβληματάκι με τους UTF-8 παρακάμπτεται σε λίγα δευτερόλεπτα, σώζοντάς το ως Unicode:

107741

konc
10-08-12, 19:56
Aν χρησιμοποιηθεί το firmware 1-8-12, δεν χρειάζεται.

Στην επίσημη σελίδα βλέπω σαν τελευταίο μόνο το 9/2011, καταλαβαίνω κάτι λάθος?

phantom77
10-08-12, 21:05
Εκτος απο DTS δεν εχει γενικα θεμα με τον ηχο ε? (Πχ ac3 κτλ)

Για τους υποτιτλους το unicode δεν ειναι προβλημα, αρκει να μην πρεπει να τους ενσωματωνω στην ταινια :)

Αν και στέλνω τον ήχο στον ενισχυτή μου για αποκωδικοποιήση, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στις δοκιμές μου.


Στην επίσημη σελίδα βλέπω σαν τελευταίο μόνο το 9/2011, καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Εμ, γι 'αυτό δεν ανέφερα εκδόσεις firmware πιο πριν. Ειναι άλλο κεφάλαιο, πιο κάτω στην ύλη :)

Υπάρχει εισαγωγέας των δεκτών της Lifeview στην Πολωνία και αυτός έχει βγάλει 2-3 νεότερα ενω κυκλοφορούν και κάποια ακόμα πιο πρόσφατα.

talos_2002
11-08-12, 12:21
Εμ, γι 'αυτό δεν ανέφερα εκδόσεις firmware πιο πριν. Ειναι άλλο κεφάλαιο, πιο κάτω στην ύλη :)

Υπάρχει εισαγωγέας των δεκτών της Lifeview στην Πολωνία και αυτός έχει βγάλει 2-3 νεότερα ενω κυκλοφορούν και κάποια ακόμα πιο πρόσφατα.
:)

Κάπως έτσι!
To site τους είναι λίγο χάλια, από όλες τις απόψεις!
Υπάρχει το firmware 1-8-12 από την Lifeview, όπως υπάρχουν και κάποια καλά firmwares που έχει o εισαγωγέας της Πολωνίας.
Θα τα βρεις εύκολα με λίγο ψάξιμο.

konc
11-08-12, 13:21
:)

Κάπως έτσι!
To site τους είναι λίγο χάλια, από όλες τις απόψεις!
Υπάρχει το firmware 1-8-12 από την Lifeview, όπως υπάρχουν και κάποια καλά firmwares που έχει o εισαγωγέας της Πολωνίας.
Θα τα βρεις εύκολα με λίγο ψάξιμο.
Πες ότι η άγνοιά μου δεν αφήνει το χέρι μου να πειραμαστεί με firmwares Πολωνού εισαγωγέα και θέλω το επίσημο.
Η σελίδα της εταιρίας δεν είναι αυτή? http://www.notonlytv.net/
Γιατί δεν βλέπω κανένα 1-8-12 από τη lifeview, γιατί το κρατάμε μυστικό, γιατί να θέλει ψάξιμο και γιατί δεν υπάρχει στην παραπάνω σελίδα αφού είναι το επίσημο από τη lifeview?
Εκτός αν είναι απλά θέλα χρόνου να εμφανιστεί μιας και είναι τόσο πρόσφατο και μέχρι τώρα υπάρχει μόνο σε άλλα μέρη οπότε πάω πάσο!

phantom77
11-08-12, 13:26
Πες ότι η άγνοιά μου δεν αφήνει το χέρι μου να πειραμαστεί με firmwares Πολωνού εισαγωγέα και θέλω το επίσημο.
Η σελίδα της εταιρίας δεν είναι αυτή? http://www.notonlytv.net/
Γιατί δεν βλέπω κανένα 1-8-12 από τη lifeview, γιατί το κρατάμε μυστικό, γιατί να θέλει ψάξιμο και γιατί δεν υπάρχει στην παραπάνω σελίδα αφού είναι το επίσημο από τη lifeview?
Εκτός αν είναι απλά θέλα χρόνου να εμφανιστεί μιας και είναι τόσο πρόσφατο και μέχρι τώρα υπάρχει μόνο σε άλλα μέρη οπότε πάω πάσο!

Δυστυχώς η Lifeview, ενω βγάζει καλά μηχανάκια, στον τομέα της υποστήριξης είναι πολύ δυσκίνητη (για να μην πω οτι είναι σε κώμα!)
Να φανταστείς οτι εμφανίστηκε νέο μοντέλο σε ελληνικό κατάστημα αλλα το site τους δεν έχει ιδέα!

Τα firmware του Πολωνου εισαγωγέα έχουν αρκετές βελτιώσεις και είναι δοκιμασμένα μήνες τώρα. Θα τα βρεις εδώ (ftp://ftp.fen.pl/sterowniki/LiveView%20-%20Not%20only%20TV/LV6TBOXHD/LV6TBOXHD%20v2%207818/).

Το firmware της 1-8-12, είναι λίγο-πολύ δική μας παραγγελία, για να διορθώσει το πρόβλημα των UTF-8 υποτίτλων.

konc
11-08-12, 13:55
:p οκ κατατοπιστικότατος! ευχαριστώ!

leros2004
11-08-12, 14:13
Δυστυχώς η Lifeview, ενω βγάζει καλά μηχανάκια, στον τομέα της υποστήριξης είναι πολύ δυσκίνητη (για να μην πω οτι είναι σε κώμα!)
Να φανταστείς οτι εμφανίστηκε νέο μοντέλο σε ελληνικό κατάστημα αλλα το site τους δεν έχει ιδέα!

Τα firmware του Πολωνου εισαγωγέα έχουν αρκετές βελτιώσεις και είναι δοκιμασμένα μήνες τώρα. Θα τα βρεις εδώ (ftp://ftp.fen.pl/sterowniki/LiveView%20-%20Not%20only%20TV/LV6TBOXHD/LV6TBOXHD%20v2%207818/).

Το firmware της 1-8-12, είναι λίγο-πολύ δική μας παραγγελία, για να διορθώσει το πρόβλημα των UTF-8 υποτίτλων.

Στο λινκ δεν υπάρχει το firmware της 1-8-12 :hmm:

phantom77
11-08-12, 14:20
Στο λινκ δεν υπάρχει το firmware της 1-8-12 :hmm:

Φυσικά δεν υπάρχει. Δεν είναι του Πολωνου αλλα δική μας "παραγγελία", όπως έγραψα πιο πάνω.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με υπότιτλους δεν βλέπω το λόγο να το βάλεις.

leros2004
11-08-12, 14:39
Τα εύσημα στον talos_2002 , δικό του είναι το link ...

http://dl.dropbox.com/u/16268379/%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82%20DVB-T/firmwares/Lifeview/LV6TBOXHD%20v2/LV6TBOXHD-2012-08-01.rar

diosak
11-08-12, 15:18
Ρε παιδιά, έχω ένα θέμα με το aspect ratio στον Crypto ReDi 215D!
Ενώ παλαιότερα (αναλογικά) έδειχναν σε 4:3 όλα καλά και ωραία τώρα έχω να επιλέξω ανάμεσα σε 4:3LB/PS που στο ένα έχω τις μαύρες γραμμές που δεν φαίνονται ωραία σε 32" τηλεόραση και στο άλλο κόβονται αριστερά/δεξιά. Δεν γίνεται κάπως να τα δείχνει όπως στο αναλογικό χωρίς να κόβεται τίποτα?

phantom77
11-08-12, 15:38
Ρε παιδιά, έχω ένα θέμα με το aspect ratio στον Crypto ReDi 215D!
Ενώ παλαιότερα (αναλογικά) έδειχναν σε 4:3 όλα καλά και ωραία τώρα έχω να επιλέξω ανάμεσα σε 4:3LB/PS που στο ένα έχω τις μαύρες γραμμές που δεν φαίνονται ωραία σε 32" τηλεόραση και στο άλλο κόβονται αριστερά/δεξιά. Δεν γίνεται κάπως να τα δείχνει όπως στο αναλογικό χωρίς να κόβεται τίποτα?

Δεν έχει επιλογες για οθόνη 16:9 ή αυτόματη προσαρμογή;

diosak
11-08-12, 15:44
Δεν έχει επιλογες για οθόνη 16:9 ή αυτόματη προσαρμογή;
Έχει αλλά το ίδιο γίνεται κι εκεί, εννοώντας ότι δεν δείχνει όπως πριν. (Δεν λέω ότι δεν δουλεύουν οι ρυθμίσεις αυτές, απλά το 4:3 δεν είναι όπως ήταν)

Nikiforos
11-08-12, 17:09
Ρε παιδιά, έχω ένα θέμα με το aspect ratio στον Crypto ReDi 215D!
Ενώ παλαιότερα (αναλογικά) έδειχναν σε 4:3 όλα καλά και ωραία τώρα έχω να επιλέξω ανάμεσα σε 4:3LB/PS που στο ένα έχω τις μαύρες γραμμές που δεν φαίνονται ωραία σε 32" τηλεόραση και στο άλλο κόβονται αριστερά/δεξιά. Δεν γίνεται κάπως να τα δείχνει όπως στο αναλογικό χωρίς να κόβεται τίποτα?

Τι εννοεις παλιοτερα στα αναλογικα? εννοεις με TV CRT? γιατι αυτο που αναφερεις ειναι λογικοτατο!!! οταν εχεις προγραμμα 4:3 οπως πολυ κακως ακομα πολλά κανάλια δειχνουν ετσι, και εχεις μια TV wide 32ara πχ τοτε ειτε πρεπει να δειχνει 4:3 και στις ακρες εχεις 2 καθετες μαυρες λωριδες για να δειξει 4:3, ειτε το κανει 16:9 αλλα τα δειχνει κοντοχοντρα! μερικες τηλεορασεις εχουν διαφορα προγραμματα zoom ωστε να μοιραζουν τις διαφορές και να μην φαινεται τοσο ασχημο αλλα πετσοκοβουν την εικονα στην ουσια, αυτα τα προγραμματα ειναι θέμα τηλεοράσεων όμως και όχι των δεκτών. Οποτε στην ερωτηση σου στο τελος οχι δεν γινεται να μην κοβεται τπτ, αν θες να βλεπεις σωστα τα προγραμματα 4:3 πρεπει να ανεχτεις τις μαυρες καθετες λωριδες στις ακρες και να εχεις μικροτερη τηλεοραση στην ουσια σε ιντζες αφου οι 32 μπορει μετα πχ να ειναι 25 (δεν ξερω ποσο ειναι ακριβως λεω...), εγώ έτσι βλέπω γιατι δεν μου αρέσουν οι αλλιώσεις στην εικόνα! 16:9 βλέπω τα αληθινά προγραμματα που εκμπεπουν έτσι πχ ο ΣΚΑΙ. Πάντως εκτος το να γίνουν τα κανάλια ψηφιακά στην μετάδοση, και καποτε (αν ποτέ γίνουν και HD), πρέπει να γίνουν και 16:9! είναι αδιανότητο να πουλανε τηλεοράσεις τέτοιες και να εχει γεμισει ο τοπος απο αυτες και να ειναι ακομα παρα πολλα κανάλια στο 4:3!!! πολυ ξεπερασμένο! απλά οσοι εχουν παλιοτερες τηλεορασεις θα βλεπουν με μπαρες πανω κατω για να δειχνουν 16:9, εκτος αν καποια καναλια παιξουν με αναμορφικη συμπιεση 16:9 που σημαίνει πως σε τηλεοράσεις CRT 4:3 θα τα δειχνει ολα λεπτα!!! αλλα θα πιανει ολη την εικονα της TV, ετσι εχουν και μεγαλύτερη αναλυση όμως.

Insomniac
13-08-12, 16:17
Παιδια σημερα πηρα εναν και θελω να ρωτησω κατι...
Γινεται να βλεπεις αλλο καναλι απο αυτο που εχεις προγραμματισει εγγραφη ή κανεις αμμεση εγγραφη και πως ? Για παραδειγμα μια ωρα εγγραφη ποσα gb χρειαζεται στον δισκο ?

Βλεπω οτι σε σχεση με αλλη tv με ενσωματομενο Mpeg4 υπαρχει ελαχιστη μεν αλλα υπαρκτη διαφορα χρονου σε ομιλια και εικονα.Με αναβαθμηση "στο μηχανακι" λυνεται το προβλημα ?

Ευχαριστω πολυ.

Nikiforos
13-08-12, 18:55
Αυτο για να γίνει πρέπει ο δεκτης να μπορει να το κανει να το εχει δλδ σαν δυνατότητα! ο δικος μου πχ δεν το κάνει, ενω ο Crypto Redi 200 το κάνει που εχω στον πατερα μου!
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603533

Time Shift
Με την λειτουργία Time Shift έχετε την δυνατότητα να κάνετε παύση σε ένα ζωντανό πρόγραμμα την στιγμή που το παρακολουθείτε πατώντας το πλήκτρο Pause και να συνεχίσετε την προβολή από το σημείο που σταματήσατε πατώντας το πλήκτρο Play όποια στιγμή αργότερα επιθυμείτε. Έτσι θα έχετε την ελευθερία να σταματήσετε και να ξαναδείτε ένα ζωντανό αθλητικό γεγονός ή ταινία χωρίς να χάνετε καμία σκηνή.

PVR
Εγγράψτε τα αγαπημένα σας τηλεοπτικά προγράμματα σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο ενώ τα παρακολουθείτε, ή προγραμματίστε την συσκευή να κάνει την εγγραφή όταν λείπετε ώστε να τα παρακολουθήσετε αργότερα.

Λειτουργικότητα Διπλού Tuner
Έχετε την δυνατότητα να κάνετε εγγραφή ενός καναλιού, ενώ παρακολουθείτε οποιοδήποτε άλλο κανάλι, από την τετράδα των ψηφιακών καναλιών που ανήκουν στην ίδια συχνότητα εκπομπής.

Εδειξα τον δεκτη για να καταλάβεις την δυνατότητα αυτή. Για την διαρκεια που λες μερικοι δεκτες δειχνουν απομεινοντα χρονο εγραφης στο μεσο αλλα δεν ξερεις απο πριν ποσο θα σου πιανει! πως θα γινει αυτο? στο 1ο που ειπες ειναι δυνατοτητα που δεν γινεται με FW update καθως ειναι hardware το θεμα!

Insomniac
13-08-12, 19:42
PVR

Λειτουργικότητα Διπλού Tuner
Έχετε την δυνατότητα να κάνετε εγγραφή ενός καναλιού, ενώ παρακολουθείτε οποιοδήποτε άλλο κανάλι, από την τετράδα των ψηφιακών καναλιών που ανήκουν στην ίδια συχνότητα εκπομπής.




Μαλιστα...Παλι εχει περιορισμο ομως.....

phantom77
13-08-12, 20:19
Λειτουργικότητα Διπλού Tuner
Έχετε την δυνατότητα να κάνετε εγγραφή ενός καναλιού, ενώ παρακολουθείτε οποιοδήποτε άλλο κανάλι, από την τετράδα των ψηφιακών καναλιών που ανήκουν στην ίδια συχνότητα εκπομπής.



Μαλιστα...Παλι εχει περιορισμο ομως.....

Αυτό δεν είναι "Λειτουργικότητα Διπλού Tuner". είναι σωστή λειτουργικότητα μονού tuner. Διπλό tuner σημαίνει να μπορεις να δεις οποιοδήποτε κανάλι την ωρα που γράφεις.

alefgr
14-08-12, 19:59
Στο xoro 8300 που έχω μπορείς να γράφεις ταυτόχρονα 2 προγράμματα που ανήκουν σε διαφορετικά "μπουκέτα" και να παρακολουθείς ένα τρίτο, αρκεί να ανήκει σε ένα από αυτά τα δύο "μπουκέτα".

phantom77
14-08-12, 20:14
Εναλλακτικά υπάρχει και ο Telesystem TS6520 HD (http://www.telesystem-world.com/web/it_en/electronic/catalogue/28/digital-terrestrial-receivers/891/hd-digital-terrestrial-set-top-box-twin-tuner.html) με διπλό tuner και ελληνικό μενου (ο Xoro 8300 δεν έχει)

Άρχισε να εισάγεται αυτές τις μέρες απο την NECOGroup

- - - Updated - - -

Γράψτε λάθος...με το firmware 1.1.5 απέκτησε και ο Xoro ελληνικό μενού.

Insomniac
14-08-12, 21:35
[QUOTE=phantom77;4780600]Εναλλακτικά υπάρχει και ο Telesystem TS6520 HD (http://www.telesystem-world.com/web/it_en/electronic/catalogue/28/digital-terrestrial-receivers/891/hd-digital-terrestrial-set-top-box-twin-tuner.html) με διπλό tuner

Άρχισε να εισάγεται αυτές τις μέρες απο την NECOGroup

- - - Updated - - -

[QUOTE]

Μπορεις να βλεπεις καναλι απο ενα "μπουκετο" και να γραφεις απο αλλο ?

phantom77
14-08-12, 22:24
Εναλλακτικά υπάρχει και ο Telesystem TS6520 HD (http://www.telesystem-world.com/web/it_en/electronic/catalogue/28/digital-terrestrial-receivers/891/hd-digital-terrestrial-set-top-box-twin-tuner.html) με διπλό tuner

Άρχισε να εισάγεται αυτές τις μέρες απο την NECOGroup



Μπορεις να βλεπεις καναλι απο ενα "μπουκετο" και να γραφεις απο αλλο ?

Βεβαίως.

Για τους γνώστες ιταλικών, μια εκτενής παρουσίαση του δέκτη: http://www.01net.it/01NET/Photo_Library/948/eur231_Telesystem_TS6520HD_pdf.pdf

alkaios75
15-08-12, 11:03
καλησπέρα σε όλους. είμαι κι εγώ ένας από τους πολλούς που τρέχουν τελευταία στιγμή να αγοράσουν έναν ψηφιακό δέκτη.

έχω μια σχετικά παλιά τηλεόραση και δεν με ενδιαφέρει να έχω τον καλύτερο δέκτη, απλά έναν που δεν θα μου δημιουργεί προβλήματα.

έριξα μια ματιά στο scroutz αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να αγοράσω μια συσκευή με σχετικά νορμαλ τιμή γύρω στα 50€?

http://www.skroutz.gr/c/968/psifiakoi-dektes.html?order_dir=asc&page=6

Insomniac
15-08-12, 12:54
Αν η tv δεν εχει High definition δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα...Παρε αυτον που τον εχω σε HD και ειναι πολυ καλος και φτηνος σε standar definition

http://www.skroutz.gr/s/417501/Digital-World-SDT-120.html

phantom77
15-08-12, 13:02
Αν η tv δεν εχει High definition δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα...Παρε αυτον που τον εχω σε HD και ειναι πολυ καλος και φτηνος σε standar definition

http://www.skroutz.gr/s/417501/Digital-World-SDT-120.html

Με €10 παραπάνω όμως μπορεί να πάρει ένα HD δέκτη με βολικό media player.

@ ADSLgr.com All rights reserved.