PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

alkaios75
16-08-12, 09:23
Όχι η τηλεόραση δεν έχει HD είναι μια παλιά SONY.

Phantom77 εσύ ποιό μου προτείνεις?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

- - - Updated - - -

αυτό πως το βλέπετε?

http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html?from=autocomplete

αργότερα όταν πετάξω την παλιά τηλεόρασή μου, θα το συνδέσω με μία καινούργια μικρή που έχω, οπότε θα ήθελα να μην είναι κάτι πολύ φθηνό γιατί θα χρησιμοποιηθεί και μελλοντικά.

ευχαριστώ!

Insomniac
16-08-12, 09:43
Όχι η τηλεόραση δεν έχει HD είναι μια παλιά SONY.

Phantom77 εσύ ποιό μου προτείνεις?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

- - - Updated - - -

αυτό πως το βλέπετε?

http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html?from=autocomplete

αργότερα όταν πετάξω την παλιά τηλεόρασή μου, θα το συνδέσω με μία καινούργια μικρή που έχω, οπότε θα ήθελα να μην είναι κάτι πολύ φθηνό γιατί θα χρησιμοποιηθεί και μελλοντικά.

ευχαριστώ!

Τον πηρα προχθες για μια tv και ειναι πολυ καλος αλλα και πολυ μικρος

Μικρο τηλεχειριστηριο που θελει καλη οραση για τα κουμπακια.Πισω δεν εχει δυο υποδοχες για κεραια αλλα μια και ενα spliter που δινει δυο εξοδους κεραιας

alkaios75
16-08-12, 09:55
η μια υποδοχή κεραίας θα μου δημιουργήσει πρόβλημα? εγώ για μια τηλεόραση τον θέλω.

Insomniac
16-08-12, 10:02
η μια υποδοχή κεραίας θα μου δημιουργήσει πρόβλημα? εγώ για μια τηλεόραση τον θέλω.

Ασχετο οτι την θελεις για μια tv.
Ολοι για μια tv ειναι απλα εχουν δυο υποδοχες και στην μια παει το κalωδιο της κεραιας και στην αλλη ενα καλωδιο που συνδεει τον αποδικοποιητη με την υποδοχη κεραιας της tv.

Αυτο δεν περιλαμβανοντε στην συσκευασια αλλα εχει 2-3 ευρω κοστος.
Επισης θελεις ενα scart ή idmi καλωδιο για να τον συνδεσειςς με την tv.Κοστος scart 3-4 ευρω και καλωδιο idmi γυρω στα 8-10 ευρω αλλα δεν υπαρχει λογος για παλια tv.

alkaios75
16-08-12, 10:12
οπότε επειδή αυτός έχει μια υποδοχή κεραίας θα πρέπει να αγοράσω ένα spliter + καλώδιο scart ?

Insomniac
16-08-12, 10:15
οπότε επειδή αυτός έχει μια υποδοχή κεραίας θα πρέπει να αγοράσω ένα spliter + καλώδιο scart ?

Το spliter περιλαμβανεται...Λαθος μου που δεν το διευκρινησα.

Θελεις ενα scart και ενα σαν αυτα που συνδεανε παλια τα video με την tv.

alkaios75
16-08-12, 11:19
οκ λοιπόν! μάλλον θα το αγοράσω αν και απ΄ότι κατάλαβα, μετά απο μερικά τηλεφωνήματα σε καταστήματα, είναι αρκετά δημοφιλές μιας και στους περισσότερους δεν τους έχει μείνει στοκ. απο την επόμενη εβδομάδα μου είπαν θα ξαναφέρουν!

σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Insomniac
16-08-12, 11:28
Εγω τον βρηκα διαθεσιμο μεσω skroutz σε elektronet στο καταστημα Νεας Ιωνιας 40 ευρω

phantom77
16-08-12, 11:33
Όχι η τηλεόραση δεν έχει HD είναι μια παλιά SONY.

Phantom77 εσύ ποιό μου προτείνεις?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

αυτό πως το βλέπετε?

http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html?from=autocomplete

αργότερα όταν πετάξω την παλιά τηλεόρασή μου, θα το συνδέσω με μία καινούργια μικρή που έχω, οπότε θα ήθελα να μην είναι κάτι πολύ φθηνό γιατί θα χρησιμοποιηθεί και μελλοντικά.

ευχαριστώ!

Ο MicroHD ως δέκτης είναι καλός αλλα στο κομμάτι του Media Player έχει 2 σοβαρά (για μένα) προβλήματα:
1. Δεν διαβάζει υπότιτλους ενσωματωμένους σε MKV. Διαβάζει μόνο εξωτερικούς SRT.
2. Δεν διατηρεί το aspect ratio των ταινιών με αποτέλεσμα οι ηθοποιοί να φαίνονται ψηλόλιγνοι ή κοντόχοντροι σε οτιδήποτε δεν είναι 16:9.

Δες και τον EDISION MINI TRITON +HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388). Έχει το ίδιο τσιπ με τον MicroHD με καλύτερο τηλεκοντρόλ και 5 χρόνια εγγύηση.

alkaios75
16-08-12, 11:57
θα ρωτήσω και γι αυτόν. σ' ευχαριστώ!

camerakias
18-08-12, 21:42
Παιδιά να ρωτήσω κάτι και συγγνώμη αν έχει ήδη συζητηθεί. Αν μία τηλεόραση lcd έχει 1 HDMI υποδοχή και έχει εκεί συνδεδεμένο ένα home cinema της samsung, πώς μπορεί να συνδεθεί ο mini triton edision hd με HDMI? Γίνεται κάπως το home cinema να συνδεθεί στον αποκωδικοποιητή, και ο αποκωδικοποιητής μετά με hdmi στην τηλεόραση? Τώρα συνέδεσα τον edision με την tv με scart.Πολύ ικανοποιητική εικόνα αλλά σκέφτηκα μήπως με hdmi ήταν ακόμα καλύτερα.Ευχαριστώ πολύ.

vaggoulas
19-08-12, 17:12
Παιδιά να ρωτήσω κάτι και συγγνώμη αν έχει ήδη συζητηθεί. Αν μία τηλεόραση lcd έχει 1 HDMI υποδοχή και έχει εκεί συνδεδεμένο ένα home cinema της samsung, πώς μπορεί να συνδεθεί ο mini triton edision hd με HDMI? Γίνεται κάπως το home cinema να συνδεθεί στον αποκωδικοποιητή, και ο αποκωδικοποιητής μετά με hdmi στην τηλεόραση? Τώρα συνέδεσα τον edision με την tv με scart.Πολύ ικανοποιητική εικόνα αλλά σκέφτηκα μήπως με hdmi ήταν ακόμα καλύτερα.Ευχαριστώ πολύ.
Σίγουρα γίνεται με αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751941)

akilleas
19-08-12, 17:37
Σίγουρα γίνεται με αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751941)

Εδώ (http://www.amazon.co.uk/Quality-2-5Gbps-SKY-STB-Xbox360-Performance/dp/B0038K6MY2/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1345387010&sr=8-2)που είναι 3πλό κάνει 9αφρό.

alkaios75
21-08-12, 08:58
Καλησπέρα! εχθές συνέδεσα τον δέκτη της Edition (HD). Η σύνδεση ήταν αρκετά απλή και γρήγορη.

Παρατήρησα όμως κάποιες διακοπές κατά τη διάρκεια της προβολής και με ανησυχεί. Μήπως ξέρετε που οφείλεται το πρόβλημα αυτό? Η σύνδεση έχει γίνει με scart.

Ευχαριστώ!

phantom77
21-08-12, 12:45
Καλησπέρα! εχθές συνέδεσα τον δέκτη της Edition (HD). Η σύνδεση ήταν αρκετά απλή και γρήγορη.

Παρατήρησα όμως κάποιες διακοπές κατά τη διάρκεια της προβολής και με ανησυχεί. Μήπως ξέρετε που οφείλεται το πρόβλημα αυτό? Η σύνδεση έχει γίνει με scart.

Ευχαριστώ!

Αν εννοείς στιγμιαία παγώματα και παραμορφώσεις στην εικόνα, αυτά κατα πασα πιθανότητα οφείλονται στην χαμηλή ποιότητα σήματος που παίρνει ο δέκτης απο την κεραία.

alkaios75
22-08-12, 08:51
όχι παγώματα, μαυρίζει η οθόνη για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται. εχθές όμως που το δοκίμασα πάλι δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. μήπως φταίει η κεραία?

vergmao
22-08-12, 12:32
παιδιά καλησπέρα. τώρα ασχολήθηκα έτρεξα και γω να πάρω αποκωδικοποιητή και έχω το εξής πρόβλημα:
η Τηλεόραση είναι Samsung lcd le32r71b hdready. O αποκωδικοποιητής είναι F&U MPF3460H hd. λοιπόν πιάνω όλα τα κανάλια εκτός απο ετ1,νετ,ετ3. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουράζω

Insomniac
22-08-12, 13:09
παιδιά καλησπέρα. τώρα ασχολήθηκα έτρεξα και γω να πάρω αποκωδικοποιητή και έχω το εξής πρόβλημα:
η Τηλεόραση είναι Samsung lcd le32r71b hdready. O αποκωδικοποιητής είναι F&U MPF3460H hd. λοιπόν πιάνω όλα τα κανάλια εκτός απο ετ1,νετ,ετ3. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουράζω

Η κεραια κοιταει Υμμητο ?

vergmao
22-08-12, 13:17
- - - Updated - - -


Η κεραια κοιταει Υμμητο ?

ναι. η κεραια κοιταει Υμμητο. κεντρικη κεραια σε 3οροφη πολυκατοικια.

jzar
22-08-12, 15:52
Σε μία εγκατάσταση που έκανα στις Αφίδνες, είχα το ίδιο πρόβλημα και ήταν θέμα σήματος. Στην προκειμένη περίπτωση άλλαξα τον κεντρικό ενισχυτή (ήταν πολύ παλιός) και διορθώθηκε άμεσα. Βέβαια ήταν μονοκατοικία με πολλές γραμμές και όχι πολυκατοικία. Πιστεύω αν με κάποιο τρόπο ενισχύσεις το σήμα θα λυθεί το πρόβλημα

Z3RatuL
22-08-12, 19:50
Παιδιά γνωρίζει κανείς αν είναι συμβατή η κάρτα της Neotion με αυτή την τηλεόραση της LG (M2294D);

http://www.lg.com/uk/images/monitors/m2294d/gallery/large03.jpg

Έχει CI Slot αυτή η τηλεόραση και δέκτη mpeg2, άρα η FTA της Neotion πρέπει να παίζει. Το ρωτάω γιατί στη λίστα συμβατότητας δεν περιλαμβάνεται αυτό το μοντέλο.

Nikiforos
22-08-12, 22:07
Τα κανάλια που λες αν θυμάμαι καλά είναι στην 52, για πολυ καιρο και εγώ δεν τα επιανα! δεν ξερω τι εγινε μετα και τα πιανω μια χαρα τωρα! τις συχνοτητες 54, 63 και 65 τις πιανεις ? αυτες ειναι που εχουν πολυ αδυναμο σημα, αν πιανεις αυτες τοτε δεν εχει σχεση το προβλημα με ενισχυτη κτλ. Να φανταστεις την 52 την πιανω αψογα τερμα σημα, την 54 δεν την πιανω καθολου! και τις 63 και 65 με λιγο σημα και ποτε ποτε εχω εντονα πιξελιαρισματα!

Ζ3Ratul δεν ξερω να σου απαντησω αυτο που ρωτας, αλλα επειδη και του πατερα μου η TV είναι LG και ειχαμε παρει την συγκεκριμενη καρτα θα σου συνιστουσα να πάρεις καλυτερα εξωτερικο δεκτη! η καρτα αυτη ηταν εξαιρετικα αργη, αργουσαν πολυ τα καναλια, εκανε παρα παρα πολλα σπασιματα και κολληματα! τελικα την πηγα πισω στο e-shop και με πιστωσαν και πηρα εναν εξωτερικο δεκτη HD της Crypto και όλα καλα! η δικια μας TV ήταν και στην λιστα συμβατοτητας btw.

leopal
23-08-12, 16:17
Εχω μια tv με CI υποδοχη και θελω να βρω να βαλω εναν τετοιο (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Neotion-Module-MPEG4-Ci-Slot-free-to-Air-PRD-4210.htm) δεκτη.(Τυχαιο ειναι το μοντελο)

Υπαρχει καποια αξιοπιστη και σχετικα φθηνη λυση;Εχω ακουσει οτι αυτου του τυπου οι δεκτες δεν εχουν καλη αποδοση δεν ξερω αν ισχυει.

Μπορει να εχει αναφερθει και σε προηγουμενες σελιδες αλλα δεν εχω το κουραγιο να τις διαβασω.

Ευχαριστω !

phantom77
23-08-12, 16:23
Εχω μια tv με CI υποδοχη και θελω να βρω να βαλω εναν τετοιο (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Neotion-Module-MPEG4-Ci-Slot-free-to-Air-PRD-4210.htm) δεκτη.(Τυχαιο ειναι το μοντελο)

Υπαρχει καποια αξιοπιστη και σχετικα φθηνη λυση;Εχω ακουσει οτι αυτου του τυπου οι δεκτες δεν εχουν καλη αποδοση δεν ξερω αν ισχυει.

Μπορει να εχει αναφερθει και σε προηγουμενες σελιδες αλλα δεν εχω το κουραγιο να τις διαβασω.

Ευχαριστω !

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις πολλές σελίδες πίσω. Ο Νικηφόρος έγραψε για αυτές τις κάρτες στο μήνυμα πάνω απο το δικό σου...

leopal
23-08-12, 16:28
Καταλαβα καλυτερα για εξωτερικο δεκτη δλδ .

Ευχαριστω!

phantom77
23-08-12, 17:01
Καταλαβα καλυτερα για εξωτερικο δεκτη δλδ .

Ευχαριστω!

Έτσι είναι. Μπορεί να φορτώνεσαι έξτρα καλώδια και τηλεκοντρόλ αλλά παίρνεις PVR, ένα βασικό media player και πιο απροβλημάτιστη λειτουργία.

Nikiforos
24-08-12, 10:49
Αφού αυτη η καρτα κανει οσα χρήματα κανει και εξωτερικος δεκτης με PVR και media player!!! γιατι να παρεις την καρτα? το μονο που κερδιζεις ειναι χωρος, αν εχεις πρόβλημα με τον χωρο και τα επιπλεον καλωδια! + οτι με τον εξωτερικο δεκτη μπορεις να γραφεις τηλεοπτικα προγραμματα κτλ, κατι που με την καρτα δεν γινεται!

christakoss
04-09-12, 13:14
Έχουμε άποψη γι'αυτόν;
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215
Είναι σε προσφορά και ενδιαφέρομαι να τον τσιμπήσω.Υπάρχει κάτι καλύτερο στα χρήματα αυτά(35-40 ευρώ).

phantom77
04-09-12, 13:30
Έχουμε άποψη γι'αυτόν;
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215
Είναι σε προσφορά και ενδιαφέρομαι να τον τσιμπήσω.Υπάρχει κάτι καλύτερο στα χρήματα αυτά(35-40 ευρώ).

Σε αυτή την τιμή δεν νομίζω να βρεις καλύτερο, τουλάχιστον σε δέκτες με τσιπ Mstar7818. Αν και χρησιμοποιώ το λογισμικό του σε ένα Lifeview BOXHD εδώ και καιρό, παρήγγειλα ένα Ferguson κυρίως για να έχω και το πολύ καλό τηλεκοντρόλ του.

Περισσότερα εδω: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98708-Ferguson-Ariva-T65

christakoss
04-09-12, 13:48
Σε αυτή την τιμή δεν νομίζω να βρεις καλύτερο, τουλάχιστον σε δέκτες με τσιπ Mstar7818. Αν και χρησιμοποιώ το λογισμικό του σε ένα Lifeview BOXHD εδώ και καιρό, παρήγγειλα ένα Ferguson κυρίως για να έχω και το πολύ καλό τηλεκοντρόλ του.

Περισσότερα εδω: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98708-Ferguson-Ariva-T65

Στο πατρικό μου αγόρασα έναν Xoro hrt 7520 και ομολογώ ότι έμεινα αρκετά ικανοποιημένος ακόμα και στο θέμα του media player.(εκτός από το τηλεκοντρόλ)
Απλά θέλω να ξέρω αν ο Ferguson είναι καλύτερη επιλογή από τον Xoro. :)

phantom77
04-09-12, 14:20
Στο πατρικό μου αγόρασα έναν Xoro hrt 7520 και ομολογώ ότι έμεινα αρκετά ικανοποιημένος ακόμα και στο θέμα του media player.(εκτός από το τηλεκοντρόλ)
Απλά θέλω να ξέρω αν ο Ferguson είναι καλύτερη επιλογή από τον Xoro. :)

Εσωτερικά οι δέκτες είναι πανω-κάτω ίδιοι. Ο Ferguson έχει κάποιες ευκολίες παραπάνω και καλύτερο (για μένα τουλάχιστον) OSD και μενου. Δες τα βίντεο στο link που έδωσα παραπάνω.
Απ' ότι μου λένε, το τηλεκοντρόλ του είναι πολύ καλό ενώ παίζει και αρχεία FLAC. Με τιμή μόνο €3 πάνω απο τον Xoro νομίζω οτι είναι καλή επιλογή (εκτος αν σε ενοχλεί η θύρα USB στο πίσω μέρος της συσκευής)

christakoss
04-09-12, 14:41
Εσωτερικά οι δέκτες είναι πανω-κάτω ίδιοι. Ο Ferguson έχει κάποιες ευκολίες παραπάνω και καλύτερο (για μένα τουλάχιστον) OSD και μενου. Δες τα βίντεο στο link που έδωσα παραπάνω.
Απ' ότι μου λένε, το τηλεκοντρόλ του είναι πολύ καλό ενώ παίζει και αρχεία FLAC. Με τιμή μόνο €3 πάνω απο τον Xoro νομίζω οτι είναι καλή επιλογή (εκτος αν σε ενοχλεί η θύρα USB στο πίσω μέρος της συσκευής)
Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα κοιτάξω και τα βίντεο στο λίνκ.
Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο που το έχω απορία καιρό και αν μπορείς να μου το εξηγήσεις.Όταν λένε ήχος coaxial τι ακριβώς εννοούν?

phantom77
04-09-12, 16:54
Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα κοιτάξω και τα βίντεο στο λίνκ.
Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο που το έχω απορία καιρό και αν μπορείς να μου το εξηγήσεις.Όταν λένε ήχος coaxial τι ακριβώς εννοούν?
Ήχος coaxial δεν υπάρχει. Coaxial είναι ο τύπος του καλωδίου που μεταφέρει κυρίως συμπιεσμένο πολυκάναλο ψηφιακό ήχο (AC3 ή DTS) απο τον δέκτη στον ενισχυτή για να γίνει εκει η αποσυμπίεση και να πάει στα ηχεία.

Σε κάποιους δέκτες που δεν έχουν δυνατότητα να μετατρέψουν ήχο AC3 σε PCM στέρεο για να παίξει απο τα ηχεία της τηλεόρασης, η σύνδεση του δέκτη σε ενισχυτή με coaxial ή HDMI είναι η μόνη λύση. Για αρχεία με DTS δεν μιλάμε, εκεί μόνο με coaxial ή HDMI θα ακούσεις ήχο απο τον δέκτη. Η Ferguson βέβαια έκανε μια προσπάθεια για μετατροπή DTS σε PCM αλλα δημιουργήθηκαν άλλα προβλήματα.

blinky
04-09-12, 23:45
Ρε παιδιά συγχωρήστε μου την άγνοια αλλά την έχω πατήσει και δεν έχω άλλα λεφτά, τη βοήθειά σας:
πριν μερικά χρόνια αγόρασα αποκωδικοποιητή για να βλέπω τα ψηφιακά (μόνο της ΕΡΤ τότε). Όταν ήρθαν και τα υπόλοιπα κατάλαβα ότι δεν έκανε ο αποκωδικοποιητής (ήταν λέει μόνο mpeg2 κι όχι mpeg4) και τον έβαλα στην άκρη.

Πήρα έναν άλλον αποκωδικοποιητή (Neco box) κάπου 70-80 € από μαγαζί στην Αθήνα και ήμουν ευχαριστημένος γιατί και τα ψηφιακά έβλεπα (ήταν λίγα στην αρχή) και είχε σύνδεση usb οπότε έβλεπα ταινίες κλπ από το φλασάκι (με κάποια προβλήματα).

Πριν λίγο καιρό όταν όλοι αγόραζαν αποκωδικοποιητή εγώ το έπαιζα άνετος και έλεγα ότι είμαι οκ, όταν όμως έκανα αυτόματαη αναζήτηση για να πιάσω και τα νέα κανάλια είδα ότι τα κανάλια είναι πολλά και η συσκευή δεν έχει κάποιον τρόπο για χειροκίνητη ταξινόμηση των καναλιών (δηλαδή η σειρά των καναλιών δεν αλλάζει!). Αν είναι δυνατόν! :worthy:

Λέω δεν πάνε να @#%#$@ άλλα λεφτά δεν δίνω για μαλακίες φέτος. Όμως τελικά μου ανέθεσε μεγάλη κυρία (γιαγιά) να τη βρω "ένα καλό" για να κάνει τη δουλειά της. Ρώτησα και όλους του φίλους που πήραν τελευταία διάφορες συσκευές και κανείς δεν είναι ευχαριστημένος, άλλος λέει δεν έχει καλό τηλεκοντρόλ και δεν πιάνει (αυτό το άκουσα συχνά) άλλος λέει ότι δεν συνεργάζεται καλά με την τηλεόραση και διάφορα περίεργα.

και περνάω στις ερωτήσεις:
1. Έχει κάποια χρησιμότητα ο παλιός αποκωδικοποιητής (mpeg2) ή είναι προς ανακύκλωση;
2. Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό και εύκολο στη χρήση (για τη γιαγιά) ;
3. Έχω ένα δώρο από Public το οποίο θα αλλάξω (κάπου 30€) και λέω όταν γυρίσω Αθήνα (είμαι διακοπές) να πάω να δοκιμάσω ξανά την τύχη μου, έχετε να προτείνετε κάτι από εκεί;

Ευχαριστώ

talos_2002
05-09-12, 13:13
Ρε παιδιά συγχωρήστε μου την άγνοια αλλά την έχω πατήσει και δεν έχω άλλα λεφτά, τη βοήθειά σας:
πριν μερικά χρόνια αγόρασα αποκωδικοποιητή για να βλέπω τα ψηφιακά (μόνο της ΕΡΤ τότε). Όταν ήρθαν και τα υπόλοιπα κατάλαβα ότι δεν έκανε ο αποκωδικοποιητής (ήταν λέει μόνο mpeg2 κι όχι mpeg4) και τον έβαλα στην άκρη.

Πήρα έναν άλλον αποκωδικοποιητή (Neco box) κάπου 70-80 € από μαγαζί στην Αθήνα και ήμουν ευχαριστημένος γιατί και τα ψηφιακά έβλεπα (ήταν λίγα στην αρχή) και είχε σύνδεση usb οπότε έβλεπα ταινίες κλπ από το φλασάκι (με κάποια προβλήματα).

Πριν λίγο καιρό όταν όλοι αγόραζαν αποκωδικοποιητή εγώ το έπαιζα άνετος και έλεγα ότι είμαι οκ, όταν όμως έκανα αυτόματαη αναζήτηση για να πιάσω και τα νέα κανάλια είδα ότι τα κανάλια είναι πολλά και η συσκευή δεν έχει κάποιον τρόπο για χειροκίνητη ταξινόμηση των καναλιών (δηλαδή η σειρά των καναλιών δεν αλλάζει!). Αν είναι δυνατόν! :worthy:

Λέω δεν πάνε να @#%#$@ άλλα λεφτά δεν δίνω για μαλακίες φέτος. Όμως τελικά μου ανέθεσε μεγάλη κυρία (γιαγιά) να τη βρω "ένα καλό" για να κάνει τη δουλειά της. Ρώτησα και όλους του φίλους που πήραν τελευταία διάφορες συσκευές και κανείς δεν είναι ευχαριστημένος, άλλος λέει δεν έχει καλό τηλεκοντρόλ και δεν πιάνει (αυτό το άκουσα συχνά) άλλος λέει ότι δεν συνεργάζεται καλά με την τηλεόραση και διάφορα περίεργα.

και περνάω στις ερωτήσεις:
1. Έχει κάποια χρησιμότητα ο παλιός αποκωδικοποιητής (mpeg2) ή είναι προς ανακύκλωση;
2. Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό και εύκολο στη χρήση (για τη γιαγιά) ;
3. Έχω ένα δώρο από Public το οποίο θα αλλάξω (κάπου 30€) και λέω όταν γυρίσω Αθήνα (είμαι διακοπές) να πάω να δοκιμάσω ξανά την τύχη μου, έχετε να προτείνετε κάτι από εκεί;

Ευχαριστώ

Ο Neco ΒΟΧ έχει επεξεργαστή Mstar 7828 και η επιλογή για να τακτοποιήσεις τα κανάλια στην σειρά που θέλεις πρέπει να είναι η 1η του 1ου μενού.
Βεβαιώσου ότι έχεις απενεργοποιημένη την ταξινόμηση κατά LCN ή οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Αυτό που αναφέρεις για την κακή συνεργασία είναι φαινόμενο των καρτών και όχι των δεκτών. Αν κάποιος φίλος σου έχει πρόβλημα με δέκτη, μάλλον έχει κάνει λάθος σε κάποια ρύθμιση.
Το πρόβλημα των κινέζικων τηλεχειριστηρίων είναι γνωστό.

Για την γιαγιά σου θα προτείνω δύο δέκτες με καλό τηλεχειριστήριο και επεξεργαστή της ALi για γρήγορο zapping.
Ο ένας είναι ο Edision mini-triton. Είναι SD, αλλά δεν νομίζω η γιαγιά σου να βλέπει βιντεάκια ή αθλητικά στο ERT HD.
Ο άλλος είναι ο Opticum T90 ή ο Opticum STB HD N1. Είναι ο ίδιος δέκτης με και χωρίς εμπρός οθόνη ενδείξεων.

blinky
05-09-12, 22:01
Καταρχήν ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Από τους 2+1 που μου προτείνεις βρίσκω στο σκρουτζ τον Edision (http://www.skroutz.gr/s/319020/Edision-Argus-Mini-Triton-HD-MPEG4.html?from=autocomplete) και τον Opticum STB HD N1 (http://www.skroutz.gr/s/2152238/OPTICUM-Dekoder-STB-HD-N1.html), οι τιμές είναι καλές και θα προσπαθήσω να τους δω και από κοντά για να μην την πατήσω.

Από αυτά που έχει το public αξίζει τίποτα ή είναι όλα για τα μπάζα: http://www.public.gr/cat/sound-and-vision/apokodikopoiites-mpeg4/
Έχω μία κάρτα αλλαγής και λέω να τη χρησιμοποιήσω αλλά αν είναι για τα μπάζα καλύτερα να πάρω ένα από αυτά που μου πρότεινες παραπάνω και να πάρω από το πάμπλικ κάνα βιβλίο.

Τελευταία ερώτηση: εκείνο τον παλιό αποκωδικοποιητή mpeg2 να τον στείλω για ανακύκλωση ή μπορεί να μου φανεί χρήσιμος με κάποιον τρόπο (εκτός από το να στηρίζει το τραπέζι κλπ :p ) ;

Ευχαριστώ για την υπομονή.

- - - Updated - - -

Φίλε talos για το neco box είχες απόλυτο δίκιο, υπήρχε κάποια επιλογή LCN ανοικτό, μόλις το έκλεισα όλα καλά :worthy:

Το εγχειρίδιο του necobox είναι από τα χειρότερα που έχω δει, δεν περιγράφει τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ.

jap
05-09-12, 22:38
Δεν ξέρω πόσο καλοί είναι, τι κάνουν κι όλα τα άλλα, αλλά είδα αφίσες για τους edision σε 2 ηλεκτρολόγους στη γειτονιά, 35 ευρώ ο SD, 45 ο HD, όσο δηλαδή και στο skroutz. Πληροφοριακά για όποιον τους θέλει, να μην τρέχει και μπλέκει με παραγγελίες, ψάξτε πρώτα σε τοπικά μαγαζιά.

talos_2002
06-09-12, 03:32
Δεν ξέρω πόσο καλοί είναι, τι κάνουν κι όλα τα άλλα, αλλά είδα αφίσες για τους edision σε 2 ηλεκτρολόγους στη γειτονιά, 35 ευρώ ο SD, 45 ο HD, όσο δηλαδή και στο skroutz. Πληροφοριακά για όποιον τους θέλει, να μην τρέχει και μπλέκει με παραγγελίες, ψάξτε πρώτα σε τοπικά μαγαζιά.
Ναι, το πρόσεξα κι εγώ σε ένα κατάστημα με αναλώσιμα και καλώδια. Τα μικρά μαγαζιά έχουν ίδιες τιμές με τα μεγαλύτερα.
Ευκαιρία να υποστηρίξουμε τα μικρά, και είναι και καλός ο δέκτης.


blinky, να'σαι καλά! χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα.
Tίποτα αξιόλογο στο Public... Ο 3381 είναι ικανοποιητικός, αλλά δεν είναι και super το τηλεχ/ριό του.
O Mpeg2 είναι ότι πρέπει για την ανακύκλωση ηλεκτρονικών.

blinky
06-09-12, 23:44
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες παιδιά. Και βέβαια: έχετε δίκιο θα το ψάξω και στα μικρά μαγαζιά της γιετονιάς.

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω πόσο καλοί είναι, τι κάνουν κι όλα τα άλλα, αλλά είδα αφίσες για τους edision σε 2 ηλεκτρολόγους στη γειτονιά, 35 ευρώ ο SD, 45 ο HD, όσο δηλαδή και στο skroutz. Πληροφοριακά για όποιον τους θέλει, να μην τρέχει και μπλέκει με παραγγελίες, ψάξτε πρώτα σε τοπικά μαγαζιά.

Πράγματι βρήκα κι εγώ το HD σε συνοικιακό μαγαζί 45€.

ΆΛλη ερώτηση μία φίλη μου μόλις μετακόμισε, στο παλιό διαμέρισμα έπιανε όλα τα κανάλια, στο καινούριο της λείπουν κάποια βασικά (Mega, Ant1 κ.α.). Γενικά πρέπει να της λείπουν πολλά γιατί πιάνει λέει μόνο 15 κανάλια (εγώ πιάνω κάπου 30-32). Τί λέτε να φταίει: μήπως να κουνήσει την κεραία;
Δεν νομίζω να φταίει ο αποκωδικοποιητής αφού στο παλιό σπίτι τα έπιανε όλα.

talos_2002
07-09-12, 12:36
Η κεραία ή τα βύσματα των καλωδίων.

manoulamou
09-09-12, 00:28
LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523)
CRT τηλεοραση Philips 29pt9521 (hd prepared)
Εγκατασταθηκε ο αποκωδικοποιητης πανευκολα αποψε, ενα καλωδιο σε HDMI κι ενα κεραιας για τα αναλογικα. Οσα ψηφιακα βρεθηκαν στην αυτοματη αναζητηση ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, μαλιστα εμφανιστηκαν καποια που πριν δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν πχ sunny ή attica tv στο συνολο ομως 30 μονον.

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια εν μεσω δασους πολυκατοικιων και με πολυ καλη εξωτερικη κεραια, μεχρι την ελευση της DIGEA στον Υμηττο, ο δεκτης επιανε εως τελεια τα ιδιωτικα και τα κρατικα με λιγα χιονια. Μετα τις 20 Ιουλιου με αναλογικο σημα παντα, ο ΑΝΤ1 ηταν καλυτερος απο πριν, τα υπολοιπα σχετικα καθαρα και ειχαμε χασει μονο το STAR.
ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ καναλια ειναι εντελως ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ, ουτε σε χειροκινητη ερευνα εμφανιζονται (η nova εντοπιζεται χωρις βεβαια να δινει εικονα). Απο αναλογικα εγιναν χαλια μαυρα ακομη και ο ΑΝΤ1, ισως γιατι αλλαξαν τα in - out της κεραιας.

Μπορειτε να μου δωσετε μια εξηγηση, να μου προτεινετε μια λυση για να δω ψηφιακα και τα κρατικα;
Αλλο τροπο αναζητησης, εσωτερικη κεραια, νεο καλωδιο κεραιας, μετακινηση ή νεα εξωτερικη κεραια; :hmm:

phantom77
09-09-12, 11:08
LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523)
CRT τηλεοραση Philips 29pt9521 (hd prepared)
Εγκατασταθηκε ο αποκωδικοποιητης πανευκολα αποψε, ενα καλωδιο σε HDMI κι ενα κεραιας για τα αναλογικα. Οσα ψηφιακα βρεθηκαν στην αυτοματη αναζητηση ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, μαλιστα εμφανιστηκαν καποια που πριν δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν πχ sunny ή attica tv στο συνολο ομως 30 μονον.

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια εν μεσω δασους πολυκατοικιων και με πολυ καλη εξωτερικη κεραια, μεχρι την ελευση της DIGEA στον Υμηττο, ο δεκτης επιανε εως τελεια τα ιδιωτικα και τα κρατικα με λιγα χιονια. Μετα τις 20 Ιουλιου με αναλογικο σημα παντα, ο ΑΝΤ1 ηταν καλυτερος απο πριν, τα υπολοιπα σχετικα καθαρα και ειχαμε χασει μονο το STAR.
ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ καναλια ειναι εντελως ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ, ουτε σε χειροκινητη ερευνα εμφανιζονται (η nova εντοπιζεται χωρις βεβαια να δινει εικονα). Απο αναλογικα εγιναν χαλια μαυρα ακομη και ο ΑΝΤ1, ισως γιατι αλλαξαν τα in - out της κεραιας.

Μπορειτε να μου δωσετε μια εξηγηση, να μου προτεινετε μια λυση για να δω ψηφιακα και τα κρατικα;
Αλλο τροπο αναζητησης, εσωτερικη κεραια, νεο καλωδιο κεραιας, μετακινηση ή νεα εξωτερικη κεραια; :hmm:

Μεγάλο τελικά το πρόβλημα με τα κρατικά. Απ' ότι έχω καταλάβει, το σήμα τους δεν είναι τόσο δυνατό όσο της Digea και, αν υπάρχουν απώλειες απο την κεραία μεχρι την τηλεόραση, εξαφανίζονται.

Θα άρχιζα με το καλώδιο που συνδέει την τηλεόραση με την κεραία, κατόπιν θα μετακινούσα λίγο την κεραία, και τέλος θα έβαζα ενισχυτή γραμμής (http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=459) αν δεν υπήρχε βελτίωση.

manoulamou
09-09-12, 14:32
Μεγάλο τελικά το πρόβλημα με τα κρατικά. Απ' ότι έχω καταλάβει, το σήμα τους δεν είναι τόσο δυνατό όσο της Digea και, αν υπάρχουν απώλειες απο την κεραία μεχρι την τηλεόραση, εξαφανίζονται.
Επισης τα κρατικα ψηφιακα ηταν σε mpeg2, ελεγαν πως θα πανε σε mpeg4, δεν ξερω τι απεγινε! :whistle: βρηκα αυτα τα σχετικα (1) (http://troktiko.blogspot.gr/2010/06/digea_18.html) - (2) (http://www.satspot.gr/television/tileorasi-digital-dtv/194-provlimata-lipsis-psifiakon-kanalion)

Θα άρχιζα με το καλώδιο που συνδέει την τηλεόραση με την κεραία, κατόπιν θα μετακινούσα λίγο την κεραία, και τέλος θα έβαζα ενισχυτή γραμμής (http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=459) αν δεν υπήρχε βελτίωση.

Τι ακριβως προσφερουν αυτες οι συσκευες, ποιες ειναι οι διαφορες τους; Εχετε προτεινετε καποια με βασικα χαρακτηριστικα που να ταιριαζουν στην περιπτωση μου;
Ευχαριστω για τη βοηθεια...:worthy:

phantom77
09-09-12, 16:47
Επισης τα κρατικα ψηφιακα ηταν σε mpeg2, ελεγαν πως θα πανε σε mpeg4, δεν ξερω τι απεγινε! :whistle: βρηκα αυτα τα σχετικα (1) (http://troktiko.blogspot.gr/2010/06/digea_18.html) - (2) (http://www.satspot.gr/television/tileorasi-digital-dtv/194-provlimata-lipsis-psifiakon-kanalion)
Οι ΕΤ1, ΝΕΤ & ΕΤ3 έγιναν MPEG4 λόγω της EPTHD που βρίσκεται στην ίδια συχνότητα. Βουλή και τα ξενόγλωσσα ειναι ακόμα MPEG2


Τι ακριβως προσφερουν αυτες οι συσκευες, ποιες ειναι οι διαφορες τους; Εχετε προτεινετε καποια με βασικα χαρακτηριστικα που να ταιριαζουν στην περιπτωση μου;
Ευχαριστω για τη βοηθεια...:worthy:

Αυτό που λέει το όνομα τους, ενισχύουν το σήμα. :)
Ας σου προτείνουν μοντέλο κάποιοι που εχουν δοκιμάσει, εγώ, δοξα τω Θεώ, δεν χρειάστηκα.

Με τις πολυκατοικίες γύρω απο το σπίτι, μάλλον δεν φτάνει "καθαρό" σήμα στην κεραία. Δοκίμασε να την γυρίσεις ελαφρά, μήπως και πιάσει καλύτερα. Επίσης αν τα καλώδια είναι παλιά, φθαρμένα ή δεν έχουν καλή θωράκιση, μπορει να ρίχνουν την ποιότητα του σήματος, παράμετρο βασική στις δύσκολες συχνότητες της ΕΡΤ.

Θα άρχιζα απο το πιο ανέξοδο, το γύρισμα της κεραίας.

reaper1
12-09-12, 00:43
καλησπερα
εχω και εγω ενα θεμα εδω και δυο μερες
παιρνω σημα απο υμηττο και ειμαι κοντα εχω εδω και καιρο τον
LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD κανενα θεμα μεχρι 2μερες πριν εχει εξαφανιστει τελειως το ΜΕΓΑ ΣΚΑΙ και ΣΤΑΡ μονο αυτα και δεν τα πιανω ουτε στην αναζητηση αλλα και αν τα πιασει ειναι χαλασμενη η εικονα τελειως
τι γινεται?????????????

talos_2002
12-09-12, 01:22
καλησπερα
εχω και εγω ενα θεμα εδω και δυο μερες
παιρνω σημα απο υμηττο και ειμαι κοντα εχω εδω και καιρο τον
LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD κανενα θεμα μεχρι 2μερες πριν εχει εξαφανιστει τελειως το ΜΕΓΑ ΣΚΑΙ και ΣΤΑΡ μονο αυτα και δεν τα πιανω ουτε στην αναζητηση αλλα και αν τα πιασει ειναι χαλασμενη η εικονα τελειως
τι γινεται?????????????
Και πιάνεις κανονικά τα Alpha, Ant1, Makedonia;
Με τί ποσοστό ποιότητας τα πιάνεις;

reaper1
13-09-12, 02:33
Και πιάνεις κανονικά τα Alpha, Ant1, Makedonia;
Με τί ποσοστό ποιότητας τα πιάνεις;

χθες προσπαθησα να κανω διαφορα μεσα σε αυτα εκανα και εγκατασταση το firmware μετα απο λιγο τα καναλια ολα καλα
σημερα ομως υποψιαζομαι οτι επειδη το εκλεισα χθες κατι χαθηκε μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν εξηγηται αλλιως.σημερα λοιπον τιποτα και ποιοτητα παιζει συνεχεια πανω κατω και κυριως ειναι μηδεν
μηπως να το παω πισω εχει προβλημα τοσο καιρο δουλευε καλα ομως
δεν καταλαβαινω γιατι αυτα τα τρια καναλια


update σημερα
βρηκα το προβλημα.πριν καιρο ειχα μετακινησει τον υπολογιστη μου διπλα στην πριζα της κεραιας σε αποσταση 20εκ ολα οκ μεχρι στιγμης αλλα πριν 2μερες οταν εμφανιστηκε το προβλημα δηλαδη ειχα βγαλει τα καπακια του κουτιου για να κανω κατι αλλαγες και οταν ο υπολογιστης λειτουργουσε δεν αφηνε το σημα να περασει αλλα μονο σε αυτα τα καναλια χαλουσε
το εκανα δοκιμες εσβηνα και αναβα τον υπολογιστη και το σημε ερχοταν και κοβοταν αμεσως
δεν υπαρχει αυτο που συνεβει χαχαχα ευτυχως το βρηκα

panokato
16-09-12, 10:32
καλημερα παιδια ειμαι νεος κ ψαχνοντας βρηκα την κουβεντα σας κ ελεγα μηπως μπορειτε να βοηθησετε.εχω απο χτες τον Τ910i τις tvstar ο οποιος μπορει μεσω USB να παιξει ταινιες. δοκιμασα να παιξω ταινια που ειχα στο Pc αλλα μου εβγαλε μηνυμα οτι το audio codec δεν υποστηριζεται.ο αντιπροσωπος στην ελλαδα αλλα κ η ιδια η εταιρια δεν εχουν καπου downloads για codecs ή firmware.τι μπορω να κανω?? η ταινια ειναι αυτη,για στοιχεια



Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 5 frames
Muxing mode : Container profile=Unknown@4.1
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 49mn
Bit rate : 4 102 Kbps
Nominal bit rate : 4 215 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 544 pixels
Display aspect ratio : 2.35:1
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.246
Stream size : 3.13 GiB (72%)
Writing library : x264 core 120 r2146 bcd41db
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=8 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=12 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=240 / keyint_min=24 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=50 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=4215 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

Audio
ID : 2
Format : DTS
Format/Info : Digital Theater Systems
Codec ID : A_DTS
Duration : 1h 49mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 1 510 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Surround: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Resolution : 24 bits
Stream size : 1.15 GiB (26%)
Language : English

Text
ID : 3
Format : UTF-8
Codec ID : S_TEXT/UTF8
Codec ID/Info : UTF-8 Plain Text
Language : English

phantom77
16-09-12, 10:51
καλημερα παιδια ειμαι νεος κ ψαχνοντας βρηκα την κουβεντα σας κ ελεγα μηπως μπορειτε να βοηθησετε.εχω απο χτες τον Τ910i τις tvstar ο οποιος μπορει μεσω USB να παιξει ταινιες. δοκιμασα να παιξω ταινια που ειχα στο Pc αλλα μου εβγαλε μηνυμα οτι το audio codec δεν υποστηριζεται.ο αντιπροσωπος στην ελλαδα αλλα κ η ιδια η εταιρια δεν εχουν καπου downloads για codecs ή firmware.τι μπορω να κανω?? η ταινια ειναι αυτη,για στοιχεια



Οι δέκτες δεν παίζουν DTS χωρίς σύνδεση με ενισχυτή. Πρέπει να μετατρέψεις τον ήχο σε AC3 ή AAC\MP3.

Δοκίμασε τα PopCorn MKV AudioConverter (http://www.videohelp.com/tools/PopCorn-MKV-AudioConverter) ή MKV2AC3 (http://www.videohelp.com/tools/MKV2AC3)

panokato
16-09-12, 11:02
εχω καποιες αποριες με αυτο το θεμα.εχω το format factory με το οποιο οταν μετατρεπω βιντεο σε format για να ταιριαζει σε αλλες συσκευες ολα καλα..οταν κανω το ιδιο με τον ηχο δεν κανω δουλεια,μου βγαζει στο φακελο τις ταινιας αλλο ενα αρχειο αυτο που μετετρεψα αλλα τιποτα.μηπως κανω κατι λαθος κ πρεπει να ενσωματωθει στην ταινια με καποιο τροπο?αυτα που ειπες ειναι καλυτερα απο format?

@ ADSLgr.com All rights reserved.