PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

phantom77
16-09-12, 12:05
To Format Factory, αν και δεν το έχω δουλέψει, φαίνεται οτι είναι αρκετά πολύπλοκο πολυεργαλείο. Τα προγράμματα που ανέφερα κάνουν μόνο μια δουλειά, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες λάθους. Στο MKV2AC3 π.χ. διαλέγεις αρχείο, ορίζεις σε ποιο φάκελο θα πάει το νέο αρχείο και πατάς start.

- - - Updated - - -

Βλέπω τώρα οτι ο TVStar 910 δεν παίζει ούτε AC3 οπότε δεν θα κάνεις δουλειά με τα προγράμματα που πρότεινα...
Πρέπει να βρεις άλλο τρόπο για να μετατρέψεις τον ήχο σε MP3.

talos_2002
16-09-12, 13:42
O 910i είναι SD δέκτης, οπότε αντενδείκνυται για βιντεάκια.
Ο ήχος πρέπει αν είναι ΜΡ3, το βίντεο DivX/XviD και η ανάλυση να μην ξεπερνάει τα όρια της SD.
Ουσιαστικά, πρέπει να επανακωδικοποιείς σχεδόν κάθε βίντεο.

phantom77
16-09-12, 13:56
O 910i είναι SD δέκτης, οπότε αντενδείκνυται για βιντεάκια.
Ο ήχος πρέπει αν είναι ΜΡ3, το βίντεο DivX/XviD και η ανάλυση να μην ξεπερνάει τα όρια της SD.
Ουσιαστικά, πρέπει να επανακωδικοποιείς σχεδόν κάθε βίντεο.

Και εγώ αυτό νόμιζα αλλα στο manual γράφει οτι μπορεί να διαβάσει μέχρι και 720p.


MP4: Divx4.5.6; Maximal 1280x720 30fps; (defined video codec)
AVI: Max L3.1 1280x720 30fps; (defined video codec)

panokato
17-09-12, 06:47
οντως ελεγε οτι παιζει αλλα τελικα εχει περιορισμους στα formats σε σχεση με τα media players.εκανα πολλες δοκιμες κ τελικα μονο avi με ac-3 ειδα..επειδη ομως σε αρχειο 720p μου εβγαλε οτι δεν υποστηριζεται το codec ελεγα μηπως υπαρχει καποιο download απο την στιγμη που κανεις αναβαθμιση μεσω usb αλλα μαλλον ειναι νωρις για downloads...ευχαριστω παιδια θα δω τι θα βρω..

phantom77
17-09-12, 11:08
οντως ελεγε οτι παιζει αλλα τελικα εχει περιορισμους στα formats σε σχεση με τα media players.εκανα πολλες δοκιμες κ τελικα μονο avi με ac-3 ειδα..επειδη ομως σε αρχειο 720p μου εβγαλε οτι δεν υποστηριζεται το codec ελεγα μηπως υπαρχει καποιο download απο την στιγμη που κανεις αναβαθμιση μεσω usb αλλα μαλλον ειναι νωρις για downloads...ευχαριστω παιδια θα δω τι θα βρω..

Έπαιξε τελικά ο ήχος σε avi με AC3; Καλό αυτό.

Μην περιμένεις αναβάθμιση που θα δίνει περισσότερες δυνατότητες αναπαραγωγής βιντεο ή ήχου. Είναι ελάχιστες οι εταιρίες που κάθονται να ασχοληθούν τόσο (π.χ. Ferguson). Η TVStar είναι στο άλλο άκρο, δεν βγάζει αναβαθμίσεις.

talos_2002
17-09-12, 16:22
εκανα πολλες δοκιμες κ τελικα μονο avi με ac-3 ειδα..
έως τώρα γνωρίζαμε ότι οι SD δέκτες δεν παϊζουν AC3. Πάλι καλά.


επειδη ομως σε αρχειο 720p μου εβγαλε οτι δεν υποστηριζεται το codec...
Για να είναι 720p, μάλλον είναι H264 το codec του βίντεο που δοκίμασες.

eagle13
29-09-12, 18:52
Έχω αυτήν την τηλεόραση Sony KV14M1D , αυτός ο δέκτης κάνει ; :hmm:

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=47906

talos_2002
30-09-12, 11:49
Έχω αυτήν την τηλεόραση Sony KV14M1D , αυτός ο δέκτης κάνει ; :hmm:

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=47906
Οποιαδήποτε τηλεόραση έχει υποδοχή scart μπορεί να τον δεχτεί. Και η Sony σου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει.

eagle13
05-10-12, 02:06
Οποιαδήποτε τηλεόραση έχει υποδοχή scart μπορεί να τον δεχτεί. Και η Sony σου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει.

Ευχαριστώ πολύ , ευτυχώς έπεσε ένας στα χέρια μου και γλύτωσα τα χρήματα από την αγορά του καινούργιου .................... :hmm:

navigation
06-10-12, 21:19
Καλησπέρα, καλος ηρθα και εγωωωωωω!!! η δουλεια σας είναι άψογη και γλιτώνεται πολύ κοσμό από ασκοπα έξοδα!!!μπράβο σας! :clap:
Να σας πω και γω το ψηφιακό μου πρόβλημα.....:hmm:
Δύο τηλεοράσεις σπίτι, μια κεραια...μια τηλεοραση ΗD Samsung του 2009, και μια κλασική 14 αρα Sony υπνοδωματίου SD. και στις δύο τηλεοράσεις ιδια μάρκα αποκωδικοποιητης. Στην SD ολα αψογα και μια χαρα. Σύνδεση με scart και ολα καμπάνα! Πάμε τώρα στην HD σύνδεση με hdmi καλώδιο και ενω ενα μήνα στην αρχή δεν ειχα κανένα πρόβλημα εδω και 15 περίπου μέρες ο ANT1 και ο ALPHA (ΜΟΝΟ) μου κάνουν διακοπές δορυφόρου και ουσιαστικά δεν παίζουν!!!!Αυτες τις διακοπές-παγώματα δορυφόρου μου τις κάνει και στα κρατικά οταν χτυπάει το κινητο απο την αρχη! Το θέμα είναι οτι στα άλλα δύο κανάλια μου το κάνει μονιμα αυτες τις 15 μέρες....Πήρα τον μέσα αποκωδικοποιητη τον έβαλα στην HD τα ιδια!!!Τα υπόλοιπα καναλια παιζουν καμπάνα.....τις πταιει?????οεοοοοο!!!!!τι????

phantom77
06-10-12, 22:13
Καλησπέρα, καλος ηρθα και εγωωωωωω!!! η δουλεια σας είναι άψογη και γλιτώνεται πολύ κοσμό από ασκοπα έξοδα!!!μπράβο σας! :clap:
Να σας πω και γω το ψηφιακό μου πρόβλημα.....:hmm:
Δύο τηλεοράσεις σπίτι, μια κεραια...μια τηλεοραση ΗD Samsung του 2009, και μια κλασική 14 αρα Sony υπνοδωματίου SD. και στις δύο τηλεοράσεις ιδια μάρκα αποκωδικοποιητης. Στην SD ολα αψογα και μια χαρα. Σύνδεση με scart και ολα καμπάνα! Πάμε τώρα στην HD σύνδεση με hdmi καλώδιο και ενω ενα μήνα στην αρχή δεν ειχα κανένα πρόβλημα εδω και 15 περίπου μέρες ο ANT1 και ο ALPHA (ΜΟΝΟ) μου κάνουν διακοπές δορυφόρου και ουσιαστικά δεν παίζουν!!!!Αυτες τις διακοπές-παγώματα δορυφόρου μου τις κάνει και στα κρατικά οταν χτυπάει το κινητο απο την αρχη! Το θέμα είναι οτι στα άλλα δύο κανάλια μου το κάνει μονιμα αυτες τις 15 μέρες....Πήρα τον μέσα αποκωδικοποιητη τον έβαλα στην HD τα ιδια!!!Τα υπόλοιπα καναλια παιζουν καμπάνα.....τις πταιει?????οεοοοοο!!!!!τι????
Αρχικά, απομάκρυνε απο τα καλώδια της κεραίας οτιδήποτε μπορεί να προκαλεί παρεμβολές. Αν δεν βοηθήσει αυτό, άλλαξε τα καλώδια κεραίας με άλλα καλύτερη θωράκισης.

Υ.Γ.: Δεν υπάρχουν "διακοπές-παγώματα δορυφόρου" σε επίγεια μετάδοση!! :mrgreen:

cranky
06-10-12, 22:17
Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει το HDMΙ καλώδιο ;; :scratch

konenas
07-10-12, 12:08
Η κεραία

navigation
08-10-12, 17:09
Για το "παγωματα-διακοπες δορυφόρου" το ξέρω οτι δεν υπάρχει σε επιγεια μεταδοση αλλα ηθελα να το αποδωσω οσο πιο "εικονογραφημένα" μπορουσα...αλλα καλα εκανες και το διευκρίνησες μην το διαβασει κανεις και λαλίσει!!!!!η κεραια δεν παιζει να φταει γιατι η μεσα τηλεοραση παιζει τζαμι. το hdmi καλωδιο παλι δεν νομίζω γιατι το εβγαλα και εκανα συνδεση με scart και μου εκανε τα ιδια νουμερα.Να φταει το καλωδιο της κεραιας? Αυριο λεω να το αλλάξω απο την διακλάδωση ....να δούμε...αλλα τι στο καλο το επιασε στα καλα καθουμενα...δεν ειναι και παμπάλαιο....5χρονων και πολλα λεω!!!!

phantom77
08-10-12, 17:45
Το ψηφιακό σήμα είναι πιο ευαίσθητο σε παρεμβολές. Αν η ποιότητα του πέσει κάτω απο ένα ποσοστό εμφανίζονται προβλήματα όπως αυτά που που περιγράφεις.
Στο δικό μου σύστημα, ανάλογα με το πόσο ανακατεμένη είναι η "μακαρονάδα" καλωδίων πίσω απο την τηλεόραση αλλάζει και η ποιότητα του σήματος. Παλιότερα δεν είχα πρόβλημα αλλα μετά απο κάποιες αλλαγές θέσεων στα καλώδια, τώρα όταν λειτουργεί το HTPC χάνονται τα μισά ψηφιακά! Το τρελό είναι οτι χάνονται μόνο όταν τρέχει Win7. Όταν τρέχει το ίδιο πρόγραμμα σε Linux, όλα καλά!

Takis_Kal
09-10-12, 17:13
Ρε παιδια πηρα την παρακατω τηλεοραση στο γιο μου και λεει οτι τα αναλιγικα με χιονια και στα ψηφιακα η εικονα κολαει
Ειναι Ζωγραφου σε καινουργια πολυκατοικια με κεντρικη κεραια
http://www.shopon.gr/samsung-ue32eh4000.html

dimitris4
09-10-12, 20:44
γεια σας παιδια εδω και λιγες ημερες λενε για τον νεο ψηφιακο χαρτη και αναρωτιεμαι για τους κεντρικους κομβους εκμπομπης σε διαφορες περιφερειες ανα τον ελλαδικο χωρο αν ειναι ετοιμοι.. συγκεκριμενα για την χαλκιδικη και το χωριο μου το νεοχωρι οπου οπως λενε θα υπαρχει κεραια εκπομπης στην αρναια.. ποτε θα ειναι διαθεσιμο το ψηφιακο σημα στην ευρυτερη περιοχη;;

prodromosfan
09-10-12, 21:25
γεια σας παιδια εδω και λιγες ημερες λενε για τον νεο ψηφιακο χαρτη και αναρωτιεμαι για τους κεντρικους κομβους εκμπομπης σε διαφορες περιφερειες ανα τον ελλαδικο χωρο αν ειναι ετοιμοι.. συγκεκριμενα για την χαλκιδικη και το χωριο μου το νεοχωρι οπου οπως λενε θα υπαρχει καιρεα εκπομπης στην αρναια.. ποτε θα ειναι διαθεσιμο το ψηφιακο σημα στην ευρητερη περιοχη;;

ρε φιλε μας έβγαλες τα ματια, βάλε ένα λεξικό στο browser σου.
αναρωτιόμουν πότε ο καρέας μετακομισε στην χαλκιδικη.

κεραία & ευρύτερη

Takis_Kal
09-10-12, 22:54
Ρε παιδια αυτη που αγοαρασα πιανει digea η χρειαζομα ψηφιακο δεκτη ?
http://www.shopon.gr/samsung-ue32eh4000.html

Serafeim Karakostas
10-10-12, 00:28
Πιάνει.:oneup:

dimitris4
10-10-12, 01:28
συγνωμη παιδια μου ξεφυγε..

Seitman
10-10-12, 07:37
γεια σας παιδια εδω και λιγες ημερες λενε για τον νεο ψηφιακο χαρτη και αναρωτιεμαι για τους κεντρικους κομβους εκμπομπης σε διαφορες περιφερειες ανα τον ελλαδικο χωρο αν ειναι ετοιμοι.. συγκεκριμενα για την χαλκιδικη και το χωριο μου το νεοχωρι οπου οπως λενε θα υπαρχει κεραια εκπομπης στην αρναια.. ποτε θα ειναι διαθεσιμο το ψηφιακο σημα στην ευρυτερη περιοχη;;

Στον σχεδιασμό υπάρχουν, αλλά μέχρι την υλοποίηση φεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετα.
110429

Zer0c00L
11-10-12, 01:24
εγω παντως με μια 32 LG (ατυχες περιπτωση καθως ειχε MPEG 2 και στην αρχη εβαλα μια καρτα MPEG 4 η οποια εχει περισσοτερα προβληματα τα οποια δεν διορθωθηκαν και ουτε νομιζω να διορθωθουν) μετα εκανα μια επιλογη σε εξωτερικο δεκτη MPEG 4 της F&U DTR2250HDPVR ο οποιος μπορω να πω εχει τα προβληματα του και μαλλον με βλεπω για EDITION HD καθως και ενας CRYSTAL AUDIO MICRO HD που εβαλε ενας συγγενεις δεν με ενθουσιασε αντιθετως ο EDITION HD τον ειδα πολυ καλυτερο σε συγγενικο σπιτι που το στησαμε.

απο σημα και ποιοτητα η περιοχη μου εχει ανω του 70-80% καθως ειναι κοντα ο υμηττος.

βεβαια η καλυτερη αγορα εγινε για την μητερα μου μια MONITOR - TV LED 2250 LG αριστος δεκτης - καλη αποκριση και συνδιασμο με τον φορητο υπολογιστη....

αν δεν παρω δεκτη (αναλογα τα οικονομικα μου) μαλλον με βλεπω να παιρνω ενα παρομοιο MONITOR - TV και η 32 να μεινει μονο για την παιχνιδομηχανη...

- - - Updated - - -


Ρε παιδια πηρα την παρακατω τηλεοραση στο γιο μου και λεει οτι τα αναλιγικα με χιονια και στα ψηφιακα η εικονα κολαει
Ειναι Ζωγραφου σε καινουργια πολυκατοικια με κεντρικη κεραια
http://www.shopon.gr/samsung-ue32eh4000.html

η περιοχη του ζωγραφου ειναι πολυ κοντα στο υμηττο (καποτε που εμενα εκει περα ιλισια-ζωγραφου) ως κεραια ειχα ενα καλωδιο και επιανε καμπανα ολα τα καναλια.

μαλλον η κεντρικη κεραια φταιει...(με καθε επιφυλαξη)

Serafeim Karakostas
11-10-12, 18:58
μαλλον η κεντρικη κεραια φταιει...(με καθε επιφυλαξη)
Αυτό είναι το πιθανότερο.

Zer0c00L
11-10-12, 19:07
παντως απο οσους δεκτες επεσαν στα χερια μου (κολλητοι/γνωστοι/φιλοι/συγγενεις/γειτονες)

ο καλυτερος μεχρι τωρα (αναλογα την εγκατασταση κεραιας) ειναι ο EDITION HD (δεν ξερω ακριβως την ονομασια του) μετα ο Crystal Audio Micro HD

ο δικος μου ειναι ο χειροτερος...αλλα καλυτερος απο την καρτουλα...

- - - Updated - - -

αυτο που θα ηθελα να δοκιμασω ειναι η πατεντα (κεραιας με το αλουμινοχαρτο)

χαχα

για δωσε οδηγιες κατασκευης...

cool11
21-10-12, 23:30
Συγχωρεστε με αν δεν διαβασα τις προηγουμενες....112 σελιδες!
Αυτο που θελω να ρωτησω, εμπιπτει και σε αυτο το θεμα, αλλα δεν ειναι κατεξοχην η ουσια αυτου του θεματος!

Μπαινω στο ψητο:
θελω να παρω την πιο φτηνη συσκευη-ψηφιακο δεκτη, με σκοπο, οχι να βλεπω ψηφιακα καναλια(καλα, αν το παρω θα τα σεταρω κι αυτα), αλλα κύριο σκοπο να μπορω να παιζω ταινιες με υποτιτλους ελληνικους.
Αυτο ειναι το βασικο κριτηριο αγορας, και φυσικα να ειναι φτηνο.
Οπως ξερω, ολοι οι ψηφιακοι δεκτες, μια θυρα usb, την διαθετουν.
Αρκει λοιπον να ξερουμε καποιο δοκιμασμενο μοντελο, που απροβληματιστα να το συνδεσω στην παλαια crt τηλεοραση μου, και να μου δειχνει videos με ελληνικους υποτιτλους.

Ποιο οικονομικο μοντελο θα μου προτεινατε λοιπον? (κατα προτιμηση να το διαθετει eshop/plaisio ή ακομη καλυτερα ebay/amazon) (μην πειτε κανενα μοντελο που το χει ο ψιλικατζης της γειτονιας!)

talos_2002
21-10-12, 23:40
Ο Edision mini-triton+HD που έχουν τα συνοικιακά καταστήματα δεν είναι καθόλου κακός.

Μακριά από τον HD δέκτη του Πλαισίου, είναι πολύ πίσω το λογισμικό του!

Από το eshop, o T65 είναι πολύ καλός δέκτης, από τους κορυφαίους που κυκλοφορούν.
Αν θέλεις να να γλυτώσεις μερικά ευρώ και να έχεις ταχύτατο ζάπινγκ, έχουν και τον BOXHD-A, αλλά έχει ένα εφέ α-λα Powerpoint κατά την εμφάνιση των υποτίτλων και γενικά είναι καλύτερα να μετατρέπεις τους υπότιτλους σε Vobsub (idx/sub), μια διαδικασία 2-3 κλικ και λίγων δευτερολέπτων, αν δεν βαριέσαι φυσικά. Το καλό με τους VobSub είναι ότι μπορείς να τους παραμετροποιήσεις όπως εσύ θέλεις από κάθε άποψη. Ο Τ65 δεν τους υποστηρίζει, δυστυχώς.

cool11
21-10-12, 23:55
Ο Edision mini-triton+HD που έχουν τα συνοικιακά καταστήματα δεν είναι καθόλου κακός.

Μακριά από τον HD δέκτη του Πλαισίου, είναι πολύ πίσω το λογισμικό του!

Από το eshop, o T65 είναι πολύ καλός δέκτης, από τους κορυφαίους που κυκλοφορούν.
Αν θέλεις να να γλυτώσεις μερικά ευρώ και να έχεις ταχύτατο ζάπινγκ, έχουν και τον BOXHD-A, αλλά έχει ένα εφέ α-λα Powerpoint κατά την εμφάνιση των υποτίτλων και γενικά είναι καλύτερα να μετατρέπεις τους υπότιτλους σε Vobsub (idx/sub), μια διαδικασία 2-3 κλικ και λίγων δευτερολέπτων, αν δεν βαριέσαι φυσικά. Το καλό με τους VobSub είναι ότι μπορείς να τους παραμετροποιήσεις όπως εσύ θέλεις από κάθε άποψη. Ο Τ65 δεν τους υποστηρίζει, δυστυχώς.

Αυτα εδω λες?
Τ65
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705216
Παιζει srt αυτο? Γιατι λεει γενικα για υποστηριξη υποτιτλων

και
BOXHD-A
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603568

Ιδια τιμη βλεπω εχουν. Μαλιστα ο boxhd θελει μαλλον και αγορα καλωδιο scart, ενω το ferguson το καρφωνεις κατευθειαν?

Και οταν λεμε παιζουν υποτιτλους, εννοουμε και ελληνικα srt, σωστα?
Το παιξιμο βιντεο με ελληνικους υποτιτλους ειναι το νο1 ζητουμενο, αλλα αυτες οι συσκευες δεν εχουν καν τηλεκοντρολ?
Πως υποτιθεται οτι τα χειριζεσαι?

phantom77
22-10-12, 00:14
Ο BOXHD-A (στα €32) είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535
Θέλει όντως καλώδιο για να συνδεθει.

Ο άλλος δέκτης είναι ο T65Mini και μπαίνει κατευθείαν στην είσοδο scart της τηλεόρασης χωρίς έξτρα καλώδια.

cool11
22-10-12, 00:30
[QUOTE=phantom77;4851440]Ο BOXHD-A (στα €32) είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535
Θέλει όντως καλώδιο για να συνδεθει.
/QUOTE]

ok, αυτος ειναι οντως φτηνοτερος. (καλωδιο βρισκω)
Και επιπλεον εχει και τηλεχειριστηριο.





-----Υποτιτλους λεει οτι παιζει. Και ελληνικους? (sorry που ξαναρωταω, αλλα μην την πατησω, δεν το λενε στη σελιδα, ισως εννοειται αλλα δεν ξερω)

-----Επισης αυτο που ειπε ο talos_2002 πιο πανω, "έχουν και τον BOXHD-A, αλλά έχει ένα εφέ α-λα Powerpoint κατά την εμφάνιση των υποτίτλων ", τι σημαινει?
Ειναι καμια ιδιοτροπια?

----- Καλο το μηχανακι? Το χει παρει κοσμος εδω μεσα, ή θα ειμαι ο πρωτος? Παντως, απο την μαρκα 'lifeview', εχω κακη εμπειρια, απο κατι καρτες που ειχα παρει παλια για pc, που ειχαν κακογραμμενους drivers, εκανες-δεν εκανες τη δουλεια σου. Αυτο παιζει μια χαρα αραγε?

phantom77
22-10-12, 00:45
ok, αυτος ειναι οντως φτηνοτερος. (καλωδιο βρισκω)
Και επιπλεον εχει και τηλεχειριστηριο.
Μα όλοι δέκτες έχουν τηλεκοντρόλ! Ο Τ65Mini (http://www.ferguson-digital.eu/en/terrestrial-tv/339-ferguson-ariva-t65mini.html)μάλιστα έχει απο τα καλύτερα.
http://www.ferguson-digital.eu/images/stories/Ariva_T65mini/RCU240_photo.jpg


-----Υποτιτλους λεει οτι παιζει. Και ελληνικους? (sorry που ξαναρωταω, αλλα μην την πατησω, δεν το λενε στη σελιδα, ισως εννοειται αλλα δεν ξερω)
Έχω τον "κανονικό" Τ65, όχι τον mini. Παίζει και υποτίτλους SRT αλλα και ενσωματωμένους σε ματρόσκα. 1-2 φορές που δοκίμασα ελληνικούς τους έπαιξε χωρις πρόβλημα.

-----Επισης αυτο που ειπε ο talos_2002 πιο πανω, "έχουν και τον BOXHD-A, αλλά έχει ένα εφέ α-λα Powerpoint κατά την εμφάνιση των υποτίτλων ", τι σημαινει?
Ειναι καμια ιδιοτροπια?
Ναι, ιδιοτροπία των δεκτών με τσιπ Ali όπως ο BOXHD-A. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται σαν να ξετυλίγονται απο αριστερά προς δεξια. Ο BOXHD-A όμως δεν πρέπει να έχει αυτή την ιδιοτροπία.

----- Καλο το μηχανακι? Το χει παρει κοσμος εδω μεσα, ή θα ειμαι ο πρωτος? Παντως, απο την μαρκα 'lifeview', εχω κακη εμπειρια, απο κατι καρτες που ειχα παρει παλια για pc, που ειχαν κακογραμμενους drivers, εκανες-δεν εκανες τη δουλεια σου. Αυτο παιζει μια χαρα αραγε?
Μια κάρτα τηλεόρασης της Lifeview που πήρα πριν 10 χρόνια ήταν θηρίο, ακόμα δουλεύει

Για τους δέκτες, πολλές πληροφορίες στα παρακάτω links:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98238-Lifeview-LV6TBOXHD-A
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98708-Ferguson-Ariva-T6

(ο Τ65 και ο Τ65Mini είναι ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα σε διαφορετικό κουτι)

cool11
22-10-12, 09:09
Ο LIFEVIEW LV6TBOXHDA SET TOP DVB-T MPEG4 HD παιζει ελληνικους υποτιτλους?

talos_2002
22-10-12, 11:44
Ναι, παίζει.

eliasfot
01-11-12, 14:04
Για να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους 2
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535
εκτός φυσικά απο το σχέδιο και οτι ο πρώτος δεν είναι διαθέσιμος
η μόνη που βλέπω είναι οτι δεν έχει Dolby True HD.
και γενικά για να μη κουράζω αξίζει η να κοιτάζω για κάτι άλλο ???

leros2004
01-11-12, 14:21
Έχουν διαφορετικό chipset, ο LV6TBOXHD είναι καλύτερος σαν media player, ο άλλος είναι πολύ γρήγορος στο zapping ... (Ali Chipset)

phantom77
01-11-12, 14:25
Για να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους 2
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535
εκτός φυσικά απο το σχέδιο και οτι ο πρώτος δεν είναι διαθέσιμος
η μόνη που βλέπω είναι οτι δεν έχει Dolby True HD.
και γενικά για να μη κουράζω αξίζει η να κοιτάζω για κάτι άλλο ???
Ο BOXHD είναι ο καλύτερος δέκτης που πέρασε απο τα χέρια μου αλλα με ένα μειονέκτημα: σταμάτησε να κυκλοφορεί! Ίσως όμως τον βρεις σε κάποια καταστήματα

Ο BOXHD-Α έχει διορθώσει κάποια προβλήματα των δεκτών με ALi αλλα έχει ακόμα ελλείψεις στον media player.

Το Dolby True HD που γράφουν, μόνo σαν ανέκδοτο μπορώ να το πάρω :p

konc
01-11-12, 15:41
Για τον παλιό, γιατί το e-shop δίνει στη σελίδα που προϊόντος διαφορετικό firmware από αυτό που υπάρχει στο επίσημο site?
Γνωρίζουμε τις διαφορές και αν είναι "καλύτερο" ή "χειρότερο"?

phantom77
01-11-12, 16:05
Για τον παλιό, γιατί το e-shop δίνει στη σελίδα που προϊόντος διαφορετικό firmware από αυτό που υπάρχει στο επίσημο site?
Γνωρίζουμε τις διαφορές και αν είναι "καλύτερο" ή "χειρότερο"?

Το επίσημο site είναι σε κωματώδη κατάσταση εδώ και μήνες.
Το firmware του e-shop φτιάχτηκε απο την Lifeview μετά απο δικές μας ενοχλήσεις. Υπάρχει και πιο πρόσφατο.

Τώρα για changelog, απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις...

konc
01-11-12, 16:20
Οk, άρα η απάντηση είναι "πέρασέ το", σωστά?
Μπορεί κάποιος (αν είναι νόμιμο, φαντάζομαι ότι για να το δίνει και το e-shop ελεύθερο για κατέβασμα θα είναι) να ποστάρει κάποιο link με το τελευταίο διαθέσιμο firmware? Απ' ότι φαίνεται πάρα πολλοί έχουμε τον συγκεκριμένο και προσωπικά δεν έχω ιδέα που αλλού μπορώ να το βρω εκτός του επίσημου site. Αν υπήρχε και κάπου να διαβάζαμε κάτι σαν changelog ή αν γνωρίζει κάποιος τις βασικές αλλαγές καλά θα ήταν, από το post σου φαίνεται ότι έχουν γίνει πολλά.

phantom77
01-11-12, 17:27
Οk, άρα η απάντηση είναι "πέρασέ το", σωστά?
Μπορεί κάποιος (αν είναι νόμιμο, φαντάζομαι ότι για να το δίνει και το e-shop ελεύθερο για κατέβασμα θα είναι) να ποστάρει κάποιο link με το τελευταίο διαθέσιμο firmware? Απ' ότι φαίνεται πάρα πολλοί έχουμε τον συγκεκριμένο και προσωπικά δεν έχω ιδέα που αλλού μπορώ να το βρω εκτός του επίσημου site. Αν υπήρχε και κάπου να διαβάζαμε κάτι σαν changelog ή αν γνωρίζει κάποιος τις βασικές αλλαγές καλά θα ήταν, από το post σου φαίνεται ότι έχουν γίνει πολλά.

To τελευταίο firmware θα το βρεις εδω: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80266-LifeView-LV6TBOXHD?p=1056591030&viewfull=1#post1056591030

Αλλαγές σε σχέση με αυτό του επίσημου site έχει πολλές. Στους υπότιτλους, στις ρυθμίσεις εγγραφής, στο ΡΜΤ που βοηθάει να μην χάνεται η σειρά των καναλιών κάθε τρεις και λίγο...

Έχει κι άλλα, τα ξεχνάω όμως.

konc
01-11-12, 18:05
Άψογος, ευχαριστώ!

Zounds
05-11-12, 18:32
http://www.goldendeals.gr/deals/24-apokodikopoiitis-audio-line
αγορασα απο την προσφορα αυτή αυτόν τον αποκωδικοποιητη
AUDIOLINE AL-HD022

και ενω γραφει οτι υποστηριζει εξωτερικό σκληρό
τον συνέδεσα με αυτόν που έχω (που έχει εξωτερική δική του τροφοδοσία) και δεν τον αναγνωρίζει.

Τί φταίει ;

Επίσης πως μπορώ να κάνω αναβάθμιση μεσα απο USB ή "απο τον αέρα" όπως λέει ;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.:respekt:

phantom77
05-11-12, 19:28
http://www.goldendeals.gr/deals/24-apokodikopoiitis-audio-line
αγορασα απο την προσφορα αυτή αυτόν τον αποκωδικοποιητη
AUDIOLINE AL-HD022

και ενω γραφει οτι υποστηριζει εξωτερικό σκληρό
τον συνέδεσα με αυτόν που έχω (που έχει εξωτερική δική του τροφοδοσία) και δεν τον αναγνωρίζει.

Τί φταίει ;

Επίσης πως μπορώ να κάνω αναβάθμιση μεσα απο USB ή "απο τον αέρα" όπως λέει ;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.:respekt:
Μήπως ο δίσκος είναι πολύ μεγάλος; Κάποιοι δέκτες έχουν όριο μέχρι τα 500GB π.χ.

Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις απο USB όταν βγει το κατάλληλο αρχείο επιλέγοντας την ανάλογη λειτουργία απο το μενού του δέκτη. Ο δέκτης είναι καινούριος και δεν έχει γίνει ακόμα ανανέωση του λογισμικού του.

Αναβαθμίσεις "απο τον αέρα" (μέσω τηλεοπτικού σήματος δηλαδή) δεν γίνονται στην Ελλάδα.

Zounds
05-11-12, 19:44
ευχαριστώ πολύ που απάντησες
ο δίσκος μου ειναι 500GB δεν γράφει κάπου πάνω οριο ομως...
καμία ιδεα ;
αν δεν παιζει ταινίες και δεν μου κανει εγγραφή στον εξωτερικό δίσκο τοτε μου είναι αχρηστος θα τους τον παω πισω και θα ζητησω τα λεφτα γιατι έχω και αλλον πιο παλιο που μια χαρά έβλεπα τιβι.

cranky
05-11-12, 19:51
Ο δίσκος είναι σε FAT ή σε NTFS ;
Προσπάθησε καί με τα δύο συστήματα.

Zounds
05-11-12, 19:54
ΦΑΤ32....

phantom77
05-11-12, 20:04
Ο δίσκος είναι σε FAT ή σε NTFS ;
Προσπάθησε καί με τα δύο συστήματα.

Ο δέκτης έχει το πιο πρόσφατο τσιπάκι της ΑLi. Αν δεν έκαναν καμιά μεγάλη πατάτα, δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα με το σύστημα αρχείων.

Ο δίσκος είναι μονοκόμματος ή τον έχεις χωρίσει σε partitions;

Zounds
05-11-12, 20:26
Ο δέκτης έχει το πιο πρόσφατο τσιπάκι της ΑLi. Αν δεν έκαναν καμιά μεγάλη πατάτα, δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα με το σύστημα αρχείων.

Ο δίσκος είναι μονοκόμματος ή τον έχεις χωρίσει σε partitions;

ειναι μονοκοματος καθολου παρτισιονς..

cranky
05-11-12, 20:26
Ο δίσκος είναι μονοκόμματος ή τον έχεις χωρίσει σε partitions;
Γιατί έχει σημασία αυτό, Κώστα ; :scratch

Seitman
05-11-12, 20:30
Δε μου λες Zounds...
Τον δίσκο τον έκανες ασφαλή κατάργηση, έστω και αν έκλεισες τον υπολογιστή πριν τον βάλεις στον δέκτη;
Μου το έκανε εμένα ο δορυφορικός δέκτης που έχω.

Μερικοί δέκτες παθαίνουν λαλά με τα partitions. Άλλοι διαβάζουν μόνο το πρώτο και άλλοι καθόλου, Θράσο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.