PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

Zounds
05-11-12, 20:46
Δε μου λες Zounds...
Τον δίσκο τον έκανες ασφαλή κατάργηση, έστω και αν έκλεισες τον υπολογιστή πριν τον βάλεις στον δέκτη;
Μου το έκανε εμένα ο δορυφορικός δέκτης που έχω.

Μερικοί δέκτες παθαίνουν λαλά με τα partitions. Άλλοι διαβάζουν μόνο το πρώτο και άλλοι καθόλου, Θράσο.

αυτο δεν θυμαμαι αλλα θα το κανω ευθυς αμεσως

phantom77
05-11-12, 21:15
............
Μερικοί δέκτες παθαίνουν λαλά με τα partitions. Άλλοι διαβάζουν μόνο το πρώτο και άλλοι καθόλου, Θράσο.

Αυτό ακριβώς. :rolleyes:

Zounds
05-11-12, 21:43
Παίδες τελικά ειναι exFAT format o diskos ...

phantom77
05-11-12, 22:00
Παίδες τελικά ειναι exFAT format o diskos ...

Πες το να καταλάβουμε. Είπα κι εγώ.

Τελευταία δεν έχω δει δεκτη που να διαβάζει exFAT

Zounds
05-11-12, 23:49
111605

Τον έκανα φορμάτ τον δίσκο
αυτός που μου τον ειχε πουλήσει μου τον ειχε πουλήσει για 500gb
ομως γιατί στην φωτο γράφει
Ελευθερος χώρος 499 και διπλα 465bg ?


Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια .. τα καταφέραμε και τον αναγνωρισε τον δισκο τωρα μενει να δουμε και αν παιζει αρχεια και υποτιτλους

cranky
05-11-12, 23:59
Ο δίσκος, 500άρης είναι.
Δές εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/295395-Western-Digital-My-Passport-Essential-anew-one?p=2845822#post2845822), πώς προκύπτει η διαφορά.

Ο δέκτης τον αναγνώρισε τον δίσκο ;

konenas
06-11-12, 00:01
Ο δίσκος είναι 500GB δεν το βλέπς δίπλα; 500105210000 :D

Στην πραγματικότητα οι δίσκοι είναι λίγο μεγαλύτεροι από 500GB αλλά όταν γίνουν format χάνουν μέρος της χωρητικότητάς τους σε περιοχές δεικτών κλπ.

Zounds
06-11-12, 00:03
τον αναγνωρίσε ολα καλα ..
τωρα μενει να δω αν παιζει υποτιτλους και τι ειδους αρχεια

cranky
06-11-12, 00:03
Ωραία. :up:

Γράψε εντυπώσεις, γιατί μ' ενδιαφέρει και μένα.

phantom77
06-11-12, 00:41
Σας είπα οτι το e-shop έχει αυτή την εβδομάδα προσφορά για τον HD δέκτη Xoro HRT 7515; Στα €29.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705232&sid=1

http://www.xoro.de/xoro-hrt-7515-kompakter-hd-dvb-t-receiver-mit-usb-media-player/

H Xoro έχει δείξει οτι έχει καλό λογισμικό και βγάζει αναβαθμίσεις.

Zounds
06-11-12, 00:52
λοιπον εβαλα ενα αρχειο μπ4 και ολα καλα.
ενα αλλο βεβαια αβι που ηταν ταινια με υποτιτλους σρτ επαιζε την ταινια χωρις ηχο και οταν πατουσα το κουμπι sub απο το τηλεχειριστηριο μου εβγαζε δυο επιλεγοες οφφ η πρωτη και τους υποτιτλους η δευτερη.
πατουσα πανω στους υποτιλτους αλλα δεν τους εμφανιζε στην ταινια δεν ξερω γιατί.
θα το ψαξω αυριο..
αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας μου πει.

phantom77
06-11-12, 01:09
λοιπον εβαλα ενα αρχειο μπ4 και ολα καλα.
ενα αλλο βεβαια αβι που ηταν ταινια με υποτιτλους σρτ επαιζε την ταινια χωρις ηχο και οταν πατουσα το κουμπι sub απο το τηλεχειριστηριο μου εβγαζε δυο επιλεγοες οφφ η πρωτη και τους υποτιτλους η δευτερη.
πατουσα πανω στους υποτιλτους αλλα δεν τους εμφανιζε στην ταινια δεν ξερω γιατί.
θα το ψαξω αυριο..
αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας μου πει.

Τα AVI σου μάλλον είχαν ήχο AC3 (Dolby Digital). Ο δεκτης σου δεν μπορει να αποκωδικοποιήσει το συγκεκριμένο είδος ώστε να ακουστεί απο τα ηχεία της τηλεόρασης.

Για το θέμα των υποτίτλων, ακόμα το ψάχνουμε. Δες τα βασικά: να ειναι ακριβώς ίδιο το όνομα των αρχείων (movie.avi & movie.srt για παράδειγμα), μίκρυνε το όνομα των αρχείων μήπως και υπάρχει εκεί πρόβλημα, άλλαξε την κωδικοποίηση τους σε ANSI, Unicode ή UTF.

Όσοι κατάφεραν να τους δουν, είπαν οτι είναι υπερβολικά μικροί.

Zounds
06-11-12, 06:09
άλλαξε την κωδικοποίηση τους σε ANSI, Unicode ή UTF.

Όσοι κατάφεραν να τους δουν, είπαν οτι είναι υπερβολικά μικροί.


1ον. πως αλλάζεις την κωδικοποίηση σε ANSI UNICODE UTF ; Αυτο εννοεις γινεται απο το μενου του αποκωδικοποιητή ή εννοεις το srt αρχείο ;;
2ον. Αν τους ενσωματώσω στο αρχείο όμως με κάποιο πρόγραμμα θα ειναι μια χαρά, σωστά (βεβαια αυτό θα παιρνει ώρα ίσως) ;

phantom77
06-11-12, 10:08
1ον. πως αλλάζεις την κωδικοποίηση σε ANSI UNICODE UTF ; Αυτο εννοεις γινεται απο το μενου του αποκωδικοποιητή ή εννοεις το srt αρχείο ;;
2ον. Αν τους ενσωματώσω στο αρχείο όμως με κάποιο πρόγραμμα θα ειναι μια χαρά, σωστά (βεβαια αυτό θα παιρνει ώρα ίσως) ;

1. Ανοίγεις το SRT με το Notepad\Σημειωματάριο και, χωρίς να αλλάξεις κάτι στο αρχείο, κάνεις Save as.... Στο επόμενο παράθυρο θα βρεις στο κάτω μέρος επιλογές κωδικοποίησης.

2. Δοκίμασε να μετατρέψεις τους SRT σε IDX\SUB με ένα απο τα προγράμματα που αναφέρονται σε αυτό το μήνυμα: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96945-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82?p=1056497407&viewfull=1#post1056497407

Η μετατροπή διαρκεί το πολύ 5 λεπτά.

talos_2002
06-11-12, 13:58
2. Δοκίμασε να μετατρέψεις τους SRT σε IDX\SUB με ένα απο τα προγράμματα που αναφέρονται σε αυτό το μήνυμα: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96945-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82?p=1056497407&viewfull=1#post1056497407

Η μετατροπή διαρκεί το πολύ 5 λεπτά.
To Txt2Vobsub ίσως πρέπει να βγει από εκείνο το μήνυμα. Προβληματίζει τους πολύ απλούς χρήστες καθώς θέλει αρκετή ρύθμιση. Είναι και το πιο αργό από τα 3. Τα άλλα τους μετατρέπουν σε δευτερόλεπτα, αυτό θέλεις λίγα λεπτάκια...



λοιπον εβαλα ενα αρχειο μπ4 και ολα καλα.
ενα αλλο βεβαια αβι που ηταν ταινια με υποτιτλους σρτ επαιζε την ταινια χωρις ηχο και οταν πατουσα το κουμπι sub απο το τηλεχειριστηριο μου εβγαζε δυο επιλεγοες οφφ η πρωτη και τους υποτιτλους η δευτερη.
πατουσα πανω στους υποτιλτους αλλα δεν τους εμφανιζε στην ταινια δεν ξερω γιατί.
θα το ψαξω αυριο..
αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας μου πει.

Δοκίμασε να μικρύνεις το όνομα των αρχείων. Ίσως είναι πολύ μεγάλο το όνομα.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα, αλλά είχε παρατηρηθεί (και λυθεί με αναβάθμιση) στο προηγούμενο τσιπάκι της ALI (Μ3601) που χρησιμοποίησε αυτό ο Κινέζος κατασκευαστής (GIEC).

phantom77
06-11-12, 18:30
To Txt2Vobsub ίσως πρέπει να βγει από εκείνο το μήνυμα. Προβληματίζει τους πολύ απλούς χρήστες καθώς θέλει αρκετή ρύθμιση. Είναι και το πιο αργό από τα 3. Τα άλλα τους μετατρέπουν σε δευτερόλεπτα, αυτό θέλεις λίγα λεπτάκια...

Εγώ το προτιμώ επειδή βγάζει πιο εμφανίσιμους υπότιτλους και έχει πιο εύκολη τοποθέτηση των υποτίτλων στην οθόνη με προεπισκόπηση.
Το AVIAddXSubs βγάζει πολύ "άγριο" περίγραμμα στα γράμματα, ίσως γι' αυτό είναι πιο γρήγορο.

talos_2002
06-11-12, 22:52
Χρησιμοποιείς Vobsub;! Πήρες δέκτη με ALi;! :)

Αν δοκίμασες και το SubtitleCreator, ποιά είναι η άποψή σου για εκείνο;

phantom77
06-11-12, 23:38
Χρησιμοποιείς Vobsub;! Πήρες δέκτη με ALi;! :)

Αν δοκίμασες και το SubtitleCreator, ποιά είναι η άποψή σου για εκείνο;

Όχι μωρέ, δεν πήρα Ali και δεν πρόκειται να πάρω αν δεν διορθώσουν τα προβλήματα με τους υποτίτλους. Vobsub χρησιμοποιούσα μέχρι πριν ένα χρόνο για να βλέπω AVI με σωστούς υπότιτλους σε ένα DVDplayer.

Το SubtitleCreator δεν το έχω δοκιμάσει.

Zounds
07-11-12, 15:31
Λοιπόν παίδες.. εφταιγε το φορματ του δισκου βασικά που ήταν exFat
το έκανα προεπιλεγμενο νομίζω NTFS και όλα καλά.
Παίζει και υπότιλτους ANSI και UNICODE
Δεν αναπαράγει ήχο AAC3
Αυτά ευχαριστημένος για την ώρα.

Zer0c00L
07-11-12, 15:57
σχετικα με τους ψηφιακους δεκτες μια παρατηρηση

οταν δεν βλεπετε τηλεοραση να τους εχετε κλειστους γιατι ανεβαζουν θερμοκρασια και μπορει να παρουσιασουν προβληματα.

αυτο απο εμπειρια...

cool11
07-11-12, 20:14
σχετικα με τους ψηφιακους δεκτες μια παρατηρηση

οταν δεν βλεπετε τηλεοραση να τους εχετε κλειστους γιατι ανεβαζουν θερμοκρασια και μπορει να παρουσιασουν προβληματα.

αυτο απο εμπειρια...

Εννοεις σε standby mode, κλεισμενοι. Ή βγαλσιμο απο την πριζα?

phantom77
07-11-12, 20:17
Εννοεις σε standby mode, κλεισμενοι. Ή βγαλσιμο απο την πριζα?

Σε stand-by καταναλώνουν λιγότερο απο 1W βάσει νομοθεσίας οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης.

Mitz
07-11-12, 23:09
Παιδες γεια σας κι απο μενα.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω.
Εχω τον F&U MPF3460H με την τελευταια εκδοση firmware. Πριν απο λιγο καιρο αρχισε να κανει παρασιτα στα κρατικα καναλια και τωρα δεν τα παιζει καθολου και μου γραφει στην οθονη "χωρις σημα". Πηρα λοιπον και γω τον αποκωδικοποιητη του γειτονα (Sinaps ενα παλιοτερο μοντελο) ο οποιος τα επαιζε καμπανα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι στο καλο συμβαινει και τι να κανω;

xmperop1
08-11-12, 00:42
Παιδες γεια σας κι απο μενα.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω.
Εχω τον F&U MPF3460H με την τελευταια εκδοση firmware. Πριν απο λιγο καιρο αρχισε να κανει παρασιτα στα κρατικα καναλια και τωρα δεν τα παιζει καθολου και μου γραφει στην οθονη "χωρις σημα". Πηρα λοιπον και γω τον αποκωδικοποιητη του γειτονα (Sinaps ενα παλιοτερο μοντελο) ο οποιος τα επαιζε καμπανα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι στο καλο συμβαινει και τι να κανω;

Να κρατήσεις του γείτονα.:p

Serafeim Karakostas
08-11-12, 01:00
Παιδες γεια σας κι απο μενα.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω.
Εχω τον F&U MPF3460H με την τελευταια εκδοση firmware. Πριν απο λιγο καιρο αρχισε να κανει παρασιτα στα κρατικα καναλια και τωρα δεν τα παιζει καθολου και μου γραφει στην οθονη "χωρις σημα". Πηρα λοιπον και γω τον αποκωδικοποιητη του γειτονα (Sinaps ενα παλιοτερο μοντελο) ο οποιος τα επαιζε καμπανα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι στο καλο συμβαινει και τι να κανω;
Έχεις οριακό σήμα στα κρατικά κανάλια, ο δέκτης σου δεν έχει ευαίσθητο tuner και δεν μπορεί να τα "κλειδώσει". Χρειάζεται να βελτιώσεις το σήμα στα κρατικά κανάλια.

Zer0c00L
08-11-12, 21:34
Εννοεις σε standby mode, κλεισμενοι. Ή βγαλσιμο απο την πριζα?

ελα να με συγχωρεις εννοω να ειναι σε αναμονη (standby) οταν δεν βλεπετε τηλεοραση γιατι αν τους εχετε μονιμα ανοικτους τοτε συντομα θα σας παρουσιασουν προβληματα με την υπερθερμανση που εχουν αυτο το εχω παρατηρησει σε F&U , Crystal Audio , Edition αλλα και στην ενσωματωμενη καρτουλα.

- - - Updated - - -


Παιδες γεια σας κι απο μενα.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω.
Εχω τον F&U MPF3460H με την τελευταια εκδοση firmware. Πριν απο λιγο καιρο αρχισε να κανει παρασιτα στα κρατικα καναλια και τωρα δεν τα παιζει καθολου και μου γραφει στην οθονη "χωρις σημα". Πηρα λοιπον και γω τον αποκωδικοποιητη του γειτονα (Sinaps ενα παλιοτερο μοντελο) ο οποιος τα επαιζε καμπανα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι στο καλο συμβαινει και τι να κανω;

εχεις οριακο σημα αν δεν μπορεις να βελτιωσεις την εγκατασταση ωστε να πιασεις τα μεγιστα δυνατον σημα/ποιοτητα τοτε μαλλον θα πρεπει να κρατησεις του γειτονα η καποιο παρομοιο

ελαχιστοι νεοι δεκτες της αγορας ειναι ευαισθητοι ωστε να κλειδωνουν (το εχω αντιμετωπισει και ξερω)

επισης να ξερεις οτι το περιβοητο σημα της DIGEA δεν ειναι παντα σταθερο αλλα εχει μεταβολες (δεν ξερω το γιατι) ουτε μου εχουν πει γιατι συμβαινει αυτο καποιες φορες.

blinky
08-11-12, 22:02
Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω τηλεχειριστήριο για τον αποκωδικοποιητή Necobox.

Σε κάποιο κατάστημα με ηλεκτρικά στο κέντρο της Αθήνας μου έδειξαν ένα που ήταν ίδιο με το παλιό μόνο που έγραφε Grundig. Μου εξήγησε ο υπάλληλος ότι η Grundig αγόρασε την Neco και χάρηκα (χωρίς λόγο). Μόλις μου είπε ότι η τιμή του τηλεχειριστηρίου είναι 17€ η χαρά μου εξαφανίστηκε και έφυγα με γρήγορα βήματα.

Ξέρετε κάποια καλή εναλλακτική για τηλεχειριστήριο για τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή;

ΥΓ
Ασχετο: το ξέρατε ότι η μεγάλη Γερμανική εταιρία Grundig είναι πλέον Τούρκικων συμφερόντων; https://en.wikipedia.org/wiki/Grundig

talos_2002
08-11-12, 23:52
Ούτε η Grundig, ούτε η Neco φτάχνουν δέκτες.
Και οι δύο αγόρασαν από τον ίδιο κινέζο το ίδιο μοντέλο και ο κινέζος τους έδωσε ίδιο τηλεχειριστήριο με ίδιους κωδικούς. Δηλαδή οι δέκτες Neco HD BOX και Grundig AK-04 είναι κλώνοι. Μόνο η στάμπα αλλάζει.

Προτίμησε να πάρεις ένα τηλεχειριστήριο TELE USB-300. Κοστίζει 5-7 ευρώ και είναι πολύ καλό προγραμματιζόμενο για τα χρήματά του.

- - - Updated - - -

Ούτε η Grundig, ούτε η Neco φτάχνουν δέκτες.
Και οι δύο αγόρασαν από τον ίδιο κινέζο το ίδιο μοντέλο και ο κινέζος τους έδωσε ίδιο τηλεχειριστήριο με ίδιους κωδικούς. Δηλαδή οι δέκτες Neco HD BOX και Grundig AK-04 είναι κλώνοι. Μόνο η στάμπα αλλάζει.

Προτίμησε να πάρεις ένα τηλεχειριστήριο TELE USB-300. Κοστίζει 5-7 ευρώ και είναι πολύ καλό προγραμματιζόμενο για τα χρήματά του.

blinky
09-11-12, 00:56
Χεχε, λογικό αλλά δεν το σκέφτηκα και βέβαια δεν το ήξερα.

ΟΚ, να πάρω αυτό το τηλεχιρηστήριο που είναι προγραμματιζόμενο αλλά από ότι είδα:

http://www.skroutz.gr/c/291/tilexeiristiria.html?keyphrase=TELE+USB-300
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=23091
http://www.smart-tech.com.gr/details2.php?wh=1&thepid=1526
http://www.remotecontrols.gr/index.html

για να το προγραμματίσω θέλει windows κι εγώ έχω μόνο linux στα PC μου...

talos_2002
09-11-12, 01:27
Ευκαιρία να έρθεις στον αμαρτωλό κόσμο των Windows :twisted:

Όλο και κάποιος φίλος ή συγγενής θα έχει Windows για να το προγραμματίσεις μια φορά.

konc
09-11-12, 02:39
Χεχε, λογικό αλλά δεν το σκέφτηκα και βέβαια δεν το ήξερα.

ΟΚ, να πάρω αυτό το τηλεχιρηστήριο που είναι προγραμματιζόμενο αλλά από ότι είδα:

http://www.skroutz.gr/c/291/tilexeiristiria.html?keyphrase=TELE+USB-300
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=23091
http://www.smart-tech.com.gr/details2.php?wh=1&thepid=1526
http://www.remotecontrols.gr/index.html

για να το προγραμματίσω θέλει windows κι εγώ έχω μόνο linux στα PC μου...

Τώρα sorry αλλά σοβαρά όλο αυτό μου φαίνεται σαν να είναι μόνο και μόνο αντίδραση. Virtualbox και κάνεις τη δουλειά σου και για οτιδήποτε άλλο λειτουργεί μόνο σε windows. Δεν μπορεί να χρησιμοποιείς μόνο Linux χωρίς καν ένα dual boot και να μην σου έχει χρειαστεί ποτέ, ειλικρινά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να κάνω 100% τη μετάβαση, υπάρχουν τόσα πολλά windows-only πράγματα.

blinky
09-11-12, 14:26
Ευκαιρία να έρθεις στον αμαρτωλό κόσμο των Windows :twisted:

Όλο και κάποιος φίλος ή συγγενής θα έχει Windows για να το προγραμματίσεις μια φορά.

χαχα
Αν πάω σε φίλο μου που έχει windows και του πω θέλω να κάνω κάτι σε εσένα γιατί σε εμένα δεν γίνεται αυτό που θα χαραχθεί στη μνήμη του είναι ότι τα windows είναι καλύτερο από το linux. Προτιμώ να πάρω άλλο τηλεχειριστήριο. Αφού αυτός που το έφτιαξε και θέλει να βγάλει κέρδος σχέφτηκε: "θα το πουλάω μόνο σε όποιον έχει windows και όλοι οι άλλοι να πάνε να κουρεύονται" τότε ως πελάτης που δεν έχω windows γιατί να πάρω από αυτούς που δεν με σέβονται.


Τώρα sorry αλλά σοβαρά όλο αυτό μου φαίνεται σαν να είναι μόνο και μόνο αντίδραση. Virtualbox και κάνεις τη δουλειά σου και για οτιδήποτε άλλο λειτουργεί μόνο σε windows. Δεν μπορεί να χρησιμοποιείς μόνο Linux χωρίς καν ένα dual boot και να μην σου έχει χρειαστεί ποτέ, ειλικρινά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να κάνω 100% τη μετάβαση, υπάρχουν τόσα πολλά windows-only πράγματα.

Παλαιότερα δεν ήμουν και τόσο αυστηρός με κάτι τέτοια αλλά σήμερα προσπαθώ να είμαι μακριά από drm, proprietary, και ότι άλλο μου περιορίζει την ελευθερία. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όταν κάνω μία υποχώρηση για την ευκολία μου και "για να κάνω τη δουλειά μου" αυτός που χάνει είμαι μόνο εγώ.

Αν αυτό σου φαίνεται αντίδραση, νομίζω ότι θα πρέπει να αναρωτηθείς για τη δράση και για το ποιός έχει δίκιο. Θα αποφύγω όσο μπορώ να βάλω windows στο σπίτι μου. Ούτε dual boot, ούτε εικονικά. Γενικά δεν νιώθω κάποιον περιορισμό.

Αν χρησιμοποιούσα κάποιο πρόγραμμα που βγαίνει μόνο σε windows τότε ίσως να είχα πρόβλημα ή το δίλημμα να γινόταν πιο δύσκολο. Αυτή τη στιγμή το 95% του χρόνου μου χρησιμοποιώ firefox, thunderbird και libre office. Όλα καλά.



Το ερώτημα παραμένει: τι άλλες επιλογές έχω για τηλεχειρηστήριο για αποκωδικοποιητή Neco box;

Zer0c00L
13-11-12, 23:25
εχω ενα θεμα με εναν ψηφιακο δεκτη σε οτι αφορα μια δυνατοτητα του ως media player

αφορα τον Crystal Audio Micro HD και το προβλημα ειναι οτι δεν κανει Downmix τον ηχο απο DTS/AC3 σε STEREO ωστε να παιζουν οι ταινιες στην τηλεοραση συμφωνα με την εταιρεια που αναγραφει τα χαρακτηριστικα του στην ιστοσελιδα τους το κανει μονο με συνδεση ενισχυτη η οικιακο κινηματογραφο αλλιως πρεπει να αγορασεις τον νεο δεκτη Crystal Audio Prime HD που κανει αυτη την μετατροπη.

δεν ειναι δικος μου αλλα ενος συγγενικου προσωπου (εγω εχω εναν F&U DTR2205HDPVR ο οποιος δουλευει αψογα με ολα τα φορματ εικονας ηχου στην αναπαραγωγη)

ο συγκεκριμενος δεκτης αγοραστηκε απο καταστημα "κωτσοβολος" κατοπιν προτροπης του αρμοδιου πωλητη

αν πατε στην ιστοσελιδα της http://www.crystalaudio.gr

και στην κατηγορια ψηφιακοι δεκτες HD

στον Micro HD θα δειτε τα γενικα χαρακτηριστικα τα οποια λενε

High Definition Αποκωδικοποιητής DVB-T και Media Player
Απολαύστε όλα τα ψηφιακά κανάλια και τα ψηφιακά σας αρχεία
Προηγμένες λειτουργίες Media Player για ταινίες, μουσική και φωτογραφίες
Αναπαραγωγή MKV (1080p), AVI, DIVX με Ελληνικούς Υπότιτλους
Εγγραφή και Παύση τηλεοπτικού προγράμματος
Ηλεκτρονικός Οδηγός Προγραμμάτων (EPG) με λειτουργία Υπενθύμισης
Θύρα USB για συμβατά εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα

αν μπειτε πιο μεσα θα δειτε

Απολαύστε όλα τα ψηφιακά κανάλια και τα ψηφιακά σας αρχεία

Προηγμένες λειτουργίες Media Player για ταινίες, μουσική και φωτογραφίες
Αναπαραγωγή MKV (1080p), AVI, DIVX με Ελληνικούς Υπότιτλους
Εγγραφή και Παύση τηλεοπτικού προγράμματος
Ηλεκτρονικός Οδηγός Προγραμμάτων (EPG) με λειτουργία Υπενθύμισης
Θύρα USB για συμβατά εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα

αν πατε ακομα πιο μεσα θα δειτε

Αποκωδικοποίηση Ήχου
MPEG-1:
MPEG-2 (Layer I/II):
AAC / HE-AAC:
Επεξεργασία Ήχου
Έξοδος πολυκάναλου ήχου Dolby AC3:
Έξοδος πολυκάναλου ήχου DTS:
Υποστηριζόμενα Αρχεία Video
MKV:
AVI:
DIVX:
MPEG:
Υποστηριζόμενα Αρχεία Υποτίτλων
SRT:
Υποστηριζόμενα Αρχεία Ήχου
MP3:
WMA:
WAV:

ολα αυτα ειναι τσεκαρισμενα με ενα τικ

βεβαια αν πατε στις ερωτησεις - αποριες - προβληματα τοτε θα δειτε οτι η απαντηση που δινουν στο ερωτημα γιατι δεν εχω "ηχο σε ταινιες με DTS/AC3" ειναι οτι απαιτει συνδεση με συστημα οικιακου κινηματογραφου η μετατροπη του ηχου απο DTS/AC3 σε STEREO (Downmix)

αυτο μεν ειναι μειονεκτημα αλλα απο την στιγμη που αναγραφεται στην ιστοσελιδα της εταιρειας και στα χαρακτηριστικα του συγκεκριμενου δεκτη οποιος τον αγορασει δεν μπορει να ζητησει αλλαγη με τον νεοτερο που λεει οτι κανει αυτα που λεει (συμφωνα με οτι γραφουν)

ποιες ειναι οι επιλογες?

το συγγενικο μου προσωπο επικοινωνησε με την εταιρεια και το καταστημα τους εχει παραθεσει το προβλημα και περιμενει να δει θα βρουν λυση?

αν δεν βρουν σκεφτεται να προσφυγει στις αρμοδιες αρχες καταναλωτη η ακομα και να στειλει εξωδικο σε εταιρεια και καταστημα.

τι λετε εσεις?

εγω του ειπα μετα απο την επικοινωνια με εταιρεια - καταστημα

αν δεν βρει λυση

τοτε η παει στις αρμοδιες αρχες

η αγοραζει αλλο δεκτη που κανει αυτα που λεει.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

προς το παρων για να παιξει τα αρχεια κανω downmix απο DTS/AC3 σε STEREO μεσω υπολογιστη και προγραμματος για αυτη την δουλεια.

bravelover
13-11-12, 23:34
για μυτιληνη ξερετε ποτε θα εχουμε σημα

Zer0c00L
15-11-12, 21:25
σχετικα με το "μειονεκτημα κατασκευαστη" η εταιρεια δεχτηκε αντικατασταση του με νεωτερο μοντελο πληρωνοντας την διαφορα.

Doxaios
17-11-12, 09:16
Αγόρασα τόν LifeView6TBOXHD http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535 αλλά έχω ένα θέμα με ένα βουητό που ακούγεται. Όταν λειτουργεί η τν ακούγεται ένας ήχος που δεν υπήρχε με τον προηγούμενο αποκωδικοποιητή(Supra). To βουητό αυτό ναι μεν δεν είναι δυνατό, αλλά είναι συνεχές και σε μικρές εντάσεις του ήχου επηρεάζει στο να ακούσεις καθαρά. Υπάρχει κάποιο Update ή κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

Seitman
17-11-12, 09:28
Μήπως δεν πάτησε καλά το καλώδιο; Δοκίμασες με άλλο καλώδιο;
Λίγο τραβηγμένο, αλλά δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στα αναλογικά και μετά δοκίμασε πάλι να δεις μέσω του δέκτη. Υπάρχουν περιπτώσεις που περνά ο ήχος από τα αναλογικά και γίνεται ένα μπάχαλο.

akilleas
17-11-12, 11:38
Βουητό έχει και η δίκη μου Philips όταν ανοίγω τον αποκωδικοποιητή της CA.
Έχει αναφερθεί παρόμοια συμπεριφορά με διαφορετικούς δεκτές και τηλεοράσεις.

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

talos_2002
17-11-12, 16:06
Το βουητό ακούγεται σε σύνδεση scart μόνο;
Αυτό συμβαίνει σε εμένα. και γίνεται έντονο σε φωτεινές εικόνες.
Πιστεύω ότι φταίει το υπερβολικά φτηνιάρικο καλώδιο scart μου (2€), το οποίο δεν έχει θωράκιση και μάλλον έχουν παρεμβολές μεταξύ τους τα καλώδια στο εσωτερικό του.

Doxaios
17-11-12, 18:21
Το βουητό ακούγεται σε σύνδεση scart μόνο;
Αυτό συμβαίνει σε εμένα. και γίνεται έντονο σε φωτεινές εικόνες.
Πιστεύω ότι φταίει το υπερβολικά φτηνιάρικο καλώδιο scart μου (2€), το οποίο δεν έχει θωράκιση και μάλλον έχουν παρεμβολές μεταξύ τους τα καλώδια στο εσωτερικό του.
Σε σκαρτ το έχω συνδέσει δεν έχω άλλο καλώδιο και όντως υπάρχει κάποια σχέση με το χρώμα που παίζει η τν εκείνη τη στιγμή. Και εγώ φτηνιάρικο καλώδιο αλλά δε ξέρω κατα πόσο θα βελτιωθεί αν βάλω με επιχρυσωμένες άκρες κτλ.

dpa2006
18-11-12, 23:46
Καλησπέρα στο φόρουμ,
μεταξύ των δύο παρακάτω δεκτών ποιόν θα συστήνατε:
1)TV Star T910 USB PVR (http://www.skroutz.gr/s/1773714/TV-Star-T910-USB-PVR.html?keyphrase=TV+STAR+T910+USB+PVR)
2)LIFEVIEW SCART DVBT REC3 TUNER LV6TSCART4SD (http://www.skroutz.gr/s/263037/Lifeview-Scart-DVB-T.html?keyphrase=LIFEVIEW+SCART+DVBT+REC3+TUNER+LV6TSCART4SD)
κάθε άλλη πρόταση ως 35-40 ευρώ δεκτή.

phantom77
19-11-12, 01:22
Καλησπέρα στο φόρουμ,
μεταξύ των δύο παρακάτω δεκτών ποιόν θα συστήνατε:
1)TV Star T910 USB PVR (http://www.skroutz.gr/s/1773714/TV-Star-T910-USB-PVR.html?keyphrase=TV+STAR+T910+USB+PVR)
2)LIFEVIEW SCART DVBT REC3 TUNER LV6TSCART4SD (http://www.skroutz.gr/s/263037/Lifeview-Scart-DVB-T.html?keyphrase=LIFEVIEW+SCART+DVBT+REC3+TUNER+LV6TSCART4SD)
κάθε άλλη πρόταση ως 35-40 ευρώ δεκτή.

Κανένα απο τους δύο. Με 35-40 ευρώ παίρνεις HD δέκτη\media player.

Billykid
19-11-12, 13:31
Θα συμφωνήσω με τον Phantom 77 και θα προσθέσω πως με δέκτη HD αξίας έως 40 ευρώ μην περιμένεις πολλά. Αλλά επειδή δεν είναι καιρός για σπατάλες http://www.techmarket.gr/eshop/edision-mini-triton-mayro-roma-epigeios-psifiakos-dektis-p-2158.html?cPath=534_535_545&osCsid=c268270a699b8844d4baee3331321e35 (έχει και 5 χρόνια εγγύηση).

phantom77
19-11-12, 13:43
Επειδη το "ψυχολογικό όριο" είναι μεγάλη υπόθεση όταν μιλάμε για λεφτά, δες και τους OPTICUM HD T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html) & OPTICUM STB HD N1 (http://www.skroutz.gr/s/2152238/OPTICUM-STB-N1.html)
Ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα με μόνη διαφορά την οθόνη που δεν έχει ο δεύτερος.

(το Dual Core που αναφέρουν κάποια καταστήματα, αγνόησέ το. Λάθος πληροφόρηση)

Άλλη καλή επιλογή είναι ο FERGUSON ARIVA T65 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215) με καλύτερο media player, κατα τη γνώμη μου.

Serafeim Karakostas
19-11-12, 13:46
http://www.techmarket.gr/eshop/edision-mini-triton-mayro-roma-epigeios-psifiakos-dektis-p-2158.html?cPath=534_535_545&osCsid=c268270a699b8844d4baee3331321e35
Δεν είναι τιμή προσφοράς τα 44,90 ευρώ. Ο δέκτης κοστίζει τόσο από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε.

phantom77
19-11-12, 13:49
Δεν είναι τιμή προσφοράς τα 44,90 ευρώ. Ο δέκτης κοστίζει τόσο από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε.

Άσε που με λίγο ποδαρόδρομο τον βρίσκεις κάτω απο €40...

talos_2002
19-11-12, 14:00
+1 για την πρόταση του phantom77.
-1 για το techmarket, επειδή ο δέκτης της σελίδας είναι ο MINI TRITON HD, ο οποίος έχει αντικατασταθεί εδώ και κοντά ένα χρόνο περίπου από εντελώς διαφορετικό μοντέλο, το MINI TRITON+HD. Προφανώς βαριόντουσαν να αλλάξουν το όνομα...

Προτείνω και τον T65mini, που είναι όπως ο κανονικός, αλλά σε πολύ μικρότερη μορφή (scart) που δεν πιάνει χώρο.

dpa2006
19-11-12, 14:08
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
μια άλλη ερώτηση με την ευκαιρία, γιατί δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα.
υπάρχει κάποιος ο οποίος να υποστηρίζει αναπαραγωγή mkv αρχείων;
ή πάμε σε άλλη κατηγορία δεκτών;:hmm:

phantom77
19-11-12, 14:12
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
μια άλλη ερώτηση με την ευκαιρία, γιατί δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα.
υπάρχει κάποιος ο οποίος να υποστηρίζει αναπαραγωγή mkv αρχείων;
ή πάμε σε άλλη κατηγορία δεκτών;:hmm:

Όλοι οι δέκτες που προτείναμε παίζουν AVI, MKV, MP4 και άλλα ήδη αρχείων.

dpa2006
19-11-12, 14:15
Όλοι οι δέκτες που προτείναμε παίζουν AVI, MKV, MP4 και άλλα ήδη αρχείων.

ωραία,ευχαριστώ και κάτι ακόμη:
για τον συγκεκριμένο δέκτη (http://www.skroutz.gr/s/279977/Lifeview-LV6TBOXHD-Version-1.html?keyphrase=LIFEVIEW+LV6TBOXHDA+SET+TOP+DVB-T+MPEG4+HD)ποιές είναι οι απόψεις σχετικά με τους παραπάνω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.