PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

phantom77
19-11-12, 14:23
ωραία,ευχαριστώ και κάτι ακόμη:
για τον συγκεκριμένο δέκτη (http://www.skroutz.gr/s/279977/Lifeview-LV6TBOXHD-Version-1.html?keyphrase=LIFEVIEW+LV6TBOXHDA+SET+TOP+DVB-T+MPEG4+HD)ποιές είναι οι απόψεις σχετικά με τους παραπάνω;

Στη σελίδα του link υπάρχουν στην πραγματικότητα 3 δέκτες:

-Lifeview LV6TBOXHD (Version 1): Ο δέκτης του τίτλου. Παλιά έκδοση που έχει αποσυρθει απο την αγορά εδω και πολλούς μήνες.

-Lifeview LV6TBOXHD (Version 2): Ο δέκτης της μεγάλης φωτογραφίας στα αριστερά. Πολύ καλός δέκτης ο οποίος δυστυχώς έχει αποσυρθεί και αυτός εδώ και 2-3 μήνες. Ίσως βρεθεί σε κάποιο κατάστημα.

-Lifeview LV6TBOXHD-Α: Ο δέκτης που έχουν τα περισσότερα καταστήματα πλέον. Έχει διαφορετικό τσιπάκι στο εσωτερικό του αλλα παραμένει απο τους καλύτερους της κατηγορίας του.

vothros
19-11-12, 15:20
Παίδες, ψάχνω κι εγώ αποκωδικοποιητές για δύο παλιές τηλεοράσεις.
Η μία έχει μόνο scart πίσω (είναι από τις παλιές ογκώδεις τηλεοράσεις), οπότε γι' αυτήν θέλω έναν φθηνό αποκωδικοποιητή ίσα ίσα να πιάνει τα κανάλια να μπορεί να βλέπει ο άλλος.

Για την άλλη, που είναι και LCD, δεν θα με χαλούσε και κάποιος αποκωδικοποιητής που θα μπορεί να αναπαράγει και διάφορα είδη αρχείων όπως και υπότιτλους srt κλπ.
Παρεπιπτόντως, επειδή δεν έχω ιδέα απο αποκωδικοποιητές, δεν ήξερα ότι μπορούν να αναπαράγουν και διάφορα είδη αρχείων από usb stick ή άλλο μέσο, νόμιζα πως θα ήταν μόνο για να μπορούμε να βλέπουμε τα κανάλια.
Α, ξέχασα, αυτή η τηλεόραση έχει αυτές τις υποδοχές:
112142 112143

phantom77
19-11-12, 15:39
Για την CRT τηλεόραση, αν θες τον δέκτη μόνο για θέαση καναλιών και και δεν σε ενδιαφέρουν οι δυνατότητες αναπαραγωγής αρχείων, ο SUPRA SDT-90 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603569) ή ο LIFEVIEW REC3 LV6TSCART4SD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702344).

Για την LCD, δες τις προτάσεις που κάναμε νωρίτερα σήμερα.

Προβλέπω όμως να σκάσουν μύτη αρκετές προσφορές τις επόμενες μέρες, όπως έγινε και με το switch-off της Αθήνας.

vothros
19-11-12, 17:46
Για την LCD, δες τις προτάσεις που κάναμε νωρίτερα σήμερα.

Προβλέπω όμως να σκάσουν μύτη αρκετές προσφορές τις επόμενες μέρες, όπως έγινε και με το switch-off της Αθήνας.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
Για την LCD είναι εντάξει αυτή η επιλογή που έχεις προτείνει και πιο πάνω; FERGUSON ARIVA T65 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
Κι αν ναι, όταν γράφει στα πρόσθετα χαρακτηριστικά "PVR και λειτουργία TimeShift" τι εννοεί; :hmm:

talos_2002
19-11-12, 17:58
Κι αν ναι, όταν γράφει στα πρόσθετα χαρακτηριστικά "PVR και λειτουργία TimeShift" τι εννοεί; :hmm:
PVR είναι οι εγγραφές (Personal video recorder).
Timeshift είναι να γράφει μια εκπομπή την ώρα και εσύ να παρακολουθείς ένα προηγούμενο χρονικά σημείο της εγγραφής.
Π.χ βλέπεις έναν αγώνα και πρέπει να λήψεις για λίγο (ως πολύ). Πριν φύγεις, ενεργοποιείς το Timeshift και ο δέκτης ξεκινάει να γράφει. Επιστρέφεις και πατάς Play για να δεις από το σημείο που το άφησες. Ο δέκτης γράφει το ζωντανό πρόγραμμα και εσύ παρακολουθείς τα προηγούμενα λεπτά της εκπομπής.


Για SD θα έλεγα να πάρεις ότι βρεις φθηνότερο. Αν θέλεις να έχει κάπως καλό τηλεχειριστήριο, δες τον Edision mini-triton ή τα Crypto επειδή η Crypto έχει αρκετά φθηνό και καλό προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο.

phantom77
19-11-12, 18:08
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
Για την LCD είναι εντάξει αυτή η επιλογή που έχεις προτείνει και πιο πάνω; FERGUSON ARIVA T65 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
Κι αν ναι, όταν γράφει στα πρόσθετα χαρακτηριστικά "PVR και λειτουργία TimeShift" τι εννοεί; :hmm:

Τον Ferguson έχω κι εγώ. Καλό μηχανάκι με πολύ καλό media player.

vothros
19-11-12, 18:12
Για SD θα έλεγα να πάρεις ότι βρεις φθηνότερο. Αν θέλεις να έχει κάπως καλό τηλεχειριστήριο, δες τον Edision mini-triton ή τα Crypto επειδή η Crypto έχει αρκετά φθηνό και καλό προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο.

SD = Standard Definition ;;;
Κάτι σαν κι αυτό δηλαδή; Crypto Redi40MP (http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=71594FF98F414344A2E82C4E36709BC0&pa=9F7898B2FCC79749BCECBFE7CF909684)

talos_2002
19-11-12, 18:26
Ναι, σαν αυτόν.
Δες και τους τύπου scart, σαν τον LV6TSCART4SD που προτείνει ο Phantom77, που δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου χώρο.
Από τους scart, προτιμώ τα μοντέλα 2828 και 2829 της F&U και τον Τ65mini (T65 σε scart μορφή) για HD.

Artemius
19-11-12, 23:26
καλησπερα σας.

εχω καποιες ερωτησεις μιας και συντομα θα κατεβουν οριστικα οι αναλογικοι "διακοπτες" εδω Θεσ/νικη.

εχω μια 2η τηλεοραση που παιρνει μονο ομοαξονικο. σκεφτομαι τον Edision Mini-Triton SD. η ερωτηση μου ειναι απλη.

πως ακριβως γινεται η λειτουργεια εφοσον δεν μιλαμε για a/v feed (scart/composite/hdmi κτλ κτλ) αλλα για συχνοτητα,γτ δεν μπορω να το καταλαβω/χωνεψω. δηλαδη στελνει ο αποκωδικοποιητης RF σημα στην τηλεοραση,επιλεγοντας αυτοματα την 1η θεση μνημης καναλιου και μεσα απο τον αποκωδικοποιητη επιλεγεις ποιο καναλι θα στειλει στην τηλεοραση? και αν ναι,οπως στη λειτουργια scart που απλα αποθηκευεις οτι το 1 ειναι ας πουμε η ΕΤ1,το ιδιο ισχυει και για RFout mode ή θα πρεπει χειροκινητα να ψαχνω το καναλι?

phantom77
19-11-12, 23:30
καλησπερα σας.

εχω καποιες ερωτησεις μιας και συντομα θα κατεβουν οριστικα οι αναλογικοι "διακοπτες" εδω Θεσ/νικη.

εχω μια 2η τηλεοραση που παιρνει μονο ομοαξονικο. σκεφτομαι τον Edision Mini-Triton SD. η ερωτηση μου ειναι απλη.

πως ακριβως γινεται η λειτουργεια εφοσον δεν μιλαμε για a/v feed (scart/composite/hdmi κτλ κτλ) αλλα για συχνοτητα,γτ δεν μπορω να το καταλαβω/χωνεψω. δηλαδη στελνει ο αποκωδικοποιητης RF σημα στην τηλεοραση,επιλεγοντας αυτοματα την 1η θεση μνημης καναλιου και μεσα απο τον αποκωδικοποιητη επιλεγεις ποιο καναλι θα στειλει στην τηλεοραση? και αν ναι,οπως στη λειτουργια scart που απλα αποθηκευεις οτι το 1 ειναι ας πουμε η ΕΤ1,το ιδιο ισχυει και για RFout mode ή θα πρεπει χειροκινητα να ψαχνω το καναλι?

Ο δέκτης λειτουργεί όπως τα παλιά VCR που είχαν μόνο RF έξοδο: Ουσιαστικά στέλνει την εικόνα σε μια συγκεκριμένη αναλογική συχνότητα την οποία βρίσκεις κάνοντας αναζήτηση καναλιού στην τηλεόραση. Θα έχεις δηλαδή την τηλεόραση συντονισμένη σε μία συχνότητα και θα αλλάζεις κανάλια απο τον δέκτη.

Artemius
19-11-12, 23:36
Ο δέκτης λειτουργεί όπως τα παλιά VCR που είχαν μόνο RF έξοδο: Ουσιαστικά στέλνει την εικόνα σε μια συγκεκριμένη αναλογική συχνότητα την οποία βρίσκεις κάνοντας αναζήτηση καναλιού στην τηλεόραση. Θα έχεις δηλαδή την τηλεόραση συντονισμένη σε μία συχνότητα και θα αλλάζεις κανάλια απο τον δέκτη.


ευχαριστω! τωρα το καταλαβα! :oneup:

τωρα παμε στο 2ο κομματι. οποιος το εχει το συγκεκριμενο μηχανακι,εχει πληρεις λειτουργιες αποθηκευσεις καναλιων στην μνημη του σε λειτουργια RF out ? ή πολύ απλά δεν το ενδιαφερει και οι λειτουργιες αποθηκευσης ειναι κτ το τελειως ξεχωρο και ασχετο με το ποια εξοδο χρησιμοποιειται?

etphonehome
19-11-12, 23:44
Εγώ πάντως μέχρι τώρα έχω πάρει καμια 20 δεκτες στα 45 ευρω EDITION MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388) και όλοι παίζουν άψογα (και ταινίες από USB + εγγραφη τηλεοπτικού σήματος + φοβερό χειριστήριο).

Ένας από αυτούς μονο κάποια στιγμή σταμάτησε να λειτουργεί (δεν τον χρησιμοποιούσα εγώ) παρολαυτά σκεφτόμουν να τον ανοίξω να δω το τροφοδοτικό του αλλα τελικα ειπα να δοκιμασω αυτή την θαυμάσια εγγύηση 5 χρονων που δινει. Σε 3 μέρες μου αφού τους τον άφησα μου δώσανε καινούργιο, αρα +10 απο μένα

phantom77
20-11-12, 00:32
ευχαριστω! τωρα το καταλαβα! :oneup:

τωρα παμε στο 2ο κομματι. οποιος το εχει το συγκεκριμενο μηχανακι,εχει πληρεις λειτουργιες αποθηκευσεις καναλιων στην μνημη του σε λειτουργια RF out ? ή πολύ απλά δεν το ενδιαφερει και οι λειτουργιες αποθηκευσης ειναι κτ το τελειως ξεχωρο και ασχετο με το ποια εξοδο χρησιμοποιειται?

To δεύτερο. Αν εξαιρέσεις την έξοδο RFout που είναι σπάνια, κατα τ' άλλα είναι ένας δέκτης όπως τους άλλους. Έχει και ένα υποτυπώδη media player για τις...δύσκολες ώρες :p

Artemius
20-11-12, 15:20
καλημερα και επανερχομαι.

"κλειδωσε" ο Edision SD για την μια τηλεοραση,σειρα τωρα της αλλης τηλεορασης που εχει scart.

μιας και εχει scart δεν εχω προβλημα οτι και να παρω. επιπλεον εκεινη την τηλεοραση την χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα εγω (αρα δεν ειναι απολυτη προτεραιοτητα η ευκολια χρησης-εκμαθησης),και σχεδον ποτε δεν κανω ζαπινγκ συνεχεια (αρα δε τρελαινομαι να αλλαζει καναλια στο φτερο).

με εχει ανοιξει ομως πολυ η ορεξη για τις πολυμεσικες δυνατοτητες για να βλεπω τις ταινιες και τα anime μου επιτελους ανετα στον καναπε και οχι στο pc. αρα πρεπει απαραιτητα να παιζει MKV,AVI,XVID,MPEG4,MP4 (δεν θα μας χαλαγαν και αλλα φορμα βεβαια) και να τα κανει downscale σωστα απο 1920x1080 16:9 δλδ σε κλασσικο PAL οπως και το ERT HD,και οποιαδηποτε αλλη HD/16:9 πηγη να την κανει σωστα 4:3 PAL.

οπωσδηποτε συμβατοτητα και downmix απο DD/AC3 σε stereo,και αν εχει 2 audio streams,1 DTS και 1 DD/AC3,να επιλεγει το σωστο και να το κανει stereo.

απολυτο must η υποστηριξη διαφορων format υποτιτλων,κυριως για .sub .srt και .ass ,και οσο γινεται καλυτερη απροβληματιστη λειτουργεια εκει. (ενταξει αν πρεπει να παιξω μπαλα με τις κωδικοποιησεις,UTF-8 ANSI UNICODE,αυτο δεν θα ναι προβλημα,το αλλαζω στο pc.) εδω εχω μια ερωτηση,οι υποτιτλοι πως επιλεγονται αναγνωριζονται? απλα τους πετας στο ιδιο /dir με την ταινια ή τους επιλεγεις ας πουμε media player style,καλη ωρα VLC ας πουμε?

επιπλεον προτεραιοτητα ειναι οι επιλογες Timeshift και PVR. θελω να κανω εγγραφη την ταδε εκπομπη και να βλεπω live μια αλλη (πολυ σημαντικο αυτο) ή να κανω εγγραφη καποια εκπομπη και ταυτοχρονα να βλεπω μια ταινια απο το media player (καπως λιγοτερο σημαντικο). επιπλεον δεν θα με χαλαγε και η δυνατοτητα,αν υπαρχει,να γραφω μια εκπομπη και να μπορω να την παρακολουθω ταυτοχρονα ή να γραφω μια εκπομπη και να πατησω Timeshift σε αυτην που βλεπω live.επιπλεον εχω δει να αναγραφεται στο Διαδικτυο οτι καποιοι δεν εχουν προγραμματισμενη εγγραφη,ενταξει αυτο δεν ειναι και τοσο κακο,αλλα θα βοηθουσε...

1 τελευταιο,και ισως το λιγοτερο σημαντικο απολα,ειναι οτι δεν θα με χαλαγε να εχουν και ενα εστω καπως καλο HDMI,ο λογος ειναι οτι εαν μελλοντικα παρω νεα τηλεοραση να μπορω να την χρησιμοποιω απο το καλο το βυσμα.

εχω βαλει στο στοχο λοιπον αυτα τα 4.
Edision MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)
FERGUSON ARIVA T65 DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
LIFEVIEW LV6TBOXHDA SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535)
OPTICUM HD T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html)

Σας ευχαριστω πολυ ολους,η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!! :respekt:;)

phantom77
20-11-12, 16:58
Ωχ Παναγία μου, τι μηνύμα-σεντόνι είν' αυτό! :D

Βαθιά ανάσα και ξεκινάμε...

καλημερα και επανερχομαι.

"κλειδωσε" ο Edision SD για την μια τηλεοραση,σειρα τωρα της αλλης τηλεορασης που εχει scart.

μιας και εχει scart δεν εχω προβλημα οτι και να παρω. επιπλεον εκεινη την τηλεοραση την χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα εγω (αρα δεν ειναι απολυτη προτεραιοτητα η ευκολια χρησης-εκμαθησης),και σχεδον ποτε δεν κανω ζαπινγκ συνεχεια (αρα δε τρελαινομαι να αλλαζει καναλια στο φτερο).

με εχει ανοιξει ομως πολυ η ορεξη για τις πολυμεσικες δυνατοτητες για να βλεπω τις ταινιες και τα anime μου επιτελους ανετα στον καναπε και οχι στο pc. αρα πρεπει απαραιτητα να παιζει MKV,AVI,XVID,MPEG4,MP4 (δεν θα μας χαλαγαν και αλλα φορμα βεβαια) και να τα κανει downscale σωστα απο 1920x1080 16:9 δλδ σε κλασσικο PAL οπως και το ERT HD,και οποιαδηποτε αλλη HD/16:9 πηγη να την κανει σωστα 4:3 PAL.

οπωσδηποτε συμβατοτητα και downmix απο DD/AC3 σε stereo,και αν εχει 2 audio streams,1 DTS και 1 DD/AC3,να επιλεγει το σωστο και να το κανει stereo.

απολυτο must η υποστηριξη διαφορων format υποτιτλων,κυριως για .sub .srt και .ass ,και οσο γινεται καλυτερη απροβληματιστη λειτουργεια εκει. (ενταξει αν πρεπει να παιξω μπαλα με τις κωδικοποιησεις,UTF-8 ANSI UNICODE,αυτο δεν θα ναι προβλημα,το αλλαζω στο pc.) εδω εχω μια ερωτηση,οι υποτιτλοι πως επιλεγονται αναγνωριζονται? απλα τους πετας στο ιδιο /dir με την ταινια ή τους επιλεγεις ας πουμε media player style,καλη ωρα VLC ας πουμε?

επιπλεον προτεραιοτητα ειναι οι επιλογες Timeshift και PVR. θελω να κανω εγγραφη την ταδε εκπομπη και να βλεπω live μια αλλη (πολυ σημαντικο αυτο) ή να κανω εγγραφη καποια εκπομπη και ταυτοχρονα να βλεπω μια ταινια απο το media player (καπως λιγοτερο σημαντικο). επιπλεον δεν θα με χαλαγε και η δυνατοτητα,αν υπαρχει,να γραφω μια εκπομπη και να μπορω να την παρακολουθω ταυτοχρονα ή να γραφω μια εκπομπη και να πατησω Timeshift σε αυτην που βλεπω live.επιπλεον εχω δει να αναγραφεται στο Διαδικτυο οτι καποιοι δεν εχουν προγραμματισμενη εγγραφη,ενταξει αυτο δεν ειναι και τοσο κακο,αλλα θα βοηθουσε...

1 τελευταιο,και ισως το λιγοτερο σημαντικο απολα,ειναι οτι δεν θα με χαλαγε να εχουν και ενα εστω καπως καλο HDMI,ο λογος ειναι οτι εαν μελλοντικα παρω νεα τηλεοραση να μπορω να την χρησιμοποιω απο το καλο το βυσμα.

εχω βαλει στο στοχο λοιπον αυτα τα 4.
Edision MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)
FERGUSON ARIVA T65 DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
LIFEVIEW LV6TBOXHDA SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535)
OPTICUM HD T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html)

Σας ευχαριστω πολυ ολους,η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!! :respekt:;)


Σε σύνδεση scart, οι διαφορές στην εικόνα εξομαλύνονται αρκετά. Υποθέτω οτι η τηλεόραση είναι κάτω απο 29" οπότε χρειάζεσαι ένα δέκτη που βγάζει μεγάλους υπότιτλους. Οι Ferguson & Edision έχουν ικανοποιητικό μέγεθος αλλα κάπως αργό zapping.
Με μια μετατροπή των υποτίτλων σε idx\sub μπορεις να ξεπεράσεις το πρόβλημα της μικρής γραμματοσειράς που έχουν ο Lifeview και περισσότερο ο Opticum.

MKV,AVI,XVID,MPEG4,MP4 παίζουν όλοι. Βλέπω όμως οτι σου αρέσουν τα anime. Αν χρησιμοποιούν κωδικοποίηση Hi10, ατύχησες.

Για το downscale δεν μπορώ να πω, δεν το εχω δοκιμάσει.

AC3 downmix κάνουν και οι τέσσερις. Ο Ferguson αν βρει δύο streams ήχου (1.DTS, 2.AC3) παίζει κατευθείαν το AC3. Αν του βάλεις μάλιστα και ένα συγκεκριμένο firmware, κάνει και DTS downmix.

Για τους υπότιτλους τώρα. .sub και .srt νομίζω παίζουν όλοι, υποστήριξη .ass όμως δεν θυμάμαι να έχω δει. Κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να αλλάξεις την κωδικοποίηση.
Ο δέκτης φορτώνει αυτόματα το αρχείο με όνομα ίδιο με την ταινία. Στον Ferguson έχω καταφέρει να βάλω πολλά .srt διαφορών γλωσσών χρησιμοποιώντας ονοματα αρχείων movie.en.srt, movie.gr.srt, movie.de.srt κ.ο.κ.

Σε όλους τους δέκτες με ένα tuner, κατα την εγγραφή μπορεις να βλέπεις μόνο τα κανάλια της συχνότητας όπου βρίσκεται το κανάλι που γράφεις. Αν γράφεις π.χ. ΑΝΤ1, μπορείς να κάνεις zapping μόνο σε Alpha, ANT1 και m.tv.
Αν τώρα θέλεις να γράφεις και να βλέπεις ταυτόχρονα κάποιο άλλο βίντεο, οι επιλογές σου περιορίζονται σε δέκτες με τσιπ της ALi (Lifeview & Opticum)

Για να συνοψίσω, οι τέσσερις δέκτες που επέλεξες μπορούν να κάνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτά που ζητάς, εκτός απο την ταυτόχρονη εγγραφή\αναπαραγωγή. Αν είναι τόσο σημαντικό, πρέπει να περιοριστείς στους δύο τελευταίους.

Κι φυσικά όλοι έχουν HDMI, με τους Ferguson & Edision να δίνουν καλύτερη εικόνα. Με σύνδεση scart δεν υπάρχουν αισθητές διαφορές.

Artemius
20-11-12, 18:53
ευχαριστω πολυ! :oneup:;)

button
20-11-12, 23:34
καλημερα και επανερχομαι.

"κλειδωσε" ο Edision SD για την μια τηλεοραση,σειρα τωρα της αλλης τηλεορασης που εχει scart.

μιας και εχει scart δεν εχω προβλημα οτι και να παρω. επιπλεον εκεινη την τηλεοραση την χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα εγω (αρα δεν ειναι απολυτη προτεραιοτητα η ευκολια χρησης-εκμαθησης),και σχεδον ποτε δεν κανω ζαπινγκ συνεχεια (αρα δε τρελαινομαι να αλλαζει καναλια στο φτερο).

με εχει ανοιξει ομως πολυ η ορεξη για τις πολυμεσικες δυνατοτητες για να βλεπω τις ταινιες και τα anime μου επιτελους ανετα στον καναπε και οχι στο pc. αρα πρεπει απαραιτητα να παιζει MKV,AVI,XVID,MPEG4,MP4 (δεν θα μας χαλαγαν και αλλα φορμα βεβαια) και να τα κανει downscale σωστα απο 1920x1080 16:9 δλδ σε κλασσικο PAL οπως και το ERT HD,και οποιαδηποτε αλλη HD/16:9 πηγη να την κανει σωστα 4:3 PAL.

οπωσδηποτε συμβατοτητα και downmix απο DD/AC3 σε stereo,και αν εχει 2 audio streams,1 DTS και 1 DD/AC3,να επιλεγει το σωστο και να το κανει stereo.

απολυτο must η υποστηριξη διαφορων format υποτιτλων,κυριως για .sub .srt και .ass ,και οσο γινεται καλυτερη απροβληματιστη λειτουργεια εκει. (ενταξει αν πρεπει να παιξω μπαλα με τις κωδικοποιησεις,UTF-8 ANSI UNICODE,αυτο δεν θα ναι προβλημα,το αλλαζω στο pc.) εδω εχω μια ερωτηση,οι υποτιτλοι πως επιλεγονται αναγνωριζονται? απλα τους πετας στο ιδιο /dir με την ταινια ή τους επιλεγεις ας πουμε media player style,καλη ωρα VLC ας πουμε?

επιπλεον προτεραιοτητα ειναι οι επιλογες Timeshift και PVR. θελω να κανω εγγραφη την ταδε εκπομπη και να βλεπω live μια αλλη (πολυ σημαντικο αυτο) ή να κανω εγγραφη καποια εκπομπη και ταυτοχρονα να βλεπω μια ταινια απο το media player (καπως λιγοτερο σημαντικο). επιπλεον δεν θα με χαλαγε και η δυνατοτητα,αν υπαρχει,να γραφω μια εκπομπη και να μπορω να την παρακολουθω ταυτοχρονα ή να γραφω μια εκπομπη και να πατησω Timeshift σε αυτην που βλεπω live.επιπλεον εχω δει να αναγραφεται στο Διαδικτυο οτι καποιοι δεν εχουν προγραμματισμενη εγγραφη,ενταξει αυτο δεν ειναι και τοσο κακο,αλλα θα βοηθουσε...

1 τελευταιο,και ισως το λιγοτερο σημαντικο απολα,ειναι οτι δεν θα με χαλαγε να εχουν και ενα εστω καπως καλο HDMI,ο λογος ειναι οτι εαν μελλοντικα παρω νεα τηλεοραση να μπορω να την χρησιμοποιω απο το καλο το βυσμα.

εχω βαλει στο στοχο λοιπον αυτα τα 4.
Edision MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)
FERGUSON ARIVA T65 DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
LIFEVIEW LV6TBOXHDA SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535)
OPTICUM HD T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html)

Σας ευχαριστω πολυ ολους,η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!! :respekt:;)

Αμα ολα αυτά που θες είναι σε 1 θα σκίσω την κάρτα TV στο PC μου που δεν με αφήνει να βλέπω άλλο κανάλι...

- - - Updated - - -


καλημερα και επανερχομαι.

"κλειδωσε" ο Edision SD για την μια τηλεοραση,σειρα τωρα της αλλης τηλεορασης που εχει scart.

μιας και εχει scart δεν εχω προβλημα οτι και να παρω. επιπλεον εκεινη την τηλεοραση την χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα εγω (αρα δεν ειναι απολυτη προτεραιοτητα η ευκολια χρησης-εκμαθησης),και σχεδον ποτε δεν κανω ζαπινγκ συνεχεια (αρα δε τρελαινομαι να αλλαζει καναλια στο φτερο).

με εχει ανοιξει ομως πολυ η ορεξη για τις πολυμεσικες δυνατοτητες για να βλεπω τις ταινιες και τα anime μου επιτελους ανετα στον καναπε και οχι στο pc. αρα πρεπει απαραιτητα να παιζει MKV,AVI,XVID,MPEG4,MP4 (δεν θα μας χαλαγαν και αλλα φορμα βεβαια) και να τα κανει downscale σωστα απο 1920x1080 16:9 δλδ σε κλασσικο PAL οπως και το ERT HD,και οποιαδηποτε αλλη HD/16:9 πηγη να την κανει σωστα 4:3 PAL.

οπωσδηποτε συμβατοτητα και downmix απο DD/AC3 σε stereo,και αν εχει 2 audio streams,1 DTS και 1 DD/AC3,να επιλεγει το σωστο και να το κανει stereo.

απολυτο must η υποστηριξη διαφορων format υποτιτλων,κυριως για .sub .srt και .ass ,και οσο γινεται καλυτερη απροβληματιστη λειτουργεια εκει. (ενταξει αν πρεπει να παιξω μπαλα με τις κωδικοποιησεις,UTF-8 ANSI UNICODE,αυτο δεν θα ναι προβλημα,το αλλαζω στο pc.) εδω εχω μια ερωτηση,οι υποτιτλοι πως επιλεγονται αναγνωριζονται? απλα τους πετας στο ιδιο /dir με την ταινια ή τους επιλεγεις ας πουμε media player style,καλη ωρα VLC ας πουμε?

επιπλεον προτεραιοτητα ειναι οι επιλογες Timeshift και PVR. θελω να κανω εγγραφη την ταδε εκπομπη και να βλεπω live μια αλλη (πολυ σημαντικο αυτο) ή να κανω εγγραφη καποια εκπομπη και ταυτοχρονα να βλεπω μια ταινια απο το media player (καπως λιγοτερο σημαντικο). επιπλεον δεν θα με χαλαγε και η δυνατοτητα,αν υπαρχει,να γραφω μια εκπομπη και να μπορω να την παρακολουθω ταυτοχρονα ή να γραφω μια εκπομπη και να πατησω Timeshift σε αυτην που βλεπω live.επιπλεον εχω δει να αναγραφεται στο Διαδικτυο οτι καποιοι δεν εχουν προγραμματισμενη εγγραφη,ενταξει αυτο δεν ειναι και τοσο κακο,αλλα θα βοηθουσε...

1 τελευταιο,και ισως το λιγοτερο σημαντικο απολα,ειναι οτι δεν θα με χαλαγε να εχουν και ενα εστω καπως καλο HDMI,ο λογος ειναι οτι εαν μελλοντικα παρω νεα τηλεοραση να μπορω να την χρησιμοποιω απο το καλο το βυσμα.

εχω βαλει στο στοχο λοιπον αυτα τα 4.
Edision MINI-TRITON MPEG4 + HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)
FERGUSON ARIVA T65 DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
LIFEVIEW LV6TBOXHDA SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535)
OPTICUM HD T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html)

Σας ευχαριστω πολυ ολους,η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!! :respekt:;)

Αμα ολα αυτά που θες είναι σε 1 θα σκίσω την κάρτα TV στο PC μου που δεν με αφήνει να βλέπω άλλο κανάλι...

dpa2006
21-11-12, 12:51
Στη σελίδα του link υπάρχουν στην πραγματικότητα 3 δέκτες:

-Lifeview LV6TBOXHD (Version 1): Ο δέκτης του τίτλου. Παλιά έκδοση που έχει αποσυρθει απο την αγορά εδω και πολλούς μήνες.

-Lifeview LV6TBOXHD (Version 2): Ο δέκτης της μεγάλης φωτογραφίας στα αριστερά. Πολύ καλός δέκτης ο οποίος δυστυχώς έχει αποσυρθεί και αυτός εδώ και 2-3 μήνες. Ίσως βρεθεί σε κάποιο κατάστημα.

-Lifeview LV6TBOXHD-Α: Ο δέκτης που έχουν τα περισσότερα καταστήματα πλέον. Έχει διαφορετικό τσιπάκι στο εσωτερικό του αλλα παραμένει απο τους καλύτερους της κατηγορίας του.

και πάλι ευχαριστώ!:oneup:

κάτι ακόμη αν δεν γίνομαι κουραστικός;:)
οι edition είναι ελληνικής κατασκευής;
σε σχέση με τον crypto REDI 40MP (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603556) ποιοι θα ήταν οι λόγοι για τον επιλέξει κάποιος...;:hmm:
μιλώντας πάντα για τους αντίστοιχους SD και της edition.

talos_2002
21-11-12, 13:14
Κανένας δέκτης δεν κατασκευάζεται στην Ελλάδα (ούτε σπίρτα δεν φτιάχνουμε εδώ...)
Και οι δύο είναι Ελληνικές εμπορικές επιχειρήσεις.
Ο Edision έχει κάποια καλά στοιχεία: Είναι μεταλλικός, έχει καλό τηλεχειριστήριο -πράγμα πολύ σπάνιο στους δέκτες-. και είναι ο μόνος sd δέκτης είχε αναβαθμίσεις λογισμικού. Επίσης είναι ο μόνος δέκτης (μαζί με 2-3 κλώνους του) που μπορεί να συνδεθεί σε τηλεοράσεις που έχουν είσοδο μόνο για το σήμα της κεραίας. Προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο SD.

dpa2006
21-11-12, 23:41
ευχαριστω για την διευκρινηση :oneup:

best71
22-11-12, 03:48
Στη σελίδα του link υπάρχουν στην πραγματικότητα 3 δέκτες:

-Lifeview LV6TBOXHD (Version 1): Ο δέκτης του τίτλου. Παλιά έκδοση που έχει αποσυρθει απο την αγορά εδω και πολλούς μήνες.

-Lifeview LV6TBOXHD (Version 2): Ο δέκτης της μεγάλης φωτογραφίας στα αριστερά. Πολύ καλός δέκτης ο οποίος δυστυχώς έχει αποσυρθεί και αυτός εδώ και 2-3 μήνες. Ίσως βρεθεί σε κάποιο κατάστημα.

-Lifeview LV6TBOXHD-Α: Ο δέκτης που έχουν τα περισσότερα καταστήματα πλέον. Έχει διαφορετικό τσιπάκι στο εσωτερικό του αλλα παραμένει απο τους καλύτερους της κατηγορίας του.

Πως θα δω με σιγουριά ποια version δέκτη έχω; η αγορά του είχε γίνει τον περασμένο Ιούλιο από το e-shop

phantom77
22-11-12, 13:36
Πως θα δω με σιγουριά ποια version δέκτη έχω; η αγορά του είχε γίνει τον περασμένο Ιούλιο από το e-shop

Αφου τον αγόρασες φέτος, θα έιναι ή ο LV6TBOXHD (Version 2) ή ο LV6TBOXHD-Α

Ο LV6TBOXHD (Version 2) είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523

Ο LV6TBOXHD-Α είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702535

Έχουν διαφορετικό κουτί και τους ξεχωρίζεις εύκολα.

best71
22-11-12, 14:28
Αρα εχω τον version 2 . Ευχαριστω για την βοηθεια .

tzitzikas2
23-11-12, 11:00
Ποιον απο τους 2 προτείνετε?
Edision Mini Triton + HD ή Ferguson Ariva T65
Θα ήθελα να μου πείτε τα + και τα - .
ευχαριστω.

paiktaras
23-11-12, 17:59
Στην δική μου περίπτωση συμβαινει το εξής παράδοξο, στην tv στο σαλόνι που έχει ενσωματωμένο δέκτη και όλα τα κανάλια πιάνουν τζάμι , στην δε tv στο υπνοδωμάτιο που ο δέκτης είναι ξεχωριστός και λόγω ότι η tv δεν έχει hdmi έχω πάρει 1 απλό mpeg4.
Και οι 2 πέρνουν σήμα από την ίδια κεντρική κεραία της πολυκατοικίας με ξεχωριστά ΄΄μπριζάκια΄΄, ε λοιπόν στην tv του υπνοδωματίου το σήμα είναι χάλια, λοκάρει 16 κανάλια συνολικά, δεν πιάνει star και Mega και από αυτά που πιάνει σε κάποια πχ ant1 κάνει σπασίματα.
Πως γίνεται αυτό? και δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μου προτείνεται για διόρθωση, σημειώνω ότι έχω αλλάξει 2 αποκοδικοποιητές και έχω το ίδιο αποτέλεσμα

Seitman
23-11-12, 18:01
Έλεγξε το καλώδιο και την πρίζα του υπνοδωματίου. Μπορεί κάτι να κουνήθηκε.

paiktaras
23-11-12, 18:02
τα έχω τσεκάρει όλα και scart έχω αλλάξει ,τα πάντα φαίνονται οκ !

vothros
23-11-12, 18:03
Αγόρασα τον Ferguson Ariva T65 κι έχω κάποιες απορίες.
Καταρχήν, όντας άσχετος με τους αποκωδικοποιητές, δυσκολεύτηκα κάπως να το "στήσω" μιας και οι οδηγίες που έχει μέσα, δεν περιέχει ελληνικά και δεν είμαι σίγουρος κιόλας αν έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις.
Για αρχή, έχω δύο απορίες:

1) Έκανα Αυτόματη Αναζήτηση και βρήκε γύρω στα 30 τηλεοπτικά κανάλια (4 ήταν κλειστά) και 5 ραδιοφωνικά. Αυτά είναι όλα κι όλα; :what: Επειδή έχω την εντύπωση ότι κάποια λείπουν που έπιανα πριν με το αναλογικό σήμα.

2) Εκεί στο μενού παιχνίδια, είπα να βάλω το Τέτρις να δω πως είναι, και δεν κάνει τίποτα. Λέει το μενού "Πατήστε back για πίσω" το πατάω και δεν κάνει τίποτα, αναγκάστηκα να κλείσω τον αποκωδικοποιητή και να τον ανοίξω.
Κι επειδή έφαγα κόλλημα (γιατί να μην κάνει τίποτα), είπα να βάλω το Snakes, ξεκίνησε να παίζει, και λέω ας βγω, γράφει στο μενού "Πατήστε back για πίσω", δεν κάνει τίποτα. Άρχισα να πατάω όλα τα κουμπιά, μέχρι που με το F2 πήγε
τελικά πίσω...! :what:

Seitman
23-11-12, 18:07
@paiktaras
Το καλώδιο της κεραίας εννοούσα.
"Άνοιξε" τα βύσματα του καλωδίου, κόψε 2-3cm από κάθε άκρη και ξανατοποθέτησέ τα. Περισσότερο για θέμα καλωδίωσης μου κάνει εμένα. Εκτός και αν ο κεντρικός ενισχυτής της πολυκατοικίας είναι ρυθμισμένος υψηλά και μπουκώνει το ψηφιακό σήμα.
Κάνε μια ερώτηση στον αποπάνω/αποκάτω σου (ή και στους 2) για το αν έχουν και αυτοί το ίδιο θέμα με την πρίζα της κεραίας TV στα υπνοδωμάτια τους.

paiktaras
23-11-12, 18:10
@paiktaras
Το καλώδιο της κεραίας εννοούσα.
"Άνοιξε" τα βύσματα του καλωδίου, κόψε 2-3cm από κάθε άκρη και ξανατοποθέτησέ τα. Περισσότερο για θέμα καλωδίωσης μου κάνει εμένα. Εκτός και αν ο κεντρικός ενισχυτής της πολυκατοικίας είναι ρυθμισμένος υψηλά και μπουκώνει το ψηφιακό σήμα.
Κάνε μια ερώτηση στον αποπάνω/αποκάτω σου (ή και στους 2) για το αν έχουν και αυτοί το ίδιο θέμα με την πρίζα της κεραίας TV στα υπνοδωμάτια τους.

Aυτό δεν το έχω κάνει, όπως και δεν έχω αλλάξει το καλώδιο της κεραίας, βρε λες να ανοίξω και την μπρίζα μπας και έχει κουνηθεί τίποτα ?

Seitman
23-11-12, 18:15
@vothros
Δες αν τα κανάλια που έχει συντονίσει ο δέκτης είναι αυτά:

UHF23 (487MHz)
UHF25 (503MHz)
UHF29 (535MHz)
UHF31 (551MHz)
UHF46 (671MHz)
UHF50 (703MHz)
UHF56 (751MHz)
UHF59 (775MHz)

Aν κάποιο λείπει, δώστο "χεράτο". Α! Και δεν εκπέμπουν όλα τα κανάλια ψηφιακά. Μερικά θα τα παρακολουθείς με τον "κλασικό" τρόπο. Για το παιχνίδι δε γνωρίζω. :sorry:

- - - Updated - - -

Αυτό εννοoύσα paiktara μου από την αρχή. :biggrin:

vothros
23-11-12, 18:35
@vothros
Δες αν τα κανάλια που έχει συντονίσει ο δέκτης είναι αυτά:

UHF23 (487MHz)
UHF25 (503MHz)
UHF29 (535MHz)
UHF31 (551MHz)
UHF46 (671MHz)
UHF50 (703MHz)
UHF56 (751MHz)
UHF59 (775MHz)

Aν κάποιο λείπει, δώστο "χεράτο".

Αν και δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό θα το ψάξω σε λίγο. Γιατί, αφού βρήκα τα κανάλια με "Αυτόματη Αναζήτηση" και τα 'βαλα στα νούμερα που ήθελα, πάτησα "Χειροκίνητη Αναζήτηση" και μου βγάλε λιγότερα κανάλια και μου "χάλασε" τα προηγούμενα που είχα φτιάξει πόση ώρα. Και να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα γιατί το έκανε αυτό.


Α! Και δεν εκπέμπουν όλα τα κανάλια ψηφιακά. Μερικά θα τα παρακολουθείς με τον "κλασικό" τρόπο. Για το παιχνίδι δε γνωρίζω. :sorry:

Αυτό πάλι πως γίνεται; Αφού έβγαλα την κεραία απο την τηλεόραση και την έβαλα στον αποκωδικοποιητή, και σύνδεσα την τηλεόραση με HDMI με τον αποκωδικοποιητή.

Seitman
23-11-12, 18:39
Λογικά θα πρέπει να έχει θύρες antenna-in & antenna-out όπως είχαν κάποτε τα video. Από την antenna-out ξαναστέλνεις το σήμα στην TV για να μπορείς να βλέπεις και τα κανάλια που εκπέμπουν αναλογικά ακόμα.

Και τον συντονισμό καλύτερα να τον κάνεις με το χέρι, βάσει της λίστας που έδωσα και όταν τελειώσεις να τα ταξινομήσεις όπως θέλεις.

vothros
23-11-12, 20:43
1) Αυτό με τα παιχνίδια του το βρήκα, έπρεπε να πατήσω απο το τηλεκοντρόλ το Play ή το Pause που είναι κάτω. Βέβαια, έχουν κάνει ένα μπέρδεμα με τα παιχνίδια του, το Reversi είναι το Jigsaw και το Jigsaw το Reversi. Αυτά σε firmware 1.050.
2) Έβαλα ένα στικάκι με διάφορες ταινίες .mkv και .avi, παρατήρησα ότι αυτές που είναι DTS δεν παίζει ήχο. Κατα τ'άλλα πολύ ομαλό το media player του.
3) Έχει μόνο θύρα antenna-in.
4) Αυτό με τον χειροκίνητο συντονισμό, αν και τον βρήκα, δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει, βρίσκει λιγότερα προγράμματα και τα αποθηκεύει κατευθείαν μόνο του, εκτός αν κάνω εγώ κάποιο λάθος. Ειδικά αυτή την λίστα που έγραψε ο seitman άγνωστο πως θα τα βρω. :oops:

phantom77, εσύ που το έχεις κιόλας λίγο τα φώτα σου! :whistle:

Artemius
23-11-12, 22:15
2) Έβαλα ένα στικάκι με διάφορες ταινίες .mkv και .avi, παρατήρησα ότι αυτές που είναι DTS δεν παίζει ήχο. Κατα τ'άλλα πολύ ομαλό το media player του.


εχουν μονο DTS stream? AC3 δεν εχουν?περιεργο... :hmm: παντως εαν ενα αρχειο εχει AC3 τα παιδια λενε οτι παει κατευθειαν εκει και ολα καλα.

επιπλεον,απ αυτα που εχω διαβασει και με χουν πληροφορησει ο phantom και αλλα παιδια,υπηρχε ενα παλιο firmware που εκανε και DTS downmix σε στερεο,καπου στο changelog το λεει.

καποιος δε,σκεφτηκε την εξυπνη λυση εχοντας ενα μικρο φλασακι σε FAT32 σκετο με εκεινο το fw,τπτ αλλο μεσα,και οποτε χρειαζοταν DTS downmix to stereo,απλα το κοτσαριζε και μερβεγιε :p μαλιστα ειχε κανει και την σουπερ πατεντα,το ειχε πανω σε 1 usb hubακι με εξωτερικη τροφοδοσια,και ειχε κοτσαρει το hubακι πανω στον δεκτη,και 2 φλασακια πανω στο hubακι,το 1 με το fw για το DTS και το αλλο με το fw που ηθελε + ταινιες μπλα μπλα.

Nikiforos
23-11-12, 22:20
ναι παρα παρα πολλες ματροσκες πλεον εχουν μονο DTS! δυστυχως....για το downstream ειναι θεμα h/w κιολας, δεν υποστηριζεται απο ολους τους δεκτες, ας πουμε πχ ο δικος μου δεν μπορει να το κανει! κριμα....γιαυτο εχω ενα προγραμματακι στο linuxaki μου το mkvdts2ac3 και τα φτιαχνω μια χαρα! βασικα δλδ κανω το ηχητικο κομματι σε ac3 και ετσι βγαζει και stereo! μετα απο εκει εχω dolby surround prologic! ναι το ξερω οτι εχω μεινει πισω στον πολυκαναλο ηχο! αυτος ειναι ο πρωτος που εβγαινε απο στερεο! 5+1 δλδ 5 ηχεια και 1 sub. O home cinema ενισχυτης μου ειναι του 1999! οποτε και εμενα δεν με νοιαζει το DTS και δεν εχω ηχο στον δεκτη αλλα μετατρεπω τις ταινιες και τις κραταω ετσι, αν θελουμε αφηνουμε και το DTS μαζι αλλα θα εχει μεγαλυτερο ογκο το αρχειο!

phantom77
23-11-12, 22:33
2) Έβαλα ένα στικάκι με διάφορες ταινίες .mkv και .avi, παρατήρησα ότι αυτές που είναι DTS δεν παίζει ήχο. Κατα τ'άλλα πολύ ομαλό το media player του.
3) Έχει μόνο θύρα antenna-in.
4) Αυτό με τον χειροκίνητο συντονισμό, αν και τον βρήκα, δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει, βρίσκει λιγότερα προγράμματα και τα αποθηκεύει κατευθείαν μόνο του, εκτός αν κάνω εγώ κάποιο λάθος. Ειδικά αυτή την λίστα που έγραψε ο seitman άγνωστο πως θα τα βρω. :oops:

phantom77, εσύ που το έχεις κιόλας λίγο τα φώτα σου! :whistle:
2. DTS downmix κάνει μόνο το παλιό firmware 1.013. Αλλιώς μόνο με σύνδεση σε ενισχυτη μπορεις να ακούσεις ήχο απο αυτά τα αρχεία.
3. Και αυτό που είναι δίπλα στο ΑΝΤ-In τι είναι; ;) Καλύτερη λύση βέβαια είναι να πάρεις ένα διακλαδωτή Τ για να μην έχει και απώλειες σήματος.
4. Για τον χειροκίνητο συντονισμό δεν μπορώ να σου πω τώρα, έχω συνδεμένο έναν Opticum αυτή την στιγμή. Πάντως, αν δεν τα βρήκε με τον αυτόματο συντονισμό μην περιμένεις...θαύματα απο τον χειροκίνητο. Και να βρει κάτι θα είναι με σήμα χαμηλής ποιότητας.


εχουν μονο DTS stream? AC3 δεν εχουν?περιεργο... :hmm: παντως εαν ενα αρχειο εχει AC3 τα παιδια λενε οτι παει κατευθειαν εκει και ολα καλα.

επιπλεον,απ αυτα που εχω διαβασει και με χουν πληροφορησει ο phantom και αλλα παιδια,υπηρχε ενα παλιο firmware που εκανε και DTS downmix σε στερεο,καπου στο changelog το λεει.

καποιος δε,σκεφτηκε την εξυπνη λυση εχοντας ενα μικρο φλασακι σε FAT32 σκετο με εκεινο το fw,τπτ αλλο μεσα,και οποτε χρειαζοταν DTS downmix to stereo,απλα το κοτσαριζε και μερβεγιε :p μαλιστα ειχε κανει και την σουπερ πατεντα,το ειχε πανω σε 1 usb hubακι με εξωτερικη τροφοδοσια,και ειχε κοτσαρει το hubακι πανω στον δεκτη,και 2 φλασακια πανω στο hubακι,το 1 με το fw για το DTS και το αλλο με το fw που ηθελε + ταινιες μπλα μπλα.

Το περίεργο είναι να έχουν και DTS και AC3. Σπάνια πια βρίσκω τέτοια αρχεία.

Η πατέντα με τα δύο φλασάκια σε hub λειτουργεί με ένα σοβαρό μειονέκτημα: ο Τ65 όπως και άλλοι δέκτες με Mstar δεν παίζουν υπότιτλους όταν διαβάζουν απο hub!

- - - Updated - - -


ναι παρα παρα πολλες ματροσκες πλεον εχουν μονο DTS! δυστυχως....για το downstream ειναι θεμα h/w κιολας, δεν υποστηριζεται απο ολους τους δεκτες, ας πουμε πχ ο δικος μου δεν μπορει να το κανει! κριμα....γιαυτο εχω ενα προγραμματακι στο linuxaki μου το mkvdts2ac3 και τα φτιαχνω μια χαρα! βασικα δλδ κανω το ηχητικο κομματι σε ac3 και ετσι βγαζει και stereo! μετα απο εκει εχω dolby surround prologic! ναι το ξερω οτι εχω μεινει πισω στον πολυκαναλο ηχο! αυτος ειναι ο πρωτος που εβγαινε απο στερεο! 5+1 δλδ 5 ηχεια και 1 sub. O home cinema ενισχυτης μου ειναι του 1999! οποτε και εμενα δεν με νοιαζει το DTS και δεν εχω ηχο στον δεκτη αλλα μετατρεπω τις ταινιες και τις κραταω ετσι, αν θελουμε αφηνουμε και το DTS μαζι αλλα θα εχει μεγαλυτερο ογκο το αρχειο!

Στα Windows υπάρχουν τα Popcorn Audio Converter και MKV2AC3 για μετατροπή του DTS.

Nikiforos
23-11-12, 22:40
Υπάρχουν πολλα προγραμματα για ολα τα λειτουργικα συστηματα, απλα ανεφερα μονο αυτο που χρησιμοποιω εγώ. Δυστυχως δεν κανουν ολα τα μηχανηματα downmix, πλεον ολοι βαζουν DTS, το AC3 παει ψοφισε...το ιδιο προβλημα δεν υπηρχε και σε media players της western digital και όχι μονο? ρε παιδια υπαρχει κανενας δεκτης-media player που να εχει και ethernet να πεταμε απευθειας σε σκληρο τα αρχεια μας? πεδεμα οι αντιγραφες!

vothros
23-11-12, 22:48
2. DTS downmix κάνει μόνο το παλιό firmware 1.013. Αλλιώς μόνο με σύνδεση σε ενισχυτη μπορεις να ακούσεις ήχο απο αυτά τα αρχεία.
Εσύ phantom ποιο firmware έχεις; Το 1.055 που είναι το τελευταίο αξίζει απο το 1.050 που έχω τώρα;


3. Και αυτό που είναι δίπλα στο ΑΝΤ-In τι είναι; ;) Καλύτερη λύση βέβαια είναι να πάρεις ένα διακλαδωτή Τ για να μην έχει και απώλειες σήματος.
Δεν το 'ξερα οτι το Loop κάνει αυτή την δουλειά! :p Παρ'όλα αυτά θα έχω υπόψιν μου την πρόταση σου για διακλαδωτή Τ.


4. Για τον χειροκίνητο συντονισμό δεν μπορώ να σου πω τώρα, έχω συνδεμένο έναν Opticum αυτή την στιγμή. Πάντως, αν δεν τα βρήκε με τον αυτόματο συντονισμό μην περιμένεις...θαύματα απο τον χειροκίνητο. Και να βρει κάτι θα είναι με σήμα χαμηλής ποιότητας.
Τα βρήκε με τον αυτόματο, απλά η απορία μου είναι, αυτά τα 27-30 κανάλια είναι όλα κι όλα;
Κι επίσης, αν θες να ψάξεις για έξτρα κανάλια και να το βάλεις π.χ. στο 31 νούμερο, δεν γίνεται;


Η πατέντα με τα δύο φλασάκια σε hub λειτουργεί με ένα σοβαρό μειονέκτημα: ο Τ65 όπως και άλλοι δέκτες με Mstar δεν παίζουν υπότιτλους όταν διαβάζουν απο hub!
Πιο εύκολο θα 'ταν στο επόμενο firmware να ξανάβαζαν το DTS. :what:
Μου φαίνονται πολύ "παιδικά" κάποια bugs που έχει, αλλά οκ, για τα λεφτά του είναι σούπερ κι ελπίζω να διορθωθούν!

υ.γ: Παρατήρησες μειωμένη ένταση στα κανάλια; Παλιά θυμάμαι έβαζα την τηλεόραση στο 21-25 και ήταν δυνατά και τώρα βάζω την ένταση γύρω στα 32-36.

phantom77
23-11-12, 23:20
Υπάρχουν πολλα προγραμματα για ολα τα λειτουργικα συστηματα, απλα ανεφερα μονο αυτο που χρησιμοποιω εγώ. Δυστυχως δεν κανουν ολα τα μηχανηματα downmix, πλεον ολοι βαζουν DTS, το AC3 παει ψοφισε...το ιδιο προβλημα δεν υπηρχε και σε media players της western digital και όχι μονο? ρε παιδια υπαρχει κανενας δεκτης-media player που να εχει και ethernet να πεταμε απευθειας σε σκληρο τα αρχεια μας? πεδεμα οι αντιγραφες!

Πολλά προγράμματα υπάρχουν αλλά λίγες είναι οι one-click solutions για μετατροπή μόνο του ήχου όπως αυτές που προτείναμε.

Αν θες ethernet πρέπει να πας σε δέκτη combo (επίγειο+δορυφορικό).


Εσύ phantom ποιο firmware έχεις; Το 1.055 που είναι το τελευταίο αξίζει απο το 1.050 που έχω τώρα;
Αυτές είναι οι αλλαγές του 1.055:
v1.055
add: Multimedia autoplay function in USB menu. There are three modes: Movie, Music, Photo
add: option to setup InfoBar visibility time from 1 to 10 seconds.
add: black color to subtitles background
mod: subtitles background area is now adjusted to the lenght of subtitle string
fix: minor fixes and improvemnts
Ένα πρόβλημα που βγήκε με αυτή την έκδοση είναι οτι όταν υπάρχουν δύο γραμμές υποτίτλων, κόβει τις "ουρές" απο τα γράμματα ρ,γ,ς,ξ, κ.ο.κ. της πρώτης γραμμής.


Τα βρήκε με τον αυτόματο, απλά η απορία μου είναι, αυτά τα 27-30 κανάλια είναι όλα κι όλα;
Κι επίσης, αν θες να ψάξεις για έξτρα κανάλια και να το βάλεις π.χ. στο 31 νούμερο, δεν γίνεται;
Φαντάζομαι οτι γύρω στα 30 είναι τα κανάλια στη Θεσσαλονίκη.
Με τη χειροκίνητη αναζήτηση μπορεις να προσθέσεις κανάλια, αρκει να ξέρεις σε ποια συχνότητα εκπέμπουν. Ο δέκτης έχει και μια επιλογή auto-update αλλα δεν θυμάμαι αν αλλάζει τη σειρά και των παλιών καναλιών ή απλά προσθέτει τα καινούρια στο τέλος της λίστας.



Πιο εύκολο θα 'ταν στο επόμενο firmware να ξανάβαζαν το DTS. :what:
Μου φαίνονται πολύ "παιδικά" κάποια bugs που έχει, αλλά οκ, για τα λεφτά του είναι σούπερ κι ελπίζω να διορθωθούν!
Αν σου φαίνεται οτι έχει bugs ο Τ65, που να δεις και τους άλλους :p
H έλλειψη DTS downmix δεν είναι bug. Για να μπει στο λογισμικό πρέπει να πληρωθούν "αλμυρές" άδεις χρήσης της τεχνολογίας. Το βλέπω λοιπόν λίγο δύσκολο να μπει σε λογισμικό δέκτη που υπάρχει ήδη στην αγορά.


υ.γ: Παρατήρησες μειωμένη ένταση στα κανάλια; Παλιά θυμάμαι έβαζα την τηλεόραση στο 21-25 και ήταν δυνατά και τώρα βάζω την ένταση γύρω στα 32-36.
Συνηθισμένο παράπονο όσων έχουν δέκτες με Mstar. Στην δική μου απο 13-14 την ανεβάζω στο 17-18. Στην 1.055 έχει αυξηθεί λίγο ή ένταση.

paiktaras
24-11-12, 00:37
@paiktaras
Το καλώδιο της κεραίας εννοούσα.
"Άνοιξε" τα βύσματα του καλωδίου, κόψε 2-3cm από κάθε άκρη και ξανατοποθέτησέ τα. Περισσότερο για θέμα καλωδίωσης μου κάνει εμένα. Εκτός και αν ο κεντρικός ενισχυτής της πολυκατοικίας είναι ρυθμισμένος υψηλά και μπουκώνει το ψηφιακό σήμα.
Κάνε μια ερώτηση στον αποπάνω/αποκάτω σου (ή και στους 2) για το αν έχουν και αυτοί το ίδιο θέμα με την πρίζα της κεραίας TV στα υπνοδωμάτια τους.

Τελικά αναζητάς τα πιο σύνθετα και η λύση είναι η απλούστερη, άλλαξα 2 καλώδια και με το 2ο όλα οκ, λόκαρε όλα τα κανάλια 30 στο σύνολο και τα πιάνει όλα τζάμι :)

HELL_pegaSOS
27-11-12, 21:14
Παρήγγηλα τον Ferguson Ariva T65 για φίλο.
Απ ότι φαίνεται έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά σαν media player και ιδίως έχει υποφερτό ανθρώπινο τηλεχειρηστήριο και όχι για χόμπιτ!
(όπως του NOT ONLY LV6TBOXHD version2 που έχω αλλά και των περισσότερων που κυκλοφορούν)
Σαν δέκτης και σε ποιότητα απεικόνισης διαβάζω είναι μεσαίος.


Τεσπα.
Παρόμοιο πρόβλημα με τον Paixtaras αντιμετωπίζω κι εγώ και μάλιστα στα ίδια κανάλια + κάποια ακόμη. Περιστασιακά σπασίματα κάνει ο Not Only σε συγκεκριμένα μόνο κανάλια. Mικρό το κακό μιας και δεν πολυβλέπω τηλεόραση.

Εμένα με καίει που ΔΕΝ παίζει τα avi αρχεία (μου βγάζει μετα από λίγα δευτερόλεπτα "Μη υποστηριζόμενο αρχείο" ή κάτι σχετικό) αλλά μόνο όσα του καπνίσει. Πριν ένα μήνα έπαιζε τα περισσότερα, τωρα χωρίς κάποια αλλαγή firmware δεν έχει παίξει σχεδόν κανένα από όσα έχω δοκιμάσει.Την ίδια ώρα που παίζει απροβλημάτιστα 1080p mkv ή mp4! :mad: :evil:

Οσο αναφορά τους υπότιτλους πρόβλημα υπάρχει στο ότι στα mkv με ενσωματωμένους αγγλικούς υπότιτλους, σπάνια και περιστασιακά διαβάζει τους εξωτερικούς ελληνικούς, ακόμη κι αν τους επιλέξεις. Πειραματισμοί στην ονοματοδοσία των srt αρχείων δεν μου δείξαν την λύση...

- - - Updated - - -

Σκέφτομαι να αλλάξω το SCART των 2€ που έχω μέ ένα θωρακισμένο (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10105679) με επίχρυσες επαφές...


πεταμένα λεφτά ?

Πάντως το μπριζάκι RF το έχω κουνήσει ξύσει καθαρίσει και όντως είχα βρει την χρυσή τομή τότε που έκανα την εγκατάσταση, γιατί αρχικά τα σπασίματα ήταν χειρότερα. Ο μπογιατζής το είχε λούσει στο χρώμα. Ισως χρειάζετραι κι αυτό αλλαγή.:hmm:

- - - Updated - - -

Να αναφέρω επίσης ότι με τον καιρό τα σπασίματα έχουν λιγοστέψει.
Επίσης πολλά από τα μικρά ή και "περιθωριακά" κανάλια που είχαν χάλια εικόνα με "χιόνια" τώρα δείχνουν καμπάνα.

phantom77
27-11-12, 21:37
Μπορείς να ανεβάσεις το Mediainfo των αρχείων που δεν παίζει;

HELL_pegaSOS
27-11-12, 22:13
Μπορείς να ανεβάσεις το Mediainfo των αρχείων που δεν παίζει;

Αρχείο το οποίο παίζει:
General
Complete name : I:\The Blair Witch Project 1999\The Blair Witch Project.DVDRip.Occor.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 696 MiB
Duration : 1h 20mn
Overall bit rate : 1 202 Kbps
Movie name : DVD_VOLUME.Title1.DVDRip
Director : Bloke
Writing application : Lavf51.19.0
Original source form/Name : DVD_VOLUME

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Simple@L3
Format settings, BVOP : No
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Codec ID : XVID
Codec ID/Hint : XviD
Duration : 1h 20mn
Bit rate : 996 Kbps
Width : 640 pixels
Height : 480 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate : 29.970 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.108
Stream size : 577 MiB (83%)
Writing library : XviD 1.1.2 (UTC 2006-11-01)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Mode extension : MS Stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 1h 20mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 111 MiB (16%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 24 ms (0.72 video frame)
Writing library : LAME3.97




Αρχείο το οποίο δεν παίζει:
General
Complete name : H:\utorrent_MOVIES\Shaun.of.the.Dead\Shawn.of.the.Dead.DivX5.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 701 MiB
Duration : 1h 35mn
Overall bit rate : 1 029 Kbps
Writing application : VirtualDubMod 1.5.4.1 (build 2117/release)
Writing library : VirtualDubMod build 2117/release

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format settings, BVOP : No
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Codec ID : DX50
Codec ID/Hint : DivX 5
Duration : 1h 35mn
Bit rate : 827 Kbps
Width : 520 pixels
Height : 288 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.221
Stream size : 564 MiB (80%)
Writing library : DivX 5.2.1 (WaffleDay) (UTC 2004-09-08)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 1h 35mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 131 MiB (19%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 40 ms (1.00 video frame)
Interleave, preload duration : 504 ms
Writing library : LAME3.96r
Encoding settings : -m j -V 4 -q 2 -lowpass 19.5 -b 192



:hmm:


(φαίνεται με αποτρέπει από το να βλέπω κακής ποιότητα avi κόπιες)

phantom77
27-11-12, 22:23
Αυτό που φοβόμουν...Codec ID: DivX 5.
Κάτι γίνεται με τα DivX, και άλλοι δέκτες δυσκολεύονται τελευταία να τα παίξουν. Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι η DivX, Inc. ζητάει πολλά για την άδεια χρήσης του αλγόριθμου και οι κατασκευαστές δεν θέλουν να τα δώσουν.

HELL_pegaSOS
27-11-12, 22:37
Προσθέτω μερικές αρχεία ακόμη μπας και βγει ευκολότερα άκρη:

Παίζει:
General
Complete name : I:\Futurama - Season 4\Futurama - S04E08 - Godfellas [dd].avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 175 MiB
Duration : 21mn 40s
Overall bit rate : 1 128 Kbps
Writing application : Nandub v1.0rc2
Writing library : Nandub build 1852/release

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Simple@L3
Format settings, BVOP : 2
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Muxing mode : Packed bitstream
Codec ID : XVID
Codec ID/Hint : XviD
Duration : 21mn 40s
Bit rate : 927 Kbps
Width : 640 pixels
Height : 480 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.121
Stream size : 144 MiB (82%)
Writing library : XviD 1.0.1 (UTC 2004-06-05)

Audio
ID : 1
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Format profile : Dolby Digital
Mode extension : CM (complete main)
Codec ID : 2000
Duration : 21mn 40s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : 16ms
Stream size : 29.8 MiB (17%)
Alignment : Split accross interleaves
Interleave, duration : 40 ms (1.00 video frame)
Interleave, preload duration : 500 ms



Δεν παίζει:
General
Complete name : H:\utorrent_MOVIES\Charlie Wilson's War[2007]DvDrip[Eng]-FXG\Charlie Wilson's War[2007]DvDrip[Eng]-FXG.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 699 MiB
Duration : 1h 41mn
Overall bit rate : 959 Kbps
Writing application : VirtualDubMod 1.5.10.2 (build 2540/release)
Writing library : VirtualDubMod build 2540/release

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Advanced Simple@L5
Format settings, BVOP : 2
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Muxing mode : Packed bitstream
Codec ID : DX50
Codec ID/Hint : DivX 5
Duration : 1h 41mn
Bit rate : 822 Kbps
Width : 676 pixels
Height : 352 pixels
Display aspect ratio : 1.920
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.144
Stream size : 599 MiB (86%)
Writing library : XviD 1.0.3 (UTC 2004-12-20)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Mode extension : MS Stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 1h 41mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 128 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 93.3 MiB (13%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 42 ms (1.00 video frame)
Interleave, preload duration : 504 ms



Οσο αναφορα το firmware το έχω αλλάξει με ένα που είχε ανέβει σε λινκ στο avclub πριν κάνα 2 μήνες.

- - - Updated - - -


Αυτό που φοβόμουν...Codec ID: DivX 5.
Κάτι γίνεται με τα DivX, και άλλοι δέκτες δυσκολεύονται τελευταία να τα παίξουν. Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι η DivX, Inc. ζητάει πολλά για την άδεια χρήσης του αλγόριθμου και οι κατασκευαστές δεν θέλουν να τα δώσουν.


Δηλαδή να αποφεύγω τα DivX5?

Και κει που υποψιαζόμουν ότι υπάρχει θέμα με τον ήχο του avi.

- - - Updated - - -

ΥΓ.
Πρόσεξα κάπου ότι στον Ferguson γίνονται ταρζανιές στα firmware features κι ότι η εταιρεία κλειδώνει τον DTS ήχο.
Δεν τους άρεσει μάλλον ότι παραείναι φθηνοί οι αποκωδικοποιητές για να παίζουν και τόσα πολλά αρχεία...:evil:

- - - Updated - - -

ΥΓ.2
Κάποιες πολύ παλιές ταινίες που δεν υπάρχουν ούτε σε μεγάλα dvd club στα seven, δυστυχώς υπάρχουν μόνο σε avi και σπάνια σε αρχεία των 4GB++

phantom77
27-11-12, 23:32
ΥΓ.
Πρόσεξα κάπου ότι στον Ferguson γίνονται ταρζανιές στα firmware features κι ότι η εταιρεία κλειδώνει τον DTS ήχο.
Δεν τους άρεσει μάλλον ότι παραείναι φθηνοί οι αποκωδικοποιητές για να παίζουν και τόσα πολλά αρχεία...:evil:
Δυστυχώς η συμβατότητα με πολλά είδη αρχείων κοστίζει. Θέλω να δω τι θα πει η Ferguson για το πρόβλημα με το firmware 1.013.



ΥΓ.2
Κάποιες πολύ παλιές ταινίες που δεν υπάρχουν ούτε σε μεγάλα dvd club στα seven, δυστυχώς υπάρχουν μόνο σε avi και σπάνια σε αρχεία των 4GB++
Υπάρχει ένα προγραμματάκι που αλλάζει το Codec ID και ίσως ξεγελάσει τον δέκτη. Δεν θυμάμαι ποιο όμως..

HELL_pegaSOS
28-11-12, 02:25
Δυστυχώς η συμβατότητα με πολλά είδη αρχείων κοστίζει. Θέλω να δω τι θα πει η Ferguson για το πρόβλημα με το firmware 1.013.



Υπάρχει ένα προγραμματάκι που αλλάζει το Codec ID και ίσως ξεγελάσει τον δέκτη. Δεν θυμάμαι ποιο όμως..

Αν είναι τόσο απλός ο τρόπος για να ξεγελαστεί ο player είναι σα να μου λες ότι υπάρχει περίπτωση να βρούμε εκεί έξω πειραγμένο firmware που να ξεπερνάει τους περιορισμούς του κατασκευαστή.

Ή μήπως όχι?:hmm:

phantom77
28-11-12, 10:35
Αν είναι τόσο απλός ο τρόπος για να ξεγελαστεί ο player είναι σα να μου λες ότι υπάρχει περίπτωση να βρούμε εκεί έξω πειραγμένο firmware που να ξεπερνάει τους περιορισμούς του κατασκευαστή.

Ή μήπως όχι?:hmm:

Δοκίμασε να αλλάξεις το AVI σε MKV με το MKVmerge. Ίσως ο δέκτης το δεχθεί αν δει διαφορετικό container.
Δυο λεπτά υπόθεση είναι.

HELL_pegaSOS
30-11-12, 04:24
Δοκίμασε να αλλάξεις το AVI σε MKV με το MKVmerge. Ίσως ο δέκτης το δεχθεί αν δει διαφορετικό container.
Δυο λεπτά υπόθεση είναι.


Δεν έπιασε το κόλπο...:(

Δοκίμασα αρχικά με υπότιτλους στα ίδια βίντεο αλλα και χωρίς...
Μία από τα ίδια... Θα προσπαθήσω να βρω το πρόγραμμα που κάνει την μαγκιά που ανέφερες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.