PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

cranky
12-12-12, 14:22
Συνδεμένος με scart, πολύ καλή εικόνα, ούτε ρυθμίσεις οθόνης χρειάστηκε να πειράξω, ούτε τίποτα.
Ο ήχος, ελαφρώς χαμηλωμένος.

Σαν media player, δεν τον δοκίμασα ακόμα.

Firmware, το .50.

vothros
12-12-12, 15:18
Μπόρεσε κάποιος να βρει πως βάζουμε έξτρα κανάλια στα ήδη υπάρχοντα χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνουμε Αυτόματη Αναζήτηση με αποτέλεσμα να τα ξαναβάζεις όλα απ' την αρχή;

Π.χ. έχω στο 1. ΕΤ1, 2. ΝΕΤ, 3.ΕΤ3, 4.Mega κλπ κλπ, έχω πιάσει γύρω στα 28-30 κανάλια τέλος πάντων, και θέλω να ψάξω και για άλλα (άμα υπάρχουν και μπορεί να βρει) και να τα βάλω στο 31, 32, 33.
Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη μέχρι στιγμής.

HELL_pegaSOS
12-12-12, 15:39
Συνδεμένος με scart, πολύ καλή εικόνα, ούτε ρυθμίσεις οθόνης χρειάστηκε να πειράξω, ούτε τίποτα.
Ο ήχος, ελαφρώς χαμηλωμένος.


Ε όχι κι ελαφρώς...

Ισως είναι λίγο πιο δυνατός ο ήχος από του BOX, αλλά παραμένει αδύναμος.
Οποτε βλέπω ταινία φουλάρω volume της TV προκαταβολικά και μετά παίζω με την ένταση του αποκωδικοποιητή.

Η διαφορά φαίνεται όταν πιάσει κανείς τα αναλογικά κανάλια και συγκρίνει.

Artemius
12-12-12, 17:41
Ε όχι κι ελαφρώς...

Ισως είναι λίγο πιο δυνατός ο ήχος από του BOX, αλλά παραμένει αδύναμος.
Οποτε βλέπω ταινία φουλάρω volume της TV προκαταβολικά και μετά παίζω με την ένταση του αποκωδικοποιητή.

Η διαφορά φαίνεται όταν πιάσει κανείς τα αναλογικά κανάλια και συγκρίνει.


οντως. ο Κωστας (Phantom) και αλλα παιδια στο avclub.gr που εχουν φαει τους δεκτες με τη κουταλα, λενε οτι ειναι χρονιο προβλημα αυτο με τον ηχο στο media player.

αρκει μονο να μην μπερδευτεις και ξαφνικα βγεις απο την ταινια -> στα καναλια. ή εσυ θα κουφαθείς ή τα ηχεία θα πάρεις στο χέρι. :p

HELL_pegaSOS
12-12-12, 18:18
Μπα.. πιθανότερο να αρχίσει να φωνάζει η γριά από κάτω.

Artemius
12-12-12, 18:23
Μπα.. πιθανότερο να αρχίσει να φωνάζει η γριά από κάτω.

σωστα,την ξεχασα αυτην :p

λυπησου τον καημενο τον παππουλη τοτε! :D

phantom77
12-12-12, 19:20
οντως. ο Κωστας (Phantom) και αλλα παιδια στο avclub.gr που εχουν φαει τους δεκτες με τη κουταλα, λενε οτι ειναι χρονιο προβλημα αυτο με τον ηχο στο media player.

αρκει μονο να μην μπερδευτεις και ξαφνικα βγεις απο την ταινια -> στα καναλια. ή εσυ θα κουφαθείς ή τα ηχεία θα πάρεις στο χέρι. :p

Η ένταση είναι η ίδια και στον media player και στα ψηφιακά κανάλια. Το πρόβλημα είναι όταν αλλάζεις απο δέκτη σε αναλογικό ή σε άλλη εξωτερική. Εκεί υπάρχει αισθητή διαφορά. Όλοι οι δέκτες με Mstar έχουν αυτή τη διαφορά έντασης, στο HDMI τουλάχιστον.

Στη δική μου τηλεόραση δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα όσο τα περιγράφει ο HELL_pegaSOS. Στον αναλογικό\ψηφιακό δέκτη της Panasonic έχω την ένταση στο 12-14\60 και όταν γυρνάω στον δέκτη την ανεβάζω στο 18-20\60

Artemius
12-12-12, 19:40
Η ένταση είναι η ίδια και στον media player και στα ψηφιακά κανάλια. Το πρόβλημα είναι όταν αλλάζεις απο δέκτη σε αναλογικό ή σε άλλη εξωτερική. Εκεί υπάρχει αισθητή διαφορά. Όλοι οι δέκτες με Mstar έχουν αυτή τη διαφορά έντασης, στο HDMI τουλάχιστον.

Στη δική μου τηλεόραση δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα όσο τα περιγράφει ο HELL_pegaSOS. Στον αναλογικό\ψηφιακό δέκτη της Panasonic έχω την ένταση στο 12-14\60 και όταν γυρνάω στον δέκτη την ανεβάζω στο 18-20\60


και ομως,και ομως...

οταν βλεπω ταινια με AC3 downmix προφανως,θελει μπολικο γκαζι η φωνη. αμα βγω μετα στα καναλια του δεκτη με αυτην την ενταση...ωχ μανα μου. με scart ολα αυτα.

αλλα και σε HDMI τα ιδια που πηγα τον δεκτη σε εναν φιλο μου. στην ταινια ηθελε τσιτα τα ηχεια (τοσο σε ρυθμιση PCM,οσο και σε RAW,HDMI PCM). τελειωσε η ταινια,ξεχαστηκαμε και βγηκαμε στα ψηφιακα καναλια αλλα της τηλεορασης στη δικια του περιπτωση (παιζει DVB-T MPEG-4,ως media player τον κουβαλησα) περιττο να σε πω τι εγινε.... :p

phantom77
12-12-12, 20:00
και ομως,και ομως...

οταν βλεπω ταινια με AC3 downmix προφανως,θελει μπολικο γκαζι η φωνη. αμα βγω μετα στα καναλια του δεκτη με αυτην την ενταση...ωχ μανα μου. με scart ολα αυτα.

αλλα και σε HDMI τα ιδια που πηγα τον δεκτη σε εναν φιλο μου. στην ταινια ηθελε τσιτα τα ηχεια (τοσο σε ρυθμιση PCM,οσο και σε RAW,HDMI PCM). τελειωσε η ταινια,ξεχαστηκαμε και βγηκαμε στα ψηφιακα καναλια αλλα της τηλεορασης στη δικια του περιπτωση (παιζει DVB-T MPEG-4,ως media player τον κουβαλησα) περιττο να σε πω τι εγινε.... :p
Ένας απο τους δυο μας χρειάζεται ΩΡΛ :D

Τα αρχεία που παίζουν στον media player μπορει να έχουν και διαφορές στην ένταση. Το AC3 απο την εποχή που πήρα το πρώτο μου DVDplayer θυμάμαι οτι ήταν πιο χαμηλόφωνο.
Μου έχει τύχει δύο αρχεία να έχουν ένα 40% διαφορά. Η χαρά της νυχτερινής θέασης :p

cranky
12-12-12, 21:22
.... έχω την ένταση στο 12-14\60 και όταν γυρνάω στον δέκτη την ανεβάζω στο 18-20\60
Ακριβώς οι ίδιες αναλογίες, στην crt Hitachi μου. :oneup:

Giorgos31
12-12-12, 21:40
Tι γνώμη έχετε για αυτον ;

http://www.skroutz.gr/s/337044/Crypto-ReDi-40MP.html


Υστερόγραφο : Mιλάω πάντα για σύνδεση με ντουλαποειδή τηλεόραση.

Artemius
12-12-12, 22:45
Ένας απο τους δυο μας χρειάζεται ΩΡΛ :D

Τα αρχεία που παίζουν στον media player μπορει να έχουν και διαφορές στην ένταση. Το AC3 απο την εποχή που πήρα το πρώτο μου DVDplayer θυμάμαι οτι ήταν πιο χαμηλόφωνο.
Μου έχει τύχει δύο αρχεία να έχουν ένα 40% διαφορά. Η χαρά της νυχτερινής θέασης :p

ε ενταξει δεν ειπα οτι εχω 20/20 ακοη αλλα ακουω καλα (σιγουρα καλυτερ αποτι βλεπω γτ εκει χρειαζομαι τα γυαλια μου) :p

αλλα ειναι οπως σε λεω,βαζω να δω ταινια,στο τερμα σχεδον η ενταση,βγαινω απο την ταινια,στα καναλια,παταω σαν πανικοβλημενος το "volume down" :D

επιλεκτικη κωφωση μεχρι στιγμης ειχα μονο με συγγενεις :rofl: (οπως οι περισσοτεροι εξ ημων)

βεβαια εχεις αναφερει ο ιδιος στο παρελθον οτι στο AC3 ειναι λιγο παραξενιαρικο ;)

- - - Updated - - -


Ακριβώς οι ίδιες αναλογίες, στην crt Hitachi μου. :oneup:

σας εχω και τους 2, η Nordmende μου φτανει μεχρι 99 :rofl:

phantom77
12-12-12, 22:55
Ακριβώς οι ίδιες αναλογίες, στην crt Hitachi μου. :oneup:


σας εχω και τους 2, η Nordmende μου φτανει μεχρι 99 :rofl:

Εγώ εξακολουθώ να προτιμώ αναλογίες 90-60-90 ;)

HELL_pegaSOS
12-12-12, 22:58
Εγώ πάλι 99-66-99
Καμπύλες!

Giorgos31
12-12-12, 23:03
Tι γνώμη έχετε για αυτον ;

http://www.skroutz.gr/s/337044/Crypto-ReDi-40MP.html


Υστερόγραφο : Mιλάω πάντα για σύνδεση με ντουλαποειδή τηλεόραση.



Phantom77 διαβασα τα μυνηματα σου βλέπω κατέχεις το θέμα.

Τον παραπάνω αποκωδικοποιητή σύμφωνα με αυτα που ξέρεις θα μου σύστηνες ή είναι πεταμένα λεφτά;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου

phantom77
12-12-12, 23:21
Phantom77 διαβασα τα μυνηματα σου βλέπω κατέχεις το θέμα.

Τον παραπάνω αποκωδικοποιητή σύμφωνα με αυτα που ξέρεις θα μου σύστηνες ή είναι πεταμένα λεφτά;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου

Κατέχω το θέμα των ΗD. Αυτός είναι SD, μια κατηγορία που δεν την γνωρίζω.

Καλός φαίνεται για €25-€26 ευρώ. Πιο πάνω υπάρχει...σύγκρουση συμφερόντων με τον Lifeview BOXHD-A2 των €28,50

talos_2002
12-12-12, 23:41
Όταν με 28,5€ παίρνεις τον ολοκαίνουριο HD Lifeview LV6TBOXHDA2, δεν νομίζω ότι αξίζει.


Επεξεργασία: Με πρόλαβε ο phantom77 :)

cranky
13-12-12, 00:08
Έχουμε καμμιά καλή πρόταση για δέκτη άνευ media player, με εύκολο μενού και τηλεχειριστήριο της προκοπής (για ηλικιωμένο άτομο) ;

Μπήκα εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96011-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89), και χάθηκα. :sorry:

phantom77
13-12-12, 00:20
Έχουμε καμμιά καλή πρόταση για δέκτη άνευ media player, με εύκολο μενού και τηλεχειριστήριο της προκοπής (για ηλικιωμένο άτομο) ;

Μπήκα εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96011-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89), και χάθηκα. :sorry:

Οι περισσότεροι SD δέκτες έχουν τραγικά τηλεκοντρόλ. Μόνο τον Edision MiniTriton SD μπορώ να σκεφτώ.
Κοστίζει βέβαια όσο ο Ferguson αλλα ίσως τον βρεις χαμηλότερα αν το ψάξεις λίγο.

cranky
13-12-12, 00:36
Sorry για την παράλειψη.
Θα συνδεθεί σε Samsung LE 32R3 του 2007, που έχει δύο scart και HDMI.

Απλώς, η γιαγιά, δεν θα χρειαστεί ποτέ media player.

Aν δεν υπάρχει απλός HD δέκτης, μπορώ να της πάρω έναν Τ65, και τέλος.

phantom77
13-12-12, 00:42
Sorry για την παράλειψη.
Θα συνδεθεί σε Samsung LE 32R3 του 2007, που έχει δύο scart και HDMI.

Απλώς, η γιαγιά, δεν θα χρειαστεί ποτέ media player.

Aν δεν υπάρχει απλός HD δέκτης, μπορώ να της πάρω έναν Τ65, και τέλος.

Δικό μου λάθος. Όταν διαβάζω "δέκτης για ηλικιωμένο άτομο", το μυαλό μου πάει κατευθείαν σε τηλεοράσεις CRT :)

Διάβασε και αυτό: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/102579-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82

cranky
13-12-12, 01:52
Μου άρεσε ο Thomson THT501, αλλά 48 € (http://www.bestprice.gr/item/2152861008/thomson-tht501#item-prices) παραείναι πολλά.
Μάλλον θα πάρω ακόμα έναν Τ65, και τέλος.

Ευχαριστώ και πάλι.

phantom77
13-12-12, 02:47
Μου άρεσε ο Thomson THT501, αλλά 48 € (http://www.bestprice.gr/item/2152861008/thomson-tht501#item-prices) παραείναι πολλά.
Μάλλον θα πάρω ακόμα έναν Τ65, και τέλος.

Ευχαριστώ και πάλι.

Δες και κάποιον απο τους καινούριους Lemm. Πολύ καλό τηλεκοντρόλ που μπορεί να ελέγξει και τις βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης.

http://www.delfitzis.gr/prodcat.php?cat=115

dpetka2001
13-12-12, 11:54
Παιδια για τον f&u mpf 3465h τι γνωμη εχετε? Το τηλεχειριστηριο καλο? Τον εχω στα υποψην απ αυτα που ψαχνω.

talos_2002
13-12-12, 20:46
Δεν παίζει AC3, οπότε δεν είναι καλή επιλογή για βιντεάκια.
Το τηλεχ/ριο δεν είναι καλό όσο των T65 και mini-triton+HD, στον μέσο όρο της κατηγορίας θα έλεγα.

Ποιούς άλλους κοιτάς; Για τί χρήση και τί τηλεόραση;

cranky
13-12-12, 21:46
Δες και κάποιον απο τους καινούριους Lemm. Πολύ καλό τηλεκοντρόλ που μπορεί να ελέγξει και τις βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης.

http://www.delfitzis.gr/prodcat.php?cat=115
Ακριβότεροι βγαίνουν κι' αυτοί.
Παρήγγειλα ακόμα έναν Τ65, τώρα που τον έμαθα. :lol:

dpetka2001
14-12-12, 00:12
Δεν παίζει AC3, οπότε δεν είναι καλή επιλογή για βιντεάκια.
Το τηλεχ/ριο δεν είναι καλό όσο των T65 και mini-triton+HD, στον μέσο όρο της κατηγορίας θα έλεγα.

Ποιούς άλλους κοιτάς; Για τί χρήση και τί τηλεόραση;Δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κομμάτι του media player, οπότε με τον ήχο δε με απασχολεί. Κυρίως το τηλεχειριστήριο. Εκτός από αυτόν και δεδομένου ότι ο Ferguson δεν είναι άμεσα διαθέσιμος σε κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που έψαξα μετά βρήκα άμεσα προς αγορά τον Opticum STB N1. Μου πρότειναν παραπάνω τον Opticum t90 αλλά δε βρήκα ούτε αυτόν, οπότε ελπίζω ο STB N1 να είναι εξίσου καλός.

- - - Updated - - -


Ακριβότεροι βγαίνουν κι' αυτοί.
Παρήγγειλα ακόμα έναν Τ65, τώρα που τον έμαθα. :lol:
Από eshop προπαραγγελία? Είναι γύρω στις 2 βδομάδες όπως λένε στο site? Αν τίθεται θέμα διαφήμισης παρακαλώ επικοινώνησε μέσω πμ.

phantom77
14-12-12, 00:12
Δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κομμάτι του media player, οπότε με τον ήχο δε με απασχολεί. Κυρίως το τηλεχειριστήριο. Εκτός από αυτόν και δεδομένου ότι ο Ferguson δεν είναι άμεσα διαθέσιμος σε κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που έψαξα μετά βρήκα άμεσα προς αγορά τον Opticum STB N1. Μου πρότειναν παραπάνω τον Opticum t90 αλλά δε βρήκα ούτε αυτόν, οπότε ελπίζω ο STB N1 να είναι εξίσου καλός.

Ακούγεται οτι ο Ferguson υπάρχει στο Praktiker της Θεσσαλονίκης αλλα σε αλμυρή τιμή, €50.

dpetka2001
14-12-12, 00:43
Αν δεν τον βρω ή οντως ξεφευγει στην τιμη να προτιμησω τον παραπανω opticum που ανεφερα?

cranky
14-12-12, 01:01
Από eshop προπαραγγελία? Είναι γύρω στις 2 βδομάδες όπως λένε στο site? Αν τίθεται θέμα διαφήμισης παρακαλώ επικοινώνησε μέσω πμ.
Ναί, απο το E-shop.
Τον πρώτο που πήρα, τον είχα παραγγείλει Παρασκευή 7/12 και τον πήρα Τρίτη 11/12, παρ' όλο που έλεγε για αναμονή 8-15 ημερών.
Τον δεύτερο, τον παρήγγειλα σήμερα.

masterfaster
14-12-12, 03:04
Ο Ferguson Ariva T65 δεν παιζει με την DVI της τηλεορασης. Η τηλεοραση υποστηριζει μεχρι 1080i αναλυση μεσω της DVI (RGB format). Ο Xoro HRT 7600 και ο Edision mini-Triton+HD δουλευουν αψογα με την τηλεόραση σε 1080i (εννοειται και στις χαμηλοτερες αναλυσεις), χρησιμοποιωντας HMDI to DVI καλωδιο.

Δεν ξερω αν το προβλημα του Ferguson Ariva T65 οφειλεται στο γεγονος οτι υποστηριζει μονο CVBS μεσω της HDMI.
Προς το παρον μονο μεσω scart δουλευει.

Ετσι μου ερχεται να τον πουλησω.

phantom77
14-12-12, 11:09
Αν δεν τον βρω ή οντως ξεφευγει στην τιμη να προτιμησω τον παραπανω opticum που ανεφερα?

Καλός είναι ο Opticum. Στο θέμα των υποτίτλων srt έχει ένα προβληματάκι αλλα λύνεται με μετατροπή τους σε Vobsub.

dpetka2001
14-12-12, 12:18
Τσιμπησα τον Ferguson απο Πρακτικερ τελικα οντως στα 50 αλλα βιαζομαι κ δεν μπορω να περιμενω προπαραγγελια απο eshop. Θα τον δοκιμασω σημερα κ για οτι αποριες θα ξαναρωτησω.

stelios4711
14-12-12, 14:13
Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση τον Ferguson στην V1.056
Στην επανεκκίνηση μου βγάζει το μήνυμα:
Αυτόματη εκτέλεση ...
Παρακαλώ περιμένετε ..
και κολλάει εκεί δεν λειτουργεί κανένα πλήκτρο
Τι πήγε στραβά; πώς μπορώ να το επαναφέρω;

Άκυρο
Έβγαλα το στικάκι επανεκκίνησα το δέκτη και όλα καλά

Artemius
14-12-12, 16:31
Δεν ξερω αν το προβλημα του Ferguson Ariva T65 οφειλεται στο γεγονος οτι υποστηριζει μονο CVBS μεσω της HDMI.
Προς το παρον μονο μεσω scart δουλευει.

Ετσι μου ερχεται να τον πουλησω.


ισως να φταιει αυτο.

αλλα οπως και να εχει,ειναι γνωστο οτι ΔΕΝ εμπιστευομαστε τους δεκτες για να παιζουν απροβληματιστα με ανταπτορες στη ψηφιακη εξοδο. ειναι λιγο "ουγκα-μπουγκα" οι δεκτες σε αυτα τα πραματα,δεν ειναι καρτα γραφικων...

(πιο συγκεκριμενα,και τα 2 interface ειναι ψηφιακα. υπαρχουν ομως διαφορες κατω απο το καπω. οι stand-alone συσκευες χαμηλου κοστους ειναι πιο επιρρεπεις να εμφανισουν τετοια προβληματα. συγκεκριμενα ο ferguson εχει επιδειξει μια... "μετρια" συμπεριφορα στις εξοδους του... )

δοκιμασε ισως αλλο ανταπτορα,μηπως και διορθωθει



Καλός είναι ο Opticum. Στο θέμα των υποτίτλων srt έχει ένα προβληματάκι αλλα λύνεται με μετατροπή τους σε Vobsub.


...οπου με Vobsub γινεται καλυτερος απο ολους. τις προαλλες ημουν σε σπιτι φιλου που ειχα να τον δω πολυυυ καιρο. και βλεπω Opticum στο σαλονι του. τον ειπα "κανε το και το ρε συ να δω κτ στους υποτιτλους".

μεγαλυτεροι απο του Ferguson...δε βαριεσαι.

phantom77
14-12-12, 19:47
...οπου με Vobsub γινεται καλυτερος απο ολους. τις προαλλες ημουν σε σπιτι φιλου που ειχα να τον δω πολυυυ καιρο. και βλεπω Opticum στο σαλονι του. τον ειπα "κανε το και το ρε συ να δω κτ στους υποτιτλους".

μεγαλυτεροι απο του Ferguson...δε βαριεσαι.

Γούστα ειν' αυτά...Εμένα οι Vobsub μου φαίνονται άσχημοι και χοντροκομμένοι. Θα δω τι γίνεται με τους SSA.

button
14-12-12, 22:45
Στα 35€ αν είναι ετσι τότε ας περιμένω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)

Μπορώ να το προγραμματισμό με το TELE USB και τη TV για να εχω τα κοντρόλ στην άκρη ?? για το Fuergison ρωτάω κυρίως

phantom77
14-12-12, 22:59
Στα 35€ αν είναι ετσι τότε ας περιμένω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)

Μπορώ να το προγραμματισμό με το TELE USB και τη TV για να εχω τα κοντρόλ στην άκρη ?? για το Fuergison ρωτάω κυρίως

Βεβαίως. Το TELE έχει ήδη ρυθμίσεις για τον Τ65 στη βιβλιοθήκη του.

cranky
14-12-12, 23:55
Στα 35€ αν είναι ετσι τότε ας περιμένω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
Δεν θα περιμένεις πολύ.
Προχτές παρήγγειλα (το δεύτερο κομμάτι), σήμερα πήγα και το πήρα. :up:

button
15-12-12, 00:08
Ωραία ! τώρα περιμένουμε πότε θα το στείλουν τον Τ65

avafeiadis
15-12-12, 00:20
Συγνώμη αν είναι λάθος το μέρος που ποστάρω, αλλά επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό είπα να το βάλω εδώ. Από το ξημέρωμα που έγινε το switch off στη Θεσσαλονίκη, σταμάτησε η εκπομπή του ενός διαύλου της digea που έχει τα Alpha, Alter, Ant1 και m.tv. Όσοι είχαμε ήδη συντονισμένους τούς αποκωδικοποιητές, "χάσαμε" τα κανάλια αυτά. Ο λόγος εξηγείται στο site της digea· άλλαξε η εκπομπή, από τον δίαυλο 25UHF πήγε στον 24. Οπότε η λύση είναι απλή: σκανάρισμα τον 24.

frap
15-12-12, 01:20
Ναι, το βγάζαν σε marquee χθες-προχθές... το πέτυχα στο Star νομίζω.

masterfaster
15-12-12, 12:49
Ερωτηση:

υπαρχει converter που να μετατρεπει
HDMI CVBS σε DVI RGB
?

Ο ηλιθιος Ferguson Ariva T65 υποστηριζει μονο CVBS format στην HDMI, εγω ομως εχω RGB format στην DVI της τηλεορασης.

Ρωταω τα παραπανω, γιατι θελω να τον βαλω να λειτουργησει στα 1080i που υποστηριζει η LCD TV (δες και το προηγουμενο post μου).

O Xoro και ο Edision λειτουργουσαν μια χαρα σε 1080i (εουν υποστηριξη RGB format στην HDMI)

Artemius
15-12-12, 16:23
Συγνώμη αν είναι λάθος το μέρος που ποστάρω, αλλά επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό είπα να το βάλω εδώ. Από το ξημέρωμα που έγινε το switch off στη Θεσσαλονίκη, σταμάτησε η εκπομπή του ενός διαύλου της digea που έχει τα Alpha, Alter, Ant1 και m.tv. Όσοι είχαμε ήδη συντονισμένους τούς αποκωδικοποιητές, "χάσαμε" τα κανάλια αυτά. Ο λόγος εξηγείται στο site της digea· άλλαξε η εκπομπή, από τον δίαυλο 25UHF πήγε στον 24. Οπότε η λύση είναι απλή: σκανάρισμα τον 24.


αρκετοι αντιμετωπισαν αυτο το προβλημα (εξ αυτων και εγω) σε καποιους δεκτες (π.χ. Edison mini-Triton SD ) που αν δεν γινοταν πρωτα ολικη διαγραφη των συχνοτητων,και μετα αυτοματο σκαναρισμα,δεν κατεβαιναν οι νεες συχνοτητες.

kourkos
15-12-12, 21:50
καλησπερα . μου εφεραν εναν δεκτη http://www.efishop.gr/images/detailed/SOUN_300-6095.jpg ο οποιος ηταν προγραμματισμένος .

ερωτησεις :

1) σε τι οφειλεται οταν σε μερικα καναλια λεει ''χωρις σημα'' ;
2) σε τι οφειλετε το βουητο που κανει συνεχεια οσο ειναι στο ον ο δεκτης .

ευχαριστω

nyannaco
15-12-12, 21:56
1) συντονίστηκε σε περιοχή που πιάνει και από άλλο κέντρο εκπομπής, και καταχωρήθηκαν κανάλια που δεν λαμβάνονται στην περιοχή σου.
2) τί είδους βουητό, ακούγεται από τα ηχεία της τηλεόρασης ή από τον ίδιο το δέκτη, ακόμη και με κλειστό τον ήχο της τηλεόρασης;

kourkos
15-12-12, 21:57
1) συντονίστηκε σε περιοχή που πιάνει και από άλλο κέντρο εκπομπής, και καταχωρήθηκαν κανάλια που δεν λαμβάνονται στην περιοχή σου.
2) τί είδους βουητό, ακούγεται από τα ηχεία της τηλεόρασης ή από τον ίδιο το δέκτη, ακόμη και με κλειστό τον ήχο της τηλεόρασης;

μιλαω για βεροια εαν αυτο βοηθαει . οσο για το 2ο ακουγεται απο τηλεοραση . με κλειστο ηχο απο τηλεοραση δεν ακουγεται

να συμπληρωσω επισης οτι και αλλοι φιλοι μου ειπανε οτι ετσι κανουν αρκετοι δεκτες .

phantom77
15-12-12, 22:07
Ναι, το βουητό είναι συνηθισμένο σύμπτωμα σε συνδέσεις scart.

kourkos
15-12-12, 22:07
Ναι, το βουητό είναι συνηθισμένο σύμπτωμα σε συνδέσεις scart.

δλδ δεν διορθώνεται ; και στην περιπτωση την 1η τι γινεται ;

phantom77
15-12-12, 22:27
δλδ δεν διορθώνεται ; και στην περιπτωση την 1η τι γινεται ;

Μας έχουν πει ότι διορθώνεται με αλλαγή του καλωδίου scart. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας για το ποια δουλεύουν.

Τα κανάλια που δεν πιάνει ο δέκτης μήπως είναι τα Alpha, ANT1 & m.tv;
Αυτά τα τρία άλλαξαν συχνότητα την Παρασκευή. Χρειάζεται νέα αναζήτηση καναλιών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.