PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

kourkos
15-12-12, 22:29
Μας έχουν πει ότι διορθώνεται με αλλαγή του καλωδίου scart. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας για το ποια δουλεύουν.

Τα κανάλια που δεν πιάνει ο δέκτης μήπως είναι τα Alpha, ANT1 & m.tv;
Αυτά τα τρία άλλαξαν συχνότητα την Παρασκευή. Χρειάζεται νέα αναζήτηση καναλιών.

η ετ ειναι φιλος . εαν αλλαξω σκαρτ λες να κανει δουλεια ; αλλα ολα τα σκαρτ ιδια δεν ειναι ; η πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο ;

phantom77
15-12-12, 22:53
η ετ ειναι φιλος . εαν αλλαξω σκαρτ λες να κανει δουλεια ; αλλα ολα τα σκαρτ ιδια δεν ειναι ; η πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο ;

Αν δεν βρει τα κανάλια της ΕΡΤ με νέα αναζήτηση, σημαίνει οτι το σήμα είναι αδύναμο.

Όπως είπα και πριν, δεν υπάρχει κανόνας για τα καλώδια. Και με ακριβά, επίχρυσα κτλ παρουσιάζεται το πρόβλημα.
Αν ξέραμε που ακριβώς οφείλεται, θα μπορούσαμε να βρούμε κάποια λύση.

kourkos
15-12-12, 22:56
Αν δεν βρει τα κανάλια της ΕΡΤ με νέα αναζήτηση, σημαίνει οτι το σήμα είναι αδύναμο.

Όπως είπα και πριν, δεν υπάρχει κανόνας για τα καλώδια. Και με ακριβά, επίχρυσα κτλ παρουσιάζεται το πρόβλημα.
Αν ξέραμε που ακριβώς οφείλεται, θα μπορούσαμε να βρούμε κάποια λύση.


σε ευχαριστω πολυ

akilleas
16-12-12, 11:50
Ναι, το βουητό είναι συνηθισμένο σύμπτωμα σε συνδέσεις scart.

Στην δική μου Philips 32PFL5403 έχω το ίδιο πρόβλημα βόμβου με τον CA CDVB-HD και ας είναι συνδεδεμένος με HDMI.
Είναι χαμηλός σε ένταση και ακούγεται ακόμη και με τον ήχο στο mute, που σημαίνει ότι δεν βγαίνει από τα ηχεία.
Το ίδιο ακριβώς και σε Samsung φίλου αλλά και στην 40'' Philips του αδερφού μου, ο πρώτος με HDT150 και ο αδερφός μου με CA CDVB-HD.
Εάν αφαιρεθεί το HDMI κανένα πρόβλημα.
Από την άλλη βόμβο από τα ηχεία έχουν οι 2 τηλεοράσεις των γονιών μου που έχουν δέκτη συνδεδεμένο με scart.

cranky
16-12-12, 15:35
Δύο Ariva Τ65 σύνδεσα με scart, πουθενά δεν υπάρχει βόμβος. :what:
Και, με καλώδια φτηνά, των 2 €.

Artemius
16-12-12, 16:01
Δύο Ariva Τ65 σύνδεσα με scart, πουθενά δεν υπάρχει βόμβος. :what:
Και, με καλώδια φτηνά, των 2 €.


αμα σε τυχει ειναι.

α και τωρα που το θυμηθηκα,μη κανεις το λαθος και βαλεις τους Fergie σε "eco" μαζι με "return to last mode : Ενεργοποιηση" . υπαρχει bug σε επιπεδο h/w που εμφανιζεται με το 1.050 f/w,πιθανον σε ολη την τελευταια παρτιδα. δεν θα bootarei ο δεκτης σχεδον "ουτε με σφαιρες".

cranky
16-12-12, 16:11
... μη κανεις το λαθος και βαλεις τους Fergie σε "eco" μαζι με "return to last mode : Ενεργοποιηση" .
Δεν σκόπευα να ασχοληθώ, έτσι κι΄αλλιώς.
Ούτε ρολόγια μ 'ενδιαφέρουν, ούτε "eco", ούτε αναβαθμίσεις λογισμικού, ούτε τίποτα.

Και σαν media player, αμφιβάλλω αν θα τον χρησιμοποιήσω ποτέ.

Να πιάνει όποια κανάλια θέλω, με την σειρά που τα θέλω, και τέλος. :up:

Δεν θα φάω τη ζωή μου μ' αυτό.

Artemius
16-12-12, 16:17
Δεν σκόπευα να ασχοληθώ, έτσι κι΄αλλιώς.
Ούτε ρολόγια μ 'ενδιαφέρουν, ούτε "eco", ούτε αναβαθμίσεις λογισμικού, ούτε τίποτα.

Και σαν media player, αμφιβάλλω αν θα τον χρησιμοποιήσω ποτέ.

Να πιάνει όποια κανάλια θέλω, με την σειρά που τα θέλω, και τέλος. :up:

Δεν θα φάω τη ζωή μου μ' αυτό.


ουτε και χρειαζεται αναβαθμιση λογισμικου. το 1.050 ειναι το καλυτερο που εχει βγει αυτην την στιγμη. και γενικα,ειναι πολυ καλο.

σαν media player,αν δεν τον χρησιμοποιησεις,χανεις. εκει ειναι το ατου του. διαφορετικα ισως...να σε ικανοποιουσε καλυτερα κατι σαν τον Opticum,που και αυτος δεν ειναι δα πολυ πισω σαν media player,αλλα σαν PVR και καθημερινη θεαση ειναι λιγο καλυτερος.

οπως και να χει καλοδουλευτος. :)

mr_element
16-12-12, 19:00
Καλησπέρα σε όλους.
Πρόσφατα αγόρασα κι εγώ έναν ψηφιακό αποκωδικοποιητή από τον Γερμανό. Είναι αυτός εδώ (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=60752&selectedCategoryId=1121).

Τον σύνδεσα με αυτήν εδώ (http://www.sony.co.uk/product/tv-80-32-lcd/kdl-32u3000) την τηλεόραση μέσω SCART. Υποστηρίζει και HDMI τόσο ο αποκωδικοποιητής όσο και η τηλεόραση αλλά ακόμα δεν κατάφερα να κάνω την σύνδεση σωστά - δεν ξέρω γιατί. Ή έχω ελαττωματικό HDMI ή κάτι δεν κάνω σωστά. Εν πάση περιπτώσει συνεχίζω...

Ο αποκωδικοποιητής αυτός μπορεί να διαβάσει και διάφορα αρχεία ταινιών που έχω κατεβάσει στον εξωτερικό σκληρό μου, μέσω θύρας USB. Χθες το βράδυ δοκίμασα το αρχείο "Friends.S01E01.DVDRip.x264-SoniX.mkv" το οποίο έπαιξε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όπως μπορούμε να δούμε το αρχείο είναι Matroshka (.mkv) κωδικοποιημένο με το codec .x264 αρχικής ποιότητας DVD.

Σήμερα δοκίμασα να δω αυτή την ταινία έχοντας ενδοιασμούς για την αποτελεσματικότητα του αποκωδικοποιητή σε κάτι τέτοιο αφού ο υπολογιστής μου ψιλοκολλάει στην αναπαραγωγή της:
"Iron Man 720p BluRay x264-SEPTiC.mkv"
Το συγκεκριμένο αρχείο είναι επίσης Matroshka (.mkv) κωδικοποιημένο με codec .x264 παρμένο από πηγή Bluray και downscaled στα 720p(?).
Ενώ παρά την έκπληξη μου η εικόνα έπαιζε στην εντέλεια και πολύ smooth (εξεπλάγην διότι όπως είπα ο υπολογιστής μου κολλάει σε αυτή την ίδια ταινία) παρόλα αυτά δεν είχα ήχο.

Για ποιον λόγο πιστεύετε συμβαίνει αυτό εφόσον τα αρχεία είναι σχετικά ίδια (αν εξαιρέσουμε την διαφορά της αρχικής τους προέλευσης DVD & Bluray)? Το ίδιο πρόβλημα διαπίστωσα αργότερα και με άλλες ταινίες HD κατεβασμένες.
Είναι θέμα του SCART δεν μπορεί να μεταφέρει όλη την πληροφορία? Θα λυθεί δηλαδή αν χρησιμοποιήσω το αντίστοιχο καλώδιο HDMI για σύνδεση αποκωδικοποιητή/τηλεόρασης?
Είναι θέμα του αποκωδικοποιητή? Μεταφέρει το κανάλι με την εικόνα αλλά αδυνατεί να αποκωδικοποιήσει τον ήχο γιατί ενδεχομένως να είναι σε μορφή μη-κατανοητή (π.χ. AC3 ή DTS)?
Ή είναι θέμα του αρχείου? Δηλαδή τα FRIENDS έχουν ήχο/εικόνα στο ίδιο κανάλι ενώ το IRON MAN σε διαφορετικά κανάλια και ο αποκωδικοποιητής δεν "τραβάει" την πληροφορία και των δυο καναλιών?

Συγγνώμη αν σας τα μπέρδεψα γενικά στο post , προσπάθησα να είμαι κατανοητός!
Φιλικά ,
Γιώργος.

thourios
16-12-12, 19:18
Το γνωστό πρόβλημα με τον ήχο DTS. Θα πρέπει να μετατρέψεις τον ήχο σε άλλο format που υποστηρίζει ο αποκωδικοποιητής.

Nikiforos
16-12-12, 19:22
Εχει προγραμματα που μετατρεπουν το αρχειο σου με ηχο AC3, απο αυτον παιρνεις κανονικα και stereo οποτε εχεις ηχο! εγω δουλευω το προγραμμα mkvdts2ac3 https://github.com/JakeWharton/mkvdts2ac3 σε linux αλλα εχει και για windows! δυστυχως το να γινει downstream ο ηχος DTS σε stereo πρεπει να υποστηρίζεται HARDWARE απο το μηχανημα! αλλιως θες οπτικη ινα και συνδεση με ενισχυτη home cinema που να εχει αποδικοποιητή ήχου DTS!
Για windows εδώ : http://www.networkedmediatank.com/showthread.php?tid=6703

mr_element
16-12-12, 19:50
Το γνωστό πρόβλημα με τον ήχο DTS. Θα πρέπει να μετατρέψεις τον ήχο σε άλλο format που υποστηρίζει ο αποκωδικοποιητής.


δυστυχως το να γινει downstream ο ηχος DTS σε stereo πρεπει να υποστηρίζεται HARDWARE απο το μηχανημα! αλλιως θες οπτικη ινα και συνδεση με ενισχυτη home cinema που να εχει αποδικοποιητή ήχου DTS!
Για windows εδώ : http://www.networkedmediatank.com/showthread.php?tid=6703

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις άμεσες απαντήσεις!
@Nikiforos νομίζω ότι από όλο αυτό που έγραψες , θα προτιμήσω την λύση με τον converter! ΧαΧαΧα! :p

Nikiforos
16-12-12, 19:54
Εννοειτε οτι ειναι η ποιο απλη και πανω απο ολα ΤΣΑΜΠΕ λυση! καθε φορα που εχεις ενα τετοιο αρχειο το φτιαχνεις με ηχο AC3 αν θες μπορεις να αφηνεις μεσα και τον DTS σε περιπτωση που μελλοντικα εχεις τετοιον ενισχυτη και ετσι εχεις απο stereo μεχρι τους αλλους πολυκαναλους! πχ εγω εχω μεινει ακομα στο παλιο dolby stereo prologic!!! που ηταν ο 1ος πολυκαναλος ηχος! (βγαινει απο τον στερεο ηχο).

karetsos
16-12-12, 20:59
μπορείς να δοκιμάσεις και το LG MKV Compatiblity ToolKit για αυτή τη δουλειά.

mr_element
17-12-12, 01:05
@Nikiforos και @karetsos δοκίμασα με το LG MKV Compatibility Toolkit που μου πρότεινε ο δεύτερος. Δοκίμασα για το Iron Man και σε ένα αρχείο media που παράγει αυτό το εργαλείο μου έβγαλε τα εξής:


Audio
ID : 2
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : A_AC3
Duration : 2h 6mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 640 Kbps
Channel(s): 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 577 MiB (13%)
Title : AC 640 Kbps
Language : English
Default : Yes
Forced : No


Βλέπω δηλαδή ότι ο ήχος ήταν ήδη AC3!
Επίσης το πρόγραμμα το οποίο είναι ένα batch .exe μου έβγαλε μήνυμα "Nothing to do!" , ωστόσο εξακολουθώ να μην έχω ήχο όταν το αναπαράγω στον αποκωδικοποιητή... :oops:
Να τον βάψω μπλε και να τον πετάξω στην θάλασσα?

Edit: Άκυρο το βρήκα. Ο αποκωδικοποιητής μπορεί να κάνει decode μόνο AAC ήχο και κάποιους άλλους βασικούς MPEG-Layer1 κλπ. Όχι DTS όπως οι περισσότεροι και επίσης όχι AC-3 ... κρίμα.
Ευχαριστώ και πάλι!

Nikiforos
17-12-12, 08:45
Περίεργο!!! σε οσα μηχανηματα εχω δοκιμασει που δεν έπαιζαν DTS ήχο δεν είχαν κανενα προβλημα με AC3!!! πρωτη φορα ακουω κατι τέτοιο. Κριμα ρε γμτ! ακομα και κατι μηχανακια της western digital media players εκαναν το ίδιο. Τωρα δεν το εχω παιζω με εναν xoro HRT7500 και εξωτερικο σκληρο δισκο, εδω εχω θεμα με το DTS και κανω αυτο που ειπα παραπανω, οτι εχω το κανω και με AC3 μεσα και ετσι εχω κανονικα ηχο και ο ενισχυτης μου τον βγαζει σε dolby surround prologic (είναι ενας yamaha του '98, τοτε δεν ειχε ακομα αλλα συστηματα ηχου!).

button
17-12-12, 10:18
Ναι, το βουητό είναι συνηθισμένο σύμπτωμα σε συνδέσεις scart.

Και εγω το ειχα στην αρχη με την μικρή CRT μάλιστα η θήρα scart εχει φάει πολλά ψωμιά στα 15 χρόνια ζωής άλλα το πρόβλημα λύθηκε στις ρυθμίσεις στον δέκτη άλλαξα το format (δεν θυμάμαι ποιο δεν είμαι σπίτι για να πω) RGB ->PL-RGB κάτι τέτοιο ήταν στις ρυθμίσεις εικόνας εισόδου πρέπει να ειναι

καλο ειναι να κανετε καλο ξεσκονισμα στις θηρες scart

phantom77
17-12-12, 10:22
Περίεργο!!! σε οσα μηχανηματα εχω δοκιμασει που δεν έπαιζαν DTS ήχο δεν είχαν κανενα προβλημα με AC3!!! πρωτη φορα ακουω κατι τέτοιο. Κριμα ρε γμτ! ακομα και κατι μηχανακια της western digital media players εκαναν το ίδιο. Τωρα δεν το εχω παιζω με εναν xoro HRT7500 και εξωτερικο σκληρο δισκο, εδω εχω θεμα με το DTS και κανω αυτο που ειπα παραπανω, οτι εχω το κανω και με AC3 μεσα και ετσι εχω κανονικα ηχο και ο ενισχυτης μου τον βγαζει σε dolby surround prologic (είναι ενας yamaha του '98, τοτε δεν ειχε ακομα αλλα συστηματα ηχου!).

Δεν είναι τόσο περίεργο. Υπάρχουν μερικοί δέκτες στη αγορά που δεν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν ήχο AC3. Δυστυχώς HD δεν σημαίνει πάντα και υποστήριξη AC3 και δεν είναι πάντα εύκολο να το καταλάβεις απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

thourios
17-12-12, 10:32
Σε έναν δέκτη της Crystal Αudio CDVB-HD που έχω περιέργως κάποια αρχεία AC3 τα παίζει και κάποια όχι. Δεν το έψαξα παραπάνω γιατί χρησιμοποιώ WD Media player για αναπαραγωγή ταινιών.

akilleas
17-12-12, 16:51
Σε έναν δέκτη της Crystal Αudio CDVB-HD που έχω περιέργως κάποια αρχεία AC3 τα παίζει και κάποια όχι. Δεν το έψαξα παραπάνω γιατί χρησιμοποιώ WD Media player για αναπαραγωγή ταινιών.

Στον ίδιο δέκτη δεν έχω βρει καμία ταινία που να είχα πρόβλημα με το AC3 προς το παρών.

Cris Director
17-12-12, 17:04
Βλέπετε Alpha στην Θεσσαλονίκη αυτήν την στιγμή?

Στην μία τηλεόραση από τα τρία κανάλια της συχνότητας 498ΜΗz (ΑΝΤ1, Alpha, Μακεδονία TV) παίζει μόνο το ΑΝΤ1. Στην άλλη τηλεόραση δεν παίζει κανένα από τα τρία.
Έχω δοκιμάσεικαι νέα λήψη είτε αυτόματη είτε χειροκίνητη. Στην μία μάλιστα δεν φόρτωσε καν τα κανάλια της συγκεκριμένης συχνότητας. Χειροκίνητα τα έβαλα ξανά.

Έχει μία ώρα που γίνεται αυτό. Έδειχναν κανονικά μέχρι τότε και σταμάτησαν.

Κάποιος από Θεσσαλονίκη ας ενημερώσει.

mr_element
17-12-12, 17:16
Βλέπετε Alpha στην Θεσσαλονίκη αυτήν την στιγμή?

Στην μία τηλεόραση από τα τρία κανάλια της συχνότητας 498ΜΗz (ΑΝΤ1, Alpha, Μακεδονία TV) παίζει μόνο το ΑΝΤ1. Στην άλλη τηλεόραση δεν παίζει κανένα από τα τρία.
Έχω δοκιμάσεικαι νέα λήψη είτε αυτόματη είτε χειροκίνητη. Στην μία μάλιστα δεν φόρτωσε καν τα κανάλια της συγκεκριμένης συχνότητας. Χειροκίνητα τα έβαλα ξανά.

Έχει μία ώρα που γίνεται αυτό. Έδειχναν κανονικά μέχρι τότε και σταμάτησαν.

Κάποιος από Θεσσαλονίκη ας ενημερώσει.

ΑΝΤ1 κανονικά , ALPHA μου παραπονέθηκε πριν λίγο η μάνα μου ότι δεν δείχνει αλλά βαρέθηκα να σηκωθώ να το κοιτάξω (της είπα ότι θα έχει πρόβλημα ο σταθμός) , Μακεδονία TV δεν βρήκα ποτέ κάνοντας αυτόματο συγχρονισμό και επίσης δεν ασχολήθηκα παραπάνω...! :p

dpa2006
17-12-12, 17:20
ούτε Alpha,ούτε Ant1.
και με σπανασυντονισμό δεν εμφανίζονται.
μάλλον έχουν πρόβλημα.:hmm:
στην μια μου εμφανίστηκε το TEI Thessalonikis ως κανάλι στην άλλη όχι.
τι πρόγραμμα είναι αυτό;:hmm:

Cris Director
17-12-12, 17:22
Επανήλθαν! Σε εσάς παίζουν τώρα?

Μάλλον θα είδαν το μήνυμά μου στο Adslgr!!! χαχαχα

Τόσον καιρό που υπήρχαν παράλληλα και τα αναλογικά δεν υπήρχαν προβλήματα, τουλάχιστον που να κρατούν τόση ώρα. Τώρα που έμειναν μόνο τα ψηφιακά άρχισαν τα προβλήματα.

Ναι το TEI Θεσσαλονίκης και κάποια άλλα κανάλια όπως αυτό με όνομα τρεις τελείες "...", δεν υπάρχουν, απλώς φορτώνουν. Εδώ μέχρι και το Alter εμφανίζεται. Επίσης το κανάλι ΑΡΤ πιάνει στη μία τηλεόραση ενώ στην άλλη που δοκίμασα και χειροκίνητα τη συχνίτητά του δεν φόρτωσε.

Artemius
17-12-12, 18:11
Edit: Άκυρο το βρήκα. Ο αποκωδικοποιητής μπορεί να κάνει decode μόνο AAC ήχο και κάποιους άλλους βασικούς MPEG-Layer1 κλπ. Όχι DTS όπως οι περισσότεροι και επίσης όχι AC-3 ... κρίμα.
Ευχαριστώ και πάλι!

ωπα μη μπερδευεσαι.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεκτης δεν κανει επεξεργασια DTS,οι καλοι απλα το βγαζουν ανεπεξεργαστο στην HDMI ή στην Coaxial τους για να το επεξεργαστουν (και να δωσουν ηχο απο το DTS) αλλες συσκευες. ;)



Περίεργο!!! σε οσα μηχανηματα εχω δοκιμασει που δεν έπαιζαν DTS ήχο δεν είχαν κανενα προβλημα με AC3!!! πρωτη φορα ακουω κατι τέτοιο. Κριμα ρε γμτ! ακομα και κατι μηχανακια της western digital media players εκαναν το ίδιο. Τωρα δεν το εχω παιζω με εναν xoro HRT7500 και εξωτερικο σκληρο δισκο, εδω εχω θεμα με το DTS και κανω αυτο που ειπα παραπανω, οτι εχω το κανω και με AC3 μεσα και ετσι εχω κανονικα ηχο και ο ενισχυτης μου τον βγαζει σε dolby surround prologic (είναι ενας yamaha του '98, τοτε δεν ειχε ακομα αλλα συστηματα ηχου!).


δυστυχως υπαρχουν και HD δεκτες που δεν επεξεργαζονται AC3. αυτοι ειναι παλιοι οι περισσοτεροι και ειναι προς αποφυγη.

dpa2006
17-12-12, 18:29
Επανήλθαν! Σε εσάς παίζουν τώρα?

Μάλλον θα είδαν το μήνυμά μου στο Adslgr!!! χαχαχα

Τόσον καιρό που υπήρχαν παράλληλα και τα αναλογικά δεν υπήρχαν προβλήματα, τουλάχιστον που να κρατούν τόση ώρα. Τώρα που έμειναν μόνο τα ψηφιακά άρχισαν τα προβλήματα.

Ναι το TEI Θεσσαλονίκης και κάποια άλλα κανάλια όπως αυτό με όνομα τρεις τελείες "...", δεν υπάρχουν, απλώς φορτώνουν. Εδώ μέχρι και το Alter εμφανίζεται. Επίσης το κανάλι ΑΡΤ πιάνει στη μία τηλεόραση ενώ στην άλλη που δοκίμασα και χειροκίνητα τη συχνίτητά του δεν φόρτωσε.

Ακουγόμαστε φαίνεται...!

το TEI Thessalonikis σε εμένα δείχνει κάποιο βίντεο πάντα.
επανήλθαν κανονικά Ant1,Alpha

Artemius
17-12-12, 18:53
Ακουγόμαστε φαίνεται...!

το TEI Thessalonikis σε εμένα δείχνει κάποιο βίντεο πάντα.
επανήλθαν κανονικά Ant1,Alpha


σχεδον μαντηλι να κλαψει δεν εχει το ΤΕΙ,το καναλι τους μαρανε !

Cris Director
17-12-12, 19:38
Ακουγόμαστε φαίνεται...!

το TEI Thessalonikis σε εμένα δείχνει κάποιο βίντεο πάντα.
επανήλθαν κανονικά Ant1,Alpha
Α καλά, εσύ είσαι πολύ μπροστά :D ...τυχεράκια...χαχαχα

nmavro73
17-12-12, 20:25
Για μια μάρκα Edision τι πιστεύετε; Εχουμε παλιά τηλεόραση, οπότε μας αρκεί ένας SD. Διαβάζει srt αρχεία μαζί με την ταινία; Παίζουν οι υπότιτλοι; Ξέρω ότι ο sd παίζει μόνο avi.

dpa2006
17-12-12, 21:36
Α καλά, εσύ είσαι πολύ μπροστά :D ...τυχεράκια...χαχαχα

ο Avira T65 το πιάνει η tv όχι...;)

Cris Director
17-12-12, 22:43
Έχεις πολύ καλό δέκτη. Οι Ferguson είναι ποιοτικοί στη δορυφορική λήψη. Λογικό είναι να ισχύει το ίδιο και για τους DVB-T δέκτες τους.

Artemius
17-12-12, 23:05
Για μια μάρκα Edision τι πιστεύετε; Εχουμε παλιά τηλεόραση, οπότε μας αρκεί ένας SD. Διαβάζει srt αρχεία μαζί με την ταινία; Παίζουν οι υπότιτλοι; Ξέρω ότι ο sd παίζει μόνο avi.


οχι,δεν σε "αρκει" μονο ο SD ;)

εξηγω :

ο μονος λογος να παρει σημερα καποιος SD δεκτη ειναι μονο αν εχει τηλεοραση που εχει μονο RF εισοδο,ουτε καν scart,οποτε θα παρει τον Edision mini-Triton SD,και κανεναν αλλον.
ολοι οι αλλοι SD δεκτες δεν εχουν (απο τα γεγονοτα και τις τιμες της αγορας) KANENA σχεδον λογο υπαρξης και θα πρεπε "να εκλειψουν απο προσωπου...αγορας",ειναι πεταμενα λεφτα.

ο ιδιος ο Edision mini-Triton SD,ειναι πανακριβος για SD δεκτης,αλλα παιζει μπαλα σχεδον μονος του λογω οτι εχει και RF modulator,ψηφιακα καναλια σε τηλεοραση διχως καν scart. πληρωνεις αυτην την ευκολια δηλαδη. επειδη μαλιστα το target group του δεκτη ειναι ηλικιωμενοι,εχει και καλο τ/κ,αλλα media player για κλαμματα :p ,και PVR καλο ελεω του chip και του λογισμικου που φοραει.

κατα τα αλλα,
με τις τιμες που εχουν οι εξαιρετικοι HD δεκτες,για μονο 5 εως 10 ευρω παραπανω απο τους πιο "χωμα" SD δεκτες (χειροτερους του Edision φαντασου),δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος οποιονδηποτε SD,δεν υπαρχει λογος να στερηθει τις φοβερες ευκολιες και δυνατοτητες οι οποιοες συνδυαζουν 3 (!) συσκευες σε 1 -> δεκτης , PVR , media player. και ολα αυτα για τιμες 30-40 ευρω (ουτε καν 40 για την ακριβεια).

οι παρακατω HD δεκτες ειναι ολοι εξαιρετικοτατοι και εχουν καποιες μικροδιαφορες,αναλογα τις αναγκες του καθενος :

FERGUSON ARIVA T65 DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705215)
OPTICUM-HD-T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.htmlhttp://)
OPTICUM-STB-N1 (http://www.skroutz.gr/s/2152238/OPTICUM-STB-N1.html)
Lifeview LV6TBOXHDA2 (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240007345),Lifeview LV6TBOXHDA2 (http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=284559).

και τα τοπικς των δεκτων

Ferguson-Ariva-T65 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98708-Ferguson-Ariva-T65)
Opticum-HD-T90 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96799-Opticum-HD-T90)
Opticum Dekoder STB (HD N1) [γνωστός και ως 9w1 ή T90 Eco] (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97437-Opticum-Dekoder-STB-%28HD-N1%29-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%89%CF%82-9w1-%CE%AE-T90-Eco)
Lifeview-LV6TBOXHDA2 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/102041-Lifeview-LV6TBOXHDA2)

και

Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω... (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96011-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89)


με αλλα λογια,π.χ. φαντασου μια Nvidia καρτα γραφικων στα 100 ευρω και μια ΑΤΙ στα 110. εστω οτι η ΑΤΙ ειναι 20-30-50% καλυτερη,για μολις 10 ευρω παραπανω. οποτε ο μονος λογος να παρεις την κατα τα αλλα χωμα Nvidia,ειναι αμα σωνει και καλα θελεις CUDA για κτ πολυ συγκεκριμενο. οποτε στην ουσια δεν θες "ακριβως" καρτα γραφικων,θες CUDA μηχανακι ;)


συμβουλη μου λοιπον ειναι,ασε τους SD,εκτος και αν εχεις τηλεοραση που εχει μονο RF εισοδο. οποτε και πας μονοκομματα σε Edision mini-Triton SD.

phantom77
17-12-12, 23:15
---snip!---

ο μονος λογος να παρει σημερα καποιος SD δεκτη ειναι μονο αν εχει τηλεοραση που εχει μονο RF εισοδο,ουτε καν scart,οποτε θα παρει τον Edision mini-Triton SD,και κανεναν αλλον.
---snip!---

Μην το λες...Υπάρχει και ένας Strong HD με έξοδο RF.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, ω μέγιστε Artemius! :worthy:
:biggrin:

Artemius
17-12-12, 23:40
Μην το λες...Υπάρχει και ένας Strong HD με έξοδο RF.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, ω μέγιστε Artemius! :worthy:
:biggrin:

α, ο Strong-SRT-8106 (http://www.skroutz.gr/s/2132746/Strong-SRT-8106.html) λες. ναι,τον ξεχασα αυτον. :p και φαινεται και ποιοτικος (εχει και 2η αναλογικη εξοδο με μορφη RCA) αλλα στα 51 ευρω...αλλα ξερω γω,αν καποιος θελει το...εξειδικευμενο του εξειδικευμενου... θα παρει τον Strong. γουστα ειναι αυτα.

αυτα τα περι "μεγιστε" να κοπουνε παρακαλω :p ;)
στο κατω-κατω αυτα που ξερω εσυ με τα μαθες και τα αλλα παιδια,σκαλιζοντας και εγω forums και δοκιμαζοντας,αναπαραγω και συμβουλευω οτι ξερω στο βαθμο που το ξερω. "γνωση που σε δωσανε,πρεπει να την δωσεις",ετσι παει το πραμα...

phantom77
18-12-12, 00:57
αυτα τα περι "μεγιστε" να κοπουνε παρακαλω :p ;)
στο κατω-κατω αυτα που ξερω εσυ με τα μαθες και τα αλλα παιδια,σκαλιζοντας και εγω forums και δοκιμαζοντας,αναπαραγω και συμβουλευω οτι ξερω στο βαθμο που το ξερω. "γνωση που σε δωσανε,πρεπει να την δωσεις",ετσι παει το πραμα...

Αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, το "μέγιστε" πήγαινε στα...μέγιστα κείμενα που γράφεις :D

Άντε, συμπλήρωσα τα 1000 μηνύματα. Πάω για ύπνο ;)

frap
18-12-12, 14:31
οχι,δεν σε "αρκει" μονο ο SD ;)
ο μονος λογος να παρει σημερα καποιος SD δεκτη ειναι μονο αν εχει τηλεοραση που εχει μονο RF εισοδο,ουτε καν scart,οποτε θα παρει τον Edision mini-Triton SD,και κανεναν αλλον.
ολοι οι αλλοι SD δεκτες δεν εχουν (απο τα γεγονοτα και τις τιμες της αγορας) KANENA σχεδον λογο υπαρξης και θα πρεπε "να εκλειψουν απο προσωπου...αγορας",ειναι πεταμενα λεφτα.

Απόλυτο σε βρίσκω.

Μήπως εάν έχουν παλιά τηλεόραση που έχει τουλάχιστον SCART, να προτιμήσουν SD δέκτη; Και φτηνό; Ένα τέτοιο πχ; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702344
Που έχει και PVR και media player αν τον θελήσουν;
Και κρύβεται;

Τα 10 ευρώ παραπάνω, μπορεί να ακούγονται λίγα, ποσοστιαία όμως είναι 40% πάνω και, χειρότερα, εάν έχεις να εξοπλίσεις 2 και 3 τηλεοράσεις αρχίζουν και μαζεύονται. Αν μάλιστα τα παραπανίσια ευρώ θα σου αγοράσουν features που δε θα μπορείς να αξιοποιήσεις (HDMI, Coax...), ε...

- - - Updated - - -


οχι,δεν σε "αρκει" μονο ο SD ;)
ο μονος λογος να παρει σημερα καποιος SD δεκτη ειναι μονο αν εχει τηλεοραση που εχει μονο RF εισοδο,ουτε καν scart,οποτε θα παρει τον Edision mini-Triton SD,και κανεναν αλλον.
ολοι οι αλλοι SD δεκτες δεν εχουν (απο τα γεγονοτα και τις τιμες της αγορας) KANENA σχεδον λογο υπαρξης και θα πρεπε "να εκλειψουν απο προσωπου...αγορας",ειναι πεταμενα λεφτα.

Απόλυτο σε βρίσκω.

Μήπως εάν έχουν παλιά τηλεόραση που έχει τουλάχιστον SCART, να προτιμήσουν SD δέκτη; Και φτηνό; Ένα τέτοιο πχ; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702344
Που έχει και PVR και media player αν τον θελήσουν;
Και κρύβεται;

Τα 10 ευρώ παραπάνω, μπορεί να ακούγονται λίγα, ποσοστιαία όμως είναι 40% πάνω και, χειρότερα, εάν έχεις να εξοπλίσεις 2 και 3 τηλεοράσεις αρχίζουν και μαζεύονται. Αν μάλιστα τα παραπανίσια ευρώ θα σου αγοράσουν features που δε θα μπορείς να αξιοποιήσεις (HDMI, Coax...), ε...

talos_2002
18-12-12, 21:17
frap, o SCART4SD είναι μια οικονομική επιλογή, πολύ καλή για όσους δεν έχουν απαιτήσεις σε βιντεάκια και ποιότητα εικόνας.
Αλλά στα μόλις 24€ που βρίσκεται αυτές τις ημέρες λόγω προσφοράς, συνήθως δεν βρίσκεις δέκτη.

Οι SD δέκτες κυμαίνονται συνήθως κοντά στα 30€. Οι HD μπορούν να βρεθούν πολύ συχνά στα 32-34 ευρώ. Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του Analog Switch Off Θεσσαλονίκης υπήρχε ολοκαίνουριο μοντέλο HD στα 28,5€.
Επειδή αυτό ισχύει συνήθως στην αγορά (όπως προσωπικά έχω παρατηρήσει), κι εγώ θα πρότεινα την επιλογή ενός HD δέκτη αντί ενός SD.
Όταν όμως η διαφορά φτάνει στα ποσά που ανέφερες, φυσικά είναι υπολογίσιμη!


Γούστα ειν' αυτά...Εμένα οι Vobsub μου φαίνονται άσχημοι και χοντροκομμένοι. Θα δω τι γίνεται με τους SSA.
Μα τους Vobsub μπορείς να τους ρυθμίσεις προς οποιαδήποτε παράμετρό τους. Ο,τι δεν σου αρέσει το αλλάζεις.



καλησπερα . μου εφεραν εναν δεκτη http://www.efishop.gr/images/detailed/SOUN_300-6095.jpg ο οποιος ηταν προγραμματισμένος .

ερωτησεις :

1) σε τι οφειλεται οταν σε μερικα καναλια λεει ''χωρις σημα'' ;
2) σε τι οφειλετε το βουητο που κανει συνεχεια οσο ειναι στο ον ο δεκτης .

ευχαριστω
1) Όταν ένας δέκτης προγραμματίζει τα κανάλια, κάνει και κάποιες ρυθμίσεις που αφορούν την λήψη σήματος και επηρεάζονται από την λήψη σήματος που έχεις.
Πιθανώς με νέο προγραμματισμό καναλιών να ξεπεραστεί το πρόβλημα. Αν όχι, σημαίνει ότι έχεις σημαντικό πρόβλημα στην λήψη και πιθανότατα στις καλωδιώσεις. Ρίξε μια ματιά σε πρίζες και βυσματάκια.
Στο site της Soundstar θα βρεις και αναβαθμίσεις λογισμικού για τον Osio σου που ίσως βελτιώνουν την λήψη. Αν ο δέκτης σου έχει παλιότερη έκδοση λογισμικού από την αναβάθμιση, καλό θα ήταν να τον αναβαθμίσεις.

2) Και σε φωτεινές σκηνές χειροτερεύει, ενώ σε σκοτεινές ηρεμεί;
Τα καλώδια μέσα στο scart κάνουν παρεμβολές το ένα στο άλλο. Από τα καλώδιο <10€, μόνο με ένα Belkin είδα σημαντική βελτίωση.

Artemius
18-12-12, 23:10
Απόλυτο σε βρίσκω.

Μήπως εάν έχουν παλιά τηλεόραση που έχει τουλάχιστον SCART, να προτιμήσουν SD δέκτη; Και φτηνό; Ένα τέτοιο πχ; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702344
Που έχει και PVR και media player αν τον θελήσουν;
Και κρύβεται;

Τα 10 ευρώ παραπάνω, μπορεί να ακούγονται λίγα, ποσοστιαία όμως είναι 40% πάνω και, χειρότερα, εάν έχεις να εξοπλίσεις 2 και 3 τηλεοράσεις αρχίζουν και μαζεύονται. Αν μάλιστα τα παραπανίσια ευρώ θα σου αγοράσουν features που δε θα μπορείς να αξιοποιήσεις (HDMI, Coax...), ε...



κοιτα,ο καθενας αγοραζει αυτο που θελει. :)

απλα αυτο που λεω ειναι πως σημερα,ειναι παραλογο να δωσεις 24 ευρω π.χ. για το "ψοφιο πραμα" αντι 10 ευρω παραπανω για κατι που θα αφησει πληρως ικανοποιημενο τον υποψηφιο αγοραστη.

media player σε SD δεκτη? δεν παιζει αυτο το "εργο".
υπερελαχιστα container-φορμα , υποτιτλοι...ασε να μην σχολιασω , και το πιο ωραιο? αναπαραγει αυτος (ή ο οποιοσδηποτε SD δεκτης) βιντεακι που ειναι γραμμενο σε αναλυση πανω απο την φοβεροτιτανοτεραστια PAL ( 576i) ? προσεχε,δεν λεω να προβαλει HD εικονα,εννοω να μπορεσει να παιξει το αρχειο εξαρχης.
αν οποτεδηποτε ο κατοχος του θα θελει να δει κατι,το οτιδηποτε, αν αυτο ειναι πανω απο το 720x576 (δηλαδη,more or less EVERY SINGLE torrent on the net) , θα φαει ενα ακυρο...μα ενα ακυρο...

PVR ? ναι δεν λεω,ολα τα SD (μιας και αν δεν απατωμαι ολα ειναι ALi chip) εχουνε καλουτσικες δυνατοτητες ΕΛΕΩ chip και ΜΟΝΟ.
παλι καλα που εχουν συγκεκριμενα γονιδια λοιπον,γτ οι ιδιοι οι κατασκευαστες τους επιασε μια φαγουρα για την αναπτυξη του λογισμικου και προσθηκη features κτλπ κτλπ των SD μοντελων... λιγο-πολυ κλασμενους τους εχουν τους SD δεκτες. και λογικο κιολας. στο target group που ανταποκρινονται,τι να τις κανουν τις συχνες αναβαθμισεις στο κατω-κατω. τι να προσθεσουν σε εναν SD !?

αντ αυτου,οι HD δεκτες ειναι καλυτεροι,και ειδικα της "οικογενειας chip ALi" ειναι αρκετα καλυτεροι.


ο καθενας μπορει να επιλεξει,οτι θελει,με το ζορι δεν μπορεις να πεις τον αλλον τι να παρει με τα δικα του λεφτα.
αλλα να ξερει και τι γινεται.

nmavro73
19-12-12, 10:23
Μπορω δηλαδή να πάρω έναν πιο φτηνό hd; Η πρέπει και εκεί να σκάσω τα 45 για τον edision;

phantom77
19-12-12, 10:34
Μπορω δηλαδή να πάρω έναν πιο φτηνό hd; Η πρέπει και εκεί να σκάσω τα 45 για τον edision;
Αν η τηλεόραση έχει scart ή έστω RCA μπορεις να συνδέσεις το 99% των δεκτών, SD ή HD.
Αν όμως έχει μόνο είσοδο κεραίας, οι επιλογές περιορίζονται σημαντικά.

nmavro73
19-12-12, 11:25
Έχει scart. Μας ενδιαφέρει να μπορουμε να δούμε avi με υπότιτλους σε srt στην τηλεόραση. Συνήθως αυτά είναι το πολύ dvd quality. Το δεδομένο είναι ότι κάποια στιγμή θα πάρουμε τηλεόραση καινούρια. Απλά επειδή θέλουμε μεγάλη, θέλουμε μία φτηνή προσωρινή λύση (προσωρινή σημαίνει ίσως και κανένα χρόνο)

phantom77
19-12-12, 11:59
Έχει scart. Μας ενδιαφέρει να μπορουμε να δούμε avi με υπότιτλους σε srt στην τηλεόραση. Συνήθως αυτά είναι το πολύ dvd quality. Το δεδομένο είναι ότι κάποια στιγμή θα πάρουμε τηλεόραση καινούρια. Απλά επειδή θέλουμε μεγάλη, θέλουμε μία φτηνή προσωρινή λύση (προσωρινή σημαίνει ίσως και κανένα χρόνο)

Αν έχει scart, τότε μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλούς. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να πάρεις κάτι σχετικά καλό. Ακόμα και με την καινούρια τηλεόραση, μπορεις να χρησιμοποιείς τον εξωτερικό δέκτη για PVR\media player ή ακόμα και για να έχεις διπλό δέκτη σε picture-in-picture.

button
19-12-12, 15:19
χτες που πέρασα σε κάποιον 2 fuergeson mini triton HD προ-προγραμματισμενους και ειχε ενα μικρο κόλλημα στην αλλαγή καναλιών και ειδα οτι κάνουν 35€:hmm:

ο HR που πήρα για μένα είναι άψογος χωρίς κολλήματα, και πρέπει να παω να παραλάβω τον Τ65 apo eshop

- - - Updated - - -

χτες που πέρασα σε κάποιον 2 fuergeson mini triton HD προ-προγραμματισμενους και ειχε ενα μικρο κόλλημα στην αλλαγή καναλιών και ειδα οτι κάνουν 35€:hmm:

ο HR που πήρα για μένα είναι άψογος χωρίς κολλήματα, και πρέπει να παω να παραλάβω τον Τ65 apo eshop

talos_2002
19-12-12, 15:27
χτες που πέρασα σε κάποιον 2 fuergeson mini triton HD προ-προγραμματισμενους και ειχε ενα μικρο κόλλημα στην αλλαγή καναλιών και ειδα οτι κάνουν 35€:hmm:
Edision mini-triton+HD θέλεις να πεις;
Οι SD Edision mini-triton κοστίζουν 35€. Οι HD Edision mini-triton+HD κοστίζουν 45€.
Για το κόλλημα, πιθανώς φταίει ότι ήταν ήδη προγραμματισμένος. Όταν προγραμματίζει ο αποκωδικοποιητής τα κανάλια, ρυθμίσει και τον δέκτη του βάσει της λήψης σήματος που έχει σε εκείνη την κεραία+καλωδίωση.

Και πάντα είναι καλό να γίνεται η αναβάθμιση λογισμικού που υπάρχει στο site της εταιρίας. :)

epcilon7
23-12-12, 13:00
Κανείς δεν μιλάει για crypto που είναι και ελληνική εταιρεία και είναι και πολύ καλή .Δείτε και πείτε τη γνάμη σας αν έχεται αυτόν τον δέκτη
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950

phantom77
23-12-12, 14:13
Κανείς δεν μιλάει για crypto που είναι και ελληνική εταιρεία και είναι και πολύ καλή .Δείτε και πείτε τη γνάμη σας αν έχεται αυτόν τον δέκτη
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950

Θα μιλούσαμε για την Crypto αν μας έκανε τη ζωή πιο εύκολη και διόρθωνε τα προβλήματα των δεκτών της.

Ο δέκτης που ανέφερες είναι σχετικά παλιό μοντέλο, έχει βγει τώρα ο 211D

manoulamou
23-12-12, 14:16
Ελληνικη ναι αλλά για το πολυ καλη παιζεται... :whistle:
Ειχα μια εμπειρια παλιοτερα μ αυτους αστα να παν! :wall:

nyannaco
23-12-12, 14:45
Εγώ πάντως που έχω τον ReDi 200 (παλιό μοντέλο) από τότε που ξεκόνησε η Digea στην Αττική, και τον χρησιμοποιώ για PVR (η τηλεόραση είναι MPEG4), δεν έχω ιδιαίτερο παράπονα πλην του Τ/Χ.

button
23-12-12, 21:47
Edision mini-triton+HD θέλεις να πεις;
Οι SD Edision mini-triton κοστίζουν 35€. Οι HD Edision mini-triton+HD κοστίζουν 45€.
Για το κόλλημα, πιθανώς φταίει ότι ήταν ήδη προγραμματισμένος. Όταν προγραμματίζει ο αποκωδικοποιητής τα κανάλια, ρυθμίσει και τον δέκτη του βάσει της λήψης σήματος που έχει σε εκείνη την κεραία+καλωδίωση.

Και πάντα είναι καλό να γίνεται η αναβάθμιση λογισμικού που υπάρχει στο site της εταιρίας. :)

O HD είχε 35 € Δεν είμαι τυφλός

phantom77
23-12-12, 22:57
O HD είχε 35 € Δεν είμαι τυφλός

Αν τον βρήκες στα €35, είσαι τυχερός. Χτύπα τον.

Σε όσα μαγαζιά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είδα Edision, οι τιμές ήταν αυτές που είπε ο talos: €35 για τον SD και €45 για τον HD.

@ ADSLgr.com All rights reserved.