PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

HELL_pegaSOS
27-12-12, 04:18
Πήγα σε σπίτι φίλης και είχε τον Ibrerosat TDT5700.
Τον πήρε από συνοικιακό μαγαζί στα 45ευρώ.

Καταρχάς να πω ότι έχει μεγάλο κουτί και κουμπιά αλλαγής καναλιών. Επίσης έχει την Usb πίσω και άνετο τηλεκοντρόλ όπως τα έχει και ο ferguson.
Κατα τα άλλα το μενου είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το original του Lifeview HD που έχω.

Αυτό που όμως μου έκανε εντύπωση είναι ότι έπαιζε όλα τα αρχεία που είχα σε ένα φλασάκι(κυρίως 720p 1080p mp4) που κουβαλούσα πάνω μου, συμπεριλαμβανομένης μίας ταινίας που στο original αρχικό firmware του δικού μου δεν έπαιζε αλλά χρειάστηκε αναβάθμιση για να παίξει...
(το "Charlie Wilson's War" avi αρχείο που είχα αναφέρει άλλη φορά)

Ψάχνοντας βρήκα ότι είναι δέκτης εισαγωγής της Edition. (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=435)

Επίγειος Ψηφιακός δέκτης Edision IBEROSAT TDT- 5700 HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI 1080P (USB,DVB-T, Mpeg2, Mpeg4, Full HD) (DVBT) (Mpeg 2 και Mpeg 4) Συμβατός με τα ψηφιακά κανάλια της DIGEA και θύρα USB (http://www.skroutz.gr/s/2284611/Edision-Iberosat-TDT-5700-HD.html?from=autocomplete&keyphrase=iberosat+tdt-+5700+hd)

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

-- Made by EDISION
-- Τύπος: DVB-T ψηφιακός δέκτης HD
-- HD Mpeg-4/HD H.264
-- Εναλλαγή RGB/YUV
-- Ανάληση απο 480i μέχρι 1080p_60
-- 400 κανάλια μνήμη για τηλεόραση και ραδιόφωνο
-- 8 διαφορετικές λίστες αγαπημένων
-- 256 χρώματα στην οθόνη και πολύγλωσσο μενού
-- EPG ηλεκτρονικός οδηγός προγράμματος
-- Φιλικό μενού
-- Υποστήριξη PiG
-- Τροποποίηση καναλιών
-- Γονικό κλείδωμα
-- Αναβάθμιση λογισμικού μέσω USB
-- Αυτόματη και χειροκίνητη εύρεση καναλιών
-- Αυτοματοποιημένος χρονοδιακόπτης Οn/Off
-- Υποστήριξη υποτίτλων
-- Υποστήριξη teletext
-- Αυτόματο σώσιμο στο τελευταίο κανάλι
-- Υποστήριξη Logic Channel Number
-- Θύρες: 1 USB,1 HDMI, 1 Scart, ANT IN, LOOP OUT, 1 SPDIF
-- Υποστήριξη FAT 16/32
-- PVR μέσω USB
-- Επιλογή Τime Shift
-- Media player MP3/JPEG/BMP/AVI/VOB/MKV
-- Διαστάσεις: 220x40x125 mm
-- Χρώμα: μαύρο
-- Εγγύηση 2 ετών

Φαινεται αξιόλογη επιλογή για θείο, θεία κι όχι μόνο αλλα όχι για 40+ ευρώ...
Από εδώ (http://www.doriforikanea.gr/newsite/news_article.php?id=6223&catid=6) φαίνεται να είναι φτηνές εκδόσεις των κανονικών Edition. Εγώ εκ των υστέρων παρατηρώ να μην αναφέρεται υποστήριξη AC3.

phantom77
27-12-12, 10:56
Είχα δοκιμάσει το λογισμικό του Ibrerosat TDT5700 στον Lifeview BOXHD. Δεν βρήκα κάτι το ιδιαίτερο για να το κρατήσω και δεν θυμάμαι αν έκανε AC3 downmix.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι η πρόσοψη του δέκτη. Αν δεις στα δεξιά, υπάρχει θέση για card reader. Ο ίδιος ο card reader δεν υπάρχει για λόγους κόστους υποθέτω. Θα ήταν όμως ενδιαφέρον να δούμε τέτοιο χαρακτηριστικό, ειδικά απο τη στιγμή που ο δέκτης φαίνεται συμβατός με τον BOXHD.

HELL_pegaSOS
27-12-12, 18:48
Γενικά πάντως φάινεται αξιόλογη υλοποίηση.
Αν ήταν λίγο πιο οικεια η φίλη, θα πειραματιζόμουν με τον δέκτη της αλλά δεν...
Οτι είναι ξένο και δουλευει δεν το πειράζουμε! :lol:

- - - Updated - - -

Γενικά πάντως φάινεται αξιόλογη υλοποίηση. Ωστόσο δεν βρήκα thread στο avclub. Ισως μου διέφυγε.


Αν ήταν λίγο πιο οικεια η φίλη, θα πειραματιζόμουν με τον δέκτη της αλλά δεν...
Οτι είναι ξένο και δουλευει δεν το πειράζουμε! :lol:

button
27-12-12, 21:18
κόλλησε ο Τ-65 με τράβηγμα απο την πρίζα έστρωσε

manoulamou
27-12-12, 22:03
Εγω εχω προβλημα on/off με το best seller
LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523):
(1)oταν κοκκινιζει το λαμπακι δεν ξερω απο πού να το επανεκκινησω και το βγαζω - βαζω στην πριζα
(2)δεν κλεινει ποτέ τελειως απ το τηλεχειριστηριο!
Υποψιαζομαι οτι καποια στιγμη θα το κανω φλαμπε... :twisted:

phantom77
27-12-12, 22:12
Εγω εχω προβλημα on/off με το best seller
LIFEVIEW LV6TBOXHD SET TOP DVB-T MPEG4 HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523):
(1)oταν κοκκινιζει το λαμπακι δεν ξερω απο πού να το επανεκκινησω και το βγαζω - βαζω στην πριζα
(2)δεν κλεινει ποτέ τελειως απ το τηλεχειριστηριο!
Υποψιαζομαι οτι καποια στιγμη θα το κανω φλαμπε... :twisted:
Εννοείς οτι δεν ανοίγει απο το τηλεκοντρόλ;

Αν έχεις βάλει πρόσφατο λογισμικό, δες αν έχει επιλογή για stand-by\eco\quick start ή κάπως έτσι. Αν έχει quick start ίσως φταίει αυτό.
Άκουσα μια-δύο περιπτώσεις αυτές τις μέρες για δέκτες που έγιναν φλαμπέ αλλά αυτό έγινε χωρίς προειδοποίηση.

- - - Updated - - -



Γενικά πάντως φάινεται αξιόλογη υλοποίηση. Ωστόσο δεν βρήκα thread στο avclub. Ισως μου διέφυγε.

Για Ibrerosat δεν έχουμε ανοίξει thread εκεί. Με τέτοια τιμή, δεν τον προτιμούν και πολλοί.

manoulamou
27-12-12, 22:48
ΟΧΙ δεν εχω πειραξει τιποτε
ΕΞ ΑΡΧΗΣ δεν μπορω ειτε να το ανοιξω απο το τηλεχειριστηριο εαν γινει κοκκινο το λαμπακι
ειτε να το κλεισω τελειως απο το χειριστηριο...
Η δευτερη εκδοση εχει on/off κουμπι πανω στη συσκευη
αλλά οχι η πρωτη!!!
:evil:

phantom77
27-12-12, 23:03
ΟΧΙ δεν εχω πειραξει τιποτε
ΕΞ ΑΡΧΗΣ δεν μπορω ειτε να το ανοιξω απο το τηλεχειριστηριο εαν γινει κοκκινο το λαμπακι
ειτε να το κλεισω τελειως απο το χειριστηριο...
Η δευτερη εκδοση εχει on/off κουμπι πανω στη συσκευη
αλλά οχι η πρωτη!!!
:evil:
Τη δεύτερη έκδοση (v2) έχεις αν και δε νομίζω να έχει on\off ούτε η v1.
Εκτός αν εννοείς τους Α1\Α2. Μπάχαλο τα έχει κάνει η Lifeview με τις ονομασίες...

manoulamou
28-12-12, 12:20
Τη δεύτερη έκδοση (v2) έχεις αν και δε νομίζω να έχει on\off ούτε η v1.
Εκτός αν εννοείς τους Α1\Α2. Μπάχαλο τα έχει κάνει η Lifeview με τις ονομασίες...
Μα θαρρω πως θα τα μπλεξω απο την version 1, version 2 ποια να διαλεξω,
οντως απ ο,τι διαβαζω KAI στο γνωστο (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80266-LifeView-LV6TBOXHD/page62) forum εχω την version 2! :p
Στο εντελως προσφατο μοντελακι μονον υπαρχουν επιπλεον ευκολιες, κουμπακια ON/OFF κοκ!
ΝΑΙ τα εχει κανει μπαχαλο η lifeview (και οι εδω εμποροι) με τις εκδοσεις και τις περιγραφες, ομως στα λεφτα της προσφορας μια χαρα συσκευη ηταν, απλα με πολλες ενστασεις για το τηλεχειριστηριο!

ΛΥΣΗ - απαντηση επι της ουσιας δεν βλεπω ομως...
Γιατι δεν επανεκκινει απ το telecontrol
(μεχρι και μπαταριες αλλαξα μπας και δεν πιανει καλα)???
:what:

talos_2002
28-12-12, 13:13
Μήπως να του κάνεις μια αναβάθμιση μπας και στρώσει;

nmavro73
29-12-12, 10:36
Τελικά αγορασαμε τον edision. Και μάλιστα τον HD. Και για το pvr αλλα και γιατί στον απλό όταν φορτώσεις avi με ελληνικό srt οι υπό τίτλοι φαίνονται ότι να ναι.

Seitman
29-12-12, 10:48
Για τους υπότιτλους θα πρέπει να "παίξεις" με την κωδικοποίηση από το μενού το δέκτη, αν έχει την κατάλληλη επιλογή ή να ανοίξεις το srt με το notepad και με save as να αλλάξεις την κωδικοποίηση. Άλλοι χρησιμοποιούν το win-1253 και άλλοι utf-8.

dpa2006
01-01-13, 14:55
Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους,
έχω ένα πρόβλημα(?) με τον ferguson ariva T65,
δεν εμφανίζει teletext στα κανάλια,έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα;
πως το λύνουμε;
ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

phantom77
01-01-13, 17:10
Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους,
έχω ένα πρόβλημα(?) με τον ferguson ariva T65,
δεν εμφανίζει teletext στα κανάλια,έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα;
πως το λύνουμε;
ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Τι λογισμικό έχει ο δέκτης και πως το έχεις συνδέσει στην τηλεόραση;

dpa2006
02-01-13, 01:56
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Τι λογισμικό έχει ο δέκτης και πως το έχεις συνδέσει στην τηλεόραση;

Καλησπέρα
νομίζω s/w version 1.050 και είναι συνδεδεμένος με scart.

Steveen
02-01-13, 02:13
Γεια σε όλους και καλή χρονιά. Αγόρασα τον αποκωδικοποιητή TV STAR 910i USB και έχω το εξής θέμα.Στον EPG μου βγάζει όλα τα προγράμματα από όλα τα κανάλια (εκτός της ΕΡΤ) στα αγγλικά ενώ από το μενού του το έχω βάλει όλα στα ελληνικά. Ξέρει κανείς τι γίνεται;;

phantom77
02-01-13, 12:07
Καλησπέρα
νομίζω s/w version 1.050 και είναι συνδεδεμένος με scart.

Υπήρχε ένα θέμα με το teletext απο scart, νόμιζα όμως οτι είχε λυθεί.

Σε κανένα κανάλι δεν βλέπεις teletext;
Δοκίμασε να αλλάξεις το Video out του δέκτη απο RGB σε CVBS ή το αντίστροφο. Κάτι παίζει με το ρεύμα που χρειάζεται ένα pin του scart.

- - - Updated - - -


Γεια σε όλους και καλή χρονιά. Αγόρασα τον αποκωδικοποιητή TV STAR 910i USB και έχω το εξής θέμα.Στον EPG μου βγάζει όλα τα προγράμματα από όλα τα κανάλια (εκτός της ΕΡΤ) στα αγγλικά ενώ από το μενού του το έχω βάλει όλα στα ελληνικά. Ξέρει κανείς τι γίνεται;;

Μήπως δεν έβαλες χώρα εγκατάστασης "Ελλάδα";

Steveen
03-01-13, 01:18
Έβαλα Ελλάδα αλλά τίποτα πάλι...

phantom77
03-01-13, 15:02
Έβαλα Ελλάδα αλλά τίποτα πάλι...
Τότε ίσως είναι πρόβλημα του λογισμικού που έχει ο δέκτης. Δυστυχώς TVStar και αναβαθμίσεις είναι έννοιες ασύμβατες...
Δεν χάνεις τίποτα αν επικοινωνήσεις με την Astra Service. Ελπίζω να έχεις καλύτερη τύχη από εμένα.

Daemon
03-01-13, 15:41
Πήρα ένα δέκτη το καλοκαίρι και έχω απογοητευτεί... θέλω να αγοράσω έναν που να έχει επάνω οπωσδήποτε ethernet, βρήκα το storex 430 (http://www.storex.eu/produits/STOREX-twinbox_430.html) και μου αρέσει πολύ... μήπως τον έχει κανένας ή μπορεί να με συμβουλεύσει κάποιος αν αξίζει να τον αγοράσω?

manoulamou
03-01-13, 17:58
Τιμή: 79,79€ (http://www.tech4guru.gr/index.php?route=product/product&product_id=22296)
Καααπως αλμυρουτσικο δεν ειναι;:whistle:
Να ελεγες και την τηλεοραση - εισοδους - χρηση για την οποια προοριζεται
ισως να σου συστηναν κατι πιο προσιτο...

phantom77
03-01-13, 18:46
Τιμή: 79,79€ (http://www.tech4guru.gr/index.php?route=product/product&product_id=22296)
Καααπως αλμυρουτσικο δεν ειναι;:whistle:
Να ελεγες και την τηλεοραση - εισοδους - χρηση για την οποια προοριζεται
ισως να σου συστηναν κατι πιο προσιτο...
Για αυτά που προσφέρει δεν είναι υψηλή η τιμή. Μην ξεχνάς οτι έχει δύο tuners.
Παρόμοιοι δέκτες χωρίς όμως δικτυακές δυνατότητες κοστίζουν γύρω στα €75.

Daemon
03-01-13, 18:47
Τιμή: 79,79€ (http://www.tech4guru.gr/index.php?route=product/product&product_id=22296)
Καααπως αλμυρουτσικο δεν ειναι;:whistle:
Να ελεγες και την τηλεοραση - εισοδους - χρηση για την οποια προοριζεται
ισως να σου συστηναν κατι πιο προσιτο...τον θελω κυριως για netwok media player hd κ για youtube. Με ενδιαφερει κ η ποιοτητα κατασκευης?

phantom77
03-01-13, 21:27
Πήρα ένα δέκτη το καλοκαίρι και έχω απογοητευτεί... θέλω να αγοράσω έναν που να έχει επάνω οπωσδήποτε ethernet, βρήκα το storex 430 (http://www.storex.eu/produits/STOREX-twinbox_430.html) και μου αρέσει πολύ... μήπως τον έχει κανένας ή μπορεί να με συμβουλεύσει κάποιος αν αξίζει να τον αγοράσω?

Καλός φαίνεται αν και έχει κάποια προβλήματα που μπορεί να αποδειχθούν αρκετά ενοχλητικά.

http://translate.google.com/translate?sl=fr&tl=en&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.tvnt.net%2Fforum%2Fstorex-twinbox-430-enregistreur-double-tuner-tnt-hd-reseau-t27556.html%3Fsid%3D6f4171bfe4f7cafce048c64526c804ea

manoulamou
04-01-13, 13:05
απορω καποια ειδη - εταιριες πώς τα ξετρυπωνετε παντως... :shifty:

phantom77
04-01-13, 13:22
απορω καποια ειδη - εταιριες πώς τα ξετρυπωνετε παντως... :shifty:

Αν ξέρεις 1-2 ξένα fora που ασχολούνται με το θέμα, δεν είναι δύσκολο. Η Storex είναι αρκετά γνωστή εταιρία.

Daemon
04-01-13, 13:37
Αν ξέρεις 1-2 ξένα fora που ασχολούνται με το θέμα, δεν είναι δύσκολο. Η Storex είναι αρκετά γνωστή εταιρία.Γνωρίζει κανένας ψηφιακό δέκτη με network interface (δεν με ενδιαφέρει wifi) και full hd support?

HELL_pegaSOS
04-01-13, 17:47
Από χθες - προχθές άρχισαν τα κανάλια MEGA-SKAI-STAR να εμφανίζουν σπασίματα και από χθες βράδυ τα σπασίματα ήχου και ικόνας είναι τόσα πολλά που δεν βλέπονται.
Ελαφρώς καλύτερη κατάσταση για το ξενόγλωσσο TV5.

Τα ίδια κανάλια ήταν που πριν 2-3 μήνες είχαν ασθενές σήμα και είχαν παρόμοια αλλα σε μικρότερο βαθμό προβλήματα.
Σκανάρισα 2 φορές με τον δέκτη και αποτέλεσμα το ίδιο.
Συμβαίνει κάτι με τις κεραίες εκπομπής ή κουνήθηκε η κεραία πάνω στην πολυκατοικία?
(είχε αέρα χτες)
:hmm:

phantom77
04-01-13, 19:08
Γνωρίζει κανένας ψηφιακό δέκτη με network interface (δεν με ενδιαφέρει wifi) και full hd support?
Μάλλον πρέπει να ψάξεις για media player με δέκτη, όχι το αντίστροφό. Άλλη κατηγορία συσκευών.



Συμβαίνει κάτι με τις κεραίες εκπομπής ή κουνήθηκε η κεραία πάνω στην πολυκατοικία?
(είχε αέρα χτες)
:hmm:

Θα πάρω την κουρτίνα 2 :)

button
04-01-13, 19:38
και εγώ σκέφτηκα ενα ψηφιακό δέκτη με είσοδο ethernet άλλα υπερβάλω ως συνήθως

Daemon
09-01-13, 10:51
Μάλλον πρέπει να ψάξεις για media player με δέκτη, όχι το αντίστροφό. Άλλη κατηγορία συσκευών. έχεις να προτείνεις κάποιον?

button
09-01-13, 11:26
είναι δυνατών το τηλεκοντρόλ του edison να ανοίγει και τον δορυφορικό δέκτη άλλης μάρκας ταυτόχρονα

phantom77
09-01-13, 11:38
έχεις να προτείνεις κάποιον?
Δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς. Οι τιμές τους ανεβαίνουν αρκετά.

Η Crystal Audio βγάζει ένα media player με διπλό ψηφιακό δέκτη, το Appstreamer TV (http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Media-Players/Ethernet/With-MPEG-4-decoder.aspx). Μπορείς να αρχίσεις απο εκεί το ψάξιμο.


είναι δυνατών το τηλεκοντρόλ του edison να ανοίγει και τον δορυφορικό δέκτη άλλης μάρκας ταυτόχρονα
Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να συμπίπτουν οι εντολές τηλεκοντρόλ διαφορετικών συσκευών. Πρόσφατα διαπίστωσα οτι τα πλήκτρα έντασης ήχου μιας τηλεόρασης Toshiba άλλαζε κανάλια σε δέκτη Opticum. Παλιότερα υπήρχε πρόβλημα με ορισμένους δέκτες και τηλεοράσεις LG.

HELL_pegaSOS
09-01-13, 16:47
Η εικόνα του δέκτη μου στα προαναφερθέντα κανάλια έχει φτιάξει από τότε που σταματήσαν τοα μποφόρ.
Κάποια μικροπροβλήματα με τετραγωνάκια και διακοπε΄ς στον ήχο εμφανίζονται πότε πότε.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, τα κανάλια MEGA, SKAI, STAR, TV5 Europe έχουν κοινή κεραία γιατί όποτε εμφανίζεται μικρό η μεγάλο πρόβλημα στην λήψη γίνεται και στα 4 ταυτόχρονα.
Τα κανάλια του Κυριακού (ANT1 και Makedonia) φαίνονται ανεπηρέαστα όπως κι όλα τα υπόλοιπα τοπικά και μικρότερης δημοτικότητας.

phantom77
09-01-13, 17:38
Τα κανάλια ανα συχνότητα είναι:

23: ET1, NET, ET3, EPT HD, ΕΡΑ-ΝΕΤ, ΕΡΑ2, ΕΡΑ3, ΕΡΑΣπορ, Κόσμος

24: Alpha, ANT1, Μακεδονία TV

29: Mega, Σκαι, Star

31: Nickelodeon+, Δίον, Εγνατία, Europe 1, Extra θεσσαλονικης, Βεργινα

46: Euronews, TV5

50: 4Ε, TV100, Euro, Γνώμη

52: ΤΕΙ Θεσσαλονικης HD

56: Βουλη, BBC World, DW, RIK

59: Time, Xαλκιδικη TV, APT, Channel 9, Test5, Test 6

Mega, Σκαι και Star εκπέμπουν μαζί οπότε είναι λογικό να παρουσιάζουν κοινά προβλήματα.
Το TV5 μάλλον έχει χαμηλό σήμα.

HELL_pegaSOS
09-01-13, 18:36
Ok ευχΡιστώ για την άμεση απάντηση. :respekt:

cranky
09-01-13, 23:18
Ο Ariva Τ65 μου, μιά-δυό φορές την μέρα, βγάζει μώβ παραθυράκι, που προειδοποιεί για απενεργοποίηση σε ΧΧ δευτερόλεπτα, και κάνει αντίστροφη μέτρηση.
Το ακυρώνω πατώντας «Back», αλλα αργότερα το ξαναβγάζει.
Το κάνει σε οποιοδήποτε κανάλι.

Τί να φταίει ; :scratch

nmavro73
09-01-13, 23:31
Εμάς στο άσχετο το τηλεκοντρολ του φορητού CD player ανοίγει την τηλεόραση. Τουλάχιστον το κάνει μόνο όταν δουλεύει

phantom77
09-01-13, 23:34
Ο Ariva Τ65 μου, μιά-δυό φορές την μέρα, βγάζει μώβ παραθυράκι, που προειδοποιεί για απενεργοποίηση σε ΧΧ δευτερόλεπτα, και κάνει αντίστροφη μέτρηση.
Το ακυρώνω πατώντας «Back», αλλα αργότερα το ξαναβγάζει.
Το κάνει σε οποιοδήποτε κανάλι.

Τί να φταίει ; :scratch

Για ψάξε μήπως έχει ενεργοποιημένους χρονοδιακόπτες για κλείσιμο.

cranky
09-01-13, 23:37
Πού τα βρίσκω αυτά, Κώστα ;

HELL_pegaSOS
10-01-13, 00:22
Απορώ ρε cranky πως τους θυμάσαι όλους με τα μικρα τους...
Εγώ το μόνο που μπορώ ξεκάθαρα να απομνημονεύσω είναι τα avatars.

phantom77
10-01-13, 01:00
Πού τα βρίσκω αυτά, Κώστα ;

Option > Sleep

manoulamou
10-01-13, 01:08
... Εγώ το μόνο που μπορώ ξεκάθαρα να απομνημονεύσω είναι τα avatars.
Μερικοι που εχουν τα ιδια πώς τους ξεχωριζεις,
εγω εαν δεν προσεξω username μπερδευομαι!

Σημερα ειχε ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ στη ΝΕΤ κι επειδη δεν πιανουμε κρατικα, απογοητευτηκε ο γιος μου... "ΕΕΕμμμ ασχολησου κι εσυ λιγο" του λεω: οχι μονο torrents, youtube, ταινιες και mp3s!!! :whistle:

cranky
10-01-13, 02:30
Option > Sleep
Το βρήκα, και το έβαλα στο «off». :yahoo:

http://img196.imageshack.us/img196/5042/thankuspin.gif




Εγώ το μόνο που μπορώ ξεκάθαρα να απομνημονεύσω είναι τα avatars.
Αυτό είναι πιό δύσκολο.
Κάποιοι, μπορεί ν' αλλάζουν συχνά avatar, αλλα, όνομα, δεν μπορούν ν' αλλάξουν, ποτέ.

HELL_pegaSOS
10-01-13, 02:46
Έχω φωτογραφική μνήμη φαίνεται...


Ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία με τον αποκωδικοποιητή μου (LifeView BOXHD2 v2 με Ferguson λογισμικό) είναι ότι κάποια αρχεία σε mp4 μου τα σταματάει λίγο πριν το τέλος.
Απορώ με τον αν είναι πρόβλημα των αρχείων ή του αποκωδικοποιητή.

Μέχρι στιγμής μου το χει κάνει μόνο σε 1080p ταινίες και συγκεκριμένα τις Black Night Rises πάνω στο δίωρο και σε 2 Lord Of The Rings Extended.
Ξανακατέβασα το ίδιο αρχείο batman, το ξανάγραψα κι έγινε το ίδιο.:down: Δεν μου επέτρεπε καν να προσπεράσω εκείνη την σκηνή με fast forward αλλα με επέστρεφε στο μενού.
Αναγκάστηκα να δω την συνέχεια άλλη μέρα από άλλο release.

Τα ίδια και για τα Lord of the rings.
Στο Fellowship λίγο πριν το τέλος και στο Return Of the King στο τρίωρο κι ενώ υπολοιπόταν μία περίπου ώρα.:evil:


Πρόβλημα των αρχείων? Τρεις φορές μέσα σε 10 μέρες? Και μόνο για αρχεία που ξεπερνούν τα 2 γίγα?
Η μήπως κάποιο πρόβλημα του αποκωδικοποιητή?

cranky
10-01-13, 03:48
Η μήπως κάποιο πρόβλημα του αποκωδικοποιητή?
Δεν κάνεις και μια δοκιμή με το εργοστασιακό του firmware ;

mr_element
10-01-13, 04:17
52: ΤΕΙ Θεσσαλονικης HD


Το 52 είναι επίσης ο αριθμός του λεωφορείου-καρκίνου που μπαίνει μέσα στα ΤΕΙ και αφήνει τους φοιτητές. Του μοναδικού λεωφορείου που πάει μέσα στα ΤΕΙ και είναι μονίμως πίτα, μονίμως αργοπορημένο! Ως φοιτητής του εν λόγω ΤΕΙ το βρίσκω αρκετά χιουμοριστικό που το κανάλι "μας" εκπέμπει σε αυτή τη συχνότητα.


Και για να πω και κάτι ONTOPIC πήγα και πήρα τον HD αποκωδικοποιητή της OSIO που δίνει ο Γερμανός για 40€. Μακριά παιδιά. Φοβερά αργός στην εναλλαγή καναλιών, ως media player δεν λέει και πολλά αφού ούτε ήχο AC3 δεν παίζει και έχει και θέμα ενίοτε βρίσκω τα κανάλια να έχουν φάει reset χωρίς να τον έχουμε πειράξει.

phantom77
10-01-13, 11:31
Ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία με τον αποκωδικοποιητή μου (LifeView BOXHD2 v2 με Ferguson λογισμικό) είναι ότι κάποια αρχεία σε mp4 μου τα σταματάει λίγο πριν το τέλος.
Απορώ με τον αν είναι πρόβλημα των αρχείων ή του αποκωδικοποιητή.

Πρόβλημα των αρχείων? Τρεις φορές μέσα σε 10 μέρες? Και μόνο για αρχεία που ξεπερνούν τα 2 γίγα?
Η μήπως κάποιο πρόβλημα του αποκωδικοποιητή?
Είναι γνωστό πρόβλημα των δεκτών με Mstar. Λίγο μετά τις 2 ώρες σταματάνε την αναπαραγωγή ΜΡ4.
Δοκίμασε να κάνεις remux σε MKV μήπως και στρώσει.



Και για να πω και κάτι ONTOPIC πήγα και πήρα τον HD αποκωδικοποιητή της OSIO που δίνει ο Γερμανός για 40€. Μακριά παιδιά. Φοβερά αργός στην εναλλαγή καναλιών, ως media player δεν λέει και πολλά αφού ούτε ήχο AC3 δεν παίζει και έχει και θέμα ενίοτε βρίσκω τα κανάλια να έχουν φάει reset χωρίς να τον έχουμε πειράξει.
Χαρακτηριστικά συμπτώματα δέκτη με Mstar που δεν έχει εξελιγμένο λογισμικό. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά.

HELL_pegaSOS
10-01-13, 17:01
Είναι γνωστό πρόβλημα των δεκτών με Mstar. Λίγο μετά τις 2 ώρες σταματάνε την αναπαραγωγή ΜΡ4.
Δοκίμασε να κάνεις remux σε MKV μήπως και στρώσει.


Αυτό είναι γνωστό πρόβλημα και μόλις το πήρα χαμπάρι? :mad:
Ευθύνη του επεξεργαστή ή του λογισμικού?


Γιατί κάνω αυτή την χαζή ερώτηση?
Χτες είδα την τιτανοτεράστια ταινία τρόμου "Cabin In The Woods".

Από το 30λεπτό και μετά άρχισε η ταινία να χάνει frames... Λες και την έπαιζα σε κανέναν intel atom πρώτης γενιάς και μπούκωνε ο καημένος.
Μιλάμε σερνόταν ήχος και εικόνα, ήθελες να πετάξεις το τηλεκοντρόλ γιατί μόνο οι διάλογοι έβγαιναν στον προβλεπόμενο χρόνο ενώ ήχος και εικόνα ανάλογα τα κέφια...
Αναγκάστηκα να δω την ταινία στο PC και να ηρεμήσω.

Νωρίτερα από αυτό παρατήρησα στην ίδια ταινία άλλη μία παραξενιά που συνέβη πρώτη (κι ελπίζω τελευταία) φορά:
Οταν πάγωσα την εικόνα με Pause και πήγα λίγο πίσω την σκηνή επειδή μου διέφυγε ένας διάλογος, η ταινία έχασε τον ήχο!
Χρειάστηκε να πατήσω ξανά Pause, Play, Volume Up-Down σε τυχαία σειρά και επαναλαμβανόμενα και στο τέλος ξανά Play για να βγάλει τον ήχο 2-3 δευτερόλεπτα μετά το Play.:mad:
Ολη η κατασταση επιδεινονόταν επειδή το Back 2x λειτουργεί σαν 4x, μία γνωστή παραξενιά του Ferguson firmware την οποία έχω αποδεχτεί.
Αυτό το άντεξα και προσπάθησα να μην ξαναπατήσω Back κάτι αδύνατο σε μία ττέτοια ταινία.
Εκεί που το γεράκι συγκρούεται στο "κενό" δεν άντεξα να μην το βάλω πίσω κι από την αρχή.

- - - Updated - - -


Δεν κάνεις και μια δοκιμή με το εργοστασιακό του firmware ;

Φοβάμαι πως με όλα αυτά τα προβλήματα, μέχρις ότου βγάλουν ένα σταθερό firmware που να τα κάνει όλα όπως πρέπει, θα κάνω κι εγώ καμία πατέντα με διπλό USB και όποτε θέλω να δω ταινία συγκεκριμένου φορμάτ να φορτώνω το κατάλληλο firmware.

Ε, ΜΑ!!!

- - - Updated - - -




Το 52 είναι επίσης ο αριθμός του λεωφορείου-καρκίνου που μπαίνει μέσα στα ΤΕΙ και αφήνει τους φοιτητές. Του μοναδικού λεωφορείου που πάει μέσα στα ΤΕΙ και είναι μονίμως πίτα, μονίμως αργοπορημένο! Ως φοιτητής του εν λόγω ΤΕΙ το βρίσκω αρκετά χιουμοριστικό που το κανάλι "μας" εκπέμπει σε αυτή τη συχνότητα.



Χωρίς πλάκα?
Υπάρχει τέτοιο κανάλι...? :lol:

Γιατι δεν το έχω εντοπίσει?

Seitman
10-01-13, 17:03
Πρέπει να είσαι προς τα δυτικά για να κάνεις λήψη του 52.

@ ADSLgr.com All rights reserved.