PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

nyannaco
21-04-13, 20:20
Οσον αφορά το θόρυβο, έχει να κάνει με το SCARTοκαλώδιο (τσάμπα νομίζεις το βαφτίσανε έτσι; ). Δυστυχώς δεν υπάρχει έυκολος τρόπος να ξέρεις ότι βρήκες ένα καλής ποιότητας :(

phantom77
21-04-13, 20:20
O βόμβος ακούγεται σε πολλούς δέκτες όταν συνδεθούν με scart. Κάτι γίνεται με το καλώδιο ή την έξοδο scart του δέκτη. Άν έχεις άλλο καλώδιο, δοκίμασε το. Ίσως μειωθεί ο βομβος.

Για τη μετατροπή του HD σε SD, αυτό το κάνουν μόνο οι HD δέκτες.

akilleas
22-04-13, 08:27
Το έχω ξαναγράψει και δίπλα ότι έχω βόμβο από CDVB-HD με σύνδεση hdmi σε Philips Τηλεόραση.

#sent from my Amstrad CPC6128#

phantom77
22-04-13, 12:40
Το έχω ξαναγράψει και δίπλα ότι έχω βόμβο από CDVB-HD με σύνδεση hdmi σε Philips Τηλεόραση.

#sent from my Amstrad CPC6128#

Στην περίπτωση σου μάλλον φταίει η...Philips :p

Έχω συνδέσεις αρκετούς δέκτες σε 3 τηλεοράσεις με HDMI και σε καμία δεν είχα βόμβο. Ο SD με scart όμως στη Philips των γονιών μου, κάνει σαν τουρμπίνα πριν την απογείωση.

lehrer
23-04-13, 09:22
Στην Κρητη η ψηφιακη ξεκιναει 31.05.. Ψαχνω για δεκτη. Πρεπει να εχει HDMI και να είναι αξιοπιστος. Η εγγραφη προγραμματων δεν με ενδιαφερει πολυ. Τι προτεινετε;

phantom77
23-04-13, 12:29
Στην Κρητη η ψηφιακη ξεκιναει 31.05.. Ψαχνω για δεκτη. Πρεπει να εχει HDMI και να είναι αξιοπιστος. Η εγγραφη προγραμματων δεν με ενδιαφερει πολυ. Τι προτεινετε;

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι εγγραφές, όποιο και να πάρεις απο τους "επώνυμους" δεν θα έχεις πρόβλημα. Δες μοντέλα απο Opticum, Lifeview, Crystal Audio.

apd
23-04-13, 14:06
Με το δικό μου θεματάκι (#2146) κανένα νέο;

phantom77
23-04-13, 14:50
Με το δικό μου θεματάκι (#2146) κανένα νέο;

Δεν σε ξέχασα, μη φοβάσαι :)
Οι περισσότεροι δέκτες που βγάζουν αναλογικό ήχο έχουν βύσμα mini-jack (ακουστικών). Έτσι είναι οι Opticum και Lifeview BOXHD A2
Ψάχνω για δέκτη με έξοδο 2xRCA.

- - - Updated - - -

Λοιπόν...
Έξοδο ήχου σε RCA έχουν οι Strong SRT 8105 (http://www.skroutz.gr/s/440379/Strong-SRT-8105.html?keyphrase=Strong+8105)και 8106 (http://www.skroutz.gr/s/2132746/Strong-SRT-8106.html). Ο 8105 έχει επεξεργαστή ALi3601, μάλλον και ο 8106.
Αξιόπιστοι δέκτες αλλα έχω ακούσει παράπονα για την ποιότητα εικόνας.

Υπάρχει και ο Synaps THD-2856+ (http://www.synaps.tv/?q=product&id=168) με αξιοθαύμαστο λογισμικό στα χαρτιά αλλα δεν έχω διαβάσει εντυπώσεις για τις πραγματικές του δυνατότητες. Τώρα που τον ξαναβλέπω, ίσως τον αγοράσω (όταν πουλήσω τους υπόλοιπους 3 δέκτες που έχω να κάθονται στο ράφι :p )

apd
23-04-13, 17:34
Διαβάζοντας και στο ΑVClub έλεγα να πάρω τον Ariva T65, αλλά η έλλειψη έστω μίνιτζακ με χαλάει. Θα προτιμούσα επίσης το USB πίσω, οπότε οι Opticum είναι μάλλον μονόδρομος. Πέρα από τα θέματα του fw, από εικόνα πώς είναι;

ΒΤW, Οι Strong τι παραπάνω έχουν και είναι τόσο ακριβότεροι;

phantom77
23-04-13, 17:55
Είχα Opticum STB HD N1 για ένα μήνα περίπου. Δεν μου άρεσε η εικόνα του στα SD τηλεοπτικά. Στο ΑVClub θα βρεις τις εντυπώσεις μου.
Ο Τ65 τα καταφέρνει καλύτερα, στην κίνηση ιδίως.

Οι Strong είναι προσεγμένα μηχανήματα. Η εταιρία είναι γερμανική (μερικοί λένε οτι έχει βάση στην Ιαπωνία). Μαζί με την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ανεβαίνει το κόστος.

akilleas
24-04-13, 00:24
Στην περίπτωση σου μάλλον φταίει η...Philips :p

Έχω συνδέσεις αρκετούς δέκτες σε 3 τηλεοράσεις με HDMI και σε καμία δεν είχα βόμβο. Ο SD με scart όμως στη Philips των γονιών μου, κάνει σαν τουρμπίνα πριν την απογείωση.

Κλείνοντας τον αποκωδικοποιητή όμως σταματάει αμέσως ο βόμβος.

apd
24-04-13, 09:15
OK, τα λέμε στο AVC.

kourkos
26-04-13, 21:23
ξαφνικα σημερα οταν ανοιξα την τηλεοραση ελεγε ''χωρις σημα'' για κανενα καναλι . εχω αυτο το μηχανημα

http://img.ebw.gr/49445/EASYBUYWORLD_WWW_EBW_GR_OSIO-OST-6095HD-OST-6095HD.png

τι μπορει να φταιει ; ο απο πανω εχει κανονικα σημα . τον αποσυνδεσα τον εσβησα για λιγη ωρα αλλα παλι τα ιδια . συνδεσεις κανονικα ολα

ευχαριστω

περιοχη Βεροιας

phantom77
26-04-13, 21:37
Αν μπορείς, δοκίμασε τον δέκτη σε κάποιο γείτονα για να αποκλείσουμε κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση.
Αν δεν παίζει ούτε εκεί, κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως ξεκολλήσει.

kourkos
26-04-13, 21:42
Αν μπορείς, δοκίμασε τον δέκτη σε κάποιο γείτονα για να αποκλείσουμε κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση.
Αν δεν παίζει ούτε εκεί, κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως ξεκολλήσει.

να εισαι καλα

nyannaco
27-04-13, 09:29
Κι αν δεν γίνει τίποτα με το reset, τσέκαρε την κεραία.

xrhstos
28-04-13, 19:58
Στην Κρητη η ψηφιακη ξεκιναει 31.05.. Ψαχνω για δεκτη. Πρεπει να εχει HDMI και να είναι αξιοπιστος. Η εγγραφη προγραμματων δεν με ενδιαφερει πολυ. Τι προτεινετε;

Εμένα αντιθέτως με ενδιαφέρουν οι εγγραφές!!! Ποιό δέκτη προτείνετε??? Θέλω ένα με HDMI κι ένα με SCART...

Επίσης σε μία TV που παίρνει κάρτα CI είναι καλύτερο να βάλω καρτούλα ή εξωτερικό δέκτη??? Η πρώτη λύση με την καρτούλα είναι πιο βολική αλλά είναι καλύτερη ή το ίδιο καλή με τον εξωτερικό δέκτη???

phantom77
28-04-13, 21:47
Για εγγραφές, προτείνω δέκτη με τσιπ της ALi και ειδικότερα κάποιο μοντέλο της Opticum. Πολύ προσεγμένο λογισμικό αλλα έχει τα εγγενή προβληματάκια στην εικόνα που έχει το ΑLi3601. Το σημαντικότερο πρόβλημα των Opticum για μένα είναι το ασθενές ρεύμα που δίνουν στη USB. Αν λοιπόν θέλεις να συνδέσεις σκλήρό δίσκο, πρέπει να έχει ξεχωριστή τροφοδοσία.

Οι νεότεροι δέκτες με ALi3801 έχουν λύσει τα προβλήματα εικόνας αλλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν έχουν το βασικό λογισμικό της μαμάς εταιρίας.
Δοκιμασμένοι είναι οι Lifeview LV6TBOXHDA1 και Α2 ενω ενδιαφέρον έχει ο Digiview DV-127 (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&category_id=157&option=com_virtuemart&Itemid=59) με πολύ καλό τηλεκοντρόλ (που ελέγχει και την τηλεόραση) και αναλογική έξοδο ήχου.Πρόσφατα βγήκε και μοντέλο της Opticum με ALi3801 αλλα δεν έχει έρθει στην Ελλάδα.

Για μικρή τηλεόραση, ο Supra SDT-90 (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603569) φαίνεται να είναι μηχανάκι χωρίς προβλήματα.

Οι κάρτες CI δεν είναι η καλύτερη λύση. Γλιτώνει μεν το έξτρα τηλεκοντρόλ αλλα, λόγω της μετατροπής του σήματος απο MPEG4 σε MPEG2, πέφτει η ποιότητα της εικόνας. Φαντάσου να βλέπεις μπάλα στον ΑΝΤ1, είναι που είναι χάλια η εικόνα, με τη μετατροπή δεν θα βλέπεται :p
Φυσικά με τις CI ξεχνάς τις εγγραφές.

- - - Updated - - -

Να προσθέσω οτι οι περισσότεροι HD δέκτες είναι και ικανοί media players πλέον. Μόνο για αυτό αξίζουν τα λίγα ευρώ παραπάνω.

tasosdav
29-04-13, 12:34
Γεια σας. Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα κάποια γνώμη από εσάς. Έχω μια παλια τηλεόραση και θέλω να βάλω ένα δέκτη mpeg4 sd , συγκεκριμένα τον TV STAR T910. Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτόν και αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα για sd mpeg4 όχι πολύ ακριβό. Ευχαριστώ.

phantom77
29-04-13, 12:56
Οι SD δέκτες δεν βγάζουν συνήθως προβλήματα. Λιγότερες δυνατότητες σημαίνει και λιγότερες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά :)

Ο TVStar έχει πολύ μικρό τηλεκοντρόλ, μεγέθους πιστωτικής σχεδόν και παίρνει πλακέ "μπαταρία ρολογιού". Δες και τον Supra που πρότεινα πιο πάνω. Καλύτερο τηλεκοντρόλ και κάπως καλύτερος media player.

tasosdav
29-04-13, 13:03
Ευχαριστώ.

prodromosfan
29-04-13, 22:20
εχω μπροστα μου ενα δεκτη synaps 2855 (http://www.synaps.tv/?q=product&id=116) που αρνείται να παιξει υποτιτλους
τι ιδια ονοματα του εχω βαλει, τι χωρις κενα, πρεπει λογικα να εχω εξαντλησει ολες τις επιλογες.
θυμαστε το προγραμμα που τους ενσωματωνει στην ταινια;
και επισης, εχεις κανεις αλλο το ιδιο προβλημα;

αναβαθμισμενος στο τελευταιο firmware 1.0.12
και επειδη εγω εχω τον not lifeview εχουν το ιδιο μενου αρα το ξερω το μενου του. :(

cranky
29-04-13, 22:51
θυμαστε το προγραμμα που τους ενσωματωνει στην ταινια;
και επισης, εχεις κανεις αλλο το ιδιο προβλημα;
Μπορείς και με το Avidemux.

Τα ίδια μου κάνει κι' εμένα ο Ariva Τ65. :mad:
Και το ίδιο αρχείο, σε άλλο αποκωδικοποιητή, παίζει μιά χαρά.

phantom77
30-04-13, 00:00
εχω μπροστα μου ενα δεκτη synaps 2855 (http://www.synaps.tv/?q=product&id=116) που αρνείται να παιξει υποτιτλους
τι ιδια ονοματα του εχω βαλει, τι χωρις κενα, πρεπει λογικα να εχω εξαντλησει ολες τις επιλογες.
θυμαστε το προγραμμα που τους ενσωματωνει στην ταινια;
και επισης, εχεις κανεις αλλο το ιδιο προβλημα;

αναβαθμισμενος στο τελευταιο firmware 1.0.12
και επειδη εγω εχω τον not lifeview εχουν το ιδιο μενου αρα το ξερω το μενου του. :(
Μήπως πρέπει να πατήσεις το πλήκτρο SUB για να εμφανιστούν; Όταν το πατάς το πλήκτρο αυτό τι βλέπεις στην οθόνη; Κανονικά πρέπει να βγάζει λίστα με διαθέσιμους υπότιτλους.

Βλέπω οτι ο Synaps έχει την θύρα USB στο πίσω μέρος. Μήπως χρησιμοποιείς USB hub για να την φέρεις μπροστά;

prodromosfan
30-04-13, 00:42
subtitle off βγαζει
και οχι απευθειας συνδεω το usb απο πισω

phantom77
30-04-13, 00:48
Με τι τύπους βιντεο εμφανίζεται το πρόβλημα;
Δοκίμασε να τους ενσωματώσεις σε MKVμε το MKVMerge\MKVToolnix

HELL_pegaSOS
02-05-13, 02:46
Μπορείς και με το Avidemux.

Τα ίδια μου κάνει κι' εμένα ο Ariva Τ65. :mad:
Και το ίδιο αρχείο, σε άλλο αποκωδικοποιητή, παίζει μιά χαρά.

Εγώ πάλι με LifeView έχω firmware του T65 και δεν αντιμετωπίζω (σχεδόν) πρόβλημα με υπότιτλους.
Νούμερα κάνει στα mkv με ενσωματωνένους ξένους. Αν δώσω όνομα υποτίτλου ίδιου με την ταινία μπερδέυεται και μετά από λίγο βγάζει τους ξένους και τούμπαλιν. Οταν έχω να κάνω με αγγλικούς όλα καλά αλλα με βουλγάρικους, nordic είναι άστα να πάνε.
Στα mkv λοιπόν ορίζω όνομα υπότιτλου με διαφορετική κατάληξη πχ. "moviename.GR" και κάπως μπαλώνεται η κατάσταση
(οι ενσωματωμένοι υπάρχει πάλι πιθανότητα να εμφανιστούν αλλά σπανιότερα και σε μεμονωμένες στιγμές)

EDIT:
Τα mkv δεν τα πολυβλέπω πλέον και πάλι καλά.
Τα mp4 σπανιότερα έχουν θέματα.
MP4 ftw...

vothros
09-05-13, 12:10
Τώρα τελευταία η τηλεόραση εμφανίζει πιξελιάσματα (αυτά που κρατάνε 1-2 δευτερόλεπτα και φεύγουν) σε αόριστους χρόνους.
Αυτό να φανταστώ είναι απο τον αποκωδικοποιητή, έτσι; Έχω τον Ferguson T65, είναι συνδεδεμένος με HDMI.
Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;
Δεν έχω κάνει update firmware, αυτό που είχε.

phantom77
09-05-13, 12:28
Δεν είναι απαραίτητα απο τον δέκτη. Αν είναι πρόβλημα του δέκτη, συνήθως εμφανίζεται λόγω υπερθέρμανσης.
Πιστεύω όμως οτι οφείλεται σε σκαμπανεβάσματα της ποιότητας\έντασης του τηλεοπτικού σήματος. Δυστυχώς το ψηφιακό είναι αρκετά ευαίσθητο σε παρεμβολές, ειδικά αν τα καλώδια δεν είναι καλής ποιότητας.

vothros
09-05-13, 12:31
Δεν είναι απαραίτητα απο τον δέκτη. Αν είναι πρόβλημα του δέκτη, συνήθως εμφανίζεται λόγω υπερθέρμανσης.
Πιστεύω όμως οτι οφείλεται σε σκαμπανεβάσματα της ποιότητας\έντασης του τηλεοπτικού σήματος. Δυστυχώς το ψηφιακό είναι αρκετά ευαίσθητο σε παρεμβολές, ειδικά αν τα καλώδια δεν είναι καλής ποιότητας.

Δηλαδή, ακόμα κι αν τον γυρίσω πίσω επειδή είναι εντός εγγύησης, θα μου κάνει πάλι το ίδιο;
Να πάρω δηλαδή ακριβό HDMI καλώδιο;

Seitman
09-05-13, 12:41
Δεν είναι θέμα HDMI. Το καλώδιο της κεραίας εννοεί ο φαντομάς.

phantom77
09-05-13, 12:52
Δεν είναι θέμα HDMI. Το καλώδιο της κεραίας εννοεί ο φαντομάς.

Αυτό ακριβώς.

Ο Fergie δεν έχει πολύ ευαίσθητο tuner. Να φανταστείς οτι τον επηρέαζε ο υπολογιστής που είχα δίπλα του και έχανε τα κανάλια με το πιο ασθενές σήμα.
Μετακινώντας τα καλώδια κεραίας μακρυά απο τυχόν παρεμβολές βελτιώθηκε η κατάσταση

vothros
09-05-13, 13:51
Αυτό ακριβώς.

Ο Fergie δεν έχει πολύ ευαίσθητο tuner. Να φανταστείς οτι τον επηρέαζε ο υπολογιστής που είχα δίπλα του και έχανε τα κανάλια με το πιο ασθενές σήμα.
Μετακινώντας τα καλώδια κεραίας μακρυά απο τυχόν παρεμβολές βελτιώθηκε η κατάσταση

Δίπλα απο τον αποκωδικοποιητή ακριβώς έχω ένα dvd player.
Λέτε να κάνει παρεμβολές;

phantom77
09-05-13, 13:58
Αν λειτουργεί το dvd player την ώρα που βλέπεις προβλήματα στην εικόνα, ίσως.

Απο θερμοκρασία πως είναι ο δέκτης;

vothros
09-05-13, 14:22
Αν λειτουργεί το dvd player την ώρα που βλέπεις προβλήματα στην εικόνα, ίσως.

Απο θερμοκρασία πως είναι ο δέκτης;

Δεν λειτουργεί, κλειστό είναι. Είναι δηλαδή σε "stand-by".
Δεν τον έπιασα ποτέ να δω για θερμοκρασία, θα το κοιτάξω κι αυτό.
Πάντως, με firmware upgrade, δεν τίθεται θέμα, έτσι;

phantom77
09-05-13, 14:28
Δεν θυμάμαι το λογισμικό του Τ65 να επηρεάζει την ευαισθησία του.

Αν το DVD έκανε παρεμβολές θα ήταν απο το μοτέρ του, Σε stand by δεν λειτουργεί οπότε δεν φταίει αυτό.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά και μπορεί να φταίει ο πομπός ή να μετακινήθηκε λίγο η κεραία με αποτέλεσμα να χαλάσει η λήψη. Τι επίπεδα σήματος δείχνει ο δέκτης όταν κάνει τα πιξελιάσματα;

vothros
09-05-13, 14:38
Τι επίπεδα σήματος δείχνει ο δέκτης όταν κάνει τα πιξελιάσματα;

Αυτό πως θα το δω;

mpokwsths
09-05-13, 21:38
Ρίχνοντας μία γρήγορη ματιά στο thread συμπέρανα ότι καλή και σχετικά οικονομική λύση είναι ο Ferguson T65.
Τι παραπάνω έχει από τον LifeView A2; Αξίζει τα παραπάνω 20+ € (αυτή την εβδομάδα παίζει ο A2 στα 25€);
Με ενδιαφέρει η καλή ποιότητα εικόνας και media player να παίζει χωρίς προβλήματα τα MKV (με AC3) από USB.

phantom77
09-05-13, 21:50
Και οι δύο έχουν καλή εικόνα και media player.
Ο Τ65 έχει πιο "μαλακή" εικόνα ενω ο Α2 έχει πιο έντονα χρώματα και ίσως πιο σκοτεινά. Δυστυχώς δεν έχει τα ρυθμιστικά εικόνας που έχει ο Α1.

Σε αυτή την τιμή ο Α2 είναι πολύ καλή επιλογή. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι η σχεδόν ανύπαρκτη υποστήριξη (αμφιβάλω αν δούμε ποτέ αναβάθμιση) και το άβολο τηλεκοντρόλ του,

gio4
11-05-13, 20:02
bitmore DTV300 - HD, mpeg2/4

Τον ξέρει κανείς;
Μου βρήκε τα κανάλια και σε γενικές γραμμές Ο.Κ. Αλλά σε μερικά mkv μου βγάζει no audio codec support και επίσης δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους!!! -λογικό;

Δεν βρήκα και πως να κάνω αναβάθμιση δηλαδή από που μπορώ να κατεβάσω το λογισμικό για την αναβάθμιση μια που τα site είναι under construction.
Πήρα μάπα για καρπούζι; -Να το αλλάξω;
Ποιο να πάρω;

talos_2002
11-05-13, 21:53
O DTV300 δεν αποκωδικοποιεί AC3 (Dolby digital), πρέπει να μετατρέψεις τον ήχο σε άλλη μορφή.
Εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/92779-Μετατροπή-ήχου-AC3-(Dolby-Digital)-DTS-κ-τ-λ-με-το-meGUI) υπάρχει περιγραφή ενός τρόπου.

gio4
12-05-13, 13:02
Δηλ. Θα πρέπει κάθε φορά να το κάνω αυτό; -δεν παίζει! Θα τους τον πάω πίσω! ...το θέμα ειναι οι άλλοι δύο αποκωδικοποιειτές που είχαν εκεί θα παίζουν ελληνικούς υπότιτλους και οποιοδήποτε audio codec χωρίς πρόβλημα; ...ήταν ένας crypto και ένας F&U...
Μα να μην παίζει ο bitmore ελληνικούς υπότιτλους; Νιώθω σαν να γυρνάω δεκαετίες πίσω!

Υπάρχει κανείς ευχαριστημένος από αποκωδικοποιειτές τις τάξης ~40€ που εκτός από τα ψηφιακά κανάλια να παίζει και καμια ταινία με ήχο και ελληνικούς υπότιτλους;

phantom77
12-05-13, 13:17
Με Crypto και F&U δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν θα παίζουν AC3. Με τόσα μοντέλα στην αγορά, απορώ πως κρατάνε λογαριασμό.

Μια καλή λύση είναι ο Crystal Audio PrimeHD. Απο ελληνική εταιρία, τουλάχιστον τα ελληνικά είναι σίγουρα :p
To κακό είναι οτι ίσως χρειαστεί να μετατρέψεις την κωδικοποίηση των υποτίτλων.

fsmpoing
13-05-13, 16:07
Δίπλα απο τον αποκωδικοποιητή ακριβώς έχω ένα dvd player.
Λέτε να κάνει παρεμβολές;

Εχω dvd player που και σε stand by δημιουργει παρεμβολες στην εσωτερικη κεραια (Πρεπει να "σβηνω" το dvd player για να εχω σημα)

NiKapa
02-06-13, 20:14
Παιδια εδω θα εχουμε απο 26.06 απ'οτι λενε ,προτεινετε καποιες δοκιμασμενες λυσεις μην παμε στα τυφλα ,για την μητερα μου θελω χωρις hdmi

georgep800
03-06-13, 01:44
Καλησπέρα,
Ψάχνω αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση μου η οποία είναι stander definition και έχω μερικές απορίες.

α. Υπάρχει η δυνατότητα ο αποκωδικοποιητής να αναπαράγει ταινίες της μορφής DVD; Όπως ακριβώς δηλαδή τις περνάω απο το DVD στο σκληρό του pc χωρίς καμία μετατροπή; Και να επιλέγω ήχο, υπότιτλους και να την βλέπω;

β. Υπάρχει η δυνατότητα οι αποκωδικοποιητές να συνδέονται με το home cinema και να ακούω απο εκεί τον ήχο; Με ενδιαφέρει μόνο στις ταινίες ώστε να έχω 5.1.

phantom77
03-06-13, 13:33
Παιδια εδω θα εχουμε απο 26.06 απ'οτι λενε ,προτεινετε καποιες δοκιμασμενες λυσεις μην παμε στα τυφλα ,για την μητερα μου θελω χωρις hdmi
Οι SD δέκτες δεν έχουν πολλά προβλήματα γενικά. Καλή περίπτωση είναι ο Crystal Audio Prime-SD (http://www.skroutz.gr/s/2152952/Crystal-Audio-Prime-SD.html). Έχει και ένα υποτυπώδη media player γοα ώρα ανάγκης.


Καλησπέρα,
Ψάχνω αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση μου η οποία είναι stander definition και έχω μερικές απορίες.

α. Υπάρχει η δυνατότητα ο αποκωδικοποιητής να αναπαράγει ταινίες της μορφής DVD; Όπως ακριβώς δηλαδή τις περνάω απο το DVD στο σκληρό του pc χωρίς καμία μετατροπή; Και να επιλέγω ήχο, υπότιτλους και να την βλέπω;

β. Υπάρχει η δυνατότητα οι αποκωδικοποιητές να συνδέονται με το home cinema και να ακούω απο εκεί τον ήχο; Με ενδιαφέρει μόνο στις ταινίες ώστε να έχω 5.1.
Οι SD δέκτες δεν τα καταφέρνουν καλά με τα αρχεία βιντεο. Αν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις και σαν media player πρέπει να πας σε HD μοντέλο.

α. Δεν το έχω ψάξει στα τελευταία μοντέλα. Το πρόβλημα με τα DVD rip είναι οτι αποτελούνται απο 4-5 αρχεία VOB. Αυτό σημαίνει οτι σε κάθε αλλαγή αρχείου, εκτός απο την παύση 2-3 δευτερολέπτων, θα πρέπει να ρυθμίζεις απο την αρχή ήχο και υποτίτλους. Καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις τον container σε MKV βάζοντας όλα τα αρχεία σε ένα.

β. Σχεδόν όλοι οι HD δέκτες (και μερικοί SD) έχουν ψηφιακή έξοδο ήχου σε βύσμα RCA. Κάποιοι όμως βγάζουν μόνο Dolby Digital και όχι DTS απο την ψηφιακή.

Zer0c00L
03-06-13, 20:57
εχω ακουσει καλα λογια παντως για τον δεκτη της Crystal Audio Prime HD τον συγκεκριμενο δεκτη τον αγορασε ο θειος μου ως 2ον καθως ο 1ος του ειναι ο Crystal Audio Micro HD

παντως και οι δυο ειναι πολυ καλυτεροι απο την "πατατα" της F&U DTR-2205HDPVR που ειχα αγορασει εγω για την 32αρα LG που δεν εχει ενσωματομενο MPEG 4 δεκτη γιατι η αλλη τηλεοραση-οθονη η 22 LG εχει ενσωματομενο δεκτη (ισως τον αγορασω αργοτερα ως αντικατασταση του F&U.

αληθεια εχετε παρει χαμπαρι κατι "περιεργα ψηφιακα καναλια" στο 60 και 68 αν δεν κανω λαθος?

υμηττος (αθηνα)

georgep800
04-06-13, 00:55
Οι SD δέκτες δεν τα καταφέρνουν καλά με τα αρχεία βιντεο. Αν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις και σαν media player πρέπει να πας σε HD μοντέλο.

α. Δεν το έχω ψάξει στα τελευταία μοντέλα. Το πρόβλημα με τα DVD rip είναι οτι αποτελούνται απο 4-5 αρχεία VOB. Αυτό σημαίνει οτι σε κάθε αλλαγή αρχείου, εκτός απο την παύση 2-3 δευτερολέπτων, θα πρέπει να ρυθμίζεις απο την αρχή ήχο και υποτίτλους. Καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις τον container σε MKV βάζοντας όλα τα αρχεία σε ένα.

β. Σχεδόν όλοι οι HD δέκτες (και μερικοί SD) έχουν ψηφιακή έξοδο ήχου σε βύσμα RCA. Κάποιοι όμως βγάζουν μόνο Dolby Digital και όχι DTS απο την ψηφιακή.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Οπότε πάω για κάποιον HD δέκτη. Κατά 95% θα τον χρησιμοποιήσω για ταινίες mp3, οπότε αν κατάλαβα καλά ο HD είναι μονόδρομος με αυτό σαν δεδομένο. Επειδή σε όλο το νήμα έχουν αναφερθεί αρκετά μοντέλα, είμαι προβληματισμένος ποιο να επιλέξω. Κάποια αξιόπιστη, οικονομική πρόταση;

Σκεφτόμουνα αυτούς που έχει το πλαίσιο αλλά διαβάζω τα χειρότερα... Αξίζουν ή να μην ασχοληθώ καθόλου;

phantom77
04-06-13, 13:45
Αν σκοπεύεις να βλέπεις ταινίες και να συνδέσεις τον δέκτη σε ενισχυτή για αποκωδικοποίηση ήχου, τότε χρειάζεσαι δέκτη που να βγάζει και DTS στην ψηφιακή του έξοδο.

Προσεγμένος είναι ο Crystal Audio Prime-HD (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=primehd). Δες και τον Opticum T90 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html), αξίζει αν τον βρεις κάτω απο €35. Ίσως σε παιδέψει λίγο το χαμηλό ρεύμα που δίνει στο USB.

- - - Updated - - -

Οι δέκτες του Πλαισίου είναι ακριβοί για αυτά που προσφέρουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.