PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

georgep800
06-06-13, 03:14
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Λέω να πάρω το Opticum T90 που αναφέρεις!

Vaggelis7Rithy
09-06-13, 16:09
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702537


Στα 25 ευρουλακια καλα δεν ειναι; Μιας και τωρα θα ερθει στο Ρεθυμνο DIGEA.... :P

Serafeim Karakostas
09-06-13, 16:11
Πολύ καλή προσφορά.

phantom77
09-06-13, 16:29
Μια χαρά προσφορά. Έτσι δεν έχουν δικαιολογία όσοι σκέφτονται να αγοράσουν SD δέκτη για να γλιτώσουν μερικά ευρώ :)

talos_2002
10-06-13, 19:55
Ταχύτερη αλλαγή καναλιών! :p
Αυτό είναι το πλεονέκτημα των SD δεκτών. Βέβαια, μόνο για σύνδεση σε CRT τηλεοράσεις, καθώς η χαμηλότερη ποιότητα εικόνας των SD είναι εμφανής σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

nmavro73
12-06-13, 11:52
Σημερα μόνο ήχο ακούμε από τα περισσότερα κανάλια.

nnn
12-06-13, 11:53
Σημερα μόνο ήχο ακούμε από τα περισσότερα κανάλια.

Λύθηκε και το θέμα της ψηφιακής μετάβασης, no κανάλια no δέκτες κλπ :rolleyes:

nmavro73
12-06-13, 12:00
Σημερα μόνο ήχο ακούμε από τα περισσότερα κανάλια.

Λύθηκε και το θέμα της ψηφιακής μετάβασης, no κανάλια no δέκτες κλπ :rolleyes:
Δεν κατάλαβα.
Μόνο ο αντ1 δείχνει εικόνα. Ηχο έχουν όλα. Ηθελα να πάρω την εξυπηρέτηση αλλα έχουν μόνο πενταψηφιο. Δεν θέλω να χρεωθω

georgep800
14-06-13, 21:45
Καλησπέρα,
Αν κατάλαβα καλά, όταν βάλεις τον αποκωδικοποιητή κάποια κανάλια θα είναι και πάλι μόνο αναλογικά, σωστά; Γι' αυτό θα πρέπει δηλαδή να συνδέσω το RF Out του αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση εκεί που ήταν η κεραία; Καλά έχω καταλάβει;

phantom77
14-06-13, 21:59
Καλα το καταλαβες :-)

Το μονο που μπορει να σε προβληματισει ειναι οτι καπιοι δεκτες ριχνουν το σημα των ανακογικων οταν αυτο περναει απο τα κυκλωματα τους. Παντως δεν νομιζω να μεινουν πολλα αναλογικα.

georgep800
14-06-13, 22:35
Ωραία και μια ακόμα απορία. Το καλώδιο αυτό τι τύπου είναι; RF cable θα το ζητήσω; Επίσης η είσοδος coaxial που θα συνδεθεί με το ηχοσύστημα(για να έχω ήχο 5.1 στις ταινίες) τι καλώδιο θέλει;

phantom77
15-06-13, 01:36
το καλωδιο RF ειναι το καλωδιο που χρησιμοποιες και τωρα για να συνδεσεις την κεραια στην τηλεοραση. Το μονο που πρεπει να προσεξεις ομως ειναι να εχει θωρακιση για παρεμβολες η\και φεριτες (τα βαρελακια που υπαρχουν στις ακρες καποιων καλωδιων). Δυστυχως το ψηφιακο σημα ειναι πιο ευαισθητο σε παρεμβολες.

Για τον ψηφιακο ηχο, ενα απλο καλωδιο με βυσματα RCA αρκει. Εγω χρησιμοποιω ενα φτηνο πλυ βρηκα ξεχασμενο στο συρταρι. Αν εχεις απο τους λιγους δεκτες με βυσμα-καρφι, θα χρειαστεις καλωδιο με mini-jack στη μια και RCA στην αλλη.

Ρε παιδια, πως βαζω τονους στο ρημαδι το Android??

Nikiforos
15-06-13, 09:31
καλημερα! για να ενισχυσουμε το σημα ληψης γιατι εχω προβλημα στα περιφερειακα καναλια (οχι στα βασικα) τι πρεπει να βαλω? καλυτερη κεραια σε απολαβη ή μπορω να βαλω καποιο ειδος ενισχυτη? επειδη περναω μαζι με το επιγειο και δορυφορικο σημα εχω βαλει πολλα Τ διακλαδωτηρες και για 2 δεκτες οποτε φανταζομαι με ολα αυτα εχω εξασθενιση σε db. Δλδ παει κεραια μετα ενα κουτακι να κανει απο 1 εισοδο σε 2 εξοδους μετα σε 2 Τ (μεικτες SATELLITE-TV), μετα φευγουν τα 2 καλωδια για καθε δεκτη και εκει ξανα Τ (διαχωριστης SATELLITE-TV) και παει στον καθε δεκτη δορυφορικό-επίγειο. Αν δεν ειχα αυτα επρεπε να κανω αλλες 2 τρυπες στον τοιχο στο μπαλκονι και να περαστουν αλλα 2 καλωδια ακομα, το ενα μεχρι την αλλη ακρη του σπιτιου, εεε δεν ελεγε! τι εχετε να προτεινετε για ενισχυση σηματος?

jkoukos
15-06-13, 14:08
Ρε παιδια, πως βαζω τονους στο ρημαδι το Android??
Κρατάς πατημένο το φωνήεν που θέλεις και σου εμφανίζει επιλογές.

phantom77
16-06-13, 11:20
Κρατάς πατημένο το φωνήεν που θέλεις και σου εμφανίζει επιλογές.

Thanks! :oneup:

stefp
16-06-13, 22:32
Θέλω κι εγώ να πάρω αποκωδικοποιητή καθώς ως τώρα είχα τον Crystal Audio Micro HD, ο οποίος είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ για μένα σε αρκετά θέματα (και τον πήρα γιατί είχα διαβάσει τα καλύτερα για αυτόν...), σε φάση που δεν ξέρω μήπως απλά εγώ πέτυχα κανά ελαττωματικό μοντέλο. Πριν ζητήσω τη συμβουλή σας, εν συντομία θα αναφέρω τα παράπονά μου για αυτόν, μια και αναφέρονται αρκετά καλά ας υπάρχει και αντίθετη άποψη!
Το τηλεκοντρόλ του (ή ο δέκτης του..) είναι ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ "ευθύβολο" , το οποίο σημαίνει ότι για να κάνουμε ζαπινγκ σηκωνόμασταν και πηγαίναμε μπροστά του και σημαδεύαμε το "ματάκι".. Σε απόσταση πάνω από 3 μέτρα δεν πιάνει το τηλεκοντρόλ ούτε από ευθεία, και έπιανε ή δεν έπιανε αλλαγή καναλιού ανάλογα σε ποιά ακρη του καναπέ καθόσουν.. Πέραν τούτου αν είχαμε δει ως τη μέση π.χ. ένα βράδυ μια ταινία και θέλαμε να τη συνεχίσουμε την επόμενη μέρα, το fast forward μπορεί να έπαιρνε και 10-15' (κυριολεκτικά) για να φτάσει ως το σημείο που θέλαμε.. Ουσιαστικά ξαναβλέπαμε σε λίγο πιο γρήγορη κίνηση όλη την ταινία.. Τα παλιά VHS πιο γρήγορα προχωρούσαν την κασέτα.. Το θέμα με τον ήχο (που δεν παίζει απλά στέρεο, οπότε έπρεπε να μετατρέψω ότι ταινία είχε 5.1) το δέχομαι, γιατί τελικά με κούρασε, αλλά το ήξερα από πριν.. Τέλος, δε μας φτάναν αυτά, έκανε και μόνο του που και που επανεκκινήσεις.. Μετά από κάποιο σημείο (από κανά χρόνο που το'χαμε) άρχισε άλλα κολλήματα, π.χ. με το που τέλειωνε οτι ταινία έπαιζε από το φλασάκι έμενα ΠΑΝΤΑ κολλημένο με το που γύρισε στο μενού, κι έπρεπε να το βγάλεις από την πρίζα για να συνέλθει... Και μετά από όλα αυτά, από χτες άρχισε να κάνει διακοπές και τη μια δουλεύει τη μία όχι. Δε με ενδιαφέρει καν αν είναι σε εγγύηση ακόμη, γιατί πρακτικά με έχει τόσο εκνευρίσει που δε θέλω να ξαναπάρω τον ίδιο...
Οπότε, για να επανέλθω στην 1η γραμμή .. αφού τα 'παιξε αυτός, θέλω να πάρω ένα καινούργιο που να μην έχει όλα τα παραπάνω θέματα!! Θέλω :
1) να πιάνει άνετα το τηλεκοντρόλ του από οποιαδήποτε (λογική..) απόσταση/γωνία!! (απόσταση ως 6-7m εννοώ, δεν εννοώ να αλλάζει από το απέναντι τετράγωνο!!)
2) να μπορείς να κάνεις forward σε ταινία μέσα σε 1' π.χ. (δεν ξέρω τι χρόνους κάνουν τα άλλα) ή να μπορείς και να του ορίσεις "πήγαινε λεπτό τάδε"
3) να μπορεί να αναγνωρίσει προφανώς usb 2.0 και ει δυνατόν usb 3.0 φλασάκια, ελληνικούς υπότιτλους σε SRT και να παίζει το συνηθισμένο ήχο..

Μιλάμε για HD πάντα, σύνδεση με HDMI με την tv. Δε με ενδιαφέρει καθόλου εγγραφή σε video, σε δίσκο, κτλ. Δεν πρόκειται να το συνδέσω με κανένα ηχοσύστημα περίεργο, ούτε με ενδιαφέρει να βγάζει ομοαξονικό, ή 5.1 ήχο κτλ. Μάλιστα ΑΝ είναι δυνατόν, να μπορεί να κάνει "downgrade" και 5.1 ήχο σε στέρεο για να παίζει από την tv χωρίς να χρειάζεται μετατροπή (αν και πριν καμιά διετία που είχα κοιτάξει κάποιους που το κάναν αυτό, φεύγαν στην τιμή προς τα πάνω αρκετά..).
Και όλα αυτά που λέω... στα 30€ περίπου :)!!! Είδα στα τελευταία ποστ για τον OPTICUM T90 που λέτε και τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2
Με βάση τα παραπάνω που λέτε, τι θα προτείνατε? Κάποιον από αυτούς τους 2, ή κάτι άλλο? Για τον lifeview μου έκανε εντύπωση αυτό που λέει ένας στα σχόλια ότι πρέπει να είναι fat32 τα φλασάκια, ισχύει αυτό??Γιατί αυτό θα'ναι ενδεχομένως πρόβλημα..

phantom77
16-06-13, 23:17
1) να πιάνει άνετα το τηλεκοντρόλ του από οποιαδήποτε (λογική..) απόσταση/γωνία!! (απόσταση ως 6-7m εννοώ, δεν εννοώ να αλλάζει από το απέναντι τετράγωνο!!)
6-7 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση για τα χειριστήρια των δεκτών.

2) να μπορείς να κάνεις forward σε ταινία μέσα σε 1' π.χ. (δεν ξέρω τι χρόνους κάνουν τα άλλα) ή να μπορείς και να του ορίσεις "πήγαινε λεπτό τάδε"
Ο MicroHD λογικά είχε λειτουργία GoTo με την οποία πηγαίνεις σε συγκεκριμένο σημείο της ταινίας. Είναι βασική λειτουργία των δεκτών με τσιπ Mstar και θα μου φαινόταν παράξενο να είχε φύγει απο τον Micro.
Η άλλη κατηγορία δεκτών, αυτή με τσιπ ALi, προχωράς μετακινώντας με τα βελάκια ένα δείκτη πάνω στη μπάρας προόδου. Δεν είναι τόσο ακριβές όσο το GoTo των Mstar.

3) να μπορεί να αναγνωρίσει προφανώς usb 2.0 και ει δυνατόν usb 3.0 φλασάκια, ελληνικούς υπότιτλους σε SRT και να παίζει το συνηθισμένο ήχο..
Οι δέκτες που δοκίμασα μέσα στον τελευταίο χρόνο διάβαζαν άνετα φλασάκια 2.0 και 3.0. Μόνο οι Opticum έχουν ένα θεματάκι με χαμηλή τάση στην USB και με προβλημάτισαν.


Μάλιστα ΑΝ είναι δυνατόν, να μπορεί να κάνει "downgrade" και 5.1 ήχο σε στέρεο για να παίζει από την tv χωρίς να χρειάζεται μετατροπή (αν και πριν καμιά διετία που είχα κοιτάξει κάποιους που το κάναν αυτό, φεύγαν στην τιμή προς τα πάνω αρκετά..).
Υπάρχουν αρκετοί. Ο Crypto 211D στα €30 σε γνωστό κίτρινο online κατάστημα είναι καλή περίπτωση. "Φοράει" τσιπ ALi3801 με καλές επιδόσεις.
Την επόμενη εβδομάδα περιμένω τον Manta DVBT11 που φαίνεται πολύ καλο μηχανάκι. Θα αναφέρω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.

Και όλα αυτά που λέω... στα 30€ περίπου :)!!! Είδα στα τελευταία ποστ για τον OPTICUM T90 που λέτε και τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2
Με βάση τα παραπάνω που λέτε, τι θα προτείνατε? Κάποιον από αυτούς τους 2, ή κάτι άλλο? Για τον lifeview μου έκανε εντύπωση αυτό που λέει ένας στα σχόλια ότι πρέπει να είναι fat32 τα φλασάκια, ισχύει αυτό??Γιατί αυτό θα'ναι ενδεχομένως πρόβλημα..
Ο Τ90, εκτός απο το πρόβλημα με τη USB (που το έλυσα με αυτοτροφοδοτούμενο USB hub) έχει προβληματάκια στην τηλεοπτική εικόνα, ειδικά σε μεγάλες τηλεοράσεις. Παραδόξως όταν παίζει ο media player, τα προβλήματα εικόνας εξαφανίζονται.

Το μήνυμα για τον Lifeview αναφέρεται στις αναβαθμίσεις και μάλλον εννοεί άλλο μοντέλο. Ο δέκτης διαβάζει NTFS.

stefp
17-06-13, 00:36
6-7 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση για τα χειριστήρια των δεκτών.
Γιατί ?! της tv δηλαδή πως πιάνουν!?! Των γονιών μου η tv (που έχει ενσωματωμένο δέκτη) κοντεύεις από το σαλόνι να αλλάζεις και στην κρεβατοκάμαρα κανάλια!!
καλά, 5m έστω?


Ο MicroHD λογικά είχε λειτουργία GoTo με την οποία πηγαίνεις σε συγκεκριμένο σημείο της ταινίας. Είναι βασική λειτουργία των δεκτών με τσιπ Mstar και θα μου φαινόταν παράξενο να είχε φύγει απο τον Micro.
Η άλλη κατηγορία δεκτών, αυτή με τσιπ ALi, προχωράς μετακινώντας με τα βελάκια ένα δείκτη πάνω στη μπάρας προόδου. Δεν είναι τόσο ακριβές όσο το GoTo των Mstar.

Τι να σου πω... να πω ότι αποκλείεται τόσο καιρό να κάναμε εμείς βλακεία?? Δεν αποκλείεται!! μπορεί να το πήρα ως δεδομένο ότι πας με fast forward, δεν πέτυχε ποτέ και με κανά κουμπί να μου κάνει κάτι τέτοιο, αλλά δεν το'χω δει.. Όμως η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι να το έψαξα...Οπότε σ'αυτό μπορεί να το κατηγορώ τσάμπα, θα ψάξω να βρω το manual ομως

Οι δέκτες που δοκίμασα μέσα στον τελευταίο χρόνο διάβαζαν άνετα φλασάκια 2.0 και 3.0. Μόνο οι Opticum έχουν ένα θεματάκι με χαμηλή τάση στην USB και με προβλημάτισαν.
.. οπότε και με το παρακάτω που γράφεις, βγάζουμε εκτός τον Opticum


Υπάρχουν αρκετοί. Ο Crypto 211D στα €30 σε γνωστό κίτρινο online κατάστημα είναι καλή περίπτωση. "Φοράει" τσιπ ALi3801 με καλές επιδόσεις.
Την επόμενη εβδομάδα περιμένω τον Manta DVBT11 που φαίνεται πολύ καλο μηχανάκι. Θα αναφέρω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.
Ο Τ90, εκτός απο το πρόβλημα με τη USB (που το έλυσα με αυτοτροφοδοτούμενο USB hub) έχει προβληματάκια στην τηλεοπτική εικόνα, ειδικά σε μεγάλες τηλεοράσεις. Παραδόξως όταν παίζει ο media player, τα προβλήματα εικόνας εξαφανίζονται.
Το μήνυμα για τον Lifeview αναφέρεται στις αναβαθμίσεις και μάλλον εννοεί άλλο μοντέλο. Ο δέκτης διαβάζει NTFS.
Ευχαριστώ για όλα μαζί!

Μεταξύ Crypto 211D και LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 ? Θα τα κοιτάξω κι εγώ τώρα λίγο, αλλά μια και βλέπω ότι "αρχική τιμή Lifeview 43€" κλασικά μου μπαίνει στο μυαλό ότι "αα, αυτός πρέπει να 'ναι καλύτερος!" :whistle: , οπότε πάω λίγο προς τα εκεί
----- Από ότι είδα αυτό μόνο..σε ένα μαγαζί ήταν (και μάλλον από παλιά τιμή). Σε άλλα τον έχουν αρχική 30! οπότε άκυρο το επιχείρημα

- - - Updated - - -

Λοιπόν, το βρήκα το manual, δίκιο έχεις Phantom, έχει GoTo!! :oops:
Ως ελαφρυντικό μου μόνο να πω ότι από όταν τον πήρα σχεδόν πέρασα το τηλεκοντρόλ του σε άλλο universal (το οποίο έπιανε..και μισό μέτρο πιο μακριά μπορώ να πω!) μαζί με τις άλλες συσκευές, και το κουμπί για το GoTo είναι το ίδιο με το Rec, οπότε μια και δεν κάνω εγγραφές ποτέ, δε το πέρασα αυτό! Και ναι..τελικά δεν είχα διαβάσει το manual, οπότε εκεί μόνο έγραφε για αυτό το θέμα, πάνω στο τηλεκοντρόλ το κουμπί είχε απλά το "σύμβολο" του Rec..
Οπότε άκυρο αυτό από τα παράπονα!

phantom77
17-06-13, 00:53
Γιατί ?! της tv δηλαδή πως πιάνουν!?! Των γονιών μου η tv (που έχει ενσωματωμένο δέκτη) κοντεύεις από το σαλόνι να αλλάζεις και στην κρεβατοκάμαρα κανάλια!!
καλά, 5m έστω?
Μη συγκρίνεις τα ηλεκτρονικά συσκευών με 10πλάσια και βάλε τιμή. Δυστυχώς δεν έχω το χώρο για να δοκιμάσω τα τηλεκοντρόλ σε τόσο μεγάλη απόσταση. Στα 5 μέτρα όμως φαντάζομαι οτι θα είσαι εντάξει.



Τι να σου πω... να πω ότι αποκλείεται τόσο καιρό να κάναμε εμείς βλακεία?? Δεν αποκλείεται!! μπορεί να το πήρα ως δεδομένο ότι πας με fast forward, δεν πέτυχε ποτέ και με κανά κουμπί να μου κάνει κάτι τέτοιο, αλλά δεν το'χω δει.. Όμως η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι να το έψαξα...Οπότε σ'αυτό μπορεί να το κατηγορώ τσάμπα, θα ψάξω να βρω το manual ομως
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το REC (στο ίδιο πλήκτρο είναι το GoTo στον PrimeHD) αλλα βλέπω το βρήκες μόνος σου :)


Μεταξύ Crypto 211D και LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 ? Θα τα κοιτάξω κι εγώ τώρα λίγο, αλλά μια και βλέπω ότι "αρχική τιμή Lifeview 43€" κλασικά μου μπαίνει στο μυαλό ότι "αα, αυτός πρέπει να 'ναι καλύτερος!" :whistle: , οπότε πάω λίγο προς τα εκεί
Αν ισχύουν αυτά που διαβάζω και ο 211D είναι όντως όμοιος με τον LV6TBOXHD-A1, τότε είναι ευκαιρία στα €30. O A1 έχει το δυνατότερο tuner που έχω δει σε δέκτη αυτής της κατηγορίας και είναι πολύ καλός στην εικόνα. Δυστυχώς ο A2 δεν έχει το ίδιο δυνατό tuner, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα έχεις πρόβλημα σε γενική χρήση.
Στο θέμα υποστήριξης δεν ξέρω τι κάνει η Crypto.

Η τιμή του τώρα πρέπει να έπεσε. Πριν λίγο καιρό άκουγα παράπονα για την υψηλή τιμή του.

- - - Updated - - -

Στις μηχανές αναζήτησης βλέπω τον 211D πάνω απο τα €35 πάντως. Μήπως βλέπεις τον Crypto 211 που δεν παίζει AC3;

stefp
17-06-13, 01:10
Αν ισχύουν αυτά που διαβάζω και ο 211D είναι όντως όμοιος με τον LV6TBOXHD-A1, τότε είναι ευκαιρία στα €30. O A1 έχει το δυνατότερο tuner που έχω δει σε δέκτη αυτής της κατηγορίας και είναι πολύ καλός στην εικόνα. Δυστυχώς ο A2 δεν έχει το ίδιο δυνατό tuner, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα έχεις πρόβλημα σε γενική χρήση.
Στο θέμα υποστήριξης δεν ξέρω τι κάνει η Crypto.
Η τιμή του τώρα πρέπει να έπεσε. Πριν λίγο καιρό άκουγα παράπονα για την υψηλή τιμή του.
- - - Updated - - -
Στις μηχανές αναζήτησης βλέπω τον 211D πάνω απο τα €35 πάντως. Μήπως βλέπεις τον Crypto 211 που δεν παίζει AC3;
Προσφορά για τις επόμενες 6 ημέρες, εδώ (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603582)! ;)
τηλεκοντρόλ θα πιάνει άνετα!? (και δεν εννοώ την απόσταση μόνο, εννοώ να μη χρειάζεται να κάνω σκοποβολή ακριβείας για το αν πετυχαίνω το ματάκι του δέκτη και να χρειάζεται να σηκώνομαι από τον καναπέ για να κάνω ζάπινγκ!). Να είναι βολικό στη χρήση του θέλω απλά και να πιάνει ΑΝΕΤΑ,να μην ταλαιπωρούμαι (αυτή τη στιγμή έχει φτιάξει ο εδώ δέκτης, αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπορώ με άλλον να αλλάζω κανάλια εύκολα, με πιάνουν ρίγη συγκίνησης..)
Κι εγώ στα 3m τον έχω τον καναπέ, τα παραπάνω μέτρα που είπα είναι αν χρειαστεί για να πιάνει η διαγώνιος από την κουζίνα στην άλλη άκρη με ανοιχτές ενδιάμεσες πόρτες και να μπορώ να κάνω κι από εκεί αν πετύχει καμιά φορά! :p

phantom77
17-06-13, 01:19
Προσφορά για τις επόμενες 6 ημέρες, εδώ (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603582)! ;)
Αυτό εννοούσα όταν έγραψα για "γνωστό κίτρινο online κατάστημα " :)

τηλεκοντρόλ θα πιάνει άνετα!? (και δεν εννοώ την απόσταση μόνο, εννοώ να μη χρειάζεται να κάνω σκοποβολή ακριβείας για το αν πετυχαίνω το ματάκι του δέκτη και να χρειάζεται να σηκώνομαι από τον καναπέ για να κάνω ζάπινγκ!). Να είναι βολικό στη χρήση του θέλω απλά και να πιάνει ΑΝΕΤΑ,να μην ταλαιπωρούμαι (αυτή τη στιγμή έχει φτιάξει ο εδώ δέκτης, αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπορώ με άλλον να αλλάζω κανάλια εύκολα, με πιάνουν ρίγη συγκίνησης..)
Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Φαίνεται να έχει αρκετά καθαρό "ματι" για το τηλεκοντρόλ όμως.


Κι εγώ στα 3m τον έχω τον καναπέ, τα παραπάνω μέτρα που είπα είναι αν χρειαστεί για να πιάνει η διαγώνιος από την κουζίνα στην άλλη άκρη με ανοιχτές ενδιάμεσες πόρτες και να μπορώ να κάνω κι από εκεί αν πετύχει καμιά φορά! :p
Ένα κόλπο που πιάνει είναι να σημαδεύεις στον τοίχο απέναντι απο τον δέκτη. Έχω ένα δέκτη που δεν πιάνει απο μισό μέτρο όταν τον σημαδεύω απευθείας αλλα πιάνει απο τα 3 μέτρα όταν στρέφω το τηλεκοντρόλ στον απέναντι τοίχο ή το ταβάνι. :lol:

stefp
17-06-13, 01:23
Τώρα, δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στα τεχνικά χαρακτηριστικά, στον 211 και στον 211D,στις σελίδες του συγκεκριμένου καταστήματος έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, δε βλέπω τίποτε για AC3 πάντως σε κανένα από τα δύο... Να κάνουν καμιά μαιμουδιά και να δίνουν τον ίδιο!?

- - - Updated - - -


Αυτό εννοούσα όταν έγραψα για "γνωστό κίτρινο online κατάστημα " :)

και θυμόμουν ότι από κάπου εδώ στο φόρουμ το'δα αυτό, αλλά δε θυμόμουν ποιός το'γραψε!! ευτυχώς που σε ενημέρωσα όμως :lol:
φέρνει κύκλους η πληροφορία!

phantom77
17-06-13, 01:27
Τώρα, δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στα τεχνικά χαρακτηριστικά, στον 211 και στον 211D,στις σελίδες του συγκεκριμένου καταστήματος έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, δε βλέπω τίποτε για AC3 πάντως σε κανένα από τα δύο... Να κάνουν καμιά μαιμουδιά και να δίνουν τον ίδιο!?

Εντάξει μωρέ, γνωστές τακτικές copy\paste του eshop. Αν και δεν νομίζω να γίνει τέτοιο λάθος, είναι εύκολο να το δεις. Ο δέκτης γράφει 211D στην πρόσοψη.

stefp
17-06-13, 01:30
και στα σχόλια για τον 211 (σκέτο) παραπονιέται κάποιος ότι σε mkv με υψηλή ανάλυση σέρνεται.. Μη μας βγει καρούλι??!

- - - Updated - - -


Εντάξει μωρέ, γνωστές τακτικές copy\paste του eshop. Αν και δεν νομίζω να γίνει τέτοιο λάθος, είναι εύκολο να το δεις. Ο δέκτης γράφει 211D στην πρόσοψη.
πατάμε και ίδια ώρα την "υποβολή" και πέφτουν μαζί τα μηνύματα.. :)
στη σελίδα πάντως του eshop, και φωτό -στη διαφήμιση για τον 211D- από τον 211 τον απλό έχουν. Λες πηραν απλά τη σελίδα οι "τεχνικοι" για να μην την ξαναγράφουν και βαρέθηκαν να την αλλάξουν και αν κάνεις παραγγελία θα σου στείλουν πραγματικά 211D, ή θα σου πουν "ααα, δεν είδατε τα ψιλά γράμματα, 211 λέει στην εικόνα!!!"
αν και δε νομίζω να έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο, παραπάει..

phantom77
17-06-13, 01:45
και στα σχόλια για τον 211 (σκέτο) παραπονιέται κάποιος ότι σε mkv με υψηλή ανάλυση σέρνεται.. Μη μας βγει καρούλι??!
Δύο δέκτες με το τσιπ του 211D έχω και παίζουν τα πάντα, μέχρι και το fullHD TV cap των 5GB του Game of Thrones.


πατάμε και ίδια ώρα την "υποβολή" και πέφτουν μαζί τα μηνύματα.. :)
στη σελίδα πάντως του eshop, και φωτό -στη διαφήμιση για τον 211D- από τον 211 τον απλό έχουν. Λες πηραν απλά τη σελίδα οι "τεχνικοι" για να μην την ξαναγράφουν και βαρέθηκαν να την αλλάξουν και αν κάνεις παραγγελία θα σου στείλουν πραγματικά 211D, ή θα σου πουν "ααα, δεν είδατε τα ψιλά γράμματα, 211 λέει στην εικόνα!!!"
αν και δε νομίζω να έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο, παραπάει..
Αν εμπιστεύομαι έναν άνθρωπο στο eshop, αυτός είναι ο αποθηκάριος του :) Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

stefp
17-06-13, 01:53
Δύο δέκτες με το τσιπ του 211D έχω και παίζουν τα πάντα, μέχρι και το fullHD TV cap των 5GB του Game of Thrones.

Ααααχ, έλεγα κι εγώ θα δω ένα επεισόδιο σήμερα, αλλά μ'αυτά και μ'αυτά την έφαγα την ώρα μου (και τη δική σου!), οπότε θα το αφήσω για αύριο τελικά.

Αν εμπιστεύομαι έναν άνθρωπο στο eshop, αυτός είναι ο αποθηκάριος του :) Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Ο κύβος ερίφθη!! Έλεγα να το αφήσω για αύριο πρωί, αλλά τον παρήγγειλα, να τελειώνουμε, όλα καλά φαίνονται!
Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια! :oneup:

georgep800
17-06-13, 23:58
Για τον ψηφιακο ηχο, ενα απλο καλωδιο με βυσματα RCA αρκει. Εγω χρησιμοποιω ενα φτηνο πλυ βρηκα ξεχασμενο στο συρταρι. Αν εχεις απο τους λιγους δεκτες με βυσμα-καρφι, θα χρειαστεις καλωδιο με mini-jack στη μια και RCA στην αλλη.



Και στο home cinema που θα πρέπει να συνδεθεί(με την λογική πάντα να έχω ήχο 5.1); Και κατ' επέκταση τι καλώδιο θα χρειαστώ(RCA to ?); Ορίστε μια φώτο απο τις εισόδους που έχει:

http://img822.imageshack.us/img822/8949/gj96.jpg

Επίσης η έξοδος l/r out του αποκωδικοποιητή είναι για ακουστικά τύπου καρφί;

ΥΓ. Ο αποκωδικοποιητής που έχω είναι ο LIFEVIEW LV6TBOXHDA2.

phantom77
18-06-13, 00:23
Δεν βλέπω να έχει ψηφιακή είσοδο το home cinema, μόνο έξοδο. Το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι ψευδοπεριφεριακός ήχος με κάποιο Prologic και αναλογική σύνδεση. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο με mini-jack και 2xRCA τα οποία θα συνδέσεις στο AUX AUDIO IN.

talos_2002
18-06-13, 05:29
stefp, βεβαιώσου ότι έχεις την νεότερη αναβάθμιση στον Micro-HD σου, ίσως βοηθήσει σε κάποια προβλήματα. Θυμήσου να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αμέσως πριν και μετά την αναβάθμιση.
Θα πρέπει να σε βοηθήσει αυτό και στην συνέχιση της ταινίας από το σημείο που σταμάτησε την τελευταία φορά. Πρέπει όμως να την σταματάς με Stop και όχι με Exit.
Θα σε βοηθήσει επίσης στα παγώματα κατά την έξοδο από τον Media player.
Για το τηλεχειριστήριο, δοκίμασε μήπως βελτιωθεί με επώνυμες μπαταρίες (μάλλον θα το έχεις κάνει ήδη).

Με την ευκαιρία, η μετατροπή του ήχου σε stereo δεν θα πρέπει να χρειάζεται παραπάνω από 10'-15'. Βεβαιώσου ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς μετατρέπει μόνο τον ήχο και αντιγράφει τα υπόλοιπα περιεχόμενα του αρχείου.

stefp
18-06-13, 13:37
stefp, βεβαιώσου ότι έχεις την νεότερη αναβάθμιση στον Micro-HD σου, ίσως βοηθήσει σε κάποια προβλήματα. Θυμήσου να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αμέσως πριν και μετά την αναβάθμιση.
Θα πρέπει να σε βοηθήσει αυτό και στην συνέχιση της ταινίας από το σημείο που σταμάτησε την τελευταία φορά. Πρέπει όμως να την σταματάς με Stop και όχι με Exit.
Θα σε βοηθήσει επίσης στα παγώματα κατά την έξοδο από τον Media player.
Για το τηλεχειριστήριο, δοκίμασε μήπως βελτιωθεί με επώνυμες μπαταρίες (μάλλον θα το έχεις κάνει ήδη).

Με την ευκαιρία, η μετατροπή του ήχου σε stereo δεν θα πρέπει να χρειάζεται παραπάνω από 10'-15'. Βεβαιώσου ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς μετατρέπει μόνο τον ήχο και αντιγράφει τα υπόλοιπα περιεχόμενα του αρχείου.
Αναβάθμιση είναι η αλήθεια ότι δεν είχα κάνει ποτέ, αλλά πάλι δε το θεωρώ δικαιολογία για τα προβλήματα που έβγαζε. Το σταμάτημα και ξεκίνημα ταινίας αρχικά δούλευε οκ, αλλά μετά από κάποιο σημείο (η αλήθεια είναι ότι πότε το κάναμε με στοπ, πότε exit..) άρχισε να μην παίζει. Αυτό, σε συνδυασμό με τα ανοιγοκλεισίματα/κολλήματα κτλ που έτρωγε, εμένα με οδηγούν στη λογική ότι είτε έπεσα σε ελαττωματικό τεμάχιο, που τα ηλεκτρονικά του μέσα σε 1 χρόνο τα παίξαν, είτε γενικά είναι μάπα (που βέβαια η πλειοψηφία διαφωνεί, αλλά εμένα η εμπειρία μου έβγαλε αλλιώς).
Για τα χειριστήρια έχω δοκιμάσει και μπαταρίες, και όπως είπα άλλο τηλεκοντρόλ στο οποίο "αντέγραψα" τα πλήκτρα, και πάλι δεν έπιανε, που σημαίνει ότι το "ματάκι" στο δέκτη δεν πιάνει με τίποτε.
Ταινίες μετατρέπω με το AnyVideoConverter, αλλα η αλήθεια είναι ότι ως τώρα έκανα πάντα μετατροπή και βίντεο μαζί με τον ήχο, γιατί
α) όταν δοκίμαζα μόνο τον ήχο μετατροπή, κάτι δεν έβαζα σωστά μάλλον? αλλά δε μου έπαιζε μετά σωστά!
β) είχα μικρό φλασάκι ως τώρα, οπότε ταινίες π.χ. 8GB που είχαν πρόβλημα δε χωρούσαν έτσι κι αλλιώς στο usb..τώρα πήρα 16GB, οπότε βλέπουμε..

ΟΜΩΣ : Μόλις παρέλαβα τον Crypto 211D!!! :)
Λοιπόν, έπαιξε με την πρώτη, έπιασε όλα τα κανάλια κτλ, δοκίμασα το φλασάκι (το ίδιο που έβαζα στον άλλο) και το αναγνωρίζει πιο γρήγορα (ΑΑΑ, παρένθεση, ξέχασα να το πω κι αυτό, όταν έβαζα στον MicroHD το φλασάκι, μόνο τις μισές φορές το αναγνώριζε, συχνά έπρεπε να το βάλουμε και να το βγάλουμε 2-3 φορές μέχρι να το διαβάσει!! κι ενίοτε κολλούσε πάνω στο διάβασμά του!!!) , και παίζουν όλα όσα δοκίμασα (τα "εύκολα!" , άλλα αργότερα θα του ρίξω κανά 8GB mkv να δω..) μια χαρά, και start-stop ..
ΚΑΙ (το βασικότερο πλέον -γιατί εδώ κοντεύαμε να κλείσουμε το σπίτι μας με το "σήκω εσύ να αλλάξεις κανάλι, όχι εγώ αλλαξα πριν, σήκω εσυ.." και τετοια :p ) όχι απλά πιάνει καλύτερα το τηλεκοντρόλ, αλλά πιάνει από οποιαδήποτε γωνία, έως και σχεδόν παράλληλα αν είσαι στον αποκωδικοποιητή, και πιάνει ΚΑΙ από την κουζίνα που έλεγα!!! (που μέτρησα κοντά 8-9m απόσταση) σημαδεύοντας το άνοιγμα για σαλόνι ανάμεσα από 2 πόρτες !! :worthy::respekt:
Ειλικρινά, πιστεύω ότι δε μπορείτε να καταλάβετε (η πλειοψηφία έστω) πως είναι να πιάνει ξαφνικά το τηλεκοντρόλ σου, όταν παλιότερα σου έβγαζε την ψυχή..Έμεινα σαν μικρό παιδί και άλλαζα απλά κανάλια περπατώντας μες το δωμάτιο για 5' :rolleyes:

Τώρα, μια απλά ερώτηση (αν και προς στιγμήν η εικόνα μου φαίνεται μια χαρά..).
Έχω παλιά tv, hd ready. Έβαλα την ανάλυση στο 1080i_50. Καλά είναι ή μπορεί να παίξει κάπου καλύτερα? (έκανα, έτσι ακαδημαϊκά και τη δοκιμή για 1080p, μαύρη ήταν η νύχτα βουνά, μαύρη μαυρίλα πλάκωσε κι άλλα τέτοια!!)

talos_2002
18-06-13, 14:20
Η 720 θα ίσως σου δώσει πιο ικανοποιητική εικόνα από το τσιπ ALi M3801 που χρησιμοποιεί ο 211D.
Φυσικά, κυρίως είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.

phantom77
18-06-13, 14:45
Εγώ σε 42αρα πλάσμα δεν έχω δει σημαντική διαφορά μεταξύ 720 και 1080.
Οι περισσότερες HDReady δέχονται 1080i αλλα όχι 1080p. Ευτυχώς οι δέκτες με ALi επανέρχονται στην προηγούμενη ρύθμιση αν δεν επιβεβαιωθεί η αλλαγή. Άλλοι δέκτες τρομοκρατούν τους ιδιοκτήτες τους.

stefp
18-06-13, 14:53
Η 720 θα ίσως σου δώσει πιο ικανοποιητική εικόνα από το τσιπ ALi M3801 που χρησιμοποιεί ο 211D.
Φυσικά, κυρίως είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.
Κάνω δοκιμές τώρα, αν και οφείλω να πω ότι το ψάχω με το ζόρι να δω τι διαφορά μπορεί να κάνουν, και σε άλλο κανάλι μου φαίνεται έτσι, σε άλλο αλλιώς. Θεωρητικά το 720p_60 δε θα'πρεπε να είναι καλύτερο από το 720p_50?
Πάντως αν και τον κατα-έκραξα τον Crystal audio, τώρα βλέποντας κάμποση ώρα και κάνοντας ζάπινγκ έχω την εντύπωση ότι αν προσέξεις λίγο, βγάζει πιο θολή εικόνα αυτός εδώ από ότι ο Crystal..
προς στιγμήν δεν είναι σίγουρο..διαπίστωσα τώρα ότι για κάποιο λόγο γενικά το σήμα της tv είναι σαν λίγο χάλι αυτή τη στιγμή, έβαλα και τον Crystal πίσω, έπαιξε, αλλά κι αυτός δε δείχνει καλά αυτή τη στιγμή.. Οπότε θα κάνω αργότερα καμιά δοκιμή, και με ταινίες από το στικάκι κτλ, και βλέπουμε!

phantom77
18-06-13, 15:17
Tα κανάλια εκπέμπουν σε PAL 50Hz. Αν το βάλεις στα 60 ίσως δεις σπασίματα στην κίνηση, ασε που μερικές τηλεοράσεις χρησιμοποιούν διαφορετικές ρυθμίσεις για 60Hz, ρυθμίσεις που δεν ταιριάζουν σε PAL.

stefp
18-06-13, 15:29
Απλά γιατί κοίταξα το manual της tv, λέει κι εκεί ότι υποστηρίζει 1080i αλλά για settop box προτείνει να το βάλεις στα 720p, αλλά δεν έχει Hz, λέει μόνο για PCmode ότι προτείνει στα 60Hz, στα άλλα δε γράφει.. Έχει στις επιλογές ο αποκωδικοποιητής κι επιλογές "By source" και "By native tv" αλλά δοκιμάζοντάς τα εγώ διαφορά δε μπορώ να καταλάβω εκ πρώτης (δεν "κόβει" και πολύ το μάτι μου σε τέτοια! :p). Θα μου πεις μετά τι κάθομαι και το ψάχνω, αλλά εε, θεωρητικά τουλάχιστον να βρω από τώρα ποιό είναι το καλύτερο, να το αφήσω εκεί και να μην ξανασχοληθώ θέλω!! Μην έχω π.χ. να το αλλάζω αν βλέπω tv και να το ξαναλλάζω αν βλέπω από usb και τέτοια..

cranky
18-06-13, 15:31
Καλοδούλευτος. :up:
Ισχύει οτι μπορείς να γράφεις απο ένα σταθμό και να βλέπεις άλλον (απο το ίδιο πακέτο) ;

Serafeim Karakostas
18-06-13, 15:33
Ναι (από την ίδια συχνότητα).

georgep800
18-06-13, 15:40
Δεν βλέπω να έχει ψηφιακή είσοδο το home cinema, μόνο έξοδο. Το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι ψευδοπεριφεριακός ήχος με κάποιο Prologic και αναλογική σύνδεση. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο με mini-jack και 2xRCA τα οποία θα συνδέσεις στο AUX AUDIO IN.

Ωραία, thanks!

Μια ακόμα απορία σχετικά με τα mkv αρχεία που θα περνάω στον player. Θα πρέπει πριν περάσω το mkv στο φλασάκι να τoυ έχω ήδη ενσωματώσει τους υπότιτλους;

phantom77
18-06-13, 15:42
O συγκεκριμένος είναι πολύ πιθανό να μπορεί να γράψει δύο κανάλια της ίδιας συχνότητας ταυτόχρονα. Δύο άλλοι δέκτες με το ίδιο τσιπ το κάνουν, αρκεί να είναι επαρκής η ταχύτητα του μέσου όπου αποθηκεύεται η εγγραφή..

Η επιλογή ανάλυσης "By source" αλλάζει αυτόματα την ανάλυση ανάλογα με την ανάλυση που εκπέμπει το κανάλι. Αν υπήρχε η EPTHD θα μπορούσες να δεις πως λειτουργεί. Δυστυχώς δεν δουλεύει στον media player. Εκει να έχεις ορίσει SD ανάλυση και παίξεις αρχείο HD, ο δέκτης θα κάνει downscale και θα βγάλει εικόνα SD.

To "By native tv" ούτε κι εγώ κατάλαβα τι ακριβώς κάνει.

- - - Updated - - -


Ωραία, thanks!

Μια ακόμα απορία σχετικά με τα mkv αρχεία που θα περνάω στον player. Θα πρέπει πριν περάσω το mkv στο φλασάκι να τoυ έχω ήδη ενσωματώσει τους υπότιτλους;

Αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις. Οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι δεν ρυθμίζονται σε μέγεθος και είναι σχετικά μικροί.
Ένα απλό SRT με ακριβώς ίδιο όνομα αρχείο με το βίντεο αρκεί.

cranky
18-06-13, 15:50
Αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις.
Στον Αriva μου (Τ65) δεν έχω άλλη επιλογή.
Δεν παίζει αλλιώς, εξωτερικούς υπότιτλους.


Οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι δεν ρυθμίζονται σε μέγεθος και είναι σχετικά μικροί.
Χρησιμοποιώ το Avidemux, και μπορώ να διαλέξω γραμματοσειρά και μέγεθος.

phantom77
18-06-13, 15:58
Ξέχνα για λίγο τον Τ65, για δέκτη με ALi μιλάμε τώρα :)

Στον Αriva μου (Τ65) δεν έχω άλλη επιλογή.
Δεν παίζει αλλιώς, εξωτερικούς υπότιτλους.
Παράξενο αυτό. Δεν παίζει ούτε όταν οι υπότιτλοι είναι σε ANSI encoding;


Χρησιμοποιώ το Avidemux, και μπορώ να διαλέξω γραμματοσειρά και μέγεθος.
Σε τι μορφή τους ενσωματώνει; Δε νομίζω να κάνεις κωδικοποίηση του βίντεο απο την αρχή;;

cranky
18-06-13, 16:04
Παράξενο αυτό. Δεν παίζει ούτε όταν οι υπότιτλοι είναι σε ANSI encoding;
Αυτό δεν το δοκίμασα. :oops:


Σε τι μορφή τους ενσωματώνει; Δε νομίζω να κάνεις κωδικοποίηση του βίντεο απο την αρχή;;
Ναί, κάνει κωδικοποίηση.

Θα δοκιμάσω και με ANSI.

phantom77
18-06-13, 16:09
Ίσως ο Τ65 παίζει και Unicode εκτός απο ANSI.
Με το UTF έχουν πρόβλημα οι MStar.

georgep800
18-06-13, 16:17
Η επιλογή ανάλυσης "By source" αλλάζει αυτόματα την ανάλυση ανάλογα με την ανάλυση που εκπέμπει το κανάλι. Αν υπήρχε η EPTHD θα μπορούσες να δεις πως λειτουργεί. Δυστυχώς δεν δουλεύει στον media player. Εκει να έχεις ορίσει SD ανάλυση και παίξεις αρχείο HD, ο δέκτης θα κάνει downscale και θα βγάλει εικόνα SD.


Στην δικιά μου έχω τις εξής επιλογές "By source", "480i", "576i". Πως θα ξέρω ποια πρέπει να βάλω;



Χρησιμοποιώ το Avidemux, και μπορώ να διαλέξω γραμματοσειρά και μέγεθος.

Σε αυτήν την εφαρμογή αναφέρεσαι (http://avidemux.sourceforge.net/), έτσι; Λίγο πριν τους ενσωματώσεις κάνεις τις ρυθμίσεις που σε βολεύουν, σωστά;

Βασικά η λύση να τους διαβάζει αυτόματα μου ακούγεται πολύ καλύτερη! Κατεβάζω ένα αρχείο να δω τι ισχύει στο δικό μου.

ΥΓ. Ενώ έχω κατεβάσει μια ταινία mkv, θα πρέπει να βρω συγκεκριμένο αρχείο SRT το οποίο να είναι συμβατό; Πως θα ξέρω ότι τα αρχεία όταν τρέξουν μαζί θα είναι συγχρονισμένα;

phantom77
18-06-13, 16:27
Στην δικιά μου έχω τις εξής επιλογές "By source", "480i", "576i". Πως θα ξέρω ποια πρέπει να βάλω;.
Σε CRT τηλεόραση τον έχεις συνδέσει;
Αν ναι, τότε μόνο το 576i είναι κατάλληλο


ΥΓ. Ενώ έχω κατεβάσει μια ταινία mkv, θα πρέπει να βρω συγκεκριμένο αρχείο SRT το οποίο να είναι συμβατό; Πως θα ξέρω ότι τα αρχεία όταν τρέξουν μαζί θα είναι συγχρονισμένα;
Πρέπει να τον ελέγξεις σε υπολογιστή πρώτα και να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις, αν χρειάζονται.
Ή ψάχνεις για άλλο υπότιτλο. Το όνομα αρχείου του βίντεο θα σε βοηθήσει.

georgep800
18-06-13, 16:46
Σε CRT τηλεόραση τον έχεις συνδέσει;
Αν ναι, τότε μόνο το 576i είναι κατάλληλο


Ναι, σε CRT!

Επίσης στις επιλογές "Λειτουργία διαστάσεων" εκτός των άλλων έχεις τις επιλογές "4:3PS", "4:3LB", αλλά επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτά, το άφησα στο "Auto". Καλά έκανα;

Ακόμα στο "Video Out" έβαλα το "Scart RGB" και όχι το "Scart CVBS + HDMI".

Στο "Digital Audio Out" έχει νόημα τι θα βάλω; Έχει τις επιλογές "LPCM Out" και "BS Out".

stefp
18-06-13, 16:46
Καλοδούλευτος. :up:
Ισχύει οτι μπορείς να γράφεις απο ένα σταθμό και να βλέπεις άλλον (απο το ίδιο πακέτο) ;

Ευχαριστώ!!
Ισχύει αυτό ακριβώς που γράφει ο Phantom , όχι μόνο μπορείς να γράφεις σε ένα και να βλέπεις άλλο, αλλά μπορείς να βάλεις και τα 2 ταυτόχρονα σε εγγραφή! Το δοκίμασα μόλις τώρα στο φλασάκι, τα'παιξα και τα 2 μετά, όλα καλά!

phantom77
18-06-13, 16:58
Ναι, σε CRT!

Επίσης στις επιλογές "Λειτουργία διαστάσεων" εκτός των άλλων έχεις τις επιλογές "4:3PS", "4:3LB", αλλά επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτά, το άφησα στο "Auto". Καλά έκανα;

Ακόμα στο "Video Out" έβαλα το "Scart RGB" και όχι το "Scart CVBS + HDMI".

Στο "Digital Audio Out" έχει νόημα τι θα βάλω; Έχει τις επιλογές "LPCM Out" και "BS Out".

Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η "Λειτουργία διαστάσεων" σε τηλεόραση CRT. Αν δεν έχεις πρόβλημα στο αυτόματο, μην το αλλάζεις όπως και το "Video Out".

Αν συνδέσεις τον δέκτη στο home cinema όπως σου πρότεινα, άφησε το "Digital Audio Out" σε "LPCM Out" για να κάνει την αποκωδικοποίηση AC3 o δέκτης.

georgep800
19-06-13, 05:11
Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η "Λειτουργία διαστάσεων" σε τηλεόραση CRT. Αν δεν έχεις πρόβλημα στο αυτόματο, μην το αλλάζεις όπως και το "Video Out".

Αν συνδέσεις τον δέκτη στο home cinema όπως σου πρότεινα, άφησε το "Digital Audio Out" σε "LPCM Out" για να κάνει την αποκωδικοποίηση AC3 o δέκτης.

Ωραία, έβαλα τις ρυθμίσεις έτσι ακριβώς! Έχω αρχίσει να κατεβάζω μερικές ταινίες για να τεστάρω και έχω την εξής απορία. Για τα δικά μου τα δεδομένα(την παλιά CRT τηλεόραση), δεν έχουν νόημα τα αρχεία 720p και πάνω, σωστά; Ποιό είναι το max που έχει νόημα να κατεβάζω και να τα παίζει ο player με την μέγιστη ποιότητα;

best71
19-06-13, 20:21
Έχω στην κατοχή μου τον LifeView LV6TBOXHD και τον Lifeview LV6TBOXHDA2 και πρέπει να κρατήσω τον ένα .
Η κύρια χρήση του θα είναι εγγραφή τηλεοπτικού περιεχομένου και ως media player.

Κλείνω προς τον LV6TBOXHDA2 μέχρι στιγμής, εσείς τι λέτε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.