PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

cranky
19-06-13, 20:56
Ισχύει αυτό ακριβώς που γράφει ο Phantom , όχι μόνο μπορείς να γράφεις σε ένα και να βλέπεις άλλο, αλλά μπορείς να βάλεις και τα 2 ταυτόχρονα σε εγγραφή! Το δοκίμασα μόλις τώρα στο φλασάκι, τα'παιξα και τα 2 μετά, όλα καλά!
Ξέχασα να σε ρωτήσω : :facepalm:
Απο τηλεχειριστήριο πώς πάει ο 211D ;
Είναι εύχρηστο απο παππού, ή σε μέγεθος κινητού ;

stefp
19-06-13, 22:01
Ξέχασα να σε ρωτήσω : :facepalm:
Απο τηλεχειριστήριο πώς πάει ο 211D ;
Είναι εύχρηστο απο παππού, ή σε μέγεθος κινητού ;

Δυστυχώς, το 2ο.. Το μέτρησα, είναι 14cm x 8cm!
έβγαλα μια φωτό, έτσι για σύγκριση μια και μου'βαλες την ιδέα :)
Το κινητό δίπλα είναι το Xperia X8..

Παρένθεση : για μένα μια χαρά βολικό είναι έτσι, ως χειριστήριο εμένα καλό μου φάνηκε, μια χαρά απόκριση έχει (και είπα και από που πιάνει, εεεε?!?!!? :p)
απλά για παππού που λες..είναι μικρά τα κουμπάκια πιστεύω

cranky
19-06-13, 22:09
8 cm πλάτος ;
Σίγουρα ;

Ο Ariva Τ65 που έχει απο τα μεγαλύτερα χειριστήρια, είναι 19 x 5 cm (πιό μεγάλο απο της tv).

Και 14 cm μήκος, δεν το λές και μικρό.

stefp
19-06-13, 22:36
:oops:
α καλάαα... δεν ξέρω πως έγραψα 8! 4.5cm είναι!!
το 14 είναι σωστό, για την ακρίβεια 13.7 είναι.. Εμένα μου φαίνεται μικρό, γιατί της tv είναι 22cm!!
NAAAAA (με το συμπάθιο :) )

- - - Updated - - -

πρέπει να κάνω λίγο διακοπές μου φαίνεται...
εντελώς άλλα γι'άλλα .. Είπα έβγαλα φωτό για σύγκριση, την ετοίμασα να τη βάλω κι αυτή εδώ.. και το ξέχασα!

125321

thourios
19-06-13, 22:36
Λήψη από Πάρνηθα και μόνο. Μετά τα τελευταία γεγονοτα με την ΕΡΤ εμφανίστηκαν διάφορα περίεργα κανάλια. Χαρτορήχτες, βίντεοκλιπ, ΧΧΧ κτλ. Ίσως να προυπήρχαν αλλά δεν είχα κάνει σάρωση. Το περίεργο είναι ότι με έναν δέκτη Chrystal Audio δεν τα λαμβάνω ενώ οι τηλεοράσεις που έχω κανονικά. Ο Chrystal Audio λάμβάνει 4 συχνότητες τρεις κενές προφανώς της ΕΡΤ και το κανάλι της βουλής σε Mpeg4 ενώ πριν το κλείσιμο ήταν σε Mpeg2.
Άσε που μου την έχει σπάσει το απαίσιο τηλεκοντρόλ που έχει.

:evil:

phantom77
19-06-13, 23:00
Έχω στην κατοχή μου τον LifeView LV6TBOXHD και τον Lifeview LV6TBOXHDA2 και πρέπει να κρατήσω τον ένα .
Η κύρια χρήση του θα είναι εγγραφή τηλεοπτικού περιεχομένου και ως media player.

Κλείνω προς τον LV6TBOXHDA2 μέχρι στιγμής, εσείς τι λέτε;
Σωστά κλείνεις :)
Ο LV6TBOXHD έχει το πρόβλημα σχεδόν όλων των δεκτών με Mstar: αν προγραμματίσεις εγγραφή και κλείσεις τον δέκτη ενω είναι συντονισμένος σε κανάλι χωρίς EPG, η εγγραφή δεν γίνεται.


Ξέχασα να σε ρωτήσω : :facepalm:
Απο τηλεχειριστήριο πώς πάει ο 211D ;
Είναι εύχρηστο απο παππού, ή σε μέγεθος κινητού ;
Εσύ καλόμαθες με τον Τ65. :)
Το τ\κ του 211 είναι περίπου τα 2\3 του Τ65 σε μήκος με μικρά πλήκτρα. Αν θέλεις να πάλεις δέκτη για τον παππού, πάρε και ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ.

Για να πάρεις μια ιδέα, το τ\κ του 211 μοιάζει με αυτό του BOXHDA2
http://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.702537.jpg

cranky
20-06-13, 11:17
Αν θέλεις να πάλεις δέκτη για τον παππού, πάρε και ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ.
Αν χρειαστεί, θα του δώσω τον Τ65, και θα πάρω εγώ τον 211.

phantom77
20-06-13, 14:00
Αν χρειαστεί, θα του δώσω τον Τ65, και θα πάρω εγώ τον 211.

Οι δέκτες με Mstar ταιριάζουν καλύτερα σε ηλικιωμένου που δεν έχουν σχέση με τεχνολογία. Οι περισσότεροι ALi βγάζουν ένα μήνυμα λάθους όταν πατηθεί αριθμός καναλιού που δεν υπάρχει και φεύγει μόνο με ΟΚ. Δεν θέλει πολύ ο παππούς να πιστέψει οτι ο δέκτης κόλλησε :)

xrhstos
20-06-13, 14:07
Όταν γράφεις μία εκπομπή σε τι format το κάνει; Αυτό το format είναι αναγνώσιμο από κάποιο προγραμμα υπολογιστή ή αναπαράγεται μόνο από το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή στο οποίο γράφτηκε;;;

Εγώ με βλέπω να αγοράζω τον Prime-HD της Crystal Audio. Τον βρήκα στα 35 ευρώ (καλή τιμή νομίζω) στο MAKRO Ηρακλείου μιας και στις 26/6 θα έχουμε ψηφιακή κι εδώ. [Άσχετο: το τί θα βλέπουμε είναι άλλο θέμα!!!]

prodromosfan
20-06-13, 14:09
Επίσης όταν γράφεις μία εκπομπή σε τι format το κάνει; Αυτό το format είναι αναγνώσιμο από κάποιο προγραμμα υπολογιστή ή αναπαράγεται μόνο από το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή στο οποίο γράφτηκε;;;

Η καταληξη του αρχείου ειναι TS


TS files are nowadays very wide spread on the Internet as (usually split) recordings from HDTV broadcasts. As an MPEG format, there are a variety of players and methods to play back TS files or to "convert" them to more compliant MPEG-2 files for authoring as DVD / HD DVD.

και φυσικα αναπαραγονται απο το pc

phantom77
20-06-13, 14:22
Οι HD δέκτες γράφουν σε αρχεία TS\MTS, συμβατά με τα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας.

Δεν είναι καμιά τρελή προσφορά τα €35 για τον Prime-HD. Αυτή είναι η συνηθισμένη τιμή του (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=prime-hd) στην αγορά.

xrhstos
20-06-13, 15:00
Δεν είναι καμιά τρελή προσφορά τα €35 για τον Prime-HD. Αυτή είναι η συνηθισμένη τιμή του (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=prime-hd) στην αγορά.

Κι εγώ δεν το ανέφερα ως προσφορά αλλά ως "αξιοπρεπή" τιμή για HD δέκτη, για το οποίο δέκτη ακούγονται καλά σχόλια. Επιπλέον είναι και ελληνικός. Ίσως δεν έπρεπε να αναφέρω συγκεκριμένο κατάστημα μιας κι όλοι εκεί γύρω τον πουλάνε...

phantom77
20-06-13, 15:10
Ελληνικός (Made in China :p ) είναι και ο Crypto 211D, σε πολύ καλή τιμή: €30.

BigBlack
20-06-13, 15:31
Για πείτε εσείς ρε παιδιά που τους έχετε δει όλους, μόνο ο Ferguson έχει ανθρώπινο τ/κ;
Ψάχνω για μιά κοπέλα με αναπηρία και είναι σημαντικό...

phantom77
20-06-13, 17:41
Για πείτε εσείς ρε παιδιά που τους έχετε δει όλους, μόνο ο Ferguson έχει ανθρώπινο τ/κ;
Ψάχνω για μιά κοπέλα με αναπηρία και είναι σημαντικό...

DigiView DV-127 T (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=157&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&option=com_virtuemart&Itemid=59&lang=en)
http://s23.postimg.org/yeq4gaafv/REMOTE_DV_127_T.jpg

Edision SD & HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_list&fsmd=clear&strorder=&Categ_id=1&SCateg_id=&id=3)
http://s23.postimg.org/z5ium2ct7/Edision_Remote.jpg

Golden Media MANIA (http://www.digital-t.gr/site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=148&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en)
(Αυτές τις μέρες περιμένουμε τον MANIA 2)
125350

Thomson THT501 (http://www.skroutz.gr/s/441045/Thomson-THT501.html?keyphrase=Thomson+tht501)
125351

BigBlack
20-06-13, 18:20
Σ'ευχαριστώ Κώστα!:up:

Απ'ότι βλέπω είναι όλοι με Ali chipset. Το πρόβλημα με το πάτημα του OK αν πατηθεί λάθος κανάλι το έχουν όλοι;
Μιλάμε δυστυχώς για άνθρωπο που βλέπει πολλές φορές ένα μόνο κανάλι εξαιτίας έλλειψης συντονισμού στα χέρια, άρα τα πολλαπλά πατήματα είναι απαγορευτικά...

phantom77
20-06-13, 22:21
Σ'ευχαριστώ Κώστα!:up:

Απ'ότι βλέπω είναι όλοι με Ali chipset. Το πρόβλημα με το πάτημα του OK αν πατηθεί λάθος κανάλι το έχουν όλοι;
Μιλάμε δυστυχώς για άνθρωπο που βλέπει πολλές φορές ένα μόνο κανάλι εξαιτίας έλλειψης συντονισμού στα χέρια, άρα τα πολλαπλά πατήματα είναι απαγορευτικά...

Ο Edision HD και ο Golden Media Mania έχουν Mstar7818 (O Mania 2 θα έχει ALi3801, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες)
Απο τους δέκτες με ALi, νομίζω ο Opticum T90 και σίγουρα ο Ferguson Ariva T650i δεν χρειάζονται πάτημα του ΟΚ. Ο δεύτερος όμως δεν έχει ακόμα ελληνικό EPG.

Μήπως όμως για μια τόσο ειδική περίπτωση είναι προτιμότερο ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ με λίγα, εύχρηστα πλήκτρα;

BigBlack
20-06-13, 23:58
Το σκέφτηκα αυτό πρώτα απ'όλα τ'άλλα. Δεν βρήκα κάτι που να με ικανοποιεί όμως, κάτι ας πούμε με 5 κουμπιά: On/off, volume up, volume down, channel up, channel down, μεγάλα και εύχρηστα...

cranky
21-06-13, 00:07
Στον Ariva μου Τ65, δουλεύω ήχο up/down και κανάλια up/down απο τα τέσσερα που είναι γύρω απο το "ΟΚ".
Τον ήχο με τα αριστερά/δεξιά, και τα κανάλια με τα πάνω/κάτω.

Πραγματικές διαστάσεις κάθε πλήκτρου, 16 x 5 mm.

http://www.did.ie/media/catalog/product/cache/1/image/400x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/a/r/arivat65-fsaorview-set-top-box-connectors-remote.jpg

BigBlack
21-06-13, 00:12
Ναι, του ferguson είναι αρκετά καλό, γι'αυτό και έβαλα αυτό για σύγκριση. Φαντάσου όμως πως ακόμα κι αυτό είναι μικρό για το συγκεκριμένο πρόβλημα της κοπέλας, δυστυχώς δεν είναι απλή περίπτωση...:(

phantom77
21-06-13, 01:20
Αυτό το έχεις δει;
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E111ED94FD73EBF18AA41CC1DE74FFB5&pa=2940ED7E9D8BE7478649595BB6D960C4
http://www.cosmodata.gr/brochures/159274.pdf

BigBlack
21-06-13, 01:40
Nαι, το έχω δει. Σε σχέση με τον όγκο του τα πλήκτρα είναι μικρά και πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Το καλύτερο απ'όλα ήταν ένα Sony στο mediamarkt, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει με το δέκτη.

georgep800
21-06-13, 01:41
Καλησπέρα,
Χρησιμοποιώ εδώ και μερικές ημέρες τον αποκωδικοποιητή χωρίς να τον έχω συνδέσει με καλώδιο της κεραίας στην τηλεόραση, παρά μόνο μέσω scart. Δεδομένου ότι το σήμα εδώ θα έρθει στις 26/06, τα κανάλια που πιάνω(5-6 τοπικά μόνο) τι είναι; Εκπέμπουν ήδη ψηφιακά; Δεν είναι κάτι ενιαίο για όλα τα κανάλια;

phantom77
21-06-13, 01:48
Καλησπέρα,
Χρησιμοποιώ εδώ και μερικές ημέρες τον αποκωδικοποιητή χωρίς να τον έχω συνδέσει με καλώδιο της κεραίας στην τηλεόραση, παρά μόνο μέσω scart. Δεδομένου ότι το σήμα εδώ θα έρθει στις 26/06, τα κανάλια που πιάνω(5-6 τοπικά μόνο) τι είναι; Εκπέμπουν ήδη ψηφιακά; Δεν είναι κάτι ενιαίο για όλα τα κανάλια;

Υπάρχουν (ή καλύτερα, υπήρχαν) 3 ειδών πάροχοι ψηφιακού σήματος.

- Η Digea, που έχει τα τα μεγάλα ιδιωτικά κανάλια και κάποια μικρότερα σε μεγάλες πόλεις.
- Η ΕΡΤ που είχε μόνο τα δικά της
- Μικροί πάροχοι για τοπικά κανάλια, π.χ. η Digital Union. Σε αυτή την κατηγορία είναι τα κανάλια που βλέπεις.

xrhstos
21-06-13, 09:53
Ελληνικός (Made in China :p ) είναι και ο Crypto 211D, σε πολύ καλή τιμή: €30.

30 ευρώ, πού;;; Γιατί... http://www.skroutz.gr/s/2668796/Crypto-ReDi-211D.html

stefp
21-06-13, 11:27
Εδώωω (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603582)
Τον πήρα ήδη εγώ πριν 3-4 μέρες, τζάμι!!
Προσοχή :Είναι για 2 ακόμη μέρες η προσφορά μόνο

phantom77
21-06-13, 12:09
Μην ξεχνάτε και τον Lifeview LV6TBOXHDA2 στα €26. (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702537)
Ίδιο μηχανάκι με τον 211D, μόνη διαφορά η έλλειψη ρυθμιστικών εικόνας.

mihalos
24-06-13, 16:54
Σχετικα με τα universal τηλεχειριστηρια, πηρα το tele usb 300 6 ευρω απο eshop :
http://www.remotecontrols.gr/
και πραγματικα εχει τεραστια βαση δεδομενων για 4 τηλεχειριστηρια σε 1 ,ειναι ευκολο στον προγραμματισμο και γινεται και χειροκινητα εκτος απο αυτα που εχει στην βαση δεδομενων του,δηλαδη 1 -1 πληκρο απο το orginal control μπορει να αντιστοιχηθει σε πλητρο του usb 300.
Το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι η θεση των πληκτρων vol+ , vol- , prog+ , prog - καθως και των πληκτρων menu - exit δεν ειναι και τοσο βολικη
Ιδανικη θεση στα πληκτρα αυτα βρηκα οτι εχει το tele PR-8200 , και αυτο βρισκεται στο www.remotecontrols.gr, με την διαφορα οτι χρειαζεται προγραμματιστη,δηλ usb infrared to ir-50, ενω το usb 300 με ενα mini usb 5 pin καλωδιο μπορει να γινει ο προγραμματισμος .Επισης εχει ξεχωριστο κουμπι tv power που κι αυτο ειναι πολυ βολκο
To εχω παραγγειλει και αυτο ,8 ευρω το βρηκα με τα μεταφορικα (5+3 μεταφορικα) και εχω ηδη ενα παλιο usb to infrared που ειχα πριν πολλα χρονια για να μεταφερω αρχεια σε κινητα με υπερυθρες και ελπιζω να κανει για τον προγραμματισμο του pr-8200.
Διαφορετικα θα παραγγειλω και τον προγραμματιστη ir-50
Εδω και οι φωτος των 2 χειριστηριων για να καταλαβετε τις διαφορες στα πληκτρα αυτα :

jap
24-06-13, 18:22
Το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι η θεση των πληκτρων vol+ , vol- , prog+ , prog - καθως και των πληκτρων menu - exit δεν ειναι και τοσο βολικη

Αυτό το διαπίστωσα κι εγώ, αφού το έχω δώσει προγραμματισμένο στον πατέρα μου. Να πω ότι είναι και λίγο παράδοξη η θέση του AV. Μια φορά το μήνα ή το δίμηνο πατά κανένα λάθος κουμπί και μπερδεύονται όλα. Το τραγικό είναι να προσπαθώ να του κάνω τεχνική υποστήριξη από το τηλέφωνο, να μη μπορεί να διαβάσει τι γράφουνε τα πλήκτρα και εγώ να μη θυμάμαι πού είναι ποιο. Μέχρι να βρω την παραπάνω εικόνα.

Πάντως, έχοντας πλέον χρησιμοποιήσει και αυτό και το φτηνό πολυκοντρόλ των lidl, ψηφίζω το TELE δαγκωτό.

- - - Updated - - -

Λοιπόν, με τις ζέστες τα έχει φτύσει λίγο ο xoro hrt 7600. Στο κομμάτι του media player. Είμαι σε δίλημμα, να του κάνω πατέντες με ανεμιστηράκια και ψύκτρες, να πάω για τον Lifeview ή να πάω σε άλλη λύση για Media player. Η προφανής λύση είναι η τρίτη, αλλά έλα που έχω βολευτεί τρομερά με την υποστήριξη FAT32/NTFS και ελληνικών υποτίτλων σε ASCII/UTF-8. Θα πάω σε άλλο thread να ρωτήσω τι android player τα υποστηρίζει όλα αυτά.

talos_2002
26-06-13, 00:28
Όπως είπε ο phantom77 πιο πάνω, ο Lifeview A2 είναι μια πολύ καλή επιλογή. Στις περιοχές όμως με ιδιαίτερα αδύναμο σήμα ίσως είναι καλύτερος ο 211D.



Λοιπόν, με τις ζέστες τα έχει φτύσει λίγο ο xoro hrt 7600.
Βεβαιώσου ότι του έχεις βάλει την νεότερη αναβάθμιση από την Xoro.
Είχε παρατηρηθεί σε άλλο δέκτη με ίδιο επεξεργαστή που έπασχε από υπερθέρμανση ότι έπαυσε το πρόβλημα μετά από αναβάθμιση.

jap
26-06-13, 10:53
Βεβαιώσου ότι του έχεις βάλει την νεότερη αναβάθμιση από την Xoro.


Υπάρχει νεότερη; Έχω περασμένη την προ διετίας από την xoro για το 7500, που παίζει ελληνικούς υπότιτλους από ansi και utf-8, διαβάζει δισκάκια NTFS και έχει λυμένο το θέμα με το μέγεθος των υπότιτλων. Επίσημα δεν έχει πιο πρόσφατη. Κυκλοφορεί επίσης και firmware μετατροπής σε Strong και μετά ενημέρωσης, θα λύσει αυτό το πρόβλημα της υπερθέρμανσης; Το έχει βάλει κανείς εδώ μέσα σε 7600; Συγκεκριμένα ό,τι βίντεο και να παίξει όταν ψήνεται το παίζει σαν να χάνει καρέ.

gmazanakis
29-06-13, 22:40
Καλησπέρα από τα ψηφιακά πλέον Χανιά

Έχω πρόβλημα με τον CRYSTAL AUDIO PRIME-HD μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

το πρόβλημα είναι ότι μου διακόπτει τις ταινίες. Όσες φορές και να την ξαναβάλω την ταινία πάλι σταματά απότομα στο ίδιο σημείο. Συνολικά έχω δει μόνο τρεις στην πρώτη δεν παρουσίασε πρόβλημα αλλά τις άλλες δύο τις διέκοψε. Τα αρχεία ήταν καλά γιατί τα είδα μετά στο pc. ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

phantom77
29-06-13, 22:58
Καλησπέρα από τα ψηφιακά πλέον Χανιά

Έχω πρόβλημα με τον CRYSTAL AUDIO PRIME-HD μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

το πρόβλημα είναι ότι μου διακόπτει τις ταινίες. Όσες φορές και να την ξαναβάλω την ταινία πάλι σταματά απότομα στο ίδιο σημείο. Συνολικά έχω δει μόνο τρεις στην πρώτη δεν παρουσίασε πρόβλημα αλλά τις άλλες δύο τις διέκοψε. Τα αρχεία ήταν καλά γιατί τα είδα μετά στο pc. ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πρέπει να κάνεις αναβάθμιση στο λογισμικό του δέκτη. Αυτό που περιγράφεις είναι γνωστό πρόβλημα των δεκτών με Mstar και μόνο η CA το έχει διορθώσει.

-Κατεβάζεις το πιο πρόσφατο λογισμικό απο το site της εταιρίας (προσοχή να είναι το σωστό, για τον δέκτη σου)
-Αποσυμπιέζεις το αρχείο bin και το βάζεις σε στικάκι FAT32
-H αναβάθμιση γίνεται απο την ανάλογη επιλογή του μενού.

gmazanakis
30-06-13, 15:52
Ευχαριστώ πολύ για τηνγρήγορη απάντηση θα το δοκιμάσω και θα σας πω

- - - Updated - - -


Ευχαριστώ πολύ για τηνγρήγορη απάντηση θα το δοκιμάσω και θα σας πω

Ευχαριστώ και πάλι έφτιαξε μία χαρά

pany07
30-06-13, 19:16
Πρέπει να κάνεις αναβάθμιση στο λογισμικό του δέκτη. Αυτό που περιγράφεις είναι γνωστό πρόβλημα των δεκτών με Mstar και μόνο η CA το έχει διορθώσει.

-Κατεβάζεις το πιο πρόσφατο λογισμικό απο το site της εταιρίας (προσοχή να είναι το σωστό, για τον δέκτη σου)
-Αποσυμπιέζεις το αρχείο bin και το βάζεις σε στικάκι FAT32
-H αναβάθμιση γίνεται απο την ανάλογη επιλογή του μενού.

Ο άψογος κατά τ' άλλα Edision Mini-Triton + HD (μέχρι ένα 2.5αρι seagate 1tb usb3 σε ntfs διαβάζει, παίζοντας τα πάντα απροβλημάτιστα).....
"μασάει" κι' αυτός στα mp4 όταν ακουμπίσει τό όριο των δύο ωρών...οπότε και διακόπτει. Το δεύτερο και τελευταίο κουλό που κάνει στη διάρκεια αναπαραγωγής ταινίας, είναι ότι ενώ ενεργοποιείται το "osd" του "go to" πατώντας το μπλέ κουμπί, μετακινείται το βέλος κανονικά με δεξί - αριστερό ή 1,2,3 πάντα στο "osd",
όταν όμως εκτελείς με ΟΚ...σε αγνοεί.

Ελπίδα αναβάθμισης από edision ή εναλλακτικού firmware υπάρχει ?

phantom77
30-06-13, 20:40
Το πιο εύκολο είναι να κάνεις στα γρήγορα μια μετατροπή του ΜΡ4 σε MKV με το MKVToolnix. Για κάποιο μυστήριο λόγο, αλλάζοντας μόνο τον container, οι δέκτες παίζουν τα αρχεία.

pany07
30-06-13, 21:50
Το πιο εύκολο είναι να κάνεις στα γρήγορα μια μετατροπή του ΜΡ4 σε MKV με το MKVToolnix. Για κάποιο μυστήριο λόγο, αλλάζοντας μόνο τον container, οι δέκτες παίζουν τα αρχεία.

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.

Πέρασα από MKVToolnix, αλλά σταμάτησα στο MP42MKVac3 (http://sourceforge.net/projects/mp42mkvac3/?source=navbar), που είναι :

1. Πιο γρήγορο κι από σφεντόνα...
2. Γι' αυτούς που δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν πολύ...

Αν δεν το γνώριζες, δοκίμασε το... κι αν σου κάνει,
spread the word και στο AVclub... εκεί που έχεις ξελασπώσει πολύ κόσμο. :respekt::oneup:

Το Go To γιατί δεν δουλεύει ;

phantom77
30-06-13, 22:12
Πέρασα από MKVToolnix, αλλά σταμάτησα στο MP42MKVac3 (http://sourceforge.net/projects/mp42mkvac3/?source=navbar)
Έριξα μια ματιά στο MP42MKVac3 και θέλει αρκετή δουλειά, δεν είναι για αρχάριους. Έκανα μια δοκιμαστική μετατροπή και δεν έβγαλε κανένα μήνυμα λάθους όταν τελείωσε ο χώρος στο δίσκο.


Το Go To γιατί δεν δουλεύει ;
Αν έχω καταλάβει, το πρόβλημα είναι στο index κάποιων αρχείων. Δεν μπορεί να το διαβάσει σωστά και κολλάει.
Στον ferguson T65 πάντως, το GoTo δουλεύει για χρόνους πριν το σημείο διακοπής. Αν σταματάει στο 2:05 και του δώσεις 2:10, δεν πρόκειται να πάει αλλα πάει αν του δώσεις 1:25 π.χ.

apd
01-07-13, 10:23
Λοιπόν, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν και απλώς ενημερωτικά: πήρα τον Α2 με βασικό κριτήριο τις γνώμες για την εικόνα του 3801. Δεν ξέρω αν στη σύγκριση με άλλα τσιπ υπερτερεί πραγματικά, πάντως σε απόλυτους όρους η εικόνα που έδωσε "out of the box" στο τηλεοπτικό σήμα ήταν για τα δικά μου δεδομένα μετριότατη. Έντονα κορεσμένη, με βαρύ κοντράστ και χωρίς την ευκρίνεια που περίμενα. Θα το παλέψω λίγο με τις περιορισμένες ρυθμίσεις του μήπως φτιάξει, αλλά σε πρώτη φάση δεν είμαι ευχαριστημένος. Έχει περασμένο fw Μάρτιος 13. Κατά τα άλλα, η εγκατάσταση ήταν πανεύκολη και η χρήση άνετη, με εξαίρεση τις ψείρες κουμπιά του τ/κ.

phantom77
01-07-13, 10:35
Αυτά είναι τα γνωρίσματα την εικόνας που βγάζουν οι δέκτες με ALi. Στο 3801 έχει βελτιωθεί η κατάσταση, πίστεψε με.
Για την ευκρίνεια, δοκίμασε να αλλάξεις ανάλυση. Άλλες τηλεοράσεις δουλεύουν καλύτερα σε 576i π.χ. και άλλες σε 720p.

earlpiggot
23-07-13, 18:10
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα, συγγνώμη αν έκανα λάθος. Η πεθερά μου επιμένει ότι το Bitmore DTV 300 της κλείνει μόνο του μετά από κάποιες ώρες αδράνειας. Στο βιβλιαράκι του δεν βρίσκω τίποτα σχετικό, για να το απενεργοποιήσω. Έχεις κανείς ιδέα, ή κάνει λάθος εκείνη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

talos_2002
23-07-13, 18:19
Τα βιβλιαράκια είναι μόνο για να κόβονται δένδρα... Ψάξει στο μενού του δέκτη σου ο ίδιος. Κάπου θα έχει (με κακή συνήθως μετάφραση) να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία αυτόματης απενεργοποίησης.

earlpiggot
23-07-13, 20:01
Ψάξει στο μενού του δέκτη σου ο ίδιος. Κάπου θα έχει (με κακή συνήθως μετάφραση) να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία αυτόματης απενεργοποίησης. Ευχαριστώ. Έχω ψάξει χωρίς επιτυχία.

phantom77
23-07-13, 20:21
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πιο εύκολο να βρεις την επιλογή αν γυρίσεις τη γλώσσα του μενου στα αγγλικά.

atrias
17-08-13, 13:55
τον BITMORE DTV220 τον έχει κανείς?

υποστηρίζει λέει και mkv και NTFS formated USB

http://www.skroutz.gr/s/2287699/Bitmore-DTV-220.html

phantom77
17-08-13, 14:56
Όπως και όλοι σχεδόν οι δέκτες της αγορά. Μπορείς να βρεις δοκιμασμένους HD δέκτες σε τέτοια τιμή.

atrias
17-08-13, 16:48
με ενδιαφέρει το ότι κάθεται στην scart πόρτα και δεν είναι εξωτερική συσκευή γι' αυτό ρώτησα για τον συγκεκριμένο

πάντως mkv δε νομίζω να παίζουν οι SD δέκτες

και το NTFS δεν το είδα αλλού να αναφέρεται

phantom77
17-08-13, 17:15
To MKV έχει αρχίσει να μπαίνει στη λίστα συμβατών αρχείων και των SD δεκτών αν και πιο χρήσιμη είναι η δυνατότητα σωστής αναπαραγωγής ΜΡ4. Είναι πολύ πιο κοινό format για SD video.

Για NTFS δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά δεν θα σου χρησιμεύσει απο τη στιγμή που ο δέκτης δεν παίζει HD αρχεία.

georgep800
17-08-13, 17:36
Καλησπέρα,
Έχω τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 και στην αναπαραγωγή των αρχείων βίντεο μου έβγαλε μια επιλογή όπου ρύθμισα τους υπότιτλους και συγκεκριμένα μέγεθος, χρώμα και background. Δυστυχώς όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να ξανά βρω το συγκεκριμένο μενού. Γνωρίζει κανείς που ακριβώς βρίσκεται; Προσπάθησα να το βρω είτε όταν παίζει η ταινία, είτε απο τις γενικές ρυθμίσεις του player χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Καμιά ιδέα;

phantom77
17-08-13, 17:42
Στον LV6TBOXHDA2 οι ρυθμίσεις υποτίτλων είναι στο γαλάζιο πλήκτρο του teletext. Λειτουργεί μόνο όταν παίζει το βιντεο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.