PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

georgep800
17-08-13, 17:48
Στον LV6TBOXHDA2 οι ρυθμίσεις υποτίτλων είναι στο γαλάζιο πλήκτρο του teletext. Λειτουργεί μόνο όταν παίζει το βιντεο.

Thanks!!!!

atrias
18-08-13, 14:39
To MKV έχει αρχίσει να μπαίνει στη λίστα συμβατών αρχείων και των SD δεκτών αν και πιο χρήσιμη είναι η δυνατότητα σωστής αναπαραγωγής ΜΡ4. Είναι πολύ πιο κοινό format για SD video.

Για NTFS δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά δεν θα σου χρησιμεύσει απο τη στιγμή που ο δέκτης δεν παίζει HD αρχεία.

να πω την αλήθεια άλλον SD δεν είχα δει με mkv υποστήριξη
και στο avclub που κοίταξα οι περισσότεροι λένε δεν είναι δύσκολο να βρεις SD δέκτη να παίζει mkv
δε με νοιάζει το να παίζει HD γιατί σε παλιά CRT TV θα μπει αλλά αν έχω στα χέρια μου ένα usb με μια mkv ταινία να μπορώ να τη δω χωρίς μετατροπή
πάντως αναφέρει ότι παίζει και mp4 που είπες
επίσης το NTFS είναι χρήσιμο γιατί όλα τα usb που έχω είναι σε NTFS φορμαρισμένα

fonzi
26-08-13, 01:10
Μόλις τώρα έρχεται το ψηφιακό σήμα στην περιοχή μου και θα ήθελα λίγη βοήθεια από φίλους που ήδη χρησιμοποιούν αποκωδικοποιητές εδώ και καιρό.

1) Έχω μια λαμπάτη loewe aventos 32" ( http://www.amazon.co.uk/Loewe-Aventos-3981-Platinum-Television/dp/B0000C6YN0 ) εξαιρετική συσκευή συνδεδεμένη και με ενα HTPC στο οποίο έχω μια κάρτα τηλεόρασης αλλά χωρίς mpeg4. Προφανώς η κάρτα αυτή αχρηστεύεται πλέον ή μπορώ να κάνω αποκωδικοποίηση με λογισμικό στον υπολογιστή αυτόν;

Το HTPC το είχα για να γράφω (σπανίως) κάποια τηλεοπτική εκπομπή που με ενδιέφερε. Αν τώρα μπορώ να κάνω το ίδιο με κάποιον αποκωδικοποιητή (εγγραφή σε usb) μήπως δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ καθόλου με το HTPC και να το αξιοποιήσω καλύτερα σε άλλη χρήση;

Η τηλεόρασή μου είχε διπλό δέκτη και μπορούσα να βλέπω σε παράθυρο δεύτερο κανάλι. Τώρα θα χρειαστώ κάποιον ακριβό αποκωδικοποιητή γι αυτή τη δυνατότητα; (Δεν καίγομαι κι όλας... )

Προτείνετε ένα καλό μηχάνημα γι αυτή την τηλεόραση.

2) για μια philips 42" fullHD (pfl7403 νομίζω) ποιον αποκωδικοποιητή να πάρω; Δεν χρειάζομαι δυνατότητα εγγραφής εδώ. Για ηλικιωμένους είναι.

3) για μια lg 20" lcd 4:3 τι να πάρω; ούτε εδώ χρειάζεται δυνατότητα εγγραφής.

apd
26-08-13, 10:48
Αφού η κάρτα σου δεν έχει 4, δεν θα δει τα κανάλια. Πάντως ακόμη και οι SD έχουν δυνατότητα εγγραφής, οπότε το PC το κάνεις ό,τι θες. Για ΡΙΡ θα χρειαστείς διπλό δέκτη ( > περ. διπλά λεφτά).

fonzi
26-08-13, 12:24
Αφού η κάρτα σου δεν έχει 4, δεν θα δει τα κανάλια. Πάντως ακόμη και οι SD έχουν δυνατότητα εγγραφής, οπότε το PC το κάνεις ό,τι θες. Για ΡΙΡ θα χρειαστείς διπλό δέκτη ( > περ. διπλά λεφτά).

OK. Ευχαριστώ!
Αν κάποιος αποκωδικοποιητής έχει διπλό δέκτη μπορεί να στείλει διπλό σήμα στην tv ώστε να δω σε παράθυρο (PIP) όπως βλέπω τώρα ή μήπως το μόνο που προσφέρει είναι εγγραφή ενός καναλιού ενώ παρακολουθώ κάποιο άλλο; Βρίσκω στα 30 ευρώ τον Bitmore DTV250 Twin Tuner αλλά δεν μπορώ να βρω κριτικές.

Κάποιος αξιόπιστος δοκιμασμένος δέκτης (να μην έχει σπασίματα, κολήματα κλπ) που να προτείνετε;

phantom77
26-08-13, 14:17
Δυστυχώς οι διπλοί δέκτες δεν έχουν ευκολίες όπως το PiP, απλά δίνουν τη δυνατότητα να βλέπεις οποιοδήποτε κανάλι θέλεις την ώρα που γράφεις κάποιο άλλο. Ίσως κάποια ακριβά μοντέλα επώνυμων κατασκευαστών να έχουν PiP αλλα μιλάμε για τιμές γύρω στα €300, ίσως περισσότερα. Υπήρχαν πέρυσι οι Samsung STB-E7500 και LG MS450H αλλα δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα. Ο Samsung είχε σίγουρα PiP\PaP.
Ο DTV250 είναι η μόνη φθηνή λύση, οι υπόλοιποι "κινέζικοι" είναι στα €75-€80.

Μια λύση θα ήταν να βάλεις στον Η/Υ μια κάρτα με διπλό δέκτη. Τα προγράμματα που κυκλοφορούν έχουν σίγουρα περισσότερες δυνατότητες απο τα απλοϊκά λογισμικά των δεκτών της αγοράς.

Αν τελικά επιλέξεις STB, οι δέκτες με τσιπ ALi3801 είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει στη χαμηλή κατηγορία τιμής. Δες τους Lifeview LV6TBOXHDA2, Crypto ReDi 211D και DigiView DV-127T. Αν δεν σε ενοχλεί η απουσία ελληνικού EPG, έχω μείνει ευχαριστημένος απο τον Ferguson Ariva T650i. Καλή επιλογή είναι και ο Crystal Audio PremiumHD με τσιπ της Mstar.
Απο τους παραπάνω, οι DigiView και Ferguson έχουν πολύ καλά τηλεκοντρόλ, κάτι που πρέπει να σε απασχολήσει, ειδικά για την Ρhilips που θα την χειρίζονται ηλικιωμένοι.

fonzi
27-08-13, 13:08
Δυστυχώς οι διπλοί δέκτες δεν έχουν ευκολίες όπως το PiP, απλά δίνουν τη δυνατότητα να βλέπεις οποιοδήποτε κανάλι θέλεις την ώρα που γράφεις κάποιο άλλο. Ίσως κάποια ακριβά μοντέλα επώνυμων κατασκευαστών να έχουν PiP αλλα μιλάμε για τιμές γύρω στα €300, ίσως περισσότερα. Υπήρχαν πέρυσι οι Samsung STB-E7500 και LG MS450H αλλα δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα. Ο Samsung είχε σίγουρα PiP\PaP.
Ο DTV250 είναι η μόνη φθηνή λύση, οι υπόλοιποι "κινέζικοι" είναι στα €75-€80.

Μια λύση θα ήταν να βάλεις στον Η/Υ μια κάρτα με διπλό δέκτη. Τα προγράμματα που κυκλοφορούν έχουν σίγουρα περισσότερες δυνατότητες απο τα απλοϊκά λογισμικά των δεκτών της αγοράς.

Αν τελικά επιλέξεις STB, οι δέκτες με τσιπ ALi3801 είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει στη χαμηλή κατηγορία τιμής. Δες τους Lifeview LV6TBOXHDA2, Crypto ReDi 211D και DigiView DV-127T. Αν δεν σε ενοχλεί η απουσία ελληνικού EPG, έχω μείνει ευχαριστημένος απο τον Ferguson Ariva T650i. Καλή επιλογή είναι και ο Crystal Audio PremiumHD με τσιπ της Mstar.
Απο τους παραπάνω, οι DigiView και Ferguson έχουν πολύ καλά τηλεκοντρόλ, κάτι που πρέπει να σε απασχολήσει, ειδικά για την Ρhilips που θα την χειρίζονται ηλικιωμένοι.

Με προβληματίζει αν βάλω στο HTPC μια κάρτα τβ για ψηφιακά αν είναι καλή λύση ή το να λειτουργεί ολόκληρος υπολογιστής με μεγάλο τροφοδοτικό συνεχώς είναι ασύμφορο σε σχέση με ένα εξωτερικό δέκτη των 30 ευρώ;

phantom77
27-08-13, 14:20
Με προβληματίζει αν βάλω στο HTPC μια κάρτα τβ για ψηφιακά αν είναι καλή λύση ή το να λειτουργεί ολόκληρος υπολογιστής με μεγάλο τροφοδοτικό συνεχώς είναι ασύμφορο σε σχέση με ένα εξωτερικό δέκτη των 30 ευρώ;

Σίγουρα είναι ασύμφορο αλλα, βραχυπρόθεσμα, είναι η καλύτερη λύση αν θέλεις διπλό δέκτη. Μακροπρόθεσμα βέβαια, το πιθανότερο είναι οτι θα πληρώσεις περισσότερα έτσι παρά αν έπαιρνες δέκτη των €300, δεν ξέρω όμως αν ο δέκτης θα σου δώσει την ίδια ευελιξία με τον Η/Υ.

Το θέμα είναι πόσο σημαντικό είναι για σένα το PiP.

fonzi
27-08-13, 16:43
Σίγουρα είναι ασύμφορο αλλα, βραχυπρόθεσμα, είναι η καλύτερη λύση αν θέλεις διπλό δέκτη. Μακροπρόθεσμα βέβαια, το πιθανότερο είναι οτι θα πληρώσεις περισσότερα έτσι παρά αν έπαιρνες δέκτη των €300, δεν ξέρω όμως αν ο δέκτης θα σου δώσει την ίδια ευελιξία με τον Η/Υ.

Το θέμα είναι πόσο σημαντικό είναι για σένα το PiP.

αν σκεφτώ ότι η τβ είναι >10ετίας και ίσως να χρειαστεί να την αλλάξω σε λίγο καιρό, μάλλον δεν συμφέρει η επένδυση σε διπλό δέκτη ή σε διπλή κάρτα μόνο για το PIP. Ελπίζω όποια νέα τβ πάρω να έχει ενσωματωμένο διπλό δέκτη.

Οπότε μάλλον να περιοριστώ σε έναν αξιόπιστο δέκτη τώρα, όχι ακριβό (<40 ευρώ).

Με δεδομένο ότι δεν με απασχολούν πλέον πολύ οι λειτουργίες PVR, media player κλπ ποιόν να προτιμήσω από αυτούς που μου προτείνατε; Μόνο να είναι αξιόπιστος δέκτης με καλή απόδοση. Να ψάξω μήπως πετύχω κάπου τον Lifeview LV6TBOXHDA1; Διάβασα ότι ο Α2 κάνει ένα θόρυβο όταν είναι off.

O Ferguson Ariva T650i είναι καλύτερη επιλογή;

Διάβασα επίσης κάπου καλά λόγια και για τους edision. Λένε τίποτα από απόδοση;

sotos65
27-08-13, 17:00
Μόλις τώρα έρχεται το ψηφιακό σήμα στην περιοχή μου και θα ήθελα λίγη βοήθεια από φίλους που ήδη χρησιμοποιούν αποκωδικοποιητές εδώ και καιρό.

1) Έχω μια λαμπάτη loewe aventos 32" ( http://www.amazon.co.uk/Loewe-Aventos-3981-Platinum-Television/dp/B0000C6YN0 ) εξαιρετική συσκευή συνδεδεμένη και με ενα HTPC στο οποίο έχω μια κάρτα τηλεόρασης αλλά χωρίς mpeg4. Προφανώς η κάρτα αυτή αχρηστεύεται πλέον ή μπορώ να κάνω αποκωδικοποίηση με λογισμικό στον υπολογιστή αυτόν;


Τι κάρτα είναι; Το αν βλέπει ή οχι MPEG-4 εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις και τον video decoder. Αν χρησιμοποιείς το δικό της πρόγραμμα, που πιθανόν είναι παλιό και δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση MPEG-4, όντως δεν θα βλέπεις. Αν όμως η κάρτα υποστηρίζεται από άλλα προγράμματα (συνήθως οι περισσότερες που χρησιμοποιούν BDA driver), πχ το πολύ καλό DVBViewer Pro (15 ευρώ) ή το δωρεάν SmartDVB, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας MPEG-4 video decoder (μία πολύ καλή επιλογή είναι το πακέτο LAV).

talos_2002
27-08-13, 17:08
Καθόλου καλοί δέκτες οι Edision. Μόνο το τηλεχειριστήριό τους είναι καλό, χωρίς όμως να είναι προγραμματιζόμενο.

Δες Crystal Audio Premium-HD που έχει Mstar 7818 και έχει ωριμάσει το λογισμικό του πια και μετά δες δέκτες με το νέο ALi 3801.
Το καλό του 127Τ είναι ότι έχει προγραμματιζόμενο τηλεχ/ριο για να χειρίζεται και την τηλεόραση, το καλό του Τ650 είναι ότι συνδέεται στο ίντερνετ αν του βάλεις συμβατό στικάκι WiFi αλλά και ότι είναι μια πλούσια υλοποίηση (custom μενού, οθόνη ρολόι, καλό τηλεχειριστήριο), το καλό του Lifeview είναι η καλή τιμή και του Crypto ότι έχει ρυθμιστικά χρώματος στο μενού του.

phantom77
27-08-13, 17:13
Με δεδομένο ότι δεν με απασχολούν πλέον πολύ οι λειτουργίες PVR, media player κλπ ποιόν να προτιμήσω από αυτούς που μου προτείνατε; Μόνο να είναι αξιόπιστος δέκτης με καλή απόδοση. Να ψάξω μήπως πετύχω κάπου τον Lifeview LV6TBOXHDA1; Διάβασα ότι ο Α2 κάνει ένα θόρυβο όταν είναι off.

O Ferguson Ariva T650i είναι καλύτερη επιλογή;

Διάβασα επίσης κάπου καλά λόγια και για τους edision. Λένε τίποτα από απόδοση;
Για θόρυβο στον Α2 δεν έχω ακούσει κάτι. Συνήθως είναι παράπονο όσων συνδέουν SD δέκτες με scart.

Lifeview και Ferguson είναι πολύ κοντινοί σε απόδοση και χαρακτηριστικά αφού έχουν το ίδιο τσιπ στο εσωτερικό τους. Προτιμώ τον Ferguson για την ευχρηστία και το τηλεκοντρόλ του. Ο Lifeview έχει το βασικό λογισμικό του τσιπ που είναι αρκετά άσχημο οπτικά και χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις.

Οι Edision είναι καλοί, αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το PVR ή ο media player. Εκεί έχουν κάποια προβλήματα.
Ο Crystal Audio που σου πρότεινα έχει το ίδιο τσιπ αλλα βελτιωμένο λογισμικό.


Τι κάρτα είναι; Το αν βλέπει ή οχι MPEG-4 εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις και τον video decoder. Αν χρησιμοποιείς το δικό της πρόγραμμα, που πιθανόν είναι παλιό και δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση MPEG-4, όντως δεν θα βλέπεις. Αν όμως η κάρτα υποστηρίζεται από άλλα προγράμματα (συνήθως οι περισσότερες που χρησιμοποιούν BDA driver), πχ το πολύ καλό DVBViewer Pro (15 ευρώ) ή το δωρεάν SmartDVB, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας MPEG-4 video decoder (μία πολύ καλή επιλογή είναι το πακέτο LAV).
Το Windows Media Center δεν μπορεί να κάνει μόνο του αποκωδικοποίηση σήματος;

sotos65
27-08-13, 18:16
Ναι, μπορεί. Αν βλέπει τη κάρτα δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με τα MPEG-4 (εκτός φυσικά κι αν η κάρτα σου είναι για λήψη αναλογικών καναλιών, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα φυσικά! )

fonzi
27-08-13, 20:11
Τι κάρτα είναι; Το αν βλέπει ή οχι MPEG-4 εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις και τον video decoder. Αν χρησιμοποιείς το δικό της πρόγραμμα, που πιθανόν είναι παλιό και δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση MPEG-4, όντως δεν θα βλέπεις. Αν όμως η κάρτα υποστηρίζεται από άλλα προγράμματα (συνήθως οι περισσότερες που χρησιμοποιούν BDA driver), πχ το πολύ καλό DVBViewer Pro (15 ευρώ) ή το δωρεάν SmartDVB, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας MPEG-4 video decoder (μία πολύ καλή επιλογή είναι το πακέτο LAV).

http://ixbtlabs.com/news.html?03/43/77 αυτή είναι

atrias
27-08-13, 20:27
δεν έχει ψηφιακό δέκτη αυτή η κάρτα

edit:
μήπως έχει τελικά και ψηφιακό δέκτη?
περίεργη κάρτα

sotos65
27-08-13, 22:38
Όχι, είναι αναλογική κάρτα, χωρίς ψηφιακό δέκτη. Απλά έχει τσιπάκι συμπίεσης του αναλογικού βίντεο (από την είσοδο line in και/ή από το tuner) σε mpeg-2/1 για capture (εγγραφή). Οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε καμία περίπτωση για λήψη των ψηφιακών καναλιών.

123kalel456
28-08-13, 13:19
Έκανα αναβάθμιση στον αποκωδικοποιητή μου και από εκείνη την ώρα δεν εντοπίζει τα κανάλια το μοντέλο είναι LEGENT SD 12045911.Αν μπορείτε βοηθήστε με..

phantom77
28-08-13, 14:34
Μήπως έβαλες αναβάθμιση άλλου μοντέλου; Η Legent έχει τους SD και SD MAX με διαφορετικό tuner. Αν έβαλες την αναβάθμιση το ενός στον άλλο, δεν θα πιάνει κανάλια.

123kalel456
28-08-13, 14:39
δεν έχω ιδέα το βρήκα σε ένα site και το κατέβασα αν γνωρίζεις κανένα site με αναβαθμίσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο στείλε μου.

phantom77
28-08-13, 15:00
Βλέπω οτι ο Legent SD (http://www.satsonix.gr/legentsdgr.html) δεν έχει κάποια αναβάθμιση ενώ ο Legent SD TUNER MAX (http://www.satsonix.gr/legentsdtunermaxgr.html) έχει.
Αν έχεις τον πρώτο, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον εισαγωγέα για να σου δώσει λογισμικό.

- - - Updated - - -

Κάνε όμως πρώτα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. ΄Ισως βοηθήσει.

123kalel456
28-08-13, 15:02
το πρώτο έχω το είδα τώρα.και πώς επικοινωνώ με τον εισαγωγέα υπάρχει κάποιο τηλέφωνο η θα πάρω από εκεί που το αγόρασα??

- - - Updated - - -

έκανα και δεν και πάλι μου το έκανε.

phantom77
28-08-13, 15:05
Είσαι τυχερός που δεν αχρηστεύθηκε εντελώς ο δέκτης. Οι δέκτες με ALi δεν δέχονται εύκολα λογισμικού άλλου μοντέλου.

Στοιχεία επικοινωνίας υπάρχουν στα links που σου έδωσα.

123kalel456
28-08-13, 15:07
οκ ευχαριστώ.

Gofoboso
28-08-13, 23:44
Γεια σας παιδιά, έχω το Crystal Audio Micro-HD και πρόσφατα άρχισα να μην βλέπω
το μπουκέτο STAR-MEGA-SKAI (πιάνει όλα τα άλλα κανάλια).
Κατά καιρούς είχε πρόβλημα με ένα απ'τα δύο μπουκετα ALPHA-ANT1 || STAR-MEGA-SKAI. Πολλές
φορές θα έπιανε μόνο το ένα και όχι το άλλο. Τώρα βέβαια έχω βάλει ένα Τ και βλέπω αναλογικά
STAR-SKAI.
Κάνω συχνά την αυτόματη αναζήτηση που έχει αλλά τώρα δε βρίσκει ποτέ STAR-MEGA-SKAI.
Ξέρει κανείς τι παίζει ή έχει κανείς ίδιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο δέκτη;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

talos_2002
29-08-13, 01:50
Ίσως δεν έχεις αρκετό σήμα, ενώ πριν είχες οριακό.
Δες πως είναι το σήμα σου στα άλλα κανάλια και μετά έλεγξε από τον προσανατολισμό της κεραίας ως το φυσάκι που συνδέεται το καλώδιό της με τον δέκτη.
Καλό είναι να κάνεις και μια αναβάθμιση το λογισμικό μήπως βελτιώνει την λήψη.

Οι αναβαθμίσεις των δεκτών υπάρχουν στο site της εκάστοτε εταιρίας (όταν ασχολούνται αυτές με τους δέκτες που πουλάνε).

fonzi
29-08-13, 16:51
Να επανέλθω λίγο στο θέμα απουσίας ελληνικού EPG απο τον Ferguson Ariva T650i.
Πως ακριβώς εμφανίζει το κείμενο;
Σαν λατινικούς χαρακτήρες αντί ελληνικών ή δεν διαβάζεται καθόλου;

phantom77
29-08-13, 17:02
Η Digea έχει EPG σε δύο γλώσσες, αγγλικά και ελληνικά. Ο Τ650 βγάζει μόνο την μία έκδοση, με τίτλους και περιγραφές μεταφρασμένα στα αγγλικά.

Η Ferguson μας είπε οτι είναι απλό θέμα η διόρθωση του προβλήματος στο λογισμικό. Ελπίζω να υπάρχει στην επόμενη αναβάθμιση (που έχει αργήσει)

dja
31-08-13, 15:43
Ρε παιδια ψαχνω για ενα DIGIA decoder με HDMI που να παιρνει εσωτερικο δισκο και αν ειναι δυνατον ή/και ethernet.
Ξερει κανενας?

Ευχαριστώ

phantom77
31-08-13, 16:33
Μόνο το Crystal Audio AppStreamer TV (http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Media-Players/Ethernet/With-MPEG-4-decoder.aspx) μου έρχεται στο νου αλλα η τιμή ξεφεύγει λίγο.

fonzi
08-09-13, 22:18
O ferguson και ο DigiView DV-127T υπάρχουν στην αγορά; με ένα ψάξιμο στο skroutz δεν τους βρήκα διαθέσιμους...

Άλλος με προγραμματιζόμενο τηλεχειρηστήριο υπάρχει;

Και κάτι ακόμα: Όλοι σε μαύρο χρώμα; Κάτι άλλο δεν υπάρχει;

phantom77
08-09-13, 22:29
Ο DigiView υπάρχει σε αρκετά καταστήματα (https://www.google.gr/search?q=DigiView+DV-127T&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=5M4sUpHGOYjLhAfr9oGgCw), ο Ferguson T650i μόνο εδώ (http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040). Εγώ παρήγγειλα τον T650i απο την Πολωνία.

Ο T650i δεν έχει προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ. Οι Lemm έχουν ενώ μπορείς να το αγοράσεις extra για δέκτες Crystal Audio.

JIMMYSxt
11-09-13, 00:31
εγω εχω μια lg tv monitor m2732 εκανα αυτοματο συντονισμο ψηφιακων καναλιων,αλλαα εχω ενα θεματακι με το alpha και αντ1 στα πρωτα κυριως 10-15 λεπτα κολλανε και δν υπαρχει σημα ετσι γραφει.Αυτο συμβαινει μονο σε αυτα τα δυο...?Πώς μπορει να διορθωθει αυτο?

talos_2002
11-09-13, 15:45
Μάλλον η κεραία σου δεν κοιτάζει προς το σημείο εκπομπής της περιοχής σου ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση.

fonzi
12-09-13, 13:48
...Έχω μια λαμπάτη loewe aventos 32" ( http://www.amazon.co.uk/Loewe-Aventos-3981-Platinum-Television/dp/B0000C6YN0 ) εξαιρετική συσκευή συνδεδεμένη και με ενα HTPC στο οποίο έχω μια κάρτα τηλεόρασης αλλά χωρίς mpeg4. Προφανώς η κάρτα αυτή αχρηστεύεται πλέον ή μπορώ να κάνω αποκωδικοποίηση με λογισμικό στον υπολογιστή αυτόν; ...


επανέρχομαι στο θέμα του HTPC.
Αν πάρω έναν εξωτερικό δέκτη mpeg4 αλλά που να έχει και RF out, θα μπορώ στη συνέχεια να στέλνω μέσω rf στην παλιά κάρτα που είναι τώρα στο HTPC αποκωδικοποιημένο σήμα ταυτόχρονα με το σήμα που θα στέλνεται μέσω scart στην τβ και έτσι να κάνω εγγραφή κατευθείαν στο σκληρό δίσκο του HTPC;

Μόνο οι edision έχουν τέτοια έξοδο;

Η κάρτα δέχεται και σήμα μέσω composite. Αρα αν έχει composite out κάποιος δέκτης mpeg4 κάνω έτσι δουλειά; Παίζει ταυτόχρονα το composite out ή το rf out των δεκτών με το scart τους;

Υπάρχει και η λύση να στέλνω στην κάρτα αποκωδικοποιημένο σήμα μέσω της av out από μια scart που έχει in/out της τηλεόρασης;

Εδώ η κάρτα: http://www.google.co.uk/imgres?q=leadtek+pvr2000&um=1&safe=active&sa=N&hl=en&biw=1280&bih=868&tbm=isch&tbnid=M7C4-xOmzE1VoM:&imgrefurl=http://www.azerty.ro/tv-tunere/tv-tuner-leadtek-winfast-pvr2000-ro&docid=imwgTInOeTFb3M&imgurl=http://static.azerty.ro/full/8212/winfast-pvr2000-ro.jpg&w=500&h=500&ei=75wxUrS-KsSptAaG8oCwAg&zoom=1&ved=1t:3588,r:4,s:0,i:94&iact=rc&page=1&tbnh=192&tbnw=192&start=0&ndsp=20&tx=104&ty=78

phantom77
12-09-13, 13:54
Οι Edision SD, Elite SD και ένας Strong HD.

Γιατί όμως επιμένεις να κάνεις τις εγγραφές στο PC;

fonzi
12-09-13, 14:04
Νομίζω ότι το PC θα μου δώσει περισσότερη ευελιξία σε σχέση με απευθείας εγγραφή μέσω του δέκτη σε στικάκι ή σε δίσκο εξωτερικό. Εννοώ στη διαχείριση των αποθηκευμένων αρχείων κλπ.

*Δες και αυτά που συμπλήρωσα παραπάνω...

phantom77
12-09-13, 14:32
Ο DigiView DV-127T που ανέφερα πιο πάνω έχει εξόδους εικόνας και ήχου σε RCA αλλα δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργούν παράλληλα με την scart.

Αν συνδέσεις την έξοδο εικόνας στον Η/Υ θα πάρεις σίγουρα χειρότερη εικόνα απ' ότι αν κάνεις την εγγραφή στον δέκτη. Η εγγραφή του δέκτη είναι απευθείας εγγραφή τηλεοπτικού σήματος, χωρίς κάποια επεξεργασία. Η εικόνα που θα πάρεις στην έξοδο εικόνας εξαρτάται απο τα ηλεκτρονικά του δέκτη.

Δεν είναι και κάτι τρομερό να μεταφέρεις την εγγραφή απο το στικάκι στον δίσκο του Η/Υ για αρχειοθέτηση. 5 λεπτά υπόθεση.

talos_2002
12-09-13, 15:35
fonzi, θα σε παροτρύνω κι εγώ να ακολουθήσεις την συμβουλή του phantom77. Η διαφορά ποιότητας είναι πολύ μεγάλη για να αγνοηθεί.
Εξάλλου όλα τα προγράμματα μπορούν να επεξεργαστούν πια mkv και το να μετατρέψεις τις εγγραφές σε mkv είναι πανεύκολο και απαιτεί 1-2 λεπτά.

Επειδή όμως έχεις κάρτα τηλεόρασης, καλύτερα να ψάξεις για εναλλακτικό λογισμικό. Η αποκωδικοποίηση του σήματος δεν γίνεται ούτε στους οδηγούς, ούτε είναι hardwired στο τσιπ. Είναι θέμα λογισμικού και πολλοί συνέχισαν να χρησιμοποιούν τις παλιές κάρτες τηλεόρασης, απλώς βάζοντας άλλο, πιο σύγχρονο λογισμικό διαχείρισής της.

fonzi
12-09-13, 16:09
Οπότε εγκαταλείπω το HTPC και το στέλνω άμεσα σε ρόλο PC...

Εξακολουθώ να μην μπορώ να αποφασίσω ποιους (θέλω τουλάχιστον 3-4) να πάρω:
Έχω καταλήξει με τη βοήθειά σας σε κάποια μοντέλα: 1) Crypto ReDi 211D, 2) DigiView DV-127Τ, 3) Lifeview LV6TBOXHDA2, 4) Ferguson Ariva T650i και 5) Crystal audio Premium HD
Η δυσκολία μου συνίσταται στις αναφορές (για όλους βρήκα, εκτός του DV-127) για θόρυβο/βουητό μέσω scart σε crt καθώς και για προβλήματα μέσω hdmi σε philips lcd (αυτές είναι ακριβώς οι συσκευές μου :( )

Σήμερα διάβασα και για κάποιους Lemm ότι δεν βγάζουν βουητό σε σκαρτ.

talos_2002
12-09-13, 20:14
Πρόβλημα στις Philips είχαν τα παλιά ALi M3601, όχι τα νέα Μ3801.

Το πρόβλημα του βουητού οφείλεται κυρίως στα κακής ποιότητας καλώδια σκαρτ (ανεξαρτήτως επίχρυσων επαφών, φεριτών κτλ). Πάρε ένα με «πρεσαριστά» βύσματα και όχι τα κουμπωτά πλαστικά που έχουν τα περισσότερα της αγοράς και θα είναι οκ. Επίσης, βοηθάει αν έχεις χαμηλά την ένταση της τηλεόρασης και ανεβάσεις του δέκτη.

Όλοι οι δέκτες που ανέφερες είναι αξιόλογοι. Εξαρτάται τι ζητάς από έναν δέκτη αλλά και την τιμή που διατίθεσαι να πληρώσεις.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να τους πάρεις όλους ίδιους ;)

fonzi
12-09-13, 21:00
Ευχαριστώ πολύ.

Δεν με ενδιαφέρουν οι πολυμεσικές δυνατότητες. Μόνο καλός δέκτης να είναι.

jap
13-09-13, 08:20
Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να τους πάρεις όλους ίδιους ;)

Όχι, να τους πάρει όλους ίδιους, να αλλάζει κανάλι στο σαλόνι και να αλλάζει ταυτόχρονα και στην κρεβατοκάμαρα.

Σοβαρά, έχω τηλεόραση LG και ένα tv-monitor LG ως οθόνη υπολογιστή στο σαλόνι. Τα τηλεχειριστήρια έχουν ίδιες εντολές. Πέρα από το να το κάνεις επίτηδες για πλάκα, δεν παίζει να μπερδευτεί το ένα με το άλλο, αφού δεν είναι δίπλα-δίπλα. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει με τη γωνία εκπομπής των τηλεκοντρόλ και την ευαισθησία των δεκτών, και οι αποκωδικοποιητές είναι πιο δύσκολο να ελεγχθούν από ό,τι οι τηλεοράσεις αν δεν στοχεύσεις καλά. Πάντως αν μιλάμε για πολύ κοντά το ένα στο άλλο, θα απόφευγα τα ίδια μοντέλα.

talos_2002
13-09-13, 11:59
1) Crypto ReDi 211D, 2) DigiView DV-127Τ, 3) Lifeview LV6TBOXHDA2, 4) Ferguson Ariva T650i και 5) Crystal audio Premium HD
Η δυσκολία μου συνίσταται στις αναφορές (για όλους βρήκα, εκτός του DV-127) για θόρυβο/βουητό μέσω scart σε crt καθώς και για προβλήματα μέσω hdmi σε philips lcd (αυτές είναι ακριβώς οι συσκευές μου )

Σήμερα διάβασα και για κάποιους Lemm ότι δεν βγάζουν βουητό σε σκαρτ.
ReDi 211D: Απλή υλοποίηση του ALi M3801 από την GIEC. Καλή λήψη, αλλά με την Crypto να μην φημίζεται για την διάθεση αναβαθμίσεων δεν θα περίμενα να δω όσες από άλλες εταιρίες. Νομίζω υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

127Τ: Υλοποίηση τους 3801 από την Mico/Panodic, με μεταλλικό κουτάκι που καλό είναι να υπάρχει σε χώρες όπως η Ελλάδα, οθόνη στην πρόσοψη και προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο για να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείς και της τηλεόρασης. Το firmware της Mico θεωρώ ότι είναι σαφώς πιο καλοσεταρισμένο από της GIEC.

A2: Η Lifeview έχει δώσει αρκετές αναβαθμίσεις στο παρελθόν για κάποια μοντέλα της και συνήθως δίνει σημασία στην αναφορά προβλημάτων και αυτό είναι το κύριο χαρακτηριστικό του δέκτη. Κι ο δικός της 3801 είναι της Mico.

Τ650: Η Ferguson έχει παράδοση στις αναβαθμίσεις, αν και όταν το προϊόν σταματήσει να πωλείται τις ξεχνάς αμέσως. Επίσης έχει παράδοση στο να δίνει το κάτι παραπάνω και έχει μια premium υλοποίηση της Skyworth με το 3801. Πάρα πολύ καλό τηλεχειριστήριο, όμορφη μεταλλική κατασκευή, οθόνη στην πρόσοψη, custom μενού, HDMI-CEC, έξοδο raw DTS μέσω ψηφιακής εξόδου και σύνδεση με το διαδίκτυο αν συνδέσεις στην USB του κάποιο συμβατό Wi-Fi στικάκι. Το κακό είναι ότι προς το παρόν δεν υποστηρίζει ελληνικό EPG, αλλά μέσω του εισαγωγέα κου Μπέσκα μας είπαν ότι θα το διορθώσουν στην επόμενη αναβάθμιση (η οποία αργεί όμως να έρθει...).

Premium-HD: Η Crystal είναι η ελληνική έκπληξη! Από πέρσι τον Απρίλιο οι αναβαθμίσεις πέφτουν βροχή. Υποστηρίζουν ακόμη και τα δύο προηγούμενα μοντέλα τους, μάλιστα δίνοντάς τους τις ίδιες λειτουργίες με το νεότερο. Είναι ο μόνος δέκτης της λίστας σου με MStar MSD7818 και σίγουρα η καλύτερη υλοποίηση του 7818 με νέες λειτουργίες από την MStar που δεν θα δεις σε κανέναν 7818, όπως το multiview, ενώ έχει λυμένα όλα τα γνωστά προβλήματα του συγκεκριμένου τσιπ. Η υποστήριξη θεωρείται υποδειγματική ακόμη και πέραν της υποστήριξης σε αναβαθμίσεις, με καλή εξυπηρέτηση για ότι προκύψει μετά την αγορά. Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα, μπορείς να τους επισκεφτείς στις εγκαταστάσεις τους όπου θα σε εξυπηρετήσουν την ίδια στιγμή για να λύσουν το όποιο πρόβλημα επί τόπου.
Ως δέκτης με το 7818 υποστηρίζει κι αυτός raw έξοδο του DTS, ενώ είναι και μεταλλικός. Στα αρνητικά του είναι μάλλον το τηλεχειριστήριο που θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο. Η Crystal διαθέτει σε τιμή περίπου 10€ ένα καλό προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο για να απαλλαγείς και από της τηλεόρασης.

Lemm: Συνοδεύονται από προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο, αλλά στο θέμα υποστήριξης είναι «στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα». Η εταιρία Δελφιτζής δεν δίνει σημασία, το να πάρεις απάντηση σε mail είναι κατόρθωμα για τα ρεκόρ Γκίνες. Δεν δίνει (όταν έχει) αναβαθμίσεις αλλά πρέπει να πας εκεί τον δέκτη σου, ίσως όμως βρεις από κάποια επιχείρηση που επίσης τους πουλάει.

Το πρόβλημα του θορύβου προκαλείται κυρίως από τα κακής ποιότητας, εσωτερικώς αθωράκιστα καλώδια scart.

fonzi
13-09-13, 14:48
Εξαιρετική η συνοπτική παρουσίαση και θερμοευχαριστώ!

Καταλήγω σε δύο (και μόνο :) ) ερωτήματα:

1) Ο Α2 + tele 300 usb τηλεχειριστήριο φτάνει τα 32 ευρώ. Αξίζει + 8 ευρώ ο 127Τ;

2) O Premium-HD θα είναι αισθητά πιο αργός στις αλλαγές καναλιών; Μιλάμε για περίπου 8" σε καρφωτή αλλαγή και 2-3" σε up-down ή καλύτερη κατάσταση;

Λέω να πάρω έναν 127Τ σήμερα για να δω αν είναι ΟΚ από θέμα βόμβου κλπ. Τους άλλους δύο που χρειάζομαι δεν ξέρω τι να πάρω.
Εχω και διαθέσιμο ένα τηλεκοντρολ logitech 650 που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

phantom77
13-09-13, 19:34
Να σου πω την αλήθεια, δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορά στην ταχύτητα αλλαγής καναλιών μεταξύ ALi3801 και Mstar7818.

Εγώ πάντως, όσο οι "κατασκευαστές" περιμένουν απο εμάς να κάνουμε quality control, πάνω απο €35 για δέκτη δεν θα έδινα.

talos_2002
14-09-13, 03:35
Αν είναι να πας στα 40€, πάρε έναν Τ650 να γίνει και λίγο smart-TV η τηλεόραση λόγω του internet.
Δεν είναι σημαντική η διαφορά στην ταχύτητα αλλαγής καναλιών μεταξύ 7818 και 3801, λίγα δέκατα που τα μετράς μόνο με χρήση προγραμμάτων.

fonzi
14-09-13, 14:54
Πήρα για δοκιμή έναν 127Τ. Τον συνέδεσα σε 42" philips lcd full HD μέσω hdmi και σε crt 32" μέσω scart.
Αν και δεν έχω εμπειρία από mpeg4 δέκτες, μου φαίνεται πολύ καλός ως δέκτης. Δεν υπάρχει καθόλου θόρυβος/βουητό μέσω scart στη crt καθώς και κανένα πρόβλημα θορύβου, μπλε οθόνης, στάσιμης εικόνας κλπ μέσω hdmi σε philips lcd. Αψογο και το τηλεκοντρολ, "έμαθε" από αυτά των τηλεοράσεων αμέσως και πιάνει από πολύ μακριά.

Θα επανέλθω αργότερα ελπίζω σήμερα με πληρέστερη αξιολόγηση και πιθανά ερωτήματα. Εξακολουθώ να ψάχνω άλλους 3-4 δέκτες...

fonzi
18-09-13, 00:53
Δοκίμασα σε 3 διαφορετικές τηλεοράσεις το δέκτη digiview 127Τκαι γράφω συνοπτικά τις παρατηρήσεις και τις απορίες μου. Να λάβετε υπόψη ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από δέκτες DVB-T και ότι αυτή τη στιγμή στην Καλαμάτα, που βρίσκομαι πιάνουμε μόνο το ψηφιακό της ΕΡΤ καθώς και 3-4 τοπικά και κάποια ξένα. Το DIGEA θα ξεκινήσει στις 27/9. Λοιπόν: Δοκίμασα σύνδεση με hdmi σε 42 full HD Philips και πήρα πολύ καλή εικόνα και ήχο χωρίς θόρυβο από τα ηχεία και χωρίς καθυστέρηση στην αλλαγή των καναλιών. Με scart RGB σε 32" crt 16:9 και επίσης με scart RGB σε 20" 4:3 πήρα επίσης καλή εικόνα και κανένα πρόβλημα με θόρυβο από τα ηχεία.
Απορίες:

1. Στην 32" μου βγάζει επιλογή 480 ή 576i. Ποια να προτιμήσω; Και οι δύο αναλύσεις παίζουν ΟΚ.

2. Στη 42" μου έβγαλε ανάλυση 1920i 25p όταν το συνέδεσα αλλά δεν ξέρω μήπως αυτό ήταν default στο δέκτη και πρέπει να το αλλάξω.

3. Τι αναλογία να δηλώσω στην τηλεόραση των 42" και τι στο δέκτη; Auto και auto;

4. Το ότι δίνει ως επιλογή εξόδου "scart rgb" ή "scart cvbs +hdmi" σημαίνει ότι βγάζει ταυτόχρονα έξοδο στην hdmi και στο scart αλλά με composite σήμα;

5. Η επιλογή "auto standby" τι ακριβώς κάνει;

6. LNB power πρέπει να είναι στο "ανοικτό" ή "κλειστό";

7. Στο "PVR setting" έχει επιλογές: Χρονική διάρκεια: auto
Timeshift to record: κλειστό
PS record: κλειστό
πρέπει να αλλάξω κάτι; Τι σημαίνει το "PS record: κλειστό";

8. Όταν κάνω εγγραφή: στο πλαίσιο με τις πληροφορίες της εγγραφής εμφανίζει το κείμενο "TS", κάποιους αριθμούς και μια μπάρα που γεμίζει σε ένα ποσοστό (κάθετα). Σαν να δείχνει την ισχύ του σήματος. Τι είναι αυτά;

9. Το κόκκινο σημαδάκι "REC" μένει πάντα σε όλες τις εγγραφές και δεν φεύγει ούτε στην αναπαραγωγή τους;

10. Η ισχύς σήματος είναι στο 80% και η ποιότητα στο 82%. Να ανησυχώ;

11. Το κυριότερο: Πως στο καλό βλέπω τις προηγούμενες εγγραφές που έκανα; Στο μενου του player μου εμφανίζει μόνο μια ταινία .mpg που του πέρασα εγώ σε ένα φλασάκι. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι όταν βρίσκομαι σε εγγραφή να πατήσω το "info" αλλά σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος...

12. Πως κάνω εγγραφή του προγράμματος που παρακολουθώ; Με απλό "record" μια φορά και stop για διακοπή της εγγραφής;

Takis_Kal
18-09-13, 01:27
Η philips Που εχεις χρειαζεται αποκωδικοποιητη ? δεν παιζει ετσι και αλλιως
Και εγω Καλαματα

fonzi
18-09-13, 02:03
Η philips Που εχεις χρειαζεται αποκωδικοποιητη ? δεν παιζει ετσι και αλλιως
Και εγω Καλαματα

είναι mpeg2 δυστυχώς. Αυτές που έφερναν πριν 2-3 χρόνια.
7603D ή κάπως έτσι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.