PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

jkoukos
08-02-14, 21:15
Να ζητήσω με την σειρά μου πρόταση για δέκτες, έναντι της επικείμενης ψηφιακής εκπομπής στην επαρχία, λόγω της πρόσφατης απόφασης της ΕΕΤΤ.
α. Δέκτη SD με Scart ή/και Composite.
β. Δέκτη HD.

Πρόκειται να χρησιμοποιηθούν από ηλικιωμένους, οπότε θα ήθελα απλά πράγματα και βολικό τηλεκοντρόλ.
Αρκεί να δουλεύει απροβλημάτιστα και να μην περιμένουμε αναβαθμίσεις του firmware, καθώς η μετάβαση στο πατρικό δεν γίνεται αρκετά συχνά, ώστε ν' αποφύγω της μουρμούρες.

enterhere
08-02-14, 22:18
Έχω τον LV6TBOXHD και παίζει AC3 οπότε κατά 99% ναι.


Κάνε το 100% :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.:oneup:

talos_2002
10-02-14, 01:27
Να ζητήσω με την σειρά μου πρόταση για δέκτες, έναντι της επικείμενης ψηφιακής εκπομπής στην επαρχία, λόγω της πρόσφατης απόφασης της ΕΕΤΤ.
α. Δέκτη SD με Scart ή/και Composite.
β. Δέκτη HD.

Πρόκειται να χρησιμοποιηθούν από ηλικιωμένους, οπότε θα ήθελα απλά πράγματα και βολικό τηλεκοντρόλ.
Αρκεί να δουλεύει απροβλημάτιστα και να μην περιμένουμε αναβαθμίσεις του firmware, καθώς η μετάβαση στο πατρικό δεν γίνεται αρκετά συχνά, ώστε ν' αποφύγω της μουρμούρες.
Καλό τηλεχειριστήριο έχει ο Ferguson T650i, αλλά κοστίζει 40€. Ίσως ο καλύτερος HD δέκτης της αγοράς. Επίσης καλό έχουν και οι Opticum T90 και STB HD N1 και Ν2.
Λίγο φθηνότερος είναι ο Crystal Audio Premium-HD, στα 35€, με τιμή που συμπεριλαμβάνει και τα μεταφορικά από την εταιρία στο σπίτι σου, αλλά με πολύ απλό και μικρό τηλεχειριστήριο, όπως και ο καλός και πολύ φθηνός Lifeview LV6TBOXHDA2.
Μόνο ο LEGENT HD TUNER MAX έχει κάπως καλό τηλεχειριστήριο από τους δέκτες πέραν των Τ650 και Opticum, όχι όμως ότι πλησιάζει το κορυφαίο για την κατηγορία του Τ650.
Δεν θα σου σύστηνα την αγορά SD δέκτη, λόγω της πολύ μικρής διαφοράς τιμής με τους LV6TBOXHDA2 και Tuner Max. Αν όμως επιμένεις, ο LEGENT SD TUNER MAX και ο LV6TBOX4SD είναι μάλλον οι καλύτερες επιλογές ως δέκτες, ενώ ο Edision mini-triton SD έχει το καλύτερο τηλεχειριστήριο.

Καθώς οι δέκτες απευθύνονται σε ηλικιωμένους, από προσωπική εμπειρία, σου προτείνω να πάρεις ένα τηλεχειριστήριο με λειτουργία εκμάθησης, όπως το TELE USB-300. Διαβάζεις σε αυτό τα πλήκτρα των αυθεντικών τηλεχειριστηρίων που σε ενδιαφέρουν, σε όποια δικά του πλήκτρα σε βολεύουν, και έτσι έχεις ένα τηλεχειριστήριο αντί δύο (ή 3-4 αν περάσεις και DVD, κλιματιστικό κτλ). Οι τιμές ξεκινούν από περίπου 6€.

jkoukos
10-02-14, 21:48
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Ώρα για αναλυτικό ξεσκόνισμα.

nmavro73
12-02-14, 18:19
Να ζητήσω με την σειρά μου πρόταση για δέκτες, έναντι της επικείμενης ψηφιακής εκπομπής στην επαρχία, λόγω της πρόσφατης απόφασης της ΕΕΤΤ.
α. Δέκτη SD με Scart ή/και Composite.
β. Δέκτη HD.

Πρόκειται να χρησιμοποιηθούν από ηλικιωμένους, οπότε θα ήθελα απλά πράγματα και βολικό τηλεκοντρόλ.
Αρκεί να δουλεύει απροβλημάτιστα και να μην περιμένουμε αναβαθμίσεις του firmware, καθώς η μετάβαση στο πατρικό δεν γίνεται αρκετά συχνά, ώστε ν' αποφύγω της μουρμούρες.
Τι λέει η απόφαση για την επαρχία;

jkoukos
12-02-14, 19:09
H Digea αναλαμβάνει (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0209.html) την ανάπτυξη της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης στην χώρα μας.
Από αυτή την ημερομηνία (T0) ξεκινούν οι ενεργοποιήσεις των κέντρων εκπομπής (http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEbA_BZxkczbHdtvSoClrL8WV10BfAfsLZ_zJjLAILKFuJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtQNghsMCasQQ-93OYGfXqZk_o0vh2kysOH3CY8f68U_P) σύμφωνα με το τελευταίο (http://www.yme.gr/getfile.php?id=5562) χρονοδιάγραμμα, που άλλαξε την σειρά του αρχικού (http://www.yme.gr/getfile.php?id=5384).

Λοιπές πληροφορίες Νο1 (http://www.digea.gr/digea/gr/%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-07-02-14) και Νο2 (http://www.digea.gr/digea/gr/%CE%97-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%BB%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC/%CF%83-%CE%95%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF).

akilleas
19-02-14, 14:37
Καλό τηλεχειριστήριο έχει ο Ferguson T650i, αλλά κοστίζει 40€. Ίσως ο καλύτερος HD δέκτης της αγοράς. Επίσης καλό έχουν και οι Opticum T90 και STB HD N1 και Ν2.
Λίγο φθηνότερος είναι ο Crystal Audio Premium-HD, στα 35€, με τιμή που συμπεριλαμβάνει και τα μεταφορικά από την εταιρία στο σπίτι σου, αλλά με πολύ απλό και μικρό τηλεχειριστήριο, όπως και ο καλός και πολύ φθηνός Lifeview LV6TBOXHDA2.
Μόνο ο LEGENT HD TUNER MAX έχει κάπως καλό τηλεχειριστήριο από τους δέκτες πέραν των Τ650 και Opticum, όχι όμως ότι πλησιάζει το κορυφαίο για την κατηγορία του Τ650.
Δεν θα σου σύστηνα την αγορά SD δέκτη, λόγω της πολύ μικρής διαφοράς τιμής με τους LV6TBOXHDA2 και Tuner Max. Αν όμως επιμένεις, ο LEGENT SD TUNER MAX και ο LV6TBOX4SD είναι μάλλον οι καλύτερες επιλογές ως δέκτες, ενώ ο Edision mini-triton SD έχει το καλύτερο τηλεχειριστήριο.

Καθώς οι δέκτες απευθύνονται σε ηλικιωμένους, από προσωπική εμπειρία, σου προτείνω να πάρεις ένα τηλεχειριστήριο με λειτουργία εκμάθησης, όπως το TELE USB-300. Διαβάζεις σε αυτό τα πλήκτρα των αυθεντικών τηλεχειριστηρίων που σε ενδιαφέρουν, σε όποια δικά του πλήκτρα σε βολεύουν, και έτσι έχεις ένα τηλεχειριστήριο αντί δύο (ή 3-4 αν περάσεις και DVD, κλιματιστικό κτλ). Οι τιμές ξεκινούν από περίπου 6€.

Μπράβο! Μπράβο! Μπράβο!
Αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος όπως πάντα!!!!!

talos_2002
19-02-14, 22:33
Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

dpa2006
30-04-14, 10:45
Καλημέρα μεταξύ του lifeview (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702344) και του Crypto (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603580)ποιος συμφέρει;ο HD;:hmm:

phantom77
30-04-14, 10:56
O HD φυσικά. Μουντιάλ έρχεται, θα χρειαστεί ακόμα και για μη-HD τηλεοράσεις.

dpa2006
01-05-14, 14:17
O HD φυσικά. Μουντιάλ έρχεται, θα χρειαστεί ακόμα και για μη-HD τηλεοράσεις.
Ευχαριστώ έχεις δίκιο!

alekan
02-05-14, 15:03
Oπότε ρε παιδιά, από ένα γρήγορο διάβασμα κι εδώ και στο πιο ειδικό φόρουμ, καταλαβαίνω πως ο LV6TBOXHDA2 προτείνεται ανεπιφύλακτα;
Να μην το ξεσκονίσω το θέμα μέχρι αηδίας όπως συνηθίζω.
Ο Τ650Ι απέκτησε ελληνικό EPG;

phantom77
02-05-14, 17:19
Ο Τ650Ι απέκτησε ελληνικό EPG;
Έχει ελληνικό EPG εδω και μήνες, μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά το πιο ειδικό forum ;)

Αν δεν σε πειράζει η τσιμπημένη τιμή του, τον προτείνω κυρίως λόγω πολύ καλύτερου τηλεκοντρόλ.
Μπορείς βέβαια να πάρεις τον Α2 μαζί με ένα προγραμματιζόμενο TELE USB-300, πιο φθηνά θα σου βγει :)

Serafeim Karakostas
02-05-14, 17:25
Συν το ότι ο ferguson δεν κάνει τον ενοχλητικό (για πολλούς) ήχο-τσίριγμα-σφύριγμα, όταν βρίσκεται στην αναμονή. Αν δε σε ενοχλούν τέτοιοι ήχοι, μια χαρά είναι ο A2.

phantom77
02-05-14, 17:28
Ο Α1 που έχω στην κρεβατοκάμαρα δεν σφυρίζει. Είναι θέμα hardware ή σύνδεσης (έχω HDMI);

Serafeim Karakostas
02-05-14, 17:34
Ο A1 δεν παρουσίασε αυτό το πρόβλημα, τουλάχιστον όσο τον είχα. Δεν είναι θέμα σύνδεσης.

alekan
02-05-14, 18:17
A, δεν μπορώ το σφύριγμα, γυρίζω το κεφάλι να δω ποιος είναι :p

Σοβαρά, πιθανόν να είναι ενοχλητικό κάτι τέτοιο. Το κάνει σε κατάσταση stand-by; Πρέπει να βγαίνει από την πρίζα;

Serafeim Karakostas
02-05-14, 19:34
Ναι, σε αναμονή το κάνει. Μπορείς βέβαια να τον έχεις συνέχεια ενεργοποιημένο.

alekan
02-05-14, 19:40
Και να μου καεί μια ώρα αρχύτερα; Διαβάζω πως έχει μεγάλο ποσοστό αστοχίας/βλαβών, ή δεν τα διάβασα πάλι καλά; :p

phantom77
02-05-14, 20:01
"Μεγάλο" δεν θα έλεγα. Για τα κομμάτια που πούλησε, είναι σε καλό σημείο.

alekan
02-05-14, 21:01
Tο τηλεκοντρόλ του τι λέει; Μέτριες καταστάσεις; Με προγραμματιζόμενο θα είμαι καλύτερα; (έχω 1-2 silvercrest από το lidl)

phantom77
02-05-14, 21:07
Δεν είναι τηλεκοντρόλ, τραγωδία είναι :lol:
Οπωσδήποτε προγραμματιζόμενο. Έτοιμο κωδικό δεν θα βρεις στο Silvercrest, πρέπει να το εκπαιδεύσεις.

alekan
02-05-14, 21:18
Έλα, κάνε έναν κόπο και πρότεινε κι ένα τηλεκοντρόλ.

phantom77
02-05-14, 21:23
Aαααα! Δε με προσέχεις!
Σου πρότεινα ήδη!



Μπορείς βέβαια να πάρεις τον Α2 μαζί με ένα προγραμματιζόμενο TELE USB-300, πιο φθηνά θα σου βγει :)

alekan
02-05-14, 22:05
:sorry::oops:

Λες να έχει και κωδικούς για PopcornHour;;

Zer0c00L
03-05-14, 17:21
θέλω την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας

μιας και κάνω κάτι αναβαθμίσεις στο σπίτι μου σκέφτομαι να αλλάξω και την κεραία τηλεόρασης (καθώς τα έχει τα χρονάκια της είναι μια παλιά χελιδόνα)

επίσης σκέφτομαι να αφαιρέσω και το δορυφορικό πιάτο (NOVA) που δεν χρησιμοποιώ καθώς δεν έχω πλέον συνδρομή αλλά ούτε δέκτη έχω και σκουριάζει στην ταράτσα τσάμπα.

και στην θέση του πιάτου να βάλω βάση και πάνω σε αυτή να βάλω έναν ιστό που θα φιλοξενεί δύο κεραίες τηλεόρασης για ψηφιακό σήμα που θα συνδεθούν με δύο διαφορετικές τηλεοράσεις μέσω δύο διαφορετικών καλωδίων

ποια είναι η γνώμη σας?

πόσο λέτε να είναι το κόστος? (4ος όροφος είναι το σπίτι (έχω έναν ακόμα όροφο και την ταράτσα από πάνω μου)

έχετε κανέναν γνωστό καλό τεχνικό

nyannaco
03-05-14, 17:58
Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις δύο κεραίες, λογικά μία θα σε καλύψει, και σίγουρα αν υπάρχει οπτική επαφή με Υμηττό. Κατενάζεις ένα καλώδιο, και διακλαδίζεις σε δύο στο κατάλληλο σημείο, με ένα καλό splitter.

Zer0c00L
03-05-14, 18:11
έτσι είναι εγκατεστημένη τώρα η παλιά κεραία τύπου χελιδόνα

μια είσοδο σε splitter και βγάζει δύο εξόδους αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της (υπάρχουν απώλειες).

για αυτό σκέφτομαι αυτή την αλλαγή καθώς υπάρχει ήδη μια εγκατεστημένη βάση που κουμπώνει το "άχρηστο δορυφορικό πιάτο" πάνω από το δώματιο της ταράτσας εκεί μπορώ να βάλω έναν ιστό με δύο κεραίες ξεχωριστές (καινούργιες με καινούργια καλώδια) για κάθε μια τηλεόραση

οπτική επαφή υπάρχει με τον Υμηττό (Περιοχή Παγκράτι ή αλλιώς Πλατεία Μαρτάκη/Δεληολάνη)

για αυτό ζήτησα την γνώμη σας/άποψη σας καθώς θέλω καλό τεχνικό που να δει από μόνος του τι θέλει η εγκατάσταση + κόστος + υλικά ώστε να δούμε κάθε δυνατό σενάριο - εναλλακτικό σχέδιο

gtentso
16-05-14, 21:30
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έκανα αναζήτηση στην τηλεόρασή μου για τα ψηφιακά κανάλια και πλέον δεν βρίσκω το tv5. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Serafeim Karakostas
16-05-14, 21:40
Έχει "μετατραπεί" σε n sports για τις ανάγκες του μπασκετικού final 4 του Μιλάνου.

gtentso
16-05-14, 21:57
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση αντίδραση!!

imr
13-06-14, 19:43
Παιδια εχετε να προτεινετε καποιον δεκτη για τους γονεις μου?

Βασικο χαρακτηριστικο η δυνατοτητα να παιζει video με υποτιτλους σε ξεχωριστο αρχειο απο usb/sdcard και να μην εχει θεματα με ξεχωριστους υποτιτλους/codecs κτλ.

phantom77
13-06-14, 22:44
Παιδια εχετε να προτεινετε καποιον δεκτη για τους γονεις μου?

Βασικο χαρακτηριστικο η δυνατοτητα να παιζει video με υποτιτλους σε ξεχωριστο αρχειο απο usb/sdcard και να μην εχει θεματα με ξεχωριστους υποτιτλους/codecs κτλ.

- Ferguson Ariva T650i (με WiFi stick (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374) ή χωρίς (http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040))

- Crystal Audio Premium-HD (http://www.skroutz.gr/s/4178960/Crystal-Audio-Premium-HD.html) + Tele USB-300 (http://www.skroutz.gr/s/3357703/Tele-USB-300.html)(για να μην τους σπάσουν τα νεύρα με το τηλεκοντρόλ-μινιατούρα της CA)

Και οι δύο παίζουν ταινίες απο USB με υποτίτλους SRT, μεταξύ άλλων. Κάρτα SD δέχεται μόνο ένας δέκτης της αγοράς αλλα είναι τόσο κακοφτιαγμένος που τον χρησιμοποίησα μια φορά και τον έβαλα στο ράφι.

imr
13-06-14, 22:52
- Ferguson Ariva T650i (με WiFi stick (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374) ή χωρίς (http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040))

- Crystal Audio Premium-HD (http://www.skroutz.gr/s/4178960/Crystal-Audio-Premium-HD.html) + Tele USB-300 (http://www.skroutz.gr/s/3357703/Tele-USB-300.html)(για να μην τους σπάσουν τα νεύρα με το τηλεκοντρόλ-μινιατούρα της CA)

Και οι δύο παίζουν ταινίες απο USB με υποτίτλους SRT, μεταξύ άλλων. Κάρτα SD δέχεται μόνο ένας δέκτης της αγοράς αλλα είναι τόσο κακοφτιαγμένος που τον χρησιμοποίησα μια φορά και τον έβαλα στο ράφι.

Ευχαριστω, εκανα παραγγελια το Ferguson με stick

phantom77
13-06-14, 23:33
Τον είχα παραγγείλει απο την Πολωνία, πριν κυκλοφορήσει στη δική μας αγορά. €28 με τα έξοδα αποστολής, αν θυμάμαι καλά.
Απο τότε έχω πάρει 2-3 άλλους δέκτες αλλά κανένας δεν κατάφερε να τον "εκθρονίσει".

simba88
16-06-14, 16:50
Παιδια καλησπερα! Τι μου προτεινετε, ειμαι αναμεσα σε LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 και LEGENT HD TUNER MAX?
Κριτηρια κυριως ληψη/ποιοτητα σηματος, και αν ειναι δυνατον η εγγραφη ενός καναλιου ενώ παρακολουθω καποιο άλλο...
Ευχαριστω εκ των προτερων!

jap
16-06-14, 17:34
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα που ο περίφημος Xoro παραδίδει το πνεύμα (ζεσταίνεται και κολλάει πιο συχνά από πέρσι). Ελλείψει DVD ψάχνω κάτι σαν κι αυτό (http://www.skroutz.gr/s/3737916/Energy-Sistem-Energy-Combo-d8-HDTV.html). Ισπανικής κατασκευής, σαν λειτουργίες είναι σούπερ και σε τιμή τίμια, αλλά σε ιταλικό και ισπανικό amazon το θάβουν, όλα καλά αλλά σέρνεται. Ξέρουμε κάποιο άλλο συνδυαστικό μηχανάκι που να μην είναι πανάκριβο; Ξέρουμε κανέναν εδώ να έχει αγοράσει το energy sistem να μας πει από πρώτο χέρι;

phantom77
16-06-14, 20:30
Παιδια καλησπερα! Τι μου προτεινετε, ειμαι αναμεσα σε LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 και LEGENT HD TUNER MAX?
Κριτηρια κυριως ληψη/ποιοτητα σηματος, και αν ειναι δυνατον η εγγραφη ενός καναλιου ενώ παρακολουθω καποιο άλλο...
Ευχαριστω εκ των προτερων!
O LV6TBOXHDA2 έχει νεότερο επεξεργαστή ενώ ο ΜΑΧ υποστηρίζει οτι έχει πολύ καλή λήψη (δεν έχω διαβάσει κάτι που να το διαψεύδει αλλα ούτε και να το επιβεβαιώνει). Και οι δύο επιτρέπουν παρακολούθηση παρακολούθηση άλλου καναλιού κατά την εγγραφή αρκεί να βρίσκονται και τα δύο στην ίδια συχνότητα\"μπουκέτο". Ο LV6TBOXHDA2 μάλιστα μπορεί να γράψει δύο κανάλια ταυτόχρονα με την παραπάνω προϋπόθεση και αν το μέσο εγγραφής έχει επαρκή ταχύτητα.

Αν θες τον δέκτη μόνο για παρακολούθηση καναλιών, τότε μάλλον ο ΜΑΧ είναι καλύτερος λόγω καλύτερων πληροφοριών EPG και καλύτερου τηλεκοντρόλ.


Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα που ο περίφημος Xoro παραδίδει το πνεύμα (ζεσταίνεται και κολλάει πιο συχνά από πέρσι). Ελλείψει DVD ψάχνω κάτι σαν κι αυτό (http://www.skroutz.gr/s/3737916/Energy-Sistem-Energy-Combo-d8-HDTV.html). Ισπανικής κατασκευής, σαν λειτουργίες είναι σούπερ και σε τιμή τίμια, αλλά σε ιταλικό και ισπανικό amazon το θάβουν, όλα καλά αλλά σέρνεται. Ξέρουμε κάποιο άλλο συνδυαστικό μηχανάκι που να μην είναι πανάκριβο; Ξέρουμε κανέναν εδώ να έχει αγοράσει το energy sistem να μας πει από πρώτο χέρι;
Πρώτη φορά το ακούω. Κάποτε κυκλοφορούσε ένα παρόμοιο μηχανάκι της F&U. Το έβλεπα στα Carrefour, ίσως έχουν μείνει κομμάτια σε κάποιο.

simba88
16-06-14, 21:04
Αν θες τον δέκτη μόνο για παρακολούθηση καναλιών, τότε μάλλον ο ΜΑΧ είναι καλύτερος λόγω καλύτερων πληροφοριών EPG και καλύτερου τηλεκοντρόλ.
Ωπ, δεν το περιμενα αυτο καθως γενικα μονο για τον Lifeview διαβαζω τελευταιες 30 σελιδες , στο e-shop ειδα 40 κριτικες εναντι 5 κ επισης εχει 1 χρονο παραπανω εγγυηση...
Και απ'οσα πολυ λιγα διαβασα, γενικα δεν υπαρχει ιδία αποψη απο experts στο ειδος (καλη ωρα εσυ) και η καλη ληψη π αναφερεται γενικα ειναι απ'αυτα π υποστηριζει (διορθωσε με αν δν καταλαβα καλα) η εταιρια χωρις να υπαρχει κατι που να το επιβεβαιωνει...
Επισης, τον Lifeview για ποια χρηση θα τον προτεινες? Κυριως για media-player?

Sorry, για το πρηξιμο απλα ξες ηθελα μια επιβεβαιωση γιατι κατα 80% ημουν προς Lifeview κ ηθελα καποιες γνωμες για τα +- του καθενος, για την τελικη επιλογη..

jap
16-06-14, 21:23
Πρώτη φορά το ακούω. Κάποτε κυκλοφορούσε ένα παρόμοιο μηχανάκι της F&U. Το έβλεπα στα Carrefour, ίσως έχουν μείνει κομμάτια σε κάποιο.

Το πειραματόζωο με F&U μηχάνημα δεν το κάνω :) Όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι θα βολευτώ με κάποιο φτηνό μάλλον.

phantom77
16-06-14, 22:20
Ωπ, δεν το περιμενα αυτο καθως γενικα μονο για τον Lifeview διαβαζω τελευταιες 30 σελιδες , στο e-shop ειδα 40 κριτικες εναντι 5 κ επισης εχει 1 χρονο παραπανω εγγυηση...
Και απ'οσα πολυ λιγα διαβασα, γενικα δεν υπαρχει ιδία αποψη απο experts στο ειδος (καλη ωρα εσυ) και η καλη ληψη π αναφερεται γενικα ειναι απ'αυτα π υποστηριζει (διορθωσε με αν δν καταλαβα καλα) η εταιρια χωρις να υπαρχει κατι που να το επιβεβαιωνει...
Επισης, τον Lifeview για ποια χρηση θα τον προτεινες? Κυριως για media-player?

Sorry, για το πρηξιμο απλα ξες ηθελα μια επιβεβαιωση γιατι κατα 80% ημουν προς Lifeview κ ηθελα καποιες γνωμες για τα +- του καθενος, για την τελικη επιλογη..
Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Lifeview είναι οτι δεν εμφανίζει στην οθόνη την ώρα έναρξης και λήξης των εκπομπών! Έχω τον "αδελφό" Α1 στην κρεβατοκάμαρα και είναι τρομερά εκνευριστικό να μην ξέρεις πότε θα τελειώσει αυτό που βλέπεις.
Γενικά το περιβάλλον χειρισμού δεκτών με τσιπ Mstar όπως ο ΜΑΧ είναι καλύτερο. Αν και έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ τέτοιους δέκτες, κάποια χαρακτηριστικά τους μου λείπουν. Μόνο ο Ferguson T650i (έχει ίδιο τσιπ με τον Lifeview) πλησιάζει επειδή έχει δικό του λογισμικό και δεν παίρνει αυτούσιο αυτό που δίνει η εταιρία.

Αν ήταν όμως να πάρω δέκτη με Mstar, θα έπαιρνα Crystal Audio PremiumHD. Τουλάχιστον θα έχεις "ντόπια" υποστήριξη.


Το πειραματόζωο με F&U μηχάνημα δεν το κάνω :) Όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι θα βολευτώ με κάποιο φτηνό μάλλον.
Και ποιος σου λέει οτι δεν βγαίνουν απο το ίδιο κινέζικο εργοστάσιο με τον "ισπανό" :p

talos_2002
17-06-14, 01:20
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα που ο περίφημος Xoro παραδίδει το πνεύμα (ζεσταίνεται και κολλάει πιο συχνά από πέρσι).
Βγάλε τον από την πρίζα, άνοιξέ τον και άλλαξε την «παστούλα» ανάμεσα στην ψύκτρα και το τσιπ. Κρίμα να πάει για τέτοιο μικρό λόγο ο δέκτης. :(

Αν έχεις τον 7500/7600, δοκίμασε να έχεις ένα στικάκι στην usb του (απλώς να κάθεται να την έχει ενεργή).

jap
17-06-14, 11:27
Και ποιος σου λέει οτι δεν βγαίνουν απο το ίδιο κινέζικο εργοστάσιο με τον "ισπανό" :p

Μα και για τον Ισπανό για αυτό ρωτάω, εννοείται αυτό που λες.


Βγάλε τον από την πρίζα, άνοιξέ τον και άλλαξε την «παστούλα» ανάμεσα στην ψύκτρα και το τσιπ. Κρίμα να πάει για τέτοιο μικρό λόγο ο δέκτης. :(

Αν έχεις τον 7500/7600, δοκίμασε να έχεις ένα στικάκι στην usb του (απλώς να κάθεται να την έχει ενεργή).

Ναι, ο 7600 είναι. Κολλάει πάντα ενώ κάνει αναπαραγωγή από εξωτερικό δισκάκι, τα ξεπεράσαμε τα usb. Και αερίζεται μια χαρά.

Έτερος 7500 στον πατέρα μου ψηνόταν. Χωρίς να το έχω καταλάβει τον είχε βάλει σε κλειστό ντουλάπι (:wall:). Αφού τον έβγαλε και τον λειτούργησε κανένα δίμηνο έσκασε (έβγαλε καπνούς και παρέδωσε το πνεύμα).

Θα το κάνω αυτό με την παστούλα, αν του δώσει νέα ζωή με έσωσες. :worthy:

simba88
17-06-14, 16:14
Σ'ευχαριστω γ τη βοηθεια phantom77! Καλο απογεμα!

talos_2002
17-06-14, 17:03
Κολλάει πάντα ενώ κάνει αναπαραγωγή από εξωτερικό δισκάκι
Ίσως «του πέφτει βαρύς» ο δίσκος πια και τον ζορίζει. Δοκίμασε ένα φλασάκι.

jap
17-06-14, 18:19
Με φλασάκι δεν είχε πρόβλημα. Ο δίσκος για αυτό το σκοπό μπήκε την άνοιξη φέτος και το συνδύασα με τον άλλο ένα χρόνο στην πλάτη του. Μάλιστα με τον συγκεκριμένο δίσκο (με έναν άλλο παλιό και μικρότερο δεν είχε πρόβλημα) αργεί πάρα πολύ να διαβάσει τα περιεχόμενα στην αρχή όταν είναι σε NTFS. Γύρισε σε FAT32 τώρα και δεν αργεί.

Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τα σημεία που πρέπει να δω. Η αλλαγή της παστούλας θα γίνει, κακό δεν κάνει.

talos_2002
18-06-14, 04:52
Περνάνε τα χρόνια και οι -φθηνιάρικοι- πυκνωτές του «πέφτουν». Αν έχεις φίλο να σου τους αλλάξει, ίσως αξίζει.

jap
19-06-14, 15:45
Λοιπόν, βρήκα πού είχα κρυμμένη την πάστα, ανασήκωσα τα μανίκια, άνοιξα τον 7600 και... τζίφος. Η ψύκτρα είναι κολλημένη στο τσιπάκι και δεν βγαίνει εύκολα. Είναι και μικρότερη και σαφώς ζεματάει, δηλαδή αμφιβάλλω αν και να μπορούσα να βάλω πάστα θα έκανε κάτι. @talos_2002, για να το πρότεινες κάτι θα ξέρεις, μπορεί σε κάποια 7500/7600 να είναι βιδωτή και να γίνεται πιο εύκολα. Την έχω ξανακάνει τη δουλειά σε κάρτα γραφικών που ηταν κολλημένη, εδώ όμως έχουν βάλει δεν ξέρω τι, δεν κουνάει καν ούτε έχει κενό να βάλω μια μύτη κατσαβιδιού για μοχλό και το τσιπάκι είναι πολύ λεπτό, φοβάμαι μην το καταστρέψω.

Βρήκα κι ένα ανεμιστηράκι κατάλληλο σε μέγεθος, 12βολτο, αλλά μέσα στην πλακέτα βρήκα μέχρι 5 και κάτι βολτ, δοκίμασα να δώσω τόσα και απλά περιστρέφεται πολύ αργά, τσάμπα θα είναι ο κόπος.

talos_2002
19-06-14, 18:55
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιός είχε το ίδιο πρόβλημα στο AVclub με ίδιο δέκτη και είχε ανεβάσει και φωτογραφίες. :wall:

frap
19-06-14, 22:06
Την έχω ξανακάνει τη δουλειά σε κάρτα γραφικών που ηταν κολλημένη, εδώ όμως έχουν βάλει δεν ξέρω τι, δεν κουνάει καν ούτε έχει κενό να βάλω μια μύτη κατσαβιδιού για μοχλό και το τσιπάκι είναι πολύ λεπτό, φοβάμαι μην το καταστρέψω.

Σε παρόμοιες φάσεις σε κάρτες γραφικών, την τυλίγαμε με σακούλα σφιχτά και τη βάζαμε στην κατάψυξη στους -25 για κανά μισάωρο. Μετά, αφού δεν υπάρχει κενό, προσπάθησε με στρέψη... δλδ μη πας να την τραβήξεις, προσπάθησε να τη στρίψεις μόλις τη βγάλεις από την κατάψυξη. Απλά μη το ζορίσεις πολύ και ξηλώσεις καμιά κόλληση.



Βρήκα κι ένα ανεμιστηράκι κατάλληλο σε μέγεθος, 12βολτο, αλλά μέσα στην πλακέτα βρήκα μέχρι 5 και κάτι βολτ, δοκίμασα να δώσω τόσα και απλά περιστρέφεται πολύ αργά, τσάμπα θα είναι ο κόπος.

ακόμη και με λίγες στροφές, μπορεί να κάνει δουλειά. Βάλε το καλύτερα να τραβάει από την ψύκτρα, βοηθώντας τη φυσική ροή προς τα πάνω... Πιάσε την ψύκτρα με και χωρίς το φουρφούρι και εκτίμησε τη θερμοκρασία της.

@ ADSLgr.com All rights reserved.