PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

kongeo
12-06-10, 12:46
εγω μενω αλιμο και εχω 3 τηλεορασεις σπιτι...

για να πιασουμε σημα δεν θελει αναγκαστικα δεκτη?

jimmakosx
12-06-10, 14:11
Αν μπορείς να γυρίσεις την κεραία σου είτε Πάρνηθα είτε Υμμητο δεν χρειάζεται ακόμα!

kongeo
12-06-10, 14:28
ουτε μετα τις 18???

jimmakosx
12-06-10, 14:31
όχι δεν χρειάζεται, εκτός και αν θέλεις να δεις ψηφιακά

kongeo
12-06-10, 14:53
αααα...
εγω νομιζα οτι θα πρεπει να το παρουμε ολοι...

παρπαπληροφορηση και πολυ κακο για το τιποτα :down:

jimmakosx
12-06-10, 15:04
Αυτός είναι ο λόγος που ρωτάμε και ψάχνουμε, για να μαθαίνουμε τι είναι πραγματικότητα και τι όχι;)

kongeo
12-06-10, 15:57
για αυτο και ρωτησα....

καποιος μου ειπε οτι χωρις δεχτη δεν θα βλεπουμε καθολου...
και λεω αποκλειεται να θελουμε δεκτη για 3 τηλεορασεις...

ευχαριστω παιδια!

Sovjohn
12-06-10, 16:00
για αυτο και ρωτησα....

καποιος μου ειπε οτι χωρις δεχτη δεν θα βλεπουμε καθολου...
και λεω αποκλειεται να θελουμε δεκτη για 3 τηλεορασεις...

ευχαριστω παιδια!

Τώρα, δεν είναι υποχρεωτικό. Σε 1-2 χρόνια όμως που θα αρχίσει να κλείνει το αναλογικό σήμα σταδιακά, θα είναι. Τότε, λοιπόν, όποιος έχει τηλεόραση που δεν έχει αποκωδικοποιητή, θα πρέπει να πάρει 1 για κάθε τηλεόραση (Άρα αν έχει 3 τηλεοράσεις, 3 μαραφέτια...κτλ).

kongeo
12-06-10, 16:10
Τώρα, δεν είναι υποχρεωτικό. Σε 1-2 χρόνια όμως που θα αρχίσει να κλείνει το αναλογικό σήμα σταδιακά, θα είναι. Τότε, λοιπόν, όποιος έχει τηλεόραση που δεν έχει αποκωδικοποιητή, θα πρέπει να πάρει 1 για κάθε τηλεόραση (Άρα αν έχει 3 τηλεοράσεις, 3 μαραφέτια...κτλ).

ναι οκ θα μπουν καποια στιγμη οι δεκτες απλα πιστευω πως τωρα προσπαθουν τα μαγαζια να κερδισουν χρηματα με τσιμπημενες τιμες εξαιτιας του οτι το εχουν κανει να φαινεται αναγκαστικο και τελειο...:hmm:

jimmakosx
12-06-10, 20:33
ναι οκ θα μπουν καποια στιγμη οι δεκτες απλα πιστευω πως τωρα προσπαθουν τα μαγαζια να κερδισουν χρηματα με τσιμπημενες τιμες εξαιτιας του οτι το εχουν κανει να φαινεται αναγκαστικο και τελειο...:hmm:

Η κατάσταση με τους ψηφιακούς δέκτες μου φέρνει στη μνήμη την πρώτη εποχή των κινητών, που μας είχαν πασάρει ότι σαβούρα υπήρχε στην υπόλοιπη Ευρώπη!:down:

aris82
13-06-10, 00:33
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια που έχετε τόσες γνώσεις πάνω σε τόσο σύνθετα ζητήματα! Έχω μια απορία σχετικά με την HD προβολή (αν δεν είναι άσχετο το θέμα με το παρόν φόρουμ)... Αν υποτεθεί ότι την άλλη εβδομάδα ξεκινάει ελεύθερη εκπομπή ο ΣΚΑΙ σε υψηλή ευκρίνεια τι χρειάζεται κάποιος να έχει για να δει εκπομπές υψηλής ευκρίνειας; Π.χ. εγώ έχω τηλεόραση fullHD 1080p μόνο. Θα χρειαστεί κάτι σαν αποκωδικοποιητής για να μετατρέπει το σήμα σε HD; Και άλλη ερώτηση... Blueray player για να αγοράσει κάποιος έχει χρησιμότητα (μιας που η Ελλάδα βιώνει ακόμη την εποχή του dvd) ή έχουν αρχίσει ήδη να διατίθενται δισκάκια blueray?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

kongeo
13-06-10, 02:37
Και άλλη ερώτηση... Blueray player για να αγοράσει κάποιος έχει χρησιμότητα (μιας που η Ελλάδα βιώνει ακόμη την εποχή του dvd) ή έχουν αρχίσει ήδη να διατίθενται δισκάκια blueray?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

για αυτο ξερω να απαντησω...
τα μεγαλα dvd clubs εχουν τις περισσοτερες νεες ταινιες και σε bluray οσες εχουν βγει σε bluray βεβαια...

αλλα ειναι αποκλειστικα σε καινουριες...
παλιες bluray δεν νομιζω να βρεις...

RASTAVIPER
13-06-10, 16:31
Παρόλο που έβαλα τα γνωστά patch της Microsoft για το πρόβλημα με το WMC στα 7, το μήνυμα του Low Bit Rate παραμένει και ψηφιακά δεν μπορώ να δω τίποτα.
Μόνο με το μαμά πρόγραμμα του Terratec Usb tuner.

Καμιά πρόταση?

furious99
14-06-10, 19:54
Παρόλο που έβαλα τα γνωστά patch της Microsoft για το πρόβλημα με το WMC στα 7, το μήνυμα του Low Bit Rate παραμένει και ψηφιακά δεν μπορώ να δω τίποτα.
Μόνο με το μαμά πρόγραμμα του Terratec Usb tuner.

Καμιά πρόταση?

Υποψιν εχω το Terratec Hybrid XE και με το μαμα προγραμμα Terratec home cinema στην τελευταια εκδοση, τα ψηφιακα της ΕΡΤ παιζανε, ενω τα MPEG4 της Digea οχι (χτες ξημερωματα που εκπεμπανε).
Εβαλα αυτο http://www.blazevideo.com/hdtv-player/ και ειδε και τα MPEG4 κανονικα. Δε δουλευει ομως το remote.
Ειδα οτι το μαμα προγραμμα εχει επιλογη να κατεβαζεις και beta εκδοση του, θα τη βαλω να δω μπας και τα παιξει αυτη...

nnn
14-06-10, 20:28
Μου ήρθε φλασιά, εφόσον κλείνει το αναλογικό κέντρο της Αίγινας, οι περιοχές που βλέπουν ΕΡΤ από εκεί πως θα την βλέπουν ??

aguila21
14-06-10, 20:34
Η τηλεόραση που έχω,TFT Sharp aquos,έχει ενσωματωμένο mpeg2,αλλά έχει υποδοχή για module που το μετατρέπει σε mpeg4.Ξέρει κάποιος πού θα βρω κάτι τέτοιο;Πρέπει να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία ή υπάρχει κάποιο universal;

RASTAVIPER
14-06-10, 22:43
Υποψιν εχω το Terratec Hybrid XE και με το μαμα προγραμμα Terratec home cinema στην τελευταια εκδοση, τα ψηφιακα της ΕΡΤ παιζανε, ενω τα MPEG4 της Digea οχι (χτες ξημερωματα που εκπεμπανε).
Εβαλα αυτο http://www.blazevideo.com/hdtv-player/ και ειδε και τα MPEG4 κανονικα. Δε δουλευει ομως το remote.
Ειδα οτι το μαμα προγραμμα εχει επιλογη να κατεβαζεις και beta εκδοση του, θα τη βαλω να δω μπας και τα παιξει αυτη...

Και τι βάζεις για τη χώρα που δεν έχει Ελλάδα?Ιταλία?

aris82
15-06-10, 04:05
Να κάνω μια σημαντική ερώτηση σε κάτι που παρατήρησα; Το EPG των καναλιών της digea είναι στα αγγλικά ενώ το αντίστοιχο των ψηφιακών της ΕΡΤ είναι στα ελληνικά; Αγγλικά το έχετε όλοι ή μόνο εγώ;;;:hmm:

skapetis
15-06-10, 10:12
Να κάνω μια σημαντική ερώτηση σε κάτι που παρατήρησα; Το EPG των καναλιών της digea είναι στα αγγλικά ενώ το αντίστοιχο των ψηφιακών της ΕΡΤ είναι στα ελληνικά; Αγγλικά το έχετε όλοι ή μόνο εγώ;;;:hmm:

ελληνικά είναι ή τουλαχιστον ρυθμίζεται.

yiannismark
15-06-10, 11:38
Η τηλεόραση που έχω,TFT Sharp aquos,έχει ενσωματωμένο mpeg2,αλλά έχει υποδοχή για module που το μετατρέπει σε mpeg4.Ξέρει κάποιος πού θα βρω κάτι τέτοιο;Πρέπει να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία ή υπάρχει κάποιο universal;

Στο εγχειρίδιο τι λέει; Αν η υποδοχή αναφέρεται ως CI (common interface), τότε ναι, είναι τυποποιημένη. Πρόσφατα έψαχνα λύση για μια σάμσουνγκ που φοράει mpeg2 και είχα βρει αυτό (http://www.sat.gr/show.cfm?id=364&obcatid=16), εκείνο (http://www.majar.gr/neotion2.html) και τούτο (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240002155).

Α, δες και εδώ: CI CAM Module για MPEG4 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=359806)

furious99
15-06-10, 12:07
Και τι βάζεις για τη χώρα που δεν έχει Ελλάδα?Ιταλία?

Μπορεις να το αφησεις Universal αλλα επειδη θα σκαναρει ολες τις συχνοτητες, καλυτερα διαλεξε specific band αντι για country (Frequency Range 500000 - 800000 και Bandwidth 8). Σε 2-3 λεπτα θα εχει τελειωσει...
To μαμα προγραμμα εχει μαλλον θεμα με το H264 codec, αλλα θελει ψαξιμο και ψιλοβαριεμαι...

skapetis
15-06-10, 13:00
τούτο (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240002155).



Απίστευτο, 16 ευρώ κάτω, μέχρι πριν 1-2 μήνες και από τοτε που λειτούργησε η digea στην περιοχή θεσ/νικης, άπαντες το πουλούσαν 50€ ακατέβατα. Και να σκεφτεί κανείς ότι από τότε αυξήθηκε ο ΦΠΑ, τα μεταφορικά κλπ κλπ. Και εχει και αναβαθμισμένο επεξεργαστή από αυτό που πουλούσαν μέχρι τώρα.

Λαμόγια Α' κατηγορίας.

Καλά κάνω εγώ και δεν αγοράζω αποκωδικοποιητή στο σαλόνι και περιμένω να πέσουν κι άλλο οι τιμές. :down:

jimmakosx
15-06-10, 13:07
Εγώ την αγόρασα εχθές ένατι 38,5 euro

[Insomniac]
15-06-10, 14:18
Να κάνω μια σημαντική ερώτηση σε κάτι που παρατήρησα; Το EPG των καναλιών της digea είναι στα αγγλικά ενώ το αντίστοιχο των ψηφιακών της ΕΡΤ είναι στα ελληνικά; Αγγλικά το έχετε όλοι ή μόνο εγώ;;;:hmm:

Μερικοί αποκωδικοποιητές δείχνουν default το epg της Digea στα αγγλικά, αλλά μπορείς να του αλλάξεις γλώσσα.

kostantis
15-06-10, 14:31
Καλησπέρα παιδια.
Θέλω να αγοράσω ψηφιακό δέκτη για μια crt tv αλλά έχω κάποιες απορίες.

Ο ψηφιακός δέκτης συνδεέται με την τηλεόραση με scart ή μονο με hdmi?
Κανάλια θα αλλάζω με το τηλεχειριστήριο του δέκτη εφόσον από εκεί θα προέρχονται τα κανάλια σωστα?

Αυτά τα ερωτήματα με απασχολούν...Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει...

Επίσης προτείνεται και δέκτη.Τον πιο φθηνό θέλω που να κάνει την δουλειά του σωστά βέβαια.

Ευχαριστώ!

jimmakosx
15-06-10, 14:57
Καλησπέρα παιδια.
Θέλω να αγοράσω ψηφιακό δέκτη για μια crt tv αλλά έχω κάποιες απορίες.

Ο ψηφιακός δέκτης συνδεέται με την τηλεόραση με scart ή μονο με hdmi?
Κανάλια θα αλλάζω με το τηλεχειριστήριο του δέκτη εφόσον από εκεί θα προέρχονται τα κανάλια σωστα?

Αυτά τα ερωτήματα με απασχολούν...Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει...

Επίσης προτείνεται και δέκτη.Τον πιο φθηνό θέλω που να κάνει την δουλειά του σωστά βέβαια.

Ευχαριστώ!

Συνδέται και με τους δύο τρόπους αρκεί να έχει τις κατάλυλες θύρες,
κανάλια θα αλλάζεις από το τηλεχειριστήριο του ψηφιακού δέκτη
τώρα για δέκτη υπάρχουν τόσοι πολοί ανάλογα με το τι θες. δεν σου προτείνω κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει κάτι, ψάξε λίγο sto forum θα βρεις θέματα για αρτκετους δέκτες;)

Siba
15-06-10, 14:59
Με κατι τετοιο (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm) στον media server ειμαι ετοιμος για την ψηφιακη εποχη?:lol:

kostantis
15-06-10, 15:02
Οκ ευχαριστώ...
Scart έχει η τηλεόραση οπότε οκ...
Ο turbo-x SD 1000 φαίνεται μια χαρά και σε καλή τιμή...

RASTAVIPER
15-06-10, 15:19
Μπορεις να το αφησεις Universal αλλα επειδη θα σκαναρει ολες τις συχνοτητες, καλυτερα διαλεξε specific band αντι για country (Frequency Range 500000 - 800000 και Bandwidth 8). Σε 2-3 λεπτα θα εχει τελειωσει...
To μαμα προγραμμα εχει μαλλον θεμα με το H264 codec, αλλα θελει ψαξιμο και ψιλοβαριεμαι...
Έκανα ένα ψάξιμο χτες και μου βρήκε τα 4 ψηφιακά της ΕΡΤ.
Μάλλον δεν έκαναν δοκιμές εκείνη την ώρα τα κανάλια της DIGEA.
Το πρόβλημά μου είναι ότι η ποιότητα μέσα από αυτόν τον player ήταν αρκετά χειρότερη από το Terratec Home Cinema.
Καμιά ρύθμιση?

furious99
15-06-10, 15:42
Έκανα ένα ψάξιμο χτες και μου βρήκε τα 4 ψηφιακά της ΕΡΤ.
Μάλλον δεν έκαναν δοκιμές εκείνη την ώρα τα κανάλια της DIGEA.
Το πρόβλημά μου είναι ότι η ποιότητα μέσα από αυτόν τον player ήταν αρκετά χειρότερη από το Terratec Home Cinema.
Καμιά ρύθμιση?

Ναι τις δοκιμες τις κανουν πολυ αργα το βραδυ, γυρω στις 3 τα ειχα πετυχει και τα 8 MPEG2 ανοιχτα. Για ποιοτητα δεν ξερω, προς το παρον μου αρκει που τα δειχνει. Τα MPEG2 τα εβλεπα και εγω με το μαμα προγραμμα, αλλα τα MPEG4 θελουν αλλο video codec (γι' αυτο δε μου τα 'δειχνε μαλλον).

aris82
15-06-10, 17:07
;3543903']Μερικοί αποκωδικοποιητές δείχνουν default το epg της Digea στα αγγλικά, αλλά μπορείς να του αλλάξεις γλώσσα.

Και πώς γίνεται να το αλλάξω; Έχω τηλεόραση με ενσωματωμένο mpeg4 και οι ρυθμίσεις του μενού είναι κανονικά Ελλάδα και ελληνικά. Δεν νομίζω ότι έχει default αγγλικά γιατί όταν δεν γίνονται δοκιμαστικές εκπομπές μου γράφει στα κανάλια που από το βράδυ έχω αποθηκεύσει " Το κανάλι δεν είναι συντονισμένο" στα ελληνικά.:hmm:

[Insomniac]
15-06-10, 17:11
Και πώς γίνεται να το αλλάξω; Έχω τηλεόραση με ενσωματωμένο mpeg4 και οι ρυθμίσεις του μενού είναι κανονικά Ελλάδα και ελληνικά. Δεν νομίζω ότι έχει default αγγλικά γιατί όταν δεν γίνονται δοκιμαστικές εκπομπές μου γράφει στα κανάλια που από το βράδυ έχω αποθηκεύσει " Το κανάλι δεν είναι συντονισμένο" στα ελληνικά.

Το epg που εκπέμπει η digea σε μερικούς αποκωδικοποιητές εμφανίζεται default στα αγγλικά. Το epg των σταθμών. Καμία σχέση δεν έχει το μήνυμα που σου βγάζει η τηλεόρασή σου και που φυσικά αφού έχεις επιλέξει ελληνικά στο λέει στα ελληνικά.

Τώρα για το πώς αλλάζει πρέπει να βρεις σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις του epg.

aris82
15-06-10, 17:13
Θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω αλλά νομίζω ότι έτσι εκπέμπει... Ίσως πάρω το helpdesk της Sony. Σε ευχαριστώ Insomniac!!

[Insomniac]
15-06-10, 17:16
Στον αποκωδικοποιητή crypto που έχω εγώ, υπάρχει σχετικό κουμπάκι για να αλλάξει η γλώσσα όταν βλέπεις τις λεπτομέρειες της εκπομπής που παίζει. Το θέμα είναι πως πρέπει να το πατάς κάθε φορά που αλλάζεις κανάλι, μιας και δεν κρατάει τη ρύθμιση.

jimmakosx
15-06-10, 18:24
;3544277']Στον αποκωδικοποιητή crypto που έχω εγώ, υπάρχει σχετικό κουμπάκι για να αλλάξει η γλώσσα όταν βλέπεις τις λεπτομέρειες της εκπομπής που παίζει. Το θέμα είναι πως πρέπει να το πατάς κάθε φορά που αλλάζεις κανάλι, μιας και δεν κρατάει τη ρύθμιση.

Ποιό crypto έχεις, γιατί ενδιαφέρομαι για τον redi 25 (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?PartNo=W002283). Για πες απόψεις


Θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω αλλά νομίζω ότι έτσι εκπέμπει... Ίσως πάρω το helpdesk της Sony. Σε ευχαριστώ Insomniac!!

Ποια sony έχεις?

[Insomniac]
15-06-10, 19:31
Ποιό crypto έχεις, γιατί ενδιαφέρομαι για τον redi 25 (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?PartNo=W002283). Για πες απόψεις

Τον 50άρι. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3528377).

aris82
16-06-10, 00:31
Ποιό crypto έχεις, γιατί ενδιαφέρομαι για τον redi 25 (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?PartNo=W002283). Για πες απόψεις



Ποια sony έχεις? Sony KDL-40S5600
Ξέρεις τίποτα για το πώς αλλάζει;

ETEOKRITIS02
16-06-10, 00:56
Μου ήρθε φλασιά, εφόσον κλείνει το αναλογικό κέντρο της Αίγινας, οι περιοχές που βλέπουν ΕΡΤ από εκεί πως θα την βλέπουν ??

ελα μου ντε.σωστη παρατηρηση.εγω μενω περαμα αλλα βλεπω απο υμηττο και αυτο γιατι μενω χαμηλα προς τη θαλασσα.Αυτοι που μενουν ψηλα στο βουνο μπουλο.καλα αυτοι δεν το εχουν σκεφτει?

BOBBY
16-06-10, 00:57
ελα μου ντε.σωστη παρατηρηση.εγω μενω περαμα αλλα βλεπω απο υμηττο και αυτο γιατι μενω χαμηλα προς τη θαλασσα.Αυτοι που μενουν ψηλα στο βουνο μπουλο.καλα αυτοι δεν το εχουν σκεφτει?

Δεν μπορεί να μην το έχουν σκεφτεί.Ίσως τα κρατικά να συνεχίσουν να εκπέμπουν.

[Insomniac]
16-06-10, 01:05
Αν γίνει όπως στη Θεσσαλονίκη με το Φιλιππείο, τα κρατικά θα συνεχίσουν να εκπέμπουν. Τουλάχιστον μέχρι να βγουν και αυτά ψηφιακά. Κάτι λένε για Σεπτέμβρη.

treli@ris
16-06-10, 10:26
Μου ήρθε φλασιά, εφόσον κλείνει το αναλογικό κέντρο της Αίγινας, οι περιοχές που βλέπουν ΕΡΤ από εκεί πως θα την βλέπουν ??

Τα αναλογικα ιδιωτικα θα κλεισουν κι οχι η ΕΡΤ. Οι διαύλοι συχνοτήτων 35UHF (Ant1), 36UHF (ΣΚΑΪ), 46UHF (Μακεδονία TV), 47UHF (Mega), 61UHF (Star), 63UHF (Alpha) και 68UHF (Alter) θα κλεισουν, στους οποίους ήδη τρέχει το αντίστοιχο ενημερωτικό crawl της Digea… Ενώ σε όσους διαύλους συχνοτήτων δεν αντιστοιχούν ψηφιακές εκπομπές (από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας), θα ενεργοποιηθούν οι δοκιμαστικές κάρτες ενημέρωσης της Digea… ;)

jimmakosx
16-06-10, 10:31
Sony KDL-40S5600
Ξέρεις τίποτα για το πώς αλλάζει;

Λοιπόν εχθές που κάνανε δοκιμαστική το epg μου το έδειχνε κανονικά στα ελληνικά.
Ψάχνω για κάποια ρύθμιση αλλά δεν βρήκα τίποτα εκτός από αυτό που λέει για τη γλώσσα!
Η δικιά μου είναι είναι η KDL-26V4500 και είναι μοντέλο του 01/2009.
Πάρε τη sony μήπως θέλει update το fw:oneup:

aris82
16-06-10, 17:20
Λοιπόν εχθές που κάνανε δοκιμαστική το epg μου το έδειχνε κανονικά στα ελληνικά.
Ψάχνω για κάποια ρύθμιση αλλά δεν βρήκα τίποτα εκτός από αυτό που λέει για τη γλώσσα!
Η δικιά μου είναι είναι η KDL-26V4500 και είναι μοντέλο του 01/2009.
Πάρε τη sony μήπως θέλει update το fw:oneup:

Σε ευχαριστώ Jim. Πήρα την SONY και οι δύο πρώτοι που μίλησα ήταν παντελώς άσχετοι και δεν ήξεραν τι είναι epg ο δε τρίτος ήξερε αλλά μου είπε να κάνω υπομονή ως τις 18 και αν συνεχίσει να δείχνει αγγλικά θα έρθει να μου κάνει αναβάθμιση. Δεν υπάρχει όντως καμιά ένδειξη που να έχει αλλαγή γλώσσας. Ωραία και η δική σου συσκευή :p

jimmakosx
16-06-10, 18:41
Σε ευχαριστώ Jim. Πήρα την SONY και οι δύο πρώτοι που μίλησα ήταν παντελώς άσχετοι και δεν ήξεραν τι είναι epg ο δε τρίτος ήξερε αλλά μου είπε να κάνω υπομονή ως τις 18 και αν συνεχίσει να δείχνει αγγλικά θα έρθει να μου κάνει αναβάθμιση. Δεν υπάρχει όντως καμιά ένδειξη που να έχει αλλαγή γλώσσας. Ωραία και η δική σου συσκευή :p

Πάντως αν βάλεις ένα ps3 πάνω τα σπάει η τηλεόραση:oneup:

spartacus
16-06-10, 20:09
ποιο σήμα ειναι καλύτερο το 576i ή to 576p ;

nikos93
16-06-10, 21:25
ποιο σήμα ειναι καλύτερο το 576i ή to 576p ;

i vs p...
and the winner is p :p

Sebu
17-06-10, 12:59
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ηδη (βαριέμαι να διαβάσω 17 σελίδες :p )

Έχει διαφορά στην απεικόνιση αν ο δέκτης που θα πάρεις θα είναι με έξοδο scart ή hdmi????

Ζαχαρώνω τον Turbo-X για την LCD (γενιάς 2006) των δικών μου και βλέπω ένα μοντέλο με scart και ένα με hdmi και η διαφορά στην τιμή είναι κάπου 15 ευρώ. Υπάρχει τόσο τρομερή διαφορά που να γίνεται ορατή???

Η τηλεοραση ειναι lcd, 32 ιντσων, του 2006 μοντελο, hd ready μόνο και έχει μόνο μια hdmi είσοδο (στην οποία τώρα είναι συνδεδεμένο ένα dvd player).

frap
17-06-10, 13:12
H διαφορά τους επίσης έγκειται στο ότι ο ακριβός υποστηρίζει και streams 1080i (HD) ενώ ο φτηνός μόνο 576i (SD).

Αν η τηλεόρασή σου δεν είναι HD (που μάλλον δεν είναι) πάρε τον φτηνό, ή ένα οποιονδήποτε SD, υπάρχουν κι άλλοι.

Τα παραπάνω έχουν να κάνουν με την απεικόνιση μόνο έτσι; Εάν υπάρχει λειτουργία PVR το stream που θα εγγραφεί θα είναι κανονικά αυτό που εξέπεμψε ο σταθμός και αν μπορέσεις να το αναπαράγεις σε player (PC, media tank) που μπορεί να παίξει αυτή την ανάλυση θα το δεις στην κανονικά χωρίς downscaling.

Sebu
17-06-10, 13:49
Η τηλεοραση έχει ανάλυση 1300 κατι επι δεν θυμαμαι ποσο (ειναι HD ready). 720p που είχα δοκιμάσει κάποτε (μέσω λαπτοπ και σύνδεση vga) έπαιζε καλά (με μαύρες μπάρες πάνω κάτω εννοείται).
Οποτε να παμε για τον SD έτσι??? Δεν πρόκειται να δουν διαφορά μεταξύ scart και hdmi?

jap
17-06-10, 14:27
Sebu, σαφώς και υπάρχει διαφορά. Το σήμα μέσω scart έχει παρεμβολές, με το xoro που έχω πάρει περνάνε είδωλα στην τηλεόραση όταν παίζει τα αναλογικά. Αν μιλάς για φτηνό δέκτη, να περιμένεις τέτοια προβλήματα. Αν έχεις πρόβλημα, λύνεται με ακριβότερο και ποιοτικότερο καλώδιο scart, αλλά τα παραπάνω λεφτά γιατί να μην τα δώσεις για καλύτερο δέκτη που θα έχει κι άλλα καλούδια;

Αν πάλι έχεις μια τηλεόραση στο σαλόνι, μια στην κρεβατοκάμαρα, μια στο δωμάτιο των παιδιών, μια στη βεράντα και δεν συμμαζεύεται, η λύση δεν είναι να πάρεις δέκτες της συμφοράς, είναι να περιμένεις να πέσουν στα 15-20 ευρώ οι φτηνοί και στα 30 οι καλοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.