PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

jap
19-06-14, 22:24
Εννοείται με στρέψη... Αν δεις και πώς είναι η συγκεκριμένη μόνο έτσι. Αν το ξανανοίξω θα μπει κατάψυξη.

Προς το παρόν πήρα από το Σ/Μ ένα ανεμιστηράκι USB, αυτά που έχουν για σύνδεση σε laptop, είναι μεταλλικό και αθόρυβο, των 10 εκ, έχει και ον/οφφ. To σύνδεσα στον αποκωδικοποιητή (στην πίσω USB από τις 2) και το έβαλα να κοιτά όλα τα μηχανήματα μαζί, αποκωδικοποιητή, ένα αρχαίο media player και την πλάτη της TV. Η θερμοκρασία σαφώς και έχει μειωθεί αισθητά. Καγκουριλίκι θα μου πείτε, αλλά ευτυχώς που βρήκα μαύρο, γιατί είχε κάτι πορτοκαλιά, κίτρινα και φλούο πράσινα.

talos_2002
19-06-14, 23:27
Εύρηκα! Ο δέκτης σου είναι κλώνος πολλών άλλων. Την ίδια περιπέτεια είχε και ένα μέλος του AVclub.gr με τον κλώνο Neos 1900. Ρίξε μια ματιά στο θέμα εκεί (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/59742-Neos-HT1900/page4).



είχε κάτι πορτοκαλιά, κίτρινα και φλούο πράσινα.
Α! Μα αυτά είναι στην μόδα τώρα :D

jap
20-06-14, 13:26
Λοιπόν έκανα αρκετό διάβασμα στο διπλανό forum. Δεν μου φαίνεται να είναι κλώνος ο ένας του άλλου. Αυτό κρίνοντας από τις φωτό του μενού μετά βέβαια την αναβάθμιση. Εμένα η ψυκτρούλα είναι μικρότερη από το τσιπάκι και κολλημένη και στραβά. Και στο συγκεκριμένο θέμα δεν έδωσε απάντηση κανείς. Θα παίξει η μέθοδος της κατάψυξης. Αλλά με το εξωτερικό ανεμιστηράκι έπεσε αισθητά η θερμοκρασία και, αν και χτες το βράδυ έπαιξε κανονικά, σήμερα ξαναήρθαν τα κολλήματα, σε αναπαραγωγή από το εξωτερικό δισκάκι πάντα του 1 TB. Μένει να δοκιμάσω και με στικάκι αν κάνει τα ίδια. Ενδιαφέρουσα η πατέντα με την έξτρα τροφοδοσία της USB, αν και θα περίμενα να χάνει εντελώς επαφή με το δίσκο αν έχει τέτοιο θέμα. Εμένα κολλά η εικόνα, συνεχίζεται ο ήχος, αποσυγχρονίζονται οι υπότιτλοι και μετά αποσυγχρονίζεται και ο ήχος ενώ επανέρχεται η εικόνα. Πιστεύω πως είναι θέμα αποκωδικοποιητή και όχι πλέον υπερθέρμανσης. Επίσης πολλές φορές κατά τη θέαση τηλεόρασης χάνει το EPG και την ώρα, κάτι που επανέρχεται με σβήσιμο και άναμμα ξανά.

talos_2002
21-06-14, 00:46
Εμένα κολλά η εικόνα, συνεχίζεται ο ήχος, αποσυγχρονίζονται οι υπότιτλοι και μετά αποσυγχρονίζεται και ο ήχος ενώ επανέρχεται η εικόνα. Πιστεύω πως είναι θέμα αποκωδικοποιητή και όχι πλέον υπερθέρμανσης. Επίσης πολλές φορές κατά τη θέαση τηλεόρασης χάνει το EPG και την ώρα, κάτι που επανέρχεται με σβήσιμο και άναμμα ξανά.
Του έχεις αναβαθμίσει το firmware στο νεότερο της Xoro;
http://data.xoro.de/Firmware/HRT7500/MTC_MSD7828_DH2836.zip

jap
21-06-14, 10:23
Ναι, βέβαια, αλλιώς δεν παιζόταν ο συγκεκριμένο δέκτης.

Για το θέμα θέρμανσης. Βλέποντας λίγο τις προτάσεις στο άλλο forum, άνοιξα το κουτί, του στερέωσα έναν ανεμιστήρα κάρτας γραφικών ακριβώς πάνω από την ψήκτρα και του έδωσα τροφοδοσία εξωτερικά από τη 2η usb. Όπως είπα, ο ανεμιστήρας είναι για 12V και παίρνει 5, το αποτέλεσμα είναι να γυρνά αργά. Το μηχανάκι ζεματάει, έκανα μια τρύπα στο νερό (και 2 στο καπάκι για να στερεωθεί ο ανεμιστήρας). Με τον εξωτερικό δεν ζεσταίνεται καθόλου, αλλά το βράδυ που παίζει πιο χαμηλά η τηλεόραση ο ελάχιστος θόρυβος είναι αισθητός.

Για τα κολλήματα, μάλλον φταίει τελικά άλλο πράγμα, θα πρέπει να κάνω ένα τσεκάρισμα στον δίσκο. Τελικά κολλά σε συγκεκριμένα αρχεία και σε συγκεκριμένα σημεία. Ελέγχοντας το δισκάκι στο PC είχαν fragmentation τα συγκεκριμένα επεισόδια. Έκανα defragment και πάλι τα ίδια κολλήματα εμφανίζει στα ίδια σημεία.

sdikr
21-06-14, 12:29
Ναι, βέβαια, αλλιώς δεν παιζόταν ο συγκεκριμένο δέκτης.

Για το θέμα θέρμανσης. Βλέποντας λίγο τις προτάσεις στο άλλο forum, άνοιξα το κουτί, του στερέωσα έναν ανεμιστήρα κάρτας γραφικών ακριβώς πάνω από την ψήκτρα και του έδωσα τροφοδοσία εξωτερικά από τη 2η usb. Όπως είπα, ο ανεμιστήρας είναι για 12V και παίρνει 5, το αποτέλεσμα είναι να γυρνά αργά. Το μηχανάκι ζεματάει, έκανα μια τρύπα στο νερό (και 2 στο καπάκι για να στερεωθεί ο ανεμιστήρας). Με τον εξωτερικό δεν ζεσταίνεται καθόλου, αλλά το βράδυ που παίζει πιο χαμηλά η τηλεόραση ο ελάχιστος θόρυβος είναι αισθητός.

Για τα κολλήματα, μάλλον φταίει τελικά άλλο πράγμα, θα πρέπει να κάνω ένα τσεκάρισμα στον δίσκο. Τελικά κολλά σε συγκεκριμένα αρχεία και σε συγκεκριμένα σημεία. Ελέγχοντας το δισκάκι στο PC είχαν fragmentation τα συγκεκριμένα επεισόδια. Έκανα defragment και πάλι τα ίδια κολλήματα εμφανίζει στα ίδια σημεία.

Απο πάνω το καπάκι έχει ανοίγματα για εξαερισμό;
Αν ναι, μπορείς να βάλεις εναν ανεμιστήρα 120mm 12v και να πάρεις ρευμά απο το Usb, αυτό έχω κάνει σε δυο dreambox 800 που έχω και πραγματικά δεν ακούγεται ο θόρυβος και κάνει καλή ψύξη

jap
22-06-14, 14:44
Έχει ανοίγματα, αν και λίγα, αλλά 120άρης δεν χωρά λόγω πάχους. Ο μικρούλης ίσα που σφηνώνει μεταξύ ψήκτρας και καπακιού και είναι 1 εκ. πάχος, οι 12ρηδες είναι 2 ή 2,5.

- - - Updated - - -

Μια ερώτηση για τον phantom77: Επειδή παραπάνω προτείνεις τον CRYSTAL AUDIO PREMIUM HD (http://www.skroutz.gr/s/4178960/Crystal-Audio-Premium-HD.html) κι εγώ έχω βρει στα ίδια χρήματα και σε περισσότερα μαγαζιά τον CRYSTAL AUDIO PRIME-HD (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=crystal+audio+prime+hd), τον οποίο και σχολιάζεις σε παραδιπλανό forum, υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των 2; Για το μικροσκοπικό τηλεχειριστήριο το ξέρω, έτσι κι αλλιώς θα μπει σε πολυχειριστήριο.

sdikr
22-06-14, 14:46
Έχει ανοίγματα, αν και λίγα, αλλά 120άρης δεν χωρά λόγω πάχους. Ο μικρούλης ίσα που σφηνώνει μεταξύ ψήκτρας και καπακιού και είναι 1 εκ. πάχος, οι 12ρηδες είναι 2 ή 2,5.

- - - Updated - - -

Μια ερώτηση για τον phantom77: Επειδή παραπάνω προτείνεις τον CRYSTAL AUDIO PREMIUM HD (http://www.skroutz.gr/s/4178960/Crystal-Audio-Premium-HD.html) κι εγώ έχω βρει στα ίδια χρήματα και σε περισσότερα μαγαζιά τον CRYSTAL AUDIO PRIME-HD (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=crystal+audio+prime+hd), τον οποίο και σχολιάζεις σε παραδιπλανό forum, υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των 2; Για το μικροσκοπικό τηλεχειριστήριο το ξέρω, έτσι κι αλλιώς θα μπει σε πολυχειριστήριο.

Δεν έλεγα για μέσα στο κουτί, αλλά απο έξω :p

phantom77
22-06-14, 15:55
Μια ερώτηση για τον phantom77: Επειδή παραπάνω προτείνεις τον CRYSTAL AUDIO PREMIUM HD (http://www.skroutz.gr/s/4178960/Crystal-Audio-Premium-HD.html) κι εγώ έχω βρει στα ίδια χρήματα και σε περισσότερα μαγαζιά τον CRYSTAL AUDIO PRIME-HD (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=crystal+audio+prime+hd), τον οποίο και σχολιάζεις σε παραδιπλανό forum, υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των 2; Για το μικροσκοπικό τηλεχειριστήριο το ξέρω, έτσι κι αλλιώς θα μπει σε πολυχειριστήριο.
Καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Ο Prime είχα προβληματάκια με την τροφοδοσία, αν θυμάμαι καλά
.

Δεν έλεγα για μέσα στο κουτί, αλλά απο έξω :p
Και εγώ αυτό κατάλαβα: ανοίγεις μερικές τρύπες παραπάνω στο καπάκι και κοτσάρεις ένα 12άρη πάνω στο κουτί. :)

jap
22-06-14, 16:53
Ναι, θα του βάλω στα φτερά και κάτι αντανακλαστικά για ακτίνες ποδηλάτου που έχω να κάνει εφέ στο σκοτάδι. Ή λες να βάλω αυτόν (http://www.e-shop.gr/coolermaster-r4-l2r-20ar-r1-sickleflow-120mm-red-led-fan-p-PER.806218), τον βάλαμε και στο PC του υιού και κάνει ωραίο εφέ.

- - - Updated - - -

Κώστα, ευχαριστώ, θα δω μήπως τον πάρω.

- - - Updated - - -

Λοιπόν, φωτό:
Τα εσωτερικά του xoro με τη στραβοκολλημένη μικροσκοπική ψύκτρα:
141164
141165
Και το αποτέλεσμα.
141163
141166
Στην πλάτη του αποκωδικοποιητή φαίνονται οι βίδες που στερεώνουν το ανεμιστηράκι ενώ τα καλώδια τροφοδοτούνται από την πίσω USB. Επειδή δεν κάνει τίποτα για μείωση της θερμοκρασίας, σύνδεσα στην USB ξανά το 10ράκι ανεμιστηράκι. Η φτερωτή περιστρέφεται, στις φωτό φαίνεται ακίνητο.

skyguard1
22-06-14, 19:51
καλησπερα,παιδια.
μια ερωτηση παρακαλω.
θελω να ενεργοποιησω σε 4 παλιες CRT τηλεορασεις την eπιγεια digea.
υπαρχει μετατροπεας dvb t2 (mpeg4) σε rf (αναλογικες) συχνοτητων για να λαμβανουν και οι παλιες tv?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

phantom77
22-06-14, 19:56
Πόσο παλιές είναι οι CRT; Δεν έχουν ούτε καν είσοδο scart;

skyguard1
22-06-14, 20:34
nai.exoyn

- - - Updated - - -

θελω να εκμεταλευτω τον αριθμο των τβ.
να μην αγορασω 4 αποκωδικοποιητες

talos_2002
23-06-14, 04:53
Υπάρχουν δέκτες με έξοδο RF, όπως ο Edision mini-triton και ο Digitalline HDT-440 RF. Αλλά θα βλέπουν όλες οι τηλεοράσεις το ίδιο ακριβώς κανάλι.

Zer0c00L
28-06-14, 19:24
καλησπέρα
θα ήθελα να ρωτήσω εγώ με την σειρά μου

τι συμβαίνει με την 11 ιουλίου που λένε από την DIGEA ως ημερομηνία επανασυντονισμού των δεκτών σε όσους μένουν αττική (τι παίζει)

εγώ τελικά πάντως έλυσα το ζήτημα ψηφιακή τηλεόραση καθώς η μεγάλη μου τηλεόραση είχε MPEG 2 είχα πάρει κάρτα σε CI υποδοχή για MPEG 4 αλλά μόλις ζεσταθεί κολλάει

έχω πάρει έναν αρχαίο FU DTR2205HDPVR MPEG 4 ως εξωτερικό δέκτη και μπορώ να πω ότι αντέχει ακόμα...

η λύση όμως βρέθηκε στην αγορά MONITOR TV (24αρι) της LG 24MT55D η οποία έχει ενσωματωμένο δέκτη MPEG 4 για το δωμάτιο όπως και η άλλη MONITOR TV (22αρι) LG M2250D για το δωμάτιο της μητέρας μου

οπότε προς το παρών άφησα το ζήτημα εγκατάστασης κεραιών για την ψηφιακή τηλεόραση για αργότερα...

evantigger
29-06-14, 06:12
Οι κεραίες είναι ακριβώς οι ίδιες για λήψη ψηφιακών κεραιών με τα αναλογικά ή κάνω λάθος;

phantom77
29-06-14, 09:12
Ναι, δεν χρειάζονται αλλαγή.

jap
29-06-14, 12:37
Με τα πολλά πολλά, έφυγε ο xoro και τη θέση του πήρε ολοκαίνουργιος HD Premium της Crystal Audio. Αγορά από το άψογο Techstores. Μικροσκοπικός, τίμιος, κάνει τη δουλειά του. Θα ήθελα πολύ να είχε και ένα μπουτόν on-off, αν και δεν είναι deal breaker.

Σε σύγκριση με το xoro, το μενού είναι πανομοιότυπο, μόνο σε διαφορετικά χρώματα, με 2 σημαντικές διαφορές: α. Δίνει δυνατότητα χειροκίνητης σάρωσης για κανάλια με το νούμερο του καναλιού κι όχι μόνο με τη συχνότητα. β. Επιτρέπει την αποθήκευση των ρυθμισμένων καναλιών με τις θέσεις και τυχόν αλλαγμένα ονόματά τους και την επαναφορά τους.

Κατά τα άλλα, δεν παρουσιάζει τα κολλήματα που έτρωγε το xoro κατά την αναπαραγωγή, ούτε ένα χάσιμο που έκανε κάθε τόσο στην ώρα και το συγχρονισμό ήχου-εικόνας στη θέαση TV. Έχει κάποια ψιλοαγγλικούλια ξεχασμένα εδώ κι εκεί αλλά μικρό το κακό. Το τηλεκοντρόλ είναι όντως απαράδεκτα μικρό, αλλά μια χαρά προγραμματίστηκε και το USB-300 (με ένα αρχείο του prime από το internet) και το silvercrest (με εκμάθηση). Επειδή έχει ίδια φιλοσοφία στα μενού με το xoro, βόλεψε ιδιαίτερα για τις αντιστοιχίες πλήκτρων.

Τέλος, αν και το κουτί είναι αλουμινένιο μεν, μικροσκοπικό δε, δεν ζεσταίνεται όσο ο προκάτοχός του.

phantom77
29-06-14, 15:11
Με τι λογισμικό ήρθε;

jap
29-06-14, 18:22
Δεν το πολυέψαξα, του έβαλα το τελευταίο και μετά δεν είδα κάποια ορατή διαφορά. Το θέμα που υποτίθεται ότι λύνει με τους UTF υπότιτλους ούτε το κατάλαβα.

Zer0c00L
30-06-14, 15:26
Με τα πολλά πολλά, έφυγε ο xoro και τη θέση του πήρε ολοκαίνουργιος HD Premium της Crystal Audio. Αγορά από το άψογο Techstores. Μικροσκοπικός, τίμιος, κάνει τη δουλειά του. Θα ήθελα πολύ να είχε και ένα μπουτόν on-off, αν και δεν είναι deal breaker.

Σε σύγκριση με το xoro, το μενού είναι πανομοιότυπο, μόνο σε διαφορετικά χρώματα, με 2 σημαντικές διαφορές: α. Δίνει δυνατότητα χειροκίνητης σάρωσης για κανάλια με το νούμερο του καναλιού κι όχι μόνο με τη συχνότητα. β. Επιτρέπει την αποθήκευση των ρυθμισμένων καναλιών με τις θέσεις και τυχόν αλλαγμένα ονόματά τους και την επαναφορά τους.

Κατά τα άλλα, δεν παρουσιάζει τα κολλήματα που έτρωγε το xoro κατά την αναπαραγωγή, ούτε ένα χάσιμο που έκανε κάθε τόσο στην ώρα και το συγχρονισμό ήχου-εικόνας στη θέαση TV. Έχει κάποια ψιλοαγγλικούλια ξεχασμένα εδώ κι εκεί αλλά μικρό το κακό. Το τηλεκοντρόλ είναι όντως απαράδεκτα μικρό, αλλά μια χαρά προγραμματίστηκε και το USB-300 (με ένα αρχείο του prime από το internet) και το silvercrest (με εκμάθηση). Επειδή έχει ίδια φιλοσοφία στα μενού με το xoro, βόλεψε ιδιαίτερα για τις αντιστοιχίες πλήκτρων.

Τέλος, αν και το κουτί είναι αλουμινένιο μεν, μικροσκοπικό δε, δεν ζεσταίνεται όσο ο προκάτοχός του.

για μένα ίσως καλό θα ήταν να είχες πάρει τον Crystal Audio Prime HD αυτό το μηχάνημα το έχει πάρει συγγενικό πρόσωπο και έχει θέμα με το scart (δύο φορές πήγε για σέρβις)

- - - Updated - - -


Οι κεραίες είναι ακριβώς οι ίδιες για λήψη ψηφιακών κεραιών με τα αναλογικά ή κάνω λάθος;

ίδιες είναι απλά έχω παλιά κεραία (ταλαιπωρημένη) όπως και καλωδίωση και επειδή μου έχει μείνει αχρησιμοποίητο ένα πιάτο της NOVA σκέφτομαι όταν έχω τα χρήματα να καλέσω έναν τεχνικό να βάλει δύο νέες κεραίες ιδανικές για την περιοχή μου (και ο κάθε δέκτης να έχει την κεραία του και το καλώδιο του)

Hetfield
02-07-14, 23:23
για μένα ίσως καλό θα ήταν να είχες πάρει τον Crystal Audio Prime HD αυτό το μηχάνημα το έχει πάρει συγγενικό πρόσωπο και έχει θέμα με το scart (δύο φορές πήγε για σέρβις)

- - - Updated - - -



ίδιες είναι απλά έχω παλιά κεραία (ταλαιπωρημένη) όπως και καλωδίωση και επειδή μου έχει μείνει αχρησιμοποίητο ένα πιάτο της NOVA σκέφτομαι όταν έχω τα χρήματα να καλέσω έναν τεχνικό να βάλει δύο νέες κεραίες ιδανικές για την περιοχή μου (και ο κάθε δέκτης να έχει την κεραία του και το καλώδιο του)
Εγω με μια απλη κεραια των 15€ δινω σημα σε ολη την πολυκατοικια! Βεβαια υπαρχει και ενισχυτης γραμμης, αλλα για 2 τηλεορασεις μια απλη κεραια αρκει!

phantom77
02-07-14, 23:30
Έτσι λέω κι εγώ. Οι γονείς μου π.χ. έχουν την ίδια κεραία εδώ και 20 χρόνια. Δίνει σήμα σε δύο δέκτες χωρίς πρόβλημα.
Ενισχυτή δεν έχει αλλα δεν χρειάζεται, "βλέπει" απευθείας τους πομπούς.

Μην ξεχνάτε οτι πολύ δυνατό σήμα (υπερβολικά ενισχυμένο, για παράδειγμα) μπορεί να "μπουκώσει" τους δέκτες και να μην παίζουν!
Το έπαθα στη Θεσσαλονίκη με ένα δυνατό δέκτη και πολύ καλό σήμα. Προκαλούσε τα ίδια συμπτώματα με το ασθενές σήμα: σπασίματα στην εικόνα ή μαύρη οθόνη.

Zer0c00L
03-07-14, 00:41
εγώ την κεραία μου την φιλοξενεί ιστός γείτονα μου (είναι πολύ χαμηλά) χωρίς οπτική επαφή με τους πομπούς είναι η παλιά χελιδόνα περίπου 10-15 χρονών με παλιά καλωδίωση

και επειδή όπως είπα έχω ένα πιάτο της νοβα (άχρηστο πλέον αφού δεν έχω δέκτη - κάρτα - συνδρομή) που έχει όμως όμορφη βάση την οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και να βάλω έναν ιστό και εκεί δύο κεραίες καινούργιες (για την περιοχή μου) με τα καλώδια που θα πηγαίνουν ένα σε κάθε τηλεόραση

ενισχυτές κτλ δεν χρειάζομαι.

1kost12
10-07-14, 20:35
Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για μερικούς αποκωδικοποιητές (συγκεκριμένα 3). Θέλω να έχει μεγάλο το χειριστήριο. (μεγάλα γράμματα) (την μια συσκευή θα την δώσω στην μητέρα μου….. μεγάλη στα χρόνια…. ) και να έχει ΚΑΙ χειροκίνητο συντονισμό (έτσι ώστε να βάλω τα κανάλια εκεί που θέλω…..) και όσο το δυνατόν πιο γρήγορη η αλλαγή μεταξύ καναλιών στην τηλεόραση… (γιατί έχω ακούσει ότι μερικά καθυστερούν αρκετά….) και να μπορώ να κάνω και κάποια εγγραφή σε φλασακι!!!!! Δεν ξέρω σε τι τιμές κυμαίνονται. Ασφαλώς κάτι οικονομικό…… :)

ymitrou
14-07-14, 10:32
Καλημέρα και από μένα.
Ποιοι αποκωδικοποιητές έχουν repeater λειτουργία?
Ενδιαφέρομαι να παίζει κάποιες παρουσιάσεις και με την λειτουργία repeater να τις "τρέχει" ξανά από την αρχή μόλις τελειώσουν.
Υπάρχει κάποιος στην αγορά?
Ευχαριστώ

phantom77
14-07-14, 16:49
Υπάρχουν, το θέμα είναι οτι ποτέ δε βρίσκω με ποιο πλήκτρο ενεργοποιείται η λειτουργία :p

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποια μοντέλα είναι, δυστυχώς.

Zer0c00L
14-07-14, 20:08
δεν ξερω αν εχει ειπωθει απο τα παιδια που ασχολουνται με το θεμα στις 11/07/2014 εγινε ο πρωτος επανασυντονισμος των καναλιων (DIGEA) για την περιοχη της αττικης που ειχε ως αποτελεσμα την καταργηση του 22 καναλιου

ο επομενος και οριστικος επανασυντονισμος για την περιοχη της αττικης ειναι στις 01/08/2014 οπου θα υπαρξουν αλλαγες και ετσι χρειαζεται παλι επανασυντονισμος των καναλιων (DIGEA)

Serafeim Karakostas
14-07-14, 20:54
Δεν έχει καμία σχέση η digea με τη συχνότητα 22. Σε όλη τη χώρα σταμάτησε η nova επίγεια. Διαβάστε και τη σχετική είδηση (http://www.digitaltvinfo.gr/news/media-news/item/12179-telos-epoxis-gia-ti-nova-epigeia)(πηγή: digitaltvinfo.gr).

ymitrou
15-07-14, 07:08
Υπάρχουν, το θέμα είναι οτι ποτέ δε βρίσκω με ποιο πλήκτρο ενεργοποιείται η λειτουργία :p

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποια μοντέλα είναι, δυστυχώς.

ok ευχαριστώ πάντως.

Το ψάχνω βέβαια, αλλά δεν βλέπω και πολλές απαντήσεις σε διάφορα forum. Μάλλον δεν ενδιαφέρει και πολλούς.

Zer0c00L
15-07-14, 09:32
Δεν έχει καμία σχέση η digea με τη συχνότητα 22. Σε όλη τη χώρα σταμάτησε η nova επίγεια. Διαβάστε και τη σχετική είδηση (http://www.digitaltvinfo.gr/news/media-news/item/12179-telos-epoxis-gia-ti-nova-epigeia)(πηγή: digitaltvinfo.gr).

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου εχω διαβασει την σχετικη ειδηση απλα το αναφερω καθως ισως πολλοι κατοικοι του λεκανοπεδιου της αττικης να μην εχουν κανει επανασυντονισμο του δεκτη και να απορουν γιατι δεν παιζει η 22

οπως θεωρω πολυ σημαντικο να θυμιζουμε οτι στις 01/08/2014 θα χρειαστει εκ νεου επανασυντονισμος στα καναλια του δεκτη MPEG 4 που διαθετουμε αλλιως πιθανο ειναι να μην βλεπουμε τιποτα (αυτο για οσους ενδιαφερονται καθως υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει καν η επιγεια τηλεοραση.)

εγω απλα θα κανω επανασυντονισμο στις 01/08 (δεν με ενδιαφερει καν η τηλεοραση αλλωστε αχρηστο προγραμμα εχει....)

patsia
17-07-14, 17:42
Καλησπέρα,


κατ'αρχάς πρέπει να τονίσω οτι δεν γνωρίζω πολλά πράγματα σχετικά με το θεμα :)

Διαθέτω δύο αποκωδικοποιητές μάρκας Crypto σε δυο τηλεοράσεις. Στη μια τηλεόραση όλα τα κανάλια λειτουργούν κανόνικα και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην άλλη τηλεόραση ομως, όλα τα κανάλια λειτουργούν κανονικα εκτός από τα κανάλια που σχετίζονται με τη ΝΕΡΙΤ (Ν1, Νεριτ, Νεριτ Sports). Το μόνο που λειτουργεί είναι το Νεριτ Sports που υπαρχει στη θεση του παλιου Deutche Welle ωστόσο και αυτο εχει πολλα "χιονια" και ειναι δυσκολο να το παρακολουθησεις. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει;

Υ.Γ Αυτό συνέβαινε και με τα κανάλια της ΕΡΤ

Υ.Γ2 Μια φορά έβαλα τον αποκωδικοποιητη της μιας τηλεορασης (αυτης που λειτουργει κανονικα) στην αλλη αλλα δεν άλλαξε τίποτα.


Ευχαριστω εκ των προτέρων! :)

paradox21
17-07-14, 18:52
Ξεκίνα από τα εύκολα,άλλαξε καλώδιο από την πρίζα στον δέκτη,δοκίμασε χωρίς πρίζα TV ενώνοντας το καλώδιο του δέκτη στο καλώδιο προτού την πρίζα.

Το σπίτι είναι πολυκατοικία ,μονοκατοικία και πόσο χρονών είναι η εγκατάσταση.
Έχει ενισχυτή ή έχει μόνο κεραία.

talos_2002
17-07-14, 20:54
Έχεις αδύναμο σήμα. Ίσως η κεραία χρειάζεται γύρισμα ώστε να κοιτάει προς το σημείο εκπομπής. Αλλιώς πρέπει να κοιτάξεις βύσματα, πρίζες και καλώδια σήματος. οτιδήποτε παρεμβάλλεται μεταξύ κεραίας και δέκτη.

gunman
22-07-14, 21:28
διαβάζοντας τις τελευταίες 10 σελίδες είδα συχνά να αναφέρονται (από τον phantom κυρίως xd) οι εξής δέκτες.
ferguson t650i
crystal audio premium hd
LIFEVIEW LV6TBOXHDA2
αν εξαιρέσουμε το τηλεκοντρόλ που δεν με πειράζει πως είναι, ποιος είναι ο καλύτερος ??

ευχαριστώ
Γιώργος

phantom77
22-07-14, 21:36
Αφού σας έχω πρήξει, ας απαντήσω κιόλας :p

Οι Ferguson και PremiumHD έχουν πιο "ανθρώπινο" user interface. Ο Lifeview έχει το stock λογισμικό της ALi που είναι το ίδιο εδώ και 4-5 χρόνια. Όποιος έχει δοκιμάσει να βρει αρχείο βλέποντας μόνο τους 8 πρώτους χαρακτήρες του ονόματος, με καταλαβαίνει...

Στα υπόλοιπα, δεν υπερέχει κάποιος σημαντικά. Το μόνο ενοχλητικό πρόβλημα είναι μια μικρή παραμόρφωση σε SD videos στον Ferguson που δεν φαίνεται όμως σε οθόνες με overscan ενεργοποιημένο.

gunman
22-07-14, 23:33
Αφού σας έχω πρήξει, ας απαντήσω κιόλας :p

Οι Ferguson και PremiumHD έχουν πιο "ανθρώπινο" user interface. Ο Lifeview έχει το stock λογισμικό της ALi που είναι το ίδιο εδώ και 4-5 χρόνια. Όποιος έχει δοκιμάσει να βρει αρχείο βλέποντας μόνο τους 8 πρώτους χαρακτήρες του ονόματος, με καταλαβαίνει...

Στα υπόλοιπα, δεν υπερέχει κάποιος σημαντικά. Το μόνο ενοχλητικό πρόβλημα είναι μια μικρή παραμόρφωση σε SD videos στον Ferguson που δεν φαίνεται όμως σε οθόνες με overscan ενεργοποιημένο.

να σε πρήξω λίγο ακόμα λοιπόν :) εσύ ποιον θα αγόραζες τώρα?? λαμβάνοντας υπόψιν ποιος παίζει πιο άνετα/υποστηρίζει τα περισσότερα είδη αρχείων, τις εξόδους που βγάζουν για ήχο κλπ. ποιον να προτιμήσω :) αυτό με την μικρή παραμόρφωση του ferguson ήταν χρήσιμη πληροφορία (χωρίς να γνωρίζω τί κάνει το overscan).

talos_2002
23-07-14, 00:44
να σε πρήξω λίγο ακόμα λοιπόν :) εσύ ποιον θα αγόραζες τώρα?? λαμβάνοντας υπόψιν ποιος παίζει πιο άνετα/υποστηρίζει τα περισσότερα είδη αρχείων, τις εξόδους που βγάζουν για ήχο κλπ. ποιον να προτιμήσω :) αυτό με την μικρή παραμόρφωση του ferguson ήταν χρήσιμη πληροφορία (χωρίς να γνωρίζω τί κάνει το overscan).
Τον Τ650 θα αγόραζε (για να μην περιμένεις). Το έχει ήδη κάνει ;)

phantom77
23-07-14, 09:17
Τον Τ650 θα αγόραζε (για να μην περιμένεις). Το έχει ήδη κάνει ;)

Αυτό.

Τώρα που το σκέφτομαι όμως...θα έπαιρνα και τον Premium για την ευελιξία του στις εξόδους ήχου. Για μένα είναι "μείον" του T650 η αδυναμία του να βγάλει ταυτόχρονα PCM στο HDMI και raw DD\DTS στην ψηφιακή έξοδο ήχου.

Α, για να μην το ξεχάσω: ο Lifeview δεν υποστηρίζει καθόλου DTS. Οι άλλοι δύο μπορούν τουλάχιστον να το στείλουν σε ενισχυτή.

gunman
23-07-14, 16:28
Τώρα που το σκέφτομαι όμως...θα έπαιρνα και τον Premium για την ευελιξία του στις εξόδους ήχου. Για μένα είναι "μείον" του T650 η αδυναμία του να βγάλει ταυτόχρονα PCM στο HDMI και raw DD\DTS στην ψηφιακή έξοδο ήχου.



ήμουν έτοιμος να πάω για τον τ650i αλλά αν μπορείς εξήγησε τι σημαίνει αυτό.
Δηλαδή δεν βγάζει ήχο από το hdmi στην tv αν έχω δώσει με digital coaxial από την ψηφιακή έξοδο στο home cinema, ενώ ο crystal το κάνει???

jap
23-07-14, 17:01
Εγώ μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με τον premium, διαπιστώνω πως έχει ένα μειονέκτημα, σε σύγκριση πάντα με το μακρινό ξαδερφάκι του που αντικατέστησε. Ό,τι και να δώσει κανείς στις ρυθμίσεις αναλογίας οθόνης, όταν παίζει βίντεο από το usb το εμφανίζει με letterbox, κατάτι πατημένο, δίνει δηλαδή την εντύπωση ότι οι άνθρωποι είναι κοντοί. Με αποζημιώνει η βελτιωμένη ευκρίνεια της εικόνας τουλάχιστον. Μέχρι να βρεθεί budget για νέα τηλεόραση...

phantom77
23-07-14, 21:07
ήμουν έτοιμος να πάω για τον τ650i αλλά αν μπορείς εξήγησε τι σημαίνει αυτό.
Δηλαδή δεν βγάζει ήχο από το hdmi στην tv αν έχω δώσει με digital coaxial από την ψηφιακή έξοδο στο home cinema, ενώ ο crystal το κάνει???
Ίσως να έκανα λάθος και να έχουν την ιδια συμπεριφορά και οι δύο, να στέλνουν τον ίδιο τύπο ήχου και στις δύο εξόδους. Αν μπορεί κάποιος ας μας πει τι επιλογές ήχου δίνει ο δέκτης με το τελευταίο λογισμικό.


Εγώ μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με τον premium, διαπιστώνω πως έχει ένα μειονέκτημα, σε σύγκριση πάντα με το μακρινό ξαδερφάκι του που αντικατέστησε. Ό,τι και να δώσει κανείς στις ρυθμίσεις αναλογίας οθόνης, όταν παίζει βίντεο από το usb το εμφανίζει με letterbox, κατάτι πατημένο, δίνει δηλαδή την εντύπωση ότι οι άνθρωποι είναι κοντοί. Με αποζημιώνει η βελτιωμένη ευκρίνεια της εικόνας τουλάχιστον. Μέχρι να βρεθεί budget για νέα τηλεόραση...
Αν έχεις τηλεόραση 16:9, δεν αν ο δέκτης δίνει επιλογή 16:9 Pillarbox στη μορφή εικόνας.

gunman
23-07-14, 22:00
Ίσως να έκανα λάθος και να έχουν την ιδια συμπεριφορά και οι δύο, να στέλνουν τον ίδιο τύπο ήχου και στις δύο εξόδους. Αν μπορεί κάποιος ας μας πει τι επιλογές ήχου δίνει ο δέκτης με το τελευταίο λογισμικό.


Eσύ phantom μήπως έχεις δοκιμάσει να πάρεις dts σε homecinema και ταυτόχρονα να δώσεις και ήχο στην tv από hdmi?? soz για το σπαμ.. μάλλον θα παραγγείλω σε λίγο και θέλω να κατασταλάξω. Γέρνω στον τ650i απλά θέλω να δω τί γίνεται με αυτό που είπες σχετικά με τον ήχο.

jap
23-07-14, 22:20
Αν έχεις τηλεόραση 16:9, δεν αν ο δέκτης δίνει επιλογή 16:9 Pillarbox στη μορφή εικόνας.

Ναι, 16:9. Οι μόνες επιλογές είναι 16:9 και 4:3 και βέβαια είναι γυρισμένη στο 16:9. Ρυθμίσεις για αναμορφική, ζουμ κ.λπ. δεν έχει. Ο premium την έχει την επιλογή pillarbox αλλά για την αναπαραγωγή από το USB δεν κάνει τίποτα, ό,τι και να διαλέξω το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Για τα προγράμματα της TV αλλάζει ανάλογα την επιλογή και γενικά παίζει καλά η αυτόματη ρύθμιση.

phantom77
23-07-14, 22:41
Eσύ phantom μήπως έχεις δοκιμάσει να πάρεις dts σε homecinema και ταυτόχρονα να δώσεις και ήχο στην tv από hdmi?? soz για το σπαμ.. μάλλον θα παραγγείλω σε λίγο και θέλω να κατασταλάξω. Γέρνω στον τ650i απλά θέλω να δω τί γίνεται με αυτό που είπες σχετικά με τον ήχο.
Όσο το ψάχνω, τόσο βλέπω οτι οι δύο δέκτες έχουν ίδια συμπεριφορά. Δεν μπορώ να είμαι όμως 100% σίγουρος οτι ο Premium έχει κάτι διαφορετικό.

DTS βγάζουν και οι δύο με ρύθμιση RAW\BS Out. Με αυτή τη ρύθμιση δεν θα έχεις πρόβλημα στην θέαση καναλιών αλλα δεν θα ακούς ήχο αν παίξεις αρχεία με Dolby\DTS με το homecinema κλειστό.

Αυτά που σου λέω ισχύουν αν συνδέσεις τον δέκτη με HDMI στην τηλεόραση και με RCA στο homecinema.


Ναι, 16:9. Οι μόνες επιλογές είναι 16:9 και 4:3 και βέβαια είναι γυρισμένη στο 16:9. Ρυθμίσεις για αναμορφική, ζουμ κ.λπ. δεν έχει. Ο premium την έχει την επιλογή pillarbox αλλά για την αναπαραγωγή από το USB δεν κάνει τίποτα, ό,τι και να διαλέξω το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Για τα προγράμματα της TV αλλάζει ανάλογα την επιλογή και γενικά παίζει καλά η αυτόματη ρύθμιση.

Κάτι έχει αλλάξει τότε η Crystal. Με αυτή την επιλογή έβγαζαν σωστό aspect ratio.
Κάνε μια τελευταία προσπάθεια: γύρισε τη γλώσσα του μενού σε Αγγλικά και μετά βάλε pillarbox.

talos_2002
24-07-14, 02:20
Για την αλλοίωση της αναλογίας εικόνας στα βιντεάκια, βεβαιώσου ότι έχει την νεότερη έκδοση λογισμικού στον δέκτη (αλήθεια, με ποιά σου ήρθε;).

phantom77, οι Crystal δεν έχουν ρύθμιση για να στέλνει PCM από την HDMI και RAW από την coaxial, δυστυχώς...

phantom77
24-07-14, 08:16
phantom77, οι Crystal δεν έχουν ρύθμιση για να στέλνει PCM από την HDMI και RAW από την coaxial, δυστυχώς...

Πως τους ξέφυγε; Μπα, με έχασαν απο πελάτη :p

jap
24-07-14, 18:39
Ναι, την τελευταία του πέρασα μόλις τον πήρα, δεν πρόσεξα πριν ποια είχε ούτε είδα κάποια αισθητή διαφορά.

Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε με επιλογή 4:3 Πλήρης. Γεμίζει όλη την οθόνη, σε ό,τι δοκίμασα δεν έχει ούτε παραμόρφωση ενώ εμφανίζει και τις γωνίες. Και τα κανάλια των Αθηνών χωρίς κοψίματα, παραμορφώσεις ή οτιδήποτε.

dreamer25
27-07-14, 14:51
Παιδια καλησπερα.Επειδη την παρασκευη θα κλεισει και το αναλογικο σημα απο παρνηθα,εχω στη κουζινα μια παλια τηλεοραση jvc η οποια παιζει μια χαρα και δε θελω να τη πεταξω στα σκουπιδια.Η αγορα νεας τηλεορασης αναβαλλεται προς το παρον λογω πληρωμης φορων και αλλων χρεων!!!Δεν εχει υποδοχη για scart εννοειται παρα μονο δυο εισοδους video (κιτρινο) και audio (ασπρο),κοκκινο δεν εχει και βεβαια την εισοδο για την κεραια.Μπορω να κανω κατι?Aπo διαφορα φορουμ και απο εδω ειδα οτι προτεινουν τον εξης αποκωδικοποιητη http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294 αλλα δεν ξερω αν κανει γιατι καπου διαβασα οτι αυτος ειναι μονο για να συνεχισουμε να τα βλεπουμε αναλογικα και μη τον πληρωσω τσαμπα αφου πλεον δεν θα υφισταται αναλογικο σημα.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

phantom77
27-07-14, 15:10
Μην αγχώνεσαι :)

Απο τη στιγμή που η τηλεόραση έχει εισόδους σε βύσμα RCA, μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιον δέκτη θέλεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας μετατροπέας απο SCART σε RCA

142354

@ ADSLgr.com All rights reserved.