PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

kidil
13-08-14, 01:51
Μιλάμε για μια γυναίκα στα 65 που δεν πετάει τίποτα, μα τίποτα που μπορεί να χρησιμοποιήσει. Λέει πως η ασπρόμαυρη είναι η πιο ξεκούραστη τηλεόραση από όλες και δεν την κουράζει στα μάτια, η δε έγχρωμη είναι μια Bang & Olufsen Beovision 8800 η οποία επειδή μάλλον όταν την πήρανε έδωσαν μια περιουσία, θεωρείται αναντικατάστατη...Οπότε αγορά νέας τηλεόρασης ίσον μια ακόμα τηλεόραση στο σπίτι... τις παλιές δεν τις γλιτώνουμε...
Το δε Wii της το χάρισε η ανιψιά μου για να παίζει τένις...
Έκανα το εξής πείραμα. Ρωτώντας, βρήκα σε γνωστό τον edision mini SD και τον δανείστηκα. Τον δοκίμασα και στις δύο με αρκετά καλά αποτελέσματα. Επίσης βρήκα έναν αποκωδικοποιητή της Nova που είχαν φυλάξει από παλιά και τον χρησιμοποίησα για να συνδέσω το Wii (από την TV στην RF out του αποκωδικοποιητή, και από το vcr scart στο wii) . Η εικόνα είναι μέτρια, αλλά νομίζω πως για τη χρήση που θέλει, της αρκεί. Οπότε αλλάζοντας το καλώδιο της κεραίας, λειτουργεί είτε η τηλεόραση, είτε το wii. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση; Επειδή τον edision πρέπει να τον δώσω πίσω, να αγοράσω τον ίδιο ή κάποιος άλλος είναι καλύτερος;

jap
13-08-14, 09:18
Ο edision είναι από τα ελάχιστα φτηνά μοντέλα που έχουν RF modulator, δηλαδή τον απαραίτητο τρόπο σύνδεσης σε τόσο παλιές τηλεοράσεις και είναι καλή αναλογία ποιότητας/τιμής. Απλά αν αντέχεις οικονομικά να προτιμήσεις HD έκδοση, να έχει όμως και πάλι RF modulator, να δεις και πώς ακριβώς το γράφει η Edision.

kidil
13-08-14, 14:34
Ξέρεις κάποιον HD συγκεκριμένα;

jap
13-08-14, 15:10
Έκανα λάθος, μάλλον έχει μόνο σε SD και ίσως όχι σε όλους. Σίγουρα έχει αυτός (http://www.skroutz.gr/s/346882/Edision-Mini-Triton-MPEG4-SD.html) που δοκίμασες. Αν δεις στην πλάτη έχει τρίτη στρογγυλή υποδοχή για ομοαξονικό που λέει RF OUT. Αν ξέρουν οι πιο ειδικοί άλλο μοντέλο που να έχει και HD, ας πουν.

giwrgosth
13-08-14, 16:05
Με έξοδο RF μόνο SD υπάρχουν.
Ο Mini Triton είναι της Edision και αυτές τις μέρες που έψαχνα για καμιά δεκαριά κομμάτια δεν υπήρχε άλλος με RF στην αγορά.

Vaerel
13-08-14, 19:22
Καλησπερα παιδες. Καινουργιος στο φορουμ, μπηκα για να μου δωσετε λιγο φως στο αποκωδικοποιητικο σκοταδι μου :sorry:

Συγνωμη που δεν κανω τον κοπο να διαβασω ολο το θεμα που σιγουρα θα απαντουνται ολες οι αποριες μου αλλα πιστευω να με καταλαβαινετε, θα ηταν μεγαααλος ο κοπος :p

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα. Εχω μια 42αρα πλασμα Σαμσουνγκ που ειχα την τυχη να την αγορασω δυο μηνες πριν βγει η digea. Οπως καταλαβαινετε δεν εχει mpeg4 αλλα mpeg2 και αφου τα αναλογικα θα παψουν να εκπεμπουν σε 3 βδομαδες στην περιοχη μου, βγηκα στην γυρα να βρω τον καταλληλοτερο αποκωδικοποιητη για τα γουστα μου. Εψαξα 3 ωρες αλλα επειδη μπερδευτηκα ολοκληρωτικα ηρθα εδω σε εσας ελπιζοντας να βρω τις απαντησεις μου.

Αυτα που θελω ειναι....
Αποκωδικοποιητη mpeg4 HD, με δυνατοτητα εγγραφης ενός καναλιου και παραλληλα να μπορω να παρακολουθω ενα αλλο, τα εγγεγραμμενα αρχεια να μπορω να τα διαχειριζομαι ευκολα.. Εχω media player αλλα θα ηθελα να ειναι και αυτο μεσα στις δυνατοτητες του, επισης με ενδιαφερει και το τηλεκοντρολ να μην ειναι σπιρτοκουτο και να εχει καλη αποκριση.

Αν ξερετε καποιο μηχανημα με τα παραπανω, το εχετε δοκιμασει και εχει βγει καλο μεχρι τωρα, μην διστασετε να μου το προτεινετε.
Ευχαριστω πολυ :)

phantom77
13-08-14, 20:39
Με έξοδο RF μόνο SD υπάρχουν.
Ο Mini Triton είναι της Edision και αυτές τις μέρες που έψαχνα για καμιά δεκαριά κομμάτια δεν υπήρχε άλλος με RF στην αγορά.
O Strong SRT 8113 (http://www.skroutz.gr/s/4936883/Strong-SRT-8113.html) ειναι HD με το καλό Ali3801, αξιοπρεπές τηλεκοντρόλ και τιμή-λουκούμι για δέκτη Strong.

- - - Updated - - -




Αυτα που θελω ειναι....
Αποκωδικοποιητη mpeg4 HD, με δυνατοτητα εγγραφης ενός καναλιου και παραλληλα να μπορω να παρακολουθω ενα αλλο, τα εγγεγραμμενα αρχεια να μπορω να τα διαχειριζομαι ευκολα.. Εχω media player αλλα θα ηθελα να ειναι και αυτο μεσα στις δυνατοτητες του, επισης με ενδιαφερει και το τηλεκοντρολ να μην ειναι σπιρτοκουτο και να εχει καλη αποκριση.

Με τους δέκτες που συζητάμε εδώ, μπορείς να γράφεις και να βλέπεις άλλο κανάλι μόνο της ίδιας συχνότητας.. Δεν μπορείς π.χ. να γράφεις ΑΝΤ1 και να βλέπεις ΝΕΡΙΤ ή ΣΚΑΙ. Για πλήρη ελευθερία χρειάζεται διπλό tuner και οι λύσεις είναι λίγες.

Για τα υπόλοιπά, Ferguson Ariva T650i.

Vaerel
13-08-14, 20:52
Με τους δέκτες που συζητάμε εδώ, μπορείς να γράφεις και να βλέπεις άλλο κανάλι μόνο της ίδιας συχνότητας.. Δεν μπορείς π.χ. να γράφεις ΑΝΤ1 και να βλέπεις ΝΕΡΙΤ ή ΣΚΑΙ. Για πλήρη ελευθερία χρειάζεται διπλό tuner και οι λύσεις είναι λίγες.

Για τα υπόλοιπά, Ferguson Ariva T650i.
Χμμμμ... νομιζα οτι γινόταν. Πολλες φορες ενω παρακολουθουσα ενα αναλογικό κανάλι, έγραφα ένα αλλο στο dvd recorder παλι αναλογικα. Οταν λες ιδια συχνότητα?

Να φανταστω οτι αυτος (http://www.e-shop.gr/xoro-hrt-8300-dvb-t-twin-tuner-p-PER.705212)ο ακριβουτσικος κανει αυτο που θελω?

phantom77
13-08-14, 21:09
Παρακολουθούσες άλλο αναλογικό επειδή είχες δύο αναλογικούς δέκτες: ένα της τηλεόρασης και ένα του recorder.
Τα ψηφιακά κανάλια εκπέμπονται σε "μπουκέτα". Κάθε μπουκέτο/συχνότητα περιέχει 4, 6 ή και 8 κανάλια. Ένα tuner "βλέπει" μόνο ένα μπουκέτο όταν γράφει.

Ναι, ο Xoro κάνει αυτό που θες αν και είναι λίγο ξεπερασμένο μοντέλο. Το τσιπ που έχει δεν φημίζεται για την ποιότητα εικόνας.

Vaerel
13-08-14, 23:42
Μάλιστα οπότε το ταυτόχρονο ζάπινγκ και εγγραφή μπορεί να γίνει μόνο σε μία επιλογή 4 καναλιών στο μπουκέτο... Το πιασα.

Για δες λίγο και αυτό και πες μου την γνώμη σου http://www.cosmodata.gr/product/159239/

Αν δεν είναι καλός και αυτός θα πάρω δύο από τους Τ650i που μου πρότεινες .

Ενδέχεται να δουλέψω σε ένα blog και χρειάζομαι τα captures και μιας και δεν είμαι κανας προφεσορας στο θέμα εγγραφή, σκέφτηκα να το κάνω με τον ψηφιακό δέκτη με ευκαιρία την αλλαγή της digea.

phantom77
14-08-14, 08:17
Ο Bitmore είναι SD δέκτης και δεν παίζει καθόλου εικόνα απο το N-HD. Κατά τ' άλλα, ελάχιστες εως καθόλου πληροφορίες έχω για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Αν πάρεις δύο όμοιους δέκτες σκέψου οτι, αν είναι εγκατεστημένοι στο ίδιο δωμάτιο, το τηλεκοντρόλ του ενός θα ελέγχει και τον άλλο. Αν γράφουν π.χ. και οι δύο και θελήσεις να σταματήσεις την εγγραφή στον ένα, θα σταματήσει και στον άλλο. Για τέτοια "συγκατοίκηση" καλύτερα οι δέκτες να είναι διαφορετικής μάρκας.

Vaerel
14-08-14, 12:49
Ο Bitmore είναι SD δέκτης και δεν παίζει καθόλου εικόνα απο το N-HD. Κατά τ' άλλα, ελάχιστες εως καθόλου πληροφορίες έχω για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Αν πάρεις δύο όμοιους δέκτες σκέψου οτι, αν είναι εγκατεστημένοι στο ίδιο δωμάτιο, το τηλεκοντρόλ του ενός θα ελέγχει και τον άλλο. Αν γράφουν π.χ. και οι δύο και θελήσεις να σταματήσεις την εγγραφή στον ένα, θα σταματήσει και στον άλλο. Για τέτοια "συγκατοίκηση" καλύτερα οι δέκτες να είναι διαφορετικής μάρκας.

Οχι δεν θα τα βαλω στο ιδιο δωματιο, θα χρειαστω ετσι κι αλλιως δευτερο για αλλο δωματιο. Μηπως ξερουμε ποσα MB/GB ανα μ.ο χρειάζεται μια ωρα εγγραφης? Για να δω και το μεγεθος του σκληρού η των usb sticks που θα αγορασω.

phantom77
14-08-14, 13:50
Τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας χρειάζονται συνήθως γύρω στο 1,8GB ανα ώρα εγγραφής. Τα μικρότερα περιφερειακά κανάλια μπορεί να χρησιμοποιούν μικρότερο bitrate αρα να έχουν και μειωμένες απαιτήσεις χώρου.

kataras
14-08-14, 20:28
Δεν εχει smily να σου βγαλω το καπελο γιαυτο
:worthy:

phantom77
14-08-14, 20:50
:)

Ξέχασα να γράψω οτι οι HD εγγραφές χρειάζονται 2-3 φορές περισσότερο χώρο. Υπολόγιζε 5GB ανα ώρα.

kidil
14-08-14, 21:03
Ευχαριστώ :oneup: Ένας strong για μένα...

solohunter
14-08-14, 22:00
Ας τα πάρουμε ένα-ένα:


Το καλώδιο της κεραίας πηγαίνει στο RF In του δέκτη. για να παίρνει ο δέκτης το ψηφιακό σήμα.
Συνδέεις την HDMI του δέκτη με την τηλεόραση για να βλέπεις κανάλια
Συνδέεις την SCART του δέκτη με το SCART AV2 (AV In) του DVD για να παίρνει το DVD αποκωδικοποιημένο σήμα απο τον δέκτη για τις εγγραφές του

Συνδέεις το SCART AV1 (ή την component) του DVD με την τηλεόραση για να βλέπεις ό,τι παίζει το DVD.

Φίλε μου, το έχω κάνει αυτό αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως το dvd θα εγγράφει τα κανάλια του δέκτη.
Προ δέκτη, εγώ έβλεπα "μέσω του dvd τηλεόραση, και μόλις ήθελα να γράψω, άνοιγα το dvd, επέλεγα το κανάλι με το τηλεχειριστήριο του dvd (και όχι της τηλεόρασης) και έγραφα. Τώρα, ανοίγω τον δέκτη και την τηλεόραση, επιλέγω τα κανάλια με το τηλεχειριστήριο του δέκτη, μετα ανοίγω και το dvd αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως θα "δει" το dvd τα κανάλια του δέκτη.

nikos93
14-08-14, 22:21
Φίλε μου, το έχω κάνει αυτό αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως το dvd θα εγγράφει τα κανάλια του δέκτη.
Προ δέκτη, εγώ έβλεπα "μέσω του dvd τηλεόραση, και μόλις ήθελα να γράψω, άνοιγα το dvd, επέλεγα το κανάλι με το τηλεχειριστήριο του dvd (και όχι της τηλεόρασης) και έγραφα. Τώρα, ανοίγω τον δέκτη και την τηλεόραση, επιλέγω τα κανάλια με το τηλεχειριστήριο του δέκτη, μετα ανοίγω και το dvd αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως θα "δει" το dvd τα κανάλια του δέκτη.

λογικά θα πρέπει να ρυθμιστεί το dvd να γράφει από το AV in όπου θα παίρνει σήμα από το δέκτη

phantom77
14-08-14, 23:47
λογικά θα πρέπει να ρυθμιστεί το dvd να γράφει από το AV in όπου θα παίρνει σήμα από το δέκτη

Αυτό. Πλέον ο αναλογικός δέκτης του DVD είναι άχρηστος.

solohunter
15-08-14, 11:05
Αυτό. Πλέον ο αναλογικός δέκτης του DVD είναι άχρηστος.

Ναι, αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καποιος τρόπος να γράψει από το av in. παλιά έγραφε από τα κανάλια που επέλεγα μέσω του dvd. Τώρα;

phantom77
16-08-14, 20:42
Σίγουρα δεν υπάρχει τέτοια επιλογή; Για πες ποιο μοντέλο είναι για να το ψάξω.

solohunter
16-08-14, 21:45
Είναι το dvd-HR773.

phantom77
16-08-14, 22:22
Κοιτάζω στην κρυστάλλινη σφαίρα μου και βλέπω οτι το HR773 είναι μοντέλο της Samsung.

Ανοίγω το Ιερό Online Manual και στη σελίδα 70 βλέπω:
http://s29.postimg.org/6cmd94w2f/samsung_dvdr.jpg


Όπως έλεγαν και οι παλιοί, RTFM :p

zero
16-08-14, 23:46
Μερικά κανάλια, επαρχιακά κυρίως, δεν εμφανίζονται σωστά (σπασμένη εικόνα). Το κάνει και στις 2 τηλεοράσεις (η μία με ενσωματωμένο mpeg4 και η άλλη με legent hd tuner max). Τι μπορεί να ευθύνεται;

solohunter
17-08-14, 00:24
Μεγάλε Μάγε σε ευχαριστώ!
Το είχα χάσει, και επειδή είμαι οφφ από τεχνολογία, δεν ήξερα ότι θα υπήρχε στο ίντερνετ. Να σαι καλά και εσύ, και η σφαίρα σου και τα ταρώ!

akiz
17-08-14, 00:47
Παιδια λιγες ερωτησεις γιατι απο 5 Σεπτεμβριου ερχετε και σε μας Digea, (Ηρακλειτσα - Καβαλας) και θελω να ρωτησω καποια πραματα....
Στο σημειο που ειμαι γενικα δεν εχω καλο σημα.Να φανταστείτε Σταρ και Μεγκα παπαλα. Δεν πιανει καθολου.
Α) Απο τις 5 Σεπτ, θα δυναμωσει το σημα ή απλα θα ειναι ψηφιακο και δεν θα πιανει παλι?
Β) Υπαρχουν δεκτες που ειναι ποιο ευαισθητοι και πιανουν με οχι δυνατο σημα σταθερα? Αν ναι να μου προτείνεται παρακαλω...και επισης θελω να κανει γρηγορο ζαπινκγ.
Γ) Αν γινεται να μου πειτε ακριβως μοντελα...

Ευχαριστω.

phantom77
17-08-14, 09:04
Μερικά κανάλια, επαρχιακά κυρίως, δεν εμφανίζονται σωστά (σπασμένη εικόνα). Το κάνει και στις 2 τηλεοράσεις (η μία με ενσωματωμένο mpeg4 και η άλλη με legent hd tuner max). Τι μπορεί να ευθύνεται;
Αδύναμο σήμα ή κάποιο εσωτερικό τους πρόβλημα απο το στούντιο μέχρι τον πομπό.




Παιδια λιγες ερωτησεις γιατι απο 5 Σεπτεμβριου ερχετε και σε μας Digea, (Ηρακλειτσα - Καβαλας) και θελω να ρωτησω καποια πραματα....
Στο σημειο που ειμαι γενικα δεν εχω καλο σημα.Να φανταστείτε Σταρ και Μεγκα παπαλα. Δεν πιανει καθολου.
Α) Απο τις 5 Σεπτ, θα δυναμωσει το σημα ή απλα θα ειναι ψηφιακο και δεν θα πιανει παλι?
Β) Υπαρχουν δεκτες που ειναι ποιο ευαισθητοι και πιανουν με οχι δυνατο σημα σταθερα? Αν ναι να μου προτείνεται παρακαλω...και επισης θελω να κανει γρηγορο ζαπινκγ.
Γ) Αν γινεται να μου πειτε ακριβως μοντελα...

Ευχαριστω.

Α) Απο ποιο σημείο εκπομπής παίρνεις σήμα τώρα; Φαντάζομαι ο πομπός της Θάσου θα σε καλύψει.
Β) Δεν υπάρχει κάποιος που να ξεχωρίζει αυτή τη στιγμή. Γενικά όμως οι ενσωματωμένοι δέκτες των τηλεοράσεων είναι πιο ευαίσθητοι απο τους εξωτερικούς.

solohunter
17-08-14, 10:27
Παιδια λιγες ερωτησεις γιατι απο 5 Σεπτεμβριου ερχετε και σε μας Digea, (Ηρακλειτσα - Καβαλας) και θελω να ρωτησω καποια πραματα....
Στο σημειο που ειμαι γενικα δεν εχω καλο σημα.Να φανταστείτε Σταρ και Μεγκα παπαλα. Δεν πιανει καθολου.
Α) Απο τις 5 Σεπτ, θα δυναμωσει το σημα ή απλα θα ειναι ψηφιακο και δεν θα πιανει παλι?
Β) Υπαρχουν δεκτες που ειναι ποιο ευαισθητοι και πιανουν με οχι δυνατο σημα σταθερα? Αν ναι να μου προτείνεται παρακαλω...και επισης θελω να κανει γρηγορο ζαπινκγ.
Γ) Αν γινεται να μου πειτε ακριβως μοντελα...

Ευχαριστω.
Πιάτο δεν έχεις βάλει;

akiz
17-08-14, 17:34
Δεν πιανω απο Θασο δυστηχως γιατι στο σημειο που ειμαι εχω βουνο μπροστα και δεν 'βλεπω' Θασο. Ολη η γειτονια εκει εχει το ιδιο προβλημα. :P Και περνουμε απο Καβαλα-Βασιλακι.
Τεσπα, θα δουμε 5 Σεπτεβριου...

- - - Updated - - -


Πιάτο δεν έχεις βάλει;

Αδερφε ειναι εξοχικο το σπιτι, φετος το πηραμε οποτε αν δεν γινει δουλεια με Digea, θα γινει με πιατο.
Καλη η ιδεα σου. ;)

phantom77
17-08-14, 18:29
Δεν πιανω απο Θασο δυστηχως γιατι στο σημειο που ειμαι εχω βουνο μπροστα και δεν 'βλεπω' Θασο. Ολη η γειτονια εκει εχει το ιδιο προβλημα. :P Και περνουμε απο Καβαλα-Βασιλακι.
Τεσπα, θα δουμε 5 Σεπτεβριου...


Λίγο δύσκολη η περιοχή εκεί πέρα. Αν πιάνεις καλά απο Βασιλάκι τώρα, δε νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα μετά το switch-off.

eagle13
18-08-14, 11:15
Εχω αυτήν τη τηλεόραση Toshiba 21S04DG

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/55cm-roehrenfernser-toshiba-21s04dg/215382099-175-8101

τι αποκωδικοποιητή πρέπει να πάρω ; :hmm:

nyannaco
18-08-14, 13:29
Σίγουρα δεν χρειάζεσαι HD. Λογικά θα έχει SCART, τσέκαρέ το. Αν όντως έχει, οποιοδήποτε αποκωδικοποιητής με SCART (που μάλλον έχουν όλοι) συνεργάζεται.

phantom77
18-08-14, 13:54
Αν θέλει όμως και media player, οι HD δέκτες είναι μονόδρομος. Άσε που το πρόσφατο μουντιάλ μας έδειξε οτι η αδυναμία προβολής N-HD είναι πρόβλημα (έδειχνε αγώνα που δεν έδειχνε το αντίστοιχο SD κανάλι)

nyannaco
18-08-14, 14:04
Καλά, μέχρι το επόμενο mundial θα την έχει πετάξει την τηλεόραση (αστειεύομαι).
Σε αυτό που λες δεν διαφωνώ, προσωπικά θε επέλεγα HD δέκτη σε κάθε περίπτωση, και όχι μόνο για το media player - άλλωστε η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή. Απλά λέω ότι ο,τιδήποτε με SCART θα δουλέψει.

eagle13
18-08-14, 14:18
Ευχαριστώ και τους δυο σας , για πείτε μου καμία καλή πρόταση για να πάρω .......... :hmm:

talos_2002
19-08-14, 00:17
Ferguson T650i και Crystal Audio Premium-HD.
Σε χαμηλότερη τιμή, Crypto 211D και Lifeview LV6TBOXHDA2.

DREAMBOX
20-08-14, 20:08
καλησπερα
σήμερα ''παρέδωσε πνεύμα '' ο δέκτης που είχα (Crystal Audio Micro-HD)... με ενδιαφέρει κάποιος δέκτης...ΜΟΝΟ να.....
1/ να είναι HD
2/ να έχει την καλύτερη δυνατή ΛΗΨΗ και διαχείρηση καναλιών
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων

phantom77
20-08-14, 20:33
Αν έμεινες ευχαριστημένος με τον τρόπο χειρισμού και τις ευκολίες του MicroHD, πάρε τον "μεγάλο αδελφό" του, PremiumHD.

vothros
21-08-14, 14:32
Έχω μια παλιά τηλεόραση (απο αυτές με τον κώνο απο πίσω) σε ένα διαμέρισμα μου η οποία δεν έχει σύνδεση HDMI, μόνο Scart, αυτός ο αποκωδικοποιητής καλός είναι;;

http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374

Ξέρω, η τηλεόραση δεν είναι Full HD αλλά μπορεί να αλλαχτεί μελλοντικά γι' αυτό ρωτάω για τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή.

Serafeim Karakostas
21-08-14, 14:47
Ο t650 είναι από τους κορυφαίους δέκτες που κυκλοφορούν.

ifesys
21-08-14, 17:40
Τον t650 το e-shop τον δίνει με wifi usb stick. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για μια επιπλέον δυνατότητα (λογισμικό του Ferguson) ή μπορεί να λειτουργήσει σε κάθε άλλον με usb πόρτα.

- - - Updated - - -


Τον t650 το e-shop τον δίνει με wifi usb stick. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για μια επιπλέον δυνατότητα (λογισμικό του Ferguson) ή μπορεί να λειτουργήσει σε κάθε άλλον με usb πόρτα.

Ακυρο, το ερώτημα "ανοίγουμε το manual".

Vaerel
21-08-14, 19:29
Τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας χρειάζονται συνήθως γύρω στο 1,8GB ανα ώρα εγγραφής. Τα μικρότερα περιφερειακά κανάλια μπορεί να χρησιμοποιούν μικρότερο bitrate αρα να έχουν και μειωμένες απαιτήσεις χώρου.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε μου, εφυγα για 7ημερο διακοπων γιαυτο και η αργοπορια στις ευχαριατιες...

Τελικα πηρα τον Crystal-Audio-Premium-HD ... ετσουζε λιγακι παραπανω ο αριβα (επρεπε να παρω και δυο) και η απουσια μπροστινης θυρας usb με απετρεψε απο την αγορα του.

Tatsu
24-08-14, 06:01
εχω προβλημα!δεν μπορω να πιασω το MTV και Nickelodeon!
Ειναι μεσα στο συστημα,αλλα οταν το βαζω δειχνη μαυρη οθονη,μετα μια εικονα και μετα ακουω σπασιματα.το σημα ειναι 0-4
τι μπορω να κανω;

aleex
24-08-14, 08:29
Έχει η μητέρα μου μια παλιότερη lcd LG (23LC1R) κ θέλει αποκωδικοποιητή.

Απ' ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα παραπάνω στη σελίδα, ακόμα κι αν η τηλεόραση δεν υποστηρίζει HD, δουλεύουν όμως χωρίς πρόβλημα οι HD αποκωδικοποιητές με παλιότερες τηλεοράσεις;

phantom77
24-08-14, 08:58
εχω προβλημα!δεν μπορω να πιασω το MTV και Nickelodeon!
Ειναι μεσα στο συστημα,αλλα οταν το βαζω δειχνη μαυρη οθονη,μετα μια εικονα και μετα ακουω σπασιματα.το σημα ειναι 0-4
τι μπορω να κανω;
Έβλεπες κανονικά πριν την 1η Αυγούστου και χάθηκαν μετά; Αν ναι, κάνε μια νέα αναζήτηση στη συχνότητα αυτών των καναλιών. Ίσως κάτι έχει αλλάξει.

Αν όχι, πρέπει να δεις την κεραία σου, αν βλέπει προς το σωστό κέντρο εκπομπής.


Έχει η μητέρα μου μια παλιότερη lcd LG (23LC1R) κ θέλει αποκωδικοποιητή.

Απ' ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα παραπάνω στη σελίδα, ακόμα κι αν η τηλεόραση δεν υποστηρίζει HD, δουλεύουν όμως χωρίς πρόβλημα οι HD αποκωδικοποιητές με παλιότερες τηλεοράσεις;
Έτσι είναι, κανένα πρόβλημα.

Κρίμα όμως "HD ready" τηλεόραση να μην έχει μια HDMI. Δυστυχώς, αν και έχει είσοδο component (η οποία "σηκώνει" μέχρι 1080i) δεν υπάρχουν δέκτες πλέον στην αγορά με τέτοια έξοδο εικόνας.

Όχι οτι θα δει διαφορά στις 23" αλλά λέμε τώρα. :)

aleex
24-08-14, 14:50
Διαβάζοντας σε προηγούμενες σελίδες κ αλλού, καταλήγω μάλλον σε Ferguson Ariva T650i (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374). Όμως από τα specs (http://www.ferguson-digital.eu/en/terrestrial-tv/419-ariva-t650i.html) στη σελίδα του κατασκευαστή δεν μπορώ να καταλάβω ποια αρχεία παίζει / δεν παίζει ο ενσωματωμένος media player.

Αναφέρει Video / Audio Decode από τα οποία δεν καταλαβαίνω αν παίζει πχ mkv κ ποια άλλα video / audio αρχεία παίζει ή δεν παίζει.:hmm:

phantom77
24-08-14, 14:54
Παίζει τα πάντα εκτός απο τα "κλειδωμένα" Realmedia, WMV ίσως και DivX.

mlegal
24-08-14, 23:34
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος στο forum κι έχω το εξής πρόβλημα. Έχω μια τηλεόραση Sony Trinitron με αποκωδικοποιητή Crystal Audio CD-SD. Μετά τον επανασυντονισμό βλέπαμε όλα τα κανάλια μια χαρά μέχρι την προηγούμενη Τετάρτη οποτε και σταματήσαμε να βλέπουμε Mega, Star, Skai, Nickelodeon. Από τότε μέχρι σήμερα έχουμε συνεχείς διακυμάνσεις στα κανάλια που βλέπουμε. Άλλοτε παίζει το Νεριτ άλλοτε δεν παίζει. μένουμε σε πολυκατοικία Τι μπορεί να φταίει. Δε θέλω να φωνάξω τεχνικό αν δεν ειναι απολύτως απαραίτητο. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

nmavro73
25-08-14, 08:42
Εμείς πιάνουμε μονο από θασο στο εξοχικό. Με το δεκτή θα πιάνουμε παραπάνω κανάλια; Το star το βλέπουμε πχ ίσα ίσα. Πολυ χιόνι εχει και ειναι ασπρόμαυρο. Θα το δούμε καθαρά;
Κάποια κανάλια που δεν τα πιάνουμε καθόλου;

giwrgosth
25-08-14, 10:57
Εμείς πιάνουμε μονο από θασο στο εξοχικό. Με το δεκτή θα πιάνουμε παραπάνω κανάλια; Το star το βλέπουμε πχ ίσα ίσα. Πολυ χιόνι εχει και ειναι ασπρόμαυρο. Θα το δούμε καθαρά;
Κάποια κανάλια που δεν τα πιάνουμε καθόλου;
Θα τα βλέπετε όλα καθαρά και θα βλέπετε και τα περιφερειακά από Θράκη, Δράμα και Σέρρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.