PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

spideman3
25-08-14, 20:31
Λόγου ότι σε λίγες μέρες στην περιοχή μου θα έρθει η digea (Ν. Καβάλας) ποιο αποκωδικοποιητή να διαλέξω? κόστος βαριά - βαριά 25,00 ευρώ γιατί έχω nova και μόνο στις καταιγίδες βλέπω αναλογικά.

phantom77
25-08-14, 21:00
€25,90: http://www.e-shop.gr/lifeview-lv6tboxhda2-set-top-dvb-t-mpeg4-hd-p-PER.702537

Ίσως και πιο κάτω στις προσφορές του Σαββάτου.

talos_2002
26-08-14, 10:22
Μήπως ήθελες αν πεις της Κυριακής (Crazy Sundays);

spideman3
26-08-14, 17:47
€25,90: http://www.e-shop.gr/lifeview-lv6tboxhda2-set-top-dvb-t-mpeg4-hd-p-PER.702537

Ίσως και πιο κάτω στις προσφορές του Σαββάτου.

Διάβασα τις κρητικές και όντως όλοι είναι ικανοποιημένοι πλην κάποιοι που είχαν πρόβλημα ήχου. Ευχαριστώ

papresa
26-08-14, 18:29
Καλησπέρα, 5/9 η μεγάλη ημέρα για την Αν.Μακεδονία-Θράκη άρα και για τη Σαμοθράκη. Έρχεται μέσω Digea το ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα στην περιοχή μας.
Έχω όμως κάποιες απορίες:
1) 32άρα Toshiba δεν έχει αποκωδικοποιητή ενσωματωμένο, μου είπαν όμως πως μπορώ να βάλω επάνω έξτρα. Ισχύει; Πως τον ζητάω;
2) Κάθε τηλεόραση χρειάζεται ξεχωριστό αποκωδικοποιητή;
3) Με τις παλιές τηλεοράσεις τι γίνεται; Καπουτ σε μια νύχτα;
4) Τηλεόραση με εσωτερική κεραία, τι κάνουμε εδω;
Αυτές για αρχή, συγγνώμη αν σας κούρασα...

evantigger
26-08-14, 20:24
Καλησπέρα, 5/9 η μεγάλη ημέρα για την Αν.Μακεδονία-Θράκη άρα και για τη Σαμοθράκη. Έρχεται μέσω Digea το ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα στην περιοχή μας.
Έχω όμως κάποιες απορίες:
1) 32άρα Toshiba δεν έχει αποκωδικοποιητή ενσωματωμένο, μου είπαν όμως πως μπορώ να βάλω επάνω έξτρα. Ισχύει; Πως τον ζητάω;
2) Κάθε τηλεόραση χρειάζεται ξεχωριστό αποκωδικοποιητή;
3) Με τις παλιές τηλεοράσεις τι γίνεται; Καπουτ σε μια νύχτα;
4) Τηλεόραση με εσωτερική κεραία, τι κάνουμε εδω;
Αυτές για αρχή, συγγνώμη αν σας κούρασα...

1) αν παίρνει κάρτα για δέκτη ναι αλλιώς θέλει αποκωδικοποιητή.
2) Ναι
3) Όχι παίρνεις ξεχωριστό αποκωδικοποιητή για κάθεμιά
4) Λογικά θα πρέπει να ρωτήσεις ηλεκτρονικό αλλά θα πρέπει να σου αντικαταστήσει την είσοδο του σήματος με rf βύσμα για να μπορεί να παίρνει κεραία και να βάλεις αποκωδικοποιητή

papresa
26-08-14, 22:13
1) αν παίρνει κάρτα για δέκτη ναι αλλιώς θέλει αποκωδικοποιητή.
2) Ναι
3) Όχι παίρνεις ξεχωριστό αποκωδικοποιητή για κάθεμιά
4) Λογικά θα πρέπει να ρωτήσεις ηλεκτρονικό αλλά θα πρέπει να σου αντικαταστήσει την είσοδο του σήματος με rf βύσμα για να μπορεί να παίρνει κεραία και να βάλεις αποκωδικοποιητή

1) Πως το βλεπω αυτό;
3) Ναι αλλά η μια ειναι του ΄90-΄92, παίζει ακόμη πολύ καλά, αλλά εκτός από κεραία δεν παίρνει τίποτα άλλο.

jap
26-08-14, 22:32
1) Κοτζάμ υποδοχή έχει. Ή γράψε εδώ το ακριβές μοντέλο.
2) Δες λίγο παραπάνω, αυτόν (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294) θέλεις.

papresa
26-08-14, 22:42
Toshiba Regza είναι, υποδοχή είναι μήπως το scart;

jap
26-08-14, 22:47
Όχι. Έχει τη λεγόμενη CAM slot, δες εδώ (http://www.trustedreviews.com/toshiba-regza-42z3030d-42in-lcd-tv_TV_review_feature-table_Page-5#tr-review-summary). Μιλάμε για μια σχισμή που μπαίνει μέσα και κουμπώνει η κάρτα. Μια τέτοια (http://www.tronix.gr/neotion-np4---plus-pocket-cam-module-fta-mpeg4-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE_p10.html) κάρτα θες, αλλά αφού ελέγξεις αν είναι συμβατή. Δυστυχώς, toshiba δεν αναφέρει καθόλου, οπότε περιμένεις να σου πει κάποιος γνώστης.

talos_2002
27-08-14, 00:38
Καλησπέρα, 5/9 η μεγάλη ημέρα για την Αν.Μακεδονία-Θράκη άρα και για τη Σαμοθράκη. Έρχεται μέσω Digea το ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα στην περιοχή μας.
Έχω όμως κάποιες απορίες:
1) 32άρα Toshiba δεν έχει αποκωδικοποιητή ενσωματωμένο, μου είπαν όμως πως μπορώ να βάλω επάνω έξτρα. Ισχύει; Πως τον ζητάω;
2) Κάθε τηλεόραση χρειάζεται ξεχωριστό αποκωδικοποιητή;
3) Με τις παλιές τηλεοράσεις τι γίνεται; Καπουτ σε μια νύχτα;
4) Τηλεόραση με εσωτερική κεραία, τι κάνουμε εδω;
Αυτές για αρχή, συγγνώμη αν σας κούρασα...
1) Αν εννοούν κάρτα Neotion, μακριά! Μπορείς να βρεις σε πιο σχετικό φόρουμ άπειρες σελίδες προβλημάτων και παραπόνων από όσους αρχικώς επέλεξαν μια τέτοια λύση και φυσικά αναγκάστηκαν να πάρουν κανονικό δέκτη αργότερα.
Υπερθερμάνσεις, ατελείωτες ασυμβατότητες, υποβαθμισμένη ποιότητα εικόνας (είναι που είναι χάλι στην Ελλάδα), αργό zapping... πεταμένα λεφτά.
2) Δυστυχώς.
3) Υπάρχει ο Edision mini-triton (SD), o Digitalline HDT-440 RF και ο Strong 8113 RF. Προτείνεται η αποφυγή των SD λόγω μειωμένης ποιότητας εικόνας.
4) Αν η κεραία είναι καλή και πιάνεις καλά τα αναλογικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.

papresa
27-08-14, 10:25
4) Αν η κεραία είναι καλή και πιάνεις καλά τα αναλογικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Δεν θα έλεγα ότιππιάνω καλά, παρόλο που η κεραία έχει δυνατό σήμα. Νομίζω 36 dbt

talos_2002
27-08-14, 11:44
Δεν εννοώ να τα πιάνεις κρύσταλλο, αλλά αν η εικόνα δεν βλέπεται και πιάνεις τα μισά κανάλια, τότε και στα ψηφιακά θα έχεις πρόβλημα επειδή φτάνει πολύ αδύναμο το σήμα.

mariosp89
27-08-14, 18:53
Καλησπέρα στο forum!
Έχω ένα πρόβλημα με τον ψηφιακό μου δέκτη Crypto HD ReDi 215A. Όπως ήμουν στο μενού και έψαχνα τις ρυθμίσεις άλλαξα την ανάλυση της συσκευής και από εκείνη την ώρα στην τηλεόραση γράφει "δεν υποστηρίζεται" και φυσικά δεν βλέπω τίποτα. Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι οτι αυτή την στιγμή είναι ο αποκωδικοποιητής συντονισμένος σε μία ανάλυση που δεν δέχεται η ΤV μου (Samsung 32" HD Ready μοντέλο αν χρειάζεται βρίσκω). Θα ήθελα να ρωτήσω αφενώς αν γνωρίζει κάποιος κάποιον τρόπο να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων απο τον αποκωδικοποιητή ή το τηλεχειριστήριο χωρίς να βλέπω το μενού και αφετέρου αν κάποιος είναι κάτοχος του συγκεκριμένου receiver (ή κάποιου άλλου crypto που λογικά έχουν τα ίδια μενού) και μπορεί να με "καθοδηγήσει" στο πώς από το μενού να αλλάξω την ανάλυση ή να κάνω το reset. Ευχαριστώ πολύ!

Tatsu
28-08-14, 05:58
Έβλεπες κανονικά πριν την 1η Αυγούστου και χάθηκαν μετά; Αν ναι, κάνε μια νέα αναζήτηση στη συχνότητα αυτών των καναλιών. Ίσως κάτι έχει αλλάξει.

Αν όχι, πρέπει να δεις την κεραία σου, αν βλέπει προς το σωστό κέντρο εκπομπής.



Πριν της 1η αυγουστου εβλεπα κανονικοτατα.Μετα αρχισαν οι διακοπες,και τωρα μονο 4% πιανει και χανεται.Τα αλλα καναλια(mega,ant1,star)πιανουν μια χαρα

Serafeim Karakostas
28-08-14, 14:57
Μάριε, δοκίμασε να συνδέσεις το δέκτη με scart.

kraspyr
31-08-14, 10:53
Εχω μια παλια τηλεοραση blaupunkt η οποια εχει μονο μια υποδοχη για κεραια.Τι ειδους αποκωδικοποιητη πρεπει να αγορασω;Ευχαριστω.

Serafeim Karakostas
31-08-14, 12:48
Διάβασε εδώ, απάντηση 3 (http://www.adslgr.com/forum/threads/359893-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-MPEG4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-DIGEA-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=5478649#post5478649).

gunman
01-09-14, 19:45
Γεια σας ξανά παιδιά! Παρέλαβα και εγώ τον Ariva t650i και είμαι πολύ ευχαριστημένος με μια πρώτη ματιά. Να ρωτήσω έβαλα αρχείο με dts ήχο και δεν έπαιζε τον ήχο του. Δεν υποστηρίζει ήχο dts?

phantom77
01-09-14, 21:00
Κανένας δέκτης της αγοράς δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή DTS. Στην καλύτερη περίπτωση μπορούν να στείλουν τον ήχο σε ενισχυτή για αποκωδικοποίηση

gunman
01-09-14, 21:26
Κρίμα και απ'οτι φαίνεται αρκετές ταινίες που πήρα από τον θείο μου είναι σε dts,,, Προτείνεις μετατροπή του ήχου με κάποιο πρόγραμμα ή απλά να βρω άλλες ταινίες??
ευχαριστώ!

phantom77
01-09-14, 21:50
Η μετατροπή ήχου είναι εύκολη και γρήγορη με προγράμματα όπως το PopCorn MKV AudioConverter ή το MKV2AC3.

mazda
01-09-14, 22:41
Καλησπερα σας. Θελω τη βοηθεια σας μια ακομα φορα. Μενω Πορτο Ραφτη και απο τη μερα που κοπηκαν τα αναλογικα εχω θεμα. Εβαλα ψηφιακο δεκτη μου βρισκει ολα τα καναλια ο αποκοδ/της αλλα δεν τα παιζει λογο ασθενους σηματος προφανως. Εχω μια παλια "χελιδονα" κεραια και σκεφτομαι αν αγορασω αυτες τις καινουργιες ψηφιακες televes θα κανω σωστα τη δουλεια μου η να ψαξω για δορυφορικο πιατο; (σημειωτεον θελω οσο γινετε φθηνοτερη λυση) . Ποσο περιπου κοστιζει η εγκατασταση δορυφορικου; γιατι η μικρη η televes κοστιζει 60 ευρω.

Serafeim Karakostas
02-09-14, 00:12
Αν είναι πολύ παλιά η κεραία, λογικά θα κάνεις τη δουλειά σου με μια καινούρια και δε χρειάζεται να κοστίζει 60€. Εννοείται πως χρειάζεται να τσεκάρεις και την καλωδίωση (μήπως είναι απαραίτητη και τοποθέτηση νέου καλωδίου).

GeoXrh
02-09-14, 09:47
Γεια σας.

Έχω τον Crystal Audio Prime HD. Τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο σαν player, σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Έχει ελαττώματα όπως το ότι το IR είναι ακριβώς δίπλα στη USB με αποτέλεσμα να παιδεύεσαι αρκετές φορές με το τηλεχειριστήριο.

Σκοπεύω να τον δώσω σε συγγενή και θα χρειαστεί να αγοράσω τουλάχιστον δύο δέκτες. Έχω μπερδευτεί λίγο γι αυτό και θα Θα ήθελα γνώμες για τους παρακάτω δέκτες:

α) Ferguson Ariva T650i (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374)
β) Crypto ReDi 211D (http://www.cryptoelectronics.gr/product/crypto-dvb-t-receiver-redi-211d/)
γ) Edision Mini-Triton 2 HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)

Η υποδοχή loop through τι εξυπηρετεί; Είναι απαραίτητη;

Ευχαριστώ πολύ.

phantom77
02-09-14, 12:31
Γεια σας.

Έχω τον Crystal Audio Prime HD. Τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο σαν player, σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Έχει ελαττώματα όπως το ότι το IR είναι ακριβώς δίπλα στη USB με αποτέλεσμα να παιδεύεσαι αρκετές φορές με το τηλεχειριστήριο.
Αν δεν έχεις παράπονο, δες και τον PremiumHD (http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/Premium-HD.aspx). Ίδιο λογισμικό με τον Prime αλλα διαφορετική κατασκευή.



α) Ferguson Ariva T650i (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374)
To καλύτερο "πακέτο". Δυστυχώς ανέβηκε η τιμή του και έπεσε η διαθεσιμότητα αυτες τις μέρες...


β) Crypto ReDi 211D (http://www.cryptoelectronics.gr/product/crypto-dvb-t-receiver-redi-211d/)
Δεν θα τον πρότεινα για χρήση media player. Αν έχεις αρχεία με DTS και θέλεις να τον συνδέσεις με ενισχυτή για να ακούσεις τον ήχο, έχασες. Δεν αναγνωρίζει καθόλου το DTS.
Για να βλέπεις κανάλια, καλός είναι. Αρκεί να μην θέλεις να μάθεις με μια ματιά πότε τελειώνει η εκπομπή που βλέπεις ή πότε αρχίζει η επόμενη :p
To λογισμικό που δίνει ο κατασκευαστής του τσιπ δεν έχει αλλάξει απο το 2010 και ούτε τότε ήταν της προκοπής σε εμφάνιση και ευκολία χρήσης.


γ) Edision Mini-Triton 2 HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)
Μάλλον αυτόν (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=779) εννοείς.
Φαίνεται καλή περίπτωση. Ίδιος επεξεργαστής με τους Prime\PremiumHD, είναι όμως πολύ "φρέσκο" μοντέλο και δεν ξέρω αν έχει λογισμικό με διορθωμένα τα προβλήματα της διακοπής των μεγάλων σε διάρκεια αρχείων ΜΡ4 ή της εξαφάνισης κάποιων υποτίτλων μετά απο 30-45'. Έχει όμως κάτι που θα ήθελα να είχε ο Ferguson: μπορεί να στείλει ταυτόχρονα AC3\DTS στην ψηφιακή έξοδο ήχου για αποκωδικοποίηση και PCM στο HDMI για ακρόαση απο την τηλεόραση.

Δυστυχώς η Edision δεν κράτησε το παλιό, καλό τηλεκοντρόλ της.


Η υποδοχή loop through τι εξυπηρετεί; Είναι απαραίτητη;
Στέλνει αυτούσιο το τηλεοπτικό σήμα που παίρνει ο δέκτης απο την κεραία σε άλλη συσκευή. Χρειάζεται αν υπάρχουν ακόμα αναλογικά κανάλια στην περιοχή ή αν πρέπει να συνδεθούν 2-3 δέκτες σε σειρά.

GeoXrh
03-09-14, 08:40
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ phantom77 για την συνοπτική αλλά ουσιαστική βοήθεια.

Επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα format ήχου, θέλω μία διευκρίνιση ακόμα (μπορεί να λέω και κάτι λάθος παρακάτω, διόρθωσε με).

Δεν έχω απαιτήσεις όσον αφορά ήχο DTS, δεν πολυασχολούμαι. Θα με ενδιέφερε όμως σε περίπτωση που πετυχαίνω τέτοια αρχεία (τουλάχιστον AC3), να παίζονται έστω και με υποβάθμιση ήχου χωρίς να χρειάζεται να τα μετατρέπω.

Στα χαρακτηριστικα του Crystal Audio Premium HD λέει τα εξής:
Μετατροπή Dolby AC3 σε Stereo:Ναι
Έξοδος πολυκάναλου ήχου Dolby AC3: Ναι
Έξοδος πολυκάναλου ήχου DTS: Ναι

Είναι αυτό που ζητάω ή κάνω λάθος; Από τους υπόλοιπους δέκτες (πλην του Edision που ανέφερες) καλύπτει κανείς άλλος αυτή την απαίτηση;

Και τέλος, σε θέματα υποτίτλων (π.χ. μεγέθυνση) ποιοι ανταποκρίνονται καλύτερα; (Για τον Edision κατανοητό τι παίζει).


Ευχαριστώ πολύ.

phantom77
03-09-14, 14:15
Και οι τρεις μπορούν να κάνουν μετατροπή AC3 σε στέρεο.

Με το μέγεθος των υποτίτλων δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια και απο το μέγεθος της οθόνης που έχεις.

GeoXrh
03-09-14, 17:12
Επίλογος...

αν έπρεπε να διαλέξεις για σένα έναν από τους Crystal Audio, Ferguson, Edision; (αγνοώντας τον παράγοντα τιμή)

phantom77
03-09-14, 17:32
Επειδή έχω ήδη τον Ferguson, θα έπαιρνα τον Crystal Audio :p

Σοβαρά τώρα, αν και η επιλογή είναι δύσκολη, τείνω προς τον Ferguson. Είχα τον Τ65 και τώρα τον Τ650. Δεν έβγαλαν κανένα πρόβλημα κατασκευαστικό κοι ούτε έχω ακούσει προβλήματα απο άλλους κατόχους του δέκτη.

papresa
05-09-14, 10:26
Καλημέρα, μια νέα τηλεοπτική εποχή ξεκίνησε.
1) Όταν άρχισε το ψηφιακό σήμα να εκπέμπει στην Πλάκα (Αλεξανδρούπολη) πήρα έναν αποκωδικοποιητή crypto για να δοκιμάσω αν έπιανε και στην Σαμοθράκη, τότε όλα εντάξει, τα βρήκα, απλά δεν βρήκεακανάλια γκάτι προφανώς δεν υπήρχε ψηφιακό σήμα. Σήμερα το πρωί, επιχείρησα να συντονισω. Μου βγάζει άλλα των άλλων. Από αλλού αλλάζει τα κανάλια από ότι λέει, πατάω οκ μου βγάζει την ένταση, πατάω 1 γράφει φωτεινότητα. Τι συμβαίνει;
2) Σε τηλεόραση με εσωτερική κεραία δεν πιάνει τελικά.

nyannaco
05-09-14, 10:54
Εχω δύο Crypto διαφορετικών γενεών, και δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο. Βέβαια όταν πήρα τον δεύτερο, ο αρχικός που παρέλαβα ήταν dead on arrival, και όταν πήγα για αντικατάσταση στο κατάστημα μου είπαν ότι η Crypto έχει αρκετά προβληματικά μηχανάκια τελευταία.
Θα πρότεινα να τον πας για αλλαγή.
Τώρα, αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς, μήπως γλιτώσεις τη βόλτα στο κατάστμα, δες μήπως υπάρχει νεώτερο firmware από αυτό που φοράει, μήπως και στρώσει με την αναβάθμιση (το ίδιο ίσως δεν θα δεχτεί να το καθίσει από πάνω). Χωρίς καμμία εγγύηση ότι θα λύσει το πρόβλημα βέβαια.

NikosGR7
05-09-14, 12:14
Έχω έναν αποκωδικοποιητή και συγκεκριμένα τον F&U MPFD3467H.
Σήμερα το πρωί ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί και αναβοσβήνει συνέχεια ένα πράσινο λαμπάκι πάνω από την θύρα usb εκεί που είναι οι υπέρυθρες.
Δοκίμασα να τον βγάλω από την πρίζα αλλά δεν έγινε κάτι. Μόλις τον ξανασύνδεσα πάλι το ίδιο πρόβλημα.
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το αν μπορώ να κάνω κάτι ή πάει για αλλαγή?

dimitris.taxideytis
05-09-14, 12:19
Γεια σας.

Έχω τον Crystal Audio Prime HD. Τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο σαν player, σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Έχει ελαττώματα όπως το ότι το IR είναι ακριβώς δίπλα στη USB με αποτέλεσμα να παιδεύεσαι αρκετές φορές με το τηλεχειριστήριο.

Σκοπεύω να τον δώσω σε συγγενή και θα χρειαστεί να αγοράσω τουλάχιστον δύο δέκτες. Έχω μπερδευτεί λίγο γι αυτό και θα Θα ήθελα γνώμες για τους παρακάτω δέκτες:

α) Ferguson Ariva T650i (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-wifi-stick-p-PER.705374)
β) Crypto ReDi 211D (http://www.cryptoelectronics.gr/product/crypto-dvb-t-receiver-redi-211d/)
γ) Edision Mini-Triton 2 HD (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=388)

Η υποδοχή loop through τι εξυπηρετεί; Είναι απαραίτητη;

Ευχαριστώ πολύ.

Να σου δωσω παραδειγμα για το Loop.
Στην πολυκατοικια της αδερφης μου εχουν καμερα στην εισοδο συνδεδεμενη στο κυκλωμα(σε ενισχυτη, μικτη δεν ξερω) που μεταφερει τηλεοπτικο σημα στην τηλεοραση.
Με την συνδεση του αποκωδικοποιητη δεν ειχαν πλεον εικονα απο την εισοδο.
Συνδεοντας ενα καλωδιο στο Loop και μετα στην TV απεκτησαν παλι προσβαση στην καμερα.

papresa
05-09-14, 12:41
Έχω τον ReDi 50A


Θα πρότεινα να τον πας για αλλαγή.
Τώρα, αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς, μήπως γλιτώσεις τη βόλτα στο κατάστμα, δες μήπως υπάρχει νεώτερο firmware από αυτό που φοράει, μήπως και στρώσει με την αναβάθμιση (το ίδιο ίσως δεν θα δεχτεί να το καθίσει από πάνω). Χωρίς καμμία εγγύηση ότι θα λύσει το πρόβλημα βέβαια.
Τον είχα παραγγείλει από το ίντερνετ, νομίζω από το pc1.gr . Που να ψάχνω τώρα; Αλλά είναι κρίμα. Πως θα δω αν υπάρχει νεότερο firmware και που;

nyannaco
05-09-14, 13:00
Πως θα δω αν υπάρχει νεότερο firmware και που;Στο www.crypto.gr θα βρεις την τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί. Στο μενού του αποκωδικοποιητή θα βρεις κάπου την έκδοση που φοράει ήδη.
Πάντως και τα ιντερνετικά μαγαζιά έχουν πολιτική επιστροφών, δες το στο site τους.

phantom77
05-09-14, 14:37
Καλημέρα, μια νέα τηλεοπτική εποχή ξεκίνησε.
1) Όταν άρχισε το ψηφιακό σήμα να εκπέμπει στην Πλάκα (Αλεξανδρούπολη) πήρα έναν αποκωδικοποιητή crypto για να δοκιμάσω αν έπιανε και στην Σαμοθράκη, τότε όλα εντάξει, τα βρήκα, απλά δεν βρήκεακανάλια γκάτι προφανώς δεν υπήρχε ψηφιακό σήμα. Σήμερα το πρωί, επιχείρησα να συντονισω. Μου βγάζει άλλα των άλλων. Από αλλού αλλάζει τα κανάλια από ότι λέει, πατάω οκ μου βγάζει την ένταση, πατάω 1 γράφει φωτεινότητα. Τι συμβαίνει;
2) Σε τηλεόραση με εσωτερική κεραία δεν πιάνει τελικά.
Χμμ...τι τηλεόραση έχεις; Μου φαίνεται οτι υπάρχει μπέρδεμα με τις συχνότητες των τηλεκοντρόλ αυτό του δέκτη ελέγχει την τηλεόραση. Τα ίδια έπαθα με μαι παλιά Toshiba.

papresa
05-09-14, 15:39
Χμμ...τι τηλεόραση έχεις; Μου φαίνεται οτι υπάρχει μπέρδεμα με τις συχνότητες των τηλεκοντρόλ αυτό του δέκτη ελέγχει την τηλεόραση. Τα ίδια έπαθα με μαι παλιά Toshiba.
Τώρα το μεσημέρι τον δοκίμασα σε άλλη τηλεόραση, μάλιστα φίλε phantom77 σε Toshiba LCD και παίζει εντάξει (εκεί τον είχα δοκιμάσει πρώτη φορά). Ίσως με την άλλη τηλεόραση δεν υπήρχε ( ; ) συμβατότητα, η οποία με αποκωδικοποιητή F&U συντονιστηκε. Πάντως σας ευχαριστώ.
Το scart με το καλώδιο των τριών χρωματιστών (κίτρινο, κόκκινο, λευκό) βυσμάτων μπορουν να κάνουν την ίδια δουλειά;

phantom77
05-09-14, 19:29
Ίδια δουλειά με τι; Αν εννοείς με κανονικό καλώδιο scart, δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά. Ίσως πέσει λίγο η ποιότητα λόγω χειρότερης μόνωσης του καλωδίου.

papresa
12-09-14, 17:52
Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν σε αποκωδικοποιητές Crypto και F&U μπορείς να αλλάξεις την σειρά των καναλιών;

Serafeim Karakostas
12-09-14, 19:09
Ναι, μπορείς.

nyannaco
12-09-14, 19:15
Σε Crypto σίγουρα, πιθανότατα και σε F&U (και σε οποιονδήποτε).

phantom77
12-09-14, 19:26
Κατα 99,5% το ίδιο λογισμικό έχουν όλοι, μπορείς να αλλάξεις τη σειρά όπως θέλεις αρκεί να είναι το LCN στο off.

papresa
12-09-14, 22:51
Λοιπόν στον Crypto απενεργοποίησα το LCN, αλλά δεν μπόρεσα να κάνω τις αλλαγές. Φαντάζομαι πως κάποιο ρόλο παίζουν τα 4 χρωματιστά κουμπιά, αλλά πως; Τον F&U δεν τον δοκίμασα ακόμη.

phantom77
12-09-14, 23:26
Δεν έχεις manuals;

nyannaco
14-09-14, 18:55
Crypto: Πατάς το κίτρινο (sorting mode on), διαλέγεις το κανάλι που θέλεις να μετακινήσεις, μετά πατά ΟΚ (επιλογή του ), το πας στη θέση που θέλεις, ξανά το ΟΚ (αποεπιλογή), συνεχίζεις με όλα τα κανάλια, και όταν τελειώσεις ξαναπατράς τo κίτρινο (sorting mode off).

papresa
14-09-14, 23:14
Crypto: Πατάς το κίτρινο (sorting mode on), διαλέγεις το κανάλι που θέλεις να μετακινήσεις, μετά πατά ΟΚ (επιλογή του ), το πας στη θέση που θέλεις, ξανά το ΟΚ (αποεπιλογή), συνεχίζεις με όλα τα κανάλια, και όταν τελειώσεις ξαναπατράς τo κίτρινο (sorting mode off).
Ευχαριστώ πάρα πολύ, όλους σας και πιο πολύ τον nyannaco. Ο Crypto μας χρειάζονταν περισότερο, είναι στην κεντρική τηλεόραση και οι γονείς μου είχαν αγανακτήσει. Ξέρετε τώρα...

Alexcxvtr
15-09-14, 10:32
Ψάχνω έναν HD δέκτη για απλή χρήση, ίσως και για εγγραφή προγραμμάτων, φθηνό.
Θα χρησιμοποιείται από ηλικιωμένο άτομο.
Βασισμένος σε κριτικές από διπλανό φόρουμ κατέληξα σ'αυτόν.
LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 (http://www.e-shop.gr/lifeview-lv6tboxhda2-set-top-dvb-t-mpeg4-hd-p-PER.702537)
Αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλάζω γνώμη.
Σ'αυτά τα λεφτά είμαστε οκ.

phantom77
15-09-14, 11:43
Alex, αν είναι για ηλικιωμένο το τηλεκοντρόλ του θα είναι βάσανο. Μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις;
Οι εγγραφές θα γίνονται με προγραμματισμό ή "με το χέρι"

Alexcxvtr
15-09-14, 12:11
Με το χέρι.
Δεν θέλω να δώσω πολλά αφού δεν τον χρειάζομαι για κάτι ιδιαίτερο.
Μόνο τα βασικά.
Να πούμε 40€...
Επί τη ευκαιρία, μια που είπες για δυσκολία στο τηλεκοντρόλ, για τυφλό άνθρωπο τι προτείνεις;
Δηλαδή, μπορώ να αγοράσω έναν δέκτη και μετά να χρησιμοποιήσω ένα ειδικό universal τηλεκοντρόλ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.