PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63

phantom77
15-09-14, 18:29
Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Για τυφλό άτομο φαντάζομαι θες όσο το δυνατόν πιο απλό τηλεκοντρόλ ή κάποιο με αραιά τοποθετημένα πλήκτρα. Ίσως κάνει το Tele USB-300 (http://www.skroutz.gr/s/3357703/Tele-USB-300.html). H βάση δεδομένων του έχει πολλά μοντέλα και, αν δεν βρεις αυτό που θες, μπορεί κάποιος που έχει τον συγκεκριμένο δέκτη να σου δώσει ενα απλό text αρχείο με τις ρυθμίσεις.

Με €39 παίρνεις τον Ferguson Ariva T650i (http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040) ή με αρκετά λιγότερα τον Legent Max HD (http://www.satsonix.gr/legenthdtunermaxgr.html). Και οι δύο έχουν καλό τηλεκοντρόλ ενώ δεν έχουν προβλήματα, για τη χρήση που τον θέλεις τουλάχιστον.

paradox21
15-09-14, 20:56
Μία ερώτηση το Tele USB-300 τα πάει καλά με τα ιδικά πλήκτρα του original που αντικαθιστά?

phantom77
15-09-14, 23:15
Ποια ειδικά πλήκτρα εννοείς;

Alexcxvtr
15-09-14, 23:28
Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Για τυφλό άτομο φαντάζομαι θες όσο το δυνατόν πιο απλό τηλεκοντρόλ ή κάποιο με αραιά τοποθετημένα πλήκτρα. Ίσως κάνει το Tele USB-300 (http://www.skroutz.gr/s/3357703/Tele-USB-300.html). H βάση δεδομένων του έχει πολλά μοντέλα και, αν δεν βρεις αυτό που θες, μπορεί κάποιος που έχει τον συγκεκριμένο δέκτη να σου δώσει ενα απλό text αρχείο με τις ρυθμίσεις.

Με €39 παίρνεις τον Ferguson Ariva T650i (http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040) ή με αρκετά λιγότερα τον Legent Max HD (http://www.satsonix.gr/legenthdtunermaxgr.html). Και οι δύο έχουν καλό τηλεκοντρόλ ενώ δεν έχουν προβλήματα, για τη χρήση που τον θέλεις τουλάχιστον.

Οπότε να πάρω τον φθηνότερο;
Μόνο στην τιμή διαφέρουν;
Εσύ ποιον θα έπαιρνες;
Αν υπάρχει ένας πιο σούπερ ντούπερ, σε σχέση με αυτούς, λίγο ακριβότερος, δεν έχω θέμα.
Πρότεινέ τον.

phantom77
15-09-14, 23:50
Τον Ferguson τον έχω ήδη και δεν βρήκα κάτι καλύτερο σε DVB-T δέκτη. Αν πας σε combo επίγειους-δορυφορικούς, φαντάζομαι οτι κάτι παραπάνω θα βρεις αλλα εκεί μιλάμε για τριψήφιες τιμές και μεγαλύτερη δυσκολία χρήσης.

Δεύτερη επιλογή μου θα ήταν ο Crystal Audio PremiumHD (http://www.skroutz.gr/s/4178960/Crystal-Audio-Premium-HD.html) + Tele USB-300 (το δικό του τηλεκοντρόλ είναι απογοήτευση) Τον είδα σήμερα σε Κοτσόβωλο οπότε είναι εύκολο να τον βρεις χωρίς να μπλέκεις με παραγγελίες.

Alexcxvtr
15-09-14, 23:54
Ωραία.
Με έπεισες για τον Ferguson.
Κάτι τελευταίο.
Για τον Lifeview που έγραψα αρχικά, δεν έχεις καλή γνώμη;
Δηλαδή, εκτός από το κακό τηλεκοντρόλ, στις λειτουργίες που παρέχει δεν αποδίδει καλά;
Διότι διάβασα καλά λόγια.

phantom77
16-09-14, 00:11
Δεν έχει πρόβλημα, στο εσωτερικό είναι σχεδόν ίδιος με τον Ferguson. To UI είναι απαρχαιωμένο. Η Ferguson φτιάχνει custom λογισμικό.
Δες και μόνο σου:

Fergie:

http://youtu.be/UrccFBBd2Qw

E-Space, κόπια του Lifeview.

http://youtu.be/IRLvuIYhatk?list=PLt8G2Lj1eJDRvRhtUWH_SS-rLYyiUT8wS

Το μεγάλο μου πρόβλημα με τον δεύτερο (έχω και τον Lifeview LV6TBOXHDA1, με το ίδιο UI) είναι οτι βγάζει πολύ λίγους χαρακτήρες στις λίστες αρχείων και τις πληροφορίες προγράμματος. Νοιώθω οτι είμαι πίσω στο DOS και τα 8+3 ονόματα αρχείων. :p. Άσου που για να δεις πληροφορίες για την εκπομπή που παίζει πρέπει να πατήσεις 2-3 πλήκτρα.

Alexcxvtr
16-09-14, 00:17
Κατάλαβα.
Ωραία φίλε μου.
Μου τα ξεκαθάρισες στο μυαλό μου.
Κλίνω προς Ferguson μεριά τελικά.
Να 'σαι καλά και συνέχισε το καλό "μόντινγκ".:oneup:

EDIT: Εν τω μεταξύ, τώρα παρατήρησα τη "βρωμιά" στο thumbnail του Fergie!:lol:

phantom77
16-09-14, 00:24
:)

Ψιλοάσχετο: στον Κοτσόβωλο που πήγα σήμερα, τα τρέιλερ που έπαιζαν στις τηλεοράσεις έπαιζαν απο δέκτη με τσιπ ALi3801 όπως οι Ferguson και Lifeview. Το UI που βλέπεις στο 2ο βίντεο το γνωρίζω απο χιλιόμετρα.

Σε 55αρα LED έβγαζε μια χαρά εικόνα σε βίντεο 1080p.

Alexcxvtr
16-09-14, 00:32
Τον Lifeview τον έχει ένα φιλαράκι.
Τον βλέπω από κοντά συνέχεια.
Όντως είναι λίγο παρωχημένο το UI και κολλάει άσχημα στο μάτι, αλλά φαίνεται καλή συσκευή. Την δουλειά της την κάνει.
Μάλιστα, στο πρώτο power on είχε default μενού στα βουλγάρικα! Ό,τι να 'ναι.
Τέλος πάντων, αφού είναι οκ και οι δύο, τότε μια χαρά.
Φαίνεται πιο λειτουργικό το μενού του Ferguson πάντως.

phantom77
16-09-14, 00:32
EDIT: Εν τω μεταξύ, τώρα παρατήρησα τη "βρωμιά" στο thumbnail του Fergie!:lol:

Στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού την είχαν "καθαρίσει" αλλα επανήλθε στην τελευταία ;)

Alexcxvtr
16-09-14, 00:34
Στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού την είχαν "καθαρίσει" αλλα επανήλθε στην τελευταία ;)

Ρε τους μπαγάσες!:lol:

phantom77
16-09-14, 00:41
Το συνηθίζουν. O νέος δορυφορικός δέκτης τους έχει RedTube.

Θα μου πεις, γιατί δεν ανέφερες κάτι για τις δικτυακές λειτουργίες του δέκτη. Θα έλεγα, αν έπαιζαν σωστά. Το Youtube δουλεύει μόνο αν φυσάει νοτιάς 3,4 μποφόρ, και δεν είναι ανάδρομος ο Δίας...

Alexcxvtr
16-09-14, 00:45
Μάλιστα.
Σοβαρά τώρα, διαγράφονται αυτά ή είναι του συστήματος;
Διότι θα δοθεί σε ηλικιωμένη θεούσα. Μην πατήσει κάνα λάθος κουμπί και έχουμε άλλα.

phantom77
16-09-14, 00:52
Χωρίς το WiFi stick δεν θα δει τίποτα. Είναι προστατευμένο και με κωδικό.
Αν την πειράζει το όνομα της υπηρεσίας, να σου στείλω το προηγούμενο λογισμικό που δεν το έχει για να το περάσεις.

Alexcxvtr
16-09-14, 00:58
Ευτυχώς!
Δεν είμαστε για τέτοια τώρα.:p
Μια χαρά λοιπόν.

phantom77
16-09-14, 01:00
Περιμένω εντυπώσεις :)

Alexcxvtr
16-09-14, 01:06
Σώθηκες!:lol:
Κάτι ψιλά θα ποστάρω μόνο.

thourios
16-09-14, 08:46
Εγώ παιδιά έπεσα σε ελατωματικό κομάτι Ferguson Ariva T650i.
Το πρόβλημα παρουσιάσθηκε από την αρχή αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν χρησιμοποιούσα την τηλεόραση την συγκεκριμένη στο δωμάτιο. Τώρα τελευταία όμως που άρχισα να χρησιμοποιώ την TV ακουγόταν ένας εκνευριστικός θόρυβος κατά την εναλλαγή των χρωμάτων στα διάφορα κανάλια. Άλλαξα scart, άλλαξα ρυθμίσεις στην συσκευή και στην τηλεόραση αλλά τίποτε. Έχω έναν δεύτερο της ίδιας μάρκας σε άλλη τηλεόραση και όλα ΟΚ. Η τηλεόραση με το πρόβλημα είναι μία Samsung από τις τελευταίες που έβγαλε CRT η σειρά slim line.

Αυτό τελικά δεν παίζει ρόλο βέβαια αλλά σε κάποια φάση νευρίασα και είπα να φουντάρω την τηλεόραση.

Σε κάποια φάση όμως μου την έδωσε και έκανα σκάντζα τον δέκτη με έναν της Crystal audio. Το πρόβλημα του θορύβου εξαφανίστηκε στην Slim line και παρουσιάσθηκε ξανά στην τηλεόραση που τοποθετήθηκε ο Ariva οπότε μπήκα στην διαδικασία αντικατάστασης ή επισκευής.
Τώρα βέβαια έχουν περάσει κάποιες μέρες ή και μήνας.

Απευθύνθηκα στο e-shop απ όπου τον αγόρασα αλλά εδώ και δύο εβδομάδες περίπου δεν έχει ακόμα αντικατασταθεί. Μου έστειλαν ένα sms ότι αναμένεται η αντικατάστασή του.
Άποψη μου είναι να ξετινάζουμε το μηχάνημα όσο είναι μέσα στο DOA.
Ακούω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα.

:evil:

phantom77
16-09-14, 16:26
Δεν θυμάμαι αν έχω δοκιμάσει τον Τ650 με scart, να πω την αλήθεια. Ακόμα και να τον δοκίμαζα όμως, δεν έχω CRT για να κάνω αναπαραγωγή του προβλήματος. Η άλλη τηλεόραση που δεν βγάζει θόρυβο τι είναι;

Έχω ακούσει αρκετά παράπονα για θόρυβο απο δέκτες με τσιπ της ALi. Τα ίδια κάνει και ένας παλιός SD στην πολύ καλή CRT τον γονιών μου.
Για τον Τ650 όμως πρέπει να είσαι ο πρώτος που αναφέρει το πρόβλημα.

thourios
16-09-14, 16:42
Είναι καθαρά πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής. Έβαλα έναν άλλο Τ650 από τους πρώτους που είχαν κυκλοφορήσει. Τον σύνδεσα με scart και δεν υπάρχει πρόβλημα, (δηλαδή θόρυβος). Η άλλη η τηλεόραση είναι CRT μάρκα μέκαψες Ultravox αλλά και αυτή κάνει θόρυβο με τον προβληματικό Τ650.Με άλλους που δοκίμασα δεν υπάρχει θέμα.

Το e-shop δέχθηκς χωρίς κουβέντα την αντικατάσταση μετά από ένα μήνα αγορά αλλά έχει έλειψη αυτήν την στιγμή και περιμένω.

stratos31
19-09-14, 22:16
καλησπερα εχω βρει αυτη τη τηλεοραση σε πολη καλη τιμη. μηπως εχετε δει πουθενα καλυτερη τημη τη συγκεκριμενη τηλεοραση που με ενδιαφερει.http://cycladesdeals.gr/category/technologia/

aeriko7475
20-09-14, 17:18
Καλησπερα.. θελω να αγορασω ψηφιακο δεκτη MPEG-4 για DIGEA και να τον συνδεσω σε monitor που εχει υποδοχη μονο VGA. Υπαρχει καποιος(οι) αποκωδικοποιητες που να βγαζουν εξοδο σε VGA? Αν οχι, αν βαλω ενα καλωδιο SCART to VGA που βρηκα στο e-shop θα κανει δουλεια? Επισης για το θεμα της μεταφορας του ηχου υπαρχει αποκωδικοποιητης που να βγαζει εξοδο σε stereo jack 3,5mm για να συνδεσω ηχεια?
Αν γνωριζει καποιος για τα παραπανω ας μου δωσει μια απαντηση.. Ευχαριστω!!!

phantom77
20-09-14, 18:05
Ο Lifeview LV6TBOXHDA2 και ο Opticum\Globo T90-N2 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html) έχουν έξοδο ήχου σε mini jack και είναι εύκολο να βρεθεί. Αν δουλέψει όμως με το monitor, είναι άλλη ιστορία. Πρέπει να υποστηρίζει "τηλεοπτικούς" ρυθμούς ανανέωσης εικόνας.

aeriko7475
20-09-14, 18:56
Ο Lifeview LV6TBOXHDA2 και ο Opticum\Globo T90-N2 (http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html) έχουν έξοδο ήχου σε mini jack και είναι εύκολο να βρεθεί. Αν δουλέψει όμως με το monitor, είναι άλλη ιστορία. Πρέπει να υποστηρίζει "τηλεοπτικούς" ρυθμούς ανανέωσης εικόνας.

Οταν λες "τηλεοπτικους" ρυθμους ανανεωσης τι εννοεις? Για το monitor? (Το monitor ειναι TFT LG FLATRON W1934S). Το εχω βαλει σε εξωτερικο δεκτη (αναλογικο με εξοδο VGA) και δουλεψε μια χαρα..

Γι αυτον που εχει καρφι 3,5mm τι λες? "CRYPTO W004512 DVB-T RECEIVER REDI 215"

phantom77
21-09-14, 13:20
Μπα...O 215 είναι προηγούμενης γενιάς με προβλήματα εικόνας και δεν παίζει AC3.

- - - Updated - - -

Βάλε στη λίστα σου και τον Strong Prima VI (http://www.skroutz.gr/s/5405231/Strong-Prima-VI.html). "Αδερφάκι" του Lifeview.

button
21-09-14, 17:43
σε USB που να μην είναι βαρύ πυροβολικό γιατί το netbook με 7αρια παρα τα 2GB RAM δεν αντέχει πολλά

amaretos
23-09-14, 13:32
Καλησπέρα παιδια, θελω την βοήθεια σας. Μένω σε ιδιόκτητη 4οροφη πολυκατοικία. Εχουμε κεντρική κεραία που μοιράζετε σε κάθε όροφο. Μέχρι πριν την 1η Αυγούστου ολοι βλεπαμε μια χαρα και ωραια. Μετα την αλλαγή του σήματος, ο 1ος οροφος δεν πιάνει καθόλου καλα, ειτε χανονται κανάλια, επανέρχονται σπασίματα στην εικόνα και τα σχετικά. Εννοείται οτι εγινε επαναπρογραμματισμός μετα την 1η Αυγούστου. Εχετε καμια ιδέα? Παιζει λογω του οτι ο 1ος ειναι πιο μακριά απο τους αλλους ορόφους η "νεα" εκπομπή να μην ειναι τοσο δυνατή και ζορίζεται? Αν βάλω κανέναν ενισχυτή στον 1ο οροφο θα δω καμια διαφορά?

Ευχαριστώ

Tr3LaRaS
23-09-14, 13:41
εχω εναν αποκωδικοποιητη comet sd0911 και θελω να του κανω update αλλα δε ξερω αν περνει
ξερει κανεις αν εχει βγει update η αν μπορω να βαλω απο αλλο αποκωδικοποιητη αλλο software ?

talos_2002
24-09-14, 00:39
Τί έκδοση και ημερομηνία λογισμικού έχει;
Ρώτησες στην Comet;
Ανέβασε μια φωτογραφία του τηλεχειριστηρίου και του δέκτη μπρος-πίσω αν τον δούμε αν μοιάζει με κάποιον άλλο.
Τί πρόβλημα σου έβγαλε;

kataras
24-09-14, 13:51
Καλησπέρα παιδια, θελω την βοήθεια σας. Μένω σε ιδιόκτητη 4οροφη πολυκατοικία. Εχουμε κεντρική κεραία που μοιράζετε σε κάθε όροφο. Μέχρι πριν την 1η Αυγούστου ολοι βλεπαμε μια χαρα και ωραια. Μετα την αλλαγή του σήματος, ο 1ος οροφος δεν πιάνει καθόλου καλα, ειτε χανονται κανάλια, επανέρχονται σπασίματα στην εικόνα και τα σχετικά. Εννοείται οτι εγινε επαναπρογραμματισμός μετα την 1η Αυγούστου. Εχετε καμια ιδέα? Παιζει λογω του οτι ο 1ος ειναι πιο μακριά απο τους αλλους ορόφους η "νεα" εκπομπή να μην ειναι τοσο δυνατή και ζορίζεται? Αν βάλω κανέναν ενισχυτή στον 1ο οροφο θα δω καμια διαφορά?

Ευχαριστώ

Μηπως να ρωτησεις και τους αλλους ενοικους αν εχουν προβλημα
και να γυρισετε την κεντρικη κεραια;

Tr3LaRaS
26-09-14, 18:27
Τί έκδοση και ημερομηνία λογισμικού έχει;
Ρώτησες στην Comet;
Ανέβασε μια φωτογραφία του τηλεχειριστηρίου και του δέκτη μπρος-πίσω αν τον δούμε αν μοιάζει με κάποιον άλλο.
Τί πρόβλημα σου έβγαλε;γραφει software ver : TDV0909020-1-0-1-0.Την Comet δε τη βρισκω καν για να τη ρωτησω.σοβαρο προβλημα δεν εχει απλα ειναι το πρωτο software και οταν αλλαξω καναλι απο κατω γραφει πχ το εργο που ειχε πριν οχι αυτο που εχει εκεινη την ωρα και δε βγαζει καν τις ωρες οπως πχ ενας f&u που ειχα 144629144627

phantom77
26-09-14, 18:37
Έχεις ρυθμίσει σωστά την ζώνη ώρας στις ρυθμίσεις του δέκτη;

thourios
26-09-14, 18:45
Αν και όλα αυτσ είναι φασόν
Η comet ήταν κάπου αν θυμάμαι καλά στην Ν.Σμύρνη.. Για ψάξε και metz γιστί ο ίδιος την αντιπροσώπευε.

talos_2002
27-09-14, 00:01
Επίσης, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με telemarketing.gr. Εκεί βρήκα το manual του δέκτη: www.telemarketing.gr/files/instructions/comet19.pdf

Tr3LaRaS
27-09-14, 12:13
Έχεις ρυθμίσει σωστά την ζώνη ώρας στις ρυθμίσεις του δέκτη;την εχω ρυθμισει ναι αλλα μου βγαζει μονο το τωρα το μετα αλλα δε μου δειχνει καν ωρες κτλ ενω οι ποιο καινουργιοι δεκτες δειχνουν κανονικα
εκτος τον αλλο εχω στην αυτοματη προσαρμογη εικονας και σε καποια καναλια την εικονα την μικραινει δεν την δειχνει σε ολη την οθονη

- - - Updated - - -


Αν και όλα αυτσ είναι φασόν
Η comet ήταν κάπου αν θυμάμαι καλά στην Ν.Σμύρνη.. Για ψάξε και metz γιστί ο ίδιος την αντιπροσώπευε.τη βρισκω στη νεα σμυρνη αλλα και τα 3 τηλ που εχει δεν αντιστιχουν λεει

- - - Updated - - -


Επίσης, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με telemarketing.gr. Εκεί βρήκα το manual του δέκτη: www.telemarketing.gr/files/instructions/comet19.pdfγια να μου δειξει τις ωρες κτλ οπως ειδα στο manual του πρεπει να παταω το κουμπι info για να μου ανοιξει αλλο παραθυρο για να μου δειξει ωρες κτλ....καλα κρασια δηλαδη

phantom77
27-09-14, 12:28
Δυστυχώς αυτά είναι προβλήματα του λογισμικού της ALi που λίγες εταιρίες τα έχουν λύσει. Έχω σχετικά νέο και "επώνυμο" δέκτη HD που παρουσιάζει τα ίδια "συμπτώματα".

Για την πλήρη κάλυψη οθόνης, παίξε λίγο με την ρύθμιση "Σύστημα TV".

Tr3LaRaS
27-09-14, 12:52
Δυστυχώς αυτά είναι προβλήματα του λογισμικού της ALi που λίγες εταιρίες τα έχουν λύσει. Έχω σχετικά νέο και "επώνυμο" δέκτη HD που παρουσιάζει τα ίδια "συμπτώματα".

Για την πλήρη κάλυψη οθόνης, παίξε λίγο με την ρύθμιση "Σύστημα TV".το εχω βαλει στο Auto απ το να γυριζω σε καθε καναλι τη ρυθμιση.αποκλειετε να μπορεσω να βαλω απο αλλο αποκωδικοποιητη software ?
ο f&u μου ειχε το ιδιο μενου με του αδερφου μου που ειναι μαρκα Legend

phantom77
27-09-14, 12:59
Για να βάλεις λογισμικό άλλου δέκτη πρέπει να είναι 100% συμβατός, αλλιώς μπορεί να μην δουλεύει το τηλεκοντρόλ, να μην βρίσκει κανάλια, να μην ανοίγει καν.

Το 99% των SD δεκτών της αγοράς έχουν επεξεργαστή και λογισμικό της ALi και μοιάζουν, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι συμβατοί.

Tr3LaRaS
27-09-14, 13:08
Για να βάλεις λογισμικό άλλου δέκτη πρέπει να είναι 100% συμβατός, αλλιώς μπορεί να μην δουλεύει το τηλεκοντρόλ, να μην βρίσκει κανάλια, να μην ανοίγει καν.

Το 99% των SD δεκτών της αγοράς έχουν επεξεργαστή και λογισμικό της ALi και μοιάζουν, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι συμβατοί.οποτε το αφηνω ετσι και οσο ζησει και μετα περνω αλλον....
Οστοσο αν γνωριζει κανεις για το αν περνει αλλο λογισμικο να μας το πει

papresa
07-10-14, 14:59
Σε αποκωδικοποιητή F&U MPF3464H κάτι πάτησαν οι γονείς μου και μεγάλωσε η εικόνα και δεν φαίνονται στην γωνία τα σήματα των καναλιών. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω;
Όταν ζητάει κωδικό για την αλλαγή θέσεων των καναλιών, τι κωδικός είναι και που μπορώ να τον βρω;
Επειδή θα με ρωτήσετε αν δεν έχω εγχειρίδιο χρήσης, σας λέω ότι έχω ,επειδή όμως τα γράμματα είναι πολύ μικρά κι αντιμετωπίζω πρόβλημα όρασης για αυτό ρωτάω εσάς. Όποιος κουράζεται ας μην απαντάει, θα βρεθεί κάποιος πρόθυμος.

talos_2002
07-10-14, 15:17
Ο κωδικός συνήθως είναι 0000 ή 5555 ή 8888 ή κάπως έτσι.

Πάνε στις ρυθμίσεις και άλλαξε το aspect ratio (αναλογία εικόνας). Αν έχεις 4:3 (τετράγωνη) οθόνη, η καλύτερη εικόνα (με λιγότερες παραμορφώσεις) είναι η 4:3 letterbox, αν και κάποιοι θέλουναν γεμίζει η οθόνη και επιλέγουν 4:3 full.
Αν η τηλεόρασή σου είναι CRT, μη βάλεις ανάλυση πάνω από 576.

kasadi
18-10-14, 10:50
παιδιά 31 του μηνός έρχεται και εδώ η digea , τι αποκωδικοποιητή να πάρω, τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του ? ποιες είναι οι γνωστές - επώνυμες μάρκες? δεν έχω ιδέα . Τιμή μέχρι 50 ευρώ

phantom77
18-10-14, 11:02
Επώνυμες μάρκες, δεν υπάρχουν. Δεν θα βρεις δηλαδή Philips, Samsung κτλ.

Ο δέκτης θα χρησιμοποιηθεί μόνο για τηλεοπτικό σήμα ή θα παίζει και σαν media player;

kasadi
18-10-14, 13:21
@phantom77 λογικά μόνο σήμα, αλλά θα μπορούσες να μου προτείνεις και κάποιο που είναι και media player? Νόμιζα ότι είναι κατώτεροι αυτοί οι players, δηλαδή αμα θές player καλύτερα είναι να έχεις χωριστό.

phantom77
18-10-14, 13:31
Σίγουρα, ένας media player έχει περισσότερες δυνατότητες.

Όλοι οι HD δέκτες παίζουν αρχεία εικόνας και ήχου, απλά κάποιοι χειρίζονται καλύτερα τα πολυμέσα. Αυτή τη στιγμή, ο καλύτερος είναι ο Ferguson Ariva T650i (€30 (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t650i-dvb-t-mpeg4-hd-p-PER.705374) με €40 (http://beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040)) ενώ καλά δείγματα έχουν δώσει ο Crystal Audio CrystalHD (http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/Crystal-HD.aspx) και οι HD δέκτες της Legent (http://www.satsonix.gr/) (κάτω απο €30)

hitech444
19-10-14, 20:13
Καλησπέρα,
Κατά λάθος μπρικάρισα εναν Legent HD βάζοντας λάθος update. Μήπως ξέρει κανείς το μοντέλο του Mstar processor για τον επαναφέρω με JTAG?

phantom77
19-10-14, 20:29
Καλύτερα να τον ανοίξεις και να δεις ποιον ακριβώς 7818 έχει (μάλλον το L1).

hitech444
20-10-14, 13:20
Μωρέ τον άνοιξα αλλά εχει κολλημένη ψύκτρα επάνω του και είπα να μην την ξεκολλήσω. Μάλιστα είδα τρυπούλες που είναι γραμμένα διάφορα σήματα δίπλα τους (π.χ. ΙR, +V, GRD, κλπ) με την ονομασία conn5 ή κάτι τέτοιο. Στην αρχή το τράβηξα χαρά ότι εκεί θα βάλω το JTAG. Μετά σκέφτηκα ότι πιθανότατα είναι test points για το γρήγορο 'ελεγχο της συσκευής.

severoum
20-10-14, 22:40
Καλησπέρα

Για τους THOMSON ποια είναι η άποψή σας.
Ποιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομε για τον THOMSON THT501 ή 503.
Τι επεξεργαστή έχουνε?
Ποιο πολύ με ενδιαφέρει η γρήγορη αλλαγή καναλιών και οι Ευανάγνωστες πληροφορίες στο μενού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.