PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

prodromosfan
17-06-10, 15:34
Ρε παιδια διαβασα το thread αλλά δεν εβγαλα ακρη,

εχουμε καμια προταση για αποκωδικοποιητη με dvr που γραφει σε usb
οσο ποιοτικοτερα γινεται και να εχει και προγραμματισμο εγγραφης
εκμεταλλευομενος το epg των καναλιων;
ειτε για sd ή για hd τηλεοραση
και να ειναι και οικονομικος ή best value for money?

πολλα ζηταω ο ατιμος.

tjader
17-06-10, 15:53
Γειά σας και από μένα,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ασχοληθεί με τον αποκωδικοποιητή της On telecoms. Θεωρείται από τους καλούς; (δηλαδή θα έχω είδωλα κλπ. όπως έχει αναφερθεί λίγο πιο πάνω για τους φθηνούς;) Την usb θύρα μπορώ να την χρησιμοποιήσω για εγγραφή;
Να το προσπαθήσω με scart ή hdmi?

Ευχαριστώ

frap
17-06-10, 16:29
Sebu, σαφώς και υπάρχει διαφορά. Το σήμα μέσω scart έχει παρεμβολές, με το xoro που έχω πάρει περνάνε είδωλα στην τηλεόραση όταν παίζει τα αναλογικά.
Αυτό που περιγράφεις μάλλον οφείλεται στο RF loop-through του XORO για την κεραία, παρά στη σύνδεση μέσω SCART. Βάλε εξωρερικά ένα Υ στην κεραία για να δώσεις στο XORO και στην τηλεόραση και θα δεις διαφορά, αν και πάλι μπορεί να υπολείπεται σε ποιότητα με μόνη την ΤV στην κεραία. Πιθανότατα είναι πρόβλημα προσαρμογής του RF του ΧΟRO (και όχι μόνο αυτού του decoder, σχεδόν όλοι το παρουσιάζουν) και να λύνεται με ένα σωστό splitter σήματος (όχι απλό Υ) αλλά όταν όλα γίνουν ψηφιακά λίγο θα μας νοιάζει...

To SCART με το HDMI έχει κάποια διαφορά, με ένα μέσης ποιότητας καλώδιο όμως (και όσο το δυνατόν πιο κοντό) καθώς και για τις αναλύσεις που αναφερόμαστε, όχι δεν θα πρέπει να παρατηρήθεί πρόβλημα παρά μόνο αν το ψάχνεις.

theo251
17-06-10, 16:44
Ρε παιδια διαβασα το thread αλλά δεν εβγαλα ακρη,

εχουμε καμια προταση για αποκωδικοποιητη με dvr που γραφει σε usb
οσο ποιοτικοτερα γινεται και να εχει και προγραμματισμο εγγραφης
εκμεταλλευομενος το epg των καναλιων;
ειτε για sd ή για hd τηλεοραση
και να ειναι και οικονομικος ή best value for money?

πολλα ζηταω ο ατιμος.

ακριβώς κάτι τέτοιο ψάχνω.. Και να αναπαράγει .avi αν γίνεται?????

Siba
17-06-10, 20:09
Με κατι τετοιο (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm) στον media server ειμαι ετοιμος για την ψηφιακη εποχη?:lol:

Κανεις?

nikos93
17-06-10, 20:40
Γειά σας και από μένα,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ασχοληθεί με τον αποκωδικοποιητή της On telecoms. Θεωρείται από τους καλούς; (δηλαδή θα έχω είδωλα κλπ. όπως έχει αναφερθεί λίγο πιο πάνω για τους φθηνούς;) Την usb θύρα μπορώ να την χρησιμοποιήσω για εγγραφή;
Να το προσπαθήσω με scart ή hdmi?

Ευχαριστώ

εγω οποιες δοκιμες εχω πιασει απο τον αποκωδικοποιητη της On ειναι
εγω τον εχω συνδεδεμενο μεσο scart στην τηλεοραση και δεν εχω δει ειδολα δε κανενα απο τα 8 καναλια της DIGEA παρα μονο στο cine+ ελαχιστες φορες
την θυρα usb την εχουν απενεργοποιημενη και λενε οτι ειναι μονο για αναβαθμιση
εννοειτε οτι αν εχεις τηλεοραση που εχει hdmi θα το προτιμησεις

........Auto merged post: nikos93 πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με κατι τετοιο (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm) στον media server ειμαι ετοιμος για την ψηφιακη εποχη?:lol:

αρκετα καλος δεκτης φενετε
απο οτι λεει το πλαισιο υποστιριζει mpeg 4 και εχει και HDMI

Kostas1989
18-06-10, 04:19
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ψηφιακό δέκτη SD για CRT (Sony 32 ιντσών);
Όσο πιό φθηνός τόσο το καλύτερο, αλλα να έχει καλή απεικόνιση!
Κατι value for money δηλαδή...

Τα media markt έχουν προσφορά ένα ΟΚΤΟ SD 35E και το Crypto Redi 50 39E , λένε τίποτα;
Επίσης το Saturn έχει τον Cypto Redi 25 39E...
Τέλος στο multirama έχει τον Hyundai HDT3025 (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0470039&catid=060304) 35Ε

Ποιό μου προτείνετε; (όχι αναγκαστικά απο αυτούς που έγραψα)
Ευχαριστώ!

skapetis
18-06-10, 09:47
Κανεις?

DVB-T να είναι και μετά τα mpeg-2 mpeg-4 είναι θέμα codec. Δεν εχει καμία σχέση με το hardware η κωδικοποίηση των ψηφιακών. Προφανώς για να το αναφέρει στο πλαίσιο, εννοεί (?) ότι συμπεριλαμβάνει το κατάλληλο software στο πακέτο. Αυτό όμως δεν είναι πρόλβημα γιατί και να μην είχε, codecs βρίσκεις

Τώρα, πόσο καλή είναι η κάρτα, δεν ξέρω. Κάνε μια αναζήτηση στο google να βρεις review για να είσαι σίγουρος.

johnt791
18-06-10, 09:55
Είμαι συνδρομητής της on telecoms. Περίμενα να εκπέμπει τα κανάλια της Digea ψηφιακά αλλά δε βλέπω και τίποτα. Υπάρχει κάποιος άλλος συνδρομητής που γνωρίζει τι γίνεται;

Sovjohn
18-06-10, 10:10
Για αποκωδικοποιητή:

Πήρα τον SD της Crystal Audio. Είναι καλύτερος από του Πλαισίου και στην ίδια περιοχή τιμών. Ξεκινάει από 39 Ε ο SD, 44 Ε νομίζω έχει ο SD με γυαλιστερή πρόσοψη, και 65-66 ο HD.

Υπάρχει σε καταστήματα ηλεκτρικών (Κωτσόβολο, Ηλεκτρονική, κτλ), και σε websites.

http://www.skroutz.gr/c/968/psifiakoi-dektes/m/447/Crystal%20Audio.html?o=Crystal+Audio

Βγαίνει και σε HD μορφή, πολύ καλή επίσης.

Τον αγόρασα σύμφωνα με recommendations από το AVClub, που έχει αρκετούς... "καμμένους" με το θέμα ποιότητας εικόνας / ήχου / κτλ. Κάνει τα πάντα.

Περισσότερες πληροφορίες, εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61952

;)

jap
18-06-10, 10:43
Αυτό που περιγράφεις μάλλον οφείλεται στο RF loop-through του XORO για την κεραία, παρά στη σύνδεση μέσω SCART. Βάλε εξωρερικά ένα Υ στην κεραία για να δώσεις στο XORO και στην τηλεόραση και θα δεις διαφορά, αν και πάλι μπορεί να υπολείπεται σε ποιότητα με μόνη την ΤV στην κεραία. Πιθανότατα είναι πρόβλημα προσαρμογής του RF του ΧΟRO (και όχι μόνο αυτού του decoder, σχεδόν όλοι το παρουσιάζουν) και να λύνεται με ένα σωστό splitter σήματος (όχι απλό Υ) αλλά όταν όλα γίνουν ψηφιακά λίγο θα μας νοιάζει...


@frap: Σε ευχαριστώ. Ακριβώς αυτό που λες έχω κάνει (έχω βάλει το μεταλλικό σπλιτεράκι της legrand) και έχω βγάλει εντελώς το loop through αλλά το πρόβλημα παραμένει, καθώς και ο υποβιβασμός του αναλογικού σήματος στην tv (ελαφρά χιονάκια) όταν ανάβει το xoro - στο standby έχω το ειδωλάκι. Κατέληξα ότι φταίει το μέκαψες scart καλώδιο. Στα todo είναι να το προγραμματίσω και στο δεύτερο πολυτηλεκοντρόλ και να αξιωθώ να πάρω ένα hdmi καλώδιο κατάλληλου μήκους γιατί με ένα φτηνό που πήρα 1,5 μέτρα είναι τσίμα-τσίμα.

zartman
18-06-10, 10:44
κ εγώ πήρα τον HD της Crystal Audio από τον Κωτσόβολο, με έκπτωση 15% ( από το κατάστημα της Γλυφάδας ).

prodromosfan
18-06-10, 10:50
κ εγώ πήρα τον HD της Crystal Audio από τον Κωτσόβολο, με έκπτωση 15% ( από το κατάστημα της Γλυφάδας ).

οταν λες εκπτωση;
66 ευρω δεν εχει;
και εγω για αυτον θα παω.

dreadlord
18-06-10, 10:51
Παιδες καλημερα,

Νοτια Προαστια κι εγω, Ηλιουπολη κι ημουν ετοιμος να παω να παρω ενα αποκ..Εχουμε 2 τηλεορασεις, λεπτες αλλα 2 και 4+ χρονια πισω χωρις δεκτες. Εγω δεν εχω προβλημα, οτι καναλια/ποιοτητα εβλεπα χτες προχτες, βλεπω και σημερα. Αξιζει το κοπο να παω να παρω;;

Και μια ερωτηση τεχνικης φυσεως αν ξερετε. Στο σαλονι εχουμε ενα dvd recorder. Στη τηλεοραση συνδεεται με σκαρτ. H κεραια απο τον τοιχο παει στο ντιβιντι και αλλο καλωδιο κεραιας απο το ντιβιντι, παει στη τηλεοραση.

Απ'οτι εχω ακουσει, αν εχεις αποκ. τωρα, θελει συνδεση του με τη τηλεοραση ειτε με σκαρτ ειτε με hdmi και τη κεραια απο το τοιχο τη βαζεις στον αποκ. ΑΝ λεει ομως θελεις να βλεπεις και τα αναλογικα, πρεπει να βαλεις κι εκει αλλο καλωδιο κεραιας να φευγει απο τον αποκ. προς τη τιβι.

Μπορει να μου πει καποιος αν αυτη η συνδεσμολογια ισχυει; Κι αν δηλαδη εχουμε τον αποκ. και θελει αυτες τις συνδεσεις..για να λειτουργησουμε μετα το dvd recorder, θελει βαζε-βγαζε τα καλωδια;;

thanks

Υ.Γ. Το καναλι με τις μπαρες ειναι το 902 το οποιο ακομα δεν εχει εξασκησει το δικαιωμα του να εκπεμψει ψηφιακα.

zartman
18-06-10, 11:01
οταν λες εκπτωση;
66 ευρω δεν εχει;
και εγω για αυτον θα παω.

Ναι 66 αλλά με την έκπτωση πάει στα 56!

hellenicsun
18-06-10, 11:25
Καλημέρα σε όλους!

Έχω τη τηλεόραση LG 42LG5000 και πριν από λίγο αγόρασα και τον αποκωδικοποιητή Turbo-X HD-1000. Μαζί πήρα και ένα καλώδιο HDMI της Speedlink ώστε να εκμεταλλευτώ στο έπακρο την ψηφιακή εικόνα (λέμε τώρα).

Το πρόβλημα είναι πως μέσω της θύρας HDMI η τηλεόραση αναφέρει πως δεν υπάρχει σήμα ενώ μέσω Scart όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα! Μάλιστα μέσω της επιλογής θύρας στη τηλεόραση, η HDMI (και οι τρείς που δοκίμασα) φαίνονται ως ανενεργές!

Δε μπορώ να καταλάβω αν είναι πρόβλημα της τηλεόρασης, πρόβλημα του καλωδίου, πρόβλημα του αποκωδικοποιητή ή κι εγώ δε ξέρω τι.

Έχουμε καμία ιδέα/πρόταση; Σε μια ώρα θα πάω και πάλι στο Πλαίσιο καθώς θα αγοράσω ακόμη έναν αποκωδικοποιητή. Αν πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή, να τη κάνω άμεσα.

prodromosfan
18-06-10, 12:03
Ναι 66 αλλά με την έκπτωση πάει στα 56!

το ακουσα τωρα στο ραδιο, η ηλεκτρονικη ομως
(λες να ειναι και ο κωτσοβολος; )
εχει εκπτωση 15% σε ολους τους αποκωδικοποιητες.

παω να τσιμπησω ενα τωρα που θα βγω

με 56 ευρω και hd είναι λουκουμι.

zartman
18-06-10, 12:19
το ακουσα τωρα στο ραδιο, η ηλεκτρονικη ομως
(λες να ειναι και ο κωτσοβολος; )
εχει εκπτωση 15% σε ολους τους αποκωδικοποιητες.

παω να τσιμπησω ενα τωρα που θα βγω

με 56 ευρω και hd είναι λουκουμι.

απο κωτσοβολο το έχουν πάρει πολλοί όπως γράφει και στο avclub.gr.

tjader
18-06-10, 14:07
Είμαι συνδρομητής της on telecoms. Περίμενα να εκπέμπει τα κανάλια της Digea ψηφιακά αλλά δε βλέπω και τίποτα. Υπάρχει κάποιος άλλος συνδρομητής που γνωρίζει τι γίνεται;

Καλημέρα,

Είμαι και γω συνδρομητής της On και τα βλέπω μια χαρά από σήμερα το πρωί. Έχεις κάνει ῾αναζήτηση ψηφιακών καναλιών᾽ από τις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή;

........Auto merged post: tjader πρόσθεσε 79 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω οποιες δοκιμες εχω πιασει απο τον αποκωδικοποιητη της On ειναι
εγω τον εχω συνδεδεμενο μεσο scart στην τηλεοραση και δεν εχω δει ειδολα δε κανενα απο τα 8 καναλια της DIGEA παρα μονο στο cine+ ελαχιστες φορες
την θυρα usb την εχουν απενεργοποιημενη και λενε οτι ειναι μονο για αναβαθμιση
εννοειτε οτι αν εχεις τηλεοραση που εχει hdmi θα το προτιμησεις

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

Δοκίμασα scart και hdmi και οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές, σχεδόν δεν τις βλέπεις. Βέβαια όταν είμαι με hdmi όλα τα κανάλια παίζουν 4:3, εκτός από τον ΣΚΑΙ που το γυρνάει αυτόματα σε 16:9(!?), ενώ σε scart όλα είναι σε 16:9.
Καλή η ποιότητα εικόνας με τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή (της On), αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα εγγραφής.

Arkady
18-06-10, 17:09
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με το θέμα, γενικά είναι καλύτερη η αγορά ενός αμιγούς αποκωδικοποιητή ή ενός multimedia player με ενσωματωμένο mpeg4 αποκωδικοποιητή?

Kostas1989
18-06-10, 19:52
Έχουμε μια τηλεόραση Plasma 40-42 ιντσων με ενσωματομένο δέκτη, τα βλέπει τα κανάλια, τα εγκατέστησε, όμως έχω μόνο ήχο και η εικονα είναι μαύρη...
Ξέρετε τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ!

mephisto
18-06-10, 20:05
μπορεις να παρεις εναν αποκωδικοποιητη γιατι αυτη που εχεις δεν εχει mpeg4 εχει mpeg2...

wesker
18-06-10, 20:14
Τρίχες.... 5 Κανάλια όλα κι όλα και αυτά με ίδια ποιότητα με τα αναλογικά. Κρίμα τον HDMI αποκωδικοποιητή που πήρα.... Πάει για επιστροφή αύριο.... Τελικά η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για την ψηφιακή εποχή....

Kostas1989
18-06-10, 20:33
μπορεις να παρεις εναν αποκωδικοποιητη γιατι αυτη που εχεις δεν εχει mpeg4 εχει mpeg2...

Γι αυτό έχω μόνο ήχο;

tsiouficto
18-06-10, 20:36
Τρίχες.... 5 Κανάλια όλα κι όλα και αυτά με ίδια ποιότητα με τα αναλογικά. Κρίμα τον HDMI αποκωδικοποιητή που πήρα.... Πάει για επιστροφή αύριο.... Τελικά η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για την ψηφιακή εποχή....

Δεν χρειάζεται να αγανακτείς. Η αγορά σου δεν πάει χαμένη. Το ότι πήρες ένα μηχάνημα για να βλέπεις 5 κανάλια σε μέτρια ποιότητα, δεν σημαίνει κάτι. Γιατί μπορεί τον Σεπτέμβρη να μπουν στο μπουκέτο 15 κανάλια, να μπει και η ΕΡΤ και γιατί όχι, να γίνει και καμία προβολή σε HD. Ξέρω ότι πολλοί θα γελάνε τώρα και θα μιλήσουν για το Ελλάντα κτλ κτλ, αλλά από την άλλη να είμαστε και λίγο πιο εγκρατείς. Ποιος περίμενε από την πρώτη μέρα να δουν κοσμογονικές αλλαγές. Διότι κακά τα ψέμματα, η ψηφιακή εποχή ξεκινάει από σήμερα, που πήρε σήμα η Αθήνα. Ξέρω ότι ακούγεται πολύ άσχημο, αλλά σκεφτείτε σαν καναλάρχης. Σήμερα πήραν σήμα 5εκατ. άνθρωποι. Άρα ότι γινόταν μέχρι σήμερα το έβλεπαν σαν τεστ.

Άσε λοιπόν το κουτί να υπάρχει, και το βάζεις από Φθινόπωρο. Γιατί σίγουρα σε κάποια φάση θα χρειαστεί να ξαναπάρεις, αν είναι να τον επιστρέψεις αύριο. Βέβαια θα μου πεις ότι έμμεσα σε εξαπάτησαν (αν και διαφωνώ με όποιον ισχυρίζεται κάτι τέτοιο), αλλά με την ίδια λογική εξαπατημένοι θα πρέπει να νιώθουν και όλοι όσοι έχουν αγοράσει LCD τηλεοράσεις για να βλέπουν μόνο τηλεόραση. Το σημερινό marketing είναι πολύ ύπουλο. Αλλά είναι διαφορετικό να αγοράζεις ένα RedBull και να αναρρωτιεσαι γιατί δεν έβγαλες φτερά, και άλλο να σκας 2000€ και να λες γιατί το Star δεν μου δείχνει 3D την Λαμπίρη. Το θέμα είναι ότι αγοράζουμε με την ίδια ευκολία το RedBull και την 3D Samsung.

Από την μία θέλει ψάξιμο, ώστε να είσαι έτοιμος να δέχεσαι τις συνέπειες, και από την άλλη υπομονή να περάσει λίγο καιρός. Αν θες άλλο ένα παράδειγμα, δες την Νοβα. Αν βάλεις με την μία το HD πρόγραμμα, και καταλήξεις να βλέπεις 1 αγώνα τον μήνα, και 2 ταινίες την εβδομάδα, θα νιώσεις εξαπατημένος και με το δίκιο σου. Άσε λοιπόν να βάλουν οι άλλοι πρώτα, και μετά ακολούθα... :whistle:

Siba
18-06-10, 21:58
Γι αυτό έχω μόνο ήχο;
Για αυτο.

Κοιτα το 10 (http://www.digea.gr/content002004.html).

Simpleton
18-06-10, 22:53
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με το θέμα, γενικά είναι καλύτερη η αγορά ενός αμιγούς αποκωδικοποιητή ή ενός multimedia player με ενσωματωμένο mpeg4 αποκωδικοποιητή?
Αν δεν κάνω λάθος, όταν τα media player διαφημίζουν το MPEG-4, αναφέρονται στην αναπαραγωγή αρχείων από δίσκους USB/κάρτες μνήμης/τοπικό δίκτυο. Συνήθως δεν έχουν δέκτη DVB-T, εκτός αν δώσεις το κατιτίς παραπάνω και αγοράσεις το «βαρύ πυροβολικό», π.χ.:
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0446453&catid=020805

skapetis
18-06-10, 23:10
Τρίχες.... 5 Κανάλια όλα κι όλα και αυτά με ίδια ποιότητα με τα αναλογικά. Κρίμα τον HDMI αποκωδικοποιητή που πήρα.... Πάει για επιστροφή αύριο.... Τελικά η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για την ψηφιακή εποχή....

Κράτησέ τον καλυτερα. Όταν κοπεί το αναλογικό σήμα και βλέπεις χιόνια, πιθανό να σου φανεί χρήσιμος :p

BTW, δεν ξέρω τί εικόνα βλέπετε εκεί κάτω, εδώ όμως όταν ξεκίνησε η digea έκαναν μερικές μέρες να ρεγουλάρουν το σήμα. Ειδικά το Μακεδονία ήταν πολύ χάλια.

Siba
18-06-10, 23:19
Φιλος απο Μαρουσι αναφερει πολυ καλη εικονα απο DVB-T καλυτερη απο DVD.

Arkady
18-06-10, 23:57
Αν δεν κάνω λάθος, όταν τα media player διαφημίζουν το MPEG-4, αναφέρονται στην αναπαραγωγή αρχείων από δίσκους USB/κάρτες μνήμης/τοπικό δίκτυο. Συνήθως δεν έχουν δέκτη DVB-T, εκτός αν δώσεις το κατιτίς παραπάνω και αγοράσεις το «βαρύ πυροβολικό», π.χ.:
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0446453&catid=020805

Α, εγώ νόμιζα ότι υπήρχαν media players με ενσωματωμένο DVB-T και με τιμές κάτω των 100€, όχι ότι απλά μπορούν να "παίξουν" mpeg4 αρχεία...
249€ είναι πολύ off-budget, χώρια που δεν είναι εποχές για "ηρωισμούς"...:(

jap
19-06-10, 09:31
Όπως έγραψα κι αλλού, ακόμα και ο Γαλαξίας και τα ΑΒ έχουν κάποια μέκαψες, δεν έχει νόημα αυτό που γράφεις αν δεν αναφέρεις συγκεκριμένα μοντέλα και τιμές.

kostas125
19-06-10, 12:37
Συναδελφοι εχει παρει καποιος απο εσας αυτον HT1900 Neos http://www.shls.gr/product.asp?catid=2626 ???

Καμια γνωμη γιατι ψηνομαι να τον παρω????

malawi
19-06-10, 14:53
τον πηρα μολις σημερα φιλε μου. ειχα παρει τον lemm τ200 ο οποιος εδειχνε πολυ καλος αλλα ξαφνικα μου εβγαλε προβλημα με την hdmi. πηγα πισω στο μαγαζι που τον πηρα και μου εδωσαν ως καλυτερο τον neos. και πραγματι ετσι φαινεται... απλα κανει τα παντα, καλη ποιοτητα κατασκευης κτλ κτλ. το μονο αρνητικο που το εχω δει σε ολους τους δεκτες που εχω χειριστει ειναι το τρελο τηλεκοντρολ. αλλα το ελυσα και αυτο προγραμματιζοντας ενα universal τηλεκοντρολ που ετυχε να εχω

kostas125
19-06-10, 15:28
τον πηρα μολις σημερα φιλε μου. ειχα παρει τον lemm τ200 ο οποιος εδειχνε πολυ καλος αλλα ξαφνικα μου εβγαλε προβλημα με την hdmi. πηγα πισω στο μαγαζι που τον πηρα και μου εδωσαν ως καλυτερο τον neos. και πραγματι ετσι φαινεται... απλα κανει τα παντα, καλη ποιοτητα κατασκευης κτλ κτλ. το μονο αρνητικο που το εχω δει σε ολους τους δεκτες που εχω χειριστει ειναι το τρελο τηλεκοντρολ. αλλα το ελυσα και αυτο προγραμματιζοντας ενα universal τηλεκοντρολ που ετυχε να εχω

Να σαι καλα φιλος. Και εγω εκει εχω καταληξει και θα παω να τον παρω. Τον βρισκω γυρω στα 70€. :oneup:

high tech
19-06-10, 18:05
Καλησπέρα παιδιά. Έχω αγοράσει τον Turbo-X SD 1000 και από θέμα ποιότητας εικόνας δεν έχω παράπονο. Θέλω να ρωτήσω για ένα θέμα που προέκυψε και αν μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει ας το κάνει. Όταν κάνω εγγραφή μέσω του ανωτέρω δέκτη μου δίνει αρχεία με προέκταση dvr τα οποία για να τα δεις στον υπολογιστή πρέπει να τα μετατρέψεις με κατάλληλο λογισμικό σε mpeg ή avi. Στο μενού του δέκτη έχει ρύθμιση "τύπος αρχείων εγγραφής PS ή TS" εκ των οποίων ο TS δίνει τα παραπάνω αρχεία (dvr) ενώ ο PS (όπως έμαθα μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο) δίνει αρχεία mpeg. Το πρόβλημα είναι ότι, όπως και να το ρυθμίσεις είτε στο PS είτε στο TS, τα αρχεία είναι πάντα dvr οπότε μπλέκεις με τις απαραίτητες κατοπινές μετατροπές αυτών. Μήπως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα και να δίνονται απ'ευθείς αρχεία mpeg; (Κάπου διάβασα ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει μόνο στα ιδιωτικά κανάλια που εκπέμπουν σε mpeg4, ενώ στα κρατικά με το mpeg2 οι εγγραφές δίνουν αρχεία mpeg). Ευχαριστώ.

Simpleton
19-06-10, 18:07
Όσοι συν-Linux-ίτες έχετε δέκτη στον υπολογιστή, ποιό εργαλείο χρησιμοποιείτε για την εγγραφή του προγράμματος της Digea; Το Kaffeine κάνει τη δουλειά, αλλά ψάχνω κάτι σε κονσόλα.

Όταν κάνω dumpstream με τον mplayer, στο αρχείο που προκύπτει ακόμα και ο ίδιος δεν εντοπίζει βίντεο και παίζει μόνο τον ήχο. Αυτό δεν συμβαίνει με τα κανάλια της ΕΡΤ (MPEG-2). Υπάρχει πρόβλημα, επειδή στο transport stream περιμένει να βρει MPEG-2 και όχι MPEG-4 ή κάνω εγώ κάτι λάθος;

dvm
19-06-10, 18:54
Παιδιά καλησπέρα. Πήρα για τον πατέρα μου τον αποκωδικοποιητή της Crystal Audio (HD). Έχω όμως πρόβλημα. Δεν πιάνει τα ψηφιακά. Αν και από το passthrough τα αναλογικά φαίνονται εντάξει, παρατήρησα, στην χειροκίνητη αναζήτηση ότι αν κουνήσω ελαφρά την είσοδο της κεραίας κάποιες φορές πιάνει σήμερα (εκεί που λέει ποιότητα). Αν αφήσω το καλώδιο χάνει πάλι το σήμα.

Τι να κάνω; Να το πάω πίσω στον Κωτσόβολο και να πάρω άλλο; Δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος νόμος νομίζω; Ότι εφόσον παρουσιάσει πρόβλημα, μπορώ σ'ένα εξάμηνο μέσα να ζητήσω καινούργιο; Να ψάξω να βρω μεγαλύτερο βύσμα για το καλώδιο της κεραίας; Αν και νομίζω ότι δεν φταίει το βύσμα, αφού τα αναλογικά τα πιάνει οκ. Μήπως κάποια επαφή εσωτερικά είναι χαλασμένη;

furious99
19-06-10, 20:21
Παιδιά καλησπέρα. Πήρα για τον πατέρα μου τον αποκωδικοποιητή της Crystal Audio (HD). Έχω όμως πρόβλημα. Δεν πιάνει τα ψηφιακά. Αν και από το passthrough τα αναλογικά φαίνονται εντάξει, παρατήρησα, στην χειροκίνητη αναζήτηση ότι αν κουνήσω ελαφρά την είσοδο της κεραίας κάποιες φορές πιάνει σήμερα (εκεί που λέει ποιότητα). Αν αφήσω το καλώδιο χάνει πάλι το σήμα.


Πρωτα αλλαξε το καλωδιο της κεραιας, απο οτι αναφερεις "το κουναω και πιανει" μπορει να βραχυκυκλωνει...
Αν δεν παιρνεις απο μπριζα τοιχου (κεντρικη) και παιρνεις απο καλωδιο κεραιας κατευθειαν, καλο ειναι το βυσμα του να στο αλλαξει ηλεκτρολογος...

dvm
19-06-10, 21:11
Δοκίμασα 2 καλώδια, αυτό που είχε ήδη ο πατέρας μου και αυτό που πήρα για να πάει από τον αποκωδικοπιοητή στην τηλεόραση. Και με τα 2 το ίδιο πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα και μια εσωτερική κεραία (από 14" Σόνυ) κι εκεί τίποτα.

furious99
19-06-10, 22:34
Δοκίμασα 2 καλώδια, αυτό που είχε ήδη ο πατέρας μου και αυτό που πήρα για να πάει από τον αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση. Και με τα 2 το ίδιο πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα και μια εσωτερική κεραία (από 14" Σόνυ) κι εκεί τίποτα.

Περιεργο, εχω τον ιδιο και δε εχω προβλημα.
Το καλωδιο απο την κεραια παει στο "ΙΝ", ετσι δεν το χεις;
Αν μπορεις δοκιμασε και σε αλλο σπιτι... Στην τελικη επικοινωνεις με το καταστημα που τον πηρες, ειναι υποχρεωμενοι εντος 10 εργασιμων απο την αγορα να στον αλλαξουν (πες τους να τον δοκιμασουν επιτοπου, αν μπορουν)...

Galactica
19-06-10, 22:40
Υποψιν οτι το σημα DIGEA δεν ειναι Φουλ HD λογο καποιον προβληματων που εχουν που παει να πει οταν του χρονου δοσουν φουλ HD οτι μηχανακια η CI αγορασουμε τωρα θα πρεπει να αναβαθμιστουν αν γινεται η να αγορασουμε καινουργεια.

furious99
19-06-10, 22:55
Υποψιν οτι το σημα DIGEA δεν ειναι Φουλ HD λογο καποιον προβληματων που εχουν που παει να πει οταν του χρονου δοσουν φουλ HD οτι μηχανακια η CI αγορασουμε τωρα θα πρεπει να αναβαθμιστουν αν γινεται η να αγορασουμε καινουργεια.

Οι αποκωδικοποιητες αυτοι ανεβαινουν μεχρι και 1080i, που ειναι το μεγιστο που μπορει να εκπεμψει ενας σταθμος σε DVB-T. Κανουν και για το αυριο... Ηταν επιλογη των καναλιων της Digea να εμπεμπουν σε χαμηλες προδιαγραφες (γιατι προφανως αγορασαν οτι φτηνοτερο μπορουσαν σε εξοπλισμο), το σημα της ΕΡΤ (τα 4 ψηφιακα καναλια) παροτι ειναι MPEG2 ειναι συγκρισιμης ποιοτητας με αυτο της Digea, γιατι η ΕΡΤ ειχε αγορασει καλα μηχανηματα (πληρωσαν τα κοροιδα βεβαια)...

dvm
20-06-10, 01:04
Θα το δοκιμάσω μάλλον στο δικό μου που τα πιάνω καλά τα ψηφιακά στην κάρτα τηλεόρασης. Βασικά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι κάτι δεν θα κάνει καλή επαφή μέσα, γιατί αν ήταν τελείως ξεχαρβαλωμένο το βύσμα ούτε τα αναλογικά θα μπορούσε να δείξει από το pass through που έχει. Αυτό που λες για την αλλαγή, να μου τον αλλάξουν επιτόπου, εννοείς παίρνω άλλο και φεύγω έτσι; Όχι να το πάμε σε service και βλέπουμε. Όχι ότι βιάζομαι, αλλά είναι και το γαμώτο.

Α μιας και έχεις το ίδιο κάνεις ένα κόπο; Στον χειροκίνητο συντονισμό, η ποιότητα σου μένει σταθερή; Γιατί εμένα όποτε το κούναγα, ποτέ δεν έμεινε σταθερή, ανεβοκατέβαινε σαν τρελή η μπάρα.

gtklocker
20-06-10, 01:37
Όσοι συν-Linux-ίτες έχετε δέκτη στον υπολογιστή, ποιό εργαλείο χρησιμοποιείτε για την εγγραφή του προγράμματος της Digea; Το Kaffeine κάνει τη δουλειά, αλλά ψάχνω κάτι σε κονσόλα.

Όταν κάνω dumpstream με τον mplayer, στο αρχείο που προκύπτει ακόμα και ο ίδιος δεν εντοπίζει βίντεο και παίζει μόνο τον ήχο. Αυτό δεν συμβαίνει με τα κανάλια της ΕΡΤ (MPEG-2). Υπάρχει πρόβλημα, επειδή στο transport stream περιμένει να βρει MPEG-2 και όχι MPEG-4 ή κάνω εγώ κάτι λάθος;
Γίνεται να πιάσει usb tv ψηφιακά; Τι λές τώρα; :D

Με ποιο πρόγραμμα η προβολή; (αν μπορείς απάντησε μέσω pm)

dvm
20-06-10, 01:43
@gtklocker: Ναι ρε συ, εγώ έχω της AverMedia το VolarHX μια χαρά τα έπιασε (σε windows όμως με WMC). Αλλά φαντάζομαι και σε linux κάποιο πρόγραμμα θα τα καταφέρνει.

furious99
20-06-10, 03:58
Α μιας και έχεις το ίδιο κάνεις ένα κόπο; Στον χειροκίνητο συντονισμό, η ποιότητα σου μένει σταθερή; Γιατί εμένα όποτε το κούναγα, ποτέ δεν έμεινε σταθερή, ανεβοκατέβαινε σαν τρελή η μπάρα.

Σταθερη ειναι ναι... Και δεν κουνιεται καθολου το βυσμα, δεν εχει καθολου παιξιμο...

dvm
20-06-10, 14:27
Ok, σ'ευχαριστώ. Αύριο τους το πάω πίσω και ζητάω καινούργιο.

didaskalo
20-06-10, 14:59
dvm ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα και να στον αντικαταστήσουν άμεσα...αλλά να σε ενημερώσω πως σε 2 καταστήματα που έψαξα χτές να βρώ τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή,είχε εξαντληθεί.Καλά ήμουν και λίγο γκαντέμης γιατί στο ένα απο τα 2 καταστήματα, την ώρα που έφτασα τσίμπαγε κάποιος το τελευταίο κομμάτι :p

dims321
20-06-10, 15:39
Καλησπέρα παιδιά

Εχθές αγόρασα τον SD (CD-SDR) και τον συνέδεα σε μία crt Sony 10ετίας. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι εξής πρόβλημα :

Ενώ εμφανίζεται η αρχική οθόνη με τις επιλογές (γλώσσας κλπ) εν τούτοις δεν «ακουει» σε καμία εντολή από το κοντρολ, μένουν τα πάντα παγωμένα. Η μπαταρία του κοντρολ είναι οκ και το μηχάνημα φαίνεται να λειτουργεί σωστά αφού η τηλεόραση το αναγνωρίζει ως περιφερειακή συσκευή. Το πρόβλημα είναι μάλλον στην επικοινωνία της συσκευής με το κοντρολ.

Τι μπορεί να φταίει?

Αυτό έγινε εχθές.

Σήμερα, τα πάντα είναι νεκρά. Δεν βγαίνει η αρχική οθόνη της συσκευής ούτε η τηλεόραση την «βλέπει». Ακόμα και με όλα τα καλώδια συνδεδεμένα η τηλεόραση δεν επηρεάζεται πουθενά από την παρουσία της συσκευής ενώ υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να είχε γυρίσει αυτόματα στην επιλογή AV. Ακόμα και αν το πάω χειροκίνητα η οθόνη απλά μαυρίζει χωρίς να δείχνει κάτι.

Υπάρχει εξήγηση?

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια
Δημήτρης

jean122
20-06-10, 17:46
Παιδιά, καλησπέρα. Προχτές βάλαμε στην τηλεόρασή μας μία κάρτα αποκωδικοποιητή. Μολαταύτα αντί να πιάνουμε τα ψηφιακά κανάλια, έχουμε μόνο ήχο και όχι εικόνα! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί;

@ ADSLgr.com All rights reserved.