PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

xartemporas
20-06-10, 17:57
Γεια σας παιδες..εχω μερικες αποριες, αν μπορει να βοηθησει καποιος, καλως...

Εχω την Monitor-Tv LG M2262D 21.5'', η οποια εχει ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη MPEG4. Ειμαι Αθηνα, Ανω Πατησια και μεχρι στιγμης δεν εχω δει διαφορα στο σημα..Συνεχιζει να λειτουργει το ιδιο, με τα τεσσερα φηφιακα καναλια της ερτ(τα οποια ουτως η αλλως εκπεμπουν με MPEG2 σημα) και τα υπολοιπα σε αναλογικο σημα. Στο site της Digea γραφει οτι αν εχεις τηλεοραση με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη MPEG4 ή H.264, δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω. Το εψαξα γιατι ηθελα να δω αν χρειαζεται συγκεκριμενα Η.264.Γενικως τις διαφορες παντος MPEG4 και H.264 δεν τις ξερω..

Ελπιζω καποιος που μενει Αθηνα και εχει το συγκεκριμενο μοντελο τηλεορασης να μπορει να βοηθησει...
Και Γενικως οποιοσδηποτε που μπορει να παρεχει καποια χρησιμη πληροφορια ειναι ευπροσδεκτος....

Ευχαριστω προκαταβολικα! ;)

deniSun
20-06-10, 18:00
Παιδιά, καλησπέρα. Προχτές βάλαμε στην τηλεόρασή μας μία κάρτα αποκωδικοποιητή. Μολαταύτα αντί να πιάνουμε τα ψηφιακά κανάλια, έχουμε μόνο ήχο και όχι εικόνα! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί;

Δεν είναι mpeg4 η κάρτα που έβαλες.

xartemporas
20-06-10, 18:00
Παιδιά, καλησπέρα. Προχτές βάλαμε στην τηλεόρασή μας μία κάρτα αποκωδικοποιητή. Μολαταύτα αντί να πιάνουμε τα ψηφιακά κανάλια, έχουμε μόνο ήχο και όχι εικόνα! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί;

Απ'οτι εχω διαβασει με αποκωδικοποιητες MPEG2 εχει μονο ηχο κ οχι εικονα..
Αρα μαλλον θα χρειαστεις ενα καινουριο αποκοδικωποιητη MPEG4, η μια τηλεοραση με ενσωματωμενo MPEG4 αποκοδικωποιητη..

furious99
20-06-10, 18:10
Δεν είναι mpeg4 η κάρτα που έβαλες.

Αυτο, ή ειναι MPEG4 και δεν την αναγνωριζει η TV...

Simpleton
20-06-10, 18:44
Γίνεται να πιάσει usb tv ψηφιακά; Τι λές τώρα; :D

Με ποιο πρόγραμμα η προβολή; (αν μπορείς απάντησε μέσω pm)
Υπάρχουν και κάρτες PCI, ExpressCard κ.λπ., αλλά σωστά μάντεψες, έχω ένα USB stick (Pinnacle 320e), το οποίο αγόρασα πριν από τέσσερα χρόνια.

Για οποιαδήποτε δουλειά αναπαραγωγής έχω τον (S)Mplayer. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μέχρι στιγμής, όταν γράφω το «αγνό» stream από τη κάρτα:

mplayer dvb://SKAI -dumpstream -dumpfile SKAI.ts
και του το δίνω, ο mplayer περιμένει να βρει MPEG-2. Γι' αυτό δεν έχει πρόβλημα με τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Αν του πω όμως να χρησιμοποιήσει άλλον demultiplexer (-demuxer lavf), τότε παίζουν και τα MPEG-4.

Φανερός Πράκτωρ
20-06-10, 18:46
χαχαχα πατέντες...!!!

nnn
20-06-10, 18:56
Καλησπέρα παιδιά

Εχθές αγόρασα τον SD (CD-SDR) και τον συνέδεα σε μία crt Sony 10ετίας. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι εξής πρόβλημα :

Ενώ εμφανίζεται η αρχική οθόνη με τις επιλογές (γλώσσας κλπ) εν τούτοις δεν «ακουει» σε καμία εντολή από το κοντρολ, μένουν τα πάντα παγωμένα. Η μπαταρία του κοντρολ είναι οκ και το μηχάνημα φαίνεται να λειτουργεί σωστά αφού η τηλεόραση το αναγνωρίζει ως περιφερειακή συσκευή. Το πρόβλημα είναι μάλλον στην επικοινωνία της συσκευής με το κοντρολ.

Τι μπορεί να φταίει?

Αυτό έγινε εχθές.

Σήμερα, τα πάντα είναι νεκρά. Δεν βγαίνει η αρχική οθόνη της συσκευής ούτε η τηλεόραση την «βλέπει». Ακόμα και με όλα τα καλώδια συνδεδεμένα η τηλεόραση δεν επηρεάζεται πουθενά από την παρουσία της συσκευής ενώ υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να είχε γυρίσει αυτόματα στην επιλογή AV. Ακόμα και αν το πάω χειροκίνητα η οθόνη απλά μαυρίζει χωρίς να δείχνει κάτι.

Υπάρχει εξήγηση?

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια
Δημήτρης
Δοκιμάζεις τον δέκτη σε άλλη τηλεόραση, αλλά μάλλον είναι χαλασμένος.

Καλώς ήρθες.

prodromosfan
20-06-10, 19:18
Γεια σας παιδες..εχω μερικες αποριες, αν μπορει να βοηθησει καποιος, καλως...

Εχω την Monitor-Tv LG M2262D 21.5'', η οποια εχει ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη MPEG4. Ειμαι Αθηνα, Ανω Πατησια και μεχρι στιγμης δεν εχω δει διαφορα στο σημα..Συνεχιζει να λειτουργει το ιδιο, με τα τεσσερα φηφιακα καναλια της ερτ(τα οποια ουτως η αλλως εκπεμπουν με MPEG2 σημα) και τα υπολοιπα σε αναλογικο σημα. Στο site της Digea γραφει οτι αν εχεις τηλεοραση με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη MPEG4 ή H.264, δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω. Το εψαξα γιατι ηθελα να δω αν χρειαζεται συγκεκριμενα Η.264.Γενικως τις διαφορες παντος MPEG4 και H.264 δεν τις ξερω..

Ελπιζω καποιος που μενει Αθηνα και εχει το συγκεκριμενο μοντελο τηλεορασης να μπορει να βοηθησει...
Και Γενικως οποιοσδηποτε που μπορει να παρεχει καποια χρησιμη πληροφορια ειναι ευπροσδεκτος....

Ευχαριστω προκαταβολικα! ;)

εχω το m2062d και θα πρεπει να κανεις αναζητηση για τα εξτρα καναλια
απο το panel μπροστα ή απο το τηλεκοντρολ
Μενου->Ρυθμιση->Μη αυτ. Συντ/σμος->Στο πανελ που βγαζει εκει που λεει TV
πατας αριστερο βελακι να παει DTV.
UHF channel 048 νομιζω πατας ενημερωση και εισαι ετοιμος

απο τη λιστα καναλιων θα τα βρεις στη λιστα με τα ψηφιακα καναλια.

Υποψην ετσι θα εχεις και τα αναλογικα mega/ant1 κλπ και τα ψηφιακα mega/ant1 κλπ.

metalmike
20-06-10, 20:41
Μια ερωτησουλα...εχω την lg 32lh3000 (firmware version 3.65) και εβαλα τα ψηφιακα καναλια στις θεσεις που ηθελα αναμεσα στα αναλογικα αλλα εχω ενα προβλημα...εχω τα εξης στις 6 πρωτες θεσεις:

1)MEGA
2)ANT1
3)STAR
4)ERT1
5)NET
6)ALPHA

oλα ψηφιακα δηλαδη εκτος απο το 4 και το 5. Oταν παταω τα νουμερα βγαινουν ολα κανονικα οταν ομως χρησιμοποιω το κουμπι P το οποιο αλλαζει καναλια το ενα μετα το αλλο οταν βρισκομαι πχ στο 3 και παταω το επανω με παει κατευθειαν στο 6 αντι για το 4. Εκει που οριζεις τη σειρα των καναλιων εχει μια επιλογη που λεγεται παραλειψη, νομιζω αυτη εχει σχεση, εκανα δοκιμες αλλα δεν καταφερα κατι (εχω παραλειψει τα 4 "παλια" ψηφιακα καναλια). Κανεις που να γνωριζει;

singara
20-06-10, 20:59
παιδιά έχω και γω
μια lg m237wd
ενοω μου τα εχει συντοσει ολα τα κανάλια δεν εχει ηχώ ούτε εικόνα
και μου βγάζει ενα μήνυμά εκπομπή HD
αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι ειναι αυτό και τελικά χρειάζομαι αποκωδικοποιητή

prodromosfan
20-06-10, 21:26
Oταν παταω τα νουμερα βγαινουν ολα κανονικα οταν ομως χρησιμοποιω το κουμπι P το οποιο αλλαζει καναλια το ενα μετα το αλλο οταν βρισκομαι πχ στο 3 και παταω το επανω με παει κατευθειαν στο 6 αντι για το 4. Εκει που οριζεις τη σειρα των καναλιων εχει μια επιλογη που λεγεται παραλειψη, νομιζω αυτη εχει σχεση, εκανα δοκιμες αλλα δεν καταφερα κατι (εχω παραλειψει τα 4 "παλια" ψηφιακα καναλια). Κανεις που να γνωριζει;

συνηθισμνο "προβλημα" γιατι οι tv διαχωριζουν το ψηφιακο απο το αναλογικο σημα.

και οι sharp/sony/lg το ιδιο κανουν

nnn
20-06-10, 21:28
παιδιά έχω και γω
μια lg m237wd
ενοω μου τα εχει συντοσει ολα τα κανάλια δεν εχει ηχώ ούτε εικόνα
και μου βγάζει ενα μήνυμά εκπομπή HD
αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι ειναι αυτό και τελικά χρειάζομαι αποκωδικοποιητή
Χρειάζεσαι mpeg-4 δέκτη.

prodromosfan
20-06-10, 21:29
παιδιά έχω και γω
μια lg m237wd
ενοω μου τα εχει συντοσει ολα τα κανάλια δεν εχει ηχώ ούτε εικόνα
και μου βγάζει ενα μήνυμά εκπομπή HD
αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι ειναι αυτό και τελικά χρειάζομαι αποκωδικοποιητή

συμβουλεψου το manual.

dims321
20-06-10, 23:27
Δοκιμάζεις τον δέκτη σε άλλη τηλεόραση, αλλά μάλλον είναι χαλασμένος.

Καλώς ήρθες.


Καλώς σας βρήκα

Οκ κατάλαβα, μου έπεσε το λαχείο.
Επειδή δεν έχω άλλη τηλεόραση αύριο είμαι για Κωτσόβολο

ευχαριστώ παιδιά

xartemporas
21-06-10, 00:52
εχω το m2062d και θα πρεπει να κανεις αναζητηση για τα εξτρα καναλια
απο το panel μπροστα ή απο το τηλεκοντρολ
Μενου->Ρυθμιση->Μη αυτ. Συντ/σμος->Στο πανελ που βγαζει εκει που λεει TV
πατας αριστερο βελακι να παει DTV.
UHF channel 048 νομιζω πατας ενημερωση και εισαι ετοιμος

απο τη λιστα καναλιων θα τα βρεις στη λιστα με τα ψηφιακα καναλια.

Υποψην ετσι θα εχεις και τα αναλογικα mega/ant1 κλπ και τα ψηφιακα mega/ant1 κλπ.

Το βρηκα μετα, ναι..το εψαξα..Ευχαριστω παντος ρε μαγκα οπως κ να εχει!!Να σαι καλα..
Παντως γενικα εκτος απο το σκαι τα υπολοιπα δεν εχουν κ τοσο καλη εικονα, τουλαχιστον οσο περιμενα.Ασε που εκπεμπουν κ σε 4:3...Ξενερωμα..

Gordito
21-06-10, 00:58
Eχει βαλει κανεις Mpeg4 δεκτη σε υπολογιστη;
Τι εχετε να πειτε;

Μιας και χρησιμοποιω την tv σαν monitor, θα με συνεφερε να αγορασω κατι τετοιο, παρα 'φετα'.
Εχω ομως κακη εμπειρια απο αναλογικο δεκτη, και γενικα γνωριζω οτι δεν παιζαν καλα αυτοι.

Ειναι το ιδιο και με τους ψηφιακους;

potis21
21-06-10, 01:25
οι ψηφιακοι δεν εχουν τα προβλήματα με τα "μπασίματα" γραμμών απο τα τσίπ του υπολογιστή στο tuner Που ειχαν οι 1ης γενιάς κάρτες τηλεόρασης με τα brooktree BT848 & conexant πλέον BT878.

Μάλλον απο πλευράς σχετικών προβλημάτων παιζουν σαν τα Philips 713X τα οποια τσιπάκια στα αναλογικά ειναι άψογα.

Επίσης, στους σημερινους υπολογιστές τα πράγματα οσον αφορά το πλαίσιο στο οποιο ανοιγει η εικόνα ειναι εντελώς διαφορετικά. Απο το παλαι ποτε DirectDraw! το ασταθέστατο αυτό σύστημα, εχουμε φτάσει σε ενα EVR.

οπως και να το δει κανεις, ειναι το ίδιο ευκολο για εναν σημερινό υπολογιστή να δει επίγεια φηφιακή τηλεόραση, με το να αναπαραγάγει ενα DVD ή να συνδεθει με ενα streaming server.

τωρα, στο πρακτικό κομμάτι, οπως και παντου, οπου συμμετέχει hardware εισαι δέσμιος των drivers. ειναι βέβαιο οτι αργά ή γρήγορα κάποιο SoC* θα καθιερωθει οπως εγινε σε όλες τις σχετικές hardware υλοποιήσεις, και οτι το software κομμάτι και μόνο θα περιορίζει ή θα απελευθερώνει τις δυνατότητές μας. Μια ερευνα αγοράς θα δώσει περισσότερα στοιχεια για κάποιον που ενδιαφέρεται.

sdikr
21-06-10, 01:28
οι ψηφιακοι δεν εχουν τα προβλήματα με τα "μπασίματα" γραμμών απο τα τσίπ του υπολογιστή στο tuner Που ειχαν οι 1ης γενιάς κάρτες τηλεόρασης με τα brooktree BT848 & conexant πλέον BT878.

Μάλλον απο πλευράς σχετικών προβλημάτων παιζουν σαν τα Philips 713X τα οποια τσιπάκια στα αναλογικά ειναι άψογα.

Επίσης, στους σημερινους υπολογιστές τα πράγματα οσον αφορά το πλαίσιο στο οποιο ανοιγει η εικόνα ειναι εντελώς διαφορετικά. Απο το παλαι ποτε DirectDraw! το ασταθέστατο αυτό σύστημα, εχουμε φτάσει σε ενα EVR.

οπως και να το δει κανεις, ειναι το ίδιο ευκολο για εναν σημερινό υπολογιστή να δει επίγεια φηφιακή τηλεόραση, με το να αναπαραγάγει ενα DVD ή να συνδεθει με ενα streaming server.

τωρα, στο πρακτικό κομμάτι, οπως και παντου, οπου συμμετέχει hardware εισαι δέσμιος των drivers. ειναι βέβαιο οτι αργά ή γρήγορα κάποιο SoC* θα καθιερωθει οπως εγινε σε όλες τις σχετικές hardware υλοποιήσεις, και οτι το software κομμάτι και μόνο θα περιορίζει ή θα απελευθερώνει τις δυνατότητές μας. Μια ερευνα αγοράς θα δώσει περισσότερα στοιχεια για κάποιον που ενδιαφέρεται.

όλα πλέον έρχονται με τα λεγόμενα BDA drivers, αυτό σημαίνει οτι αν έχεις στον υπολογιστή σου mpeg4 codecs παίζει.
Αν δεν σε καλύπτει το software (δεν έχει επίλογη codec) τότε υπάρχουν δωρεάν προγράμματα για αυτή την δουλεία

prodromosfan
21-06-10, 08:47
Eχει βαλει κανεις Mpeg4 δεκτη σε υπολογιστη;
Τι εχετε να πειτε;

Μιας και χρησιμοποιω την tv σαν monitor, θα με συνεφερε να αγορασω κατι τετοιο, παρα 'φετα'.
Εχω ομως κακη εμπειρια απο αναλογικο δεκτη, και γενικα γνωριζω οτι δεν παιζαν καλα αυτοι.

Ειναι το ιδιο και με τους ψηφιακους;

Εκ πείρας με ενα asus 7131 hybrid, οταν τα καναλια ηταν αναλογικά το σημα ΠΟΤΕ δεν εφτανε αυτό της τηλεόρασης.
Στα ψηφιακα όμως η ποιότητα είναι ιδια.
Επειδη τωρα είτε θα πιασει το καναλι τζάμι σημα ή δεν θα το πιασει καθόλου.

Πολλα προγραμματα δεν χρειαζεσαι για την αναπαραγωγή,
Υπαρχει το Windows Media Center που υποστηριζει mpeg4 codec και αποτελει μια αριστη επιλογή αναγνωριζοντας την πλειονοτητα των καρτών που κυκλοφορουν,
τοσο για αναπαραγωγή όσο και για εγγραφη τηλεοπτικου σηματος.
Επισης μπορει να γινει παρακολουθηση/εγγραφη και απο vlc player
και εφοσον τα καναλια εκπεμπουν απο την ιδια συχνοτητα
mega/star/skai (σε 682MHz) και mak.tv/ant1/alter/alpha (674MHz)
μπορεις να τα γραψεις όλα μαζί ταυτοχρονα (ειτε τη μια ομαδα ή την αλλη).

Bεβαια με τη φετα μπορεις να κανεις οτι θα εκανες και με το pc
με οτι πλεονεκτηματα εχει μια "μαυρη" συσκευη (λιγοτερη καταναλωση/θορυβο/portability/stand alone).

Καλυτερη η φετα θεωρω.

greg3301
21-06-10, 15:24
το ερωτημα για τους πιο ψαγμενους ειναι αν γνωριζει καποιος ειτε λογισμικο για pc ειτε αποκωδικοποιητη με PVR που στα μαγνητοσκοπημενα αρχεια να μπορει να κανει skip τις διαφημησεις...ξερω 100% οτι γινετε, απο την εποχη της βιντεοκασσετας, αρα στην σημερινη ψηφιακη εποχη σιγουρα υπαρχει τροπος...

Sovjohn
21-06-10, 15:32
Οι αποκωδικοποιητές με τη λεγόμενη λειτουργία "Time Shift" το υποστηρίζουν αυτό. Για παράδειγμα, οι δέκτες της Crystal Audio το έχουν σαν χαρακτηριστικό, σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

greg3301
21-06-10, 15:56
Οι αποκωδικοποιητές με τη λεγόμενη λειτουργία "Time Shift" το υποστηρίζουν αυτό. Για παράδειγμα, οι δέκτες της Crystal Audio το έχουν σαν χαρακτηριστικό, σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

εχεις καποιο λινκ που να το υποστηριζει, ή ακομα καλυτερα το χεις κανει εσυ ο ιδιος...?!
αλλο το time shiftκ αλλο να ξεχωριζει το σημα κ να καταλαβαινει οτι ειναι διαφημισεις κ οχι η εκπομπη που επαιζε μεχρι τοτε...π.χ. ειχα ακουσει οτι καποια προγραμματα ανιχνευαν ποτε εφευγε το σηματακι του καναλιου κ το κλαμβαναν σαν διαφημιστικο σημα...σιγουρα θα γινεται κ αλλιως...

prodromosfan
21-06-10, 15:59
το ερωτημα για τους πιο ψαγμενους ειναι αν γνωριζει καποιος ειτε λογισμικο για pc ειτε αποκωδικοποιητη με PVR που στα μαγνητοσκοπημενα αρχεια να μπορει να κανει skip τις διαφημησεις...ξερω 100% οτι γινετε, απο την εποχη της βιντεοκασσετας, αρα στην σημερινη ψηφιακη εποχη σιγουρα υπαρχει τροπος...

Υπαρχουν αλλα δεν λεγεται time shifting οπως λεει ο Sovjohn,
βεβαια δεν εχουν παντα τα επιθυμητα αποτελεσματα (είτε θα αφηνει καμια διαφημιση ή θα κοβει απο το εργο).

το timeshifting είναι τη στιγμη που παρακολουθησεις ζωντανο προγραμμα να κανεις παυση (pause) και να συνεχισεις πιο μετα, ή να κανεις rewind σε προηγουμενο στιγμιοτυπο.

ο crystal audio hd που εχω τα κανει αυτά.
timeshifting για τις διαφημισεις δεν ξερω, οταν παω σπιτι θα το ψαξω

greg3301
21-06-10, 16:21
βεβαια δεν εχουν παντα τα επιθυμητα αποτελεσματα (είτε θα αφηνει καμια διαφημιση ή θα κοβει απο το εργο).

timeshifting για τις διαφημισεις δεν ξερω, οταν παω σπιτι θα το ψαξω

το θεμα ειναι να το κανει καποιος player που θα εχει εγκαεστημενο το pvr 'η μπορει να ναι κ ξεχωριστως για windows...μαλλον πρεπει να ψαξω σε λογισμικα player κ οχι αποκωδικοποιητων...

Gordito
21-06-10, 16:35
Εκ πείρας με ενα asus 7131 hybrid, οταν τα καναλια ηταν αναλογικά το σημα ΠΟΤΕ δεν εφτανε αυτό της τηλεόρασης.
Στα ψηφιακα όμως η ποιότητα είναι ιδια.
Επειδη τωρα είτε θα πιασει το καναλι τζάμι σημα ή δεν θα το πιασει καθόλου.

Πολλα προγραμματα δεν χρειαζεσαι για την αναπαραγωγή,
Υπαρχει το Windows Media Center που υποστηριζει mpeg4 codec και αποτελει μια αριστη επιλογή αναγνωριζοντας την πλειονοτητα των καρτών που κυκλοφορουν,
τοσο για αναπαραγωγή όσο αι για εγγραφη τηλεοπτικου σηματος.
Επισης μπορει να γινει παρακολουθηση/εγγραφη και απο vlc player
και εφοσον τα καναλια εκπεμπουν απο την ιδια συχνοτητα
mega/star/skai (σε 682MHz) και mak.tv/ant1/alter/alpha (674MHz)
μπορεις να τα γραψεις όλα μαζί ταυτοχρονα (ειτε τη μια ομαδα ή την αλλη).

Bεβαια με τη φετα μπορεις να κανεις οτι θα εκανες και με το pc
με οτι πλεονεκτηματα εχει μια "μαυρη" συσκευη (λιγοτερη καταναλωση/θορυβο/portability/stand alone).

Καλυτερη η φετα θεωρω.


Ο υπολογιστης μενει ανοιχτος 24/7 και στο δωμα εχω μονο μια lcd που χρησιμοποιω σαν monitor.

Με βολευει αφανταστα να βλεπω τηλεοραση μεσα απο τα windows.

Siba
21-06-10, 16:43
Επισης μπορει να γινει παρακολουθηση/εγγραφη και απο vlc player...

Το MPC εχει τετοια κολπα? Μπορει να χρησημοποιηθει τουλαχιστον για αναπαραγωγη με μια τετοια (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm)?

prodromosfan
21-06-10, 17:41
Ο υπολογιστης μενει ανοιχτος 24/7 και στο δωμα εχω μονο μια lcd που χρησιμοποιω σαν monitor.

Με βολευει αφανταστα να βλεπω τηλεοραση μεσα απο τα windows.

αρα βουρ για καρτα τηλεορασης,
επειδη μενεις αργυρουπολη πλεον πιανεις μονο απο αιγινα;
αν ειχες και προ digea καλο σημα ολα μια χαρα θα ειναι.

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 9 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το MPC εχει τετοια κολπα? Μπορει να χρησημοποιηθει τουλαχιστον για αναπαραγωγη με μια τετοια (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm)?

το ψαχνω στο γουγλη, θελει capture filter κλπ
στο vlc ειναι απειρως πιο ευκολο, όμως το multi channel captured σημα μπορει να αναπαραχθει και να επιλεγει καναλι μονο στον vlc
ενω μπορει να επεξεργαστει απο ολα τα προγραμματα επεξεργασιας βιντεο.

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 21 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το MPC εχει τετοια κολπα?
Ενω τα βρισκει ολα τα καναλια, στα Μpeg2(ert) εχω ηχο κι οχι εικονα,
στα mpeg4 κρασαρει ο υπολογιστης.
αυτα για θεαση για capture δεν νομιζω.

ανοιξε θεμα μαλλον για software
ο vlc τα κανει ολα και συμφερει χωρις πολυ κοπο.

mpregos
21-06-10, 17:41
Έχω την LE40B530 Σαμσουνγκ . Μένω Γαλάτσι και δεν πιανω τα ψηφιακά γιατι προφανώς η εξωτερική κεραία θα κοιτάει Πάρνηθα. Τώρα δεν πιανω κάθόλου καλά τα κανάλια. Δλδ ΕΡΤ δεν πιανω με την εξωτερική αλφα κτλ.
Αν πάρω εσωτερική κεραια και την βάλω να κοιταει αιγινα , θα γίνει τιποτα???
Έχει δοκιμάσει κανείς?

dvm
22-06-10, 00:14
Παιδιά καλησπέρα. Τελικά σήμερα δοκίμασα τον αποκωδικοποιητή σ'ένα φίλο και είναι μια χαρά. Όντως όλο αυτό το χάλι προερχόταν από το καλώδιο της κεραίας που είναι εγκατεστημένο στην πολυκατοικία.
Δοκίμασα σήμερα με μια εσωτερική λίγο καλύτερη (διπολική, μοιάζει περίπου με αυτή: http://www.amazon.com/gp/product/images/B000HKGK8Y/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=172282&s=electronics). Αλλά και πάλι δεν έχει ικανοποιητικό σήμα. Η ποιότητα φτάνει το πολύ 34% (αν και πιάνει καλά εκεί) αλλά όχι και στις 3 που εκπέμπονται ψηφιακά (46,47 αν την γυρίσω, 48 δύσκολα).

Θα έπιανε καλύτερα μια εξωτερική κεραία στο μπαλκόνι; Το κακό είναι ότι το σπίτι είναι στον 1ο όροφο κοντά στο σταθμό του Ν. Ηρακλείου και δεν έχει οπτική επαφή με Υμηττό.

Προφέσσορας_Χάος
22-06-10, 02:39
Eχει βαλει κανεις Mpeg4 δεκτη σε υπολογιστη;
Τι εχετε να πειτε;

Μιας και χρησιμοποιω την tv σαν monitor, θα με συνεφερε να αγορασω κατι τετοιο, παρα 'φετα'.
Εχω ομως κακη εμπειρια απο αναλογικο δεκτη, και γενικα γνωριζω οτι δεν παιζαν καλα αυτοι.

Ειναι το ιδιο και με τους ψηφιακους;
εχω της avermedia την hybrid pci ex 107 κάρτα και έχω πάθει πλάκα με την καθαρότητα και την φυσικότητα κινησης που βλέπω στα κανάλια.Δεν το περίμενα με τπτ.Και να φανταστείτε την είχα αγοράσει πριν 1.5 χρόνο κοντα 90 ευρώ αν θυμάμαι καλά..

spartacus
22-06-10, 13:24
Υπαρχουν αλλα δεν λεγεται time shifting οπως λεει ο Sovjohn,
βεβαια δεν εχουν παντα τα επιθυμητα αποτελεσματα (είτε θα αφηνει καμια διαφημιση ή θα κοβει απο το εργο).

το timeshifting είναι τη στιγμη που παρακολουθησεις ζωντανο προγραμμα να κανεις παυση (pause) και να συνεχισεις πιο μετα, ή να κανεις rewind σε προηγουμενο στιγμιοτυπο.

ο crystal audio hd που εχω τα κανει αυτά.
timeshifting για τις διαφημισεις δεν ξερω, οταν παω σπιτι θα το ψαξω


εχω τον ιδιο αλλά δεν καταφερα να ενεργοποιήσω το timeshiftingδεν εχω προγραματισει καποια εγγραφη έτσι ώστε να με εμποδίζει, εχω βάλει ένα usb stick 16 giga το οποιο και αναγνωρίζει, πες μου πως το εκανες

furious99
22-06-10, 15:39
εχω τον ιδιο αλλά δεν καταφερα να ενεργοποιήσω το timeshifting δεν εχω προγραματισει καποια εγγραφη έτσι ώστε να με εμποδίζει, εχω βάλει ένα usb stick 16 giga το οποιο και αναγνωρίζει, πες μου πως το εκανες

Το συγκεκριμενο μοντελο θελει να πατησεις πρωτα Eγγραφη, μετα Timeshift και μετα Pause. Μετα οποτε θες πατας Play ή μπροστα/πισω. Οταν τελειωσεις πατας stop και σταματας και την εγγραφη.

prodromosfan
22-06-10, 16:14
παντα ετσι γινεται
πατας εγγραφη προγραμματος,
με timeshift "ενεργοποιεις" (χωρις να φαινεται καπου) την προβολη του αρχειου που γραφει και μετα κανεις οτι θελεις, pause/rewind κλπ.

dvm
22-06-10, 17:15
Παιδιά, πόσο χώρο πιάνει εγγραφή μιας ώρας; Για να ξέρω κι εγώ να βάλω έναν αντίστοιχο σκληρό. Επίσης έχει διαφορά στο πόσο χώρο πιάνει το αρχείο αν είναι συνδεδεμένο με hdmi ή scart (άρα αλλάζει και η ανάλυση);

prodromosfan
22-06-10, 17:48
Παιδιά, πόσο χώρο πιάνει εγγραφή μιας ώρας; Για να ξέρω κι εγώ να βάλω έναν αντίστοιχο σκληρό. Επίσης έχει διαφορά στο πόσο χώρο πιάνει το αρχείο αν είναι συνδεδεμένο με hdmi ή scart (άρα αλλάζει και η ανάλυση);

η αναλυση που μεταδιδουν τα καναλια ειναι σταθερη, δεν αλλαζει.
για μια ωρα θελει περιπου 2GB

elvis7
23-06-10, 02:08
Παιδες επειδη και εγω ειμαι σε φαση αναζητησης ενος αποκωδικοποιητη και δεν γουσταρω τη φαση των 2 τηλεκοντρολ βρηκα εναν που προσαρμοζεται στην Σονυ KDL32S3000 που εχω.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807404

Απλα δεν ξερω τη διαφορα εχουν τα μοντέλα της ΝΕΟΤΙΟΝ και ποιο τελικα πρεπει να παρω:
Pocket dTV Irdeto
Pocket dTV Viaccess
Pocket dTV Conax
Pocket dTV Free To Air (FTA)
Module dTV VIACCESS
Module dTV IRDETO
Module dTV CONAX

Οποιος γνωριζει η εχει καποια εμπειρια θελω τα φωτα του!!!!!!!

RASTAVIPER
23-06-10, 09:37
Έκανα ένα ψάξιμο χτες και μου βρήκε τα 4 ψηφιακά της ΕΡΤ.
Μάλλον δεν έκαναν δοκιμές εκείνη την ώρα τα κανάλια της DIGEA.
Το πρόβλημά μου είναι ότι η ποιότητα μέσα από αυτόν τον player ήταν αρκετά χειρότερη από το Terratec Home Cinema.
Καμιά ρύθμιση?
Τελικά απόλυτα ευχαριστημένος από την αγορά του Terratec, άξιζε και με τα παραπάνω τα 15€ του.
Πολύ καλή ποιότητα και χωρίς προβλήματα η προβολή αν και με 56% signal quality.

deniSun
23-06-10, 09:39
Παιδες επειδη και εγω ειμαι σε φαση αναζητησης ενος αποκωδικοποιητη και δεν γουσταρω τη φαση των 2 τηλεκοντρολ βρηκα εναν που προσαρμοζεται στην Σονυ KDL32S3000 που εχω.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807404

Απλα δεν ξερω τη διαφορα εχουν τα μοντέλα της ΝΕΟΤΙΟΝ και ποιο τελικα πρεπει να παρω:
Pocket dTV Irdeto
Pocket dTV Viaccess
Pocket dTV Conax
Pocket dTV Free To Air (FTA)
Module dTV VIACCESS
Module dTV IRDETO
Module dTV CONAX

Οποιος γνωριζει η εχει καποια εμπειρια θελω τα φωτα του!!!!!!!

Irdeto, Viaccess κλπ είναι κωδικοποιήσεις που υπάρχουν στα δορυφορικά κυρίως.
Παρ όλα που η digea δεν χρειάζεται κάποια αποκωδικοποίηση (είναι free) δοκιμές έδειξαν ότι οι παραπάνω κάρτες παίζουν κανονικά τα κανάλια της digea.
Αρκεί δηλαδή η Free to Air (FTA) και τίποτε περισσότερο.
Περισσότερες πληροφορίες:
http://www.neotion-pocket.com/

elvis7
23-06-10, 20:30
Irdeto, Viaccess κλπ είναι κωδικοποιήσεις που υπάρχουν στα δορυφορικά κυρίως.
Παρ όλα που η digea δεν χρειάζεται κάποια αποκωδικοποίηση (είναι free) δοκιμές έδειξαν ότι οι παραπάνω κάρτες παίζουν κανονικά τα κανάλια της digea.
Αρκεί δηλαδή η Free to Air (FTA) και τίποτε περισσότερο.
Περισσότερες πληροφορίες:
http://www.neotion-pocket.com/


Σ ' ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!!!!

divined
23-06-10, 21:22
Παιδιά αγόρασα και εγώ μία neotion np4+. Την σύνδεσα και έκανα αυτόματο συντονισμό από τις ψηφιακές ρυθμίσεις. Βρήκε 8 κανάλια, όλα της digea αλλά κανένα της ERT (mpeg2). Έχω μία Sony KDL-32U2000 τηλεόραση. Μου είπαν απο εκεί που το το αγόρασα ότι θα πιάνω και τα mpeg2 με αυτή την κάρτα!

Δεν κάνω εγώ κάτι σωστά οπότε;;;

deniSun
23-06-10, 21:41
Δοκίμασε χειροκίνητα.

prodromosfan
23-06-10, 22:18
Παιδιά αγόρασα και εγώ μία neotion np4+. Την σύνδεσα και έκανα αυτόματο συντονισμό από τις ψηφιακές ρυθμίσεις. Βρήκε 8 κανάλια, όλα της digea αλλά κανένα της ERT (mpeg2). Έχω μία Sony KDL-32U2000 τηλεόραση. Μου είπαν απο εκεί που το το αγόρασα ότι θα πιάνω και τα mpeg2 με αυτή την κάρτα!

Δεν κάνω εγώ κάτι σωστά οπότε;;;

τα mpeg2 τα πιανεις και χωρις την καρτα αυτη

divined
23-06-10, 22:18
Και τα κανάλια που θα τα βρώ; Υπάρχουν κάπου εδώ;;;

deniSun
23-06-10, 22:20
Για Θεσσαλονίκη:
25UHF -> ALPHA, ALTER, ANT1, Μ.TV
26UHF -> CINE+, SPORT+INFO, PRISMA+, PIK
29UHF -> MEGA, SKAI, STAR, ...
50UHF -> PGM1, PGM2, PGM3, PGM4 (4E, TV100)
56UHF -> CINE+, SPORT+INFO, PRISMA+, PIK
59UHF -> CHANNEL9, ΤIME, TV THESSALONIKI, XTV

fadasma
23-06-10, 22:53
το ερωτημα για τους πιο ψαγμενους ειναι αν γνωριζει καποιος ειτε λογισμικο για pc ειτε αποκωδικοποιητη με PVR που στα μαγνητοσκοπημενα αρχεια να μπορει να κανει skip τις διαφημησεις...ξερω 100% οτι γινετε, απο την εποχη της βιντεοκασσετας, αρα στην σημερινη ψηφιακη εποχη σιγουρα υπαρχει τροπος...

αυτή η τεχνολογία όντως υπάρχει από το VHS.
Όμως για να λειτουργήσει πρέπει το κανάλι να στέλνει ένα ειδικό σήμα οτι ξεκινούν οι διαφημίσεις και ένα δεύτερο σήμα οτι σταματούν και ξεκινάει το πρόγραμμα.
Κανένα μη-συνδρομητικό κανάλι δεν το κάνει αυτό για ευνόητους λόγους.

divined
23-06-10, 23:20
Ευχαριστώ!!!

fits79
24-06-10, 11:42
Ρε παιδιά εχω ένα μεγάλο πρόβλημα με την συγκεκριμένη κάρτα module(Neotion mpeg4 np4+) σε δυο διαφορετικές τηλεοράσεις και 2 διαφορετικά neotion pocket free to air np4+ dv3 και αυτό είναι ότι και στις δυο τηλεοράσεις μετά από καμιά ώρα λειτουργίας το εν λόγο module μάλλον ζεσταίνεται αρκετά και από εκεί που βλέπω όλα τα ψηφιακά κανάλια μια χαρά σταματάει να τα δείχνει και ακούω μόνο ήχο.

Το πρόβλημα λύνεται προσωρινά είτε αν βγάλω - βάλω την κάρτα είτε αν κλείσω ανοίξω την τηλεόραση αλλά για λίγο γιατί επειδη είναι ζεστή η κάρτα μετά από μερικά λεπτά θα το ξανακάνει.a

Τι μπορώ να κάνω?
Είναι ελαττωματικές ρε παιδιά αυτές οι κάρτες? και η ελληνική αντιπροσωπεία γι' αυτές τις κάρτες ποια είναι?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Καμιά ιδέα?
Πήρα τηλ. σήμερα την majar(Επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία των καρτών neotion) και μου ειπανε ότι επειδη παραπονέθηκαν(Κυρίως πολλοί χρήστες τηλεοράσεων samsung) ότι είχανε είτε διακοπές είτε κολλήματα με τις κάρτες ενώ αρχικά δουλεύουν σωστά μετά από καποια ώρα σταματάνε να δουλεύουν.

Μου είπε ότι πήρανε πολλές τηλεοράσεις κυρίως samsung και άλλες μάρκες τις πήγαν στον κορινθιακό και τα προβλήματα δεν τους παρουσιαζόντουσαν καθόλου και μετά από ομιλία τους με την digea κατάληξαν στο συμπέρασμα ότι η digea ενώ στέλνει μια πληροφορία στο ψηφιακό σήμα της στο κορινθιακό δεν στέλνει την ίδια πληροφορία στην αττική με αποτέλεσμα τα παραπάνω προβλήματα σε πολλούς χρήστες των καρτών neotion.

Επομένως απ' ότι μου είπε η majar τουλάχιστον τις ερχόμενες μέρες θα λυθεί το εν λόγω πρόβλημα.
Ίδωμεν παίδες ίδωμεν γιατί εμένα όλο αυτό μου κάνει και λίγο του στυλ μπαλάκι ο ένας στον άλλον.
Θα δείξει μακάρι να εχω άδικο και όντως όλα αυτά που λέει η εταιρία majar να είναι αλήθεια.

skapetis
24-06-10, 12:26
Καμιά ιδέα?
Πήρα τηλ. σήμερα την majar(Επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία των καρτών neotion) και μου ειπανε ότι επειδη παραπονέθηκαν(Κυρίως πολλοί χρήστες τηλεοράσεων samsung) ότι είχανε είτε διακοπές είτε κολλήματα με τις κάρτες ενώ αρχικά δουλεύουν σωστά μετά από καποια ώρα σταματάνε να δουλεύουν.

Μου είπε ότι πήρανε πολλές τηλεοράσεις κυρίως samsung και άλλες μάρκες τις πήγαν στον κορινθιακό και τα προβλήματα δεν τους παρουσιαζόντουσαν καθόλου και μετά από ομιλία τους με την digea κατάληξαν στο συμπέρασμα ότι η digea ενώ στέλνει μια πληροφορία στο ψηφιακό σήμα της στο κορινθιακό δεν στέλνει την ίδια πληροφορία στην αττική με αποτέλεσμα τα παραπάνω προβλήματα σε πολλούς χρήστες των καρτών neotion.

Επομένως απ' ότι μου είπε η majar τουλάχιστον τις ερχόμενες μέρες θα λυθεί το εν λόγω πρόβλημα.
Ίδωμεν παίδες ίδωμεν γιατί εμένα όλο αυτό μου κάνει και λίγο του στυλ μπαλάκι ο ένας στον άλλον.
Θα δείξει μακάρι να εχω άδικο και όντως όλα αυτά που λέει η εταιρία majar να είναι αλήθεια.


Επειδή το έχω δει και σε κάρτα neotion+samsung γνωστού μου στην περιοχή θεσ/νικης, μήπως ανέφεραν κάτι και για εδώ πάνω;

fits79
24-06-10, 12:29
Απ' ότι μου είπαν όχι.
Δεν λες στο φίλο σου να δοκιμάσει να περάσει το τελευταίο firmware στη τηλεόραση του.

skapetis
24-06-10, 12:36
Απ' ότι μου είπαν όχι.
Δεν λες στο φίλο σου να δοκιμάσει να περάσει το τελευταίο firmware στη τηλεόραση του.

Επειδή θα πέσει σ'εμένα ο κλήρος :whistle: λέω να το αποφύγω, εκτός αν βρω χρόνο. :p

Η neotion παίρνει firmware upgrade;

@ ADSLgr.com All rights reserved.