PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

fits79
24-06-10, 12:44
Αυτό θέλω να το μάθω κι εγώ φίλε μου.
Φαντάζομαι πως ναι.

deniSun
24-06-10, 17:02
Επειδή θα πέσει σ'εμένα ο κλήρος :whistle: λέω να το αποφύγω, εκτός αν βρω χρόνο. :p

Η neotion παίρνει firmware upgrade;

Δεν είναι θέμα upgrade της neotion και κάθε κάρτας CI αλλά των τηλεοράσεων.

Dr Zoidberg
25-06-10, 00:22
Καλησπέρα παιδιά! Λοιπόν, εγώ πήρα τον DTR2219PVR της fu. Έχω μια 21" sharp crt. Παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα : Ενώ τώρα βλέπω κανονικά τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ που δεν μπορούσα παλαιότερα, όπως και το PIK και ένα άλλο που μου διαφεύγει, δεν μπορώ να πιάσω τίποτα άλλο. Κοίταξα στο site της Digea και έλεγε ότι πρέπει να ρυθμίσουμε το δέκτη στη συχνότητα 46 ή 47 για Αττική (Μένω Γλυφάδα). Σε αυτές τις συχνότητες, δεν έχω καθόλου σήμα. Πιάνει μόνο στη 48. Όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του :)

Ευχαριστώ πολύ!!

deniSun
25-06-10, 10:01
Θα ρυθμίσεις τον δέκτη στις συχνότητες που σου δίνει η digea.
Δες τι ποιότητα σήματος έχεις στη συχνότητα αυτή.
Ίσως θέλει λίγο γύρισμα η κεραία σου.

Dr Zoidberg
25-06-10, 12:53
Θα ρυθμίσεις τον δέκτη στις συχνότητες που σου δίνει η digea.
Δες τι ποιότητα σήματος έχεις στη συχνότητα αυτή.
Ίσως θέλει λίγο γύρισμα η κεραία σου.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Θα το δοκιμάσω. Ελπίζω βέβαια να μην αποσυντονίσω τις τηλεοράσεις των υπόλοιπων ενοίκων της πολυκατοικίας που έχουν αναλογικό σήμα :whistle:

deniSun
25-06-10, 13:00
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Θα το δοκιμάσω. Ελπίζω βέβαια να μην αποσυντονίσω τις τηλεοράσεις των υπόλοιπων ενοίκων της πολυκατοικίας που έχουν αναλογικό σήμα :whistle:

Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Verde
27-06-10, 20:11
Ψαχνω να αγοράσω εναν απλο δεκτη MPEG2+4 αλλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα με το ιδιο τηλεκοντρολ να χειριζομαι ολες τις λειτουργιες της παλιας CRT τηλεορασης οπως αλλαγη και των απλων αναλογικων καναλιων (π.χ. ΕΤ1, ΝΕΤ κλπ) την αυξομειωση της φωνης κλπ.

Υπαρχει κατι τετοιο????

prodromosfan
27-06-10, 20:16
Ψαχνω να αγοράσω εναν απλο δεκτη MPEG2+4 αλλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα με το ιδιο τηλεκοντρολ να χειριζομαι ολες τις λειτουργιες της παλιας CRT τηλεορασης οπως αλλαγη και των απλων αναλογικων καναλιων (π.χ. ΕΤ1, ΝΕΤ κλπ) την αυξομειωση της φωνης κλπ.

Υπαρχει κατι τετοιο????

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=401798

Verde
27-06-10, 21:27
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=401798

Δεν βρηκα καποια λυση στο ποστ που εβαλες λινκ!
και στις 2 περιπτωσεις που περιγραφει ο φιλος υπαρχουν μειονεκτιματα που δεν καλυπτουν ηλικιωμενους κλπ.
:(

Πραγματικα η ψηφιακη μεταβαση εχει καταστρεψει τους ηλικιωμενους... ουτε TV δεν μπορουν να δουν πια!:down:

Για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που εκλεισαν τελειως τα αναλογικα απο Αιγινα!:evil:
Ας τα ειχαν παραλληλα οπως στον Υμηττο!
Η ψηφιακη μεταβαση δεν θα επρεπε να γινει σε ενα βραδυ αλλα σε βαθος 5ετιας δηλαδη επι 5 χρονια θα επρεπε να δουλευουν παραλληλα ψηφιακα και αναλογικα σηματα παντου κι οποιος ηθελε να βλεπει ψηφιακο οποιος ηθελε να βλεπει το αναλογικο! Τοσο απλα!

nnik
27-06-10, 21:53
Πραγματικα η ψηφιακη μεταβαση εχει καταστρεψει τους ηλικιωμενους... ουτε TV δεν μπορουν να δουν πια!


Τι θα κάνουν οι άνθρωποι χωρίς Αυτιά το πρωί;Αίσχος.

deniSun
27-06-10, 21:59
Τι θα κάνουν οι άνθρωποι χωρίς Αυτιά το πρωί;Αίσχος.

Τι θα κάνει ο Αυτιάς χωρίς ηλικιωμένους το πρωί; Αίσχος

nnik
27-06-10, 22:05
Τι θα κάνει ο Αυτιάς χωρίς ηλικιωμένους το πρωί; Αίσχος

:lol::lol::oneup:

prodromosfan
27-06-10, 22:56
Δεν βρηκα καποια λυση στο ποστ που εβαλες λινκ!
και στις 2 περιπτωσεις που περιγραφει ο φιλος υπαρχουν μειονεκτιματα που δεν καλυπτουν ηλικιωμενους κλπ.


H πρωτη περιπτωση με το πολυκοντρολ δεν σου κανει;


1. Ένα από αυτά τα φτηνά πολυτηλεκοντρόλ που αντιγράφουν κωδικούς. Μιλάμε για 12-15 ευρώ. Στην κεντρική συσκευή 'αντιγράφεις' (δεν προγραμματίζεις) κάποια από τα πλήκτρα της τηλεόρασης (ΟΝ/OFF, ένταση ήχου) και κάποια από του αποκωδικοποιητή (επάνω-κάτω κανάλια, νούμερα καναλιών και ίσως και τα πλήκτρα εισόδου/εξόδου μενού). Στη λύση αυτή πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένος (όχι standby) ο αποκωδικοποιητής και η TV μόνιμα να έχει επιλεγμένη ως πηγή την είσοδο που είναι συνδεδεμένος ο αποκωδικοποιητής. Πλεονέκτημα η ευχρηστία, μειονέκτημα ότι θα παίζουν έτσι μόνο τα ψηφιακά, το θέμα είναι βασικά τα ET1, Νετ, ΕΤ3 και άντε και το channel9 αν κάποιος είναι φαν). Όταν γίνει η πλήρης μετάβαση, θα είναι η καλύτερη λύση για χωριστό αποκωδικοποιητή-τηλεόραση.

098328
28-06-10, 03:59
καλησπερα παιδια.ΕΧΩ ΜΙΑ τηλεοραση με ενσοματωμενο δεκτη MPEG4.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ DIGEA?ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ STAR ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΣΙΑ ΕΙΚΟΝΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!

prodromosfan
28-06-10, 09:28
καλησπερα παιδια.ΕΧΩ ΜΙΑ τηλεοραση με ενσοματωμενο δεκτη MPEG4.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ DIGEA?ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ STAR ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΣΙΑ ΕΙΚΟΝΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!

συμβουλεύεσαι το manual της τηλεορασης σου, πως να κανεις αναζητηση καναλιών.

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 49 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

έχει δει κανεις τους νεους αποκωδικοποιητες ΜΑΧ Τ90 &Τ100 που φερνει το eshop?
τους εχει το ενημερωτικο φυλλαδιο στα 33,50 και 43,90 αντιστοιχα.

δεν μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες ομως.

Verde
28-06-10, 19:52
H πρωτη περιπτωση με το πολυκοντρολ δεν σου κανει;

Αν καταλαβα καλα σε αυτη την περιπτωση δεν μπορει να δει καποιος τα 3 αναλογικα της ΕΡΤ (Ετ1, Νετ, Ετ3) και γενικα ολα τα αναλογικά καναλια, κανω λάθος??

τεσπα ειναι προς τη σωστη κατευθυνση, αλλα ημιμετρο!
Thanx for your help!:cool:

jap
28-06-10, 23:45
@verde: Σήμερα επέστρεψα από ολιγοήμερες διακοπές, τώρα είδα τα σχόλιά σου.

Υπομονή, όταν γίνει η πλήρης μετάβαση θα είναι ευκολότερα όλα. Πάντως εμένα τα πιτσιρίκια μια χαρά τα χειρίζονται όλα, οι παππούδες θέλουν ακόμα εκπαίδευση. :)

skapetis
29-06-10, 13:15
έχει δει κανεις τους νεους αποκωδικοποιητες ΜΑΧ Τ90 &Τ100 που φερνει το eshop?
τους εχει το ενημερωτικο φυλλαδιο στα 33,50 και 43,90 αντιστοιχα.

δεν μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες ομως.

από εδώ (http://www.tronix.gr/tronix-shop/cms/front_content.php?idcat=29)τους παίρνει

acme_real
29-06-10, 13:59
Καλησπέρα.
Θα ήθελα 2 συμβουλές.
1) Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον αποκωδικοποιητή τον οποίο να μπορώ να τον προγραμματίζω για εγγραφή (χωρίς φυσικά να χρειάζεται να έχω ανοιχτή την TV) και να υποστηρίζει την λειτουργία που μπορώ να κάνω pause και να συνεχίζω το πρόγραμμα μετά από κάμποση ώρα; (Αυτές οι λειτουργίες είναι οι PVR & Time Shifting, αντίστοιχα;)
2) Έχω και ένα egreat media player (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801714) και θέλω να το συνδέσω και αυτό μαζί. Εκεί λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι, να πάρω εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό για το egreat; Θα μπορώ να κάνω τις εγγραφές του αποκωδικοποιητή στο egreat;
Και κάτι ακόμα ψιλό άσχετο αλλά…
Για να συνδέσω το egreat με το pc (αναγκαστικά ενσύρματα λόγω κόστους), τι καλώδιο θα χρειαστώ και μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να είναι για να μην έχει απώλειες;;;

Ευχαριστώ!!!

deniSun
29-06-10, 19:50
1) Κανένας αποκωδικοποιητής δεν απαιτεί ανοικτή την τηλεόραση για να γράψεις το πρόγραμμα που θέλεις.

kostantis
29-06-10, 21:55
Οι turbo-x δεκτες γιατι εξαφανιστηκαν?

deniSun
29-06-10, 21:59
Οι turbo-x δεκτες γιατι εξαφανιστηκαν?

Ή πολύ καλοί θα ήταν ή πολύ χάλια... :lol:

kostantis
29-06-10, 22:04
Ή πολύ καλοί θα ήταν ή πολύ χάλια... :lol:

Σωστός:p
Έχεις να μου προτείνεις κάποιον καλό δέκτη μέχρι 50 ευρώ?

deniSun
29-06-10, 22:15
Προσωπικά έχω πάρει 3 GEMINI 4 HD και 1 GEMINI 4 HD USB.
Παίζουν όλοι τέλεια για ~12ώρες την ημέρα από την πρώτη μέρα που ήρθαν τα ψηφιακά στη Θεσ/νίκη.
Πρόσφατα αγόρασα και 1 ακόμα (η μάρκα μου διαφεύγει) από κατάστημα με δορυφορικά κοντά στο Διοικητήριο στην οδό Παστέρ.
Επίσης μου έχει βγει πολύ καλός.

kostantis
29-06-10, 22:26
Ωραίος:oneup:
Οι gemini βλέπω ξεφεύγουν απο το διαθέσιμο budget μου.
Αν έχεις κάποιον άλλον δέκτη στο μυαλό σου το πολύ μέχρι 50 ευρώ ρίξε σύρμα.

deniSun
29-06-10, 22:30
Δεν τον έχω δίπλα μου.
Μόλις δω την μάρκα θα σου πω.

acme_real
01-07-10, 16:54
Καλησπέρα.
Θα ήθελα 2 συμβουλές.
1) Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον αποκωδικοποιητή τον οποίο να μπορώ να τον προγραμματίζω για εγγραφή (χωρίς φυσικά να χρειάζεται να έχω ανοιχτή την TV) και να υποστηρίζει την λειτουργία που μπορώ να κάνω pause και να συνεχίζω το πρόγραμμα μετά από κάμποση ώρα; (Αυτές οι λειτουργίες είναι οι PVR & Time Shifting, αντίστοιχα;)
2) Έχω και ένα egreat media player (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801714) και θέλω να το συνδέσω και αυτό μαζί. Εκεί λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι, να πάρω εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό για το egreat; Θα μπορώ να κάνω τις εγγραφές του αποκωδικοποιητή στο egreat;
Και κάτι ακόμα ψιλό άσχετο αλλά…
Για να συνδέσω το egreat με το pc (αναγκαστικά ενσύρματα λόγω κόστους), τι καλώδιο θα χρειαστώ και μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να είναι για να μην έχει απώλειες;;;

Ευχαριστώ!!!

Κάτι;;;

prodromosfan
01-07-10, 17:07
Καλησπέρα.
Θα ήθελα 2 συμβουλές.
1) Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον αποκωδικοποιητή τον οποίο να μπορώ να τον προγραμματίζω για εγγραφή (χωρίς φυσικά να χρειάζεται να έχω ανοιχτή την TV) και να υποστηρίζει την λειτουργία που μπορώ να κάνω pause και να συνεχίζω το πρόγραμμα μετά από κάμποση ώρα; (Αυτές οι λειτουργίες είναι οι PVR & Time Shifting, αντίστοιχα;)
2) Έχω και ένα egreat media player (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801714) και θέλω να το συνδέσω και αυτό μαζί. Εκεί λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι, να πάρω εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό για το egreat; Θα μπορώ να κάνω τις εγγραφές του αποκωδικοποιητή στο egreat;
Και κάτι ακόμα ψιλό άσχετο αλλά…
Για να συνδέσω το egreat με το pc (αναγκαστικά ενσύρματα λόγω κόστους), τι καλώδιο θα χρειαστώ και μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να είναι για να μην έχει απώλειες;;;

Ευχαριστώ!!!


1) Κανένας αποκωδικοποιητής δεν απαιτεί ανοικτή την τηλεόραση για να γράψεις το πρόγραμμα που θέλεις.

άρα ολοι κανουν αυτο που θες

2) οι εγγραφες γινονται σε δισκο usb (στικακι πχ.) που συνδεονται απευθειας στον αποκωδικοποιητη, αν το egreat το καταλαβαινει σαν δισκο usb (που δεν το νομιζω)
θα μπορείς.
δυστυχως δεν το εχω το egreat για να ξερω αν δουλευει σαν usb σκληρος δισκος για να σου πω σιγουρα.

καλυτερα να παρεις εξωτερικο δισκο να τον συνδεεις μια στον αποκωδικοποιητη και μια στο egreat,
ΔΕΝ σου εγγυωμαι οτι τα αρχεια που γραφει ο αποκωδικοποιητης θα μπορουν να αναπαραχθουν απο το egreat.

Οι εγγραφες που κανεις με τον αποκωδικοποιητη, παιζουν και με τον αποκωδικοποιητη.

με utp (ethernet ) καλωδιο μεχρι 100μετρα.

deniSun
01-07-10, 17:50
Καλύτερο είναι ένα flashάκι.
Οι τιμές έχουν πέσει και δεν ζορίζει την usb ζητώντας ρεύμα.

acme_real
01-07-10, 18:27
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Κατά δεύτερων μήπως ξέρετε ο turbo-x αν υποστηρίζει την λειτουργία time shift;
Και κατά τρίτων, μια για παράδειγμα 2ωρη εγγραφή μέσω του αποκωδικοποιητή, πόσο χώρο θα χρειαστεί;

deniSun
01-07-10, 18:34
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Κατά δεύτερων μήπως ξέρετε ο turbo-x αν υποστηρίζει την λειτουργία time shift;
Και κατά τρίτων, μια για παράδειγμα 2ωρη εγγραφή μέσω του αποκωδικοποιητή, πόσο χώρο θα χρειαστεί;

Για το δεύτερο που ρωτάς εξαρτάται από το φορμάτ που χρησιμοποιεί η κάθε συσκευή.

acme_real
01-07-10, 18:40
Βασικά σκέφτομαι να πάρω τον turbo x hd 1000 μόλις ξαναβγεί στην κυκλοφορία. Πάνω σε αυτόν θέλω να μάθω και για το time shift και για το χώρο που θα χρειάζομαι για 2ωρη εγγραφή στη βέλτιστη ποιότητα που μπορώ να εγγράψω.
Thx...

deniSun
01-07-10, 18:50
Άσε να βγει...
να δούμε αν θα είναι το ίδιο χάλια με τον προκάτοχό του.

prodromosfan
01-07-10, 19:16
Βασικά σκέφτομαι να πάρω τον turbo x hd 1000 μόλις ξαναβγεί στην κυκλοφορία. Πάνω σε αυτόν θέλω να μάθω και για το time shift και για το χώρο που θα χρειάζομαι για 2ωρη εγγραφή στη βέλτιστη ποιότητα που μπορώ να εγγράψω.
Thx...


η αναλυση που μεταδιδουν τα καναλια ειναι σταθερη, δεν αλλαζει.
για μια ωρα θελει περιπου 2GB

εχω τον crystal audio HD (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=400944), τον ειχα αγορασει 56ευρω,
και τον προτεινω.

aggelik
05-07-10, 18:59
εχω τον crystal audio HD (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=400944), τον ειχα αγορασει 56ευρω,
και τον προτεινω.

Να προσέχετε μόνο επειδή την πάτησα. Όταν μιλάμε για HD πρέπει να υπάρχει θύρα HDMI αλλιώς ξεχάστε το
Στα 60 ευρώ βρήκα την καλύτερη προσφορά http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1275

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα ποιο οικονομικό με HDMI.
Τον crystal τον είχα πριν με σύνδεση scart και όταν πήρα τον silver... :respekt:

Εξαιρετικός και αυτός http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10041881

να το ψάχνετε λίγο πιο πολύ και μην πάτε σαν τυφλοί σε ότι πασάρουν...ακου HD με rca ...:rofl::rofl:

prodromosfan
05-07-10, 19:45
φιλε μου δεν νοείται HD δεκτης χωρις HDMI.
σαφως και έχει ο συγκεκριμενος.

αρκει να μη μας τη χαλασει η digea και οταν (λέμε τωρα) δωσει HD σημα να μη χρειαζομαστε αλλους δεκτες παλι.

furious99
05-07-10, 20:41
Αποφυγετε αγνωστους δεκτες για τους οποιους δεν μπορειτε να διαβασετε στο νετ, πληροφοριες απο χρηστες. Οποιος αγοραζει κοιτωντας τα χαρακτηριστικα, ειναι μακρια νυχτωμενος. Κυκλοφορουν δεκτες - αλεξιπτωτιστες με διαφορα θεματα σε hardware και firmware, που δεν ξερει κανεις ποτε και αν θα λυθουν...

Herretic
07-07-10, 00:38
εχω τον crystal audio HD (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=400944), τον ειχα αγορασει 56ευρω,
και τον προτεινω.

+1
τον έχω και εγώ καμία εβδομάδα και μέχρι τώρα δουλεύει απροβλημάτιστα. Tο έχω σκίσει στις εγγραφές pvr και δεν έχει χάσει ούτε μια (σηκώνει και δίσκους NTFS).
Είναι μεν κινέζικο φασόν όπως σχεδόν όλα όσα κυκλοφορούν σήμερα (αν και με αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, λαμβάνοντας υπόψιν την τιμή του βέβαια), αλλά έχει πολύ καλή υποστήριξη από την εταιρία που είναι Ελληνική που φτιάχνει highend συστηματα ήχου. Σήμερα κυκλοφόρησε το τελευταίο fw.
Βέβαια μην περιμένετε ικανότητες media player σαν τα dedicated (egreat, xtreamer, wdtv) με τα DTS downmix κτλ. αλλά παίζει τις περισσότερες ματρόσκες ικανοποιήτικά (εσωτερικούς και εξ. υποτιτλους).

mattv
10-07-10, 13:49
Είδα χθες στα Carrefour ότι κυκλοφόρησαν το AMTC DTHD 290 με €49, το οποίο οπτικά μοιάζει πολύ με το OP που είχα πάρει από το e-shop. Αν το έχει πάρει κάποιος, περιμένω να ακούσω παρατηρήσεις αν είναι το ίδιο, καθώς θέλει ένας φίλος να το αγοράσει. Ερώτηση αν παίζει mkv και δέχεται δισκάκι με NTFS.

Siba
12-07-10, 13:41
Τελικα πηρα αυτη (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm) και την περασα στον media server και παιζει ρολοι.

Μπορω να μοιρασω over Gbit LAN το τηλεοπτικο σημα σε αλλο pc τou LAN μου?

prodromosfan
12-07-10, 13:53
ακριβη ρε φιλε αλλα χαλαλι για αυτα που προσφερει.

εξαρταται απο το λειτουργικο που εχεις στο server μαλλον,
(εννοωντας μην εχει τιποτα αυτοματισμους οπως wmc)
αλλιως μεσω vlc γινεται οπωσδηποτε.

Siba
12-07-10, 14:08
Για βοηθα λιγο, τι πρεπει να τρεχει στον server και τι στον client?

Παντως πολυ καλη, την προτεινω ανεπιφυλακτα:oneup:

Φυσικα με ενδιαφερει να παιζει και το ir remote control

Server Os: Win7 Ultimate x64

prodromosfan
12-07-10, 14:27
ο σερβερ τι τρεχει win/linux?
και στις 2 περιπτωσεις μπορεις να χρησιμοποιησεις vlc
το σεταρεις αλλά δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να αλλαξεις ευκολα καναλι
(το οτι γινεται, γινεται το εχω διαβασει καπου

ψαξου στο google
vlc live tv streaming (http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&q=vlc+live+tv+streaming&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=681c1f46533aa10c)

treli@ris
12-07-10, 17:15
Τελικα πηρα αυτη (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm) και την περασα στον media server και παιζει ρολοι.

Μπορω να μοιρασω over Gbit LAN το τηλεοπτικο σημα σε αλλο pc τou LAN μου?

110€ ??? Το Μαρτη που την αγορασε φιλος ειχε 78€ !!!

Siba
12-07-10, 19:02
110€ ??? Το Μαρτη που την αγορασε φιλος ειχε 78€ !!!
Αστο το ξερω καλα, την εβδομαδα πριν την ανοδο του ΦαΠΑ ειχε 87e και μετα καπακι 110e
Τι να κανω ειχα σκοπο να την παρω αλλα δεν τα καταφερα νωριτερα, και φυσικα δεν ηξερα οτι θα ανεβαινε τοσο πολυ.:wall::wall:

jimmakosx
13-07-10, 07:59
Αστο το ξερω καλα, την εβδομαδα πριν την ανοδο του ΦαΠΑ ειχε 87e και μετα καπακι 110e
Τι να κανω ειχα σκοπο να την παρω αλλα δεν τα καταφερα νωριτερα, και φυσικα δεν ηξερα οτι θα ανεβαινε τοσο πολυ.:wall::wall:

όπου σε ποιάσουν οι κουφ@λες:down:

aggelik
13-07-10, 15:57
Από 87 πηγε 110 ??????????????????????????:rofl:

Ποιο φπα ? αυτό ειναι φάπα.....

Τελικά ρυθμισα τον δέκτη (http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1275)

Τα χω χάσει με την εικόνα...τι να πω....

Έχω hdmi καλώδιο επιχρύσο ε΄΄ιχα δώσει 35 ευρώ....

prodromosfan
13-07-10, 16:25
Από 87 πηγε 110 ??????????????????????????:rofl:

Ποιο φπα ? αυτό ειναι φάπα.....

Τελικά ρυθμισα τον δέκτη (http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1275)

Τα χω χάσει με την εικόνα...τι να πω....

Έχω hdmi καλώδιο επιχρύσο ε΄΄ιχα δώσει 35 ευρώ....

και πιο πριν 78ευρω.
αυτα ειναι τιμες.

τι εννοεις τα χεις χασει με την εικονα;
ιδια εικονα μου φαινονται εμενα,
ελαχιστα καλυτερη το ψηφιακο σημα.

και γιατι εδωσες 35 ευρω για καλώδιο;
εμενα το επιχρυσο κανει 6 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751699).

anon
14-07-10, 14:52
Και γιατί επίχρυσο; Ψηφιακό δεν είναι το σήμα; Απο όσο ξέρω επίχρυσες επαφές και τα ρέστα χρειάζονταν στα παλιά συστήματα HiFi για υποτίθεται όσο το δυνατόν πιο χαμηλές απώλειες/θόρυβο. Εδώ το σήμα είναι ψηφιακό, περνά ή δεν περνά, το επίχρυσο λογικά δεν κάνει διαφορά. Kάποιοι αναφέρουν ότι επειδή είναι επίχρυσα δεν θα διαβρωθούν χαλάσουν.... Θα κρατήσουν περισσότερο! πιφ, σιγά το πράγμα. Αντί να δώσεις 35 ευρω για επίχρυσο, δώσε 5 ευρώ, και όταν σου χαλάσει, πάρε καινούργιο.

frap
14-07-10, 19:53
Βασικά έχει σημασία αν θέλεις να έχεις μεγάλο μήκος, οπότε κερδίζεις dΒ απ'όπου μπορείς.
Αλλά για 1.5-2μ δεν έχει καμιά σημασία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.