PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

giwrgosth
23-07-10, 13:20
Όταν λες πάλι εγώ?
Δημόσια συζήτηση δεν κάνουμε?
Αν δε θες να βλέπεις αυτά που γράφω υπάρχει και το ignore ξέρεις...
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να μιλάω με τον καθένα, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί του, κουβέντα κάνουμε και θα υπαρξουν και διαφωνίες, εσύ διάλεξε και πάρε!
Όσο αφορά αυτά που ρωτάς, τα πανελλαδικά κανάλια θα είναι πάντα ελεύθερα, γιατί διαφορετικά ποιος θα πληρώσει διαφήμηση που δεν θα τη βλέπει ο κόσμος?
Δυστυχώς και σήμερα που είναι ελεύθερα όλα σαβούρα βλέπει ο κόσμος, δε θα αλλάξει κάτι λοιπόν.
Το "καλό" που θα έρθει όταν κάποια γίνουν συνδρομητικά θα το πληρώσεις. Δωρεάν δυστυχώς δεν είναι τίποτα στις μέρες μας.
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε HD τον Οκτώβρη, εκτός αν βάλει κανένα η ΕΡΤ, αλλά το θεωρώ απίθανο. Και να θέλουν υα υπόλοιπα κανάλαι της Digea να το κάνουν, δεν μπορεί να γίνει τεχνικά στο μεταβατικό στάδιο που βρισκόμαστε.
Ο ΑLPHA, στον οποίο και δουλεύω, άρα μπορώ να θεωρηθώ "αυθεντία" σε ότι τον αφορά, θα παίξει 16:9 όταν θα έχει όλα τα προγράμματα σε 16:9 και όχι μόνο μια εκπομπή. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα κανάλια, από όσα ξέρω.

aris82
23-07-10, 18:59
Μιας που όπως κατάλαβα, περνά ο λόγος σου στο παρόν φόρουμ, όποια ιδιότητα και να έχεις, πρέπει να λες στον κόσμο την αλήθεια. Ότι δηλαδή η Digea, είναι μεγάλη απάτη και ότι σταδιακά θα οδηγήσει σε συνδρομητικές και κωδικοποιημένες πληροφορίες που ο ραγιάς Έλληνας πάλι θα τρέξει να επωμιστεί για να είναι "in". Το παράδειγμα που έφερα πριν χρησιμοποιώντας το -δυστυχώς για την ευφυΐα του Έλληνα- μεγαλύτερο κανάλι της χώρας, το Μέγκα, έχει απόλυτη βάση και το λέω μετά πλήρους γνώσεως, ότι σε 2 χρόνια όλα τα κανάλια θα χουν συνδρομητικό μπουκέτα και εκεί θα μεταφέρουν το πιο δημοφιλές πρόγραμμά τους (σίριαλ, τηλεπαιχνίδια, ριάλιτυ, σόου, αγώνες) και στο δωρεάν θα έχουν τη σαβούρα. Δεύτερον, HD κανάλια από τον Οκτώβρη θα έχουμε δύο: το ΕΡΤ HD (διορθώστε με αν κάνω λάθος, θα είναι στην συχνότητα 22 μαζί με το κανάλι της Βουλής, το σάιτ του οποίου ο Έλληνας πλήρωσε 1000000 ευρώ) και το οποίο 1000% θα λειτουργήσει από Οκτώβρη (το ξέρω σίγουρα αν και δεν θέλω να έχω σχέση με την επάρατο κατάρα που λέγεται Κρατική τηλεόραση) και το δεύτερο το ΝΟΒΑ HD (με 3 κανάλια για αρχή), τα οποία ως το τέλος του έτους θα εκπέμπουν χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση αρκεί κάποιος να έχει αγοράσει τον συμβατό αποκωδικοποιητή γιατί ο παρών δεν μπορεί να μεταδώσει HD σήμα). Τρίτον, εσύ που δουλεύεις σε ένα κανάλι που πολέμησε σθεναρότατα τη Digea και ακόμη την πολεμά (μην κοιτάς που για λόγους ανταγωνισμού ενσωματώθηκε σε αυτήν, δεν είχε άλλη επιλογή) δεν θα έπρεπε να την υποστηρίζεις με νύχια και δόντια!!
Γιαυτό συμβουλεύω τους αγαπητούς επισκέπτες και συμφορουμίτες, α) χρησιμοποιείτε μέχρι να γίνει το switch off την αναλογική τηλεόραση, β) μην δίνετε αξία στους διαπλεκόμενους της Digea και να πληρώνετε 0,63 Ε το λεπτό, για να σας τα τρώνε, γ) όταν θα έρθει η NOBA HD, μην γίνετε συνδρομητές σε αυτο το μπουκέτο. Αν δουν ότι δεν έχει πέραση θα το κάνουν δωρεάν. Από Γενάρη, διαφορετικά, θα σας παίρνουν 15 Ε επιπρόσθετα, σε όσα δίνετε. Και μάλιστα έχοντας 1080i που είναι πολύ χειρότερο από το 720p!!!!

giwrgosth
23-07-10, 19:18
Για να καταλάβω, όταν λες πως η Digea είναι απάτη, τι εννοείς?
Μπήκε κανείς από αυτούς σπίτι σου να σε κλέψει? Σε υποχρεώσε κανείς να πάρεις ψηφιακό δέκτη? Σε υποχρεώσε κανείς να βλεπεις τηλεόραση? Πιστεύω πως όχι και ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει το τι θέλει να δει.
Όσο αφορά την ποιότητα της εκπομπής, εγώ το φωνάζω μήνες τώρα, ίσως και χρόνια, πως σαν την αναλογική δεν υπάρχει τίποτα, οπότε τι άλλη αλήθεια να πω?
Επίσης για το γεγονός πως κάποια στιγμή τα ελεύεθρα θα δείχνουν σαβούρα και τα καλά θα είναι συνδρομητικά το έχω πει και αυτό από μήνες, ίσως και χρόνια.
Για το HD επαναλαμβάνω πως η ΕΡΤ έχει δυσκολίες ακόμη και να εκπέμψει ψηφικά, το HD θα κοιτάξουν?
Για Nova εννοείς δορυφορικά, είναι γνωστό αυτό, εδώ μιλάμε για επίγεια.
Τι εννοείς πως το κανάλι μου πολέμησε την Digea? Δεν είδα ποτέ κάτι τέτοιο, το αντίθετο μάλιστα.
Εγώ την έχω "πολεμήσει" γιατί έχω πει πως η Digea θα με στείλει στην ανεργία, αλλά δεν μπορώ και να κλείσω τα μάτια και να μη δω πως είναι το μέλλον.

aris82
26-07-10, 02:56
Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες και βάσει του χάρτη συχνοτήτων για την εκπομπή από Υμηττό, τα πράγματα έχουν ως εξής:
συχνότητα 22: Βουλή TV, ΕΡΤ HD + τα δύο κανάλια της NOVA (αναμένεται εκπομπή από φθινόπωρο)
συχνότητα 46: Αlpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV [εκπέμπουν ήδη]
συχνότητα 47: Mega, Star, SKAI [εκπέμπουν ήδη] και ένα τέταρτο, μάλλον θα είναι το 902 αλλά γυρίζει το παιχνίδι προς MAD ή MTV
συχνότητα 48: τα τρία ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ (Σπορ Ινφο, Σινε, Πρίσμα) + ΡΙΚ [εκπέμπουν ήδη]
συχνότητα 52: Ετ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 [αναμένεται εκπομπή από Σεπτέμβρη]
συχνότητα 63: Ιδιωτικοί περιφερειακοί σταθμοί (σίγουρα θα είναι: BlueSky, 06, GTV) [αναμένεται εκπομπή από Οκτώβρη]
Σχ. 1: Επιβεβαιώνω ότι οι συχν. 65 κ.ε. έχουν δοθεί στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και όχι όπως έγραψα παραπάνω 60 κ.ε. Είχε δίκιο ο Γιώργος...
Σχ. 2: Δεν θα σχολιάσω τα περί ανεργίας του Γιώργου. Έτσι του λένε να υποστηρίζει από την Digea...
Σχ. 3: Ότι ο Άλφα πολέμησε σθεναρά την Digea και είχε ενστάσεις δεν χρειάζεται περαιτέρω αποδείξεις από το να βάλει τα στοιχεία σε σύνθετη αναζήτηση στο Google και θα δεις πολλές κυριακάτικες εφημερίδες να το αναφέρουν...

giwrgosth
26-07-10, 09:24
Να ξαναπώ πως τεχνικά δεν μπορεί να παίξει HD στο μεταβατικό στάδιο? Αλλά ακόμη και αν γινόταν η ΕΡΤ έχει πολύ πιο σοβαρά προβληματα να λύσει?
Δεν είναι 2 οποιαδήποτε κανάλια της NOVA, είναι τα Filment-Supersport που παίζουν επίγεια και έχουν συμφωνία με την ΕΡΤ να τους παραχωρήσει συχνότητες (οι συχνότητες που εκπέμπουν σήμερα είναι ιδιοκτησία της ΕΡΤ και όχι δικές τους και γι΄ αυτό αν δεις έχουν λογότυπο CODERT) και έτσι θα παίξουν ψηφιακά μέσω της ΕΡΤ.
Δεν μου λέει κανείς τι να υποστηρίζω, έχω δική μου άποψη και πέρα από αυτό γνωρίζω πολύ καλύτερα από τι φυλλάδες τι γίνετε στην εταιρεία που δουλεύω και το τι συζητούν, γιατί πολύ απλά μετέχω στις συζητήσεις και οι ενστάσεις που λες είχαν να κάνουν με διαδικαστικά θέματα και όχι κάτι το ουσιαστικό.

potis21
26-07-10, 10:04
δεν νομίζω να ειναι το MAD αλλά μάλλον το 902.

το MAD πρέπει πρώτα να πάρει πανελλήνιας εμβέλειας και μετά να χωθει σε μπουκέτο πανελλήνιας εμβέλειας...

ενω το 902 πληροι τις προδιαγραφές.

jap
26-07-10, 10:07
Συγγνώμη παιδιά, αδυνατώ να παρακολουθήσω την τελευταία συζήτηση, μπορούμε να επικεντρωθούμε σε κάποιες από τις τελευταίες πληροφορίες;

Από τις συχνότητες που αναφέρεις Άρη είναι κάποιες της digea πέρα από τις 46/47;

Γιώργο, από ό,τι κατάλαβα, η αναφορά σου στο Attica αφορά 2 επιπλέον συχνότητες μέσω digea. H 63 που αναφέρει ο Άρης είναι μέσα σε αυτές; τα άλλα 7 κανάλια; Μέχρι στιγμής τα κανάλια που έχουν αναφερθεί είναι μικρού ενδιαφέροντος, κανένα από τα σοβαρά περιφερειακά είναι μέσα ή θα εκπέμψουν από το άλλο σχήμα αν και όποτε το αποφασίσουν; Ή μιλάμε αποκλειστικά για περιφερειακά Αττικής εδώ (που προσωπικά και κανένα να μην εκπέμψει δεν θα στενοχωρηθώ;)

potis21
26-07-10, 10:09
[OFFTOPIC]
Ο ΑLPHA, στον οποίο και δουλεύω, άρα μπορώ να θεωρηθώ "αυθεντία" σε ότι τον αφορά, θα παίξει 16:9 όταν θα έχει όλα τα προγράμματα σε 16:9 και όχι μόνο μια εκπομπή. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα κανάλια, από όσα ξέρω.

Γιώργο, αφου ΑΚΟΜΑ αγοράζουν το 4:3 σαν φτηνότερο, αυτό σημαινει οτι δεν θα δουμε 16/9 ποτέ?:down:

Αφου υπάρχει και WSS οπως και AFD, γιατί ρε γμτ δεν τα χρησιμοποιουνε? σαν να λέμε οτι οταν ολο το πρόγραμμα γίνει στέρεο, τοτε θα γυρίσουμε και εμεις στέρεο....

(στο Αλτερ που και που τους ξεφευγει καμιά διαφήμιση (ειδικά με ρόζ τηλέφωνα) με WSS, εκεί να δείτε πλάκα... (δυστυχώς το πλαισιο της διαφήμισης ειναι 4:3, οπότε κάποια πατάτα κάνουνε...)

giwrgosth
26-07-10, 10:36
δεν νομίζω να ειναι το MAD αλλά μάλλον το 902.

το MAD πρέπει πρώτα να πάρει πανελλήνιας εμβέλειας και μετά να χωθει σε μπουκέτο πανελλήνιας εμβέλειας...

ενω το 902 πληροι τις προδιαγραφές.
Το MAD και τα υπόλοιπα θα παίξουν από Αίγινα στα κανάλια που έχουν δωθεί στα περιφεριακά.
Απλά θα εκπέμψουν μέσω Digea.
Μόνο ο 902 μπορεί να παίξει στο μπουκέτο των πανελλαδικών, στο κανάλι που είναι κενό.


Συγγνώμη παιδιά, αδυνατώ να παρακολουθήσω την τελευταία συζήτηση, μπορούμε να επικεντρωθούμε σε κάποιες από τις τελευταίες πληροφορίες;

Από τις συχνότητες που αναφέρεις Άρη είναι κάποιες της digea πέρα από τις 46/47;

Γιώργο, από ό,τι κατάλαβα, η αναφορά σου στο Attica αφορά 2 επιπλέον συχνότητες μέσω digea. H 63 που αναφέρει ο Άρης είναι μέσα σε αυτές; τα άλλα 7 κανάλια; Μέχρι στιγμής τα κανάλια που έχουν αναφερθεί είναι μικρού ενδιαφέροντος, κανένα από τα σοβαρά περιφερειακά είναι μέσα ή θα εκπέμψουν από το άλλο σχήμα αν και όποτε το αποφασίσουν; Ή μιλάμε αποκλειστικά για περιφερειακά Αττικής εδώ (που προσωπικά και κανένα να μην εκπέμψει δεν θα στενοχωρηθώ;)
Η Digea έχει μόνο τα 46 και 47 για την εκπομπή των πανελλαδικών, αλλά μπορεί σαν πάροχος να εκπέμψει και άλλα κανάλια αν το θελήσουν, στις συχνότητες φυσικά που ορίζει η ΚΥΑ γι΄ αυτά, πχ στο 63.
Ήδη 8 από τα περιφερικά της Αττικής που έχουν άδεια για ψηφιακή εκπομπή έχουν υπογράψει με την Digea και θα εκπέμψουν από Αίγινα ίσως και μέσα στο Αύγουστο.

potis21
26-07-10, 10:58
Χαζή απορία - τα αδειοδοτημένα περιφερειακά για την Αττική ειναι 13, και εχουν υπογράψει τα 8. Αρα τα 2 κανάλια τα παιρνει η Digea.
Οι διαυλοι των περιφερειακών ειναι 3 στην Αττική (54-63-65) , αφήνει 5 για να παιξουν μεσα απο π.χ. DU. H νομοθεσία ξεκαθαρίζει για 4 προγράμματα ανα συχνότητα. Ο τελευταίος, που θα μπεί, οεο?

giwrgosth
26-07-10, 11:16
Ο τελευταίος, που θα μπεί, οεο?
Στην ΕΡΤ ίσως? :hmm:
Το ότι είναι ένα μπάχαλο και μισό δε χρειάζετε να το ξαναπούμε!

aris82
26-07-10, 17:36
Σχετικά με τις απορίες του jap και του potis21:
Μόνο η 46 και 47 ανήκει προς το παρόν στην Digea. Η συχνότητα 63 ανήκει στην έτερη ψηφιακή πλατφόρμα Digital Union, την οποία απαρτίζουν κάποια κανάλια περιφερειακής εμβέλειας π.χ. BlueSky, 06, GTV, Sport TV (τέως Magic) και θα εκπέμψει και αυτή σε MPEG4. H 52 που ανήκει στα τρία κανάλια πανελληνίας εμβέλειας της ΕΡΤ επίσης δεν ανήκει στην Digea. Αφού έχει δική της ψηφιακή τηλεόραση η ΕΡΤ δεν χρειάζεται να ενσωματωθεί στην Digea. Και γιατί να ενσωματωθεί; Τα δύο από τα τρία ψηφιακά της ΕΡΤ (Σπορ, Πρίσμα) έχουν βάλει τα γυαλιά στην Digea!!!
Δεύτερον, κι εγώ άκουσα ότι το Άττικα θα ενσωματωθεί στη Digea, συνεπώς και η Digea θα αποκτήσει στο μέλλον και άλλη συχνότητα με περιφερειακά κανάλια αυτή τη φορά, μέσα στα οποία θα είναι και τα MAD, MTV. Το Άττικα, την ύπαρξη του οποίου δεν γνώριζα μέχρι πριν λίγο καιρό, έχει σταματήσει να εκπέμπει αναλογικά καθώς έπεσε πάνω σε συχνότητα της Digea.
Είναι γνωστό ότι το 902 και το Τηλεάστυ ως κομματικά κανάλια έχουν αυτόματα και άδεια πανελληνίας εκπομπής, ωστόσο το κόβω χλωμό να είναι το 902 το τέταρτο κανάλι με τις μπάρες, αν και πληροί τις προδιαγραφές. Θα δείξει!!

skoupas
26-07-10, 19:48
Άσχετο με τις κουβέντες πιο πάνω.
Πήρα ένα δέκτη ψηφιακό για να τον βάλω στην Αρτέμιδα στο εξοχικό που δεν πιάνω καθαρά όλα τα κανάλια. Την 46 συχνότητα την έπιασε τζάμι. Η 47 δεν παίζει με τίποτα. Μπαίνει η ΝΕΤ απο κάπου αναλογικά, παρεμβάλοντας το ψηφιακό απ ότι κατάλαβα. Ούτε με εσωτερική κεραία ούτε με εξωτερική παίζει. Ξέρει κανείς τι θα γίνει με αυτές τις αλληλοκαλύψεις?

giwrgosth
27-07-10, 13:33
Κανονικά θα πρέπει τα αναλογικά που είναι σε αυτές τις συχνότητες να κλείσουν, αλλά αυτή η ΝΕΤ πρέπει να είναι από κάπου μακριά που θεωρητικά πάντα δεν δημιουργεί πρόβλημα στις περιοχές που καλύπτει η Digea, κυρίως από Αίγινα που έχει κλείσει.
Ίσως να είναι και από Νέα Στύρα η ΝΕΤ, δε θυμάμαι που παίζει εκεί, οπότε δεν είναι από τα κέντρα που θα πρέπει να αλλάξουν συχνότητα.
Λύση δεν υπάρχει, μόνο αν καταφέρεις να "κρύψεις" κάπου την κεραία σου.

Sauber
28-07-10, 00:16
Όταν λες πάλι εγώ?
Δημόσια συζήτηση δεν κάνουμε?
Αν δε θες να βλέπεις αυτά που γράφω υπάρχει και το ignore ξέρεις...
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να μιλάω με τον καθένα, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί του, κουβέντα κάνουμε και θα υπαρξουν και διαφωνίες, εσύ διάλεξε και πάρε!
Όσο αφορά αυτά που ρωτάς, τα πανελλαδικά κανάλια θα είναι πάντα ελεύθερα, γιατί διαφορετικά ποιος θα πληρώσει διαφήμηση που δεν θα τη βλέπει ο κόσμος?
Δυστυχώς και σήμερα που είναι ελεύθερα όλα σαβούρα βλέπει ο κόσμος, δε θα αλλάξει κάτι λοιπόν.
Το "καλό" που θα έρθει όταν κάποια γίνουν συνδρομητικά θα το πληρώσεις. Δωρεάν δυστυχώς δεν είναι τίποτα στις μέρες μας.
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε HD τον Οκτώβρη, εκτός αν βάλει κανένα η ΕΡΤ, αλλά το θεωρώ απίθανο. Και να θέλουν υα υπόλοιπα κανάλαι της Digea να το κάνουν, δεν μπορεί να γίνει τεχνικά στο μεταβατικό στάδιο που βρισκόμαστε.
Ο ΑLPHA, στον οποίο και δουλεύω, άρα μπορώ να θεωρηθώ "αυθεντία" σε ότι τον αφορά, θα παίξει 16:9 όταν θα έχει όλα τα προγράμματα σε 16:9 και όχι μόνο μια εκπομπή. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα κανάλια, από όσα ξέρω.

και ποιος σου ειπε οτι τα συνδρομητικα δεν εχουν διαφημισεις; στην ελλαδα τουλαχιστον εχουν, απλα δεν κοβουν την μεταδοση για να δειξουν διαφημισεις, πριν και μετα εχουν.. και το προβλημα δε ειναι να δημιουργηθουν συνδρομητικα, αλλα οτι σιγουρα με την αναρχια και την χειρομαλαξη στο ΕΣΡ θα πεσει καθετα η ποιοτητα προγραμματος στα ελευθερα, οποτε θα κερδιζουν οι μαγκες οι καναλαρχες ( με καναλια πειρατικα με 20 χρονια προσωρινες αδειες και με πραξικοπηματικο τροπο εναρξης των ψηφιακων καναλιων τους ) απο παντου.

jkoukos
28-07-10, 16:36
... θα πεσει καθετα η ποιοτητα προγραμματος στα ελευθερα...
Ενώ τώρα είναι στο ζενίθ η ποιότητά τους.

Sauber
28-07-10, 16:40
Ενώ τώρα είναι στο ζενίθ η ποιότητά τους.

φαντασου λοιπον πως θα ειναι μετα.. θα φαμε τηλεμαρκετινγκ, 100στες επαναληψεις κλπ με το κουταλι.

uncharted
28-07-10, 16:51
φαντασου λοιπον πως θα ειναι μετα.. θα φαμε τηλεμαρκετινγκ, 100στες επαναληψεις κλπ με το κουταλι.
ναι, ενω τωρα δεν τρωμε στην μαπα την 1000στη επαναληψη του "ρετιρε", των "απαραδεκτων", telemarketing θαυματουργου μασαζοκαλσον και παει λεγοντας

παιδια η λυση ειναι απλη: κλειστε την τηλεοραση ή αλλαξτε καναλι :lock:

gerstavros
28-07-10, 17:39
[...]
παιδια η λυση ειναι απλη: κλειστε την τηλεοραση ή αλλαξτε καναλι :lock:
τι εννοείς αλλάξτε κανάλι? απλά κλείστε την τηλεόραση :cool:

Sauber
28-07-10, 17:42
ναι, ενω τωρα δεν τρωμε στην μαπα την 1000στη επαναληψη του "ρετιρε", των "απαραδεκτων", telemarketing θαυματουργου μασαζοκαλσον και παει λεγοντας

παιδια η λυση ειναι απλη: κλειστε την τηλεοραση ή αλλαξτε καναλι :lock:

εγω κι εσυ την εχουμε κλεισει ηδη, οσοι ομως δεν ειναι εξοικειωμενοι με εναλλακτικους τροπους ευρεσης content, τι φταινε να πρεπει η να πληρωσουν απο 15 εως 60 ευρω μηνιαιως η να δουν την ποιοτητα του προγραμματος που παρακολουθουν να πεσει ακομα περισσοτερο; και οταν λεω επαναληψεις, δεν εννοω φυσικα το καλοκαιρι η τα μεσημερια, αλλα και στο prime time.

uncharted
28-07-10, 17:51
εγω κι εσυ την εχουμε κλεισει ηδη, οσοι ομως δεν ειναι εξοικειωμενοι με εναλλακτικους τροπους ευρεσης content, τι φταινε να πρεπει η να πληρωσουν απο 15 εως 60 ευρω μηνιαιως η να δουν την ποιοτητα του προγραμματος που παρακολουθουν να πεσει ακομα περισσοτερο; και οταν λεω επαναληψεις, δεν εννοω φυσικα το καλοκαιρι η τα μεσημερια, αλλα και στο prime time.
δεν θα τους βαλει κανεις το μαχαιρι στον λαιμο να πληρωσουν
ευκαιρια να εξοικειωθουν με εναλλακτικους τροπους ευρεσης content ;)

gerstavros
28-07-10, 17:54
δεν θα τους βαλει κανεις το μαχαιρι στον λαιμο να πληρωσουν
ευκαιρια να εξοικειωθουν με εναλλακτικους τροπους ευρεσης content ;)
ευκαιρία να ξεκόψουν και λίγο απ το χαζοκούτι και να βρουν εναλλακτικούς τρόπους διασκέδασης:whistle:

Sauber
28-07-10, 18:02
αμα το πατε κοινωνικοπολιτικοηθικοπλαστικα το θεμα, πασο :p

jkoukos
28-07-10, 18:19
ευκαιρία να ξεκόψουν και λίγο απ το χαζοκούτι και να βρουν εναλλακτικούς τρόπους διασκέδασης:whistle:
Και οι παπούδες και γιαγιάδες στην επαρχία; Ποιά εναλλακτική διασκέδαση προτείνεται γι' αυτούς;

gerstavros
28-07-10, 18:34
Και οι παπούδες και γιαγιάδες στην επαρχία; Ποιά εναλλακτική διασκέδαση προτείνεται γι' αυτούς;ο παππούς μου περνάει την ώρα του με τους φίλους του στο καφενείο συζυτώντας και παίζοντας ταβλι ή με τη γυναίκα του στο σπίτι μιλώντας και βλέποντας καμιά ελληνική ταινία, η γιαγιά μου συζητάει (κουτσομπολεύει : p) με τις γειτόνισσες και την ξαδέρφη της. θα δούνε φυσικά και καμιά χαζοεκπομπή ή ταινία, αλλά είναι ηλικιωμένοι. εγώ μίλησα για τους υπόλοιπους που λιώνουνε στην τηλεόραση, νέοι παιδιά κλπ.
ας μη βγούμε εκτός θέματος

giwrgosth
29-07-10, 09:33
Και οι παπούδες και γιαγιάδες στην επαρχία; Ποιά εναλλακτική διασκέδαση προτείνεται γι' αυτούς;
Πάντα θα υπάρχει περιεχόμενο γι΄ αυτούς, ακόμη και η χιλιοστή επανάληψη του ρετιρέ θα τους κρατά συντροφιά.

jimmakosx
29-07-10, 11:49
Εγώ προτείνω οι νέοι να πάνε σε καμιά παραλία και οι παπούδες μας που είναι στα χωριά στη πλατεία του χωριού για ούζο,τσίπουρο κ.λ.π. και οι γιαγιάδες να φτιάξουν καμιά πίτα και ψωμί χωριάτικο στο ξυλόφουρνο γιατί ερχόμαστεεεεεε!!!!:p

aris82
30-07-10, 02:27
Γεια σου Jimmako, με τα καίρια σχόλιά σου!! Πάντως από τα τελευταία μηνύματα που διάβασα, είναι αντιληπτό πως όλοι είναι σύμφωνοι ότι η ψηφιακή τηλεόραση θα είναι δύο ταχυτήτων. Ήτοι, η δωρεάν βερσιόν των καναλιών που θα προβάλλει το χιλιοπαιγμένο "Ρετιρέ" και από την άλλη η συνδρομητική βερσιόν που θα προβάλλει το "βαρύ πυροβολικό" κάθε καναλιού!!
Όχι, γιατί όταν πρώτος το ανέφερα έπαθαν κάποιοι ψυχολογικό πρόβλημα και σοκαρίστηκαν...
Έτσι γίνεται παίδες στο εξωτερικό, οπότε θα γινει το ίδιο και εδώ...

giwrgosth
30-07-10, 09:40
Όχι, γιατί όταν πρώτος το ανέφερα έπαθαν κάποιοι ψυχολογικό πρόβλημα και σοκαρίστηκαν...
Δεν κάνουμε ανταγωνισμό για τις πρωτιές, αλλά αυτό το λέω πριν καλά καλά συσταθεί σαν εταιρεία η Digea εδώ και δύο χρόνια και δεν το κάνω λόγω μαντικών ικανοτήτων, αλλά όπως σωστά λες και εσύ αυτό γίνετε σε όλο τον κόσμο και αφού η ψηφιακή τηλεόραση έχει αυτές τις δυνατότητες είναι λογικό να την εκμεταλευτούν.
Εννοείτε πως σε όποιον δεν αρέσει η σαβούρα, όπως είπε και άλλος φίλος πιο πάνω, κλείνει την τηλεόραση! :lock:

potis21
30-07-10, 13:19
τι εννοείς αλλάξτε κανάλι? απλά κλείστε την τηλεόραση :cool:

Γιατι να την κλείσω?

Δεν εχει εισοδο video, σκαρτ, dvi ή HDMI, να την καρφώσω στο λάπιτόπ να της πετάω ο'τι θέλω?:p

Αν τώρα εννοειτε για την οικολογική διάσταση, μην ανησυχείτε, μα σπάνια την ανοιγω...

aris82
30-07-10, 15:40
Είναι λίγο γραφικό να λέμε να κλείσουμε τις τηλεοράσεις και να κάνουμε άλλα πράγματα. Ο κάθε άνθρωπος στη ζωή του έχει τη δυνατότητα να της παρέχει όποια ποιότητα αυτός κρίνει σκόπιμη. Ακούγεται ισοπεδωτικό ότι έχουμε σαβούρα τηλεόραση! Έχουμε και καλή και κακή τηλεόραση. Καλή δεν είναι απαραίτητα η Μάγια Τσόκλη ή το Ομιλείτε Ελληνικά και κακή η Μενεγάκη. Ούτε η ΕΡΤ είναι απαραίτητα καλή, τουναντίον είναι μια επάρατη νόσος για την Ελλάδα, αέναο λιβανιστήρι της εκάστοτε κυβέρνησης, ταφόπλακα της πραγματικής ενημέρωσης και αντικειμενικότητας. Μόνο η ψηφιακή της αξίζει, αλλά δεν την βλέπει άνθρωπος! Εξάλλου και στο dvd (ή blueray για τους πιο γκατζετάκηδες) τι θα δεί; Χιλιοπαιγμένα σενάρια αμερικάνικης υποκουλτούρας ή ψευτοκουλτουριάρικα παλαιστινιακά και ιρανικά φιλμ. Ή τι θα κάνει κάποιος στο PS3; Να παίζει κάποιος και να αποχαυνώνεται μέσω της αποκρουστικής εικονικής πραγματικότητας. Γι' αυτό μην είμαστε ισοπεδωτικοί!!

gerstavros
30-07-10, 23:29
Γιατι να την κλείσω?

Δεν εχει εισοδο video, σκαρτ, dvi ή HDMI, να την καρφώσω στο λάπιτόπ να της πετάω ο'τι θέλω?:p

Αν τώρα εννοειτε για την οικολογική διάσταση, μην ανησυχείτε, μα σπάνια την ανοιγω...
εσύ την έκανες οθόνη υπολογιστή, οπότε εξαιρήσε :p

........Auto merged post: gerstavros πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είναι λίγο γραφικό να λέμε να κλείσουμε τις τηλεοράσεις και να κάνουμε άλλα πράγματα. Ο κάθε άνθρωπος στη ζωή του έχει τη δυνατότητα να της παρέχει όποια ποιότητα αυτός κρίνει σκόπιμη. Ακούγεται ισοπεδωτικό ότι έχουμε σαβούρα τηλεόραση! Έχουμε και καλή και κακή τηλεόραση. Καλή δεν είναι απαραίτητα η Μάγια Τσόκλη ή το Ομιλείτε Ελληνικά και κακή η Μενεγάκη. Ούτε η ΕΡΤ είναι απαραίτητα καλή, τουναντίον είναι μια επάρατη νόσος για την Ελλάδα, αέναο λιβανιστήρι της εκάστοτε κυβέρνησης, ταφόπλακα της πραγματικής ενημέρωσης και αντικειμενικότητας. Μόνο η ψηφιακή της αξίζει, αλλά δεν την βλέπει άνθρωπος! Εξάλλου και στο dvd (ή blueray για τους πιο γκατζετάκηδες) τι θα δεί; Χιλιοπαιγμένα σενάρια αμερικάνικης υποκουλτούρας ή ψευτοκουλτουριάρικα παλαιστινιακά και ιρανικά φιλμ. Ή τι θα κάνει κάποιος στο PS3; Να παίζει κάποιος και να αποχαυνώνεται μέσω της αποκρουστικής εικονικής πραγματικότητας. Γι' αυτό μην είμαστε ισοπεδωτικοί!!
σωστός, αλλά εγώ μίλησα συμβολικά. κι εγώ βλέπω καμιά ταινία, ή κάνα dvd της ελευθεροτυπίας, αλλά σχετικά σπάνια

jimmakosx
01-08-10, 19:09
Είναι λίγο γραφικό να λέμε να κλείσουμε τις τηλεοράσεις και να κάνουμε άλλα πράγματα. Ο κάθε άνθρωπος στη ζωή του έχει τη δυνατότητα να της παρέχει όποια ποιότητα αυτός κρίνει σκόπιμη. Ακούγεται ισοπεδωτικό ότι έχουμε σαβούρα τηλεόραση! Έχουμε και καλή και κακή τηλεόραση. Καλή δεν είναι απαραίτητα η Μάγια Τσόκλη ή το Ομιλείτε Ελληνικά και κακή η Μενεγάκη. Ούτε η ΕΡΤ είναι απαραίτητα καλή, τουναντίον είναι μια επάρατη νόσος για την Ελλάδα, αέναο λιβανιστήρι της εκάστοτε κυβέρνησης, ταφόπλακα της πραγματικής ενημέρωσης και αντικειμενικότητας. Μόνο η ψηφιακή της αξίζει, αλλά δεν την βλέπει άνθρωπος! Εξάλλου και στο dvd (ή blueray για τους πιο γκατζετάκηδες) τι θα δεί; Χιλιοπαιγμένα σενάρια αμερικάνικης υποκουλτούρας ή ψευτοκουλτουριάρικα παλαιστινιακά και ιρανικά φιλμ. Ή τι θα κάνει κάποιος στο PS3; Να παίζει κάποιος και να αποχαυνώνεται μέσω της αποκρουστικής εικονικής πραγματικότητας. Γι' αυτό μην είμαστε ισοπεδωτικοί!!

+1:oneup:

markelos
03-08-10, 09:40
Άσχετο με τις κουβέντες πιο πάνω.
Πήρα ένα δέκτη ψηφιακό για να τον βάλω στην Αρτέμιδα στο εξοχικό που δεν πιάνω καθαρά όλα τα κανάλια. Την 46 συχνότητα την έπιασε τζάμι. Η 47 δεν παίζει με τίποτα. Μπαίνει η ΝΕΤ απο κάπου αναλογικά, παρεμβάλοντας το ψηφιακό απ ότι κατάλαβα. Ούτε με εσωτερική κεραία ούτε με εξωτερική παίζει. Ξέρει κανείς τι θα γίνει με αυτές τις αλληλοκαλύψεις?


Κανονικά θα πρέπει τα αναλογικά που είναι σε αυτές τις συχνότητες να κλείσουν, αλλά αυτή η ΝΕΤ πρέπει να είναι από κάπου μακριά που θεωρητικά πάντα δεν δημιουργεί πρόβλημα στις περιοχές που καλύπτει η Digea, κυρίως από Αίγινα που έχει κλείσει.
Ίσως να είναι και από Νέα Στύρα η ΝΕΤ, δε θυμάμαι που παίζει εκεί, οπότε δεν είναι από τα κέντρα που θα πρέπει να αλλάξουν συχνότητα.
Λύση δεν υπάρχει, μόνο αν καταφέρεις να "κρύψεις" κάπου την κεραία σου.

Δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση και δεν ξέρω τις συχνότητες κάθε καναλιού, αλλά επειδή και γω είμαι από την ίδια περιοχή και δεν πιάνω Mega, Star και Σκαι, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό;

giwrgosth
03-08-10, 13:11
Δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση και δεν ξέρω τις συχνότητες κάθε καναλιού, αλλά επειδή και γω είμαι από την ίδια περιοχή και δεν πιάνω Mega, Star και Σκαι, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό;
Δοκίμασε με εσωτερική κεραία την οποία προσπάθησε να "κρύψεις" κάπως μήπως και πιάσεις.
Αν έχεις εξωτερική κάνε το ίδιο και με αυτή, βάλτη κάπου χαμηλά πίσω από το σπίτι από την πλευρά του Υμηττού.

markelos
03-08-10, 15:04
Δοκίμασε με εσωτερική κεραία την οποία προσπάθησε να "κρύψεις" κάπως μήπως και πιάσεις.
Αν έχεις εξωτερική κάνε το ίδιο και με αυτή, βάλτη κάπου χαμηλά πίσω από το σπίτι από την πλευρά του Υμηττού.

Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.

Arkady
09-08-10, 21:00
Έχει γίνει γνωστό πότε θα εκπέμψει η Πάρνηθα ψηφιακό σήμα?

giwrgosth
10-08-10, 13:12
Έχει γίνει γνωστό πότε θα εκπέμψει η Πάρνηθα ψηφιακό σήμα?
Μετά το οριστικό κλείσιμο των αναλογικών, το 2015 ίσως.

rexdimos
12-08-10, 09:02
παντως η δευτερη συχνοτητα αυτη που εχει skai κλπ κλπ εχειενα θεμα με αποτομες και ακανονιστες αυξομειωσεις εντασης του σηματος δηλαδη ενω η μια συχνοτητα ειναι πχ καρφωμενη στο 78-83 η αλλη τη βλεπεις και παιζει απο 75 εως 50 καποιες φορες οχι τακτικες

giwrgosth
12-08-10, 13:24
παντως η δευτερη συχνοτητα αυτη που εχει skai κλπ κλπ εχειενα θεμα με αποτομες και ακανονιστες αυξομειωσεις εντασης του σηματος δηλαδη ενω η μια συχνοτητα ειναι πχ καρφωμενη στο 78-83 η αλλη τη βλεπεις και παιζει απο 75 εως 50 καποιες φορες οχι τακτικες
Η ίδια εκπομπή είναι και στις δύο συχνότητες, οπότε αυτό μάλλον έχει να κάνει με κάποια παρεμβολή.

rexdimos
12-08-10, 16:03
απο 47 η μια και απο 48 η αλλη δεν ειναι?

giwrgosth
12-08-10, 16:07
46 και 47. Το πρόβλημα το έχεις στο 47.

rexdimos
12-08-10, 23:01
ακριβως για αυτο παραξενευομαι πρωτον γιατι αν ειχα παρεμβολη θα ειχα λογικα και στα δυο η τουλαχιστον θα ηταν σταθερη ενω το κανει καποιεσ φορεσ για καποιεσ ωρεσ κυριωσ μεσημεριανεσ η πολυ πρωινες και μενει μετα σταθερο για αρκετο καιρο

treli@ris
30-08-10, 17:52
Πρόβλημα με την έναρξη μετάδοσης σήματος των δύο νέων ψηφιακών μπουκέτων καναλιών από την Digea. Στη θέση 54 από την οποία θα μεταδοθεί το σήμα των MAD, MTV, Sport TV και 0-6, εκπέμπει από την Αίγινα το αναλογικό novasports, το οποίο πρέπει να μετακινηθεί στη θέση 50 (Βουλή TV) ή στη συχνότητα 36.

Πηγη: Παρόν

jimmakosx
30-08-10, 19:36
Και που είναι το πρόβλημα ας μετακινηθεί!
Α και κάτι άλλο, δεν το ήξεραν ότι εκπέμπει από εκεί το novasports και τι δουλειά έχουν τα αναλογικά με τα ψηφιακά. Μας δουλεύουν?

giwrgosth
31-08-10, 09:28
Α και κάτι άλλο, δεν το ήξεραν ότι εκπέμπει από εκεί το novasports και τι δουλειά έχουν τα αναλογικά με τα ψηφιακά. Μας δουλεύουν?
Αυτός είναι ο σχεδιασμός για την ψηφιακή, κάποια κανάλια θα αλλάξουν συχνότητα, δεν υπάρχουν ελεύθερες συχνότητες για να παίξουν ταυτόχρονα.

jimmakosx
31-08-10, 10:19
Αυτός είναι ο σχεδιασμός για την ψηφιακή, κάποια κανάλια θα αλλάξουν συχνότητα, δεν υπάρχουν ελεύθερες συχνότητες για να παίξουν ταυτόχρονα.

Και οι συχνότητες που ψάχνει ο δέκτης και δεν βρίσκει τίποτα τι είναι? ή αν είναι δεσμευμένες ας μας το πουν γιατί είναι, από ποιους και για πιο λόγο δεν εκπέμπουν:hmm: Και τι πάει να πει αυτός ήταν ο σχεδιασμός για την ψηφιακή? δεν ήξεραν ότι εκπέμπει άλλο κανάλι? Απλά προχειρότητες όπως πάντα στην Ελλάδα:down:

nrakos
31-08-10, 12:09
Και οι συχνότητες που ψάχνει ο δέκτης και δεν βρίσκει τίποτα τι είναι? ή αν είναι δεσμευμένες ας μας το πουν γιατί είναι, από ποιους και για πιο λόγο δεν εκπέμπουν:hmm: Και τι πάει να πει αυτός ήταν ο σχεδιασμός για την ψηφιακή? δεν ήξεραν ότι εκπέμπει άλλο κανάλι? Απλά προχειρότητες όπως πάντα στην Ελλάδα:down:
Ο δέκτης ψάχνει τις συχνότητες, αλλά δεν βρήσκει τίποτα γιατί σε εκείνες δεν εκπέμπει τίποτα κάποιο κανάλι σε ψηφιακό σήμα αλλά μόνο αναλογικό.Οπότε τις προσπερνάει.
Αν τώρα πχ υπάρχει μια ελεύθερη στον υμητό, αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε γιατί είναι δεσμευμένη απο την ΕΡΤ είτε γιατί στην ίδια συχνότητα εκπέμει ένα κανάλι από πάρνηθα ή από Αίγινα και κάποιος ποιο μακρυά που μπορεί να βλέπει ταυτόχρονα 2 κέντρα εκπομής. Αν εκπεμπαν 2 διαφορετικά κανάλια από τα δύο διαφορετικά κέντρα εκπομπής θα γινόταν μπάχαλο.Κάτι τέτοιο γινόταν πριν βγούνε τα ψηφιακά στη Θεσσαλονίκη, όπου οι συχνότητες όπου έκπεμπαν οι σταθμοί από χορτιάτη ήταν άδειες στο Φιλλίπειο και το αντίθετο, άδειες του Χορτιάτη αυτές που έκπεμπαν από το Φιλλίπειο. πχ ΕΤ3 Χορτιάτης 27 ( στο Φιλλιπ η 27 άδεια) και ΕΤ3 Φιλλίπειο 23 (στον Χορτιάτη η 23 άδεια). Ο λόγος είναι ότι οι νομοί Ημαθίας, Πέλλας και Πιερίας βλέπουν ταυτόχρονα και τα δύο κέντρα εκπομπής που λόγο της απόστασης δεν χρειάζεται να γυρίσουν την κεραία. Στην 44 εκπέμπει από το ένα κέντρο το MTV+ και από το άλλο το TV100 και γίνεται μπάχαλο.

giwrgosth
31-08-10, 12:41
Και οι συχνότητες που ψάχνει ο δέκτης και δεν βρίσκει τίποτα τι είναι? ή αν είναι δεσμευμένες ας μας το πουν γιατί είναι, από ποιους και για πιο λόγο δεν εκπέμπουν:hmm: Και τι πάει να πει αυτός ήταν ο σχεδιασμός για την ψηφιακή? δεν ήξεραν ότι εκπέμπει άλλο κανάλι? Απλά προχειρότητες όπως πάντα στην Ελλάδα:down:
Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι, αλλά αν μιλάμε για Αθήνα όλες οι συχνότητες είναι πιασμένες και αν δεν πιάνει κάτι ο δέκτης σου είναι γιατί εσύ μπορεί να βλέπεις από Υμηττό και να εκπέμπουν από Πάρνηθα ή Αίγινα.
Οι συχνότητες εκπομπής για την ψηφιακή έχουν δοθεί από την ITU και καμιά χώρα δεν μπορεί να τις αλλάξει και έτσι είναι λογικό να υπάρχουν ήδη σε αυτές αναλογικές εκπομπές.
Δεν είναι πάντα θέμα προχειρότητας.

Andreaslar
31-08-10, 16:28
Πρόβλημα με την έναρξη μετάδοσης σήματος των δύο νέων ψηφιακών μπουκέτων καναλιών από την Digea. Στη θέση 54 από την οποία θα μεταδοθεί το σήμα των MAD, MTV, Sport TV και 0-6, εκπέμπει από την Αίγινα το αναλογικό novasports, το οποίο πρέπει να μετακινηθεί στη θέση 50 (Βουλή TV) ή στη συχνότητα 36.

Πηγη: Παρόν

Ξέρουμε πότε θα αρχίσουνε να εκπέμπουν? και από πιο κέντρο ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.