PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

giwrgosth
31-08-10, 16:30
Ξέρουμε πότε θα αρχίσουνε να εκπέμπουν? και από πιο κέντρο ?
Μέσα στο Σεπτέμβρη από Αίγινα.

jimmakosx
31-08-10, 17:30
Ο δέκτης ψάχνει τις συχνότητες, αλλά δεν βρήσκει τίποτα γιατί σε εκείνες δεν εκπέμπει τίποτα κάποιο κανάλι σε ψηφιακό σήμα αλλά μόνο αναλογικό.Οπότε τις προσπερνάει.
Αν τώρα πχ υπάρχει μια ελεύθερη στον υμητό, αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε γιατί είναι δεσμευμένη απο την ΕΡΤ είτε γιατί στην ίδια συχνότητα εκπέμει ένα κανάλι από πάρνηθα ή από Αίγινα και κάποιος ποιο μακρυά που μπορεί να βλέπει ταυτόχρονα 2 κέντρα εκπομής. Αν εκπεμπαν 2 διαφορετικά κανάλια από τα δύο διαφορετικά κέντρα εκπομπής θα γινόταν μπάχαλο.Κάτι τέτοιο γινόταν πριν βγούνε τα ψηφιακά στη Θεσσαλονίκη, όπου οι συχνότητες όπου έκπεμπαν οι σταθμοί από χορτιάτη ήταν άδειες στο Φιλλίπειο και το αντίθετο, άδειες του Χορτιάτη αυτές που έκπεμπαν από το Φιλλίπειο. πχ ΕΤ3 Χορτιάτης 27 ( στο Φιλλιπ η 27 άδεια) και ΕΤ3 Φιλλίπειο 23 (στον Χορτιάτη η 23 άδεια). Ο λόγος είναι ότι οι νομοί Ημαθίας, Πέλλας και Πιερίας βλέπουν ταυτόχρονα και τα δύο κέντρα εκπομπής που λόγο της απόστασης δεν χρειάζεται να γυρίσουν την κεραία. Στην 44 εκπέμπει από το ένα κέντρο το MTV+ και από το άλλο το TV100 και γίνεται μπάχαλο.


Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι, αλλά αν μιλάμε για Αθήνα όλες οι συχνότητες είναι πιασμένες και αν δεν πιάνει κάτι ο δέκτης σου είναι γιατί εσύ μπορεί να βλέπεις από Υμηττό και να εκπέμπουν από Πάρνηθα ή Αίγινα.
Οι συχνότητες εκπομπής για την ψηφιακή έχουν δοθεί από την ITU και καμιά χώρα δεν μπορεί να τις αλλάξει και έτσι είναι λογικό να υπάρχουν ήδη σε αυτές αναλογικές εκπομπές.
Δεν είναι πάντα θέμα προχειρότητας.

Δεν καταλάβατε κάτι. Η ένστασή μου είναι στο θέμα που ανέφερες Γιώργο με το Novasport. Η ερώτησή μου είναι πολύ απλή, αφού ήξεραν ότι εκπέμπει από τη συγκεκριμένη συχνότητα άλλο κανάλι γιατί δεν άλλαξαν από την αρχή. Τόσο απλό

giwrgosth
31-08-10, 18:40
Δεν καταλάβατε κάτι. Η ένστασή μου είναι στο θέμα που ανέφερες Γιώργο με το Novasport. Η ερώτησή μου είναι πολύ απλή, αφού ήξεραν ότι εκπέμπει από τη συγκεκριμένη συχνότητα άλλο κανάλι γιατί δεν άλλαξαν από την αρχή. Τόσο απλό
Το Novasport εκπέμπει εκεί από το 1995, τότε κανείς δεν φανταζόταν πως θα υπάρξει ψηφιακή τηλεόραση.
Οι συχνότητες για τα ψηφιακά βγήκαν πριν δύο χρόνια και δεν μπορούν να αλλάξουν, οπότε όπου εκπέμπει κάποιο αναλογικό θα αλλάζει αυτό συχνότητα.

giwrgosth
01-09-10, 10:21
Μέσα στο Σεπτέμβρη από Αίγινα.
Τελικά πήγε γρήγορα, η εγκατάσταση από την πλευρά της Digea είναι έτοιμη και όποτε αποφασίσουν τα περιφεριακά κανάλια θα είναι στον αέρα.
Μπορεί δηλαδή και από μέρα σε μέρα.

Andreaslar
01-09-10, 20:56
H Αίγινα μας πέφτει λίγο μακριά :P

Από Υμηττό θα υπάρξει κάποιο νέο κανάλι σε βάθος χρόνου?

tsiouficto
02-09-10, 21:02
H Digea εκπέμπει στις ίδιες συχνότητες από Αίγινα και Υμηττό. Τα 2 καινούρια μπουκέτα θα ακολουθήσουν την ίδια τακτική? Το λέω αυτό διότι στον Υμηττό στο 54 είναι το Kontra (πρώην Τηλεφώς). Είναι αναγκασμένοι από την Digea να πάνε σε όμοιες συχνότητες ή θα πάνε σε άλλη συχνότητα στον Υμηττό? Μήπως για αυτό καθυστερεί η μετάδοση από Υμηττό?

giwrgosth
03-09-10, 09:31
Στις ίδιες συχνότητες και από Υμηττό.
Αν υπάρχει άλλο κανάλι θα φύγει, έτσι λέει η ΚΥΑ.
Το πότε θα παίξουν και από Υμηττό είναι θέμα των καναλιών και όχι της Digea, μάλλον θα αργήσουν λιγάκι, αφού στόχος τους ήταν να εκπέμψουν από Αίγινα γιατί κάποια από αυτά δεν είχαν καν αναλογική εκπομπή.

giwrgosth
03-09-10, 15:38
Να και η ανακοίνωση της Digea για τα περιφεριακά:


Ξεκίνησε χθες, 1/9/2010, η εκπομπή ψηφιακού σήματος σταθμών περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας

Συνεχίζοντας την επιτυχημένη πορεία της ψηφιακής μετάβασης, η DIGEA ξεκίνησε την εκπομπή ψηφιακού σήματος των τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής εμβέλειας 0-6 TV , ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON και SPORT TV, καλύπτοντας ένα μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου Αττικής.
Συγκεκριμένα, η DIGEA ξεκίνησε την ψηφιακή μετάδοση από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας του προγράμματος των σταθμών: ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON στη συχνότητα 54 (738 MHz) και 0-6 TV ,MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV στη συχνότητα 63 (810 MHz), στα πλαίσια των διατάξεων που αφορούν στη ψηφιακή μετάβαση*. Διευκρινίζεται ότι οι τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας εξακολουθούν να εκπέμπουν και αναλογικά στο λεκανοπέδιο Αττικής.

Οι ανωτέρω τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της Digea, με κωδικοποίηση MPEG4. Προκειμένου οι τηλεθεατές να μπορέσουν να απολαύσουν ψηφιακά τους παραπάνω τηλεοπτικούς σταθμούς θα χρειαστεί να διαθέτουν τηλεόραση ή εξωτερικό αποκωδικοποιητή που να υποστηρίζει την τεχνολογία MPEG4 και να επανασυντονίσουν τα κανάλια τους στις συχνότητες 54 και 63. Για τη λήψη του σήματος συνιστάται ο προσανατολισμός της κεραίας τους προς το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

Ο CEO της DIGEA, κ. Γιώργος Μαθιός, επεσήμανε: «Είμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι που οι οκτώ τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας μας τίμησαν με την εμπιστοσύνη τους και τους καλωσορίζουμε στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Μέσω της DIGEA γίνεται ακόμη ένα σημαντικό βήμα στην μετάβαση της Ελλάδας στην ψηφιακή εποχή.»

*Σημειώνεται ότι ο δίαυλος συχνότητας και το κέντρο εκπομπής περιγράφονται στις σχετικές αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) ενώ οι υποχρεώσεις ως προς τις τεχνικές παραμέτρους ψηφιακής εκπομπής προδιαγράφονται στο άρθρο 14, του Νόμου 3592/2007, σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008.

Η DIGEA, είναι η εταιρία που έχει συσταθεί από τα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας ALPHA, ALTER, ANTENNA, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, ΣΚΑΪ και STAR και έχει αναλάβει την ψηφιακή εκπομπή των τηλεοπτικών προγραμμάτων τους καθώς και όποιων άλλων σταθμών επιλέξουν τις υπηρεσίες της.
Εκτός από τους 7 ιδιωτικούς σταθμούς εθνικής εμβέλειας, ανέλαβε πρόσφατα και την ψηφιακή εκπομπή 8 τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής 0-6TV ,ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, MAD TV, MTV Greece, NICKELODEON και SPORT TV στο λεκανοπέδιο της Αττικής.

paodim
03-09-10, 15:51
ρε παιδια εγω ειμαι αθηνα και δυστηχως δε πιανω αυτα τα νεα καναλια που εκπεμπουν απο αιγινα(1/9/2010)
πρεπει να γυρισω τη κεραια?και εκτοσ αυτου αυτη τη δουλεια θα κανουμε δηλ. οταν θα εκπεψουν και τα καναλια τησ ερτ θα τη ξαναγυρισουμε?να σασ πω οτι πιανω κανονικα τα υπολοιπα καναλια!!ευχαριστω...

wesker
03-09-10, 16:00
Ούτε εγώ τα πιάνω.

tsiouficto
03-09-10, 16:14
Ούτε γω τα πιάνω ρε παιδιά, αλλά βρίσκομαι πίσω από τον Υμηττό. Αν δεν πιάνετε Αίγινα, θα πρέπει να κάνετε υπομονή όπως όλοι εμείς οι κρυμμένοι από τον Τρελό. Αυτό για το γύρισμα της κεραίας αν βγει και η ΕΡΤ στον αέρα δεν στέκει. Η ΕΡΤ εκπέμπει από παντού ήδη (Αίγινα, Υμηττός, Πάρνηθα). Δεν βρίσκω λογικό να βγάλει τα καινούρια κανάλια μόνο από ένα σημείο. Την υποδομή την έχει ήδη για να καλύψει όλο το λεκανοπέδιο με την μία.

wesker
03-09-10, 16:23
Ούτε γω τα πιάνω ρε παιδιά, αλλά βρίσκομαι πίσω από τον Υμηττό. Αν δεν πιάνετε Αίγινα, θα πρέπει να κάνετε υπομονή όπως όλοι εμείς οι κρυμμένοι από τον Τρελό. Αυτό για το γύρισμα της κεραίας αν βγει και η ΕΡΤ στον αέρα δεν στέκει. Η ΕΡΤ εκπέμπει από παντού ήδη (Αίγινα, Υμηττός, Πάρνηθα). Δεν βρίσκω λογικό να βγάλει τα καινούρια κανάλια μόνο από ένα σημείο. Την υποδομή την έχει ήδη για να καλύψει όλο το λεκανοπέδιο με την μία.

Kαι πότε θα αρχίσει η εκπομπή τους και από Πάρνηθα; Κανένας εδώ στα Β.Π δεν τα πιάνει.

giwrgosth
03-09-10, 16:30
Όλα αυτά τα κανάλια εκπέμπουν και από Υμηττό αναλογικά, οπότε δεν χρειάζετε να γυρίσει καμιά κεραία.
Πάρνηθα σε μερικά χρόνια, αλλά τα ΒΠ έχουν τον Υμηττό φάτσα κάρτα, τι τη θες την Πάρνηθα?

wesker
03-09-10, 16:37
Όλα αυτά τα κανάλια εκπέμπουν και από Υμηττό αναλογικά, οπότε δεν χρειάζετε να γυρίσει καμιά κεραία.
Πάρνηθα σε μερικά χρόνια, αλλά τα ΒΠ έχουν τον Υμηττό φάτσα κάρτα, τι τη θες την Πάρνηθα?

Κάτσε, εμείς δεν έχουμε πιο κοντά την Πάρνηθα, την οποία και βλέπω φάτσα κάρτα από το μπαλκόνι μου; Αν έπιανα από Υμηττο δεν θα έπρεπε να τα πιάνω από σήμερα;

giwrgosth
03-09-10, 16:41
Η Πεύκη βλέπει από Υμηττό. Φυσικά μπορεί να δει και από Πάρνηθα και μπορεί και από Αίγινα.
Έκτός αν έχεις κάποιο εμπόδιο κλπ.
Πρέπει να δεις που κοιτάζει η κεραία σου και όχι το μπαλκόνι σου ;)

wesker
03-09-10, 16:58
Η Πεύκη βλέπει από Υμηττό. Φυσικά μπορεί να δει και από Πάρνηθα και μπορεί και από Αίγινα.
Έκτός αν έχεις κάποιο εμπόδιο κλπ.
Πρέπει να δεις που κοιτάζει η κεραία σου και όχι το μπαλκόνι σου ;)

Έχουμε κεντρική κεραία στραμένη προς Υμηττο...

tsiouficto
03-09-10, 16:58
Κάτσε, εμείς δεν έχουμε πιο κοντά την Πάρνηθα, την οποία και βλέπω φάτσα κάρτα από το μπαλκόνι μου; Αν έπιανα από Υμηττο δεν θα έπρεπε να τα πιάνω από σήμερα;

Κάπου έχει γίνει μπέρδεμα. Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν πιάνεις Υμηττό ή ότι δεν πιάνεις από Υμηττό τα καινούρια κανάλια? Αν είναι το δεύτερο, τότε ουσιαστικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα, διότι τα 8 καινούρια κανάλια μεταδίδονται μόνο από Αίγινα. Αν πιάνεις μόνο Πάρνηθα, τότε δεν πιάνεις κανένα ψηφιακό της Digea. Αν πιάνεις από Αίγινα, τότε κανονικά θα πρέπει να πιάνεις και τα 19 ψηφιακά (15 Digea και 4 ΕΡΤ).

wesker
03-09-10, 16:59
Κάπου έχει γίνει μπέρδεμα. Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν πιάνεις Υμηττό ή ότι δεν πιάνεις από Υμηττό τα καινούρια κανάλια? Αν είναι το δεύτερο, τότε ουσιαστικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα, διότι τα 8 καινούρια κανάλια μεταδίδονται μόνο από Αίγινα. Αν πιάνεις μόνο Πάρνηθα, τότε δεν πιάνεις κανένα ψηφιακό της Digea. Αν πιάνεις από Αίγινα, τότε κανονικά θα πρέπει να πιάνεις και τα 19 ψηφιακά (15 Digea και 4 ΕΡΤ).

Δεν άρχισε προβολή τους από Υμηττο δηλαδή;

tsiouficto
03-09-10, 17:04
Όχι. Άλλωστε για την ώρα στην μία από τις δύο συχνότητες (54) εκπέμπει το αναλογικό Τηλεφώς/Kontra. Χωρίς να είναι αυτός όμως ο λόγος, μέχρι να κατεβάσουν τους διακόπτες του Κουρή που έχει το Kontra, θα έχουμε κάποια δράματα, συνεπώς θα υπάρξουν κάποιες καθυστερήσεις.

wesker
03-09-10, 17:17
A κατάλαβα.... Από 2011 να τα περιμένουμε δηλαδή,ε;

aigaias
03-09-10, 22:25
Καλησπέρα συνφορουμίτες έχω ένα πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι φταίει.
Έχω στρέψει την κεραία προς την Αίγινα πιάνω την 46 την 47 και την 63 με σήμα 78% και ποιότητα 98% όλα τέλεια χωρίς πιξελαρίσματα χωρίς παγώματα. Στην 54 όμως μου είναι αδύνατον να βγάλω σήμα, απλά κάποιες φορές για κάποια δευτερόλεπτα βγάζει σήμα στο 78% και ποιότητα στο 98 με 99% χωρίς να το κρατάει για να μπορέσω να κάνω scan και να δω τα κανάλια από εκεί. Ξέρει κανένας τι γίνεται με αυτό; Η περιοχή που μένω είναι ο Ταύρος.

rexdimos
04-09-10, 00:10
και γλυφαδα ακριβως τα ιδια κατα τα αλλα σε αλλο post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=327273&page=182
ειπε φιλος οτι τα πιανει ολα τελεια μαλλον θα ειναι και ο μονος

jimmakosx
04-09-10, 10:02
Καλησπέρα συνφορουμίτες έχω ένα πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι φταίει.
Έχω στρέψει την κεραία προς την Αίγινα πιάνω την 46 την 47 και την 63 με σήμα 78% και ποιότητα 98% όλα τέλεια χωρίς πιξελαρίσματα χωρίς παγώματα. Στην 54 όμως μου είναι αδύνατον να βγάλω σήμα, απλά κάποιες φορές για κάποια δευτερόλεπτα βγάζει σήμα στο 78% και ποιότητα στο 98 με 99% χωρίς να το κρατάει για να μπορέσω να κάνω scan και να δω τα κανάλια από εκεί. Ξέρει κανένας τι γίνεται με αυτό; Η περιοχή που μένω είναι ο Ταύρος.


και γλυφαδα ακριβως τα ιδια κατα τα αλλα σε αλλο post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=327273&page=182
ειπε φιλος οτι τα πιανει ολα τελεια μαλλον θα ειναι και ο μονος

Εγώ τα πιάνω όλα μια χαρ'α εκτός από το 0-6 και είμαι Ηλιούπολη!
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα πιάνω με εσωτερική κεραία:p

rexdimos
04-09-10, 11:29
χμμ τότε ίσως για αυτό αφού στην συχνότητα 54 πέφτει και το αναλογικό της nova

jimmakosx
04-09-10, 17:20
Πιθανόν:hmm:

sotos1983
06-09-10, 20:32
καλησπερα παιδες και καλη εβδομαδα!
αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:
μενω σε πολυκατοικια με κεντρικη κεραια στραμμενη προς Υμηττο, πιανω τα βασικα αναλογικα με παρασιτα λογω παλαιοτητας καλωδιωσεων της πολυκατοικιας (37 χρονων) αλλα και λογω του οτι μενω στον πρωτο οροφο, αρα ακομη πιο αδυναμο σημα.
δοκιμασα να βρω ψηφιακο σημα τοσο με αποκωδικοποιητη Οn οσο και με εναν F&J που αγορασα σημερα και δε βρισκουν τιποτα :cry: !
οι διπλανοι μου βλεπουν τα ψηφιακα της ΕΡΤ με δεκτη fixed στην τηλεοραση τους και συνδεδεμενοι στην κεντρικη κεραια.
εχετε καμμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας :respekt: !

ΥΓ: Ξεχασα να πω, μενω Νεα Σμυρνη.

rexdimos
07-09-10, 00:22
<<με κεντρικη κεραια στραμμενη προς Υμηττο,>> αυτο ειναι σιγουρο?γιατι και εγω πιστευα οτι στην γλυφαδα η κεραια ειναι προς την αιγινα και για καποιο λογο σχεδον ολεσ βλεπουν παρνηθα μηπως εκει ειναι το προβλημα?ο αποκωδικοποιητης εχει την καταλληλη δυνατοτητα ?

jimmakosx
07-09-10, 13:32
καλησπερα παιδες και καλη εβδομαδα!
αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:
μενω σε πολυκατοικια με κεντρικη κεραια στραμμενη προς Υμηττο, πιανω τα βασικα αναλογικα με παρασιτα λογω παλαιοτητας καλωδιωσεων της πολυκατοικιας (37 χρονων) αλλα και λογω του οτι μενω στον πρωτο οροφο, αρα ακομη πιο αδυναμο σημα.
δοκιμασα να βρω ψηφιακο σημα τοσο με αποκωδικοποιητη Οn οσο και με εναν F&J που αγορασα σημερα και δε βρισκουν τιποτα :cry: !
οι διπλανοι μου βλεπουν τα ψηφιακα της ΕΡΤ με δεκτη fixed στην τηλεοραση τους και συνδεδεμενοι στην κεντρικη κεραια.
εχετε καμμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας :respekt: !

ΥΓ: Ξεχασα να πω, μενω Νεα Σμυρνη.

Σίγουρα έκανες σωστά την αναζήτηση?
Αν μπορείς πάρε το δέκτη των γειτόνων και δοκίμασέ τον, αν πιάνει εχει πρόβλημα ο δέκτης σου, έιδάλως είναι τα καλώδια. Για ρώτα αυτούς που μένουν στους επάνω ορόφους πιάνει κανείς τίποτα, μήπως θέλει γύριζμα η κεραία?

Verde
11-09-10, 10:15
Παρα πολλα παγωματα, pixels και σπασιματα αντιμετωπιζω κι εγω στα Νοτια προαστεια!
Η κεραια ειναι κεντρικη και βλεπει Αιγινα!

Το περιεργο ειναι οτι τους πρωτους μηνες δεν ειχα κανενα προβλημα! πχ Ιουνιο Ιουλιο ηταν μια χαρα! Τωρα που γυρισα απο διακοπες η κατασταση ειναι απογοητευτικη!

Μιλαμε για πολυ αθλια εικονα σε τραγικο βαθμο και για πολυ ωρα που ειδικα καποιες στιγμες ειναι τοσο εντονα που σε αναγκαζει ειτε να κλεισεις τελειως τη tv ειτε να αλλαξεις καναλι προσπαθωντας για κατι καλυτερο!

Πραγματικα απορω τοσα εκατομμυρια που φαγανε απο το κρατος η DIGEA τι τα κανανε αφου απο υποδομες ειναι μηδεν!
Μιλαμε για αλλη μια κατασπαταληση δημοσιου χρηματος απο διαφορα λαμογια!:down:

Να χερεστε την "ψηφιακη επανασταση" εκει στη DIGEA!:rofl:

NikosGR7
11-09-10, 11:25
Παρα πολλα παγωματα, pixels και σπασιματα αντιμετωπιζω κι εγω στα Νοτια προαστεια!
Η κεραια ειναι κεντρικη και βλεπει Αιγινα!

Το περιεργο ειναι οτι τους πρωτους μηνες δεν ειχα κανενα προβλημα! πχ Ιουνιο Ιουλιο ηταν μια χαρα! Τωρα που γυρισα απο διακοπες η κατασταση ειναι απογοητευτικη!

Μιλαμε για πολυ αθλια εικονα σε τραγικο βαθμο και για πολυ ωρα που ειδικα καποιες στιγμες ειναι τοσο εντονα που σε αναγκαζει ειτε να κλεισεις τελειως τη tv ειτε να αλλαξεις καναλι προσπαθωντας για κατι καλυτερο!

Πραγματικα απορω τοσα εκατομμυρια που φαγανε απο το κρατος η DIGEA τι τα κανανε αφου απο υποδομες ειναι μηδεν!
Μιλαμε για αλλη μια κατασπαταληση δημοσιου χρηματος απο διαφορα λαμογια!:down:

Να χερεστε την "ψηφιακη επανασταση" εκει στη DIGEA!:rofl:

Καταρχήν είσαι σίγουρος ότι έχεις γυρίσει καλά την κεραία? Γιατί εγώ που την έχω γυρίσει προς Αίγινα έχω απίστευτα δυνατό σήμα και πιάνουν όλα τέλεια με καθαρή εικόνα και ήχο. Δεν φταίει η Digea και το κράτος αν δεν έχεις γυρίσει σωστά εσύ την κεραία!!

Verde
11-09-10, 20:04
Καταρχήν είσαι σίγουρος ότι έχεις γυρίσει καλά την κεραία? Γιατί εγώ που την έχω γυρίσει προς Αίγινα έχω απίστευτα δυνατό σήμα και πιάνουν όλα τέλεια με καθαρή εικόνα και ήχο. Δεν φταίει η Digea και το κράτος αν δεν έχεις γυρίσει σωστά εσύ την κεραία!!
Η κεραια ειναι εκει αρκετα χρονια κι εχει τοποθετηθει απο ηλεκτρονικο και φυσικα δεν περιμενα το κρατος να μου δειξει που ειναι η Αιγινα και οι κεραιες της!:p
Μαλιστα ειχε ερθει πριν κανα 6μηνο για καποια ρυθμιση νεου ενοικιαστη!
Επισης δεν νομιζω ολοι οσοι παραπονουνται για το σπασμενο/παγωμενο γεματο pixel σημα να εχουν.... ελλειψη προασανατολισμου!:rofl:
:cool:

spartacus
11-09-10, 20:28
στην συχνότητα 54 πιάνετε τίποτα; στην 63 εχει κάποια μικρά κανάλια και στην 54 θα επρεπε να εκπέμπουν συμφωνα με την digea άλλα 3 μικρά κανάλια

giwrgosth
11-09-10, 22:56
Παρα πολλα παγωματα, pixels και σπασιματα αντιμετωπιζω κι εγω στα Νοτια προαστεια!
Η κεραια ειναι κεντρικη και βλεπει Αιγινα!

Το περιεργο ειναι οτι τους πρωτους μηνες δεν ειχα κανενα προβλημα! πχ Ιουνιο Ιουλιο ηταν μια χαρα! Τωρα που γυρισα απο διακοπες η κατασταση ειναι απογοητευτικη!

Μιλαμε για πολυ αθλια εικονα σε τραγικο βαθμο και για πολυ ωρα που ειδικα καποιες στιγμες ειναι τοσο εντονα που σε αναγκαζει ειτε να κλεισεις τελειως τη tv ειτε να αλλαξεις καναλι προσπαθωντας για κατι καλυτερο!

Πραγματικα απορω τοσα εκατομμυρια που φαγανε απο το κρατος η DIGEA τι τα κανανε αφου απο υποδομες ειναι μηδεν!
Μιλαμε για αλλη μια κατασπαταληση δημοσιου χρηματος απο διαφορα λαμογια!:down:

Να χερεστε την "ψηφιακη επανασταση" εκει στη DIGEA!:rofl:
Μπορώ να σου πω με 1000% σιγουριά πως δεν έχει αλλάξει κάτι στην εκπομπή, ούτε από Υμηττό αλλά ούτε και από Αίγινα, οπότε αφού παλιά έπιανες καλά και τώρα όχι το πρόβλημα είναι δικό σου, κάτι έχει αλλάξει στην εγκατάστασή σου ή υπάρχει κάποια παρεμβολή στη γειτονιά σου από κάποια πηγή, οπότε καλό είναι να καλέσεις κάποιον ηλεκτρονικό να δει την εγκατάστασή σου.

Άσχετο, αλλά η Digea είναι ιδιωτική εταιρεία, οπότε δεν μπορεί να έχει κατασπαλήσει το δημόσιο χρήμα. Μήπως την μπερδεύεις με την ΕΡΤ που είναι κρατική? :hmm:

spartacus
11-09-10, 23:10
Μπορώ να σου πω με 1000% σιγουριά πως δεν έχει αλλάξει κάτι στην εκπομπή, ούτε από Υμηττό αλλά ούτε και από Αίγινα, οπότε αφού παλιά έπιανες καλά και τώρα όχι το πρόβλημα είναι δικό σου, κάτι έχει αλλάξει στην εγκατάστασή σου ή υπάρχει κάποια παρεμβολή στη γειτονιά σου από κάποια πηγή, οπότε καλό είναι να καλέσεις κάποιον ηλεκτρονικό να δει την εγκατάστασή σου.

Άσχετο, αλλά η Digea είναι ιδιωτική εταιρεία, οπότε δεν μπορεί να έχει κατασπαλήσει το δημόσιο χρήμα. Μήπως την μπερδεύεις με την ΕΡΤ που είναι κρατική? :hmm:

η οποία δεν έχει δώσει φράγκο για τις ψηφιακές συχνότητες που ειναι περιουσία του κράτους και κατ' επέκταση και δική σου

giwrgosth
12-09-10, 10:14
η οποία δεν έχει δώσει φράγκο για τις ψηφιακές συχνότητες που ειναι περιουσία του κράτους και κατ' επέκταση και δική σου
Το γνωρίζω αυτό, για το ότι δεν έχει κατασπαταλήσει δημόσιο χρήμα μίλησα.
Για το ότι θα πρέπει να πληρώσει για τη χρήση των συχνοτήτων δεν τίθεται θέμα.

sakisvele
12-09-10, 12:06
Aπο το ιλιον ΤΙΠοΤα! Βλεπει κανενας!

rexdimos
12-09-10, 14:21
παντως υπαρχουν ειδικα νοτια συχνα προβληματα με το σημα εγω πηρα τηλ και μου λεει η τηλεφωνητρια αν εχετε ενισχυτη κλειστε τον μολις της ειπα οτι τον εχω κλεισει μου λεει τοτε να σας παρει τεχνικος μας τηλεφωνο
με παιρνει τηλεφωνο μου λεει να φωναξετε διπλωματουχο τεχνικο (ο τεχνικος αυτα)του λεω και ειναι αληθεια οτι φωναξα και μαλιστα ειναι και συγγενης μου και δνε υπαρχει προβλημα με εγκαταστση μου λεει ενισχυτη εχετε ναι λεω κλειστο α να τον ανοιξεις μου λεει και να βαλεις μειωτη στις πριζες δηλαδη ο ενας ανοιξε τον η αλλη κλειστον βγαλε συμπερασμα :p:whistle::hmm:
τωρα αυτα τα καινουργια καναλλια την μια συχνοτητα δεν πιανεται με τιποτα αν τους παρω τηλεφωνο θα μου λεεν παλι τα ιδια και μολις τους πω πως γινεται να πιανω τα 12 απο τα 16 καναλια με ενταση σηματος πανω απο 72 συνηθως θα μου πουν να φερω εδω την ΝΑΣΑ τι να πω φιανεται οτι στην ΕΛΛΑΔΑ μας δουλευουν κανονικοτατα :down::evil:

george 88
12-09-10, 14:33
[QUOTE=rexdimos;3687514]παντως υπαρχουν ειδικα νοτια συχνα προβληματα με το σημα εγω πηρα τηλ και μου λεει η τηλεφωνητρια αν εχετε ενισχυτη κλειστε τον μολις της ειπα οτι τον εχω κλεισει μου λεει τοτε να σας παρει τεχνικος μας τηλεφωνο
με παιρνει τηλεφωνο μου λεει να φωναξετε διπλωματουχο τεχνικο (ο τεχνικος αυτα)του λεω και ειναι αληθεια οτι φωναξα και μαλιστα ειναι και συγγενης μου και δνε υπαρχει προβλημα με εγκαταστση μου λεει ενισχυτη εχετε ναι λεω κλειστο α να τον ανοιξεις μου λεει και να βαλεις μειωτη στις πριζες δηλαδη ο ενας ανοιξε τον η αλλη κλειστον βγαλε συμπερασμα :p:whistle::hmm:
τωρα αυτα τα καινουργια καναλλια την μια συχνοτητα δεν πιανεται με τιποτα αν τους παρω τηλεφωνο θα μου λεεν παλι τα ιδια και μολις τους πω πως γινεται να πιανω τα 12 απο τα 16 καναλια με ενταση σηματος πανω απο 72 συνηθως θα μου πουν να φερω εδω την ΝΑΣΑ τι να πω φιανεται οτι στην ΕΛΛΑΔΑ μας δουλευουν κανονικοτατα :down::evil:γιατι αγανακτεις οταν πας στο γιατρο δε σου λεει να κοψεις το τσιγαρο ασκετα αν καπνιζεις ....................................

shadow_1986
12-09-10, 21:05
Στο κανάλι 54 & 63 λαμβάνει κανείς κανένα κανάλι;Η κεραία μου κοιτάει Υμηττό αλλά μόνο 12 κανάλια λαμβάνει η τηλεόραση(samsung 40c530).

Ξέρει κανείς στις samsung που φαίνεται η ποιότητα λήψης για κάθε κανάλι;Γιατί το έψαχνα μήπως και φταίει η κεραία.Επίσης αυτό το σ/κ κάποια κανάλια πιξέλιαζαν,υπέθεσα ότι έφταιγε η βροχή...Αν υποθέσουμε ότι έχω καλή λήψη(μέχρι να μάθω αν φαίνεται κάπου η ποιότητα του σήματος),σε χειρότερες καιρικές συνθήκες θα χάνουμε την λήψη;

rexdimos
12-09-10, 22:26
@shadow_1986 ποια samsung ?
@george88 :worthy:

tsiouficto
12-09-10, 22:36
Στο κανάλι 54 & 63 λαμβάνει κανείς κανένα κανάλι;Η κεραία μου κοιτάει Υμηττό αλλά μόνο 12 κανάλια λαμβάνει η τηλεόραση(samsung 40c530).

Ο Υμηττός μεταδίδει μόνο τα 12 κανάλια που λαμβάνεις. Τα 54 και 63 είναι μόνο από Αίγινα ακόμα.

shadow_1986
12-09-10, 23:02
@shadow_1986 ποια samsung ?


(samsung 40c530)


Ο Υμηττός μεταδίδει μόνο τα 12 κανάλια που λαμβάνεις. Τα 54 και 63 είναι μόνο από Αίγινα ακόμα.

Μήπως γνωρίζεις πότε θα γίνουν διαθέσιμα απο Υμηττό;

tsiouficto
12-09-10, 23:38
Και τον CEO της Digea να ρωτήσεις, δεν θα γνωρίζει. Τι να ξέρω και γω ο καημένος???

shadow_1986
12-09-10, 23:42
Και τον CEO της Digea να ρωτήσεις, δεν θα γνωρίζει. Τι να ξέρω και γω ο καημένος???

Είπα μήπως είχες διαβάσει καμμία ανακοίνωση.Thnx anyway!

tsiouficto
12-09-10, 23:51
Δεν παίζει τίποτα. Μπορείς να μπαίνεις στο site της Digea να κοιτάς, αλλά και κει της τελευταίας στιγμής θα είναι. Για τα 8 νέα κανάλια δεν είχε βγει κάποια επίσημη ανακοίνωση από όσο θυμάμαι. Απλά φήμες κυκλοφορούσαν ότι θα βγουν στον αέρα μέσα στον Σεπτέμβρη. Και τελικά βγήκαν την 1η, και τότε έσκασε και ανακοίνωση από την Digea. Για την ώρα δεν υπάρχουν καν φήμες για το πότε θα ανοίξει και ο Υμηττός. Προσωπικά, πιο πολύ με καίνε τα κρατικά, να βγουν ψηφιακά, παρά τα 8 νέα της Digea. Αλλά όταν μιλάμε για ελληνικό δημόσιο, πιο εύκολο είναι να βγει πρώτα το ADSLGR-TV DIGITAL, παρά η ΕΡΤ...

rexdimos
13-09-10, 00:00
@shadow θεωρητικα γιατι και εγω samsung εχω στο κουμπι Menu μετα τελευταια επιλογη αυτοδιαγνωση η καπως ετσι και εκει λεει ενδειξη σηματος

aplos73
18-09-10, 20:35
@shadow θεωρητικα γιατι και εγω samsung εχω στο κουμπι Menu μετα τελευταια επιλογη αυτοδιαγνωση η καπως ετσι και εκει λεει ενδειξη σηματος

ΠΑΙΔΙΑ ΕΣΤΗΛΑ MAIL ΣΤΗ DIGEA ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΕΚΠΕΜΠΟΝΤΕ ΤΑ 8 ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΜΗΤΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ;ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΙΓΙΝΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ;

jimmakosx
19-09-10, 07:55
ΠΑΙΔΙΑ ΕΣΤΗΛΑ MAIL ΣΤΗ DIGEA ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΕΚΠΕΜΠΟΝΤΕ ΤΑ 8 ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΜΗΤΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ;ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΙΓΙΝΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ;


Ας μετακομίσουν:rofl:

giwrgosth
19-09-10, 09:05
ΠΑΙΔΙΑ ΕΣΤΗΛΑ MAIL ΣΤΗ DIGEA ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΕΚΠΕΜΠΟΝΤΕ ΤΑ 8 ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΜΗΤΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ;ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΙΓΙΝΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ;
Γράφω και αλλού πως είναι θέμα των καναλιών και όχι της Digea για το πότε θα εκπέμψουν από Υμηττό. Ο νόμος μια χαρά το προβλέπει, η απάντηση που σου έδωσαν είναι άκυρη, απλά έπρεπε να πουν κάτι.
Αλλά αφού βλέπεις από Υμηττό τα βλέπεις αναλογικά, οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

aplos73
19-09-10, 10:21
Ναι έτσι είναι.Τα βλέπω αναλογικά.Απλά θα ήθελα να τα βλέπω ψηφιακά για καλύτερη ποιότητα εικόνας.Τι να κάνουμε;Υπομονή

@ ADSLgr.com All rights reserved.