PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

vagos22
23-09-10, 02:25
Παναθηναϊκός-Κοπεγχάγη
σε 16:9 από την EΡΤ Ψηφιακή

Η επίσημη ανακοίνωση τη EPT: Σύντομα σε 16:9 και MPEG-4

Μετά την αποχώρηση του αρμόδιου για την ΕΡΤ αναπληρωτή υπουργού πολιτισμού, το Διοικητικό Συμβούλιο άρχισε τη συζήτηση των θεμάτων της ημερήσιας διάταξης και αποφάσισε μεταξύ άλλων τα ακόλουθα:

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2010 θα αρχίσει η ψηφιακή εκπομπή των προγραμμάτων της ΝΕΤ, της ΕΤ1 , της ΕΤ3 και του καναλιού της Βουλής στις περιοχές της Αττικής και της Θεσσαλονίκης. Στο διάστημα από 22 έως και 26 Σεπτεμβρίου θα γίνονται οι δοκιμαστικές ψηφιακές εκπομπές αυτών των καναλιών. Ταυτοχρόνως από τις ίδιες συχνότητες θα μεταδίδονται και πέντε ραδιοφωνικά προγράμματα της ΕΡΑ (ΝΕΤ 105,8, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑ σπορ και Kosmos).

Αρχικά η ψηφιακή εκπομπή θα γίνεται με τη χρήση τεχνολογίας MPEG2 -απόλυτα συμβατής με τους δέκτες και αποκωδικοποιητές MPEG4- ενώ η μετάβαση στην τεχνολογία MPEG4 θα γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Οι συχνότητες επίγειας ψηφιακής μετάδοσης των προγραμμάτων της ΝΕΤ, της ΕΤ1, της ΕΤ3 και του καναλιού της Βουλής θα είναι οι εξής:

Περιοχή Αττικής: κανάλι 52 UHF από τον πομπό του Υμηττού και

Περιοχή Θεσσαλονίκης: κανάλι 26 UHF από τον πομπό του Χορτιάτη

Από τις 22 Σεπτεμβρίου 2010 σταμάτησε η αναλογική μετάδοση της ΕΤ3 από το κανάλι 52 UHF της Πάρνηθας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η συχνότητα για την μετάδοση των νέων ψηφιακών προγραμμάτων από τον Υμηττό. Η ΕΤ3 θα συνεχίσει να μεταδίδεται και αναλογικά στην Αττική, στο κανάλι 31 UHF από τον Υμηττό, στο κανάλι 28 από την Αίγινα και από 27 Σεπτεμβρίου 2010 στο κανάλι 5 VHF από την Πάρνηθα.

Στις 29 Σεπτεμβρίου 2010 θα αρχίσει η μετάδοση αθλητικών τηλεοπτικών προγραμμάτων σε εικόνα 16:9 (ευρεία οθόνη), αρχής γενομένης με τους αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής του Champions League . Με το σύστημα ευρείας οθόνης θα μεταδίδονται πλέον από τη ΝΕΤ και την ΕΤ1 όλα τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα, τόσο αυτά που το σήμα τους παράγεται πρωτογενώς από τρίτους σε 16:9 και μεταδίδεται από την ΕΡΤ, όσο και αυτά που θα παράγονται απευθείας από την ΕΡΤ, όπως ο αγώνας Παναθηναϊκού - Κοπεγχάγης της 29ης Σεπτεμβρίου 2010 .

Η απόφαση αυτή ελήφθη λαμβανομένων υπόψη των παρακάτω:

Tων απαιτήσεων και των συνεχών αιτημάτων μεγάλου αριθμού τηλεθεατών, ιδιαιτέρως φιλάθλων, για τη μετάδοση από την ΕΡΤ αθλητικών διοργανώσεων σε σύστημα ευρείας οθόνης, όπως δηλαδή παράγονται πρωτογενώς (Mundial, Mundobasket, Champions League, Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κ.λπ) .

Tου γεγονότος ότι η μέχρι σήμερα μετατροπή των παραγόμενων αθλητικών μεταδόσεων από εικόνα 16:9 σε 4:3 αφαιρεί ορισμένες φορές από τον τηλεθεατή τη δυνατότητα να έχει σαφή αντίληψη των όσων συμβαίνουν στους αγωνιστικούς χώρους ή τον εμποδίζει να δει χρηστικές πληροφορίες που αναγράφονται στις οθόνες, παρά τις σχετικές προσπάθειες των τεχνικών της ΕΡΤ.

Tου γεγονότος ότι τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός τηλεοράσεων με οθόνη 16:9, αριθμός που αναμένεται βάσει σχετικών ερευνών αγοράς να αυξηθεί κατά 1.000.000 δέκτες και με δεδομένο ότι η παραγωγή δεκτών με οθόνη 4:3 έχει ήδη προ τετραετίας σταματήσει.

Βάσει των ανωτέρω, η ΕΡΤ θα ξεκινήσει σύντομα τη διαδικασία μετατροπής του συνόλου των προγραμμάτων της από 4:3 σε 16:9, πέραν των ψηφιακών της καναλιών σινέ+, πρίσμα+ & σπορ+ που μεταδίδονται ήδη σε 16:9.

fullhd.gr

jimmakosx
23-09-10, 02:35
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση:oneup:

rexdimos
23-09-10, 08:50
αν ειναι οπως τα λεει ο φιλος πιο πανω τοτε λογικα γλυφαδα σταματησαμε αποτομα να βλεπουμε ερτ ψηφιακη αφου δεν βλεπουμε υμητο ομως τοτε γιατι στις 21/9 βλεπαμε κανονικοτατα?υπαρχει καποια εξηγηση βλεπει καποιος?

giwrgosth
23-09-10, 09:37
Όταν λες "να έχει οπτική επαφή με την Αίγινα" τι εννοείς ακριβώς, γιατί η κεραία βλέπει Πάρνηθα και η Αίγινα βρίσκεται σε γωνία 120 μοιρών περίπου αριστερά. Μπορεί να "πιάνει", έτσι όπως είναι, Αίγινα;
Οι κεραίες έχουν μεγάλη γωνία λήψης και στην περίπτωση των αναλογικών από τη στιγμή που η κεραία σου κοιτάζει Πάρνηθα θα έπιανες από Αίγινα με είδωλα, αλλά το ψηφιακό δεν έχει αυτά τα προβλήματα και το ελάχιστο σήμα που σου έρχετε από Αίγινα, τη στιγμή που προς αυτή δεν έχεις κάποιο σοβαρό εμπόδιο, φτάνει για να ανοίξει ο δέκτης.
Στα αναλογικά επίσης θες πολύ μεγαλύτερο σήμα για να τα πιάσεις καθαρά και σε τεχνικούς όρους το σήμα στα αναλογικά είναι τουλάχιστον στα 45 dBμV, ενώ στα ψηφιακά είναι 25 dBμV, πάρα πολύ πιο χαμηλό δηλαδή.

makfil
23-09-10, 09:57
@rexdimos
Η επίσημη ανακοίνωση μιλάει για την 52 από Υμηττό, αλλά εγώ πιστεύω ότι χρησιμοποίησαν και την 52 στην Πάρνηθα για δοκιμές αφού, στην ίδια ανακοίνωση, λένε ότι σταμάτησαν τη μετάδοση της ΕΤ3 από την 52 της Πάρνηθας.
Όλα αυτά, όμως, είναι ρευστά μέχρι να ξεκαθαρίσει όλο το θέμα. Ειδικότερα για όσους μένουν στη Γλυφάδα και έχουν κεραίες προς Πάρνηθα. Εγώ δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμη, εάν πιάνω μερικά ψηφιακά κανάλια από Υμηττό ή από Αίγινα χωρίς κεραία.

@giwrgosth
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις

rexdimos
23-09-10, 11:17
και τα υπολοιπα καναλια της ψηφιακης ερτ απο που εκμπεμπουν?
και αν οντως πανε μονο στον υμητο εμεις οι υπολοιποι που ,εδω εχουμε το δικαιωμα να το πουμε, τους πληρωνουμε κανονικοτατα γιατι να μην βλεπουμε?καταλαβαινω τους ιδιωτικους σου λενε τζαμπα αυτα δινω αν σου αρεσει αλλα η ερτ?

hedgehog
23-09-10, 15:00
από τις ανακοινώσεις πάντως προσωπικά ψιλομπερδεύτικα....

η πάρνηθα θα εκπέμπει ψηφιακά μόνο έως τις 27 του μήνα όπου τελειώνει η δοκιμαστική περίοδος ή θα συνεχίσε παράνομα να εκπέμπει;;; :confused:

giwrgosth
23-09-10, 15:06
από τις ανακοινώσεις πάντως προσωπικά ψιλομπερδεύτικα....

η πάρνηθα θα εκπέμπει ψηφιακά μόνο έως τις 27 του μήνα όπου τελειώνει η δοκιμαστική περίοδος ή θα συνεχίσε παράνομα να εκπέμπει;;; :confused:
Λογικά θα κλείσει, όπως θα κλείσει και το Πήλιο και όπως δε θα ανοίξει και η Θάσος.

treli@ris
23-09-10, 15:09
από τις ανακοινώσεις πάντως προσωπικά ψιλομπερδεύτικα....

η πάρνηθα θα εκπέμπει ψηφιακά μόνο έως τις 27 του μήνα όπου τελειώνει η δοκιμαστική περίοδος ή θα συνεχίσε παράνομα να εκπέμπει;;; :confused:

Χτες σταμάτησε η αναλογική μετάδοση της ΕΤ3 από το κανάλι 52 UHF της Πάρνηθας. Το μόνο που θα εξακολουθει να γινεται απο την Παρνηθα ειναι η συνεχιση της αναλογικης εκπομπης της ΕΤ3 απο το 5 VHF αυτης συμφωνα παντα με την ΕΡΤ.

Thomas8
23-09-10, 15:34
Από την Αίγινα που εκπέμπει η Digea μέχρι την Τερψιθέα που είναι ο φίλος μας μεσολαβεί θάλασσα και το πρόβλημα με τις αλλαγές στη διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων έχουν να κάνουν κυρίως με τη θάλασσα.

Τι είδους αλλαγές στη διάδοση των Η/Μ κυμάτων προκαλεί η θάλασσα?

giwrgosth
23-09-10, 15:45
Τι είδους αλλαγές στη διάδοση των Η/Μ κυμάτων προκαλεί η θάλασσα?
To νερό που εξατμίζεται δημιουργεί ένα νέφος που ναι μεν μπορεί να μην είναι ορατό με το μάτι, αλλά έχει επίδραση στη διάδοση που σε οριακές καταστάσεις είναι εμφανής και όσο πιο κοντά και χαμηλά είναι κάποιος στη θάλασα τόσο πιο έντονο είναι.

jimmakosx
23-09-10, 15:45
Τι είδους αλλαγές στη διάδοση των Η/Μ κυμάτων προκαλεί η θάλασσα?

Έλα ντε και εγώ έχω την απορία :hmm:

rexdimos
23-09-10, 16:19
ενα αδοκιμο παραδειγμα ειναι αν βραδυ επιχειρισεις να τραβηξεις φοτο κοντα σε θαλασσα χωρις ρυθμισεις στην μηχανη θα δεις κατι υγρασια να το πω που δεν ειναι ορατη στο ματι παντως δεν θα ειναι καλη καθαρη η φωτο μαλλον σε αυτο αναφερεται ο γιωργος
οταν λεμε θα κλεισει η παρνηθα τι ενοουμε ?το αναλογικο της?το ψηφιακο της τι απο ολα?

makfil
23-09-10, 16:53
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έβλεπα μέχρι σήμερα το πρωί από τη Γλυφάδα, τα 4 κρατικά από την 52 της Πάρνηθας και ... μετά την ανακοίνωση εξαφανίστηκαν.

didaskalo
23-09-10, 17:34
Makfil λογικά θα βλέπουμε κανονικότατα απο 27/9 οπότε και αρχίζει η κανονική εκπομπή σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΡΤ.

chat1978
23-09-10, 21:55
Δεν είναι να μπουν και άλλα κανάλια στην Digea εκτός από τα υπάρχοντα 8?
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου για ένα με παιδικά!

makostas
23-09-10, 22:10
Καλησπέρα παιδιά από Νέα Σμύρνη μία ερωτησούλα, τα τελευταία κανάλια που πρόσθεσε η digea στο παλμαρέ της (mad, mtv, 06,klp) τα πιάνετε συνεχώς? γιατί εδώ, κάποιες ώρες τα πιάνω προβληματικά με πολλά σπασίματα, και άλλες φορές, εξαφανίζονται τελείως...

rexdimos
23-09-10, 22:54
αααα αυτα εινα τα καλα της digea που διαμαρτυρεται κιολας γιατι ειχε εκμπμπη η ερτ απο κεντρο που δεν επρεπε θα συνηθισεις

user9
23-09-10, 22:55
Τα ψηφιακά της ΕΡΤ σας παίζουν? Έχουν σταματήσει σήμερα και τα τηλεοπτικά και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί.
Μέχρι χθες που είδα έπαιζαν κανονικά...

jkoukos
23-09-10, 22:59
Εγώ τα βλέπω κανονικά από Υμηττό.
Μήπως τα πιάνεις από Πάρνηθα και ισχύει αυτό που έγραψε στο μήνυμα #667 ο @makfil;

user9
23-09-10, 23:03
Σίγουρα όχι... Αργυρούπολη είμαι και πιάνω από Υμηττό. (Πιάνω και τα περιφεριακά από Αίγινα αλλά μάλλον είναι από σπόντα...)

Εννοείται στα αναλογικά δεν έχω πρόβλημα.

Τι να πω... Εύχομαι να διορθωθεί...

michael.937
23-09-10, 23:15
Εγώ τα βλέπω κανονικά από Υμηττό.
Μήπως τα πιάνεις από Πάρνηθα και ισχύει αυτό που έγραψε στο μήνυμα #667 ο @makfil;

της ΕΡΤ τα καναλια βλεπεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ απο Υμηττο? ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3 και βουλη? καπου το εχω χασει μου φαινεται.

makfil
23-09-10, 23:36
της ΕΡΤ τα καναλια βλεπεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ απο Υμηττο? ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3 και βουλη? καπου το εχω χασει μου φαινεται.

Ο Υμηττός εκπέμπει τα 4 κρατικά από 21.9 το απόγευμα στην 52.
Στην ίδια συχνότητα ξεκίνησε, ταυτόχρονα, και από την Πάρνηθα και έτσι πιάναμε και εμείς από Γλυφάδα, μέχρι σήμερα που εξαφανίστηκαν σήμερα το πρωί.

@didaskalo
Μακάρι να επανέλθουν από 27.9 που θα αρχίσει η επίσημη εκπομπή αλλά φοβάμαι ότι θα είναι ΜΟΝΟ από Υμηττό δεδομένου ότι η αρχική συμφωνία ήταν ότι η Πάρνηθα θα παρέμενε αναλογική.

@Demelene
Τα 8 περιφερειακά εκπέμπονται ψηφιακά από Αίγινα. Εγώ πιάνω χωρίς κεραία προς Αίγινα τα 4 πρώτα (με το παιδικό) στην 54 και δεν πιάνω τα υπόλοιπα 4 στην 63.

michael.937
24-09-10, 00:00
Σιγουρα το εχω χασει.
Ο καθενας γραφει οτι θελει και οπου θελει.
Απο τα πολυ λιγα που γνωριζω η ΕΡΤ εκπεμπει ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΠΑΡΝΗΘΑ.
Απο την Δευτερα θα εκπεμπει κανονικα απο ΥΜΗΤΤΟ.
και τελος υπαρχει αλλου θεμα για την ΕΡΤ.εδω εινε για digea αποριες και ολα τα σχετικα

rexdimos
24-09-10, 00:16
εχεις δικιο για το θεμα εδω αλλα ομως η digea δημιουργησε το προβλημα με την ερτ οποτε και εδω και αλλου καλα κανουμε και γραφουμε ας καθοταν η digea στα αυγα της (τα παρανομα);)
για τα υπολοιπα παιδια που απορουν διαβαστε την ανακοινωση της ενωσης τεχνικων ερτ καπου θα υπαρχει αλλα και ενα ποστ που εχω κανει για την ερτ στο αντιστοιχο νημα και θα καταλαβετε οτι οσοι βλεπουμε παρνηθα ειμαστε τελικα πολιτες αλλης χωρας τοσο για την digea οσο και για το κρατος

jkoukos
24-09-10, 00:21
Μήπως δεν διαβάζεις όλα τα μηνύματα;
Έχει αναφερθεί εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3708102&postcount=651) και, στο άλλο θέμα που αναφέρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3707881&postcount=8).

Οι συχνότητες επίγειας ψηφιακής μετάδοσης των προγραμμάτων της ΝΕΤ, της ΕΤ1, της ΕΤ3 και του καναλιού της Βουλής θα είναι οι εξής:

Περιοχή Αττικής: κανάλι 52 UHF από τον πομπό του Υμηττού και

Περιοχή Θεσσαλονίκης: κανάλι 26 UHF από τον πομπό του Χορτιάτη

Από τις 22 Σεπτεμβρίου 2010 σταμάτησε η αναλογική μετάδοση της ΕΤ3 από το κανάλι 52 UHF της Πάρνηθας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η συχνότητα για την μετάδοση των νέων ψηφιακών προγραμμάτων από τον Υμηττό. Η ΕΤ3 θα συνεχίσει να μεταδίδεται και αναλογικά στην Αττική, στο κανάλι 31 UHF από τον Υμηττό, στο κανάλι 28 από την Αίγινα και από 27 Σεπτεμβρίου 2010 στο κανάλι 5 VHF από την Πάρνηθα.
Και σίγουρα στη περιοχή του Γηροκομείου, που είμαι, έχω πιάτο τον Υμηττό και καθόλου οπτική επαφή με Πάρνηθα και Αίγινα.

rexdimos
24-09-10, 00:24
@jkoukos αν αναφερεσαι σε μενα και αυτα που ειπα πριν εγω ενοουσα γιατι σταματισε η εκπομπη απο παρνηθα και αυτο ειναι γνωστο σε ολο το internet αλλα και με την ανακοινωση των τεχνικων της ερτ και το εγραψα εδω για τους λογους που ειπα και πριν

jkoukos
24-09-10, 00:29
Όχι, αναφερόμουν στον @michael.937, απλά με πρόλαβες όταν έγραφα.

rexdimos
24-09-10, 00:33
α οκ απλα ειπα μηπως παρεξηγιθηκαν αυτα που εγραψα

tsiouficto
24-09-10, 00:37
Γιατί γίνεται όλο αυτό το μπέρδεμα? Η ΕΡΤ ξεκίνησε από Αίγινα, Υμηττό και Πάρνηθα δοκιμαστικά, με κανονική έναρξη την Δευτέρα 27 Σεπτέμβρη. Στην πορεία και μετά τις διαμαρτυρίες της Digea (μέσω ΣΚΑΙ...) η Πάρνηθα βγήκε εκτός. Επίσης μέχρι την Δευτέρα υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν διακοπές και στους άλλους αναμεταδότες, λόγο του ότι μιλάμε για δοκιμαστικές προβολές. Ήδη σήμερα υπήρξε διακοπή το πρωί, ώστε να γίνει αναβάθμιση του σήματος (από 16QAM σε 64 QAM).
Επίσης ας μην ξεφεύγουμε, εδώ μιλάμε για Digea... υπάρχει topic για το νέο μπουκέτο της ΕΡΤ

rexdimos
24-09-10, 01:27
ειπαμε γιατι μιλαμε και εδω για την ερτ το ειπες και μονος σου αφου ενπλακει και η digea τα θεματα πλεον ειναι κοινα ασ καθοταν στα αυγα της και να μας αφησει και εμας ησυχους η digea να βλεπουμε οτι μας κανει κεφι και οτι πληρωνουμε εν γνωση μας

michael.937
24-09-10, 01:34
Μήπως δεν διαβάζεις όλα τα μηνύματα;
Έχει αναφερθεί εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3708102&postcount=651) και, στο άλλο θέμα που αναφέρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3707881&postcount=8).

Οι συχνότητες επίγειας ψηφιακής μετάδοσης των προγραμμάτων της ΝΕΤ, της ΕΤ1, της ΕΤ3 και του καναλιού της Βουλής θα είναι οι εξής:

Περιοχή Αττικής: κανάλι 52 UHF από τον πομπό του Υμηττού και

Περιοχή Θεσσαλονίκης: κανάλι 26 UHF από τον πομπό του Χορτιάτη

Από τις 22 Σεπτεμβρίου 2010 σταμάτησε η αναλογική μετάδοση της ΕΤ3 από το κανάλι 52 UHF της Πάρνηθας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η συχνότητα για την μετάδοση των νέων ψηφιακών προγραμμάτων από τον Υμηττό. Η ΕΤ3 θα συνεχίσει να μεταδίδεται και αναλογικά στην Αττική, στο κανάλι 31 UHF από τον Υμηττό, στο κανάλι 28 από την Αίγινα και από 27 Σεπτεμβρίου 2010 στο κανάλι 5 VHF από την Πάρνηθα.
Και σίγουρα στη περιοχή του Γηροκομείου, που είμαι, έχω πιάτο τον Υμηττό και καθόλου οπτική επαφή με Πάρνηθα και Αίγινα.

Α τα μηνυματα τα διαβαζω ενα προς ενα
Β μα καλα τι περιμενες να σου πει η ερτ οτι εκπεμπει παρανομα απο Παρνηθα!
Γ το οτι δεν βλεπεις Παρνηθα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να δεις κιολας.Μπορει να λες οτι βλεπεις απο Υμηττο αλλα να περνης την αντανακλαση του σηματος της Παρνηθας απο τον Υμηττο .Τα uhf δουλευουν παρα πολυ τις αντανακλασεις με τα υπερ και τα κατα τους

chat1978
24-09-10, 09:31
@Demelene
Τα 8 περιφερειακά εκπέμπονται ψηφιακά από Αίγινα. Εγώ πιάνω χωρίς κεραία προς Αίγινα τα 4 πρώτα (με το παιδικό) στην 54 και δεν πιάνω τα υπόλοιπα 4 στην 63.
Μάλλον έχω χάσει επεισόδια. Πως ξέρω από που λαμβάνω? Εμένα επειδή η κεραία της πολυκατοικία είναι για τα μπάζα ουσιαστικά έχω ένα καλώδιο προς το μπαλκόνι. Όταν χειμωνιάσει θα δω για κεραία.

Κάτι κανάλια όπως mad, ένα παιδικό έχουν ξεκινήσει? Γιατί ούτε αυτά πιάνω.
Γενικά υπάρχει κάποιο σημείο σε αυτό το γελοίο site της digea για το πως, τι και από που εκπέμπεται?

giwrgosth
24-09-10, 10:17
Γενικά υπάρχει κάποιο σημείο σε αυτό το γελοίο site της digea για το πως, τι και από που εκπέμπεται?
Το έχουμε γράψει δεκάδες φορές:
Τα πανελλαδικά από Υμηττό και Αίγινα και τα περιφεριακά μόνο από Αίγινα.
Η ΕΡΤ μόνο από Υμηττό και προσεχώς και από Αίγινα.
Η Πάρνηθα για όλα, κρατικά, περιφεριακά, πανελλαδικά μετά το κλείσιμο των αναλογικών το 2012 ή 2015.
Τα περιφεριακά από Υμηττό προσεχώς, όποτε το αποφασίσουν αυτά και όχι η Digea.
Τα υπόλοιπα περιφεριακά που δεν εκπέμπουν αυτή τη στιγμή πάλι όποτε το αποφασίσουν αυτά, είτε μέσω Digea, είτε από μόνα τους.

Revolution
24-09-10, 10:23
Νικαια/Κορυδαλο βλεπουμε κανονικα γιατι αγορασα απο/τη προχθες και δεν πιανω τιποτα.

rexdimos
24-09-10, 10:56
<<προσεχώς και από Αίγινα>> ξερουμε απο που και ποτε?μηπως?

giwrgosth
24-09-10, 11:15
<<προσεχώς και από Αίγινα>> ξερουμε απο που και ποτε?μηπως?
Κανονικά θα έπρεπε από χθες! Με την ΕΡΤ όμως ποτέ δεν είσαι σίγουρος.
Θα μάθω και θα σας πω.

rexdimos
24-09-10, 11:23
αιγινα απο χθες?σε ποια συχνοτητα?

giwrgosth
24-09-10, 11:28
Θα έπρεπε να εκπέμπει από χθες έγραψα! ;)

rexdimos
24-09-10, 11:52
52 συχνοτητα?

giwrgosth
24-09-10, 12:16
52 συχνοτητα?
Ναι ίδια συχνότητα με SFN (=single frequency network) με τον Υμηττό.
Η Πάρνηθα είναι σε άλλο SFN, οπότε και σε αυτό θα παρανομούσε η ΕΡΤ, γιατί στο 52 κανάλι μπορεί να ενοχλούσε άλλες περιοχές που θα είχαν αυτό το κανάλι, είτε για ψηφιακή, είτε για αναλογική εκπομπή.
Μπορεί να είπα πως ο τρόπος μετάβασης είναι λάθος, αλλά ο χάρτης είναι σωστός και αν κάποιος ανοίξει από σημείο που δεν προβλέπει η ΚΥΑ θα ενοχλήσει κάποιον άλλο, γι΄ αυτό πρέπει να τον ακολουθήσουν όλοι κατά γράμμα.

rexdimos
24-09-10, 12:21
οκ ας περιμενουμε αν και παλι ριχνονται αυτοι που βλεπουν αποκλειστικα παρνηθα

giwrgosth
24-09-10, 12:24
οκ ας περιμενουμε αν και παλι ριχνονται αυτοι που βλεπουν αποκλειστικα παρνηθα
Και στη Λαμία, το Βόλο, το Καρπενήσι, το Αγαθονήσι, το, το, το...
Χιλιάδες περιοχές δηλαδή που ή δε βλέπουν καθόλου, ή βλέπουν με παρεμβολές, χιόνια, είδωλα κλπ.
Τουλάχιστον οι ριγμένοι της Αθήνας βλέπουν μια χαρά αναλογικά.

makostas
24-09-10, 17:13
Απ΄οτι κατάλαβα όλα τα κανάλια που εκπέμπουν από Αίγινα ή δεν τα πιάνουμε καθόλου, ή τα πιάνουμε πολύ προβληματικα.(Για Νέα Σμύρνη μιλάω).
Θα γίνει μελλοντικά εκπομπή αυτών των καναλιών και απο αλλού?
Γνωρίζει κανείς? Γιατι 'ετσι είναι σαν να μην υπάρχουν...

Andreaslar
25-09-10, 20:58
Έχω χάσει (έτσι ξαφνικά) τα κανάλια της DIGEA... Στάθμη σήματος 10-20%.

Τα της ΕΡΤ (plus) τα πιάνει κανονικά.
Περιοχή Άνω Πατήσια

jimmakosx
25-09-10, 21:02
Εδώ Ηλιούπολη μια χαρά!

pntever
26-09-10, 21:38
Καλησπέρα απο το Γκάζι.
Μόλις γράφτηκα στο φορουμ το οποίο διαβάζω αρκετά εδώ και ένα χρόνο.
Είχα μία λογαριθμική κεραία σε ύψος 16 μέτρα απο το έδαφος (διόρωφη μονοκατοικία με δύο διαμερίσματα) με κατεύθυνση Υμηττό.
Η λήψη ήταν ικανοποιητική στα κανάλια 46,47 digea και 48 ΕΡΤ, όλα από Υμηττό, με 100% ποιότητα σήματος.
Μόλις πληροφορήθηκα ότι ξεκίνησε η digea τα περιφερειακά απο Αίγινα στα κανάλια 54 και 63 έβαλα δεύτερο ιστό με κεραία τύπου πάνελ και κατεύθυνση την Αίγινα και μετά από δοκιμές άφησα τη λογαριθμική στο ένα διαμέρισμα που δεν τους ενδιαφέρουν τα περιφερειακά (μεγάλοι σε ηλικία), και πήρα σήμα από μόνο την κεραία τύπου πάνελ με κατεύθυνση την Αίγινα.
Αποτέλεσμα κανάλια 46,47 (digea), 48(ERT) απο υμηττό 100% ποιότητα σήματος, 63 Αίγινα (digea) 100% ποιότητα σήματος και 54 Αίγινα (digea) 98% σήμα και ποιότητα από 0-14 % λόγω της παρεμβολής του 54 από Υμηττό από το αναλογικό του Κοντρα.
Η λύση :
Αντικατέστησα το πάνελ, με ΥAGI τύπου χελιδόνας με μία σειρά κατευθυντήρων, με κατεύθυνση Αίγινα και μετέφερα τον ιστό σε τέτοια θέση στην ταράτσα ώστε να με καλύπτει από τον Υμηττό μία εξαόροφη πολυκατοικία ώστε να μου περιοριστούν οι παρεμβολές από το αναλογικό 54 του Υμηττού.
Σημειωτέον ότι την Αίγινα την πιάνω χωρίς απόλυτη οπτική επαφή μιας και έχω χαμηλό ύψος από το έδαφος μόλις 16 μέτρα. Τα ψηφιακά από Υμηττό εξακολουθουν να παίζουν τέλεια μια που το ψηφιακό μπορεί να παίξει και από ανάκλαση, οπότε και με το ψηφιακό κανάλι 52 της ΕΡΤ από Υμηττό δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα .
Σημειωτέον ότι στην είσοδο του σήματος στο διαμέρισμα μπήκε ενισχυτής γραμμής με 112db έξοδο για να τροφοδοτήσει 4 γραμμές τηλεόρασης μέσω διακλαδωτήρα.
Καί οι 4 τηλεοράσεις είναι LG Από 20 έως 42 ίντσες με ενσωματωμένο αποδικωποιητή MPEG4
Συμπέρασμα:
Αυξάνοντας την κατευθυντικότητα προς Αίγινα και περιορίζοντας την οπτική επαφή με τον Υμηττό μπορούμε να κάνουμε λήψη όλων των ψηφιακών αρκεί να μας έρχεται ο Υμηττός από ανάκλαση.
Αυτά ισχύουν για το κέντρο της Αθήνας

Andreaslar
27-09-10, 00:21
ALPHA/ALTER/ANT1/M.TV τα πιάνω 100%
MEGA/SKAI/ALTER 10-40% με πολλά σπασίματα

ΕΡΤ ψηφιακά (Plus) 100%
ΕΡΤ ψηφιακά (νέα κανάλια) 0-10%

Περιοχή Άνω Πατήσια.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουνε παρεμβολές στα κανάλια της DIGEA?

trelomhxmhx
27-09-10, 00:24
ALPHA/ALTER/ANT1/M.TV τα πιάνω 100%
MEGA/SKAI/ALTER 10-40% με πολλά σπασίματα

ΕΡΤ ψηφιακά (Plus) 100%
ΕΡΤ ψηφιακά (νέα κανάλια) 0-10%

Περιοχή Άνω Πατήσια.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουνε παρεμβολές στα κανάλια της DIGEA?

έχεις εσωτερική κεραία? αν ναι δοκίμασε να παίξεις με τον gain του ενισχυτή αν έχει ακόμα και να το κλείσεις
σε ίδια περιοχή μια χαρά

Andreaslar
27-09-10, 01:11
Έχω ένα USB tuner με δικιά του κεραία..Μέχρι προχτές όλα ΟΚ..Εδώ και 2 μέρες "έχασα" σήμα..Χωρίς να έχω πειράξει τίποτα από την πλευρά μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.