PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28

rexdimos
11-04-11, 11:17
@ssotis η ερτ ξεκινησε να εκπεμψει απο την παρνηθα και την εκλεισαν μετα απο αντιδρασεις οποτε δεν υπαρχει με καμμια δυναμη εκμπομπη της ερτ απο Παρνηθα

21706
11-04-11, 11:32
@ssotis η ερτ ξεκινησε να εκπεμψει απο την παρνηθα και την εκλεισαν μετα απο αντιδρασεις οποτε δεν υπαρχει με καμμια δυναμη εκμπομπη της ερτ απο Παρνηθα

Επομένως σωστά τα λέει ο treli@aris στο #936.

dfourt
11-04-11, 11:32
@ssotis η ερτ ξεκινησε να εκπεμψει απο την παρνηθα και την εκλεισαν μετα απο αντιδρασεις οποτε δεν υπαρχει με καμμια δυναμη εκμπομπη της ερτ απο Παρνηθα
Υπάρχει!Cine+, Prisma+, Sport-Info+ και ΡΙΚ εκπέμπουν σε MPEG2 από την Πάρνηθα από το 2004.
Όταν ξεκίνησε η ΕΡΤ να εκπέμπει ψηφιακά και τα άλλα κανάλια της (ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3+ ραδιόφωνο) τα εξέπεμπε ψηφιακά και από την Πάρνηθα για λίγες μέρες.Μετά διαμαρτυρήθηκε η DIGEA και τα έκοψαν.

Ωστόσο τα Cine+, Prisma+, Sport-Info+ και ΡΙΚ συνεχίζουν να εκπέμπουν κανονικά από Πάρνηθα.

rexdimos
11-04-11, 11:34
μα δεν μιλαγαμε για αυτα τα καναλλια αλλα για ετ κλπ κλπ

dfourt
11-04-11, 11:39
μα δεν μιλαγαμε για αυτα τα καναλλια αλλα για ετ κλπ κλπ
Για αυτά μιλάγαμε.Το σχόλιο του treliaris στο 936 είναι λάθος και ισχύει η λίστα που υπάρχει εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4054737&postcount=935)

Η 48UHF εκπέμπεται και από Πάρνηθα.

venumis
17-04-11, 02:59
Υπάρχει κάποιος τρόπος/πληροφορία απο τον δέκτη/αποκωδικοποιητή ώστε να μπορούμε να καταλαβαίνουμε αν αυτο που βλέπουμε ειναι mpeg 2 ή mpeg 4 ;

nikoss17
17-04-11, 23:03
Πως γίνεται να πιάνω τα ψηφιακά κανάλια στο UHF 54 και UHF 63?Κάνω αναζήτηση και δεν βρίσκει σήμα στις συγκεκριμένες συχνότητες?Επιπλέον,στο 54 της αναλογικής πιάνει το Kontra Channel σε τέλεια ποιότητα,ενώ θα έπρεπε να είναι κενό το κανάλι,ώστε να μπουν τα ψηφιακά.Μια φίλη μου το πιάνει σε χάλια ποιότητα,αλλά παρόλα αυτά δεν μπορεί να βρει τα ψηφιακά κανάλια στις συχνότητες 54 και 63.

treli@ris
17-04-11, 23:06
Πως γίνεται να πιάνω τα ψηφιακά κανάλια στο UHF 54 και UHF 63?Κάνω αναζήτηση και δεν βρίσκει σήμα στις συγκεκριμένες συχνότητες?Επιπλέον,στο 54 της αναλογικής πιάνει το Kontra Channel σε τέλεια ποιότητα,ενώ θα έπρεπε να είναι κενό το κανάλι,ώστε να μπουν τα ψηφιακά.Μια φίλη μου το πιάνει σε χάλια ποιότητα,αλλά παρόλα αυτά δεν μπορεί να βρει τα ψηφιακά κανάλια στις συχνότητες 54 και 63.

Αυτα εκπεμπουν απο Αιγινα. Αν πιανεις μονο τα 46, 47, 48, 52 τοτε η κεραια σου κοιταει Υμηττο.

nikoss17
17-04-11, 23:18
Αυτα εκπεμπουν απο Αιγινα. Αν πιανεις μονο τα 46, 47, 48, 52 τοτε η κεραια σου κοιταει Υμηττο.

Δηλαδή θα μπουν και από Υμηττό?Όι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν την κεραία τους προς Υμηττό και δεν τα πιάνουν.Μόνο ένας γνωστός μου που μένει Γλυφάδα έχει την κεραία του προς Αίγινα,αλλά παρόλα αυτά που έχει πει πως δεν τα πιάνει.

jimmakosx
17-04-11, 23:28
Υπάρχει κάποιος τρόπος/πληροφορία απο τον δέκτη/αποκωδικοποιητή ώστε να μπορούμε να καταλαβαίνουμε αν αυτο που βλέπουμε ειναι mpeg 2 ή mpeg 4 ;

όταν είναι mpeg2 γράφει ΜPEG
Όταν είναι mpeg4 γράφει Η.264
Βέβαια δεν ισχύει σε όλους τους αποκωδικοποιητές

21706
20-04-11, 11:01
Για αυτά μιλάγαμε.Το σχόλιο του treliaris στο 936 είναι λάθος και ισχύει η λίστα που υπάρχει εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4054737&postcount=935)

Η 48UHF εκπέμπεται και από Πάρνηθα.

Όπως λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4092356&postcount=155) οι εκπομπές ψηφιακού σήματος της ΕΡΤ από Πάρνηθα
έχουν σταματήσει. Τελικά τι ισχύει;

dfourt
20-04-11, 11:21
Ισχύουν αυτά που έχω γράψει εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4076530&postcount=953)
Από Πάρνηθα το μόνο που εκπέμπεται ψηφιακά είναι από την ΕΡΤ το πακέτο Cιne+, Prisma +, Sport + και RikSaT.Δες και το τελευταίο post εδώ (http://95.211.87.133/forum/showpost.php?p=1488796) αν δεν με πιστεύεις.

Στις 27/4, αν θυμάμαι καλά, τα Cine+ και Sport + θα συγχωνευθούν και πλεόν το πακέτο αυτό θα γίνει Cine/Sport+,Prisma +, RikSat και Βουλή TV.
Και αυτό γίνεται να να μπει το κανάλι ERT HD στη θέση του καναλιού της βουλής στο 2ο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ.

Δηλαδή θα έχουμε:
48 UHF - DVB-T/Mpeg-2: ΕΡΤ Digital (Cine+/Prisma+, Spor+, ΒΟΥΛΗ, RIK) – Υμηττός/Πάρνηθα/Αίγινα
52 UHF - DVB-T/Mpeg-4: ΕΡΤ Digital (ET1, NET, ET3, ΕΡΤ HD, ΕΡΑ-ΝΕΤ, ΕΡΑ2, ΕΡΑ3, ΕΡΑΣπορ και Κόσμος) – Υμηττός/Αίγινα

46 UHF - DVB-T/Mpeg-4: Digea (ALPHA, ΑΝΤ1, ALTER, Μακεδονία TV) – Υμηττός/Αίγινα
47 UHF - DVB-T/Mpeg-4: Digea (MEGA, ΣΚΑΪ, STAR, Test Card) – Υμηττός/Αίγινα
54 UHF – DVB-T/Mpeg-4: Digea (High TV, Extra 3, Attica TV, Nickelodeon) – Αίγινα
63 UHF – DVB-T/Mpeg-4: Digea (Mad TV, MTV Greece, Sport TV, 0-6 TV) – Αίγινα
65 UHF – DVB-T/Mpeg-4: Digea (BlueSky, Channel 9, Kontra TV, ΤηλεΑστυ test card) – Αίγινα

21706
20-04-11, 11:38
Ισχύουν αυτά που έχω γράψει εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4076530&postcount=953)
Από Πάρνηθα το μόνο που εκπέμπεται ψηφιακά είναι από την ΕΡΤ το πακέτο Cιne+, Prisma +, Sport + και RikSaT.Δες και το τελευταίο post εδώ (http://95.211.87.133/forum/showpost.php?p=1488796) αν δεν με πιστεύεις.

Στις 27/4, αν θυμάμαι καλά, τα Cine+ και Sport + θα συγχωνευθούν και πλεόν το πακέτο αυτό θα γίνει Cine/Sport+,Prisma +, RikSat και Βουλή TV.
Και αυτό γίνεται να να μπει το κανάλι ERT HD στη θέση του καναλιού της βουλής στο 2ο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ.

Δηλαδή θα έχουμε:
48 UHF - DVB-T/Mpeg-2: ΕΡΤ Digital (Cine+/Prisma+, Spor+, ΒΟΥΛΗ, RIK) – Υμηττός/Πάρνηθα/Αίγινα
52 UHF - DVB-T/Mpeg-4: ΕΡΤ Digital (ET1, NET, ET3, ΕΡΤ HD, ΕΡΑ-ΝΕΤ, ΕΡΑ2, ΕΡΑ3, ΕΡΑΣπορ και Κόσμος) – Υμηττός/Αίγινα

46 UHF - DVB-T/Mpeg-4: Digea (ALPHA, ΑΝΤ1, ALTER, Μακεδονία TV) – Υμηττός/Αίγινα
47 UHF - DVB-T/Mpeg-4: Digea (MEGA, ΣΚΑΪ, STAR, Test Card) – Υμηττός/Αίγινα
54 UHF – DVB-T/Mpeg-4: Digea (High TV, Extra 3, Attica TV, Nickelodeon) – Αίγινα
63 UHF – DVB-T/Mpeg-4: Digea (Mad TV, MTV Greece, Sport TV, 0-6 TV) – Αίγινα
65 UHF – DVB-T/Mpeg-4: Digea (BlueSky, Channel 9, Kontra TV, ΤηλεΑστυ test card) – Αίγινα

Σύμφωνοι, η ΕΡΤ σταμάτησε την εκπομπή μόνο του 2ου μπουκέτου από Πάρνηθα,
και όχι γενικά τις εκπομπές ψηφιακού σήματος από Πάρνηθα όπως λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4092356&postcount=155).

venumis
30-04-11, 01:23
Εχω την εντύπωση οτι απο την ημερα που η ερτ το γύρισε σε mpeg4 η Ετ1 κ Νετ εχουν με διαφορά καλύτερη εικόνα απο τα υπόλοιπα ψηφιακά της Digea !

prodromosfan
30-04-11, 10:03
Εχω την εντύπωση οτι απο την ημερα που η ερτ το γύρισε σε mpeg4 η Ετ1 κ Νετ εχουν με διαφορά καλύτερη εικόνα απο τα υπόλοιπα ψηφιακά της Digea !

Nαι ρε γαμώτο, και εμενα δεν μου κολλαγε καλά.
Και χρωματα ολοζωντανα.

Seitman
30-04-11, 14:41
Φυσικό είναι.
Το feed της ΕΡΤ είναι οπτική ίνα και της digea feed από γόβα.

giwrgosth
01-05-11, 11:03
Φυσικό είναι.
Το feed της ΕΡΤ είναι οπτική ίνα και της digea feed από γόβα.
Οπτική ίνα είναι και η Digea, εκτός από Υμηττό και Αίγινα που είναι μικροκυματική ζεύξη.
Απλά η διαφορά είναι πως η ΕΡΤ είναι στα 64 QAM και η Digea στα 16.

gio13
03-05-11, 17:41
Παιδιά καλησπέρα...
Πήγα σήμερα και αγόρασα έναν ψηφιακό δέκτη για να μπώ και εγώ επιτέλους στην ψηφιακή εποχή, όσων αφορά την τηλεόραση. Και ενώ γυρνάω σπίτι όλο χαρά να τον συνδέσω, με την αναζήτηση δεν έβρισκε κανάλια παρά μόνο τα ψηφιακά που εκπέμπουν από Πάρνηθα. Συμπέρανα λοιπόν ότι έπρεπε να γυρίσω την κεραία για να βλέπει Υμηττό. Και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα. Μένω σε πολυκατοικία, η κεραία είναι κεντρική και κανείς άλλος δεν χρησιμοποιεί ψηφιακό δέκτη, άρα είναι απρόθυμοι να γυρίσουμε την κεραία γιατί δεν γνωρίζουμε αν η αναλογική εκπομπή σήματος από τον Υμηττό θα μας καλύπτει. Τι μπορώ εγώ να κάνω από εδώ και πέρα ώστε να λύσω το πρόβλημα μου χωρίς να έχω ανάγκη την συγκατάθεση των υπολοίπων (π.χ. αγορά και εγκατάσταση εξωτερικής κεραίας). Ευχαριστώ πολύ για την ενδεχόμενη βοήθεια σας και ελπίζω να μην σας κούρασα!!!

jimmakosx
03-05-11, 19:54
Δοκίμασε με μια εσωτερική κεραία να δεις αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου!;)
Καλώς ήρθες στο forum!:welcome:

rexdimos
04-05-11, 00:57
η επισης μπορεις αναλογα με τον μεικτη που χρησιμοποιείτε στην πολυκατοικία να βαλεις και μια δευτερη αντενα στον ιστο με προσανατολισμο στον υμμητο για να συμβει αυτο ο μικτης-ενισχυτης πρεπει να εχει την δυνατοτητα εισοδου δυο κεραιων και να ρυθμιστει καταλληλα το σημα που κατεβαινει απο τις κεραιες ετσι ωστε να μην μπουκωνει και καλυπτει το ενα το αλλο το εχω κανει σε μενα και ελυσα το προβλημα μου

gio13
04-05-11, 01:20
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Με την εσωτερική κεραία δεν είδα και πολύ μεγάλη προκοπή έπιανε πάλι μόνο τα σήματα που εκπέμπονται από Πάρνηθα και αυτά όχι καλά... Αν δεν κάνω λάθος στο μείκτη μπαίνουν δύο σήματα από τον ιστό αλλά και τα δύο βλέπουν Πάρνηθα και όχι Υμηττό. Λέτε αν την μία από τις δυο αντένες την γυρίσουμε προς Υμηττό, να γίνει και η δική μου δουλειά χωρίς να επηρεαστούν οι υπόλοιποι??

jimmakosx
04-05-11, 10:55
Σε πιά περιοχή είσαι?! Καλύτερα να μην τις πειράξεις χωρίς την έγκριση των ενοίκων!

rexdimos
04-05-11, 11:17
δεν μπορει και οι δυο να βλεπουν παρνηθα εκτος και αν κανεις κατι λαθος τοθ ποτε ειναι η πολυκατοικια εχεις καποιες φοτο της κεραιας και του μικτη-ενισχυτη?
αν συμβαινει αυτο τοτε πολι ευκολα γυρνας την μια κεραια προς υμμητο η αιγινα αναλογα με την περιοχη με αλλωστε και οι δυο κεραιαες αν υπαρχει τετοιο δεν προσφερουν κατι παραπανω εκτος και αν ο μεικτης που εχει μπει δεν εχει την δυνατοτητα να μοιρασει σημα σε ολα τα διαμερισματα για αυτο και εβαλαν μια κεραια επιπλεον
τα παραπανω φυσικα θα χρειαστουν την συνδρομη τεχνικου φυσικικα αφου χρειαζεται πεδιομετρο και γνωσεις

jimmakosx
04-05-11, 11:19
Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει! Η μία δίνει στα μισά διαμερίσματα και η άλλη στα άλλα μισά!

gio13
04-05-11, 12:00
Όχι παιδιά ο μείκτης παίρνει σήμα από τις δύο κεραίες που κοιτάζουν και οι 2 την Πάρνηθα και στέλνει ένα σήμα σε όλα τα διαμερίσματα... Αυτό είναι επιβεβαιωμένο... Η περιοχή μου είναι στο γαλάτσι για αυτό και δεν έχουμε καλό σήμα στα αναλογικά από Υμηττό... Αν δουλεύει σωστά δεν έχουμε πρόβλημα με τους υπόλοιπους ενοίκους συγγεννείς είναι απλά δεν θέλω να τους αναμείξω σε όλο αυτό το θέμα... Αυτά συνοπτικά για το υπόβαθρο του θέματος...

jimmakosx
04-05-11, 12:02
Τότε δοκίμασε να γυρίσεις τη μία και βλέπεις;)

jkoukos
04-05-11, 12:22
Αν οι κεραίες δεν είναι ίδιες, μπορεί μία να είναι για UHF και η άλλη για VHF, οπότε και οι 2 πρέπει να κοιτάνε στην Πάρνηθα για να μην έχουν πρόβλημα λήψης οι άλλοι ένοικοι.

dfourt
04-05-11, 13:42
Μήπως η μια κεραία είναι UHF και η άλλη VHF?

ΕΤ1 και ΕΤ3,Mega, Novacinema1 και NovaSport1 εκπέμπουν αναλογικά από Πάρνηθα σε VHF.

Όλα τα άλλα εκπέμπουν σε UHF.
Τα ψηφιακά εκπέμπουν όλα σε UHF επίσης.

Edit:Χμ...νόμιζα ότι τελείωνε στη σελίδα 65 το thread:(

rexdimos
04-05-11, 14:49
<<Όχι παιδιά ο μείκτης παίρνει σήμα από τις δύο κεραίες που κοιτάζουν και οι 2 την Πάρνηθα και στέλνει ένα σήμα σε όλα τα διαμερίσματα... >> αυτο συμβαινει σιγουρα απλα ομως μπορει να μην μπορει να μοιρασει το σημα σε ολες τις τηλεορασεις μαζι και να χρειαζεται και δευτερο σημα για τις αλλες μισες που φυσικα και το δευτερο σημα θα κοιταει την παρνηθα αν ειναι ετσι η οπως λενε τα παιδια ποιο πανω η μια να ειναι vhf τοτε χωρις συνενοηση δεν μπορεις να κανεις τιποτα και αν ακομα συνεννοηθείς θα πρεπει να ερθει τεχνικος με πεδιομετρο για να γυρισει την κεραια σωστα

gio13
04-05-11, 16:36
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για τις απαντήσεις και για τον χρόνο που αφιερώσατε...θα μιλήσω και με τους άλλους και βλέπουμε!!!

tetelas
23-05-11, 09:23
κανενα καινουργιο καναλι θα δουμε στην Αττικη/Υμηττο?

Leonidas33
11-06-11, 19:16
Παντως η ισχυς απο Αιγινα ειναι μετρια σε σχεση με Υμηττο

therion
12-06-11, 00:22
Καλησπερα!Απο το εξοιχικο στην Αναβυσσο πιανουμε καποια καναλια που δεν τα πιανουμε απο Αθηνα.Καποια απο αυτα ειναι το mtv,το mad,to 0,6,και καποια αλλαδεν τα θυμαμαι ολα.Στην Αθηνα ο δεκτης κοιταει υμηττά,αλλα πιανουμε μονο τα βασικα,αντενα alpha makedonia,stars,skai,alter,τα ψηφικα της ερτ,και τελος.Στον ημηττο δεν υπαρχει το mad kai to mtv;

21706
12-06-11, 00:26
Δες το #962.

dfourt
12-06-11, 00:32
Καλησπερα!Απο το εξοιχικο στην Αναβυσσο πιανουμε καποια καναλια που δεν τα πιανουμε απο Αθηνα.Καποια απο αυτα ειναι το mtv,το mad,to 0,6,και καποια αλλαδεν τα θυμαμαι ολα.Στην Αθηνα ο δεκτης κοιταει υμηττά,αλλα πιανουμε μονο τα βασικα,αντενα alpha makedonia,stars,skai,alter,τα ψηφικα της ερτ,και τελος.Στον ημηττο δεν υπαρχει το mad kai to mtv;
Είναι οι σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας.
Σύμφωνα με το site της digea (http://digea.gr/faq27.html), δεν προβλέπεται , με βάση το νομικό πλαίσιο να εκπέμψουν και από Υμηττό. (τουλάχιστον όχι σύντομα)


Οι τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας (0-6 TV, ATTICA TV, BLUE SKY, CHANNEL 9, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, KONTRA CHANNEL, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON, SPORT TV και ΤΗΛΕΑΣΤΥ) με βάση το νομικό πλαίσιο εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της Digea μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

Δοκίμασε μήπως στο σπίτι σου, στην Αθήνα, η περιοχή έχει κάλυψη και από Αίγινα, οπότε και θα μπορείς να πιάσεις όλα τα κανάλια από εκεί.(γυρίζοντας την κεραία προς την Αίγινα)

therion
12-06-11, 00:36
Μαλιστα μολις μπηκα και το δα.Βλεπω οτι δεν εκπεμπουν τα συγκεκριμενα καναλια απο Υμηττο!Εχουμε ομως κανα νεο,για το αν θα εκπεμψουν?Εχω βαρεθει τα ιδια καναλια στην τηλεοραση.Για να δω αναλογικα δεν μπορω γιατι εχουν πολλα παρασιτα,και αντε να ανεβαινω ταρατσες να φτιαχνω την κεραια!

........Auto merged post: therion πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

dfourt με προλαβες:p απαντησες πριν προλαβω να γραψω το επόμενο μυνημα!

Lagman
13-06-11, 21:59
Είναι οι σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας.
Σύμφωνα με το site της digea (http://digea.gr/faq27.html), δεν προβλέπεται , με βάση το νομικό πλαίσιο να εκπέμψουν και από Υμηττό. (τουλάχιστον όχι σύντομα)


Εκτός από τα χρήματα που δίνουμε για τους αποκωδικοποιητές που σε λίγα χρόνια θα τους πηγαίνουμε για ανακύκλωση, μήπως θέλουν να μας ωθήσουν να αγοράζουμε και ποιο ακριβές κεραίες για να πιάνουμε στην Αίγινα ;


Πιο συγκεκριμένα, η συχνότητα και το κέντρο εκπομπής περιγράφονται στις σχετικές αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) ενώ οι υποχρεώσεις ως προς τις τεχνικές παραμέτρους ψηφιακής εκπομπής προδιαγράφονται στο άρθρο 14, του Νόμου 3592/2007, σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008.

Nikiforos
19-06-11, 20:44
εγω πιανω Υμηττο μια χαρα, και εδώ και μερικές μέρες ενώ βλέπω ολες τις ώρες χωρίς πρόβλημα για λιγη ώρα ΚΑΘΕ απόγευμα χανω ολα τα καναλια της DIGEA! δλδ κανουν πολλα σπασιματα και λενε χωρις σημα και δεν μπορώ να δω! ευτυχως το κανει για λιγη ώρα, γινεται και σε διαφορετικο δεκτη με την ιδια κεραια και αυτος, αλλα αποκλειω να ειναι προβλημα ληψης γιατι δεν το κανει συνεχεια! μαλλον παρεμβολες πρεπει να ειναι αλλα από τι? κανεις αλλος με τέτοιο πρόβλημα?

Στο θέμα της Αιγινας εγώ πιανω μερικα καναλια απο ανακλάσεις γιατι η κεραια μου δεν κοιταει προς τα εκει αλλα δεν παιζουν παντα τα χανω μερικες φορες.
Πάντως για μενα ΠΟΛΥ κακως που δεν εχουν ψηφιακους αναμεταδοτες στην Παρνηθα! πολλα μερη εχουν προβληματα λήψης! ειδικα στα βορεια προάστια! πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική τους! όπως και ότι πολλά κανάλια παραμένουν ΜΟΝΟ στην Αίγινα και όχι και στον Υμηττό με αποτέλεσμα πολύς κόσμος να είναι αδύνατον να τα δει! ΕΛΕΟΣ!:twisted::twisted::twisted:

LEFTKOYL
03-07-11, 13:29
Απο Βάρη / Βάρκιζα μόνο απο Αίγινα και το σήμα σπάει δεν βλέπετε στην TV τι να κάνω;
Μου είπαν για τον ενισχυτή να του μειώσω την ισχύ αλλά δεν βρίκα κάποιον ρυθμιστή.

dfourt
03-07-11, 13:48
Απο Βάρη / Βάρκιζα μόνο απο Αίγινα και το σήμα σπάει δεν βλέπετε στην TV τι να κάνω;
Μου είπαν για τον ενισχυτή να του μειώσω την ισχύ αλλά δεν βρίκα κάποιον ρυθμιστή.
Δοκίμασες να απομονώσεις εντελώς τον ενισχυτή?Δούλεψε την κεραία χωρίς καθόλου ενισχυτή και δεν αν μπορείς να πιάσεις.

giwrgosth
04-07-11, 12:18
Απο Βάρη / Βάρκιζα μόνο απο Αίγινα και το σήμα σπάει δεν βλέπετε στην TV τι να κάνω;
Μου είπαν για τον ενισχυτή να του μειώσω την ισχύ αλλά δεν βρίκα κάποιον ρυθμιστή.
Βάρη και Βάρκιζα βλέπουν από τοπικό και είναι δυσκολο να κάνεις σωστή λήψη από Αίγινα.
Ρώτα έναν τεχνικό που γνωρίζει την περιοχή σου να σου πει αν θα πιάσεις.

thanoolhs
09-08-11, 22:33
Σημερα με μια αναζητηση προστέθηκαν τα παρακατω καναλια!!!

13,14,15,16

Αυτα με το κοκκινο ειναι κωδικοποιημενα..
90285

Seitman
10-08-11, 07:16
Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου υπάρχει αυτή η συχνότητα. Είναι της ΕΡΤ όπου θα μπουν τα επίγεια της ΝΟΒΑ + 2 άλλα. Το ένα ακούγεται ότι θα είναι το Euronews.

Andreaslar
10-08-11, 22:37
Και στα Άνω Πατήσια τα βρήκα σήμερα, αν και με όχι τόσο καλό σημα:

Αυτήν την στιγμή είμαι με ενα USB DVB Tuner.
Είμαι συνδρομητής nova, τι θα χρειαστώ (μελλοντικά) για να για να βλέπω από επίγειο σήμα ?

rexdimos
11-08-11, 22:52
Προφανώς κάποια κάρτα πρόσβασης στις κωδικόποιημενες υπηρεσίες της μόνα

LLLEFTERIS
06-09-11, 11:20
Εγω εχω γυρισει την κεραια προς Αιγινα για να μπορω να βλεπω MAD MTV και αλλα καναλια που δεν διχνουν απο Υμηττο.

Τελικα ποτε θα τα διχνει ολα απο Υμηττο?

Streamline
21-09-11, 23:54
Γεια σας παιδιά, να ρωτήσω κάτι έχω πάρει έναν ψηφιακό αποκωδικοποιητή για την μέσα τηλεόραση που είναι αναλογική και έχω ένα μικρό πρόβλημα, πιάνω όλα τα ιδιωτικά κανάλια μια χαρά και δεν μπορώ να πιάσω τα κρατικά ΕΤ1,ΝΕΤ,ΣΙΝΕΣΠΟΡ+,ΠΡΙΣΜΑ και ΕΡΤHD ενώ στην έξω τηλεόραση που είναι ενσωματωμένος ο αποκωδικοποιητής τα πιάνει όλα τέλεια για ποιο λόγο;
Μένω Αθήνα στα Πετράλωνα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

rexdimos
22-09-11, 12:47
δοκιμασε να βαλεις χειροκινιτα τις συχνοτητες της ερτ κλπ κλπ

zartman
03-10-11, 10:05
Καλημέρα,

είχε κανείς πρόβλημα το σ/κ στη λήψη DIGEA από Υμμητό στη περιοχή της Βούλας; Σε εκ νέου σάρωση μόνο τα ρικ,βουλή,σινε/plus συντόνισαν . Αυτά είναι σε mpeg2 ακομά όμως ή όχι; Πήρα τελ. και στη DIGEA και δεν τους έχει αναφερθεί κάποιο τέτοιο θέμα..:hmm:

Mouse Potato
19-10-11, 21:59
Έβαλα dvb-t tv tuner στον υπολογιστή του πατέρα μου και παρατηρώ ότι όλα τα ΕΡΤ (ερτ1, νετ, ετ3, βουλή, σινεσπόρ, πρίσμα) τα παίζει σπαστά. Τα υπόλοιπα ψηφιακά παίζουν υποδειγματικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω επιλογή για την ισχύς του σήματος που έχει στα κανάλια που έχουν πρόβλημα.

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.